Een rustige vergadering, anderhalf uur door geheime zitting onderbroken iïW- r 7.50 2.81 5.48 De negenhonderd gepasseerd INVOERING GEZINSTARIEF NYLON kousen Politie-ai plegenc Gemeenteraad Alkmaar f/ZERMOGÈNE MIDDEN //V L ANGESTRA AT Grepen uit de gemeentebegroting 7 950 Een nieuwe R.K. Jongens-U.L.O. De Rijkswerkplaats Elise ,Rita t» IJftT kousenbar Plannen voor Koninginnedag J Om 8 uur begint de Schola Hande kingen mc „ome i hevige koude Drie dag PAGINA 2 VRIJDAG 20 [ANUARI 1950 Onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. H. J. Wytema kwam gisteren de Alkmaarse gemeenteraad in vergadering bij een. De burgemeester sprak zijn nieuwjaarsrede uit, waarvan wij de inhoud gisteren reeds in het kort hebben weergegeven. De nestor van de raad, de heer Sietsma, beantwoordde de rede van de burgemeester en prees diens open oog voor het culturele leven in onze stad en zijn wens tot bevordering van uitbreiding van werkgelegenheid. Hierna wenste de voorzitter na mens de raad de heer Vleugel geluk bij de geboorte van diens dochter. De raad besloot vervolgens een telegram van gelukwens te zenden bij gelegenheid van de 7de verjaar dag van H.K.H. Prinses Margriet. Ingekomen stukken De mededeling van de afwijzing bij Kon. Besluit van het beroep, in gesteld door de Ver. St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen alhier tegen het raadsbesluit waarbij af wijzend werd beschikt op een aan vrage om medewerking bij de aan schaffing van Bos-atlassen en zak woordenboekjes, werd door de raad voor kennisgeving aangenomen. De goedkeuring van Ged. Staten was binnengekomen van de volgen de raadsbesluiten: het aangaan van een geldlening van f 500.000, het be schikbaarstellen van een crediet van f 111.138.75 en van f 79o.000 voor de bouw van 96 woningen aan de Wil lem de Zwijgerlaan, een uitgave van f 6000 voor het uitdiepen van de ziekenhuisgracht, het verhuren van 't perceel Zandersweg 1, de ver pachting van een boerderij en lan derijen aan de Helderseweg aan de heer J. Borst, het verhuren van bouwland en water te N. en Zuid- Scharwoude, de aankoop van bouw terrein aan de Jan van Scorelkade hoek Nic. Beetskade, de verkoop van bouwterrein aan de Spieghel- straat, de verpachting van gemeen teviswater, de reglementswijziging van Maatschappelijk Hulpbetoon, 'n uitgave van f 2800 voor voorzienin gen aan de percelen aan het Luttik Oudorp waarin de Sociale werk plaats zal worden gevestigd, de uit gave van f 725 voor de omrastering van het speelterrein aan de van Teijlingenstraat, het instellen van een rechtsvordering tegen de ker misexploitant Koopal te Leeuwar den. Een verzoek van Ged. Staten om verlaging van de post „kosten van eerste inrichting van schoolge bouwen", op de begroting voor 1949, werd in handen gpsteld van B, en W. om bericht en raad, evenals een verzoek van de Bond voor het Ge zin, om bevordering van een school geldregeling voor het L. O., waarbij het vermenigvuldigingscijfer niet hoger is gesteld dan 1 en een re ductie op het schoolgeld wordt toe gestaan, als verscheidene kinderen uit één gezin het onderwijs volgen. De raad besloot aan mej. A. v. d. Beidt op haar verzoek eervol ont slag te verlenen als onderwijzeres aan de Vondelschool, met ingang van een nader door B. en W. te be palen datum. Ingekomen was een brief van het raadslid J. Wiese (PvdA) met het verzoek in de e.v. raadsvergadering aan B. en W. vragen te mogen stel len o.m. omtrent de stichting van een gemeentelijk verzorgingshuis. Dit verzoek werd toegestaan voor de vergadering van 16 Februari. Bovendien bevond zich onder de ingekomen stukken een brief van Ged, Staten ten geleide van het door her goedgekeurde raadsbesluit tot uitbreiding van de school voor buitengewoon lager onderwijs in 't Victoriepark met vier in plaats van met twee loaalen, die voor kennis geving werd aangenomen. Geldlening van 1 millioen Nadat de heer J. Korsman, met ingang van 1 October 1949 voor vast benoemd was als leraar bouw kundig tekenen aan de gemeente lijke avondschool voor lager nijver heidsonderwijs, aanvaardde de raad het voorstel tot het aangaan van 'n geldlening groot f 1.000.000 met de N.V. A'damse Bank te Amsterdam, tegen een rente van 3% pet. De le ning zal aflosbaar zijn in 50 jaar. De opbrengst er van zal worden aangewend voor de bouw van 96 woningen, van de handelsschool en de ri.ikslandbouwwinterschool en voor de overname van de aandelen van de Overdekte. Regeling van heffingen Het bedrag van de heffing van opcenten op de hoofdsom der per sonele belasting werd wederom be paald op 150. Dat van de heffing van opcenten op de hoofdsom der grndbelasting wederom op 190 voor de gebouwde eigendommen en op 110 voor de ongebouwde eigendom men. De raad in besloten zitting Voor het gebruik van het beurs gebouw tijdens de graanbeurs werd een verordening vastgesteld op de heffing van rechten. Per jaarabon nement zal de heffing f 5 bedragen per keer f 0.25. Tafels en zitplaat sen kunnen worden gebruikt voor f 15 per jaar of f 1 per keer. Voor medebestuurderen en bedienden van een firma, waarvan een bestuurder de abonnementsprijs heeft voldaan, zal voor het gebruik van het beurs gebouw slechts f 2.50 verschuldigd zijn. Voordat deze verordening werd vastgesteld ging de raad in geheime vergadering, die ruim an derhalf uur duurde. De heffing van beerputten- en tonnenbelastmg, waarvan de veror dening tot 1 Januari '50 was goed gekeurd, werd opnieuw geregeld. De tarieven werden ongewijzigd overgenomen, omdat het, zolang de financiële positie van de gemeente het toelaat, niet gewenst werd ge acht, met het oog op de aan het huizenbezit verbonden lasten, de tarieven te verhogen, zodat zij zou den zijn aangepast aan de sterk ge stegen kosten van de diensten. Het nog slechts in een enkel geval toe passelijk tarief van f 20 bij het ge bruik van twee of meer tonnen en de vrijstelling van het privaat rechtelijk bezit van de gemeente besloot men te laten vervallen. Vuilnisemmer-retributie Een voorstel tot het vaststellen van een verordening op de heffing van een vuilnisemmer-retributie, werd door de raad aanvaard. Bij hot gebruik van een door de gemeente beschikbaar gestelde uniforme vuil nisemmer, zal een recht worden ge heven van f 0.90 per emmer. De emmers blijven het eigendom van de gemeente. Zoekgeraakte of on bruikbaar gemaakte vuilnisemmers zullen moeten worden vergoed met betaling van f 5 per emmer. De in vordering van het recht zal kunnen geschieden door bemiddeling van de lichtbedrijven. Het advies van de financiële com missie luidde, dit voorstel aan te houden om alsnog een plan om trent huisvuilbelasting te bezien. ,De heer Hoytink (AR) bij wie zich de heren Sietsma (PvdA) en Hols- muller (VVD) aansloten, wenste deze aanhouding alsnog. De voorzitter wees op de psycho logische gewenstheid van de retri butie, waardoor voorkomen wordt, dat de indruk wordt gewekt als zouden vuilnisemmers gratis wor den verschaft. De heffing der retri butie levert voldoende op om de aanschaffing der vuilnisemmers te' dekken. Er is principieel onder scheid tussen retributie (voor bewe zen diensten) en belasting (onge acht of van diensten gebruik wordt gemaakt). Ook de heer Venneker (KVP) sloot zich aan bij de heren die uit stel wensten om het gehele plan der vernieuwing van de huisvuilvoor- ziening te bezien. De heer de Zeeuw (KVP) sprak zich uit voor de heffing der retri butie en voor het afzonderlijk be zien van het plan der huisvuilbe lasting. De voorzitter stelde in het licht dat men zich door de vaststelling van een retributie geenszins bindt voor de toekomst. Ook wethouder v, Slingerland (KVP) verdedigde het vorstel waar na het werd aanvaard. Geen sirafverordening Vuilnis emmers Nu binnenkort de vuilnisafvoer met de nieuwe roltrommelauto's 't noodzakelijk zal maken dat de Alk- maarders voor hun huisvuil nieuwe, van gemeentewege beschikbaar ge stelde, vuilnisemmers zullen gebrui ken. rijst de vraag of het gebruik van deze uniforme emmers kracht moet worden bijgezet door een strafverordening. De commissie voor de strafverordeningen meende met B. en W. dat begonnen kan worden met van het publiek te verwachten dat het de uniforme vuilnisemmers vrijwillig in gebruik zal nemen, daar zij immers voor een geringe jaarlijkse vergoeding ter beschik king worden gesteld. De raad stem de hiermee in. Op voorstel van B. en W. wordt besloten advies te doen inwinnen bij het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater te Den Haag, inzake de technische uitvoering van een aan te leggen installatie tot zuive ring van het rioolwater. De kosten groot f2000 zullen geregeld worden bij suppletoire begroting. Verkoop van grond De raad besloot tot verkoop van een perceel grond aan het Kwakel- pad, voor de prijs van f 14 per M2. Het perceel is groot ongeveer 857 M2. Het wordt verkocht aan de heer F. H. Ringers of zijn lastge vers. Tevens werd besloten aan de koper van dit perceel optie te ver lenen op een terrein, eveneens aan het Kwakelpad, ter oppervlakte van ongeveer 675 M2. De, raad machtigde B. en W. de kosten van het aanbrengen van kabels en lei dingen voor electriciteit, gas en water, voor zoveel nodig, te beta len uit het fonds dat ter bevorde ring van de vestiging van indu- stiën beschikbaar is gesteld aan het grondbedrijf. Deze kosten zullen, mede op verzoek van de heer de Zeeuw (KVP), nog nader met de raad worden opgenomen. Op het perceel dat de raad be sloot te verkopen, zal een fabriek voor de opslag en de verwerking v. kaas, inclusief een bedrijfswoning, worden gevestigd. Gratificatie Aan het gemeentepersoneel werd bij raadsbesluit een gratificatie toe gekend van 2 pet. van het jaarin komen voorzover dat niet meer be dragen heeft dan f 4560. Deze gra tificatie werd vastgesteld voor het jaar 1949. De raad machtigde B. en W. tot het in staat stellen van de school besturen van de bijz. scholen voor voorbereidend lager onderwijs, om aan het onderwijzend personeel dier scholen gratificaties uit te keren tot hetzelfde bedrag als door het on derwijzend personeel aan scholen voor gewoon lager onderwijs zijn, of zullen worden genoten, over eenkomstig dezelfde regelen. Het daartoe benodigde bedrag wordt uit de gemeentekas als subsidie ter be schikking van de schoolbesturen ge steld. Monfagebouw bij „Goed Wonen" Ten verzoeke van de. Federatie van Woningbouwverenigingen, be sloot de raad ,op voorstel van B. en W. 47 montagewoningen door de gemeente te bouwen op het terrein tussen Spieghelstraat en Catsstraat, over te dragen aan de R.K. Woning bouwvereniging „Goed Wonen" en daartoe de benodigde grond te ver kopen aan deze vereniging voor de prijs van f1650 per te bouwen wo ning, vermeerderd met de kosten van overdracht en uitmeting. De to tale koopsom bedraagt f78.500. De kosten van de bouw der woningen, welke na de overdracht zullen moe ten worden terugbetaald aan de gemeente, bedragen volgens raming f 550.000. Voorts werd nog besloten tot ver koop van een perceel grond en wa ter nabij het Zeglis groot ongeveer 1260 M2 aan de héér J. Sterk voor de prijs van f 8190. Het perceel zal door de koper worden bestemd voor uitbreiding van zijn betonwaren- fabriek, voor het opslaan en ver werken van materialen voor het plaatsen van gebouwen met indus triële doeleinden en voor het bou wen van een dienstwoning. Ja lezers, ook gisteren ontvingen we weer uit alle delen van ons rayon bijdragen voor het R. K. Militaire Tehuis in Ede. Er er kwam zoveel uit de bus dat we thans meer dan negen honderd gulden bij elkaar hebben. Om precies te zijn: f 906.06, De stroom kolenbonnen 544 blijkt (gelukkig) niet te stuiten. Een dichterlijke lezer schreef: „Vele kleintjes maken één groot, zo is de aalmoezenier gauw uit de nood". En een ander die niet wilde achterblijven schreef: „Inplaats Aran ze naar het postkantoor mee te nemen, geef ik ze liever aan majoor Van Bohemen!" Afdelingen van K.V.P., R. K. Vrouwenbeweging en K.A.B. droegen een steentje bij, evenals een Boerenleenbank. We noteerden: K.V.P. afd. B. f 1.50; R. K. Vrouwenbeweging afd. H. f2.—; K.A.B. afd. G. fl.50; J. S. f5.—; P. V. f2.—; mvr. U. f 5.—; H. H. f 1.—; N. N. f 5.50; J. M. F. f 3.—; W. f 5.—; S. f 1.Boerenleenbank te L. f 5.N. N. f 5.G. Sch. f 2. N. N. f3.—; fam. L. f2.—. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermo- gènede weldadige warmte verjaagt verkoudheid. Reftant bouwvolume voor particuliere bouw Op een desbetreffende vraag van de heer Couwenhoven (PvdA) deel de de burgemeester mee, dat hët restant bouwvolume ten goede zal komen aan de particuliere woning bouw volgens het financieringsbe sluit 1948, waarvoor een zodanig aantal aanvragen loopt,, dat de wo ningbouwverenigingen wel niet voor de traditionele bouw van het bouwvolume zullen kunnen profi teren, Montagewoningen zullen kunnen worden gebouwd in de Hooft- en Huijghensstraat en in het Uitenboschkwartier. Particuliere woningen kunnen gebouwd worden op bouwrijpe grond in andere stads delen. Voordat de voorzitter hierna de vergadering sloot, werd de volgen de raadszitting bepaald op 16 Febr. Na afloop van de vergadering brachten de raadsleden met de bur gemeester, op diens voorstel een be zoek aan de prentententoonstelling in het stedelijk museum. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. AANHOUDENDE VORST Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noord en Oost. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen matige vorst, over dag overwegend lichte vorst. K.F.C.-keuringen ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater: Muzikale scherpschutters, 14 jaar; De geheime dienst in actie, 14 jr.; Cinema Americain: Vijf op de huwelijksreis, alle leeft.; Harmo nie: Het mysterie van Tanger, onb.; Victoria: Paniek in het wa renhuis, 14 jaar. GEEN SPREEKBEURTEN MEER VAN HENRI DE CREEVE Zijn Lichtbaken blijft Naar „De Nieuwe Dag" ver neemt moet Henri de Greeve op doktersadvies zijn spreekbeurten dit jaar annuleren. Dit geldt niet voor zijn wekelijks Lichtbaken voor de K.R.O., welke rubriek normaal zal worden uitgezonden. i'i J V -.H-V w „DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER" ALKMAAR. Voor de tweede abonnementsvoorstelling in serie C brengt het A.T.G. (Albert van Dal- sum en A. Defresne) Woensdag avond het bekende stuk „De we reld heeft geen Wachtkamer"" van de Hollandse auteur Maurits Dek ker. Dif stuk behandelt het actuele probleem van het gebruik der inter- atomaire krachten voor vernieti gingsdoeleinden Dekker wenst het op te nemen tegen de destructieve krachten van het atoomwapen en het prijsgeven van het atoomgeheim aan militaire machten. Hij belicht de algemene menselijke kant van dit vraagstuk en heeft hiervoor de toneelvorm gekozen, omdat van het toneel af de mens zich rechtstreeks en levend tot de mens kan rich ten. Zo is hij er in geslaagd een spannend drama te construeren. De hoofdrol wordt vertolkt door Robert de Vries (bekend gewor den ilit het fenomenale stuk ..School der Dapperen". In de vol ste zin creëert hij deze rol met de intuïtie van de kunstenaar, zó gaaf, zó diep en zó echt, dat het een voudig geen andere mogelijkheid meer overlaat. De overige rolleh worden op bewonderenswaardige wijze vervuld door Jo Sternheim. Jenny van Maerlant, Hetty Beck, Kees van Iersel, Lo van Hensber- gen, Cor Dommelshuizen en Paul van der Lek. „De wereld heeft geen Wacht kamer" is juist door zijn actualiteit het meest belangwekkende stuk van dit seizoen. Niemand mag ver zuimen het te gaan zien. RECTIFICATIE Door een misgreep bij de opmaak van onze krant van gisteren, kwam er boven het verslag van de praat avond van het Koepelcomité een verkeerde kop te staan; de kop n.l. van een grote Hanzevergadering. De attente lezer zal echter uit de inhoud van het er onderstaand ver slag wel begrepen hebben, dat het een verslag was van de door het Koepelcomité belegde vergadering. LOOP DER BEVOLKING OVER 1949 ALKMAAR. De bevolking be droeg per 31 December 1948 38822. Herstel van het bevolkingscijfer op grond van het verschil tussen de uitkomsten van de Volkstelling op 31 Me: 1947 en het administratief berekende inwonertal 95. De be volking bedroeg per 1 Januari 1949 38917 (38277). (De cijfers tussen haakjes geven de getallen aan over 1048). Zij is gedurende het afgelopen jaar vermeerderd door: geboorte met 893 (913); vestiging met 2157 (2049); totaal 3050 (2962). Zij is gedurende het afgelopen jaar verminderd door: overlijden met 393 (322); vertrek met 2164 12095); totaal 2557 (2417). De bevolking der gemeente is derhalve over 1949 vermeerderd met 493 (545), dit is 1,25 procent (1.41 procent) en bedroeg per 31 December 1949 39410 (38822). Het geboortecijfer bedroeg per 1000 inwoners der gemiddelde be volking 22.83 (23.66), Het sterfte cijfer bedroeg per 1000 inwoners der gemiddelde bevolking 10,04 (3,35) In 1949 zijn in deze -gemeente 299 (290) huwelijken voltrokken waarvan 145 (141) kerkelijk zijn in- zegend. In 1949 werden 24 (35) echtschei dingen ingeschreven. ALKMAAR. Vroeger dan verwacht werd sal dit jaar de ge meentebegroting. welke de Raad gisteren werd aangeboden, worden behandeld; op 22 Februari begint de Raad dexe behan deling, welke zo nodig op 23 en 24 Februari wordt voortgezet. De begroting is, wat de gewone dienst betreft, in evenwicht en werd aangeboden met een eindbedrag in ontvangst en uit gaaf van f 6,773.941.73, met een onvoorzien van f 249.913.19. Dit bedrag aan onvoorziene uit gaven heeft echter reeds groten deels een bestemming; zo is ge raamd voor rente en afschrijving op de bij suppletoire begroting voorgestelde kapitaalsuitgaven 60.000 gulden; voor de nadere regeling van de -regelmatig voorkomende uitagven ingevolge art. 72 der L.O.- wet 25.000 gluden; voor het op vangen van de als gevolg van de devaluatie optredende prijs- en loonsverhogingen 80.000 gulden; voor de exploitatie van de Over dekte' 15.000 gulden, zodat voor tegenvallers bij de inkomsten en mogelijke nieuwe uitgaven nog f 68.913.19 resteert. Het evenwicht in de begroting is te danken aan de ditmaal zeer hoge opbrengst van de belastingen, geraamd op f 1.129.525.-- (in 1949 f884.175.—) en aan de uitkeringen uit het gemeentefonds, geraamd op f 1.623.220.15 (in 1949 f 1.548.610.15). De gemeentelijke huishouding moet nog volkomen drijven op de opbrengsten uit het gemeentefonds. Het toch al sterk ingekrompen be lastinggebied van de gemeente zal nog verder verkleind worden, als de aangekondigde plannen tot ge leidelijke opheffing van de onder nemingsbelasting uitgevoerd worden. In verband met de voorgestelde wijziging der vermakelijkheidsbe lasting (welke in 1949 f 193.000. opbracht), waarover in de 16 Febru ari te houden raadsvergadering een voorstel aan de orde komt, werd de opbrengst dezer belasting voor 1950 op f 160.000.geraamd. De verlaging van de vermakelijkheids- SLANKER ZONDER DIEET! Welke dame zou daar nu niet iets voor voelen? Dit kunt U nu wor den met een rubbercorset. Deze corsetten kleden zeer slank af, U wordt er zo één of twee maten slanker door. Het is opvallend dat deze corsetten geen baleinen heb ben, hetgeen vanzelfsprekend een bewegingsvrijheid geeft, die U nooit verwacht zoudt hebben. U kunt zich bukken en wenden, zonder dat U stekende of knel- lencje baleinen voelt. Wij raden U aan, neemt een kijkje in de etalage van Hofstede. Nog beter kunnen wij de dames aanraden om bij Hofstede binnen te gaan. De corsetspecialiste zal U de rubbercorsetten gaarne geheel vrijblijvend tonen en aanpassen. U weet het adres: HOFSTEDE, LANGESTRAAT 59 (Adv.) belasting zal een mindere ontvangst van f21.000.betekenen. Huisvuilbelasting? Door het tot grote hoogte ge stegen tekort van het bedrijf Ge meentereiniging, welk tekort nog zal toenemen, zal aan de invoering van een huisvuilbelasting, ter ver lichting van de aan de reinigings dienst verbonden lasten, op de duur niet te ontkomen zün. Voorts wordt in het vooruitzicht gesteld, dat aan de bezwaren van de huidige, niet aan de na-oorlogse stijging van de kosten van het levensonderhoud aangepaste school- geldrcgeling, door een verlaging van het vermenigvuldigingscijfer, tegemoet zal worden gekomen. Voorts lift het in de bedoeling in de loop van het jaar 1950 een gezinstarief voor huishoudelijk ge bruik en van enige tegemoetkoming in de tarieven voor middenstands- bedrijven en industrieën in te voe ren, zodra de daartoe noodzakelijke berekeningen zullen hebben plaats gehad. Doordat de olie- en kolenprijzen zijn gestegen, zullen deze tariefs verlagingen slechts van bescheiden aard zijn, terwijl nog niet met zekerheid kan worden gezegd, dat de bestaande gasprijs gehandhaafd kan worden. Inkrimping politiecorps De uitgaven voor de politie zul len een geringe vermindering onder gaan door inkrimping van het corps met twee man wegens de door het Rijk verlangde bezuiniging door afvloeiing van 55-jarigen. Voor de brandweer worden hogere perso neelsuitgaven geraamd ter verbete ring van de vergoeding aan de staf en ter aanstelling van een vaste commandant. Bij suppletoire begroting wordt geraamd f 303.000 voor verbetering van straten en vernieuwing van be schoeiingen en walmuren; f 140.000 voor verbouwing stadstimmerwerf en uitbreiding van loodsen; f 102.500 voor verdere modernisering vuil nisophaaldienst en f 15.000 voor de mede daardoor nodige verbouwing van dienstgebouwen. Voor de verbetering van het Stationsplein ten behoeve van het auto. en bussenverkcer is nog geen bedrag geraamd, daar de Neder landse Spoorwegen hebben mede gedeeld. dat zij voorlopig geen financiële medewerking aan het verbeteringsplan' kunnen verlenen; de onderhandelingen, die moeizaam verlopen, zijn echter nog gaande. Bij suppletoire begroting wordt f761.000 aangevraagd voor de ver dere bouwrijpmaking van terreinen, bestemd voor woningbouw. Evenals vorig jaar is f50.000 geraamd, ter uitkering aan het grondbedrijf, teneinde de uitgifte van industrie terreinen tegen aanvaardbare prij zen mogelijk te maken. Naar wij vernémen is thans offi cieel besloten aan de Rijkswerk plaats te Hoorn, waar thans vak cursussen gegeven worden voor timmeren en metselen, ook een vakcursus voor metaalbewerking te verbinden. Zoals men weet is deze Rijkswerkplaats, waarvan de offi ciële opening binnenkort zal plaats hebben, onlangs met de lessen be gonnen. 51 GAUGE-DUPONT DUSle KWALITEIT Extra lang Modetinten Alle maten Reclameprijs Links geweven Pracht kwal. Modetinten 8% t.e.m. lOVa Reclameprijs Sterke zuiver wollen kousen Engels fabr. Alle maten Reclameprijs STOFFENHUIS Langestr. 93 Tel. 4326 ALKMAAR (Advertentie) Nieuwe R.K. U.L.O.-school Voor 1950 werd nog bouwvolume gekregen voor de houw van een R:K. jongens U.L.O.-schooI; nage gaan zal worden of ook voor de openbare U.L.O.-school voorzienin gen in de huisvesting zal kunnen worden getroffen. Voor het deelnemen met een stand van de gemeente aan de in 1950 alhier te houden tentoonstel ling „Van de Wadden tot het IJ" is f 4000 uitgetrokken. Van de uit te voeren kapitaals- werken noemen wij nog: de bouw van een paardestal op het woon wagenkamp (f5.860); de stichting van een aula op de algemene be graafplaats Cf 45.250)uitbreiding van de school voor openbaar buiten gewoon lager onderwijs (f 65.000) verbreding van het Zeglis, door ver nieuwing van walmuren en bij komende werken (f150.000); ver nieuwing van de beschoeiing van de Schelphoek (f70.000) en ver nieuwing van de bodemverwar- mingsinstallatie voor de kassen der kwekerij (f 8.750). Wij komen op de inhoud van de begroting nog nader terug. Alkmaar. Ter voorbereiding van de feestviering op Koninginne dag, vergaderde dezer dagen ten stadhyize het Oranje Comité onder voorzitterschap van de heer G. van Slingerland, die mededeelde dat hij voornemens is zijn functie als voor zitter neer te leggen, zodra er een geschikte jongere opvolger gevon den zal zijn; hij hoopte dat dit in de e.v. maanden het geval zal zijn. Voorts deelde spreker mede, dat om tactische redenen de plannen tot fusie tussen de beide Oranje verenigingen zijn opgegeven, doch dat de Algemene en de Chr. Oranje vereniging zoals in het verleden het geval was bij voorkomende gelegenheden ook in de toekomst gullen Ijlijven samenwerken. Daar Koninginnedag dit jaar op Zondag valt en nog niet vast staat, of deze feestdag op Zaterdag 29 April of op Maandag 1 Mei of gelijk met ven nationale feestdag op Vrijdag 5 Mei gevierd zal wor den, kon de datum van de feest viering in Alkmaar nog niet vast gesteld worden; besloten werd de landelijke regeling in deze af te wachten. Alle aanwezige leden van de sub- comité's verklaarden zieh echter bereid mede te werken en vóór de volgende vergadering, welke 17 Fe bruari zal worden gehouden, hun pianpen met begroting in te dienen. In grote lijnen wera het program ma echter reeds gemaakt; het ver meldt een kindër-aubade en een massazang in de morgenuren, beide onder leiding van een plaatselijk dirigent. Voor de middag staat een sportdemonstratie op het program; wegens te geringe deelname bij vorige gelegenheden, zullen geen volksfeesten worden gehouden; de desbetreffende commissie zal iets anders organiseren; gedacht werd o.a. aan een singelloop voor diverse categoriën. Voor de avond zal getracht wor den een filmavond te organiseren met een programma van film over nationale gebeurtenissen. Er zal geen kerkconcert worden gegeven. Wel zullen bij de Oranje-verenigin gen voor haar leden aparte avond bijeenkomsten organiseren. De vier plaatselijke muziekcorp sen zullen hun medewerking ver lenen voor muzikale rondgangen door de stad en eventueel concer ten op verschillende punten in de stad. Ook de medewerking van het garnizoen zal worden gevraagd. Op de volgende bijeenkomst hoopt men het programma definitief vast te stellen. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur Scho. la Publica. Filmavond Afri- ka-film van mr. Regouf. VALKS LUNCHROOM: 8 uur Vereniging voor Weer- en Sterrekunde, lezing over de Planeet Mars. BIOSCOPEN: Cinema Ame rica: Vijf op Huwelijksreis, alle leeftijden; Victoria; Pa niek in het Warenhuis, alie leeftijden; Harmonie: Het mysterie van Tanger, 14 jr; A. B. T.: Muzikale Scherp schutters, 14 jr. Burgerlijke Stand ALKMAAR. -» Geboren: Anne- marie d, v. P. A. Swier en L. J. de Korver; Cafharina M„ d, v. W. J, Dorenbos en M. C. Hoebe; Johannes P., z. v. J, Asjes en G. Oud. Gehuwd: Cornelis W. de Vries en Aaltje Goudsblom. Ondertrouwd: Antonius J. van der Wielen, 24 jaar en Afra Kop- pes, 22 jaar; Jacobus Wijmans, 23 jaar en Geertruida Smith, 22 jaar; Johannes Th. T. Verhaart 28 jaar en Willy van Kesteren, 27 jaar; Jacob Mantel, 40 jaar en Rosaüna M, van den Broek, 24 jaar; Jacobus B. Smorenberg, 28 jaar en Wilhel- mina E. M. van den Eijnden, 25 jaar; Willem Timmerman, 30 jaar en Marie Chattillon, 35 jaar; Johan nes W. Wildenburg, 23 jaar en Martha van Hooff, 24 jaar. Overleden: Wilhelmus E. Zomer dijk, 78 jaar, wed. van M. J. van Sehaik. STERKER HUGO BOYS WON OP HET NIPPERTJE In da j.l, Zondag op Texel ge speelde wedstrijd is weer eens duidelijk gebleken, dat men voor de zwakste tegenstander nog moet oppassen, Onder een gedurige motregen nam Texelse Boys de aftrap met de wind m de rug. Direct reeds trachtten zij van het windvopr- deel te profiteren door scherpe aanvallen pp het Hugo Boys-doel te formeren. Schot na schot werd op het heiligdom van keeper Pan- cras gelost en werkelijk niet zon der succes, want na 7 minuten spelen hadden de eilandbewoners reeds een 20 voorsprong door twee prachtige goals van de Witte en Rijp, resp. rechtsbuiten en rechtsback. Uit dit laatste doel punt bleek wel hoe fel Texel in de aanval was, daar zelfs de back een goaltje scoorde. Toch zinde Hugo Boys dit alles niet, en na van de ergste schrik te zijn bekomen, begonnen zij zich te herstellen. En ook zij wisten in 7 minuten tijd twee doelpunten te maken. Door een verrassende doorbraak van midvoor Doode- man en een prachtige voorzet van rechtsbuiten de Wit werd de ach terstand tot 21 verkleind. Enkele minuten later was het dezelfde midvoor, die met behulp van zijn rechtshalf Beentjes de stand we derom gelijk maakte. Vooral in deze eerste helft was het span nend en hoewel Hugo Boys ster ker waren, waren zij zo door het enthousiasme van Texelse Boys overbluft, dat er in het begin der match een algehele verwarring in dit team heerste. Toch zag Kager na een half uur spelen de kans om de Heerhugowaarders de lei ding te bezorgen en met een mooi schot maakte hij het vijfde doel punt in de puntenrace. Na de rust trachtte Texelse Boys dezelfde truc te herhalen, doch aanvankelijk mislukte dit. Maar het hun eigen doorzettingsvermo gen en enthousiasme zegevierden ook hier weer en door mooi sa menspel in de voorhoede wist Texel de stand weer gelijk te krijgen. Hierna trokken ze met 5 man in de verdediging, waar door een bijna ondoorboorbaar rotsblok voor het Texel-doel ont stond. Harde schoten werden gegeven, mooie ballen voorgezet, doch alles werd door de Texel-achterhoede geretourneerd. Na een ruim half uur in het offensief te zijn ge weest, werd Hugo Boys een pe nalty toegewezen. Kager, H.B.- linksbuiten, stelde zich op, schoot, doch raakte jammerlijk genoeg meer grond dan bal, waardoor deze prachtige kans voor de Heer hugowaarders verloren ging. Toch gavep zij het niet op en met een geheel onverwachte doorbraak schoof midvoor Doodeman voor de 4de maal in. Heel op het nippertje is het de Hugo- Boys dus gelukt om het enthousiaste Texel-team er onder te houden. (Door omstandigheden is dit wedstrijdverslag tot onze spijt verlaat.) ALKMAAR. Het bestuur van Schola-Publica verzoekt ons de be zoekers aan de filmvoorstelling van hedenavond in het Gulden Vlies op tijd aanwezig te zijn omdat precies om acht uur de filmvoorstelling be gint: wie dus, voordat de zaal in het donker wordt gezet, van een plaats verzekerd wil zijn, kome op tijd! Uitgesproken faillissemtnt BERGEN, r— Door de Alkmaar- se rechtbank is het faillissement uitgesproken van Franciscus H. Nieuwephuizen, kunstschilder te Bergen, van Bladerenweg 2. Rechter-cómmissaris is mr. J. N. Alblas, curator mr. G. van Hilten. Burgerlijke Stand SCHOORL. Geboren: Cornelia J. J., d. v. J. P. Berkhout en van O. P. A. Dekker; Cornelia J„ d. v. N. Hof en van W. van Assem. Ondertrouwd: P. Hoogvorst en E. Visser Gehuwd: G. Dalenberg en C. Schoen; P. J. Schouten en C. E. Stam; J. Druijven en E. A. Blokker; R. Kristoffersen en C. J. Blom, Overleden; M. Brommer, 69 jaar, gehuwd met J. Fancis; J. E. G. Vermij, 79 jaar, weduwe van W. van Masijk van Reenen; W. van Buuren, 63 jaar weduwe van J. Wit. Clubnieuws Hugo-Boys HEERHUGOWAARD-NRD. Drie elftallen zullen a.s. Zondag de strijd aanbinden. Het programma luidt: Con Zelo 1Hugo Boys 1, aanv. 2,30 uur, vertrek 1.45 uur per fiets, scheidsrechter C. W. Viset. Hugo-Boys IIZAP V, aanvang 2.30 uur, scheidsrechter J. Smit, terreindienst Jn. Bos en Jo Hoek. Alw. Forward Jun.Hugo-Boys Jun. aanvang 12 uur, vertrek om half 10 vanaf het Verlaat per Naco-bus, scheidsrechter Jac Ko ning, geleider A. Plak. Nog steeds bestaat er gelegen heid om zich op te geven voor de Zaterdagmiddag-competitie voor jongens van 1012 jaar. Opgave bij A. Plak. Zaterdagavond in café Groenland jaarvergadering van Hugo-Boys. Alle leden worden verwacht, uit gezonderd de adspiranten. Ook le den van de supportersclub zijn welkom. Naar te Boni zal op 23 Fcbri gatie Nederland Frankfort bespr ren met Duitse tegenwoordigers men tot normal delsbetrekkingei land en West-Di De Nederland zakelijk de nad onmogelijkheid zich te houden goud-clausule m de aanzuivering ningen, verder oj heid, om in dit ning te houden keerde waarden land toebehoren, en op de noodza van het transito' Te Amsterdar een eerste same: landse en Duitse dert de oorlog r kenlieden uit He gart waren te g; van Koophandel land nadat zij tei hadden gebracht Rotterdam en de N.O.P. te Zwolle. uit de aethei Zondag j.l. he( „Ome Keesje" de j de microfoon gek telijke vader var luisterde uitzendi Capellen, heeft 2 turen van „Ome beeld. Tijdens de de uitzendingen doch na de be' „Ome Keesje" m< turen terug. Wille acht thans echtei men om met deze te, houden. Zo is di thans getrouwd e vertrokken, vanw; ding met de studi 11.000 door de van de Mississippi huizen verdrevenen koude trotseren. I nieuwe overstromin nomcfe. Bar winter" de Noordelijke vIe Canadese grens tot van het gebied der aan de Ohio. In he der V.S. zijn in eei sen van koude c Glasgow (Montana) peratuur tot bijna sius onder nul. Uit zware sneeuwval g Italië, Engeland en De waters! WASHINGTON Truman heeft giste dat Jiij niet de oper handelingen met d over een waterstofl Woensdag berichten nen, overwoog. Hij mentaar te leveren, vraagd werd, of hi van een waterstofb en sprak tegen dat Stalin zou gaan. In het door de oor nieuwe wijken verr ZWOLLE Voor Rechtbank werd De 'aak behandeld tegen nian G. J. D. te Deve: 21 October tijdens de van de 60-jarige besc R-, deze een stomp tf zicht gaf, waardoor de achterhoofd op de stra; Met een gebarsten set schadigde hersenen w naar een ziekenhuis waar hij drie dagen la liet voorgevallene h iictoberdagen onder srote opspraak veroo "leer omdat de politier jn dienst bleef. Daaror goed deze zaak voor openbaar te behandeler oliekelijk zou komen v: of hier van schuld, d£ an)f sprake was, dan noodlottige afloop een van omstandigheden i vloeiende uit een richti fn? van de politiedien: Niet minder dan 17 g ren gedagvaard, w.o. tv GiSen op medisch en op uit de verhoren kwam 'ijk vast te staan, dat ffer R. met zijn vrie enige café's hadden bez, .tevige borrel op hadde beman D. die R. in de op het Bergkerkplein a ue hem mee naar het

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2