DE PETROLEUMVELDEN VAN WARMENHUIZEN FILMS VAN r r ALKMAAR EN OMSTREKEN Wie rijdt er mee? Terugkerende militairen NIEUWS uit de Beemster rA z Retarite in Bergen De motoren draaien proef Zondags - Ey PAGINA 2 ZATERDAG 7 JANUARI 1950 TENTOONSTELLING VAN PRENfEN in het Stedelijk Museum ALKMAAR. Deze aantrekke lijke tentoonstelling van de mooi ste oude prenten betreffende Alk maar en omgeving blijft nog tot en met 22 Januari geopend. Ten gerieve van hen, die overdag geen gelegenheid kunnen vinden, om. de expositie te gaan zien, zal 't Stedelijk Museum de komende twee weken ook 's avonds zijn geopend en wel op 913 en op 1620 Jan. a.s., Jus op alle avont on behalve op Zaterdag- en Zondagavond, tel kens van 79 uur. Ongetwijfeld zal van deze gele genheid om iets te zien uit de Ste delijke „Schatkamers", door velen worden gebruik gemaakt. Voor gezelschappen en verenigin gen, mits zij zich tijdig melden (Gemeentearchief, tel. 4242), wor den speciale goedkope tarieven be rekend. Nieuw bedrijf gevestigd ALKMAAR. In het pand Nieu- wesloot no, 33, eertijds in gebruik bij de Limonadefabriek der Firma Beudeker, heeft de heer W. S. Kalf zijn groothandel in bakkerij-grond stoffen dezer dagen ondergebracht. In een ruime opslagplaats is gele genheid de vele artikelen, zoals zuidvruchten, kruiden en jams voor de banketbakkerij, gepasteuriseerde eendeneieren, een nog betrekkelijk nieuw artikel, waarvan de heer Kalf de alleenverkoop voor Noord- Holland heeft, te bergen. Een fraai kantoor, vanwaaruit de opslagplaats kan worden overzien, maakt deze nieuwe zaak, die een jaar geleden in Heiloo werd opgericht, compleet. K.A.V. afd. Laurentius ALKMAAR. Deze afdeling hield op Donderdag 5 Januari haar jaarvergadering in Café Haring. De presidente, mevr. v. d. Berg, sprak haar vreugde uit over de flinke opkomst. Wegens ziekte der penningmeesteresse las de presi dente een beknopt verslag voor over de financiën der afdeling. Nadat de secretaresse het jaar verslag had voorgelezen werden onder het genot van een kopje koffie gratis prijzen verloot. De verkiezing van een nieuwe presidente gaf niet veel moeilijk heden. Het dagelijks bestuur der K.A.V. afd. St. Laurentius, is thans als volgt samengesteld: Mevr. Rustenburg, Zaadmarkt 73A presidente; Mevr. Kleverlaan. 1ste Landdwarsstraat 34, secretaresse; mevr. Makken, Jaagpad 34, pen ningmeesteresse. Alkmaarse Kamermuziek Vereniging ALKMAAR. A.s. Vrijdag 13 Januari geeft de Kamermuziek vereniging haar 2de concert in 't Gulden Vlies. Het Concertgebouw trio zal die avond concerteren. Het Trio bestaat uit de heren Hans Henkemans, viool. Jan Keessen, viool en Henk van Wezel, cello, j Dit ensemble is al vele malen met groot succes opgetreden; laten wij hopen dat het succes hier op 13 Jan. niet minder groot zal zijn. R. K. Harmonie „St. Caecilia" ALKMAAR. Morgen, Zondag 8 Jan. worden alle leden verwacht om precies 12 uur op de Paarden markt. Dan gaan we de uitgestelde serenade aan de H. Eerw. Heer De ken brengen. Niemand behalve de zieken blijve thuis. We vertrekken om precies 12 uur en wachten met op laatkomers. Met het oog op de uniformen delen wij mede: als het regent, gaat het niet door. De route is als volgt: Paardenmarkt, St. Lau- rensstraat, Koorstraat, Laat, Zout- straat, Verdronkenoord, Kraan- buurt, Langestraat, Paardenmarkt. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. AFC 1 vrij. SVA 2—AFC 2; Berdop 2—AFC 3; Alkm. Boys 5—AFC 4; Limmen MFCJ. Junioren: AFC bBerdos a: AFC c—HSV b. Het eerste heeft een vrije Zondag. Daarentegen gaat het tweede naar Assendelft om de SVA-reserves te bestrijden. Spelers van het tweede laat jullie niet verschalken, maar zorgt voor de volle buit. Dit is ook zo met het derde dat naar Berdos 2 gaat Het vierde speelt een derby tegen Alkm. Boys 5; daar verwach ten wij iets goeds van. Mannen van Ceedeè laat zien wat je kunt. Het vijfde gaat naar Limmen. Wat wordt het? De Junioren B en C completeren Zondag met twee over winningen? Zondag 15 Januari gaat het eerste naar Purmerend. Voor hen die meewillen zijn er nu reeds buskaarten verkrijgbaar op de be kende adressen. De PPC-er. Het Hockey-programma ALKMAAR. Het programma voor de AMHC ziet er voor Zondag als volgt uit: T Dames: 2e klasse C: Alkmaar I— Ijsvogels: 4e klasse D: Alkmaar II Alliance III. Heren: Promotieklasse C: Pmoke —Alkmaar I; 2e klasse D: Alkmaar IXstrawberries; Veteranen: Hilver sumAlkmaar. K.A.B. HOEKJE De zachte winter heeft wel enige verwarring gebracht. We spraken al enkele huismoeders, die reeds aan de schoonmaak bezig waren. „Uit halen" noemen ze dat geloof ik. Nu dat laten we aan de vrouwen over, dan wordt het tijd dat wij mannen de vlucht nemen. Wij willen ook wel eens „uithalen", maar dat doen we dan niet thuis, neen in Bergen gaat dat veel beter. Daar heeft men een speciaal gebouw er voor inge richt. nl- het Retraitehuis. Tweemaal drie dagen is dat huis geheel ter beschikking voor de K.A.B. Voor de eerste keer zijn nog een of twee kaarten verkrijgbaar, voor de 2de keer nog enkele kaarten meer. Elf Alkmaarders gaan op'13 Januari ter RetrSite. Goed zo mannen, ont vlucht de schoonmaak thuis en geeft u zelf een goede beurt. Zou het ook mogelijk zijn, dat we van 20-23 Januari 11 mannen bij elkaar krij gen? Och, waarom ook niet. Geeft u zo spoedig mogelijk op bij A. Mors, Dr. Schaepmankade 14 en de zaak komt in orde. Voor de bouwvakkers delen we nog mede, dat er nog een klein kansje bestaat oP een paar vrijkaar ten; profiteert er van. ge zult zien: tijdens de retraite vriest het, zodat u geen werkverzuim hebt ook. STEFAN ASKENASE SPEELT CHOPIN ALKMAAR. Beter vertolker van de klavier-componist, welke 17 October 1849 te Parijs overleed, en de gehele wereld spoedig in de ban van zijn charmante melodieën had, heeft tot dusver het Alkmaars con certpodium nog niet betreden. Daar om was het dubbel verheugend deze phenomenale pianist voor een bijkans uitverkocht huis te horen concerteren. Verscheidene Chopin- recital's hebben we hier al achter de rug en we begonnen al zo lang zamerhand te denken, aan een ze kere overladenheid met de resp. Chopin-herdenkingen. Maar als men Chopin zó hoort spelen, dan schijnen alle bezwaren tegen een gehele Chopin-avond on middellijk weg te vallen. Het meesterlijke van Askenase's inter pretatie is wel deze, dat men hem op geen enkele manier kan betrap pen op een individuele interpreta tie; zijn spel vertoont een uit gesproken neiging naar de overge voeligheid, of berekende virtuosi teit. Hij geeft de partituur zoals ze is. Zijn techniek staat voor niets en zijn eenvoudige speelwijze ves tigt als het ware meer de aandacht op het werk dan op de vertolker. De Fantasie in f kl. t. Op. 49 opende het programma, maar klonk nog wat gereserveerd. De diepe gloed, het wonder van de muziek, openbaarde zich eerst in de Sonate in b kl. t. Op. 58. De brillante tech niek scheen schuil te gaan achter een boeiende weergave, welke met enig goedkoop sentiment niets van doen had. Na de pauze waren werken van kleiner formaat aan de beurt en dit werd voor de meeste luisteraars wel een waar muziekfeest. Men genoot van de élégance van de Impromptu in Fis. Een drietal muzurka's in boeiende rythmiek. De Ballade in As passeerde als een fantastische vertelling in veel kleurschakerin gen. Toen nog 'n „Nocturne" en tot besluit twee Walsen, Op. 64, no. 2 en Op. 42 in As. Deze walsen, welke men ook wel eens als fijnzinnige salonmuziek heeft beschreven, heb ben we nooit met een fijner aanslag horen spelen. Voor de zoveelste maal kwamen we weer tot de con clusie, dat men een kunstwerk pas op de juiste waarde kan schatten, wanneer men het volkomen gaaf hoort spelen. Er zijn er dan uit eindelijk maar weinigen welke Chopin aan kunnen. Stephan As- kenase werd verscheidene malen teruggeroepen en kon na een ova tionele hulde niet zonder het spe len van een Chopin-étude afscheid nemen. Hulde aan de directie van 't Gulden Vlies, welke voor deze bijzondere avond het initiatief nam. W. SCHREURS. Ongeval met zelf vervaardigd projectiel ALKMAAR. Een drietal jon gens van 17 en 18 jaar, hadden zelf 12 projectielen vervaardigd om die op Oudejaarsnacht te gebruiken. Een van de projectielen weigerde 's nachts. De 17-jarige B. heeft dit weigerachtige projectiel naar zijn woning meegenomen, waar hij er op 3 Januari, des avonds omstreeks half acht met een hamer op sloeg. Het projectiel ontplofte; de jongen werd ernstig aan zijn linkerhand gewond; hij werd naar het St. Elisa- bethziekenhuis vervoerd, waar dr. De Jong hem de eerste hulp ver leende. In verband met dit ongeval mogen wij alle apothekers en dro gisten hier ter stede nog eens drin gend verzoeken geen middelen aan de jeugd te verkopen, waarmee ze zelf explosieven kunnen vervaardi gen. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. A.s. Zondag speelt het le elftal helaas niet. Het 2de elftal speelt thuis tegen Zeevogels II om half drie op veld IV aan de Overdie en Achtermeer. De junioren spelen tegen Zeevo gels, eveneens thuis, om half vier. De speelsters moeten minstens een kwartier voor de aanvang van de wedstrijd aanwezig zijn. Vergeet 't legitimatiebewijs niet. Bericht op stelling eventueel afgelaste wed strijden staat aan bij de heer Smit, Nieuwesloot. R. K. Handbalver. D.I.O. BERGEN. We gaan in het nieuwe jaar weer met frisse moed aan de slag! De senioren spelen a.s. Zondag om twee uur thuis tegen Excelsior, Om kwart voor twee zijn zij allen op het veld aanwezig. De junioren gaan naar Castricum en spelen daar om twaalf uur tegen Vitesse. Vertrek om kwart voor elf vanaf „De Lindeboom". Veel succes! Schoorsteenbrandje SCHOORL. Voor de vierde maal in betrekkelijk korte tijd werd Schoorl Woensdagavond om onge veer 8 uur opgeschrikt door 't ge loei van de brandweer-sirene. In Aagtdorp,, tegenover het pas ver brande pénsion ,,Het Witte Huis" was een schoorsteen in brand ge raakt. De brandweer heeft nauwe lijks behoeven in te grijpen. De schade is beperkt gebleven. Veilingomxet NOORDSCHARWOUDE. De omzet aan de veiling „De Noorder- marktbond" heeft in het kalender jaar 1949 rond f6.425.000 bedragen. De omzet was het afgelopen jaar iets hoger dan in 1948 toen f 6.337.000 bereikt werd. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: ABT: Shep, de mensenredder, alle leeft.; Om 't goud v. Canada, 14 jr.; Cinema Americain: Song of my heart, alle leeft.; Har monie: Key Largo, 18 jr.; Victoria: Het avontuur be gon in Bombay, keuring 18 jaar. NACHTD. APOTHEKEN: tevens Zondagsdienst Apotheek Wanna. Ritse voort 5. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. E. E. M. v. Gilse, Kennemerpark 9. tel. 3136, en Dr. J. Pat, Kennemer- straatweg 65, tel. 3117. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60. tel. 3931 PASTORIE NASSAULAAN: Tentoonstelling paramen ten van 35.30 uur. Wanneer zullen de f 600.voor Ede vol zijn? Gisteren kwamen we weer een flinke stoot in de goede richting en thans hebben we een bedrag van f 558.56 bij elkaar. Naar de volgende halte zijn we dus verder dan halfweg. Maar het eindstation is nog lang niet in zicht en het ligt nu maar aan onze lezers of de verbinding naar Ede met een boemeltreintje wordt onderhouden of dat we non-stop naar ons doel snellen. Wie wil er meerijden? Voor een bedrag naar keuze een eerste klas kaartje! Dank aan J. W. f 1.—; C. K. f 3.—; J. B. f 5.—; W. R. f 10.—; J. G. f 2.25. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn (Adv.) Het troepentransportschip „Astu- rias" zal vermoedelijk op 12 Januari in de haven van Rotterdam aanko men. Aan boord van dit schip be vinden zich de volgende militairen uit Alkmaar, Den Helder en omstre ken: C. F. Bakker, Herenweg B 24, Schoori- C. Boon, Oudeschild 222, Texel; J. Tuifbergen, Jacobilaan 11, Castricum; J. Bloedjes. Groeneweg 34, Bergen; N. S. Boonj Kalverdijk; P. Booy, Benedenweg 73; St. Pan- cras; A. Commandeur, Benedenweg 143, St. Pancras; H. A. Dekker, Fuik 20, Warmenhuizen- J. van Dijk, As terstraat 10, Alkmaar; P. Blok, Toornstraat 10, Egmond! J. J. Gie- les. Koogerweg 174b, Texel; C. J. Koot, Dorpsstraat 104, Warmenhui zen; G. G. Nieuwenhuizen, Meerweg 67, Breezand; A. Nouwen, Stations weg 170, Alkmaar; J. Glas. v. d. Vij- zellaan, St. Pancras; A. v. Hoek, Rij- perweg 94b, Midden-Beemster: J. H. J. Horio. Voostraat 19, Egmorid aan Zee; A. de Jong, Boezemsingel 27, Alkmaar; C. Lakeman, Kraaldijk 3, Alkmaar; J. List, De Koog. Texel; D. Luhrs, Tienenwal 32, Alkmaar; J. M. de Moei, Kennemerstraatweg E 122, Alkmaar; D. Oostwouder, Zuiderweg 96, Beèmster; S. G. Oude- jans, Jisperweg 99, Beemster; P. S. Spoelstra, Ziendervaart 13. Uitgeest; P. C. van Tunen, Kleis 3," Uitgeest; C. W. Waterdrinker, Middenweg 159, H.H.Waard; C. Willemsen, Stuart- straat 26, Alkmaar; H. de Jong, Br. op Langendijk, Dijk 46; D. J. Bos, Jan in 't Veldstraat 51, Den Helder; Sold. Veel, Westerweg 332, Alkmaar. Harmonie Theater; Key Largo De beide journaals waren zeer aantrekkelijk en in 't binnenlands- nieuws zagen we zeer mooie opna men van het vertrek van de Karei Doorman. Verder gaf het Voorpro gramma een aardige film van film sterren in de dierenwereld. Key Largo is de naam van een van de eilandjes in Florida, waar een strijd ontbrand tussen gangsters en een ex-majoor. Er wordt duchtig met de revolver omgesprongen, maar het eind breng-t de zege van de majoor. Het is ongetwijfeld een sterke speelfilm, die alleen volwas senen kunnen zien. Victoria: Avontuur in Bombay Deze jubileumfilm van de M.G.M. brengt drié oude bekenden terug op het witte doek; Clark Gable, als de gentleman-held, Rosalind Rus sell als de lady-hoteldievegge en de oude Peter Lorre als Kapt. Chang. Het is 'n interessante avon- turengeschiedenis, die begint in 'n luxe hotel in Bombay, waar 'n oude hertogin 'n kostbaar collier ontfut seld wordt en eindigt met 'n ge vecht tussen Jappen en Engelse troepen in Hongkong, waarbij de bandiet 'n held blijkt te zijn en het erekruis hoger gewaardeerd wordt dan het gestolen collier, 'n Onder houdende film met grappige mo menten; amusement voor niet-al- te-jeugdigen. A.B.T Shep, de mensenredder Na het buitenlands nieuws, met enkele zeer actuele opnamen over de opening van het H, Jaar. een uitgebreid programma met twee hoofdfilms. De eerste geeft een beeld van de strijd der Canadese goudzoekers, waarbij een goudmijn, die in verkeerde handen dreigt te vallen, dank zij de activiteit van een sergeant der Royal Canadian Mounted Police, die bij deze actie ook zijn geliefde vindt, uiteindelijk aan de rechtmatige eigenares terug komt. De tweede hoofdfilm is niet zo sterk als de titel Wel doet vermoe den, doch geeft een goede indruk van de schranderheid en vooral van de trouw van een herdershond. Shep brengt geroofde kinderen bij hun ouders, ontmaskert complotten en verovert daarbij zeker het hart van iedere dierenvriend. Cinema Americain: Song of my Heart In het voorprogramma in Cinema Americain ziet men deze week uit gebreid internationaal nieuws, een tekenfilm en een film over het land der Basken, die de moeite waard is. De hoofdfilm „Song of my Heart" geeft een zeer romantische episode uit het leven van de grote Russi sche componist Pjotr Iljitsj Tsjai- kowski weer. De film is, zoals te verwachten valt, gelardeerd met prachtige muziek van de componist, wiens levensverhaal zij vertelt. Voor muziekliefhebbers, vooral voor die van Tsjaikowski, is het programma alleszins aanbevelens waardig. Trouwens, de liefhebber van een vrij tragisch eindigende romantische geschiedenis, zal er niet minder .genieten. Deze goedgemaakte muziekfilm, die de vergelijking met een vroeger vertoonde Duitse rolprent over Tsjaikowski's leven o.i. niet kan doorstaan, is naar onze mening voor 15-jarigen aan te bevelen. Burgerlijke Stand OUDE NIEDORP Geboren: Andreas Simon Petrus, z. v. J. Ligt- hart en G. Ruiter; Petrus Marti- nus, z. v. A. M. Goudsbloem en C. Kamper. Overleden: Abraham Srijbis, 77 jaar, weduwnaar van G. Omlo. Openbare verkoping NOORDSCHARWOUDE. Toen overstaan van notaris H. Smit uit Zuid-Scharwoude werd Donderdag avond in Concordia publiek ver kocht een huis met koolberging, erf en grond aan de Spoorstraat te Nrd.- Scharwoude, samen groot 4.38 Are, en eigendom van de heer J. Keeman Az. Hoogste bieder was de heer A. Kraakman met f 3000, Op f 1200 werd hét huis gemijnd door de heer N. P. van der Wel uit Broek op Langendijk, zodat deze koper werd voor de somma van f 4200. S.V.W.-nieuws H.H.WAARD-ZUID. Zondag a.s. gaat het eerste elftal naar Dirks- horn 1 en zal haar best doen om minstens één puntje mee naar de Waard te nemen. Naar we verne men is Dirkshorn één van haar beste spelers kwijt, maar dat mag voor SVW geen aanleiding zijn om te gaan denken: nu gaat 't wat ge makkelijker. Het 2e speelt thuis tegen Randers en zal nu eens uit een ander vaatje tappen. Wanneer deze Zondag voor bij is gaan we ons voorbereiden op de 3-daagse fancy fair, waarvan Zondag 22 Januari a.s. de hoogtij dag zal zijn. Wij komen binnenkort hierop terug. Damnieuws van S.N.A. HEERHUGOWAARD De uit slagen van de onderlinge competi tie-wedstrijden luiden als volgt: P. GroenveldC. Steur 2—0; A. SmitH. Oudhuis 20; L. Konijn G. de Boer 2-0; W. OudhuisA. Hoogeboom 0—2; K. OudhuisW. Konijn 20; A. OudhuisK. Kloos terboer 11; G. AppelmanP. Laan 02; J. SmitJ. Groot 02. •Een zwembad voor Beemster-Purmerend? BEEMSTER. In de j.l. gehou den vergadering van de gemeente raad van Beemster werd medede ling gedaan dat de gemeente Pur merend vooralsnog er van af zag om met de gemeente Beemster te onderhandelen over het gezamelijk stichten van een zwembad. Het dag. bestuur van de gemeente Purmerend had tot het uitzenden van dit briefje besloten vóór dat bij de gemeenteraad van de marktstad een adres was inge zonden met het verzoek om met de Beemster gezamenlijk 'n zwembad te stichten. Dit adres was uitgegaan van de commis sie voor propaganda tot stich ting van een zwembad, ingesteld door het bestuur van de voor malige bad- en zweminrichting te Purmerend. Nu vernemen wij nader, dat de gemeenteraad in een niet of ficiële besloten bijeenkomst heeft besloten, dat er toch informa- torische besprekingen met Beem ster over dit onderwerp beho ren te worden gehouden. Men kan dus aannemen dat binnenkort besprekingen in dien geest zullen plaats hebben. Op weg naar huis BEEMSTER. Met het troepen transportschip de Asturias komt on ze plaatsgenoot Siem Oudejans Nz. weer in Holland terug; eveneens de heer Jn. Oostwouder van de Jis perweg. Goed afgelopen BEEMSTER. Donderdag reed de veehouder Boot van de Rijper- weg met zijn paard en wagen langs de Purmerenderweg toen de wagen plotseling werd gegrepen door een passerende melkauto. De heer B. en zijn zoontje werden van de kar ge slingerd en het paard sloeg op hol. Het zoontje kwam juist tussen de wielen terecht doch deze raakten hem niet. Het paard werd spoedig in zijn vaart gestuit. Paard op hol BEEMSTER. Dinsdagmorgen vroeg gingen de gebr. C. en L. Droog met paard en kar naar Pur merend, toen zij op de Middenweg tussen Volger- en Zuiderweg door een passerende vrachtwagen wer den aangereden. Beide heren wer den uit de kar geslingerd en liepen enige schaafwonden op. Het paard sloeg van schrik op hol en al spoe dig braken de beide stokken van de Buchkar, zodat deze achter het ren nende paard aanslingerde. Won derwel werden niet anders dan eni ge boompjes geraakt. Ook de gum- mubanden geraakten van de wielen. Ter hoogte van de bouwboer van Kempeen aan de Zuiderweg werd het paard tot stilstand gebracht. De materiële schade was vrij aanzien lijk. Afslagvereniging B.P. en O. BEEMSTER. De geldelijke omzet van de groentenveiling van B. P. en O. bedroeg over 1949 f 2.390.350,71 tegen f 3.142,510,23 in 1948. Alzo in 1949 f 752.159,52 minder. „De Drie Meeren" verschijnt niet meer BEEMSTER. Een, geduren de vele jaren in de Beemster uitgegeven plaatselijk blad, „De Drie Meren houdt dezer da gen op te bestaan. Het blad, dat verschillende uitgevers heeft gehad, werd het laatst uitge geven door de fa. Butter te Hoorn. R.K. Blinden H.H.WAARD-ZUID. Zondag avond 8 Januari a.s. wordt in de zaal van de heer v. d. Heiligenberg een toneelavond gegeven ten bate van de R.K. Blindenbond. De R.K. Toneelveren, uit Breezand zal op voeren het mooie spel „De man die terugkwam". Door deze avond te bezoeken steunt ge het werk van de R.K. Blindenbond en ge bezorgt uzelf een genoeglijke avond. Naar wij verne men is er ook bal na. dus het zal weer druk zijn. St-udie-ijver beloond Bij beschikking van de Algemeen Inspecteur van de Rijkspolitie is de adspirant W. van den Berg, te re kenen met ingang van 1 November 1949 tot wachtmeester bevorderd, hetgeen hij voor een zeer belangrijk deel aan het door hem, binnen de termijn van zijn proeftijd, verwor ven politiediploma te danken heeft. K.V.P. vergadert LANGEDIJK— Bij de aanvang van het nieuwe jaar wordt door de KVP activiteit gevraagd in verband met de a.s. verkiezing voor leden van de Prov. Staten. Op Woensdag 11 Januari houdt de afd. Langedijk een ledenvergadering waarop gele genheid wordt gegeven tot het stel len van candidaten. Daar de kas van de afdeling nodig de beschikking moet krijgen overliquide middelen heeft het bestuur besloten om in de maand Januari een begin te maken met het ophalen van de contributie. Evenals vorige jaren bestaat er ge legenheid om de contributie in 2, 3 of 4 termijnen te betalen. VERGADERING L.T.B. SCHERMERHORN. Op de op 5 dezer gehouden algemene^ verga dering van de. LTB in café Bontje gaf de heer Pot, verzekeringsspecia list der LTB, een zeer belangwek kend overzicht van alle sociale ver zekeringen, waarmede de Land- en Tuinbouwers tegenwoordig te ma ken hebben. Door de wijze, waarop de spreker het groter verband tus sen de veelheid van sociale maatre gelen in 't oog vatte wist hij bij de toehoorders een duidelijker begrip te wekken omtrent alles wat de so ciale wetgeving van patroons en ar beiders eist. Door een beter inzicht omtrent het grote goed dat met de sociale maatregelen is bereikt, zal de werkgevers met minder tegenzin de offers brengen die van hem wor den geëist. Bijzonder interressant was spreker, toen hij, mede in ver band met de gestelde vragen, zijn inzichten kenbaar maakte over de op betrekkelijk korte termijn te verwachten reorganisatie en vereen voudiging van de uitvoering van de belangrijkste sociale voorzieningen. Ook ging spr. uitvoerig in op de a.s. werkloosheidsverzekering. Hij maakte tevens duidelijk dat het zich thans snel uitbreidend gebied van sociale voorzieningen de ver- wezelijking betekende van het me de door onze Kath. staatslieden na gestreefde beginsel der bezitssprei- ding. De door de arbeiders in de sociale voorzieningen verkregen voordelen zijn practisch gelijk te stellen met een door hen verworven bezit. Na het vertrek van de spreker kreeg de vergadering een meer huishoudelijk karakter, waarbij vooral de organisatie van de op 11 dezer te houden Oogstdankdag, door de heer Broersen uitvoerig toege licht, besproken werd. Het was zeer laat geworden, toen men be sloot om enkele nog aan de orde zijnde punten tot een volgende ver gadering uit te stellen. In zijn slot woord kon voorzitter J. Th. v. Saase zijn tevredenheid uitspreken over de belangwekkende en geslaagde be sprekingen. V.Z.V.-NIEUWS 't VELD. Nu het jaar 1950 zijn intrede heeft gedaan wens ik een Zalig Nieuwjaar aan onze Geestelijke Adviseur, bestuursleden elftalcommissie, supportersclub, consul, handbalver, en aan al dege nen die met onze sport meeleven. Wij hopen dat 1950 zegen en welvaart voor onze vereniging zal brengen en alle geschillen van 1949 vergeten en vergeven mogen zijn. Ook onze jongens in Indonesië 'n Z. N. toegewenst, hopende dat God hen in de beste welstand veilig de Hollandse Kaven moge binnenlei den. Dezelfde wensen voor het nieuwe jaar aan A. Slijkerman en familie. Ons program voor Zondag a.s. is als volgt: Alkmaar 1—VZV 1 2 uur VZV 2—SEW 2 2 uur VZV 3—Con Zelo 2 12 uur SRC jun.—VZV jun. 1 uur Dat ziet er weer behoorlijk uit, en als regen of vorst geen spelbre ker is kunnen er weer wat puntjes in de wacht gesleept worden. Het eerste gaat naar Alkmaar om de club van die naam te bekampen. Wat de uitslag zal zijn is moeilijk te raden. Maar zoals jullie elke week present zijn (er ontbreken soms 6 4 7 ledenbij de trai ning, kan er wel gewonnen worden. Het tweede speelt thuis tegen SEW. Jongens, slechts dan hebben jullie een goede kans, wanneer er vanaf het begin goed wordt aan gepakt. Jullie komen dan tevens heel wat dichter bij de bovenste plaats. Het derde krijgt Con Zelo op be zoek. Een spannende match. Als ik me niet vergis hebben jullie in Waarland de punten gedeeld, dus zorgt er voor dat ze nu thuis blij ven. En nu onze junioren, die gaan de strijd nog eens aanbinden tegen het sterk jun.-elftal van SRC. Als het gaat zoals in de thuiswedstrijd gaan de punten mee naar huis. Dus jongens, geef je helemaal en zorg voor een sportieve wedstrijd dan laten jullie ook zeker een goede in druk achter. Kunnen wij hierop re kenen De secr. sederlandsche CREDIETBANK N.V. AMSTERDAM-C- BIJKANTOOR HOORN KAPITAAL: NIEUWSTRAAJ» 4 - TELEFOON 4892 NOMINAAL *10.000.001- BIJKANTOOR ALKMAAR GEPLAATST I 5.400.000.. PIETERSIRAAT 20 TEL. 2241.2242 RESERVES I ,OQQOa. (Adv.) Oud-leerlingen van Landbouwscholen Schagen en Alkmaar De algemene ledenvergadering van deze vereniging zal op Dins dag 10 Januari a.s. 's morgens om half 11 aanvangen in „Het Gulden Vlies" Koorstraat te Alkmaar. Het bestuur zal o.m. in bespre king brengen het voorstel om de contributie te verlagen tot f 4. per jaar. De bestuursleden S. Kwantus, J. C. Rezelman en J. J. Dekker zullen aftreden. Voor de eerste vacature worden voorgedragen de heren J. Burger te Venhuizen en C. Koster te Schellinkhout, voor de tweede de heren J. Kaan te Anna Paulow- na en J. Visser te Wieringerwaard en voor de laatste de heren J. Kor- ver te Oterleek en J. Kraakman te Warmenhuizen. Daarna moet wor den overgegaan tot het kiezen van een voorzitter. Aan de beste leer lingen van de Landbouwschool t.w. de heren P. Borst te Tuitjehorn en C. de Waal te Beemster zullen tij dens deze vergadering als bewijs van erkentelijkheid boekwerken worden uitgereikt. De middagvergadering 's Middags om 2 uur komen de leden andermaal in dezelfde zaal bijeen om te luisteren naar de he ren C. Geerlings uit Anna Paulow- na en A. Nobel uit Oudesluis, bel den leden van de vereniging, die zullen vertellen over hun beleve nissen en ervaringen tijdens hun verblijf van 7 y maand in de USA. Dit wordt gevólgd door de verto ning van enkele films w.o. „Als Maine Groeit'' en „Hollandse boe ren bezoeken Uncle Sam". Deze laatste film is vervaardigd door medewerkers van de ECA. Onze missionaris TUITJEHORN. Onze missiona ris Pater A. Blokdijk, die ruim drie maanden geleden naar Nieuw Gui nea is vertrokken is daar inmiddels behouden aangekómen. Hij is nu, naar wij vernemen, benoemd als pastoor te Hollandia-haven. Het pa rochieleven daar, verschilt echter zoveel met de vorm van het paro chieleven, zoals wij dit hier ken nen, dat hij in de ware zin van het woord, ondanks zijn pastoorschap, toch meer missionaris is. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur) WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR DE BILT, Jan. Matige en In de kustgebieden af en toe vry krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lich te regen of motregen. Weinig ver andering in temperatuur. Geslaagd TUITJEHORN—NOORD-SCHAR- WOUDE. Op de gehouden exa mens te Doetinchem slaagden voor coupeuse de dames Loes Henselman te Noord-Scharwoude en Truus Strooper te Tuitjehorn. Voor costumière: Truus Appel, Oudcarspel en Annie Kramer te Zuid-Scharwoude, allen leerlingen van A. Bruyn, Dorpsssraat 40 te Noord-Scharwoude. Prinses Wilhelmina in Amsterdam Gisteravond omstreeks acht uur heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina haar intrek genomen in het paleis op de Dam in Amsterdam. De Prinses brengt een onofficieel be zoek aan de hoofdstad van waar schijnlijk enkele dagen. FEBRUARI 1013 Dienstplichtigen 13—16 Heren KAB (volt.) 17—20 Heren LTB 2023 Heren KAB 24—27 Heren LTB 2831 Bouwpatroons 313 Moeders Voor gedemobiliseerden is er een retraite van 2124 Februari. Nu de drie zware motoren die opgesteld zijn in de boortoren te Warmenhuizen voor het eerst hun dreunende zang over het nijvere tuindersdorp Warmenhuizen hebben laten klinken, en de lassers bij de toren de laatste buizensystemen onverbreekbaar vastleggen, begint het hart van de dorpelingen steeds sneller te kloppen. Dezelfde opwinding die eens oliezoekers in Texas en Pensylvanië heeft doorzinderd, de koorts der nieuwsgierig heid doorzindert hen. Oh, wat zou ieder Warmenhuizer graag door de bodem heen zien om te weten wat daar diep onder de gesteente-lagen verborgen is. Maar zij zullen nog talloze malen dit op het resultaat van de proef 1 J T__ 4 T1 1 i TT O n TfVWi die motoren horen -zingen. Straks zelfs dag en nacht achtereèr. Want het wordt nu ernst. De voorbe reidingen zijn voor een goed deel afgesloten en stagnatie voorbe houden mag worden verwacht, dat tussen Kerstmis en Nieuwjaar de vijftig meter lange zware en brede buis in de grond gedreven wordt om vastgecementeerd te worden. Deze zal straks dienst doen als de buitenste lager. Hier komt dan weer een 200 meter lange buis in die eveneens onwrikbaar vast ge maakt wordt, en pas daar wordt het eigenlijke boorijzer in neerge laten. Hoe lang dat boren zal du ren? Daar is werkelijk geen pijl op te trekken, omdat nog geen ster veling op aarde weet wat de hoor ders hier precies aan zullen treffen. De vraag is maar of hier diep in de grond gesteenten zitten, en hoe dik en hard die laag of lagen wel zal of zullen zijn. Er is nu eenmaal in deze streek nog nooit eerder zo diep geboord en blijft dus alle maal een verrassing. Het kan dus een kwestie van weken, maar even goed van maanden worden. Een halve fabrieksinstallatie. is er nodig om zo'n proefboring naar wens te laten verlopen. Zon der krachtige motoren en zeer zwaar materiaaal is zoiets immers onmogelijk. Men heeft nu eenmaal niet de illussie dat de olie hier, zoals elders wel voorkomt, na en kele honderden meters zomaar uit de grond zal spuiten. Als er olie gevonden wordt letwel met sterk de klemtoon op als dan zal het vermoedelijk wel zeer diep zitten, en zal het winnen daarvan voortdurend mechanische kracht vragen. Wanneer men zo het buizenarse naal rond de grote toren ziet lig gen, en de drie ruwolie-drukmo- toren van 200 PK. elk respt. ge koppeld op enorme druk-perspom- pen waaraan een wirwar van ge laste buisleidingen vastzit, dan be gint men respect te krijgen voor de Bataafse die alleen voor een proef iets dergelijks op touw durft te zetten. Welke leek kan zoggen wat de waaarde alleen al is van de zware kop, die straks op het boorijzer wordt geschroefd, of van de nog zwaardere gasafsluiters die ongewenste gevolgen van het boren moeten voorkomen. Want wanneer niet de allergrootste voorzichtig heid in acht genomen wordt kan van zeer grote invloed zijn. Daarom zullen straks ook alle drie de grote motoren en de electrische hulpmo toren zonder ophouden draaien. Al les is er n.l. op berekend, dat in geval een der machines defect wordt de andem het werk op het zelfde ogenblik kunnen overnemen. Zelfs indien twee der grote moto ren uit zouden vallen dan is de enig overgeblevene nog zodanig gekop peld, dat hij, zij het dan onder extra belasting, het werk op gang kan houden. Bij een normale gang van zaken draait echter één der motoren de boortol op de ongeveer 3 meter boven de begane grond, op een imponerende stalen stellage, ge monteerde bóorstoel, terwijl de an- dete de grote zuig-perspomp trekt, die voortdurend voor de aanvoer van vocht onder voldoende druk moet zorgen. Dit vocht, gelijkend 'op kleiwater, heeft een zodanig soortelijk gewicht, dat mén daar mede het instorten van het boorgat kan voorkomen. Tegelijkertijd zuigt dezelfde pomp echter door de hoor buis het water weer omhoog. Van dit water nu wordt regelmatig een monster genomen, waaruit de ana- lysten de gesteltenis van de gepas seerde ondergrond kunnen aflezen, en. dus ook kunnen constateren of daar eventueel olie tussen zit. Voor een buitenstaander is het dus prac tisch niet mogelijk om te consta teren of er al dan geen olie gevon- vonden is. Natuurlijk zien de man nen die met het' werk zijn belast, en die in Schoonebeek intussen 'n ruime ervaring hebben opgedaan, gauw genoeg of zulks het geval is. Het is evenwel aan de afd. publi caties van de Bataafse voorbehoe den om zoiets bekend te maken. Ten behoeve van dit werk heeft het PEN bereids een verplaats baar transformatorgebouwtje ge plaatst. Eigen technici zorgen voor de vele leidingen van verschillende spanning, die tenslotte de electr. motoren, schijnwerpers of normale lampen nodig hebben. Het valt te begrijpen dat by dag en nacht voortdurende arbeid het meest met kunslticht wordt ge werkt. Zowel in de tegen de boor toren aangebouwde plaatijzeren ma chineruimte als onder en boven in de toren wemelt het van electri sche bolletjes, terwijl daarnaast buiten de toren een batterij grote schijnwerpers een meer dan vol doende terreinverlichting mogelijk maakt. Warmenhuizen wacht af, geladen met spanning. Zal 't kruis, of zal het munt zijn? „Hij was gehcx Op het feest van de het gebruikelijk de H. als het ideale voorb vader, Maria als van e Jezus als het ideale gezin was een wonde nie, die z(jn oorsprong verlangen van elk: Go. te doen. Gewoonlijk wordt ij de nadruk gelegd <j] van de kleine Jezus, d vader en zjjn moeder g niettegenstaande Hij derhalve alles beter w dan zjjn ouders. Dat sïuit echter meer in zi. Met onze Moeder de onderstellen we terecl gestorven is in de 18 j; liepen tussen de teruj het Jezuskind in de te openbaar optreden. Va de men Sint Jozef grai oude man, hoewel dat van ouderdom hoeft gel In ieder geval Jezus dertigste jaar in het k van Nazareth geleefd. Stond geschreven in besluiten, en zonder tx Hjj voor zijn Moeder. Nazareth was voor de i genade: daar toch si grootste deel van zijn velen hebben die gena< aangeslagen. Zij zagen zoon van Jozef, en w heeft Jezus zich ook geopenbaard. Dat bew wat gebeurde, toen Jez predikant optrad. „Is timmerman? Waar h; wijsheid vandaan?" riej evangelist Marcus voeg dat Jezus er geen wond om hun ongeloof. De goddelijke Meeste in die jaren niet geope had een andere taak: v zorgen voor zijn Moedei als timmerman. Hij i werktekening van een teerde zaag en haimei handen hard werden vi Zijn wonderkracht en ho wendde Hij niet aan on als werkman gemakkeli ken en zijn concurrent! winnen. Allés wat uit kwam was goed, was al was een product van t middelen en menselijk daarmee werkte Hij, da diende Hij de kost vooi der en wie weet zieke vader. „Hij was hen gehoor koos het ambacht van vader en deed hem na bevestigde Jezus de aan het hout, fabriceerc ren en kasten. De boerei naar hun wil en wensen de zijn arbeid naar het i Maryi het eten klaar 1 jaar schikte Hij zich voll de wil van degenen w; leefde. Wij kunnen deze nooit ten volle doorgronc Jezus niet te doorgron was God en tegelijk de mens. Deze persoon, u: wereldgeschiedenis, was staat. Door de hypostat niging - God en me wezen bezat Jezus mogelijkheden tot een b dige graad. Hier in schrapte Hij, bewust, all. heden, en ontwikkelde p een knap handwerksman, ale aanleg tot kunst, g wetenschap, verborg Hij. talenten stalde hij niet u klom geen podium, geen zetel, deed geen uii maaktq het tranendal dei niet tot een aards para. Hij, die de wereld schiep een wereld te willen, pi een soort zaag, en plom cn een bijl, de boerenwer elkaar, waartoe men Hen gaf. Hij kende volkomei Hij schiep de kracht v citeit, de hardheid van st voer in de praktijk de on heden van zijn materiaal, aanvaardde het werkman tijd geheel en al, omdat I zaanide, ten eerste en vo de Wil van de Vader, t aan de wil van hen rond Gehoorzamen is erg als men zich kan wegdi men volledig kan staan 'v 1 van de ander, als men overtuigd is, door die and volgen, de wil van God Men denkc niet te licht o' lofte van gehoorzaamhe kloosterling(e) aflegt, «raagt mógelijkheden in z allen verloochent hij, om ene te verwerkelijken die h?m aanwijst, en met len die de overste hem to< religieus is er toe in sta; h'J m die wil, Gods wil er verre volgt hij zo de Me werkt en zwoegt in een w- heelal1 dC bouwhe€r i P. C. DE HA Traditiegetrouw komen fof *WI®M 'n nieih feestelijk uitgedoste C 'ingezetenen van f ten zuiden van Pff de Heilige Stad, en ,r.^ra'in de strat' ^idelijke instrumenter (-ampagnoli voor de ke Heilige Drievuldig f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2