V HERPROEF IVHD RADIO-PROGRAMMA Van Alle Dag Buiten!. Zaken gereorganiseerd Opinies uit mijn dagboek Marineschepen varen thuis Kath. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel dertig jaar De Beurs de Ons geschonden rechtsgevoel Nieuwe directies ingesteld Jacob Malik verliet atoombesprekingen Wordt nietoud voorUwtijd Reeds vee/ bereikt, nog vele wensen Naar wij vernemen: De uitspraak van het Finse volk Familieberich' Bedrijfsleider mannelijk kantoorbediende Slagersknecht °f gev, halfwas VRIJDAG 20 JANUARI 1950 Onze Bijzondere Raad van Cas satie heeft deze week voor de tweede maai een ernstige poging gedaan het geschonden Nederlandse rechtsgevoel te bevredigen door bij een sententie de zaak, welke do Raad ter cassatie was voorgelegd, voor een nieuwe behandeling naar een lager college te verwijzen, ten einde te doen onderzoeken, in hoe verre de klachten van de beschul digde, dat hij ernstig in de gevan genis is mishandeld, op waarheid berusten. Het betrof hier de zaak tegen W. A. Zondervan, tijdens de bezet ting leider van de beruchte WA.., welke weerbaarheidsorganisatie zich aan onmenselijke wreedheden tegenover politieke tegenstanders en vooral weerloze Joden, heeft schuldig gemaakt. Dat deze misdadiger een zeer zware straf voor dit optreden ver dient zal ieder normaal mens bil lijken, maar dan volgens de normen en met de methoden, welke een beschaafd volk daarvoor bezigt. De zeer ernstige mishandelingen welke blijkbaar deze verdachte door zijn bewakers, toen hij in een weerloze positie verkeerde, zijn toegebracht zijn niet alleen uitin gen van lafheid, maar getuigen ook van een mentaliteit welke in een beschaafde rechtsorde niet toelaat baar is. Wanneer deze man onmid dellijk na zijn arrestatie een flink pak slaag had gekregen, zou dit begrijpelijk en verschoonbaar zijn geweest- Maar dat hij nog een jaar later, toen hij reeds lang opgesloten zat in de cellenbarak te Schevenin- gen, door Nederlandse bewakers op ergerlijke wijze is mishandeld, kan in Nederland niet worden getole reerd. Bij de behandeling van deze zaak In eerste instantie, toen beklaagde de sporen en gevolgen van de mis handelingen nog duidelijk droeg, heeft het Gerechtshof in zijn arrest verklaard, dat het in dit geval niet de zwaarste straf wilde toepassen, omdat beklaagde door zijn bewaar ders zo ernstig mishandeld was. Ook het O.M. bij de Raad van Cassatie heeft nog gemeend door dit humane optreden deze zo scheef getrokken zaak weer in het rechte spoor te brengen. Wij achten het een gelukkig en vefblijdend ver schijnsel, dat ons hoogste rechts college, met deze wel wat goedkope oplossing geen genoegen heeft wil- ien nemen, maar de verantwoorde lijkheid voor de ergerlijke en voor heel ons volk beschamende mis handelingen, nadrukkelijk wil doen vastleggen, om, naar verwacht mag worden, de verantwoordelijke da ders daarvoor te doen straffen. Wij hopen alleen maar dat dit maal deze nobele poging van de Bijz. Raad van Cassatie niet op nieuw zal doodlopen op formalisti sche juristerij. Die vrees is niet ongegrond Want een eerste poging van dit hoogste rechtscollege, om een geschonden rechtsgevoel bij ons volk te her stellen, heeft tot nu toe weinig resultaat gehad. Het was bij de zaak van enkele lagere Haagse politieagenten, die door het Haagse Bijz. Hof streng waren gestraft, wegens het opspo ren en arresteren van Joden en personen uit de illegale beweging, waartoe de Duitsers hadden ver zocht. Deze beklaagden beriepen er zich op, dat zij deze handelingen hadden verricht op last van hun politiechefs, schriftelijk en monde ling gegeven, terwijl deze chefs, nog steeds in dienst zijn of nooit vervolgd zijn. Nog dezer dagen werd er in een der Haagse bladen op gewezen, dat de Haagse politiecommissaris P., die tijdens de bezetting, toen enkele illegalen een met Duitse goederen beladen schip in de Laakhaven in brand staken, deze daders opspoor de en uitleverde, nog altijd met behoud van salaris rustig door de Haagse straten wandelt. Wel is hij twee jaar geleden, op sterke aan drang van de illegaliteit, geschorst, maar daar is het bij gebleven. Hij is nimmer ontslagen en van enige vervolging is ook nooit gebleken. De Bijz. Raad van Cassatie heeft getracht aan dit ergerlijk meten met twee maten bij de Haagse po litie een einde te maken. Maar he laas heeft het Bosse Hof op forma listische gronden gemeend, aan de opdracht om de juistheid van het verweer van deze Haagse beklaag den te onderzoeken, niet te moeten 's-GRAVENHAGE. De reeds aangekondigde reorganisatie van het ministerie van Bnitenlandse Zaken heeft thans gedeeltelijk haar beslag gekregen. In plaats van de vroegere direc ties Politieke Zaken, Economische Zaken, en Verkeer en grote rivie ren, is een aantal nieuwe directies ingesteld, waarover de werkzaam heden der bovengenoemde vroe gere directies regionaal worden verdeeld. Men verwacht hierdoor een beter inzicht in de problemen van een bepaald gebied te berei ken en vooral een grotere coördi natie van het beleid. Uit deze samensmelting zijn thans de volgende nieuwe direc ties ontstaan: De directie Internationale orga nisaties voortkomende uit de vroe gere onderafd. Verenigde Naties der directie Politieke Zaken. Tot chef dezer directie is benoemd dr. C. L. Patyn, tevoren directeur van de Buit. Econ. Betrekkingen. Verder worden er vier afzonder lijke regionale directies ingesteld: de dirctie Europa, Oosten, Afrika en Midden-Oosten en tenslotte Westelijk halfrond. Het ligt in het voornemen mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, gezantschapsraad verbon den aan de Nederlandse Militaire Missie bij de Geallieerde Bestuurs raad te Berlijn, te benoemen tot chef der directie Europa; voorts om mr. S. J. baron van Ittersum, tot nog toe chef der directie Eco nomische Zaken, te benoemen tot chef directie Oosten tevens wnd. chef der directie Afrika en Mid den-Oosten, terwijl drs. E. H. van der Beugel, directeur van het Bu- DE HOGE AANKOOP VAN BUITENLANDSE TARWE Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer de Ruiter, betref fende de hogere aankoopprijs van buitenlandse tarwe in vergelijking met die van inlandse tarwe, heeft minister Mansholt geantwoord, dat door de devaluatie de tarweprijzen, zoals overeengekomen in de inter nationale tarwe overeenkomst en uitgedruk in Nederlandse guldens, aanmerkelijk zijn gestegen, zodat de tarwe, aangekocht op basis van de maximumprijs, thans belangrijk duurder is dan Nederlandse tarwe, die tegen richtprijs van verbouwers wordt gekocht. Behalve de maximumprijzen zijn in de overeenkomst ook minimum prijzen opgenomen. Het is echter in de praktijk tot heden niet mo gelijk gebleken tarwe beneden ma ximumprijs aan te kopen. Voor tar- we-aankopen buiten de overeen komst lïggen de prijzen zelfs aan merkelijk boven genoemde maxima. Voor importtarwe worden thans op basis van de maximumprijs van de overeenkomst prijzen betaald, welke geleverd C.I.F. Nederlandse havens, naar soort en herkomst va riëren van ca. f 27.tot ca. f 30. per 100 kg. Over het toekomstige prijsverloop valt niets met zeker heid te zeggen. Kind 3 jaar opgesloten De politie van Constanz be vrijdde Donderdag een 12-jarig meisje, wier ouders haar sinds 1947 in een kamer opgesloten ge houden hadden. voldoen, o.m. omdat zelfs wanneer zij deze bevelen hadden ontvangen van hun chefs, dit hun schuld niet verminderde. Juridisch moge dit misschien aanvaardbaar zijn voor het rechtsgevoel van ons volk is 't niet te verteren, dat de kleine man als de zondebok de cel wordt inge stuurd en zijn chefs, die hem dit gelastten, vrij blijven rondlopen. Een onberecht onrecht drukt op een volk als een loodzware last. Dat de Bijz. Raad van Cassatie dit aanvoelt is verblijdend. Maar wan neer dit geen gevolgen heeft, is het minder dan half werk. J. H. ZATERDAG 21 JANUARI 1950 HILVERSUM E 301,5 m.: 7.00—24.00 K. R. O. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram.muziek; 7.45 morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 nieuws en weerber.; 8.15 gram.muziek; 9.30 radio philharmonisch orkest en solis te; 10.00 voor de kinderen; 10.15 gramofoonmuziek; 11.00 voor de zieken; 11.45 orgelspel; 12.00 an gelus; 12.03 gram.muziek (12.30- 12.33 mededelingen); 12.55 zon newijzer; 13.00 nieuws en kath. nieuws; 13.20 gram.muziek; 14.00 orkestconcert; 14.20 engelse les; 14.40 kamerorkest en solist; 15.15 kroniek van letteren en kunsten; 15.50 koor, solisten en orgel; 16.20 gram.muziek; 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans". 17.00 voor de jeugd; 18.00 volksliederen; 18.15 jour nalistiek weekoverzicht; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 nieuws; 19.15 actualiteiten; 19.25 katholiek thuisfront overal: 19.30 commentaar uit de Benelux; 19.40 gram.muziek: 19.45 rege ringsuitzending; 20.00 nieuws; 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 gram.muziek; 20.15 lichtbaken; 20.40 amuse mentsmuziek; 21.45 puzzle; 21.55 pop. conc.; 22.30 wij luiden de Zondag in en avondgebed en li turgische kalender; 23.00 nieuws 23.15 omroeporkest en solisten: 23.4524.00 gram.muziek. HILVERSUM H, 416 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7,00 nieuws; 7.15 gram.muziek; 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 orgelspel; 8.45 gram.muz. (9.30- 9.35 waterstanden); 10.00 medi sche causerie; 10.05 morgenwij ding; 10.20 radiofeuilleton: 10.35 voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.30 viool en piano; 12.00 dansorkest; 12.30 medede lingen; 12.33 hawaiianmuziek; 12.55 kalender; 13.00 nieuws: 13.15 promenadeorkest; 13.45 gram.muziek; 14.00 het nederl. lied; 14.20 amusementsmuziek; 14.50 streekuitzending; 15.15 ra dio philharmonisch orkest en solist; 16.00 van de wieg tot het graf, causerie; 16.15 dansmuziek; 16.45 sportpraatje; 17.00 gram. muziek; 17.30 voor de jeugd: 18.00 nieuws: 18.15 populaire muziek; 19.00 artistieke staal kaart; 19.30 bijbellezing; 19.45 passepartout, caus.; 20.00 nieuws 20.05 actualiteiten; 20.12 vara- varia; 20.15 weense muziek; 20.45 gev. programma; 21.45 soc. commentaar: 22.00 metropole orkest; 22.25 onder de pannen, hoorspel: 22.45 kwartet; 23.00 nieuws: 23.15 parijse muziek: 23.3524.00 gram.muziek. BRUSSEL, 322 en 484 m.: 12.00 lichte muziek; 12.30 weerberichten; 12.32 licht orkest 13.00 nieuws; 13.15 gram.muziek: 14.00 causerie over spanje; 14.10 gram.muziek; 15.00 radiodocu mentaire; 15.30 orgelspel: 16.15 gram.muziek; 16.30 prairieliede ren; 17.05 nieuws; 17.15 accor- deonspel; 17.30 studentenleven: 18.00 accordeonspel; 18.15 gram. muziek; 18.30 voor de soldaten: 19.00 nieuws: 19.30 gram.muziek 19.50 medische causerie; 20.00 omroeporkest en soliste; 21.00 actualiteiten: 21.15 dansmuziek: 22.00 nieuws; 22.15 verzoekpro gramma; 23.15 nieuws; 23.20 jazzmuziek; 23.3024.00 gram. muziek. 484 m.: 12.05 lichte muziek: 13.30 nieuws; 13.15 gram.muziek 13.30 en 14 verzoeknrogramma: 14.30 gram.muziek; 15.30 verz.- programma; 16.30 lichte muziek 17.10 idem; 18.30 accordeonspel; 19.00. 19.40, 21.00, 22.15 en 23.00 23.55 gram.muziek. reau van de Regeringscommissaris van het Europees herstel pro gramma, tevens zal worden be noemd tot chef directie Westelijk halfrond. In verband met de opheffing van de directie Verkeer en grote rivieren is de functie van ver- keersadviseur gecreëerd, waarin zal worden benoemd mr. C. J. M. Schaepman, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, tot dusver chef directie Verkeer en grote rivieren. Binnenkort zal, ten behoeve van de Kamers der Staten-Generaal, een gedetailleerd rapport over de gehele reorganisatie verschijnen. LAKE SUCCESS, 19 Jan. (Reu ter). Jacob Malik, de Sowjet- Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, heeft heden de besloten zitting van de atoom energie-commissie verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van 1 de gedelegeerde der Chinese na tionalistische regering. In de com missie, waarin de grote vijf en I Canada zitting hebben, diende Malik een resolutie in tot uit sluiting van „de vertegenwoordi ger der Kwomintanggroep". Nadat de resolutie was verworpen ver liet hij de vergadering. De vijf permanente leden van de commissie hebben daarna in een communiqué bekend gemaakt, dat het hun, zolang de U.S.S.R. weigert aan de besprekingen deel te nemen, onmogelijk is de hun door de algemene vergadering toe vertrouwde taak te vervullen. In het communiqué wordt verder ge zegd dat de vijf staten-leden (Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, China en Cana da) met elkander in nauw contact zullen blijven en eventueel be perkte besprekingen zullen voe ren, indien dit in sommige om standigheden nuttig zou blijken. De Russische gedelegeerde in de Commissie voor het Verre Oosten, de ambassadeur in Washington Panjoeskin verliet om dezelfde reden een vergadering van dit orgaan, nadat een door hem in gediende motie was verworpen Op haar beurt liep ook de Sowjet- delegatie in de Commissie van Militairè Staven der V.N. de deur uit. VRIJDAG 20 Januari 1950. Gelezen van een kalender van de K.L.M. Daar bleek nu ach teraf een fout in te zitten. April had een en dertiq daqen en Juli dertiq. De K.L.M. laat, als een qoede onderneminq, die prijs stelt op „service", die fout herstellen en zendt de klanten qecorriqeerde kalen derblaadjes. Nu zou men den ken, dat zij dat doet met een deftiq briefje in officiële stijl. Maar de K.L.M. meent, dat een qrote maatschappij, die kapitalen omzet en weten- schappelijk-bedrijfseconomisch en wat al niet meer, qeleid moet worden, daarom de spitse qeest noq niet behoeft te ver waarlozen. En dus zendt zij die qecorriqeerde kalender blaadjes toe met een keuriq foldertje, waarop aan de voor zijden te lezen staat de waar heid van het oude rijmpje: Dertiq daqen heeft November, April, Juni en September, Fe bruari 28 alleen, en de rest dertiq en één! Verder laat de directie aan de binnenzijde van dit beqeleidende foldertje weten, dat men niet moet den ken, dat de K.L.M. zich zou willen beziq houden met de hervorminq van de kalender. Zij verzekert, dat haar ambi ties zich slechts beweqen op het terrein van de burqer- luchtvaart en deelt mede, dat het hier om een zetfout qaat. Onze zetterij heeft een klein binnenpretje, te weten, dat ook anderen wel eens een zet fout maken envan de luchtvaart-service van de K.L.M., zonder fouten, te qe- nieten in de komende vijf da qenhoop IK. (Daar hoort u noq nader van). Advertentie Mijnhardljes: de cac9ietf die pijn verdrijft enkouafze».40-75c. Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan" zal uit Willemstad (Curasao) in de avond van 22 Ja nuari ter rede van den Helder arriveren, maar dan nog niet in contact treden met de wal. De volgende ochtend zal de Comman dant der Zeemacht in Nederland, schout bij nacht I. W. Reijnierse, zich aan boord begeven, waarna RALLYE MONTE-CARLO JANUARI <9SO OSLO STÓCKHOLfoW I309B f, M JANUARI ROUTE £3 JANUARI STARTPLAATS MET AT TE LEGGEN AFSTAND De kaart geeft een overzicht van de route die de Rallye rijders dit jaar hebben af te leggen. Drie da gen zal Europa in het teken van de Rallye staan. Nadat de deelne mers op 23, 24 en 25 Januari de ruim 3000 kilometer lange tocht naar Monte Carlo hebben vol bracht, zullen op 26 en 27 Januari de wagens worden gecontroleerd en de snelheidsproeven worden verreden. Op Zaterdag 28 Januari volgt het „Concours de comfort". Hierbij zal worden gelet op in richting en verwarming van de wagens, de voor de deelnemers beschikbare ruimte, de bruikbaar heid van de meegevoerde materia len en andere details. Zondag 29 Januari brengt het feestelijke slot, de officiële prijsuitreiking en het slotdiner. het schip omstreeks 11 uur aan de kade te Nieuwediep meert. Hr. Ms. torpebootjager „Van Galen" wordt 29 Januari des avonds ter rede van den Helder verwacht en meert op 30 Januari, des ochtends om 10.20 uur aan de kade te Nieuwediep. Hr. Ms. Vulkaan zal, na in Rotterdam voor een laatste inspec tie in dok te zijn geweest op 30 Januari uit Rotterdam vertrekken en de volgende dag te Chatham weer aan de Britse admiraliteit worden overgedragen. Einde Januari zullen de Britse onderzeebootjagers „Bicester" en „Cowdray" een niet-officieel be zoek brengen aan den Helder. De schepen worden verwacht op 24 Januari om 12 uur en zullen op 26 Januari om 17 uur vertrekken. Beide zijn onderzeebootjagers van de z.g. „Hunt"-klasse, die vroeger als torpedobootjagersklasse ge boekt stond. Zij hebben een stan- daardwaterverplaatsing van 1.050 ton, een lengte van 85.34 m„ een breedte van 9.60 en een diepagng van 2.40 (gem.). De bëmaninng bestaat uit 146 koppen. Commandant van beide schepen tevens commandant van H.M.S. „Bicester" is commander J. D. Hayes, D.S.O., R.N., terwijl lieute nant-commander C. R. Bax, R.N., het commando voert over H.M.S. „Cowdray". Advertentie Afstellen kunt gij het niet, maar uilstellen well Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spierenlaat theu- matlek U niet belemmeren In Uw bewe gingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akker's Klooster balsem als snel pijnstillend en atdoend werkend wrijfmlddel bij rheumatlek en spierpijn,spit,en lendenpijnen bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt: „Geen goud zo goed". Tijdens vliegmanoeuvres van de Amerikaanse luchtmacht bij Miami, raakte een straal-gevechtsvliegtuig even een der andere machines, waardoor het zijn rechter hoogteroer verloor. De piloot wist echter zijn toestel veilig op de grond te brengen. Woensdag kwam de Katholieke Centrale van Burgerlijk Overheids personeel in Hotel „Noord Bra bant" te Utrecht bijeen ter viering van haar 30-jarig bestaan. Hierbij waren aanwezig de hoofdbestuurs leden van de bij deze Centrale aan gesloten organisaties, namelijk de Algemene R.K. Ambtenaren Vere niging (A.R.K.A.)de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO) en de Katholieke Politie bond „St- Michaël". Door de voorzitter, de heer H. A. Vulink, werd in zijn openingsrede dank gebracht aan de mannen, die vóór 30 jaar met wijs beleid en vooruitziende blik de Katholieke organisaties van overheidspersoneel op federatieve grondslag bundel den teneinde tezamen de belangen van het Katholieke overheidsperso neel beter te kunnen behartigen en hun rechtspositie in z0 groot mo gelijke mate veilig te stellen. Van het vele, dat in de 30 jaren van haar bestaan mede door de RK. Centrale tot stand werd ge bracht. noemde de voorzitter de Pensioenwet 1922, de Ambtenaren wet 1929, het Georganiseerd Over leg, de Kindertoeslag voor het overheidspersoneel, de salariëring van de religieuze leerkrachten en het arbeidsovereenkomstenbesluit. Spreker hoopte het volgende lustrum te kunnen vieren in aan wezigheid van de Katholieke on derwijzers- en lerarenorganisaties als leden. Als toekomstige taak van de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel noemde de heer Vulink o.a. het tot stand bren gen van een afdoende beloning voor het overheidspersoneel, het tot stand komen van een defini tieve regeling inzake het Rijks georganiseerd overleg, de medezeg genschap van het overheidsperso neel, het in goede banen leiden van de werkclassificatie (taak- en functie-analyse), de herziening van besloten 17 Nederlandse open luchttheaters tot oprichting van een belangenvereniging zijn drie firmanten van een Haags aannemersbedrijf dat voor 16 mil- Iioen voor de Duitsers bouwde (geschatte winst f 4.000.000) ver oordeeld tot straffen van 1 j. en 8 mnd, en 11 mnd., en tot boeten van f75.000.— begint op 1 Maart in Amsterdom een campagne om de, door het verkeer ernstig bedreigde, voet gangers volledig daarin op te ne men. Op een druk kruispunt in de binnenstad komt een soort „openluchtschool" met gedwon gen demonstraties „hoe het moet" voor voetgangers en andere weggebruikers werden in 1949 door V.V.V. in Val kenburg 350.000 overnachtingen genoteerd begint in Maart op Teriet de Eer ste Zweefvliegtuigschool van de K.N.V.v.L. met 24 toestellen. Van 27 Mei tot 5 Juni worden er de nationale kampioenschappen ge- honden de Pensioenwet 1922, een ziektekos tenverzekering voor het overheids personeel, de afschaffing van de gemeente-classificatie, de afschaf fing van het stelsel van arbeids contractanten, de invoering van een progressieve kindertoeslag en dit alles gezien en benadrukt in het licht van de bijzondere status van het overheidspersoneel. Door de heer Dr. W. J. J. Dijssel- bloem werd een inleiding gehou den over de werkclassificatie, waarin hij de uit Engeland en Amerika na de oorlog geïntrodu ceerde methode van werkclassifi catie uitvoerig uiteenzette. Spreker definieerde de werkclassificatie als „de meest objectieve methode van functie-waardering". Zij is een methodiek en als zodanig een hulpmiddel, welke niet waardering van de mens, maar van de functie beoogt. Deze methodiek bevindt zich thans nog in een experimen teel stadium. Spreker wees op de mogelijkheden die hier voor de R.K. Centrale liggen om de werk classificatie in de juiste banen te leiden, namelijk op de grondslagen van sociale rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde. I jshockey H.H.IJ.C. won van Brussel Doordat H.H.IJ.C. met 30 van haar concurrente Brussel won, is de stand van de competitie om de West-Europa-beker thans als volgt: H.H.IJ.C. 12 10 0 2 20 Brussel 12 8 1 3 17 Luik 11 7 2 2 16 Racing Paris 7 5 1 1 11 Ijsvogels li 4 3 4 11 Antwerpen 12 3 0 9 Lions de Paris 9 117 Tilburg 10 0 0 10 ONDERTOON BLIJFT VAST AMSTERDAM. 19 Jan. De markt toonde vandaag nagenoeg hetzelfde beeld als gisteren, vaste ondertoon, weinig orders en per saldo kleine koerswinsten in de meerderheid. De scheep vaartaandelen trokken iets minder belangstelling dan gis teren. niettemin waren de winsten minstens even groot. KNSM kwam van 133'/i op 137, Scheepvaart Unie van 155'', op 157''i. Ook vele andere soorten wisten het hier tot winsten van 15 2 punten te brengen. Opmerkelijk vast waren ook de staatsfondsen, speciaal de 33'/> procent Nederland 1947, die in en kele dagen van 98% tot 98 9/16 is gestegen, een prijs die sinds vele maanden niet meer betaald werd, Lichte vraag scheen hiertoe vol doende. de omzetten bleven althans zeer beperkt. De industriemarkt lag eerder wat gedrukt, 'met kleine verliezen voor AKU en Unilevers. Philips was zo goed als onveranderd. Aan delen olie opende op 294'/; en avanceerde hierna tot 296. Na een kleine inzinking ontstond er tegen slot weer wat vraag, zodat op de hoogste koers van de dag, 296''; ge sloten werd. Vandaag stonden bij de cultuur aandelen vooral de suikerwaarden in de belangstelling. Evenals giste ren werden verenigde Vorstenlan den cultuur in een open hoek ver handeld. Dit fonds behaalde een winst van twee punten en sloot op 441/4. Evenals gisteren, toen 929 certi ficaten van Amerikaanse shares verhandeld zijn. lag de Amerikaan se sector vandaag stil en had de handel betrekkelijk weinig te bete kenen. De stemming was eerder wat luier. BUITENLANDS OVERZICHT Het mag misschien enige verba zing wekken, dat terwijl Finland op dit ogenblik onder zo zware en dreigende Russische druk staat, vooral wat zijn onafhankelijkheid betreft, bij de dezer dagen gehou den verkiezingen voor de keuze van een president, nauwelijks 50 pet. van de kiezers naar de stem bus zijn geweest. Men mag daarbij echter niet over het hoofd zien, dat een groot deel van de Finnen een zaam in verafgelegen gebieden woont en velen meer dan een dag met slee of auto moeten reizen om het stemlokaal te bereiken. En dat het op dit ogenblik, nu een zeer strenge winter in het land heerst het vroor er de laatste dagen 35 graden voor honderdduizenden kiezers bijna niet mogelijk is, deze reis te ondernemen. Dit feit moet niet alleen in over weging genomen worden bij de be oordeling van het totaal aantal kiezers, maar ook bij het stemmen- cijfer op de verschillende partijen uitgebracht. De vier partijen, die de huidige president Paasikivi steunden, de sociaal-democraten, de conservatie ven, de liberalen en de Zweden, kregen 179 van de 300 kiesmannen gekozen, zodat Paasikivi op 3 Febr. zeker herkozen wordt. De boeren partij, die een eigen candidaat had, kreeg 62 kiesmannen en de commu nisten 59. Het algemene politieke beeld was, dat de rechtse partijen vooruitgingen en links achteruit boerde. De socialisten gingen 4 pet achteruit en de communisten won nen bijna 1 pet- Gezien hun grote nederlaag van 1947 is deze winst vooral nu de socialisten 4 pet. ver loren, van weinig betekenis. Men mag overigens aannemen, dat van de winterkou, deze laatste partij het minste te lijden had, want haar aanhang vindt zij vooral in de steden en haar sterk gedisci plineerde groep komt natuurlijk tot de laatste man aan de stembus. Dat zij ondanks deze factoren, van haar grote verlies van twee jaar geleden niets teruggewonnen heeft, bewijst wel, dat de commu nisten in deze Russische randstaat, als zij bij vrije en geheime verkie zingen aan bod komen, nog maar een kleine onbeduidende minder heidsgroep vormen. Dit feit zal voor de Finse rege ring zeker niet het minst sterke wapen zijn geweest, om een stand vastige houding aan te nemen, tegen de jongste intimidatiepoging van Russische zijde, waarbij de uitlevering werd gevraagd van een driehonderdtal personen, op wie Moskou het niet begrepen heeft en die het deswege gaarne in zijn ge vangenissen en concentratiekampen zou opsluiten. Hoe weinig gemoti veerd deze nota is geweest, blijkt wel uit de nadere mededelingen van de Finse Regering, dat onder de 300 personen, in de Russische nota genoemd, een aantal personen voorkomen, die reeds lang aan Rusland zijn uitgeleverd en verder een aantal personen, van wie de communistische regering Kussinen in 1947 reeds moest verklaren,^ dat deze personen in Finland niet meer aanwezig zijn en via Zweden en Noorwegen naar het westen waren gevlucht. Ook zijn er een aantal namen onder van Letten en Estlan- ders, die toen de Russen hun va derland overweldigden, naar Fin land zijn uitgeweken en daar op vreedzame wijze een nieuw bestaan hebben gevonden. Hun enigste misdaad is, dat zij de Finse commu nisten niet welgezind zijn. Maar volkomen begrijpelijk is het, dat geen enkele souvereine regering, deze mensen zou kunnen uitleve ren. Wel is het waar. wat de Rus sische nota zegt, dat Finland krach tens de bepalingen van het vredes verdrag, oorlogsmisdadigers aan Rusland moet uitleveren, maar deze mensen zijn geen oorlogsmis dadigers en vallen hier dus niet onder, Als Moskou bedoeld heeft met deze nota het Finse volk te waar schuwen, hoe gevaarlijk het is, een regering te continueren, welke in Moskou niet in de gratie staat, dan hebben de verkiezingen wel duide lijk bewezen, hoe falikant deze in timidatie is uitgekomen. Het Finse volk heeft geen ruk naar links, maar juist naar rechts gemaakt. Met grote belangstelling en span ning mag nu afgewacht worden, hoe men in Moskou op dit afwijzend Finse antwoord zal reageren. Hieruit zal blijken of het een verkiezingsmanoeuvre was. of dat het inderdaad in de bedoeling lag nieuwe druk op de regering in Hel sinki uit te oefenen. (Advertentie) MENTHO-REX Verkoudheldaxalf bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen: inademen en inwrijven. FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 37. Hij was geschreven in zijn ge bruikelijke stijl en er stond in dat hij hoopte, dat ik het goed maakte en dat hijzelf goed gezond was en het erg druk had. Hij koesterde ook hoopvolle verwachtingen ten aanzien van onze plannen met de ranch. Over ons telefoongesprek en zijn aanmaning om de boel er bij neer te gooien en naar huis te komen, repte hij met geen worod. Maar hij had wel een kranten knipsel bijgevoegd. Het was een kort bericht en, wat mij betrof, raakte het kant nog wal. Er stond in dat een zekere mijnheer Lemuel Provence uit het zieken huis was ontslagen, waarin hij tengevolge van een motor-onge luk was opgenomen geweest. Doc tor Provence, zoals er verder stond was een welbekende auto riteit door zijn kennis van de met de wet strijdige organisaties. Hij was door talloze Amerikaanse en buitenlandse universiteien onder scheiden en de ziel van de ver eniging, die zich tot doel stelde misdadige benden op te sporen en uit te leveren. Waarom mijn vader dit bericht bij zijn brief sloot, was mij een raadsel; ofschoon ik, hem ken nende, wist dat hij er zijn reden voor had. In elk geval had die dr Provence iets te maken met dat comité, waarvan mijn vader voor zitter was. Ik liep naar de omheining waarachter zich de broodmagere koebeesten verdrongen. De droog te had haar stempel op hun lijven gedrukt. De arme dieren waren niet in staat voedsel te zoeken en we moesten ze uit de hand laten eten. Meer naar rechts rezen dikke stofwolken op, teT plaatse waar de machines de vlakte bewerkten. Achter mij, naar het noorden toe, stond de boormachine en voegde zijn eigen stem bij het koor van geluiden, iedere keer dat de boor kop dieper de grond in gedreven werd, op zoek naar het leven wekkende water. Hoe diep er ge boord zou moeten worden, en wat er gevonden zou worden, viel met geen mogelijkheid te voorspellen. Op een kleine terreinverhoging stonden drie aanhangwagens, die dienst deden als onderdak voor de werklui. Mannen waren bezig beton te maken en in een recht hoek te storten, als fundering voor de grote pomp, die op een goede dag het water voor ons uit de ingewanden der aarde zou op zuigen. Ik besteedde mijn vaders geld geestdriftig en met kwistige hand. Die ene put zou waarschijn lijk een kapitaalbelegging bete kenen van 15 tot 18 duizend dol lar, ja, als het ons tegen zat, zelfs van 20 duizend dollar. Onze bees ten zouden heel wat vetter moe ten worden, wilde een dergelijke uitgaaf gerechtvaardigd zijn. Ik keek op en zag door de krom ming van de weg een auto op ons ranch-huis afkomen. Ofschoon het snikheet was, liep ik zo snel als ik kon, terug en klopte op Maggie Jones' kamerdeur. „Bezoek op komst!" riep ik. „Blijf onzichtbaar!" De auto, een duur, opzichtig ge val, hield voor het hek in de om heining stil en Stevan Butterick stapte er uit, de deur openhou dend voor Ingrid Ash. De chauf feur, een slanke jongeman met een mager gezicht, bleef achter het stuurwiel zitten. Er bestaan nu eenmaal bepaalde beleefd heidsvormen, die eisen dat men op zijn eigen grond een bezoeker hoffelijk bejegent, hoe onwelkom hij ook mag zijn. Ik ging het twee tal dus halverwege tegemoet en wachtte. „Goedenmorgen," zei ik tegen Butterick. „Goedenmorgen. miss Ash." Zoals zij daar stond, werd ik getroffen door de gelijkenis, die zij op het eerste gezicht met Mag gie Jones toonde. Beider haar was van dezelfde kleur, hoewel dat van Maggie iets minder vlammend was. Ze waren even groot en alle bei' sierlijk en fraai gebouwd. Maar verder dan dat ging de ge lijkenis niet. Geen mens zou hun beider gezichten verward hebben, hoewel een zakelijk signale ment voor alle twee misschien eensluidend geklonken zou heb ben. „Wat, geen zwembad!" riep miss Ash uit. „U bent hier op een ranch, niet in een Lunapark," zei ik kortaf. „Dan hoop ik dat er in ieder geval een ijskast en een paar flessen zijn," antwoordde zij. „Mijn gehemelte is als een kurk." „We zijn zelfs een paar stoelen rijk," gaf ik droogjes terug. „Op de veranda vindt u geen koelte, maar wel schaduw." Butterick had niets gezegd, maar zijn ogen rond laten gaan. Hij nam het huis aandachtig op en tuurde toen naar de boorin stallatie en de bedrijvigheid op de vlakte. Ik bood hun stoelen aan en ging naar de ijskast, om even later terug te keren met een so bere verfrissing. Aan miss Ash scheen de omgeving maar matig jes te bevallen. „Wat doen jullie eigenlijk?" vroeg ze, met nadruk op „doen" „Doen?" zei ik. „Ja om niet van honger om te komen?" Butterick scheen dit woorden spel niet bijster aan te staan. „Hoor eens," zei hij, „ik kom hier met zakelijke doeleinden. We schijnen zo'r beetje met elkaar overhoop te liggen. Dat is nergens goed voor." „Een dosis goede manieren zou een massa helpen," zei ik. Hij grinnikte. „Bolitho ligt je zeker zwaar op je maag? Ik geef toe, hij kan wel eens opvliegend zijn, maar als je 'm kent, is hij nog zo kwaad niet." „Op zo'n kennis ben ik anders helemaal niet gesteld," zei ik. „Laten we Bolitho er nu bui ten laten." (Wordt vervolgd) Ter gelegenheid va 25-1 arig huwelijk: op 22 Jan. a.s. van TH. KOOME en M. KOOME1V DE J zal er receptie in gehouden in café H Oudegracht 130, va; 4.30 uur. Alkmaar, Jan. 195( Snaarmanslaan 66 4.4.4,4. Heden overleed p seling en kalm, voorzien te zijn het H. Oliesel, c innig geliefde ei genote, moeder grootmoeder en 2 ter WILHELMINA POT echtgenote van Adrianus de La: in de ouderdom 1 65 jaar. Schemer hom A. de Lange Amsterdam: Th. de Lange M. de Lange— De Jc Baarn: N. de Lange M. de Lange Kraakm Schermer: P. de Lange G. de Lange De Jo Alkmaar, Westdijk: W. Baltus A. Baltus-Janr Schermerhorn, 19 Jan. 1950 Noordervaart C 69 Post Stompetoren De plechtig gezongi H. Uitvaartdienst 2 worden gehouden i Maandag 23 Jan. o 9.30 uur in de p; van O. L. Vr. G boorte te Schermer horn, waarna de b grafenis in het fair hegraf op het R.: kerkhof aldaar Rozenkransbidden des avonds om 8 ut thuis Mevr. Endel, Macla Pontstraat 30, Alkrn. vraagt een flinke E HULP m de huish ding voor dag of dag nacht. Een R.K. MEISJE, 39 biedt zich aan als ht houdster, liefst d: waar de moeder o breekt. 1 of 2 kindei geen bezwaar. Br. on< no. 18697, bur. van blad. Gevraagd per 1 Ma KANTOORBED. (m. vr.) In staat eenv. ad werkzaamheden zeil te verrichten. Soil, n verm, opl., pract.e err ring en verl. salaris c der no. 18679, bur. v dit blad. RK. jongeman zoe net. eenv. KOSTHU te Alkmaar Geen t roeps. Br. o. no. 186 bur, van dit blad. Gevr. per 1 Febr. of Maart een FLÏNÏ BOERENARBEIDER KNECHT, best kunne de melken en met pas den omgaan. Geen w ning aanwezig. Bij Wartenhorst, Korte M lenweg C 24. Oterleel Biedt zich aan: op gem. land- en tui: bouwbedrijf. Goed ku: nende melken en m paarden omgaan en m alle werkzaamh. b kend. Algem. ontwil keld en met dipl. lan< en tuinb.seh. en aar< appelselectie. Br. ondi no. 3218, bur. van d hlad. Gevraagd voor spoed ge indiensttreding boven 21 jaar of vr van mil. dienst. Beken moderne talen. - SLOT GRANS en Cc Noord-Scharwoude. gevr. bij slager KOOI stompetoren, Noordei vaart D 68 Te koop KACHELS. S- a- n. Godins, Tiger; oaiemanders, groot ei &rvanaf fl°: boet kachels, zaalkachels, e: fornuizen, vuurduvel; •>- en 4-pits stellen. 2 PSFf-spiraal, prach schaatsen. Esseveld v oormeer 2, Alkmaar, Te koop een z. g. a. n .Tweed JONGENSJA5 Raglanmodel. Lft. 12-11 ■)'lar,A n 20- Dijkgraafstr _24- Alkmaar. .R K- BOEREN £UON is genegen me; T?,,Saon naar Rome Half Febr., 3 weken t25 vergoeding kos zo? „Per auto. Moe; non go?d Engels kun "en spreken. Br. aan J'sperweg 95, Beemstei voor stad en land f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4