Schailenberg pleegde zelfmoord Hongerbetogingen in Oostenrijk na vier jaar sociale rust VAL DA ITURPROEF Aan de Russisch-Engelse zönegrens - De Beurs de Bevolkings< Duitsland vijf jaar na zijn capitulatie (I) Ook voor hen werd het Kerstmis Terugkeer van achter het IJzeren Gordijn De neergelaten slagboom Haagse Procureur-Generaal concludeert: Onderzoek bracht geen enke! aanknopingspunt voor misdrijf Figl buitte zijn sterke positie niet uit Veel schijn van uiterlijk herstel Neem een doos echte UW HOEST De vredelievende Sovjet-Unie lnteressan\ Eerste school van montagebou PAGINA 6 ZATERDAG 7 JANUARI 1950 (Van onze speciale verslaggever) Wanneer men als vreemdeling in de dagen voor Kerst-mis langs de overvloedige uitstallingen in de feestelijk verlichte en glin sterende Kerstétalages wandelde van de voor oorlogsgeweld gespaard gebleven en nagenoeg onbeschadigde Universiteitsstad Göttingen in de Engelse zone van Duitsland, zou men geneigd zijn te gaan menen, dat het leed in dit land al weer geleden is. Alles ligt er te kust en te keur, bonvrij en tegen, voor onze begrippen, billijke prijzen, vaak zelfs goedkoper dan in Neder land. Het leven schijnt er zijn gewone gang weer lang hernomen te hebben en alles stond, zoals vóór de waanzinnige tijd van Hitler, in het teken van het de Duitsers zo dierbare Kerstfeest. Doch dit is slechts schijn; het is de buitenkant. Twintig kilo meter verder kan men het leed en de ellende, die het Duitse volk als nasleep van het oorlogsdrama hebben neergeslagen en nog steeds striemen, in de volle hardheid en rauwheid dag in dag uit aanschouwen. Daar ligt, waar de Britse, Amerikaanse en Russische zones elkaar raken, het doorgangskamp „Fried- landdat de „Heimkehrer" tijdelijk opneemt en verzorgt. de het dat een groep al een hele dag had gestaan. De Engelse of ficieren en de Duitse kampleiding gingen onverrichterzake terug naar Friedland, omdat ze vast overtuigd waren, dat er die dag toch niets meer van kwam. Toen de wachtenden dit za gen, kwam de wanhoop hun na bij. Ze vreesden, dat ze door de Russen weer teruggezonden zouden worden ook onderweg worden er vaak uit de trans porten weggehaald, die weer zonder enige grond of reden, in gevangenschap worden terugge stuurd en de zo nabije vrij heid trok hen zo onweerstaan baar aan, dat ze spontaan en vertwijfeld door de slagboom heenbraken en ondanks hun uit putting, in dolle vaart door het strookje niemandsland heen het land van de vrijheid inrenden. Uitzinnig van vreugde Eindelijk krijgt de Engelse com mandant een teken om te komen voor de overdracht. De Rode Kruis wagens volgen hem, om de zieken, die elk transport tallozen mede brengt, op te nemen. Daar gaat de zwart-wit-rood-groen geschil derde slagboom omhoog. Eerst als de gevangene die gepasseerd is, valt de angst van hem af en voelt hij zich pas zeker van zijn vrij heid; want tot aan die boom heeft hij geen enkele zekerheid, geen enkele garantie, geen enkel recht; zolang blijft hij het kwetsbare voorwerp van willekeur der rode dictatuur. De gevangenen zijn gekleed in grijs-groene jassen en broeken van van wat men zou kunnen vergelij- Op de morgén van Stalin's ze ventigste verjaardag stonden wij bij Kirchgondern-Arenshausen voor het IJzeren Gordijn: de slagboom, die West-Duitsland van de Russische zóne scheidt. Om half negen zou den de Russen een transport Duitse gevangenen, mannen en vrouwen, overgeven. Momenteel is men daar van Russische zijde erg vrijgevig mee. zonder dat iemand begrijpt waarom en zonder dat men kan zeg gen, hoe spoedig deze Russische gril want meer is het eigenlijk niet weer door een andere vervangen wordt. De laatste tijd echter komen er dagelijks groepen van gemid deld meer dan duizend over de zönegrens: een deel der kleine min derheid, die de Russische gevangen schap heeft overleefd. Even voorbij de Engelse slagboom is de Russische grenspost. Over de hele breedte van de landweg, hangt boven de slagboom, die in tegen stelling met de Engelse, steeds om laag is, een rode strook. Daarboven op steken kleine rode vlaggetjes en midden erin prijkt de Sovjet ster, waarin een dag en nacht verlichte hamer en sikkel zijn uit gesneden. Daarachter ligt het door de communistische troepen bezet gebied, hemelsbreed op een afstand van om en om 400 K.M. van het hart van Brabant. Wel heel typisch is, dat, terwijl de streek aan deze zijde van de slagboom zowat ge heel protestants is, aan de over zijde het volledig katholieke Thii- ringen begint, dat eens een H. Eli sabeth heeft voortgebracht. Het eerste gebouw, dat achter de slag boom in het oog valt is dan ook een katholiek kerkje Aan de Engelse zóne-kant staat een klein gezelschap te wachten: de Engelse commandant met enige officieren, een Duitse schildwacht de leiding van het kamp Friedland en hun helpers en helpsters van het Rode Kruis, de Katholieke Ca ritas en andere instellingen. Be zoekers mogen hier officiëel niet komen, want de grenszone is ver boden gebied. Af en toe gaan be pakte mannen en vrouwen de grens over om in de Russische zóne bij hun familie het Kerstfeest te vie ren. waarvoor hun een retourpas is verstrekt. De vrijheid wenkt! Even over half negen pluimt de witte rook van een lokomotief langs de berghelling aan de overzijde. Dat moet de trein zijn, die de gevange nen diep van uit Rusland naar hun „heimat" terugbrengt. Van 't stationnetje naar de zönegrens is nog een afstand van een half uurtje lopen. Om tien uur arriveert in derdaad een stroom van honder den voor de Russische slagboom. Ze moeten daar blijven wachten, met de vrijheid in zicht, tot de Russische commandant komt om hen officiëel aan de Engelse com mandant over te dragen. Als die Rus toevallig niet in de buurt is of nog slaapt, moeten de van de lange reis alleen reeds uitge putte mannen en vrouwen maar blijven wachten. Onlangs gebeur- LUSTELOZE MARKT De Beurs opende gisteren met koersverliezen van een tot twee punten in de overgrote meerderheid. Hierna bleven de prijzen rond het openingspeil hangen, doch tegen de middenbeurs sloeg de schaal door naar beneden en werd nog een a twee punten verlies aan de ope- nings-verschillen toegevoegd. De handel verliep traag en de stemming was lusteloos. Olies kwamen van 295 bij opening op 293' tegen slot. het verlies van Unilevers bedroeg ruim vier punten. Ook aandelen Aku moesten zich drie punten verlies getroosten. Voor het overige werden op de Industrie- markt verliezen van een a twee punten geleden. Ook de Cultuurwaar zagen zich een verlies van gemiddeld twee a drie punten toebedeeld. Zo sloten aandelen HVA op 163 (Donderdag 165' --), Dcli Mij. 150 (152i/4) Amster dam Rubber 149% (151'0. De aan delen Simau ex Dividend werden vernomen op 124. tegen gisteren 115, de aandelen van Cum Dividend gol den onveranderd 155 bieden. De Scheepvaartmarkt kon zich betrekkelijk goed handhaven. Wel lagen de meeste soorten zwaar in de markt, doch de verliezen bleven hier zeer beperkt. De Staatsfondsenmarkt was zo goed als onveranderd. Ook hier wa ren de omzetten uiterst gering. De certificaten van de 3% pet. Dollar lening Nederland, die Donderdag hier voor het eerst verhandeld zijn, golden onveranderd 109. De Amerikaanse markt, waar Donderdag 1344 certificaten zijn om gezet. was in tegenstelling met <je locale markt, gisteren goed prijs houdend. De meeste soorten wisten kleine winsten te boeken. Zo no leerde General Motors 82 (Donder dag 811. Cities Service 79'<78'/0, Shel 41"- (41%)) en Rep Steel 27V< (27%). Prolongatie 2Vi pet. Een onzer medewerkers heeft in de week voor Kerstmis een bezoek aan West-Duitsland qebracht o.a. aan een qrenspost der Russische zóne, het door- qanqskamp „Friedland", voor uit Rusland teruq- qekeerde qevanqenen en vluchtelinqen uit de Oos telijke zóne, en aan het voormaliqe hoofdkwar tier der S.S., waar Him- ler zich op de Wewels- burq een lustpaleis bouwde. Hij heeft daar kennis kunnen nemen van en kele facetten van het na- oorloqse Duitsland, o.a. de teruqkeer van qevan- qen qenomen mannen en vrouwen, die jarenlanq in Stalin's rijk dwanq- arbeid hebben moeten verrichten, het probleem der zwervende jeuqd en de hulp die door de Ne derlandse Caritas Missie aan Duitsland wordt ver leend. In enkele artike len zal hij de indrukken, welke hij qedurende zijn reis heeft opqedaan, weerqeven. ken met gestikte dekens. Zij dra gen een heel klein beetje bagage en op het hoofd hebben zij de be kende ronde Russische mutsen van stof en pels. Hun gehele uiterlijk vertoont de trekken van de hard heid van hun strijd aan het front en de daarna doorstane gevangen schap. Voor het merendeel zijn 't jonge kerels, jongens nog zelfs, door Hitier en zijn satanisch sys teem gedwongen zich op te offe ren voor zijn hersenschim van een duizend-jarig Germaans Rijk. Zo dra zij het vrije land hebben be treden, de handdruk gevoeld en het welkom gehoord hebben van die hen opwachten, kent hün vreugde geen grenzen meer en als uitzinnig van geluk smijten zij hun mutsen in de lucht, die in de kale takken van de bomen blij ven hangen en tegen de lucht zich donker aftekenen als sombere her inneringen aan wat achter hen ligt. Meisjes uit de Oeral Als de lange stoet voorbij is, volg- gen volgen enige honderden vrou wen en meisjes. Zij werden bij de Russische opmars in 1944 en 1945 opgepakt van de straat of uit het huis gehaald en op transport ge steld om aan de wegen of in de mijnen in de Oeral als goedkope arbeidskrachten voor het zwaarste •mannenwerk te dienen. Zij dragen merendeels dezelfde kleding als de mannen. De zware arbeid heeft hen on natuurlijk fors van lichaam ge maakt en ook hun gelaatstrekken hebben niet meer dat kenmerkend vrouwelijke. Er is in deze meis jes en jonge vrouwen blijkbaar in nerlijk iets vernield, iets is er in hun ziel kapot geslagen in die som bere wereld, waar een mens slechts een dier met een nummer is. Ve len van hen is het vriendelijk wel kom te machtig; zij barsten in tra nen uit en voor de toeschouwer is het moeilijk uit te maken, of dat tranen zijn van vreugde of tranen die geschreid worden om het gru welijke leed, aan lichaam en ziel ervaren, dat thans opnieuw in zijn volle scherpte als in een flits aan hun geestesoog voorbij trekt. Het schoonste Kerstfeest Wanneer de gevangenen per bus naar het doorgangskamp zijn ge bracht begint voor hen een nieuw leven, een nieuwe toekomst. En als zij dan een pakje in ontvangst heb ben genomen met goede gaven, waarin ook de Nederlandse Chari- tas Missie haar aandeel heeft, en zij in de houten barak, waar hun een korte doch schone Kerstviering be reid is, dan moet er in deze voor malige Wehrmachtsoldaten heel wat omgaan. Op het podium tussen twee verlichte dennenbomen lui stert, een koortje van pedagogiek- studenten uit Paderborn de plech tigheid op en geeft de kampgees- telijke een Kerstgedachte, aange past aan de omstandigheden, waar in hij op treffende wijze ook vooi deze door oorlog en gevangenschap verruwde mensen het uitzicht opent op het Licht van Kerstmis en de onuitsprekelijke liefde van 't Kind in de kribbe. Het grijpt hen aan deze kerels, die jaren en jaren op de rand van de dood hebben ge leefd en al wat mensonterend is tot op de bodem hebben moeten zien en slikken. Zjj hebben achter zich liggen het leed dat hun eigen wapens ande ren, ook ons, hebben berokkend en dat als een boemerang van Godde lijke gerechtigheid uiteindelijk ook op hen zelf is teruggevallen. En als wij, die eens hun gevangenen waren, dan met hen het „Stille Nacht" meeneuriën, met het lief devolle Kribbckind voor onze geest, en met de gedachte aan de mil- lioenen hunner die nooit zullen te rugkeren en die andere millioenen van hun volk, die als wilde dieren opgejaagd en zonder thuis rond zwerven, dan vloeit het leed van ons volk met dat van hun volk sa men en lost onze gedachte zich op in een smeekgebed tot het Kerst kind. dat het hun en ons en allen „die van goede wil zijn" toch de ware vrede des harten mogen doen deelachtig worden en dat allen toch de liefdeboodschap van het Krib bckind mogen verstaan: dat alle mensen elkaar als zichzelf bemin nen mogen uit liefde tot God Philips geeft 5 pet. loonsverhoging Tijdens een bijeenkomst met de voltallige personeelsraad 15 bet be sluit van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven bekend gemaakt om van de door de overheid verleende machtiging, om de inkomens der werknemers van 23 jaar en ouder maixmaal met 5 pet. te verbogen, eveneens gebruik te maken. Om het scheepvaartverkeer doorgang te doen vinden, heeft men destijds de Gravensteiner brug over het Spaame te Haar lem gedeeltelijk gesloopt. Tot ergernis der Haarlemmers bleef de brug in half gesloopte toe stand op zijn plaats. Daar komt nu verandering in. De geschon den Gravensteiner brug wordt weggehaald en een nieuwe komt er voor in de plaats. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft aan de pers een mededeling verstrekt waarin wordt gezegd, dat er geen aannemelijke aanwijzingen zijn aan te voeren voor de opvatting, dat F. Schailenberg, wiens lijk op 14 September j.l. te 's-Graven- hage werd gevonden, vermoord zou zijn. welke zouden kunnen wijzen op geweld van buiten uitgeoefend, noch van vergiftiging, zodat geen aanknopingspunten voor misdrijf aanwezig waren. Na het vinden van het lijk heeft de Justitie, aldus de procureur- generaal, een onderzoek ingesteld. Daar op het lijk geen sporen gevonden werden, die op misdaad konden wijzen, en evenmin om standigheden bekend waren, die in die richting gingen, werd ver lof tot begraven gegeven. Nadat enige dagen later 'door een rijksrechercheur aan de Jus titie mededelingen gedaan waren, dat hij met Schailenberg korte tijd tevoren onderhandelingen had gevoerd over het leveren van effecten, die afkomstig zouden zijn van zekere Mucke, werd hierin voor de Justitie aanleiding gevonden om alsnog sectie op het lijk van Schailenberg te gelasten. De gerechtelijke deskundige kwam tot de conclusie, dat de oorzaak van de dood van F. Schai lenberg is geweest verdrinking in slootwater (een aan voornoemde rijksrechercheur aangewezen on diepe plaats bleek na onderzoek onjuist te zijn geweest), dat geen verschijnselen zijn gevonden, (Van een bijzondere correspondent) WENEN, Jan. 1950. Vier jaar lang heeft de bevolking van Oostenrijk, ondanks de enorme belasting waaronder zij gebukt ging, een voorbeeldige discipline aan de dag gelegd. Zonder opstandigheid werden de zware offers opgebracht, welke van haar werden gevergd. Het schijnt, dat de boog nu haar span kracht begint te verliezen. Een misdadige speculatie heeft dé prijzen der levensmiddelen opgejaagd tot een hoogte waar ze voor arbeider noch middenstander meer om te betalen zijn. Als gevolg daarvan is de sociale rust ondermijnd en men hoort nu van ongeregeldheden, stakingen en zelfs hongerbetogingen. Een langzaam verkregen her stel verkregen door grote krachtsinspanning en dank zij een voorbeeldige sociale rust plaatste Oostenrijk in opvallende tegenstelling tot de naburige gebieden achter het IJzeren Gor dijn, die een prooi zijn van de communistische uitbüitingspoli- tiek. Niettemin was er ook veel schijn in dat beeld van uiterlijk herstel. Het drukke autoverkeer in de straten, de rijke etalages, de fantastische reclame-verlich ting des avonds en het levendige bezoek aan theaters en bioscopen, dat alles kon in een stad als Wenen b.v. gemakkelijk de in druk geven van nieuwe wel vaart. Al deze dingen zijn echter de attributen van een propagan distische bezettingspolitiek, be doeld om een schitterend kleed te leggen over een heel wat min der schitterende werkelijkheid. De levensstandaard van de grote massa is altijd uiterst laag ge bleven, onderworpen als deze is aan een reeks noodzakelijke ver plichtingen. Het doel is immers de totale productiecapaciteit bin nen twee tot drie jaar zó hoog op te voeren, dat het land na het beëindigen van de Marshall-hulp zijn bevolking zelf kan voeden en verzorgen. Dit betekent te vens, dat de export op kolossale wijze moet worden uitgebreid, want daarvan moet de invoer be taald worden, en het betekent vervolgens, dat er moet gespaard worden om de wederopbouw, de vernieuwing van het spoorweg verkeer en de modernisering der industrie uit eigen middelen te kunnen financieren. Kostbare regeringsvorm Het vele wat reeds gepresteerd was, werd dus verkregen dank zij grote soberheid en grote of fers alle uiterlijke schijn ten spijt. En het oordeel der kiezers heeft dit voorzichtige en pro grammatische herstel gesanctio neerd. Daarom is het wel dubbel jammer, dat sinds einde Septem ber de speculatie door opdrijving der prijzen en door politieke agi tatie rondom het devaluatie thema de kans heeft gekregen een bijna ontwrichtende crisis te veroorzaken, ontwrichtend om dat ze niet enkel resulteert in loon- en prijsmoeilijkheden maar ook in daling van het vertrouwen in de regeringspolitiek. Oorzaak van deze tegenslag is in de diepste grond het feit, dat het devaluatieprobleem het land overviel in het midden van de verkiezingsstrijd. Links-socialis ten en communisten maakten er zich van meester om de kiezers op demagogische wijze te beïn vloeden; zij kwalificeerden deva luatie als een nieuwe, derde ,,Ab- wertung", een nieuwe roof van het spaargeld der massa. Het was begrijpelijk genoeg dat toen noch de katholieken noch de socialisten geneigd wa ren de noodzakelijke valuta correctie door te voeren: dit zou de eerste taak der nieuwe rege ring worden. Maar de vorming der nieuwe regering werd een langdurige zaak, wat men te voren niet berekend had. Kost bare tijd ging verloren, want de export kreeg door het uitstel een klap, de import werd dadelijk belangrijk duurder en ondertus sen sloegen de speculanten hun slag: de prijzen vlogen omhoog, in afwachting van de devaluatie. Waarom duurde de vorming der nieuwe regering zo lang? Aan Figl en zijn Volkspartij heeft het zeker niet gelegen. Hi; heeft zijn positie als sterkste par tij niet uitgebuit, zulks terwille van het landsbelang dat samen werking met de socialisten voor schreef. Maar de socialisten heb ben dat wèl gedaan: de katho lieken hebben het feit moeten slikken, dat de socialisten on danks hun nederlaag bij de ver kiezingen sterker in het kabinet vertegenwoordigd zijn dan in de oude regering en dat zij zelfs het departement der genationali seerde bedrijven bezetten. En dit, hoewel de uitspraak der ver kiezingen een duidelijke veroor deling van verdere socialistische experimenten inhield. De overdreven eisen der socia listen hebben de kabinetsforma tie vertraagd en veel kostbare tijd verloren doen gaan. In dit vacuum met zijn onzekerheden trad het devalüatieprobleem op Bondskanselier Figl van Oostenrijk. en de speculatie kreeg de ge legenheid hear slag te slaan. De regering heeft alle zeilen bij moeten zetten om de situatie weer in de hand te krijgen, zij heeft allerwegen en tegen elke prijs levensmiddelen opgekocht grote partijen aardappelen in Nederland o.a. om de levens middelenvoorziening weer te doen marcheren, iets wat zij kon doen dank zij de Amerikaanse steun. Maar de socialisten zullen de sociale onrust misschien nu weer gaan uitbuiten door op het departement voor de genationa liseerde bedrijven de strijd voor de planning en nationalisatie met nieuwe kracht te gaan voeren. En dat kan alleen maar nieuwe spanningen oproepen. Niettegenstaande deze verkla ring zijn door de Haagse politie, zomede door een rijksrechercheur uitgebreide en kundige onderzoe ken ingesteld, welke eveneens tot de conclusie geleid hebben, dat geen aanknopingspunten voor misdrijf aanwezig waren. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is gebleken, dat vorengenoemde over effecten gevoerde onderhandelingen met aan Mucke toebehorende effecten niets uitstaande hebben gehad. Blijkbaar heeft Schailenberg over de herkomst van deze effec ten óf gefantaseerd öf zich iets wijs laten maken. Immers toen aan bovengenoemde rijksrecher cheur een zevental effecten als monster geleverd waren, zoge naamd afkomstig uit de voorraad effecten van Mucke, is na onder zoek vastgesteld kunnen worden, in welke handen deze effecten geweest zijn. Gebleken is. dat dit andere personen waren dan Mucke. Zijn er derhalve geen aanne melijke aanwijzingen aan te voe ren, dat Schailenberg vermoord zou zijn, meerdere redenen kun nen bèstaan hebben voor zelf moord. Reeds eerder liet hij zich uit levensmoede te zijn, zelfs heeft hij onder een of ander voor wendsel naar een snelwerkend vergif gevraagd. Zijn huiselijke en financiële omstandigheden wa ren treurig. Hij was gedagvaard om op 15 September 1949 dag na zijn overlijden als getuige voor een bijzonder gerechtshof te verschij nen, waar hij door de politie zou worden voorgeleid, omdat hij aan een vorige oproep niet had vol daan. Tenslotte geeft ook de omstan digheid. dat Schailenberg zijn huis in de nacht van 13 op 14 September 1949 heimelijk verliet, zijn armbandhorloge, dat hij al tijd droeg, zo ook zijn geld achter liet, mede te denken. Welke van deze redenen ten slotte de doorslag heeft gegeven, valt,' nu Schailenberg zich daar over niet mondeling of schrifte lijk uitgesproken heeft, niet met zekerheid vast te stellen. l=>AS T ILLES VOOR (Adv.) In de Sovjet-Unie, welker enige streven, naar de communistische propaganda wil doen geloven, de bevordering en verbreiding van de vrede is, heeft niettemin ieder legeronderdeel in de loop van het jaar zijn eigen speciale feestdag. De Westelijke waarnemers doen echter verkeerd aan deze feesten slechts geringe belangstelling te schenken. Weliswaar worden bij zulke gelegenheden voornamelijk cliché-redevoeringen afgestoken, doch dikwijls sijpelt er ook wel iets door, dat interessant is. Dit jaar is het feest van het Sovjet-wapen der artillerie op 20 November gevierd met een serie van geweldige parades, niet alleen in Moskou, maar ook in de hoofd steden van alle Russische Repu blieken en in de vier „helden steden" Leningrad, Odessa, Sebas- topol en Stalingrad. Voor de eerste maal werden deze parades boven dien gehouden in de zes steden, die als centra genoemd kunnen worden van de kanonnen- en gra naten-industrie, namelijk Chaba- rowsk, Gorki (vroeger Nisjny Nowgorod), Molotow, Nowo-Si- binsk, Swjerdlowsk en Tula. Ter gelegenheid van de parade in Moskou, verklaarde maarschalk Woronow, dat de wapen-industrie der Sovjet-Unie in 1945 120.000 kanonnen, 100.000 mortieren en 450.000 mitrailleurs had vervaar digd, doch dat de productiecijfers op het ogenblik nog aanzienlijk hoger lagen. De artillerie van het Sovjet-leger is volgens Woronow „de machtigste van de gehele wereld". De maarschalk haalde daarbij een gezegde aan van de „geniale strateeg Joseph Stalin": „De artillerie is de god van de -moderne oorlog". Deze paar woorden plaatsen de gehele leugenachtige vredespro- paganda, die de Sovjets overal voeren, waar zij het heft niet in handen hebben, wel in een on barmhartig licht. Daar echter, waar de Sovjets zich zeker van hun zaak voelen, pronken zii met hun militaire macht en verandert hun propaganda voor de vrede in een voor de oorlog. Zo meldt thans de Informatiedienst van Vrij .Tsjecho-Slowakije, dat de com munistische partij-functionarissen tijdens een geheime vergadering van de vertrouwensmannen van de Tsjechoslo waakse Communis tische Partij, van de arbeiders- militie en van de actie-comité's, voornemens zijn deze leuze te lanceren: „Volgend voorjaar is het oorlog!" Bovendien ontvingen de aanwezigen nauwkeurige in structies over de wijze, waarop onder de leden der verschillende communistische organisaties en onder de bevolking de juiste oor logsstemming kon worden bevor derd. NAJAMUDDIN OVERLEDEN MAKASAR, 6 Jan. (Aneta). - Dinsdagmorgen is in zijn woning te Makasar overleden Nadjamuddin Daeng Malewa, de eerste minister president van Oost-Indonesië, die eind 1947 wegens malversaties uit deze functie werd ontheven én ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3'/i jaar. Hij was reeds geruime tijd ziek tengevolge van een hart kwaal. Hij werd deswege enige maanden geleden opgenomen in ?en ziekenhuis en wegens zijn lichame lijke toestand voorwaardelijk in vrijheid gesteld. FEUILLETON v Uit het Engels dooi Clarence Budington Kelland 26 HOOFDSTUK VIII „Straight," zei ik. „Ik heb eens nagedacht over wat je me verteld hebt over het vruchtbaar maken van de ranch met putten en afrasteringen en zo." „Mooi zo," zei hij kortaf. „Dat betekent een mooie duit geld." „En of." „Denk je, dat het verantwoord zou zijn zoveel geld uit te geven, alleen afgaande op jouw opinie?" „Dat zou het stomste zijn wat je doen kunt." „En wie zou ik dan moeten raadplegen?" „Je kunt het beste gaan praten met Rider van de Phoenix Bank, en met Pittman, de voorzitter van de Arizona Veefokkers Bond." „Dan denk ik, dat ik morgen maar eens naar Phoenix toe ga." „Alleen?" „Eén keer moet de eerste zijn." Hij dacht hierover na. „Die al bino," zei hij toen, „kon je wel eens om zeep brengen." „Dat kan hij honderd meter hier vandaan ook." „Kun je met een schietwapen omgaan?" vroeg hij. „Een beetje," zei ik. Ik was geen athleet en aan voetballen of bok sen deed ik niet. Maar ik had ge weer- en pistoolschieten geoefend. „Laat maar eens kijken," zei hij. Hij ging naar binnen en keerde terug met een geweer ên een re volver. Ik voel me nooit op mijn gemak ials ik mijn kunnen moet vertonen. Niet dat ik er een hekel aan heb een goede beurt te ma ken, maar ik ben altijd bang, dat ik op het critieke ogenblik een flater zal staan. Straight liep naar de palissade, een meter of hon derdvijftig verder en zette een zestal lege flessen op een rij met zowat een voet tussenruimte. „Knal maar raak," zei hij. „Knal maar raak," zei hij. Zelfbewust pakte ik het ge weer en zette me in postuur. Ik moest, koste wat het kost, een goed figuur maken. Middelmatig heid was in dit geval niet vol- rassen. Het was een goed uitge balanceerd geweer. Ik haalde diep adem en schoot toen zes keer vlug na elkaar. Vastberadenheid en 't verlangen om een goede indruk te-maken schijnen stimulerend te werken. De ze,s flessen tuimelden tenminste stuk voor stuk van de palissade. Straight keek eens over zijn schouder heen mijn kant uit en ging toen de flessen oprapen. Hij kwam terug met twee scher ven in zijn hand. „Allemaal dwars door de hals," zei hij nonchalant. „Ik zou op het breedste gedeelte gemikt hebben." Hij wierp de kapotte flessen weg. „Je hebt zeker op concourses ge schoten?" „Af en toe," zei ik. „Probeer de revolver eens," zei hij. Mijn zelfvertrouwen was aan gewakkerd. Hij slingerde een leeg conservenblik weg. Op het ogen blik, dat 't de grond raakte, vuur de ik en het blik sprong omhoog. Ik schoot nog drie keren en bij elk schot sprong het blik in de hoogte. „Tjonge!" zei hij. „Af en toe, zei je toch hè? Wel eens prijzen ge wonnen?" „Een paar," zei ik. „Wat voor?" „Noubegon ik met tegen zin, want ik praatte liever niet over zulke dingen, eh, ik doende. Ik wilde Straight ver ben kampioen geweest op de uni versiteitswedstrijden." „Dat zal je oude heer wel ple zier gedaan hebben," merkte hij op. „Ik denk van niet," zei ik. „Waarom niet?" „Nou, ik geloof dat hij er nooit iets van heeft gehoord." „Het maakt wel verschil uit, of je op een mens schiet of op een blikken busje," ging hij op quasi- achteloze toon verder. „Inderdaad," zei ik, „dat is een heel verschil." „Dat weet je dus," zei hij. „Daar ben ik achter gekomen, ja." „Zeker in de oorlog?" „Ik was dienstplichtig," zei ik. „Hebben ze tijdens de oorlog nog medailles uitgereikt?" „Massa's." „Ook wel eens een gehad?" „Nou, toevallig was ik een paar keer in de buurt toen ze aan het uitdelen waren." „Wat voor medailles?" „Doodgewone medailles," ant woordde ik, niet erg op mijn ge mak. „Dat zal je oude heer wel niet onverschillig gelaten hebben." „Hij heeft het er nooit over ge had." zei ik. „Misschien heeft hij daarvan ook nooit iets gehoord?" „Kar^zijn," was al wat ik wist te antwoorden. „Als je morgen naar Phoenix gaat, zou ik maar vroeg vertrek ken, merkte hij op. „Is vijf uur vroeg genoeg?" „En leg die revolver liever voor het grijpen," adviseerde hij. „Best," stemde ik toe. „Luister eens hier, Strawn," zei hij. „Ik ben niet nieuwsgierig van aardniet erg tenminste. Maar wat is er eigenlijk aan de hand? In wat voor wespennest ben ik bezig terecht te komen?" „Geen idee van," zei ik. „Wat bedoel je eigenlijk?" „Ik bedoel, wat is dat voor een affaire met die twee Vestzak-Ve- nussen? Wat heb jij uitstaande met degene, die we vandaag zijn tegengekomen? En wat heeft die albino ermee te maken? Je hoeft niet erg slim te zijn om te begrij pen, dat jij er op de een of andere wijze bij betrokken bent. Hoe komt dat? Wat is er hier gaande in Arizona? En niet dat het mij wat aangaat," voegde hij eraan toe. „Straight, ik weet het werkelijk niet. Ik heb die Maggie Jones in de trein ontmoet. Ze zei, dat ze bang was van een zekere albino. Toen ik haar vandaag opnieuw zag, leek het me wel goed onze albino ter sprake te brengen." „En jij hebt haar koffer in jc bezit," zei hij. (Wordt vervolgd) In verband met de v de vraagstukken, als de van bouwvolumen, de samenvoeging van gemee ■eek het ons interessant der bevolking van de uit ons gebied in de la; derd jaar, eens te doen r gegevens lopen t.e.m. 194" der officiële volkstelling. Het kan nuttig zijn, da' ee gegevens bewaard, or nader bekend te worder cijfers aan te vullen. Wö komen op eventue! sies nader terug. ABBEKERK. Jaar: Aant. Inw. 1840 731 1846 812 1872 807 1880 838 1890 688 1900 724 1905 733 1910 689 1915 742 1920 758 1925 715 1930 750 1935 755 1939 812 1942 819 1943 849 1944 880 1946 1035 1947 1014 T( Op 1 Januari 1947 wa: dastrale grootte der Ger. kerk: 786.6034 Hectare. T gemeente, behalve het Do kerk, nog omvatte: de Lambertschaag en Weere Gehuchten of Buurtschap rallelweg, Bennemeer en I horn. AKERSLOOT. Jaar: Aant. Inw.Toe 1840 964 1846 1075 1872 1320 1880 1543 1890 1671 1900 1567 1905 1518 1910 1559 1915 1573 1920 1683 1925 1865 1930 2001 1935 2072 1939 2123 1942 2193 1943 2247 1944 2324 1946 2237 1947 2294 Op 1 Januari 1947 was de trale grootte der Gem. Ak 2528.5396 Hectare. Terwijl meente, behalve het Dorp sloot, nog omvatte de Gel- of Buurtschappen: S Sluisbuurt, Kerk- en Mole Boekei, Schermeer, Kogei Woude, Stierop en Starnrr ALKMAAR. Jaar: Aant. Inw.: Toer 1840 9835 3 1872 11601 -3 1880 13304 1890 15833 3 1900 18373 3 1905 19851 2 1910 21131 i 1915 22121 c 1920 23778 i 1925 26472 1 1930 28011 2 1935 30199 3 1939 31774 3 1942 34282 3' 1943 34931 3 1944 37093 3 1946 36556 3 1947 37471 3 Op 1 Januari was de kad! grootte der Gemeente Al ANNA PAULOWNA. Jaar: Aant. Inw.: Toen. 1872 2418 11 1880 2723 i: 1890 2789 1900 3061 1905 3271 1! 1910 3270 IJ 1915 3805 11 1920 4246 1' 1925 4372 lf 1930 5071 2( 1935 5868 24 1939 5986 24 1942 6348 26 1943 6620 27 1944 7451 30 1946 6876 28 1947 6815 28 Minister In 't Veld heeft Vi de eerste school van montage geopend te Zuidlaren, in de vmcie Groningen, gebouwd vo t systeem DotremnottTen E in vier maanden tijd. Ze wori modernste school van ons lam noemd. De minister noemde in een het scholenprobleem het mees pende van de wederopbouv men. De minister wees o] Fmse scholen, die wij in het i van een handelsverdrag „prac cadeau kregen". ■Er is nu een handelsverdrag Oostenrijk gesloten, waarbij w ruil voor aardappelen en vis houten woningen en houten 'en moesten nemen. Voor de t er,r ij kso woningen voelde men het departement niet zoveel, de scholen weL Bevolkingscijfehs Met betrekking tot de wor bouw zei de Minister dat ook alle wensen en verlangens nog waren vervuld. Het is mogelijl e'£enlijk ook wel n zakelijk om ongeveer 70.000 wo ®en Pep jaar te bouwen. The tisch is een dergelijk program schien wel te verwezenlijken, aus de Minister. Maar dan 7.a ook ongetwijfeld over 6 jaar f woning meer gebouwd behoevei worden, hetgeen een grote wi loosheid in de bouwbedrijven 'ch mee zou brengen. Het ee «rote tekort is thans opgevanger men zal nu de bouwactivite ver een langere periode mo< gaan uitsmeren. Spreker dacht te bereiken met de bouw van **n. duplexwoningen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6