Valse munters-bende achter slot en grendel Senaat weinig enthousiast Bereidt Amerika serie hulpprogramma's voor? Herbouw van stadskernen i proef Opinies uit mijn dagboek over ontwerp Oorlogsschade in zwaar getroffen gemeenten „PAULUS-REEKS e in Bergen Zondags - Evangelie Geallieerden dienen mee te betalen Voor het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië Naar wij vernemen: Extra bouwvolumen toegewezen Het Spijker-ongeval Tsjang Kai Sjek werd prijsgegeven actuele brochures over geloofs- en zedeleer ZATERDAG 7 JANUARI 1950 PAGINA 3 &NK n.v. 'IT AAL: l <io.ooo.ooa- T S. 400.000.- s i 900.00a. 7 (Adv.) ■RWACHTING oor het K.N.M.L te van Zaterdagavond nd. (Opgemaakt te 3randering IN peratuur Jan. Matige en in en af en toe vt(J i tussen Zuid-West tot zwaar bewolkt r en daar enige lieh- otregen. Weinig ver- :mperatuur. leslaagd ïN_NOORD-SCHAR- )p de gehouden exa- nchem slaagden voor ames Loes Henselman irwoude en Truus uitjehorn. aière: Truus Appel, t Annie Kramer te ide, allen leerlingen i, Dorpsssraat 40 te oude. s Wilhelmina Amsterdam d omstreeks acht uur Prinses Wilhelmina [enomen in het paleis in Amsterdam. De gt een onofficieel be- hoofdstad van waar- iele dagen. TCBRUARI enstplichtigen KAB (volt.) LTB ren KAB :en LTB uwpatroons ders iemobiliseerden is etraite van 2124 UIZEN n in de boortoren te ïnde zang over het n laten klinken, en irnen onverbreekbaar ingen steeds sneller oliezoekers in Texas ts der nieuwsgierig- iVarmenhuixer graag t daar diep onder de resultaat van de proef ite invloed zijn. Daarom ook alle drie de grota de electrische hulpmo- ophouden draaien. Al- op berekend, dat in- der machines defect idern het werk op het- >lik kunnen overnemen, twee der grote moto- en vallen dan is de enig ie nog zodanig gekop- ïij, zij het dan onder ing, het werk op gang Bij een normale gang draait echter één der boortol op de ongeveer en de begane grond, op ■ende stalen stellage, ge- loorstoel, terwijl de an- ite zuig-perspomp trekt, voor de aanvoer onder voldoende druk n. Dit vocht, gelijkend er, heeft een zodanig ewicht, dat mén daar- ïstorten van het boorgat -nen. Tegelijkertijd zuigt pp echter door de boor ster weer omhoog. Van iu wordt regelmatig een romen, waaruit de ana- esteltenis van de gepas- irgrond kunnen aflezen, kunnen constateren of leel olie tussen zit. Vóór taander is het dus prac- mogelijk om te const»- al dan geen olie gevon- Natuurlijk zien de mai lt hef werk zijn belast, Schoonebeek intussen 'n iring hebben opgedaan, »g of zulks het geval is. nwel aan de afd. publi- de Bataafse voorbehoe- ets bekend te maken, leve van dit werk heeft bereids een verplaats- iformatorgebouwtje ge- ten technici zorgen voor dingen van verschillende die tenslotte de electr. chijnwerpers of normale lig hebben. te begrijpen dat bij dag voortdurende arbeid het kunslticht wordt ge vel in de tegen de boor- bouwde plaatijzeren ma- e als onder en boven in wemelt het van electri- itjes, terwijl daarnaast toren een batterij grote ars een meer dan vol- rreinverlichting mogelijk 'armenhuizen wacht af, et spanning. Zal 't kruis, munt zijn? .Hij was gehoorzaam" Op het feest van de H. Familie is het gebruikelijk de H. Jozef te zien als het ideale voorbeeld van een vader, Maria als van een moeder en Jezus als het ideale kind. In dat gezin was een wonderlijke harmo nie, die zijn oorsprong vond in het verlangen van elk: Gods wil perfect te doen. Gewoonlijk wordt in 't bijzonder de nadruk gelegd op het gedrag van de kleine Jezus, die zijn pleeg vader en z(jn moeder gehoorzaamde niettegenstaande Hij God was en derhalve alles beter wist en inzag dan zijn ouders. Dat gehoorzamen sluit echter meer in zich. Met onze Moeder de H. Kerk ver onderstellen we terecht dat Jozef gestorven is in de 18 jaren, die ver liepen tussen de terugvinding van het Jezuskind in de tempel en het openbaar optreden. Vandaar beeld de men Sint Jozef graag af als een oude man, hoewel dat sterven niet van ouderdom hoeft gebeurd te zijn. In ieder geval Jezus heeft tot zijn dertigste jaar in het kleine millieu van Nazareth geleefd. Waarom? 't Stond geschreven in Gods Raads besluiten, en zonder twijfel zorgde 11 Ij voor zijn Moeder. Zijn leven in Nazareth was voor de inwoners een genade: daar toch sleet Hg het grootste deel van zijn leven. Maar velen hebben die genade niet hoog aangeslagen. Zij zagen in Hem de zoon van Jozef, en waarschijnlijk heeft Jezus zich ook niet anders geopenbaard. Dat bewijst duidelijk wat gebeurde, toen Jezus later als predikant optrad. „Is dat niet de timmerman? Waar haalt Hij die wijsheid vandaan?" riepen ze en de evangelist Marcus voegt er aan toe dat Jezus er geen wonder kon doen om hun ongeloof. Dc goddelijke Meester heeft zich in die jaren niet geopenbaard. Hg had een andere taak: verborgen te zorgen voor zgn Moeder, te werken als timmerman. Hg maakte een werktekening van een ploeg, han teerde zaag en hamer zodat zgn handen hard werden van het eelt. Zijn wonderkracht en hogere kennis wendde Hij niet aan om zgn leven als werkman gemakkelgker te ma ken en zgn concurrenten te over winnen. Allés wat uit zgn handen kwam was goed, was af, maar het was een product van toentertijdse middelen en menselijke energie; daarmee werkte Hg, daarmee ver diende Hij de kost voor zgn Moe der en -wie weet voor zgn zieke vader. „Hij was hen gehoorzaam". Hg koos het ambacht van zgn pleeg vader en deed hem na. Zoals hg, bevestigde Jezus dc ploegstaart aan het hout, fabriceerde Hij deu ren en kasten. De boeren vroeg Hij naar hun wil en wensen. Hg regel de zijn arbeid naar het uur waarop Maria het eten klaar had. Dertig jaar schikte Hg zich volkomen naar de wil van degenen waarmee Hg leefde. Wij kunnen deze gelegenheid nooit ten volle doorgronden. Omdat Jezus niet te doorgronden is. Hij was God en tegelgk de volmaakte mens Deze persoon, uniek in de wereldgeschiedenis, was tot alles in staat. Door de hypostatische vere niging God en mens in één wezen bezat Jezus als mens mogelijkheden tot een bgna onein dige graad. Hier in Nazareth schrapte Hg, bewust, alle mogelgk- heden, en ontwikkelde Hij zich tot een knap handwerksman. Zgn geni ale aanleg tot kunst, geleerdheid, wetenschap, verborg Hg. Zgn reeële talenten stalde hg niet uit: Hg be klom geen podium, geen professors zetel, deed geen uitvindingen, maakte het tranendal der mensheid niet tot een aards paradijs. Neen, Hij, die de wereld schiep alleen door een wereld te willen, prutste met oen soort zaag, en plompe hamer, en een bgl, de boerenwerktuigen in elkaar, waartoe men Hem opdracht gaf. Hij kende volkomen want Hij schiep - de kracht van electri- citeit, dc hardheid van staal, en er voer in de praktgk de onvolkomen heden van zijn materiaal. Maar Hg aanvaardde het werkman zgn in die tijd geheel en al, omdat Hij gehoor zaamde, ten eerste en volledig aan de wil van de Vader, en daarom aan de wil van hen rondom. Gehoorzamen is erg eenvoudig, als men zich kan wegdenken, als men volledig kan staan achter de wil van de ander, als men volkomen overtuigd is, door die andere wil te volgen, de wil van God te doen. Men denke niet te licht over de ge lofte van gehoorzaamheid, die de kloosterling(e) aflegt. Ook hg draagt mogelgkheden in zich, maar allen verloochent hij, om slechts die ene tc verwerkelgken die de over ste hem aanwgst, en met de midde len die de overste hem toestaat. De religieus is er toe in staat, omdat hij in die wil, Gods wil erkent. Van verre volgt hg zo de Meester, die werkt en zwoegt in een werkplaats, hoewel Hij de bouwheer is van het heelal. P. C. DE HAAS OFM. Traditiegetrouw komen de eer ste week in het nieuwe jaar rees tel ijk uitgedoste Campag- noli (ingezetenen van het dis trict ten zuiden van Rome) "aar de Heilige Stad, en bespe- i overal 'n els straten hun landelijke instrumenten. Drie Gampagnoli voor de kerk van tie Heilige Drievuldigheid. (Vervolg van pag. 1) Hii veronderstelde, dat ziin kor nuiten reeds lang de benen had den genomen en M. had gèliik. B. was haasje-rep-je met de wa gen naar België teruggereden en D. had de trein genomen naar Maastricht. Van Maastricht liep het spoor naar Eijsden. waar een oom van B. woonde. D. gaf alle valse bankbiljetten, die hij bij zich had, 375 in totaal, aan de oom in bewaring en reisde toen door naar Luik. De oom metselde het valse bankpapier in de muur van zijn schuur, maar ziin vrouw, die dat gevaarlijk vond, haalde de papieren weer te voorschijn en verbrandde ze op de mestvaalt, waar de sporen later werden ge vonden. Oom bekende. D. en B. werden in België gearresteerd. Voor zijn arrestatie had B. eerst nog kans gezien ziin vriend S. te waarschuwen, die de andere leden van de bende alarmeerde. Men heeft later ontdekt, dat de valse munters toen 2500 valse bankbil jetten van honderd gulden heb ben verbrand. De negatieven van het bankbiljet verstopten zij in een fles, die verstopt werd in de tuin van een villa. Later werden zij daaruit opgegraven. Een nieuwe wending. Toen de zaken eenmaal zo ston den, werd het meer en meer waar schijnlijk, dat de bron in België gezocht moest worden. De recher cheurs sloegen hun hoofdkwartier op in het hoofdbureau van politie te Maastricht en hielden nauw contact met de Police Judiciaire te Luik, die zich met vurig élan op de zaak geworpen had. Toen scheen er plotseling een nieuwe wending in de zaak te komen. De rijkspolitie te Leeuwarden teiexte naar den Haag, dat een inwoon ster van de Friese hoofdstad op een postkantoor ter plaatse een vals bankbiljet van honderd gul den had aangeboden. Dc vrouw werd verhoord. Zij was de gewezen schoonmoeder van een Groninger, die in Bonn werkte. Zij correspondeerde nog met de man en zo had zij een brief ontvangen, waarin een biljet van honderd gulden was ingesloten. Voorzien van het adres van de Groninger gingen de rechercheurs naar Bonn. De Groninger bleek te goeder trouw te zijn en gaf be reidwillig een twaalftal andere valse biljetten; hii wilde alleen graag weten, hoe de politie een echt bankbiljet van een vals kon onderscheiden. Toen men hem op dat onderscheid had gewezen, haalde hij nog twaalf andere valse bankbiljetten van honderd gulden te voorschijn en noemde het adres van zijn Duitse vriend, van wie hij het bankpapier had gekregen Deze „had ze op straat gevonden". ..Die reine Wahrheit" bleek an ders: de Duitser was stoker ge weest. in het casino te Königs- winter en had op zekere dag op dracht gekregen al het papier in het gebouw te verbranden. Een doos was opengesprongen en er was een pakje bankbiljetten van honderd gulden uit gevallen. Hij had het in zijn zak gestoken. „Beet" Wederom togen thans de re chercheurs samen het Duitse poli tiemensen naar Königswinter, waar zij ditmaal het genoegen smaakten een der directeuren, R., te kunnen arresteren. Diens com pagnon M„ was toevallig afwezig. Tot nu toe heeft hij uit handen van de politie weten te blijven. Complot in een bar. Deze zaak in Bonn liep parallel met de verrassende ontwikkeling van de Luikse affaire, zodat de Nederlandse politie-ambtenaren van links naar rechts trokken. Maar de drukkerij konden zij eerst niet vinden. De Duitser wist wel te vertellen, dat hii met directeur M. eens in Namen was geweest, maar zijn aanwijzingen waren vaag. Terwijl men zo door heel België aan het zoeken was. ont dekte men in Charleroi een ver takking van de bende. Tevens kon men vaststellen, dat de heren re gelmatig in een bepaalde bar te samen kwamen. Van stonde af aan werd deze bar ook door politie mensen bezocht en het duurde niet lang, of een van hen luisterde een gesprek af, waarin de naam van een Luikse drukker werd ge noemd. Enige uren later zaten de drukker en de bendeleden te Charleroi achter slot en grendel. Dat gebeurde midden October. Op deze wijze waren in nauwelijks 2Vs maand de voornaamste kop stukken van de bende alsmede de bron in handen van de politie. Enorme zwendel. In het verloop van het verdere onderzoek is komen vast te staan, dat de bende, behalve 9.500 valse biljetten van honderd gulden, ook nog 7.500 valse biljetten van hon derd mark, valse reischeque's ter waard van 45.000.000 Franse frs, valse Belgische paspoorten, valse bank- en douanestempels, valse triptieken, valse licenties voor de invoer van goud en zilver en valse reisbons vervaardigde en in omloop heeft gebracht. Een der bendeleden speelde ook een leidende rol in een vertakking van dit complot, dat een reisbu reau oprichtte, dat alleen op pa pier bestond, en organiseerde ver schillende fictieve autobusreizen naar Frankrijk, waaraan honder den fictieve, touristen deel namen. Vertegenwoordigers van dit reisbureau, „Voyages Gulliver" presenteerden bii talrijke Franse banken reischeques, douanever klaringen etc. Alles was schitte rend nagemaakt tot de stempels en handtekeningen toe, zodat de banken de reischeques uitbetaal den. Volgens bepaalde schattingen zou de bende op deze wijze 25 millioen Franse francs hebben verdiend. Nóg een bende. Terwijl men in België deze lawine van verrassingen en ont dekkingen beleefde, waren er in Nederland tal van verwikkelingen. In de zuidelijke provincies ont dekte men op een gegeven ogen blik, dat er twee verschillende typen valse bankbiljetten van honderd in omloop waren. Zii le ken bedriegelijk veel on elkaar, doch er waren verschillen. Des kundigen stelden vast. dat het ene type, waarop een vage stip pelstructuur voorkwam, niet uit de reeds opgerolde Luikse druk kerij afkomstig kon ziin. In de loop van het onderzoek stootte men op een zekere P., een Neder landse schipper, die twee jaar ge leden wegens het vervaardigen van distributiebescheiden voor l'/s jaar naar Veenhuizen was ge stuurd, doch vandaar was ge vlucht én in België ondergedoken. Op 16 November werd hii op het schip van zijn broer in Luik ge arresteerd. P. bekende, dat hij 2.500 bankbiljetten van honderd gulden met de stippeltjesstructuur had doen vervaardigen. Hii noem de ook de naam van de drukker en de cliche-maker. Dat was een verrassing. Deze cliché-maker P. „met de baard" genaamd, bleek dezelfde te zijn als degene, die voor de* Luikse bende een cliché had gemaakt. Hij had vanuit Luik opdracht tot het maken van een cliché gekregen, maar maakte er twee, waarvan hij er een voor zich behield. Toen hij later de schipper P. ontmoette, besloot hij zelf ook zaken te gaan doen. Veel plezier heeft hii er niet aan be leefd, ook niet degenen, die de valse bankbiljetten voor de schip per hebben uitgegeven. Het me rendeel van hen zit reeds achter de tralies. ZATERDAG 8 Januari 1950. Opnieuw worden er dus pogin gen aangewend, om het met de Fritalux of Finebei of Fibe- nel in orde te maken. Dat wordt, volgens de laatste be richten vooral een karweitje voor de ministers van finan ciën van de desbetreffende landen, die in Parijs bij elkaar zullen komen, om te trachten, het eens te worden. Wordt het Finebei of Bellefleur? Ik zou in elk geval zeggen: laat-ie fin of fijn zijnWant het wordt hoog tijd, als we letten op de geluiden uit de monetaire en financiële en commerciële en niet te vergeten de politieke kringen rondom Uncle Sam. Finebei of belle-lux of hoe dan ook, het heeft wel iets met een b el te maken. Ik heb na melijk zo'n idee, dat die bel luidt voor de laatste ronde. Het is, zo gezegd, vijf minuten voor twaalf. En wat doet er dan de naam eigenlijk toe. De daad van de gezonde West- Europese eenheid, daar gaat het om, geloof IK. KOLENDAMP IN KLEUTERSCHOOL In een kleuterschool te Rotterdam werd Donderdag een vijfjarig meis je onwel. De onderwijzeres bracht het meisje naar een ander lokaal. Inmiddels zette zij de ramen van haar eigen lokaal open. Toen zij te rug kwam bleek haar, dat nog een meisje onwel was geworden. Daar op heeft zij alle veertig kinderen naar het andere lokaal gebracht. Daar bleek, dat nog zeven kinderen niet helemaal in orde waren. De GGD werd gewaarschuwd en de eerste twee meisjes diende men zuurstof toe, zodat zij spoedig weer opknapten. De oorzaak wordt ge zocht in kolendamp. De eerste Kamer heeft de wet op de materiële oorlogsschade in behandeling genomen. Uit het Voorlopig Verslag, dat door de Senaat is uitgebracht, valt af te leiden, dat deze Kamer weinig enthousiast is over het ontwerp. Het zal zich daar echter mede verenigen, omdat 's lands financiële en economische positie een andere oplossing onmogelijk maakt. Wel meent een aantal leden, dat een schade, zoals in Walcheren, welke met toestemming van de Nederlandse regering is geleden, ten volle voor rijks rekening behoort te komen. Voorts vragen deze leden of schaden als in 's-Gravenhage (Bezuidenhoutkwartier) en in Nijmegen bij vergissing blijken te zijn aangebracht, wel voor Nederlandse rekening behoren te komen. Zij achten het een geallieerde plicht in de regeling van deze schaden bij te dragen. Wanneer men in de parken Sonsbeek en Zypendaal te Arnhem komt, zal men er tot zijn verwondering een grote bedrijvigheid zien. Er wordt druk gebouwd. In het voorjaar wordt er de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" geopend. Alle regeringsinstan ties zullen er vertegenwoordigd zijn, zoals hier de P.T.T. NEW YORK, 6 Jan. (Reuter). Volgens de New York Times bereiden de Verenigde Staten een serie economische en, in sommige gevallen, militaire hulpprogramma's voor ten bate van Frans Indo-China, Indonesië, de Philippijnen, Korea en Japan, met de bedoeling economisch herstel en stabiliteit in het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië te bevorderen. Volgens James Reston. die dit be richt brengt, bevinden de pro gramma's zich reeds in verschil lende stadia van ontwikkeling. Sommige zouden reeds door het Witte Huis goedgekeurd, andere nog bii het State Department in bewerking zijn. Allen tezamen zouden zij de positieve kant vor men van de afwijzing door presi dent Truman van militaire inter ventie inzake Formosa. Acheson zo» komende week voor de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen de hoofdlijnen van deze program ma's uiteen willen zetten. Ten aanzien van Indonesië zou den de Verenigde Staten hun steun willen geven aan een lening van de bank voor in- en uitvoer aan de Verenigde Staten van In donesië in aansluiting op een lening van de wereldbank ter ont wikkeling van de natuurliike hulpbronnen van het land. Reston schrijft, dat in officiële kringen met nadruk verklaard Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië ms. „Oranje" (10 Jan.); Curacao ms „Baarn" (14 Jan.); Suriname ms .Hersilia" (18 Jan.). Het beginsel van differentiatie wordt door de Senaat zij 't slechts node vrij algemeen aanvaard. Van dit beginsel uitgaande wordt de wijze, waarop het wetsontwerp de differentiatie wil toepassen, als juist gekwalificeerd. Ook de Se naat is van oordeel, dat er na de uitvoering van de wet schrijnende gevallen zullen blijken te zijn, waarin aan begrijpelijke verwach tingen onvoldoende zal kunnen worden voldaan. Van verschillen de zijden werd gewezen op de oorlogsschade, door Nederlanders in Indonesië geleden. Enkele leden achtten de beper king van de schadevergoeding naar welgesteldheid en vermogen minder gelukkig. Naar hun ge voelen heeft te dezen elke Neder lander recht op een gelijke behan deling. Anderzijds konden deze leden zich verenigen met de ge dachte, dat in het algemeen een recht op vergoeding van geleden oorlogsschade niet te verdedigen is, in zoverre het rijk niet aan sprakelijk is te stellen voor deze soort van schade. Vele leden vroegen zich met bezorgdheid af, of de toepassing van de gedetailleerde en gecom pliceerde regeling, in het wets ontwerp vervat, op zulk een wijze zou kunnen geschieden, dat een gevoel van rechtszekerheid de ge troffenen niet zou ontbreken. In verband hiermede zouden deze leden het op prijs stellen, van de regering de verzekering te ontvangen, dat met kracht zal worden gestreefd naar een werk wijze van de met de uitvoering van de wet belaste diensten, welke hebben de Getuigen van Jehova in een brief aan H. M. de Koningin gratie verzocht voor hnn geloofs genoten die werden veroordeeld omdat zij dienst weigerden wegens onoverkomelijke godsdienstige be zwaren zijn bij de Centrale Markthallen in Amsterdam valse fust-staan geld-zegels in omloop hervat de stikstoffabriek te Sluis kil haar productie, voorlopig alleen van zwavelzuur is uit het Apeldoorns kanaal het stoffelijk overschot opgehaald van een 32-jarige wielrijder die door de duisternis werd misleid is aan de uitgever PanI Brand de Orde van Gregorius de Grote uit gereikt is in Amsterdam door burgemees ter d'Ailly, die zelf lid is omdat hij béste krielkippen in zijn tuin houdt de nationale jubileumten toonstelling geopend van „Ornis", de hoofdstdelijke kleinvee-liefheb- bers-vereniging meer bevredigt dan die van de tot dusver met de behandeling van de hierbedoelde materie belaste instellingen. Naar hun mening zal hiertoe in het bijzonder bij de bureau's van het commissariaat voor oorlogsschade en van de schade-enquête-commissies een scherpere selectie van het perso neel vereist ziin. DE DARUL ISLAM NOG IN ACTIE Nieuwe aanval op Brebes SEMARANG, 6 Jan. (Aneta) - Op 3 Januari heeft een troep van de Darui Islam een nieuwe aanval op Brebes uitgevoerd, vermoedelijk om de lichamen van de gevallen ka meraden weg te halen. Een bataljon der T.N.I. onder leiding van de majoor Sudarsono joeg de aanval lers op de vlucht. 's-GRAVENHAGE. Teneinde de besturen van getroffen ge meenten, waar meer dan 10 pet. van de stadskern, dan wel meer dan 100 panden zijn verwoest, in de gelegenheid te stellen hun stadskern te herbouwen, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bouwvolumen voor dat doel beschikbaar gesteld. Dit volume wordt geput uit de sector, „bedrijfsge bouwen voor handel en verkeer" van het bouwplan 1950. Daar in de getroffen kernen, be halve zakenpanden, ook woonhui zen ziin verwoest, zullen de be trokken gemeentebesturen een deel van het hun onlangs toege wezen woningcontingent moeten combineren met het hun thans beschikbaar gestelde bouwvolu men (zulks in overeenstemming met het advies van de subcommis sie voor de verdeling van het wo ningbouwvolumen). Het op deze wijze samengestelde bouwvolu men mag dan worden besteed voor woningen al dan niet met bedrijfsruimten en voor bedrijfs gebouwen voor handel en verkeer. Ten aanzien van de behoefte aan bedrijfsgebouwen voor de nijverheid, kerken, scholen en zie kenhuizen gelden afzonderlijke regelingen. Een aantal gemeenten in de provincies Zeeland, Noord Bra bant, Gelderland, Groningen, Lim burg. Zuid Holland, Noord Hol land en Overiisel ontvangen het thans toegewezen bouwvolume rechtstreeks van het departement, terwijl voor verdeling over enige andere aangewezen gemeenten een gezamenlijk bouwvolumen aan Gedeputeerde Staten der pro vincies is beschikbaar gesteld. Onderstaande gemeenten ont vangen rechtstreeks de bouwvolu- mina als in het eerstgenoemde bedrag is aangegeven. Tezamen met het tweede bedrag, dat uit het reeds toegewezen woningbouw volumen moet worden geput, wordt het derde bedrag gevonden dat het jaarlijkse bouwvolumen voor de herbouw van de stads kern zal zijn. Groningen 11.190.000. Deventer f 560.000. Enschede f 595.000. Hengelo f 420.000. f 665.000 f 525.000 f 420.000 f 140.000 f 350.000 f 245.000 1280.000 f 140.000 Den Helder f 700.000. Velsen f 300.000. Zandvoort f 420.000. f 455.000 f 245.000 f171.000 f129.000 f 385.000 f 35.000 Daarnaast zullen de Ged. Staten van Noord Holland een volumen van f525.000, geput uit de sector „Handel en Verkeer", verdelen over dc gemeenten Castricum, Diemen, Egmond aan Zee, Haar lemmermeer en Zijpc. wordt, dat men geen plannen heeft voor een Aziatisch herstel programma van gelijke aard als het Europees herstelprogramma. Men zou alleen de onderlinge hulpverlening door landen als Ja pan en Korea willen bevorderen doch er zou geen centrale orga nisatie geschapen worden om de economie van dit uitgestrekte ge bied in een verband te brengen. Treinbeschietïng bij Garut BANDUNG, 6 Jan. (Aneta). Vrijdagochtend werd een trein van Tjibatu naar Garut en gisteren wer den twee treinen op dit traject be schoten. Een T.N.I.-militair van de treinbewaking werd gewond. Wie zich voor de aard van de ongevallen op bouwwerken inte resseert, zal opvallend dikwijls als oorzaak het „trappen in een spij ker", „grijpen in een spijker" of „het stoten tegen een spijker", in het algemeen dus spijkerongevallen tegenkomen. Vraagt men zich af, of het nu wel nodig is dat deze on gevallen gebeuren, dan moet het antwoord in vrijwel alle gevallen ontkennend luiden. Wat toch is de oorzaak van deze ongevallen? Slordigheid en onop lettendheid, anders niet! Hoe vaak treft men op de bouwwerken niet een hopeloze wanorde aan. Pan latten, waarmede de profielen be vestigd zijn geweest, liggen over het gehele werk verspreid, met de spijkers er nog in. Oj^ betonwerken ligt het dikwijls bezaaid met hout, waaruit spijkers van diverse af metingen steken. Als men de uit voerders op deze gevaarlijke toe stand wijst, is het schering en in slag; „Tk zit zo krap in mijn men sen", of een andere uitvlucht. Men vergeet echter, dat het opruimen tóch moet gebeuren en dat, als men ermede wacht, in die tussentijd iemand in een spijker kan trappen, zich eraan kan stoten of over de rommel kan struikelen. En dan moet men betrokkene misschien ge durende kortere of langere tijd ge heel missen! Uit een onlangs in Overijssel ge maakt overzicht bleek, dat alleen in die provincie permanent 2 ar beiders als gevolg van een dergelijk ongeval „in de Ongevallenwet lie pen". Aannemers en arbeiders, dit is niet nodig! De aannemers en uit voerders dienen ervoor te zorgen, dat, vooral bij het ontkisten van betonwerken, het afgekomen hout terstond naar een centraal punt wordt gebracht om aldaar spijker- schoon te worden gemaakt. De ar beiders moeten zich tot stelregel maken, dat zij latten e.d.. waarin zich nog spijkers bevinden, op één punt neerwerpen. Een en ander is trouwens nadrukkelijk voorge schreven in art. 216 van het Veilig heidsbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1938. dat luidt: „Ge bruikt materiaal moet dadelijk na het vrijkomen spijkerschoon ge maakt worden of wel onmiddellijk op een doelmatige plaats worden weggelegd." BUITENLANDS OVERZICHT Leek het er in het begin van deze week nog op dat wij een ra dicale ommekeer in de politiek van het Westelijk Halfrond ten op zichte van het nationalistische China zouden beleven, die ver wachting is niet verwezenlijkt. Nadat het Amerikaanse departe ment van Buit- Zaken Donderdag avond laat een verklaring had af gegeven, dat de nationalistische Chinese regering alleen op econo mische hulp kan rekenen, deelde even later president Truman zelf mede, dat de Amerikanen geen militaire hulp aan Formosa zullen zenden, en dat de Amerikaanse re gering voor het lot van dit strate gisch toch niet belangrijke eiland, geen belangstelling heeft. Prompt daarop heeft de Engelse Regering aan de ambassadeur van het oude China in Londen mede gedeeld, dat zij de nationalistische regering van China niet meer er kent, terwijl zij tegelijk aan de Communistische Chinese regering in Peking liet weten, dat Engeland bereid is deze regering als de de facto regering van China te erken nen en in beginsel diplomatieke relaties met haar te vestigen. De haast welke Engeland hiermede had, en de aanvankelijke ontstem ming in Londen over een moge lijke wijziging van de Amerikaanse politiek is, gezien de grote Engelse belangen in China, niet onbegrijpe lijk, Washington zelf is intussen zover nog niet. Weliswaar erkent men ook in Washington, dat de ontwikkeling in China een uitge maakte zaak is, maar met de offi ciële erkenning daarvan, meent men nog geen haast te moeten ma ken. Hoe dit aJle's zij: nu ook de Ver. Staten, zij het na lange aarzeling, zoals deze week nog bleek, het na tionalistische China hebben losge laten, is de eerste fase voltooid van de historische omwenteling, welke zich het laatste jaar in China vol trok. Gezien de onmetelijke groot heid van het Chinese Rijk, waarin het militair machtige Japan het in zijn beste dagen, in drie jaar niet verder kon brengen, dan tot de verovering van de Oostelijke pro vincies, zijn de Communistische legers in vrij korte tijd in de vero vering geslaagd. Wel het beste be wijs hoe corrupt en daardoor ver zwakt het z.g. nationalistische Chi na was. In Januari van dit jaar viel Peiping, de tegenwoordige hoofd stad, in April Nanking, in Mei Shanghai, in October Kanton en eind November de derde hoofdstad der nationalisten Koenming. De Chinese generalissimus is nu op het inderdaad sterk verdedigde Formo sa teruggetrokken, maar nu de laatste wanhopige poging om hulp van Amerika te krijgen, is mislukt, zal de demoralisatie onder Tsjangs troepen wel zó toenemen, dat van een lange en succesvolle verdedi ging hier geen sprake zap zijn. En dan is ook het lot van de nog over gebleven provincies Kwangsi, Kweitsou, Szetsoean en Sikang spoedig beslist en staat het over winnende communistische leger voor de invalspoorten van Z.O. Azië. Welke internationale compli caties hieruit kunnen voortvloeien, zal onze lezers duidelijk zijn, mede gezien het feit, dat de Communis tenleider Mao Tse Toeng nog maar enkele weken geleden verklaarde, dat de communisten niet eerder de wapens zullen strijken, alvorens ook Birma, Malakka, Indonesië, Indochina en de Philippijnen zijn bevrijd. Wat in deze terminologie betekent: een communistisch be wind gekregen hebben. Maar voor het zover is, zal Amerika nog Wel een woordje meespreken. Het prijs geven van het China van Tsjang betekent immers allerminst, dat de Ver. Staten ook andere landen voornemens zijn aan de Communis ten prijs te geven. Het betekent alleen, dat de hulp van Tsjang om deze gebieden te behouden, voor Washington waardeloos bleek. Wc schreven boven, dat de com munisten overigens nog maar de eerste fase van hun omwenteling hebben voltooid. Tot nu toe be schikken zij nog over niets anders dan een machtig cn goed gedisci plineerd leger. Voor de verovering moge dit van grote waarde zijn, voor de opbouw betekent dit eer der een gevaar dan een hulp. De sociale, agrarische en industriële hervorming van dit enorme, maar op elk gebied zeer achterlijke Chi nese Rijk, stelt de Communisten voor schier bovenmenselijke taken. Zeker is wel, dat met hulp van Rusland alléén, dat zelf de handen vol heeft aan zijn opbouw en niet over kapitalen beschikt, van een heropbouw van China geen sprake zal kunnen zijn. Mao zal hulp van het Westen niet kunnen ontberen. En deze zal daar zeker niet on voorwaardelijk gegeven worden. Misschien dat dit perspectief de laatste 48 uur al zóver gevorderd is, dat dit tenslotte de doorslag gaf in- Washington om het toch maar liever met Mao te proberen dan met Tsjang. BELANGRIJK INITIATIEF VAN „GOOI EN STICHT" „PAULUS-REEKS" is dc ver zamelnaam van een reeks brochures over godsdienstige onderwerpen, een belangrijk initiatief van de voort varende .Uitgeverij „Gooi cn Sticht" te Hilversum, die al tijdens dc oor log de plannen daartoe ontwierp. Terecht is van het standpunt uit gegaan, dat ruime geloofskennis een machtig middel is tot intense ge loofsbeleving. Onlangs heeft ook Z.Em. Kardi naal de Jong niet alleen op de be tekenis daarvan gewezen, maar ook maatregelen bevolen, om de kennis van geloof en godsdienst, vooral onder de jongeren te bevorderen. De „Paulus-reeks" biedt nu, niet alleen aan jongeren, maar ook aan ouderen, de helpende hand. Het is inderdaad ..zaak iedereen in staat te stellen, zijn geloofskennis te ver diepen; dit moet dc liefde tot het geloof doen groeien". De opzet is zuiver Nederlands; redactionele leiders zijn de bekende Dominicaanse professoren pater dr. J. v. d. Ploeg cn pater dr. C. F. Pauwels. met wie verscheidene be kende orde-broeders d'verse uitga ven verzorgen. Met twaalf brochu res tegelijk doet de Paulus-reeks haar intrede. Pater J. v. d. Ploeg geeft een lezenswaardige uitleg van het zes-dagenwerk der Scheppingen van de Boodschap der geheime openbaring van Joannes. Pater A. v. Groenewoud over het, zeer ac tuele, probleem van „goed bidden", pater Pauwels geeft aan, waarin de echte godsdienstigheid bestaat en aan welke normen zij moet beant woorden en behandelt in een vol gende brochure, waarom de Katho lieke Kerk het recht heeft, zich dc alléén-zaligmakende te noemen. De gezaghebbende Pater dr. L. Bender neemt van dit eerste dozijn niet minder dan vier boekjes voor zijn rekening: De heiliging van de Zondag, een godsdienstig-sociaal probleem van onze tijd; het Sacra ment van het Huwelijk, wetens waardig. nuttig en troostend; de Sacramentaliën, nuttige hulpmidde len tot geestelijke gezondheid en „het Kerkelijk Strafrecht", waarin doel cn waarde aan leken duidelijk wordt gemaakt. „De vigilie van de Oordeelsdag", door pater I. Biezens, vertelt uit het leven van Sint Vin- centius Ferrer, bijzonderheden over dit „verbijsterend avontuur van uit zonderlijke roeping en legendarische prestaties". Over „Paulus, de We reldapostel" de patroon van deze reeks, wiens voorbeeld voor het ontstaan tot inspiratie diende schrijft pater J. Cools een schets tegen een typerende achtergrond van het leven in diens tijd; en ten slotte beschrijft pater N. Schoon derwoerd Sint Thomas More, dr Engelse martelaar uit de 16e eeuw bijzonder actueel: a.h.w. een Minds zenty-proces van vierhonderd jaa- geleden. De boekjes uit deze serie zijn keurig uitgevoerd en laag geprijsd 30 ct. per exemplaar. Iedere katho liek vindt in deze reeks onderwer pen, die hem „interesseren, instru eren en stimuleren". De boekjes vormen een frisse Verlevendiging van de boekenstalletjes en vormen een welkom arsenaal voor K.A.- groepen, leeszalen, jeugdbewe ging e.a. H. N. S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3