Nieuw SOBERE HERDENKING WERD LUISTERRIJKE PLECHTIGHEID! Historische episode voor België aangebroken De staking in Italië Tweespalt in de Kominform? BDITIES VOOR alkmaar, hoorn, den helder, schagen Zilveren feest Verbond K.A.B. Woensdag 11 Januari 1950* 45e Jaargang No. 11766 K.A.B-centralisatie-ieest Enorme en waarderende belangstelling uit brede kringen van sociaal Nederland De toekomst- wijst een machtige nieuwe taak aan Hoge onderscheiding voor de Bruijn .Het communisme heeft hier betrekkelijk weinig invloed Mgr. Giobbe ontvangt Grootkruis Oranje Nassau 23 Februari: VERKIEZINGEN IN ENGELAND Min. v. Maarseveen naar Indonesië Nieuwe Internationaleop komst Behandeling van Koningskwestie in de Kamer „Het mogen niet alleen de Katholieken zijn die terugkeer wensen" Nederlandse regering waarschuwt Malik verliet ^vergadering van de Veiligheidsraad Conferentie van Ceylon •Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.45 i-per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank t nergens (Vondel) A S H VA IV HEDEN Pag. 1 en 3 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tol 458 K 2240 (Van onze eigen verslaggever) DE EERSTE HOGE CAST, die wij gisterenmorgen begroetten bij de binnenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, was de Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, die zijn verjaardag 70 werd hij deze dag vierde temidden der jubilerende K.A.B. De als sober aangekondigde herdenkingszitting droeg een luisterrijk karakter. Toen de plechtige bijeenkomst begon, in de grote gehoorzaal, met het „Strijdlied", waren er zeven ministers gezeten en vele andere autoriteiten en hoge gasten. En, last not least, kwam daar even vóór het openingswoord van president de Bruijn, de hoogste kerkelijke gezagsdrager. Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, die met een ovatie werd begroet en in een kort persoonlijk woord van zijn dank baarheid en liefde voor het werk van de K.A.B. getuigde. Indrukwekkend was de vooraf gaande plechtige kerkelijke vie ring in de Sint Augustinuskerk, waar aan een rijk versierd altaar Mgr. J. G. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel en geestelijk adviseur van de K.A.B., de plechtige Heilige Mis opdroeg, geassisteerd door pater Engelbertus O.F.M., algemeen leider van „Credo Pugno" in het bisdom Haarlem en aalmoezenier A. Mouwen, geestelijk adviseur van de K.A.B. in het bisdom Breda. Het koor van de Sint Paulus- kerk te Utrecht zong, onder lei ding van Guus Stoop, de missa „Qual Donna" van Orlandus Las- sus. Na de Heilige Mis weer klonk een plechtig „Te Deum". „Ziet de vele duizendtallen eensgezind ten strijde gaan, wie er vluchten, wie er vallen. Chris tenstrijders blijven staan" lie duizendtallen waarvan 't Strijd lied van Bernard Verhoeven spreekt,, konden er niet zijn, maar naast de bonte stoet van velerlei genodigden werden die duizenden meer dan 300.000 leden heeft de K.A.B. ver tegenwoordigd door de honderd tallen afgevaardigden van de bonden, plaatselijke afdelingen, raden, instellingen, diensten en van de K.A.B.-organisaties voor vrouwen, jonge mannen en meis jes. DE BELANGRIJKSTE FEITEN van het K.A.B.-centralisatie- feest zijn verder: allerwege huldiging van het Ver- bondswerk, van de leiding en van de voorzitter, de heer A. C. de Bruün, die 25 jaar voorzitter is en benoemd werd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Namens de bonden, instel lingen en Kajotters werd een bedrag van f 50.000. aangeboden voor de vacan- tie-oorden. Dr. Olierook hield een magistrale her denkingsrede, waarin hij als taak voor de toekomst schetste, verdere zorg voor de nieuwe maatschappij. Minister Joekes sprak een huldigend woord namens de regering. Mgr. Giobbe ont ving een oorkonde, Z.H. de Paus zond een telegram van gelukwens en aanhankelijk- heidstelegrammen werden gezonden aan Z.H. de Paus en aan H.M. de Koningin. Op het graf van de oud secretaris. J. A. Schutte, is een lauwerkrans gelegd. in het lange openingswoord van de voorzitter, die tevoren vele woorden had gewijd aan de luis terrijke rü van autoriteiten: al lereerst de Kardinaal, in wie het hoogste Kerkelijke Gezag in Nederland geëerd en gedankt werd; trouw zal de K.A.B. blij ven aan het oude devies: „Alles voor het Volk het Volk voor Christus". Dan Mgr. Paolo Giobbe, ver tegenwoordiger van Z.H. de Paus, aan wie de voorzitter op nieuw onwankelbare aanhanke lijkheid en trouw betuigde. Aan de 70-jarige Internuntius werd een door Antoon Heijn gecalli- grafeerde oorkonde met een feli citatie in dichtvorm aangeboden. De K.A.B. heeft de grote ency clieken tot richtlijn genomen en zal 15 Mei 1951 zeker niet ont breken, wanneer herdacht wordt, dat „Rerum Novarum" 60 jaar geleden werd afgekondigd. Zeven ministers Deze zeven ministers waren dr. Drees, mr. Joekes, minister Stikker, mr. van Maarseyeen, mr. Wijers, van den Brink en mr. Teulings, en staatssecretaris mr. v. d. Grinten en staatssecre taris dr. van Rhijn. Verder wer den verwelkomd de Vicaris- Generaal, Mgr. Huurdeman, de heer Baart, van de Belgische, Miss Kent van de Amerikaanse en mr. Greenhough van de En gelse ambassade, de heer Biswa- mitre, van de Progressieve Werk nemersorganisatie uit Suriname, Deken Wiegerink van Utrecht en burgemeester jhr. de Ranitz, van Utrecht, talrijke katholieke Eer ste en Tweede Kamerleden; „er is onderscheid en overeenstem ming tussen hun '-erantwoorde- Ujkheid en die van de K.A.B., maar beide behartigen het wel zijn van ons volk" Hooggeleerden! Verder waren er vele katho lieke hoogleraren; en De Bruyn noemde „Nijmegen" en „Tilburg" een zegen voor ons volk, „in het bijzonder voor de arbeiders". 'Verder was vertegenwoordigd alles wat naam en kwaliteit heeft op het gebied van het alge mene en gespecialiseerde sociale en economische leven, o.a. de Stichting van de Arbeid en de deputaties van N.V.V. en C.N.V.: „de na-oorlogse Raad van Vak centrales werkt uitstekend: er zijn wel eens moeilijkheden, maar de goede wil en de goede trouw zijn te prijzen" De Werkgeversbonden, de Mid denstands en de Boerenbond verwelkomend, zei de heer De Bruyn: „Uw aanwezigheid is een getuigenis, al wordt niet ont veinsd, dat ons beider organisa ties voor misschien nog weinig gekende moeliijkheden zullen worden geplaatst." Tenslotte o.a. vertegenwoordi gers van het Internationaal Christelijk Vakverbond en afge vaardigden uit België e.a. Tenslotte herdacht de heer De Bruijn de overleden Verbonds- bestuurders en de 1152 oorlogs slachtoffers uit de K.A.B. De herdenkingsrede van dr. A. A. Olierook, direc teur van het A. C. de Bruijn- instituut, was als een hoogge stemd declamatorium. De K.A.B. kende in haar geschiedenis, als iedere mensenbeweging, Irffet dei nende rhythme der seizoenen. Er kwam een steeds dieper inzicht in taak en doelstelling, de gees telijke en stoffelijke waarden werden steeds zuiverder tegen elkaar afgewogen, er viel steeds terugkerende drang naar centra lisatie te constateren, men stelde zich steeds breder open voor samenwerking met andere groe pen. Als statisch element in de ontwikkeling schetste spr. daar naast even breed en diep het belijden en beleven van de ka tholieke beginselen en de nim mer verbroken verbondenheid met en volgzaamheid aan het kerkelijk gezag. De centralisatievorm sinds 1 Januari 1925 is gebaseerd op het Bisschoppelijk Communiqué van 31 October 1916, dit besliste een langdurige inwendige strijd, welke principieel gezien de voor standers van de standsorganisatie in het gelijk stelde. „Het R.K. Werkliedenverbond werd de ene centrale voor de Diocesane Volks- en Werklieden bonden, de ene centrale Voor de nationale vakbonden, de ene centrale voor de instellingen. En na de bevrijding kreeg het, als Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging, nog grotere cen trale bevoegdheden. De voordelen van die centra lisatie bleken groot, het Ver bond bewoog zich practisch op alle terreinen van het maat schappelijk leven. Langzaam groeide de gedachte, dat het een Verbond van gezinnen moest zijn. In November 1938 ontwaak te een brede actie voor de Nieuwe Gemeenschap Toen kwam de oorlog In de zomer van 1941 dook het ganse Verbond onder; „als ik moest kiezen tussen medewerken met de N.S.B. en de kogel, kies ik het laatste, zei een Vakhonds- leider" Het reorganisatierapport na de bevrijding stuwde „de K.A.B. in nieuwe hanen". Het bracht hon derdvoudig vruchten voort. Nieu- We diensten, nieuwe instellingen, nieuwe samenwerking met an deren. Hulde aan De Bruijn: hij heeft zich 25 jaar geheel gegeven aan de zaak die hij diende! De K.A.B. is een katholieke, géén kerkelijke organisatie, maar wel levend volgens de normen van de katholieke levensbegin selen, in verbondenheid met het Kerkelijk Gezag. De Kerk is ten nauwste bij het sociale leven be trokken Waar de voorschriften van de zedenwei wortel^ en grondslag moeten zijn van alle menselijke activiteiten, dus óók van economische en sociale acti viteiten, daar zou Zij haar roe ping ontrouw zijn. indien zij in de tempel van de maatschappij slechts stilzwijgend toeschouw ster zou zijn. Vervolg op pag. 3 ZILVEREN FEEST K.A.B. De voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, werd giste ren door minister joe kes medegedeeld, dat hij benoemd was tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Mi nister joekes wenst de heer de Bruijn geluk. DE KARDINAAL SPRAK: „DIT IS VOOR EEN ZEER GROOT DEEL TE DANKEN AAN DE K.A.B." ZIJNE EMINENTIE KARDINAAL DE JONG hield in de plech tige herdenkingszitting van de jubilerende K.A.B. de volgende toespraak: „De Katholieke Werkliedenvereniging, welke reeds meer dan een halve eeuw bestaat, heeft aan de oproep in Rerum Novarum gevolg gegeven. Dr. Ariëns was voorlopig bestuurder, dr. Schaep- man de eerste geestelijk adviseur in het Aartsbisdom. Vijf en twintig jaar geleden zijn de talrijke diocesane werk liedenverenigingen, vakbonden enz. tot één grote bond samen verbonden: de Katholieke Arbeiders Beweging. De man, die met een groot organisatorisch talent, met een grote bezieling en onvermoeide toewijding de eenheid tot stand heeft gebracht, was de heer A. C. de Bruijn. Naast hem stond als geestelijk adviseur Mgr. v. Schaik. Het is hier niet de plaats om al het vele op te noemen, dat tot stand is gebracht. God alleen weet hoevele mensen op sociaal en geestelijk gebied geholpen zijn. Dat het communisme hier zo betrekkelijk weinig invloed heeft, niet alleen op de katholieken, maar op geheel ons volk, meen ik voor een zeer groot deel te mogen toeschrijven aan de actie van de K.A.B. Wat mij getroffen heeft is de trouw aan de leiding van de Katholieke Kerk. Zeer heeft dit mij van nabij getroffen in de jaren omstreeks 1941, toen de leden van de K.A.B. eenstemmig en waarachtig zich verzetten tegen de krachten van het natio- naal-socialisme. Daarom moge ik bij deze gelegenheid dan ook mijn harte lijke dank uitspreken aan de K.A.B. voor het vele, dat zij gedaan heeft. Ik hoop en bid God, dat zij nog lange jaren haar zegenrijke invloed moge aanwenden. Met name dank ik de heer A. C. de Bruijn persoonlijk voor de vele raadgevingen en de steun, die ik in de loop der jaren van hem heb mogen ondervinden. God schenke hem nog vele zegenrijke jaren." De minister van Buitenlandse Zaken heeft gisterenmiddag een bezoek gebracht aan de ver tegenwoordiger van de Heilige Stoel aan het Nederlandse Hof, Mgr. Paolo Giobbe ter gelegen heid van diens 70ste verjaardag. Minister Stikker deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd bij deze gelegenheid aan Mgr. Giobbe het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau te verlenen BUS MET ARBEIDERS VERONGELUKT 20 DODEN PARIJS, 10 Jan. (Reuter). Te Munchhouse bij Colmar is een bus met 48 arbeiders het Rhöne- Rijnkanaal ingereden. Naar ver luidt zijn 20 personen verdronken. Reddingsploegen hebben kort na het ongeval, dat voor zonsopgang op een brug over het kanaal plaats vond, 10 lijken opgehaald. Ver schillende gewonde passagiers zijn naar de ziekenhuizen te Colmar en Mulhouse gebracht. Volgens de eerste berichten slipte de bus, kantelde en viel in het kanaal. Eén kant van de bus scheurde open, waardoor 25 pas sagiers een uitweg vonden en de oever konden bereiken. Dinsdagavond is te Londen offi ciéél bekend gemaakt, dat de Ko ning zijn goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van de premier om het Parlement op Vrijdag 3 Fe bruari a.s. te ontbinden. Ingevolge de wet zullen de algemene verkie zingen op Donderdag 23 Februari a.s. worden gehouden. Het nieuwe Parlement zal op Woensdag 1 Maart bijeenkomen. De zetelverdeling in het huidige Lagerhuis is nu als volgt: Socialis ten 390; Conservatieven 194; Natio nale Liberalen 13; andere liberalen 1 en andere partijen 33. Het nieu we parlement zal 625 leden tellen. UITNODIGING VAN HATTA 's-GRAVENHAGE, 10 Januari (A.N.P.). Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: In verband met een uitnodiging van de minister-president van de 1 republiek van de Verenigde Sta ten van Indonesië, drs. Hatta, om op korte termijn een bezoek aan Indonesië te brengen, zullen mi nister van Maarseveen en dr. Prinsen, destijds secretaris-gene raal van de Ronde Tafel Confe rentie, vergezeld van mr. van der Valk, raadadviseur van het minis terie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, op 14 Januari a.s. naar Djakarta vertrekken. SPOORWEGVERBINDINGEN VERBROKEN ROME, 10 Jan. (Reuter). Op initiatief van communisten en socialisten zullen morgen te Mo dena drie grote proteststakingen worden gehouden i.v.m. de bot sing tussen politie en stakende metaalarbeiders, die fabrieksge bouwen wilden bestormen, waar door zes stakers werden gedood, terwijl enkele politiemannen zijn gewond. Politieversterkingen kwamen heden in Modena aan, om op alle eventualiteiten voorbereid te ziin. Hier en daar werden in geheel Italië proteststakingen gehouden, waardoor de voornaamste, noord zuid lonende Italiaanse spoorweg verbinding werd verbroken en de industriële werkzaamheid in Tu rijn. Bologna, Genua en Venetië werd verlamd. De treinen, die uit Rome naar het noorden vertrokken, werden in de stations van Modena en Bologna door stakende spoorweg arbeiders tot middernacht aange houden. BRUSSEL, 10 Jan. (A.N.P.Onder een enorme belang stelling is gistermiddag in de Belgische Kamer een begin ge maakt met de behandeling van de Koningskwestie. Verscheidene leden van de Senaat hadden plaats genomen op de voof hen gereserveerde loges. Om vijf uur werd de zitting gesloten. Morgenmiddag worden de interpellaties gehouden over de effectenvervalsingen. Beneden de Moerdijk wordt ieder jaar op uitbundige wijze car naval gevierd. Heel veel mensen van boven de Moerdijk zakken dan ook in carnavalstijd naar hun zuiderburen af. Om de festi viteiten volledig te doen slagen worden reeds maanden van te voren voorbereidingen getroffen. Op een atelier voor maskers schildert een meisje de mombakkesen aan de lopende band. De voorzitter. Frans van Cau- welaert, die juist zijn 70ste ver jaardag vierde, deelde in het be gin van de zitting mede. dat ge vraagd was om het houden van interpellaties over de effecten vervalsingen. Daar de eerste mi nister deze „dringend" achtte, stelde de Kamervoorzitter voor daar Woensdag de gelegenheid voor te geven. De Koningskwestie Als inleiding op het debat over de gevoelige kwestie deed van Cauwelaert een beroep op ieders zelfbeheersing. Het socialistische lid. Larock. was de eerste die het woord werd verleend. Hli vroeg de regering om opheldering over de aan de biizondere Kamercom missie overgelegde documenten inzake de Koningskwestie, daar deze volgens hem een onvolledig karakter droegen. Hij betreurde het dat sommige belangrijke stuk ken, zoals het bekende „docu ment 6 Juli 1940", niet waren over gelegd. Dit stuk heeft betrekking op het protocol van een vergade ring van de secretarissen-gene raal in de bezettingsperiode. In genoemd protocol, volgens Larock. was vervat, dat een be noeming van een Hoge Commis- Saris voor België was besproken middag voortgezet. en dat de bijeenkomst was be legd op voorstel van de Koning. C.V.P. aan het woord Het katholieke Kamerlid Har mei betoogde, dat de Koning de theoretische macht heeft om af te treden en de Kamers de theore tische macht hem naar België te laten terugkeren. „Wii bevinden ons voor een slot met twee sleu- teuls; een van deze sleutels is in het bezit van de Koning, doch hij kan er geen gebruik van maken, want indien hii aftrad zou dit onder druk zijn van een minder heid in het parlement. De andere sleutel is in handen van de Ka mers, doch indien wij haar ge bruikten zou men in het land zeggen: ziet ge wel. het is de Koning van de Katholieke Volks partij. „De Koning moet boven de par tijen staan", zo riep de spr. uit. Vervolgens gaf hij een uiteenzet ting van de overwegingen, die tot het voorstel van een volksraad pleging hadden geleid. De volks raadpleging zal moeten aantonen, dat het niet alleen de katholieken zijn, die de terugkeer van de Ko ning wensen. Zij moet beschouwd worden als een hulpmiddel om de opinie in het land te peilen en een definitieve beslissing over de terugkeer kan slechts door het parlement genomen worden. De debatten worden Donderdag- BERN, 10 Jan. Curt Riese, een bekend publicist, Schrijft in het blad „Die Weltwoche", dat een bijeenkomst van de Kominform, die tussen Kerstmis en Nieuw jaar zou worden gehouden, is af gelast wegens grote onenigheid tussen ,de leden onderling. Over de agendapunten van de geheime bijeenkomst der Kominform-ver- gadering van medio November in Hongarije, zouden heftige debat ten zijn gevoerd. De secretaris-generaal van de Kominform, Soeslof. zou instruc ties hebben gekregen van het Politbureau om met man en macht tegen het Titoïsme op te treden. H. Vader in het geding Riese deelt verder mee. dat grote ontstemming heerst in com munistische kringen over Z.H. de Paus. als een gevolg van het ex communicatiebevel. De maatrege len van het Vaticaan schijnen de communisten afbreuk te doen. Duclos en Togliatti zouden ver klaard hebben, dat zii grote aan tallen leden hunner partijen had den verloren. Een ander punt van menings verschil is bliikbaar de Oost- Duitse volksdemocratie. Een ander Zwitsers correspon dent meldt uit Belgrado, dat er zich een activiteit ontwikkelt van vele communisten, die. teleurge steld over de politiek van Moskou, zowel uit het Oosten als uit het Westen naar Zuid-Slavië ziin ge komen om te beraadslagen over de oprichting van een admini- „TSJECHO-SLOWAKIJE NEEMT VORMEN NIET IN ACHT" Naar aanleiding van het feit, dat op 13 December 1949 te Praag de heer J. A. Louwers is gearresteerd, vertegenwoordiger van de N.V. Algemene Kunstzijde Unie aldaar, maakt de Neder landse regering het volgende be kend: Door Hr. Ms gezantschap te Praag zijn onmiddellijk na deze arrestatie herhaalde én dringen de 'inlichtingen gevraagd Deze inlichtingen zijn tot nu toe niet verstrekt, terwijl het ge dane verzoek evenmin werd in gewilligd. Aangezien derhalve de Neder landse regering belet wordt aan in Tsjecho-Slowakije verblijven de Nederlanders de normale diplomatieke en consulaire bij stand te verlenen, wordt aan Nederlanders. die voornemens zfin zich naar Tsjecho-Slowakije te begeven, de ernstige raad gé- geven met het vorenstaande rekening te hopden. stratief apparaat, dat een tegen hanger van de Kominform zou moeten worden; derhalve een „Vijfde Internationale", los van Moskou. Een dezer dagen zou een proclamatie te verwachten ziin. PROTEST TEGEN NATIONAAL CHINA LAKE SUCCESS, 10 Januari (Reuter). De Sovjet-Russische gedelegeerde Jacob Malik heeft Dinsdagavond in de Veiligheids raad een resolutie ingediend, waarin verklaard wordt, dat wan neer geen maatregelen genomen worden om „de vertegenwoordiger van de Kwomintang" te verwij deren, de gedelegeerde van de Sovjet-Unie niet aan de zittingen van de Raad zal deelnemen voor dat hiertoe is overgegaan. Malik verliet later de vergadering uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese nationalistische gedelegeerde dr. Tsiang, die in de voorzittersstoel zetelde. Malik verliet de vergadering nadat Tsiang had bepaald, dat de Sovjet-Russische resolutie moest worden gecirculeerd en op de volgende vergadering behandeld. Malik eiste een onmiddellijke stemming. Met 8 tegen 2 stem men en 1 onthouding besloot de Raad het voorstel van Tsiang te steunen. Alle afgevaardigden ziin het eens met Bevin. dat het Gemene best betrekkingen met 't Nieuwe China moest aanknopen, welke van practische waarde waren, al-' dus wordt vernomen. Men schijnt een voorzichtige poging te willen doen zo vriendschappelijk moge lijke betrekkingen aan te gaan Alle afgevaardigden waren van mening, dat veiligheidsoverwegin gen een rol moeten spelen in de relaties met Peking. Het meest werd dit verdedigd door Australië en Nieuw Zeeland, aldus een communiqué. Voormalig Roemeens attaché te Londen dood aangetroffen LONDEN, 10 Jan. (Reuter). - Alexander Biano, voormalig atta ché van de Roemeense legatie te Londen, is gisteravond dood aan getroffen in een met gas gevulde kamer in zijn woning te Londen. Men heeft geen verdenking, dat er misdaad in het spel is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1