„Vondel" in het goud Kerkelijk afscheid van 10 missionarissen in Nieuwe Niedorp VAN HOUTEN Groentenhandelaren in 't gelijk gesteld Nieuw aantrekkelijk programma Van Alle ALKMAAR EN OMSTREKEN PRECIES, DAAR IS'T Nu naar de zevenhonderd! Motivering van het vonnis 4de H.O.V.-concert De tweehonderdvijftigste missionaris na de oorlog - Drie paters uit ons gewest trekken weg v_. y Slagers kochten ambtenaar om Echtpaar bestal advertentiebureau Kind door motoras dood gedrukt Levenslang voor Ridder van Rappard Marktberichten Verbalen J PAGINA 2 DONDERDAG 12 JANUARI 1950 VI, KMA AR Wij ontvingen het >ïramma boekje, dat de R.K. To- eelvereniging „Vondel" heeft ioen verschijnen, tèr gelegenheid V an haar 50-jarig bestaan. Op Zon dag 22 Jan. zal in de St. Lauren- tiuskerk aan het Verdronkenoord de viering van het gouden jubi leum kerkelijk worden ingezet met oen gezongen H. Mis uit dankbaar heid. Des middags wordt er in 't Gulden Vlies een receptie gehou den. welke om half drie begint. Des avonds wordt de eerste opvoe ring gegeven van het bekende mi rakelspel „Mariken van Nimwegen" waaraan de Vondel-tonelisten al maanden studeren onder regie van Bep Speet; deze eerste avond is oor leden en genodigden. De twee volgende avonden wordt de opvoe ring herhaald en Vondel vertrouwt, dat Katholiek Alkmaar op deze jubileum-uitvoeringen in grote ge tale acte de présence zal geven. De H. E. Deken opent het jubi leum-programma met een waarde rend voorwoord, waarna de Geeste lijk Adviseur, Rector Holthuizen rich hierbij aansluit, om Katholiek Alkmaar op te wekken van zijn waarderende belangstelling in het streven van „Vondel" te getuigen. De voorzitter van de K.A.B.' waar van „Vondel" een onderafdeling is, releveert in een waarderende bij drage de rol, die „Vondel" deze voorbije halve eeuw in Katholiek Alkmaar in het algemeen en in de Kath. Arbeidersbeweging in het bijzonder heeft vervuld, waarna de voorzitter van ..Vondel" ook een stukje „Vondel" - geschiedenis schrijft, daarbij de verwachting uitsprekend, dat de jubileum-op voeringen van Mariken van Nim wegen door een talrijk bezoek de kroon mogen zetten op 50 jaren toneelarbeid. In het Ere-Comité, dat verder v ermeld wordt, hebben zitting ge nomen de burgemeester. Mr. dr. H. J. Wytema, de H. E, Deken en de beide pastoors der stad. de Geeste lijk Adviseur. Br. Overste, de beide Kath. wethouders en de Voorzitter van de R.K. Raadsfractie, de direc teur van het NH. Dagblad, als mede vertegenwoordigers van het Onderwijs, stands0rganisaties en zusterverenigingen, alsook enkele pioniers Uit de geschiedenis van Vondel". Voorts vermeldt het pro gramma, dat keurig werd gedrukt door de Grafische Kunstinrichting „Alkmaar", een uiteenzetting van het op te voeren jubileum-stuk Mariken van Nimwegen, alsmede een opsomming van de vele toneel stukken, die Vondel in de afgelo pen 50 jaar voor het voetlicht bracht; en dat is een respectabele lijst. Kaarten voor de jubileum-uit voering. alleen op 23 en 24 Januari zijn verkrijgbaar bij P. Ris, Baan- straat 18. P. Verhagen, v. d. Wou destraat 47 ftel. 2528j„ sigarenma gazijn „Sport" van J. Smit, Ged. Nieuwesloot en J. Schuurman, Lin- dénlaan 6; voorts ook bij de leden. Nog enkele loten Men zal zich herinneren, dat het Jubileum-Comité een verloting Openbare verkopingen BERGEN Bij de te Bergen gisteren gehouden openbare ver koping ten overstaan van Not. F. Pinxter te Schoorldam, van twee huizen met erf en tuin aan de Van Blaaderenweg te Bergen nr. 18 en 20, werden beide per celen in combinatie verkocht voor f 4600; koper P. Bot, Heer- hugowaard. Bij de te Egmond aan de Hoef ten overstaan vah Not. J. de Groot gehouden verkoping van een huis met erf en schuur aan de Nachtegaalweg te Egmond werd dit perceel verkocht voor dé som van f4700 aan L. J. Schuit te Egmond a. d. Hoef. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Tonnis, zoon van W. T. Lameijer en A. Gras; Jacoba Maria Theresia, doch ter van Marinus van de Klundert cn A. M. Dorresteijn; Maria The resia, dochter van M. A. Hopman en O. Cl. Damhuis; Jan Piet, zoon van P. v. Exter en A. J. Groot. Ondertrouwd; Jacob Marcus He melrijk en Christina Marg. Derkje Fokkoline Kortlang (Amsterdam) Gehuwd: Antonie van Dijk en Elisabeth Maria J. van den Broek; Cornelis Thomas Ruijter en Hen- drika Geertruida Michels; Hendrik Folgers tn Johanna Kornelia Ven huizen iSehoorl); Hendrik de Vries cn Klazina Swaag (Alkmaar). Overleden; Jan Grevelink, 10 naanden. kost- Ma- op touw heeft gezet, om de bare jubileum-uitvoering van riken van Nimwegen mogelijk te maken; de loten ver koop ging dank zij veler medewerking vrij voorspoedig, doch er zijn nog 'n goede honderd van de 1200 loten beschikbaar; de trekking is gesteld op Zondag a.s. en het Comité zou gaarne zien, dat ook deze laatste loten nog werden afgenomen. Men helpt daarmee niet alleen „Vondel" deze jubileum-opvoering mogelijk maken, doch krijgt bovendien een kans op nuttige prijzen. De loten zijn nog verkrijgbaar bij boven staande adressen en aan het bureau van ons blad. Ritsevoort 56. Een woord van dank Namens de fam. Wildenberg, die zo gedupeerd was door het verlies van een portemonnaie met f140.- zeggen wij de onbe kende gever van f25 en de vele andere lezers van ons blad, die op ons bericht van Maandag ge reageerd hebben door spontane bijdragen, hartelijk dank voor deze spoedige hulp, waarmee een gezin uit grote moeilijkhe den werd gered. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Petrus M. zoon van C. de Boer ën M. Ur- sém; Hèndrikus J. zoon van J. J. Gerwer en C. Persing; Cornelis J. F. zoon van A. Kruijer en A. Koe man. Gehuwd: Willem F. de Moor en Petronella van Diepen; Walraven H. Helsdingen en Elisabeth A. Ri chardson. Knoeiers mei prijzen Voor de Alkmaarse bijzondere politierechter, Mr. J. Markus, diende gisteren de zaak van de huiseigenaar H. v. S. te Amster- dam, die voor een complex wo- ningen in het Bergerhof een te hoge huur had bedongen. Hij had de huren verhoogd met dè verhoogde waterleidingprijs van af 1 Jan. 1949 tot 8 Sept. 1949, hetgeen toen ongeoorloofd was. Omdat verd. herhaaldelijk in overtreding is, eiste de officier van justitie, Mr. Dr. J. M. Vel- lmga, f 150.- of 30 dg. Verd. werd bij verstek veroordeeld tot f 100 of 30 dg. C. de J„ die als kleine aan nemer bij bouwbedrijven, voor het verrichten van een verbou wing hogere prijzen had bedon gen dan was toegestaan, volgens het getuigenis van de getuige- deskundige T. de V., stond des wege terecht. De controleur had een raming gemaakt, waarbij hij tot een aanzienlijk lager uren- aantal kwam dan door de J. in rekening was gebracht. Boven dien was er geknoeid met de uur briefjes. Het werkboek klop te niet met deze briefjes, zodat tenslotte drie verschillende be rekeningen te vinden waren ge weest. Ér was ruim f 454.- teveel berekend volgens de deskundige. De officier eiste f 200 of 30 dg. De uitspraak luidde f 150 of 30 dagen. A. de W., slager te Egmond aan Zee, had mager pekelspek en vers vet spek te duur ver kocht. Omdat de man al eerder te hoge prijzen voor zijn waren in rekening had gebracht, vorder de de officier f 200 of 2 mnd. De W. werd bij verstek veroordeeld conform de eis. Trekkingslijsten loterij Abdij van Egmond ALKMAAR - Aan ons bureau zijn alsnog trekkingslijsten ver krijgbaar van de op 31 Dcc. ge houden loterij ten bate van de wederopbouw van de Abdij van Egmond. Plaatsing bij Rijkspolitie HELLOO De onlangs als mili tair uit Indonesië gerepatrieerde C. Heikamp, die na de bevrijding als hulpmarechaussee bij de groep Wieringen was ingedeeld, zal op 12 Januari 1950 in de voorlopige posi tie van hulpambtenaar der Rijks politie weder in dienst worden ge steld met indeling bij de groep en post Heiloo. (Advertentie) midden in de Langestraat vlak naast Albert Heijn, daar is MIMOSA met z'n duizenden artikelen. Die étalage moet U eens bekijken, want, als U dat ziet, weet U ook meteen, dat is voortaan mijn winkel. Dus de eerstvolgende keer bij MIMOSA kijken, dan wéét U. Het saldo voor het R.K. Militair Tehuis in Ede ging gisteren met een flinke sprong omhoog. Misschien kunnen we morgen mededelen dat we zevenhonderd gulden bij elkaar hebben! Ook nu weer zijn we dankbaar voor alle bijdragen. Laten alle lezers er een eer in stellen hun medewerking te verlenen, zodat we binnen niet al te lange tijd een mooi bedrag aan aalmoeze nier van Bohemen kunnen overhandigen en dan met recht mogen zeggen: „Hier hebben we allemaal aan meegedaan". Thans noteerden we: dames T. f 5.—; B.Th.H. f 2.50; A.B. f 2.—; V.B. f 5.—; pastoor J.B. f 10.—; Th.H., lid Tweede Kamer der Staten-Generaal f 10.—; JH.v.K. f 10.—; C.K. f 2.50; W.G. deR. f 2.50; L.V. f 5.—. Totaal f 661.56. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn Zoals wij gisteren reeds heb ben bericht, heeft de president van de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank, Mr. A. D. van Regteren Altena, hoewel de uit spraak in het conflict tussen de taillisten in groenten en fruit enerzijds en de directie van de Alkmaarse Exportveiling ander zijds, was .bepaald op 16 Januari, gisterenmorgen vervroegd uit spraak gedaan in het kort ge ding, dat wegens dit conflict bij de rechtbank aanhangig was ge maakt. De uitspraak stelde de kleinhandelaren in het gelijk. De directie van de veiling werd bevolen, de detaillisten weer tot de veiling toe te laten op ver beurte van een dwangsom van f 50.- voor ieder der eisers, die niet zou worden toegelaten, per keer. De president van de rechtbank motiveerde zijn uitspraak met de volgende overwegingen. Het staat vast dat krachtens een overeenkomst van 31 Mei '47 ge daagde. dat is de N.V. Alkmaarse Exportveiling, optreedt als fustcen trale. Het conflict, waarover het geding werd gëvoerd, is ontstaan door de heffing van 1 cent per kist, van de kleinhandelaars, bij wijze van huur. Gedaagde en grossiers zijn partijen bij de overeenkomst, niet de kleinhandelaars. Slechts door ovërleg hadden de detaillisten kunnen worden bewo gen tot het bijdragen in de kosten van de fustcentrale. Zo'n overleg heeft in '47 plaats gehad. Hierbij hebben de kleinhandelaren zich op het standpunt gesteld, dat zij de fustcentrale aanvaardden, doch niet in de kosten ervan wilden bijdra gen. Noch grossiers, noch gedaagde hebben het recht de kleinhandela ren te dwingen bij te dragen in de kosten van de fustcentrale. Het gaat niet aan een veordening van toepassing te achten omtrent huur, die krachtens overeenkomst niet verschuldigd is. Ook bij onecono misch functionneren van de fust centrale zijn grossiers en gedaagde gehouden aan hun overeenkomst. Zolang deze van kracht is, is de verwijdering van eisers van de vei ling niet gegrond. Gedaagde be weert, dat eisers als wanbetalers en als zodanig, als verstoorders van dp orde van de veiling, zijn gewei gerd. Zij hebben inderdaad gepro testeerd tegen de heffing. Dit pro test ging terecht op. Het is niet in te zien, dat het een dusdanige wan orde veroorzaakt heeft, dat uitslui ting van de veiling gerechtvaar digd was. De weigering van beta ling van de heffing is voor de kleinhandelaars misschien in strijd met hun belang, doch niet met hun recht. Alleen door overleg kan deze kwestie worden geregeld, de enige andere mogelijkheid is ophef fing van de fustcentrale. Krachtens een bestaande over eenkomst dragen de grossiers, en niet de detaillisten, de kosten van de fustcentrale. De uitsluiting van de kleinhandelaren is daarom niet rechtmatig. Bovendien zijn de de taillisten verplicht op de veiling hun wareh te kopen. Het besluit van de veilingdirectie moet worden ongedaan gemaakt. Daartoe beveelt de rechtbank ge daagde, de kleinhandelaren tot de veiling toe te laten op verbeurte van een dwangsom van f 50,per handelaar, per dag van weigering. Bovendien wordt gedaagde veroor deeld de kosten van het geding, tén bedrage van f 125,te betalen. De kleinhandelaren in groenten en fruit en met hen hun procureur, Mr. Dr. C. Berkhouwer, die namens hen het rechtssysteem opbouwde, op grond waarvan hun vordering werd toegewezen, hebben met deze gang va'n zaken eën mooi succés geboekt. ALKMAAR Dirigent Toon Verhey kwam ons met zijn orkest een zéér artistiek Frans-Nederlands programma voorspelen, zoals hier ter stede nog nimmer is gehoord, het was alles gloednieuw wat er te beluisteren viel, op gebied van mu zikale schoonheid en instrumenta tie waren er verrassende openba ringen. Er werden geen plat getre den paden bewandeld, is dit mis schien de oorzaak van het matige bezoek? In ieder geval de wegblij vers hadden ongelijk, en de aan wezigen keerden, geestelijk rijker geworden, huiswaarts Begonnen werd met „Pavane pour une infante défunte" van Maurice Ravel, een boeiend orkest stuk waarvan de zéér fijne struc tuur bijzonder opvallend was. Toen kwam de solo harpiste van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Margot Broeders, ons twee dansen van Debussy voorspelen. „Danse Sacrée" en „Danse profane". De bussy schijnt in 1904 deze dansen opgedragen te hebben aan Gustave Lyon, die de techniek van de harp (harpe chromatique") heeft verbe terd. Deze twee stukken, met als begeleidende achtergrond een In zijn afscheidspreek fot de parochianen van Spierdijk zeide Pat-er Oudejans deze behartenswaardige woorden: U allen hebt de opdracht van God om het geloof uit te dragen tot aan de j grenzen der aarde en deze opdracht mag ik namens U allen gaan vervullen. Deze waarheid spreekt ook zeer duidelijk tot ieder, die eens het kerkelijk afscheid van missionarissen heeft meegemaakt. De mannen, die daar staan om te vertrekken naar de vier windstreken van de aardbol gaan namens ons! Deze gedachte is vooral de laatste jaren zeer sterk gaan leven onder de leken en het missiewerk wordt veei meer gezien als een persoonlijke taak van ieder van ons. Brandje in garage BERGEN. Gisterenmiddag brak er brand uit in de garage van Schalkwijk, alhier. Door de grote rookontwikkeling die plaats vond, kreeg men de indruk met een grote brand te doen te hebben. De brand weer van Bergen rukte dan ook met groot materiaal uit. Terplaatse bleek dat bij het lassen een vonk in een vat olie was gesprongen, welke was gaan ontbranden en de grote rookontwikkeling veroor zaakte. Men had echter met de bluschapparaaten die in de garage aanwezig waren de brand reeds kunnen blussen, hierdoor werd een ramp voorkomen, want boven de garage waren drie gezinnen woon achtig. ONZE AGENDA Wapen van Heemskerk: 8 uur, Concert Soli Deo Gloria. Schola Publica: 8 uur, Mu- ziekcursus. GULDEN VLIES: 8 uur: HO V-concert BIOSCOPEN: ABT; Shep, de mensenredder en Om het goud van Canada, 14 jaar; Cinema Americain: Song of my heart, alle leeft.; Har monie: Key Largo, 14 jr.; Victoria: Het avontuur be gon in Bombay. 18 jaar NACHTD. APOTHEKEN: APOTHEEK: Wanna, Rit sevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telefoon 3916. Zelfs zijn er tegenwoordig le ken, die niet blijven staan bij geestelijke en materiële steun, maar zelf voor enige jaren als leek naar een missieland gaan, om als onderwijzer of arts of verpleegster of op andere wijze het werk der missionarissen te steunen. West-Friesland staat bekend om zijn liefde voor de Missie en om zijn vele missionarissen: priesters, zusters en broeders. Nu er dan ook drie Francis caanse missionarissen uit Noord- Holland vertrekken, nl. P. A. de Reep uit Egmond-Binnen, P. T. Oudejans uit Spierdijk en P. F. Neefjes uit Westwoud, wilde de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Franciscanen het kerkelijk af scheid van deze drie met nog 8 missionarissen doen plaats heb ben in de kloosterkerk te Nieuwe Niedorp. Dit als bewijs van er kentelijkheid voor wat West- Friesland voor de missie deed en nog doet en tevens om ons allen nog eens duidelijk te doen be seffen onze verbondenheid met het missiewerk. Het afscheid te Nieuwe Nie dorp krijgt bovendien nog éen bizonder relief, doordat de twee- honderd-vijftigste missionaris na de oorlog zal vertrekken in de persoon van de Hoogeerw. Pater M. Pötgens, Commissaris van de Missie in India en Pakistan. Het gezelschap van de vertrek kende missionarissen bestaat deels uit mannen, die al jaren het zware missiewerk hebben doorgemaakt, deels uit nieuwe krachten. Drie hunner, waaron der pater De Reep, moesten na vele moeilijke jaren hun missie van China verlaten, terwijl nog slechts dertien achterbleven om de donkere toekomst met de christenen aldaar te delen. De Hoogeerw. Pater Pötgens is lange jaren in Pakistan geweest samen met Broeder H. Reijn. Anderen, als Pater Neefjes en Pater Oude jans, vertrekken voor de eerste keer, om na jaren van voorbe reidende studie meer weten schappelijk de missie te dienen Pater Neefjes als professor in Brazilië en Pater Oudejans in opdracht van de regering voor wetenschappelijke arbeid in Ba tavia en later als missionaris in de nieuwe Prefectuur van Ban tam op Java. Het kerkelijk afscheid in de kloosterkerk te Nieuwe Niedorp wordt begonnen met een plech tige H. Mis. De afscheidspredica- tie wordt gehouden door Pater De Roolj. Na de H. Mis heeft het eigenlijke afscheid plaats. De Hoogeerw. Pater A. van Leeu wen, Provinciaal, spreekt de ver trekkende missionarissen toe. Daarna bidden allen het Veni Creator als een laatste gebed om licht en kracht. De zendingsbrie- ven worden voorgelezen en de missie-kruizen gezegend, waar onder enkele gebeden, opdat deze kruizen voor de missionarissen Hierna bereikt de plechtigheid 't hoogtepunt in 't omhangen van het missiekruis door de Overste. Deze spreekt de woorden: „Ont vang het Kruis van onze Heer Jezus Christus, in Wien gêlegen is ons heil, ons leven en onze verrijzenis, waarop de missiona ris antwoordt met de woorden van St. Paulus: „Het zij vérre van rnjj te roemen tenzij op het Kruis van onze Heer Jezus Chris tus, door Wien de wereld voor mij gekruisigd is en ik voor de wereld. Amen." Daarna wordt gezongen een groet aan Maria en Franciscus en het kerkelijk reis- gebed wordt gebeden met de zin volle antifoon: „De almachtige en barmhartige Heer geleide ons op de weg van vrede en voorspoed en de Engel Raphaël vergezelle ons op de weg, opdat wij in mogen zijn een steun, troost en zegen voor henzelf en anderen, vrede," gezondheid en vreugde tot ons huis terugkeren." Een bizonder accent krijgt het afscheid nog door de z.g. vredes groet, die de vertrekkende mis sionarissen ontvangen van hun achterblijvende medebroeders. Terwijl dezen een voor een hun handen leggen op de schouders van de missionarissen, spreken zji deze wens uit: „De Heer geve vrede en volharding", waarop de missionaris antwoordt: „Amen Bid voor mij." Wanneer wij beseffen wat deze mannen vaak te wachten staat, krijgt deze laatste wens een diepe gloed van ware oprechtheid. On der het zingen van het Magnifi cat verlaten de missionarissen daarna de kerk. Iedere missie-vriend in West- Friesland. die tijd en gelegenheid heeft, verzuime niet deze hier zeldzame plechtigheid bij te wo nen. Wij zijn de laatste jaren ge wend afscheid te nemen .Eerst van onze iongens naar Indi en tegenwoordig van onze emigran ten naar Canada en elders. Hier vertrekken soldaten van Christus en emigranten voor God. Als le den van het geestelijk thuisfront gaan onze beste wensen met hen mee, in het besef dat zij gaan namens ons allen. God geve U de vrede en de volharding! De plechtigheid in de klooster kerk te Nieuwe Niedorp begint om tien uur en is toegankelijk voor iedereen. Pater THEOFOOR VAN KAMPEN O.F.M. Spierdijk. strijkorkestbegeleiding, wai-en we! ragfijn van conceptie. De harpklan- ken riepen herinneringen op aan de „Deux Arabesque" van dezelfde componist. Margot Broeders gal hiervan een uiterst muzikale ver tolking, en liët zich bovendien kennen als een harpiste van groot formaat. Reeds na dit stuk was haar succes van die aard dat nog een toegift „Etüde" van Marcel Tournier, volgde. Na de pauze het Nederlandse ge deelte. Allereerst „Concert voor harp en strijkorkest" van Henri Zagwijn. Dit Concert Werd gecom poneerd ih Augustus 1948. Het is uitstekend voor het solo-instrument geschreven en een eerste indruk van dit» werk doet vermoeden dat de snellere delen het meest geïn spireerd zijn. Margot Broeders had een bijna ovationele hulde in ont vangst te nemen, welke intussen terecht was verdiend. Tot besluit „De drie Ruitertjes", variaties over een Nederl. lied „Ic stont op hoogen bergen, Ic sach ter zCewaert in" van Alex Voormolen. Een brillant en merkwaardig be sluit van dit mooie concert, een zeer variabel stuk, wat boeiend is geïnstrumenteerd. De H.O.V. heeft zich in al deze werken weer van de beste zijde doen kennen. Prach tig afgewogen klankschakeringen, en zeer homogeen ensemble. Tot nog toe het beste concert in dit seizoen. Muziekliefhebbers laat het volgende concert op 15 Febr. niét passeren, want dan zal men wéér veel schoonheid moeten missen. W. Schreurs Loop der bevolking OUDOKP. Aantal inwoners op 1 Januari 1949: 2137, t.w. 1958 man nen en 1079 vrouwen; in 1949 ver meerderd door geboorte 52, t.w. 28 mannen en 24 vrouwen; door vestiging 109, t.w. 49 mannen en 60 vrouwen. Totaal 2298, t.w. 1135 mannen en 1163 vrouwen. In 1949 verminderd door over lijden 15, t.w. 9 mannen en 6 vrouwen; door vertrek 101, t.w. 53 mannen en 48 vrouwen. Totaal 116 t.w. 62 mannen en 54 vrouwen. Het aantal inwoners bedroeg der halve op 1 Januari 1950: 2182, nl. 1075 mannelijke en 1107 vrouwe lijke. ONTBINDING DEELSTATEN OOST-JAVA EN PASUNDAN DJAKARTA, 12 Jan. (Aneta). Het kabinet van de R.I.S. heeft zich 2 uren bezig gehouden met de grieven, die zijn uitgesproken in de parlementen van Oost-Java en de Pasundan en de openbare mening in deze gebieden, die aan dringen op ontbinding van beide deelstaten. Er is éen wetsontwerp in voorbereiding om deze gebie den te ontbinden. Sowjet-minister van functie ontheven LONDEN, 12 Jan. (Reuter). De Sowjet-regering heeft Aiexei Gereglyad van zijn functie als minister voor de Scheepsbouw ontheven „in verband met werk zaamheden elders" en Malysjef, vice-voorzitter van de Raad van Ministers, in zijn plaats benoemd. Het Haagse Gerechtshof behan delde gisteren de zaak tegen twee slagers. F. J. W. en C. O., beiden uit den Haag. die er in waren geslaagd een ambtenaar van het parket bij de rechtbank aldaar be reid te hebben gevonden de dos siers van een strafzaak, waarbij zij tot 2 maanden gevangenis straf waren veroordeeld, na het geven van 450 gulden, te doen verdwijnen. Voor deze omkoperij waren de beide slagers door de Haagse rechtbank tot 2 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Thans in hoger beroep eiste de Drocureur- generaal tegen ieder zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van 150 gulden. Uit spraak over 14 dagen. De ambte naar was tot drie jaar veroordeeld doch had in zijn straf berust VERTROUWENSVOTUM VOOR FINSE REGERING HELSINKI, 12 Jan. (Reuter). Na een debat van twee dagen over de economische politiek heeft de gematigde sociaal-democratische minderheidsregering van Finland in het parlement met 97 tegen 90 stemmen een vertrouwensvotum gewonnen. Het parlement was voor een speciale zitting bijeengeroepen op verzoek van de rechtse en cen trumpartijen, die het besluit van de regering om de lonen los te maken van de index van de kos ten van levensonderhoud, infla- tionair noemden. BOUWPLAN-BOUMA AANVAARD Complex van 306 woningen De Bussumse gemeenteraad hechtte gisternacht na een dis cussie daarover van zes uur, waarvan het laatste uur in comité-generaal, met algemene stemmen zijn goedkeuring aan het bouwplan-Bouma. (De uit voering kost 300.000. Bussum is de eerste en enige gemeente, die met een plan van deze aard voor een groot com plex van 306 woningen voor de dag komt.. De belangstelling, vooral uit bouwkringen, was zeer groot. De publieke tribune was te klein. Reeds meer dan 100 gemeente besturen hebben Bussum's ge meentebestuur inzage van het plan-Bouma gevraagd. Vele stadsbestuurders kwamen per soonlijk naar deze Gooise ge meente, o.a. een groep van 12 burgemeesters uit Oost-Gronin- gen. De bouwondernemers Gebr. Bree te Bussum zijn bereid ge vonden het plan uit te voeren. De Amsterdamse recherche heeft het echtpaar R., wonende in Zuid, gearresteerd, verdacht van valsheid in geschrifte en ver duistering van een bedrag van ongeveer tienduizend gulden bij een advertentiebureau in het centrum van de stad, waar het echtpaar werkzaam was. Van dit bedrag door valse boe kingen verkregen, werd een deel gebruikt om maandelijks een vroegere werkgever af te betalen wegens een destijds gepleegde fraude van enkele duizenden gul dens, waarover de politie eerst nu is ingelicht. Een ander deel van het geld werd in nachtclubs ver brast. De man was zelfs donateur van een nachtclub. Door de slor digheid van de man bij het uit schrijven van een kwitantie kwam de zaak aan het licht. De juiste omvang van het tekort staat nog niet vast. LOONSVERHOGING Administratief personeel levensverzekering Volledige overeenstemming is bereikt over een verhoging van de salarissen van het admi nistratieve personeel in dienst van levensverzekeringsmaatschap pijen, voorzover daarop van toe passing is de landelijke regeling afgekondigd door het college van Rijksbemiddelaars op 6 Septem ber 1949. De verhoging bedraagt 5 pro cent Van het op 1 Januari 1950 voor 23-jarigen en ouderen gel dende salaris (waarin begrepen de normale periodieke verhoging per die datum en de tijdelijke bijslag ad ƒ4.50 per maand). Voor 21- en 23 jarigen bedraagt dit percentage respectievelijk 3 en 4. GRENSARBEIDERS BLIJVEN THUIS De Belgische grensarbeiders welke werkzaam waren op de K.V.W.-sigarenfabrieken te Roo sendaal, zijn sedert Maandag niet meer op het werk verschenen. Zij hadden Zaterdag j.l. de aan zegging gekregen, dat hun niet langer de koersbonificatie zou worden uitbetaald, welke na de devaluatie van de Nederlandse gulden enige tijd gebruikelijk was. Dat was voor genoemde ar beiders aanleiding om niet meer aan het werk te gaan. De fabrieksdirectie acht hen ontslagen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. KOUDER DES NACHTS Koude nacht met hier en daar temperaturen even onder het vriespunt en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag geleide lijk toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid en iets lagere temperaturen dan vandaag. Het Nederlandse merk met W'ereldreputatte iéiwmim (Ingez. meded.) Een beurtschipper was gisteren bezig ijzeren platen te laden aan boord van zijn schip in het Singel te Amsterdam. Hierbij gebruikte hli een laadboom, die door een machine werd voortbewogen. De draaiende as van deze machine stak ongeveer 11 cm uit. Het vier jarig dochtertje van de schipper liep langs de motor en vermoede lijk door een windvlaag zijn haar kleertjes door de snel draaiende as gegrepen. Voor men de motor kon stilzetten was het kind rond- gesleurd en tegen het gangboord doodgedrukt. Dr. E. H. Ridder van Rappard, de voormalige leider van de N.S. N.A.P., die door het Haagse Bij zonder Gerechtshof tot de dood straf was veroordeeld, zag zich gisteren door de Bijz. Raad levens lange gevangenisstraf opgelegd. De Bijz. Raad overwoog in ziin arrest o.a., dat v. R. op „schaam teloze" wijze gebruik heeft ge maakt van de Duitse bezetting om zijn annexatieplannen door tê drijven. De zwaarste straf wilde de Raad echter niet opleggen in verband met de persoon van v. R., die gekenschetst werd als een van „iedere practische zin gespeende idealist". HET HOOGOVEN- SCHAAKTOURNOOI De uitslagen van de gisteren avond gespeelde vijfde ronde in het internationaal Hoogoven- schaaktornooi luiden: Soultan- bieff (Belg.)Euwe (Ned.) 01; Van Scheltinga (Ned.)Hugot (Fr.) 10; Rossolimo (Fr.) Henneberke Cortlever (Ned.)Van Seters (Belg.) li; Donner (Ned.)Kramer (Ned.) 1—0. Donner heeft door zijn zege op Kramer zijn voorsprong van éen punt weten te handhaven. Hij heeft thans de leiding met 4V2 punt. Op de tweede tot en met de vierde plaats staan Euwe, Cortlever en Van Scheltinga met ieder 3% pnt. Rossolimo en Van Seters bezetten de vijfde en zesde plaats met elk 3 pnt. Als zevende en achtste staan Kra mer en Henneberke met 1 pnt. en 1 afgebroken partij. Soultan- bieff en Hugot zijn de hekke- sluiters met ieder V2 pnt. ENGELSE CUP Voor de derde ronde van de F.A.-Cup werden gisteren enkele wedstrijden over gespeeld. De uitslagen luiden: FulhamCharlton Athletic 1 2; LiverpoolBlackbi .1 Ro vers 21; Preston North End Watford 01; Southampton Northhampton 23; West Brom- wich AlbionCardiff City 01; Wolverhampton Wanderers Plymouth Argyle 30; Middels- brough-Aston Villa 00 na ver lenging. Deze wedstrijd wordt Maandag 16 Januari voor de tweede maal over gespeeld. ALKMAAR, 11 Jan. Witlof I 35—42, II 20—30, rode kool 6— 10.80, savoye kool 5.509.40, groene kool 7.5024.50, spruit- kool I 3047, I 1828, boerekool 20.5035; andijvie 5684, II 30 —48; rode bieten 46-9; win terpeen 610.80, waspeen 2035 uien 19—27, II 8—16, prei I 35— 44, II 10—24; soepgr. 10—13, knolsoepgr. 1322. WARMENHUIZEN 12 Januari 4000 kg uien 31.50—33.20; grove 28,50—29.20; 18000 kg gele kool 9.50 12.90; 4200 kg peen 1212.50; 41000 kg rode kool 68.20; 44000 kg witte kool 13,8016.20. N. SCHARWOUDE, 12 Jan. 4000 kg. aardappelen, bevelan ders 8.10; bl. eigenheimers 7.10; 20000 kg. uien 28.40—32.80: 3500 kg. peen II 11.6012.30; peen III 611.70; 67000 kg. rode kool 6— 11.70; 60000 kg. gele kool 9— 13.10; 206000 kg. witte kool 13— 18.10; 1300 kg. kroten 6.707.40. '0S'6308*83 oaojS :09'£E—09'EE uam 231 000*81 !09'6—OE'8 III I06'EI— 0EZI II u33d 000'ZT ;0L0t01'SE TOOJI 0U9OO3 23) OOO'EI !Q8'9I—OE'Et (003^ SWIM. 23f OOO'OZI :0Z>I—OS'S I003( apH 231 000*68 :08'ZI—9 I°02t apoj 231 000'09 XridHDNVT BEEMStER, 11 Jan. Witlof 23 40, Bloemkool 1125, Rode kool 613 Savoye kool 10—13, Groene kool 917, Spruitkool 17—62, Boere kool 1126, Andijvie 52103; Rode bieten 57: Gare bieten 911; Win terpeen 5509; Uien 1732; Uien Drielingen 1223; Prei 24—48. Appels: Brabantse Bellefleur 5— 18; Bramley Seedling 619, Cox Orange Pippin 1463; Goudreinette 1341; Groninger Kroon 518; Jo nathan 1046; Present van Enge land 638; Ster appel 616; Zoetê Campagner 518; Peren Comtessê de Paris 611; Fertilon 612; Gie- ser Wildeman 616; Kamperveen 4 —12; Winterjan 314. GROOTEBROEK, 11 Jan. Wit te kool 1.2015.60, aanv. 6000 kg, 4000 kg gele kool 7.7013.40, 7400 kg groene kool 17.7026.70 450 kg spruiten 3337; 12.500 kg uien 32.2032.70, grof 30.10— 31.30, drielingen 28.8029.20, af wijkend 14.90, bloemkool I 24— 37, II 1424, afw. 818, aanvoer 38000 stuks. SCHAGEN Vette koeien 550- 775, verse koeien 650900, drach tige koeien 650^-850. gelde koeien 450625, vette schapen 6095, overhouders 4560, nuchtere kal veren 3070, graskalveren 160240 paarden 375650, geiten 1020, biggen 3545, schrammen 4555, jónge fokzeugen 200325, kippen 1.50—3.konijnen 25.Handel goed. Dezer dagen is rechtscollege de vraag voor gelegd man ten alle tijde een overtreding va; dening, een proces maken. Gelukkig kennend antwoord werd het juist geooi noodzaak van een kleine overtredingen beleid van de betrol ambtenaar over te zou daarmee gezo vast stond, dat elk, H. Hermandad in doende mate over beschikte. Maar als zitting van een kant maakt zoals wij den en dan observe zelarijen door een domme verbalen- schillende ambtena energie wordt ver erger is, eerbied ernstig wordt or men ernstig aan van een aantal ambtenaren twijle We doen slechts een lange rol ,we ziting wordt afged; telandsgemeente is voor de jeugd een pleisterplaats schijnt te oefenen. Weshalvi dige raad een veror waarbij het zonder toeven op die brug gesteld. Op een avond 50-jarige landarbeider wordt er staande boer, die hem vr; hem kan helpen rooien. Terwijl men praat, komt er een chaussee voorbij en mannen op de bon, brug vertoeven, wat Maar voor dat geval ordening toch niet g< zucht de kantonrechte meel is de verorden en de man is strafb; boete van f 1 wordt Een juffrouw heef van haar man de zaai in galanteriën en bel Voor de verkoop vai artikel had zij eve moeten vragen bij Koophandel. Zij wist haar daarop geatter heeft zij dit onmidd' en de vergunning werd proces-verbaal Minimum boete werd één gulden. Een buschauffeur tekenende overtreding eerste in de 22 jaar chauffeur optrad. Een gert hem op de bon rechter acht overtre maar volstaat met verklaring, zonder Natuurlijk waren aantal overtredingen lexfietsen waarbij er een aantal politiemann menen dat de openba het eist, dat deze forr ders van de Motor- zolang de wet nog is. een proces-verbaal kantonrechter heeft er tarief voor. Voor dat iets heeft kunnen hij reeds: „Ik kan er doen, zolang de wet wijzigd is en de po: verbaal te moeten ik straf opleggen, ma hier met de minimums lemaal van f 1. Hoe kinderachtig tiemannen hierbij te bleek nog op deze iemand moest terecht dat hij wei een rijbe voer auto's maar over het lichte rijbe voor deze lichte motc vereist. De kantonrechter binnensmonds over zi nele ijver, maar ook guldon boete opgelegd De oude Romeinen een spreekwoord, dat heid van de rechter niet met beuzelarijen len wotdt. Wij Nederl ben dit vrij vertaald, gen, dat een adelaar vangt. Helaas blijkt vooral in de provincie nog veel jonge broekj alle politiemannen, de te na gesproken gelukkig de meesten, dit adelaarshout gesned voor de noodzakelijke het recht bij het vo moet worden. h'er ook een mant litiele opleiding? In alleen reeds uit bezu ■wegingen deze al te moeten worden ingetc deze bekeuringen, die dan de minimale boet; kosten de belastingbeta geld. VRIJDAG 13 ja HILVERSUM I (3( 7.0024.00 N.C.R.V 7.00 Nieuws: 7.15 voor de dag; 7.30 Slu qnnU1X?: ,8"40 Gew« 9.00 Weerberichten; 9 o™lmiJ?iek: 919 Voor a.dü Gramofoonmuzi Morgendienst; 11.00 A ri-30 Gramofoonmuz m«COn<Vert; 12.30 Me 12.33 Metropole-orke f'euws; L3.!5 Mando 13.45 Gramofoonmuz Voordracht; 15.00 Gra 15.10 Concertgel tet; 15.40 Voordracht wierkwartet; 16.30 Sic voordracht; 17 in t Esperanto; 18.00 wederen; 18.15 „Het ff "e; 18.30 Voor de ten, 19.00 Nieuws; nngsuitzending; 19. 20°nnnm^iek: 1940 20.00 Nieuws; 20.05 muziek; 20.15 Strykor ..Een protestantse 1 mme in Brazilië", cao Lrramof oonmuziek mengd koor, Arnhen At»enJRlns en s°lis Avnndoverdenking; 23 tirT^00 Gfamofoc -.HILVERSUM II (41 7? nnAi ,l!n° VPRO: 1' ,V2Ó09 AVR°: 16.00 VA VPRO: 21.00 VARA; 2 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 muziek: 8.50 Voor de weerberichten; 9.03 Hwfn (9'3°—9-35 wal 10.00 „Thuis", cause •Lil' J I I lï»?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2