Nieuu/ 15 pet. huurverhoging voorgesteld Marisievlseghssg neergestort Hij kwam Hitier vermoorden Katholieke hoofdredacteuren op weg naar de Eeuwige Stad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nhd 15 pet. huurverhoging voorgesteld Unie-departement gestart Internationale Bidweek Zusters v. St. Monica naar de hoofdstad Enig inzittende gedood Regering dient ontwerp Huurwet in Niet voor landelijk onroerend goed waarvoor pachthesluit geldt De handlangers van Nol de Brabander Verhoging van de kinderbijslag Internationaal oplichter staat terecht Laatste Nieuws KNVB-wedstrijden afgelast- Alle wedstrijden van afdelingen afgelast Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad H Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT S H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 21 Januari 1950 35e Jaargang No. 200 Kantoren: HOORN, Draaf sin gel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) II (slot) ONMIDDELLIJK na de R.T.C. gingen er in den Haag geruchten, dat er Indonesiërs naar Duitsland waren geweest. Bij de behandeling van het wetsontwerp souvereini- teitsoverdracht was het Mr. Wen- delaar. die zich in de Eerste Ka mer afvroeg, wat daar wel zou zijn besproken. Het is dan ook niet zo wonderlijk, dat er de laatste tijd berichten opdoken, dat de Duitsers Wohltat en Biihler, die tijdens de bezetting in Nederland een rol hebben gespepld. tot financiële ad viseurs van de Indonesische rege ring zouden worden benoemd. Vooral ook om deze bijkomende omstandigheden lag het bericht nogal zwaar op de maag. Gelukkig bleek het naderhand niet juist te zijn. De minister van Financiën van de R.I.S. heeft het met zoveel woorden tegengesproken en hieraan nog toegevoegd, dat zijn ministerie het op dit ogenblik niet nodig acht een beroep te doen op de diensten van andere buitenlanders dan de Nederlanders. Wel kwam er een bericht uit Bombay, dat daar op uitnodiging van de regering van India de bekende Duitse vliegtuig bouwer, prof. Messerschmitt, was aangekomen. Deze reis zou er op kunnen duiden, dat er in het vrije Azië toch wel enige neiging is om met de Duitsers in contact te ko men. Aanknopingspunten zijn er zeker. De Duitsers zijn harde wer kers. voor de oorlog hadden zij overal hun steunpunten en het na oorlogse Duitsland, dat zich snel herstelt, heeft het vrije Azië al weer aardig wat te bieden. Wat Indone sië betreft, is het voor Nederland in elk geval zaak om in de wed loop. die inmiddels al in beduiden de mate is aangevangen, niet ach teraan te komen. Naast de berich ten, dat Amerika niet ongenegen is om een lening te verstrekken, dat Fox met Sukarno heeft ge luncht, dat in Amerika een maat schappij is gesticht voor de scheep vaart op Indonesië, dat mipister Djuanda in de V.S. besprekingen gaat voeren en dat er al weer 50 van de Japanse textiel naar Indo nesië gaat, is het bericht dat ook de ministers v. d. Brink en Götzen zich binnenkort naar Indonesië zullen begeven, dan ook zeer wel kom. In het begin van de maand wer den op Bali drie volledige com pagnieën van het K.N.I.L. aan de vertegenwoordiger van de minister van Defensie, van de R.I.S. over gedragen. Dit scheen een verheu gend begin van de ontwikkeling, zoals men zich die ter R.T.C. had voorgesteld. Inmiddels is deze aan gelegenheid er echter veel minder rooskleurig gaan uitzien. In de staf van de weermacht van de R.I.S. zijn uitsluitend officieren van de TN.I. opgenomen en men vreest nu. dat deze uitsluiting de animo onder het K.N.I.L., om over te gaan, geehszins zal bevorderen Mag men de militaire medewerke) van het „Handelsblad" geloven, dan wreekt zich hier ook een fout, die aan Ne derlandse zijde ter R.T.C. zou zijn gemaakt. Van Indonesische zijde moet toen zijn voorgesteld om een aantal K.N.LL.-officieren zodanig in rang te verhogen, dat zij na de souvereiniteitsoverdracht in gelij ke rang met de T.N.I.-officieren naar beschikbare plaatsen in de staf van het federale leger zouden kunnen dingen. Batavia moet toen echter afwijzend hebben geadvi seerd. het was niet :n. overeen stemming met de voorschriften en ook moest men aan de financiële consequenties denken voor het ge val de R.T.C. eens geen resultaat zou opleverenMochten deze mededelingen juist zijn, dan ligt de schuld voor hetgeen thans speelt ook zeker voor een deel bij Neder land In de strijd tussen de unitaristi- sche en federalistische gedachte schijnen de deelstaten Oost-Java en Pasundan als eerste slachtoffers te zullen vallen. De voorstellen be treffende hun ontbinding liggen reeds klaar. Telde de republiek Djokja overal aanhangers, in de genoemde deelstaten streden pro en contra van meet af aan om de hegemonie. In November '48 was het de regering van Pasundan, die de Nederlandse regering berichtte, dat zij de deelneming van de repu bliek aan de federale interimrege ring een essentiële voorwaarde achtte voor het herstel van orde en rust en het was mede dit telegram, dat een spaak in het wiel stak van de ontwikkeling, die toen een aan vang had kunnen nemen. Na de souvereiniteitsoverdracht traden deze tegenstellingen vanzelfspre kend nog duidelijker aan de dag. Er moet zelfs sprake zijn van drie soorten bestuur, n.l. van de Pa sundan, van de republiek Indonesia en van de Darul Islam. Het ligt voor de hand dat de regering van de R.I.S. uit deze verwarde situatie de waarschijnlijk ook wel welkome conclusie gaat trekken. Naast deze ontwikkeling staat het bericht, dat ook Madura zich weer tot de een heidsstaat wenst te bekeren. Al met al gaan we dus aardig naar de toestand van Linggadjati terug. Wel zijn er de gewijzigde verhou dingen op Sumatra nog. maar ook daar is de toestand nog allerminst geconsolideerd. Het 83 600 ton metende Engelse passagiersschip Queen Elizabeth" ligt op het ogenblik voor de winter-inspectie in het 'Koning George V droogdok te Southampton, leder onderdeel van het schip wordt aan een nauwkeurige inspectie onderworpen, o.m. de 275 meter lange ankerketting. Intentie voor 21 Januari Terugkeer van de Luthera nen en andere Protestanten van Europa. Intentie voor 22 Januari Bidden voor de eenheid van geloof en onderwerping aan de Paus van alle Christenen van Amerika. Intentie voor 23 Januari Terugkeer tot de Heilige Sacramenten van alle slech te en afvallige Katholieken. De Tijd schrijft, dat met in gang van 2 September a.s., op het feest van O. L. Vrouwe van Troost, zes sociale werksters en veertien zusters Augustinessen van St. Monica zich zullen ves tigen in het hartje van Amster dam. Het zijn de bekende zusters, die jarenlang hebben gewerkt in de bekende Wijk C van Utrecht. Het verzoek is uitge gaan van de deken en vier pas toors uit de hoofdstad. De zus ters beginnen in de parochies van St. Nicolaas, St. Dominicus en in de wijk van de Mnzes en Aaron en de Papagaai. Ziin het er dit jaar nog slechts 20. het volgend jaar zullen het er 30 zijn. In de toekomst hoopt men in Amsterdam 80 zusters te kun nen inschakelen. Gistermiddag, even na twee uur is ongeveer achthonderd meter van het vliegveld „Valkenburg" het daar thuisbehorende Firefly- toestei K 14 van de Marine-Luchtvaartdienst neergestort en in brand gevlogen. De enige inzittende, de luitenant ter zee le klasse dr. AE. Schuringa uit 's-Gravenhage, hoofd van het Vliegmedisch centrum werd uit het toestel geslingerd en op twintig meter afstand in ernstig gewonde toestand aangetroffen. Hij overleed even later ter plaatse. Bij de botsing met de grond sloeg het toestel verschillende malen over de kop. Tientallen meters in,het rond lagen de brok stukken van het vliegtuig ver spreid, dat ooggetuigen rakelings het net van de tramlijn Haagse SchouwWassenaar zagen passe- De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend nopens de huurprijzen van onroerend goed en de bescherming van de huurders. Op grond van de omstandigheid dat de huidige huurprijzen onvoldoende zijn om het noozakelijk onderhoud te bekostigen, en ook de financiering van de nieuw bouw grote offers van de gemeenschap vraagt, daar niet meer dan 1/3 van de huidige bouwkosten rendabel is, wordt huur verhoging voorgesteld, o.m. om het bestaande huurpeil aan te passen aan het huurpeil dat nodig is om nieuwbouw zonder overheidssteun mogelijk te maken. Het percentage van de verhoging wordt op 15 gesteld, waarvan enerzijds geen al te storende werking op de loo.u- en prijspolitiek wordt verwacht en waarin anderzijds een redelijke tegemoetkoming aan de eigenaren in de gestegen onderhouds- en andere lasten wordt gezien. Het landelijk onroerend goed waarvoor het Pachtbesluit geldt, is van de onderhavige wettelijke regeling uitgezonderd. regeling voor de. z.g. gemengde huren waarbij in de prijs ook een bedrag is begrepen als vergoeding voor bijkomende prestaties, stof fering, gas, water etc. Bij de berekening van het per centage zijn tegenover elkaar ge steld de stijging van onderhouds- prijzen, belastingen en admini stratiekosten, berekend op 20 pet. en de besparingen door minder huurverlies wegens leegstaan, minder onderhoud door minder verhuizingen en versobering op het binnenonderhoudswerk, welke volgens de toelichting van het ontwerp op 5 pet. zijn geschat. Het ontwerp laat de mogelijk heid open voor afwijkende rege^ lingen o.m. voor gebouwd goed dat na 27 Dec. 1940 (de datum van inwerking treden van het Huurprijsbesluit 1940) is tot stand gekomen en voor woningen die na 31 Dec. 1949 zonder Rijkssteun zullen worden gebouwd en t.a.v. waarvan het wenselijk is de IjSVORMING IN IjSELMEER Bij de zuid wal van het IJselmeer in de buurt van de monding van de Eem en bij Nijkerk (Harder wijk) heeft zich een strook ijs gevormd van circa 1 km breedte, waardoor de scheepvaart vertra ging ondervindt. Ook bij de hoek van het IJ (na bij Durgerdam) vormt zich thans ndijs. HOORDEN IN TOTAAL RUIM 32 JAAR EISEN Wederom heeft de Arrondisse mentsrechtbank te 's Hertogenbosch een gehele dag besteed aan de be handeling van de zaak tegen hand langers van „Nol de Brabander". Tegen de Amsterdamse horloge maker J. Th. G„ wie heling van edelstenen, goud en zilver ten laste wordt gelegd, eiste de Officier, mr. J. Dony, een gev.straf van 1 jaar en 3 mnd. V„ Nol's compagnon, die een lijst van 13 misdrijven op zijn naam heeft staan, hoorde een straf van 7 jaar tegen zich eisen. Voor de Bosse Kunsthandelaar W. J. van B. luidde de eis 10 mnd. wegens een heling van een zilveren koffiekan, voor de tipgever A. A. van H„ uit Doetinchem, 1 jaar vw. en tegen het echtpaar L.H. uit 's Hertogenbosch wegens het ver bergen van gestolen bankpapier 1 jaar, waarvan 4 mnd. voorw. De voornaamste tipgevers van de bende, de Tilburgse kooplieden J. H. en H. B., bleven ondanks de bezwa rende getuigen-verklaringen, hals starrig ontkennen. Zeer misdadig en zeer a-sociaal zijn deze verdachten, die het spel der ratten speelden, aldus de Offi cier. die tegen ieder van hen een gevangenisstraf van 10 jaar eiste huurprijzen geheel vrij te laten. Ook is een afzonderlijke rege ling voorzien voor onderhuur, die in tegenstelling tot de hoofdhuur niet eenvoudig is vast te stellen, en waarbij de laatstbetaalde prijs niet als uitgangspunt voor de nieuwe regeling valt te nemen. Voor deze onderhuren wordt de norm gesteld dat zij op basis van het gebruiksgenot in verhouding moeten zijn tot de huurprijs van het geheel. De wet geeft ook een Geen strafsancties. De regering geeft de voorkeur aan een regeling van uitsluitend burger-rechtelijk karakter, die toch voldoende tegenwicht voor de huurder -biedt tegenover de machtspositie van de verhuurder die een gevolg is van de woning- schaarste, boven een regeling met strafsancties en uitgebreide inci dentele bemoeiingen van de kant van de administratie. Het Huurbeschermingsbesluit 1941 diende als uitgangspunt voor een regeling, volgens welke ont ruiming slechts in enkele met name genoemde gevallen kan wor den gevorderd. Wanbetaling zal geen grond voor ontruiming ople veren, indien zij uitsluitend is te wijten aan een geschil over de vraag welke de betalingsverplich ting van de huurder is. De taak van de prijzenbureaux op het gebied van de vaststelling van huurprijzen zal in het ver volg aan de rechter worden opge dragen, daar de toepassing van de normen van de wet in beginsel bij de rechter thuishoort. De Kroon zal het tijdstip van inwerking treden van de wet be palen. ren, waarna het met een vleugel de grond raakte en neerstortte. Het terrein van de ramp bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de weg den HaagLeiden, waar het verkeer door stilstaande auto's meer dan een half uur was geblokkeerd. Onmiddellijk nadat alarm was geslagen rukten van het vliegveld reddingploegen uit, die de brand met schuimblusappa- raten doofden. Een uit marine officieren bestaande onderzoek commissie nam de foto's in beslag die een ooggetuige maakte. Het toestel zou na de start een te ge ringe snelheid hebben gehad, waardoor het geen voldoende hoogte kon krijgen. Het zou zijn neergestort bij een poging van dr. Schuringa om het op te trekken. Dr. Schuringa was 40 jaar oud, gehuwd en vader van twee kin deren. Hij was in het bezit van het Internat. Vliegbrevet en kwam in 1935 als off. van gezondheid tw. klasse bij de Marine Lucht vaartdienst. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau en dra ger van het Bronzen kruis. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp tot wijziging der Kinderbijslagwet. Het ontwerp heeft ten doel, cp basis van de huidige wettelijke regeling een overeenkomstige aanvulling op de toegestane 5 loonsverhoging te verzekeren c. n loontrekkenden, wier gezin één of meer voor kinderbijslag in aanmerking komende kinderen telt. Voorgesteld wordt de kin derbijslag voor het eerste kind te stellen op f 0.42, voor het tweede en derde kind op f 0.46 en voor het vierde en volgende kind op f 0.57 per kind. ALLE HOCKEYWEDSTRIJDEN AFGELAST Naar wij vernemen zijn voor heden en Zondag alle wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond afgelast in verband met de weersomstandigheden. De Amsterdamse rechtbank is gisteren begonnen aan een proces dat waarschijnlijk nog twee volle zittingsdagen zal eisen. De ver dachte is de thans bijna 60-jarige Siegfried Wieszynski, die opgaf bankier te zijn. Hij zou van Sep tember 1944 tot Juni 1945 grote geldbedragen in guldens of vreemde valuta en/of kostbaar heden hebben geaccepteerd om zo hij voorgaf gearresteerde illegale werkers los te kopen. Een zekere Schaeffer, directeur van een handelsonderneming, had hij verteld, dat hij voor de oorlog in opdracht van de Secret Service naar Europa was gekomen om Hitier te vermoorden. Hij had de beschikking gekregen over een fonds van 5 millioen pond sterling Hij zou bovendien Schaeffer heb ben verteld consul van een Zuid- Amerikaanse staat te zijn geweest, persoonlijk herhaalde malen Chur chill te hebben ontmoet en via DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE PAUS VATICAANSTAD. Functio narissen van het Vaticaan hebben medegedeeld, dat verschillende specialisten de Paus aan een on derzoek hebben onderworpen Ook de lijfarts, dr. Riccardo Ga- leazzi Lisi was bij het onderzoek aanwezig. Men zoekt naar de oorzaken van rheumatische pijnen, die de H. Vader reeds enkele weken verhinderen Zijn dagelijkse wan deling in de tuinen van het Va ticaan te maken. De functionaris sen voegden er aan toe, dat er geen reden tot ongerustheid was. Z. H de Paus is thans 76 jaar oud. Duitse relaties Nederlandse poli tieke gevangenen eventueel te kunnen bevrijden. Voor dit laat ste had hij echter geld nodig en hij bood Schaeffer aan diens schoonzoon Jonkhart, die gearres teerd was, vrij te maken, waar voor f 50.000.nodig was. Ook een andere groep gevange nen had zijn aandacht. S., die in hem geloofde, vroeg hem stappen te doen voor een groep gevange nen, waartoe een zoon van de scheepsbouwer Goedkoop behoor de. Ook hier werd f 50.000.per persoon gestort. S. riep eveneens de hulp van W. in toen de zoon van de Amsterdamse predikant en oud-hoofdlegerpredikant, ds. Ko ningsbergen, was gearresteerd. Slechts met behulp van 5 vrien den lukte het de predikant de ver eiste f 50.000.bijeen te brengen. W. heeft zich voorts uitgegeven voor millionnair, bankier en ere burger van Dantzig. Een koopman Verheul genaamd, had hij beloofd bedragen tot f 75.000.zwart geld „wit" te maken. Een andere koop man, UyvTs, had hij bewogen f 94.000.te betalen, die na de oorlog in Engels geld zouden wor- d enteruggegeven. Hoewel ds. K. geen ogenblik in het via S .gedane aanbod geloofde, meende hij toch niet te mogen weigeren, toen vrienden het geld bijeen hadden. De zoon van de dominee werd echter gefusil leerd. Het geld is later terugbe taald. Volgens een volgende getuige, de Duitse Kriminalkommissar Wen ski, een oude „schoolkame raad" van verdachte, staat deze geboekstaafd als een internatio nale oplichter. De verdachte zelf van Joodse afkomst raakte na de afkondiging van de Joden- maatregel in het kamp Westerbork en zoals gisteren in de loop van het proces bleek, wist hij daaruit te verdwijnen en in Amsterdam onder te duiken. Het proces wordt a.s. Vrijdag voortgezet. De Kolenbon Voor de uitbetaling van de kolengulden. tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, ziin Maandag 23 Januari aan de beurt de letters Ke t.m. Ko Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. (Eigen bericht) MEISJE TE GRONINGEN VERMOORD Hedenmorgen om 8 uur is in de kelder van het Concerthuis te Groningen een meisje door mes steken om het leven gebracht. De dader, de 32-jarige B„ had zijn slachtoffer op weg naar haar werk achtervolgd. Toen zij dit bemerkte trachtte zij zich te verstoppen, maar tevergeefs. Op haar hulpge roep schoten politie en voorbij gangers toe, maar zij konden de misdaad niet meer verhinderen. EERVOL ONTSLAG VOOR BURGEMEESTER NIEUWENHUYSEN Bij K. B. is aan J. J. Nieuwen- huysen, op zijn verzoek met ingang van I Februari 1950 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Limmen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. Gisteravond om kwart over acht vertrok van Schiphol de Constel lation P.H.—T.A.U. Utrecht, met aan boord het gezelschap journa listen, dat door de K.L.M. voor een vijfdaagse reis naar Rome is uitgenodigd. Hieronder bevond zich ook onze hoofdredacteur, de heer H. N. Smits. k Voorts gingen mee de hoofd redacteuren J. M. Lücker van „De Volkskrant", prof. dr. St. Tesser O.P. van „De Maasbode", G. J. Bertels van het „Dagblad voor Noord-Limburg", Bruna van „De Stem", Peadar O'Currie van de „Standard" en en F. J. Geary van de „Irish Independent", beiden te Dublin, Michaël de la Bedoyere van de Londense „Catholic He rald", mr. Bradley van de „Tablet" en Eddy Startz, de tot in alle uit hoeken der wereld populaire ver zorger van het „Happy Station programma van de P.C.J. Zoals onze lezers zich herinne ren is de heer de la Bedoyere onze Engelse correspondent, die regelmatig zijn commentaren levert in de rubriek ..Een katho lieke stem uit Engeland". Leider van het gezelschap was de heer R. J. Vogels, hoofd Persdienst K.L.M. Onder de overige passagiers be vond zich ook prof. Schermer- horn, die photogrammetrische werkzaamheden in Perzië gaat verrichten en vandaar naar Indo nesië zal gaan. In het restaurant van Schiphol verzamelden de reizigers zich na het vervulen van de douane formaliteiten in afwachting van het moment waarop pl.m. een kwartier voor het vertrek de me dedeling kwam, dat men zich naar het vliegtuig moest begeven. In deze korte tijd konden de gasten van onze nationale luchtvaart maatschappij worden opgenomen in de cosmopolitische sfeer, welke het drukke geroezemoes van gaan de en komende reizigers uit alle windstreken scheppen. Hier ook konden zij reeds ervaren dat er van de K.L.M. terecht gesproken wordt als van de maatschappij die behalve de meeste veiligheid ook de meeste service weet te bieden. Na aldus in prettig samenzijn het ogenblik van „inschepen" te hebben verbeid, volgde een har telijk vaarwel van familie en col lega's. Vier sterke motoren stuwden de „Utrecht" omhoog in de hel dere vriesnacht, de neus naar het Zuiden, naar Rome, waar de Vader der Christenheid morgen de zaligverklaring van Vincent Pallotti zal uitspreken. Twee officieren van de Konink lijk Nederlandse Onderzeeboot Dienst hebben bij het graf van de slachtoffers van de „Trucu lent" op het Gillingham kerkhof (Kent) een krans gelegd. Rechts de luitenant-comman dant Geys, links commandant Bik. De K.N.V.B. deelt mede, dat alle wedstrijden van Zondag 22 Januari zijn afgelast. Er kan worden toe gevoegd, dat het programma van 22 Januari naar 29 Januari wordt verschoven. De voor Zaterdag en Zondag vast gestelde wedstrijden van de afde lingen van de K.N.V.B. zijn allen afgelast. R.K. Noorder Handbalkring Alle wedstrijden van morgen zijn wegens de vorst afgelast. Drs. J. Peters Directeur van K.F.A. DEN HAAG. Naar het K.N.P. verneemt is Drs. J. M. L. Peters; directeur van de Katholieke Film Centrale tijdens de vergadering van de Katholieke Film Actie te vens benoemd tot directeur van de K.F.A. De heer A. Briels werd be noemd tot adjunct-directur, even eens zowel van de K.F.C. als van Ho K v A Onze hoofdredacteur, de heer H. N. Smits, werd bij zijn vertrek naar Rome, op Schiphol uitge leide gedaan door echtgenote en vertegenwoor digers van directie en hoofdredactie (hierboven) Bij het instappen zwaait de heer Smits zijn hoed ten afscheid. Rechts van hem pater prof. dr. S. Tesser O.P., hoofdredacteur van „De Maasbode" (hiernaast). (Eigen foto's)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1