PELS' COGNAC winter- kleding KöSTER Aikmaar's burgemeester doet een beroep op ondernemersdurf Grote Hanze-vergodering Vechtersbazen Van All< Nieuwjaarsrede met cijfers en feiten Twee sprekers van de Kamer van Koophandel aan het woord Een kolenbonnen-record NIEUWS uit de Beemster Het werk van de A.N.W.B. Grote smokkelarij in tin en peper Marktberichten Nog altijd RADIO PAGINA 2 DONDERDAC 19 JANUARI 1950 ALKMAAR. De burgemees ter begon zijn nieuwjaarsrede met enkele personalia. Hij herdacht de overleden gemeente-ambtena ren, mej. mr. D. Haremaker, in- spectrice van politie, de heer P. Beekman, technisch ambtenaar der Openbare Werken en de in Indonesië gesneuvelde militairen uit Alkmaar. Spreker herinnerde voorts aan de mutaties in de raad, tengevolge van de gemeenteraads verkiezing en verheugde zich over de prettige sfeer van de raadsver gaderingen, waaronder het werk tempo niet in het minst lijdt. Spreker herinnerde aan het in functie treden van dr. Zwanen burg als adjunct-directeur van het Slachthuis en aan de liquida tie van de distributiedienst; veer tien voormalige distributie-ambte naren hebben nog geen passende werkkring gevonden, wat vooral voor de ouderen onder hen een sombere toekomst betekent. Na een woord van grote erken telijkheid jegens het gehele ge- meentepersoneel voor de toewij ding $n plichtsbetrachting, herin nerde spreker aan het heengaan van 's raads officiële verslagge ver, de heer de Vries, die opge volgd werd door de heer Rietjens; in dit verband gewaagde de bur gemeester ook van de goede sa menwerking met de pers in de raadszaal. Het culturele leven De tentoonstellingen in het ge meentemuseum trokken slechts 1342 bezoekers; het concertbezoek liep terug met 40 procent tot min der dan 9000 concertgangers. Het bezoek aan toneel- en overige voorstellingen bleef met 140.000 bezoekers ongeveer gelijk aan dat van '48. De verminderde belang stelling is voor spreker aanleiding na te gaan wat er aan te doen is om meer mensen in contact te brengen met de kunst, al ont veinst hij zich niet. dat dit een zaak is van opvoeding en nog eens opvoeding. De bioscopen werden door 495.000 pers. bezocht (567.000). De verhouding tot de serieuze muziek geeft geen bijster hoge indruk van de artistieke belang stelling onzer stadgenoten; vooral de H.O.V. verdient meer waarde ring voor wat zij in Alkmaar aan hoogstaande kunst brengt. Jeugd en Onderwijs De belangstelling van het ge meentebestuur voor het jeugd- ontwikkelingswerk bleek uit het instellen van de portefeuille voor jeugdzaken, welke aan wethou der Bakker werd toevertrouwd; de instelling van de commissie inzake vorming van de jeugd buiten schoolverband wekt goede perspectieven. Twee jeugdbarak- ken werden in gebruik genomen, in verband waarmee spreker een eresaluut bracht aan de Don Bosco-verkenners, die, zonder hulp van de gemeente, ondanks ernstige moeilijkheden, hun troep huis bouwden. Ook voor de toekomst verwacht spr. toeneming van het aantal leerlingen bij het lager onderwijs, waardoor enkele maatregelen tot hergroepering dwingend noodza kelijk zullen worden. Ook de moeilijkheden van organisatori sche aard en huisvesting, waar mee het bijzonder onderwijs ie kampen heeft, blijven voor het college zowel als voor de school besturen een punt van zorg. 'Na verschillende raadsbesluiten, o.a. dat tot bouw van een nieuwe Handelsschool en H.O.W.-school, gereleveerd te hebben, herinner de spr. ook nog aan het 70-jarig bestaan van de Vrijwillige Brand weer, die een uitstekende reputa tie geniet en van grote waarde is, zowel voor de brandbestrijding als voor de beleving van de bur gerzin in onze stad. De gezondheidstoestand van de bevolking was zeer gun stig. Malaria kwam, dank zij de intensieve bespuiting in voor gaande jaren, vrijwel niet meer voor; geslachtsziekten kwamen in mindere mate voor, de tubercu lose bleef stationnair. De Zweedse paviljoens, die in gebruik werden genomen, waren de eerste maan den door gebrek aan personeel slechts half bezet. Het Centraal Ziekenhuis registreerde voor het eerst weer meer dan 100.000 ver- pleegdagen. Door het huren van huize „Voorhout" voor de ver pleegsters, neemt de verpleeg- capaciteit van het ziekenhuis met veertig bedden toe. Dit is voor Alkmaar als hèt medisch centrum van Noord-Holland boven het IJ, belangrijk en gunstig. In dit ver band memoreerde spreker ook de betrekkingen tussen Alkmaar en de Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid, op wier geves tigd zijn in onze stad spreker zeer veel prijs stelde. Cijfers Het inwonertal nam toe met 493 en steeg tot 39.410. Het geboorte cijfer daalde iets beneden 23 pet., het sterftecijfer nam toe tot een fractie boven 10 pet. Op één na 300 paren traden in het huwelijk en 24 (verleden jaar 35) echt scheidingen werden ingeschre ven. Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteunde aan het begin van het jaar 435 gezinnen en alleen staande personen, maar dit aantal liep. na een aanvankelijke daling, in December op tot 474. Een uit kering krachtens de noodwet Ouderdomsvoorziening kregen 352 echtparen en 1021 ongehuwden, tezamen 1373, tegen verleden jaar 1291. De werkloosheid in de win ter bracht in December 150 onder steunden naar de Doelenstraat, tegen 100 aam het begin van het jaar. Volgens de gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau was de gemiddelde werkloosheid 177, te gen 128 in het vorige jaar, maar de directeur noemt dit laatste cijfer een laagterecord. 93 gede- mobiliseerden werden ingeschre ven als werkzoekend, van wie 11 (in December gedemobiliseerden) op het einde van het jaar nog werkloos waren. De bedrijven hebben langzamer hand hun verzadigingspunt, wat betreft de arbeidskrachten, be reikt. De sociale werkplaats kan eerst daags worden geopend. Daar er over het gehele jaar gemiddeld 20 minder-validen werkloos wa ren, kan deze instelling zegenrijk werken. De gasproductie bleef station nair op 9 millioen 850 duizend m3, de stroomaankoop steeg van 8% millioen tot ruim 10 millioen K.Wh. Het aantal slachtingen in het abattoir steeg met 49 pet. tot 28.695 stuks vee, waaronder ruim 3000 schapen voor export; de in voer van vlees daalde met 50 pet. tot 323'/s duizend kilogram, de ijs verkoop nam eveneens af, en daalde met 20 pet. tot ruim 1 mil lioen kg. Op de kaasmarkt werd het millioen kg aangevoerde kaas overschreden cn de veemarkt pro fiteerde van de opheffing van de vleesdistributie: bijna 3000 stuks vee werden meer aangevoerd dan verleden jaar, zodat het totaal van 17'/s duizend dieren werd bereikt. Op de Alkmaarse Exportveiling werd iets minder aangevoerd dan verleden jaar en ook de prijzen waren wat lager, zodat de omzet van f 1.55 tot f 1.41 millioen terug liep. Een recordcijfer werd echter wederom behaald bij het vreem- delingenbezoek aan de kaasmarkt: schatte men verleden jaar het aantal bezoekers op 130.000 (toen al een hoogterecord), dit jaar kwamen er 50.000 a 60.000 bij, zodat men een taxatie van 190.000 maakte. Duidelijker dan wat ook illus treert dit Alkmaars betekenis als centrum op verkeersgebied. Geen enkele brand van beteke nis kwam in onze stad voor, ter wijl de brandweer viermaal uit rukte voor grote branden elders. De politie meldt teruggang van het aantal misdrijven (366 tegen 452) en overtredingen (2851 tegen 3470). Huisvesting Het aantal woningzoekenden bedroeg op 31 December 1050 te gen 1029 op het einde van ver leden jaar. En dit niettegenstaan de 94 woningen gereed kwamen. Van het bouwvolume 1949 zijn nog 76 woningen in aanbouw, terwijl met de montagewoningen (69 in totaal) nog moet worden begonnen. Indien het gemeente bestuur voor 1950 één taak wacht, is het allereerst de bevordering van de woningbouw. Het besluit van de raad, de 96 woningen voor gedemobiliseerden te gaan bou wen, is reeds goedgekeurd door Gedeputeerde Staten en spreker hoopt, dat de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting het plan spoedig zal accepteren voor de gevraagde f 100.sub sidieregeling per woning. Ook dan nog zullen alle zeilen moeten worden bijgezet, om op 't schrik barende tekort aan woningen in te lopen. Werkgelegenheid Als tweede primaire taak voor de gemeente ziet spr. de bevorde ring van werkgelegenheid. De mannelijke beroepsbevolking van Alkmaar en omgeving neemt jaar lijks met plm. 500 personen toe. Daar móét wat op gevonden wor den. Het is op dit punt, dat spr. zijn hart even wil uitstorten ten opzichte van die ondernemers, die hun zaken wel zouden kunnen, maar voorshands liever niet wil len uitbreiden. Als men liever geen nieuwe risico's op zich neemt, omdat men weet wat men heeft, terwijl de toekomst zo onzeker is en omdat de fiscus zo'n groot stuk van de winst opeist, dan zou spr. daar tegenover dit willen stellen: ons volk is altijd geweest een volk van durvende ondernemers. Het woord zegt het al: onder nemers. Met afwachten en blij ven bij wat wij hebben, zijn wij niet geworden wat wij, Gode zij dank, zijn. Spr. weet wel, dat hij door te veel te generaliseren, de goeden te na komt, maar er zijn toch verontrustende symptomen van voldaanheid over het be reikte, futloosheid en onvoldoende geloof in de toekomst, anders ge zegd: defaitisme. Daartegen meent spr. te moeten waarschuwen. En wat de fiscus betreft, inder daad is een behoorlijke beloning voor de ondernemers volkomen gerechtvaardigd, maar kan het alleen om de winst gaan? Is er voor de werkgever ook niet zo iets als een roeping, om werk te geven? Schuilt er niet rijke zegen in het verschaffen van lo nende en productieve arbeid aan de medemens, die toch krachtens de natuurlijke rechtsorde een recht op arbeid heeft? Of moeten wij van oordeel zijn, dat de over heid zich nog meer met het be drijfsleven moet bemoeien, iets wat het noodzakelijk gevolg zal zijn van het mede-dragen van risico's? Spr. weet dat hij hier een ontzaglijk moeilijk probleem aan snijdt, maar zou toch als harte- wens willen uitspreken, dat Nrd.- Holland en Alkmaar niet leven van de roem en rijkdom, die een voorgeslacht ons hebben nage laten. Laat niemand van ons ooit behoeven te zeggen: zij hebben hun kansen laten glippen. Alkmaar is, in tegenstelling met menige Hollandse stad, altijd springlevend geweest; zij is God dank nooit geworden een dood monument van het verleden, in stille schoonheid. Maar in dit na oorlogse tijdsgewricht is de eis tot aanpakken, hard werken en de bakens verzetten vóór het getij verloopt, dringender dan ooit. Spr. besloot met de wens, dat in 1950 leven en welzijn van de raadsleden en de hunnen verze kerd mocht zijn, op aller arbeid de zegen zou rusten van Hem, Die het al regeert en dat het wer ken van de raad dienen zou zijn van onze naaste, van onze stad, van ons volk, bovenal van de Heer der Heren. f Advertentie) KAPPER EEN. U kent toch de kapper uit Een? Daar gaan alle kaalkoppen heen. Maar Cetol is thans Kampioen kachelglans Een betere vindt men er geen. ALKMAAR Onder voorzitter schap van de heer F. Putman kwa men dezer dagen vertegenwoordi gers van stands- en vakorganisaties op uitnodiging van het koepelco- mité bijeen in 'tWapen van Heems kerk: de bijeenkomst was goed be zocht. In zijn openingswoord deelde de heer Putman mede, dat aan het Katholiek bevolkingsregister nog steeds gewerkt wordt, dat het be stuur besprekingen voerde met het Wit-Gele Kruis en dat de school geldregeling een punt van bespre king in het bestuur uitge maakt. Na herinnerd te hebben aan het geslaagde feest van de arbeid, wenste spr. mr. Leesberg geluk met diens onlangs-gevierdP jubi leum, waarbij spr. hem dank bracht voor hetgeen mr. Leesberg voor Katholiek Alkmaar had gedaan. In zijn dankwoord herinnerde mr. Leesberg eraan, hoe hij 40 jaar geleden zijn juridische loopbaan begon als juridisch adviseur van de Katholieke Middenstand, waar door hij in contact kwam met het organisatieleven, waarmee hij sinds dien verbonden is gebleven. Hij hoopte nog vele jaren zijn krachten in dienst ervan te mogen stellen. De heer Putman deelde voorts mede, dat on initiatief van de K A. een Faushulde georganiseerd zal worden, waarvoor als datum voor lopig Zondag 12 Maart is gesteld. Mogelijk zal deze datum nog ver andering ondergaan. De Algemeen Adviseur. Rector F. Holthuizen, gaf vervolgens een uit eenzetting van de op de laatste Diocesane Synode vastgestelde be- palingen en richtlijnen over de so ciale organisaties. Spr. eindigde zijn causerie, waarvan wij elders in dit blad een résumé geven, met de hoop uit te spreken, dat deze be- palingen de bloei van het sociale leven in Alkmaar mochten bevor deren. De heer Herman Divendal sprak over de solidariteit der standen, waarbij hij een vergelijking tr°k met het voor-oorlogse organisatie leven, toen de organisaties in al haar verscheidenheid meer naast dan mét elkaar werkten; than.s is er een streven naar samenbunde ling van grotere gemeenschappen, naar samenwerking en overleg op die terreinen, die zich daarvoor le nen, zoals lectuurvoorziening, be roepskeuzevoorlichting, liefdadig heid. jeugdzorg, gezinszorg e-d Bij al dit samengaan dient men zich te laten leiden door tact, voorzichtig heid en rechtvaardigheid, doch dit alles culminerend in de liefde tot God en de liefde tot onze naasten; alleen dan is een goede gemeen schap mogelijk. Bij de hierna volgende discussie kwamen ter sprake de winkelslui ting op Maandagmorgen, waarbij, aldus de heer Berkhout geen overleg gepleegd was met de werknemers organisatie; de sociale plicht in de onderneming en de verhouding tot de arbeider; de verspreiding van Sursum Corda in bepaalde gezinnen; de enquête over een eigen vereni gingsgebouw welke tot resultaat heeft gehad, dat de K.A.B. een commissie ad hoe instelde; de huis vesting van de Kajotters, die nog steeds een onopgeloste moeilijkheid is. welke het Koepel-comité zich zal aantrekken en een eigen begra fenis-onderneming. die eveneens de aandacht van he comité heeft. Na een geanimeerde rondvraag sloot de heer Putman op de gebrui kelijke wijze. NIEUWE HOOFDINSPECTEUR ALKMAAR Bij besluit van de burgemeester van Alkmaar is met ingang van 1 Januari 1950 benoemd tot boofd-inspecteur der Alkmaar- se gemeente-politie de heer C. Pijl, voorheen inspecteur der gemeente politie te Dordrecht. (Advertentie) Zelfs het nieuwste Améri- kaanse afweermiddel te gen griep blijkt niet vol maakt te zijn. Ook is dat niet maar oogstte toch reeds 75 jaar uitste kende resultaten. Per fles 4.75, 5.95, 7.16 ALKMAAR TEL. 2585 VOOR DE MEERVOUDIGE KAMER Voor de Meervoudige Kamer van de Alkm. Arrondissementsrechtb., gepresideerd door Mr. A. D. v. Reg- teren Altena, stonden gistermorgen twee Aikmaarse jongemannen te recht, die zich hadden schuldig ge maakt aan mishandeling van N.P.A. Het waren M.S. en P.L., die op 27 November, nadat zij enkele café's hadden bezocht waar zij wat glazen bier en enige borrels gedronken hadden, komend uit het café „De Witte Ballon" in het Fnidsen, A. met zijn vrouw voor zich uit had zien lopen. S. vergiste zich en be keek A. voor een kennis. -Hij riep hom dan ook toe: „Boer moet je niet naar Texel?" A. nam dat niet. Er kwamen woorden en toen A de jongens uitschold voor „woonwag- genkampers" kwam het tot handge meen. S. gaf de eerste klap. L. vocht het verder uit. Voor de klap en de vechtpartij stonden de verdachten thans terecht. L. had A. na de vechtpartij opgezocht en hem ge vraagd er geen politiezaak van te maken. Hij was dan bereid f 10, te betalen voor het stomen van A's costuum. A. wilde echter con tante betaling. L. was daartoe niet in staat, vandaar dat L. wel po litiewerk gemaakt had van het knokpartijtje. De officier. Mr. J. C. V. Meischke eiste tegen S. die niet voor het eerst met de justitie in aanraking kwam, 1 maand gevangenisstraf en tegen L. die in het verleden ook al heeft getoond dat zijn handen nogal los aan zijn lijf zitten, vier maanden gevangenisstraf. L. meende, dat vier maanden voor een vechtpartijtje wel een erg zwa re straf was. Hij zeidg, zich wel te willen beteren en weer te willen gaan varen, maar 4 maanden voor een mishandelingetjeik ben toch zeker geen grote misdadiger, ik ben toch geen dief", zei L. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Onfwikkelingsbijeenkomst K. A. B. ALKMAAR Wij wekken onze leden op. hedenavond de belangrij ke ontwikkellngsbijeenkomst bij te wonen, welke gehouden wordt in „Victory" te 8 uur. De spreker is de welbekende drs. Wim Snitker uit Heemstede. Behandeld wordt: Rechten en plichten van de arbei der in het sociaal-economisch le ven, onder de titel: „Zo moet het"! Belangstellende dames van de le den zijn wederom van harte wel kom. Dierenbescherming ALKMAAR Sinds enige weken' zwerft in en om het Centraal Zie kenhuis een klein Foxhondje. Ken tekenen: wit-zwarte vlekken op de huid en bruine randen om de ogen. In de omgeving van de Snaarmans- laan zwerft een mooie zwarte half jarige kater. Eigenaar of liefhebber kunnen zich vervoegen bij de in specteur C. Verwer, Baanstraat. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Cathari- na M. Th. d. van I. Vleugel en C. Zijp; Theunis H. z. van H. J. Jager en S. Blokker; Johanna, d. van P. Aarden en J. P. Rentenaar. Gehuwd: Jan J. de Haas en Geer- truida Hofman; Jan W. Koolwijk en Guurtje Zonneveld. Overleden: Henderika Tel, oud 71 jaar. wed. van S. Bergers; Maartje Rademaker, oud 69 jaar. Uit rijwielstalling verdwenen ALKMAAR. Dezer dagen werd bij de politie aangifte gedaan dat een rijwiel uit een hier ter stede gevestigde stalling was verdwenen. De persoon die de aangifte verricht te bleek iemand van buiten te zijn die, bij het doen van inkopen in de stad. zijn rijwiel gestald had. Tijdens het winkelen verloor hij zijn penning en toen hij aan de stalling terugkwam bleek dat een ander op de gevonden penning zijn rijwiel had weggehaald. De politie heeft de zaak in onderzoek. LECTUUR VOOR DE MILITAIREN ALKMAAR Het bestuur van de afdeling Alkmaar van het Ned. Rode Kruis heeft, in samen werking met de Niwin, gemeend wederom een drietal nieuwe lec- tuurhuisjes te moeten plaatsen om de burgers van Alkmaar en om streken in de gelegenheid te stel len daar tijdschriften en boeken te deponeren voor de jongens overzee en de militairen in de hospitalen hier ter lande. Het Niwin-Rode Kruis-depót afd. Allernaar doet een dringend beroep op ouders en onderwijzend perso neel om onder de aandacht van de jeugd te brengen, dat deze lectuur- huisjes geen vuilnisbakken en klimobjecten zijn, maar dat zij zijn geplaatst voor boeken en tijd schriften (geen dagelijkse couran ten). Ten overvloede brengt het be stuur nogmaals onder de aandacht van het publiek, dat deze huisjes ook geen postbussen zijn. De afd. Alkmaar van het Ned. Rode Kruis stelt zich beschikbaar voor het leeghalen van de huisjes en verzenden van de lectuur. Burgers van Alkmaar, helpt allen mee om deze huisjes te sparen en de lectuur-actie voor onze militai ren te doen slagen. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Wilhelmus Theodoras Maria, z. v., Wilhelmus Schotten en Maria Witte, Verleng de Geestweg 8. Ondertrouwd: Philippus Lewis, Eggerstraat 1 te Amsterdam en Hanneke Fijn, Kerkelaan 1 te Ber gen (N.H.). Gehuwd: Johannes Antonius Zon derhuis en Willy van der Veen, Ferdinand Bolstraat 20 te Alkmaar. Willem van Kesteren en Elina Maria Gerarda Jacoba Bobby van Bennekom, Egmonderstraat 2 te Alkmaar. Gisteren ontvingen we voor het R. K. Militaire Tehuis in Ede meer kolenbonnen 544 dan ooit daarvoor. Eén gezin stuurde er zelfs elf en heeft daarmee het kolenbonnen-record op zijn naam! Naar de negenhonderd gulden zijn we halfweg de vorige halte. Hartelijk dank aan allen die de soldaten van Ede een warm hart toedragen. N. N. f2.50; N. N. f 1.—; J. de M. f4.—; P. S. f5.—; H. B. f2.50; N. N. f 2.— ;N. N. f 2.— J. O. f 2.— „een abonné" f 8.—; N. N. f3.—; N. N. f 0.50; L. J. F. f2.—; fam. H. f 11.—N. N. f3.—; N. N. f 5.„ter ere van St. Antonius" f 2.P. K. f 3. P. N. f 2.—; C. L. f 5.—. Totaal f 856.56. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn NIEUWE BUSSEN OP INTERLOCALE LIJNEN ALKMAAR Het ligt in de be doeling van de directie van de Na- co om het oude materieel op de lijnen Haarlem-Alkmaar-Den Hel der, de z.g. oplegger-bussen, met ingang van 1 Februari te vervan gen door nieuwe bussen. Deze maatregel zal door het reizend pu bliek ongetwijfeld met voldoening worden tegemoetgezien. Fietser bekneld tussen auto en brugleuning ALKMAAR. Gisteren is een wielrijder bij de Vlotbrug, toen hij de Bierkade op wilde rijden, door een hem tegemoet komende auto aangereden. De man kwam bekneld tussen de auto en de brugleuning, doch bleek geen letsel te hebben opgelopen. Zijn fiets werd ernstig beschadigd. Verenigingstentoonstelling P.V. „De Reisduif" DE RIJP. De voorzitter van de P.V. „De Reisduif", de heer J. B. Sassen, opende de eerste ten toonstelling die door bovengenoem de vereniging werd georganiseerd. In de achterzaal van de heer Grasboer stond een honderd-tal kooien opgesteld, waarin de inge zonden duiven werden tentoonge steld. Hoewel bij de opening de belangstelling zeer gering was, mocht over het algemeen niet over belangstelling worden geklaagd. Zaterdagavond werd door de heer Rabeling uit Alkmaar, die, geassis teerd door de heer Pater uit Heiloo, de keuring had verzorgd, een na beschouwing gehouden. Hiervoor bestond veel belangstelling, vooral de door hem gegeven voorlichting werd met alle aandacht gevolgd. De volgende personen kwamen voor een prijs in aanmerking: Klasse I: Oude doffers: 1. J. B. Sassen, 2. J. Konijn, 3. P. Dekker, 4. P. Smit en 5. P, Riteco. Klasse II: Oude duivinnen: 1. J, Knecht, 2. J. B. Sassen, 3. P. Smit en 4. J. B. Sassen. Klasse III: Jonge doffers: 1. P. Riteco, 2, P. Dekker, 3. S. Knip, 4. G. Klinkhamer cn 5. C. Boots. Ver der een tweede prijs P. Dekker en P. Riteco en een vijfde prijs J. B. Sassen. Klasse IV: Jonge duivinnen: 1. J. Konijn, 2. J. Mul, 3. J. F. Riteco, 4. S. Knip en een vijfde prijs de heren J. B. Sassen (tweemaal) en G. Klinkhamer. Klasse V: Late jonge doffers: 1. P. Riteco, 2. J. Knecht. Klasse VI: Late jonge duiven: 1. J. Knecht, 2. S. Konijn. De mooiste duif der tentoonstel ling was van J. Konijn de mooiste doffer van P. Riteco de mooiste duivin van J. Konijn de mooiste doffer, oud, van J. B. Sassen, de mooiste duivin, oud, van J. Knip, de mooiste doffer, jong, van P. Ri teco, de mooiste duivin, jong, van" J. Konijn, de mooiste doffer, laat jong, van P. Riteco en de mooiste duivin, jong, van J. Konijn. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Cornelis Pieter, z.v. Cornelis Hooijberg en Hendrika Verbree; Theo, z.v. Teun Cornelis Bier en Jannie Vijzelaar; Cornelis Theo doras, z.v. Adrianus Blok en Wil- helmina Petronella Verlaan; Cor nelis Klaas, z.v. Pieter Boes en Antje Geertje de Boer. Ondertrouwd: Johan Cornelis Slot, oud 26 jaar, wonende te Beemster en Johanna Cornelia Prins, oud 22 jaar, wonende te Purmerend. Getrouwd: Hendricus Theodo ras Weehuizen, oud 31 jaar, wo nende te Katwijk en Barbara Goudsblom, oud 23 jaar, wonende te Purmerend. Overleden: Gerrit Dijk, oud 56 jaar, echtgenoot van Elizabeth Hissink, wonende te Edam; Griet je Anepool, oud 2 dagen, d.v. Jurrie Anepool en Elisabeth van Vuure; Cornelia Lijnes, oud 84 jaar, weduwe van Pieter Smit, wonende te Zaandam. MARKT PURMEREND Het aanbod van de vette koeien was iets minder groot, maar er waren nogal slagers op de been, zodat de handel zich vlug inzette en de prijzen weer vast waren. Enkele prima beesten zullen nog wel een paar centen boven de notering uitkomen. Op de verse melkkoeienmarkt was wel be zoek, maar de prijzen staan de kopers, voor een vlotte handel, wel te hoog. Op de geldemarkt ging het aardig goed; men kan zien, dat er heel wat stalders een ruiltje maken, door een goed ge vleesd dier, waar geregeld thans aardig stalgeld op zit, te verkopen en daar een gelde koe met melk voor terug te kopen, maar ook deze zijn flink in prijs opgelopen. Met de pinken en graskalveren gaat het voor 't leven maar heel kalm aan, maar ook daar geeft de dood een hoge prijs voor. De nuchtere kalveren, die wel iets meer beginnen los te komen, blij ven hoog in prijs staan, maar in de fokkalveren is nog geen grote keuze, doch daar worden ook hoge prijzen gegeven. Op de stieren- markt was het ook een vlugge gang. Op de wolveemarkt was het ook weer een tamelijke vlugge handel, vooral de lammetjes werden heel vlug verkocht en met de vette schapen was het ook iets beter. De vette varkensmarkt was iets minder bezet, waardoor de prijzen iets vaster waren. Vette zeugen waren er genoeg en daar- ging het maar heel kalm aan. De biggenmarkt zette zich heel kalm in en daar het aanbod nogal aan hield, werd het er niet beter op, GRAANBEURS MIDDENMEER MIDDENMEER, 18 Jan. - Tar we: Deze week ook weer zeer kleine aanvoer tegen vrijwel on veranderde prijzen. Gerst: Ook hierin was het aanbod zeer klein, voor goede kwaliteit is nog steeds veel belangstelling. Haver: Aan bod niet groot, voor goede kwa liteit was enige belangstelling. Duivebonen: Dit artikel is vrij wel zonder belangstelling. Peul vruchten: De handel in peulvruch ten was deze week ook weer zeer kalm, het aanbod was ook niet groot. Fijne zaden: Blauwmaan- en karwijzaad werden practisch niet verhandeld, goede partijen werden uit de markt genomen. Stro en ruwvoeders: Voor stro was veel belangstelling. De prij zen waren daardoor iets hoger als vorige week. Voor voederbie ten was de vraag groter dan ver lopen week, prijzen daardoor iets hoger. Aardappelen, pootaardap- pelen bestemd voor binnenland was de handel iets levendiger, voor export was weinig vraag. Consumptieaardappelen bestemd voor binnenland was de vraag ta melijk groot. De prijzen waren als volgt: tar we 1922, zomergerst 2628.50, haver 21, groene erwten 31.50— 38, bruine bonen 6369, schok kers 3639.50, karwijzaad 75— 92.50, blauwmaanzaad 106134.50. MAANDAG FEEST VOOR PASTOOR VAN LEIPSIG BEEMSTER. Op Maandag 23 Januari a.s. viert pastoor van Leipsig van de parochie van St. Jan de Doper aan de Jisperweg te Beemster niet alleen zijn ver jaardag, doch tevens herdenkt hij dan het feit dat hij 20 'jaar ge leden als pastoor in de Beemster kwam. Dit moge voor de paro chianen een aansporing zijn hun geestelijke vader op die dag bi zonder te gedenken. Jn. Nooij weer uif het ziekenhuis BEEMSTER. De heer Jn. Nooi, die nu pl.m. zeven jaren in diverse ziekenhuizen enz. heeft doorge bracht, is thans weer aan de Jesper- weg in Beemster teruggekeerd en heeft Dinsdag 17 Januari zijn in trek genomen bij de familie Som broek. Al is de heer Nooi nog niet geheel hersteld, toch kan hij zich nu weer met zijn invalidewagentje langs Beemsters wegen begeven. Dit feit is zeker een hele ommekeer in het leven van patiënt Nooi. Ge durende vier jaar is hij verpleegd in het Sint Liduina-ziekenhuis te Purmerend. LEZING TE BEEMSTER DOOR DE HEER PALSTRA BEEMSTER. In het begin van deze week hield de Motorclub Perkam uit Beemster een ANWB avond. Deze avond werd gepresi deerd door de heer H. Droog, die in zijn openingswoord welkom mocht heten: de Zeer eerw. Heer Pastoor van Leipzig, de heer Pes- man, burgemeester van Beemster, de heer Palstra, propagandaleider van de ANWB en vertegenwoordi gers van de Motorclub Edam. Na deze openingsrede kreeg bur gemeester Pesman het woord. Hij sprak als jarenlang lid van de ANWB zijn waardering uit voor het werk van de Bond en beval haar bij een ieder aan. Hierna kwam aan het woord de propagandist van deze avond, de heer Palstra, die in een gloedvolle speech het ontstaan, de geschiedenis, het werk en doei en streven van de Bond uiteen zette. De Bond telde thans pl.m. 20.000 leden, doch het is volgens spr. nog 20.000 te weinig, daar practisch iedere Nederlander een weggebruiker is en van het werk der Bond kan profiteren. Ook bij de wegen-wacht stond spreker even stil. Hij schetste het werk van deze mensen dat voor de Motor- en autoweg gebruiker van een zo groot belang is. Na deze le zing, waarin spr. eenieder aan spoorde lid van de Bond te worden werd een kort filmpje over Zwit serland vertoond. Daarna volgde pauze, waarin eenieder de gelegen heid kreeg vragen aan de heer Palstra te stellen. Toen werd de grote ANWB-film vertoond, die het gesprokene door de heer Palstra, zeer verduidelijkte. Enkelen der aanwezigen stelden nadien nog vragen over de wet die geldt voor fietsen met een hulp motor, doch de spreker vermocht hier nog geen afdoend antwoord op te geven, omdat deze zaak nog niet geregeld is. Hierna sloot de voorzitter de leerzame bijeenkomst. WEERSVERWACHTINC Medegedeeld door het K.N.M.I. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. TOENEMENDE VORST Enkele opklaringen afgewisseld door overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt Meest matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Lichte tot matige vorst maar tenslotte werd toch alles geplaatst, zonder dat men van een inzinking van de prijzen kan spreken. Het kleine aanbod van bokken en geiten kon evengoed geen vlugge gang veroorzaken. En op de paardenmarkt waren het weer eqkel de doders, die daar wat leven veroorzaakten. En op de pluimveemarkt was ook het aan bod niet te groot, maar trots dat een stuggere gang en de prijzen iets lager. UIT INDONESIË NAAR SINGAPORE DJAKARTA, 18 Jan. De cor respondent van Aneta te Singapore meldt, dat de vertegenwoordiger van de R.I.S. aldaar, de heer Oetoyo verklaard heeft, dat de regering van de R.I.S. een aantal inspecteurs heeft aangesteld om een einde te maken aan de activiteit van een smokkelaarsbende, die haar hoofd kwartier op Banka heeft. De bende smokkelt tin en peper uit Indonesië naar Singapore, ter waarde van vier millioen Straitsdollars per maand. De heer Oetoyo verklaarde, dat de smokkelarij van tin en peper vier maanden geleden is begonnen, nadat een bende was achterhaald, die betrokken was bij de smokkel van wapens en opium. Hij schatte de waarde van de reeds gesmokkel de tin en peper op 10 millioen Straitsdollars. SCHEEPSBRAND IN ROTTERDAM Gisteravond is brand uitgebro ken op het 7.592 brt. metende En gelse stoomschip „Chrysanthe mum", liggende bij de terreinen van de Rotterdamse Droogdok Mij. Door tot nu toe onbekende oorzaak was de bovenbouw van het schip in brand geraakt. De brandweer bestreed met de fabrieksbrand- weer het vuur met succes, zodat de opbouw van het schip voor het grootste deel gered kon worden. Inmiddels was echter gebleken, dat ook in een der olietanks brand woedde. Grote rookmassa's stegen uit het schip op en verhinderden de brandweer aanvankelijk tot de vuurhaard door te dringen. Toch is deze er twee uur later met een zevental stralen in geslaagd het vuur meester te worden. De scha de is nog niet te overzien. (Advertentie) Onze collectie WARME thans mooier dan ooit LANGESTRAAT 20-22 ALKMAAR ESPERANTO-NIEUWS De ambtenaren van de Duitse Spoorwegen krijgen nu lessen in Esperanto, omdat deze taal het in ternationale verkeer door weder zijds begrip kan steunen. In het blindeninstituut „Santa Luzia" te Porto Alegre, (Brazilië) is een Esp.-cursus begonnen, welke door alle bewoners van het insti- tuht wordt gevolgd. In navolging van verschillende landen heeft nu ook de PTT te Tsjechoslowakije een serie prent briefkaarten uitgegeven met Espe- ranto-tekst. Het secretariaat van de Verenigde Naties (UNO), te Lake Success verzocht de Esp.-vereniging van Noord-Amerika, aan haar secreta riaat een duizendtal exemplaren te zenden van de Esperanto-tekst van de Universele verklaring van de Rechten van de Mens. Dit is de eerste keer, dat de UNO een bro chure in het Esperanto over de wereld verspreidt ALKMAAR. Witlof: I 35—43, II 26—32; rode kool 6—11.30; savoye kool 6.6011.60; groene kool 14.50—30.50; spruitkool: I 40—57, II 2238; boerekool 14.5032.50, an dijvie 621.03; rode bieten 69; winterpeen 611.10; uien: I 21.50— 33, II 14—20; prei: I 35—57, II 20— 34; knolselderij 1321; soep 1416; selie 12.50; goudreinette 3540; gieser wildeman 1822; winter- ajn 1316. PURMEREND, 18 Jan. Witlof 1640; bloemkool 825; rode kool 614; savoye kool 812; spruitkool 2466; boerekool 2639 andijvie 104; rode bieten 48; gare bieten 912; winterpeen 610; uien 16 29; uien drielingen 1624; uien nep 10; prei 2454; Brabantse bellefleur 621; Bramley Seedling 526; Goudreinette 1651 Gron. Kroon 5 25; Jonathan 1049; Present van Engeland 1044; Zoete Campagner 421; Zoete Winterkroon 1024; Bonne Louise d'Avranches 1440; Fertilon 716; Gieser Wildeman 8 21; Winterlouwtje 816; Winter- jan 517; Zwijndrechtse Wijnpeer 5 NRD-SCHARWOUDE, 19 Jan 20000 kg uien 29.20—35.30; 3500 kg peen: II 13.20—1380, III 9.10—9.40; 77000 kg rode kool 6.0012.80; 28000 kg gele kool 16.6017.20; 3000 kg groene kool 24.0034.00; 153000 kg witte kool 15.1017.40; 4000 kg kro ten 6.90—7.60. WARMEN HUIZEN, 19 Jan. 6800 kg uien 33.0034.30, grove 30.00; 2300 kg peen: II 11.30. III 9.70; 7500 kg gele kool 13.40—14.20; 57000 kg rode kool 6.00—13.40; 33000 witte kool 15.20—16.90. Een van de puzzle Se agitatie van Ned. ken tegen de Kathol: steeds op welke gre de opvatting kwam Spanje geschiedde d katholieken, nu een beeld was van wat n de de onverdraagzaa Kath. Kerk. Wanneei waarom nu juist Spr tant voorbeeld was Hcisme. dan kreeg mer een antwoord, «een beletsel in dez de stelling te blijvei dat wanneer de K Nederland eens de kregen, deze Ned. K «enover hèt protest zelfde onverdraagza zouden aannemen, als katholieken deden. D ders geen Spanj aarde de zaken in Spanje politiek toch wel iets dan in Nederland, w heden, welke men hie gemakkelijk over het Maar, zoals het gev bij elke anti-papisti gebeurde het ook we innerlijke voosheid en tigheid ervan moest tenslotte tegen de oi waarheid afleggen. Eerst hebben we ei geleden in ons land Spaanse protestantse Villa uit een der r« van Barcelona, die eei gen kwam houden ove tantieme in Spanje en caal een einde maakt gende dat de Spaanse werden vervolgd door lieken. Hij ontkende, drukking hier en daar testanten van de Kat ging, dat. waren alleen een aantal fanatieke die men bij een warm als Spanje nu eenmaa getale aantreft en die leid werden door pc door godsdienstige mot Naast dit gezaghebbi hebben we dezer dager over de verdrukking testantisme in Spanje, de bekende predikant Linde uit Utrecht, die deze kwestie in opdrac Wereldraad voor Kerke reis van enige weken heeft gemaakt en in e< Utrecht een verslag bracht over zijn bevind Ds. v. d. Linde stelde van een vervolging de ten door de ka'holieker geen sprake is, wel v drukking hier en daar verdrukking geldt allei Spanjaarden, die prote den. Buitenlandse worden overal ongemoe Waarop wij intussen len wijzen, is de conclu v. d. Linde. n.l. dat m< hetgeen in Spanje gé mag generaliseren, en 2 het feit. dat in Spanje j worden onderdrukt, bli. Kath. Kerk waar zij de heid heeft, onverdraa Immers, zo gaat deze voort. in Portugal, Italië en hij had er nog tal kath. landen bij kunnen waar de katholieken 00 grote meerderheid vorm de reformatorische chris en ongestoord leven. En met deze duidelijl ring, valt heel de agitati onverdraagzaamheid van Kerk, op grond van 1 Spanje zou gebeuren, in Daar blijft letterlijk over. Ds. v. d. Linde deelde kleine plagerijen mee. v protestanten in Spanje z onderworpen, zoals bijv. gang naar het protestanl mengde huwelijken enz. er hierbij aan herinnere het protestants-socialistis den t.a.v. de katholieke 1 precies dezelfde bepali staan. Overigens toont Ds. v met tal van argumenten de minder vriendelijke van een groot aantal ka jaarden tegenover de pr voornamelijk te wijten Spaanse politieke moti vereenzelviging van de ten met de communisten, kerken in brand staken ters vermoordden; de 1 nale agitatie van niet-ka tegen Spanje en dit alle VRIJDAG 20 JANU HILVERSUM I 7.00—24.00 KRO 7.00 7.15 Ochtendgymnastiek. Wofoonmuziek; 7.45 Moi en liturgische kalende raeuws en weerberichten; rnofoon muziek; 9.45 Scl ll'oo v^°i 10'40 °rg,< 11.00 Voor de zieken; 11.4 radio; 12.00 Angelus; 12.0! J^nnziek; 12.30 Mede z.33 Gramofoonmuziek; 1; newijzer; 13.00 Nieuws ■ekiucws, 13.20 Metropol 14.00 Gevarieerd programr gramofoonmuziek; 15.00 1 v' 1J5-30 Bariton en piai voor de zieken, 17.00 Voor i'-15 Kinderkoor; 17.45 jn entsorkest; 18.30 Voor c krachten; 19.00 Nieuws jnngsuitzending; 19.35 halfuur; 20.00 Nieuws; 21 2fiTnn£ man Z®*t er 't zi fy-40 Gramofoonmuziek; 2 n van 't huwelijk", causer Nieuws; 23.15—24.00 Dans HILVERSUM n J-00 VARA; 10.00 VPRi lq£A,L12'00 AVRO; 16.00 )mDA RO: 21-00 VARA VfRO. 23.00—24.00 VAR 7'15 Gramofoor o-w Nieuws en weerberichl gramofoonmuziek; 8.50 Gramofoonmuz: ^l rf^den; 9 35 °ramo Mori 00 .Thuis", causerl rr,uïfTW"din^ 10-20 Gra rnk; 10.30 Voor de vrou' 11 ijfPelie-koor; 11.05 Voo k.„ Orgelspel; 12.00 Zuid kaans orkest; 12.30 Meded foor, Sport praatje12.45 loonmuziek; 13.00 Nieuws

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2