Nieuw Langdurig recherchewerk rolde complot van valse munters op Hernieuwd vertrouwen aan het begin van 1950 Productievermeerdering moet op loonsverhoging volgen Erkenning in consumptie-aard- appelhandel niet meer vereist EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNt DEN HELDERf SCHAGEN NHD Avonturenroman speelde in 3 landen Zaterdag 7 Januari 1950* 45e Jaargang No. 11763 Erkenning Mao door de V.S. Spoorwegen houden hun beslissing aan Truman s economisch jaarrapport Gesneuveld in Indonesië Melk 1 cent duurder in vele gemeenten Zeventig millioen voor research Kroniek en Kritiek Secr.-gen. van Rhijn beantwoordt vragen Nieuwe overeenstemmingen Moderne avonturenroman speelde in drie landen Thans 55 medeplichtigen achter slot en grendel Prins Bernhard ontving de pers Minister vernietigt verordeningen Nog steeds geen winter Verduistering van 30 a 40.000 gulden yiÖonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 femilieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. ,6ij contract belangrijke korting. Directeur: J- M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits, bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Kantoren: HOORN, Dracfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4352 K2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 OVER ENKELE MAANDEN In officiële kringen te Washing ton wordt verklaard, dat de Ver. Staten de communistische rege ring van China vermoedelijk wel zullen erkennen, maar de eerste maanden nog niet. Iemand, die nauw bij het Ame rikaanse departement van bui tenlandse zaken betrokken is, verklaarde, dat de Ver. Staten verschil van mening hebben ge had met Engeland en andere lan den over de erkenning van de Chinese communisten. Over de aard van het meningsverschil wil de hij zich niet uitlaten. Verschil lende landen hadden als hun me ning te kennen gegeven, dat een weigering de 'communisten te erkennen niet zou baten. Functio narissen van het State Depart ment hadden persoonlijk toegege ven dat het belangrijk was, dat Engeland op zo groot mogelijke schaal handel dreef in China, ge zien de ernstige economische po sitie van Engeland. De aangelegenheid der 5 pet. loonsverhoging voor het spoorweg personeel is Donderdag in een con ferentie van de directie met de per- soneelsraad besproken. Naar wij vernemen is de beslissing hierover aangehouden tot 12 Januari. Er zou echter in principe volle dige overeenstemming zijn bereikt. WASHINGTON, 6 Jan. (Reuter). President Truman heeft in zijn jaarlijkse economische rapport, dat hij vandaag in het Congres heeft ingediend, aangedrongen op voortzetting van de uitvoering der Amerikaanse programma's voor hulpverlening aan het buitenland op een zodanige schaal, dat de doeleinden, waarvoor zij zijn be gonnen, kunnen worden verwe zenlijkt. Truman verklaarde, dat de Ver. Staten in de komende ja ren in toenemende mate de na druk zullen moeten leggen op in ternationale economische pro gramma's op lange termijn, ten einde hierdoor op krachtige wijze te streven naar een de hele wereld omvattende uitbreiding van de internationale handel in de Ver. Staten. De economische positie van de Ver. Staten is heden ten dage goed, doch zij -zou beter kunnen zijn. aldus Truman. Onze verantwoordelijkheden worden reeds bepaald door de loop der wereldgebeurtenissen, doch het ligt in onze eigen han den. hoe goed wij ons van deze verantwoordelijkheden kwijten. Het morele leiderschap komt in de eerste plaats en deze taak kunnen wij vervullen door te trachten de vrije volkeren overal ter wereld te bezielen met vertrouwen in hun eigen zaak. President Truman merkte voorts op, dat bij het begin van 1950 een hernieuwd vertrouwen in de Ame rikaanse economie overheerste, dat door de feiten gerechtvaardigd werd. Het land, zo zeide hij, heeft de proef doorstaan van de periode van aanpassing, die tegen het ein de van 1948 intrad. Het volume der goederen en De buffetknecht Cesare Napo- leone, die op het ogenblik nog in een café te Rome kopjes koffie en borrels serveert, rijdt zeer waarschijnlijk over enige jaren in een eigen Rolls Royce rond. Cesare Napoleone ont ving n.l. van Argentijnse advo caten het bericht, dat hij één der 20 Italianen is, die aan spraak kunnen maken op de erfenis van 71 millioen dollar, die een Italiaanse emigrant heeft nagelaten. Er zullen ech ter nog wel énige jaren ver lopen voordat alles wettelijk geregeld is. Tot zo lang blijft Cesare Napoeone in zijn oude vak. De regering maakt be kend, dat tot haar leed wezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 13 Juli 1949. na vermissing: Sold. P. J. Vaas uit Nederweert. Gesneuveld 20 Dec. 1949: sold. Ie kl. J. F. Olivier uit Amsterdam. Overleden 23 Dec. 1949, tengevolge van een op 28 Januari 1949 bekomen verwonding: korporaal J. J. Linssen uit Eindhoven Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 13 December 1949: sergt. vlieger waar nemer mil. luchtv. H. B. Tomassen, uit Indonesië. diensten, die in 1949 in de Ver. Staten werden gekocht, was gro ter dan in 1948. Het bedrijfsleven tyerkte met het vooruitzicht op goede winsten, en de woningbouw bereikte in 1949 een hoger niveau dan ooit tevoren. Er zijn thans aanzienlijk meer mensen in het productieproces ingeschakeld dan ten tijde van het laagtepunt, dat het vorig jaar werd bereikt. De industriële produotie is sedert Juli met 9 pet gestegen en de handelsomzetten in het Kerstsei zoen bereikten een recordniveau. De betrekkelijk veilige overgang van inflatie naar grotere stabili teit was volgens president Truman geen toeval, doch toe te schrijven aan de doelmatige samenwerking tussen de vrije onderneming en de regering, die verwarrend werk te op de vijanden van de vrijheid, die gedurende 1949 gretig wachten op de ineenstorting van de Ame rikaanse economie. Hoewel het economische leven thans weer vooruit gaat. zo zeide hij echter, gebruikt het land nog steeds niet ten volle zijn wel vaartsbronnen. En hoewel er rui me werkgelegenheid is. is het aantal werklozen de laatste maan den IV2 a 2 millioen groter ge weest dan in de overeenkomstige periode van 1948. GEPASTEURISEERDE MELK OOK 1 CENT DUURDER Met ingang van 8 Januari '50 wordt de prijs van gepasteuri seerde flessenmelk met eén cent per liter verhoogd, als gevolg van nader en hoger berekende kosten van pasteurisatie. Deze verhoging zal gedurende het eerste halfjaar gelden. Daarna wordt de prijs gedurende het tweede halfjaar in het gehele land weer met één cent per liter verlaagd. Met ingang van dezelfde da tum wordt in verband met de reeds geruime tijd geleden inge treden stijging van de kosten in het melkslijtersbcdrijf o.m. in enkele gemeenten in de kop van Noordholland verhoogd, in ver band waarmede de maximum- verbruikersprijs voor melk daar met 1 cent zal stijgen. Eveneens met ingang van de zelfde datum worden de kosten, verbonden aan de aanvulling van melktekorten in bepaalde gebieden, in de melkprijs voor de consument tot uitdrukking gebracht. Hierdoor wordt o.m in Groningen en Den Helder de maximumverbruikersprijs even eens met één cent per liter ver hoogd. VATICAAN ERKENT DE R.I.S. DJAKARTA, 7 Jan. (Aneta). De apostolische delegatie in Indo nesië heeft bericht ontvangen, dat het Vaticaan de R.I.S. heeft erkend. BIJ KONINKLIJKE SHELL- GROEP De tot de Koninklijke Shell- groep behorende maatschappijen hebben in totaal f70.000.000 uit getrokken voor research geduren de het jaar 1950. De groep bezit laboratoria in Nederland, de Ver. Staten en En geland, waar 3500 specialisten op wetenschappelijk gebied naar nieuwe toepassingen voor de uit ruwe olie verkregen eindproduc ten en de op aardolie gebaseerde chemische producten zoeken. De voornaamste laboratoria be vinden zich in Nederland in Amsterdam en Delft, verder te Thornton bij Liverpool en in de Ver. Staten in Emreyville (bij San Francisco), Houston en Woodriver. Hiernaast beschikt de Koninklijke Shellgroep nog over proeftuinen van grote uitgestrekt heid in Modesto (Californië) en in Woodstock in het Engelse graafschap Kent. In de oorlogsjaren werd de oude marinekazerne te Den Helder zwaar beschadigd. Thans wordt zij herbouwd. De eerste etage, waarmee niets meer viel te beginnen, is gesloopt en wordt vervangen door een geheel nieuwe bovenbouw. De oude buiten muur van de onderbouw wordt eveneens vernieuwd. In een radiotoespraak heeft gis teravond mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het minis terie van Sociale Zaken een aantal vragen over de 5 pet loonsverho ging beantwoord. De regering heeft de loonsverhoging niet bin dend willen opleggen omdat het een abnormale toestand zou zijn indien zij de lonen vaststelt. Dit moet in iedere bedrijfstak ''langs de natuurlijke weg van overleg tussen werkgevers,en werknemers geschieden, waarpij het College van Rijksbemiddelaars de be voegdheid behoudt eventueel een bindende beslisisng op te leggen om arbeidsconflicten te voorko men. Het is beslist noodzakelijk dat deze loonsverhoging gepaard gaat met productie-vermeerdering, daar anders een noodlottige spi raal wordt betreden van telkens nieuwe prijsstijgingen. Een ver hoging van 5 pet. wordt, gelet op de stijging van de kosten van levensonderhoud voldoende ge acht. De 18 tot 23 jarigen zijn niet bij de maatregel betrokken, omdat, een onderzoek heeft aangetoond- dat deze categorie in het alge meen na de oorlog ongeveer 20 pet meer loonsverhoging heeft ge had dan de volwassenen. De regering heeft in totaal al 3 milliard uitgegeven aan subsidies op de eerste levensbehoeften se- Commissaris J. W. Kallenborn, hoofd van het Bureau Criminele voorlichting bij wie alle gegevens centraal binnenkwamen, heeft een A.N.P.-verslaggever gisteren mededelingen gedaan over het einde van de grootste valse munterszaak sedert de bevrijding, die aan het einde van knap recherchewerk in drie landen, 55 personen van alle rang en leeftijd, die bij de vervaardiging en distributie, vooral van valse biljetten van honderd gulden betrokken waren, achter slot en grendel heeft gebracht. Een grote buit aan valse bankbiljetten, andere waardepapieren en drukpersen werd binnengebracht. Nederlandse en Belgisc'te politiemannen waren in voorbeeldige samenwerking maanden lang dag en nacht in touw, maakten uitgebreide reizen, dikwijls zonder eten en voldoende slaap. Zij voegden een schitterend resultaat toe aan een werk waarbij in 4 jaar reeds 36 valse munters-werkplaatsen werden ontdekt, waarvan 10 in het buitenland. Het verhaal van het oprollen van dit wijdvertakt complot dat in Luik zijn voornaamste zetel had, is een boeiende aaneenschakeling van allerlei kleine details, waaruit de politiemannen de ring smeed den die zich tenslotte om de 55 medeplichtigen sloot. Het verhaal ■laat zich in grote lijnen als volgt reconstrueren: In Augustus j.l. werden in ver schillende steden van ons land valse honderd gulden biljetten ontdekt. Aanvankelijk kwamen de gegevens slechts druppelsgewijze binnen, het valse bankbiljet bleek een zeer knap falsificaat. Naar Krefeld. Op 10 September volgde de eer ste belangrijke aanwijzing. Op die dag berichtte de Nederlandse con sul-generaal te Dusseldorf dat er in Krefeld een Duitser was aan gehouden. die bij zijn arrestatie 70 valse honderdgulden biljetten bij zich had. Twee inspecteurs be gaven zich naar Krefeld. De plaat selijke Duitse politie vertelde hun dat de Duitser wegens diefstal was aangehouden. De directeur varv-een in aanbouw ziind casino te Königswinter, de Belg R., had aangifte gedaan, dat de Duitser in zijn woning had ingebroken en een aantal horloges had gestolen. (Achteraf is gebleken, dat deze horloges door de Belg gesmokkeld waren. De Nederlanders gin gen op hun beurt praten met de arrestant. De man sloeg door. Hij vertelde, dat de mede-directeur van de Belg R., de Belg M., hem 150 valse biljetten van honderd gulden had gegeven met de op dracht deze in te wisselen voor Duitse marken. Hij had de trein naar Hamburg genomen, waar hii 10 biljetten op de zwarte markt verhandelde. Het restant. 140 stuks, wist hij op voordelige wijze aan een koopman over te doen. Op het Hamburger Hauptbahnhof toen hij in zijn trein wilde stap pen. greep de kóópman hem in zijn kraag. De man had al heel spoedig ontdekt, dat hii ziin goede marken voor valse bankbiljetten had ingeruild en eiste ziin geld terug. De Duitser gaf de koopman ziin geld terug. Hijzelf kreeg ech ter maar 70 biljetten terug: de 70 andere behield de koopman. Königswinter, den Haag. De Nederlandse politiemannen wisten hiermede voldoende en reisden met enkele Duitse colle ga's naar Königswinter om de casino-directeuren in spé. de Bel gen M. en R.. met een bezoek te vereren. Zij visten achter het net. M. en R. hadden op onverklaar bare wijze lont geroken en alles uit hun woning verwijderd, wat hun zou kunnen belasten. Op dat moment vreesden de politiemen sen dat de zaak mis zou lopen. Op 26 September bemerkte een pientere cassière van een Haagse herenmodezaak, dat een klant haar met een vals biljet van hon derd gulden betaalde. Daar had zij niet van terug. De klant maak te dadelijk overvloedige excuses en bood een goed bankbiljet aan. De cassière waarschuwde echter haar chef, die de man achterna ging. Zodra deze een agent zag. vertelde hii. wat hem was over komen en de agent vond het ern stig genoeg om de man te arres teren. Bij ziin verhoor vertelde de arrestant, dat hij Belg was en M. heette. Hij was in Nederland met vacantie. De biljetten van honderd gulden had hii volgens zijn zeggen in een dancing te Luik gewisseld. M. maakte een be trouwbare indruk en men was dan ook geneigd zijn verhaal als waar te accepteren. Het spoor leidt naar Utrecht. Een zesde zintuig waarschuwde echter de politie, dat het mis schien verstandig zou ziin de man nog een dagje langer vast te hou den. Het Bureau Criminele Voor lichting wist namelijk, dat er in Utrecht een vrij groot aantal valse bankbiljetten in omloop was. Na de arrestatie van M. zond men zijn signalement naar Utrecht. Het bleek overeen te komen met een persoonsbeschrijving, waar over de Utrechtse politie beschik te. Men nam M. dus mee naar Utrecht, waar hij door viif winke liers werd herkend. M. bekende, dat hij met nog twee andere Belgen, Alphons B, de bekende zwemkampioen, en zijn vriend D. in een krachtige Kaiser Frazer enkele honderden valse bankbiljetten van honderd gulden naar Nederland had ge smokkeld. Het valse bankpapier was verborgen achter de afneem bare bekleding van het portier van de wagen. In Nederland droeg D. het geld bij zich, B. en hij ga ven het uit, waarbij zij er wel voor zorgden, dat zij steeds een vals en twee echte bankbiljetten bij zich hadden. dert de oorlog. Na de devaluatie steeg het bedrag dat toen tot 70 millioen was gedaald, nadat het aanvankelijk 650 millioen per jaar had bedragen, weer tot 300 mil lioen. Dit kan maar niet doorgaan, en het was dus niet mogelijk ook andere artikelen -in de subsidië ring te betrekken, waardoor kos ten van levensonderhoud nauwe- lijk zouden zijn gestegen. De klei ne middenstanders die in de knel raken zullen worden tegemoet ge komen door een kinderbijslagrege ling van het derde kind af. en af schaffing van de ondernemings winstbelasting. waartoe het plan bestaat. Ook aan een 5 pet verhoging van de uitkeringen krachtens de noodwet Drees wordt met man en macht gewerkt. Daartoe zijn wetswijzigingen nodig, maar ook deze verhoging zal met terug werkende kracht tot 1 Jan. 1950 gelden. Inmiddels blijven de berichten binnenstromen over bereikte over eenstemmingen over de 5 pet. ver hoging in verschillende bedrijfs takken, dan wel over het overleg dat terzake aan de gang is. Over eenstemming werd bereikt in het maatkledingbedrijf. bij de Nederl. Radio-Unie en de omroepvereni gingen, in het kappersbedrijf (f2.- D. w.. voor eerste bedienden van 23 j. en ouder, en f 1.voor twee de bedienden van 22 jaar en ouder. Een regeling voor 1823 jarigen zal worden bepleit), en bij de werknemers ter koopvaar dij. In principe is ook overeen stemming bereikt bij de binnen- beurtvaart en het beroepsvervoer over de weg, waarbij van werkge verszijde doorberekening in de tarieven als voorwaarde werd ge steld. Aankomst troepenschip Grote Beer Het troepentransportschip Grote Beer wordt in de nacht van Zon dag 8 op Maandag 9 Januari 1950 met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Am sterdam verwacht. De ontscheping begint on voorziene omstandigheden voor behouden Maandag 9 Januari te 9.00 uur. Kustvaarder heeft aanvaring De Rotterdamse kustvaarder Venus". 291 ton en het Zweedse 2065 ton metende s.s. „Spica" zijn gisteren in de rivier de Teems met elkaar in aanvaring gekomen. Reeds is men bezig de opgelopen averij provisorisch te herstellen door middel van een cementbe- kisting. (Aan boord van de Karei Door man), 7 Jan. Prins Bernhard heeft de eerste dagen wegens ver moeidheid zijn kajuit gehouden. Donderdagavond heeft hij een filmvoorstelling voor de beman ning, welke in de vliegtuighangar werd j-ertoond, bijgewoond. Vrij dagmorgen werden er op het vliegdek filmopnamen gemaakt. Ondanks het sterk slingeren van de „Karei Doorman", zodat alles zeevast moest worden ge sjord, is er niemand van het ge zelschap van de Prins, noch van de Marvaploeg zeeziek. Vrijdagmorgen werden de ver tegenwoordigers van de pers door de Prins ontvangen. In een onge dwongen gesprek van een half uur legde de Prins de nadruk op het belang van de reis naar Zuid- Amerika. De Prins zeide, dat hij meer landen had willen bezoeken, doch een langdurig verblijf in al die landen was onmogelijk wegens het overladen programma. Daar om zal hij het volgend jaar een nieuwe reis naar Zuid-Amerika ondernemen. De Prins zeide ver heugd te zijn, dat hij Curacao en Suriname weer terug zou zien. De eilanden St. Eustatius en Saba be zocht de Prins voor het eerst. De Prins heeft het voornemen heden avond ter gelegenheid van de ver jaardag van zijn huwelijk de offi cieren een borrel aan te bieden. ,,Onze beste klant' (Sm.) Het mag dan wezen wal het wil, maar de in- en uitvoer- cijfers van November leren hei met verheugende duidelijkheid Duitsland is weer onze beste klant, voor het eerst na de oorlog staan onze Oosterburen boven aan de 1 lijst van de landen, die van Ne derland kopen. Bovendien blijk' I uit deze gegevens, dat onze uit voer gestadig toeneemt. Dit alles is om mèèr dan èèn rede van be lang. Een van de grote moeilijk- heden van onze nationale econo mie was het onvermogen van ons natuurlijke achterland, om onze producten af te nemen. Vooral het agrarische bedrijfsleven was daar bijzonder gevoelig voor! Dat is nu weer voor een groot deel. zij het nog niet definitief, hersteld Niet definitief. Er bestaat hier. onder invloed ook van de geal lieerde bezetting, een bijzondere (betalings)conjunctuur! Maar het gaat in het algemeen de goede richting uit. Intussen betekent dit belangrijke herstel van onze han delsbalans nog geen evenwicht in de betalingsbalans. Maar ook hier is wisselwerking ten goede. En dat dit geschiedt in deze „vóór periode" van de „geplan-de" in dustrialisatie, is om verschillende redenen veelzeggend. Industriali satie op grote schaal is nodig, maar wij moeten niet alles op de ene kaart der industrialisatie zet ten. Tenslotte: het blijkt nog eens duidelijk, dat wij óók om zake lijke redenen de Duitse relaties weer moeten zoeken. Dezer dagen werd op een vergadering gezegd, dat het wel begrijpelijk is, dat sommigen moeilijk tot herstel van Duitse relaties kunnen komen. Dit moge verklaarbaar zijn, begrij pelijk is het niet meer, menen wij. Om verschillende redenen. Ook zakelijk! Nieuw-Guinea (P.S.v.d.D.) De persstem van de Dag is vandaag uit het „Vrije Volk", dat een kort, kernachtig stukje geeft over N. Guinea. Hier is het: „Er zijn belangrijkere din gen op dit ogenblik, heeft Hatta geantwoord, toen de journalisten hem bij zijn aankomst te Djakarta vroegen hoe hij over de toekomst van Nieuw-Guinea dacht. Bij dit nuchtere en verstandige oordeel sluiten wij ons aan. Indonesië heeft een last van taken te dragen, die de volledige werkkracht van staat en maatschappij opeisen. Industrialisatie, opbouw van de staat, vorming van een leger, dat,, rust en orde kan verzekeren, wel vaartsplannen achter elk van deze woorden rijzen de vraagstuk ken op, die door een nog gering aantal deskundige en leidende mensen moeten worden opgelost. Met zal goed doen de aandacht niet van deze problemen af te lei den naar een kwestie die meer agitatorische dan reële waarde heeft en die de samenwerking tussen Indonesië en Nederland niet ten goede kan komen". (Waarvan acte, in verband met het standpunt, dat de P.v.d.A. tot, nog toe innam. red.). Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening deelt men ons mede: „De tot dusver bestaande er kenningsregeling voor de handel in consumptie-aardappelen bevat te geen waarborgen voor een objectieve behandeling van de erkenningsaanvragen. Voorts heeft het bedrijfschap voor aardappelen nagelaten, erkenningsreglementen te ontwerpen, welke voldoen aan de eisen, die aan dergelijke regle menten plegen te worden gesteld. In verband hiermede heeft de minister de desbetreffende ver ordeningen van het Bedrijfschap, n.l. de aardappelverordening 1947 en de verordening Voorlopige Er kenning Kleinhandelaren in con- sumtie-aardappelen, vernietigd. (Van onze weerkundige medewerker) Koning Winter regeert met straffe hand in Noord-West- Europa, maar om ons schijnt hij zich nog niet te bekommeren, ook al viel Donderdag sneeuw in Groningen, Friesland Drente en Overijsel. Een en ander was een gevolg van koude lucht die oorspronkelijk van Noord-Rusland afkomstig was en die dit gedeelte van ons land overstroomde. Terzelfder tijd stroomde warme lucht over de rest van ons land, veroorzaakt door een hoge druk gebied dat nog boven de Golf van Biscaye gelegen was. Er traden dan ook grote verschillen op in de minimum temperaturen. Zo was deze te Vlissingen 7 graden terwijl Selde en Twente resp. 1 en min 0 meldden. Hiertussen stond den Helder met drie graden. Overdag steeg echter de temperatuur in het Noorden al weer tot 7 graden. Op de Oceaan is het op het ogenblik verre van rustig en het ziet er de eerste dagen dan ook nog niet naar uit dat we vorst zullen krijgen. Twee depressies, een van IJsland en een van Labrador afkomstig, hebben zich nu verenigd en vormen een enorm gebied van lage druk dat in oostelijke richting trekt en vooral over Duits land het vorstgebied over een groot gebied terugdrong. Het weer in ons land zal voorlopig een wisselend karakter houden en nu en dan regen brengen, met ongeveer dezelfde tem peratuur. i udt hij uei ug a veerug auizeno gulden ten nadele van de Raad (Vervolg op pag. 3) van Arbeid heeft verduisterd Dit betekent, dat in afwachting van nadere voorzieningen, de handel in consumptie-aardappelen zowel groot- als kleinhandel en export vooralsnog mag worden uitgeoefend zonder dat een er- kennning is vereist. De maatregel van de minister staat evenwel in generlei betrek king tot het voor de kleinhandel bestaande besluit Algemeen Ves tigingsverbod Kleinbedrijf 1941, terwijl voor de groothandel in consumutie-aardappelen het be- drijfsvergunningenbesluit 1941 tot 1 Februari a.s. van kracht blijft Na die datum zal de vestiging van een groothandelsbedrijf in con sumptie-aardappelen althans voorlopig vrij zijn. Voor de kleinhandel blijft evenwel ook na 1 Februari een vestigingsvergun ning vereist. Bevorderd zal worden, dat aan bedrijven, welke worden geves tigd in de periode waarin geen erkenning is vereist, bii een even tuele totstandkoming van nieuwe erkenningsreglementen automa tisch een erkenning wordt ver leend". Naar wij van de hoofdinspec teur van de recherche te Nij megen vernemen, is bij de Raad van Arbeid aldaar een ernsti ge fraude ontdekt. De ambte naar van Tr. zou zich sinds 1944 schuldig gemaakt hebben aan verschillende valse uitkeringen Hij had op zich genomen dé ziekte-uitkeringen aan patienter te geven. Hij bleek bij de Rijks verzekeringsbank hogere be dragen op te geven voor patiën ten dan wettelijk juist bleek Zelfs liet hij zich uitkeringen geven voor gefingeerde patiën ten. Op deze manier heeft hii op frauduleuze wijze duizenden guldens geïnd, Zoals de zaken nu staan, schat men dat hij dertig a veertig duizend v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1