Nieuw Nationalistisch China vroeg V.S. voor Formosa Bidault opnieuw in gevaar Washington gelast sluiting van Hongaarse consulaten Voor het bedrijfsleven in ons gewest was 1949 geen ongunstig jaar Rundvlees wordt duurder door stijgende veeprijzen NHD Vlees en melk duurder Woensdag 4 Januari 1950* 45e Jaargang No. 11760 Vrije prijs voor de consumptiemelk Darul Islam doet aanval op Brebes De verkiezingen in Egypte 10 eeuwen Egmond Overheidspersoneel krijgt ook de 5 pet. Thans minimumlonen de hindernis Het State Department deelt mede: Communisten maken geheime overeenkomst bekend Washington blijft antwoord schuldig Emil Jannings stierf katholiek Gesneuveld in Indonesië Nieuwjaarswens van de A.L.R.I.S. Kroniek en Kritiek Hongkong is paraat Truman heden voor hef Congres Pools profest bij de Franse regering Werkloosheid nam toe grotere vraag naar crediet Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN E. J. M. 5tumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VA tV HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Dracfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4352 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 59, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZUIVELORGANISATIES VRAGEN: De centrale zuivelcommissie, gevormd door de Alg. Ned. Zui- velbond, de Ver. voor Zuivelin dustrie en Melkhygiëne, alsook de Bond van Kaasproducenten, heeft in een brief aan minister Mansholt bezwaren geuit tegen de tegenwoordige prijs van con sumptiemelk, die in verhouding tot de melk, die tot zuivelpro ducten wordt verwerkt, naar het oordeel van de commissie te laag is. Aangezien alle zuivelprijzen, afgezien van de verbruikersprijs van consumptiemelk, vrijgelaten zijn, komen de consumptiemelk - bedrijven in het gedrang, omdat zij doorgaans aan de boeren niet zonder verliezen de melkprijzen kunnen betalen, die door de melkverwerkende industrie wor den gegeven. De toeslag op de consumptiemelk acht men een onvoldoende compensatie. Gevraagd wordt de prijs van consumptiemelk vrij te laten. Indien de regering een bepaalde consumentenprijs wil handhaven, dan kan dit geschieden, aldus de commissie, door subsidies aan de melkdistributiebedrijven te ge ven. Dit zou niets méér kosten, zo meent men, dan de tegenwoor dige regeling, terwijl een zware druk van de bedrijven zou zijn weggenomen. DJAKARTA, 3 Jan. (Aneta). Volgens Maandagavond te Se- marang ontvangen berichten heeft de Darul Islam een grote aanval ingezet op Brebes (ge legen tussen Cheribon en Te- ga). Volgens reizigers werden het regentschapskantoor en het telegraafkantoor door de Darul Islam bezet; later zou het re gentschapskantoor door de T.N.I. zijn heroverd. In en om Brebes, waarmede alle trein-, telegraaf- en telefoonverbin dingen zijn verbroken, blijken hevige gevechten te woeden, over het verloop waarvan ech ter, tengevolge van de verwarde berichten, niets met zekerheid valt te melden. Uit Semarang zijn versterkingen van de T.N.I. en politie naar Brebes gezon den. W7NST VOOR DE WAFDISTEN Dinsdag werden in Egypte de eerste algemene verkiezingen ge houden na de oorlog. Hier en daar deden zich gevechten voor en vielen er enkele slachtoffers. De orde werd spoedig hersteld. Volgens de tot nu toe binnen gekomen officiële resultaten heb ben de Waf disten een overwel digende meerderheid behaald. In de ontbonden Kamer bezetten de Saadisten, de tegenstanders van de Wafdisten, de meeste zetels. Te middernacht werden van officiële zijde de volgende resul taten bekend gemaakt: Wafdis ten 15, constitionele liberalen 4. Saadisten 2, Nationalisten 2 en Onafhankelijken 5 zetels. Het tel len der stemmen heeft nog voort gang. BOEKWERK OVER DE ABDIJ DEN HAAG (KNP). In het Jubeljaar 1950 zal in Nederland tevens het zo belangrijke feit worden herdacht, dat graaf Dirk of Diederik de Tweede van Hol land duizend jaar geleden de vermaarde Regale Abdij van Eg- mond heeft gesticht. De relieken van de heilige diaken Adelbert werden in het eerste kwart van de tiende eeuw door graaf Dirk I overgebracht naar de door hem gebouwde abdij in Egmond. Dit van hout opgetrokken klooster kreeg later onder zijn opvolger, graaf Dirk II, omstreeks het jaar 950. een nieuwe natuurstenen kerk. die waarschijnlijk uit drie beuken bestond. Een der eerste aanwijzingen voor de viering van het duizend jarig bestaan der abdij is het verschijnen van een boekwerk „Tien Eeuwen Egmond", waarin het ontstaan, de ontwikkeling en de ondergang van deze abdij wordt beschreven, benevens haar culturele en godsdienstige bete kenis. Aan dit historische werk. dat onder redactie staat van Dom. Ir. A. Beekman, werken onder anderen mede Dom Paul Andriessen O.S.B.. Mr. .T. Belonje, Prof. Dr. A. E. van Giffen. Prof. Dr. W. Lampen O.FM., lector Dr. G. Lieftinck. Prof. Dr. F. van der Meer. Prof. W. Nolet en Prof. Dr. L. J. Rogier. NEDERLANDS SCHIP IN NOOD Radio Seheveningen meldt, dat het Nederlandse s.s. „Ber- kel" in nood verkeert.. Het is op de Hallgrundetrotsen (Zwe den) aan de grond gelopen en maakt water. Een reddingboot is van Soederhamn onderweg naar het schip. Naar wy vernemen heeft de ministerraad besloten aan de Kroon voor te stellen, op het voetspoor van hetgeen ten aan zien van het personeel in het vrije bedrijf is geschied, aan het gehele rijkspersoneel, dat op 1 Januari 1950 2j) jaar of ouder was, te rekenen van genoemde datum, een salarisverhoging toe te kennen van 5 pet., terwijl van het 21e jaar af voor de ambtelijke functionarissen en een beperkt aantal groepen der werklieden in rijksdienst, een geleidelijke aanpassing zal plaats vinden. Ten einde te bereiken, dat op zo kort mogelijke termijn het op grond van het bovenstaande aan 't rijkspersoneel toekomen de zal kunnen worden uitbe taald, is in beginsel besloten, dat over het eerste kwartaal van 1950 de betaling zal ge schieden in de vorm van een uitkering ineens. De staat Massachusetts, waarin Boston ligt, is plotseling door een strenge vorst overvallen. Op de vissersboten, die met hun buit huiswaarts voeren, moes ten onmiddellijk alle hens aan dek komen om vorstschade te voorkomen. Een lid van de be manning van een trawler bikt het ijs rond de stuurhut weg. Het Franse kabinet kwam Dins dagmorgen weer bijeen om over leg te plegen over het wetsont werp tot vrijlating van de Ionen en herinvoering van de vrije col lectieve onderhandeling, voor het eerst sedert ruim tien jaar. Na de kabinetszitting werd bekend ge maakt, dat de regering blijft bij haar politiek van een gegaran deerd minimumloon, verplichte arbitrage in industriële geschillen en onderscheid tussen ambtenaren en particuliere werknemers ten aanzien van loonovereenkomsten. Tegen de verwachting in begon daarna de nationale vergadering het debat over het wetsontwerp. Men meende, dat de bespreking eerst heden een aanvang zou nemen. Waarnemers ziin van oordeel, dat het ontwerp gevaarlijker voor de regering zal kunnen blijken te zijn, dan het begrotingsvoorstel. Het ontwerp heeft de volledige steun van de vakverenigingen en wordt met tegenzin gesteund door de federatie van werkgevers. Er zijn twee tegenstrijdige clau sules in het ontwerp opgenomen: 1 Voor men tot staking toevlucht WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat de Chinese nationalis tische regering de V.S. om hulp voor Formosa heeft verzocht, zowel militaire hulp als het zenden van militaire, politieke en economische adviseurs. De Chinese ambassadeur, dr. Wellington Koo, heeft op 23 De cember een bezoek gebracht aan het plaatsvervangend hoofd van afdeling voor aangelegenheden van het Verre Oosten, Walton But- terworth, en hem een memoran dum inzake steun voor Formosa, met inbegrip van het zenden van militaire, politieke en economi sche adviseurs overhandigd. De ambassadeur had verklaard, dat bijzonderheden over het ver lenen van economische hulp aan de E.C.A. overhandigd waren en dat hii gaarne in de week volgen de op 26 December bijzonderheden wilde verstrekken over de ge wenste militaire hulp. Zulks was echter nog niet geschied. De ACTIE TEGEN VOORTSCHRIJDEND COMMUNISME IN OOST AZIE Na de overweldiging van China door de communisten, is thans een actie merkbaar van de Westelijke mogendheden tegen een verdere voortgang van het communisme in Oost Azië. In deze kaart hebben wij --en overzicht gegeven van de voor naamste maatregelen en ge beurtenissen die thans zijn aan te wijzen. woordvoerder van het departe ment, Mc Dermott, weigerde com mentaar te geven op de berichten uit Tokio, volgens welke het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken de attaché's aldaar had medegedeeld, dat „het verlies van Formosa te verwachten" was. De woordvoerder weigerde te verklaren of de Amerikaanse re gering een nieuwe politiek t.a.v. China overwoog of daartoe even tueel reeds zou hebben besloten en verklaarde verder niets te we ten van een bericht uit Hongkong afkomstig van het (communisti sche „persbureau van Nieuw- China", inhoudend dat de Ver enigde Staten een geheime over eenkomst zouden hebben gesloten met de Chinese nationalistische regering. Volgens dit bericht zouden de nationalisten hulp krijgen en zou het strategisch gelegen eiland For mosa tot een basis worden ge maakt om „het Chinese vasteland binnen te vallen en een actie te beginnen tegen de Aziatische vol ken". Volgens ditzelfde bericht van officiële Chinese communisti sche ziide zou de overeenkomst erin voorzien dat de Verenigde Staten 16 oorlogsschepen ter be schikking van de Chinese natio nalistische autoriteiten zouden stellen, die verder nog zouden worden voorzien van uitrusting voor vijf divisies troepen, radar installaties en onderdelen van vliegtuigen. WENEN, 3 Jan. (Reuter) Emil Jannings, de bekende film speler van Duitse afkomst, die Maandagavond overleed, zal Vrij dag begraven worden. Het stof felijk overschot zal per boot over het meer van zijn woning te Zinkenbach naaf de katholieke kerk te St. Wolfgang in de Ame rikaanse zone van Oostenrijk vervoerd worden. Jannings werd Donderdag j.l. in de katholieke kerk opgenomen De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 21 December 1949 soldaat J. van Dijk uit Steenbergen (N.B.) Gesneuveld 25 September 1949, na vermissing: soldaat A. van Uden uit Rotterdam. Kon. Ned. Ind. Leger Geen verliezen. kan nemen .is men verplicht tot arbitrage door raden, welke door officiële instanties aangewezen moeten worden. Dit heeft in vele kringen wantrouwen gezaaid. 2 De garantie van een minimum loon, hetgeen door de socialisten gewenst wordt, doch waartegen de werkgevers gekant zijn, De laat- sten menen nameliik, dat hier door voor hen de „dobbelstenen ongunstig verzwaard" worden bii komende onderhandelingen. Van deze zijde dreigt voor de regering gevaar. De chef-staf van de Angkatan Laut Republik Indonesia Serikat verzocht namens het personeel van de A.L.R.I.S. (Indonesische marine) aan de vlagofficier der Koninklijke Marine in Indonesië, vice-admiraal F. J. Kist, de beste wensen voor het nieuwe jaar aan het personeel derKoninklijke Marine te willen overbrengen. Vice-admiraal Kist heeft deze goede wensen namens de Koninklijke Marine aanvaard en eveneens zijn beste wensen aange boden Internationale lucht! (F.O.) Geen onaardig bericht, dat weerbericht van de eerste dag van 't jaar: „Tijdens de jaarwisse ling ziin zodanige veranderingen in de luchtdrukverdeling opgetre den, dat aan de Russische koude lucht een halt werd toegeroepen, voordat zii het ijzeren gordiin be reikt had: hierdoor draaide de wind naar het Zuidwesten"en verder: „De zeer koude Russische lucht, die Polen reeds over stroomd had, vloeit nu naar de Balkan weg". Vindt u het ook geen aardig bericht? Vooral dat halt voor het ijzeren gordiin! Moge dit weerbericht een voor teken ziin voor het nieuwe jaar. Tot hiertoe en niet verder; we kunnen hier in West-Europa die koude Russische lucht nu eenmaal luchten noch zien. „De wind draaide naar het Zuidwesten" en bracht ons (uit Rome. Spanje. Amerika?) de milde temperatuur, waarin alles, wat goed is en groeien wil, kan gediien. Laten we hopen en bidden, dat deze mil de Westenwind geen halt zal hou den aan deze zijde van het iizeren gordiin, doch ook de koude Bal kan. Polen en het zeer koude Rusland zal overstromen. Dan wordt ook voor Oost-Europa 1950 en Heilig Jaar! HONGKONG (Reuter). De regering van Hongkong heeft be kend gemaakt, dat de R.A.F. „in de naaste toekomst" periodieke „luchtmanoeuvres op grote schaal" in de kolonie zal houden. Van de zijde van de Britse marine is me degedeeld, dat de kruiser „Kenya" spoedig te Hongkong wordt ver wacht. Het vijfde eskader van de vloot, dat te Hongkong is gesta tioneerd, zo luidt de mededeling verder, zal daardoor de beschik king krijgen over „drie van de modernste kruisers van de ma rine". Verder zal het Britse eska der nog worden versterkt met een onderzeeboot jager en een torpedo- bootjager. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de regering te Boe dapest door de Amerikaanse ge zant verzocht is de Hongaarse consultaten te Cleveland (Ohio) en New York tegen 15 Januari te sluiten. In de te Boedapest overhandig de nota wordt onder meer gezegd dat „zolang de rechten van Ame rikaanse burgers in Hongarije zo grovelijk worden geschonden ook de betrekking op ander ge bied tussen Amerika en Honga rije ernstig aangetast worden" Er was niet het minste bewijs voor de tegen Vogeler of Jacobson uitgebrachte beschuldiging (Ja cobson, een functionaris van de Joodse hulporganisatie in Hon garije, werd kortelings uit het land gezet. beschuldigd van spionnage). President Truman zal heden in de tweede zitting van het Ameri kaanse Congres, dat gisteren is geopend, uiteenzetten wat hij van het wetgevende lichaam ver wacht. Blijkbaar ,zo gaat de nota ver der, werd het steeds onaangena mer voor de Hongaarse regering, dat Hongaarse onderdanen con tact hadden met de vertegen woordigers van een vrije wereld. Het paste de Hongaarse regering blijkbaar om deze contacten te breken op een wijze, die normale en noodzakelijke dingen als „spionnage en sabotage" voorstel de. De nota zegt, dat de Hongaar se legatie te Washington voor taan alle consulaire plichten op zich zal moeten nemen. De Poolse minister van Bui tenlandse Zaken heeft aan de Franse ambassadeur in Polen 'n nota overhandigd, waarin hij uiting geeft aan de ongerustheid van zijn regering, ingevolge de ontploffing van een bom op 30 Dec. j.l. voor de Poolse ambas sade te Parijs. In deze nota maakt de Poolse regering er de Franse autoriteiten een verwijt van de veiligheid van de Poolse ambassade niet te hebben verze kerd en tevens te hebben bijge dragen tot het ontketenen van 'n ophitsingscampagne tegen de vertegenwoordigers van de Pool se regering in Frankrijk. „De gang van zaken in de verschillende bedrijfstakken in ons gewest was in het afgelopen jaar in het algemeen gunstig; de tuinbouwveilingen bereikten weer een hoog omzetcijfer, de bloembollen-export steeg, de uitkomsten van de veehouderij waren gunstig, de export van zuivelproducten bleef stijgen". Dat waren de conclusies van de voorzitter van de Raad van Bijstand bij het kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland in zijn gebruikelijke Nieuw jaarsrede, welke hij hedenmiddag ten stadhuize te Alkmaar uitsprak. De voorzitter, de heer S. W. Arntz, opende ziin algemene be schouwingen met te herinneren aan het accoord ter Rondetafel conferentie, waarbij hij de hoop (Eigen bericht) De prijzen op de veemarkten geven aanleiding tot de verwach ting, dat de prijzen van rundvlees aanmerkelijk zullen stijgen en die van het varkensvlees weer zullen overtreffen. Toen het vlees van de bon kwam werden door de regering richtprijzen vastgesteld. Zo zou een pond runderbief f 2.oer pond mogen kosten, rostbeef f 1.80 per pond terwijl de mindere soor ten rundvlees iets beneden deze prijzen zouden liggen. De markt prijzen van het vee waren na de vrijgave van het vlees echter van dien aard, dat de slagers besloten lagere prijzen te calculeren dan de door de regering geadviseerde richtlijnen. Zo kwam haas en run derbief op circa f 1.80 per pond. De steeds stijgende priizen ziin echter oorzaak, dat men zich nu weer gaat houden aan de richt prijzen, zodat een verhoging van de rundvleesprijs van 10 a 20 cent verwacht mag worden. De verho ging zal natuurlijk afhankelijk zijn van de wekelijkse marktprijzen van vee doch reeds thans hebben vele slagers de prlis van rund vlees verhoogd. De priizen van het varkensvlees komen hierdoor aanmerkelijk lager te liggen. Algemene beschouwingen uitsprak, dat de nieuwe bestuurs vorm de noodzakelijke rust in Indonesië zou doen wederkeren en dat het ons gegeven mocht zijn aan de opbouw en ontwikkeling van dit gebied verder mede te werken. De devaluatie bracht enerziids een gunstige invloed op onze exportpositie, anderzijds een kos tenverhogende tendenz, waarvan de 5 pct.-loonsverhoging een ge volg was; vooral voor branches, waarin de doorberekening hier van moeilijk of onmogelijk is, be tekent deze verhoging een ern stige verzwaring van de toch reeds zo hoge bedrijfslasten. Ook de werkloosheids- en wachtgeldre geling, welke in 1950 in werking zal treden, zal hoewel van sociaal standpunt gezien toe te juichen de reeds zeer hoog ge stegen sociale lasten nog verder verzwaren. Teleurstellend is daarom, dat van de aangekondigde belasting herziening geen wezenlijke ver lichting van lasten te verwachten is. T.a.v. de industrie-ontwikkeling viel weinig hoopvols te vermelden; de excentrische ligging van ons gewest alsmede verkeersobstakels als de Friesebrug en de Velser pont waren hier belemmerende factoren. Met andere instanties deed de Kamer het hare, om hier in verbetering te verkrijgen. De werkloosheid nam iets toe. De grote uitbreiding van de Marine basis Den Helder bracht verrui ming van werkgelegenheid. Het bedrijfsleven werkte mee aan de plaatsing van gedemobiliseerden; spr. deed een beroep op de zaken lieden, om ook in 1950 hun volle aandacht aan deze categorie van werknemers te schenken. Na geconstateerd te hebben, dat 1949 voor de verschillende be drijfstakken een vrij gunstig jaar was, wees de heer Arntz op de grotere vraag naar crediet, als gevolg waarvan met medewerking van de Kamer te Alkmaar en Purmerend financieringsinstituten voor de détailhandel werden op gericht; in Den Helder verkeren plannen daartoe in een vèrgevor- derd stadium. Kaashandel Opheffing van verschillende maatregelen bracht grote priis- schommelingen met zich mede; de waarde der uitvoercontingenten weerspiegelde zich volkomen in de marktprijzen. Door de grote droogte overal ontstond een on gekende vraag naar kaas en boter: de priizen stegen boven de vast gestelde minimum-deviezenprij- zen. De binnenlandse handel werd, daar nog steeds maximumprijzen gelden, hierdoor in het nauw ge dreven. Toen de maximumprijs voor belegen kaas werd opgehe ven, ontstond een levendige han del. die de prijsvorming eveneens beïnvloedde. De export naar En geland kwam tot stilstand, daar de overeengekomen priizen onder de gangbare noteringen kwamen te liggen. Hieraan is in de laatste maanden van het jaar door een gedwongen levering, tot lagere prijzen dan de marktwaarde, te gemoet gekomen. Aan het einde van het jaar bevond de markt zich, doordat ook de oriis bij export naar Duitsland beneden de verwachting bleef, in dalende Hin. Van Jan. t.m. Nov. '49 werd 56.675.000 kg met een waarde van f 143.601.000 geëxporteerd (in '48 20.227.000 kg met een waarde van f 53.288.000). De aanvoer aan de Alkmaarse kaasmarkt bedroeg 1.115.078 kg. Het buitenlands bezoek op de kaasmarkt bereikte een record hoogte; aan buitenlanders werden tegen vreemde valuta hele kaas jes verkocht, terwijl aan 40.000 personen beschuitjes met kaas verkocht werden. Grove tuinbouw Door afzet naar Duitsland werd het seizoen 1948-'49 voor tuinder en handelaar gunstig beïnvloed. In tegenstelling met de meeste grove tuinbouwproducten werd de rode zomerkooi, wat de finan ciële uitkomsten betreft, een mis lukking; het grootste gedeelte ging weg als veevoeder: in tuin derskringen streeft men daarom naar vermindering van de teelt van zomerkooi. Vooral van goedkoop fruit be stond er een vlotte afzet naar Duitsland en andere landen. De gezamenlijke veilingomzetten in het district der Kamer bedroegen f 43.500.000 tegen f 48.350.000 in '48. Het jaar kenmerkte zich door fluctuaties in priizen, zoals zelden is voorgekomen. De afzet van groentenconserver en zuurkool was vrij behoorlijk. Landbouw Vergeleken bij 1948 werd naar schatting ca. 25 pet. meer melk geproduceerd; zo steeg ook de kaasproductie, die vlot werd af gezet; de boterafzet was minder vlot; het boterverbruik in het binnenland nam af. Bii kaas- en boterproductie waren de finan ciële resultaten goed; die van d consumptiemelk-verkoop biet hierbij ten achter, omdat de prii aan een maximum gebonde bleef. Daardoor blijven de verhou dingen op het melk- en zuiveltei rein te kunstmatig. De uitkom sten van de graanbouw warei uitstekend, zoals ook die van vla en peulvruchten; het was voor d' akkerbouw een gunstig jaar. Handc De graan- en peulvruchtenhan del had een behoorlijke afzet. Ii de levensmiddelenbranche narr de onderlinge concurrentie sterk toe; hier zal slechts het goed ge leide, efficiënt-werkende bedriif zich op de duur staande kunnen houden. (Vervolg op pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1