in De Rij Jtdliano Kapitein Westerling had een onderhoud met regering en staatshoofd van Pasundan Politiek delinquent week uit naar Engeland UURPROEF Van Alle Dag De Beurs de ft (oningin naar de Oostenrijkse At pen Regering, regeer f Ging waarnemer van Unci zijn boekje te buiten? Hebt gij ook al rheumatiek! RADIO Naar wij vernemen: Opinies uit mijn dagboek Zwendelaffaire maar ook zwendel politiek VRIJDAG 13 JANUARI 1950 PAGINA 3 iVEERSVERW ACHTING egedeeld door het K.N.M.1. dagavond tot Zaterdagavon ZACHTER VOORAL DES NACHTS DE BILT. Aanvanke- lijk zwaar bewolkt oio* plaatselijk enige regen. Mor gen enkele opklaringen. Zachter vooral des nachts. Langs de Waddenkust tijde lijk krachtige overigens ma tige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. MET DE DRIE OUDSTE PRINSESJES s-CRAVENHAGE, 12 Jan. lien de omstandigheden ks toelaten hoopt de Koniri-j haar vacantie dit jaar I lens het wintersportseizoenl de Oostenrijkse Alpen door] brengen. De drie oudste! nsesjes zullen haar moeder] •gezellen. Het buitenlandse] •blijft zal enige weken duren.] jvrouw Pennink zal in del -itenduren toezicht houden] het schoolwerk dat de prin-1 ijes meekrijgen. Het vertrek| in de tweede helft van Fe-] jari voorzien. De Koningin] haar kinderen zullen zich] r trein naar Stanton begeven,] nwaar H. M. het vorig jaar] igevolge der politieke om-| sndigheden na een zo kort-1 jndig verblijf naar Nederland] :rd teruggeroepen. Prinses| arijke zal gedurende de afwe-| gheid van de Koningin bij] ar grootmoeder op het Paleis] t Loo logeren. MET DE „WATERMAN" TERUG UIT INDONESIË 3p 16 Januari zullen te Rotterdam! t het troepentransportschip „Wa-I man" de volgende militairen uitl s gewest in het vaderland terug-I de Boer, Sold. I Friesche-L ■g 12 Alkmaar; M. EsseveldJ rp Kwakelpad 24, Alkmaar; Grootes, AOO I Heerenweg 2 »iloo* G. Nijdam, sold. I, Sen., arhorn A 50; C. J. P. Tromp, sergl jndsbosselaan 39 Heilloo. C. J. ■usekom, sold. Rijksweg K 60 ind; H. J. v. Dieren. Ie lt„ Bu rweg 141, Alkmaar; F. J. Hing DO, Oosterzijweg 14. Heiloo; C. ■rheus, SM. Julianastraat 6, BroeM o Langendijk; A. N. Vervoortl ld I Mient 61, Castncum; W.l Zwi'ers, sold., Lotweg 24 Anna lulowna; A. Buning, sold. I ijk 45, Anna Paulowna; J. Bijpostl ld. Molenvaart 301. Anna *,5% wna; P. Jonker, sold. I, Landstra Alkm J- Vos, solid. Middelwl Uitgeest; H. Hegeman, soWl 'estlanderweg 58. Wieringen; Heynis, sold. I, Stationsstraat lkmaar; S. J. Terpstra sold. Schou] nstr. 5 Alkmaar; M. Zwart, soldi lantsoen 16, Egmond aan Zee; ri wart sold., v. Speykstraat 5, Egl lond aan zee; E. Wind, sold 1 oenraad Botstraat 2, Den Helderl oRectieve aardappelbewaarplaaW -elk onderwerp door de heer j toop werd aangeroerd, bleek aue> andacht te trekken. Het verzooj an de voorzitter, die dew; kwesbt ersoonlijk al grondig had overal en en al een plan in zijn hoora ad, om op een speciaal over nderwerp handelende vergadennfl iet tekeningen en cijfers te mogen omen, had aller instemming. 1 Bijna half zes sloot de heer Vissen geslaagde oogstdankdag. AANBESTEDING BERGEN. Donderdagmorgen ïeeft ten raadhuize te Bergen ipenbare aanbesteding plaats ronden voor de uitvoering van i verk- Uitbreiding van de zwe» jarak voor de dienst van So<w Laken aan de Karei de GrooteM liervoor kwamen de vo!ge"d® ichrijvingen binnen De S" /an het Werk zal nader bekend w ien gemaakt aal Fa. A. Smit en Zn„ St. Fanu-j 4825,—; D. J. Duin, Bergen 5Q55 Y. Kroonenburg, "e 5138,'—; Gebr. Kops Bergen E 5540,—; Fa. A. en J. Kr oom gen Nh„ f 5760,—; Fa. S. Zeegei In., f 5940,—; Fa. J. Rampen, gen Nh f 5962,—; Fa. M. Vers Heiloo, f 6297,—; Fa. J. Houten Bergen Nh. f 6805,-; Jac van* ter, Bergen Nh., 1 6835,— quering, Bergen Nh., f 690 Noort en Zn., Bergen Nh. J. Orij, Alkmaar f 7270,—. Dief Kramer spreekt ove' haar werk BERGEN. In het Oranje sprak Woensdagavond Diet JV voor een publiek, dat ër° j, uit jonge mensen bestond, ove werk, voornamelijk over haar ste boek „Thuisvaart" Dit dat de geschiedenis verhaalt kentering in het innerlijk uit een Jappenkamp terugg jong meisjes, is door de uitwerking van dit proble het meest succesvolle werk schrijfster. ieti De causerie ging soms wei U( te hoog voor het jeugdige 6 maar het was de spreekster kend, dat er zo weinig volwas aanwezig zouden zijn. u was het een leerzame en on" dende avond, waar voor geW seerden veel te genieten 25-JARIGE JUBILEUM DR. POOT. BERGEN Op 1 Maart Dr. Poot zijn practijk 25 I J Bergen hebben uitgeoefend. f band hiermede zijn 2 com J vormd n.1. een ere-comite werk-comité, teneinde de gen algemeen geachte en A deerde medicus op te huldigen. Van het ere-cort Burgemeester Dr. Huygens ter. Wij twijfelen niet of de nen van de comite's waaU aI dere bekendheid zal worden l ven, zullen met instemming begroet. De repliek welke de regering gisteren heeft laten horen, tegen de houding van de Tsjecho-Slowaakse regering, waarbij het diplomatieke en internationale verkeer op een onbeschaafde en met alle regelen van het internationaal geldende recht onmogelijk wordt gemaakt, zal door zijn fier en duidelijk ka rakter bij de overgrote meerder heid van ons volk, met warme in stemming zijn begroet. Het feit, dat een Nederlands za kenman, die reeds twee jaar in dit land vertoeft, zonder meer ge arresteerd wordt en gevangen ge zet en waarbij hem niet alleen alle diplomatieke bijstand, waarop ie dere vreemdeling, die op een gel dig paspoort in een land verblijft recht heeft, wordt onthouden, maar over wiens arrestatie ook elke me dedeling en inlichting aan de Ne derlandse regering geweigerd wordt is zulk een grove schending van het recht en zulk een grove uit daging van de eer van een land, dat dit vroeger tot een interna tionaal conflict zou hebben geleid Maar al is, sinds communisti sche regeringen hun intrede in het internationale verkeer hebben ge daan, recht, beschaving en fatsoen ernstig in waarde gedevalueerd, er zijn tenslotte grenzen. En deze grens is in het geval Louwers ze ker in belangrijke mate overschre den. Daarom raag aan onze regering de vraag gesteld worden, wat zij nu verder zal doen, nu zij heeft moeten constateren, zoals zij zegt, dat de huidige Tsjecho-Slowaak se regering de in het verkeer tus sen beschaafde volkeren gebruike lijke vormen niet meer in acht neemt. Dat de Ned. regering, nu zij door de uitdagende houding van de re gering in Praag, de in dit land verblijvende Nederlanders niet meer die bescherming kan verle nen, welke normale diplomatieke en consulaire betrekkingen moge lijk maken, Nederlanders waar schuwt, zich niet meer in dit land te wagen, is begrijpelijk, maar dit protest heeft alleen betekenis voor het binnenland. De vraag, welke nu rijst, is deze, wat is de Ned. regering na deze ervaring van plan, om deze grove schending der internationale rechten, ten kos te van een Nederlands onderdaan tot gelding te maken? Direct zou hier de vraag opko men, welk belang hebben wij er nog bij met een land diplomatieke rn consulaire betrekkingen te on derhouden, wanneer deze niet wor den erkend? Dat wij van het afbreken van deze betrekkingen schade zouden kunnen ondervinden in materiele zin mag zeker niet doorslaggevend zijn. Er zijn intussen ook nog an dere wegen. Wij herinneren aan de scherpe protesten van de Zweed se regering, welke dezelfde erva ringen enkele weken geleden op deed, na de arrestatie van een Zweed in Tsjecho-Slowakije. Toen ook dit scherpe protest niet hielp, heeft de Zweedse regering econo mische repressailles aangekondigd. Frankrijk, dat precies dezelfde er varingen opdeed in Polen, heeft tenslotte, toen elk protest nutteloos was. repressailles genomen t.a.v. 'n aantal Poolse communisten in Frankrijk. Het ligt niet op onze weg in deze de Ned. regering enige directieven te geven, maar, dat het Ned. volk na deze ervaringen en deze hoon de Ned. vlag in Praag aangedaan, een krachtig optreden tegen deze communistische me thoden wenst, daarover kan in Den Haag geen twijfel bestaan. Even min. dat een achterwege blijven daarvan, door ons volk niet zou worden begrepen en ook het Ned. prestige in deze communistische staten zeker geen goed zou doen. J. H. Loons- en tariefverhoging in de Beurtvaart De beurtvaart heeft na een be spreking met het college van rijksbemiddelaars besloten, het verzoek van de Unie Verkeer om de lonen in de beurtvaart met 5 procent te verhogen, in te wil ligen, zulks, nadat van over heidswege de toezegging is ge daan, dat de tarievenverhoging, die noodzakelijk is om deze loonsverhoging en de verhoogde kosten tengevolge van de deva luatie op te kunnen vangen, mogelijk zal worden gemaakt. MIST HELPT DE SMOKKELAAR De mist is een goede bondgenoot van de smok kelaars. De toch al niet gemakkelijke taak der douane-beambten wordt door deze ongunstige weersfaetor nog ver zwaard. Steeds weer zoeken de smokkelaars nieuwe wegen om bun, of beter gezegd onze goederen, de goederen der Nederlanders, naar Duitsland te transporte ren. Een paar douaniers ontdekken over het ri viertje de Glane bij de Oostgrens een nieuwe smokkelweg, in de vorm van een omgetrokken boom. BANDUNG, 12 Jan. (Aneta),. „Op verzoek van het kabinet van Pasundan zijn heden informatieve besprekingen te Bandung gehouden tussen minister-president Trokoaminoto, zijn minis ters en mijzelf", aldus heeft kapitein Westerling hedenmiddag aan een speciale correspondent van Aneta verklaard. „Bij deze besprekingen was ook het staatshoofd van Pasundan aanwezig". Naar Westerling mededeelde, werd overeengekomen, dat de status van de Rapi in de eerstvolgende kabinetszitting van Pasundan, die hedenavond wordt gehouden, zal worden be sproken. Op verzoek van de regering van Pasundan zal hij alles in het werk stellen om zijn organisatie te weerhouden van overijlde stappen. Volgens Westerling was zijn brief van 5 Januari niet door een Nederlands officier aan de regering van Pasundan overhan digd, maar door een Indonesisch vertrouweling. Voorts deelde Westerling aan Aneta mede, dat zijn z.g. „ulti matum" niet heden expireert, maar eerst over een maand, op verzoek van de Commissie der Verenigde Naties, bij monde van de Engelse majoor Simpson. Een woordvoerder van de Unci Wie de kwellingen van rheuma tiek of van rheumatische aandoe ningen kent. weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij uw kwaal bestrijdt met Akkerts Kloosterbalsem, waarvan de ge neeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende bal sem uw pijnen lenigt en zult U be merken welk een weldadige wer king dit ideale wrijfmiddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 ge slachten lang: Akker's Klooserbal- sem: „Geen goud zo goed.'' (ADVERTENTIE) PROGRAMMA ZATERDAG 14 JANUARI „HILVERSUM I 301,5 M. 7.00— 24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws, 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7.30 slui ting 8.30 nieuws, 8.40 gramo- RxjniJïuziek; 9.00 weerberichten, 93 gramofoonmuz., 10.00 voor 9® kinderen, 10.15 gramofoonm., 11.00 voor de zieken, 11.45 gra mofoonmuz., 12.00 Angelus, 12.03 Metropole-orkest (12.30—12.33 mededelingen), 12.55 zonnewij zer. 13.00 nieuws en katholiek meuws, 13.20 amusementsorkest, 14.00 gemengd koor, 14.20 Engel- les, 14.40 omroeporkest, 15.15 kroniek van letteren en kunsten, 15.50 orkestconcert, 16.20 lucht vaartcauserie, 16.30 „De schoon- neid van het Gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 pianoduo, 10I journalistiek weekoverzicht 18.30 voor de strijdkrachten, 19.- nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.20 '•Katholiek Thuisfront overal", 19.30 Amerikaans commentaar, 19.40 gramofoonmuziek, 19.45 re- Jj-Oripgsuitzending, 20.00 nieuws, 40.05 de gewone man zegt er 't zimo van; 20.12 gramofoonmuz., 20.15 „Lichtbaken", 20.40 lichte muziek, 21.00 gevarieerd progr., 2M5 puzzle, 21.5 populair con cert, 22.30 wij luiden de Zondag 'n, avondgebed en liturgische Kalender, 23.00 nieuws, 23.15— 24.00 gramofoonmuz. HILVERSUM IT. 416 M.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. „7-00 nieuws, 7.18 gramofoonm., '•30 sluiting, 8.30 nieuws, 8.43 gramofoonmuz., 9.00 weerberich ten, 9.03 gramofoonmuz., (9.30— J.J5 waterstanden), 10.00 medi sche causerie, 10.05 morgenwij- ''mg, 10.20 radiofcuilleton. 10.35 voor do arbeiders in de continu bedrijven, 11.40 piano en viool, 12.00 accordeonorkest, 12.30 me dedelingen, 12.33 gramofoonmuz 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 promenadeorkest en solist, 13.50 gramofonmuz., 14.00 voor de jeugd, 14.20 lichte muziek, 14.50 gramofoonmuz., 15.00 boek bespreking, 15.15 kamerorkest, 16.00 „van de wieg tot het graf", causerie, 16.15 dansmuziek, 16.45 sportpraatje, 17.00 gramofoonm., 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws 18.15 propagandatoespraak, 18.20 dansmuz., 19.00 artistieke staal kaart, 19.30 bijbellezing, 19.45 „passepartout", causerie, 20.00 meuws, 20.05 actualiteiten, 20.12 Varavaria, 20.15 Zwitserse volks muziek, 20.45 gevarieerd progr., 21.45 socialistisch comentaar, 22.00 sextet, 22.25 „onder de pan nen", hoorspel, 22.40 kwartet, 23.00 nieuws. 23.15 amusements muziek, 23.40—24.00 gramofoon muziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 gramo foonmuz., 12.30 weerber., 12.32 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.15 gramofoonmuz., 14.00 causerie, 14.10 gramrfbonm., 15.00 klank beeld, 15.30 lichte muziek, 16.00 Indonesische liederen, 16.15 gra mofoonmuz., 17.05 nieuws, 17.15 en 17.40 accordeonmuzielc (om 17.30 gramofoonmuz.), 17.55 cau serie, 18.00 jazzmuziek met com mentaar, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gramofoonm., 19.50 causerie, 20.00 omroepork. en solist, 21.00 actualiteiten. 21.15 gevarieerd progr., 22.00 nieuws, 22.15 verzoekprogr. (gr. pl.), 23.15 nieuws, 23.20 en 23.40 24.00 gramofoonmuz.. BRUSSEL 484 M. 12.05 gra mofoonmuz., 12.30 omroepork., 13.00 nieuws, 13.15 omroepork., 13.30 verzoekprogr., 14.00 idem, 14.30 gramofoonmuz., 15.30 ver zoekprogr. (gr. pl.), 16.30 Bel gisch ensemble Bill Alexandre, 17.10 idem, 18.30 accordeonmuz., 19.00 pianoduo, 19.40 gramofoon muziek, 22.00 omroeporkest, 20.45. 22.15 en 23.00—23.55 gra mofoonmuziek. gaf daarentegen aan Aneta te kennen, dat Simpson zonder of ficiële instructies heeft gehan deld en dat zij het standpunt van de Nederlandse Hoge Commis saris, waarin de actie van Wes terling wordt veroordeeld, ten volle onderschrijft. Westerling wilde de sterkte van zijn troepen niet bekend maken. Hij zei dat dit bovendien slechts een •schatting zou zijn, omdat nog dagelijks ongeregelde eenheden toetreden. Het Chinese blad „Sin Po" raamt de troepen sterkte op 30 a 65.000 man. Het hoofdkwartier van Westerling zou op de Puntjak gevestigd zijn, 30 km ten Zuiden van Buiten zorg. Het Ministerie van Voor lichting van de R.I.S. heeft zijn vertrouwen uitgesproken in alle eenheden die onder Nederlandse leiding staan. Ofschoon het be grijpelijk wordt geacht dat zij moeite hebben zich aan de nieuwe toestand aan te passen, wordt verwacht dat alle Neder landers de veroordeling van de Hoge Commissaris ter harte zul- en nemen. Het bestuur in Pasundan ANETA. De kwestie van het uitoefenen van het bestuur in Pasundan door verschillende SCHOTSE VISSERSBOOT OP NOORDZEE VERMIST ARBROATH, 12 Jan. (Reuter) Tot nog toe zoekt men tevergeefs naar een Schotse vissersboot, de „Girl Jean", een van de grootste en modernste boten van de vloot van de Schotse plaats Arbroath. Men neemt aan, dat zich in deze boot de 14-jarige schooljongen John Guthrie bevindt. Woensdagmorgen vroeg miste men te Arbroath de ,Girl Jean", die voor 800 km. ben- zine-voorraad heeft. Guthrie's fiets vond men bij de haven. Alle licht schepen en kustwachten in Oost- Engeland zijn gewaarschuwd. Vliegtuigen van de RAF helpen mee aan de nasporing. instanties zal onder de aandacht van de regering der Republiek Indonesia Serikat worden ge bracht. Het staatshoofd en de premier van Pasundan zullen op 17 Januari naar Djakarta reizen, mede in verband met deze kwes tie. Zoals reeds gisteren in een deel van onze oplage werd be richt, zijn in de zitting van het kabinet der Republik Indonesia Serikat vraagstukken besproken, die verband houden met de grie len, die zijn uitgesproken in de parlementen van post-Java en Pasundan en de openbare mening in deze gebieden, die aandringen op ontbinding van beide deel staten. In verband hiermede be reidt de minster van binnenland se zaken een wetsontwerp voor om deze gebieden te ontbinden in overeenstemming met de ar tikelen 43 en 44 van de voor lopige grondwet der R.I.S. Dit wetsontwerp zal worden voor gelegd aan het parlement der R.I.S.dat begin Februari bijeen zal komen zal in de loop van Maart de urn met aarde van begraafplaat sen uit Indonesië, op plechtige wijze in het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam wor den bijgezet heeft het college van rijksbe middelaars zijn goedkeuring ge hecht aan de 5 procent loons verhoging voor het havenperso neel te Rotterdam en Amster dam overhandigde vice-admiraal De Booy, hoofd van de Nederlandse diplomatieke missie in West- Duitsland gisteren zijn geloofs brieven aan de geallieerde Hoge Commissaris te Bonn overleed te Maastricht in de ouderdom van 84 jaar de heken- de Limburgse archeoloog en oudheidkundige dr. G. A. J. Bec kers, arts te Beek is de jonge Vlaamse letterkun dige. dr. Rob Antonissen. aan gesteld als docent in het Neder lands en Afrikaans aan het Uni versiteitscollege Rhodes te Gra- hamstad in Znid-Afrika heeft de heer August Cool, voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakverbond in Bel gië, die het jubileum van de K.A.B. had bijgewoond, onder Tilburg een autobotsing gehad waardoor de heer Cool werd ge wond is de thans 25-jarige Jacoba Roelofs uit Utrecht, die op 17- jarige leeftijd als kampbewaak ster bij de Duitsers in dienst trad, door de Bijzondere Raad van Cassatie tot 10 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwar den had haar 11 jaar Rijkswerk inrichting opgelegd VRIJDAG 13 Januari 1950. Ik had al wat voor vandaaq, maar nou ik de datum neer schrijf, zie ik dat het Vrijdaq de Dertiende is! Ik ben niet bijqeloviq, maar je treft soms natuurlijk, niet onder onze lezers mensen aan, die dat wel zijn en zij weten zich van daaq niet te berqen, de stak kers. Alle onqelukken en alle nariqheden van vandaaq wor den natuurlijk aan die „onqe- luksdatum" ioeqesclireven, als of er op „qewone" daqen qeen onqelukken qebeuren en qeen nariqheid plaats heeft. Kijk de krant van alle daq maar na! Neen, het is onverstandiq om waarde te hechten aan die datum. Onlanqs zaq ik een plaatje-van mensen, die alle maal op Vrijdaq de Dertiende qeboren zijn! Zij hebben allen uitstekende carrières en zijn in het leven wonderwel qe- slaaqd. Op hun qemeenschap- pelijke verjaardaq kwamen zij bij elkaar en met alle moqe- lijke bijgelovigheden; zij lie pen onder ladders door, had den zwarte katten meeqe- bracht om hun pad te kruisen en morsten met zout. Maar niemand kreeq een onqeluk en er kwam qeen ruzie. Vrijdaq de Dertiende heeft sindsdien enorm veel van zijn interna tionale qoodwïll inqeboet. En toch zijn er noq, die Vrijdaq de Dertiende schuwen als de pvrees IK. AMSTERDAM, 12/1 In tegen stelling tot de vorige beursdagen stonden vandaag de internationale industrie-aandelen in het brand punt van de belangstelling. Het buitenlands aanbod van olies drukte het koerspeil niet, zodat het hoofdfonds na een goed prijshou dende opening op 289'/; tot 295 avanceerde. Ook Unilevers en Phi lips waren vast, eerstgenoemd fonds kwam van 236V! op 244, Phi lips van 229'/» op 235. De omzetten waren echter, voor zover waar neembaar, niet al te groot. Aku's boekten twee punten winst en golden 184, de niet actieve soorten waren eveneens overwegend hoger. Ook de scheepvaartmarkt bleek, zij het in mindere mate, vast ge stemd te zijn. Hier veroorzaakte de lichte vraag kleine koerswinsten. K.N.S.'M. waren 130 (gisteren 128'/!), Scheepvaart Unies 154 (152). Deze grotere belangstelling voor de locale papieren ging aanvanke lijk enigszins ten koste van de cul tures, die verwaarloosd lagen en nauwelijks prijshoudend openden. Toen de vaste stemming in de in dustriesector gehandhaafd bleef, stimuleerde dit ook de Indonesische soorten, zodat het slot voor de lei dende cultures nog kleine winsten bracht. H.V.A.'s sloten 166'/: (164*/s). Deli's 153 (151";)Amster dam Rubber 155'/i (154'/!). De Amerikaanse markt, waar gisteren 855 certificaten zijn omge zet, was op een enkele uitzonde ring na iets beter. Cities Service, die gisteren te New York een aan zienlijke koerswinst boekten, trok ken ook in Amsterdam veel be langstelling. Verhandeld werd op 85 tegen gisteren 80 ytAnaconda's golden 34 3/8 (34 1/8). Shells waren 41'/! (41 5/8). Tegen het einde nam de belang stelling in alle hoeken nog iets toe, zodat de markt sloot op het hoogste punt van de dag. Prolon gatie 2V4 pCt. STOFFELIJKE RESTEN VAN NEDERLANDERS terug naar ons land Maandag 16 Januari, des mor gens omstreeks 11 uur, zal te Atrecht namens de Franse rege ring de plechtige overdracht ge schieden van de stoffelijke res ten van 50 Nederlandse militai ren en verzetsstrijders, die in de jaren 1940'45 in Frankrijk zijn gesneuveld of gefusilleerd. De stoffelijke resten worden met Franse auto's naar Roosen daal vervoerd, waar de colonne op 17 Januari in de namiddag wordt verwacht. Daarna rijden de auto's naar Amersfoort, waar de stoffelijke resten in de rouw- hal van de Dienst van Identifi catie en Berging zullen worden opgebaard. Vervolgens zullen zij ter beschikking van de familie worden gesteld om naar de wen sen van de nabestaanden te wor den ter aarde besteld. De 38-jarige Nederlander, Fieter, Otto, Christiaan Vosveld is, zo meldt Reuter, door een Engels ge rechtshof te Bournemouth tot een gevangenisstraf van 31 dagen ver oordeeld, omdat hij had verzuimd melding te maken van een veran dering in woonplaats. Bovendien adviseerde de rechtbank hem uit te wijzen. De raadsman van V. verklaar de tijdens de zitting, dat de Neder lander zijn naam had veranderd in Nielsen, omdat hij in Nederland in onmin was geraakt met communis ten, die hem volgens zijn zeggen, wilden vermoorden. V. die op 22- jarige leeftijd een actief lid was van een Nederlandse politieke or ganisatie, verklaarde voorts, dat hij bij het einde van de tweede we reldoorlog advertenties in Neder landse bladen had gezien, waarin inlichtingen over zijn toenmalige woonplaats werden gevraagd. Twee maal was er toen, volgens zijn be weringen, in zijn huis ingebroken en hij had daarbij ternauwernood aan de dood kunnen ontsnappen. Dit alles had hem zo beangstigd, dat hij als Steward op een schip naar Engeland was gevlucht. Op voorwaarde, dat hij zich regelmatig bij de politie zou melden, kreeg hij in Engeland een verblijfsvergun ning. Volgens zijn raadsman had hij zich tot September 1945 regelmatig gemeld. Daarna echter veranderde hij zijn naam en hield hij zich ver borgen. In Juli van het afgelopen jaar verliet zijn vrouw de woning in Nederland. Zij ging toen met haar drie dochters van 16, 12, en 7 jaar naar Engeland om zich daar bij haar man te voegen, die onder tussen middelen van bestaan had gevonden. Bij informatie verneemt het ANP van Nederlandse politie-instanties, dat V. niet uit angst voor com munisten, doch wegens zijn politiek verleden naar Engeland is gevlucht. Hij staat namelijk als politiek de linquent gesignaleerd in de opspo ringsregisters van de Nederlandse politie. De procureur-fiscaal bij het CARRY DAVIS WIL NAAR RUSLAND DUSSELDORP, 12 Jan. (Reu ter). Garry Davis, de zelfbe noemde wereldburger nummero één. wil naar de Sovjet-Unie, om daar te helpen bii de wederon bouw van verwoeste steden, aldus heeft Horst Bergschneider, de lei der van de „De wereldburgers van het Ruhrgebied". heden ver klaard. Koos van de Griend overleden In zijn woning te Amsterdam is gisteravond op 44-jarige leeftijd overleden de componist en musi cus Koos van de Griend. HIER WEL &e£ iekkaMte. midde£ te#ea v&ikoud&eid O-, 30 IT ALIA N 0 30 cent per IPJ tOO gram iMi-m»! ■lliMllllÉ voormalige bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft zijn arrestatit verzocht. Verwacht wordt, dat de Engelse autoriteiten terzake over leg met Nederland zullen plegen BUITENLANDS OVERZICHT Zoals te verwachten was, heeft de Belgische Kamer gisteren middag de motie van vertrou wen ten aanzien van de Bel gische premier Gaston Eyskens, door katholieken en liberalen ingediend, met 142 tegen 76 stemmen aangenomen. Daarmee waren de communistische socia listische moties vervallen. Hieruit blijkt dus, dat de socialisten in deze minderwaardige politieke rel tegen de katholieke eerste minister, zich volkomen op sleep touw hebben laten nemen door de communisten. Maar ook, dat, de liberalen, die overigens in anti-clericalisme voor de socialis ten in België zeker niet onder doen, deze rel toch te minder waardig vonden om er ook maar enige steun aan te geven. De liberale fractie stemde zonder uitzondering voor de katholieke premier. Ook al nemen we on middellijk aan, dat het zo be treurenswaardige effecten-schan daal, waaraan wij moeten dit met schaamte erkennen zo vele vooraanstaande katholieken, w.o. zelfs een geestelijke debet zijn, in bijzondere mate vertroe beld werd door de opgewonden politieke stemming bii de ko ningskwestie, dit kan toch aller minst de socialisten excuseren. Want de rol, welke zij Woensdag en Donderdag gespeeld hebben, en waarbij zij afdaalden tot een politiek peil, zoals men onder het Hitler-regiem in Duitsland aan trof om politieke tegenstanders te diskwalificeren, is momenteel buiten België niet meer denk baar, dan alleen in communis tische kringen, waar geen agi tatie te vuil is, om niet als poli tiek wapen tegen de z.g. burger lijke partijen gebezigd te wor den. Intussen leert deze nare ge schiedenis opnieuw, hoe buiten gewoon voorzichtig katholieken moeten zijn bij financiële mani pulaties. Want al is het vol komen juist, wat de Belgische liberale woordvoerder Woensdag middag in de Kamer zeide, dat er onder elke politieke partij schurftige schapen zijn en al hadden de socialisten al heel weinig reden hier zo hoog van de toren te blazen, omdat nog niet zo heel lang geleden, bij het Luikse financiële schandaal voor aanstaande socialistische politici betrokken waren, het is begrijpe lijk, dat wanneer katholieken en zelfs geestelijken hier hun han den bezoedelen, dit tot grote ver ontwaardiging moet leiden. Ik hoop, zo zeide de katholieke premier Woensdagmiddag, dat deze katholieke hypocrieten (huichelaars) hun zware straf niet zullen ontlopen. Inderdaad, katholieken, die op deze wijze de mammon aanhangen mogen als huichelaars gebrandmerkt wor den, want zij handelen volkomen in strijd met de beginselen die zij zeggen als katholieken te be lijden. In zeker opzicht is die fel op laaiende verontwaardiging zoals nu in België, voor ons katholie ken een compliment, want zij be tekent, dat men van ons katho lieken zo iets niet verwacht. Dez zaak bewijst dan ook op nieuw hoe gevaarlijk en verblin dend de zuigkracht is, van de jacht van het bezit naar geld. Politiek leert ons intussen deze Belgische geschiedenis ook nog iets anders. N.l. hoe gemakkelijk de socialisten, wanneer zij in de oppositie geraken te samen met de communisten, in het commu nistische vaarwater komen en dan een krachtige steun vormen voor do meest minderwaardige demagogie. Zeker, men kan hier tegen aanvoeren, dat de Bel gische socialisten, waar de anti- clericale prikkel altijd veel ster ker heeft gewerkt dan bijv. bij de Nederlandse socialisten, zich zelf in deze oppositie hoek. ge drongen hebben. En ook dat zij, door zich met deze communis tische tactiek te encanailleren, zichzelf het meest blameren en nadeel berokkenen. Want in het streven op dit terrein succes te behalen, zullen zij de communis ten nimmer kunnen slaan. Maar de vraag is toch ook of het lands belang met dit encanailleren niet in hoge mate wordt geschaad. Dat deze zwendelaffaire van katholieken, tot deze zwendel affaire van socialisten en com munisten leidde, moet voor hen. die een drijven van de socialis ten naar de communisten vaak als een ideale politiek zien, een ernstige waarschuwing zijn. FEUILLETON v Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 31 Hij haalde zijn schouders op. „Intussen zou ik wel eens een kijkje in dit huis willen nemen, als er geen bezwaar tegen be staat," opperde hij. „Hebt u een machtiging daar voor?" „U begrijpt wel dat ik die niet heb." „En wat verwacht u te vinden?" „Ik wil zo maar eens neuzen," zei hij. „Misschien heeft zij u wel lets in bewaring gegeven." „Ik sta nogal op mijn rechten," zei ik. „Dat vreesde ik wel. Dat meisje schijnt niet voor de poes te zijn." „Hebt u haar dan niet gezien?" wilde ik weten. „Alleen van een foto." „En die hebt u zeker niet bij u?" „Toevallig wel," zei hij en haal de een portret uit zijn binnenzak. Het was een tamelijk kleine fo to, maar het beeld was scherp en goed getroffen. Het toonde een meisje dat in alle opzichten aan spraak kon maken op de titel van Vestzak-Venus. „Het spijt me," zei ik, „maar dit is niet de persoon in kwestie." Zij was het inderdaad niet. Ik bedoel, het was niet Maggie Jo nes, waarom ik inwendig blij was. Een welomschreven reden om blij te zijn had ik overigens eigenlijk niet, want het doen en laten van Maggie Jones moest mij feitelijk onverschillig zijn. 't Gezicht, dat mij van de foto aankeek, was dat van Ingrid Ash. Ik keek Jenner aan. Hij grinnikte voldaan. „Ik dacht het wel," zei hij, op een toon van Iemand die een ge weldig goede zet gedaan heeft. „Maar ken je dit schatje?" „Gezien heb ik haar wel eens," gaf ik toe. Jenner stond op en veegde zijn voorhoofd af. „Een glas bier zou me nog wel smaken," zei hij, waarop Straight opstond om er een te gaan halen. Ik herinnerde mij, dat de ranchers-gastvrijheid zich uitstrekt tot alle gasten, wel kom of niet welkom. Wilt u hier blijven overnachten?" vroeg ik. „Merci. Ik heb nog meer op mijn programma staan." Straight keerde terug met een glas bier. Jenner leste zijn dorst en pakte toen zijn hoed. „Ik denk daar juist aan een be kend spreekwoord," 1 zei hij. „Schoenmaker, blijf bij je leest," heet het. Het gaat ook op voor ranchers. Blij kennis met u ge maakt te hebben, heren. U kunt mij altijd bereiken via het recher chebureau in Phoenix. A propos, haal geen albino's in huis, want ze bijten." „En ik zal mijn vader opbellen," zei ik. „Mocht, eh, mevrouw Strawn u soms als bagagedepot gebruiken," merkte hij langs zijn neus weg op, „stop dan je pand vooral goed weg. Behalve ik zouden meer mensen er wel eens de lucht van kunnen krijgen." Wij lieten hem uit. Hij stapte in zijn auto, wuifde en reed weg in een stofwolk. „Vlotte jongens bij de recher che," zei Straight. „Als deze van de recherche is," zei ik. „Ik durf wedden van wel," ant woordde Straight. „Hij had zijn manieren meeWas het dat meisje op dat paard?" voegde hij eraan toe. „Dezelfde," zei ik. „De keus is niet al te slecht," zei "hij. „Als ik niet zo oud was, wist ik het nog zo net niet. Zou ze de gevangenis indraaien?" „Dat betwijfel ik," zei ik. En om van onderwerp te veranderen, ging ik door: „Ik heb vandaag met die mensen gepraat." „Wijzer geworden?" „Ze deelden jouw mening." „Verstandige lui," vond hij. „Hoe eerder we beginnen," zei ik, „hoe eerder we ons doel berei ken." Zijn gezicht klaarde op. „Dus je doet het?" vroeg hij. „Binnen een week kan ik de hele graafploeg hier hebben. Met boren en bull dozers en alles." „Vooruit dan," zei ik. „Dat is jouw afdeling." „We zullen de ranch eens een opfrissertje geven. We moesten maar een stuk of driehonderd koeien ergens naar een lap gras land rijden. De kosten halen we er wel uit." „Afgesproken." „Het is altijd goedkoper dan nieuw vee kopen." zei hij. Hij zweeg en keek mij aan. Mocht je soms iets willen verstoppen dat geen mens iets aangaat, dan wil ik gerust een half uurtje verdwij nen, terwijl jij een gat graaft." „Jenner kon er de lucht wel eens van krijgen," antwoordde ik „Het is zo'n kunst niet om ons in de gaten te houden." „Daar kan ik hem geen onge lijk in geven," zei Straight. „Je bent tamelijk uitgeslapen, merk ik. Goed, dan verdwijn ik wel na donker. Ruik je dat Bunny voor onze inwendige mens aan 't zor gen is?" We gingen een kijkje nemen en Straight noemde de naam van het gerecht, die ik vergeten ben, of schoon ik me wel herinner dat de ingrediënten veel weg hadden van koeieninge wanden. „Het smaakt beter dan het er uit ziet," zei Straight. „Vergeel wat je gezien hebt en tast toe." Ik gaf aan die uitnodiging ge hoor. Ik voel me verplicht te ver klaren, dat het een voedzaam ge recht was, doch aan fijnproevers kan ik het niet aanbevelen. Er behoort enige moed toe om het te verwerken. Na het eten bleven we een uur tje roken en Straight weidde geestdriftig over zijn plannen uit. „Stel je voor dat we ons straks van regen of geen regen niets meer behoeven 'aan te trekken," besloot hij dromerig. Het duisterde „nel in de vallei. Het was zo stil dat ik de een zaamheid voelde. 'Wordt vervolgd^

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3