Koninklijke Marine beschouwt de aan de R.I.S. als een ere zaak Het communisme is in het defensief, zegt Harriman Twee stoutmoedige jongens Hittegolf in Australië Zaterdag 31 December 1949 PAG. 3 Boor, NIET MPT Schout bij nacht Moorman is optimistisch Patrouilledienst in Indonesische wateren gaat normaal door Naast de oude, een geheel nieuwe taak wilden met prinsesjes corresponderen "S, (.-.-i Eindelijk vorst op komst? De nieuwe prijzen voor kolen en gas Prinsesjes stelden poppen ten toon Naar wij vernemen: Twee arbeiders gedood Oudejaarsavond EERSTE RECEPTIE VAN PRESIDENT SUKARNO BATAVIA, 30 Dec. (Aneta). "e President van <le R.I.S. en mevrouw Sukarno hebben Don derdagavond in het paleis Ko- mngsplein een receptie gehouden, welke door ruim 5000 gasten werd bezocht. 3 uur lang kwamen bui tenlandse gasten, onder wie de heer Cochran, ambassadeur van he Ver. Staten, de heer Subba- royam, gezant van India, Neder landse autoriteiten, onder wie de «oge Commissaris, dr. Hirschfeld, vice-admiraal Kist, Init.-generaal Buurman van Vreeden en Indo nesische gasten, vertegenwoordi gende alle lagen van de Indone sische samenleving van ministers tot burgerij. President Sukarno de hand drukken. De receptie begon om 7 uur en het was 11 uur toen de laatste gasten het paleis verlieten. Over de receptie zeide de Pre sident: „Ik ben ten zeerste ge troffen door de opkomst van de gasten, onder wie een groot aan tal Nederlanders. Voornamelijk tot de Nederlandse gasten wil ik mijn gevoelens uiten. Ik ben ten zeerste getroffen door hun komst en de goede wil, die zij hierdoor getoond hebben." Voor de radio sprak Sukarno zijn erkentelijkheid uit over de hartelijke ontvangst, hem bij zijn binnenkomst in Djakarta te beurt gevallen. Bij deze gelegenheid be diende hij zich naast het Indone sisch en Engels, voor de eerste maal in het openbaar van de Ne derlandse taal. T>lT NieuWE JAfM? Kom Mier MgYpp n?eiNj, Nier MBV c>& Kur op TRAM, M b ZtLfS NIET PE/f Kit-Nb HET N1EUINE JA<W KomT zo EEN EU20N0ERE KOMST, ECHT IETJ VOOR eew #y2oNpEjj JPAR. EN NAYOÜRDJK WOJ?PEN ER g'J20NDPRE REToi-TATEN VERWACHT VOoRfiLONZZ EX- poRT2oooeN w'j HETWILLBÜ AAfOe^VBLEM. NEE, NIET OEZE EXVORT V P006E 1950 OOK WAT MEER YAAI?T ACHTER OE 0ENELCA ZETTEN rrtMut^REN „Indien de ter R..T.C. gemaakte afspraken en overeenkomsten door de regering van de R.I.S. worden gehonoreerd, en terzake ben ik optimistisch, dan laat het zich aanzien, dat er in het eerste jaar na de souvereiniteitsoverdracht weinig zal veranderen voor de Koninklijke Marine en haar personeel wat betreft aantal en omvang der taken in Indonesië", aldus verklaarde de staats secretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman aan een verslaggever van het A.N.P. Het zal afhangen van het over leg tussen de regering der R.I.S. en de Nederlandse regering, in hoeverre de steun van de Kon. Marine na dat eerste jaar zal doorgaan en in welke vorm. Dit overleg zal zo spoedig mogelijk na 1 Januari worden geopend. Een gemengde commissie, bestaande uit gedelegeerden van de R.I.S. en Nederlanders, Werkt thans in goede verstandhouding aan de uit werking van de militaire overeen komsten der R.T.C., waaronder de voorbereiding van de steun voor het eerste jaar. Op verzoek van de R.I.S. is reeds besloten, dat de Koninklijke Marine, na 1 Januari, de uitoefe ning van de patrouilledienst ter zee normaal zal blijven voortzet ten. Voor deze patrouilledienst en voor eventuele andere operatio nele taken stelt de Kon. Marine haar operationele eenheden ter beschikking van de R.I.S., met dien verstande echter, dat de Ned. regering haar instemming met de uitvoering der gevraagde taak be tuigt. Naast deze oude taak komt een geheel nieuwe: het verlenen van steun bij de personele, materiële en administratieve opbouw van de Federale Marine. Deze steun verlening zal komen van de afd. Zeemacht van de Militaire Missie, waartoe op de R.T.C. is besloten. Dit zal een commissie zijn, die' geheel los zal staan van de ope rationele delen der Kon. Marine. De officieren en manschappen, vermoedelijk enige honderden In getal, znllen geheel ter beschik king van de R.I.S. worden gesteld voor wat betreft de opleiding en de instandhouding van de walor- ganen. Hun voornaamste stand plaats zal Snrabaja zijn. De staatssecretaris schetste de plaats der Nederlanders in de federale marinebasis Sur aba ja als die van gasten, die dezelfde rech ten hebben als de bewoners van het huis. Gescheiden van de mili taire missie en de hierboven ver melde operationele eenheden der Kon. Marine worden er thans op Nieuw Guinea kleinere eenheden gestationneerd onder commando van de kapitein-luitenant ter zee van der Schatte Olivier. Men is van plan het marinepersoneel, dat daar verblijft. ieder jaar af te lossen. De kosten De steun, die de Kon. Marine op verzoek van de R.I.S. verleent bij de opbouw van de Federale Marine, wordt, zoals bekend, dooi de R.I.S. betaald. Deze en andere kosten zijn zeer hoog en daarom is in onderling overleg besloten voor de steun bij de opbouw van de Federale Marine voor het eer ste jaar als limiet te stellen de Indonesische marinebegroting van 1949 met aftrek van de kosten van de mariniers, die thans nog in Indonesië verblijven. Op de R.T.C. is bepaald, dat deze mariniers, voor zover zij landtaken vervul len, binnen zes maanden naar Nederland zullen terugkeren. Be halve deze mariniers bevindt zich thans nog ongeveer 5000 man vloot- en MLD-personeel der Kon. Marine in Indonesië. De huidige sterkte der MLD omvat ongeveer een 60-tal vliegtuigen van ver schillend type, waarvan een deel desgewenst aan de jonge lucht macht der R.I.S. zal worden over gedragen. Voorlopig zal het in Indonesië verblijvende marine personeel volgens het normale rouleersysteem der marine wor den afgelost. Schout bij nacht Moorman ver klaarde voorts, dat er onder het Indonesische personeel van de Kon. Marine belangstelling be staat om over te gaan naar de Federale Marine. Bij het Euro pese personeel der Kon. Marine is nog geen belangstelling voor overgang gebleken. De R.T.C.-besluiten inzake mili taire aangelegenheden betekenen, voor zover thans te overzien valt, geen vereenvoudiging van de ta ken der Kon. Marine, aldus de staatssecretaris. Immers, inplaats van het marinepersoneel uit Indo nesië na de souvereiniteitsover dracht te kunnen inschakelen bij de verwezenlijking van de Neder landse bijdragen in de West- Europese Unie en het Atlantisch Pact, die geheel los staan van de Nederlandse steun aan Indonesië, moet dit perosneel ter plaatse blijven, terwijl bovfendien nog andere deskundigen naar Indone sië zullen worden uitgezonden. „Wij zelf willen echter deze grote organisatorische verplichtin gen in Indonesië op ons nemen, want vervuld als we ziin met warme belangstelling voor de jonge staat, beschouwen wij het als een ere-zaak de Federale Ma rine heen te helpen door de uiterst moeilijke beginperiode", aldus be sloot de staatssecretaris. VRACHTAUTO TE WATER DOOR GESPRONGEN BAND Man verdronken Vrijdagavond is op de I-ekdijk nabij de Hoekse Sluis te Lekker- kerk van een met bieten geladen vrachtauto de voorband gespron gen. De chauffeur raakte daardoor de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto een voor de vei ligheid geplaatst hek vernielde en in de rivier stortte. Van de beide inzittenden is de eigenaar, de heer L, C. Zwijns uit Mijnsherenland, ver dronken. De chauffeur kon worden gered. De fabricage van kleurstoffen voor velerlei doel heeft zich in onze dagen ontwikkeld tot een machtige industrie, welke tien duizenden werk verschaft. Ook ons land heeft daarin een niet onbelangrijk aandeel. De ruwe grondstoffen, die zoveel mogelijk uit het binneland betrokken worden, verwerkt men in de fabrieken tot tussenproducten. Van die tussenproducten fabri ceert men aniline verfstoffen. Op de foto in het middengedeelte de kuipenbatterijen voor de fabricage van Azo-kleurstoffen in de nieuwe aniline kleurstoffenfabriek Franken Donders N.V. United Aniniline Works te Tilburg. Deze Azo-kleurstoffen worden gebruikt in het textielbedrijf, bij de leder- en papier industrie en nog vele andere industrieën. RAADSBESLUIT VERNIETIGD Bij besluit van 2 Juni 1949 heeft de raad der gemeente Finsterwolde besloten tot opheffing van de ge meentelijke instelling voor sociale zaken. Dit raadsbesluit is thans door de Kroon vernietigd. In het desbetref- dende Kon. Besluit wordt overwo gen, dat op grond van artikel 19 der Armenwet slechts tot opheffing van deze instelling kan worden overgegaan, wanneer het belang van de armenverzorging de ophef fing vordert, dat dit laatste echter noch uit het Raadsbesluit, noch uit het verhandelde in de raadsverga dering is gebleken. Ontploffing voor Poolse ambassade te Parijs Vrijdagmorgen vroeg heeft zich voor de Poolse ambassade te Par- rns een hevige ontploffing voor gedaan. De schade aan de ambas sade beperkte zich tot het sprin- 5®?uvan ruiten- Er was een plastic ti.idbom neergelegd op de drempel van,, ambassade. Het geheel wLv, mejr ?ls een demonstratie beschouwd, daar niemand in het gebouw aanwezig was. De Poolse ambassadeur verklaarde er zeker Iv ZI,n' ^at. 130111 niet door een rransman is neergelegd. Bij de N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst v.h. Kon. Begeer te Voorschoten werd deze penning vervaardigd als hulde aan onze soldaten in Indonesië. De modeleur is Geurt Brinkgeve. De voorzijde toont het portret van generaal Spoor. De keerzijde een Nederlands soldaat op wacht, met op de achtergrond een ploegende en een pikolan dragende inlander. Het randschrift: „Voor recht en veiligheid" is ontleend aan de dagorder van de general. LEEUWARDEN. Dinsdagmid dag kwamen twee elfjarige jongens, Klaas van der Mear en Gabe Schui- tema, resp, wonende op het Cam- buursterpad en Tjerk Hiddesstraat, op het idee om H. M. de Koningin te vragan, of zij mochten correspon deren met de prinsesjes. Zo gezegd zo gedaan, en de jongens gingen elk een brief schrijven. Dit alles speel de zich af, toen de moeder van Klaas bij kenissen op theevisite was. Toen zij later thuiskwam, zei Klaas, dat zij iets heel ergs hadden gedaan, maar hij durfde er niet recht voor uit te komen. En moeder aan het ra den. Eindelijk kwam het hoge woord er uit dat zij naar de Koningin had den geschreven. Moeder dreigde eerst dat de politie hier wel eens werk van zou kunnen maken maar ach dat sloeg bij de jongens niet in. Toen zei ze maar dat er toch geen antwoord zou komen. Ook wilde zij wel eens weten hoe de knapen aan een postzegel waren gekomen daar zij zeker wist <Iat zij geen postzegels meer in huis had. Het antwoord was: Klaas had 6 cent en Gabe 4. Zé wa ren samen naar het postkantoor ge togen en na een postzegel gekocht te hebben hadden zij de brief op de post gedaan. Maar hier is het ver haal nog niet ten einde Tot grote verbazing lag er gisterenmorgen een brief van het paleis in de bus, en wel van de privé-secretaresse van llttftVA EN oe UNIE-GEPACHTE YEI?- ttEVlGgM.PA<y. JA OQCJ 2AL HgT WAERAOiTlG WëL 6AEA9 A/VARKflCH ^•^?RQosr>95ü7 Ti (Van onze weerkundige medewerker) HsoonT no£ onzeker is, heeft het weer zich de laatste ,n ontwikkeld, dat er nu een kans bestaat dat we gaan kfijgen. Het heengaan van het oude jaar zal dus ef" .et elnde betekenen van een periode van voor de tijd Jaar zacht weer. Voor het al of niet optreden van een belangCr 'S voora^ weersontwikkeling in het Oosten van lan« ^t'V!Lun no8 flinke sneeuw, veroorzaakt door het moto £en van een depressie, maar nu stijgen de baro- „„„e,rs ycandinavië snel en schijnt zich het hogedrukgebied TT ,e siujten bij dat over Noord-Rusland, hot ni y° g?bied trekt nu langzaam in onze richting. Zo vroor steren m Helsinki niet minder dan 22 graden. De mist, die momtiynS and la2, trok tegen de avond geleidelijk op. Zo Bisteren om 18.00 uur Twente en Leeuwarden nog erwiji te Den Helder en Eelde deze al verdwenen was. iïnnrrfmBl!>fa'uur bleef nog aan de hoge kant en steeg in het nntoorri n Vlj£ graden, terwijl de rest van het land vier graden i e komende dagen zal de temperatuur vooral des gaan dalen en zal er weer vorst optreden. H.M. de Koningin. In de brief stond dat de prinsesjes het heel aardig gevonden hadden, dat twee jongens uit Leeuwarden met haar wilden corresponderen, maar dat de prin sesjes daartoe geen tijd konden vin den. Verder wenste H.M. de Koningin hen en hun ouders een Zalig Nieuw jaar, hetgeen de jongens, toen zij hun brieven schreven ook hadden gedaan. SYDNEY, (Rr.). De hittegolf, die in gTOte delen van Australië heerst, heeft aan talloze konijnen het leven gekost. In Nieuw-Zuid- Wales liggen duizenden cadavers op het verdroogde gras. Men ziet dit niet ongaarne, want de konijnen vormen een plaag van de eerste grootte in Australië. Maar ook de mensen en het vee hebben van de hitte te lijden. In Nieuw-Zuid-Wales is een zui geling bezweken, terwijl tientallen mensen thuis medisch behandeld worden. Veel vee en pluimvee is gestorven. De hoogste temperatuur, die Don derdag in het genoemde gebied is geregistreerd, is 46,7 graden C. (116 graden F.).' In het uiterste Noorden van Queensland, waar kort voor de hit tegolf 35 cm. regen viel, hebben de mensen het gevoel dat zij in een Turks bad leven. „DE INHULDIGING" VAN v. WYLAND GEREED Enkele maanden geleden had de Hilversumse kunstschilder Gerard van Wyland de uitdaging van zijn kunstbroeder Charles Eyck aan vaard om een schilderij van de in huldiging van koningin Juliana te vervaardigen, dat naar het oordeel van de jury beter zou voldoen dan het werk van Van Eyck, dat deze in opdracht van de Regering maakte. Na maanden van ingespannen ar beid, die onder grote moeilijkheden moest geschieden omdat dé kunste naar slechts foto's van de plechtig heid tot zijn beschikking had, is Wyland er thans in geslaagd dit werk te voltooien. Het doek zal van 18 Januari tot en met 5 Februari bij ..Arti et Amieifiae" te Amsterdam worden geëxposeerd. PARIJS. (Rr.). Averell Harri man, de speciale ambassadeur der Ver. Staten vo«r het Plan-Marshall, verklaarde in een Nieuwjaars-bood schap, dat het communisme overal in Europa in het defensief is ge worpen, doch hij waarschuwde de landen van het Marshall-plan voor een „instorting". Vele critieke ziekten zijn gene zen, zo zeide hij, doch de betrokken landen moeten de kracht opbouwen, die nodig is voor West-Europa om staande te blijven, wanneer in 1952 de Marshall-hulp eindigt. Na 21 maanden van Marshall-hulp. aldus vervolgde Harriman, is de in dustriële productie in West-Europa 15 proc. hoger dan voor de oorlog, terwijl de voedselvoorziening bijna even goed is als in 1938. In 1950 moeten de winsten van het afgelopen jaar worden geconso- 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Zoals in het recente communiqué over de loonpolitiek reeds is aangekondigd, heeft de regering in verband met de noodzakelijke vermindering van de last der overheidssubsidies be sloten tot opheffing van het tot dus- vere bestaande subsidie op kolen over te gaan. Op grond hiervan zul len do prijzen van kolen met ingang van 1 Januari a.s. worden gewij zigd. Voor zover het de courante huisbrandsoorten betreft zal voor de grote steden de maximumprijs voor 1ste kwaliteit anthraciet na 1 Januari f6.55 per mud bedragen, terwijl die voor gascokes op f 5.65 per eenheid van twee mud is vast gesteld. Voorts zullen de maximumprijzen van gas met V: cent per M3 mogen worden verhoogd, hetgeen evenwel niet betekent dat dit in feite steeds overal zal geschieden. Zoals reeds in genoemd communi qué gemeld zal in verband hierme de voor het lopende stookseizoen op een nader aan te wijzen bon van de levensmiddelenkaart bij wijze van compensatie een bedrag worden uitgekeerd van fl per persoon. TEN BATE VAN HET RODE KRUIS SOESTDIJK, 30 Dec. Alle poppen, die in de loop der jaren in Paleis Soestdijk een tehuis hebben gevonden onder de goede zorgen van de prinsesjes, hadden gisteren een rendez-vous in de kinderkamer van het paleis. De prinsesjes Bea trix en Irene hadden namelijk het plan opgevat haar poppen te expo seren en de Koningin werkte daar aan onmiddellijk mee door talrijke poppen uit haar eigen verzameling voor dit doel beschikbaar te stel len. Vele kennissen en personeels leden en hun kinderen bevolkten gisteren de kinderkamer en de prinsesjes incasseerden de entrée- gelden, die want dat was haar gehele opzet ten bate van het Nederlandse Rode Kruis kwamen. De prinsesjes hadden één van haar poppen beschikbaar gesteld voor haar of hem, die de naam van de pop zou raden, maar omdat nie mand „Hilda" recht deed weder varen, besloten zij de pop maar te verloten. Toen de gasten vertrok ken waren, bleven de prinsesjes nog geruime tijd bij elkander om het geld te tellen. Dezer dagen kan het Rode Kruis een postwissel van f260.verwachten. MERKWAARDIGE BRAND TE DOETINCHEM Toen de landbouwer van Z. Don derdagavond omstreeks acht uur bij het pompstation van de garage houder B. te Doetinchem een aantal vaten met benzine wilde laten vul len, schoot plotseling 'n steekvlam in de richting van het ene vat, dat reeds half gevuld was. Een hevige knal werd gehoord en in een oog wenk stond de gehele wagen in lichter laaie. Het paard sloeg op hol en reed met de brandende wa gen, waarop van Z. zat, door Doe- tinchems straten. De ledige benzi- ne-vaten lagen her en der verspreid langs de weg. De bestuurder tracht te de leidsels van het paard los te snijden, hetgeen hem niet gelukte, greep het paard doch kwam onder de wagen terecht en liep enkele blessures on. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was de vuur zee reeds gedoofd. lideerd. Het centrale doel van het Plan-Marshall, zo besloot hij. is een enkele Europese markt van 270 mil- lioen consumenten tot stand te brengen, hetgeen grotere productie van meer goederen voor meer men sen inhoudt. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat er vooruitgang valt te bespeuren naar dit doel. is de gezonken logger „VI. 85", die vorige week door de binnen komende „Kota Inten" ter hoog te van Maassluis werd overvaren. Vrijdagmorgen gelicht zal Zaterdag 7 Januari aan oud burgemeester De Monchy van Den Haag zijn in steen uitgevoer de buste worden aangeboden vertrekt de dirigent van het Concertgebouw-orkest, Eduard v. Beinum. heden naar Londen, waar hij gedurende een half iaar de concerten van het Londens Philharmonisch Orkest zal lei den wordt onze Gezantschapsraad te Bern, mr. C. W. A. Baron van Haersolte, ambassaderaad van onze ambassade te Moskou is IC.L.M.-gezagvoerder J. J. Moll, die o.a. in October 1934 met Parmentier de beroemde Mel bourne-race vloog, onderscheiden met de titel Commodore hebben de fruitkwekers uit Oud-Beijerland honderden kilo grammen fruit gezonden naar de gewonde en zieke militairen in de twee Utrechtse militaire hos pitalen werd een zekere P. B. uit Breda door de Kantonrechter aldaar veroordeeld tot twee geldboeten van 200 gulden wegens het onbe voegd uitoefenen van de genees kunde is het Prinses Beatrix-lyceum te Gilon in Zwitserland door de deviezen-situatie in moeiliikheden gekomen en is men gedwongen naar een ander land van vestiging uit te zien ROUW OP „DE SCHELDE" Vrijdagmiddag zijn op de werf van de N.V. Maatschappij De Schel de te Vlissingen twee dodelijke on gevallen voorgekomen. Bij het los sen van ijzeren platen is een van de platen omgevallen en terecht geko men op de 27-jarige pas gehuwde Vlissingse arbeider P. Klap. Deze werd ernstig aan het hoofd en het onderlichaam gewond. In het zie kenhuis werd operatief ingrijpen noodzakelijk geacht, maar kort daarna is het slachtoffer overleden. Een uur later is de 39-jarige ar beider Z. Bukraba in het ruim van het in aanbouw zijnde motorschip „Carimare" gevallen. Terwijl uit 't ruim materiaal werd gehesen door middel van een hijskraan, wierp hij een touw los en gooide dit naar be neden, maar een lus van dat touw wond zich om zijn heen. Daardoor verloor hij het evenwicht en stortte van een hoogte van 13 meter. Hij was op slag dood. Bukraba was 'n Pool, die behoord heeft tot de Pool se troepen die ons land hebben be vrijd. Hij werkte sinds 1947 op „De Schelde". e Dit is de enigste van de 365 avonden, die een }aar telt, waarop zelfs de meest eerzame Heden een uitzondering maken op hun stel regel: na de nieuwsberichten naar bed. 't Kan zijn dat zij met de on gewone verlenging van de avond niet goed raad weten: de krant is gelezen, de koffiepot bevat slechts koffiedik, de uitrusting voor Zon dag ligt klaar. Men zit. Men wacht. Tot de klok zijn wijzers loodrecht in de hoogte heeft. Twaalf uur. Een jaar is voorbij. Een jaar begint.- Het is een plechtig ogenblik. Heel nuchtere stervelingen kunnen rede neren over onze ontroering. Tjjd is iets dat we louter danken aan de draaiende aarde en de stilstaande zon. De seizoenen houden verband met de richting waarin de aardas staat ten opzichte van de lichtbron. En zo verdèr. Maar ook zj kunnen moeilijk ontkomen aan de betove ring, de indrukwekkendheid van 't twaalfmaal slaan van de klok, het donkere gelui van de kerkklokken dat via de radio door de kamer klinkt, het gillen der sirenes van boten en fabrieken, het opstaan van de aanwezigen. Middernacht op Oudejaarsavond is een gewichtig moment: een nieuwjaar begint. Oud en Nieuw vieren is goed. Da1 draaien van de aarde! Men kan er God zo dankbaar voor zijn. Niet om de beweging op zich, maar om de nacht die een dag afsluit, om de morgen waarmee een dag begint. 11 heb eens gelezen van een man die jaren niet geslapen had. Ontzettend moe was hij altijd. Maar misschien nog erger moet de gewaarwording zijn, nooit een punt achter een stel uren te kunnen zetten. Altijd door te leven! Een mens kan dat niet aan. Wie overkomt het niet dat zij soms 's avonds diepeerlijk God be dankt omdat de dag voorbij is: „Ik heb er niets van gemaakt. Alles ging verkeerd. Mijn hartstochten hield ik niet in bedwang. Het was pet, Lieve Heer. 't Spijt me. Mor gen begin ik opnieuw. Geef me weer genade en kracht". De volgen de ochtend voelen we ons fris, is er een jonge, verse wereld, hebben we eep rits gloednieuwe uren voor ons, kunnen we de dag kneden tot iets moois. Dank zij de nacht en de slaap: Er staat een streep tussen twee dagen. Zo'n streep, en een heel dikke, trekken we op Oudejaarsavond, bij de klokslag van twaalf uur. We sluiten een periode af. Een goede of oen kwade? Eigenlijk doet het er niet veel toe. Het is voorbij. We hebben leed en vreugde gekend; er waren sombere en blij-lichte dagen. We kunnen gaan optellen, maar zo'n rekensom levert geen eerlijke uitkomst: Een dag met geluk weegt nu eenmaal niet op tegen een don kere dag. Vreemd, maar waar: het verdriet laat een dieper spoor na dan geluk -en vreugde. Middernacht sluit een periode af, maar geen van allen beginnen we met een schone lei. Waar wij gaan schrijven staat niets, de achterkant echter is vol In het kasboek zetten we het nieu we jaartal boven een lege bladzij maar de voorafgaande volle pagi na's scheuren we niet uit. We ma ken onszelf niets wijs: het verleden dragen we mee, want het verleden heeft ons gevormd, misschien mis vormd, en onszelf raken we niet kwijt, nooit, noch op aarde, noch in de hemel. (Maar Goddank, altijd kan het ons ten zegen zijn!) 'Als we op oudejaarsavond elkaar geluk wensen, doen we het met moed en met vertrouwen in het kamende jaar, maar Vader en Moeder zien in eikaars ogen meer en dieper het verleden dat dj samen doorleefd hebben, en hun ontroering geldt eer dat wat voorbij is en nawerken blijft dan het komende. Samen zul len zij daar immers tegenover staan en samen zullen zij dat aankunnen. Verloofden zien eikaars liefde, el- kaars zwakheid, eikaars verlangen. Zij denken vooruit: hun groot leven moet nog beginnen, en toch ook bij hen is de weemoed sterker, om het voorbije. We staan op de drempel van 1949. Wij gaan een kamer uit, tre den een andere binnen: we blijven in hetzelfde huis. De wereld en wij zelf veranderen niet door een klok slag. Genaden en 'vrije wil, inzicht gestut door Gods gaven en onze persoonlijkheid kunnen die verande ring bewerken. Dit moge gebeuren in het jaar onzes Heren 1950. Een Heilig Jaar, overvol barmhartig heid en liefde van God. Moge onze wil, onze persoonlijkheid een vruchtbaar veld zijn voor het zaad der genade. Dan wordt werkelijk heid wat wij, naar katholiek ge bruik, elkaar toewensen: Zalig Nieuwjaar, omdat 1950 voor allen dan is een Zalig Godswelgevallig Jaar. P. C. DE HAAS O.F.M. Onmiddellijk na de souvereini teitsoverdracht is het ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen omgedoopt in „Ministerie voor Unie-zaken en Overzeese Rijks delen". Een schilder maakt de nieuwe borden gereed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3