Nieuw Hevige explosie op Scheepswerf bracht paniek onder personeel Guthrie 00 pond GELD Gustav Krupp overleden Geen uitlevering van Finse onderdanen aan Rusland Sukarno bezocht Surabaja LUST Beruchte S.D/ers in cassatie verwelkomd wij uw oude EDSTEL weer MAKEN met ogse kwaliteit alle maten, oersoons in dit blad ÏHSL5S: kÏS EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD De Rus tot de UNO: Hij er in, ik er uit! Acetyleen- cylinder sprong uit elkaar 79 gewondenwaarvan 6 ernstig WESTERLING ts buiten de wet Prins Bernhard in San Juan vlieuw onderzoek in de zaak-Zondervan Diplomatieke betrekkingen Vaticaan-R.I.S. Pater Theunissen Missiebisschop Kroniek en Kritiek De samenwerking is uitstekend Geen Duitsers in dienst van de R.I.S. Nederlands protest te Peking Rusland blijft UNO bovcotten PAASIKIVI HERKOZEN? Kind doodgereden Zeeburgia 3 RCH 3 kl. C: 2—Volewijckers 4 -Assendelft 2 TOG 2 3Volendam 3 e kl. F: 2—RAP 2 ars 2Hollandia 2 :t 2Wilskracht 2 ratius 2DCG 2 •dagmiddag-competitie A: rvogelsSSVU -Dindua nZuidvogels A: en-KMVZ ndVVGA en 2—EVC 1 2Flevo 1 0—0 1—2 4—0 5—1 0—3 2—6 1—0 1—0 2—2 1—4 1—0 3—0 3—1 2—0 0—3 0—1 2—0 dat hij op weg was Noorse vriend op te zoe- als kok vaart op een Ne- 5 schip, dat de haven van mplaats, Arbroath, had be- raakte hiertoe gedurende jen een eenzame reis van jl over de Noordzee, die gavond een einde nam in sfdbureau van politie te ;n. Johnny Gutrie werd ar een tehuis van de kin- tie te Aberdeen overge- naar verluidt zal hij he- een speciale zitting van de echter moeten verschijnen. /eemarkt Utrecht' GHT, 14 Jan. Op de t te Utrecht werden he- gevoerd in totaal 3952 stuks nderen 1031; graskalveren htere kalveren 392; schapen leren 862; varkens 422; big- bokken en geiten 43; zeu- ijzen varieerden voor: stie- )0550; kalfvaarzen f 475— skalveren f 150240; nuch- iveren f 30—54; pinken 80; melkkoeien f 500820; »n f 500—850; vaarskoeien 60; schapen f 65100; lam- E 4570; magere varkens biggen f 25—45; bokken 'n f 15—40; zeugen f 180 handel was in rundvee en redelijk, varkens flauw en matig. RIEK „ALKMAAR" N.V. iWERKERS, SCHAVERS lodig te solliciteren. van leeftijd, referenties Chef van de Personeels- g PRIMA VEREN TIIK ledden en OVERTREK nzakken ik. Fnidsen, Tel. 3359 dom van de graaf en ik het alleen aan hem per van. diefstal afkomstig! de brommerige poort liep over de binnenplaats ah! Dat staat daar maar i en kan nooit behoorlijk verstond dat gemompel d ook, want anders had en spiegel op zijn hoofd ïgedeerd binnen brengen gante, kaalhoofdige, die het vrouwmens van die opgetrokken neus. AbonnoweiWsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4: per mod., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per edKie 16 et. per m.m„ minimum f 2.50; in aite edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 tamitiebeeiehten 20 ct, resp. 30 ct. per m.m Kt E. J. M. Stumpel Banfereéattes: NoordetbankNeded. Ceedietbank HET FEIT uw, jw vr i iri.iu. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VA Al HEDEN Pagina l Dinsdag 17 Januari 1950 45e Jaargang 4 No. 11771 Kontoren: HOORN, Drqgfsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77, teL K2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 Ujnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Maandagmiddag omstreeks half vijf is in een magazijn ter grootte van ongeveer honderd vierkante meter van Boele's scheepswerf en machinefabriek te Bolnes een acetyleen cylinder ontploft met als gevolg, dat de zolder van het magazijn en de motoren, die op de zolder stonden opgesteld met veel geraas naar beneden kwamen. Een paniek ontstond onder de arbeiders waarvan ongeveer l' personen werden gewond, van wie zes ernstig. In een van de vier afdelingen van het magazijn was men bezig met een lasapparaat. Bij het ven tiel van het apparaat ontstond een vlammetje, dat naar binnen sloeg. Met een hevige knal sprong de acetyleen cylinder daarop uit elkaar. De zoldering van het ma gazijn kwam met veel geraas naar De Zweedse prinsesjes van het Haga Kasteel, dit zijn de dochtertjes van prinses Sibylla, hebben op het ogenblik bezoek van hun Deense nichtjes, de dochtertjes van koningin Ingrid en koning Frederik. De prinses jes in de sneeuw, v.l.n.r. Marga- retha, Desirée, Benedikte, Kris hna en Anne-Marie. HATTA ZAL MAATREGELEN NEMEN DJAKARTA, 16 Jan. (Aneta) Desgevraagd heeft minister-pre sident Moh. Hatta aan een ver tegenwoordiger van het blad ..Pedoman" medegedeeld, dat Westerling en zijn A.P.R.A. „bui ten de wet zijn". Er is in de R.I.S. slechts een wettig leger, zeide hij, nX dat, bestaande uit de T.N.L, de leden van het KNIL en de Barisans Pengawal, die be reid zijn over te gaan naar het leger van de R.I.S. Tegen Wes terling en zijn wilde troepen, die in strijd met de wet handelen, zullen de benodigde maatrege len worden genomen, doch Moh. Hatta heeft hierbij niet een de finitieve datum voor enig optre den genoemd, aldus „Pedoman" SAN JUAN, Puerto Rico (Reu ter). De „Karei Doorman" is Maandag in San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, aangekomen. Toen het smaldeel de haven binnenvoer, werden 21 saluutschoten afgevuurd, welke werden beantwoord. De Gouverneur van Puerto Rico, Mu- noz Marin, de commandanten vaD het Amerikaanse leger en de Ame rikaanse marine en de Nederlandse consul-generaal, de heer Waldemar Lee, zijn aan boord van de „Karei boorman" gegaan, om Prins Bernhard officieel welkom te he ten. Toen de Prins van boord ging om de bezoeken te beantwoorden, werden wederom saluutschoten af gevuurd. 1 MAART 1950: Eind rantsoenering in Wesf-Duitsland FRANKFORT (Reuter). Het West-Duitse ministerie voor de voedselvoorziening heeft aange kondigd, dat de rantsoenering van alle levensmiddelen, met uitzonde ring van suiker, in West-Duitsland op 1 Maart a.s. zal eindigen. (Van ortze speciale verslaggever) 's-GRAVENHAGE 16 Jan. In de nuchfere doch imponerende zaal van de Hoge Raad te 's-Gravenhage behandelde heden de Bijzondere Raad van Cassatie de zaak tegen Lehnhoff, Bellmer en Haase, de drie apocalyptische ruiters, die in de benarde oorlogsjaren stad en land van Groningen met hun terreur hebben gegeseld. Zo levendig als de misdaden van deze drie mannen bleken uit de tragische aanklacht van de vele getuigen voor het Bijzondere Ge rechtshof te Groningen, zo zakc- lijk-jnridisch ging het heden toe in de zaal onder het strenge toe zicht van de vier enorme marmer grafieten van Justinianns, Solon, Moses en Hammoerabi, de vier grote wetgevers van de geschie denis. Tot teleurstelling van de aan wezigen zal de procureur-fiscaal pas over twee weken zijn conclu sies geven, zodat thans nog niet bekend is, welke straffen tegen de drie SS- en SD-mannen wor den geëist. Door het Hof te Gro ningen waren zij alle drie ter dood veroordeeld. Pafferig, en gekleed in een dikke beige ulster betrad als eerste Lehn hoff de zaal; de man, wiens naam in Groningen nog lang een syno niem zal blijven voor meedogen loze, sadistische wreedheid. Moorden, moorden en nog eens moorden vormden de hoofdschotel van de lange lijst misdaden, die de militaire raadsheer opsomde en die Lehnhoff onbewogen aanhoorde. Vervuld van met moeite verholen walging verklaarde de president, prof. Verzijll, geen behoefte j te hebben Lehnhoff zelf over zijn misdaden te horen uitweiden en hij gaf het woord aan de verdediger, Jhr. Mr. Dr Alting van Geusau uit Assen. In een schier eindeloos en in aan- ESSEN (Reuter). Dr. Gustav Krupp von Bohlen imd Halbach, de 79-jarige voormalige leider van het geweldige Krupp-concern in de Ruhr, is Maandag overleden. De bejaarde voormalige indus trieel werd geacht niet te kunnen verschijnen voor het Amerikaanse tribunaal, dat twee jaar geleden zijn zoon Alfred schuldig bevond •tan roof en plundering en hem veroordeelde tot 12 jaar gevange nisstraf en verbeurdverklaring van eigendom. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach werd 7 Augustus 1870 in den Haag geboren, waar zijn va der raadsman was van de legatie van de Duitse staat Baden. In 1904 toen hij verbonden was aan de Pruisische legatie bij de Heilige Stoel, leerde hij Bertha Krupp kennen. Bertha was de dochter van Friedrich Alfred Krupp, die Reen zoon had. Zodoende kreeg zijn schoonzoon de naam Krupp. Samen met Bertha, de enige erf gename, beheerde hij het grote concern. Kaiser Wilhelm II ver hief Krupp in de adelstand en was een geregelde bezoeker van zijn villa in de buurt van Essen. Hitier zette de traditie van de Kaiser van vriendschap met de Krupps voort. De naam Bertha Krupp kreeg in de eerste wereldoorlog alge mene bekendheid doordat een door de Krupp-fabrieken vervaar digd kanon, dat de bijnaam ver wierf van „dikke Bertha", Parijs beschoot van een afstand van bijna 120 km. Toen Krupp in 1929 een monu ment onthulde ter nagedachtenis van zijn arbeiders, zeide hij: „De Fransen hebben ons gloeiende haat geleerd die op volgende gene raties zal overgaan". Gustav Krupp zou aanvankelijk terecht staan met de grote nazi- oorlogsmisdadigers te Neurenberg. Zijn verdediger achtte hem hier toe echter niet in staat. Engeland, Rusland en Frankrijk wilden hem bij verstek vonnissen om de mede plichtigheid van Krupp aan de oorlogsvoorbereidingen der nazi's te bewijzen. Het Amerikaanse lid van het internationale tribunaal stond er echter op, dat Krupp zelf bij het proces aanwezig was. vang heftig voorgedragen betoog begon deze te wijzen op de spreuk, die de marmeren wand van de raadszaal siert: Ubi Indicia Defi- ciunt Incipit Bellum. (Waar de rechtbanken ontbreken, begint de oorlog). Vervolgens ontwikkelde Mr. Alting een beschouwing over oorlogsrecht, waarvan hij het feite lijke bestaan meende te moeten ontkennen. Recht toepassen in een oorlog, noemde hij meten van de temperatuur in een hoogoven met een koortsthermometer. De verdediger ging zo ver te beweren, dat Duitsers als Lehn hoff, Rauter en misschien zelfs Himmler als goede soldaten ge meend hebben hun plicht te doen door de bevelen van hogerhand op te volgen en dat men hen niet volgens onze begrippen kan be oordelen. Hierop onderbrak de president hem door te informeren, of hij strafuitsluiting of strafverminde ring voor zijn cliënt bepleitte. De verdediger: „Strafverminde ring". De president: „U kunt ook plei ten op een zodanige manier, dat het voor uw cliënt niet goed is." De verdediger: „Moet ik dit als een bedreiging opvatten?" De President: Dit is geen bedrei ging. U moet echter niet willen schipperen met het recht, daar de Raad een principiële houding heeft aangenomen, dat mensen als Lehn hoff en Rauter verantwoordelijk zijn voor hun misdaden, ook al han delden zij op bevel van hogerhand. Ten slotte kreeg Lehnhoff zelf de gelegenheid iets te zeggen. Hul peloos met de handen tegen zijn dij benen klappend, stamelde hij, dat hij steeds als Duits beambte zijn plicht gedaan had en zich niet schuldig kan voelen. Ook hier gold het voor Bellmer Befehl ist Befehl en hij ontkende, dat hij de Germaanse SS wapens, papieren, Duitse chauffeurs en nummerborden had verschaft. De verdediger Mr. Pont uit Am sterdam, die op Brabants verzoek, waar Haase zich als een zeer hu maan mens had laten kennen, een pleidooi hield, verdedigde zijn cliënt hoofdzakelijk op juridische gron den. De Bijz. Raad van Cassatie heeft de zaak tegen de 39-jarige A. J. Zondervan, de vroegere comman dant van de WA., verwezen naar de rechter-commissaris bij de Bijz. Kamer van de Arr. Rechtbank te Utrecht, om daar opnieuw onder zocht te worden, speciaal wat be treft de klachten, door Z. geuit, in zake de mishandelingen door hem ondergaan in de cellenbarak ken te Scheveningen. Z. was in eerste instantie tot 20 jaar veroordeeld, nadat de dood straf tegen hem was geëist. Voor de Bijz. Raad van Cassatie had de procureur-fiscaal tot 15 jaar gecon cludeerd. beneden en de motoren, die op de zolder stonden opgesteld, even eens. Twintig andere cylinders werden door het personeel direct naar buiten gebracht. Er werden ongeveer negentien personen ge wond, van wie zes ernstig. De G.G.D. uit Rotterdam, die spoedig ter plaatse was, heeft hen direct naar Rotterdam vervoerd. Een werkbaas van de werf is het magazijn binnengedrongen om de hoogspanningskabel uit te scha kelen. De ontstane brand is tot het magazijn beperkt gebleven. Het compressorhuis werd behou den, zodat de directie hoop heeft, dat het werk zonder al te veel moeite kan doorgaan. De bedrijfs brandweer begon direct met de blussing, geassisteerd door de be- drijfsbrandweren van de electro- motorenfabriek Smit te Slikke- veer en van de firma Bakker en Zoon uit Ridderkerk. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, is nog niet te bepalen. Dc G.G.D. te Rotterdam deelde ons mede, dat hij in totaal dertien bij de ontploffing te Bolnes ge wonden naar Rotterdam heeft ver voerd. Zij werden in ziekenhuizen opgenomen. Bij informatie ver klaarde men ons, dat vier men sen na behandeld te zijn, naar huis konden gaan. Voor de overige patiënten bestaat geen levensge vaar. De 52-jarige A. Schop, wo nende aan de Beneden Rijweg te IJsselmonde heeft brandwonden aan het gelaat en de handen op gelopen. Men noemde zijn toestand ernstig. VATICAANSTAD, 16 Jan. (A.F.P.) In het Vaticaan wordt bevestigd, dat de Heilige Stoel en de republiek Indonesia Seri- kat diplomatieke betrekkingen zullen onderhouden. De Heilige Stoel zal bij de Indonesische re gering een internuntius benoe men, terwijl de R.I.S. bij het Vaticaan een legatie zal vestigen MEERSSEN, 16 Jan. Naar wij vernemen is Pater dr. J. Theunis sen, Provinciaal der Nederlandse provincie van de paters Montforta- nen benoemd tot Apostolisch Vica ris in Brits Nyassaland (Brits Cen traal Afrika) Pater dl'. J. Theunissen werd 3 October 1905 te Schimmert gebo ren, studeerde humaniora aan de Apostolische School „St. Marie" aldaar, maakte noviciaat te Meers- sen, studeerde Philiosophie te Oir- schot, theologie aan het College voor Propaganda te Rome en werd in 1930 aldaar doctor in de Godge leerdheid. Hij werd 1 December 1929 te Rome priester gewijd, doceerde van 19301933 Philosophie te Oirschot, van 19331935 Theologie aan hel Groot-seminarie te Villa Real(Port) werd Missie-overste te Mozambique (Port Oost-Afrika) en verbleef daar tot 1947. Na een kort verblijf in Nederland werd dl-, Theunissen in 1948 benoemd tot Provinciaal der Nederlandse Provincie van de Pa- ters Montfortanen. De gematigde sociaal-democra tische regering van Finland zal weigeren Finse onderdanen uit te leveren, die beschuldigd zijn van oorlogsmisdaden tegen de Sowjet- Unie, zo werd Maandag van ge woonlijk zeer goed ingelichte di plomatieke zijde te Helsinki ver klaard. Aan de vooravond van de cam pagne voor de presidentsverkie zingen in Finland werd in een aan de Finse gezant te Moskou overhandigd Russisch memoran dum de uitlevering geëist van 300 Sowjet-Russische oorlogsmisdadi gers. Sommigen van hen zijn Sow- jet-RuSsische vluchtelingen, die asyl zochten in Finland voor de oorlog en Finse burgers werden. Hoewel de regering bereid is Sowjet-Russische burgers uit te leveren zoals het vredesverdrag bepaalt weigert zij de Finse constitutie te schenden door haar eigen onderdanen ter berechting aan een buitenlandse mogendheid SURABAJA (Aneta). Presi dent Sukarno heeft Zondag een bezoek gebracht aan het marine etablissement. Hij was gekleed in de uniform van opperbevelhebber der marine en bezichtigde de bei de onlangs overgedragen korvet ten. Commandeur Beckering Vickers zeide aan de lunch, dat de samenwerking tussen de beide marines uitstekend is en bracht een dronk uit op president en me vrouw Sukarno, welke door ir. Sukarno werd beantwoord met het instellen van een heildronk op het koninkrijk der Nederlan den. Des middags hield president Su karno op de aloon-aloon te Sura baja een redevoering voor. een massa van tienduizend mensen, die bij zijn aankomst de afzettin gen verbrak. Sukarno zeide o.a.: Ik weet heel goed, dat het volk van Oost-Java sedert maanden de opheffing van de Negara Djawa Timur verlangt. Maar wij moeten niet vergeten, dat zulk een ophef fing dient te geschieden door mid del van de grondwet. Wijzigingen De Kolenbon Voor de uitbetaling van de kolengulden, tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, zijn Woensdag 18 Januari aan de beurt de letters Gr t.m. H Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. DJAKARTA, 16 Jan. (AFP) - De minister van financiën der R.I.S., de heer Sjafruddin Prawi- ranegara, heeft de berichten in de Nederlandse pers, volgens welke de regering zich voor een reorganisatie van de Javasche Bank hebben verzekerd van de diensten van twee Duitse des kundigen, officieel tegengespro ken. Zijn ministerie acht het op het ogenblik niet nodig, een be roep te doen op de diensten van andere vreemdelingen dan dc Nederlanders, die thans in dienst zijn bij dc circulatiebank. in de positie der Negara's moeten worden tot stand gebracht volgens de federale wetten. Ik kan u ver zekeren, dat in het parlment deze kwestie begin Februari aan de orde zal komen, ja, ik kan u zeifs verzekeren, dat de kwestie van de opheffing op de eerste agenda zal staan. Zijn wij niet een natie met een grondwet? Weest daarom geduldig. Wij moeten niet verge ten, wat in de grondwet hierover is bepaald. Als u allen werkelijk van mij houdt. K~' de'e zaak geduld. Ik heb de eed op de grondwet afgelegd en wij moeten deze grondwet eerbiedigen. Over Irian (N. Guinea) zeide Sukarno o.a.: Irian is evenzeer ons vaderland en wij moeten blijven eisen, dat het spoedig bij Indone sië wordt gevoegd. Wij allen zul len er voor zorgen dat, voordat in 1951 de zon opgaat, Irian een deel van Indonesië zijn zal. 's Avonds Iaat vertrok president Sukarno en zijn gezelschap naar Blitar, waar Sukarno's moeder woont. Nadat de Nederlandse regering bericht had ontvangen van de autoriteiten te Peking van het vordering door de gemeentelijke autoriteiten van Peking van het zgn. Oostterrein van het Neder landse gebouwencomplex aldaar, heeft zij haar vertegenwoordiger te Peking opgedragen bij dc Chinese autoriteiten te protes teren. Er zijn geen berichten ontvan gen over onheuse behandeling van de ambassadeursvertegen woordiger dr. Vixseboxse te Pe king. Hii verblijft nog steeds in het voor officiële doeleinden ge bruikte hoofdgedeelte van het Nederlandse gebouwencomplex, dat op een afzonderlijk terrein is gelegen. Er zijn geen aanwijzingen, dat het de bedoeling zou zijn ook tot het requireren van dit hoofd complex over te gaan. Een aan bod van de Engelse regering aan de Nederlandse, om haar belan gen bij de Chinese regering te behartigen, is niet ontvangen. Er is voor de Nederlandse regering geen reden een verzoek in die geest te doen, aangezien, voor zover bekend, de Nederlandse vertegenwoordiger in Peking niet wordt gehinderd in de uit oefening van zijn werkzaamhe den. uit te leveren. Dit besluit, dat door de regeringscommissie voor buitenlandse zaken werd geno men, staat naar men gelooft on herroepelijk vast, niettegenstaan de Russische bladen, die in Fin land worden ontvangen, een ze nuwoorlog tegen Finland voeren door het te beschuldigen van schending van het vredesverdrag. De Finse regering zal haar ant- w. d ier speciale koerier, die Woensdag per trein uit Helsinki naar Moskou vertrekt, doen toe komen. CHINESE NATIONALISTEN MOETEN VERDWIJNEN LAKE SUCCESS (Reuter). Maandag hebben de afgevaardig den van de Sowjet-Unie drie ver gaderingen van commissies der V.N. verlaten. Dit betekent naar men verneemt, dat de Sowjet-Unie de werkzaamheden der V.N. zal boycotten totdat de Chinese natio nalistische afgevaardigden uit de vergaderingen gewezen zijn. Eerst verliet de Sowjet-afge- vaardigde de procedurecommissie van de economische en sociale raad, gevolgd door de Tsjecho-Slo- waakse gedelegeerde. Hij protes teerde tegen het innemen van een zetel door de Chinese nationalisti sche gedelegeerde, al was deze zelf niet aanwezig en al werd hij de gehele dag niet verwacht. De Sowj et-afgevaardigde verklaarde, dat zijn land niet de wettigheid van door de commissie genomen besluiten zou aanvaarden. Een door hem ingediende motie werd met zes tegen twee stemmen en één. onthouding verworpen. HELSINKI, 17 Jan. (Reuter). Op grond van het aantal opgekomen kiezers aan het eind van de eerste dag der Finse presidentsverkiezin gen acht men het mogelijk. dat president Paasikivi herkozen zal worden De opkomst der kiezers was na melijk opmerkelijk hoog in die districten, waar gewoonlijk op de arbeiders-, de conservatieve, de liberale of de Zweedse Volkspartij wordt gestemd, dat zijn de vier partijen, die de herkiezing van Paa sikivi steunen. De kiezers brengen hun stem uit voor dc benoeming van een College van 300 kiesman nen, die de volgende maand op hun beurt de nieuwe president zullen kiezen. Ere aan Sneek! (Sm.) De serie van bijna zestig Kaderdagen van de K.V.P. is thans gesloten. De beroemde Friese Bond, met zijn traditie van mgr dr. Schaepman, is Zaterdag de laatste geweest. En ook hier was de laatste deéérste, want naar de Partij-secretaris ons in een kort gesprek verzekerde, mag Sneek de eer hebben, dat het de beste van de serie Kaderdagen heeft opgeleverd. Dr. Albering zei dat natuurlijk niet, omdat hij er zelf, voor de zoveelste keer met de heer Gras, gesproken heeft, maar omdat het gehèel, de uitvoe ring van het programma, de orga nisatie, de entourage, zo uitste kend verzorgd en de sfeer zo bijzonder getroffen was. Hulde aan Sneek! Het was best voqr elkaar!! En wat nu de indruk van alle Kaderdagen betreft, op het Partijbureau is men van mening, dat het goed, beter, best is ge weest, maar ook matig, en slecht en zo gezegd slordig. De algemene conclusie mag zeker wel ge noemd worden: dat de behoefte aan Kader-vorming en aan dit soort contact duidelijk gebleken is. Veelal smaakten deze Kader bijeenkomsten naar mèèr. Zij zul len dus stellig herhaald worden. De door mr. Jan Derks dezer da gen op een Jongeren-vergadering uitgewerkte stelling, dat het in de K.V.P. heus gèen dooie boel is, wordt vervolgens nog bevestigd door het grootse plan der stichting van het Vormingsinstituut, voor welke stichting een bedrag van ruim drie ton berekend is. Als de financiering van dit plan slaagt daar wordt in stilte hard aan ge werkt en de Partijraad keurt straks de voorstellen goed (dat zal hij zeker doen, anders zou hij te gen zich zelf zijn!) dan is een ver sterking van het aanzien der Ka tholieke Volkspartij bereikt, welke in mèèr dan èèn opzicht van actuele betekenis mag heten. Bank-contröle (P. S. v. d. D.) Naar aanleiding van de bank-debacle in Oudewater was de socialistische pers er weer eens als de kippen bij om te beto gen, dat deze gebeurtenis de actualiteit van afdoende staats controle op de banken en zelfs van nationalisatie voor het voetlicht bracht. In „De Maasbode" tekent K. tegen deze mening verzet aan en schrijft: „In ons land is men altijd voorzichtig geweest met een toezicht op de particuliere banken van staatswege. Velen menen dat de Centrale Bank krachtens haar bijzondere positie het meest ge- eigende instituut is om een zekere vorm van toezicht uit te oefenen. Onder de tegenwoordige verhou dingen is de invloed van de Ne- derlandsche Bank in bepaalde op zichten zelfs groot. Echter zijn ook wij van mening, dat het overwe ging verdient om te onderzoeken op welke wijze aan deze vorm van toezicht door wettelijke maatre gelen een vaste grondslag en uit breiding waren te geven voor de tijd dat vrijere verhoudingen in het betalingswezen zullen weer keren. Maar dit verlangen berust toch grotendeels op andere over wegingen, dan waartoe het ge beuren met de Oudewaterse bank aanleiding geeft. Dit is zeer zeker een jammerlijke geschiedenis, maar wettigt voorshands geen hooggegrepen eisen voor staats- coutrole of zelfs nationalisatie" CHAUFFEUR REED DOOR (Van onze correspondent) OMMEN Maandagmiddag pl.m. 4 uur, is het 7-jarig dochtertje van de familie Hofstede uit Ma- rienborg, bij de school te Beerzer- veld, door een vrachtauto overre den. Ewaar gewond werd het kind naar het ziekenhuis te Hardenberg vervoerd, waar het in de loop van de avond is overleden. De chauffeur van de vrachtauto is doorgereden, hetgeen een onder zoek naar de oorzaak belemmert. De sluis bij Tiel, die het sluit stuk vormt van het Amsterdam- Rijnkanaal aan Waalzijde, vor dert goed. De totale lengte van de sluis wordt 360 meter, de breedte 18 meter en de hoogte van de muren 14 meter. Een overzicht van de sluis, die als de grootste binnensluis van Europa geldt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1