DWAAS EN WIJS IN WERELDREIS Felle Duitse critiek op Dominé Niemöller Zwitserse ontstemming over jonge Joodse staat 2 bandiet Hl Gezinsbond en Pauselijk Woord jroot succes ktberichten Torpedo op eigen vloot ZIJN VERKEERDE KEUS „De enige hoop voor de Westerse cultuur ligt in het Christendom Naar wij vernemen: Opinies uit mijn dagboek ,Eerst Nationale gezinsorganisatie, dan internationaal sterk NA KERSTMIS Israël en Jeruzalem Joden gebruiken Hitler-methoden Schaarste maakt vindingrijk Shaw op z'n best Allerlei uit andere landen VERWACHTING eld door het K.N.M.I. Geldig van Maandag- Dinsdagavond. DE OCHTEND met enkele overdrij- ienvelden en meest d overwegend uit zui- itingen. Vannacht en snd temperaturen om ut tot lichte vorst en ir mist. Morgen over- temperaturen boven it. -IJK OVERSCHOT N DENEMARKEN NGESPOELD DER. 25 miil N.N.W. nse havenstad Esbjerg er dagen een liik aan en vermoedde, dat het ik overschot was van Kos. Zoals den Helder er met ontzetting ver plukte de heer Kos en h met een Staverse jol diep. De Helderse poli- naar Denemarken be- heeft het stoffeliik iderdaad kunnen iden- s zijnde van de heer )1 zo spoedig mogelijk Helder overgebracht i alhier ter aarde te rden besteld. a.s. vindt de begrafe- 'uari verkiezingen Griekenland 8 Jan. (Reuter). Ko- van Griekenland heeft regeringsbesluit gete- n wordt bepaald, dat parlement wordt ont lat op 19 Februari as. trkiezingen zullen wor- en. De nieuw gekozen afgevaardigden zal op i.v. bijeen komen. SE PLOEG TEGEN EDERLAND se ploeg voor de wed- ;n Nederland op 17 en op 24 Januari zal be- ;ss Larsson, Per Olov Nicke Bergstroem, met i leider de heer Brodd. zal ook deelnemen aan male kampioenschappen nd op 21 en 22 Januari aal Engles hoofd militaire missie? 'A, 8 Jan. (Reuter). r meldt, zal generaal- Sngles, de commandant ndse troepen in West- ïkort worden benoemd an de Nederlandse mi- e in Indonesië. Volgens kringen, waaruit deze afkomstig is, zou pre- irno aan deze benoe- zijn goedkeuring heb- ar ontroering te kam- bandietenleider speel- der dan zij. De inwen- die hij te voeren had, meesterlijk onder een mverschillig uiterlijk, was krachtig en vol ichaël, de vervolgde ;t zijn van ascese door laat. kenmerkte zich stig, zeer beheerst spel. e bijrollen waren ook •gd. Hiervan willen we vermelden de andere va. aatste bedrijf was de nderliik hoorbaar. De en decors, de laatste rroen. waren zeer goed een prachtige avond, i. echter te betreuren, dergelijk stemmig ol gebracht gegeven, slot moest vormen. Advertentie) ondermijnt Dw hele aagt en knaagt en r een einde aan die on- ilaag, die U ziek maakt os en allengs tot niets at. Pak uw kwaal in de met de weldadige Kru- Om Uw bloed te zui- ïie pijnverwekkende on- i, die zich nu meer en 'ttcn in hoeken en gaat- die zich eerst meldden m en steken, maar al- m tot dagen en nachten oroken pijn. Zoals ette- lizenden Rheumatieklij- hele wereld verlossing Kruschen, zo zal ook weldadige werking zich ;en wonder openbaren, ne dagelijkse dosis Kru- ge U al gauw weer een mens: fit, monter en op- met geen zweem van omdat Kruschen Uw ende organen weer nieu- en levenskracht schonk. :chen bij Uw Apotheker RARWOUDE, 9 Jan. m 29.70—31.60; 10000 kg 20; III 8.20—9.60; 61000 31 6—10.60; 7000 kg gele 2.80; 70000 kg witte kool 1000 kg groene kool UM 6 Jan. spruiten of I 4043 prei 37.50 2477; boerenkool 16 e kool 921; waspeen .50; sjalotten 27; sprui- 0; witlof II 23—36. peen II 8.50—10.50; III V 8.40; aanv. 40.000 kg -72; II 34—44; III 5—22; 10 kg. RN, 7 Jan. spruitkool 'oer 1450 kg; 18500 kg 13; 10000 kg gele kool 3000 kg groene kool 45600 kg grove uien gew. 30.1031.60; driel 10500 kg bieten 6.40 4.20; 170 kg witlof 0—32; peen II 11.80—13; MAANDAG 9 JANUARI 1950 PAGINA STUTTGART (K.N.P.) Uit alle delen van Duitsland zijn felle protesten naar voren gekomen tegen de verklaringen van ds. Niemöller, voorzitter van de Commissie voor Buiten landse Betrekkingen van de Evangelische Kerk in Duitsland. Zoals bekend had ds. Niemöller aan een Amerikaanse journa list verklaard, dat het Duitse volk zich nog liever zou uitspre ken voor heerschappij van de Sovjet-dictatuur dan dat het nog langer in twee delen gesplitst zou moeten blijven. De West- Duitse Bondsrepubliek zou „in Rome verwekt en in Washing ton geboren zijn". Duitsland zou als sterkste protestantse natie aan invloed hebben ingeboet en de Bond zou een ka tholieke staat zijn geworden. Deze verklaring publiceerde ook het Duitse dagblad „Neue Zeitung". Enige dagen later pu bliceerde dit blad enige van de vele brieven van verontwaardig de lezers. „Door dergelijke uitlatingen doet ds. Niemöller mee aan de uitverkoop van de vrijheid", al; dus in éen der brieven. „Hij werkt als een lasteraar van de ergste soort." „Blijkbaar is ds. Niemöller ook niet blij met de toenadering van de Christelijke Kerken sinds 1933 en behoort hij wellicht tot die kring van reactionnair socialis tische protestanten, die in Rome en in hun Katholieke medebur gers hun ergste vijand zien!" Helmut Lindemann, redacteur van de „Deutsche Rundschau", schrijft in de „Stuttgarter Zei tung": „Het Duits evolk heeft er recht op te weten, waarom ds. Niemöller oproept tot een bit tere godsdienststrijd en dan juist in een tijd, dat de enige hoop op het behoud van de Westerse cultuur alleen nog maar in het christendom te vinden is. De op merkingen van ds. Niemöller over Oost- en West-Duitsland wekken de schijn als wil hij het Vaticaan niet alleen voor het ontstaan van de Bondsrepubliek verantwoordelijk stellen, maar ook voor de besluiten van Tehe ran en Jalta. Het is zaak om aan de Raad van de Evangelische Kerken te vragen, hoe haar hou ding is tegenover dergelijke uit latingen van haar meest beken de lid." Ook van andere zijden kwamen felle critieken los. Het genoot schap voor Christelijk-Joodse sa menwerking in Frankfort richtte een schrijven tot ds. Niemöller en verklaarde: „Uw uitlatingen in de pers kunnen de spanningen tussen Protestanten en Katholieken op nieuw doen opleven". Daar dit genootschap ook de betrekkingen tussen de Christelijke kerken wil bevorderen, verzocht zij ds. Nie möller. het grote publiek niet in onwetendheid te laten over zijn houding in deze belangrijke kwestie. „Een eigenaardige Kerstver rassing", noemde dr. Haug, de Evangelische Landesbisschof van Württenberg in een interview deze verklaring van ds. Niemöl ler. Zoals bekend is ds. Niemöl ler in de eerste wereldoorlog commandant van een duikboot geweest. Hierop zinspelende zei- de dr. Haug: „Het scheen mij toe, alsof in een duikboot op een ver keerde knop was gedrukt. Het gevolg was, dat niet de periscoop naar boven kwam. maar een tor pedo werd afgeschoten, die on gelukkigerwijze de eigen vloot trof." „Wanneer de Amerikaanse journalist", aldus dr. Haug, „aan mij die vragen had gesteld. dan had ik hem naar een politicus verwezen en als hij de mening van het volk wilde kennen, dan had ik hem gezegd: „Neem een derde klas kaartje, stap in de trein en reis door alle vier de zones van Duitsland." Had hij Amerikanen rekenen op langdurig verblijf in Duitsland HEIDELBERG, 7 Jan. (Reuter). Het Amerikaanse leger bereidt zich toe voor een langdurige bezetting van Duitsland met een huizenbouw programma voor de gezinnen der Amerikaanse militairen, waarvan de kosten zijn begroot op 75 millioen D.M. Dit programma zal door de regeringen der Duitse staten en par ticuliere Duitse aannemers geza menlijk worden gefinancierd. Nationalistisch China verbreekt betrekkingen met Noorwegen .HONGKONG, 8 Jan. (Reuter). Door het officiële Nationalistische Chinese Persbureau wordt uit Tai- peh (Formosa) gemeld dat de Chi nese nationalistische regering de diplomatieke betrekkingen met de Noorse regering die zoals gemeld, gisteren de Chinese communistische regering heeft erkend heeft ver broken. „De staf van het Chinese gezantschap te Oslo zal uit Noorwe gen worden teruggetrokken" aldus luidt de officiële bekendmaking ter zake door de Chinese nationalisti sche regering. WERKLOOSHEID IN DEC. FLINK GESTEGEN Tijdens de afgelopen maand nam het aantal bij de Gewestelijke Ar- beidsbureau's als werküos geregis treerde mannen toe van 62.704 tot 83.187. Deze stijging is voornamelijk te wijten aan het vorderen van het winterseizoen, waardoor telkenjare de werkloosheid toeneemt en aan de nieuwe inschrijving van zojuist gedemobiliseerde militairen, welke niet allen onmiddellijk in het ar beidsproces konden worden opge nomen. Tenslotte is het van belang te vermelden, dat de mannelijke be roeps-bevolking gedurende het jaar 1949 met 36.000 personen is toege nomen, hetgeen uiteraard van in vloed is op de arbeidsmarkt. Het aantal werklozen steeg in de provincies Groningen van 3728 op 6201, Friesland van 5218 op 6886 en Overijsel van 2782 op 3568. Het aantal werkloze vrouwen waalde van 5.176 tot 4.897. mijn persoonlijke mening ge vraagd, of het Duitse volk in ge val van een oorlog de voorkeur gaf aan een onderwerping aan de dictatuur van het Oosten, om zo toch maar zijn eenheid te ver krijgen, dan zou ik hem ant woorden: Zorgt u er voor, dat er helemaal geen oorlog komt. Een oorlog betekent voor ons in ieder geval de ondergang!" Ongetwij feld is het waar, dat ds. Niemöl ler aangaande het herstel van de eenheid onder het Duitse volk al len naar het hart heeft gespro ken, maar niet minder verlangen wij vurig naar een eenheid in vrijheid." Over de verklaring van ds. Niemöller, als zou Duitsland als sterkste Protestantse macht sterk aan invloed hebben ingeboet, zeide dr. Haug: „Het is een feit, dat in het Oosten gebieden zijn verloren gegaan, die voor 't me rendeel door Protestanten be woond worden. Ook is het waar, dat de Oost-Duitse zóne overwe gend evangelisch is. Maar het is nauwelijks aannemelijk te maken dat bij de beslissingen van Jalta behalve politieke ook kerkelijke en confessionele overwegingen een rol hebben gespeeld. En als er van een „verloren slag" ge sproken kan worden, dan zou ik zeggen: „Met het opdringende Oosten over Midden-Europa hebben beide Christelijke Ker ken zware verliezen geleden". „In West-Duitsland vormen," aldus dr. Haug, „de Evangeli- schen nog altijd een meerderheid. En als het Katholieke deel in de regering van Bonn sterker ver tegenwoordigd-is dan de verhou dingen aangeven, dan is dat voor het Evangelische volksdeel een reden tot waakzaamheid om zich meer aaneen te sluiten en een grotere zorg te hebben voor de belangrijke openbare aangele genheden." „Wat wij thans voor ons en voor ons volk wensen," aldus besloot dr. Haug, ,is, dat bij alle ernst van het godsdienstig wor stelen om de waarheid, de con fessionele vrede toch bewaard blijft en dat de beide Kerken een hechte brug blijven vormen tus sen West- eri Oost-Duitsland, totdat wij ook als volk en staat weer tezamen mogen komen." worden in Londen dezer dagen besprekingen gehouden om een uniformiteit in de televisiesyste men te bereiken. Nederland is ook op de conferentie vertegenwoor digd is de begroting van het Neder landse informatiebureau in New York met 23 pet. verminderd heerst er grote onrust bij de Haarlemse bakkers. Een grote broodbakkerij heeft een verlaging aangekondigd van 4 cent heneden de landelijke prjjs. Een jaar ge leden brak er eveneens 'n „brood- oorlog" uit tengevolge van de zelfde firma heeft de Nederlandse gezant in Brazilië, de heer Elink Schuur- mans, zijn geloofsbrieven over handigd...... zal voor de uitvoering van het kernplan van Rotterdam, waar mede 10 jaar gemoeid zullen zijn, een bedrag van jaarlijks 20 mil lioen gulden worden verwerkt....- heeft de Amerikaanse lucht macht bekend gemaakt, dat een plan wordt beproefd om bommen werpers boven het Poolgebied van brandstof in de lucht te voor zien heeft zich in Egypte een natuur wonder voorgedaan. Gerstkorrels, die in de winsels van een mummie werden gevonden, zijn ontkiemd- hebben kolenmaatschappijen John Lewis e.a. een proces aan gedaan en 8 millioen schadever goeding gevraagd wegens stop zetting van de mijnen wist een door twee gemaskerde rovers aangehouden reiziger in de buurt van Milaan, onder de inspi ratie van de op hem gerichte schiettuigen, zulk een hartroerend verhaal over zijn miserabele toe stand op te dissen, dat de bandie ten hem niet alleen lieten gaan, doch ook nog een zakcentje van 1000 lire toestopten. Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht wer den aangevoerd in totaal 3885 stuks vee. Runderen 1180, graskalveren 117, nuchtere kalveren 295, schapen en lammeren 743, zeugen §5, var kens 437, biggen 976, bokken en geiten 42. De prijzen varieerden voor: stie ren 300540, kalfvaarzen 475 690, graskalveren 150230, nuch tere kalveren 3054, pinken 300 480, melkkoeien 500-820, kalfkoeien 500850, vaarskalveren 3J5550, schapen 6590, lammeren 4565, zeugen 180280, magere varkens 5075, biggen 2540, bokken en geiten 1540. De handel was in rundvee, scha pen en biggen redelijk, varkens matig. MAANDAG 9 Jan. 1950. Allemaal hebben we dus ge lezen, dat er in Friesland weer een pracht vinding is gedaan voor het melken. Mechanisch (electrisch) melken bestond al en ik vroeg me al af, of de tijd van 12-13 jaar geleden weer terug moet komen, toen mi nister Verschuur z.g. moest verklaren, dat Nederland dreigde te verdrinken in de melkplassen. Er zat toen géén muziek in de zuivel. Maar nu komt uit Canada „een plaatje met een praatje": daar be speelt de boerendochter een instrument, dat klokkenmuziek ten qehore brengt en de melk- gift bevordert! Laten we hopen dat werkelijk de „muziek" weer in de zuivel komt, ook bij ons. Hoe meer van dat kos telijke vocht, hoe beter, want dit betekent méér standaardi satie, meer róóm en méér boter voor de export!Blijven wij d'r koud van, dan helpt het ons toch aan deviezen, ver trouw IK. Vrije termijn voor laden, lossen etc. Met ingang van Donderdag is de vrije termijn voor laden, lossen, doorzenden en ten invoer aangeven van wagenladingen bij de Spoorwe gen weer acht uur. Ook de Zater- dagmidag is voortaan vrijgesteld wat betreft de berekening van de vrije termijn .alsmede voor staan geld. 5 PCT. LOONSVERHOGING VOOR HANDELSREIZIGERS Provisieregeling moet onaangetast blijven Nu vrij algemeen de 5 pet. loons verhoging met ingang van 1 Januari j.l. wordt toegepast, mag naar de mening van de commissie voor han delsreizigersaangelegenheden, ge vormd door de organisatie van han- relsreizigers aangesloten bij de drie erkende vakcentralen worden aange nomen dat zulks ook geschiedt ten aanzien van de handelsreizigers. De vraag is echter, hoe deze toepassing met het oog op het provisie-element dat bij de beloning van de handels reizigers vaak een rol speelt, dient te geschieden. Naar de mening van bovenvermelde organisaties dient de 5 pet. verhoging als volgt te worden toegepast. Over het vast salaris, resp. grond- salaris, resp. gegarandeerd mini mumloon verhoogd met de bijslag ad. tl per week of f4.50 per maand, dien een verhoging van 5 pet. te worden gegeven, met dien verstan de dat deze verhoging tenminste f2 per week of f 9 per maand bedraagt. Dientengevolge mag er geen veran dering worden gebracht in de pro visieregeling. welke op 31 December 1989 gold. ii De moeders brengen ijverig het huis aan kant, Want van de Kerstboom ritselen de naalden De stemmen zwijgen die van Bethlehem verhaalden; De bonte kaarsjes zijn tot stompjes opgebrand. Nadat wij met de herders door de velden dwaalden, Van vrede zingend met het hemels koor, Gaan wij weer terug naar werkplaats en kantoor... Waar zijn de sterren die de nacht doorstraalden? Is het alles uit? En gaat het leven door, Als was het slechts een zoet maar kort herdenken: Ontroering die weer heenvliedt, zonder spoor Gaan wij weer nijdig voort, elkaar te krenken? Of blijft het toch iets meer dan slechts herinnering En leerden wij elkaar wat liefde schenken, Een beetje échte liefde, zonder berekening.. CHIEL (II) Gepaste middelen Deze nauw-omschreven doel stelling zet ongetwijfeld bakens rond het terrein van een katho lieke gezinsorganisatie, doch, om buiten het strikt kerkelijk leven, de menigte der gelovigen te be reiken moet het tevens verschaf fen de tot dit doel geëigende middelen. Naast het vormen van cursussen, het houden van ge zinsavonden, waar belangrijke problemen op tafel moeten ko men, komt het er vooral op aan in een duurzame, centraal ge organiseerde opzet het volk voor te lichten. „Welk een hulp zou den pers, radio en film niet kun nen bieden en hoe ernstig is hun verantwoordelijkheid ten opzich te van het gezin." De voorzichtige formulering, welke de Paus hier bezigt, laat vooralsnog in het midden of de genoemde mach tige publiciteitsorganen nu reeds in voldoende mate in dienst staan van het grote doel: de christelijke huweliiksbeginselen handhaven en versterken. Onze echte katholieke pers en onze K.R.O. bezitten zeker de daartoe noodzakelijk goede wil en naast het Gezinsorgaan van de Bond worden loffelijke dingen gedaan om de goede gezinsgedachte te verspreiden. Maar de vraag blijft: is er wel voldoende ver band tussen de verschillende ac tiviteiten en is het niet nood zakelijk om steeds dringend heen te wijzen naar de practische mo gelijkheid om het ideaal van de Paus te verwezenlijken: alle goe de gezinnen vorm één mach tig front? Katholieke Actie Ik kan me indenken, dat de cri- tische lezer reeds een paar vra gen in petto heeft: op de eerste plaats: liggen de acties omtrent het godsdienstig-zedelijk herstel van het gezinsleven niet op het terrein van de K.A.? Inderdaad het apostolaat der K.A. omvat alle godsdienstig- zedelijk werk naar buiten uit vanaf het lezen van het goede boek tot het beoefenen der matig heid toe. K.A. is algemeen, maar wanneer zij zich, vanwege het grote belang van het goede ge zin, met voorliefde zeer terecht beweegt in activiteiten ten bate van de geestelijke gezinsgezond heid, dan stemt zij volledig over een met het eigen, bijzonder stre ven van de Katholieke Gezins organisatie. Maakt hier de een de ander het leven onmogelijk? Geen sprake van! De toporga nen van de K.A. en van de Bond voor het Gezin hebben elkander reeds lang gevonden en in de korte formulering van Mr. A. Diepenbrock, landelijk Secreta ris, „K.A. is kernbeweging, Bond voor het Gezin is massabeweging" ligt een zeer gezonde basis voor samenwerking. Plaatselijk heeft de practijk reeds bewezen, dat deze samenwerking in iedere parochie en in elk district zeer efficiënt kan werken voor het slagen van een massale actie. Het komt er maar op aan dit bestaand en erkend evenwicht tussen kern en massa, tussen K. A. en Bond voor het Gezin door te voeren langs de grote lijnen. Het terrein breidt uit Met de behartiging van de geestelijke belangen mag een ge zonde Bond voor het Gezin niet vergeten de materiële belangen onder allerlei vorm. De Bond moet geaard zijn op het werke lijke leven en daarom geen van beiden uit het oog verliezen noch de geest noch de stof. „Een on metelijk veld van arbeid" staat open om de gezinnen te helpen: de Paus noemt in het algemeen b.v. kinderverzorging, steun aan de jeugd, rusthuizen voor moe ders en landelijk moeten we ook wijzen op de zeer grote belan gen van gezinshygiëne, woning bouw en diverse belastingkwes ties en ten laatste het onderwijs met een schoolgeld, dat rekening houdt met de normale progressie van een gezin. Op dit „onmetelijk veld" zijn vooral in de na-oorlögse tijd ette lijke organisaties komen staan. Enkele, als b.v. kinder- en ge zinsverzorging, betreffen op een bepaald punt rechtstreeks het gezin. Andere raken het gezin onrechtstreeks, zoals b.v. de standsorganisaties. De verhou ding van de Bond voor het Ge zin tegenover deze rechtstreekse en onrechtstreekse organisaties, als ik het zo noemen mag, wordt door meer deskundigen bestu deerd. Toch moeten er op het grote veld een paar „rode vlagge tjes" staan. Al is het dan geen waarschuwing, laat het een ori ëntatie zijn. Toch omhakken?! 1. De mening, dat de Bond een „armoe-beweging" is, waarin de „grote gezinnen" pronken met 't aantal kinderen en dit willen uit buiten in materiële oelagen, is, alhoewel niet geheel, grotendeels verouderd. De „aandachtige" zorg, ook voor het grote gezin, heeft op sociaal en politiek terrein burgerrecht verkregen, niet het minst door het pionierswerk van de Bond. 2. Is het misschien een „splijt zwam" in ons organisatieleven, kost wat kost in stand gehouden door enkele katholieke doordrij vers en dilettanten? Deze wei nig eerbiedige mening is vaak stil soms luid geuit en lijkt me moeilijk met de zo waar derende woorden van Kardinaal de Jong bij monde van zijn Vica ris-Generaal: „Wij verheugen onsdat- de Katholieke Bond voor het Ge zin, vroeger werkende onder de naam van Katholieke Bond voor grote gezinnen, sinds dertig jaar door naarstige studie en propa ganda, op alle terreinen, waar het gezinsleven bedreigd wordt, de geheel eigen rechten en be langen van het christelijk gezin heeft gediend en zijn activiteit kort na de bevrijding met groot élan heeft hervat." 3. Natuurlijk kan men moeilijk met twee man op één stoel gaan zitten. Het gevaar van scheve ogen is niet denkbeeldig. Maar het veld is zo uitgebreid er zijn toch stoelen genoeg! In de zelfde toespraak tekent de gezag hebbende uitspraak van de Kar dinaal de juiste verhoudingen: het is duidelijk, dat ze ker in tijden van verwording als de onze de belangen van de leden van het gezin als zodanig om een eigen organisatie vra gen." Eigen organisatie „Andere organisaties zullen zich vooral bezig houden met de belangen van de burgers op het gebied van het bedrijfsleven en het beroep, op cultureel en chari tatief terrein (en de katholieke verenigingen op deze gebieden werkzaam zullen zeker nimmer de gezinsbelangen T uit het oog mogen verliezen), maar Wij ach- en het nuttig, dat naast deze ver enigingen een eigen plaats zij in geruimd voor een specifieke or ganisatie tot „handhaving van de christelijke beginselen in het huwelijksleven en de huiselijke opvoeding met alle daartoe ge- eigende middelen." 4. Oppervlakkig gezien zou de voorlaatste zin de mening kun nen wekken, dat de Katholieke Bond voor het Gezin als „eigen terrein" heeft de zuiver geeste lijke beginselen van het huwe lijk en gezin en voor alles wat de „materie" raakt is het hek ge sloten. Dit misverstand want dat is het kan een totaal ongezoni. verhouding in het leven roepe; Hoe toch kan iemand beginsele: doen handhaven als hem ook geen arms'ag wordt verleend om „als geëigend middel" de mate riële levensruimte zodanig te be invloeden, dat het mogelijk wordt de geestelijke beginselen in de practijk te beleven. Nie mand mag het evenwicht tussen geest en lichaam vergeten: in de hongerwinter was het beter en heilzamer een snee brood te ge ven dan een lange preek te hou den. Zo huizen veel problemen, die het gezin betreffen en de levensadem der geestelijke be ginselen verstikken, in b.v. te weinig of te kleine huizen, in te zware, onevenredige lasten. We "bezitten wel een naamloos Orkest, en wat een mooi! Zelfs een naamloze Bond, maar een lichaamloze Bond van loutere geesten vermoeden we slechts bij het harmonieus samenzingen van de negen Koren der Engelen. In het kort samenvattend komt het hierop neer: de eerste doel stelling van de Katholieke Bond voor het Gezin de handhaving van de christelijke huweliiksbe ginselen is uiterst belangrijk en noodzakelijk, maar wordt onge zond en daarom onmogelijk uit te voeren, wanneer de beharti ging van de stoffelijke belangen radicaal als „vreemd terrein" wordt verklaard met het drei gend bordje: Verboden toegang art. zoveel en zoveel van orga nisatiewet. Moge onderling overleg in de juiste verhoudingen spoedig brengen een broederlijke samen werking en, waar mogelijk en nuttig een innige centralisatie: d.i. een „machtig front van alle gezinnen, zich van hun kracht bewust om de heilige, natuurlijke rechten van het gezin te verdedi gen". p. L. M. GODEFROY, Montfortaan Egmond aan Zee KALENDERS Bij Romen Zn. verschenen weer de H. Hart- en de Maria- scheurkalender voor elke dag. Het verschil zit 'm alleen in de schil den, de inhoud van de blaadjes is voor beide kalenders gelijk. Aan de voorzijde liturgische gegevens van de dag, aan de achterzijde ernst en luim alzo elk wat wils. De K.L.M. heeft een zesbladige kalender met fraaie lithografieën van diverse luxe interieurs van vliegtuigen en de slagzin „Vliegt per K.L.M. en u voelt zich thuis" uitgegeven. Wagenborg's Scheepvaart- en Expeditiebedrijf (Delfzijl, Gro ningen, Amsterdam en Rotter dam) geeft een practische twee- maands-kalender op een fond van een scheepslitho van Smeele. Een verzorgde kwartaalkalen der zond ons de firma B. Schermer Zoon (Hoorn-Amsterdam). Het is de bekende Wijnkalender, met vier fijne kleurtekeningen, deco raties uit de vermaarde wiinlan- den Frankrijk, Portugal. Spanje en Italië; op tussen bladen bij zonderheden over wijnsoorten en nuttige wenken. (Van onze Zwitserse correspondent) BERN (K.N.P.)De reactie van de jonge staat Israël op het bestuit van de UNO om Jeruzalem onder internationaal bestuur te stellen, is in Zwitserland, waar overigens de Zionistische beweging reeds sedert tientallen jaren grote opgang heeft ge maakt en de wording van de staat Israël algemeen werd begroet, zeer pijnlijk ontvangen. De handelwijze van de regering van Ben Gurion en de demonstra tieve verplaatsing van het Israë lische parlement van Tel Aviv naar Jeruzalem juist op dit ogen blik, wordt in Zwitserland als een openlijk verzet aangevoeld tegen een principieel en volkomen de- Als goede raad water was, dan zou de waterschaarste te New York niet zo lang hebben geduurd. Bij de waterleiding kwamen elke dag meer dan 200 mensen met een of ander „goed idee". Vele anderen schreven brieven, telefoneerden of stuurden telegrammen en honderden anderen wendden zich tot de kranten. Een bokspromotor schreef, dat hij het water, dat de helpers in de ring nodig hadden, van buiten de stad zou laten komen en in een sportblad kon men met vette letters lezen: „Ook de boksers sparen water. Geen douches zo lang de waterschaarste duurt". „Zet in elke cafetaria een inspecteur neer om er op toe te zien, dat niemand meer dan één glas water drinkt", schreef een ander en een „uitvinder" in Manhattan vond ijlings een „douches-springplank" uit. „Stap er op en het water loopt, stap er af en er komt geen druppel meer". Er waren ook cynici. Zo schreef iemand in een inge zonden stuk: „Het zal niet meevallen een eind te maken aan de waterverspilling. De mensen apen het Congres na, dat het geld verspilt als water, op hun beurt verspillen zij het water zoals het Congres het geld". Een Indiaan bracht ter kennis van het departement voor volksgezondheid, dat hij bereid was slangen naar de stad te brengen „om de zonde uit te drijven. Want dan zal er water komen' Als wij ons wel eens hebben afgevraagd hoe het komt, dat de bouw van nieuwe woningen in ons land niet vlug genoeg naar onze zin gaat, dan heb ben we vast nooit gedacht aan de reden die majoor Ghoelam Mohammed heeft genoemd. Bij hem in Afghanistan worden de huizen gebouwd onder de tonen van een militaire muziekkapel. Of het tempo dan wordt opgevoerd? En of! De majoor laat in Kaboel een militaire kapel uren achter elkaar blazen, als de metselaars aan het werk zijn. Dat minister in 't Veld niet op dat eenvoudige idee gekomen is Niet kort Generaal Krul heeft bevolen dat de haren moeten wor den kort geknipt. Het Zwitserse ministerie van oorlog heeft verordend dat de haren lang moeten zijn. Van de legerpaarden althans. Geen legerpaard met gecoupeerde staart, is daar het devies. Want ieder paard moet in staat zijn zich tegen vliegen te verdedigen. Lang „U bent veel te groot voor zulke kinderachtigheden", Een autoreinigingsonderneming in Brooklyn begon een zei de Londense politierechter onlangs tegep Hug Nisbett. eigen put te graven en iemand uit Boston kwam met 45 Hug is 2 meter en 3 centimeter lang. Hij werd er van liter water naar New York om een demonstratie te geven beschuldigd 's nachts om 1 uur belletje te hebben ge in het wassen van luiers met minimum waterverbruik, trokken. De boete was 1 pond. En een omroepmaatschappij, die een serie thriller-hoor- Nou nou Volgens de Amerikaanse pianist en dirigent van het Cleveland Orchestre, George Szell, die onlangs een rond reis door Europa heeft gemaakt, zijn de Amerikaanse symphonie-orkesten de besten ter wereld. „Geen enkel spelen uitzond, kondigde aan, dat zij geen regen meer zou nabootsen „omdat de luisteraars woest zouden worden". Hij is er weer! De „Führer-appel" is terug in de Berlijnse groenten- Europees orkest" zo zegt hij „evenaart de voor winkels. Het is een zoete, sappige Cox-oranje, die onder naamste Amerikaanse orkesten. De ensembles van Wenen het bewind van Hitier de naam „Führer-appel" heeft ge- en Amsterdam zijn de beste van Europa, maar ofschoon kregen, omdat de kleine oogst geheel werd opgekocht voor zij prachtige kwaliteiten bezitten, kunnen zij de verge- de Rijkskanselarij. De afgelopen zomer heeft voor het lijking met de beste Amerikaanse orkesten niet doorstaan", eerst sinds de oorlog een goede oogst van deze appel Nu maar eens afwachten wat Eduard van Beinum zegt, opgeleverd. als hij een rondreis door Amerika heeft gemaakt. De wereldberoemde (maar zeer knorrige) Engelse toneelschrijver George Bernard Shaw, wil niet meer met journalisten praten, tenzij hij er rijkelijk voor wordt be taald. Hij heeft kaarten laten drukken, waarop hij mede deelt: „De heer Bernard Shaw acht zich verplicht, corres pondenten, die een interview met hem willen hebben voor publicatiedoeleinden, er op te wijzen, dat hij, zelf journa list zijnde, er uit de aard der zaak de voorkeur aan geeft, zich via de pers in persoon tot het publiek te richten". Op een verzoek om in een verklaring van 300 woorden neer te leggen wat hij voor de wereld verwacht in de tweede helft van deze eeuw, antwoordde Shaw met toe zending van zo'n kaart, waarop hij aan de gedrukte tekst had toegevoegd: „Voor een artikel als door u bedoeld, verlang ik een honorarium van zo ongeveer 100.000 pond". Rumoer Een geluidslaboratorium in de Verenigde Staten heeft na een studie van twee maanden vastgesteld, dat de 10 rumoerigste steden in de Verenigde Staten in de ge geven volgorde zijn: Pittsburg, Chicago, New York, Boston, Philadelphia, San Francisco, Cincinnati, Houston, Miami en St. Louis. Los Angeles is de minst rumoerige stad. Het kan zijn dat in Pittsburg volgens de Amerikanen het meeste lawaai wordt gemaakt. Wat Nederland betreft zijn we van oordeel, dat in onze gemeente meer lawaai wordt gemaakt dan overal elders. De schok, die we op liepen bij de luilakviering op Pinkster-Zaterdagmorgen van het vorig jaar, zijn we nog steeds niet te boven ge komen. Chinees kinderspelletje De Chinese communisten hebben voor Nieuwjaarsdag hun kindertjes verrast met een nieuw spelletje. Het heette „oorlogsmisdadigers vangen" en bestond hierin, dat de kinderen in de parken moesten zoeken naar portretten van Tsjang Kai Sjek en andere nationalistische leiders, die daar verstopt worden. Voor de „grootste vangsten" waren prijzen uitgeloofd. mocratisch besluit. Men zou ieder protest tegen dit besluit kunnen billijken, doch in geen geval het thans gestelde fait-accompli door Israël, dat in feite niet anders is dan gebruik maken van Hitler- methoden en dat herinnert aan de bezetting van het Rijnland in 1936. Dergelijke machtsmanifesta ties passen niet voor een staat, die zelf moeite heeft gedaan om lid te worden van de Verenigde Naties. Al even ongeoorloofd ziet men in Zwitserland het feit. dat het Israëlische consulaat in Zürich een instelling, die zich alleen heeft bezig te houden met con sulaire aangelegenheden een politieke verklaring publiceert waarin het besluit van de UNO als een „doodgeboren kind" ge doodverfd wordt. Een zeer kwaadaardige toon klinkt uit de „Jüdische Rund schau" in Basel. Dit Joodse week blad vergelijkt de gedelegeerden met een „troep kwajongens, die een streek hebben uitgehaald". Vooral de Katholieke Kerk moet het in dit blad ontgelden. „De Katholieke Kerk mag dan al veel houden van de voorstelling van de Eeuwige Jood als symbool van de voortdurende vervloeking, wii zijn niet van zins de sterke anti- semietische gevoelens van de Katholieke Kerk te steunen. De berichten in de dagbladen, dat Evatt is benoemd tot commissaris van de UNO over een interna tionaal Jeruzalem zegt ons even veel als een bericht uit Rome dat de Paus ergens een prelaat heeft benoemd tot aartsbisschop van de Fidji-eilanden. Voor wat ons betreft mag de UNO Dr. Evatt tot commissaris benoemen: zijr ambtszetel zal toch Canberra zijn" Soortgelijke uitingen van Jood se zijde, officieel of niet officieel verraden een machtmisbruik, die in niets verschilt van de vroegere gruwelijke Jodenvervolgers. Het is niet oninteressant, gelijk men in Zwitserse Katholieke krin gen met nadruk opmerkt, dat de „Jüdische Runschau" aan elk land, dat zich voor de internationalisatie van Jeruzalem heeft uitgesproken, zijn verwijten richt, behalve aan dc Sovjt-Unie, die in het artikel zelfs niet genoemd wordt! Hier over kan men zijn eigen gedach ten koesteren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3