de \J UU RPROEF Van Alle Dag P.B.O. steune op werkzaamheid der vrije organisaties! C.V.P. houdt vastbesloten vast aan de Volksraadpleging Grock is zeventig jaar J 67 effecten verduisterd De Beurs erw achting erwachting Hopmans ediend :aar gereden niers vragen ïum-prijzen d in davenport rond verkenners Vaderlandsliefde met een luchtje engeland b-zwitserland RADIO verbondsvercaderinc k.a.b. Opinies uit mijn dagboek De Belgische Koningskwestie Houding van de Koning is niet veranderd BON ZONDER GEKHEID Naar wij vernemen: Indonesiërs bij de Kon. Marine Paul Kies houdt zijn 20 jaar feuilleton ioor het K.N.M.I. te van Dinsdagavond avond. MIST nevel of mist, overi- g weer met overdrt)- olkenvelden. Zwakke wind tussen Zuid- Zuidwest. Vannacht •r koud vooral in het an het land. Morgen ongeveer dezelfde ur als vandaag. p van Breda, Z. Hw. A. YV. Hopmans, die ;n geleden in het R.K. s opgenomen, is gis- oorzien van de H.H. der Stervenden. :e week was ziin toe- irkeliik gunstiger ge- rdoor Mgr. Hopmans Mis kon opdragen, iagmiddag trad plot- nzinking in, waarom worden bediend. EDERENTREINEN 10 Jan. Heden- itreeks 6.15 uur zijn :ek tussen Apeldoorn twee goederentreinen n aanrijding gekomen, s ontspoorden, waar- anvak werd versperd, reizigers op dit tra- via Deventer naar en a en Winterswijk en n plaatsen vervoerd. 'R SUIKER EN ARGARINE roep detailhandel in varen heeft andermaal ing aangedrongen om ijzen voor suiker en ast te stellen teneinde ers tegen destructieve te beschermen. Dit oogt echter niet de deze artikelen gelden- ;e verhogen, e rentabiliteit der be ft de bedriifsgenoten, elfstandige winkeliers lotwinkelbedrliven en genoopt overeen te :er en margarine, be- jziging der inkoops- t te verkopen voor resp. 75 cent per kg er pakje van 250 gram. loden officieel 44 ORT, 9 Jan. (Reuter) de laatste gegevens brand, die het krank- ticht te Davenport woest heeft, 44 vrou- •t leven gekomen, on- verpleegster; 24 per- len gered- Gunning De bouw van een gemeente-begraafplaats is gegund aan de laag- iver, de firma Gebr. Ihier, die had ingeschre- 24.180. /illibrordusgroep Zondagavond was d van het Brunogebouw ouders der verkenners ellenden. ie Wildt opende de heette alle aanwezigen het bijzonder de heren ;ommissaris) en J. Lou- Leider). Spr. lichtte het toe en wees er na- op, dat alles door ver welpen zelf gemaakt ir gezet was. Spr. wees ns op, dat de tijd van ïg zeer beperkt was lar daar men anders meer ter beschikking ïoopte, dat de aanwezi- desalnietemln zouden >dene was vol afwisse- t om de primitieve wijze t gebracht werd,, veel beeldingskracht. der aan- ivraagd; waardoor het jk was. Veel waardering voor de discipline welke e welpen en verkennerf uk waren de z.g. acteer- 1 welpen. Onder leiding i Bos en Backer Schuyt oeds tot stand gekomen, kast (met door de ver- if vervaardigde poppen iir), de twee clowns kostelijk!) alsook de ie met het lichtgevende w" werden door de aan- er op prijs gesteld. Het „Alexei de sterke ie maskers waren door zelf gemaakt!) was wer- lig. Ieder nummer werd manier ingeleid door de r J. Sengers. Aalmoezenier, de Wel- .elaan A. Adank, werd d-bed aangeboden dit bij 1 van zijn verjaardag, ïen niet anders zeggen, eze ouderavond in all® uitstekend geslaagd DINSDAG 10 JANUARI 1950 PAGINA 3 Wanneer in enkele arbeiderskrin gen van de nood misbruik wordt gemaakt ten tlnde het loon on rechtmatig op te voeren, dan wordt een dergelijke houding terecht ge laakt. Maar dat in de hogere re gionen in dit opzicht vaak een zeer slecht voorbeeld gegeven wordt en men daar wel heel weinig recht heeft, de houding van deze arbei ders te veroordelen, wordt op vaak zeer beschamende wijze bewezen uit het jongste verslag van de parle mentaire enquêtecommissie. De wijze, waarop bijv. tijdens het verbljjf in Londen, toen ons land be zet was, is omgesprongen met het Ned. goud, door ministers en hoge ambtenaren, wordt meermalen in dit rapport op scherpe wijze aan de kaak gesteld. Maar in bijzondere mate pijnlijk is hetgeen door deze enquêtecom missie onthuld wordt over de wijze, waarop de directie van de Kon. Ned. Scheepvaart Mij. in de eerste oorlogsdagen getracht heeft, zich ten koste van het Ned. volk op een ergerlijke wijze te verrijken. Toen op 10 Mei 1940 de Duitsers ons land binnen vielen lag er in de kelders van d Ned. Bank te Rot terdam nog voor een bedrag van 166 millioen aan gouden staven, welke, geheel ingepakt, gereed stonden en zo vervoerd konden wor den. Het was een landsbelang van de eerste- orde, dat dit goud niet'in handen van de Duitsers viel, maar ter beschikking bleef van de Ned. Regering. Daartoe moest het na tuurlijk uit Amsterdam weg en naar een veilige plaats in het bui tenland. Nu lagen in de Amsterdamse ha ven op die 10e Mei twee schepen van de K.N.S.M., n.l. de „Iris" en de „Titus" onde: stoom, om naar Engeland weg te varen, teneinde niet in handen der Duitsers te val len. De directeur v. de Ned. Bank in de persoon van Prof. Mr. de Jong, stelde zich onmidd 'lijk met de directeur van de K.N.S.M., de heer Van Hasselt in verbinding met de vraag of het mogelijk was,, dat deze beide schepen dit bedrag van 166 millioen aan goud meenamen naar Engeland. Dat bleek zonder bezwaar te kunnen, maar de heer Van Hasselt eiste voor dit vervoer met schepen, die toch naar Enge land moesten, een vrachtprijs van f 830.of pet. van de waarde. Dit was de normale vrachtprijs van goudvervoer, maar normaal werd nooit meeer dan voor een maximum van 15 millioen aan goud vervoerd, omdat de verzekerings maatschappijen geen groter risico wilden lopen. Prof. de Jong bood een kwart procent, wat nog een bedrag van 415.000 gld. uitmaakte, maar de heer Van Hasselt weigerde. Was men niet bereid de door hem ge vraagde abnormale prijs te betalen voor dit vervoer, dan vertrokken de schepen leeg naar Londen en moest dit Ned. goud maar in handen van de Duitsers vallen. Veel tijd voor onderhandelingen was er tenslotte niet en eindelijk werd men het eens voor een prijs van f 500.000.Voor dit abnor maal hoge bedrag was de heer Van Hasselt tenslotte bereid, het Ned. goud mee te nemen naar Enge land. De heer De Jong trachtte deze houding van de heer Van Hasselt nog even begrijpelijk te maken, door te wijzen op het grote risico, dat de K.N.S.M. liep. Het bleek intussen, dat dit risi co voor de schepen even groot was, net ais zonder de goudschat. Toen dan ook de voorzitter van de enquêtecommissie vroeg, of, in dien de beide schepen aardappelen mee hadden moeten nemen, het ri sico groter was geweest, moest daarop ontkennend geantwoord worden. Alleen werd er aan toege voegd. dat wanneer die aardappe len, die dag ook per sé mee gemoe ten hadden, de K.N.S.M. daarvoor ook eer hoge vrachtprijs zou heb ben gevraagd. Inderdaad, deze Ned. maatschap pij wilde de nood, waarin toen ons land verkeerde, zoveel mogelijk uit buiten, ten einde er enige tonnen extra aan te verdienen. Begrijpelijk is het, dat de voor zitter van de enquêtecommissie aan het slot van het verhoor getuigde, H.M. Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan de zieke mili tairen in de ziekenloods bij de aankomst van de „Grote Beer". Het Algemeen Congres van de Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging, te Utrecht bijeen op 9 Januari 1950; Gehoord de inleiding en de ge- dachten wisseling over de Pu bliekrechtelijke Bedrij f sorganisa - tie en haar practische toepassing; Overwegend, dat de verwerke lijking van de P.B.O., naar de régelen van het desbetreffende wetsontwerp, in 's lands belang met kracht moet worden bevor derd; Van oordeel, dat daartoe 1. het inzicht in de zedelijke en economisch-sociale betekenis van de P.B.O. onder alle ge ledingen van ons volk waar mogelijk in samenwerking met anderen, stelselmatig behoort te worden verbreed en ver diept en derhalve ook de ont wikkeling in de vorming van alle bedriifsgenoten, in het bij zonder van de katholieke ar beiders, met kracht gericht moet zijn op het kunnen dra gen van de nieuwe en grote verantwoordelijkheden, aan de toepassing der P.B.O. verbon den; 2. de instelling van bedri.ifslicba- men onverwijld ter hand moet wo.rden genomen in alle be drijfstakken, waarin de objec tieve voorwaarde van een op samenwerking gerichte organi satorische ontwikkeling aan ondernemers- en aan werkgevers zijde in voldoende mate is ver vuld, om deze meer volmaakte vorm van bedrijfsorganisatie te kunnen dragen; 3. de wijze van samenstelling en inrichting dezer bedriifslicha- men binnen het raam der wet primair moet worden overge laten aan de betrokken vrije organisaties, welke daarbij open oog moeten tonen voor eikaars moeilijkheden; Voor de wedstrijd Engeland b —Zwitserland Woensdag 18 Ja nuari a.s. te Sheffield, heeft de Engelse Keuze Commissie beslo ten verscheidene jongere spelers een kans te geven. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Ditchburn (Tottenham Hotspur); achter: Scott, aanvoer der (Arsenal) en H. Swift (Shef field Wednesday); midden: Ni cholson (Tottenham Hotspur). Hughes (Liverpool) en Dickinson (Portsmouth); voor: Gray (Chel sea), Froggatt (Sheffield Wed nesday), Briggs (Grimsby Town). Bailey (Tottenham Hotspur) en Mullen (Wolverhampton Wande rers). dat deze 5 ton als vrachtprijs, de commissie zeer hoog zat. Inderdaad, want dat een grote Ned. o. derneming, deze voor ons land zo tragische dag, misbruikte, om met het dienen van een groot nationaal belang een exorbitante winst te maken, is diep bescha mend. En bewijst wel afdoende hoe het groot-kapitaal, als het op geld ver dienen aankomt, volkomen ge speend is van de meest elementaire idiële gevoelens. J. H. PROGRAMMA WOENSDAG 11 JANUARI 1949 HILVERSUM l 301.5 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor dc dag; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.40 Gewijde muziek; 9.00 Weerbe richten; 9.03 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; '1-15 „Abraham Lincoln", hoorspel; 12.00 Hongaarse muziek; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Orgelconcert; 13.00 nieuws; 13.15 Gewijde muziek; 13.20 Volksmelodieën; 13.45 Pianoconcert; 14.20 Zigeunerkwintet; 14.35 Orgel concert; 15.00 Jeugdconcert; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Sluiting; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Voor de kinderen; 18.00 Mannenkoor; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Spoitcommentaar en gramofoonmu ziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws 20.05 Commentaar familiecompeti tie; 20.20 Concertgebouworkest en soliste; 21.30 „Liturgische beschou wingen en overwegingen", causerie; 22.00 Viool en piano; 22.30 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondoverden- lung; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 416 M.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu ziek; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.45 Gramofoonmuziek.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Weerberichten; 9.03 Gramofoonmuziek; (9.30—9.35 wa terstanden); 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Dansmu ziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Hawaiian mu ziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio; 13.40 Gramofoonmuziek: 14.00 „Gesproken portret"; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianoconcert; 15.30 Voor de jeugd; 16.30 Sluiting; 17.30 Kwartet 17,45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Pianospel; 18.30 Radio Volks Uni versiteit; 19.00 Parlementair over zicht; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.30 ..Onze spelregels", causerie: 19.40 Weekkroniek; 19.45 „Van alle dag"; 20.00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten; 20.15 Socialistisch nieuws; 20.20 Dansmuziek; 20.45 „Het kind van de buurvrouw", hoorspel: 22.10 Om roeporkest en solist: 22.45 Popu- lair-wetenschappeliike causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL. 322 en 484 M.: 322 M.: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten: 12.32 Lichte muziek: 13.00 Weerberichten; 13.15 14.00 en 14.15—14.45 Gramofoon muziek; 17.00 Meisjeskoor; 17.05 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Voordracht; 17.45 Gramofoon muziek; 18.00 Altviool en piano; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Ra diofeuilleton; 20.00 Omroeporkest en soliste; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Amerikaanse muziek: 21.45 Gramo foonmuziek; 22.00 Nieuws: 22.15 en 22 40 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws: 22.55 en 23.00—24.00 Gram. 484 M.: 12.05 Lichte muziek; 13,00 Nieuws: 13.10 en 14.1515.00, 17.10, 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmu ziek; 20.00 Symphonie-orkest en soliste; 21.15. 22.45 en 23.00—23.55 Gramofoonmuziek. '4. bevorderd moet worden de uitvoering van de verschillen de takken van sociale verzeke ring, zeker voorzover deze voor uitvoering door bedrijfs verenigingen in aanmerking komen door de lichamen der P.B.O.; Draagt het Verbondsbestuur op, met alle geëigende middelen voor dit alles werkzaam te zijn; Roept alle bedriifsgenoten, in het bijzonder de katholieke ar beiders, op, om het vrije vereni gingswezen als fundament voor de P.B.O. te versterken; En gaat over tot de orde van de dag. (Vervolg van pag. 1 Met nadruk verklaarde de heer Romme dat dit laatste niet in houdt, dat de betrokken organi satie bij een Centrale moet zijn aangesloten. Het leek spr. voorts logisch, dat maatregelen, voort vloeiende uit sociale verzekerin gen, door lichamen van de P.B.O. moeten worden uitgevoerd. Bli.jvende taak voor de vrije organisaties Zonder het voortbestaan van vrije organisaties stort het ge bouw van de P.B.O. ineen. De verenigingen zullen zijn de ver binding tussen vakgenoten en P.B.O.; de voedingsbron die moet waken tegen verstarring en ver vreemding van de levende wer kelijkheid. Levende en actieve organen moeten zij zijn en van haar blijvende activiteit zal voor driekwart het welslagen van de P.B.O. afhangen. Prof. Romme besloot zijn hoogst belangwekkende, en van de grootste deskundigheid getui gende rede, met Gods Zegen de jubilerende K.A.B. toe te wen sen. De resolutie Onmiddellijk na de hierop vol gende discussies waarop wij morgen in een afzonderlijke be schouwing hopen terug te ko men werd een resolutie aan vaard, waarin de door prof. Rom me ontwikkelde gedachten wa ren vastgelegd en die aan het Verbondsbestuur ter uitvoering werd opgedragen. De ontwerp resolutie werd op voorstel van de heer Andriessen aangevuld in dier voege, dat de verantwoorde lijkheid van de katholieke arbei ders met nadruk werd aangege ven, Godsdienstig-zedelijke taak der K.A.B. Ingeleid door voorzitter De Bruyn (de vergadering had in middels vijf uur geduurd!) sprak de Limburgse arbeidersaalmoeze nier, pater J. Jacobs M.S.C. over het godsdiensitg-zedelijke in het werk van de K.A.B. Met zijn zudelijke gemoedelijk heid had pater Jacobs de lachers op zijn hand, maar zijn ernstige waarschuwingen tegen ontkerste ning wonnen hiermee aan kracht. Nee, de K.A.B. is geen kerkelijke organisatie, maar zij heeft de plicht de arbeiders immuun en weerbaar te maken tegen de aantrekkingskracht van onchris telijke, immorele stelsels. Van zelfsprekend moet de K.A.B .ook meewerken om de voorwaarden te scheppen welke het aan de ar beiders mogelijk maken om met normale inspanning hun gods dienstig- en moreel leven tot volle bloei te brengen. Om haar godsdienstig-zedeliike taak goed te kunnen vervullen, moet de K.A.B. het vertrouwen der arbei ders bezitten; zij kan dit ver trouwen niet blijvend bezitten als zij niet onvervaard blijft strijden voor al de belangen DINSDAG 10 Jan. 1950. Dat is een sensationeel voor stel van het Centraal Stem bureau aan de Minister van Binnenlandse Zaken: men wil in de nieuwe Kieswet vast leggen, dat er voortaan niet meer met een rood maar met een zwart potlood wordt ge stemd.' Vroeger was het altijd een welkome gratis officiële reclame voor mijn vrienden van de tegenwoordige Partij van de Arbeid: stemt rood. Nu zal het worden: stemt zwart. In de oude tijd betekende dat: stemt rooms, want zwart was de kleur van de „partij van de pastoors". Er zijn ook nu nog geen geel-witte potloden Stemt dus zwart! Het argu ment tegen de rode potloden is bovendien een beetje on vriendelijk voor de rode kame raden. Rood is niet hard ge noeg, het slijt te gauw. Dat zeggen die lui van het Cen traal Stembureau zo maar in een officieel stuk. En als ik de laatste tijd al die artikelen lees over de crisis in het socia lisme en de socialistische par tijen wat niet allebei het zelfde is), dan schijnt het me waar te zijn. Rood slijt gauw en is te zacht. Het is al aardig rose geworden, geloof IK. ook de stoffelijke van de ar beidersstand. Ook deze strijd, waarvoor doelbewuste machts vorming onontbeerlijk is, wordt in de bedoeling der K.A.B. uit eindelijk op de kerstening der arbeiders gericht. Speciale aandacht besteedde pater Jacob aan de vorming van plaatselijke (of parochiële) Cre- do-Pugno-clubs en de aposto- laatsgroepen, die de organen moeten zijn waardoor de K.A.B. haar godsdienstig-zedeliike taak in de ondernemingen kan ver vullen. „Sterke wortels aan een gezonde boom" „De K.A.B. zal sterk zijn wan neer de afdelingen, die als het ware de wortels zijn, waarmee zij in het leven vergroeid is, sterk zijn en er over een goed ontwikkeld en groot kader wordt beschikt." Aldus de heer J. W. v. d. Ak ker, die sprak over „Het afde- lingswerk in de K.A.B. in de stad en op het platteland". De K.A.B. streeft er naar, de arbeiders bewust te maken van de waarde van hun menselijke persoon door bij hen zelf-verant- woordelijkheid en zelf-werkzaam- heid aan te kweken. Bij het toepassen van midde len om tot haar doel te geraken moet de K.A.B. met het eigene van de omgeving en de omstan digheden waarin de arbeiders le ven rekening hoüden. Die mid delen moeten op het platteland anders zijn dan in de grote stad, in de streken met overwegend katholieke bevolking anders dan in die met een sterk gemengde bevolking. Er moet bij de uitvoe ring van het vormingsprogram, bij de propaganda, bii de vor ming en scholing van leden en bestuursleden in de afdelingen, met de geestelijke sfeer waarin de arbeiders leven, zoveel moge lijk rekening worden gehouden. Het streekeigene is bovendien van veel waarde en moet behou den blijven. De heer v d. Akker wees er op dat de K.A.B. gezinsbeweging is; zij heeft tot taak de belangen van de arbeiders stand te be hartigen, dus ook die van de ar beidersvrouwen, de jonge man nen en de jonge vrouwen. Voor de jonge mannen is er de K.A.J., die de volle aandacht moet heb ben, omdat daaruit de krachten moeten voortkomen, die het werk van de K.A.B in de toe komst dragen. Voor de katholieke arbeiders vrouwen zal een K.A.V.-organi- satie bevorderd moeten worden. De vrouwen der leden zijn tot heden te weinig practiseh geïnte resseerd voor het werk van de K.A.B.. dat hun taak in het gezin zo nauw raakt. „Om deze red,en moeten v-R ons ook interesseren voor de ontwik keling van de jonge arbeiders vrouwen, die in de toekomst de verantwoordelijke taak in een arbeidersgezin zullen dragen." Drie snrekers hebben gisteren op de Verbondsvergadering het woord gevoerd. Drie zeer ver schillende onderwerpen werden behandeld, grondig en met een belangstelling die voor een in tensief 'organisatieleven het beste doet verwachten. .BRUSSEL, 9 Jan. (A.N.P.) - Zon dagmiddag zRn de voorzitter van de C.V.P., baron van der Straeten- Waiillet en de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland van hun bezoek aan Ko ning Leopold te Nice in de hoofd stad teruggekeerd. Beiden hebben een volkomen stilzwijgen bewaard over de aard der gevoerde bespre kingen. De Brusselse ochtendbladen uiten allerlei veronderstellingen en voor al de linkse pers stelt de geheim zinnigheid in het licht, waarmede het vertrek van baron van der Straeten-Waillet en van Zeeland omringd is geweest. Zelfs de eer ste minister Eyskens zou niet op de hoogte gebracht zijn van het VANDAAG, de tiende Januari, is het zeventig jaar geleden, dat de wereldberoemde clown en koning van de lach, Grock, geboren werd, als zoon van de familie Wattach, in het Zwitserse dorpje Recon- vilier. Grock woont nu in zijn villa Bianca te Oneglia aan de Italiaanse Rivièra. Hij is niet altijd een zo gefortuneerd man geweest. In ziin memoires (onlangs ver schenen en in de Nederlandse ver taling uitgegeven onder de titel „Zonder Gekheid", bii de uitge verij H. Nelissen te Bilthoven) schrijft hij, dat hij eerst na .vele jaren enige zekerheid van bestaan had, na jaren van onzekerheid en worstelen. Maar als hij het kon doen, ook al had hij het niet zo zeer rijk, dan was hij altijd bereid te helpen, en hij zorgde goed voor zijn vader en moeder. Dit schrijven wij neer. omdat het de menselijke kant van Grock nog eens duidelijk belicht. Hii had zich als een ras-artist ont wikkeld en mocht er groots op gaan, dat hij, na jarenlang rond zwerven over heel de wereld, de droom van zijn moeder kon ver wezenlijken, die hem eens had laten gaan met de wens, terug te keren in Zwitserland als een groot man. Dat is hij geweest. Vijftig jaar heeft Grock. meestal in het circus, zijn onvergelijkelijke grappen en grollen vertoond als muzikale clown. Hij was op alle instru menten thuis (en hii sprak boven dien vrijwel alle in beschaafde landen gangbare talen!). De lezing van zijn boek, hier en daar soms wat langgerekt en in herhalingen vallend, zoals Grock zelf toegeeft, is een verkwikking in meer dan één opzicht. Bovendien geeft het een aardige en interessante kijk op het leven van de circusartist, met al zijn vreugden en ziin leed. De langdradigheid van sommige gedeelten is men spoedig weer vergeten, als men geboeid wordt door de spannende verhalen van Grock's ondervindingen en avon turen. „Zonder Gekheid" heet het boek. De titel is een geestige vondst op zich, want het boek handelt over het leven van de man, die een halve eeuw het mensdom in alle windstreken van de aarde voortdurend gekheid heeft voorgezet, maar dat vaak met een diepere ondergrond van die echte humor, die soms de saus, soms de champagne van het ge wone leven isEen goed en nuttig boek, dat voor iedereen te lezen is en dat wii op de verjaar dag van de schrijver gaarne een aanbeveling meegeven. H.N.S. f N ADVERTENTIE) te zenden aan Uitg. H. Nelissen Bilthoven - Giro 445117. Stuur mij via Boekh, rechtstreeks: ex.: GROCK: 328 pag. 8 foto's, talrijke geestige vignetten k f 6.90 Naam en adres: feit, dat genoemde politici een onderhoud met de Koning zouden hebben. Volgens het voor neutraal door gaande blad „Le Soir" zouden vooraanstaande persoonlijkheden de Koning onlangs hebben aange raden van een volksraadpleging'af te zien. Deze persoonlijkheden, die buiten de partijen om gehandeld zouden hebben, zouden er de voor keur aan hebben gegeven eenvou dig de wet van Juli 1945 te zien toepassen en een einde te doen ma ken aan de onmogelijkheid om te regeren. Baron van der Straeten-Wailliet heeft hedenmorgen aan een ver slaggever van Beiga verklaard, dat de C.V.P. vastbesloten blijft het ontwerp betreffende volksraadple ging zo spoedig mogelijk te doen goedkeuren. „Ik ben verbaasd", zo verklaarde de voorzitter van de C.V.P., „over de veronderstellin gen betreffende een wijziging in de houding van de Koning, waar over door sommige bladen wordt gewaagd. Niets geeft aanleiding te denken, dat de houding van de Koning ten opzichte van de volks raadpleging veranderd zou zijn". DRIE JAAR GE-EIST TEGEN COMMISSIONNAIR Wegens valsheid in geschrifte en verduistering heeft de Officier van Justitie, mr. L. Feitsma bij de Amsterdamse Arrondissements rechtbank drie jaar met aftrek van 9 maanden voorarrest geëist tegen de 49-jarige commissionnair in effecten, tevens eigenaar van een machinefabriek J. J. C. van der L. uit Naarden, die erkende 62 obligaties „Nederland" van ieder f 1000.— en 5 aandelen van de Mij. Billiton van een valselijk op eigen naam gestelde stukken- overklaring te hebben voorzien en ze daarna te eigen bate te heb ben verkocht. De opbrengst van de 62 „Nederland"-obligaties, die afkomstig waren van een zekere J. G. Kerkhoff, bedroeg f 50.000. De verdediger, mr. A. Th. E. Kastein, vertelde in zijn requisi toir, dat verdachte failliet is ge gaan door de grote verliezen van zijn machinefabriek en dat hij daarmede zijn eigen vermogen van ongeveer 2 ton plus dat van ziin echtgenote heeft verloren. Pleiter was van mening, dat de effecten waardeloos waren en dat dus de verduistering niet was gepleegd.. Uitspraak op 19 Jan. De 5 pet. voor goud- en zilversmeden De Nijverheidsvereniging voor goud- én zilversmeden heeft overeenkomstig het advies van de vakgroep de 5 procent loons verhoging met ingang van 1 Jan. toegekend. zal heden de minister van O.K. en W. 10 prüzen voor culturele en wetenschappelijke doeleinden uitreiken. Deze prijzen zijn be schikbaar gesteld door een Neder lander, die onbekend wenst te blijven overleed Frans Hekers uit Ne- derweert, die in November j.l. met ziin tweelingzuster zijn 89e verjaardag vierde vertrekt ongeveer 7 Febr. uit Antwerpen het 7000 ton metende m.s. „Beaverbrae", speciaal voor het vervoer van Nederlandse emi granten naar Canada ziin twee Niwin-gezelschappen, onder leiding van Alex de Haas en Paul Ostra, Zondag per K.L.M. naar Djakarta vertrokken om onze jongens in Indonesië, tiidens hun wachttijd, enige ontspanning te brengen is de regisseur Vincent Berg- hegge Zaterdagavond te Schoon hoven. ter gelegenheid van zijn 40-jarige toneelloopbaan, hartelijk gehuldigd ontplofte gisterenmorgen op een étagewoning te Rotterdam een loodgieterslamp, met als gevolg, dat de keuken alsmede de inboe del, die in de achterkamer stond opgesteld, verbrandden heeft Louis van Tulder gister middag, na het ondergaan van een galblaasoperatie, het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag verlaten VOOR 1 FEBRUARI BESLISSEN OF ZIJ WILLEN BLIJVEN Naar wij vernemen is de Indo nesische beroepsschepelingen, die thans dienst doet bii de Konink lijke Marine, aangezegd, dat zii vóór 1 Februari a.s. moeten be slissen, of zij in dienst bij de Koninklijke Marine willen blij ven dan wel ontslag willen né men en op rijkskosten teruggaan naar Indonesië. Desgewenst kunnen zij ook in dienst van de Koninklijke Mari ne blijven tot uiterlijk zes maan den na de bekendmaking van de dienstvoorwaarden, waaronder zij naar de marine der R. I. S kunnen overgaan. In die periode van zes maanden zullen de be trokkenen moeten beslissen of zij bij de Koninklijke Marine willen blijven, ontslag willen ne men of willen overgaan naar de marine der R.I.S. Verder kunnen Indonesische Marva's, die thans in Nederland dienen, ongeacht hun diensttijd, een verzoek om ontslag indienen Zij behouden echter hun aan sprak op overtocht op rijkskos ten. De Bijzondere Raad van Cassa tie verwierp het beroep van Paul C. J. Kies, de voormalige leider van de Troelstra-beweging, die door het Leeuwarder Bijzonder Gerechtshof tot 20 jaar gevange nisstraf was veroordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie overwoog o.m. in zijn arrest, dat K. openlijk propaganda heeft ge maakt voor de aansluiting van Nederland bij Duitsland. Daar K. nog steeds niet inziet, hoe zeer zijn houding verkeerd is geweest, achtte de Bijz. Raad geen ter men aanwezig, de straf van K. te verlagen, noch om dc tijd, die hij in bewaring heeft doorge bracht, op zijn straf in minde ring te brengen. Heden radio-reportage jubileum k.a.b. Heden, Dinsdagavond 10 Janu ari, zal van 19.15 tot 1925 en van 19.40 tot 20.00 over Hilversum I. door de K.R.O. een reportage van het 25-jarig bestaansfeest van de Katholieke Arbeidersbe weging worden uitgezonden. ARBITRAGE-VERKOOP LEIDDE TOT KOERSVERLIES AMSTERDAM, 9 Jan. De eerste dag van de nieuwe beurs- week verschilde in zoverre sterk van de vorige Maandag, dat de Amerikaanse waarden minder prominent zijn geworden. Over de gehele markt is de belangstel ling trouwens verkleind en het verloop van vandaag was onge animeerd. Er was overwegend aanbod van de zijde der arbitrage, het geen in bijna alle hoeken tot vrij gevoelige koersverliezen leidde. Koninklijke Olie ging daarbij voor met een daling van 4 pet. tot 290. De laagste punt op 181 (min 41/2), Unilever 234 3/4 (min 4), Philips op 226 1/2 (min 5) i De Cultures vielen aanvanke lijk mee en openden goed prijs houdend. maar konden later niet aan de flauwe stemming ontko men, al bleven de verliezen hier toch zeer beperkt. Amsterdam Rubber was zelfs nog hoger ge noteerd dan Vrijdag in verband met de goede rubberprijzen en noteerde voor het eerst boven Deli Maatschappij, die met 149 3 pet. verloren. De aandelen van de goudmijn maatschappij „Si- mau" vertonen een opmerkelijke koersstijging, gestimuleerd door het recente bericht omtrent de tot de directie gerichte uitnodi- gi"" om de mijn te bezoeken. Van enig herstel van betekenis was in het verdere verloop geen sprake. Vele koersen sloten on het laagste peil van de dag. De bankaandelen waren goed prijs houdend speciaal voor Rotter damse Rank en Twentse Bank De scheepvaartmarkt lag ge drukt. De Amerikanen, waarin Vrij dag j.l. circa 1000 certificaten ziin omferet. noteerden iets beter dan Vrijdag. Het agio bedroeg gemiddeld 10 tot 12 pet. boven New-Yorkse pariteit. De staatsfondsenmarkt had een rustig verloop en was voor do toonaangevende soorten eerder iets luier. Prolongatie 2-1/4. Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 28 Dat was een uitgezochte manier om de politie zand in de ogen te strooien en eventuele achtervolgers op een dwaalspoor te brengen. Natuurlijk was ik niet zo dom om te denken, dat er voor haar zonderling gedrag geen meer dan gewone aanleiding was. Maar ik had met haar gepraat, aan de zelfde tafel gezeten, en ik heb mij er altijd nogal op beroemd dat ik een behoorlijke portie mensen kennis bezat. Hoe zonderling Maggie Jones zich ook gedragen mocht hebben, ze had toch niet de indruk op mij gemaakt iemand te zijn, die zich met een Dikkie Ijs berg zou afgeven en nog minder een meisje, dat in misdadigers- kringen verkeerde. Ze had veeleer de indruk gemaakt van een vast beraden, over-avontuurlijk en wat opgewonden ding, dat de bakvisjaren juist te boven was. Het is nogal beschamend voor mijn zelfverzekerdheid van op vatting, wanneer Maggie Jones en Vievien Long inderdaad één en dezelfde persoon waren. En he laas waren er te veel aanwijzin gen, dan dat ik voetstoots mocht aannemen dat dit niet zo was. De mensen, die met mij aan hetzelfde tafeltje hadden zitten eten, waren klaar en vertrokken. Ik zat met de krant voor mijn neus en piekerde over de situatie. Iemand nam plaats op de stoel tegenover mij. Ik keek op en blik te in de zwaarmoedige ogen van Mollie Tacker. „Zo, Krullekopje," zei ze. Ik geef toe dat mijn haar nei ging tot een slag vertoont, maar van krullen is beslist geen sprake. Daarbij komt dat ik een hekel heb aan dat soort cabaretachtige ver trouwelijkheid. Ik antwoordde dus koel: „Hoe maakt u het, miss Tacker?" „Wees niet zo eenkennig," zei ze. „Doe een beetje huiselijk en leg je voeten op tafel." „Misschien dat kroegvolk daar van houdt," zei ik, „maar ik heb nooit begrepen waarom." „Omdat 't anders is dan thuis" antwoordde zij. Ik mocht die vrouw niet erg, maar ik was toch nieuwsgierig naar haar. De mensen wekken in het algemeen mijn nieuwsgierig heid op. De meesten van hen doen soms rare dingen en dan wil ik weten, waarom ze zo doen. Ze zijn grillig en dan vraag ik me af wat ze daartoe drijft., Ze doen dingen, die niet overeenstemmen met hun karakter en dat maakt de vraag in mij wakker waardoor dat wel komt. Het feit dus ten spijt, dat ik een tegenzin tegen miss Tacker had, kon ik niet nalaten het een en ander te weten te komen. „U bent wel erg ver van uw na tuurlijke omgeving afgedwaald," zei ik. „Zelfs een wijze vogel kan te ver vliegen," antwoordde ze met haar keelstem. „En op de verkeerde boom neer strijken," zei Ik. Ze trok haar wenkbrauwen sa men. „Is dat een poging om iets te weten te komen?" „Een afgelegen ranch," zei ik, „lijkt me niet bepaald iets voor u." „Krullekopje," zei ze, „ook een cabaretière heeft twee armen en benen, net als ieder ander mens. Ze heeft honger op haar tijd. Soms heeft ze buikpijn. Ze hoort de vogeltjes graag zingen. Als ze slecht nieuws hoort, huilt ze. Haar voeten doen pijn, net alsof ze een gewoon mens was. Er zijn mensen van wie ze houdt en mensen aan wie ze een hekel heeft. Ze piekert over haar oude dag. En dominee moet preken, een bankier moet zaken doen, een dikke vrouw moet lekker kunnen koken. En een cabaretière moet nonsens praten. Ieder mens moet doen wat bij zijn staat te pas komt." Ik voelde me een beetje be schaamd. Wat ze zei, was waar, en het feit, dat iemand in nacht clubs optrad, hield nog niet in, dat die iemand ook slecht was. Ook in haar beroep kon zij zich aan de tien Geboden houden, het geen in het dagelijks leven al een hele toer is. Een meisje als zij kon evengoed een huis en een gezin hebben. Ze kon net als ieder an der houden van boeken te lezen. Buiten werktijd was ze, wie weet, een heel normaal mens. „Ik vraag nederig excuus," zei ik. „We weten het niet," zei ze, „maar het kan best zijn dat een paard een aap en een aap een paard een min soort dier vindt. Omdat een paard nog nooit een aap is geweest." „En nu ben je op Rancho Palo ma om eens heerlijk tot jezelf te komen," zei ik. „Smaakt het eten je nogal uit Buttericks keuken?" „Naar mijn smaak een beetje te gekruid." „Waarom ga je dan niet ergens anders heen waar ze beter ko ken?" „Omdat een verstandig meisje zonder geld nergens komt," ant woordde zij. „Heb je zo slordig geleefd?" vroeg ik. „Integendeel. Maar mijn geld heeft vleugels gekregen. En dat betekent lood in mijn schoenen," voegde ze er bitter aan toe. „Wou je zeggen, dat ze op Ran cho Paloma je geP verduisterd hebben?" vroeg ik. „In dat pension verliezen ze niet graag een gast," zei ze. „Maar je bent nu toch in de stad," wierp ik tegen. „En hoever kan ik wegkomen met drie dollar en zes en negentig cent op zak?" vroeg ze. „De Vest- zak-Venus wilde haar haar latei: doen. De knoest aan het uitein de van haar hals zit er alleen oir de kapper rijk te maken. Butte- rick heeft ons hierheen gereden Ingrid Ash laat zich op het ogen blik in een schoonheidssalon op kalefateren. En ik heb een vrije dag met gratis taxi." „Wil je er vandoor?" vroeg ik. „Hoe verder weg, hoe beter. Krullekopje." (Wordt vervolgd! L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3