Nieuw De tarieven gaan op 1 Februari minstens 5 procent de hoogte in I GELD Vuurzee in oud-Rotterdam Tankauto drong in balcon van Amsterdamse tram Zal kapitein Westerling's organisatie nieuwe gevechten doen ontbranden? rov. Staten Italiaanse regering afgetreden .C. won weer 3 auto-ongeval de Veluwe UDERS Kunstmatige bij runderen in dit blad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Wie verre reizen doet kan veel betalen Donderdag 12 Januari 1950* 45e Jaargang No. 11767 Spoorwegpersoneel krijgt loonsverhoging maar.... Minister keurde voorstellen goed Voorschoften aan het Rijkspersoneel Ambassadeur V.S. naar Spanje? Enorme brand verwoestte Kowloon Togliatti hield voor 200.000 man- een lijkrede in Modena Graanhandel door brand verwoest Gestolen relief is weer terecht Twee ernstig, drie licht gewonden Leider van de „Apra" wijst verantwoordelijkheid af P.B.O. in de Senoat Kroniek en Kritiek De taxichauffeurs in staking? Tilburg gespeelde ijs- ïdstrijd Tilburg—Den r de competitie van de opa-cup, leverde een vinning op voor HHYC. standen luidden: 12, -1. d van de competitie is: 11 8 1 2 10 8 0 2 10 6 2 2 1 1 3 3 0 9 1 7 s 7 10 tl 12 9 0 9 17 72-44 16 63-25 14 66-49 11 39-20 11 43-38 6 41-79 3 24-55 0 25-63 riiksstraatweg Hoevela- ioorn onder de gemeente ïrg geschiedde Dinsdag het middaguur een aan- tussen twee personen- iarbii viif ernstig gewon- ;n, waarvan twee zeer Cen der bestuurders, de LR. uit Enschede, pas en voor hem riidende ;h heeft waarschiinliik e van de mist de hem tomende auto niet opge- deze wagen waren ge- heer J. G. en diens echt- i zoontie. allen uit Am en mevr. B. I. uit Den llle viif bii deze aanrii- okkenen werden ernstig twee hunner zwaar. Zii overgebracht naar het s te Amersfoort. Beide rden totaal vernield. De 1. was op familiebezoek id met haar aanstaande taar Canada. n bedrag van f98.470.003,48 atig saldo van f365.068. Mr. A. de Bruin (VVD) bezwaar tegen, dat de tot nazien der rekening edrijfsrekeningen ter in- d; hij vond bijval bij de ige (CHU), die de com: v gaarne deze bevoegd- toegewezen; anders, aldus lustige, kan men deze beter opheffen. Ged. Staten betoogde de :ken, dat het, na de be- van het accountantsrap- de Raad van Toezicht, lelmatigheid der uitgaven Ged. Staten onnodig dat ook nog de Com- nazien der rekening al scheiden te verwerken Voorzitter wilde wel dat hij de geuite wensen :e wilde brengen in het llege, na de verkiezingen, •ige voorstellen werden handen gesteld van de ende commissies. Op 31 :n de Staten weer bijeen. worden vcm de RTENSBRUG ven bij de Secretaris DE HAAN, St. Maar- ok verdere inlichtin- jeld f 10.per koe. k ben dus volgens uw :n in Zwolle geweest, i, dat ze nooit een haan liks met die stroper te winkel stond, kwam lachend in de étalage, in baas Capoen, of hij zei mijnheer Capoen. knikte de graaf van s, dat Peter van valse i dat bewijst dus ook, n bossen had gestroopt. >m, we gaan hem dade- :al nu wel thuis zijn." Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? .per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief ,per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26-ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. 'Bij contract belangrijke korting. Directeur: IE. J.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. 'Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S v H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Dracfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4352 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 39, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 458 K 2240 De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft de voorstellen tot verhoging der tarieven bij de Spoorwegen goedgekeurd. Als gevolg van dit ministeriële besluit heeft de directie van de Ned. Spoorwegen het verzoek van de Personeelsraad om toekenning van een vijf procent loonsverhoging met ingang van 1 januari 1950 ingewilligd. De voorstellen van de Spoor wegen om de tarieven te ver hogen werden gemotiveerd met de devaluatie en het verzoek loonsverhoging door .het om personeel. Nu de minister deze voorstellen heeft goedgekeurd, zullen met ingang van 1 Febr. de meeste tarieven voor reizi gers en de goederentarieven worden verhoogd., Deze verhogingen zijn niet voor alle categorieën gelijk, doch Mij ven binnen beperkte grenzen. De prijzen van enkele reizen gaan 5 procent omhoog, die van de retours over de korte afstanden meer, evenals de traject-week- en schoolkaarten. De prijzen der al gemene abonnementen, alsmede die der rijwielkaarten, blijven on gewijzigd. Na deze verhoging zal een en kele reis Den Haag-Groningen 130 procent kosten van de prijs van 1939. het retour 152 procent van die prijs. Voor Den Haag-Amster dam zijn deze cijfers resp. 145 en 173 procent. Wat de goederentarieven aan gaat worden de prijzen der wa genladingen wat meer verhoogd dan die der stukgoederen. De 5 procent loonsverhoging zal DE VHF PROCENT Ter uitvoering van de besli-- sing van de ministerraad, ge nomen in de vergadering van 3 Januari, is een Koninklijk Be sluit voorbereid, strekkende tot het verlenen van een uitkering ineens over het eerste kwartaal van 1950 aan een deel van het rijkspersoneel, overeenkomende met een salarisverhoging van 5 procent In het desbetreffende ontwerp wordt de mogelijkheid geopend, dat op deze uitkering reeds vóór het verstrijken van dit kwartaal voorschotten worden uitbetaald. Met het oog daarop hebben de ministers van Binnenlandse Za ken en van Financiën aan de departementen een aantal be- rekenigstabellen doen toekomen, met het verzoek te bevorderen, dat reeds thans met behulp daar van en met inachtneming van mede verstrekte richtlijnen het netto-bedrag van het voorschot wordt uitgerekend en de be- talinesliisten worden gereed ge maakt. ondat terstond, na dat dp ontworpen regelinP. waar op de tabellen ziin gebaseerd, definitief zal ziin vastgesteld, tot uitbetaling kan worden over gegaan. DE KOLENGULDEN Voor de uitbetaling van (ie kolengulden, tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, zijn morgen. Vrijdag 13 Januari aan de beurt DE LETTERS Cr. t/m Dri. Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan 't loket te vervoegen. van toepassing ziin op een ieder, die 23 jaar of ouder is. terwiil voor het personeel beneden 23 jaar nader overleg met de Perso- neelsraad zal geschieden. WASHINGTON, 11 Jan. (Reu ter). Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat de V.S. een wijzi ging van politiek overwegen, waarbij steun zou worden ge geven aan een voorstel om de diplomatieke boycot van Spanje te beëindigen. Te Washington wordt gemeld, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bereid zou zijn de Amerikaanse ambas sadeur naar Madrid te laten terugkeren, indien de meerder heid van de leden der V.N. het zelfde zou willen doen. (Ongeveer drie jaar geleden hebben leden der V.N. krach tens een resolutie hun ambas sadeurs uit Spanje teruggetrok ken.) 6000 WONINGEN IN DE AS HONGKONG, 11 Jan. (Reu ter). De historische ommuur de stad Kowloon in de Britse kolonie Hongkong is heden bijna geheel door brand verwoest. Er zijn geen doden te betreuren, doch 10 tot 25 duizend inwoners zijn dakloos. De brand, die door een straffe wind werd aangewakkerd, vaag de 6.000 hutwoningen weg. De brandweer werd gehinderd door lage waterdruk, doch tegen de avond kon zij de brand meester worden. Vele personen ziin ge wond. Het is niet bekend, hoe de brand ontstaan is GARRY DAVIS NAAR ONS LAND Naar de Stichting persdienst Wereldfederalisten mededeelt, ligt het in het voornemen van Garry Davis, wereldburger nummer 1, indien de omstandigheden het toelaten, nog dit voorjaar een bezoek aan ons land te brengen. Het ligt in de bedoeling van de Wereldfederalisten er naar te streven, dat dit jaar in ons land een volksstemming wordt ge houden voor het kiezen van af gevaardigden voor een wereld- grondwetgevende vergadering Hiervoor geeft de Stichting een wereldburgerkaart uit. ROME, 11 Jan. (Reuter). De Italiaanse regering is Woensdag avond afgetreden. Als gevolg van het aftreden van de drie rechtse socialistische ministers in October van het vorig jaar was een kabi netscrisis ontstaan. Men verwacht, dat de nieuwe regering tegen het eind van deze week of in het begin van de volgende week zal worden geformeerd. Waarschijn lijk zullen de rechtse socialisten in de nieuwe regering opgenomen worden. De andere partijen van de coalitie zullen zijn de christen democraten, de republikeinen en de liberalen. Twintigduizend arbeiders volg den gisteren in Modena de stoet, waarin de zes op Maandag j.l. bij ongeregeldheden om het leven gekomen stakers ten grave werr den gedragen. Ook een honderd tal socialistische en communisti sche parlementsleden liep in de stoet mede. Ten teken van rouw waren fabrieken, werkplaatsen en bu reaux in de stad gesloten. Overal langs de route van de begrafenis stoet stond politie op post. Naar schatting 200.000 personen tweemaal het bevolkingsaantal van Modena luisterde naar de lijkrede van Palmiro Togliatti op het Piazza San Acosciono. De be schuldiging van Togliatti. dat de regering verantwoordelijk was voor de noodlottige schietpartii, werd door andere sprekers, o.w. de secretaris-generaal van het communistische vakverbond en burgemeester Carossori. herhaald. De lijkkisten werden gedragen door arbeiders in overall. Vrou wen en moeders der slachtoffers weenden aan de groeve. Een van haar riep: ..Moordenaar de Gas- peri". De teraardebestelling ge schiedde zonder religieus ceremo nieel. Een baar van een der slacht offers droeg een kruis en andere religieuze emblemen. Een depu tatie van de gemeenteraad van Bologna, die een vaandel droeg, waaron afgebeeld de Hemelvaart van Christu,s moest zich onder afkeurend gejoel terugtrekken. Op de begraafplaats waren slechts 20 gemeentelijke politie-agenten aanwezig. De minister van bin nenlandse zaken, Scelba, had ziin gewapende overvalbrigades bui ten de stad gehouden om ..provo catie te vermijden". Te Rome zijn gisteren 10 perso nen licht gewond bii een treffen tussen stakers en politie, toen deze trachtte een demonstratie van stakers uiteen te jagen. De Rotterdamse haven in 1949 In totaal kwamen van 1 Janu ari tot en met December 1949 11.604 zeeschepen de Rotterdam se haven binnen, tegen 8.502 schepen in 1948. SUKARNO NAAR INDIA Op uitnodiging van Pandith Nchru, zal president Sukarno zich 24 Januari a.s. naar India begeven. Naar Aneta verneemt is 1 Februari de richtdatum voor de instelling van het parlement en de senaat van de R.I.S. De heren Pringgodigdo en Mohamed Jahja zijn benoemd resp. tot secretaris generaal van de Unie voor de R.I.S. Het is raar verdeeld in de we reld. In New York wordt ge snakt naar water, de mannen mogen er zelfs een paar dagen per week hun baard niet af scheren om water te besparen, en in andere delen van Amerika zou men heel wat geven om het water kwijt te raken. Door een hevige regenval, die vier dagen duurde, waren in Indiana de rivieren buiten haar oevers getreden. Rotterdam werd Woensdag avond opgeschrikt door een felle uitslaande brand, die enige tijd lang een fantastische aanblik opleverde, omdat de beurtelings groene en rode lichtreclame bo ven op het dak van wat eens Neerlands hoogste gebouw was, het „Witte Huis", de gloed bij regelmatige tussenpozen be scheen. Omstreeks kwart over zes moet de brand ontstaan zijn en omdat het hier een zonder ling in elkaar gebouwd complex betrof, dat wonder boven won der de ramp van Mei 1940 over leefde, werd onmiddellijk groot alarm gemaakt. De brana bleek uitgebroken te zijn in een der oudste haven panden, die Rotterdam nog be zit, aan de ene kant uitkomend op de Wijnhaven no. 19, aan de andere zijde in de Wijnstraat. Op de derde etage van de linker helft van het vier verdiepingen hoge dubbele gebouw, dat nog uit de zeventiende eeuw stamt, toen nog niet op heipalen maar op huiden werd gefundeerd, was in de erwtenschonerij van de graanhandel firma J Bosman het vuur ontstaan, mogelijk doordat enige zakken van een stellage waren gevallen en tegen of op de brandende potkachel terecht gekomen. In minder dan geen tijd werd door de vuur gloed niet alleen de gehele stad. maar ook de wijde omtrek, ge alarmeerd Spoedig werden een twintig tal stralen in de vuurzee gewor pen en daarmee kon worden voorkomen dat de belendende gebouwen, waaronder het alge meen bekende „Witte Huis" mede aan het vuur ten offer vie len. Omstreeks half acht kon ge zegd worden, dat alle gevaar voor uitbreiding was geweken. Wel is de ene helft van het dubbele pand totaal uitgebrand, maar de andere helft, waarin door een muur en stalen deuren gescheiden gevestigd is de firma A. Kwint, een fabriek en opslagplaats van dekkleden, zeil doek, markiezen enz., kon wor den behouden. Niet minder dan 30.000 meter zeildoek 1 ag hier o.m. opgeslagen. Wel is er water schade. De schade bij de firma Bosman is nog niet te overzien, maar behalve de volkomen ver nietiging van grote part''en maanzaad en peulvruchten, is ook de installatie van het bedrijf en het interieur van dat pand- gedeelte over alle vier de etages zo goed als verwoest. Verzeke ring dekt echter de schade. Minister Schokking bezocht Demcbilisatiecentrum De Minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, heeft Woensdag in gezelschap van zijn echtgenote en de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, M. A. Reinalda, een onofficieel bezoek gebracht aan het demobilisatie centrum „De Boskamp" te Amersfoort. MILITAIR STAL HET UIT MUSEUM Het uit het Aartsbisschoppe lijk Museum te Utrecht gestolen eikenhouten zestiende eeuwse relief is terecht en de dader, de 31-jarige militair A. N„ gearres teerd. Omstreeks de jaarwisseling heeft de dader, die werkzaam is bij het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht, het kunstvoor werp, dat de kruisafneming van Christus voorstelt en een waarde heeft van circa f 2000.van de muur in het museum genomen. De man heeft het 37 x 24 cm me tende relief onder zijn militaire jas verborgen, naar buiten ge smokkeld en het daarna op ziin kamer in het hospitaal opgehan gen, maar het weer verborgen toen hii de berichten over de diefstal in de kranten las. De Utrechtse recherche, die door en kele aanwijzingen vermoedens in deze richting kreeg, heeft het kunstvoorwerp teruggevonden. De militair heeft een bekentenis af gelegd en is aan de marechaussee overgeleverd. Woensdagavond omstreeks 16.45 uur is op de Zeeburgerdijk te Amsterdam nabij het ter ulaatse gelegen viaduct een tramtrein van lijn 10 op een tankauto ge reden met het gevolg, dat de bestuurder van de tram en vier pasagiers min of meer ernstig werden gewond. In zijn brief aan de regeringen van de R.I.S. en de Pasundan, heeft de voormalige kapitein van het KNIL, Westerling, zich aan-gediend als leider van de organisatie „Rapi", met haar ge wapende macht „Apra". De „Rapi" is geporteerd voor een gezonde en krachtige staat Pasundan. Westerling verlangt drin gend erkenning van zijn thans illegale organisaties, waarmede hij zegt orde en rust te moeten handhaven, omdat hij de T.N.I. hier toe niet bekwaam genoeg acht. Hij heeft de staat Pasundan een limiet van zeven dagen gesteld, binnen welke zijn organisatie moet worden erkend. Kapitein Westerling kan zich niet verenigen met de z.i. ondemo cratische wijze waarop getracht wordt de negara's, in het biizon- der de Pasundan, te liquideren zonder dat de bevolking zich daar- Bij zijn terugkomst uit een Siberisch krijgsgevangenkamp, werci de 26-jarige Takabobu Kumazawa te Osaka begroet door zijn vader Hiromiehi Ku mazawa, die zichzelf tot Japans troonpretendent heeft benoemd Het was een grote schok voor de vader, toen zijn zoon hem vertelde dat hij tot de Japanse communistische partij wilde toetreden. Takanobu was tij dens zijn krijgsgevangenschap in de communistische leer onderwezen. over vrijelijk kan uitspreken. Als zijn erkenning binnen de gestelde termijn niet wordt gegeven, vreest Westerling gevechten op grote schaal, waarvoor hij de verant woordelijkheid afwijst. In een interview met de Neder landse katholieke journalist H. v. Maurik, heeft Westerling gezegd dat hij uitsluitend handelt voor en namens een groot deel van het Nederlandse volk. welks belangen hii wil behartigen. In dit interview, tijdens Wester ling's verblijf te Djakarta, wei gerde de „Rapi"-leider te zeggen hoe groot de macht is waarover hij beschikt, maar wel verklaarde hij dat 24 Indonesische strijdorga nisaties onder zijn invloed staan, terwijl hij contact onderhoudt met volksbewegingen in Midden- en Oöst-Java, op Sumatra en Cele bes. De financiering eiste tot dusver vier ton, waarvan een ton bii vrienden werd geleend. In Febr. 1949 werd de „Rapi" opgericht. Westerling werd in 1919 in Istan bul geboren. Ziin vader was Ne derlander en ziin moeder van Franse afkomst. Enige tiid is Westerling ingedeeld geweest bii de Staf van Prins Bernhard. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Tijdens zijn interview met van Maurik verklaarde hii nog. geen enkel doel voor zichzelf na te streven, maar integendeel zo spoe dig mogeliik naar ziin ouders in Turkije te willen terugkeren. De Nederlandse luitenant, die de brieven van Westerling aan de beide regeringen heeft overhan digd. is Dinsdag gearresteerd. Zo wel dr. Hirschfeld, de Hoge Com missaris. als minister-president Hatta hebben hiin scherpe afkeu ring over Westerling's actie uit gesproken. Pioniers naar eigen land In de Wieringermeer was het gisteren opnieuw een belangrijke dag. Door de directie van de Wieringer meer ziin weer aan 77 pio niers pachtbedriiven toege wezen. Dit betreft mensen, die reeds voor 1946 bij de directie van de Wieringer meer werkzaam waren. De totale oppervlakte bedraagt plus minus 3000 ha. De be drijven variëren van 12 tot 48 ha. De tamelijk zware tankauto was uit de Celebesstraat gekomen en wilde linksaf onder het via duct door de Zeeburgerdijk op rijden. Op de trambaan moest de wagen evenwel stoppen om verkeer van rechts voorrang te verlenen. Juist op dit ogenblik kwam een tramtrein onder het viaduct door. De bestuurder van de tram probeerde te remmen, maar vermoedelijk zijn de wa gens doorgeslipt. Met een harde klap gleed de tramtrein tegen de tankauto, die over een afstand van 15 meter werd weggedrukt. De tank drong in het voorbalcon van de tramwagen zover naar binnen, dat eigenlijk alleen maar het dak en de bodem intact ble ven. De schakelkast, de voor- en de zijwanden van het voorbalcon van de tram werden geheel weg gerukt. De bestuurder en een passa gier, die zich op het voorbalcon bevond, zijn vrij ernstig gewond. Voorzover op het ogenblik be kend, hebben zij beiden een been gebroken en liepen zij ver scheidene andere kleine verwon dingen op. Drie andere passagiers, die in de wagen waren, zijn door rond vliegende glasscherven gewond. Eén van hen kreeg tevens een hersenschudding. Ook een jonge tje, dat naast de bestuurder van de tankauto zat de bestuur der bleef ongedeerd werd licht verwond. De G.G. en G. rukte met twee wagens uit en, zoals te begrijpen valt, trok het ongeval op dit spitsuur grote belangstelling VERMOEDELIJK OP 24 JANUARI (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter, prof. Kranenburg, heeft in de gisteren gehouden ver gadering. waarin slechts enkele begrotingswijzigingen werden goedgekeurd, medegedeeld dat het in zijn voornemen ligt om het wetsontwerp inzake de Publiek- rechtelii ke Bedrii fsorganisatie over veertien dagen door de Se naat te doen behandelen. De de batten over genoemd ontwerp zullen vermoedelijk op 24 Januari a.s. aanvangen. Volgende week Dinsdag komt in een avondver gadering de wijziging van de Lageronderwiiswet aan de orde. Pijnlijk gemis (Sm.) In de trits van orga nisaties en belangstellende en be vriende bonden, die welkom ge heten werden en belangstelling toonden op het grandioze feest van de K.A.B.. hebben wij één pijnlijk gemis gevoeld. Daar was niet. voor zover wij hebben kun nen nagaan, en wij hebben goed opgelet, de Katholieke Bond voor het Gezin. Ligt ziin felicitatie of teken van interesse, om niet te zeggen waardering, nog verscho len tussen de stapel schriftelijke gelukwensen, die nog niet open baar gemaakt zijn? Terecht heeft dr. Olierook in ziin machtige her denkingsrede gezegd, dat het Werkliedenverbond „ook een bond voor de gezinnen geworden is". O k. Niet alleen en eigenlijk ook niet in de eerste plaats. Sinds dertig jaar, dus allang vóórdat de tegenwoordige K.A.B. „ook een bond voor de gezinnen" was ge worden, bestaat de Kath. Bond voor het Gezin, die alléén een bond voor de gezinnen is. De K.A.B. en de andere sociale orga nisaties doen voortreffelijk werk voor de gezinnen, maar vooral op stoffelijk gebied. De Bond voor het Gezin werkt op de eerste plaats voor de geesteliike en zedelijke belangen van het gezin. Men heeft dat herhaaldelijk in ons blad kun nen lezen, nog zeer onlangs in een tweedelig artikel van pater Gode- froy. Het schijnt, dat er altijd nog een bepaalde controverse bestaat tussen de Gezinsbond en de KAB. Toch heeft, om nu maar iets te noemen, de beminde Kardinaal, naar wiens woord de KAB gretig luistert, nauwelijks twee iaar ge leden nog eens in het openbaar uitdrukkeliik kenbaar doen ma ken, dat er, naast de bekende sociale organisaties, een noodzake lijke plaats moet worden inge nomen door de aparte Bond voor het Gezin, die alle belangen van het gezin bijzonder behartigt. En toch zou er derhalve een goede samenwerking moeten kunnen be staan tussen de machtige Bond van de Bruijn en de onmisbare Bond van van Meegeren. Wii heb ben het als een pijnlijk gemis ge voeld. dat deze twee mannen elkaar op 10 Januari niet de hand hebben gedrukt „Openhartig woord" (F.S.v.d.D.) De Persstem van de Dag is vandaag uit de „Maas bode" van 11 Januari, waarin de oud-gezant Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer melding maakt van een artikel in de „Daily Telegraph". Daar wordt door de politieke cor respondent Wilfred Sendall uiting gegeven aan „de verdenking, dat Groot-Brittannië alleen samen werking zoekt met andere landen, als het zijn eigen opvatting daar over kan opleggen". O.a. herin nerend aan de houding van Enge land t.a.v. Indonesië, schrijft de heer van Nispen dan: „Groot- Brittannië gaat hooghartig ziin weg. Het speelt graag de zede- meester tegenover anderen, het oefende druk uit op ons om met bekwame spoed tot een regeling te komen met de Indonesische leiders", maar het is ongenaak baar, als de V.N. een onderzoek naar koloniaal beheer ook tot Engeland wil uitstrekken. „Dit land buigt niet voor beslissingen van de V.N., evenmin als Zuid- Afrika of Israël of Abessynië, of schoon zii zich niet voor hun wei gering op een rechtsgrond konden beroepen, zoals de Nederlandse regering. Engeland devalueert, zonder enig voorafgaand overleg met andere regeringen, ten aan zien van de Europese samenwer king trekt het zich terug, inplaats van de leiding te nemen". De heer van Nispen maant in dit verband tot voorzichtigheid, „vooral wanneer het gaat om het sluiten van militaire bondgenoot schappen met Groot-Brittannië"! NOG GEEN OVEREEN STEMMING BEREIKT Zoals bekend verklaarden de werkgevers in het taxi- en huur- autobedrijf zich bij de besprekin gen over de invoering van 5 pet. loonsverhoging bereid tot een verhoging van het basisloon met f 2.per week, mits terugge keerd kan worden tot de werk tijd, die vóór 1 April 1948 volgens het Rijtijdenbesluit voor deze sector van het personenvervoer heeft gegolden. De werknemersorganisaties kon den zich met laatstbedoelde voor waarde echter niet verenigen. Zij hebben daarop besloten het ge schil voor te leggen aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. De in de unie „Verkeer" vertegen woordigde organisaties van werk nemers hebben echter thans aan de werkgeversorganisaties be richt, dat indien niet vóór 18 Jan. a.s. overeenstemming wordt be reikt over uitbetaling van de 5 pet. loonsverhoging in deze be drijfstak, de rust in de bedrijven niet langer kan worden gegaran deerd. Dit bracht echter geen ver andering in het standpunt van de werkgevers. Het wachten is nu op de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars. H i Ml /il

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1