MEKT E UW «l-TAAKT AE? Nieuwe paramenten in de Sint Jozefkerk r Pastoor Standenmeijer feestelijk ingehaald Gemeenteraad v. Ursem keurde begroting voor 1950 goed Expositie van „Tintoretto" J PAG. 2 Dinsdag 27 December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Fraai voorbeeld van Christelijke kunst FRANKENBERG N.V. Gemeenteraad van Alkmaar _y Kerstviering in de gevangenissen Geen vermakelijkheidsbelasting meer voor toneel en voetbal Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, Marktberichten y AUQHAAE Hoewel het reeds enige tijd verwacht werd, is de Nachtmis in de St. Jozefkerk voor vele parochianen een bijzondere verrassing geworden door de bij zondere sfeer, die er werd gescha pen door de pracht van nieuwe pa ramenten, die dank zij de goede zorgen van de actieve pastoor, de Aeeroerwaarde Pater G. L. Bink horst, op Kerstmis in gebruik kon den worden genomen. Het was een schittering van soudbrocaat en een gloed van zachte, warme kleuren, die aan de plechtigheden een apart, wij zou den haast zeggen, een rijk cachet gaven, toen eenmaal de H. Dienst begonnen was, zal menigeen zijn gebed even hebben onderbroken, om te genieten van deze prachtt Het waren de zo juist afgeleverde paramenten, die de pastoor van de St. Jozefkerk had laten vervaardi gen bij de verenigde paramenten ateliers der Firma P. P. Rietfort te Haarlem, een serie werkstukken, die naast vakkundigheid en fijne smaak die intentie verrieden, zo kenmerkend voor de christelijke kunstenaar, die zijn werk maakt met een oog op de eeuwigheid. Wij zijn, daartoe door pastoor Binkhorst vriendelijk uitgenodigd, in de gelegenheid geweest deze pracht-stukken, die tot in lengte van jaren tot de fraaiste schatten van de kerk zullen behoren, te be zichtigen en hebben naast de nieuwe, op afstand berekende bor duurtechniek, de zeer fraaie teke ning der figuren en de zeldzaam mooie kleuren kunnen bewonde ren. Er is een kazuifel, een bijpas send dalmatiek cn een tuniek, een koorkap, een velum, stola's, een vesper-stola, rijk bewerkt, mani pels, een kelkvelum, gordijnen voor de expositietroon, kortom, een ge heel compleet stel paramenten. Deze zijn, op een basis van goud- brocaat, rijk geborduurd met figu ren uit het heiligen-leven der Do minicaner-orde cn Maria en St. Jozef. Moeite noch kosten zijn gespaard om deze paramenten, een der voor naamste gebruiksartikelen bij onze eredienst, tot een waardige serie clienstgewaden voor God te maken. Rijk bewerkt, zonder overdadig te zijn, zijn de paramenten met edel stenen, zodat het effect in de volle lichtgloed betoverend is. Daarnaast zijn nog een tweetal missaals, een met koper en een met zflver-beslag, vervaardigd door de firma Thijssen, in gebruik geno men, die op zich fraaie stukjes bind- en edelsmeedkunst genoemd kunnen worden. Een z.g. Bineer- glas met een fraai verguld deksel, vervaardigd door het atelier J, Rosmalen te Utrecht werden even eens aangeschaft. Bij de paramen- E€N NIEUW MONUMENT VOOR DE GEVALLENEN ALKMAAR Kort na de be vrijding is er in onze stad een geldinzameling gehouden, waarvan de baten bestemd waren voor de stichting van een nieuw en waar dig monument ter herinnering aan hen, die in de tweede wereldoorlog voor onze vrijheid zijn gevallen. Dit monument zou het voorlopige gedenkteken, dat in de Wilhel- minalaan is opgericht, vervangen. Veien, die indertijd aan deze col lecte hebben bijgedragen, hebben zich nu en dan afgevraagd hoe het nu eigenlijk staat met de verwer kelijking yan het gedenkteken waarvoor zij hebben geofferd. Het monument, waarvan de uit voering is opgedragen aan Mevr. Kouwenaar te Bergen, is thans bijna gereed. Het bronzen gedenk teken. dat een treurende vrouw voorstelt, zal worden geplaatst in de Wilhelminalaan, nabij de plaats waar het voorlopige monument thans staat, op een plek die voor de oprichting ervan meer geschikt lijkt- Het zal in een klein park worden geplaatst. Het lag aanvan kelijk in de bedoeling het nieuwe gedenkteken op de dag der execu tie, in November, te onthullen. Door omstandigheden is dit echter niet mogelijk geweest. Het zal nu hoogstwaarschijnlijk op de a.s. her denkingsdag van de bevrijding worden onthuld. Een nieuwe rijwielmotor Sinds kort wordt een nieuw type rijwielmotor in de handel gebracht onder de naam „Berini Het is een product van de DKW- fabrieken, dat in de Haagse mo- torenfabriek .Pluvier" wordt ver vaardigd en op iedere fiets kan worden gemonteerd. Het motor tje, dat met een gashandel regel baar is, kan een snelheid van 25 km. per u,ur halen en is ontkop pelbaar, in tegenstelling tot de tot nu toe in de handel gebrachte tvpon. Het gebruik is zeer zuinig, het loop 80 km op 1 liter benzine. In eerste instantie werden 10.000 motortjes vervaardigd, die gretig afzet vinden in ons land. Ook in Engeland worden ze reeds ver vaardigd. terwijl Duitsland en Zwitserland binnenkort ook tot de aanmaak, in licentie, zullen overgaan. Voor Alkmaar en omstreken is de alleenverkoop in handen van de heer Peereboom, rijwielhan delaar aan het Hofplein, die ons dezer dagen het nieuwe motortie demonstreerde. In ons vlakke land met, lange wegen zal het ze ker in een behoefte voorzien. .,En waar de ster bleef sfille staan" in Het Gulden Vlies Het Noordhollands toneel, on der regie van Jos Groenland en zakelijk geleid door Kees Stuiif- bergen te Hoorn, heeft met de bekende Kerst-legende ,,En waar de Ster bleef stille staan" van Felix Timmermans zo'n enorm succes gehad, dat de directie van het Gulden Vlies besloot, in het kader van Kerstfeest en de jaar wisseling, deze groep ook in Alk maar te laten optreden. Dit valt temeer toe te juichen, omdat ver scheidene békende stadgenoten bij deze toneelgroep aangesloten zijn, o.a. Bep Speet, Jan Dogger, wim Pieters, Arie Jonker en Jan Fernée. ten waren tevens geleverd een compleet stel superplies, voor mis dienaars en acolythen, altaardwa len, kleden voor de communieban ken en alben, allen in hetzelfde motief, ranken met bloemen en doornen, geborduurd. De paramenten werden dezer dagen, gelijk met oudere aanwin sten, zoals o.a. een prachtig rood kazuifel van de Zusters van Am sterdam en een groen en paars ka zuifel van de Fa. Rietfort, voor de vele belangstellende parochianen vertoond. Het is alles bij elkaar een aanwinst, waar niet alleen de St. Jozefkerk, maar naar wij menen heel katholiek Alkmaar trots op kan zijn. A.F.C.-NIEUWS A.F.C. 1—V.V.W. 1 30 Een nieuwe tribune, een flinke overwinning, echt een pracht AFC- dag. De belangstelling was ook best en spelers van het eerste, in dien jullie zo doorgaat, wordt het nog een mooi slot van ons jubi leumjaar. Wat hebben wij genoten! Deze week geen clubavond voor senioren. De adspiranten van de Zondagafdeling hebben Woensdag a.s. clubavond. Tot ziens. De PPC'er. DAMCLUB D.D.D. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van Vrijdagavond zijn: le klasse: Krutende Bree 11; N. OudToepoel 20 SchuitWoonijk 11 2e klasse: Verver—Langras Jr. 20 H. de JongJorna 20; Bijwaard Miedema 20; Langras Sr. Stam 11. 3e klasse: LangrasKlinkhamer 20; VeenKorn 11; Bruggeman Balder 11. NIEUWJAARSKAARTEN ZAKAGENDA'S KANTOORAGENDA'S Langestraat 28 Tel. 2394 (Adv.) (Vervolg) Benoemingen Op voorstel van de curatoren van het Murmellius Gymnasium besloot de raad de benoeming van de heer Chr. D. van Dam als tijde lijk leraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium, te continue ren tot uiterlijk het einde van de cursus 1949-1950. In de plaats van de heer B. J, Leeuwenberg werd de heer Th. J. A. C. M. van Beek, keel-, neus- en oorarts, gekozen als lid van het college van cura toren van het Murmellius Gym nasium. Herkozen werden, als lid van de commissie van toezicht op het M.O., de heer mr. F. A. Josephus Jitta; als lid van de commissie van toezicht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs eveneens de heer mr. F. A. Josephus Jitta; als leden van de commissie van toe zicht op het L.O., de heren J, Maats en C. J. Mol; als leden van het college van regenten van het burgerweeshuis, mevr. E. Frie- link-Nales en de heer P. W. Groot; als lid van het college van regen ten van het Centraal Ziekenhuis, de heer J. W. Boersma: als leden van het bestuur van de gemeente lijke instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon, de heren M. Rentenaar en J. Wiese. In het bestuur van deze instel ling werden, wegens periodieke aftreding van de heren Knuistingh Neven en Steenis, bovendien twee leden uit de raad gekozen. Nadat de heer Kirpensteijn (Arb.) namens zijn fractie had verklaard, de heer Knuistingh Neven (C.P.N.) niet te zullen her kiezen en nadat hij had meege deeld, dat de heer Steenis zich niet meer herkiesbaar stelde, werd, na staking der stemmen en na herstemming als eerste geko zen mevr. Holzmüller-Teengs (V. V.D.); als twaede werd de heer Goudsblom (K.V.P.) gekozen. Intussen had de heer Toren- vlied terloops gewezen op de poli-, tieke motieven, die de P.v.d.A.- fractie, ondanks haar waardering voor het werk van sprekers frac tiegenoot, die de heer Kirpen steijn uitdrukkelijk had vermeld, noopten tot het weren van de heer Knuistingh Neven. Als tijdelijke leraren aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs, voor de duur van de cursus 1949-1950, werden benoemd,'voor bouwkun dig tekenen de heren A. van Ros- sum en W. Schuddeboom, alhier; voor bouwkundig tekenen en con structieleer de heer G. Luinge; voor vaktekenen aan machine bankwerkers en motor- en rij wielherstellers de heren C. Kok en O. Schenk; voor calorische werktuigen en materialenkennis de heer C. A. Swets; voor werk tuigkundig tekenen de heer P. Hendirks: voor electriciteitsleer de heer G. Visschers; voor hand tekenen de heer H. Schenk te Beets; voor wiskunde, natuur- en werktuigkunde en materialen- kennis de heer J. Koomen te Bergen; voor Nederlandse taal en boekhouden de heer J. Groet; voor Nederlandse taal en wis kunde de heer L. J. M. Niessen; voor wiskunde de heren A. M. de Ree en W. G. Rupert, alhier, F. J. M. Nuijens te Oudorp en W. Wester te Egmond a.d. Hoef. Bovendien werd in de plaats van de heer D. W. Abelskamp, die de gehele cursus door ziekte afwe zig is, voor werktuig- en natuur kunde benoemd de heer F. W. Melidam, alhier. ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Kerstavond R. K. Vrou- wenbewegnig. BIOSCOPEN: Harmonie: Abott en Costello in Hol lywood, alle leeft.; Victoria Nieuwe avonturen van Don Juan, 14 jr.; Cinema Ame- ricain. Moeder was Ac trice, alle leeft.; A.B.T.: Hawaii Callo, alle leeft. NACHTD. APOTHEKEN: G Kruisinga, Koorstr 47. NACHTDIENST TAXI'S: D de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. ALKMAAR. Kerstfeest, het feest bfj uitstek voor de huiselij ke kring is ook gevierd in de strafgevangenis en in het Huis van bewaring. Zeer juist was het dan ook door de Directie van de beide gestichten gezien om in het kader van de vernieuwing van het gevangeniswezen zoveel mo gelijk te zorgen dat zij die ge dwongen waren deze dagen door te brengen in de huizen, iets zou den ontvangen van de sfeer en de wijding die deze dagen bieden. Hierdoor werd een kleine com pensatie gegeven voor het gemis van de huiselijke gezelligheid. Zo was onder leiding van de sociale verzorger van de strafge vangenis» door de bewoners een kerk in elkaar getimmerd, die in het „vlak" stond opgesteld. Een kerk met een werkelijke toren voorzien van ramen met glas in lood en bundels licht uitstralend. Voor de kerk stond een kerst stal opgesteld waarin een beel dengroep die ook weer door de bewoners was vervaardigd. Het geheel was van Kerstversiering voorzien en gaf een warme en prettige sfeer. Voor beide dagen was een speciaal programma sa mengesteld waaruit we u willen vermelden dat op de 2e kerstdag door het R.K. Gemengd koor „Sursum Corda" te Oudorp on der leiding van de heer C. Him- melreich een uitvoering werd ge geven van het bekende kerstora torium van Jos. Franken met me dewerking van solisten, aan de vleugel de heer N. Al. Het was een zeer geslaagde uitvoering en de bewoners hebben er van 'ge noten. Op le Kerstdag waren des avonds allen bijeen en hield de Directeur een toespraak, een uit de bewoners samengesteld koor tje zorgde voor muziek en zang. Ook het Huis van bewaring bleef niet achter, een smaakvolle ver siering gaf aan het geheel een huisèlijk cachet. Op 2e kerstdag werd des namiddags door de Aal moezenier, de Zeer Eerw. Pater Jansen en Domine Von Meyen- feldt een kerstverhaal voorgele zen, afgewisseld door Kerstmelo- diën gespeeld op "piano en viool. Het was er warm-gezellig. Een zeer vriendelijk en warm onthaal viel ten deel aan de- heer Kuiper met zijn gemengd koor dat enige kerstliederen ten gehore bracht en daarmede de stemming ver hoogde. De leiding van de twee gestichten bracht dank aan allen die tot het slagen van deze dagen hadr>m medegewerkt en betuig den ook haar dank aan de ver schillende reclasseringsinstelhn- gen. die niet alleen door hun aan wezigheid acte de precence ga ven door ook daadwerkelijk had den medegewerkt tot het slagen van dit feest Een vergissing Dezer dagen betaalde een d'ame in een schoenenwinkel te Alk maar haar rekening met drie sinds lang verlopen biljetten van tien gulden. Er is hier kennelijk een vergissing in het spel. De be wuste dame, van wie aangeno men wordt, dat zij per abuis het verlopen geld heeft uitgegeven, kan de zaak op het politiebureau kamer 12 in orde maken. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z.v. J. Zuider- vliet en F. Woud. Martinus, z.v. M. A. Oud en M. C. Kühne. Jacob, z.v. J. Mazereeuw en W. Stuut, Hendrik, z.v. H. Duits en J. Roobeek. Anne M. C„ d.v. J. Wonder en A. van der Poord. Gehuwd: R. Haazelager en A. M. Bruin, R. M. van Westerop en Th. M. Nierop. Overleden: P. A. M. Biemans, 4 j. P. J. L. Joosten, 52 j., gehuwd met A. M. Leenders. J. O. J. Spanjaard, 69 j., gehuwd met J. M. C. Korl- vinke. DODELIJK ONGELUK TE OUDORP ALKMAAR, 27 Dec. Op de Provinciale weg te Oudorp bij Alkmaar is gisteravond een onge luk gebeurd, dat een 29-jarige vrouw, moeder van twee kinderen het leven heeft gekost. Toen het echtpaar van Baar uit Koedijk om half elf van een fami liebezoek te Oudorp huiswaarts wilde keren en het per fiets van het erf de weg op reed, werd de jonge vrouw door een haar ach terop komende auto, bestuurd door de heer M. uit Wormerveer, aangereden en tegen de weg ge worpen. Zii werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar het St. Elisabethsziekenhuis te Alk maar overleden. Nederlandse Biljartbond Klasse E groep I: gesp. pt. brt. alg. m.p. Oude Poorter 12 3157 1732 1,882 68 De Waag 11 2222 1565 1,419 52 Alcmaria V. 11 2882 1798 1,602 48 Gekroonde Valk 11 2502 1853 1,350 43 Drie Ruiten 11 3331 1588 2,097 38 Driesprong 11 3038 1552 1,957 37 Witte Huis 11 2384 1870 1,274 26 Oude Poorter karrmioen groep I. Klasse E groep XI gesp. pt. brt. alg. pi.p. Driesprong 11 1916 1268 1,511 72 Lindenhoek 11 2483 1591 1,560 50 Oude Poorter 11 2807 1538 1.825 46 Gekroonde Valk 11 1947 1556 1,251 46 Optimisten 11 2402 1722 1,394 41 Drie Ruiten 12 2404 1818 1,322 32 Excelsior 11 2643 1756 1,505 25 Drieprong kampioen groep XX. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. AANHOUDEND ZACHT Halft tot zwaar bewolkt met In het noorden van het land plaatse lijk enige lichte regen, elders overwegend droog weer. In het binnenland meest matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend zacht weer. ROEKELOOS OP DE WEG ST. PANCRAS. Vrijdagmid dag j.l. is weer eens gebleken hoe gevaarlijk het is voor wielrijders om zich aan een rijdende auto vast te houden. Omstreeks kwart over vier kwam de 14 jarige P. M. uit Zuid-Schar- woude, hangend aan een vracht auto, Sint Pancras binnengesnord. Alles ging best, maar de knaap had niet gezien, dat er bij de ga rage van Honig en Besse een auto stond te tanken. Het gevolg was, dat hij in volle vaart tegen de daar staande auto aanbotste en met een zwaar gekneusde voet bij om wonenden in huis moest worden opgenomen. Des avonds is de pa tiënt per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. GEMEENTERAAD KOEDIJK KOEDIJK De vorige week werd in Koedijk gemeenteraadsver gadering gehouden. De presentie gelden voor raadsvergaderingen en commissievergaderingen werden vastgesteld op resp. f4.en f2. De raad besloot de vervoerskosten van het schoolmeisje L. Lugtigheid voor rekening van de gemeente te nemen. De begroting van het Bur gerlijk Armbestuur toont een be drag van f81898.55 aan inkomsten en uitgaven. De B.N.O.P. had een verzoek ingediend om een kerst gratificatie voor het gemeenteper- soneel. Dit verzoek werd voor ken nisgeving aangenomen. De begro ting voor 1950 houdt in f69548.68 aan inkomsten en uitgaven gewone dienst cn f41492.43 kapitaaldienst. F 50.000,— werd beschikbaar ge steld voor dP bouw van een nieuwe school, f2524.79 voor verbetering van weg en brug in Oostwijk. Het subsidiebedrag per leerling van het openbaar 1. o. werd bepaald op f27.60. In verband met de bouw van de nieuwe school zal tot ont eigening van grond worden over gegaan, indien met één grondeige naar, die thans niet wil meewer ken, niet alsnog een minnelijke schikking te treffen valt, SCHERMERHORN. Vrij dagmiddag is de Z.E. heer C. C. Standenmeijer op passende wijze ingehaald als pastoor van Scher- merhorn. Om ongeveer half twee maakten ruiters en verdere be langstellenden zich op om de nieu we Parochieherder tegemoet te trekken in de richting van Alk maar, waar deze inmiddels door het volledig Kerk- en Armbe stuur werd afgehaald. Om ongeveer 2 uur waren de auto's aan de Schermerdijk, waar de stoet zich had opgesteld om de nieuwe herder verder te begeleiden. Vooral de ruiters te paard van de plaatselijke ruitervereniging „St. Martinus" gaven aan het geheel een fleurig aanzien. Onder de blijde klanken van de kerkklok trok de stoet vervolgens het met veIe vlag gen versierde dorp in onder de be langstelling van een talrijk publiek. Bij hotel Bontje stapte pastoor Standenmeijer uit de auto en ging, voorafgegaan door bruidjes, gidsen en schoolkinderen en begeleid door de kerkmeesters, verder te voet naar de kerk. Voor de kerk, waar zich vele parochianen en andere belangstellenden verzameld hadden, werd de nieuwe Pastoor een welkom toegesproken door een van de kerk meesters, de heer Appelman. Ver volgens sprak het hoofd der school, de heer Dagelet, namens het onder wijzend personeel en de leerlingen. Nadat de schoolkinderen een wel komstlied hadden gezongen en de kleintjes van de Kleuterschool hun wensjes hadden uitgesproken, be traden allen de kerk voor het bij wonen van een kort Lof, tijdens hetwelk een korte preek werd ge houden door de Weleerw. Pater assistent. De installatie, verricht door de Hoogeerw. Deken Schamper uit Purmerend, had plaats op 2e Kerst dag vóór de Hoogmis. URSEM. De raad dezer gemeen te kwam dezer dagen bijeen ter af doening van een korte doch be langrijke agenda. Nadat de notulen waren goedgekeurd, deelde de voor zitter mede, dat het gemeentebe stuur de kwestie van het al dan niet tot stand brengen van een los- en laadplaats in de kom van de ge meente met het bestuur van de pol der Ursem zal bespreken. Aan de heer J. Bolten werd met ingang van 1 Februari 1950 eervol ontslag verleend als gemeenteop zichter wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. N.a. hiervan besloot de raad voor de be hartiging van het bouw- en woning toezicht een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de ge meenten Hensbroek en Obdam. Nadat besloten was voor 1950 in rekening-courant maximaal een crediet van f 35.000,op te nemen, kwam de herziening van de veror- ning op de vermakelijkheidsbelas ting aan de orde; voor de plaatse lijke toneelverenigingen was om vrijstelling van deze belasting ge vraagd en de voetbalvereniging St. Bavo had om subsidie gevraagd wegens haar dure voetbalveld; het gemeentebestuur stelde nu voor op het laatste verzoek afwijzend te be schikken, doch in plaats daarvan vrijstelling van vermakelijkheidsbe lasting voor toneelvoorstellingen en voetbalwedstrijden, gespeeld door plaatselijke verenigingen, een en ander voorzover niet gecombineerd met andere vermakelijkheden. Maar over dit laatste wilde de raad meer weten: hoe stond het met het „ge zellig samenzijn'' na afloop van de voorstellingen? Deze vraag bleek niet overbodig, want volgens de voorzitter zou dan geen vrijstelling worden verleend; de raad dacht er echter anders over en eerst na de toezegging, dat het gezellig samen zijn niet tot de „andere vermakelijk heden" gerekend zou worden, werd de wijzigingsverordening waar bij tevens de kermisbals weer met 50 pet. belast werden, omdat de exploitanten niet tot de toegezegde entreeverlaging waren overgegaan zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat de verordening op de heffing van begrafenisrech ten ongewijzigd opnieuw was vast gesteld, kwam de begroting voor het jaar 1950 aan het bod. Naar aanleiding van deze begroting werd allereerst besloten als een be scheiden stap in de goede richting om de straatbelasting voor onge bouwde eigendommen met 1 pet. te verlagen, hetgeen een mindere op brengst van ruim duizend gulden betekent. De rapporteur van de commissie van onderzoek bracht verder als wensen naar voren: de wedde van de wethouders te doen brengen op f 200,per jaar en het subsidie aan de oranjevereniging ad f 100,in verband met de toe name van het aantal kinderen te verhogen. Het eerste besloot de raad aan Ged. Staten voor te stel len en voor het tweede zal een ver zoek van de Oranjevereniging wor- Schaken EGMOND AAN ZEE De uit slagen van Woensdag j.l, zijn: Afd. I J. Koopman A. Hun ViH; J- ZijpJ. van Don 01; H. FranseA. Holtes 01; J. van DonA, Holtes 10; J. de Waal— G. v. d. Brink 01. Afd. II: K, GrootP. Mante 01; J. GroenA. Roozing 01; H. de VriesJ. Stik voort 01; K. Blok C. Blok 0—1. HEILOO Wij brachten 'n be zoek aan de tentoonstelling van het amateur schilder- en tekengenoot schap „Tintoretto" welke gehouden wordt in de Gem. U.L.O. school aan het Slinspad. Direct kunnen wij zeggen dat er ieder jaar wéér 'n grote vooruit gang bij de exposerende amateurs te constateren is. Ook nu hebben wij genoten van de werkstukken, welke o.l.v. de heer J. C. R. Heeck tot stand gekomen zijn. Veel werk stukken, aquarellen en schilder stukken zijn „gedurfd" en hebben het amateuristisch „tintje" verlo ren. Zeer fijne kleur nuances en pracht composities vallen er te ge nieten. De tentoonstelling welke in drie ruime en goed verlichte lokalen is ondergebracht geeft de oeuvres te zien van: F. H. Klardie met Stil leven (olieverf). Deze amateur be looft veel voor de toekomst. Zéér (Advertentie) maakt U niet allen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en... de goede ver standhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de ge ringste aanwijzing van Rheumati sche Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die wel dadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes mineralen zouten, waar uit Kruschep is samengesteld. De aansporende werking op de bloed zuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzui verheden, die Uw pijnen veroorza ken, worden regelmatig en op na tuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. goed zijn de houtskool tekeningen van J. Erkamp. Wij noemen „Kijkje op 't Witte Kerkje" en „Bosge zicht". 't Laatste prachtig geaccen tueerd en natuurgetrouw weefge- geven, vooral de bomengroepen. Mevr. Butter-deBoer heeft met haar kinderschoen-studies goed werk gebracht. Mej. v. d. Vis en de heren P. Schouten en A. Ven- nik (Limmen) exposeren met Stil levens welke, veel voor de toekomst doen verwachten. Vooral mej. v. d. Vis houdt zich niet aan de reali teit. Een van haar stillevens (aqua rel) „Appelen" heeft iets dromerigs. De lichtvalling is hier zéér goed getroffen. Het „Kerkje van Lim men" dat in aquarel uitgevoerd werd door de heer W. Jansen is vol realiteit en is door het minuti eus uitbeelden der entourage 'n pracht stukje werk! De heer D. Postma geeft ons enige werken waarin de Wester- Schelde is uitgebeeld. Hierin frap peerden ons de prachtige kleur schakeringen van het water en de luchten. De heer Room exposeert met 'n fijn olieverf stukje „Stadhuispoort je in Hoorn". Dit werkje is uit stekend wat kleurencombinatie be treft en in de kleinste détails pri ma uitgewerkt. Ook de heer v. Til doet ons ge nieten van het „Winterlandschap" (olievef). De winterlucht welke dreigend hangt vormt een pracht geheel met de serene rust welke van dit winterlandschap uitgaat. De heren M. Bood en Oudejans exposeren met enige aquarellen respectievelijk „Kijkje op Alk maar" en „Molen" alsook „Duin landschap". Verder konden wij een houts kooltekening van de heer Kok voorstellende „Jong meisje" zeer waarderen. De heer Dekker lever de uitstekend werk met „Avond nevel" (aquarel) en olieverfschil deringen, „Landschap" en „Bloe mentuin". Dit oeuvre valt op door de fijne afwerking van de kleinste détails. Vooral ook de kleureffecten zijn fijn getroffen. De nestor der vereniging, de heer C. Baan Sr. heeft enige land schap schilderstukken ingezonden waarvan een met z.g.n. mes-tech niek. Ook zijn aquarel „Laan van de ronde O" is buitengewoon goed van kleursamenstelling en lióhtval- ling. De leider, de heer J. C. R. Heeck heeft enige houtskooltekeningen, portretstudie (aquarel) en bijbelse voorstellingen (motief de Barmhar tige Samaritaan) ingezonden. Uit deze werken spreekt de artist. Een wandschildering in de U.L.O. voor de gemeente. „Tintoretto" zal a.s. Zaterdag middag te 14 uur een door de heer J. C. R. Heeck ontworpen en ver vaardigde wandschildering (met Tempera-verf) in de hall der U.L.O.-school bij monde van haar voorzitter de heer J. Dekker aan het gemeentebestuur aanbieden. Deze wandschildering is zeer ori gineel van opzet. In het centrum zijn een jongen en meisje geplaatst die aan het studeren zijn. Boven deze twee is een uil geplaatst als symbool der wijsheid. Om dit mid denstuk zijn geschilderd voorstel lingen der techniek,, scheepvaart, handel en kunst. Onder de schilde ring staat te lezen: „Non scholae sed Vitae discimus" („niet voor de school maar voor het leven stude ren wij"). Op het eerste gezicht vindt men de kleur zeer vaag. Als men het werk echter langer en aandachtig bekijkt dan komen de motieven sterk naar voren. Het lag ook in de bedoeling van de ontwerper dat de leerlingen die deze schildering vele malen moeten passeren, steeds weer iets nieuws erin ontdekken. Een wandschildering in felle kleu ren uitgewerkt trekt op den duur de aandacht niet meer. Naast deze wandschildering zijn werkstukken betreffende deze schildering aangebracht welke to nen hoe deze ontworpen en ge groeid is. Wij kunnen de Heilooër kunst liefhebbers aanraden eens 'n be zoek te gaan brengen aan de expo sitie. Het is alleszins de moeite waard. Toneelavond K.A.B. Door de grote belangstelling, welke van de kant der KAB-le- den bestaat voor het toneelspel „Zwarte Willem", hetwelk a.s. Woensdagavoftd in het Brunoge- gebouw gegeven wordt, is het be stuur genoodzaakt een tweede avond in te lassen. Deze zal zijn op Vrijdag 30 December. De le den, die een plaatsbewijs hebben, genummerd vanaf 281 (en daar boven) alsmede zij, die nog.,géén plaats besproken hebben, worden verzocht de tweede opvoering bij te wonen! Genoemde nummers moeten Woensdagavond gewei gerd worden! Voor de tweede op voering zijn nog plaatsen be schikbaar. Men verzocht ons er speciaal de aandacht op te vestigen, dat al leen KAB-leden met hun dames of heren toegang hebben. R. K. Gem. Toneelvereniging ,,'t Masker" HEILOO Naar wij vernemen zal ,,'t Masker" deelnemen, met het historisch toneelspel „Maria Stuart", aan de nationale prijs kamp voor R. K. Amateurtoneel, uitgeschreven door het Toneel fonds „De Nieuwe Spoel" te Bus- sum. „De Nieuwe Spoel" schreef deze, prijskamp uit met de be doeling het uitsluitend goede en cultureel verantwoord toneel een stimulans te geven. Het bestuur en de regisseur deelde ons mede, dat ,,'t Masker" met nog negentig verenigingen ingeschreven heeft. Vijf en twintig procent van die verenigingen werden uitgescha keld, omdat de te spelen stukken niet aan de eis voldeden. Uitein delijk bleven na loting twintig amateurgezelschappen over, on der welke ,,'t Masker". Op een van de opvoeringen komt een jury, bestaande uit bekende be roepsregisseurs en spelers, welke het gegeven spel zullen beoor delen. Het inschrijven van ,,'t Masker" heeft volgens onze zegs mensen uitsluitend de bedoeling een zuivere beoordeling te krij gen over speelsters, spelers en regie. Aan genoemde prijskamp- zijn prijzen verbonden van 500, 300, en 200, welke voor de bes te verenigingen beschikbaar ge steld worden en bedoeld zijn als subsidie! De opgave is niet gering, maar de verrichtingen van de toneel groep kennende, zijn wii er van overtuigd dat zij een lofwaardige plaats zal innemen. Intussen wen sen wii hen veel succes! den afgewacht. Overigens had de raad met deze begroting, die op de gewone dienst in inkomsten en uit gaven ruim 130.000 gulden beloopt, waarin een post van f 6000,—;- voor onvoorziene uitgaven, niet veel moeite; zij werd met algemene stemmen goedgekeurd. Daarna wer den de volgende subsidies verleend: aan de stichting voor Geestelijke Volksgezondheid ongeveer f 165,—; aan „Pro Juventute" f 25,—; aan de R.K. Bewaarschool f 10,per leerling (voorheen f 7,aan het witgele kruis f 200,en aan de diaconale wijkverpleging f 50, Nadat voor ifi50 de uitgaven per leerling voor de openbare school op f 22,47 was vastgestld begon men aan de rondvraag, die behalve een misverstand tussen het lid Seijts en het gemeentebestuur ten aanzien van de bewaarschool verder niets bijzonders opleverde. PLANNEN VAN „BAMESTRA" BEEMSTER De ijsclub „Ba- mestra" versaagt nieit, ondanks geringe belangstelling. De ijsclub kwam in het „Heeren Huis" in algemene vergadering bijeen. He laas bleken voorzitter Zijp en oud-secretaris Middelburg wegens hun drukke werkzaamheden niet meer in de gelegenheid zich ten volle aan het verenigingsleven te geven. Maar de plannen, die Maan dagavond zijn gemaakt mogen er weer zijn. „Us en wederdienende": school-, onderlinge- en buurt- wedstrijden. Opnieuw zal een zil veren wisselbeker worden aange kocht om de lange afstandswed strijden in ere te herstellen en zo mogelijk zal een nationale wedstrijd worden georganiseerd in het schoonrijden en een korte baan-wedstrijd om geldiprijzen. De heer Bakker uit Purmprend was reeds bereid gevonden naar de Beemster te komen ter instru- ering van de kunstrijdsters en rijders, terwijl mej. Mieke Ruiter de toezegging gaf de grondbe ginselen aan de jeugd te leren. De toestand van de thans nog niet geïnundeerde ijsbaan bleek allesbehalve rooskleurig te zijn, de tegenwoordige pachter van 't gewas, bleek de overeenkomst op herfstdag schoon op leveren, niet na te komen, hetgeen ver ontwaardiging van de vergade ring wekte. Een Beemster akker bouwer werd bereid gevonden nog deze week de grond te ploe gen en te egaliseren. De heer D. Braak deed de toezegging ten spoedigste de noodzakelijke her stellingen aan de eigendommen te verrichten en de palen voor de verlichting te plaatsen. Ter verho ging van het feestelijk aanzien besloot men nog enige vlaggen aan te schaffen.De heer D. Braak en C. Waal werden herkozen als be stuursleden en de heer M. Brom- mersma kreeg een plaats in de kascommissie. Met een toepasse lijk woord reikte de voorzitter de medailles uit van het seizoen 1946 3947. Mede wegens de gunstige financiële positie was men in staat twintig renteloze aandelen van vijf gulden uit te loten, als volgt genummerd: 129 309 108 301 384 165 208 184 239 308 101 361 99 375 189 260 125 353 351. De heer F. Snoeks 40 jaar bij de P.T.T. EGMOND AAN ZEE. Op 29 December a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de kantoorhouder te Egmond aan Zee, de heer F. Snoeks, bij de posterijen in dienst kwam. Van 29 December 1909 werkte hij onder de heertH. Had- dens, toen Directeur, van het postkantoor, alhier. Na .vervol gens nog gewerkt te hebben onder de heren F. A. Ruitenburg en P. C. de Mol, kreeg de heer Snoeks op 1 September 1929 zelf de teu gels in handen. Sindsdien denkt iedereen bij het woord „postkan toor", meteen aan de heer Snoeks. Tijdens de bezetting moest de heer Snoeks bij de evacuatie van Egmond aan Zee zijn kantoor, dat hem in de jaren zo vertrouwd was geworden, verlaten en kwam hij op het postkantoor te Alkmaar. In 1945 was de heer Snoeks een van de eersten, die in Egmond terug kwamen. Het postkantoor was onbruikbaar geworden eri de heer Snoeks bediende zijn klanten in een daartoe ingericht woonhuis doch weldra kon het oude post kantoor weer in gebruik genomen worden. De duizenden badgasten, die door de heer Snoeks van post zegels e.d. ziin voorzien en iedere inwoner van Egmond, hetzij groot of klein, kunnen getuigen dat de heer Snoeks hier op ziin plaats is. Het zal de jubilaris op de 29ste wel niet aan belangstelling ont breken, want de heer Snoeks was en is altijd bereid ieder van alle mogelijke adviezen te dienen op de terreinen van de Post, Tele graaf of Telefonie. Purmerender benoemd tof gemeente-secretaris PURMEREND De heer Hof man te Purmerend is benoemd tot gemeente-secretaris te Weststel- Hngwerf (F.), WARMENHUIZEN, 27 Dec.: 650 kg. gele kool 5,80—7.80, 19.400 kg. rode kool 6—10.10, 20.000 kg. witte kool 9.70—11.80. LANGEDIJK, 27 Dec.: 8000 kg. groene kool 24.20—35.—, 12.000 kg gele kool 5.50—10.60, 13.000 kg. rode kooll 611.40, 60.000 kg. witte kool 8,60—11.80. CASTRICUM Spruiten 32 83, waspeen 12.50—13, sla 35 cent per kilo, andijvie 40—53, prei 30 —35, boerekool 8, sla II 5—6.50, witlof 52—56, groene kool 9—12, bloemkool II 34. Export: Nero I 48—54, II 17—41, III 11—20, aan voer 10.000 kg, peen II 7—10.50; III 5.608.50; aanvoer 50000 kg. NOORD-SCHARWOUDE, 27 Dec. 60.000 kg witte kool 10.10—11.60; 14000 kg rode kool 610.30, 8600 kg gele kool 6—8.40, 5600 kg peen II 10.10—10.30; peen III 8.40 —8.60. Éii

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2