UURPROEF Van Alle Dag Minister Rutten onderscheidde vooraanstaande landgenoten de De kerkcent Henriette Roland Holst ontving vredesprijs RADIO Naar wij vernemen: De Beurs Opinies uit mijn dagboek Discussies Ook in Marseille stakingen Enorme toeloop op K.A.B.-receptie op een congre WOENSDAG 11 JANUARI 1950 PAGINA 3 In het weekblad van de Am sterdamse protestantse kerkelijke gemeente, is dezer dagen een klacht geuit, over de weinige offervaardigheid van de kerk gangers, hetgeen zich vooral zou demonstreren bij de inhoud van de gewone kerkbussen. Want als de bussen worden leeggestort, dan ligt er een grote berg centen op tafel, met heel weinig zilver er tussen en nog zeldzamer zijn de papiertjes. En deze bijna waardeloze kope ren en zinken centen worden dan nog in grote getale afgewis seld, door gehavende muntstuk ken, kleine vreemde geldstukjes, die voor de kerkcollecte even weinig waarde hebben als voor de eigenaar, die er zich van ont deed en die met dit „offertje" een volkomen waardeloos gebaar deed, dat ook volkomen „on geestelijk" was. Een der collectanten had bo ven op de gaanderij gecollec teerd, waar ruim honderd men sen zaten, die zeker niet behoor den tot de armsten en toen hij daarna zijn zakje ledigde, kwa men er ruim honderd centen uit. Er was zelfs geen enkele stuiver of dubbeltje bij. Een cent, kleiner kon de gift van deze kerkgangers niet zijn, want de halve centjes zijn ge lukkig afgeschaft. Tot zover deze klachten uit het protestantse kerkblad in Am sterdam. We zouden de vraag willen stellen, indien de collectanten in onze kerken hun ervaringen eens vertelden, zouden ze dan een veel optimistischer geluid laten horen? We spreken nu niet van de z.g. collecten met open schaal, al horen we ook hier wel klachten, dat de opbrengsten aanmerkelijk achteruit lopen en dat vooral de collecte voor de bijzondere noden van het episcopaat nog maar een minimale opbrengst produceren. Terwijl de noden hier we denken alleen maar eens aan onze verwoest/.- en nog niet op gebouwde kerken nog buiten gewoon groot zijn. Maar de opbrengsten van het gewone kerkezakje, ten bate van de armen en voor het onderhoud van de kerk, zou dit ook bij ons niet getuigen, dat de offervaar digheid van onze kerkgangers op een niet veel hoger peil staat, dan van onze protestantse broe ders? En dat ook bij ons er zeer vele kerkgangers zijn, die Zon dags onder de Heilige Mis zo onttrokken zijn met hun gedach ten aan al het aardse, dat zij zich nimmer herinneren, dat de na oorlogse cent, ook voor onze ar men en voor het onderhoud van onze kerken, veel minder is ge worden, dan het halfje van vroe ger,. We vrezen met grote vreze, dat wanneer onze pastoors en onze collectanten eens zouden spreken, ze geen ander geluid zouden laten horen, dan de Am sterdamse „Viie Gemeente". Toch geloven we niet, dat hier enig opzet in het spel is. Het is meer een sleur, een soort tra ditie geworden, dat men in het gewone kerkzakje niet meer dan een cent deponeert. Zo deden het onze ouders en Gisterenmorgen heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Ruttcn, ten departemcnte een tiental prijzen uitgereikt aan Nederlander, die zich in cultu reel opzicht verdienstelijk had den gemaakt. In zijn toespraak wees de minister erop, dat een in het buitenland woonachtige Neder lander, die onbekend wenst te blijven, zijn waardering voor de Nederlandse cultuur tot uitdruk king had willen brengen en daartoe een belangrijke som gelds aan het ministerie ter be schikking had gesteld, om te ver delen onder die landgenoten, die een vooraanstaande plaats in de Nederlandse culturele wereld in nemen. Hierna ging de minister over tot de uitreiking van de en- veloppes. De vredesprijs werd daarbij overhandigd aan Henriëtte Ro land Holstvan der Schalk voor de bevordering van recht en vrede in de samenleving. Aan mevrouw A. Chabot— Tolenaars, weduwe van de schil der H. Chabot, werd een prijs uitgereikt voor het door wijlen PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE M.v.A. aan Eerste Kamer De M.v.A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp van de •publiekrechtelijke bedrijfsorgani saties bevat weinig nieuws nadat deze materie in de Tweede Kamer werd besproken. De regering wijst er op. dat de invoering van de bedrijfsorgani satie geenszins het samengaan met het bedrijfsleven in de overige Benelux-partners in de weg zou staan. Overigens is men niet van plan de ontwikkeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie te forceren. Een organisatie, die niet het vertrouwen heeft van het be drijfsleven, zou geen zin hebben. zo doen wij het ook. En we leren .het ook weer aan onze kinderen, die wij, wanneer ze ons vragen om wat kerkgeld, afschepen met wat centen, ook al moeten we er naar zoeken, om ze in voldoende mate bij elkaar te krijgen. Moeten we niet gaan inzien, dat het ook voor kerk en arm besturen een dure tijd is en voor hen ook het geld veel minder waarde heeft? Dan zullen we er misschien toe komen om de kerkcent af te schaffen en om te zetten in een stuiver. Want de offervaardigheid met de verouderde kerkcent is een onwaardige en ook beschamende devotie. J. H. In de tweede wereldoorlog werd de oorlogshaven Wilhelms haven, in Duitsland, van sluizen voorzien, die als de grootste der wereld golden. Naar de opperbevelhebber der marine werden zij de Erich Radersluizen genoemd. Op bevel van de bezettings autoriteiten zijn deze sluizen thans opgeblazen. Met snijbran ders worden de enorme brokstukken „handelbaar" gemaakt en als schroot aan het buitenland verkocht. PROGRAMMA" DONDERDAG 12 JANUARI 1950 'HILVERSUM I, 301.5 M. AO KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Sluiting; 820 Nieuws; 8.40 Gramofoonmu ziek; 9.00 Weerberichten; 9.03 Gra mofoonmuziek; 9.40 Tenor en pia no; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Koorconcert; 11.00 Voor de zieken; 11,45 Gramo foonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Medede lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Pianorecital; 14.00 Kamerorkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.45 Bijbelle zing; 16.30 Sluiting; 17.30 Voor de jeugd: 18.00 Gramofoonmuziek; 18.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Mu ziek voor de jeugd; 19.40 Radio- krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevari eerd programma (om 21.00 familie- oompetitio); 22.05 Gramofoonmu ziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23-15 Strijkkwartet; 23.4524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.00—24.00 AVRO 7A0 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu ziek; 7.30 Sluiting; 8.30 -Nieuws; 8.40 Radio ochtendblad; 9.00 Weer berichten; 9.30 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Voor de vrouw; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramo foonmuziek; 10.50 Voor de kinde ren; 11.00 Carillon en orgel; 11.45 „Achter de tralies", causerie; 12.00 Accordeonorkest; 12.30 Mededelin gen; 12:33 „In 't spionnetje"; 12.38 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Amsterdamse Politiekapel; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianovoordracht; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Promenade Orkest; 16.30 Sluiting; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18.30 Dansmuziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Radio Volksmuziekschool; 19.35 Gramo foonmuziek; 19.45 „Enkeling en ge meenschap", causerie; 20.00 Het Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Cantates; 21.10 Avondschool; 21.35 Pianospel; 22.00 Klankbeeld over de Zuiderzee; 22.30 Orkestconeert; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 24.00 Cantates. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12,30 Weerberichten; 12.33 Voor de land bouw; 12.40 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws: 13.15, 14.00—15.00 en 17.00 Gramofoonmuziek; 17.05 Het Nieuws; 17,15 Voor de kinderen; 18.15 Gramfoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 .Politieke cau serie; 20.00 Verzoekprogramma; (gr. pl.); 21.00 Klankbeeld; 21.30 Gramofoonmuziek; 21.45 Actuali teiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Kwar tet; 22.50 Nieuws; 22.55 en 23.00— 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 14.00. 14.20 Gramofoonmuziek; 17.10 Ensemble Joe Heyne; 18.30 en 19.00 Omroeporkest; 19.30 Gramo foonmuziek; 20.00 Hoorspel; 22.15 en 23.0023.55 Gramofoonmuziek. ^a,a£echtgenoot vervaardigde schilderp „Het gezin". Mevrouw H. Laman Trip —De Beaufort kreeg een leterkundige prijs voor haar biografie van Gijsbrecht Karei van Hogendorp en mr. F Bordewijk kreeg een letterkundige prijs voor zijn ge hele oeuvre. De twee muziekprijzen gingen naar H. Henkemans voor zijn „Passacaglia en Gikue" en naar Kudolf Esscher voor diens „Ar cana Musae Dona". De.prijs voor beeldhouwkunst werd ontvangen door Mari An- driessen voor zijn werk „Concen tratiekamp". De architect J. J. P. Oud kreeg een prijs voor architec tuur en voor zijn verdiensten voor het wederopbouwwerk. De sociale prijs werd ter hand gesteld aan mr. M. J. A. Molt- zor, oud-directeur van de eer ste school van maatschappelijk werk in Nederland, voor zijn verdiensten op het gebied der sociale zorg. De laatste prijs was voor prof. dr. A. Pannekoek, oud hoogleraar in de sterrekunde. hebben Giethoornse vissers twee reusachtige snoeken gevan gen van resp. 36 en 24 pond. Het grootste exemplaar had een leng te van 1 meter 20, de kop was alleen al 30 cm lang werd in Arnhem een wiclrijd- ster door een trolleybus aan gereden. Het slachtoffer overleed kort daarna zal de K.L.M. met ingamr van 31 Januari met speciale machines naar Canada vliegen, rechtstreeks van Amsterdam af. 500 zitplaat sen worden gereserveerd voor emigranten hebben de Staten van de An tillen een bedrag van ƒ70.000. uitgetrokken ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de ont vangst van Z.K.H. Prins Bern- hard is te Den Haag op 78-jarige leeftijd overleden mr. dr. H. J. Romeijn, een bekend publicist op het gebied van het admini stratief- en arbeidsrecht heeft een tot nog toe onbekend gebleven vliegtuig met zijn con denserende uitlaatgassen boven het Beierse parlementsgebouw te München een hakenkruis getrok ken is in een bewaarplaats van het Philharmonische orkest van de zuidelijke Krim de piano ont dekt van Richard Wagner hoopt dr. Albert Schweizer op 14 Januari zijn 75ste verjaardag te vieren. wordt op 23 Februari in de hoofdstad een monument over gedragen aan de burgemeester, mr. d'Ailly, dat is opgericht als bewijs van dankbaarheid vw hetgeen de niet-.Toden in Neder land tijdens de oorlog voor het Joodse volksdeel hebben ge daan STILLE MARKT AMSTERDAM, 10 Jan. Na een lagere opening, waarbij voora) Kon. Olies weer van verkopen te lijden hadden, zette zich een krachtig her stel in, zodat tegen half drie de markt goed prijshoudend te noe men was. lp de Indonesische sector heerste een vaste ondergrond en de meeste soorten wisten na een prijs houdende opening kleine winsten te boeken. De rubberhoek was weer het bedrijvigst en hier vielen flin ke koerswinsten waar te nemen. Deli Batavia Rubber Maatschappij was op 128 8 punten hoger, Am sterdam Rubber en Bandar Rubber boekten een voordelig verschil van twee punten. Deli's golden 151 (gis teren 149'/!) HVA sloot op 164 (163). Aandelen Hagemeyer reageerden met een koers van 120 op de mo nopolielevering voor de handel op Nieuw Guinea. Gisteren waren deze aandelen 112. Olies opende flauw op 288'/: maar éen flink aantal ge limiteerde kooporders bracht de koers al spoedig boven de 290. De slotnotering was dezelfde als die van gisteren, nl. 290i/i. Aandelen Walvisvaart bleven on beïnvloed door de eerste vangresultaten die een bevedigende indruk maakten. Op de Staatsfondsenmarkt ging wei nig om. De investeringscertificaten war enop op 987» punt beter. Ook de overige guldensleningen boekten fractionele winsten. De certificaten 3% pet. Dollarlening Nederland waren onveranderd op 108. Op de Amerikaanse markt zijn gisteren meer dan 1200 certificaten verhandeld. Vandaag zag het er niet naar uit dat dit cijfer gehaald zou worden. De advieskoersen ble ken weinig met de slotnoteringen van' gisteren te verschillen. Tqen om half drie de noteringen bekend werden gemaakt, bleken aan beide zijden kleine verschillen te zijn ont staan. Prolongatie 21/4 pet. WOENSDAG 11 Jan. '1950. Men moet nooit te lanq over hetzelfde onderwerp doorza gen, maar na wat ik qisteren noteerde over het afzakken van de rode roem, in verband met een „technische" wijziging in de Kieswet, herinner ik me een uitdrukkinq van Jonkheer van der Goes van Naters door de radio. Sprekend over de op- lossinq van de Indonesische kwestie, had hij het over „het accoord van r o oi e roe m", waarmee hij 'waarschijnlijk het accoord van Ro y e n- R u m" bedoelde, dat de qrond- slaq vormde voor de R.T.C. De rooie roem is, als ik de jonker qeloven maq, door en na de Ronde tafel weer wat opqe- flakkerd. Sorry, dat het Cen traal Stembureau nou net een spaak in het wiel stak door via de kwestie van het domme pot lood het probleem Rood-Zwart weer ter tafel te brenqen. En aanqezien deze parlementaire tafel niet r o n dis, zal het voor de „rode roem" deze keer ver keerd aflopen, vrees IK. K.A.B. CENTRALISATIEFEEST (Vervolg van pag. 1 Dr. Olierook bracht hulde aan de 74-jarige pastoor, Mgr. van Schaik, die al veel langer dan 25 jaar geestelijk adviseur is; hij zat eens aan de voeten van Schaepman en voerde diens gees telijk testament uit. De geschiedenis van de K.A.B. bergt een rijke ervaring in haar schoot. Dat is het fundament voor de toekomst. „Gisteren, vandaag en morgen zijn onver brekelijk aan elkaar verbonden." Allen staan wij nu voor de ont zaglijke taak van de opbouw van een nieuwe maatschappij. Maar als God met ons is, wie zal dan tegen ons zijn? Laten wij het niet vergeten, het gaat in laatste instantie niet om een maatschappelijk systeem, maar om geestesrichtingen. Ver nieuwing van de geest is nodig; de standsorganisaties moeten die bewerken, als instrumenten bij uitstek voor de herkerstening van het maatschappelijk leven. De bestuurders van de K.A.B. zullen ook harde feiten onder de ogen hebben te zien. Er zullen offers worden gevraagd. Maar wat geeft het. Deo optimo maxi- mo. Wij werken voor de Aller hoogste God! Zeer enthousiast was de re actie van de vergadering op dit indringende woord. Twee liede ren, van Mozart en Haydn, vorm den de overgang naar de (el ders vermelde) toespraak van Kardinaal de Jong, na wie minister Joekes zei, dat de centralisatie Anno 1925 een ogenblik van betekenis was, ook voor de arbeiders in het algemeen. Mede door het werk van de K.A.B. is er geko men een betere waardering voor de arbeider en voor de arbeid. De menselijke waarde is erkend. Voorheen gold het: in zwijg zaamheid gehoorzamen, nu is het: bewust medewerken in het arbeidsproces, wat een bepaalde gezagsverhouding niet uitsluit. Er is breed overleg en nauwe samenwerking op velerlei ter rein gekomen. De werkzaam heden van de K.A.B. zijn te om vangrijk om op te noemen. In drie punten vat de minister ze samen: de vakbeweging, de ont wikkeling en de sociaal-hygië nische zorg. Een hoogtepunt was de kloeke en standvastige hou ding in 1941. Minister Joekes prees de sa menwerking in de Stichting van de Arbeid en in de Raad der Vakcentrales: men is bereid, de feitelijke toestand onder het oog te zien en heeft begrip voor de belangen van de arbeiders en het gehele Nederlandse volk. Dit vraagt zedelijke moed, maar zal de handhaving van de sociale rust bevorderen. In deze samenwerking, aldus minister Joekes, kwamen in het jongste verleden rimpelingen voor. Ze zijn alweer verdwenen en ik hoop, dat men zal voort schrijden naar een hechte samen werking in de toekomst. In de P.B.O. en in de ondernemings raden rijst een nieuwe grote taak aan de kim op'. Commandeur Oranje Nassau De minister huldigde dan de heer De Bruijn en deelde mede, dat H. M. de Koningin hem voor zijn stoere arbeid in de Ver- bondsleiding gedurende 25 jaar, benoemd heeft tot Commandeur Het Driekoningenfeest op 6 januari wordt in Italië op waarlijk grootse wijze gevierd, leder, die het enigszins kan missen, krijgt een Sinterklaasgevoel over zich en gedenkt hen, die het nodig hebben. Op het Kathedraalplein te Milaan landde een Ameri kaanse „Hiller" helicopter, bestuurd door een Zwitserse piloot, met geschenken van een Italiaanse firma voor de arme kinderen van Milaan. AUTO VIEL OP TWEE ARBEIDERS IN KUIL 2 ernstig gewonden Omstreeks vijf uur gistermiddag gebeurde op de Baron v. Nagell- straat te Voorthuizen (gemeente Barneveld) een ernstig ongeval. Op deze weg haalde een luxe auto een vrachtauto in. juist bij het gedeelte waar P.T.T.-arbeiders bezig waren met grondwerkzaam heden voor een kabel. De vracht auto schijnt van voren geraakt te zijn, week uit en geraakte daar door in de kuil, waarin zich de drie arbeiders bevonden. Eén van hen wist aan het gevaar te ont komen, terwijl de twee anderen onder de auto raakten. Eerst na veel'moeite, na onge veer een half uur, konden de on- gelukkigen bevrijd worden. Zij bleken deerlijk gewond te zijn. GEVECHTEN MET DE POLITIE MARSEILLE, 10 Jan. (Reuter). Vijftig procent van het spoorweg personeel te Marseille heeft Dins dag het werk neergelegd in ant woord op een door de C.G.T. uit gegeven stakingsparool voor 24 uur. De staking werd afgekondigd ter ondersteuning van een 48- urige staking van leden der be manning van het passagiersschip „Pasteur", uit protest tegen het transport van troepen en militaire uitrusting naar Indo-China. Een groot aantal stakers wierp Dinsdagavond met stenen naar politie-agenten. Negen politie-agenten werden gewond in de hevige botsing met de stakers, welke 20 minuten duurde. Politieversterkingen voer den daarna charges uit met de gummiknuppel. Een zwaarbewa pende overvalbrigade dreef de de monstranten uiteen. Er werden 6 arrestaties verricht. in de Orde van Oranje Nassau. De minister wenste hem daar mede, ook namens de Regering, geluk en bood hem het ere-teken onder ovationeel applaus aan. Dankend aanvaardde praeses De Bruijn deze onderscheiding voor de gehele K.A.B. Men zong het Wilhelmus en Jan Muller droeg een Herden- kingsvers, opgedragen aan de voorzitter, voor. Een halve ton Korte toespraken werden ge houden door de heer Jan Mae- nen, namens de Diocesane Bon den, Th. de Groot, namens de Vakhonden, prof. dr. W. Bronk- horst, namens de Instellingen, en Toon v. d. Horst, namens de Kajotters. Allen spraken van vreugde over de bereikte resul taten en huldigden de voorzitter; waarlijk, het was de dag van De Bruiin! De heer de Groot deel de mede, dat een actie zou wor den ontplooid om gelden bijeen te brengen voor de vacantie- en rustoorden. Bereids hadden de bonden en instellingen gezorgd voor 50.000. Na het mooie Alleluja van Handel, door koor en orkest een versterkt a eapella-koor van de afdeling Utrecht, onder lei ding van Guus Stoop sloot voorzitter De Bruijn met een kort algemeen dankwoord. Marine-bevorderingen Bij K.B. zijn met ingang van 1 December 1949 bevorderd tot schout bij nacht: de kapitein ter zee I. W. Reiinierse en Jhr. H. A. van Foreest. Schip met duizend Nederlanders te Napels Het Italiaanse s.s. „Surriento". dat, met ongeveer duizend Neder landse ambtenaren en hun fami lieleden aan boord uit Tandjong Priok naar Rotterdam is vertrok ken, is heden in de haven van Napels aangekomen. „VAN GROTE BETEKENIS ALS BINDENDE FACTOR" UTRECHT, 10 Jan. Enorm was de toeloop gedurende ruim twee uur hedennamiddag ter receptie van de jubilerende K.A. B. Do belangstelling gold in het bijzonder de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, die 25 jaar voor zitter van de K.A.B. is. Aan stonds na de opening van de receptie in de vergaderzaal van het Jaarbeurs-restaurant stroom den uit alle delen van het land de belangstellenden binnen. Zij kwamen uit alle kringen der be volking, uit de rijke verscheiden heid van organen, bonden en in stellingen welke het sociale leven van Nederland kent. Er waren machtige persoonlijkheden uit het bedrijfsleven, naast de talloze eenvoudige vertegen woordigers der afdelingen van de jubilerende Beweging Er werd door verschillenden het woord gevoerd. Eerst door de voorzitter van de Algem. Katho lieke Werkgeversvereniging, de heer L. van Heyst, die woorden van grote waardering sprak en de samenwerking roemde. De heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V. sprak namens de Raad van Vakcentrales: wij moe ten, zei hij, de grootste gemene deler in de gemeenschappelijke samenwerking zoeken. Hét be stuur van het N.V.V. toonde he den van ganser harte zijn belang stelling .De heer Gaston Tessier uit Parijs, voorzitter van de Internationale Christelijke Vak centrale, roemde het voorbeeld dat de K.A.B. al vele jaren ge leden in de internationale samen werking heeft gegeven en prees de principiële gedragslijn van de Beweging, die de katholieke soci ale leer in daden heeft omgezet. Hij bood de voorzitter een ge schenk aan. De heer M .Rup- pert van het C.N.V. sprak een principieel woord: wij houden het oog gericht op de Koning der Eeuwen. Onze gelukwens, van heler harte en zonder enige reserve. De heer C. R. Bismamitre uit Suriname bracht de groeten van de katholieke werkers van zijn land over, de heer ir. M. H. Dam me sprak waardering uit namens het Centraal Sociaal Werkgevers verbond en de Stichting van de Arbeid, dé heer G. Eveleyn na mens de Federatie van Bedrijfs- verénigingen. Tor roceotie ver scheen ook minister Rutten en het hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland. Clarence Hunter Er was een menigte, niet te tel len.... De Bruijn sprak een dankwoord aan het slot, waarin hij liet uitkomen, dat vanda?" wel gebleken was, dat de K.7 .B geen sectarischo beweging is. doch een goed deel van het Ne derlandse volk! Deze dag was van grote betekenis geweest als bindende factor. Inderdaad! (J.T.) Zó nadrukkelijk en gc argumenteerd zette professoi Romme Maandag in de Verbonds vergadering van de K.A.B. te Utrecht de betekenis en het nu' van de vriie organisaties bij de totstandkoming en het functione ren van de publiekrechtelijke li chamen uiteen, dat geen der con gressisten behoefte had aan na dere toelichting tijdens de discus sies. Wel werden vragen gesteld over punten uit de professorale rede, die door de noodgedwongen beknopte behandeling niet in fi nesses konden worden besproken. Waar de heer Romme bijvoorbeeld waarschuwde tegen overhaaste vorming van bedrijfschappen, stelde de afgevaardigde van de landarbeiders, v. d. Ploeg (nomen est omen), dat zijn bond kort na de oorlog toch maar zonder voor behoud had meegewerkt aan de totstandkoming van de Stichting voor de Landbouw, ofschoon toen allerminst vast stond dat dit or gaan in alle opzichten bevredi gend zou kunnen werken. Als we dit niet hadden gedaan, zo zei de heer v. d. Ploeg, zouden we niet tot de goede resultaten zijn ge komen, welke ons met voldoening vervullen. Hij wilde maar zeggen, dat tè grote voorzichtigheid ook uit don boze was. Prof. Romme gaf dat graag toe. Maar als je te veel hooi op de vork neemt (dat moest zeker de heer v. d. Ploeg beamen), bereik je nooit, wat met voorzichtig en beleidvol optre den mogelijk is. Zijn waarschu wing gold allen, die straks aan de vorming van P.B.O.-organen moeten meewerken. Straks. Dat wil zeggen nadat de Eerste Kamer het wetsontwerp heeft behandeld en goedgekeurd. Maar wat gebeurt er als er geen meerderheid in de Senaat wordt gevonden? Er waren werkelijk afgevaardigden, die zich hierover bezorgd maakten. Prof. Romme deelde hun sombere gevoelens niet en ook senator A. C. de Bruijn was er wel gerust op. „Maar als nou tochbegonnen de scep tici weer. „Dan ruimen we de Eerste Kamer op", zei Romme onder grote hilariteit. De pro fessor was blijkbaar ook al onder do indruk van de slagzinnen, die deze weken de winkelruiten (ont) sieren. Andere congressisten en met name de heer Steinmetz waren er lang niet over te spreken, dat categorale organisaties, welke dus niet zijn aangesloten bij een der grote centrales, bij de vorming van publiekrechtelijke lichamen gelijke bevoegdheden zal worden toegekend. Hun groepsbelangen gaan voor het algemeen belang, zo zei de heer Steinmetz. Prof. Romme wees er op, dat de wet geen verplichting tot aan sluiten bij een centrale organi satie voorschrijft. Overigens be hoeft men niet te vrezen dat alle categorale hondjes zich straks als deelnemers aan de P.B.O. kunnen aandienen, want de wet spreekt van representatieve ver tegenwoordiging. waarover dus de Kroon het oordeel moet uitspre ken. Het zal zeer de vraag zijn of voor de Spoorwegen een apart bedrijfschap zal worden gevormd. Afgevaardigde Blommers merktè reeds op, dat, ofschoon we spreken over de „N.V." Ned. Spoorwegen, hier toch eigenlijk sprake is van een overheidsbedrijf. Zo is het ook, zei prof. Romme. De over heid heeft zeggenschap in de be drijfsvoering en het is mii niet duidelijk hoe dit te rijmen zal zijn met paritair deelgenootschap in een eventueel te vormen be drijfschap! Pater Jacobs, wiens redevoering geladen was van apostolische ijver voor het geestelijk goed der arbei ders, noemde het een typerend verschijnsel, dat in sommige ka tholieke kringen buiten de K.A.B. vrees heerst voor de „macht van de arbeider". Men vindt de K.A.B. gevaarlijk als „machtsinstrument" en spreekt zelfs van „K.A.B.- isme!" Ja, pater, we beleven vreemde dingen. Vreemd en waar het ge loofsgenoten betreft: beschamend. Het Internationaal Hoogoventournooi Van de vierde ronde luiden de uitslagen: Hugot-Donner 01 van Scheltinga-Rossolimo 10 van Seters-dr. Euwe 10 Henneberke-Kramer afgebr. Soutlan Bieff-Cortlever 01 dclucht wegen weer (Adv. FEUILLETON v Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 29. „Waarom?" „Het stinkt me teveel in mijn kosthuis." „Waarom ben je er dan naar toe gegaan," wilde ik wéten. „Daarvoor waren redenen," zei ze. „Maar die redenen waren niet genoeg. Wel eens bang geweest, Kruyekopje?" „Tamelijk dikwijls," verzekerde ik haar. „Er gaat uit deze stad een vlieg tuig naar New York," zei ze. „Om mee te vliegen heb je geld nodig.'' „Heb je geen bagage?" „Zelfs geen schone zakdoek." „Zit je zo te springen om weg te komen?" „Dat is nog maar heel zwak uitgedrukt," zei ze. „En mag ik ook de reden ver nemen?" informeerde ik. „Ik heb altijd mijn mond dicht weten te houden. Daar kan een mens oud bij worden." „Aan de overkant kun je kaart jes voor het vliegtuig kopen," zei ik. „Met papiertjes uit jouw porte feuille?" Ze zei het op een toon alsof ze het niet kon geloven. „Ik houd van opschikten," zei ik. „Vooruit dan," zei ze, en haar stem klonk dringend. Ik betaalde de kellner en wij liepen de vestibule in. We waren bijna bij het kaartjeskantoor toen Butterick voor ons stond. Hij ge droeg zich buitengewoon hoffelijk. „Buitengewoon aardig van u, mijnheer Strawn, dat u miss Tac- ker zo aangenaam gezelschap ge houden heb. Ik had helaas zaken te doen, zodat ik haar een poosje alleen moest laten. Mag ik als te genprestatie u aanbieden iets met ons te drinken alvorens wij terug gaan?" Mollie TackeT haalde haar schouders op. Haar gelaat toonde geen teleurstelling. Het was het zelfde gelaat waarmee zij avond aan avond voor het publiek had gestaan. „Tot ziens, Krullekopje," zei ze droog. „Doe mijn groeten aan Broadway. Bedankt voor alles en dat meen ik." Butterick vatte haar arm en samen wandelden zij naar de ga rage-ingang. De deurên schoven open en ik bleef alleen staan, ver schrikt en verdwaasd. HOOFDSTUK IX. Ik was zowat halverwege de af stand tussen de uiterste afraste ring en het ranchhuis, toen een oude cowboy mij op de weg tege moet gereden kwam en zijn hand opstak. Het was de oudste van onze drie knechts, een man met een vierkante, vooruitstekende kin, die evengoed veertig als zes tig jaar kon zijn. Zijn haar was zwart, maar grijs aan de wortels, zodat ik hem ervan verdacht dat hij het verfde. Toomey heette hij. „Straight zegt dat er een man is gekomen»" kondigde hij aan. „Wat voor een man?" vroeg Ik. „Jan Jurk," zei hij kort en bon dig. Ik maakte hieruit op dat dit niet als een compliment bedoeld was en kennelijk sloeg op iemand wiens uiterlijk de stad verried. Straight had blijkbaar reden aanwezig geacht mij te waarschu wen. „Heeft Straight nog meer ge zegd?" vroeg ik. „Dat was alles wat ik zeggen moest," zei Tooméy. Onverwachte of onverklaarbare gebeurtenissen brengen mij altijd van mijn stuk. Ik ga me dan al tijd afvragen, of ik soms het een of ander verkeerd gedaan heb. Toomey liet zijn paard opzij gaan en ik reed verder met een zwaar gevoel in mijn maag. Een grijze personenauto stond buiten de palissade en terwijl ik naar binnen ging, hoorde ik stem men op de veranda. Straight zat te praten met een netjes geklede man van een goede dertig jaar. Het pak dat hij droeg was peper en zoutkleurig en hij had een du re das aan. Straight keek op en zyn gezicht stond zo effen als een vijver. „Strawn," zei hij, „dit is mijn heer Jenner." Jenner stond op en stak mij een hand toe, die steviger was dan je, oordelende naar zijn kleding, ge dacht zou hebben. „U krijgt hier zeker niet veel be zoek," zei hij. „Maar de weinige bezoekers die we krijgen ontvangen we graag gastvrij," antwoordde ik. „Straight heeft zeker uw dorst al gelest?" „Inderdaad, kort voordat hij u een cowboy tegemoet stuurde om u te waarschuwen dat ik er wa§," zei hij langs zijn neus weg. „Ik schrik niet graag," zei ik. „Ik houd niet van onverwachte gebeurtenissen." „Laat eens zien," zei hij. „U bent op de twaalfde uit New York vertrokken." „Best mogelijk," antwoordde ik „Met de Century." „Ik reis graag in geriefelijke treinen." „Ik persoonlijk geef de voorkeur aan een vliegtuig," zei hij. „Hoe maakt mevrouw Strawn het?" Ik had zoiets verwacht en ik geloof dat ik me tamelijk goed hield. „Laat zien je medaille," zei ik Hij grinnikte en toonde een ver guld insigne. „Recherche," zei hij „U zou me nog vertellen hoe me vrouw Strawn het maakte." „Wat kan u dat schelen?" „Zo ben ik nu eenmaal. Zelfs kleinigheden interesseren me. Wal een verrassing voor uw kennissei anders." „Welke kennissen?" vroeg ik. „en wat voor verrassingen?" „Allemaal," zei hij. „Het nieuws van uw huwelijk. Gauw gegaan hè? Op de elfde nog vrijgezel en op de twaalfde met uw vrouw op reis. En toch nergens in de bur gerlijke stand ingeschreven. Waar hebben de plechtigheden plaats gehad?" (Wordt verwolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3