Nieuw KERSTBOODSCHAP VAN DE H. VADER Koninklijk woord van bezinning bij het Kerstfeest .D „Mogen in het H. Jaar de afgedwaalden tot de Moederkerk terugkeren" Noodlanding in zee buiten de kust van Makassar „Wie behouden wil, zal steeds verliezen Besprekingen in Washington hebben een vlot verloop Ned. soldaten in de kazernes jiten- >toren 11 N E N EKENS in V K O O N JEN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Het Pauselijk woord: Vaderlijke liefde Zaterdag 24 December 1949 45e Jaargang No. 11752 Dringende aansporing tot verzoening en vergeving „Rome ontvangt U met open armen Vijfkoppige bemanning gered r- 6 III ly i m Koffierantsoen gehalveerd? Dit nummer De Amerikaanse wapenhulp Bij de overdracht Kroniek en Kritiek Koningin Juliana naar Indonesië? Het Ned. Rode Kruis in Indonesië Pas gewijde klok viel uit de toren Geen verandering verwacht eind een zeer al hiervoor inkele be- lannemen! 4CRAS 3-MERKEN 1 en KLEU- voor ALKMAAR ilNG ;r NIPS :maar naald. xrlameerde de Hooff het ge- e" van Alex beantwoordde ragen van de !s daarbij op an de Maria- et niet te on- de scholing, gebied. De 1 hun mensen zij scholen ze met een ge- is allesbehal- angelegenheid. ssing, die de land hebben geen capitu- rale voorzich- Tsjecho Slo- ctijk pal blij- ater Punt op van zijn uit- had verteld, ïcl.usie dat de arbeiders er aan dan voor- het materia- het commu- inig of niets de Kajotters oor zijn pret- s voordracht, erkentelijkheid van de Bis- 5ELEGATIE ïRDAM 2ta). De voor de over- eit is heden isterdam ver- ■rtrek waren e regering der van de T.N.I. e, die onder Hatta, zal 25 nkomen. dienst rkwartier kerstdagen. - Kerstdagen, nber a.s. heb- irtsen Hakke- Schagen en Slootdorp. enartsen heb- ze feestdagen >-atelier haven Binnenkort eden aan de kazerne aan al worden in- lo-dienst. een lerdagmiddag hoog opgela- 3 woonschui- ni en Nielsen Helder aan. heden zullen Ike toebeho- pzichters en firma, in de ijn. flVfiN nu weer ;g: „Och wa. rrete sta- van de jn hoofd gij hebt ld. „Een kan het d toezie, met een sn, want :n Grete wenkte Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? ,per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: .per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. - Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is t nergens veilig(Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 I Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4382 K2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VATICAANSTAD (K.N.P.)Gisterenmorgen te elf uur heeft Z. H. de Paus in de Consistoriezaal van het Vaticaan het H. College van Kardinalen ontvangen, dat Hem de gelukwensen kwam aanbieden ter gelegenheid van het komende Kerstfeest. In antwoord hierop hield de H. Vader Zijn Kersttoespraak tot de gehele wereld, welke ook via de radio werd uitgezonden. De H. Vader zei o.m. het volgende: „Nog nooit was in het Hart van Uw Vader zo groot vertrouwen, dat het beroep öp onze geliefde zonen en dochters weerklank zal vindon dan bij het begin van het Heilig Jaar. In dit uur immers richt zich van millioenen en mil- lioenen gelovigen het gebed als een koor van dankzegging tot de Vader van alle goeds, tot de Zoon, onze Verlosser en tot de H. Geest, de schenker der genade. Terecht kan nu gezegd worden: „Vandaag zult gij weten dat de Heer komt en morgen zult gij Ziin heerlijk heid zien Morgen immers zult gij het teken zien, ja zelfs meer dan een teken. Wanneer morgen door Onze handen de H. Deur wordt geopend, zal de toegang open staan tot de tempel der Christenheid, symbool van Onze Verlosser Jezus Christus, in Wie Wij ziin ingelijfd en Die gezegd heeft: „Ik ben de Deur. wie door Mij ingaat zal redding vinden". De H. Vader herinnerde aan de betekenis van het H. Jaar. waar van Hij zeide: „Het komt Ons voor dat het H. Jaar beslissend zal zijn voor de geestelijke vernieuwing der wereld". Wij richten daarom van heden af aan Onze roep tot de gehele wereld. Onze uitnodiging wil een uitnodiging zijn van een Vader, die slechts het beste wil en liet geluk van al zijn kinderen. Alle mensen op aarde zijn onze kinde ren, althans van rechtswege en volgens hun bestemming. Ook zij, die ons hebben verlaten en ons trachten te grieven, de dwalenden en de teleurgestelden. Wijst het aanbod van de verzoening niet af op dit zo zeldzaam geschikte ogen blik. De terugkeer der onge lovigen tot God. Het H. Jaar is ook het jaar van de vervulde terugkeer van hen, die de herinnering aan de Schept per uit het oog hebben verloren en de stem van hun hart tot zwij gen hebben gebracht en zij die, tengevolge van het agnosticisti- sche houding een verkeerd oordeel hebben over de grote vragen van het l§ven, of die trachten zich aan Gods alomtegenwoordigheid te onttrekken en een nutteloze strijd voeren tegen Zijn absolute heer schappij. Van het Jubeljaar 1925 tot he den is het getal Katholieken in verafgelegen landen meer dan verdubbeld. In Afrika is de Kerk zelfs geworden tot grondslag van het maatschappelijk bestel, maar van de andere kant doemen zware gevaren op voor de Kerk in vele andere landen van Europa en Azië en met name in het arme China, dat een oord van goddeloosheid geworden is. Het H. Jaar moet ook de terug keer betekenen van hen. die door de zonden misleid, ver verwijderd leven van het vaderhuis. Voor de grote sedert eeuwen verachte terugkeer tot de ene ware Kerk klinkt de smeekbede, „ut omnes unum sint", „dat allen één zijn!" Moge tenslotte het H. Jaar de terugkeer betekenen van de ge hele mensheid tot God. Na eeuwen van treurige ervaring erkennen allen, dat hun leer en verwach tingen niet tot de beloofde uit komst hebben geleid. De ineen storting heeft zich voorgedaan op het sociale gebied en de interna tionale betrekkingen. Op sociaal gebied. Moge de terugkeer tot de na tuur van het christendom tot een erkenning leiden van de gelijkheid der mensen en de nutteloze strijd doen eindigen, die de mensen door broederhaat verbittert. Gij allen, die U uitdrukkelijk bekent als materialisten en atheïsten, vermanen Wij er aan te denken, dat gij een onsterfelijke ziel in U draagt en even goed geroepen zijt tot een eeuwige bestemming. Bij zonder in deze tijd, waar overal oprechte mannen de roep der massa blijken te hebben begrepen en vastberaden middelen zoeken om haar terug te brengen op de weg der sociale rechtvaardigheid. Sommige der sociale problemen zijn van nature op te lossen. Laat de rechtvaardigheid van Uw grie ven. de kwellende zorg voor het dagelijks brood en voor de ont brekende woning toch niet in te genstelling treden tot Uw eeuwige bestemming. Verliest niet uit het oog de plicht om voor Uzelf en voor Uw kinderen vooral te stre ven naar het eeuwige geluk en naar de hoogste waarde, die voor ons is weggelegd in God zelf. Het jaar der verzoening. Het H. Jaar is ook het jaar der verzoening en der liefde. Jezus heeft ons het ware beeld van God onthuld in de parabel over de terugkeer van de verloren zoon. Wie zal de vergiffenis van God niet nodig hebben? Wie zou zich in dit jaar afzijdig willen houden van de geest der uitboeting? Na de ongelukkige oorlog, door de zware politieke schuld veroor zaakt, werden maatregelen tot vergelding uitgelokt in een mate, zoals tot nu toe ongekend is ge weest. Ons hart is hier door ver vuld van bittere smart over het ongeluk van zovelen, van enke lingen en grote gezinnen, vooral omdat wij hierin het droeve teken zien van de afval van de ware christelijke geest. •f-,. De 65-jarige Pauline Irma van Hamme uit Luik heeft na een wandeling van 71 dagen met een kinderwagen, waarin ,zi| enige noodzakelijke kleding stukken vervoerde, Rome be reikt om de opening van het Heilige Jaar bij te wonen. Ook had zij een boek bij zich, waar in zij de handtekeningen had verzameld van de burgemees ters der plaatsen, door welke zij was gekomen. Dit de eerste keer dat de -| g vrouw-naar Rome liep- maakte zij deze tocht om haar dank voor de bevrijding van België uit te brengen. BATAVIA, 23 Dec. (Aneta). Een Mitchell-bommenwerper B- 25 van de militaire luchtvaart dienst heeft gisteravond om onge veer tien uur buiten de kust van Makassar een noodlanding in zee gemaakt.. De vijfkoppige beman ning werd gered door het schip van de K.P.M. „Pieter Both", dat zich in de nabijheid bevond. Laat in de middag was het toe stel van Moretai opgestegen en het kwam boven Makassar, toen het zicht door de zware regen en het wolkendek nul was. Het toestel bleef enige uren rondcirkelen en bleef voortdurend in contact met de toren van de luchthaven Man- dai. Tenslotte deelde de gezag voerder mede, dat de brandstqf In verband met de sterk geste gen wereldmarktprijs van koffie heeft de regering de import van dit product enige tijd geleden stopgezet. Naar het A.N.P. uit doorgaans goed ingelichte kringen verneemt, zal op grond van de thans bestaande koffievoorraden in ons land het rantsoen aanzien lijk verminderd moeten worden. Reeds ging het gerucht, dat na afloop van de huidige distributie- periode geen koffie meer zal wor den verstrekt. De regering echter schijnt de distributie van koffie op geringere schaal, te willen hand haven. Naar alle waarschijnlijk heid zal op de koffiebon, die over enige weken zal worden aangewe- zeh. slechts de helft van de thans geldende toewijzing worden gege ven, over dezelfde periode. Ver nomen wordt, dat sommige le- vensmiddelenbedrijven voorberei dingen hebben getroffen om op nieuw tot fabricage van koffiesur- rogaat over te gaan. De „Oldenbarnevelt" in kerststemming vertrokken Met 400 passagiers aan boord is fe j°han van Oldenbarneveld" y,an,de maatschappij Nederland Vrijdagmiddag uit de Amsterdamse aven naar Batavia vertrokken. De aions en de eetzalen waren met dennegroen versierd en de licht- rJ: Jan de kerstbomen ontstoken. ricr„„r°UWerV die zicl1 met haar kin- mneiï^0 voor de feestdagen haar epen' om zich blj vnJL htgenoten in Indonesië te sendp n dus toch in een pas- kunnen Weren**® h6t kerstfeest opraakte, waarop het toestel koers zette naar zee. Bij het uitvoeren van de noodlanding ontdekte de piloot een lichtschijnsel, afkomstig van de „Pieter Both". Een half uur later werd de bemanning ge red. Zij bevonden zich in goede welstand. Het vliegtuig zonk en kele ogenblikken na de landing en ging geheel verloren. Wie een eerlijk christen wil zijn moet in staat zijn vergiffenis te schenken indachtig het woord van Jezus tot de boze knecht, die zijn medeknecht niet wilde vergeven. Dit- is in het geheel niet in tegen stelling met de eisen van een rechtvaardige uitboeting. Maar het betreft allereerst hen, die wraak nemen op degenen, die meer hebben gedwaald dan mis dreven en hen, die straffen op leggen ver boven elke redelijke maat, zowel in zwaarte als in de duur van deze straf. Er moet een einde komen met elke overgebleven rest van bij zondere wetgeving en rechtsple ging, die na zovele jaren nog straffen uitdeelt en ongeluk brengt over gezinnen, zowel als enkelingen en daardoor een geest van verbittering oproept tegen over de gemeenschap die hen deze behandeling oplegt. Wij herhalen luide Ons verzoek tot alle regeringsautoriteiten om het goede voorbeeld van Jezus na te volgen, die zijn moordenaars vergiffenis- schonk en doen een beroep op hen nog meer gebruik te maken van het recht om gratie te verlenen, welk recht immers in de wetgeying van alle beschaaf de landen aanwezig is. Er bestaat heus geen vrees, dat zii, die deze gratie ontvangen hiervan mis bruik zullen maken; eerder zal dit voor hen een reden ziin om een nieuw leven te beginnen en daardoor het in het verleden be dreven onrecht weer goed te ma ken. Wij danken van harte alle regeringen, die reeds, zij het in verschillende mate, aan dit ver zoek van Ons hebben voldaan en het droeve lot van de politieke delinquenten hebben verlicht. „Met open armen gereed" Geliefde zonen, Rome staat met open armen gereed. Aanvaardt Onze uitnodiging tot een bezoek aan het gemeenschappelijk Vader huis, uit alle landen en over alle grenzen heen, over de Oceanen en door de lucht. Komt naar Rome! Komt zonder vrezs en laat alle zorgen achter, wanneer gij de grenzen van de Eeuwige Stad na dert. Maar al te zeer hebt gij in de laatste jaren geleerd lange rei zen te moeten afleggen en over vele landen te verplaatsen als sol daten, als vluchtelingen, als emi granten. Maar thans zult gij in volle vrede de reis aanvaarden tot de gemeenschappelijke Vader. Hier in Rome is het Vaderland van U allen. Elke pelgrim zal moeten zeggen: Roma mea Patria". Rome is mijn vaderland. De Almachtige God moge Onze wensen aanvaarden. Zijn Zegen moge neerdalen op U allen en zo ook op hen, wier terugkeer wij hopen en verwachten. Over allen, die van goeden wille ziin moge neerdalen Onze Apostolische Ze gen". bestaat uit 12 pagina's, waarbij een speciale Kerstbij lage van 4 pag. De nieuwste foto van H. M. Koningin Juliana, die zich gisteren in een Kerstrede richtte tot het Nederlandse volk. WASHINGTON, 23 Dcc. (A.N.P. Aneta). De vertegenwoordi gers van de Benelux-landen heb ben Donderdag weer besprekingen gevoerd met functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over de bila terale verdragen inzake de Ame rikaanse militaire hulp. Naar de diplomatieke medewerker van A.N.P.-Aneta verneemt waren deze besprekingen hoofdzakelijk gewijd aan de technische en juri dische aspecten der verdragen en werd een bevredigende voortgang gemaakt. Hoewel het verschil in ziens wijze tussen Engeland en de V.S. over enkele belangrijke punten der verdragsbepalingen nog niet is opgelost, hebben de vertegen woordigers van de Beneluxlanden de verzekering der V.S. aanvaard. Landgenoten. Ik zou graag met u samen even een ogenblik van bezinning heb ben bij het komende Kerstfeest want verleden jaar was er oorlog, en dit jaar vrede voor ons in Indo nesië. Moge de vrede voor Indone sië bestendig zijn dat is ons aller wens voor ons jong broe derland. De dag na Kerstmis zal een zeer bijzondere voor ons zijn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevoren. In het verleden zijn bij ons. Ne derlanders, aspiraties van veler lei soort werkzaam geweest in In donesië, eigenbelang en naasten liefde zonden wij erheen. En zij. die hun beste krachten gaven en geven voor dat land en dat volk, voelen zich soms on zeker, of er thans dankbaar om voortzetting van hun levenswerk zal worden gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mon- diggewordene, zal worden terzij de geschoven. Toch bouwt een samenleving altijd voort op het werk van hen. die de ander en niet zichzelf, zochten, en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk vergeefs was. Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar we willen nu op dit mo ment niet het oog op het verle den richten, maar liever op de waarden in de toekomst. Wij hebben allen de langs de mocratische weg tot stand geko men besluiten te aanvaarden onverschillig of gij van oordeel zijt. dat Indonesië al lang. of nog lang niet, rijp is voor haar on afhankelijkheid, en hoe bezorgd en zwaar uw hart ook is: ik zou willen zeggen in heilige ernst. en een beroep doende op uw diepe welwillendheid jegens In donesië: wanneer de Nederlan ders eerlijk dit spel. volgens de nieuwe regels, spelen, zullen zii in Indonesië welkome gasten ziin. Wij weten: wie behouden wil, zal steeds verliezen, en wie be reid is te verliezen, zal behouden, ook al behoudt hii iets heel an ders, dan hii zich oorspronkelijk had voorgesteld zoals nu in derdaad gebeurt bij voorbeeld het groeiend vertrouwen, dat een mondig wordende samenleving ons geeft veelal daar, waar het de laatste jaren zo jammer lijk ontbroken heeft. De onder linge vriendschap der beide vol ken is immers, hoewel soms sla pend, toch levend gebleven, en kan nu tot nieuw leven gewekt worden. Laten wii bij dag en nacht klaar staan tot helpen, wanneer wii er om gevraagd worden. Bij deze souvereiniteitsover- dracht laten wii iets los en zij ontvangen iets. namelijk onze erkenning van wat ieder volk immers in ziin diepste wezen wenst, en immers ook door geen Nederlander een ander in wezen wordt misgund. En omdat het nu Kerstmis is. en ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de zekerheid hardop uitspre ken. dat het. voor de meesten van ons, in ons hart een gul en vrijwillig afstaan zal zijn. Wij. voor ons. moeten de din gen op lange termijn kunnen zien. en. met de souvereiniteit, ook ons vertrouwen schenken, en onze vriendschap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij Nederlanders ons op Kerstmis, met de joodse herders, de wijzen uit het Oosten, en on telbare anderen, scharen om het kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „ere zii God in den hoge vrede op aar de in de mensen een welbe hagen". En dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer, in groeiende broederschap. En wii mogen dit inzetten, voor zover wij, elk voor onszelf, wijs ziin en van goeden wille, weten de, dat aan de overzijde, in Indo nesië. gelijkgestemden opstaan. Maar voor wii dit beginnen, doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te wor den .Wij, die gewend waren lei ding te geven, worden tenslotte zelf weer geleid door een hogere Leiding. Laten we eens bedenken, wat een kleine visjes wij zijn in de grote stroom der historie, zwem mend stroom op of stroom af, maar vaag beseffend wat de school, waartoe wii behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze ho gere leiding_ gaat er toch niet ook maar één van deze kleinste visies verloren. De mensheid is zich altiid ster ker bewust van de nood. dan van de liefde tot Hem, die nog steeds de Behoeder is van de mens. Ook is de strijd op aarde hem liever dan de strijd tegen deze strijd door Christus te verlangen in zijn leven. En wat tot een vol komen redding van de wereld zou moeten voeren, wordt hulpe loos vermeden en verzwegen, en naar de binnenkamer van onze ontoereikendheid verbannen. Hoe zouden wii de wereld kun nen redden? Zeker niet op de talloos vele manieren van mensen en door mensen. Daarom is kerstfeest nooit het werkelijke kerstfeest- maar wel een droom van een droom, die wii ons zo eraag zou den verwerkelijken in een „vrede op aarde". En we verianeen ernaar, dat het ons de kracht moge schen ken. onszelf te geven aan Hem die dan door ons de wereld zal verheffen uit nood en verderf, tot een wereld waar de mens zichzelf in zal vinden, en geven aan allen. dat de concessies, die Amerika aan een lid van het Atlantisch Ver drag doet, ook aan alle andere leden gedaan zullen worden, en wachten zij niet op het resultaat der besprekingen tussen Enge land en de V S. De functionarissen van hêt ministerie waren ver heugd over deze houding, daar de Amerikaanse regering de bespre kingen zo spoedig mogelijk wil voltooien teneinde het congres spoedig na de opening van zijn zitting begin Januari gedetailleer de plannen te kunnen voorleggen. Indien de betrokken regeringen hun goedkeuring hechten aan het geen thans tussen de vertegen woordigers van de Benelux en het ministerie besproken wordt, gelooft men te Washington, dat kort na of misschien zelfs voor nieuwjaarsdag volledige overeen stemming bereikt zal ziin over de drie bilaterale verdragen. BATAVIA, 23 Dec. (Reuter). De militaire autoriteiten te Bata via hebben medegedeeld, dat alle Nederlandse militairen, behalve degenen die dienst hebben, voor onbepaalde tijd, te beginnen 26 dezer van middernacht af. de avond voor de overdracht der sou vereiniteit, zullen worden gecon signeerd in de kazernes. Naar ver nomen wordt zou deze maatregel gedurende een week van kracht blijven. IJMUIDER REDERS BIJ MINISTER MANSHOLT Een deputatie van de IJmuider reders werd dezer dagen door mi nister Mansholt 'in audiëntie ont vangen om nadere toelichting te geven op het door bijna alle IJmuider rederijen genomen be sluit tot het voorlopig opleggen van hun schepen. De minister die het besluit be treurde. verklaarde zich bereid om op korte termijn enige maatrege- n te.over wegen, teneinde aan de moeilijkheden tegemoet te komen, waarbij in het bijzonder de vis- meelsituatie ter sprake werd ge bracht. Op grond van de besprekingen met de minister bestaat bij de rederijen het vertrouwen, dat een oplossing voor de moeilijkheden kan worden gevonden. „Utrique fidelis" (Sm.) „Aan beide getrouw", deze wapenspreuk van mgr. No- lens z.g. komt als vanzelf in de gedachte, wanneer wij overwegen, hoe vandaag de krant twee mar kante redevoeringen, in de vorm van Kerstboodschappen vermeldt: van de Paus en van de Koningin Katholiek Nederland heeft voor beide bijzondere belangstelling en dient zich door beide te laten leiden. Wij zijn in elk geval behoren te zijn trouwe zonen van de Moederkerk en daarom en daarvoor ook goede va derlanders. Daarom luisteren wij, als de H. Vader spreekt en als H. M. de Koningin Haar woord tot Haar onderdanen richt. Sprak de Paus van de noodzaak van gees telijke vernieuwing, de grondslag van de Koninklijke rede was niet anders. Tot bezinning op het woord uit het Vaticaan en op de Boodschap van de Koningin is voor ons alle reden, juist op dit Kerstfeest. Kerk en Vaderland hebben de inspanning van al onze geestelijke en maatschappelijke krachten nodig, in beider wel zijn, dat ons aller geestelijk en tijdelijk welzijn is. Utrique fide lis", „Aan beide getrouw". de Boodschap van Rome en het woord van Koningin Juliana ge ven alle aanleiding, al onze lezers in deze geest een Zalig Kerst fee st te wensen! KARATSJI, 23 December. Op doorreis naar Nederland heeft dr. Mohammed Hatta, minister president. van Indonesië, te Ka- ratsji verklaard, dat het mogelijk is, dat Koningin Juliana wordt uitgenodigd „te eniger tijd" een bezoek aan Indonesië te brengen. Hij voegde er echter aan toe, niet een bepaalde uitnodiging bij zich te hebben. BINNENKORT LIQUIDATIE Met de Willem Ruys is in Ne derland teruggekeerd de alge meen-secretaris van het Neder landse Rode Kruis in Indonesië. G. J. J. Fiolet .Hij verklaarde, dat het gehele Nederlandse Rode Kruis in Indonesië en al ziin ac tiviteit daar op korte termijn zal worden geliquideerd, omdat de Internationale Rode Kruis-con- ventie niet toestaat werkzaam te zijn op het terrein van een vreemde mogendheid. Ook de z.g. Nerkai (de voort zetting van het Nederlands-Indo nesische Rode Kruis) wordt ge liquideerd. Met ingang van 1 Januari a.s. komt daarvoor in de plaats de Palang Merah Indo nesia. Deze streeft er naar Euro pees personeel van de Nerkai over te nemen, maar de animo onder deze mensen is zeer ge ring, aldus de heer Fiolet. Van de vijftien teams, die Nederland heeft uitgezonden, zijn er nog zeven intact, maar ook die zullen enkele weken na de souvereini- teitsoverdracht worden opgehe ven. Toen men een der twee klok ken, die Donderdag kerkelijk waren gewijd, ter plaatsing in de Rooms-Katholieke Lebuinus-kerk te Deventer bezig was op te hijsen, viel het gevaarte, dat 700 kilogram weegt, uit een strop Het stortte ,neer in de tuin der pastorie. Men heeft daar de klok uit de grond moeten graven. Per soonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Men meent dat de klok niet beschadigd is. Het is de vraag, of de beide klokken nu nog de Kerstmis zul len inluiden, wat in de bedoe ling lag. (Van onze weerkundige medewerker) In de weersituatie is de laatste dagen nog maar weinig verandering gekomen. Zij die in het bezit zijn van een barometer zullen hebben opgemerkt dat deze al een paar dagen hoog staat. Ook tijdens de regen of motregen die in de nacht van Donderdag op Vrijdag viel, daalde de barometer maar nauwelijks merkbaar. Het zal velen ongetwijfeld interesseren wat het weer op Kertsmis zal zijn. Welnu, de kans is groot dat het weer van de laatste dagen nog enige tijd aanhoudt, d.w.z. weinig wind, met nevel of mist. Er zal dus weer geen sprake zijn van een witte Kerst. Over midden Europa ligt n.l. een uitgestrekt gebied van hoge druk met een barometerstand van meer dan 775 mm. De luchtdrukverschillen zijn gering en dit is de oorzaak dat de wind slechts zwak is. Daar de wind meer naar het zuiden zal gaan zal zeer vochtige, maar tevens koelere lucht uit Frankrijk aangevoerd worden, met het gevolg dat de temperatuur iets zal dalen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1