Balans-Opruiming KLM Alkmaar bouwt aan zijn toekomst B.W.G. LIENESCH cv. GERARD WORM'S BALANS-OPRUIMING mERRES DEKEN FILMS VAN „Modern Style" r» ik' PAC 2 RA AD-N APR A AT V.. Vanaf Maandag 2 Januari, 9 uur jZ Modemagazijnen Alkmaar Den Helder Vanaf Maandag 2 Januari 9 uur Tentoonstelling van prenten Kan Langer Mee! Zuster Groot ontving gouden medaille huldiging jubilerende postdirecteur Retarite in Bergen Nier meYde Soot, Nier met ZtLf-S NlEY v\ Na ons uitgebreid verslag over de langdurige discussies, die de Alk maarse raad pleegde in de nachte lijke vergadering van Dinsdag op Woensdag, kan onze nabeschouwing kort zijn, ofschoon de genomen be sluiten wel een langere nabeschou wing waard zijn. Het was, zoals gezegd de laatste, maar ook de langste vergadering van het jaar; de belangrijkste te vens ,want er werden besluiten ge nomen. die voor de stad in de toe komst van grote betekenis zijn en die .de begr otingen voor de komen de jaren met een bedrag van f 75 a f 80.000 zullen belasten. Het geluid dat de wethouder van Financiën in deze laatste vergade ring liet horen, was wel optimis tischer dan dat hij in de eerste ver gadering van dit jaar en bij de be groting meende te moeten laten horen. Toen was hij weliswaar verheugd over het feit dat de be groting sluitend kon worden ge maakt zonder een extra Rijksbij drage; dat de gemeente dus niet meer noodlijdend genoemd behoef de te worden, doch hij betoogde tevens, dat de grootst mogelijke zui nigheid betracht moest worden. Als men echter de verschillende raads besluiten nagaat, die dit jaar wer den genomen, dan kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de wethouder van Financiën het niet zo erg gemeend heeft, toen hij op bezuiniging aandrong. o Er zullen echter in de nabije toe komst nog wel meer besluiten ge nomen moeten worden, die de ge meente geld zullen kosten; er is nl. een grote achterstand in de scholen bouw; een achterstand tengevolge van de oorlogsomstandigheden. Dat de Handelsschool een der eer sten was, die voor een nieuw ge bouw in aanmerking kwam, daar van was vrijwel een ieder overtuigd en wij kunnen de directeur van de ze inrichting er dan ook mee feli- teren, dat de wensen, bij het 40- jarig bestaan geuit nu werkelijk heid gaan worden. Er zal volgend jaar met de bouw begonnen wor den en wij zijn het met hem eens, dat het aantal leerlingen zeker zal groeien, als de school in een aan genamer gebouw zal zijn onderge bracht. Het was meer een gevolg van de omstandigheden, dat aan de bouw van de Handelsschool de bouw van een nieuwe Rijkslandbouwwinter- school gekoppeld werd; deze R.L.W. S„ die eigenlijk een filiaal is van de school te Schagen, ès ongetwijfeld i Alkmaar op zijn plaats; wij vinden het alleen maar een raar figuur, dat de gemeente in dit geval het Rijk dit gebouw van f20Ö.000 plus con ciërgewoning cadeau moet doen en de vraag van een der raadsleden, om bij het Rijk althans een tege moetkoming in de bouwkosten te vragen, leek ons verre van over bodig. Zowel de Handelsschool als de R.L.W.S. worden hoofdzakelijk door leerlingen van buiten bezocht en 't is daarom, dat B. en W. zochten naar een terrein in de nabijheid van het station en de bussen. Zo gebeurde het, dat voor beide scho len één gecombineerd plan werd ontworpen en ter tafel kwam. Dit bracht voor de R.L.W.S. het voor deel. dat het eveneens spoedig in een 'meer-doelmatig gebouw zal zijn gehuisvest. Het oorspronkelijke plan was royaler opgezet, doch op aandringen van de raad werd op het gehele plan anderhalve ton be zuinigd door het aanbrengen van enkele versoberingen. Het zal ech ter wel gaan, zoals met de meeste dergelijke objecten, dat er later nog wel om een suppletoir crediet ge vraagd zal worden. Uit de discussie over dit punt bleek wel, dat na de R.K. Meisjes school de Openbare Ulo-school wel het eerst aan bod zal komen voor een nieuw gebouw. o Het voorstel tot de bouw van 96 woningen in de vrije sector was wel de hoofdschotel van dit laatste raadsmenu in 1949. Ook dit plan kwam de raad wat duur voor, doch in dit geval slaagden de pogingen om er op te bezuinigen niet. Er is veel over dit en het voor gaande voorstel gesproken er had minder over gesproken (en ge schreven kunnen worden, als de bijlage, de toelichting van B. en W. op de voorstellen, iets uitvoeriger geweest waren. Een keuze uit meerdere plannen had de raad niet; er was één plan, waar B. en W. zeer geporteerd voor waren en dat door het college met name door de voorzitter uitstekend voorbereid was en verdedigd werd. Het ware wellicht wenselijk en voordeliger geweest, als de raad de keus had gehad tussen meerdere plannen. Wij geloven graag, dat prof. Zwiers een deskundige bij uit stek is en dat zijn Plan aan de aesthetische eisen zal voldoen. Er kwam echter ook een plan-Vos ter sprake, waarvan de ontwerper zich niet kan meten, aldus de voorzitter, met prof. Zwiers. Beide plannen zijn echter niet onder gelijke omstan digheden ontstaan; Prof. Zwiers be schikte over alle nodige gegevens en had de opdracht een plan te ont werpen; een opdracht waarover de raad schijnbaar niets te zeggen heeft. De heer Vos maakte uit eigen beweging een plan en bood dit 1 December reeds aan Gemeentewer ken aan, veronderstellende, dat de ze instantie de goede was. Hij had het echter bij B. en W. moeten in dienen, aldus de voorzitter, die er dus niet officieel kennis van had gekregen. Wij vragen »ons af, of, wanneer de heer Vos zijn plan bij B. en W. had ingediend, hij een kans zou fehad hebben, om zijn plan toe te lichten en zo nodig te vervolmaken. Had ook niet de di recteur de heer Vos er mee in ken nis kunnen stellen, dat hij zijn plan niet bij hem, doch bij B. en W. moest indienen? Er waren enkele raadsleden, die een lans braken voor deze bouw ondernemer of voor een andere Alkmaarse architect. Er zal in de toekomst nog wel meer gebouwd worden in Alkmaar en wij vertrou wen, dat dan ook Alkmaarse archi tecten de kans zal worden geboden een plan in te dienen; men zou bv. tijdig een prijsvraag onder de plaat selijke architecten kunnen uitschrij ven voor een bouwplan. Al is het verheugend dat Alkmaar door dit besluit straks 96 woningen zal krijgen, buiten het toegestane bouwvolume om, toch lijkt ons deze gang van zaken vreemd. Door ge brek aan bouwvolume zullen „Roch dale" en „Goed Wonen" hun bouw plannen, die al lang gereed zijn, ook in 1950 niet uit kunnen voeren. Het exploitatie-verlies van deze 96 woningen in de vrije sector zal ca. f 18000 bedragen welk verlies de gemeente zal moeten bijpassen. Had nu onder dezelfde voorwaarden het plan van een der woningbouwver enigingen ook niet uitgevoerd kun nen worden? En om nog even op het Plan-Vos terug te komen: de voorzitter zei daar geen bezwaar tegen te hebben als de ondernemer het voor eigen rekening en risico wilde uitvoeren. Dat doet prof. Zwiers toch ook niet? Als de gemeente voor het ene plan f 18000 per jaar wil bijpassen, waar om dan niet voor het ander; men kan toch van een particulier bouw ondernemer niet verlangen, dat hij huizen bouwt die niet te exploiteren zijn; die weelde kan alleen de ge meente zich veroorloven. Geen en kele bouwondernemer kan zo ech ter tegen de gemeente op. Het verwonderde ons, dat er van de zijde van de KVP niet meer be zwaren werden geuit tegen dit plan althans tegen de trapkokers voor meerdere gezinnen. De Engelsman zegt; My home is my castle: dat zul len de bewoners van deze woon blokken, waarin zeven gezinnen over éen trap hun „castle" moeten bestijgen, hem niet nazeggen. Wij achten het een sociale vereiste, dat elke woning een eigen toegang heeft en zijn van mening, dat wij dit voorbeeld van kazernewonin gen in de grote stad in onze pro- ONZE ACENDA BIOSCOPEN: Cinema Ame- cain: Abbott en Costello in Donker Afrika, alle leeft Harmonie: Wet zonder Recht 18 jr.; Victoria: Het onstuimige blondje, 18 jr.; ABT: Circus Bollini, alle leeftijden. NACHTD. APOTHEKEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Miens 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman Lindegracht 43, telef. 3916. vinciestad niet moeten navolgen. De heer De Zeeuw gaf wel uiting aan zijn bezwaren in dit opzicht, maar bleef bij de stemmnig niet consekwent. Dat er bij hoogbouw toch een ingang voor elke woning ontworpen kan worden, bleek uit het gesprokene door de heer Wiese, die wees op het woningblok door onze stadgenoot ir. Keesman in Am sterdam gebouwd, waar zulks het geval is. Voor f 171.000 werd Alkmaar eigenaar van de Overdekte. Zal het bij dit bedrag blijven, dat zeven raadsleden toch al f 22.000 te duur vonden? Wij vrezen, dat dit bedrag door de herstelwerkzaamheden en verbeteringen aan dit niet nieuwe gebouw in de nabije toekomst nog wel met enkele duizenden zal wor den overschreden. Evenals dit bij de exploitatie van de 96 woningen van het plan-Zwiers het geval zal zijn. waar het verlies op f 18.000 werd geschat, zal de Overdekte naar schatting jaarlijks -een exploi tatieverlies van f 15000 opleveren, Het belang van de Volksgezondheid werd echter door de meeste raads leden dit bedrag wel waard geacht, De toekomst zal leren of het bij deze f 15.000 zal blijven; een feit is echter, dat de Overdekte zich de laatste jaren, vooral tengevolge van het schoolzwemmen in steeds groeiende belangstelling mag ver heugen. Laten wij hopen, dat door een goede leiding deze voor de volksgezondheid ongetwijfeld be langrijke inrichting, in de toekomst rendabel zal blijken te zijn. o Voortaan zullen als het raads besluit dor Ged. Staten zal zijn goedgekeurd de winkels van de textielbranche Maandagmorgen weer geopend zijn. Vooral sinds het druk ker worden van de veemarkt tenge volge van de opheffing van de vleesdistributie, is het bezoek van winkelend publiek uit de buitenge meenten. ook op Maandagmorgen toegenomen en wjj juichen het daarom toe, dat de raad dit besluit durfde te nemen. Het belang van enkele kleine middenstanders en van het winkelpersoneel, die het liefst de halve vrije dag op Maan dagmorgen hadden weegt niet op tegen het algemeen stadsbelang. Alkmaar is een centrumplaats als marktstad en het gaat niet aan dat op een marktdag de winkels geslo ten zijn. De winkeliers zijn mans genoeg om uit te maken, welke halve dag zij hun zaken zullen sluiten. Intussen is met dit besluit al weer een overblijfsel uit de bezettingstijd verdwenen, waar niet velen over zullen rouwen. LANGESTR. 41-43-45 ALKMAAR Dames- en Heren Maatkledingbedrijf C. W. BROERSEN A. F. ENKES VOORDAM 5 - ALKMAAR Telef. 5187 wensen haar cliëntèle een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar (Adv.) Harmonie Theater Wet zonder recht Deze film, die een vertolking is van het gevangenisleven in Ameri ka, toont ons een zeer onsympa thiek onderdirecteur, die een sadis tisch genoegen sohept ip het trei teren van de gevangenen. Zeer goed treedt hier de daardoor ont stane gevangenissfeer naar voren en typeert de verhouding en het saamhorigheidsgevoel van de ge vangenen. Een uitbraak wordt be raamd en mislukt jammerlijk. Een eenvoudige film, zeer sterk ge speeld, vol tragiek en zeer span nend. Vooraf interessant nieuws evenals flitsen uit binnen- en buitenland, een muziekfilmpje en een uitste kende reportage van de souvereini- teitsoverdracht- Cinema Americain Abott en Cosfello in donker Afrika Abot't en Costello, twee eenvou dige boekverkopers, geraken door een samenloop van omstandig- I heden, met een expeditie mee naar Afrika. Zij dienen als gidsen, zoge naamd om een bijzondere aap te vangen, maar in. werkelijkheid om diamanten te vinden. Hoe hij 't klaar speelt moet men raan zien. maar Costello keert als ••iik man in de bewoonde wereld terug. Het voorprogramma mocht er eveneens zijn, nieuws en een twee tal aardige tekenfilms. Het culturele filmpje over het ontwakende leven in de lente was eveneens zeer interessant. Victoria Het ontstuimige blondje In het voorprogramma van het Victoria-theater draait deze week een goed buitenlands journaal en een zeer goede Nederlandse repor tage van de Souvereiniteitsover- dracht. Bovendien loopt er een Ne derlands journaal van de gebeurte nissen in 1949. Voor dit overzicht konden wij geen onverdeelde be wondering hebben. Wij stellen ons voor dat er een heel wat beter ge monteerde reportage over de ge beurtenissen van het afgelopen jaar mogelijk was geweest. De hoofdfilm „Het Onstuimige Blondje" is een amusementsfilm, waarmee men zich inderdaad kan amuseren. De kleuren zijn niet al te storend en de mensen, althans enige van hen, zijn in elk geval karakters, die zich niet lenen voor een slappe driehoeksverhouding, ofschoon die naar onzinnig-moder- ne begrippen in het plot van deze rolprent in de lijn lag. Gedeeltelijk bestaat de film uit revuescènes, die nu niet bepaald op een erg hoog peil staan, maar die, al met al, ta melijk onschuldig zijn. Wij zeiden reeds, men kan zich met „het on stuimige blondje" wel amuseren, De schaar heeft de film voor 18- jarigen aanvaardbaar gemaakt. A. B. T. Circus Bollini Na een leerzaam voorprogramma, waarin een beeld wordt gegeven van de ceramische industrie in Limburg en Engeland, draait in het A.B.T. een genoeglijke Deense film. Circus Bollini is de geschiedenis van de ontmaskering van een ro versbende, die er met de kas van het circus vandoor was gegaan. Er komen veel grappige situaties in voor, waarin Calle en Palle twee Deense komieken een grappige rol spelen. Een onschuldig programma, waar de jeugd zich kostelijk mee kan amuseren. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Randers 1— AFC 1 Op Nieuwjaarsdag is er één wed strijd en wel bovengenoemde der by, die in een vriendschappelijke wedstrijd op het Ooyevaarsnest zal worden gespeeld. Tevens maken wij van deze ge legenheid gebruik om onze G. Ad viseur, bestuur, trainer, elftalcom missie, spelende en steunende le den, A.F.C.-vrienden en bekenden toe te wensen een echt Zalig Nieuwjaar. Welke wens inzonder heid geldt voor onze AFC-ers over zee begeleid met een spoedig weer zien in de AFC-familie. De P.P.C.-er HOUTTIL 54-70 LANGESTRAAT 42 KEIZERSTRAAT 60 IN STEDELIJK MUSEUM ALKMAAR. -Dat de gemeente Alkmaar een Prentverzameling be zit betreffende de stad en omge ving, is aan velen bekend. Weini gen echter hebben er iets van ge zien. Wel hebben een groot aantal Alk. maarders vorig jaar de tentoonstel ling „Alkmaar in de laatste 50 jaar" bewonderd, maar zij zagen daar uiteraard vrijwel uitsluitend foto's, fotocopieën, andere moder ne reproductie-technieken. Op de thans in het Stedelijk Museum ge houden tentoonstelling is bijeenge bracht een keur van de mooiste en aardigste, prenten, d.w.z. originele tekeningen, in diverse technieken en al of niet gekleurd, aquarellen, houtsneden, gravures, enz,, waar van de oudste dateren uit de eerste helft van de 16e ,de jongste uit de tweede helft van de 19e eeuw. Het was Cornelis Willem Bruin vis, die de grondslag legde voor de verzameling en die haar voortdu rend heeft uitgebreid en, ook uit eigen bezit, verrijkt. Het Stedelijk Museum, dat op 15 October 1875 voor het publiek werd opengesteld, zal dus volgend jaar zijn 75-jarig bestaan mogen vieren. Op de tentoonstelling zijn werke lijk zéér fraaie prenten te zien, niet alleen van Alkmaar, maar ook van de dorpen uit de omgeving. Het af fiche der tentoonstelling toont een reproductie van een der oudste prenten, voorstellende de Engel, welke de H. Bloedrelikwie toont, een gravure oorspronkelijk afge drukt op een brief betreffende het H. Bloedmirakel, die kerkmeesteren van Alkmaar in 1545 hebben rond gezonden. Op het omslag van de toelichting bij de catalogus is gereproduceerd een zéér mooie*, begin 17de-eeuwse prent van de oude kerk met toren te Egmond aan Zee, die in de eerste helft van de 18de eeuw met het halve oude dorp in de golven is verdwenen. Mogen velen de tentoonstelling, die ook op Zondagen (van 25 uur) is geopend bezoeken: Ze verdient het ten volle! Nieuws van Olympus ALKMAAR. Leden van Olym pus op de laatste dag van het jaar willen wij (en dit geldt vooral voor enkele herenleden) u er attent op maken, dat degene, die nog achter stallige contributie heeft, deze zo spoedig mogelijk voldoet bij de pen ningmeester W. Bakker, Stuartstr. 77. Tevens moge de Nieuwjaarswens (elders in dit blad) gelden als een aansporing om het jaar extra goed in te zetten, door vanaf 1 Januari geen trainingsavond te verzuimen. Het komende seizoen nadert alweer en dan moeten wij klaar aan de start verschijnen. 10 Januari is de eerste ledenvergadering in 1950. Houdt allen die belangrijke datum vrij! Het bestuur. Jubileum bij de brandweer ALKMAAR. Op 1 Januari a.s. herdenkt de heer P. v. d. Sluis, ad- lunct-brandmeester van het ladder-j corps der Alkmaarse Vrijw. Brand weer, de dag, dst hij voor 25 jaar ::jn intrede uij de brandweer deed. De dag zal op eenvoudige wijze in intieme kring worden gevierd. Des morgens te 11.30 zullen de leden van het corps hem voor zijn woning aan de Nic, Beetskade een hulde brengen in de vorm van een défilé, de feestviering beheerste. Eervol ontslag ALKMAAR. In de gister ge houden algemene vergadering van aandeelhouders van de „Alkmaar Packet" N.V. te Amsterdam werd op zijn verzoek aan de heer H. W. Bosman eervol ontslag verleend. R. K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR, 1 Januari speelt het le elftal tegen het 2e om 2.30 en de junioren om 3.30 op veld 4 aan de Overdie en Achtermeer. Na tuurlijk zijn wij een kwartier voor de aanvang van de wedstrijd op het veld. Mocht het eventueel niet doorgaan, dan staat het aan bij de heer J. Smit, evenals de opstelling. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. Deze kunnein eens komen kijken op de wekelijkse trainings avond in het gymnastieklokaal van de St. Bavoschool, Nieuwstraat, op Woensdagavond. Tevens wenst het bestuur haar leden en ook de dona teurs een Zalig Nieuwjaar. Afscheid Zr A. von Vladeracken ALKMAAR In het Victory- hotel nam Zuster A. von Vlade racken Vrijdagmiddag officiëel af scheid van het Witte Kruis en daarmede vai) een lange loopbaan, gewijd aan het heil van de mens heid. Er was veel belangstelling van de zijde der Alkmaarse dokto ren, de patiënten en oud-patiënten en ook van de collega's van de ver trekkende zuster. Wethouder M. Coerts, sprekende namens het gemeentebestuur, her innerde eraan hoe de zuster 43 jaar geleden de verpleging begon en wees op de zware taak, die de zus" ter in haar moeilijke beroep uit stekend had weten te volbrengen De voorzitter van het Witte Kruis, de heer Margadant, prees het werk, dat de zuster in volle toewijding heeft verricht, en noem de haar een voorbeeld voor de jon. gere generatie. Vooral in haar der tigjarige loopbaan als wijkzuster heeft Alkmaar ervaren, welk een ervaren en toegewijde kracht de zuster wel was. Mevrouw Tondu sprak over de tijd, waarin de zus ter bij de gezinsverpleging werkte, tevens als schoolzuster dienst deed en vooral in de eenvoudige gezin nen veel en goed werk verrichtte. Namens het hoofdbestuur sprak nog Zr. Leeghwatcr, terwijl Zr! Bontebal namens de collega's sprak. De oud-patiënten werden door de heer Ero vertegenwoordigd en de Alkmaarse huisartsen door Dr. De- genaar. Vele sprekers en spreek sters boden bloemen aan of deden hun goede wensen bij het afscheid van een toepasselijke gave verge zeld gaan. Textielzaken open ALKMAAR De aandacht wordt er op gevestigd dat als ge volg van het op 27 December Jl. genomen raadsbesluit de verplichte sluiting van de textielzaken op Maandagmorgen is opgeheven. Geslaagd BERGEN. Aan de Vriie Uni versiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen réch ten de heer L. Beyneveld. alhier, WERK KLEDING meer dan 16 jaar in gebruik bij de klm; nog slechts beperkt. leverbaar F A BR. N.V. EHCÖ HAAK SB ERG ÉN A.OV.J K.A.B.-hoekje ALKMAAR Wanneer we ons neerzetten om het laatste hoekje voor het jaar 1949 klaar te maken, kam het niet anders, of we benut ten die gelegenheid om de redactie van het N.H.D. onze dank te bren gen voor de gastvrijheid geduren de dat jaar genoten. Ons hoekje is een trouwe vriend geworden voor de leden en de vrienden van de K. B. Wij konden vele berichten en suggestie's naar voren brengen, hetgeen ongetwijfeld veel nut heeft afgeworpen niet alleen voor de vereniging, maar ook voor de vele actie's welke de K.A.B. ondersteun de. Wij willen vanuit dit hoekje nogmaals wijzen op de grote be tekenis van ons Gewestelijk Kath. Dagblad, dat op zo daadwerke lijke wijze zijn mooie en vrucht bare taak vervult. Het N.H.D. is een huisvriend in onze gezinnen, moge dat zo blijven. De redactie, alle medewerkers van het N.H.D. wensen wij een Zalig en Voorspoedig Nieuwjaar, en wij spreken de wens uit, dat hun werk gezegend moge worden, op dat zij zowel in hun werkkring ais hun gezin, daarvan de rijke vruchten in het jaar 1950 mogen plukken. EN WAAR DE STER BLEEF STILLE STAAN Boeiend Kerstspel in het Gulden Vlies ALKMAAR. Met een, helaas niet druk bezochte opvoering van het bekende Kerstspel van Felix Timmermans en Eduard Veter man, „En waar de ster bleef stille staan", door het Noordhollands Toneel op de planken gebracht, werd het jaar 1949 in het Gulden Vlies' op een waardige wijze be sloten. Felix Timmermans heeft in dit, ongetwijfeld aantrekkelijke stuk, evenals in zijn Driekoningentryp- tiek, willen laten zien hoe een voudige mensen, hier verpersoon lijkt in de drie sukkelaars. Pitje Vogel, Suskewiet en Schrobber beek, de komst van het Christus kind in deze wereld beleven. Het is een wondere geschiedenis die zich alleen af kan spelen in de geest van mensen, die voor Kerst mis en de diepere betekenis van dit feest niet hun schouders op halen en ontvankelijk zijn voor de genade, die de beleving van dit Wonder van Bethlehem voor zo velen ieder jaar betekent. De overmoedige Pitje Vogel, die zijn ziel aan de duivel verkocht, eigenlijk niet uit slechtheid, maar veeleer uit armoede, de eenvoudige, maar diepgelovige herder Suskewiet, die voor gel delijk gewin ongevoelig blijft, als hij de genade Gods in zich voelt werken en de arme sloeber Schrobberbeek, die goedweg alles aanneemt, zoals hij aalmoezen en boterhammen aanneemt, wat hem overkomt, zijn wel de meest op de voorgrond tredende figuren in dit treffende spel, dat door Arie Jonker, Jan Fernee en Wim Pie- ters op een uitstekende wijze werd vertolkt. Wiesje Blom als de Maria, Jos. Groenland als Jozef en vooral ook de bezadigde burgemeester. Bert Smeddes, pasten in dit spel uit stekend .Jan Dogger als de dienst vaardige koster en de vele. goed geplaatste figuranten, deden dit stuk eveneens eer aan. Het geluid klokgelui en Kerstgezang, paste goed in het kader van de opvoe ring. die zeker tot een der beste, dat amateurs ons dit jaar te ge nieten gaven, kan worden gere kend. L. S. JAARVERGADERING VEILINGVERENIGING BEEMSTER. Dezer dagen hledl de Veilingvereniging Beemster- Purmerend en Omstreken, haar jaarvergadering. De geldelijke om zet van de afslagvereniging be droeg tot en met 9 December Jl. f 2.239.079,46 en over hetzelfde tijd vak in 1948 f 2.948.588,15, alzo is in 1949 een bedrag van f 709.508,69 minder verveild dan in 1948. Aan de heer Tamis en Hei nis en mej. C. Eggers werd, op hun verzoek eervol ontslag verleend uit de dienst der vereniging onder dankbetuiging voor de goede dien sten. Het ontslag gaat in op 1 Ja nuari 1950. Het bestuur besloot het afscheid van de heren Heinis en Tamis niet ongemerkt voorbij te laten gaan en hield gisteren een receptie ten huize van de heer Th. de Lange, Beemsterburgwal te Purmerend, allereerst voor de tuin ders en daarna voor de kooplieden. Het officiële afscheid had om 1 uur in het veilingsgebouw plaats. De heren Teseling, Heinis, Jongens en Groenendijk worden met ingang van 1 Januari a.s. in vaste dienst der ver. genomen, terwijl de heren Kramer en Tolman voor drie dagen per week in vaste dienst komen. Tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van de Provinciale Veilingbond- werden benoemd de heren C. v. d. Hoek, de voorzitter en de heer Th. Knook. BEEMSTER. Indien Beemster's wijkverpleegster, zuster Groot, al le kilometers, die zij voor de ver pleging van de Witte-Kruis pa tiënten per fiets en per motor heeft afgelegd, bij elkaar zou tel len, dan heeft zij een afstand af gelegd van ongeveer tweemaal de wereld rond. Wie in de Beemster en omstreken kent zuster Groot eigenlijk niet? Zuster Groot, die 25 jaar lang als wijkverpleegster de Beemsterpol.der doorkruist heeft om haar menslievend werk te ver richten. In deze 25 jaar heeft zij ongeveer 75.000 bezoeken afgelegd; en waar zij op bezoek kwam, was zij niet alleen wijkverpleegster, maar veel meer. En nu gaat zij met ingang van 1 Januari de dienst met pensioen verlaten. Twee en twintig spreeksters en sprekers hebben haar Zaterdag, tijdens de afscheids-receptie in „Het Herenhuis", hartelijke woor den toegesproken. Burgemeester Pesman bood haar behalve de gou den medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, de zil veren legpenning van de gemeen te aan. Dokter van Welsenes, voorzitter van het Witte Kruis, schetste de ontwikkeling van de wijkverple ging in de laatste kwarteeuw, en bood de jubilerende en scheidende zuster namens de vereniging een stofzuiger aan en namens het Rode Kruis, waarvan zuster Groot se cretaresse was, overhandigde hii haar een bloemstuk. Ook namens h°ri?"je.-vereniging en namens het huldigings-comité werden ca- deaux aangeboden. EGMOND AAN ZEE - Een com- rvfs® *m' b"rgerij huldigde Donderdagmiddag de Directeur van het Postkantoor te Egmond aan e fner- F: Snocks' jn verband met Zijn 40 jarig ambtsjubileum. Bij monde van de heer Kockx voorzitter van het Comité werd uan de jubilaris een volledig slaap kamerameublement aangeboden de gelden bijeen gebracht waren door de burgerij, de Prins- Hendrik Stichting, de koloniehui zen, het Troelstra-Oord en St Agnes". Het is vooral Uw bereidheid tot helpen, buiten het precies voorge schreven postambtenaarswerk, dat Uin Egmond zo populair maakt. Wil daarvoor als bewijs van dank baarheid dit cadeau aanvaarden aldus de heer Kockx. De burgemeester van Egmond aan Zee, de heer Niele, bracht na mens het gemeentebestuur dank voor al het werk, wat de heer Snoeks in de afgelopen 40 jaar voor de Egmondse bevolking heeft ver richt. Vervolgens sprak de burgemees ter in zijn kwaliteit van voorzitter van de V.V.V. en bood onder dank zegging voor zijn grote activiteit in de V.V.V. een fraaie fruitmand aan. De heer Kockx bood namens de Mij Noordzeebad eveneens een fruitmand aan. De heer Snoeks dankte de spre kers, voor al de goede wensen en felicitaties, in het bizonder de in woners van Egmond aan Zee en de inrichtingen die hebben bijgedra gen voor dit prachtige en nuttige geschenk. Van de zijde van de P.TT. ont ving de heer Snoeks bezoek van de heren Inspecteur der P.T.T., de Directeur en wn. Directeur uit Alkmaar. ZONDAGSDIENST DOK TOREN: Dr. Sluimer, Em- mastraat 36, tel. 3193 en Dr. Poortvliet, Egmonder- straat 16, tel. 4282. Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN (Ingez. meded.) K. F.C.-KEU RINGEN ALKMAAR: Alk. Biosc. Theater; Circus^ Bollini. alle leeft:Cinema Americain: Abbott en Costello in Donker Afrika, alle leeft.; Har monie Wet zonder Recht, 18 jrj Victoria: Het onstuimige blondje, 18 jaar. SCHAGEN, Royal: Onderwereld. 18 Jaar. Vadertje Langbeen. KFC onbe kend. WIERINGEN, de Haan: De Cobra- afgod, 14 jaar. De bruid had drie mannen. Alle leeftijden. Mutaties Rijkspolitie Ingaande 1 Januari 1950 zal de wachtmeester C. Riikeboer van de groep Anna Paulowna naar de groep Wieringermeer, post Sloot- dorp, worden overgeplaatst, ter wijl de wachtmeester F. H. Ste vens van de groep Heiloo ingaande 2 Januari 1950 voor de duur van 6 maanden naar de Riikspolitie- opleidingsschool te Nistelrode zal worden gedirigeerd tot het volgen van een vormingscursus. JANUARI 58 Heren 10-13 Dienstplichtigen 1316 Heren K.A.B. (volt.) 17—20 Heren L.T.B. 20—23 Heren K.A.B 24—27 Heren L.T.B. 2831 Bouwpatroons Van 1114 Februari zal er een retraite worden inge schoven voor Heren Kerk zangers. Bramaraii aangespoeld De heer T. Prins uit Egmond aan Zee vond op het strand Woensdagmiddag een nog leven de Bramaraii, in de wandeling „Braam-zilvervis" genaamd. Het is een zeldzame platvis, lengte plm. 60 cm, grootste breedte plm. 25 cm., die thuis hoort in de diepe zeeën van de Atlantische Oceaan, langs de kust van Afrika en de Middellandse Zee. Sinds 1832 zijn op verschillen de plaatsen langs onze kust tien van deze vissen aan de Neder landse kust gevangen, die o.a. be waard worden in Leiden, in het Erasmiaans Gymnasium te Rot terdam en te Amsterdam. Het in Egmond gevangen exem plaar zal worden bewaard in het Murmellius Gymnasium te Alk maar. K.A.B. TONEELAVONDEN HEILOO In het kader van het Winterprogram werden de leden enige avonden geboden. Deze wer den gehouden op Woensdag en Vrijdag, De heer J, Bolten sprak een woord van welkom tot de aan wezigen, speciaal tot de weleerw. heer kapelaan Tetteroo en de dis trictsbestuurder de heer v. Jaars veld. Spr. memoreerde dat deze avonden in het teken van de Vrede staan. Hiema sprak de heer van Jaarsveld. Deize zeide o.a. „De ka tholieke standsorganisaties, K.A.B., L.T.B. en Middenstand wensen de Vredesgedachte te propageren daar de Vrede de laatste jaren hevig in het gedrang gekomen is. Wij moe ten met Z. H. de Paus de grondslag leggen voor de werkelijke vrede. Wij zullen in onze organisaties de geest rijp maken voor de werke lijke vrede, d.i. de vrede in onze werkkring en vo<Val in onze ge zinnen, Wij gaan de rechtvaardig heid liefde geven. Laten wij onze uiterste krachten inspannen om de K.A.B. groot te maken. Spr. spoorde tenslotte alle leden aan, lid te worden van de kernclub der K.A.B., de „Credo-Pugno Club". Dit is absoluut noodzakelijk om de K.A.B. innerlijk sterk te maken. Vervolgens bracht de toneelgroep van de R.K. Blindenbond het to neelstuk „Zwarte Willem" voor het voetlicht. Dit mijnwerkersstuk, waarin diverse sociale toestanden worden behandeld, viel bij de vele aanwezigen zéér in de smaak. Het werd dan ook goed vertolkt. Een woord van lof aan speelsters, spe lers en regisseur is hier wel op z'n plaats. Tot besluit werd nog gelegenheid gegeven om een dansje te maken. Aanbesteding strandweg Petten ZIJPE. Uitslag van de op 30 December 1949 door het ge meentebestuur van Zijpe gehou den aanbesteding van het maken van een strandweg te Petten. In geschreven is als volgt: Fa. Kui per en Leeuwenkamp te Petten f 6440.—; Fa. Gebr. Min te Ber gen (N.H.) ƒ6515.—; P. Broeken te Breda 6700.Huiberts en Punt te Alkmaar f 7780.Aann. Mij de Moei en Hermes te Alk maar ƒ8750.N.V. „Nélis" te Haarlem 9880.—: N.V. v.h. Ge br. Hogenbirk te Laren 9988. Gegund aan de laagste in schrijf ster, behoudens hogere goedkeuring. Thuisfront-avond H.H. WAARD-NOORD. Woens dag 4 Jan. zal voor Thuisfront t« H.H.Waard-Noord de Friese fakir optreden; dit is niet de eerste keer dat deze knappe telephaat voor Thuisfront optreedt. De bezoekers wacht een interessante avond; mo ge het voor „Thuisfront" een suc cesvolle avond worden. Belg Verpoest winnaar Intern. Dam-tornooi De Antwerpenaar Verpoest is met 11 punten uit 7 wedstrijden ongeslagen winnaar van het In tern. Damtornooi te Huissen ge worden. Onze nationale kampioen Gordijn bezet met 10 punten de tweede plaats. De eindstand luidt: I. Verpoest (België) 11 pnt; 2. Gordijn (Den Haag) 10 pt; 3. van Dijk (Wageningen) 9 pt; 4. en 5 Guignard (Zwitserland) en van Alten (Huissen) 7 pt; 6. Ham (Rotterdam)" 6 pt; 7. en 8. Dionis (Frankrijk) en Olsen (Rotterdam) 3 pt. EERSTE REC PRESIDENT BATAVIA. 30 "e President vai mevrouw Sukarn tteraagavond in ninffspiein een re welke door ruim i bezocht. 3 uur la: tenlandse gasten, [jeer Cochran, an de Ver. Staten, royam, gezant vai landse autoriteite «oge Commissari: vice-admiraal Ki: Buurman van Vi nesische gasten. Bende alle Jagen slsche samenlevin tot burgerij, Pre de hand drukken De receptie beg het was 11 uur ti gasten het paleis Over de recepti sident: „Ik ben troffen door de gasten onder' wie tal Nederlanders tot de Nederland; mijn gevoelens ui zeerste getroffen en de goede wil, getoond hebben." Voor de radio zijn erkentelijkhe hartelijke ontvanf binnenkomst in D gevallen. Bij deze diende hij zich ni sisch en Engels, maal in het openl derlandse taal. Wr Nieuwe JAW? Sus* Of TRAM, PElf K.UM. HET< Komt zo een uy2onoei?e ietj voor eun JAfiR- ew NAYOOT ER g'JZONDPRE VeteWtHY yooRt ?oi?r2ouoetJvo AANBEVELEN. NEE, NIET OEZt c?,- (ooee i95o ooK achtej? DE t?eo ÉN DE UN1E-GEP tteriGg N.pfla). HET WAERflOT

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2