Nieuw Britse onderzeeboot „Truculent" na aanvaring met tankschip gezonken Rusland annexeert Chinees gebied, zegt Acheson Kardinaal von Preysing verheft zijn stem arssrs&euïnr edities v00r alkmaar, hoorn, den helder, schagen iVan Yalta tot Formosa Montgomery in ons land E.C.A. wenst afschaffing van monetaire hinderpalen nHD Britse onderzeeboot in Theemsmond gezonken Vrijdag 13 januari 1950* 45e Jaargang No. 11768 Scheepsramp in Theems-monding 76 man aan boord 1500 militairen zijn weer thuis TSIANG ZWICHT Het schandaal der concentratiekampen Madura wenst opheffing negara's In 18 maanden Marshall-plan ruim 7 milliard dollar verstrekt Liberalen wensen afstand van Leopold Kroniek en Kritiek Roofoverval in Amsterdam Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.45 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) Bankrelaties: Noorderbank j Nederl. Credietbank A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 43b2 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 [Tengevolge van een aanvaring met het Zweedse motortankschip I.Divina" is gisteravond om 9 uur de Britse onderzeeboot „Trucu lent" ten Noordwesten van Redsand Tower in de monding van [de Theems gezonken. Naar Reuter gisteravond meldde, waren kr zes en zeventig personen aan boord, waarvan er vijf werden Lpgepikt door het Nederlandse stoomschip „Almdijk" van de Holland-Amerika Lijn, dat onmiddellijk na het gebeurde een Ladioboodschap zond. Een reddingboot heeft negen overlevenden Lan de „Divina" overgenomen. Twee lijken werden in de loop |van de nacht opgehaald. Volgens het radiobericht is de ..Truculent" in 18 meter dien wa ter gezonken. Men neemt aan, dat de overlevenden on het ogenblik van de aanvaring in de comman dotoren waren en naar de opper vlakte konden ontsnappen, toen hun schip aan stuurboordzijde werd geramd en bijna onmiddel lijk onder het wateroppervlak verdween. Toen het vaartuig beT gon te zinken werden de man deksels gesloten. De overlevenden, die de „Alm dijk" heeft opgepikt, zijn te Gra- vesend aan land gebracht. Vol gens hun verklaringen zullen verschillende leden van de be manning nog in leven zijn. Als men de onderzeeboot kan lichten voordat de zuurstofvoorraad is verbruikt, kunnen ook zij nog gered worden. Talrijke Britse schepen van de vloot en de reddingstations heb- (Van onze bijzondere medewerker.) HET CHINESE DRAMA is niet |et enige, dat zijn ontstaan vond ric conferentie van Yalta in [941. Het practisch gevolg van de gemaakte afspraken is b.v lat Oost- en Midden-Europa on- ler de macht van het Kremlin Ijn gekomen en dat daar van leir. 'i-ratie en vrijheid geen spoor Jeer te vinden is, hoewel daar in: do tweede wereldoorlog toch Tou zijn gevoerd. Thans nadert fen nog rampzaliger gevolg van ■altn zijn hoogtepunt. Buiten Ihini om stonden Roosevelt en tl ill aan Stalin een vèr- laan invloed toe in Mansjoe- Tje, Dairen en Port Arthur, nuichill wist waarschijnlijk Jeter dan Roosevelt, wat daar Ben gebeurde, maar hij was ook jimachtiger dan de Amerikaanse Ire.- ident om het tegen te hou- pn. (De Chinese regering dus die In Tsjang-Kai-Sjek, want de igering Mao-Tse-Tung bestond (en nog niet, behalve waar- fhijnlijk in het hoofd van Sta- kon deze houding met (me van Amerika niet anders fer. met wantrouwen bejegenen K Chinezen wisten natuurlijk lat er over hen, tegen hen, maar pnder hen met Stalin was over gekomen. Zij werden toen let roost" met Formosa, dat na- luilijk veel minder belangrijk fes dan de haven Dairen én ■>rt Arthur op het Chinese vas- ïland en zeker veel minder be- fcgrijk dan Mansjoerije, dat Ihatrijk is aan de waardevolste Ilfstoifen. De diepte en de gevolgen van Pt Chinese wantrouwen heeft |ei in Washington niet kunnen J niet willen begrijpen. Feit is, (lat nen het niet heeft begrepen D dat men in zijn politiek jegens hina, fout op fout heeft gesta lk! Het was ook een feit, dat Kwomintang-regering van ^jaag-Kai-Sjek verre van ideaal door ambtelijke corruptie i ondeskundigheid was het on- clijk, een krachtig centraal bag tot gelding te brengen en iet ot der honderden millioenen 1 verbeteren. Daarin had men met Amerikaanse credieten I deskundigen, veel verbetering innen brengen. Er zijn voor- lelden om dat te bewijzen. 'oen in iyt begin dezer eeuw zaken in Perzië een chaos wa p. is het land gered door een jskundigen-groep, genaamd de jhuster-commissie, die zekere lastingen controleerde en toe- E op de besteding van credie- De-Schuster-commissie is een Spot succes geweest en men had recept ook in China kunnen Jberen. Tsjang-Kai-Sjek zelf *9 ':,m echtgenote, die zeer in- ^Tidrijk is, waren, naar men g aannemen, zelf van goede J en hadden het beste met hun ind voor. Datzelfde kan men iet zeggen van velen uit hun jjJEiying, die eigenbelang stel en boven China's belang. Hun foeilelijke invloed zou te over- dnni n zijn geweest, als een Jachtige en vertrouwensvolle enwerking had kunnen ont wil tussen de goedwillende Chi- fn en Amerikanen. Maar juist p goedwilende Chinezen kon l sedert en ten gevolge van jlta, de Amerikanen hun ver- ■twen niet schenken. Toch jjft Amerika vele honderden pioenen steun aan China ver- kt. Die dollars misten echter uitwerking en kwamen op Tyerkeerde plaats terecht. On- Jddig, teleurgesteld. Westers ■onder voldoende inzicht in de terse en Chinese geestesge- .tlheid is toen de reactie van i, lington geweest: handen af t*°n China, want het China der liit 'rv tcn is een bodemloze ui. Die gevolgtrekking was on- rh /.'P4at van ^et nationalisti- China met veel moeite, «tuld en geld iets te maken l, Sewcest, zo de Amerikanen Pon kunnen en willen begrij- l dat en waarom zij gewan- -=Mj werden en de oorzaken Hf dat wantrouwen hadden wil- -o overwinnen. Die gevolgtrek- was echter behalve on- rmrt -T .°°k n°S gevaarlijk en BBzichtig, Want het nationalisti- ■r China mocht dan al een bo- ;T?'ozo Put zijn, een communis- V China zou zonder twijfel Twerelddreiging vormen aller- F voor Zuid- en Zuid-Oost- vervolgens voor de Grote an en tenslotte dus voor Irtka zelf. (Slot volgt.) Brand fe Davenport door patiënte gesticht DAVENPORT (Iowa), 12 Jan. (Reuter). Een 22-jarige pa tiënte van de in vlammen opge gane vleugel van het krankzin nigengesticht te Davenport, waar in vrouwelijke geesteszieken wa ren ondergebracht, heeft bekend in haar kamer de brand te hebben gesticht, waardoor Zaterdag j.l. 44 mede-patiënten en een ver pleegster om het leven zijn ge komen. ben vannacht gezocht naar ver dere overlevenden, doch het red dingswerk werd bemoeilijkt door een dichte mist. Er bestaat hoop dat men het gezonken schip kan lichten. De ..Truculent" is een der 25 onderzeeboten van de T-klasse, met een waterverplaatsing van 1575 ton. Er waren 76 man aan boord. t.w. 6 officieren. 52 man schappen en 18 arbeiders van een scheepswerf. Het vaartuig was uitgerust voor een patrouillevaart van 42 dagen en heeft, naar men gelooft, een snorkel-apparaat aan boord, waardoor het onder water lucht kan opnemen. Vier onder zeeboten van het type ..Trucu lent" werden aan de Nederlandse marine overgedragen. De „Divi na", die bij de aanvaring bescha digd werd, dreef enige tijd stuur loos rond, daarna liep het 630 ton metende schip op de beruchte ...Shivering Sands". Het 22445 ton metende s.s. „As- turias" bracht gisteren ruim 1500 militairen, allen behorende tot de 7 December-divisie. uit Indonesië te Rotterdam. Voorts waren aan boord 135 vrouwen en 141 kinderen, terwijl er ook nog 45 gewone passagiers aan boord waren. 12 hiervan zijn Indonesische studenten, z.g. Ma- lino-studenten. die in Nederland gaan studeren. De jongens werden verwelkomd door vertegenwoordigers van Koningin en Prins en door de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. Fockema Andreae. De leiders der Conservatieve partij kwamen in spoedzitting bijeen om de plannen voor de verkiezingscampagne te be spreken. Zittend v.l.n.r. Lord Salisbury, Lord Woolton, An thony Eden en R. A. Butler. Staande van links naar rechts: Harold McMillan, kapitein H. S. C. Crookshank en Sir David Maxwell-Fyfe. Veldmaarschalk Montgomery arriveerde gistermiddag met een Franse leger-Dakota op 't marine- vliegveld Valkenburg vergezeld van zijn zoon. De veldmaarschalk brengt deze keer een bezoek aan ons land om voor de vereniging „Concordia" te Amsterdam een lezing te houden. Na de erewacht van mariniers te hebben geïnspecteerd onder hield Montgomery zich een ogen blik met vice-admiraal Jhr. J. E. van Holthe. bevelhebber der zee- strijdkrachten en chef van de marinestaf, de plaatsvervangende chef van de generale staf, luit.- generaal M. R. H. Dalmeyer en de heer M. B. E. F. Gage, secretaris van de Britse ambassade. Tegen de journalisten sprak Montgomery zijn voldoening uit over de goede samenwerking in de West-Europese Unie. Over de vooruitzichten ten aanzien van de vrede wilde hij niets zeggen. „Dat is een zaak van de regeringen". Montgomery heeft ziin intrek genomen in de Britéi ambassade. Gouverneur van Nw. Guinea beëdigd H.M. de Koningin heeft Don derdag ten paleize Soestdijk de nieuwbenoemde gouverneur van Nieuw-Guinea en mevrouw Van Waardenburg in audiëntie ont vangen, nadat de gouverneur te voren door de Koningin was be ëdigd In Nederland verloren, in Canada gevonden Een inwoonster van Bar- neveld kwam enige weken geleden tot de ontdekking, dat zii haar trouwring kwijt was. De ring bleek onvind baar. maar de gedupeerde dame bleef er over aan het piekeren. Plotseling schoot haar te binnen, dat zij een pakketje aan familieleden in Canada had gestuurd en zii bedacht, dat mogelijk de ring tussen de houtwol ge raakt was. Er werd navraag gedaan en thans kwam in derdaad het goede bericht, dat de ring in Canada werd teruggevonden. Gustaaf Adolf van Zweden, die in 1 882 werd geboren, is sedert 1907 troonopvolger. Verschei dene malen trad hij als regent op. Zijn volle belangstelling gaat uit naar de archeologie. In Zweden en Griekenland heeft hij opgravingen van waarde verricht. Tal van universiteiten in Zweden, Engeland en de Verenigde Staten boden hem ere-doctoraten aan. Verder is hij zeer deskundig op het ge bied van oude Chinese kunst. Gustaaf Adolf is zeer welspre kend en een aantal van zijn speechen zijn dan ook verza meld en gepubliceerd. Evenals zijn vader is hij een voortref felijk sportsman Zijn eerste vrouw, de Engelse prinses Mar garet van Connaught, stierf in 1920. .In .1923 .huwde .hij Louise Mountbatten, zuster van de vroegere onderkoning van het toenmalige Brits-lndië. WASHINGTON, 12 Jan. (Reu ter). Dean Acheson, de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, heeft in een rede te Washington verklaard, dat Rusland bezig is de noordelijke gebieden van China los te maken en „bij de Sovjet-Unie te voegen". Acheson noemde dit „een zeer belangrijk aspect" en verklaarde: „Niets wat wij doen of zeggen mag de realiteit van dit feit doen verbleken. Het kan door geen propaganda verhuld worden, doch het enige, dat dit feit zou kunnen verhullen. zouden onberaden avonturen van ons ziin". De Amerikaanse staatssecretaris verklaarde dit op een lunch van de Nationale Press Club. In antwoord op beschuldigingen dat de communistische overwin ning in China het gevolg zou zijn van „Amerikaans gemodder", zei Acheson. dat het Chinese volk de oplossing, van ziin probleem zelf in handen heeft genomen en zijn steun aan het nationalistische be wind onttrokken heeft. Acheson verklaarde, dat Tsjang LAKE SUCCES. 12 Jan. (Reu ter). Dr. Tsiang, vertegen woordiger van het nationalis tisch China en voor deze maand voorzitter van de Veiligheids raad, opende de vergadering met de verklaring, dat hij gebruik had gemaakt van zijn bevoegd heid om het voorzitterschap van de Raad neer te leggen: het zal door de Cubaanse afgevaardigde, dr. Carlos Blanco, worden over genomen. Als precedent voor zijn han delwijze noemde dr. Tsiang het optreden van de Amerikaanse vertegenwoordiger Warren Aus tin, die in 1948, toen de Veilig heidsraad in zijn bijeenkomst te Parijs het Brlijnse vraagstuk be sprak, zijn voorzitterschap even eens neerlegde. Hierop nam dr. Tsiang de plaats aan tafel in, waar hij an ders, volgens de alfabetische volgorde, is gezeten, terwijl dr. Blanco de voorzitterszetel be zette. VUURBOLLEN EN METEOREN De laatste tijd komen er nog al eens berichten binnen van lezers, die melding maken van waargeno men vuurbollen en meteoren. Mogen we U er even op wijzen, dat zij deze berichten het best door kunnen geven aan de sterrenwacht te Utrecht. Daar bestudeert men aan de hand van de binnengekomen be richten en gegevens de hogere luchtlagen. Dit is verband met atoomonderzoek etc. Tevens kan men daar nadere in lichtingen over een en ander ver krijgen. Per abuis worden nog al eens berichten doorgezongen naar De Bilt, we willen er echter even op wijzen, dat deze toch steeds te recht komen, na doorzending door De Bilt naar de Sterrenwacht te Utrecht. Kai Sjek over een geweldige mi litaire macht beschikte, groter dan ooit enige regeerder van China heeft gehad. Voorts genoot Tsjang ontzaglijke economische en militaire steun van de Ver enigde Staten. Ziin legers smol ten echter weg en Tsjang werd een vluchteling op een klein eiland voor de Chinese kust. Over Indonesië zeide Acheson: „Daar is een groot succes geoogst. Wij zijn bereid om alle hulp te geven, die wij kunnen geven" ZWARE BRAND IN LEERLOOIERI! In de leerlooierij en -spuiterjj van de Gebr. Rompa te Dongen is Donderdagochtend een zware brand uitgebroken, die het voor gedeelte van de fabriek van bin nen volledig heeft vernield. De schade bedraagt minstens enkele honderdduizenden guldens. Het juiste bedrag staat echter nog niet vast GESLAAGDE BALLONVLUCHT Donderagochtend is van het terrein van de Haagse gasfabriek de „Henri Dunant", een ballon van de Haagse ballonclub, op gestegen met aan boord de heren Boesman en De Vos Klootwijk. De ballon zette met een snel heid van ongeveer 40 km koers in zuidelijke richting. Even ten Zuiden van Roosendaal is het gevaarte aan de grond gekomen. BERLIJN, 12 Jan. (Reuter) Konrad, kardinaal, graaf von Prey sing, de bisschop van Berlijn, heeft een beroep gedaan op de autori teiten van de Sowjetrussische zone om „recht te doen wedervaren aan de geinterneerden in de Oost-Duitse concentratiekampen" De kardinaal, die tezamen met andere kerkelijke autoriteiten op jongstleden Kerstdag een bezoek aan concentratiekampen in Oost- Duitsland heeft gebracht, zeide o.m. „opnieuw verhef ik mijn stem: zo lang het schandaal van de concen tratiekampen voortduurt, zal er voor ons volk geen vrede en geen eenheid zijn. Ook vrede en ver zoening met de rest van de mens heid zal onmogelijk zijn zolang in ons land mensen worden beroofd van hun mensenrechten. Twaalf jaren lang hebben wij, onder het naziregiem, geleden onder het be staan van concentratiekampen. Na de capitulatie hoopten wij, evenals alls andere weidenkenden, dat er nimmer meer concentratiekampen op Duitse grond zouden bestaan. In deze hoop zijn wij teleurgesteld. Telkens en telkens weer zijn wan hopige vrouwen en moeders, echt genoten en vaders tot mij geko men om hulp te vragen voor hun zoon of dochter, echtgenoot of vrouw, die plotseling van hen wa ren weggehaald en van wie men sedertdien geen teken van leven meer vernomen had. Er is geen sprake van openbaar proces. De weggehaalde personen hebben geen verdediger, zij zijn volkomen van de buitenwereld afgesloten, zelfs van degenen die hun het dierbaarst zijn en het meeste na staan". ,Neues Deutschland", het or gaan van de socialistische eenheids partij, voorspelt, dat de Sowjet- Russische interneringskampen Bu- SURABAJA, 12 Jan. (Aneta) Het parlement van Madura heeft üiet algemene stemmen een reso lutie aanvaard, waarin gezegd wordt, dat de Republik Indonesia Serikat, van federale staat moet worden omgevormd tot een een heidsstaat. De negara's moeten wor den opgeheven, aldus de resolutie. Het parlement denkt, wat betreft de eigen Negara, zijn doel te be reiken door vorming van een voor bereidingscomité. dat te Djakarta besprekingen zal voeren. De beslis sing van het parlement is niet spe ciaal gericht tegen het voortbe staan van de Negara Madura, maar tegen het voortbestaan van alle Ne gara's. Washington, 12 Jan. (Reuter) President Truman heeft vandaag aan het congres een rapport van de ECA voorgelegd, waarin op de landen, die aan het plan-Marshall deelnemen een beroep wordt ge daan om hun economieën samen te smelten tot „een productie- en handelsgebied" van 270 millioen mensen. De Amerikaanse dollars hebben de Europese economie zodanig ver sterkt, dat de 16 Marshall-landen deze „radicale" stap zonder risico kunnen doen, zo wordt in het rap port gezegd. Ofschoon economische integratie een groot doel is, dat eerst op lange termijn kan worden bereik, is de tijd naar de mening van de ECA thans gunstig om hiermede een begin te maken. Eco nomische integratie zou leiden tot een hoog-conjunctuur in geheel West-Europa, waardoor de afzet van Europese goederen op de dol- larmarkten „onmetelijk" zou ver beteren en de verwachtingen en behoeften der Europese volkeren bijna zouden worden bevredigd, al dus de ECA. Gedurende de eerste 18 maanden van het plan-Marshall, zo besluit de ECA haar rapport, hébben de Ver. Staten in totaal 7.086 millioen dollars in de vorm van directe schenkingen 'en leningen aan West- Europa verstrekt, en als resultaat hiervan is de industriële productie thans 12 pet. groter dan voor de oorlog en is de landbouwproductie ondanks een ernstige droogte min stens éven groot als die van het vorige jaar. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden: de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië en Nieuw-Guinea m.s. „Sibajak" (16 Jan.), Antil len s.s. „Baarn" (14 Jan.), Suri name m.s. „Hersilia" (18 Jan.). chenwald en Sachsenhausen bin nenkort gesloten zullen worden. Van Sowjetrussische zijde, aldus het blad, is daarop een onderzoek ingesteld en medegedeeld, dat in de nieuwe politieke omstandighe den het vasthouden van een groot gedeelte van de geinterneerden niet meer nodig was. In Westerse kringen schat men het aantal geinterneerden in Sow- jet-Russische kampen op het ogen blik op dertig tot veertigduizend. Salarisverhoging beambten metaalindustrie De Federatie van Werkgevers vakverenigingen in de metaal nijverheid en de besturen van de vakorganisaties van administra tief, technisch en opzichthoudend personeel hebben overeenstem ming bereikt over de toepassing van de 5 pet salarisverhoging. Het resultaat ervan is inmid dels aan het college van rijks bemiddelaars ter goedkeuring voorgelegd MOTIE VAN VERTROUWEN IN REGERING EYSKENS AANGENOMEN BRUSSEL, 12 Jan. (ANP). De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft heden middag het Dinsdag j.l. aange vangen debat over de volksraad pleging voortgezet. De liberale woordvoerder Le- febre zei,' dat de liberale partij nooit heeft getwijfeld aan de goede bedoelingen van de koning en diens eer als onaangetast be schouwt. De vorst heeft evenwel geloofd, dat de oorlog onherroe pelijk voor de geallieerden ver loren was en heeft tegen 't advies van ziin ministers in gehandeld. De koning zal zonder twijfel de meerderheid der stemmen in het land behalen. Doch hoe kan hij. steunend op deze kleine meerderheid, nog lan ger de eenheid van het land ver persoonlijken en de onbetwist bare arbiter zijn?" aldus de libe rale volksvertegenwoordiger. Tot besluit legde de heer Lefe- bre er de nadruk op, dat er slechts één oplossing is. nl. troonsafstand. De communistische volksverte genwoordiger Demanv betoogde hierna, dat zijn partij nooit de koning zal erkennen. „De arbei dende bevolking van België zal de koning beletten terug te keren, zelfs in geval de volksraadpleging een gunstig resultaat voor hem mocht hebben", zo riep hij ten slotte uit. Vervolgens werd met 125 tegen 74 stemmen bij één onthouding een katholiek-liberale motie (in plaats van de ingediende socia- listisch-communistischeaangeno men, waarin de regering verzocht wordt spoed te zetten achter het onderzoek in de zaak der niet- aangegeven aandelen, welke Woensdag in de Kamer werd be handeld en de volksvertegenwoor digers in kennis te stellen van de betreffende documenten. Tevens werd in deze motie het vertrou wen uitgesproken in de regering- Eyskcns. Advies Voor export naar de V.S. Op Kasteel „Oud Wassenaar" werd ter gelegenheid van het be zoek van Arthur C. Kaufmann. leider van Gimbelbrothers Con cern in de Verenigde Staten, een diner aangericht, waaraan o.m. prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van economische zaken, deelnam. Het doel van het Amerikaans bezoek, advies te geven bii de Nederlandse export naar de V.S.. werd door minister v. d. Brink in een tafelrede als buitengewoon belangrijk voor ons land ge schetst. Nogmaals: over de Katholieke Pers (Sm.) Nou, dat is dan weer geweest, de eerste uitzending ovei de Katholieke Pers, in het z.g. „Katholiek Overleg" van de KRO. Men weet. dat wij er Dinsdag j.l. in onze Kroniek over spraken, en men herinnert zich de namen van het heterogene gezelschap, dat er aan deelnam. Homogeen was het intussen op dit punt. dat de Katholieke Pers een goed van hoge waarde is. Niet alles, wat gezegd werd, was van evenveel interesse voor het luisterende grote publiek. Enige malen wer den punten aangeroerd, die meer van interne aard zijn en tot de vak-kwesties gerekend kunnen worden. Nu en dan leek het op de discussies van het publiciteits- congres van November 1948; die waren ook niet altijd bevredigend en practisch resultaat heeft het tot nogtoe niet opgeleverd Maar er waren in het radio-dis puut ook enige interessante aan knopingspunten voor algemeen en intern nader overleg. Belangrijk was de opmerking, dat de katho liciteit van een dagblad niet al leen te vinden is in de artikelen, beschouwingen en opinie-vorming, maar ook in de keuze en de opmaak! van het nieuws De opmerking, dat de verantwoor delijkheid van de journalist dus wel zeer gecompliceerd is, en dus wel eens moeilijk en zwaar, mag dan ook door het lezend publiek wel ter harte genomen worden. Overigens het zii met zekere gepaste bescheidenheid gezegd een katholiek behoeft geen niet- katholieke krant meer te lezen, want. zo zei men in dit gesprek terecht, dat is niet nodig, als de katholieke kranten goed ziin en ze z ij n goed. Ook de geweste lijke katholieke pers! Wii verval len niet in hoovaardii en menen geenszins, dat reeds alles bereikt is. Maar de historisch-onmisbare en noodzakelijke gewestelijke ka tholieke dagbladpers is goed ge noeg ontwikkeld, om in radio-ge- sprekken over de katholieke pers meer belangstelling te erlangen dan zij dit keer kreeg! Een vol gende keer beter? En ook juis ter! Nu en dan b.v. kwam de befaamde kwestie van de concen tratie in de pers om de hoek kijken. Dat lukt nog niet erg. zei men. Opgemerkt werd. dat „de provinciale pers te veel onderne ming is". Waarom te veel? Waar om meer dan de landelijke pers? Wii kennen uit onze naaste om geving gelukkige voorbeelden van doeltreffende economische con centratie van regionale katholieke bladen! Over de concentratie kan men praten en doen. Hoe staat het nu met die concentratie, vroeg de leider van het gesprek. De idee is levend bii alle partijen, was het antwoord. Zó levend, ge loven wij. dat de bestaande ver houdingen er oud bij kunnen worden! Katholieke Staatskunst (P.S.v.d.D.) Er is al enige tijd een polemiek gaande tussen „De Linie" (pater Creyghton en Geert Ruygers) en „De Volks krant" (prof. Romme) over katho lieke staatskunst. Dr. Creyghton vindt die staatskunst katholiek, welke de Kerk haar invloed doet uitoefenen op de georganiseerde samenleving. Fataal, betoogt Rom me: het is niet de band des ge- lóófs. die ons in de politiek bindt, maar de zedenwet en haar waar heid. Katholieke staatskunst moet de zedenwet in de n a t u u r 1 ij k e orde doen doordringen: het gelóóf belijden wij in de bovennatuur- lijke orde. „De Maasbode" mengt zich in de kwestie door op het voetspoor van Leo XIII te stellen, dat het gezag van de staat (in de tijdelijke orde het hoogste) ten opzichte van het gezag in de Kerk (in de geestelijke orde het hoog ste) absoluut gesproken lager staat, dus ondergeschikt is. maar daarvan niet afhankelijk. Als nummer vier in de rij schrijft het „Binnenhof", dat deze discus sie over het beginsel heel belang rijk is, maar een andere vraag, ook in het geding gebracht, is nog niet beantwoord en zii is prac tisch van meer belang: „In hoe verre beantwoordt de KVP van dit ogenblik aan redelijke, voor de hand liggende eisen van katho lieke staatskunst"? Die vraag geve stof voor verder commentaar! Donderdagavond omstreeks kwart over elf is in Amsterdam wederom een roofoverval ge- pleegd op een juwelier, die zijn zaak heeft op de hoek van de Pieter de Hooghstraat en de Honthorststraat. Op 3 December j.l. was deze zelfde juwelier overvallen. De daders hebben gisterenavond de man opgewacht en toen hij per rijwiel om goed elf uur thuiskwam en zijn zaak geopend had om zijn fiets erin te plaatsen, hebben zii hem neer geslagen, toen hij de winkel weer uitkwam om zich naar zijn woning te begeven, die erboven is. Met een ijzeren voorwerp gaven zij de man een slag op het hoofd. Hoewel de klap ernstig aankwam, was de juwelier nog zover bij zinnen dat hij luidkeels om hulp kon roepen Onmiddel lijk schoten burgers toe en de daders vluchtten. De juwelier blijkt een ernstige hoofdwonde te hebben opge lopen; maar kon vannacht door de politie worden gehoord. Ziin toestand is niet levensgevaarlijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1