Algemene vergadering met stemmen uit Amerika r Jubileumprogramma van K.L.M. Candidaatsfelling voor de Provinciale Staten ABDUSIROOP r ALKMAAR EN OMSTREKEN Oudleerlingen Landbouwwinterscholen Tussen gister en morgen Appèlzaken voor Meervoudige Kamer De zeshonderd zijn vol! Ex-KNIL-officier contra de R.I.S. Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 11 IANUARI 1950 In het Gulden Vlies te Alkmaar hield de Vereniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen en Alkmaar haar vier-en-negentigste algemene vergadering, die deels aan de gewone agenda, deels aan een tweetal lezingen over de landbouw en de veeteelt in Amerika was gewijd. Nieuwe voorzitter In de ochtend-bijeenkomst, die door een 50-tal leden werd bezocht, opende de voorzitter, de heer J- C. Rezelman met een Welkom aan de heer Koster, lid van de commissie van Toezicht. Medegedeeld werd dat het bestuur in principe bereid, is ook in 1950 wederom medewer king te verlenen aan de Landbouw- jongerendag. Aan het eind van de maand zal het Jaarboek van de Algemene Bond weder verschijnen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging groeiende was en dat er 576 leden en donateurs zijn. 23 leden van verdienste en 10 ereleden. Gememoreerd werden het uitste kend geslaagde gouden feest, de goed bezochte cursus-vergaderingen in Februari en de algemene verga dering te Dordrecht met de zo uit stekend geslaagde excursie naar de Biesbosch. Het voorstel van het bestuur, de contributie te verlagen op f 4,— vond geen algemene instemming, zodat hiervan werd afgezien en de huidige contributie, f 5,bleef ge handhaafd. Het financieel verslag vermeldde een nadelig saldo, veroorzaakt door de dure feestviering, van f 232,41. De rekening sluit verder met een bedrag van f 4507,50. De begroting 1950, die er weer florisanter uitziet, werd vastgesteld op f 2325, In het bestuur werden, wegens het aftreden van de heren Rezelman Kwantes en Dekker gekozen de he ren J. Burger te Venhuizen, J. Kaan te Anna Paulowna, terwijl tot voor zitter werd benoemd de heer H. Kriller uit Oude Niedorp. Het lag in de bedoeling van het bestuur aan de beste leerlingen der eind examenklasse van Schagen en Alk maar, de heren P. Borst en C. de Waal, een boekwerk uit te reiken, Waar beiden wegens militaire dienst verhinderd waren de bijeenkomst bij te wonen, werd besloten hen de boekwerken toe te zenden. De winterlezingen worden dit jaar weer gedeeltelijk te Alkmaar, gedeeltelijk te Schagen gehouden. Óver de plaats der zomervergade ring. Hoorn, Medemblik of Alkmaar, zal het bestuur zich nog nader be i-aden, alsmede over het doel der tweedaagse excursie. Ook plannen voor een buitenlandse reis zullen worden uitgewerkt. Middagvergadering Du middagbijeenkomst werd door oen groot aantal leden, velen verge zeld van hun dames, bezocht. Als eerste spreker trad op de heer C. Geerlings uit Anna Paulowna, die in het kader van de E.C.A. hulp aan Nederland een reis naar de Ver enigde Staten had kunnen maken. Óp onderhoudende wijze vertelde deze spreker van zijn ervaringen in Amerika, dat wel groot en rijk is, maar waar gewone bedrijven van 30 tot 50 H.A., vooral aan de Oost kust heel gewoon zijn. De grotere bedrijven iiffgen meer naar het Westen. Speciaal over de staat Maine, waar enorme aardappelbedrijven zjjn gevestigd, onderhield de heer Geerlings zijn gehoor en hij ver telde hoe er practisch alles machi naal gebeurd, planten, wieden, aan aarden. sproeien en rooien. Als in secten-bestrijdingsmiddel zweert men daar bij DDT, De resultaten bleken echter niet bijzonder beter dan bij ons. De vrachtauto neemt een Voorname plaats in de bedrij ven in. Nergens ziet men paarden. De regeringsmaatregelen zijn erop gericht, de bedrijven te steunen en grote sommen worden er vaak uit gekeerd aan de bouwers. Na nog een beeld te hebben gegeven van het reizen en het leven in dat won dere land. en zijn ervaringen op een kippenfarm te hebben geschil derd, besloot de heer Geerlings zijn betoog met er op te wijzen, dat men in Amerika voornamelijk kweekt op kwantiteit. In de kleine landen echter moet men zich blijven toe leggen op de lcwaliteits-productie. Over de veeteelt in Amerika sprak daarna de heer A. Nobel, die een half jaar op een gemengd be drijf in Wisconsin heeft gezeten. Wisconsin is een echte prairiestaat met vastelandsklimaat. Ook op een dergelijk bedrijf gaat alles met tractors en vrachtauto's, ook hier riet men geen paarden. De koeien, meestal van hun horens beroofd, zijn echter niet zo melkrijk, ze wor den meest voor de slacht gefokt. De beesten worden allen met de machine gemolken en deze operatie vir.dt zomer en winter in de stal plaats. De melkwinning is zeer zin delijk en veoJal een voorbeeld voor ons land. Zuivelbereiding is er weinig en de kaas is er niet sma kelijk. Verder is er een strenge zuivelwet en een scherpe controle. Op TBC wordt al heel streng gelet. De 2.500.000 koeien zijn practisch alle zonder tbc. Alle reageerdbrs worden onherroepelijk afgemaakt! Ook de K.I., die nu op 400.000 koeien wordt toegepast, met een be- vruchtingscijfer van 65 pet., vindt er veel navolging. Met een paar films over deze interessante reizen en een dankwoord van de voorzit ter, die in de middagvergadering ook nog de Heer Schroevers en de Heer Rinsema. directeuren der R.L. W.S. te Alkmaar en Schagen, als mede Ir. Kranen en Ir. de Vries welkom had geheten, werd de bij eenkomst besloten. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur: HO V-concert. BIOSCOPEN: ABT: Shep, de mensenredder en Om het goud van Canada, 14 jaar; Cinema Americain: Song of my heart, alle leeft.; Har monie: Key Largo, 14 jr.; Victoria: Het avontuur be gon in Bon.bay, 18 jaar. NACHTD. APOTHEKEN: Apotheek van Mevr de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telefoon 3916. BELANGSTELLING VOOR HET FINANCIERINGSINSTITUUT ALKMAAR. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken om in lichtingen aangaande de belangstel ling voor het financieringsinstituut te Alkmaar, deelt het bestuur van het instituut ons mede, dat de be langstelling voor het instituut bij de Alkmaarse detaillisten groot blijkt te zijn. In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering zijn de eerste 23 deelname-aanvragen geaccepteerd. Met het gemeentebestuur is over eenstemming bereikt inzake' de con tracten, zodat spoedig het instituut zijn werk kan aanvangen. De inmiddels weer binnenkomen de verdere aanvragen van deelne mers hoopt het bestuur in een vol gende vergadering te behandelen. Het bestuur heeft voorts beslo ten, naast de inwoners van Alk maar, ook die van Bergen en Schoorl als credietaanvragers te accepteren. Voor de inwoners van andere omliggende gemeenten zul len in speciale gevallen aanvragen behandeld worden. Algemene toe lating is nog niet mogelijk. Ingekomen personen ALKMAAR. G. W. Segers, GeTef., van Lisse naar Lyceum straat 62; F. C. H. M. Dierkes, R.K., barkeeper, van Castricum naar Forestusstraat 62; Th. C. Tromp, R'.K.. van Haarlem naar Kennemer- straaüweg 97; J. Visser, van Leeuwarden naar Nieuwlandersin- gel 40; R. A. Reemer, HAZ, m. gez., van Haarlem naar noodwoning aan h^t Zeglis, terrein Holman; J. Th, A. Bruseker, R.K., met gezin, van Rotterdam naar De Ruytersfr. 32; G. van den Bosch-Klaasse, R.K., van Heiloo naar Nieuwpoortslaan 36; K. F. Korenhof, R.K., van Den Haag naar Nieuwlandersingel 5; S. G. Rolie. R.K., van Heiloo naar Omval 54; D. Waterdrinker, van Heiloo naar Pr. Julianalaan 14; J. A. Rosloof, R.K., van Anna Pau lowna naar Overdiestraat 76; P. S. M. van Wijk, N.H.. van Amsterdam naar Emmastraat 31; H. J. A. Ter- imgen, R.K., van Roermond naar Pr. Hendrikstraat 44; C. E. Keijs- per, R.K., van Den Bosch naar Wil- helminalaan 9; J. I. Hogeling, R.K., van Beemster naar Overdiestraat 53; J. Zwart, R.K., van Beemster naar 1ste Tuindwarsstr. 25; A. Har der, N.H., van Amsterdam naar Regulierslaan 16; J. J. Zomerdijk, R.K., met gezin, van Oude Niedorp naar Koningsweg 48; Z. Oostinga- Prummel, N.H., van Brummen naar Emmastraat 83; W. C. Oostendorp, met gezin, van Den Helder naar Hcrutha venstraat 63; J. W. Buis man, N.H., van Rotterdam naar Houtweg 30. Dierenbescherming ALKMAAR. Ter beschikking: een mooie donkere hond, plm. 1 jaar oud, teef, type herdershond. Zwervend is in de Langendijk aangetroffen een witte keeshond, goed verzorgd, reu. Ter beschikking een mooie rode halfjarige kater. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. ALKMAAR De gisterenavond gehouden ledenvergadering van de afd. Alkmaar van de K.V.P. was door even dertig leden bezocht. De voorzitter, de heer G. de Zeeuw uitte, na opening op de ge bruikelijke wijze, zijn teleurstelling over deze bedroevende opkomst en herinnerde aan de souvereiniteits- overdracht en aan het zilveren ju bileum van de K.A.B. en bood aan deze standsorganisatie, die hij ten voorbeeld stelde aan de andere standsorganisaties, zijn gelukwensen met dit heugelijk feit. Hij achtte het bestaan van goedgefundeerde standsorganisaties van groot belang ook voor de politieke organisatie. Na gewezen te hebbcn op het be lang van de Statenverkiezing stelde hij de candidaatstelling hiervoor aan de orde; het resultaat van dfe hierover gehouden bespreking en stemming was, dat candidaat wer den gesteld de heren Jac. Groen Az., E. P. Cli.ink, Zaandam, C. Ven- neker, Alkmaar en dr. J. J. F. Brugman, arts te Uitgeest. Voor de Adviescommissie werden candidaat gesteld de heren Mr. A Leesberg Jr. en Fr. Otten. De heer Venneker bracht verslag uit van het Partijcongres, waarbij hij vooral stil stond bij de in een der sectievergaderingen besproken Sociale Zekerheid. Mr. Leesberg Jr. bracht rapport uit van de Partij raadsvergadering, waarin het be leid van de Kamerfractie bespro ken werd waarover een resolutie werd aangehouden tot de Februari- vergadering, omdat op de vergade ring in kwestie een uitspraak on tijdig werd geacht in verband met de behandeling in de Eerste Ka mer, die toen nog moest worden gehouden. Inzake de propaganda in de af deling zegde Mr. Leesberg als voor zitter van de propagandaclub toe, binnenkort een instructievergade ring met de propagandisten te zullen beleggen, waarin huisbezoek en ledenwerving zullen worden voorbereid. Daarna volgde een geanimeerde rondvraag waarin de belangstel ling van de leden uitging naar en kele kwesties van praktische ge meentepolitiek, zoals de gasprijs, de Overdekte, de scholenbouw, de samenstelling van het college en het samengaan met de P.v.d.A. Een en ander was voor de voor zitter aanleiding, om, mede op verzoek van de heer heer Dijkstra, in een volgende vergadering deze kwesties nog eens te laten belich ten door een lid van de kath. raadsfractie, waarvan de hr. Dijk- HELPERS IN NOOD ALKMAAR. Wij publiceerden dezer dagen een bericht over de ge dupeerde familie Wildenberg in de Ranonkelstraat, die een portemon- naie, inhoudende f 140.had ver loren. De vinder schijnt intussen gevonden te zijn, doch had op zijn beurt de f 140.ook alweer ver loren. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. Wij vernamen echter, dat, mede tengevolge onzer bericht geving, de gedupeerde familie, die reeds van familieleden tegemoet was gekomen, ook van de zijde van bekende en onbekende vrienden zo veel bijdragen heeft ontvangen, dat het financiële leed als geleden mag worden beschouwd. Vergadering Groenten- en Fruithandelaren ALKMAAR. Niettegenstaande het conflict van de groenten- en fruitdetaillisten met de directie van de Alkmaarse veiling, waarin nog geen gerechtelijke uitspraak is gevallen, of misschien juist tenge volge van dat conflict, zitten de kleinhandelaren in groenten en fruit niet stil. A.s. Donderdagavond om 8 uur beleggen zij in Hotel London een grote gecombineerde vergadering, waarin plannen aan de orde zullen worden gesteld, om te komen tot de oprichting van een inkoop-combinatie. Men zie de advertentie in ons blad van vandaag. Alle detaillisten worden verwacht. stra een groter bezoek aan de ver gadering verwachtte. Overigens stellen wij ons voor, om aan de discussies tijdens de rondvraag nog een nabeschouwing te wijden. DE K.J.M.V. GAAT NAAR MADRID ALKMAAR K.J.M.V.-ers, van avond staat er weer iets heel be langrijks op ons program. De heer J. Dominicus, de meesten onzer wel bekend als de Geschiedenis leraar aan het Lyceum, zal ons antwoord geven op alle brandende kwesties over Franco en het warme Spanje. -> Is Franco een dictator of een weldoener? Hoort Spanje bij de U.N.O. of bij de ex-As? Heerst in Spanje vrede en welvaart of on rust en armoede? Strijdt Franco met ons of tegen ons? Dit alles en nog veel meer zal de heer Dominicus, op de hem eigen wijze, en met grote kennis van za ken voor ons openbaren, en weest er van overtuigd dat de gelegen heid tot vragen weer een debat als uit de oude doos zal doen opleven, en ons allen veel zal leren. Dus wij verwachten allen die nog niet alles weten, vanavond om half negen in Paviljoen Kinheim, en ook je vrienden. Alleen hij die vol leerd is, is verontschuldigd. En stelt ons deze keer ook eens in de gelegenheid op tijd te begin nen. Politie-voetbal Op het terrein van HSV te Hei loo, speelde het elftal van de Rijkspolitie te Alkmaar Dinsdag middag te 2,30 uur een competitie wedstrijd tegen het 2de elftal der Haarlemse gemeentepolitie. De wedstrijd eindigde voor de thuis club in een 71 overwinning. I ALKMAAR In het „Gulden Vlies" werd Dinsdagavond door de Ned. Reisvereniging, in sa menwerking met de Vereniging voor Huisvrouwen en de Volks universiteit, een K.L.M.-avond georganiseerd, waarbij door woord en beeld een overzicht werd gegeven van de geschiede nis van de K.L.M., onze natio nale luchtvaartmaatschappij. De heer C. J. Mol, voorzitter der Ned. Reisvereniging, opende de avond met een kort welkomst woord waarin hij zijn voldoening uitsprak over het feit, dat een der gelijke avond kon worden georga niseerd. De chef van de filmdienst der K.L.M., de heer A. C. Leenders, gaf daarna een overzicht van de geschiedenis der K.L.M. waarbij hij uitging van het, om vele redenen, sober gehouden dertig-jarig bestaan der maatschappij. Hoewel het jaar 1949 geen jubeljaar is geworden, bleek toch dat de prestaties der maatschappij voor velen redenen te over boden, de maatschappij en haar bezielende directeur, de heer Plesman, te huldigen. In de burger luchtvaart betekenen 30 jaren veel, want geen bedrijf heeft zich zo ont wikkeld als het vliegbedrijf. Daarna kwamen de oude vlieg tuigtypen als de T.H. 9, de Fokker 2, de F 3 tot en met de F 36, de Douglas, de Lockheed, de Constel lation en de Convair op het tapijt. Uit het overzicht van de heer Leenders is nog vermeldenswaard' het verslag van de Amsterdamse gemeenteraad, die in 1917 de plan nen voor een vliegveld als al te fantastisch verwierp en eindelijk met een voorstel van een vliegveld van een halve H.A. genoegen nam. Aardige cijfers Vooral in het laatste deel van zijn lezing had de heer Leenders aardig cijfermateriaal verwerkt, waarmede het belang en vooral de omvang van dit bedrijf werd ge schetst. In Mei 1946 was de K.L.M. weer de eerste maatschappij die over de Oceaan vloog. Later volg den anderen, maar de K.L.M. is de enige, die 5 Oceaan-vluchten per week uitvoert! In totaal worden er vanuit Europa 330 vluchten Per week uitgevoerd naar de overkant van de grote plas, dat betekent dat er ieder half uur een vliegmachine start. Per dag alleen al wagen 2500 passagiers de tocht naar Noord of Zuid-Amerika! De vlucht naar Ba tavia, eerst 1 x per 14 dagen, in 1929, wordt nu tot 12 x per week gevlogen en toen de oude route, om politieke redenen voor onze vliegtuigen tijdelijk verboden was, vloog men over Mauritius, een prestatie, die de K.L.M. in de hele wereld beroemd maakte. Men ver geet echter, dat deze prestatie-tocht meer dan 550 maal werd volbracht! In de film „Tussen gister en mor- R.K.A.F.C. naar Purmerend ALKMAAR In verband met de overgrote belangstelling, die er voor de wedstrijd Purmerend R.K.A.F.C. bestaat, melden wij dat voor degenen, die het eerste elftal willen vergezellen, kaar ten voor de bus verkrijgbaar zijn vóór Donderdagavond 7 uur bij De Sport", Nieuwesloot, telef. 4813, H. Muller, Bierkade 1 (kap per), J. Bij post, Snaarmanslaan 127. In weerwil van alle tot nu toe verspreide berichten, rijden de bussen naar Purmerend v.v. wèl. De P.P.C.er Kajottcrsnieuws ALKMAAR. Voor het eerst sinds lange tijd hebben we deze week weer een avond in eigen kring. De Aalmoezenier zal het jaarprogramma behandelen, het geen al enige weken was uitgesteld. Dit jaarprogramma is de theoreti sche kapstok, die het jasje van onze praktijk moet dragen, om het in beeldspraak te zeggen. Het is voor ons dus belangrijk, dat we van avond half negen allemaal in het Patronaat aan het Varnebroek komen. gen", samengesteld uit Polygoon journaals, kwamen al de bekende vliegtuigen weer aan bod zoals de Pelikaan en de Uiver, de Snip en de Reiger, vele belangrijke feiten werden in herinnering gebracht zo als de tocht over Mauritius en de chartervluchten voor de Verenigde Naties met wijlen Graaf Berna- dotte, die door Viruly van de ene Arabische hoofdstad naar de an dere werd gevlogen. Na de pauze werd de kleuren film der K.L.M. over de Caraïblsche eilanden vertoond. De avond werd besloten met een dankwoord door de voorzitter. HET CONFLICT AAN DE GROENTEVEILING ALKMAAR De president van de Almaarse Arrondissements rechtbank Mr. A. D. van Regteren Altena, deed hedenmorgen uit spraak in het kort geding aangaan de het conflict tussen de groenten- en fruitdetaillisten en de directie van de Alkmaarse Exportveiling. Namens de eisers, 26 kleinhande laren, had de Procureur Mr. Dr. C, Berkhouwer gevorderd, dat de de taillisten, wie hangende het con flict, door de vcilingdirectie de toegang tot de terreinen was ont zegd, wederom tot de veiling zou den worden toegelaten. Deze eis werd ingewilligd. N. MASEE OVERLEDEN ALKMAAR In het Centraal Ziekenhuis is gisteren op 81-jarige leeftijd overleden de heer Nic. Ma- see, die een bekend Alkmaarder was en o.a. lid was van de 8-Octo- ber Commissie. Alkmaarse Schaakclub V.V.V. ALKMAAR. In een fel ge speelde wedstrijd wist gisteren V.V.V. met beide tientallen van M.S.C. uit Den Helder te winnen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter van WV, dat de 72- jarige K. Geus, oud-kampioen van Noord-Holland, nog steeds het eer ste bord bezet. Ook nu smaakte hij met genoegen van D. Appel Jr. te winnen, terwijl zijn 16-jarige zoon remise speelde tegen P. Vreeken, WV I wordt nu kampioen van afd. I en het 2e tiental heeft kam pioenskansen, omdat Dirkshorn heeft verloren van M.S.C. Hier volgen de uitslagen: V.V.V. I—M.S.C. I D. Appel Jr.K. Geus 01 P. Seewald—J. v. Bommel 10 P. VreekenW. Geus P. HoekstraK. de Waard 10 W. KwakDr. Groenink 01 E. J. KaijzerA. Verschuur 10 P. DeugdJ. Marsman 10 Ir. G. F. CoolA. Spoel I0 W. v. d. VeenH. Herderschee '/»-'/« J. Vink—J. Valkenier Totaal 6V.-3*/. V.V.V. II—M.S.C. II A. W. BeemsterboerJ. Smit 01 J. KorsmanJ. Koning 10 C. Meijer Sr.D. de Lange 10 D. Appel Sr.J. v. Brederode 10 A. VisG. v. Zoonen 01 J. MaatsP. van Dijk 01 J. S. Groenewoud Dr. v. Koevorden '/i-'/i H. HuiberfsM. Quant 10 H. J. C. DageletP. de Vries 10 J. van TilK. Lenigers 01 Totaal 5Vi-4l/i Bedenk, dat uit een onvol» doend veraorgde kinder- hoest een zwakke borst «n asthmatische aanleg kunnen overblijven. Neem geen risi co, bestrijd kinderhoest on middellijk met de heerlijk ver zachtende, sljjraoplosnende: (Adv.) Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, gepresideerd door Mr. J. Krabbe, werden op Dinsdag 10 Januari een drietal appèlzaken be handeld. De eerste verdachte, die voor de rechters verscheen, was S. D. uit Uitgeest, die ervan beschuldigd werd, onder invloed van alcohol zijn auto te hebben bestuurd. De man had een glas bier en drie bor rels gebruikt- Op weg naar huis was hij met zijn auto in een sloot gereden, volgens verd. doordat hij bij het passeren van een tweetal wielrijders te veel naar links had uitgehaald. Verdachte ontkende, niet behoorlijk in staat te zjjn ge weest zijn wagen te besturen. Vol gens de verbalisanten was verdach te zelfs als voetganger, op de avond van het ongeval, in staat van open bare dronkenschap, sprak hij war taal en liep hij met onvaste gang. De Officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn, eiste tegen verdachte een principale hechtenisstraf van 14 dagen en ontzegging van rijbe voegdheid voor de tijd van 1 jaar. In zijn pleidooi ontkende Mr. H. Schuurman op medisch-weten- schappelijke gronden, dat verdachte niet in staat was zrjn auto te be sturen. Het pleidooi van Mr. Schuurman maakte de indruk van een kruising tussen een algebrales en een schei- kundedito. Bovendien wees pleiter op de tegenwoordigheid van geest van verdachte, die, toen hij in de sloot reed, een plotseling ontstane brand in zijn auto met een hoed vol water had geblust. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiair een aanzien lijk lagere straf dan de z.i. ri goureuze eis van de officier inhield. In zijn repliek bleek 'de officier zich ongeveer evenveel van algebra te herinneren als uw verslaggever, en die herinnert er zich maar een bitter beetje van. Waar de fout zat in 's-pleiters extact betoog, wist de officier niet, maar dat er een fout in school, daarvan was hij intuïtief overtuigd. Hij meende dat in geval len als het onderhavige een geld boete niet helpt. Hij persisteerde daarom brj zijn eis. In zijn dupliek bleek Mr. Schuurman beter thuis in algebra dan de officer. Hij stel de zich op het standpunt dat bij 'n bloedproef zou zijn gebleken, dat verdachte niet onder invloed van alcohol was. Hij persisteerde dan ook bij de conclusie van zijn ver weer. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 24 Januari. Een loos vissertje C. H. uit Zuid Seharwoude, was ervan beschuldigd in de Molensloot aldaar te hebben gevist met fuiken, zonder dat hij een daartoe strek kende vergunning bezat. Het vis water behoorde aan de visserijver. ..Geestmerambacht", waarvan ver dachte als lid was geschorst. Ver dachte ontkende het hem ten laste gelegde. De 2 getuigen verklaar den echter pertinent verd. te heb ben zien vissen. De zoon van verd. verklaarde, dat zijn vader fuiken had gezet toen hij nog niet was ge schorst. Hij kon echter niet met ze kerheid zeggen dat zijn vader niet aan het vissen was geweest. De Officier eiste f 50.of 30 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Een verkee rs puzzle De buschauffeur C. J. v. d. B. uit Alkmaar, stond terecht omdat hij met zijn autobus in Egmond aan de hoef vanuit de Slotweg de Heren weg op was gereden, zonder dat hij voorrang had verleend aan een uit de richting Bergen over de Heren weg aanrijdende luxe-auto. De personenwagen was tegen 'n boom gereden. De chauffeur ervan had een civiele vordering van f 45, ingediend. Volgens de buschauffeur waren de beide wagens niet gelijk tijdig bij het kruispunt geweest. De buschauffeur had de luxe-wagen niet zien aankomen. Er zit een lich te bocht in de Herenweg, even van het kruispunt verwijderd. Aanvan kelijk voelde men voor het stand punt, dat de luxe wagen zeer snel gereden had en nog niet zichtbaar was toen de buschauffeur zijn bocht maakte. Volgens twee getuigen zou het echter mogelijk zijn geweest, dat verd. de auto had zien naderen. De Officier meende dat verd. in dit geval niet geheel van schuld was vrij te pleiten, hoewel hij aan nam dat zijn schuld gering was. De snelheid van de luxe wagen was te hoog geweest voor de omstandig heden bij dit kruispunt. Dit was echter te wijten aan de onbekend heid van de chauffeur met die om standigheden. De eis was f 3.of 2 dagen met toewijzing van de ci viele vordering. Uitspraak over 14 dagen. Opnieuw hebben we een tussenstation op de weg naar het nieuwe R.K. Militaire Tehuis in Ede bereikt. De zeshonderd gulden zijn vol. Als we nu zien in welk een korte tijd we tien tientjes voor aalmoezenier van Bohemen en zijn soldaten bij elkaar gekregen hebben, is het niet tè optimistisch, naar het ons voorkomt, om te verwachten dat we heel spoedig de zeven honderdste gulden kunnen boeken. We durven niet hopen op een edelmoedige gift van honderd gulden ineens; maar ook de kleine beetjes helpen om ons doel te bereiken. Gisteren ontvingen we van: Th.S. f 2.50; H.K. f 2.M.K. f 2.—; J.D. f 2.50; D.W. f 2.50; H.B. f 2.—; J.K. f 2.50; M.H.L. f 2.J.F.V. f 1.—; „ter ere van St. Antonius"" f 1.„tot zekere intentie" f 2.50; Th.E. (die hoopt dat het gauw f 1000. mag worden!) f 2.50; H.W. f 2.50; G.D. f 2.50. Totaal: f 607.06. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn "N Aanrijding ALKMAAR Gistermiddag om kwart voor drie reed een vracht auto over de Helderseweg in de richting van de stad. Toen de wa gen de spoorweg overgang naderde werden de sluitbomen gesloten. Op 30 a 40 meter van de overgang trachtte de bestuurder te remmen doch zijn voetrem weigerde plot seling en de wagen reed tegen de sluitboom aan, deze werd verbo gen en de auto beschadigd. Kind te water ALKMAAR Op 6 Jan. geraak te een 2-jarige jongen die uit het tuintje voor zijn woning was ge lopen te water in de Nieuwlander singel, tussen de Gereformeerde Kerk en Groot-Nieuwland. De 18- jarige Jan Romein begaf zich ge kleed te water en bracht het kind op het droge, dat door de omstan ders naar huis werd gebracht. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Jan z. v. D. L. Koeman en A. M. Balder. Gehuwd: Pieter J. M. de Wit en Martha H. Delis, Gerrit Admiraal en Jantje Wester. Overleden: Pieter Vennik oud 91 jaar, wednr. van A. C. Vasbin- der. ,,De moordenaar en het meisje" URSEM. Zondagavond had in zaal van Oudejans de -tweede op voering van dit pakkende drama tische toneelstuk plaats. Daags te voren waren de kaarten reeds uit verkocht. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Toen de deu ren klokslag half 8 gesloten wer den, moesten pim. 150 mensen te leurgesteld naar huis gaan, omdat er geen plaats meer was. De heer Oudejans opende en gaf een korte mededeling van de in houd, waarna het scherm open ging. Met gespannen aandacht volgden de bijna 300 bezoekers het stuk. Het is een stuk, dat ontroert en de overwinning laat zien van de deugd op de ondeugd. De leden van St. Bavo zijn voor hun taak be rekend en hebben schitterend ge speeld. Mariëtti Goretti en Alles- sandro hadden elk en zware rol. Het is te wensen, dat dit stuk nog eens opgevoerd wordt. Het trekt de mensen en is rijk van inhoud. Aan het einde dankte de Wel- Eerw. Kapelaan van Limmen, die met een bus Limmenaren aanwe zig was, de spelers en speelsters. Hjj feliciteerde ze met de keuze van dit stuk, de schitterende vertolking en het geweldige succes. Hij noemde dit stuk niet speciaal katholiek, want hef heeft een zedelijke strek king voor iedereen. Ook de vele andersdenkenden waren zeer getroffen. Een beplanting om het Hugo Boys terrein? HEERHUGOWAARD. Nu de prachtige afrastering van het voet balveld, welke dezer dagen gereed is gekomen en aan alle eisen vol doet, is nu nog een beplanting om het terrein zeer noodzakelijk. Dit is niet alleen voor de voet ballers en de vele trouwe bezoekers van belang maar ook voor de hand balclub Hugo Girls, de kleuters van de bewaarschool en de school jeugd. De kosten hieraan verbonden kunnen niet alleen door de voetbal vereniging worden gedragen. Daarom is de bedoeling 'n fonds te stichten om de onkosten te dekken. Er zal huis aan huis een „papieren" boompje worden uitgereikt. Koopt dus een of meer boompjes en ons sportterrein zal spoedig door de beplanting een ideaal terrein worden voor alle belangstellenden. Duiven tentoonstelling DE RIJP. Zaterdag en Zon dag is het de dag voor de postdui- venhouders uit De RijpGraft en Omstreken. Dan zal n.l. in café Grasboer een tentoonstelling wor den gehouden van de beste en mooiste duiven die de leden van de P.V. „De Reisduif" bezitten. Ongeveer 100 duiven zullen de zaal met hun gekoer in een waar paradijs voor de echte duivenlief- hebbers veranderen. Van de zijde van de middenstand schijnt hiervoor veel belangstelling te bestaan. Zij hebben n.l. een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld, die onder de bezoekers door middel van een verloting, zullen worden verdeeld. Door het bestuur werd 'n 24-tal prijzen aangekocht. Deze zullen in handen komen van de beste en/of mooiste duif. De bij de duivenhouders heel goed bekend staande heer Rabbeling, uit Alk maar, zal Zaterdagmorgen uitma ken, wie dit zullen zijn. Om vier uur zal de voorzitter van De Reis duif, de heer J. B. Sassen, de ten toonstelling openen. Terug uit1 Indonesië DE RIJP. Maandagmiddag twee uur keerde onze plaatsgenoot Bap Slot, die ongeveer twee jaar in Indië als dienstplichtig soldaat de naam van Nederland heeft hoog gehouden, gezond en wel in ons dorp terug. Evenals de andere jongens, die zijn teruggekeerd, werd ook hem een hartelijk ontvangst bereid. De buren hadden gezorgd voor een mooie erepoort en de fanfare bracht hem 's avonds een serenade, waar zoals dat gebruikelijk is ook nu weer heel veel dorpsgenoten brj tegenwoordig waren. Een droevige tijding DE RIJP Maandagmorgen ont ving de fam. Jac. Woestenburg de ontstellende mededeling dat haar zoon Piet, die al enkele jaren in Frankrijk werkzaam was, tenge volge van een ongeval is overleden. Piet Woestenburg die in het dorp, door zijn joviaal optreden, geen on bekende was en in zijn jeugdjaren al de drang voelde naar avontuur, deelde enkele weken geleden in een brief mede, dat hij, zo hij hiervoor in de gelegenheid gesteld werd, van plan was naar Zuid Afrika te gaan. De kans bestond n.l. dat zijn werkgever, die momenteel bezig was met de aanleg van een spoor weg in de omgeving van Lyon, in Zuid Afrika werk zou kunnen vin den. Eerst echter, zo schreef hij, zou hij nog enkele weken in Hol land komen om zijn ouders te be zoeken. Het medeleven in het dorp met de beproefde ouders is algemeen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: AANHOUDEND ZACHT! Veel bewolking met plaatse lijk nevel of mist; overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en West. Aanhoudend zacht weer. De voormalige kapitein van het K.N.I.L., Westerling, thans leider de Angkatan Ratu Adil (strijd krachten van de Ratu Adil) heeft in een brief, gericht tot de rege ring van de R.I.S. en van Pasoen- dan verzocht om erkenning van zijn troepen als officiële strijd krachten van Pasoendan, die voor de rust en orde in de Negara zul len zorgen. Deze brief werd door een Neder landse luitenant aan de beide re geringen namens Westerling over handigd. Dinsdag is deze luitenant gearresteerd nadat Dr. Hirschfeld, de Hoge Commissaris in Djakarta, een brief had ontvangen van de In donesische autoriteiten, waarin deze Nederland verzoeken er op toe te zien, dat de Nederlandse burgers, die zich in Indonesië bevinden, niet in omstandigheden geraken, die de vriendschappelijke betrekkingen tus sen Nederland en de R.I.S. in gevaar kunnen brengen. Dr Hirschfeld had na een bezoek aan Hatta de actie van Wester ling verwerpelijk verklaard. Hatta noemde op zijn beurt de actie van Westerling daarom zo gevaarlijk, omdat hij steun probeert te krij gen van allen die de Republiek een kwaad hart toedragen. PURMEREND, 10 Januari. Eierenmarkt: 4000 kipeieren f 8.50—10.00 per 100 St.; 1000 een deneieren f 910 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen 588 stuks. 264 vette koeien f 1.85 tot f 2.50 per kg.; handel stug en duur; 151 geldekoeien f 400625, handel matig; 105 melkkoeien f 625950, handel kalm; 18 pinken f 350 550, handel goed; 28 stieren f 450—1250, handel vlug; 22 gras kalveren f 180260, handel goed. 256 nuchtere kalveren f 3580 en f 65—85, handel vlug; 170 vette varkens f 1.461.66 p. kg., handel matig; 808 magere var kens f 47—65, handel stug, biggen f 25—45, handel stug; 601 scha pen f 70—100, handel goed; lam- meren f 5075, handel vlug; 31 bokken en geiten f 1030, han del stug; 32 paarden f 375635, handel goed; 13 fokzeugen f 200- 275, handel stug. Totaal aantal dieren: 2499. Pluimveemarkt: 2400 oude kip pen en hanen: witte en rode f 2—2.40, blauwe f 2.50—2.70 per leg; 250 hennen f 57; 2400 longe blauwe hanen f 2.75—2.85; 300 jonge eenden f 12.75; 250 ko nijnen f 1—6; 100 ganzen f 7-9 50 LANGEDIJK, 11 Jan. 35.000 kg gele kool 5.5014.20; 35000 kg rode kool 6—10.30; 65000 kg witte kool 12.90—17.70; 8000 kg peen H 12.20—12.90; in 9.40—9.70; 16.000 kg uien 32—33; grove 28.5029.60. AVENHORN, 10 Jan. 1380 kg spruitkool 2035; 24900 kg witte kool Dene 10.30—16; 47500 kg rode kool 6—11.40; 17500 kg gele kool 5.80—11.60; 5000 kg groene kool 15.2024 95' 42700 kg grove uien 29 70—30.90; gew, 32.50—33.40; driel 27.80—28.70; 26800 kg bieten I 6— 8.10- II 4—4.10; 38500 kg Reen Et 11.20—12 90; III 8.20—10.60; TV 8.60 —9. W ARMENHUIZEN. 11 Jan. 3000 kg. uien 33,10—33,40; grove 28,30—29,20; driel. 26,90; 4500 kg peen II 10,90—11,30; peen III 9,10—9.20; 16000 kg. gele kool 7,10—13,20; 53000 kg. rode kool 6—9,70: 28000 kg. witte kool 13 5017, N 'SCHARWOUDE 11 Jan. 52.000 kg. rode kool 6-11.30; 23.000 kg. gele kool 10.80-13.20; 142.000 kg. witte kool 13-18.50. 13.000 kg. uien 29.50- 33.10; 800 kg. andijvie 27-35. MARKTOVERZICHT PURMEREND PURMEREND. Het aanbod op de runderenmarkt, was weer heel goed, voor een wintermarkt viel het aanbod van de vette koeien zelfs mee. De handel >was voor de prima beesten heel goed en er wer den hoge prijzen uitgelegd; enkele hebben iets boven de notering op gebracht. Met de mindere soorten ging het niet z0 vlot. Dit kwam ook tot uitdrukking bü de gelde koeien. Daar het wel bleek dat de kopers voor de worstfabrieken minder actief waren. In de stieren was een vrij vlugge gang. De hoge prijzen die ook voor het jonge vee worden gevraagd, temperen de vlugge gang wel iets. De nuchtere kalveren blijven goed gevraagd en brengen hoge prijzen op. Ook werd er al naar een fokker gekeken. Een 20 tal werd reeds opgekocht Op de wolveemarkt, waar ook nog wel een aardig aanbod was, heers te een willige stemming, vooral de lammetjes werden voor hogere prijzen afgenomen. Ook met de schapen was het iets williger. De bokken en geiten gaven weinig verandering te zien, daar bleef de handel stug. Met de vette varkens was het er ook niet beter op. De prijzen zetten in op f 1.66 per kg, maar dit liep al gauw een paar centen terug en gingen van f 1.46 tot f 1.50; het was over het geheel een stugge boel. Het aanbod van biggen was iets minder, waardoor de prijzen van de vorige week wer den behouden. Ook voor de fok zeugen was de vraag maar heel traag. Op de paardenmarkt was de stemming wel iets beter voor de dood; voor het leven ziet men anders heel weinig gebeuren. De pluimveemarkt was heel matig bezet, maar desondanks een trage gang met lagere prijzen. Hef voorjaar zendf lammeren vooruit Bij de heer C. A. Rotteveel, Schermerdijk D 2, Oudorp, werden op Maandag 9 Januari twee lam metjes geboren. De natuur heeft zich door het zachte weer klaarblij. kelijk twee en een halve maand vergist. Het voorjaar zendt zijn prille boden vooruit. De jonge die ren zijn springlevend en dartel zo als dat jonge lammeren betaamt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2