Nieuw GELD Prins Bernhard op Curacao Regering bevordere instel ling voorbereidende klassen Adjudant van Truman kreeg koelkasten cadeau Vorst bereikt nu ons land r ktberichten JPAAR AANBIEDING nHD Prins Bernhard op Curagao Myron Taylor afgetreden Hartelijk ontvangen Eerste Kamer aanvaardt belangrijke motie Aan ambachts- en land- en tuinbouwscholen R.I.S. zendt gezant naar Vaticaan Internationale Bidweek West-Berlijnse politie bezet spoorgebouw Spook in Amsterdam was een uil Gratis adverteren voor gedemobiliseerden Rusland kreeg nota Lilienthal naar Stalin? Familiedrama te Den Helder Kroniek en Kritiek eiste wegens stroperij :nis van zes weken. De die toegaf dat er fui- t viswater van getuige idden gestaan, meende as komen vast te staan, fuiken van zijn cliënt waren. Ook de getui- iemand, die verdachte aikenhaak had zien lo- e hij niet doorslagge- jze zaak, omdat de vis- n v. A. en verdacthe elkaar lagen. De fui- >n evengoed door een gezet. Uitspraak over agen. IARWOUDE. 18 Jan. en 29.00—32.50; 7000 kg 2.20—13.30, III 8.80—9.10; >ten I 6.60; 50000 kg rode 8.60; 28000 kg gele kool 120000 kg witte kool BROEK, 17 Jan. 2500 kg 6.70—10.40, 15000 kg gele 13.80, 6500 kg groene kool 1800 kg bieten 7.80, en 32.60—33.30, grof 30.50 el 31.90—32.50, afw.14.80, s bloemkool I 2940, II fw. 1620, II afw. 8—14. lUM, 13 Jan. Spruiten >lselderie 30 ct. p. stuk, 12'/!24, andijvie 73, sla witlof 3240, kroten 5— ;n 28 gr. kool 20, uien 18—55. Peen II 10.30—10.80, III 8.10—8.30. >RN, 17 Jan. 1450 kg 25—39, 13700 kg witte 9.3015.70, 22500 kg rode .30, 7700 kg gele kool 3000 kg groene kool 17500 kg grove uien gew. 32.1032.70, driel. nep 15.5016, 22500 kg 308.90, II 44.20, 650 I 13—36 II 24—28, 52700 I 12.60—13.90, lil 8.60— i.907.50, 5500 kg pasti- ÏNHUIZEN, 18 Jan. ien 32.20—32.60; 4800 kg .50, III 8.00; 9000 kg gele 12.40; 28000 kg rode kool 17000 kg witte kool 14.40 kg groene kool 16.00 )IJK 18 Jan. 40000 kg 6.00—12.80; 55000 kg gele 14.30; 45000 kg witte kool 3000 kg groene kool i; 9000 kg peen: II 12.80 20—8.80; 14000 uien 32.20 ove 28.70—30.20. 0.25 0.36 Melkbekers Crème borden Kop en schotel, crème 0.46 Kop en schotel, decoré 0.75 0.85 Theepotten 1.25 1.50 Koffiekannen 2.52 Filterpotten 1.95 Kamerpotten 1.90 Babykomm en 1.45 Schalen 0.85 0.95 Dekschalen 1.83 6 schalen, decoré 5.37 Mooie déjeuners 1.45 Theeservies, décore, 9-dlg. 12.30 Ontbijtservies, décore, 10-dlg. 13.50 Thee- en ontbijtservies met koffiekan 32-dlg., mooi dec. 49.50 Pracht porcelein theeservies, 15-dig. 24.25 Porcelein tafelservies, 24-dlg. 85.— Puddingvormen 1.50 1.95 SOLA VLEKVRIJ met garantie Soeplepel 6.80 Saus- of aardappel lepel 3.40 Groentelepel 3.55 Lepel en vork p. p. 1.70 Dessert lepel en vork, p. p. 1-60 Broodzaag 6.—- 6 prima messen 18.15 Kinderlepel, dwars 1.35 Kwastlepels 0.95 U SPAART GELD BIJ: HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN EN SPEELGOED SCHAGEN Speelgoedmagazijn „Het Kinderparadijs" Telefoon 507 cunstje voor hem, en. lie herinneren je nog, een keer naar binnen s. Hij had toen gezien, >ud haalde en hij had ;n was. In twee spron- :én ruk beurde hij een 1 knorde hij genoeglijk. het meenemen wel ud uit het gat gehesen [ebracht. Het raam uit- verk van een ogenblik, g gezegd worden, want rug gezien. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; ir> alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 19 Januari 1950 45e Jaargang No. 11773 Kantoren: HOORN. Draofsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TRUMAN's VERTEGENWOOR DIGER BIJ HET VATIC AAN WASHINGTON, 18 Jan. (Reu ter). Myron Taylor, Trumans bijzondere afgevaardigde naar het Vaticaan, heeft als zodanig om ontslag verzocht, hetgeen hem door de president „met diep leed wezen" verleend is, zo is officieel medegedeeld. Taylor heeft de functie van per soonlijke afgezant bij de Paus ge durende tien jaar bekleed. Hij is thans 70 jaar. Er is niet bekend gemaakt, of de president een nieuwe afgezant zal benoemen. Verschillende protestantse orga nisaties hebben er bij de president op aangedrongen Taylors bijzon dere functie op te heffen. Toen geruchten over diens aftreden de ronde deden werden deze verzoe ken herhaald. Ze liepen wéér weg LAKE SUCCESS. De gedele geerden van de Sowj et-Unie, Po len, Wit-Rusland en Tsjecho-Slo- wakije hebben gisteren de eco nomische en werkgelegenheids- commissie der Verenigde Naties verlaten uit protest tegen de aan wezigheid van een afgevaardigde der Chinese nationalistische rege ring. WILLEMSTAD - Curacao. Gisteren omstreeks kwart voor twaalf plaatselijke tijd heeft Z. K. H. Prins Bernhard voor de tweede maal voet aan wal gezet op de Nederlandse Antillen. Tegen elf uur was het smaldeel voor de haven verschenen, waar de saluutschoten daverden: 21 van de „Jacob van Heems- fcerck" voor het gouvernement, van de wal af beantwoord door de op het Waterfort opgestelde batterij, en daarna 33 van de Karei Doorman en de Heemskerck elk, toen de „johan Maurits van Nassau" aan boord waarvan zich de Prins bevond, zich van het eskader losmaakte en koers zette naar de haveningang, de Sint Annabaai. Vijftien Firefly's cirkelden bo ven de haven, de saluutbatterij van het Waterfort loste op haar beurt 33 schoten terwijl de Prins langzaam de wal naderde, waar een grote menigte was samenge stroomd en een feestelijke ver siering aangebracht. Toen het schip aan de kade lag gemeerd be gaf de gouverneur van de Ned. Antillen, ir. L. A. H. Peters, zich met zijn adjudant ter opwachting aan boord. Op het Gouvernementsplein in specteerde de Prins de ere-afzet- ting, waarna hij de 86 leden van de commissie van ontvangst, sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van alle groepen van het Curagaose leven aan zich liet voorstellen. Op het Fort plein werd de Prins begroet door (Van onze parlementaire redacteur) Minister Rutten had gisteren een goede dag. De Eerste Kamer hielp hem ongevraagd aan een stevige ruggesteun tegenover de Tweede Kamer. Bjj de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager onderwijswet kwam daar indertijd ook het vraagstuk van de voorbereidende klasse aan am bachts- en land- en tuinbouwscho len ter sprake. De voorstanders van het nieuwe schooltype het V.G.L.O. voelden daar maar heel weinig voor. Hun formeel bezwaar was, dat de kinderen op deze wijze te vroeg met het ambacht in aanra king zouden komen en dat het on derwijs in die klassen te weinig algemeen vormend zou zijn. In feite ging het er echter om de mogelijkheden van de ambachts- en land- en tuinbouwscholen ten gunste van het V.G.L.O. af te gren delen. Tenslotte werd de minister zelfs de toezegging afgedwongen, dat aan deze klassen geen uitbrei ding zou worden gegeven voordat overleg zou hebben plaats gehad met de desbetreffende Kamercom missie. Bleek ook al in de Tweede Ka mer, dat toch niet iedereen het met deze gang van zaken eens was, de Eerste Kamer nam er nu, bij de behandeling van hetzelfde wets ontwerp, zelfs uitgesproken stel ling tegen. Zij nam gisteren een motie aan. waarin het vertrouwen wordt uitgesproken dat de rege ring ook de instelling van voorbe reidende klassen aan ambachts- en land- en tuinbouwscholen met be kwame spoed zal bevorderen! In antwoord op de gemaakte op merkingen heeft de minister giste ren nog eens duidelijk zijn stand punt uiteengezet. Het V.G.L.O. is bij zeer genegen. De proefnemingen van de onderwijzersorganisatie wil bij ook gaarne financieel steunen, Daarnaast was hij echter verheugd, dat in deze Kamer ook pleitbezor gers voor de voorbereidende klasse waren opgetreden. Deze klassen bleef hij wenselijk achten en hij was dan ook niet bereid met de uitbreiding hiervan te wachten, tot er een wetenschappelijk gefundeerd plan inzake de onderwijsvernieu wing zou zijn tot stand gekomen. Wel zou hij zich aan de toezegging houden, die hij in de Twqede Ka mer had gedaan. De vrees, dat de jongens te vroeg in de beroepssfeer zouden worden getrokken, deelde hij niet. In de loop van d0 tijd de periode tussen het ogenblik waarop het kind zich voor het eerst met zijn toekomstig beroep gaat bezig houden en het ogenblik waarop dit ook in feite geschiedt, steeds ruimer geworden. Hieraan zitten voordelen, maar ook nadelen. In elk geval was het niet waar, dat het onderwijs in de voorbereidende klasse zich uitsluitend met bet vak zou bezig houden. Wel komen op de rooster vaktechnische onderwer pen voor. maar deze bedoelen slechts belangstellingscentra te zijn aan de hand waarvan een bredere belangstelling kan worden gewekt. In de motie-Cramer (PvdA.) die ook door de katholieke leden van Velthoven en Verhey was onder tekend, .wordt als oordeel uitge sproken, dat er zowel behoefte be staat aan algemeen vormend on derwijs na het 6e leerjaar (hetzij in scholen voor voortgezet lager onderwijs hetzij in het 7e en 8e leerjaar van scholen voor gewoon lager onderwijs) als aan voorberei dende klassen aan ambachtsscholen en lagere land- en tuinbouwscho len. Ook de instelling van de laat- sten dient, zoals reeds gezegd, met bekwame spoed te worden bevor derd. Het wetsontwerp en de motie werden z.h.st. aanvaard, met aan tekening dat de Communisten tegen waren. de twee in 1853 geboren oudste in woners en inspecteerde vervol gens ongeveer 1000 welpen, ver kenners en leden van het Rode Kruis. Des middags werd een rondrit gemaakt door de stadsdelen Punda en Otrabanda, waar de Prins over al met groot enthousiasme werd begroet, terwijl hij gisteravond de leden van de Staten van de Raad van Advies en het college van Algem. Bestuur ontving. De voorzitter der Staten, de heer J. E. Yrausquin heette de Prins hartelijk welkom bij dit, zijn tweede bezoek, dat onder zo geheel andere en zoveel betere omstandigheden plaats vindt dan dat in 1942. Verschillende be langrijke werken zijn sedertdien uitgevoerd, belangrijke staatkun dige wijzigingen hebben zich vol trokken en nieuwe liggen in het vooruitzicht. Maar de aanhanke lijkheid aan het Huis van Oranje is ongewijzigd gebleven, aldus de heer Yrausquin. Ter gelegenheid van het bezoek van de Prins heeft de gouverneur der Nederlandse Antillen bij wijze van gratie een strafvermindering verleend aan alle bij vonnis van een militaire of burgerlijke rech ter veroordeelden, die op 18 Ja nuari in de .Nederlandse Antillen waren gedetineerd, van een zesde deel der hoofdstraf, tot een maxi mum van 4 maanden. DJAKARTA De ministerraad van de R.I.S. heeft gisteren beslo ten een gezantschap bij het Vati caan te openen. De heer Ali Sastroamidjo is benoemd tot am bassadeur der R.I.S. in de Ver. Staten. Sedert 3 Jan. zijn op het kan toor van de R.I.S. te New York al 1000 verzoeken voor Visa naar Indonesië ingediend door zaken lieden die handelsbetrekkingen met Indonesië wensen aan te kno pen. Gisteren brachten minister van Maarseveen en dr. Hirschfeld een bezoek aan Sukarno. De Wali Ne gara van Oost-Java heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld 'van de regering van de R.I.S. Intentie voor 19 Januari: Mogen de Oosterse afge scheidenen de katholieke eenheid terugvinden. Intentie voor 20 Januari Terugkeer der Anglicanen. SOWJETS "HEBBEN HET ER DRUK MEE" BERLIJN, 18 Jan. Een deta chement van 50 Duitse politie mannen van de Westerse sectoren, onder bevel van twee officieren, heeft Dinsdagavond het directie gebouw van de qnder Sowjet- Russische controle staande spoor wegen te Berlijn bezet. Dit ge bouw is in de Amerikaanse sector gelegen. Zeven leden van de Sow- jet-Russische spoorwegpolitie, die het gebouw bewaakten, zijn ont wapend en naar de sectorgrens gebracht. Kolonel Baccock, de Ameri kaanse adjunctbevelhebber, ver klaarde, dat deze operatie ge schiedde omdat 450 van de 600 bureaux in het gebouw onbezet zijn. Het gebouw van de spoorweg directie werd gedeeltelijk ont ruimd bij de spoorwegincidenten die zich in Juli j.l. tijdens de sta king hebben voorgedaan. Woensdagavond lieten twaalf hoge Sowj et-Russische functiona rissen, die waren uitgenodigd voor een receptie te Berlijn van de drie westelijke hoge commissaris sen, zich verontschuldigen, daar zij het allen „buitengewoon druk hadden in verband met spoorweg moeilijkheden". Vijftig Nederlandse officieren zijn naar Engeland gevlogen om op de schietbanen van de Engelse luchtdoelartillerie te Wey- borne (Norfolk) te oefenen. Dit bezoek wordt gemaakt ten vervolge op het bezoek, dat Engelse officieren in Mei verleden jaar aan Nederland brachten, om de Nederlandse luchtafweer- troepen te trainen. De Kolenbon Voor de uitbetaling van de kolengulden, tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, zijn Vrijdag 20 Januari aan de beurt de letters Hu t.m. Ka Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. WASHINGTON, 18 Jan. (Reu ter). Generaal-majoor Harry Vaughan, president Trumans adjudant, heeft Woensdag van een senaatscommissie een beris ping gekregen wegens het aan vaarden van koelkasten ais ge schenk. Vaughan schonk een koelkast aan mevrouw Truman en andere aan vooraanstaande personen in Washington. De commissie stelde vorige zo mer een onderzoek in naar een geval, waarbij vijf personen giften in ontvangst genomen zouden hebben, omdat zij anderen aan regeringscontracten geholpen had den. De commissie kwam tot de slotsom dat er niets onwettigs in dergelijke'giften stak. Generaal Vaughan zeide, dat er in het ge heel niets verkeerds schuilde in het feit, dat hij koelkasten had of deze aan zijn vrienden cadeau deed. Tijdens het onderzoek werd verklaard, dat de firma, die ge neraal Vaughan de koelkasten ten geschenke gaf, dit gedaan had toen zij probeerde van het State Department gedaan te krijgen, dat vertegenwoordigers van de firma Spaans vliegtuig neergestort MADRID (Reuter). Alle 16 inzittenden van een militair vlieg tuig, een Junker, kwamen om het leven toen het Woensdag te To- barra, nabij Albacete, neerstortte. Onder de doden, merendeels lucht machtofficieren, bevinden zich 2 It.-kolonels van het Spaanse leger. Het toestel stortte brandend neer en werd volkomen vernield. naar Europa mochten worden uit gezonden. Dit was tegen het einde van de oorlog, toen paspoorten moeilijk te krijgen waren. Gene raal Vaughan, zo werd gezegd, had voor de firma „de weg geëf fend". Vaughan ontkende echter, dat zijn handelwijze verkeerd zou zijn geweest. Wat hij ook deed, behoorde tot zijn taak en was in het belang van een vlotte gang van zaken, zo zeide hij en presi dent Truman verdedigde generaal Vaughan en pleitte voor hem „billijk te behandelen". Reeds geruime tijd geleden heb ben bewoners van een tweetal bo venhuizen, gelegen aan de Stadion- weg en het Olympiaplein in Am sterdam-Zuid, geklaagd over vreemde „spookachtige" geluiden in de nacht. Uitgebreide nasporingen, waaraan aanvankelijk ook door de politie is deel genomen, leverden geen oplossing voor het raadsel op. De bewoners van de percelen "ós- ten tenslotte niet anders te doen, dan de „spookkamers" te verlaten. Enkele weken geleden rapporteer de een buurman, dat hij 's avonds als hij zijn hond uit liet, regelmatig een grote vogel, vermoedelijk een uil, zag vliegen. Deze kon de gelui den wel eens op zijn geweten heb ben. Gisterenmorgen is de uil ge vangen. Het grote dier had een rustplek gevonden op de waranda van een perceel in de Anthonie v. Dijckstraat. De politie van het posthuis Stadionweg werd gewaar schuwd en weldra was de uil in veilige handen. Het dier is overge bracht naar 'Artis, waar het spoken kan zoveel het wil. De twaalfjarige Jofientje Gerritsen uit Nijmegen heeft voor het kleuterdagverblijf „Maria Christina" een kopje geboetseerd van prinses Marijke. Hiervoor heeft Jofientje op paleis Soestdijk zitten werken. De kleine prinses Marijke poseerde op de schoot Van haar moeder, terwijl de prinsesjes Beatrix en Irene, die zelf ook goed kunnen boetseren, vol belangstelling toekeken. Jofientje hoopt het beeldje voor de verjaardag van Marijke, op 18 Februari, gereed te hebben. Voor het zoeken van een betrekking of het kopen of overnemen van een zaak kunnen gedemobiliseerden gratis adverteren. Bij het opgeven van zulke advertenties moet men ver melden: naam, adres, datum aankomst Nederland en de naam van de boot. Opgaven te zenden aan het bureau van dit blad. DIRECTIE OVER OOSTENRl|KS VREDESVERDRAG LONDEN, 19 Jan. (Reuter). Gisteravond hebben Amerika, Engeland en Frankrijk een geza menlijke nota over het Oosten rijkse vredesverdrag aan de Sow jet-Unie overhandigd, zo wordt op het Britse ministerie van Buiten landde Zaken vernomen. De nota werd door de drie am bassadeurs te Moskou, Alan Kirk (V.S., Sir David Kelly (Enge land) en Yves Chataigneau (Frankrijk) op het Kremlin in handen gesteld van Andrei Gro- myko, de Sowjet-Russische plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken. Naar verluidt is Wysjinsky ziek. Te Londen is van officiële zijde nog niets over de inhoud van de nota verklaard, maar naar ver luidt hebben de drie westelijke mogendheden de Sowjet-Unie ge vraagd, of zij bereid is binnen redelijke tijd een onafhankelijk heidsverdrag voor Oostenrijk te voltooien. NEW YORK ,18 Jan. (Reuter). De New York World Telegram and Sun meldt, dat David Lilienthal, de aftredende voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, zou hebben aange boden te Moskou met Stalin be sprekingen te voeren om de ver schillen van mening tussen Rus land en Amerika over controle op de atoomenergie te regelen. Lilienthal zou volgens' het blad aan het hoofd van de atoom commissie blijven om te pogen de productie van waterstofatoom bommen tegen te gaan. Hij zou er bij Truman op aan gedrongen hebben in een onder houd met Stalin een overeen komst uit te werken. Hij zou hierbij hebben aangevoerd, dat de waterstof-atoombom de bescha ving zou kunnen vernietigen. In dien Truman geen onderhoud wenste, zou hij zelf zeker tot over eenstemming met Stalin kunnen komen, zo zou hij hebben gezegd. Hij zou zich op het standpunt stellen, dat Amerika alle werk aan de atoombom behoorde te staken en de voorraden atoombommen diende te vernietigen. NOG GEEN SCANDINAAFSE DOUANE-UNIE STOCKHOLM, 18 Jan. (Reuter). Op het ogenblik zijn er geen ge meenschappelijke belangen om thans tot verwezenlijking van een douane-unie tussen Denemarken, IJsland, Noorwegen en Zweden over te gaan. zo zegt de commissie voor Noordse economische samen werking in haar voorlopig rapport aan de regeringen der vier ge noemde landen. De douane-unie zou grote voordelen bieden voor alle betrokken landen, maar ook zekere moeilijkheden veroorzaken, die op dit ogenblik te groot zijn om door de Noordse landen in het bijzonder door Noorwegen, te kun nen worden opgelost. Grote consternatie rond dol-geworden koe Dinsdagmorgen is op het ge meentelijk slachthuis in Maas tricht een koe dol geworden en aan haar bewaking ontsnapt. De politie werd gealarmeerd en zij slaagde erin het beest, dat zeer dreigend tegenover het publiek kwam te staan, van de laadbak van een gerequireerde vrachtauto uit met een stengun neer te leggen. Het beest had de hele omgeving van voorbijgangers en zelfs van auto's schoongeveegd. De conster natie, door het optreden van het dolle beest ontstaan, was groot. Te Den Helder is de familie de L., bestaande uit man, vrouw en klein kind door gasverstikking om het leven gekomen. Omwonenden hadden de familie al enkele da gen gemist, doch meenden dat deze op reis was. Door een scherpe gaslucht die zich in verscheidene huizen ver spreidde, kreeg men tenslotte arg waan en waarschuwde de autori teiten. De politie heeft onmiddel lijk het onderzoek ter hand geno men omdat men het waarschijnlijk acht, dat deze verstikking niet aan een ongeval te wijten is. De offi cier uit Alkmaar is reeds te Den Helder aangekomen. Over het familiedrama, dat zich in Den Helder heeft afgespeeld, vernamen we hedenmorgen na dere bijzonderheden. Arbeiders van Bredero's Bouwbedrijf namen gisterenmiddag om 12 uur een sterke gaslucht waar rond het perceel Olivier van Noortstraat 6. Zij waarschuwden de politie, die in de bewuste woning alle deuren gesloten vond. Ook de gordijnen waren dichtgetrokken. Nadat zij zich toegang tot de woning had verschaft, vond de politie in de kamer-keuken het lijk van de plm. 30-jarige zeeman J.L., ge huld in een slaapzak. Hij was door gasverstikking om het leven ge komen. Het gas stroomde vrij de kamer binnen, de slang was van de kraan verwijderd. In een slaapkamer lagen de plm. 28-jarige echtgenote met haar l'/s-jarig dochtertje eveneens dood op bed. De vrouw hield het kind in de armen. Er werden sporen van geweldpleging aangetroffen. Ook wordt vermoed dat 't meisje door geweldpleging om het leven is gebracht. In de gang lagen brieven en kranten, waaruit de politie con cludeerde dat de afschuwelijke tragedie op 1 of 2 Januari moet hebben plaats gevonden. De familie L. woonde sinds December in Den Helder en was afkomstig uit Amsterdam. MAG MOET BETER OPPASSEN WASHINGTON, 18 Jan. Reu ter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering de re gering in Peiping niet kon erken nen, zolang de Amerikaanse con sulaire vertegenwoordigers in China slecht werden behandeld. Het gedrag van de regering in Peiping, zoals bijvoorbeeld het in beslag nemen van het consulaire bezit, deed het er naar schijnen, dat de regering niet de wens koestert spoedig door de regering der V.S. erkend te worden. „Gelijkstelling". (Sm.) Over de z.g. „financiële gelijkstelling", in het bijzonder met het openbaar onderwijs is hier en daar nogal eens wat te doen. Die gelijkstelling is nog niet over de gehele linie voltooid. Dit treft o.a. in verband met het kleuter onderwijs, dat tot nu voorberei dend lager onderwijs heette en eerder met de naam „bewaar school-onderwijs" was gesierd. Dit was blijkbaar in de tijd, dat de nadruk meer gelegd werd op het „bewaren", dan op het onderwijs Er komt nu een verheugend be richt uit Amsterdam. Daar bestaat een goede subsidieregeling. Maar de (gesubsidieerde) salarissen ge nieten niet van de gemeentelijke pensioen-voordelen. Net twee jaar geleden o.a. is daarover van katholieke en protestants-christe lijke zijde aan de gemeenteraad in de hoofdstad geadviseerd en nu stellen B. en W. aan de Raad voor de gelijkstelling volledig te maken in die zin, dat het per soneel van de bijzondere voorbe reidende scholen, welke door de gemeente gesubsidieerd worden, onder de bestaande en voor an dere scholen geldende pensioen regeling valt. Dit is daarom een navolgens-waardig voorstel, omdat B. en W. van Amsterdam in hun motivering o.a. zeggen, dat het door de Regering medegedeelde voornemen, om binnen afzienbare tijd te komen tot een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs, de mogelijkheid opent, dat gedu rende de periode, waarin de rege ling van hoger gezag nog niet van kracht is, volstaan wordt met een gemeentelijke overgangsregeling voor de pensionnering die (in Am sterdam) zeer eenvoudig is en voor de gemeente (Amsterdam) niet te kostbaar zal behoeven te jn.in. Het blijkt hier te gaan over 240 personen, die aan wedden ca. f 600.000.ontvangen. De regeling fsl de gemeente Amsterdam f 9000.kosten. Is het verheugend dat Amsterdam de „gelijkstelling" gaat voltooien, niet minder be langrijk is, dat dit gemeentebe stuur zich niet op het standpunt stelt van „laten we maar wachten op de Rijksregeling", doch de mogelijkheid om tot een overgangsregeling te komen, on middellijk aanpakt. Hulde aan Amsterdam, dat een navolgens waardig voorbeeld geeft! Cemeentefinanciën (P. S. v. d. D.) De Persstem van de Dag is vandaag uit het nuttige tijdschrift „De Gemeenteraad", waarin ons een artikel trof over de situatie van de gemeente- financiën. De schrijver, de heer Bosman uit Zandvoort, acht de gemeente-financiën, aan de hand van de begroting voor 1950, ge zond, indien: a. de begroting slui tend is; b. de hogere uitkeringen uit het gemeentefonds, n.l. de ver hoging van de algemene en bij zondere uitkeringen met 20 pet niet ten volle in de gewone dienst zijn verwerkt, maar gedeeltelijk gere serveerd; c. rekening gehóuden is met de mogelijkheid, dat het Rijk niet de vólle politiekosten ver goed, in gemeenten met eigen politie; d. de eventueel hogere raming wegens opbrengst van het gemeentelijk aandeel in de onder nemingsbelasting, althans gedeel telijk, is gereserveerd. Schrijver merkt overigens o.a. op, dat ten aanzien van de gemeentelijke pro ductie-bedrijven rekening gehou den moet worden met toenemende productiekosten „en de geringere mogelijkheid om deze via tariefs verhogingen, aan de verbruikers in rekening te brengen". Evenwel waarschuwt hij in een slotopmer king, dat het een voortvarend ge meentebestuur enige zelfbeheer sing zal kosten, om van een gun stige begrotingspositie geen ge bruik te maken, om uitbreiding te geven aan het bestaande verzor- gingspeil"! CHINESE communistische troe pen hebben „het dak der we reld" (de grote hoogvlakte van Pamir' bereikt en de vlag met de rode ster gehesen op deze meest westelijk gelegen grens van China met de Sowjet-Unie. (Van onze weerkundige medewerker) Nadat de vorst ons tot twee keer bedreigd heeft, maar telkens was teruggedrongen is zij er dan gisteren in geslaagd ons land te bereiken, al daalde de temperatuur dan ook nog maar zeer weinig onder het vriespunt. Of het echter al een reden is om de schaatsen te voorschijn te halen is nog niet te zeggen, daar we ons nog op het randje van het vorstgebied bevinden. Er bevindt zich een langgerekt gebied van hoge druk dat zich uitstrekt van de Golf van Biscaje naar Scadinavië en Rusland. Dit veroorzaakt in ons land nu een N.O. wind. Maar mocht dit hoge drukgebied worden teruggedrongen in Oostelijke richtign dan zal dit tot gevolg hebben dat de wind weer naar het Westen zal gaan draaien hetgeen tevens einde van de vorst zal bete kenen. Daar zich nog depressies bevinden bij IJsland en Groén- land die hun invloed kunnen doen gelden is het nog onzeker in hoeverre dit hoge drukgebied stand houdt. Gisterochtend was ons land nog vorstvrij en meldden enkele stations regen. Alleen te Eelde kwam regen en sneeuw voor. De laagste min. temp, noteerde Beek met 0 graden. Gisteravond echter was de temp. plaatselijk tot onder het vriespunt gedaald en om 20 uur hadden Den Helder, Leeuwarden, Eelde en Twente een temp van resp. 1, 0, 0 en -.1 gr. Dat de temp. nog niet meer gedaald was is het gevolg van de zware bewolking die zich nog overal voordeed. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1