'EN! Meer plannen dan vervulde wensen Alkmaar 9 Zaterdag 31 December 1949 Wat het oude jaar ons bracht MEUBEL- UNG 31eo 258- 4880 790 298- ST* 680 1ELING De nieuwe Raad bracht geen nieuw College EEN STAPJE NADER NAAR HERSTEL fatras, met ssen rsoons |80 ipok matras, 3-delig, prima tijk 98- amast bekl. 119- iver wollen OT80 >emd 1475 iteuil, gobelin bekl, St" 2880 e tafel, nu 2780 euil, net losse skamer, best. uit: it glasvitrine, schuif- nstoelen en 4 stoe- f m. terra moquette, titst Dressoir, Boekenkast, 3-deurs, waarvan nddeur, oor est. uit: crapauds, geheel tekleed met prima "kap' 38so iet aangebouwde npleet ookstel 2380 2880 is, enkele stuks, e bekende merk- n sterk verlaagde *5- voor 98.- oor 88.- >or 4880 tje, met sluier, min9S~ 39»o ijenhoning, per pot slechts |H lanuari a.s. irt de Firma onze Levens- ling met haar ien en aroma. tOEVENI \R\, 9 UUR KOOPJES :S VOOR IN EN INC TELEF. 5161 Van het vele nieuws van alle dag:, dat de krant zes dagen elke week de lezer brengt, blijft er maar weinig over, als het door de zeef gaat van de journalist, die het jaaroverzicht moet schrijven. Veel. dat op een bepaald ogenblik waard is gedrukt te worden, heeft na korte tüd zijn waard® verloren en het is slechts een residu van het vele nieuws, dat de krant het hele Jaar door bracht, dat in de vorm van een jaaroverzicht de lezer kan worden aangeboden. DE VERKIEZINGEN De Alkmaarse bevolking kreeg dit jaar de taak een nieuwe ge meenteraad te kiezen. Na een ver kiezingsstrijd, waarin de ene partij meer strijdlust en activiteit aan de dag legde dan de ander, kwam er een andere gemeenteraad uit de bus, dan die welke drie jaar aan het hoofd van de gemeente had ge staan. Bijna hadden wij geschreven, dat er een „nieuwe" gemeenteraad uit de bus was gekomen, maar daarvoor waren de mutaties in de Raad te gering geweest. Zoals algemeen verwacht was, werd de fractie van de communis ten gehalveerd; dat is een verheu gend teken. Een partij, die handelt en zich richt naar de orders van een buitenlandse mogendheid komt geen plaats toe in de Nederlandse volksvertegenwoordiging. Er ble ven nog twee communisten over in de Raad en dat is nog twee teveel. De twee zetels, die de communis ten verloren, gingen beide naar de VVD, die met een verjongde en ge heel vernieuwde fractie in de Raad kwam. Natuurlijk kwamen de stemmen voor deze twee winstze tels niet van de Communisten, maar van de Partij van de Arbeid en wellicht ook voor 'n deel van de katholieken en de christelijken. De P.v.d.A. won op de communsten, hetgeen betekent, dat deze z.g. doorbraakpartij meer naar links gericht werd. De eenlingen-fracties, de A.R. en de C.H.U. bleven een lingen; wellicht hadden onze chris telijke broeders drie zetels behaald, Berkhouwer en Holsmuller. De P.v.d.A. had slechts één mutatie; de heer De Wilde maakte plaats voor de heer Koot. Dat er uit deze vrijwel onveran derde gemeenteraad een nieuw col lege zou geboren worden, kon moeilijk verwacht worden. Wèl werd er een poging in die richting gedaan, waartoe de KVP-fractie het initiatief nam; een poging n.l. tot een college op brede basis. Wij nemen aan, dat die poging eerlijk De middenstandstentoonstelling, de „Gemidza" te Heiloo, is een buitengewoon groot succes ge worden. Hier opent de Com missaris der Koningin, Baron de Vos van Steenwijk, deze tentoonstelling Opa Van 't Hoff op zijn 100ste verjaardag als zij samen waren gegaan, zoals bij een vorige gelegenheid, doch zij konden ditmaal niet tot elkander komen. De kans op de tiende zetel ging voor de K.V.P. verloren, eens deels o.i. door te weinig activiteit bij de verkiezingscampagne, ander zijds door verlies van stemmen uit het kamp van de groep-Welter. Dat was jammer, want er was maar heel weinig nodig geweest, om de tiende zetel in de wacht te slepen. Wellicht ook had de candidaten- lijst van de KVP te weinig aan trekkingskracht op de kiezers, om dat er te weinig aandacht geschon ken was aan vernieuwing en ver jonging van de fractie. Veel herin neringen zullen wij uit deze onver kwikkelijke verkiezingsgeschiede nis maar niet ophalen; we kunnen slechts concluderen, dat de leiding van onze plaatselijke politieke or ganisatie bij deze in haar taak te kort is geschoten. De katholieke fractie werd slechts gewijzigd door het vertrek van de heren De Kort en De Boer, die vervangen werden door de he ren Oortmeyer en Goudsblom; de heer Oortmeyer bedankte echter al Voor hij zitting nam en werd opge volgd door Mr. van Dijk. Van de V.V.D. keerde de nestor van de oude Raad, de heer Groot niet te rug;. in zijn plaats kwamen: mevr. Holsmuller en de heren Mr. Dr. C. bedoeld was, doch blijven het be treuren, dat de initiatiefnemende fractie geen voet bij stuk heeft ge houden. De P.v.d.A. weigerde mede te werken en de K.V.P. schrok te rug voor de consekwenties van haar initiatief, die leidden in de richting van een college zonder de P.v.d.A. Zo kwam er dus weer een college van vier wethouders, gekozen uit de beide grootste fracties; een wet houdersverkiezing, waarbij naar onze smaak teveel persoonlijke overwegingen dan overwegingen van algemeen belang in het geding kwamen. Hetzelfde college van de vorige periode kwam voor vier jaar achter de groene tafel te zit ten, al werden de portefeuilles an ders verdeeld. RAADSBESLUITEN De gemeenteraad heeft vrij veel vergaderd en een aantal belang rijke besluiten genomen. Wij noe men o.a. de raadsbesluiten tot; ver hoging van de gasprijs met 1'/= ct. per M3.; (zulks nog wel met terug werkende kracht); de subsidiëring van het voorbereidend onderwijs; de benoeming van een directeur van het Sportpark; de bouw van een ambtswoning voor de directeur van het Centraal Ziekenhuis (f32.000); de aankoop van de bouw terreinen van „Nooit-Gedacht" voor de som van f182.000.de stichting van de Volkscredietbank, later gevolgd door het Financie ringsinstituut; de verhoging van de tarieven van het Centraal Zieken huis met fl.per dag; de aankoop van een gedeelte van het voorma lige Rijksopvoedingsgesticht met het oog op het Plan-Dudok; de bouw van een z.g. Finse School, de Jan Ligthartschool in het Berger- wegkwartier, welke in de loop van het jaar geopend werd; de aankoop van twee barakken voor de jeugd beweging (f20.000.—) de verbou wing van de Muziektuin; de Stich ting van een Sociale werkplaats voor minder-valide arbeidskrach ten en de aankoop van de percelen Luttik Oudorp 9 en 11 voor dit doel; de aankoop van een boerderij aan de Helderseweg; idem van een manschappen en materiaalwagen voor de Brandweer; het besluit tot uitbreiding van de b.l.o.-sehool met vier lokalen; de voorstellen tot vaststelling van een Kledingregle- men-t, van een verordening, rege lende de lonen van de gemeente werklieden, en de nieuwe salaris verordening voor de ambtenaren, alsmede van de verordening inzake de tijdelijke bijslag en de kinder bijslag. Het besluit tot het aanbren gen van huisnummers (f9000. tot garantie van de exploitatie van de motorraces en tot stichting van een Oostenrijkse school voor de r.k. meisjesscholen. In zijn laatste (en langste) verga dering besloot de Raad tot de bouw van 96 woningen (hoogbouw) in de z.g. „vrije sector"; tot overname van de Overdekte bad- en zwem' inrichting, tot stichting van een Handelsschool, annex Rijksland- bouwwinterschool in het Berger- wegkwartier en tot opheffing van de winkelsluitingsverordening, welke bepaalt, dat textielzaken Maandagmorgen gesloten moeten zijn. HET WONINGPROBLEEM Een oplossing van het woning probleem bracht ons het voorbije jaar niet; nog tal van jonge gezin nen zijn zoekende naar woon ruimte. Met voldoening mag gecon stateerd worden, dat het beschik bare bouwvolume geheel benut werd. In de Overdie en Achter- meer verrees een nieuwe woon wijk; de plannenvan Rochdale en Voorzorg van resp. 63 en 53 wonin gen naderen hun voltooiing; be halve aan deze plannen verleende de Raad medewerking aan de bouw van 47 montagewoningen, waar mee nog niet begonnen is, even min als met bet door de Raad aan genomen plan van „Goed Wonen" van 75 woningen; verwacht werd, dat dit laatste plan uit het bouw- volume-1950 verwezenlijkt zou kunnen worden; de laatste berich ten echter over de toewijzing van het bouwvolume voor 't volgend jaar doen echter verwachten, dat dit plan van „Goed Wonen" ook in 1950 niet zal kunnen worden uitge voerd. In het Bergerwegkwartier verre zen nieuwe middenstandswoningen. INDUSTRIE Hoewel de Raad in het begin van het jaar besloot tot stichting van een reclamefonds voor industrie vestiging en een crediet verstrekte van f50.000,— dat B. en W. konden aanwenden, om zich hier vestigen de industrieën tegemoet te komen in de prijs voor de grond, is er van vestiging van nieuwe industrieën niet veel gekomen. Het komt ons voor, dat zolang er nog verkeers obstakels zijn als de Friesebrug, de Velser pont en de Berger overweg, de industrie er weinig voor voelt, om zich hier te isoleren. Het was een teleurstelling voor Alkmaar, ja voor heel Noordholland, dat de werkzaamheden aan de Friesebrug dit jaar niet zijn begonnen eri ook volgend jaar nog niet begonnen zullen worden. Evenals de tunnel bij Velsen heeft de Minister van Waterstaat de Friesebrug hoog op de urgentielijst staan; het is nu maar de vraag, hoe spoedig deze objecten van die urgentielijst ge schrapt kunnen worden, omdat er aan begonnen zal zijn. De plannen voor de tunnel onder de Berger overweg verkeren nog niet in het stadium, waarin de plannen van een grote handicap zijn, aat deze tunnel er dan nog niet zal zijn. Ook de stadsuitbreiding in het Berger wegkwartier, waar volgend jaar ook de nieuwe Handelsschool zal verrijzen en. dit jaar de Jan Ligt hartschool geopend werd, maakt een tunnel hier zeer gewenst. De plannen tot stichting van een Industrieflat werden nogihaals on der de loupe genomen, doch de animo bij belanghebbenden was niet voldoende tot dusver, om tot stiching over te gaan. MARKTWEZEN Voor het Marktwezen begonnen dit jaar meer normale toestanden terug te keren; de opheffing van de vleesdistributie deed de Maandagse veemarkt zienderogen in betekenis toenemen; aanvoer en bezoek kre gen een vooroorlogs beeld. Een poging werd gedaan, om de Graanbeurs nieuw leven in te bla zen, maar, al zag het er in het be gin naar uit, dat de poging zou lukken, de laatste weken viel er van een graanbeurs al niets meer te bespeuren. De graanhandel con centreert zich steeds meer op de Wieringermeer. De Gemeenteraad stelde een commissie in, om het verkeers vraagstuk in verband met het Marktwezen te onderzoeken. Deze Een stoer lid van 't oude gilde. De heer N. C. Dingerdis was 50 jaar kaasdrager De heer W. Tamïs herdacht dit jaar zijn 25-jarig jubileum als hoofd van de R.K. Jongens school te Heiloo de Friesebrug en Velsertunnel ver keren; ook daar echter is een defi nitieve oplossing dringend gewenst; dit is niet louter een s^dsbelang; ook de duingemeenten en de Spoorwegen, die deze overweg ge ruime tijd in beslag nemen er werd onlangs geconstateerd, dat de afsluitbomen 38 minuten achter elkaar gesloten bleven hebben er belang bij, dat dit werk zo spoedig mogelijk tot uitvoering komt. Het zal in ieder geval voor (je grote tentoonstelling, welke men voornemens is te houden op het kazerneterrein aan de Bergerweg, commissie heeft reeds enkele ma len vergaderd, om suggesties van dezijde van het Marktwezen te bestuderen en de mening te peilen van belanghebbenden, doch is nog niet tot voorstellengekomen. Voor de veemarkt vooral! is het ver- keersprobleerp in de binnenstad een nijpend probleem geworden Het vee wordt aangevoerd met grote vrachtauto's, waarvoor rond het marktterrein maar weinig be wegingsvrijheid is. De kaasmarkt mocht zich dit jaar in een verheugende belangstel ling verheugen; de aanvoer kon groter zijn, doch was groot genoeg, om het voortbestaan te waarbor gen. Steeds meer wordt ook van de zijde van de producenten en han del ingezien, dat de Alkmaarse kaasmarkt een onbetaalbaar recla memiddel is voor de Nederlandse kaas; een reclame, waarvan heel de Nederlandse zuivelwereld profi teert. Niets is dan ook meer bil lijk, dan dat de landelijke zuivel industrie aan de kosten van deze reclame in casu de kosten van instandhouding van de kaasmarkt bijdraagt. De zekerheid bestaat nog niet, of deze bijdrage van f35.000 ook in 1950 verkregen zal worden. Van de reclamewaarde van de kaasmarkt is men echter wel overtuigd. Als bekende figuren als Mr. Alan Valentine, Thomas De wey, de regent van Semarang, Ge- nrraal de Lattre de Tassingny, de zoon van Ghandi e.d. de Alkmaarse kaasmarkt bezoeken, dan ver schijnt ons marktbeeld op de jour naals van alle bioscopen in de we reld en in de geïllustreerde bladen van alle continenten; een reclame, die met geen tonnen is te betalen. Bij deze belangen voor de natio nale zuivelindustrie vallen de plaatselijke belangen van Alkmaar bij de kaasmarkt, ofschoon die ook niet gering zijn, in het niet. Het Vreemdelingenverkeer doet alles, wat mogelijk is, om de aandacht te vestigen op de Alkmaarse kaas markt, die één der voornaamste attracties is op de toeristische pro gramma's van buitenlandse bezoe kers. Zo beschouwd kan de bijdrage voor de instandhouding van de kaasmarkt, uit welke bron die dan ook verleend wordt, volkomen ver antwoord worden geacht. OPENBARE WERKEN op zich wachten, evenals het plan tot verbetering van de hoek Varne- broek-Kennemersingel, dat voor dit jaar op het program stond. Ook de modernisering van de Gemeen tereiniging, waartoe bij de behan deling van de gemeentebegroting besloten werd, kwam niet tot uit voering; deze zal echter niet zo lang meer op zich laten wachten. De begroting over 1949, die in Maart behandeld werd. was voor het eerst sinds jaren sluitend; ook van de begroting-1950, waarvan de behandeling ook niet voor Maart verwacht kan worden, zal naar verwacht wordt sluitend gemaakt worden aangeboden. Afgewacht zal echter moeten worden, of daarbij aan enige desiderata kan worden voldaan, zoals verlaging van de vermakelijkheidsbelasting, welke reeds begin 1949 in het vooruitzicht werd gesteld; verlaging van het on billijke vermenigvuldigingscijfer bij de schoolgeldheffing en toepassing van gezinstarieven bij de lichtbe- drïjven, waarover ook al meerdere malen een balletje werd opgegooid. De kwestie inzake het proces tussen Provincie en Gemeente over de overname van het G.E.B. bleef schijnbaar rusten; zij is in studie bij de Regeringskringen in Den Haag, en dat kost altijd veel tijd; laten we hopen, dat hier het spreekwoord opgeld doet: tijd ge wonnen, veel gewonnen. VARIA Uitvoerig discussieerde de Raad over de reorganisatie van het on derwijs; een desbetreffend voorstel werd aangenomen, doch de uitvoe ring van dit besluit, dat de stich ting van een school met een cen traal 7de leerjaar inhield, moest door omstandigheden uitgesteld worden. Vermeldenswaard is nog. dat de restauratie van de Grote Kerk dit jaar werd voltooid, waardoor dit prachtige bouwwerk voor lange tijd voor het nageslacht bewaard zal kunnen blijven. De uitwisseling met Bath bleef onderhouden door bezoeken van een gemeentedelegatie en van Turnlust aan Bath; aan welke ge meente ook namens de Alkmaarse bevolking een partij bloembollen werd aangeboden, welke in het voorjaar van 1950 een park in het centrum van Bath, dat naar Alk maar vernoemd werd, zullen sieren. Turnlust heeft plannen, om ook volgend jaar weer een bezoek aan Bath te brengen. De Alkmaarse Brandweer had het vrij rustig; in de stad deed zich geen enkele brand van betekenis voor; wel verleende de Brandweer assistentie te Warmenhuizen en Obdam, waar enkele grote branden waren uitgebroken. Hoewel Alk maar met deze gemeenten geen overeenkomst inzake hulpverlening bij brand gesloten heeft, werd deze hulp toch terstond verleend. Onder de vermeldenswaardige feiten, die dit jaar de aandacht trokken vermelden we voorts de bijzonder geslaagde Poppenten- toonstelling bij Kofa ten bate van de Stichting 40/'45; deze 14-daagse tentoonstelling trok 18000 bezoe kers en leverde een bate op van ruim f8000—. Naar verhouding was het bezoek aan de vijfdaagse ten toonstelling „Zo zijn onze Manie ren" in het Lyceum, die 9000 bezoe kers trok, nog groter; deze tentoon stelling leverde een bate op van ruim f500,welke de Katholieke Actie ten goede kwam. Het Garnizoen Alkmaar deed meermalen van zich spreken; op het Waagplein werden tien nieuwe officieren beëdigd en meermalen maakte het garnizoen een militaire mars door de stad; het verleende o.a. medewerking aan de viering van Koninginnedag op 30 April, aan de Bevrijdingsdag en de vie ring van 8 October. De sympa thieke garnizoenscommandant Ma joor M. Houbolt werd opgevolgd door Maj. Kropf. Deze hield in he' najaar een drukbezochte ouderdag. De Gouden Koets trok veel be- Kent U ze nog, de lyceïsten, die zich bij de 8 October-optocht hadden vermomd als ratten en als rattenvanger? sische invasie van 150 jaar geleden, welke tentoonstelling ook in het Stedelijk Museum te Alkmaar werd gehouden. Schoorl kreeg een nieuwe Zee weg, waarvan dit eerste seizoen reeds een druk gebruik werd go- maakt; deze weg ontsluit een prachtig stuk natuurschoon. Voor de Middenstand is 1949 geen ongunstig jaar geweest, al zullen de kleine zelfstandigen er wellicht an ders over denken; voor deze groep staat in 1950 enige verbetering te wachten in de vorm van kinderbij slag. Hoewel gezegd kan worden, dat 1949 ons een stapje nader bracht tot de vooroorlogse wel vaart, moet toch ook geconstateerd worden, dat de werkloosheid vooral de laatste maanden iets toenam. De Nieuwjaarsrede van de burgemees ter en de Voorzitter van de Kamer van Koophandel zullen daar bin nenkort wel nadere cijfers over geven. Voor een grote groep der bevol king werd de spanning tussen lo nen en prijzen benauwend; de lo nen en salarissen zijn nu eenmaal niet gestegen in verhouding tot de steeds groeiende kosten van le vensonderhoud. Laten we hopen, dat de in het vooruitzicht gestelde loonsverhoging hier de nodige com pensatie zal brengen. UIT EIGEN KRING Mgr. Huibers bij de consecratie van het nieuwe hoofdaltaar in de St. Laurentiuskerk De Langestraatbewoners zullen zich het jaar 1949 nog lang heugen. Het wegdek van de Langestraat werd vernieuwd; een werk, dat langer duurde dan hun lief was. De feestelijkheden bij de herope ning van deze eerste winkelstraat van de stad was dan ook niet zo zeer een uiting van blijdschap of tevredenheid, doch een reclame stunt, om het kopend publiek de weg naar de winkels in de Lange straat te doen hervinden. Ook de Laat werd onderhanden genomen, doch dit ging vrij onge merkt. De bewoners van de Hei- looërdijk werden verblijd met een nieuw wegdek, hetgeen ook geen overbodige luxe was. De bouw van een Finse school in het Bergerwegkwartier vermeldden wij reeds. In de Overdie werden voor de nieuwbouw aldaar nieuwe straten cn riolering aangelegd, doch ook een viertal nieuwe sport terreinen; deze laatste voldeden echter maar matig en hadden in het natte najaar last van overtollig water, dat niet spoedig genoeg kon afvloeien. De aanleg van een nieuw Stationsplein met het oog op de circa 25 standplaatsen voor de Nacobussen, welk plan blijkens de Nieuwjaarsrede van de burgemees ter in het begin van het jaar reeds in vergevorderde staat van voor bereiding verkeerde, liet nog steeds Dokter van Hesteren uit War menhuizen vierde dit jaar zijn 30-jarig arts-jubileum langstelling en een tweetal circus sen (Mullens en Strassburger) sloegen hun tenten op op het Cana daplein. De Landbouwtentoonstelling en winkelweek mochten zich evenals de in die dagen gehouden Lappen- markt oP de Laat in een grote be langstelling verheugen. Rest ons nog te vermelden, dat het N. H. D. een nieuw kantoor opende voor de Alkmaarse redactie en administratie. Wat de omgeving betreft, ver melden wij de actie te Bergen voor het behoud van 't Oude Hof, dat dreigde bebouwd te worden; voor lopig is dit gevaar afgewend. Het K.C.B. kreeg een definitief ten toonstellingsgebouw, dat zowel ge durende de zomer als in de maand December benut werd; er werd in deze zaal ook een herdenkingsten toonstelling gehouden over de Rus- Gedenkwaardige feiten uit het katholieke leven van stad en ge west waren: de opening van ka tholieke lagere landbouwscholen te Warmenhuizen, Schermerhorn en Heerhugowaard. De Stille Omgang in Mei kenmerkte zich niet door een bijzonder grote deelname. Groot was echter de deelname aan het Feest van de Arbeid, dat in de St. Josephkerk gevierd werd met een rede van Pastoor Drost uit Schoorl en bij de hulde aan Chris tus Koning op de laatste Zondag van October, waarbij Pastoor Bink horst de feestrede hield. De Sint Dominicuskerk kreeg weer drie luid-klokken en de St. Laurentius kerk werd verrijkt met het nieuwe hoofdaltaar, dat de H. E. Deken vorig jaar bij zijn priesterfeest door de parochie was aangeboden. Een bijzonder geslaagde onderne ming was de vijfdaagse Tentoon stelling over katholieke gezinsge bruiken, onderwijs en opv.oeding, welke in het lyceum werd gehou den en die door 9000 bezoekers werd bezichtigd. De 10de onderwij zersdag welke te Alkmaar werd gehouden, mocht eveneens -geslaagd genoemd worden. De Verkenners van de St. Dominicusgroep kregen een nieuw H.K. en vestigden de aandacht op de katholieke jeugdbe weging door hun vendel. De Kajot- ters hadden een actief verenigings jaar, waarvan de avond, waarop Pater Punt over Tsjechoslowakije sprak wel het geslaagd sluitstuk genoemd kan worden. Katholieke jongeren uit Alkmaar namen deel aan de protestmeeting tegen het proces tegen Kardinaal Mindszenty en aan het jongerepcongres te Utrecht. De KVP-jongeren scheen, evenals de KVP-ouderen een win- terslaapje te doen; er werd weinig of niets van vernomen. De KJMV tobde door de uitzending van leden naar Indonesië met te weinig leden. Het K.A.-weekend te Bergen be gin December mocht wat deelname en actie betreft, geslaagd heten. Schola Publica die het vorig sei zoen door omstandigheden een lichte inzinking had, kwam dit sei zoen met een uitstekend program ma voor de dag en boekte ook met haar cursus over schilderkunst een verheugende belangstelling. De afd. Alkmaar van de werknemende Middenstand werd opgericht. Over het algemeen was het be zoek aan de vergaderingen van de sociale en "standsorganisaties aan de matige kant. Ook het kerk bezoek tijdens de .gezinsweken in de parochies liet te wensen over. In de St. Laurentiusparochie droeg de W. E. Father C. Breed zijn Eerste Plechtige H. Mis op; de W. E. Heer A. Th. Koopman droeg m de St. Josephkerk zijn Eerste Plechtige H. Mis op; verder ver welkomden ook de parochies te Oudorp, Bergen en Castricum een neomist in persoon van de W E Heren P. Wijte, F. Kops en J. de Hijs. In Zuid-Zijpe, Burgerbrug vierde de parochie voor het eerst sinds 250 jaar het feest van de Eerste Plechtige H. Mis van een zoon der parochie, Pater Nonius Kramer. De Paters A. Erkamp en B. En- geln, trokken als missionaris naar Curapao en Pater L. Vaske o.f.m. naar de missie van Brazilië. De St. Laurentiusparochie vierde met grote belangstelling het kope ren prieserfeest van de kapelaans Zoutebier en Voets. Bij de Paters Dominicanen had den verschillende mutaties plaats. Pater G. Meyer vertrok naar Leeuz warden, opgevolgd door Pater Lec tor M. Colbé; Pater H. Kooien ver trok naar Utrecht en Pater Keyser naar Neerbosch, opgevolgd door Pater Fr. Jansen. Pater Heyns- broek, die eveneens vertrok, werd opgevolgd door Pater E. Buis. Het r.k. lyceum verloor zijn mo derator, Rector Zijlstra, die tevens moderator was van de'r.k. vrouwe lijke jeugdbeweging en die pastoor werd te Wieringerwerf. Zijn opvol ger als moderator aan het lyceum werd de W. E. Heer S. Stroek. Rec tor v. d. Hoek, de moderator van de Kath. Sportbeweging werd rec tor van de Pius. PERSONALIA De garnizoenscommandant Ma joor M. Houbolt vertrok naar de burgermaatschappij en werd als zo danig opgevolgd door Maj. Kropf. De directeur van het Postkantoor, de heer Grevelink werd in gelijke functie benoemd te Arnhem. De heer P. Groot ging wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd heen als penningmeester van het Hoogheemraadschap. Mr. A. Kamp werd voorzitter van de Grondkamer „Noordholland", in de plaats van Mr. Winkel, die bedankt had. Dokter Leeuwenberg verliet Alkmaar en vertrok naar Brabant, waar hij vandaan kwam. De bode van het Gerechtsgebouw, de 71-jarige heer Emmerig ging met pensioen na 36 jaren trouwe dienst. Mr. H. Stoffels, rechter aan de Arrondissementsrechtbank al hier, werd in gelijke functie be noemd te Den Haag en hier opge volgd door Mr. P. M. J. Nolet uit Schiedam. De heer J. Hassing zag zich onderscheiden met het bron zen Erekruis voor moedig gedrag tijdens de Meidagen van 1940. De heer C. Breed ontving, ter gelegen heid van het zilveren jubileum van St. Fidelis, waar hij een actief be stuurder van is de Pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia". De heren Th. Ringers en Not. M. C. Roos werden benoemd tot Offi cier in de orde van O. N.; tot rid der in deze Orde werden onder scheiden de heren D. J. Scheffel, W. v. d. Vall en de bekende Ber gense kunstschilder Matthieu Wiegman. De heer J. Emmerig De heer C. Boekei ontving „Pro Ecclesia et Pontilice" bij zijn 60-jarig zangersjubileum kreeg de eremedaille in zilver, aan deze Orde verbonden evenals de heer F. Moeijes te Langedijk; de medaille in brons ontving de heer Fr. Kops te Bergen; die in goud de heren G. Smit, gewezen opzichter bij de Veeartsenijkundige Dienst te Alkmaar en R. Wiggers, magazijn chef bij de Kaashandel-My „Gou da", alhier. SPORT Belangrijke sportgebeurtenissen deden zich niet voor. Alcmaria kreeg een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer C. Swager. De bekende Alkmaarse zwemmer Ad. Boxem werd eerste bij de interna tionale militaire zwemkampioen- schappen te Kopenhagen; de be kende motorrijder Tinus Metselaar uit Limmen werd Nederlands kam pioen Speedway-rijden. De Alkm. Politiesportver. werd kampioen in de 2de klasse van het voetbaltour rooi van de N.P.S.B. De Halter vierde zijn gouden ju bileum -en Turnlust bracht een be zoek aan Bath. In de Overdie kwa men vier nieuwe sportvelden ge reed en op het AFC-terrein een nieuwe tribune; wellicht zullen de genen, die volgend jaar van deze tribune gebruik zullen maken, ge tuige zijn van het kampioenschap en de promotie van het wakkere AFC dat dit jaar zijn 3de lustrum vierde. De r.k. gymnastiekvereni ging „Taveno" hield een open luchtdemonstratie in de muziek tuin en de r.k. Athletiekvereniging „Olympus" organiseerde een ge slaagde singelloop. De RAC-West organiseerde een geslaagde presta- tierit door het polderland van Noorderkwartier. Alkmaar kreeg dit jaar bezoek van de bekende schaakmeester Max Euwe en de Alkmaarse kegelclub „Op 't Kantje Af" behaalde op het Nat. kbgelcon- cours te Amsterdam de 1ste prijs; het tiental van de A.K.B. legde bij de te Bussum gehouden wedstrij den beslag op de Jan Waltersbeker. (Zie vervolf* elders in dit nummer)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 9