KERS! NACHT IN DE ABDIJ VAN BERNE Z. H. de Paus opende vanmorgen het H. Jaar in de Sint Pieter Meer vrijheid voor kiezer in de toekomt? FEESTDIS VOOR DE KERSTDAGEN Grandioze plechtigheid in de Eeuwige Stad De erkenning van de R. I. S. Ontwerp van nieuwe kieswet Zaterdag 24 December 1949PAG. 3 raken in proces te Wroclaw ETBANK NV. Opdat we in Hem een nieuw schepsel een nieuw wezen zouden zijn Bijz. Gerechtshof te Amsterdam opgeheven Eervol ontslag aan de heer Lovink Ned. gezant te Praag bij Gottwald De beroemde afbeelding van O.L. Vrouw van Smolensk - de Smolenskaja - is een der schoorK ste specimen van de geestelijk georiënteerde ikonenkunst. De met de zinnen waarneem bare wereld speelt in deze kunst een onder geschikte rol. Haar doel was, dat men door de zichtbare afbeelding tot liefde voor de on zichtbare Heer der Heerlijkheid zou worden gebracht. En de ikonenschilder, die het Chris tuskind schilderde op de arm der Godsmoeder kon niet vergeten, dat dit kindje de machtige, alwetende God is. ■ERSVERWACHTINC ieeM door het K.N.MI. te geldig van Zaterdagavond (opgemaakt te NEVELIG WEER HLT, 24/12 Nevelig of droog weer met Ük enkele tijdelijke opkla- In de kustprovincies zwak- matige wind tussen Zuid- Zuid, elders meest zwak- d uit Zuidelijke richtingen, teming Polderbesturen te Bergen noemd tot voorzitter van nlanderpolder, de heer S. Oudburgerpolder, Zuur- ier en Noorder Reker- en >older de heer O. Swaan; der de heer J. Borst; Phi- poJ.der de heer P. Zwak- de Zuider-Reker- en Mid- erpolder de heer C. Ha- Burgerlijke Stand IIJP. Overleden; Anna ierrits, wed. van C. Rui- aar; Joseph Beumer, 83 jr. .P. WEST-BEEMSTER ISTER. Dezer dagen K.V.P., afd. Beemster-W. gadering in het vereni- touw, onder leiding van er C. van Baar. de heren Jac. Notebos en werden verslagen uitge- over de congresdagen in a kwam de spreker van ond, kapelaan Biemans, roord, met het onderwerp: icisme in Frankrijk.", aan Biemans, die enige priester in Frankrijk en hofdzaak in Parijs heeft hield hierover een gees- ing en behandelde vele over dit onderwerp, de komende verkiezing v. Staten zal men voor de van candidaten overleg met de buurtafdelingen Schermerhorn, Z.O. r en Purmerend. Uit deze ring kwamen de volgende naar voren: A. J. v. d. te Purmerend en J. Th. Westwoud. a werd aan de vergade- gelegenheid gegeven vra- itellen omtrent gemeente- 'enheden, om langs deze belanghebbenden een bre- rht te geven van datgene in de gemeente en in de eft. Hiervan werd gretig gemaakt. Een en ander ieerzaam en viel goed in k, zodat aan het bestuur orgesteld dit op een vol- ergadering te herhalen, rondvraag sprak Jac. Poel k uit voor de getoonde eling en verwachtte dat leiden tot een groter be- i deze vergaderingen. LIJK VERTROUWENS- UM VOOR FRANSE REGERING 5, 24 Dec. (Reuter). Na telijk debat in de Franse Vergadering over de be leeft de vergadering een n vertrouwen in de rege- slechts 303 tegen 297 stom- genomen. Deze hachelijke ing wordt te Parijs alge een aanzienlijke verzwak- haér positie beschouwd. tOMIR PSENICKA EN BEDRIEGER? 23 Dec. (AFP). Van goed ingelichte katholieke it verklaard, dat dr. Jaro- icka, die volgens eerdere uit Tsjecho-Slowakije ge- i zijn en zich aan de Bei- iteiten zou hebben voorge- •echtskundig raadsman van an, de Aartsbisschop van van de Amerikaanse en ambassade aldaar, aan in geheel onbekend is. >ESE AMBASSADEUR 'EELDE MOLIÈRE C.C. te Amsterdam speelde d de Canadese ambassa- re Dupuy de hoofdrol in ,Les precieuces ridicules" oneelgezelschap bestaande igc leden van het Corps iue. De voorstelling die van het Prins Bernhard- rd gegeven, werd bijge- ar H. M. de Koningin en nhard. ,AW 23 Dec. (Rent**), lire gerechtshof te Wroc- heden vier Fransen en n schuldig bevonden aan voor de Franse Inlich- 5t. Bassaler, de 29-[jarige ande verzetstrijdster uit Maquis, en de 24-jarige Bukisow werden beiden ievelijk 12 en 14 jaar ge- ■af veroordeeld doch zul- r hiervan moeten uitzit- 'tigjarige Franse air bei- sisen, moet 8 van de 12 ngenisstraf waartoe hij i is, ondergaan en de Hoofman, die verklaart nationaliteit te bezitten, 11 jaar veroordeeld, ij 7 moet ondergaan, irige Pool Jan Kubisiak jaar, waarvan hij 9 jaar itten en de mijningenieur 6 jaar. 1 I KAPITAAL:. MINAAl f10.000.00a. ^LAATST l 5 400.000.- SERVES 900.000.. Om 12 uur in de Kerst nacht zal de K.R.O. de indrukwekkende Nachtmis uitzenden, die in de oude Abdij Berne te Heeswijk wordt opgedragen. ,,Dc Heer sprak tot Mij: Mijn zoon zijt Gjj. Ik heb U heden voortgebracht". On der het zingen van deze geheimnisvolle woorden nit de Introïtus van de Nachtmis, trekt Va der Abt, in vol or naat, omgeven door een grote stoet dienaren, van zijn troon naar het altaar, om daar met heel de kloostergemeenschap Kerstmis te vieren. (Van een speciale verslaggever) Even buiten het landelijk dorp je Heeswijk ligt acher een groot dennenbos Neerlands oudste Ab dij. Als we de poort binnengaan tekenen zich de Abdijgebouwen, met de kerk als dominant, tegen de heldere sterrenhemel, af. Alles is in diepe rust. Mijn vriend en ik het is voor het eerst dat we in een Abdij Kerstmis vieren blij ven nog even op het voorplein rondwandelen, ieder in eigen ge dacht verzonken. Wellicht denkt ook hij aan het gesprek dat we voerden enkele uren geleden, met de gastenpater van Berne. We voelen ons als de Christenen der eerste eeuwen, die nachtwake houden, om dan allen gezamenlijk de Eucharistie te gaan vieren. Deze nachtwake heeft zich alleen met Kerstmis althans in de kloosterkerken kunnen handhaven. Helaas, want by de Verrijzenisviering zon ze nog veel zinrijker zün. Nauwelijks is de klank der laat ste slag van tien in de lucht ver storven of overal verraden licht sporen dat de Abdijgemeenschap ontwaakt om dadelijk Christus geboorte te vieren. Ook wii be geven ons naar de kerk. Ruim kwart over tien is het als onder het ruisen der orgelklanken de kanunniken in wit habijt met lange koormantels de kerk binnen trekken. Diep gebogen bidden de tegenover elkaar opgestelde koren in stilte het voorbereidingsgebed. Dan zet Vader-Abt zingend het nacht-officie in. Het Kerkelijk nachtgebed is begonnen. Ander half uur duurt het. De drie noc- turnen, elk bestaande uit drie psalmen met antifonen en drie lezingen met tussenzangen volgen elkaar op. Het is zoals ons een Norbertijn het beschreef: Ander half uur van heerlijke meditatie, begeesterde lofzangen en uitbun dige jubel. Heel de grootheid van Christus' menswording wordt overwogen. Uit heel de wereld literatuur van alle eeuwen heeft de Kerk het beste uitgekozen. Koning David, de Profeet Isaias, de Kerkvaders Augustinus, Am brosius. Paus Leo en Gregorius komen aan hef woord. En alles worrit gezongen op onovertreffe- lijko en oeroude Gregoriaanse me lodieën Wij, die voor het eerst met deze kloostergemeenschap Kei'sirnis vieren, we worden over ste! Dt met gedachten, de een nog riilror dieper dan de andere. We krii"'en hier geen kans om in stil le venzonkenheid ons met eigen gedachte bezig te houden. Het is vooral de tekst van Paus Leo die ons dit jaar de Kerst gedachte geeft: Christus geboorte moet onze hernieuwing bewerken, „opdat we in Hem een nieuw schepsel, een nieuw wezen zouden zijn. Laten wii de oude mens af leggen met zijn werken en laten wij, tot het maagdelijk geslacht van Christus behorend, aan de werken van het vlees verzaken. Besef, o Christen, uw waardigheid en, deelachtig geworden aan de Goddelijke natuur (door het doop sel), keer door uw laag gedrag niet meer naar de oude gemeen heid terug. Gedenk, van welk hoofd en welk Lichaam gij een lid ziit." Als wij Berne's rustieke Abdij poort binnentreden liggen de Abdijgebouwen voor ons, met de Abdijkerk als dominant Kerstmis is dus niet louter een herinneringsfeest van Christus ge boorte, negentien honderd negen en veertig jaar geleden. Wii allen worden in de geboorte van Chris tus, welke wij deze nacht vieren, weer meer meegeboren! Terwijl we deze gedachten be mediteren, komt de Diaken reeds binnen, begeleid door kaarsdra gers, wieroker en subdiaken. Als laatste voorbereiding op de eigen lijke Kerstviering het vieren van de Eucharistie bezingt hij op plechtige toon de stamboom van Christus: Jacob won Jozef, de man van Maria, uit wie Jezus is geboren, die Christus wordt genoemd." „De Heer sprak tot Mij: Mijn Zoon zijt Gij, Ik heb U heden voortgebracht." Onder het zingen van deze ge heimnisvolle woorden van Introi tus van de Nachtmis, trekt Vader Abt in vol ornaat, met staf en mij ter, omgeven door een grote stoet dienaren, van zijn troon naar het altaar, om daar met heel de kloos tergemeenschap, namens en voor de Kerk, Kerstmis te vieren. On der het vieren van de Eucharistie moeten we telkens weer denken aan de Kerstboodschap van Paus Leo. Door Christus' menswording is onze natuur met Hem verenigd. Aan Christus is het, dat wii ge lijkvormig moeten worden door de hulp van de genade. En die ge nade komt in ons boven alles door het meevieren van de Eucharistie. Kerstviering vindt dus haar hoog tepunt in het meeofferen met de priester! En als aan het einde van de pontificale Nachtmis Hoog waardig Heer aan fraters, broe ders en gasten de H. Communie uitreikt, dan weten we ons één met Christus, èn met elkander. Vannacht ziin we weer meer ge boren in Christus, meer Christus dragers geworden. Na de Nachtmis volgen de pon tificale Laudpn, waarin de Vader, Zoon en Heilige Geest hulde en dank gebracht worden voor de menswording van Christus. Het is ruim twee uur in de nacht als de Abdij weer in diepe rust gehuld is. In dienst van de Kerk hebben de Norbertijnen Kerstmis gevierd, tot nut maar ook tot voordeel van heel de Kerk. Het was een Kerstnacht zonder rode lampjes, integendeel, de Ab dijkerk stond in het volle licht en het witte habijt der Norbertijnen verhoogde in niet geringe mate de Kerstvreugde. Het was een Kerstnacht zonder kerststal, kerst boom, zonder de traditionele kerst liedjes. Het was een Kerstnacht, onzegbaar schoon, de Kerstnacht van de Moederkerk zelf! Het enige wat ik miin vriend kon zeggen was: „Zalig Kerst feest". Mogen wij door de voorspraak van Moeder Maria want door Haar fiat is het dat wii Kerstmis kunnen vieren gestorven aan de zonde, leven voor God. in Christus Jezus, onze Heer." Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1950 het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam opgehe ven en zijn bij de arrondissements rechtbanken te Amsterdam, Alk maar, Haarlem en Utrecht bijzon dere strafkamers ingesteld, welke bij uitsluiting ziin belast met de berechting van misdrijven waarop het besluit buitengewoon straf recht van toepassing is. Deze bijzondere strafkamers ziin samengesteld: Te Amsterdam: voorzitter: mr. B. de Gaay Fortman, vice-presi dent; leden: mr. C. H. Plug en mr. N. Bolkestein, beiden rechter. Te Alkmaar: voorzitter', mr. A. D. van Regteren Altena, presi dent: leden: mr. F. C. Cremer en mr. J. Schaafsma, beiden rechter- plaatsvervanger. Te Haarlem: voorzitter: mr. F. van der Goot, rechter-plaatsver- vanger; leden: mr. F. C. Cremer en mr. J. Schaafsma, beiden rech- ter-plaatsvervanger. Te Utrecht: voorzitter: prof. mr. L. W. G. Scholten, rechter-plaats- vervanger; leden: mr. D. Visser, vice-president en jhr. mr. D. Rut gers van Rozenburg, rechter. NIEUWE GEZANT VAN ZWITSERLAND De heer Daniël Secretan, voorma lig gezant van Zwitserland in Egypte, is benoemd tot gezant van ons land. De heer Secretan volgt de heer Robert Kohli op, die tot voor kort gezant was in ons land en thans Zwitsers gezant in Belgra do. Met alle plechtige luister van het reeds eeuwen oude ritueel heeft hedenmorgen Z.H. Paus Pius XII „het jaar van de grote terugkeer en de grote verzoening", het 25ste H. jaar sedert Paus Bonifatius VIII geopend. De opening van de H. Deur van de Aartsbasiliek van Sint Pieter symboliseerde de ontsluiting van de overvloedige bronnen van vergeving en genade, die de H. Kerk krachtens het Haar door Christus gegeven gezag ge durende dit jubeljaar rijkelijk uitstort over de gelovigen. Rome, de Eeuwige Stad, beleefde vandaag opnieuw een historische gebeurtenis, zozeer van betekenis geladen, dat zij haar weerga nauwelijks kent. werd naar de pauselijke troon ge dragen, waar de kardinaal-poeni- tencier Canali Hem de gouden hamer overhandigde. „Opent mij de deuren der ge- rechigheid" zo bad de H. Vader vervolgens, terwijl hii de eerste slag op de Deur liet neerkomen. Ten antwoord zong het koor „Bin nengetreden zal ik de Heer belij den." Terwijl de tweede slag het koperen kruisje verbrijzelde, bad de H. Vader: „Ik zal binnentreden in Uw huis" en het koor: „Ik zal U in vreze in Uw heilige tempel aanbidden." En ten derde male bad de Paus: „Opent mij de deu ren, want God is met ons." En terwijl het koor zong: „Die kracht heeft uitgeoefend in Israël" week de deur. De psalm „Jubilate Deo, omnis terra" werd jubelend ingezet, sampietrini spreidden een rijk tapijt uit over de ingang, waar geheel alleen, de H. Vader neerknielde, de pauselijke stan daard in de rechter-, de brandende kaars in de linkerhand. Toen werd Reeds vroeg in de morgen wa ren de straten overvol pelgrims, zowel in de richting van de Sint Pieter, als in die van de Sint Paulus buiten de muren, waar door de kardinaal-legaat Eugene Tisserant, de Sint Jan van Late- ranen, waar door kardinaal legaat Clemente Verde en de Santa Maria Maggiore, waar door kardinaal-legaat Allessandro Ver- de dezelfde plechtigheden werden verricht. Autobussen en trams waren overvol. Hoewel de plechtigheden vooral door Romeinen werden biige- woond, waren er ook duizenden pelgrims uit Noord- en Zuid- Amerika en Europa. Hun totaal aantal werd op 10.000 geschat. De basilieken werden ontruimd, daar het ceremonieel eist dat de Paus en de kardinaal-legaten als eer sten na het openen van de H. Deur de tempel betreden. Met mozetta en stola, vergezeld van Zijn kamerheren en edel wacht be gaf de H. Vader zich van Zijn particuliere vertrekken naar de Zaal der Paramenten, waar de Curie-kardinalen en de prelaten van de Pauselijke Kapel Hem op wachtten. Ook de kardinaal-aarts bisschop van Rio de Janeiro, de Barros Camara, kardinaal Schus ter, aartsbisschop van Milaan, kardinaal Ascalesi, aartsbisschop van Napels en de kardinaal-aarts bisschop van Florence, Dalla Cos ta. waren hier aanwezig. Voorafgegaan door de jongste auditeur van de H. Romeinse Rota, die de standaard droeg van het pauselijk kruis, van prelaten, bis schoppen, aartsbisschoppen .en kardinalen, begaf de H. Vader zich vervolgens in indrukwekkende processie, bekleed met de voorge schreven witte gewaden naar de Sixtijnse Kapel, waar Hij enige ogenblikken in aanbidding bleef neergeknield voor het Allerhei ligste. Na de bewieroking hief Hii het Veni Creator aan en ontving vervolgens uit handen van de eer ste kardinaal-diaken een rijk met goud-brokaat en witte stof ver sierde kaars. Insgelijks ontvingen alle aanwezige kaarsen, waarna onder het zingen van het Veni Creator door het koor van de Kapel onder leiding van Mgr. Lo renzo Perosi een schitterende pro cessie de treden van de Ko ninklijke trap. de Scala Regia af daalde. om zich naar het voor portaal van de basiliek te bege ven. in de nabijheid waarvan de tienduizenden met diepe ontroe ring dit plechtig uur meebeleef den. Het portaal was rijk met tapijten, gobelins, damest en bloemen versierd. Het gehele bij het Vaticaan ge accrediteerde Corps Diplomatique was aanwezig, met de president van de Italiaanse republiek Enaudi en premier de Gasperi, de Franse vice-president, de Ierse minister McBride, de Spaanse minister Don Alberto Martin Artajo, pre mier Ehard van Beieren en de ministers van Onderwijs, Justitie, Binnenlandse Zaken en Verkeer, de Canadese ministers van Quebec. Barette en Paquette, terwijl ook koningin-moeder Elisabeth van België en de gewezen secretaris van Koning Leopold, baron Car ton de Wiart. tot de genodigden behoorden. Kardinaal Tedeschini. aarts priester van de Sint Pieter, wachtte de Paus aan het hoofd van een deputatie van het.Kapit- tel op aan de deur die de Vati caanse paleizen scheidt van het portaal. De H. Vader nam daarna plaats op de Sedia Gestatoria en DR. HIRSCHFELD OFFICIEEL BENOEMD 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. Bij K.B. is aan de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur, de heer A. H. J. Lovink, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Is benoemd tot Hoge Commissa ris van het Koninkrijk der Neder landen bij de regering van de re publiek der Verenigde Staten van Indonesië de regeringscommissaris in algemene dienst dr. H. M. Hirschfeld, zulks onder toeken ning van de rang van ambassa deur. Is benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau de heer mr. H. L. s' Jacob, Gedele geerde van de Kroon voor Indo nesië NEDERLANDS VERZOEK AAN ENGELAND LONDEN, 23 Dec. (Reuter). De Nederlandse ambassadeur in Engeland, jhr. Michiels van Ver- duynen heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken', Bevin, en daarbij de Britse erkenning verzocht van de R.I.S. Uit dezelfde bron vernam Reuter, dat de Ne derlandse ambassadeur de heer Bevin tevens formeel in kennis heeft gesteld van de overdracht der souvereiniteit en van het tot stand komen van de Nederlands- Indonesische Unie op Dinsdag a..s het Te Deum aangeheven en schreed Christus' Plaatsbekleder op aarde als 's werelds eerste pel grim van het nu geopende H. Jaar 1950 de Sint Pieter binnen, waar Hii zich naar de kapel van de Moeder van Smarten begaf. Op Hem volgden alle andere genodigden, die gingen plaatsne men op de voor hen bestemde tri bunes rondom het Confessie-altaar boven het graf van de H. Petrus. De H. Vader, die zich inmiddels naar de Sacramentskapel had be geven, en daar enkele ogenblikken voor het Allerheiligste in gebed verzonken was geweest, werd ver volgens begroet door de leden van de Broederschappen van Rome. die gedurende het H. Jaar met de bewaking van de H. Deur zijn be last, en liet hen tot de voetkus toe. Onder doodse stilte in de inmid dels tot in de uiterste hoeken met gelovigen uit alle landen gevulde basiliek, gaf Hij daarna hen en de gehele wereld Zijn Apostolische Zegen, waarvan de formule door de kardinaals-diaken Mercati en Bruno werd voorgelezen. In rood damast geklede lakeien zetten opnieuw de Sedia Gestato ria gereed, en toen de H. Vader werd opgeheven, brak eindelük de spanning zich in een donderend „Eviva il Papa" baan. De duizen den wuifden met zakdoeken en klapten in de handen, en velen lie ten hun ontroering vrije baan. De Pausmars schalde uit zilveren trompetten: een grootse plechtig heid was voorbij. PRAAG (Ceteka) De nieuwe Nederlandse gezant te Praag, mr. W. van Tets, is. Vrijdag met bet gebruikelijke eerbetoon door pre sident Klement Gottwald op het kasteel van Praag ter overhandi ging van zijn geloofsbrieven, ont vangen. Bij de plechtigheid waren aanwezig de Tsjechoslowaakse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Vladimir dementis, de eerste se cretaris van de Nederlandse legatie, J. van der Gaag, en de Nederlandse militaire attaché kolonel S. R. P. F. Haselman. Naar wij vernemen hebben de voorzitter en de secretaris van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Staten- Generaal, de heren prof. mr. dr. G. van den Bergh en mr. dr. W. K. J. et is de traditie op feest dagen extra werk te maken van het menu. W:i hebben dagen te voren reeds inkopen ged.aan en hebben de volgorde van de gerechten ook al in ons hoofd. We rekenen koortsachtig uit, of we met het serviesgoed toe' komen. Uit een warenhuis sleep' ten We wat van die kleine glazen schaaltjes mee naar huis, Compote en pudding ,,doen" het er goed in. We kunnen dan nog slechts hopen, dat alles van een leien dak je zal gaan. Maar zullen we ook enige zorg besteden aan de tafel zelf? Laten we de Kerstdag eens onder de loupe nemen. Des morgens in alle vroegte ko men we uit de Nachtmis in een donker huis. De kachel is geluk kig tevoren zo klaar gemaakt, dat ze maar open gezet behoeft te worden om een weldadige warmte te uit te stralen. Als we gaap ontbijten, zijn we nog in de rus tige stemming van de Nachtmis en zingt het Stille Nacht nog na in ons hoofd. Daarom zullen we de ontbijttafel niet te bont maken. Een effen zacht gekleurd tafel laken, hier en daar wat kaarsen, desnoods bij elk eierdopje een klein takje hulst, maar meer niet. De schaal met krentenbrood en het zilveren melkkannetje, voor deze gelegenheid weer eens voor de dag gehaald, geven er ai. een apart tintje aan. Wanneer we wat later op de ochtend allemaal gezellig bij elkaar zitten en koffie drinken, kunt u uw oudste zoon of dochter een heel leuk werkje te doen geven. U hebt het menu voor het diner vastgesteld en zij kunnen dit op een Oud-Hollandse kaart of op een ander papier overbrengen, voor elk gezinslid één. Ze zetten er met een afstekende kleur inkt „Me nu" boven en dan volgen alle lek kernijen, die u hen voor zult zet ten. Het behoeft heus geen toon beeld van schoonschrijf kunst te worden. Juist een hanepootje hier Het is vooral de tekst van Paus Leo, gelezen door de Lector, die eft is wei grappig. Ze kun- ons dit jaar de kerstgedachte geeft. knap in tekenen, dan is het ook twee lange en drie korte einden. wel" leuk voor iedereen een ka rakteristiek tekeningetje te ma ken en uw huisgenoten hun plaats zelf te laten zoeken. Toen wij 15 jaar waren, kregen we eens een menu met een meisjeskopje, bezaaid met sproeten. Voor 15-ja- rigen gaat dit, maar voor oude ren zijn natuurlijk eleganter op lossingen denkbaar. De dinertafel maken we echt feestelijk. Een helderwit tafella ken. Van de rode linten, die we vorige week insloegen, maken we Aan weerskanten van elk lint be vestigen we een denneappel. In de lengte van de tafel leggen we twee lange einden, dwars er o- verheen, de drie korte linten. Op elk kruispunt deponeren we wat hulsttakjes, de zilveren namaak- takjes of de groene van de leven de boom. Laten we proberen zo weinig mogelijk met electrisch licht te werken, maar meer met kaarsen. Op tafel en is daar geen plaats meer, op het dressoir, bij zettafeltjes e.d. Eventueel kan ons Kerststukje in het midden van de tafel een plaatsje vinden. De me nukaarten links van elk bord ma ken het geheel volmaakt. Als we niet vergeten hebben achter een paar schilderijen wat losse Kersttakjes te steken, waar aan we van zilverpapier gemaakte klokjes hangen, dan zal de kamer met de Kerststal op de ereplaats zó gezellig zijn, dat uw huisge noten dit alles met volle teugen genieten en uw kinderen nooit zullen vergeten, hoe prettig het bij moeder thuis was. J. van Ommen Kloeke, op Vrijdag 23 December namens het Centraal Stembureau aan de Minister van Binnenlandse Zaken overhandigd het door dat bureau voorbereide ontwerp van een nieuwe kieswet met de daarbij behorende toelich ting. De voornaamste voorstellen, wel ke het ontwerp bevat, zijn de vol gende: le alle kiesrechtbepalingen uit de ■gemeentewet en de provinciale wet vervallen en worden in de kieswet zelf opgenomen; 2e de volgens de bestaande kies wet jaarlijks vast te stellen kie zerslijsten worden door kiezersre- gisters vervangen, die van dag tot dag bijgehouden worden; 3e de mogelijkheid om bij vol macht te stemmen wordt vergroot en vergemakkelijkt, zodat enerzijds zieken hup stem bij volmacht kun nen uitbrengen en anderzijds per sonen, die op de dag van de stem ming niet in hun woonplaats aan wezig zullen zijn; 4e het stelsel van de enkelvou dige voorkeur, zoals dit thans voor alle verkiezingen geldt, wordt ver vangen door dat van de faculta tieve meervoudige voorkeur, dat wil zeggen, dat de kiezer óf kan stemmen op de lijst in haar geheel, waardoor hij mede de volgorde daarvan aanvaardt, óf wel die volgorde door nummering van de candidaten der lijst geheel naar eigen wens kan wijzigen; 5e bij verkiezingen van de kleine gemeenteraden, te weten die met 7 of 11 leden, verkrijgt de kie zer nog groter vrijheid, daar hij de bevoegdheid krijgt de nummering niet tot de candidaten van één lijst te beperken, maar zijn candidaten vrij te kiezen uit alle gestelde can didaten, op welke lijst zij ook voorkomen. Wij vernemen voorts, dat het rapport van het Centraal Stembu reau in het eerste gedeelte van de volgende maand bij het Staatsdruk kerij- en Uitgeverijbedrijf verkrijg baar zal worden gesteld. DE K.L.M. IN 1949 Naar wij van de zijde der K. L. M. vernemen wordt geschat, dat de toestellen dezer maatschappij dit jaar 41.500.300 kilometer hebben afgelegd in 143.600 vlieguren. Er werden naar schatting 650.000 pas sagiers, 14 millioen Kg. vracht en drie en een half millioen Kg. post vervoerd. (In deze getallen zijn de vervoerscijfers van het Interinsu- lai,. Bedrijf Batavia begrepen)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3