Don Bosco-groep heefteen nieuw Hoofdkwartier Gemeente-ontvanger gehuldigd ALTIJD EN OVERAL Geestelijke vorming op eerste plan in Katholieke Sportbond De Kerstnacht van de bandiet ALKMAAR EN OMSTREKEN Maar het dak is nog van zilver Serenade aan H. E. Deken J Kapschuur met drie paarden verbrand te Winkel Vrouw gestorven tijdens feestje Retraite in Bergen Vele hartelijke woorden en geschenken Contactvergadering N.K.S. R. K. Bond van Zang verenigingen „Nut en Vermaakoogst groot succes Marktberichten Onder grote belangstelling had gister de officiële ingebruikname plaats van het nieuwe H. K. van de Don Boscogroep, de verken nersbeweging van de St. Josephparochie. Dit nieuwe H. K., waarvan de totstandkoming met vele en vaak grote moeilijk heden gepaard ging, ligt fraai gelegen in de Hout, nabij de Krocht; het is een uit beton opgetrokken gebouw met vijf compartimenten, waarin de Don Bosco-groep voorlopig voldoende ruimte heeft. Onder de 'aanwezigen, die bij de officiële opening tegenwoordig wa ren, zagen wij de Z.E. Heer Pastoor G. Ij. Binkhorst met het Kerkbe stuur, de districts-aalmoezenier, Rector v. d. Hoek, de districtscom missaris, de heer Kerklaan, de aal moezenier van de St. Dominicus- groep. Pater Marcelis en namens de burgemeester, die verhinderd was, wethouder R. Bakker. Namens de Groepscommissie heette de heer Berkhout alle aan wezigen, waaronder vele ouders van welpen en verkenners, van harte welkom, om vervolgens allen dank te brengen, die aan de totstandko ming hadden medegewerkt; aller eerst de gemeente, die de grond beschikbaar stelde en de bouwver gunning verleende; de weldoeners, die door een renteloze lening, de uitvoering der plannen hadden mo gelijk gemaakt, het Kerkbestuur, dat een financiële bijdrage ver leende, de architect en de aanne mers de Fa. De Moei en Hermes, alsook de heer E. van Latum. Spr. schetste de vele moeilijkhe den, die aan de' totstandkoming voorafgingen, doch die dank zij de voorspraak van Don Bosco over wonnen werden. Spr. wenste de aal moezenier, de leidsters, leiders, ver kenners en welpen van de Don Boscogroep geluk met het nieuwe H.K.. waarin naar hij hoopte spoe dig de juiste verkennerssfeer zou heersen: hii verheugde zich er ook over. dat door dit nieuwe H.K. de mogelijkheid is geschapen tot op name van nieuwe leden en hoopte, dat do daarvoor nodige leiders niet op zich zouden laten wachten. Toespraak Wethouder Bakker. Nadat Pastoor Binkhorst het nieuwe H.K. had ingewiid, was het woord aan Wethouder Bakker, die tot zijn genoegen constateerde, dat de bemoeiingen van de gemeente bij de totstandkoming van dit H.K. niet talrijk waren: hij verheugde zich over dit resultaat van parti culier initiatief, dat hij aan ande ren. die maar direct bij de gemeente met hun moeilijkheden aankomen, ten voorbeeld selde. Hij wees erop. dat 50 pet. van de Alkmaarse jeugd georganiseerd is en zou het toejui chen. als de gehele jeugd georgani seerd zou zijn., omdat daardoor de levenskansen gunstiger worden: hij hoopte, dat, als t.z.t.. op de leiders van de Don Boscogroep een beroep gedaan zou worden om medewer king aan de zorg voor de nu nog ongeorganiseerde jeugd, hij daarop zou mogen rekenen. Tenslotte wenste spr. de Don Boscogroep namens de gemeente geluk met het nieuwe H.K. Pastoor Binkhorst sprak een dankwoord tot al degenen, die had den medegewerkt aan de bouw van het H.K., nl. aan het Groepscomité. dat veel werk verzette, aan zijn medeleden van het Kerkbestuur voor de financiële medewerking en speciaal aan de heer Hermes voor de belangeloze medewerking bij de bouw. Hij wenste de leiding en de aalmoezenier van de Don Bosco- ALKMAAR. Gistermorgen maakte „St. Caecilia" onder be gunstiging van zonnig winterweer een muzikale rondgang door de stad. met als doel de pastorie van bet Vcrdronkenoord, waar de tot dusver nog uitgestelde serenade aan de H. E. Deken Jacobs werd gebracht. Een en ander geschiedde van zelfsprekend onder grote belang stelling van het publiek, dat ge noot van de vrolijke muziek, die St. Caecilia ten gehore bracht. De H. E. Deken liet zich niet onbetuigd en onying de muzikan ten in de pastorie, waar zij gul werden onthaald. In zijn dank woord sprak de H E. Deken de hoop uit. dat de leden van St. Caecilia, die straks uit Indonesië zullen terugkeren, weer in het thans-geuniformeerde corps zullen terugkeren; in dit verband zegde hij zijn volle medewerking aan St. Caecilia toe. Wij vernamen voorts, dat de di rigent van St, Caecilia, de heer Joossen. wegens drukke bezighe den zijn functie als directeur van St. Caecilia heeft neergelegd. Tot waarnemend directeur is benoemd de heer D. Oly uit Bergen, die ook dirigent is van te Heiloo. „St. Caecilia" WIE VOND f 140.—? ALKMAAR Mevrouw Wilden burg, Ranonkelstraat 40 alhier, wier echtgenoot van een zeer bescheiden inkomen zijn gezin met vier kleine kinderen moet ooderhouden verloor op Oude-jaarsdag een oude porte- monnaie met f 140.- Van dit bedrag het maandsalaris, van de heer Wil denburg, had dit gezin de hele maand Januari moeten rondkomen. Iemand moet de portemonnhie ge vonden hebben. Doch niemand heeft tot nu toe aangifte gedaan van de vondst. Wij sporen de vinder aan, het geld alsnog bij de fam. Wilden burg terug te brengen. Wie nog enig gevoel van menselijkheid het zijne kan noemen, zal het immers niet verdragen de oorzaak te zijn van zwarte (ellende in een gezin met vier kleine kinderen. Tc water gereden ALKMAAR Zaterdagmiddag reed een 11-jarige jongen op de fiets in het water van de Zandersbuurt. De 23-jarige Jan Liena die in de buurt op visite was, hoorde het hulpge roep en begaf zich geheel gekleed te water. Met behulp van omstan ders slaagde hij er in de jongen te redden. Door de poRitie werd de drenkeling verlost van het binnen gekregen water. De huisdokter be- larite zich verder met de behande- 1' - van de jongen. groep geluk en sprak de wens uit, dat dit nieuwe H.K. mocht bijdra gen tot de vorming van karakter volle mannen. Ook namens de vrouwelijke jeugd beweging van de parochie wenste spr. de Don Boscogroep geluk, waarna hij deze Gods Zegen onder de voorspraak van Don Bosc0 toe wenste. Vervolgens spraken nog de Districtsaalmoezenier Rector v. d. Hoek, die speciaal de leiding van de Don Boscogroep dankte voor haar trouw en hulp. alsmede de groepsaalmoezenier Pater Buys, die de welpen en verkenners aanspoor de hun dankbaarheid voor dit ide aal H.K. te tonen, door trouwe le den te zijn van de jeugdbeweging. De heer Berkhout sprak tot slot een dankwoord. Vermelden we nog, dat wethou der Bakker vóór de plechtigheid door het doorhakken van een bar rière de symbolische opening ver richt had en dat de plechtigheid met het gebruikelijke verkennerscere- monieel o.l.v. Hopman Groof ge paard ging. VIERDE H.O.V.-CONCERT TE ALKMAAR Het eerste concert, dat de HOV in het jaar 1950 te Alkmaar zal geven, is vastgesteld op Woensdag 11 Januari a.s. Als soliste zal hier aan medewerken de begaafde solo. harpiste van het Rotterd. Philh. Orkest, Margot Broeders. Het concert staat wederom o.l.v Toon Verhey en opent met de Pavane pour une infante défunte van Maurice Raval. Hierna speelt Margot Broeders de Dansen voor harp en strijkorkest van Cl. Debus sy. Bij haar tweede optreden, na de pauze, zal zij het Harpconcert van de in 1878 geboren Nederl. componist Henri Zagwijn ten ge hore brengen Hierna wordt het concert besloten met een uitvoe ring van een werk van Alex Voor molen: De drie Ruitertjes, varia ties over een Nederl, lied. Damclub D.D.D. De stand in de kopgroep van de le klas is: 1. J. Schuit 1318; 2. N Oud 9—13; 3 H. Kruider 10—11; 4 M. Hemels 9—10. 2e klas: C. Bijwaard—M. J. Lang- ras Jr. 0—2; M. J. Langras Sr.L. Verver 2—0; J. MiedemaD. Stam 20 De stand in de kopgroep is: 1. M. J. Langras Jr. 11—16; 2. C. Bij-, waard 911; 3. M. J, Langras Sr. 910; 4, J. Miedema 98, 3e klas: BruggemanKorn 20; VeenKlinkhamer 02; Bakkum Balder 20; BalderKlinkhamer 11; VeenBruggeman 20. 12 /2 JAAR PRIESTER Woensdag 11 dezer zal Father M. J. Eeltink van Mill Hill, leraar aan het Groot-Seminarie te Roo sendaal. voorheen in het Klein seminarie te Hoorn, zijn koperen priesterfeest vieren. Zondag a.s. zal hij in de St. Lau. rentiuskerk om half 10 een plech tige H. Mis celebreren. A.F.C.-NIEUWS SVA 2—AFC 2 1—4; Berdos 2— AFC 3 0—1; Alm. Boys 5—AFC 4 21; LimmenAFC 5 32. Junioren: AFC bBerdos a 21; AFC c—HCV b 4—0. Het tweede en derde elftal ver dienen een compliment voor hun keurige overwinningen. Als dat ,.zo" gaat dan is succes op het eind van het seizoen verzekerd. Het 4e en 5e elftal kregen beide een klei ne nederlaag te slikken, dat moet anders hoor! De junioren deden de balans naar de goede kant overslaan door twee overwinningen, vooral c's overwin ning liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Hedenavond clubavond, wij gaan weer een extra serie competitie wedstrijden spelen, want het is iedere week geen Nieuwjaarsmaan dag! Dus tot vanavond bij Beemster De PPC-ei ONZE AGENDA BIOSCOPEN: ABT: Shep, de mensenredder en Om het goud van Canada, 14 jaar; Cinema Americain: Song of my heart, alle leeft.; Har monie: Key Largo, 14 jr.; Victoria: Het avontuur be gon in Bombay, keuring 18 jaar. NACHTD. APOTHEKEN: Apotheek van Mevr de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telefoon 3916. V. WINKEL Zaterdagmorgen om streeks 11 uur brak brand uit in de grote kapschuur van de heer Piet Klaver, Langereis te Winkel. De brand greep zeer snel om zich heen. Drie paarden, die in de kapsrhuur op stal stonden, kwamen in de vlammen om- Meerdere malen is ge tracht deze dieren te redden, doch men moest telkens door de hevige rookmassa's onverrichter zake terug keren. Het vee, dat aan de andere kant van de kapschuur op stal stond, kon tijdig worden weggeleid. De kapitale boerderij, alsmede de varkensschuur, die aan de kap schuur grenst, konden behouden worden. Dit is wel te danken ge weest aan de gunstige wind, als mede door het kranig optreden van de brandweercorpsen uit Winkel en Nieuwe Niedorp. Deze waren zeer snel ter plaatse en vielen beiden met 2 stralen de vuurmassa aan. Dat de boerderij behouden is ge bleven, ligt wel grotendeels hieraan, dat deze was voorzien van dakpan nen en met hout beschoten was. Was dit niet zo geweest, dan was ook de boerderij naar alle waar schijnlijkheid niet behouden geble ven. Uit voorzorg was ook daar het vee uit de stallen verwijderd en het huisraad in veiligheid gebracht. De heer Klaver was niet thuis tijdens de brand. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk ge zocht worden in de oliestookinrich ting, welke dienst doet om aard appelen te stomen. Deze stond in de kapschuur. Onze correspondent was ongeveer vijftien minuten vóór de brand daar nog aanwezig en heeft met de broer van de heer Klaver de stookinrichting bezich tigd. Deze brandde toen al laag. Dit had de heer Klaver gedaan om dat hij even weg moest en er zo ver zekerd van was dat er tijdens zijn afwezigheid niets kon gebeuren. Het moet ons n0g even van het hart dat de brandweerlieden van Winkel in het geheel niet in het bezit waren van brandweerkleding. In een ge sprek dat wij gehad hebben met een van de brandweerlieden deelde hij ons mee dat zij niet in het bezit zijn van jas, helm en laarzen. Het is te hopen dat het, gemeentebestuur deze mensen eens zal helpen aan behoor lijke kleding, want naar onze me ning is blussen zonder behoorlijke bescherming bepaald onverant woord. N. NIEDORP. Tijdens het af scheidsfeest van de buurtvereni ging „de Middelmoot" deed er zich wel een zeer tragisch ongeval voor. Ter afwisseling van het op treden van Joop Theunisz. werd door jong en oud een dansje ge maakt. Ook mevr. R.v. D. uit Nieuwe Niedorp had met haar tafelbuurvrouw gedanst en begaf zich naar haar plaats. Nauwelijks gezeten werd zij onwel. Dokter de Boer, die tot de aanwezigen be hoorde, kon slechts de dood con stateren. De verslagenheid was groot. Mevr. R. was moeder van drie kinderen. Slaags geraakt EGMOND AAN ZEE. Wegens een familiekwestie raakten mw K. en mw. v. d. L. in de Visser straat slaags, waarbij mw. v .d. L danig werd toegetakeld. Daar deze laatste „het er niet bij laat zit ten", zal de rechter in deze wel het laatste woord hebben. Egmond bouwt voort EGMOND AAN ZEE. De heer J. de Graaff heeft thans de her bouw van zijn perceel aan het Pompplein, volgens ontwerp van architect Schone uit Amsterdam, opgedragen aan de firma Rizzi en Stor te Castricum voor de som van f 56.961. De bevolking groeit EGMOND AAN ZEE, Het aantal inwoners van Egmond aan Zee. is van 1 Jan. 1949 tot 1 Jan. 1950 gestegen van 3211 tot 3331. Er was een geboorte-overschot van 45. terwijl zich 255 nieuwe inwoners vestigden en 180 per sonen vertrokken. FEBRUARI 1013 Dienstplichtigen 1316 Heren KAB (volt.) 17—20 Heren LTB 20—23 Heren KAB 24—27 Heren LTB 2831 Bouwpatroons 313 Moeders Voor gedemobiliseerden is er een retraite van 2124 Februari. Dat ging te bhrd OUDKARSPEL. Vrijdagavond j.l. omstreeks 5 uur, kwam een zekere B. uit Gelderland vanaf de richting Schoorl aangereden in zijn auto. Vanaf de nieuwe weg wilde hij de bocht nemen naar Oudkar spel op de viersprong Nieuwe weg - Dorpsstraat, Nrd. Scharwoude-Oud- karspel. Waarschijnlijk door een te grote snelheid kon hij de bocht niet nemen en reed over het trot toir, door het plansoen tegen een blinde muur van het huis, bewoond door de heer K. aldaar. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De muur van het huis werd ontzet, terwijl in huis de schilde rijen van de wand vlogen. De auto werd licht beschadigd. Het mag een wonder heten dat bij dit ongeluk geen persoonlijke on gevallen zijn voorgekomen. Door de rijkspolitie is procesverbaal op gemaakt- Uitvoering fanfare CASTRICUM Woensdagavond zal het Fanfare-corps St. Alysius een uitvoering geven. Dit fanfare-corps dat veel popu lariteit geniet in de gemeente zal het deze avond zeker niet aan be langstelling ontbreken. Het ligt in de bedoeling van de dirigent en be stuur van het fanfare-corps, het publiek een avond van culturele waarde te bieden. Haar programma vermeld o.m. Ouverture Italienne, Lustspiel Ouvert. en Andanti in G. AKERSLOOT. In een buitengewone raadsvergadering heeft het gemeentebestuur van Akersloot hulde gebracht aan de jubilerende gemeente-ontvanger, de heer P. van Duin, die 25 jaar lang zijn werkkracht in dienst van het belang der gemeente heeft gesteld en zich al die tijd een toegewijd en ambitieus werker heeft betoond, die er veel toe heeft bijgedragen dat de gemeente tot bloei is gekomen. In de voltallige raadsvergadering, die Zaterdagmorgen in het raadhuis werd gehouden, sprak burgemeester C. J. J. van den Heuvel de raads leden en genodigden na de eerste traditionele opening toe ,en heette hen welkom op deze eerste zitting van het nieuwe jaar. Na de raad zijn beste wensen voor 1950 te hebben aangeboden in het vertrouwen, dat in het komende jaar de werkzaamheden op dezelfde voet als voorheen voortgang zouden vin den, wees de burgemeester op het bijzondere karakter van deze zitting. Wethouder J. H. Swart beantwoord de namens de raad deze toespraak en bood wederkerig zijn beste wen sen aan. Huldiging jubilaris. Nadat de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote, de raadszaal was binnengeleid en aan de groene tafel had plaats genomen sprak de bur gemeester de jubilerende ontvanger in hartelijke bewoordingen toe. Bewonderenswaardig is het, dat zovelen onzer lezers zich. niet alleen daadwerkelijk voor de bouw van het nieuwe militaire tehuis in Ede interesseren, maar bovendien hun gaven verge zeld doen gaan van poëtische ontboezemingen. In het gedicht, dat lezer W.R. ons zond, wordt gezegd, dat we altijd meeleven met de jongens overzee, maar in niet mindere mate met de militairen die in het vaderland hun plicht vervullen. Zo moet het ook zijn. Zij moeten altijd en overal kunnen rekenen op de sympathie en de krachtige steun van ons allen, voor wie zij van het ouderlijk huis zijn weggeroepen. We gaan met flinke spron gen naar de f 600.Zaterdag ontvingen we van: W.R. f 2.50; J.S. f 2.—; S.R. f 2.50; A.B. f 5.—; J.D. f 2.50; G.S. f 3.—; N.N. f 1.—. Totaal: f 577.06. Ons gironummer is: 110 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn N L Zaterdagmiddag hield het district Noordholland van de Nederlandse Katholieke Sporthond in Café Ceres te Alkmaar voor de bestuurders der voetbalverenigingen in Alkmaar en naaste omgeving een contact-bijeen komst. die door een 20-tal personen werd bezocht. Het was, naar de voorzitter, de heer Van de Kamer, mededeelde, de vijfde bijeenkomst van dien aard, vorige werden o.a. te Hoorn en te Schagen gehouden, tijdens het nieuwe seizoen. Sprekende over het verenigings leven, constateerde de voorzitter, dat men nog niet overal het nut van de vergaderingen inziet. Ook de enquête, uitgaande van het Dio cesaan bestuur, was niet door alle besturen begrepen. De voorzitter spoorde daarom een ieder aan, als nog de gevraagde gegevens te ver strekken. Uit het jaarverslag bleek, dat 53 verenigingen bij de K.N.V.B. staan ingeschreven, die nog geen lid wa ren van de Katholieke Sportbond. In totaal zijn nu bij de N.K.S. 374 elftallen, nl. 205 junioren en 169 senioren-elftallen. Aan leden telt men momenteel 6417 man, waarvan 2302 adspiranten, 839 junioren en 3276 senioren. Uit het jaarverslag bleek voorts wel, dat er nog steeds een schromelijk tekort aan scheids rechters bestaat. Er zijn er slechts 38, dat moet in de toekomst meer worden! Iedere vereniging moet minstens een scheidsrechter kunnen leveren! Voorts werd geconstateerd, dat vele plannen niet tot verwezenlij king konden worden gebracht, er werd echter behouden wat gewon nen werd. Dit jaar zal men echter het programma van vorming met kracht gaan uitwerken, o.a. staan er nog enkele jeugdleiderscursussen, zoals te Alkmaar werden gehouden, en waarbij 20 cursisten slaagden, op het programma. Op de speelvelden gaven de katholieke verenigingen veelal de toon aan; vooral in het Noordelijk district. Hier moet dan ook in alle opzichten van een vooruitgang wor den gesproken. Tot voldoening van het bestuur werden er vele missie wedstrijden gespeeld. waarmede werd bewezen dat de katholieke sportliefhebber ook weet te offeren. Het jeugdkamp in Vught werd 'n succes; ook dit jaar zal er zeker tot iets dergelijks worden overgegaan. Op de Diocesane vergadering kon den de leden ervaren, dat het wel en wee van de katholieke sportbe- 'weging de Bisschop na aan het hart ligt. Mgr. Huibers gaf op een dui delijke wijze tekenen van zijn be langstelling en spoorde de jeugd aan, op de ingeslagen weg voort te gaan. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat de rekening over het afgelopen jaar met een bedrag van f 905.33 sloot. Er was een batig saldo van f 397.95. De be groting voor het komende jaar werd door de vergadering op f 1625 vastgesteld. Daarbij is uitgegaan van een contributie van f 0.25 per lid. Vorming der jeugd. De heer P. Kruyver uit Zaandam hield vervolgens een uitgebreide beschouwing over de Ned. Kath. Sportbond en de fusie-bepalingen met de K.N.V.B., een betoog, dat wij reeds verscheidene malen in ons blad bespraken. Wij willen nog wijzen op het feit, (loor de spreker in zijn inleiding aangehaald, dat de N.K.S. niet al leen voor de lichamelijke en tech nische ontwikkeling der leden ijvert, maar vooral zorgt voor een goede geestelijke vorming der leden. De heer Kruyver waarschuwde met klem tegen de sportverdwazingi die alom te bespeuren valt en wees op de gevaren, die aan een te veel nadruk leggen op de sport zijn ver bonden. Uit een enquête was gebleken, dat 72 pet. van de katholieke sportbe oefenaars in hun vereniging de enige kans krijgen, om nog wat geestelijke vorming mede te krij gen. Daarom achtte spreker ook de figuur van de geestelijk adviseur zo belangrijk. Overgaande tot de bespreking van de fusie-bepalingen, legde de heer Kruyver nog de nadruk op het feit, dat de K.N.V.B, de gees telijke rechten van de N.K.S. vol ledig erkent. Met een kort dankwoord van de voorzitter en een kleine discussie werd de bijeenkomst besloten. Daarbij stelde hij vast, dat deze gang naar het stadhuis een andere was dan gewoonlijk; geen acten, geen stukken, maar een feest in 't voor uitzicht. In gedachten ging spreker terug naar de 7de Januari 1925, de dag waarop de heer P. van Duin zijn ambt als ontvanger aanvaardde en door dezelfde burgemeester, die hem nu huldigde, werd beëdigd. Nu de balans van 25 jaar is opge maakt, kon de burgemeester consta teren, dat er met ijver en toewijding was gewerkt, dat deze ambtenaar door ijver en studie altijd aan de eisen van zijn ambt, óók toen deze zwaarder werden, uitstekend wist te voldoen en dat hét werk op sublieme wijze verricht werd. De jubilaris genoot 't vertrouwen van heel de gemeente en was erin geslaagd, eerbied voor zijn werk en zijn ambt bij 'n ieder af te dwingen. Dat de taak van een ambtenaar een dienende is. heeft de heer v. Duin altijd bewezen, ook bulten de eigen lijke werktijden om. Na nog even op de persoonlijke vriendschap gewe zen te hebben, die er tussen de bur gemeester en zijn ontvanger steeds, had bestaan, dankte de heer van den Heuvel de jubilaris voor het vele werk. in het belang van de gemeen te verricht. Daarbij herinnerde hij vooral aan de moeilijke jaren van werkloosheid voor de oorlog en de bezettingsjaren, die weliswaar uiter mate zwaar waren geweest, maar goed werden doorstaan. Als bijzonderheid wejd nog ver meld, dat de kas van deze ontvan ger altijd uitstekend in orde was, zo wel toon de gemeente zelf deze za ken controleerde, als toen de contro le werd verricht door het verifica tie-bureau der vereniging van Ne derlandse gemeenten. Fraaie geschenken. Als waardering voor 't vele goeds door de jubilaris verricht, en als blijk van dankbaarheid, overhandig de burgemeester van den Heuvel vervolgens namens de gemeente aan de jubilaris een tweetal standdaard- werken op geschiedkundig gebied en een prachtige roman. Voor Mevrouw van Duin was er een fraaie plant. Daarna sprak de burgemeester nog namens de gemeente-ambtenaren die op zo'n prettige wijze steeds met de jubilaris mochten samenwerken en overhandigde namens deze groep 'n zware, practische schemerlamp. Getroffen door deze vele blijken van waardering en vriendschap, sprak de heer van Duin een kort dankwoord, waarin hij er op wees, dat hij zijn' werk altijd met voldoe ning en lust had verricht. Hoewel hij deze dag wel als een bijzondere in zijn leven zag, meende de ju bilaris, dat hij niets meer dan zijn plicht had gedaan. Vervuld van dankbaarheid jegens God, die hem de kracht had gegeven zijn werk te verrichten, was hij ook dankbaar voor de medewerking, van zovelen in de gemeente ondervonden. Na dank te hebben gebracht voor de mooie geschenken drukte de jubi laris de wens uit, nog vele jaren zijn ambt waardig te kunnen ver vullen. Hiermede was het officiële gedeel te van de bijeenkomst beëindigd en sloot de voorzitter de zitting. In een gezellig samenzijn bleef men nog ge ruime tijd onder het genot van een tas koffie bijeen waarna de jubilaris met echtgenote naar zijn woning werd gebracht, waar in meer intieme kring het heuglijke feit van het 25- jarig ambtsjubileum werd herdacht. In de middag was er nog een recep tie, waarbij velen de jubilaris hun gelukwensen aanboden. ALGEMENE VERGADERING TE AMSTERDAM Zondag vergaderde de H.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuidholland te Amsterdam, onder leiding van de bondsvoorzitter, de heer J. A. Spigt te Hoogkarspel. In zijn openingswoord releveerde deze hej zo perfect georganiseerde bondsconcours in 1949 te Haarlem gehouden. Dit cultureel zeer hoog staande concours zal in de geschie denis van de bond zeer hoog blijven aangetekend. De bondssecretaris, de heer E. J. Groot te Grootebroek, bracht in zijn jaaroverzicht zoveel actueels naar voren, dat besloten werd dit aan alle bondskoren toe te zenden. Het financieel verslag van de bondspenningmeester, de heer F. Warnik te Hoorn, sloof met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven groot f 2672.19, batig saldo f 1546,57. De bondsbibliotheek geniet een goede belangstelling bij de koren, terwijl de financiële uitkomsten waren f 365,15, batig saldo f 253,08. Besloten werd de extra bijdrage voor de bibliotheek in 1950 te laten vervallen. In de bestuursvacature, ontstaan door bedanken van de heer A. E. Flaton te Voorburg, wegens hoge leeftijd, werd voorzien door de ver kiezing van mej, B. Dijsselbloem te Naaldwijk. De heer Flaton werd onder grote instemming tot ere-lid benoerpd. De fraaie bondswisselprijs werd uit gereikt aan de gem. 'zangvereniging „Zang en Vriendschap" te Bovenker voor de beste prestatie op het bonds concours te Haarlem. Als muzikale adviseur van de bond werd benoemd de heer Simon Terp stra te Nijmegen, die mede dP ver gadering bijwoonde. Zijn toelichtin gen en adviezen vonden 'n dankbaar gehoor. De diverse voorstellen van de koren werden vervolgens afge werkt. Als voorlopige data's voor het con cours in 1950 werden aangehouden de Zondagen 16 en 23 Juli, 't zal ver moedelijk te Heilo0 worden gehou den. Na een dankwoord, speciaal aan de bondsadviseur, de Hoogeerw. Heer P. L, Ch. van der Meer, voor zijn aawezigheid, ging de vergade ring uiteen. MATTHEW FOX OP JAVA AANGEKOMEN „Zwervend Amerikaans zakenman" DJAKARTA. (A.F.P.). Matthew Fox, de man van het befaamde Fox-contract is op Java aangeko men. Fox gaf te kennen veel te ver wachten van de economische toe stand in de V.P.I. Hij zou door de regering van de R.I.S. zijn uitgeno digd. Amerikaanse ambtenaren ver klaarden dat Fox voor hen slechts „een zwervend Amerikaans zaken man" was en wiens contracten hen niets zeiden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. KOUDE OCHTEND Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en meest zwakke wind overwegend uit zui delijke richtingen. Vannacht en morgenochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en hier en daar mist. Morgen over dag overal temperaturen boven het vriespunt. STOFFELIJK OVERSCHOT K. KOS IN DENEMARKEN AANGESPOELD DEN HELDER. 25 miil N.N.W. van de Deense havenstad Esbjerg spoelde dezer dagen een liik aan waarvan men vermoedde, dat het het stoffelijk overschot was van de heer K. Kos. Zoals den Helder in November met ontzetting ver nam verongelukte de heer Kos en de heer Beth met een Staverse jol op het Marsdiep. De Helderse poli tie die zich naar Denemarken be geven had, heeft het stoffelijk overschot inderdaad kunnen iden tificeren als zijnde van de heer Kos. Het zal zo spoedig mogelijk naar den Helder overgebracht worden om alhier ter aarde te kunnen worden besteld. Woensdag a.s. vindt de begrafe nis plaats. 19 Februari verkiezingen in Griekenland ATHENE, 8 Jan. (Reuter). —Ko ning Paul van Griekenland heeft heden een regeringsbesluit gete kend, waarin wordt bepaald, dat het Griekse parlement wordt ont bonden en dat op 19 Februari as. algemene verkiezingen zullen wor den gehouden. De nieuw gekozen kamer van afgevaardigden zal op 20 April d.a.v. bijeen komen. ZWEEDSE PLOEG TEGEN NEDERLAND De Zweedse ploeg voor' de wed strijden tegen Nederland op 17 en tegen België op 24 Januari zal be staan uit Liss Larsson, Per Olov Craneryd en Nicke Bergstroem, met als technisch leider de heer Brodd. Deze ploeg zal ook deelnemen aan de internationale kampioenschappen van Nederland op 21 en 22 Januari te Utrecht. Generaal Engles hoofd Ned. milit-aire missie? DJAKARTA, 8 Jan. (Reuter). Naar Reuter meldt, zal generaal- majoor E. Engles, de commandant der Nederlandse troepen in West- Java, binnenkort worden benoemd tot hoofd van de Nederlandse mi litaire missie in Indonesië. Volgens de officiële kringen, waaruit deze mededeling afkomstig is, zou pre sident Sukarno aan deze benoe ming reeds zijn goedkeuring heb ben gehecht. Het is ontegenzeggelijk een verdienste voor de R. K. Toneel vereniging Nut en Vermaak te 't Veld dat zij het aangedurfd heeft om het nieuwe en alles be halve lichte toneelspel van Harry van Batenburg „De Kerstnacht van de Bandiet", gewijd aan het lijden van Kardinaal Mindszenty c.s., voor het voetlicht te brengen. Dit spel, dat meerdere hoogte punten heeft van realiteit en ont roering voerde de honderden toe schouwers regelrecht in de woning van een eenvoudig Hongaars land man, die met de zijnen naast de strijd om het bestaan ook nog de verbeten strijd voor het geloof zijner vaderen had te voeren. In het door de Rode vloedgolf overspoelde land is het misdaad om in God te geloven en nog erger diens dienaren, de priesters, on derdak te verschaffen. Batenburg beschrijft het harde leven van de christenen daar, met de scherpte als had hij ze aan den liive onder vonden. Als scherp contrast met de „misdadige" oude priester voert hij ook een even hardnekkig door de roden achtervolgd rover en moordenaar ten tonele. Op beider hoofd staat evenveel, in de hoop dat er een judas gevonden wordt om deze mensen uit te leveren. Of het nu geldzucht is dan wel jacht naar behoud van eigen zaak of leven, steeds worden er dezul ken gevonden die aldus op de meest lafhartige wijze het schrik bewind in stand houden. Het strekt „Nut en Vermaak" tot eer, dat zij er op alleszins aan vaardbare wijzè in geslaagd is om dit gegeven in levende werkelijk heid om te zetten, zodat het me nigeen onuitwisbaar in herinne ring is vastgelegd. De vrees dat men in Westfries- land's dorpen moeilijk spelers zou kunnen vinden die geheel vrij van dialect dit spel kunnen uitvoeren, is geheel ongegrond gebleken. In tegendeel slechts een der kleinste bijrollen bleek ten deze niet ge heel feilloos, doch voor de anderen nemen we wat hun uitspraak be treft ons petje af. Spel en spelers. Regisseur J. H. B. Kamp heeft derhalve eer van zijn werk gehad, want ook op mise-en-scène viel niets aan te merken. Wellicht heeft hii echter zozeer zijn aan dacht aan het geheel gewijd, dat hij zijn overigens lang niet onbe tekenende rol niet zo verzorgde als wel mocht worden verwacht. Peter Szalbos, de vader van het gezin, Waarin dit stuk zich af speelt, was een pracht type van een Hongaarse boer, vasthoudend aan zijn geloof, verstandig in zijn optreden. Zijn vrouw, Esther, was een waardige tegenspeelster. Het was alleen jammer, dat zij een te jong uiterlijk vertoonde, in ver houding tot vader en dochters. De beide hoofdfiguren Marisch- ka, de dochter en de bandietenlei der Bartes Nimek, waren ontegen zeggelijk de best uitgebeelde. Het spel van Marischka was diep doorvoeld, ze ging zelfs zo in haar spel op, dat zij na de voorstelling nog met haar ontroering te kam pen had. De bandietenleider speel de niet minder dan zij. De inwen dige strijd, die hij te voeren had, verborg hij meesterlijk onder een ruw en onverschillig uiterlijk. Zijn spel was krachtig en vol vuur. Vader Michaël, de vervolgde priester, met zijn van ascese door trokken gelaat, kenmerkte zich door zijn rustig, zeer beheerst spel. De andere bijrollen waren ook goed verzorgd. Hiervan willen we alleen nog vermelden de andere dochter Hoya. In het laatste bedrijf was de souffeur hinderliiV hoorbaar. De costuums en decors, de laatste van Ant. Groen, waren zeer goed verzorgd. Het was een prachtige avond. Het valt o.i. echter te betreuren, dat na een dergelijk stemmig en gevoelvol gebracht gegeven, een bal het slot moest vormen. Advertentie Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar Maak toch een einde aan die on dragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak uw kwaal in de oorzaak aan, met de weldadige Kru- schen-kuur Om Uw bloed te zui veren van die pijnverwekkende on zuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaat jes die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar al lengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ette lijke tienduizenden Rheumatieklij- ders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kru schen voelt ge U al gauw weer een hele ander mens: fit, monter en op gewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieu we energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. NRD. SCHARWOUDE, 9 Jan. 3000 kg uien 29.70—31.60; 10000 kg peen II 12.20; III 8.20—9.60; 61000 kg rode kool 610.60; 7000 kg gek kool 9.4012.80; 70000 kg witte kool 13.5015.30; 1000 kg groene kool 19—27. CASTRICUM 6 Jan. spruiten 45—90; witlof I 40—43 prei 37.50— 41; andijvie 2477; boerenkool 16 —26; groene kool 921; waspeen 26; uien 22.50; sjalotten 27; sprui ten B 18—40; witlof II 23—36. 5 Januari: peen II 8.5010.50; III 8.10—8.80; IV 8.40; aanv. 40.000 kg Nero I 47—72; II 3444; III 5—22; aanvoer 1000 kg. AVENHORN, 7 Jan. spruitkool 2638 aanvoer 1450 kg; 18500 kg rode kool 613; 10000 kg gele kool 5.5011.40; 3000 kg groene kool 10.7018.70; 45600 kg grove uien 28.20—29.50; gew. 30.10—31.60; driel 25.60—27.20; 10500 kg bieten 6.40 —8.70 4—4.20; 170 kg witlof 3642; II 30—32; peen II 11.80—13; III 9.60—11.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2