De taak van de gemeente t.a.v. de kunst FILMS VAN DEZE WEEK PU ROL „Oveif I K.A.B.-onfwikkelingsavond MARIEKEN VAN NIMWEGEN EEN NATIONALE ZAAK, gedragen door eerbied en liefde r De pers en de comité-vergaderingen Een nieuwe gemeenschap De laatste ronde Vondel's jubileumspel NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. 7. Schola Publica De zorg voor ouden van dagen Marktberichten Staat Cursist ont RAD PAGINA 2 ZATERDAG 21 JANUARI 1950 R.QCiv.-ïiupj'G£lt Van de drie uren welke deze eerste raadsvergadering van 1950 duurde, was de helft, ander half uur, gewijd aan een geheime zit ting, gedurende welke tijd de pers antichambreerde in de polder kamer. Over hetgeen de Raad binnens kamers besprak, kan men slechts gissen, doch over het gesprokene tijdens deze anderhalf uur in de polderkamer willen wij ter atten tie van de vroede vaderen wel iets verklappen. De raadsverslaggevers geloofden natuurlijk geen van allen, dat de Raad anderhalf uur redekavelde over het heffen van rechten voor het gebruik van de Graanbeurs, welk voorstel aan de orde was, toen de Raad op verzoek van de heer Hoytink in geheime zitting overging. Waar het dan wèl over ging, daarover hebben de wach tende journalisten zich het hoofd niet gebroken. Maar er viel wel menig woord van ongezouten cri- tiek over dat alsmaar-in-comité gaan, waarmee de Raad wellicht zijn tijd nuttig besteedt, maar toch heel wat kostbare tijd van de journalisten verloren gaat. Trou wens, _was het wel nodig, dat deze comité-vergadering zo lang duur de? Toen wij na een uur even 'n kijkje waagden door 'n kier van de openstaande deuren zagen wij de vroede vaderen, mitsgaders de twee vroede moederen^in genoeg lijke kout door de blauwgerookte raadszaal wandelen. En wij zaten maar te wachten. Wij smeedden zelfs snode plannen om te eclipseren en de rest van de agenda voor kennisgeving aan te nemen; het feit, dat enkelen onzer hun paperassen c.a. op de perstafel in de raadszaal hadden laten liggen, weerhield ons dit snode plan ten uitvoer te brengen, doch we besloten 'n volgende keer onze spullen mede te nemen, om dan eventueel aan 'n dergelijk plan uitvoering te kunnen geven. In zijn nieuwjaarsrede, die 'n half uur in beslag nam, gewaagde de burgemeester van dc prettige verhouding tot de raadsverslag gevers; ook wij stellen op behoud van die goede verhouding hoge prijs, maar voegen daar aan toe, dat de veelvuldige en langdurige geheime zittingen van de Raad die goede verstandhouding niet bevorderen. Wij, raadsverslagge vers komen nog wel eens in an dere vergaderingen, waar ook wel eens kwesties aan de orde komen, die niet, of nóg niet voor publi catie rijp zijn; het komt dan ech ter meermalen voor, dat men de pers ook bij deze geheime bespre kingen aanwezig laat zijn, met het verzoek een en ander als ver trouwelijk te beschouwen, 'n Der gelijk blijk van vertrouwen wordt door de pers nooit beschaamd en altijd op prijs gesteld. Men kan als overheid de pers beter alles mededelen dan te weinig; dat be vordert de goede samenwerking. Heeft men echter bezwaar tegen de aanwezigheid van de pers bij geheime besprekingen, laat men de comité-vergaderingen dan, zo mogelijk houden vóór of na de openbare vergadering, of anders zo kort mogelijk, zodat de tijd van de journalisten, die niet min der kostbaar is dan die van de raadsleden, niet onnodig ver morst wordt. o De nieuwjaarsrede van burge meester Wytema was iets meer dan n opsomming van feiten en cijfers. Wij stippen er nog enkele mar kanten punten uit aan. Aan de hand van de cijfers con stateerde de burgemeester een verminderde belangstelling voor het culturele leven, speciaal wat het tentoonstelling- en concert bezoek betreft, dit baarde hem zorg en hij zeide voornemens te zijn na te gaan. wat er aan te doen is, om meer mensen in contact te brengen met de Kunst. En hij voegde al terstond de daad bij het woord door de raadsleden uit te nodigen hem na de vergadering te vergezellen naar het gemeente museum, waar een zeer interes sante prentenverzameling al we ken op bezoekers wacht; hii hoop te, dat de 25 raadsleden na dit bezoek als evenzovele vurige propagandisten hun stadgenoten zouden aansporen in de laatste week, dat daartoe nog de gelegen heid bestaat, de tentoonstelling alsnog te gaan zien. Nu we het toch over het mu seum hebben, willen wij er even op wijzen, dat op de begroting f 750.is uitgetrokken als sub sidie aan een commissie, die daar voor drie tentoonstellingen per jaar organiseren kan. Ons museum heeft een rijk be zit aan oude kunst, maarligt het ook niet op de weg van een progressief gemeentebestuur, om het museumbezit te verrijken met specimina van de contemporaine kunst; met schilderijen en beeld houwwerk b.v. van hedendaagse kunstenaars uit Alkmaar en de Bergense School? Daarvoor missen we een be hoorlijke post op de begroting; de f 1000.die is uitgetrokken voor: onderhoud, restauratie en uitbrei ding kunstbezit, kunnen we toch moeilijk als een poging in die richting beschouwen. De kunstenaars hebben in deze cconomisch-moeilijke tijd 'n hard bestaan en een gemeentebestuur is er niet mee af door een f 3009.- (waarvan het Rijk 75 pet. ver goedt) te reserveren voor nood lijdende kunstenaars. Door aankoop van kunst van hedendaagse schilders doet men dubbel goed werk; men brengt een zonnestraaltje in het somber bestaan van kunstenaars en ver zamelt voor het nageslacht een collectie van hedendaagse kunst. Wat het Toneel betreft, is de gemeente op de goede weg, door op de begroting f 5000.uit te trekken voor subsidie aan beroeps toneelgezelschappen, die op f 200 subsidie per opvoering kunnen rekenen. Als men nagaat, dat Haarlem en Utrecht alleen al aan „Come- dia" f 28.000 subsidie verlenen, dan is deze f 5000 subsidie die overigens geheel los staat van het „schouwburgvraagstuk" voor Alkmaar ook een royaal gebaar Met voldoening kan geconstateerd worden, dat de belangstelling van het Alkmaarse publiek voor het beroepstoneel zeer groot is. De subsidie van f 200.per uitvoering aan de toneelgezel schappen moet beschouwd worden als een tegemoetkoming in de grote kosten, die deze moeten maken om in de provincie op te treden, welke kosten zelfs met een uitverkocht huis niet gedekt zijn. De H.O.V. ontvangt f 3000. subsidie voor 7 concerten; het be zoek hieraan laat helaas nog veel te wensen over en er zal naar middelen moeten worden uitge zien, om het bezoek aan de HOV- concerten in het bijzonder en alle andere concerten in 't alge meen te stimuleren. In dit ver band herinneren wij aan de mu- ziekcursus, welke Schola Publica thans, juist met dit doel voor ogen, geeft en die door circa 125 personen wordt gevolgd. Schola Publica organiseert deze en an dere cursussen (o.a. over schilder kunst) met niet-onbelangrijke financiële offers en wij vertrou wen daarom, dat, wanneer de Raad te zijner tijd een verzoek om een matige subsidie bereikt, speciaal om deze cursussen te kunnen blijven voortzetten, hij daarop in gunstige zin zal be suren. o Andere punten van belang, door de burgemeester in zijn Nieuw jaarsrede aangeroerd, waren de huisvesting-woningbouw en de werkgelegenheid. Over de woningbouw zijn wij voornemens in een volgend na praatje iets te zeggen. Wat het tweede punt betreft, waarmee de burgemeester zich over de hoofden van de raads- leden en via de pers richtte tot i de ondernemers, kunnen wij van harte onderschrijven. Het was 'n waarschuwing tegen défaitisme; een lelijk ding, dat wij in deze tijd van opbouw niet kunnen ge bruiken. Deze waarschuwing was gericht tegen die ondernemers, die vrees hebben voor de toekomst of een hekel aan minister Lieftinck, om dat deze zulke hoge belastingen heft. Herinnerend aan de onder nemingsdurf van onze voorvade ren deed de burgemeester een beroep op de ondernemers, om als zij kunnen hun zaken uit te breiden en daardoor mede te wer ken aan de verruiming der werk gelegenheid en de opbouw van stad en land. Mogen zijn opwek kende woorden ter harte genomen worden. Fr. O. NOG EEN WEEK Tentoonstelling Stedelijk Museum ALKMAAR De mooie en in teressante expositie van prenten uit de gemeentelijke prentverzame ling wordt met één week verlengd en wel tot en met Zondag 29 Jan. a.s. De tentoonstelling is geopend op werkdagen van 1012 en van 25 uur, bovendien van Maandag tot en met Vrijdag des avonds van 79 uur, op Zondagen uitsluitend van 25 uur. Toegangsprijs 25 cent, kinderen 10 cent. Voor gezelschappen reductie. Mogen gedurende deze laatste week ong zeer velen naar ons Ste delijk Museum trekken om te be wijzen, dat in Alkmaar en omge ving nog een grote belangstelling leeft voor eigen kunst en cultuur. danken aan het juiste verstaan van de plichten van de arbeider. Wij zende op de groei van het sociale leven waarschuwde de spreker voor het overschatten van de macht der beweging, want niet alleen quan- titatief moet er in de arbeider een nieuw gemeenschaps-idee worden geboren. Er moet een culturele eenheid komen, meer interesse voor de Katholieke Actie, belangstelling voor charitatief werk en daarnaast moet er voor worden gewaakt, dat er mogelijkheden blijven voor de arbeidersjeugd. Die moet kunnen studeren, men moet zich ook op wetenschappelijk terrein kunnen ontplooien en er moet ook belang stelling worden gewekt voor het politiek en staatkundig leven. Er moet rust komen, arbeidsvrede en sociale gerechtigheid. De con currentie moet worden onderdrukt en de gehele maatschappij moet in alle opzichten 'n christelijke maat schappij worden. In een geanimeerde discussie, ontstaan uit deze woorden, werd geconstateerd, dat er meer belang stelling voor het werk der verga deringen bij de leden moet zijn en dat er nog veel moet gebeuren, al- leer de PBO in volle werking zal zijn. De wet oP de PBO zo betoog de Drs. Snitker, is nog een raam wet, en men zal zelf veel werk moeten verzetten om tot een goede sociaal economische gemeenschap te kunnen komen. Daarom moet er gewerkt worden in eigen kring en moet men zich voorbereiden om niet alleen de rechten, maar ook de plichten, aan die nieuwe gemeen schap verbonden, naar behoren te kunnen vervullen. De leerzame avond werd met een dankwoord van de voorzitter, die gaarne zag dat de arbeiders-organisatie bij be langrijke vraagstukken als indu strialisatie e-d. meer zou worden geraadpleeegd, besloten. ALKMAAR. In het Victory- hotel sprak Donderdagavond drs. Wim Snitker over de verhoudingen, waardoor de nieuwe arbeidsgemeen schap zal moeten worden geken merkt, als de P.B.O. eenmaal zal zijn aangenomen en doorgevoerd gaat worden. Voor een 50-tal leden, die door de voorzitter, de heer J. van Jaarsveld welkom werden geheten, heeft de spreker in een kort betoog enkele gedachten ontvouwd, onder de titel: „Zo moet het", gewijd aan de rech ten en plichten van de arbeider in het sociaal-economisch leven, dat op het punt staat, grondig te wor den veranderd. Na gewezen te hebben hoe de situatie in het verleden voor de arbeider lag, en daarbij geconsta teerd te hebben dat veel, van het geen nu tot stand is gekomen uit de strijd en de activiteit van vorige generaties is geboren, wees drs. Snitker op het feit, dat door velen wel begrepen wordt, wat er op het spel staat. Er is een intense bele ving van het nieuwe ideaal en de groei van de' arbeidersbeweging is zeker niet op de laatste plaats te Terugkeer militairen uit de Antillen ALKMAAR. Aan boord van Hr. Ms. Willem van Zaan, vermoe delijke aankomst te Den Helder 23 Januari a.s. zaj uit de Nederlandse Antillen terugkeren onze stadgenoot W. N. A. Admiraal, Geestersingel 7, matroos 1ste klasse. Kleine kaasmarkt ALKMAAR. Op de kaasmarkt werd Vrijdagmorgen aangevoerd een stapel boerenkaas van 660 kg, d'e prijs was f 102.50 per 50 kg. Graanbeurs naar Hofplein ALKMAAR. Met ingang van Vrijdag 3 Februari zal de graan beurs tot nu toe in café „De Graan beurs" aan het Luttik Oudorp ge houden, naar het Hofplein worden verplaatst en wel naar het café „Centraal". Ondersteuning gedemobiliseerde militairen ALKMAAR. De post van f 15000 die op de Alkmaarse gemeente begroting van het vorige jaar voor kwam, voor de ondersteuning van gedemobiliseerde militairen is op de begroting voor de dienst 1950 ver hoogd tot f 50.000 omdat verwacht mag worden dat in 1950 een zeer groot aantal militairen gedemobili seerd uit Indië zal terugkeren. De uitkeringen ter ondersteuning van gedemobiliseerde militairen. die van gemeentewege geschieden, zul len ten volle door het rijk worden vergoed. K.A.B.-HOEKjE ALKMAAR. Volgens afspraak zullen we deze week vertellen wel ke, geldelijke uitkering een lid van de KAB zelf kan ontvangen, dan wel aan zijn nabestaanden wordt uitgekeerd. We bedoelen de uitke ringen uit het O verlij densfonds. Deze zijn nu als volgt: Als het lid zelf komt te overlijden of als zijn echtgenote eerder overlijdt wordt een bedraguitbetaald vari ërende van f 25 tot f 50. Zulks naar gelang het aantal lidmaatschaps jaren. Te beginnen met 3 jaar: f25 en voor elk jaar meer f2.50 extra, ten hoogste f35. Voor 8 jaar lid maatschap f40. voor 9 jaar f45 en voor 10 jaar f 50. De jaren van voor de bezetting mogen meegeteld worden, indien het lid weer voor 1 Juli 1946 tot de KAB is toegetreden. Verzoek om uitbetaling moet bin nen 3 maanden verricht zijn. Aan vragen moeten worden ingediend bij het bestuur van de vakafdeling behalve voor de losse leden die 25 ets. per week contributie betalen; deze leden moeten de aanvraag in dienen bij het KAB-bestuur. Ver melden we er nog bij dat personen boven de 55 jaar die lid worden, buiten 't fonds blijven. We raden u aan dit uit te knippen en ons hoek je volgende week weer op te zoe ken. Nog één week zal onze actie voor het R. K. Militair Tehuis In Ede voortgang vinden. Van alle kanten zijn ook gisteren weer de giften binnengestroomd, waarmee we op enkele guldens na de f 1000 hebben vol gekregen. Als we volgende week Zaterdag de laatste gelden hebben verantwoord, kunnen we aalmoezenier Van Bohemen laten weten dat onze lezers zich niet onbetuigd hebben gelaten. De laatste klap moge vele daalders waard zijn! Eén week voor allen die nog van hun sympathie voor de jongens van Ede willen blijk geven. Gisteren noteerden wij: H. te R. f 10.G. H. f3.J. v. d. L. f5.—; S. M. D. f2.50; H. f8.50; G. f2.50; N. N. f5.—; M. E. f 1.J. f 5.N. N. f 3.Katholiek Thuisfront te W. f 10. „Van een kaartavond" f 1.N. N. f5.M. fl.fa. A. H. f 3.J. f 5.N. N. f 5.„Ter ere van de H. Antonius" f 4. A. V. f3.—. Totaal f991.06. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn ALKMAAR. Tof de meest populaire geestelijke spelen uit de vijftiende eeuw behoorde „Marie- ken van Nimwegen", waarschijn lijk door een dichter uit Antwerpen geschreven. Het beeldt de eeuwige strijd uit tussen God en de duivel, die in elke menselijke ziel moet worden gestreden. Naar middel eeuwse trant wordt in dit spel deze strijd door een sterke uit beelding van de zonde en haar ge volgen, maar ook door een krach tige en bemoedigende schildering van het berouw, gestalte gegeven. Vooral de inwerking van de genade, op voorspraak van de Moeder Gods verkregen, treedt hier op de voorgrond. Marieken is de nicht van een vroom priester. Ghijsbrecht ge naamd, die door zijn volhardend gebed het meisje redt van de eeuwige dood. Maar voor het zo ver is, heeft Marieken. afgestoten door een tante, zich in wanhoop Jeugdwedstrijd van D.A.W. ALKMAAR. Hedenavond half zes zal de Overdekte weer eens in het teken van de wedstrijdsport staan. Ditmaal zijn het echter géén bekende sterren met klinkende na men die starten. Daar het reglement van de KNZB verbiedt dat jongelui onder de 13 jaar op wedstrijden tussen ouderen meedoen, kon DAW's jeugd niet aan dc clubkampioenschappen meedoen, welke eind 1949 werden gehouden. Voor deze kleintjes nu worden deze wedstrijden gehouden en te oorde len naar het enthousiasme waarmee al wekenlang over deze avond ge sproken werd, belooft de strijd, die op de 25 m.-nummers geleverd zal worden, niet onder te doen voor die op „grote" wedstrijden. De vele ouders, die ongetwijfeld naar de verrichtingen van hun pu pillen komen kijken, zullen zeker een aardige wedstrijd zien. Na af loop van de zwemnummers, die op het oefenuur van DAW worden ge houden, zal de training normaal doorgang vinden. Advertentie A B.T. Muzikale Scherpschutters Er draaien deze week, na het nieuws, weer twee films in het ABT, een spionnagefilm en een cowboy-historie. De voorfilm „Ge heime dienst in actie" verhaalt de actviteit van Duitse agenten, op zoek naar geheime formule voor de bestrijding van gifgas. De spanning die vrijwel elke spionnagefilm be zit, is ook in deze rolprent te vin den. Stoere mannen uit het Wes ten, een aardig meisje, cowboylied jes, heldendom en romantiek spelen hun rollen in de hoofdfilm van deze week, die „Muzikale scherp schutters" heet. De film verhaalt van de strijd tegen het landverraad van enkele desperado's, die door sabotage trachten tijdens de oorlog de voedseltransporten naar de strij dende troepen te verhinderen. Deze film ,die spannende achtervolgings- scénes bevat, kunnen wij veertien- jarigen aanbevelen. Victoria-theater De Marx Brothers zijn alle drie zeer muzikaal onderlegd en daarbij zeer goede komische krachten. Al deze goede eigenschappen worden in de film „Paniek in het waren huis" ten volle uitgebuit en gede monstreerd. Het verhaal zelve heeft weinig te betekenen, maar men kan zich met de dwaze invallen van de drie ge broeders wel amuseren. Het nieuws was zeer uitgebreid en actueel, terwijl een culturele en een tekenfilm in kleuren het pro gramma completeren. Cinema Americain; Vijf op de huwelijksreis Dit is de schone titel van een heel lichte film. Een jong weeuw- tje met drie kleine kinderen trouwt een knappe vrijgezel. Op het laat ste ogenblik, voordat 't jonge paar op huwelijksreis zal gaan, breekt zuslief die op de kinderen zal pas sen, haar been en ten einde raadvelen. neemt het jonge stel de klnders meer. Een en ander gaat natuurlijk met de nodige avonturen gepaard, het wordt, een druk huwelijksreisje. Hij vlucht, maar aan het einde komt toch alles weer in orde. Men kan zich amuseren. Vooraf interessant nieuws, een aardig tekenfilmpje en een heel in teressant natuurfilmpje uit midden Amerika. Harmonie: Het Mysterie van Tanger Een uitgebreid voorprogramma gaat deze week in de Harmonie de hoofdfilm vooraf. Men ziet de ramp Van de Truculent, korte flitsen uit het wereldnieuws, een overzicht van de voornaamste gebeurtenis sen die in de laatste 49 jaar in de wereld plaats hadden, en de fees telijkheden in verband met de sou- vereiniteitsoverdracht in Indonesië. Er is een aardige tekenfilm, een kort filmpje dat de avonturen van een aap verhaalt en een verschrik kelijke muziekfilm .Deze laatste valt in het programma, dat de Harmonie deze week brengt, totaal uit de toon. Het is, al met al, een onsmakelijke vertoning, waarvan niemand met 'n grein goede smaak zal kunnen genieten. Dit laag bij de grond intermezzo maakt, dat wij slechts volwassenen, en dan nog niet eens van harte, een be zoek aan de Harmonie kunnen aan raden. De hoofdfilm, „Het mysterie van Tanger'' is een zeer genietbare rolprent, die een geheimzinnige ge schiedenis vertelt, die zich in Noord-Afrika afspeelt. De film is zeer aannemelijk, al is er geen sprake van een kunst werk. De K.F.C. keurde de hoofd film voor 14-jarigen goed, wanneer de directie van de Harmonie de muzikale onsmakelijkheid uit haar voorprogramma zou willen verwij deren, zouden wij een bezoek aan haar theater gaarne willen aanbe- aan de duivel Moenen ver kocht, die haar zeven jaar lang in zijn macht houdt en door haar an deren tot zonde brengt. Op de markt in Den Bosch, waar zij een wagenspel ziet, het spel van Mas- scheroen, waarin Maria een be rouwvolle zondaar genade schenkt, wordt ook zij door de genade ge troffen. Dan wordt haar berouw door de Paus zelve beproefd, die haar een zware boete oplegt om vergiffenis van haar daden te bekomen. In het klooster vindt dit leven, zo bewogen, een goed einde Het is een spel, dat nog steeds de toeschouwer weet te bekoren en de van dit middeleeuwse geeste lijke spel verschenen bewerkingen, zijn schier ontelbaar Ook in onze tijd trekt het schrijvers die het voor hun lezers bewerken in eigen trant en eigen stijl. Dezer dagen vonden wij van de hand van de schrijver Werumeus Buning toe vallig een Proloog voor een nieuwe bewerking, die in het weekblad Elsevier werd gepubliceerd en die wij hierbij overnemen: PROLOOG (Voor de nieuwe bewerking van de waarachtige en zeer wonderlijke historie van Marieken van Nimwegen.) Thans zullen wij U zingen, spelen; En musiceren, eer zij God! En leren hoe de mens het lot Door zijn geloof kan doen verkeren. Een, uit millioenen van ons allen, Een vrouw die veel heeft liefgehad, Vindt eindelijk het rechte pad, En staat, nadat zij is gevallen. Hiertoe behoort het wilde hart En al waar 't mee verleid kan worden, Bekoord, gewond, vermoeid, en mat; En dan. de louterehde smart: Opdat wie veel heeft liefgehad In 't einde zal vergeven worden. J. W, F. Werumeus Buning Voor de opvoeringen van 23 en 24 Januari zijn, naar wij vernamen, nog een aantal kaarten beschikbaar te verkrijgen aan de cassa van het Gulden Vlies en aan de bekende adressen. (Advertentie) AMSTERDAMS. BIJKANTOOR HOORN NIEUWSTRAAT 4 TELEFOON 4892 BIJKANTOOR ALKMAAR PIETERSTRAAT 20 TEL 2241-2242 KAPITAAL: NOMINAAL J10.000.00a. GEPLAATST 5.400.000.- RESERVES* 900.00a. AFRIKA ONTWAAKT, INTERESSANTE FILM OVER ZWARTE WERELDDEEL ALKMAAR. Een geheel volle zaal heeft Vrijdagavond in het Gul den Vlies kennis kunnen nemen van de door mr. dr. Th Rcgout vervaardigde film „Afrika Ont waakt", die voor de leden van de Schola Publica vertoond werd. Hoewel deze film het leven en werken der missionarissen aan de Goudkust uitbeeldt, kan men niet spreken vam een missiefilm, in de zin van de betekenis, die men de laatste tijd aan dergelijke films pleegt toe te schrijven. „Afrika Ontwaakt" is eigenlijk oen volkenkundige documentaire, waarin het werk der missionarissen, de paters van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën van Cadier en Keer, op een onopvallende, maar toch overtuigende wijze is ver werkt. De cineast heeft in dit aan trekkelijke _werk een beeld weten te geven van het leven van en het milieu waarin de negers van Afrika, speciaal die der Goudkust, werken aan hun eigen ontwikke ling. Naast beelden uit het oer woud en de kust, met visvangst, pottenbakkerij, weetfkunst, heeft mr. Regout ook laten zien, hoe de beschaving hier stap voor stap voorwaarts dringt Er waren zeer goede momenten in deze film, die dan ook een der beste op dit ge bied moet worden geacht. Vooral, de scène bij de stervende vrouw bezat spanning en geladenheid. Ook het werk der medische missie zusters, terloops aangeroerd, kwam in deze film goed tot uiting. De film werd ingeleid, na een welkomstwoord door de voorzitter der Schola Publica, dr. H. J. M. Hofstee, door Pater Verheugd, die zelf in dit gebied werkzaam is geweest en er binnenkort weer naar toe hoopt te gaan. De Pater, die de film sinds kort hier te lande vertoont, vertelde daarbij een en ander over de geschiedenis van dit zeventig jaar oude missie werk, dat, zoals de film aantoonde reeds zovele vruchten heeft voort gebracht. Deze interessante film werd voorafgegaan door een aan trekkelijke en bijzonder goed ge slaagde reportage van de jacht op groot wild, waarbij meer met de camera, dan het geweer werd ge jaagd. Zodoende ontstond een aar dig overzicht van de vele dier soorten, die nog in het wild in dit onmetelijke land leven. De Schola Publica heeft met dit programma zeker een goede keus gedaan. WEERS VERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. AFNEMENDE VORST Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige lichte sneeuw en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Op de Waddeneilanden en tn de kop van Noord-Holland tem peratuur even boven het vriespunt, elders in het land temperatuur om het vriespunt, maar in het Zuiden vannacht nog lichte vorst. (Advertentie! ZAADMARKT 62 ALKMAAR TELEFOON 5371 Gevaarlijk praatje op de weg ALKMAAR. Donderdagavond omstreeks 7.30 uur reed een 17-jarig meisje per fiets op de Laat terwijl zij een 18-jarige vriendin op de ba gage-drager vervoerde. De beide meisjes waren in zo druk gesprek gewikkeld dat zij niet een verderop staande bestelauto die rechts van de weg geparkeerd stond opmerk ten. De bestuurster van de fiets reed daardoor tegen de auto aan en werd op de weg gesmakt, waar zij bleef liggen. Dr. Koppejan die de eerste hulp verleende, constateerde een hersenschudding en liet het meisje per ziekenauto naar het Cen traal ziekenhuis overbrengen. De fiets werd beschadigd. Tijdens een vergadering van de Sociale Raad voor Alkmaar en Omgeving, gehouden in het Wapen van Heemskerk, sprak Mr. J. Evers over de ontwikke ling van de zorg voor Ouden van Dagen. Vaststellende, dat het' aantal ouden van dagen, zii die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of reeds overschreden, momenteel rond 770.000 be draagt, doch over een jaar of 20 wel ruim 1.200.000 zal bedragen, meende de spreker, die door dr. H. J. M. Hofstede, de voorzitter, werd ingeleid, dat de zorg voor Ouden van Dagen al sinds lang een nationale zaak is geworden. Het vraagstuk van de oudelieden- zorg is in ons land al heel oud, ge tuige de vele hofjes, voor vroegere tijden een ideaal systeem. Na de vorig wereldoorlog kwam de ver eniging Pro Senectute tot stand, die zich in de jaren 20 tot 40 het lot der ouderen meer algemeen begon aan te trekken. Had men zich vroe ger alleen tot de zorg voor de ar men beperkt, na de vorige wereld oorlog begon men zich te interes seren voor de ouden van dagen van iedere rang en stand. De armenzorg werd uitgebreid en werd een sociale zorg voor ieder. NATIONAAL PROBLEEM Zo werd de oudeliedenzorg een nationaal probleem aan welker op- loding vooral de verenigingen op confessionele grondslag veel hebben bijgedragen. Er verrezen Christe lijke tehuizen voor oudelieden en vooral de Katholieken bouwden uit stekende inrichtingen. Met dat al is het probleem, nu meer dan 10 pet. der bevolking tot de ouderen gaat behoren, nog lang niet opgelost. Er zitten aan deze zaak vele facetten, sociale, financiële, culturele en me dische 'en vandaag de dag baart het huisvestingsprobleem wet de groot ste zorgen. In Denemarken heeft iedere ge meente grotere of kleinere oude- lieden-tehuizen, iets dat op grotere schaal dan tot nu toe ook oplossing zou kunnen bieden in ons land. Ook aan de geestelijke noden van hen, die niet meer in het produc tie-proces zijn opgenomen, dient aandacht te worden besteed; spre ker bepleitte daarom het stichten van clubs voor ouden van dagen. Want met een jaarlijkse autotocht alleen is men van deze zorg, die 'n plicht is, niet af. De belangstelling voor deze zaak is, dank zij het groeiend collectief verantwoordelijkheidsgevoel der ge meenschap, gestegen, doch spreker zag de oudeliedenzorg gaarne ge dragen door het gehele land, de oudelieden-zorg gemaakt tot een nationale zaak, waarbij rret op de eerste plaats medelijder., doch lief de en eerbied een rol zouden spe len. Na nog gepleit te hebben voor de aanstelling van spicialisien voor oudelieden, zoals er ook voor kin deren zijn, waarschuwde de heer Evers er voor, de ouderen onder ons mei uit het maatschappelijke leven te bannen en liei, aan de ver veling prijs te geven. Ook deze mensen moeten een, hun passende arbeid, hetzij in huiselijke kring, hetzij in groter verband, worden gegeven, opdat zij zich tot hun laat ste dag nuttig weten. -\ ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Jubileumvoorstelling van Vondel: „Mariken van Nimwegen". Feestviering Vondel: Receptie van 2.30 tot 5 uur. BIOSCOPEN: Cinema Ame- cain: Vijf op de huwelijks reis, alle leeft.; Victoria: Paniek in het Warenhuis, alle leeft.; Harmonie: Het mysterie van Tanger, 14 jaar; A.B.T.: Muzikale Scherpschutters, 14 jaar en De Geheime Dienst in actie, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTOREN: dr. A. L. Gransbergen, Geesterweg 11, telef. 2294. Dr. J. F. Nijman, Oudegracht 283, telef. 2384. NACHTDIENST APOTHEKEN: G. Krui- singa, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. ALKMAAR, 20 Jan. Witlof I 42—53, II 30—40, bloemkool 17—34, rode kool 614, sav. kool 612.50, groene kool 13.50-26.50, spruitkool I 6084, II 3055, boerekool 23.50 42, andijvie 661.80. rode bieten 6 8.20, winterpeen 612.80, waspeen 13—49, uien I 26—33.50, II 16—22, prei 4281, knolsoep 20.5030.50, soep 1020, selie 1020, bramley seedling 18, goudreinette 2237, pres. v. Eng. 2644, zoete winter- kroon 2022, comtesse de paris 23 28, winterjan 1219. OBDAM, 20 Jan. 16000 kg. peen B 11.70—13.50; C 8.08—10.10; 1700 kg. kroten A 7.80. 9000 kg. uien 33.4034.10; grove 3232.60; 5000 rode kool 10.20—11.20; 9500 kg. gele kool 15.40—17.30; 3400 kg. deense witte kool 16.2016.60; 500 kg. spruiten 5466; 300 kg. savoye kool 2022.10. Benoemd HEILOO. De heer W. v. Don gen, reeds ruim 13 jaar onderwij zer aan de R.K. Jongensschool en directeur der Middenstands Avond school, is per 16 April benoemd tot hoofd der R.K. School te Koog- Zaandijk. Schoorsteenbrand HEILOO. Vrijdagmiddag 13 uur werd de brandweer geallarmeerd voor een schoorsteenbrand bij de fam. de B. in de Ewislaan. De brandweer die zeer spoedig ter plaatse was, kon erger voorkomen. „MARIA STUART" HEILOO. Naar wij vernemen zal op Woensdag 1 Febr. een vier de opvoering van het historisch to neelspel Maria Stuart gegeven worden! Het bestuur verzoekt ons nog mede te delen dat op Zondag 22 Januari de zaal om 8 uur precies gesloten zal worden en dat zij die te laat komen zullen moeten wach ten tot het le tafereel gespeeld is. Deze maatregel moet genomen worden, aangezien bij deze uitvoe ring de jury aanwezig is om het spel te beoordelen in het kader van het Nationaal Toneel Concours. Men kome dus tijdig, zodat een ieder op tijd zijn of haar plaats kan innemen 1 Een R.K. ULO-school? HEILOO. Het gerucht doet in onze gemeente de ronde dat een R.K. Ulo-school zeer binnenkort gebouwd zal worden. Men weet zelfs het bouwterrein aan te wijzen! Wij hebben ons tot die instanties gericht die dit kunnen weten. Men deelde ons echter mede dat dit ge rucht geheel uit de lucht gegrepen is! (Advertentie) Ruwe huid Ruwe handen Ruwe tippen Aanbesteding BERGEN. Door het Woning bedrijf der gem. Bergen werd onder te Bergen gevestigde aannemers aanbesteed 't stichten van 1 dubb. en 2 enk. schuren achter gemeente woningen in het Tuindorp aldaar. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Joh. Rampen f 2794. Fa. Gebr. Kops f 2405. Fa. A. en J. Kroon f 2835. Fa. C. Noort Zn. f 2430.— Fa. D. Beeldman f 2906.— J. van Exter f 2870. P. R. Bijpost f 2930. W. H. Romijn f 3020.— M. L. Marquering f 3052. M. Bijl f 3127.76 J. G. Klomp f 2960.— N. Duin f 3760.— Fa. Jn. Houtenbos f 2595. Wed. Jac. Houtenbos f 2640. A. Prins f 2820.— J. Rose Zn. f 3220. Het werk is gegund aan de laag ste inschrijver, de Fa. Gebr. Kops. Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw BERGEN. Dezer dagen werd door de Sociale Verzekeringscom- missie van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw, afdeling Bergen het eerste pensioenbewijs afgegeven. Het behoeft geen nadere verklaring hoe dit werd ontvangen, daar dit pensioen wordt uitbetaald vanaf 7 Mei 1947. De voorzitter de heer S. Louwe sprak hierbij een hartelijk woord. s-.i-'W» (Van onze r Plannen van Katholieke Midder de economisch-soci leden te bevorder leid tot instelling en schriftelijke ci toe de sectie „Ka commerciële ontv initiatief nam. Tere de gedachte dat de van het middenstau voor een belangrij! geschieden langs e commerciële ontwi middenstand zelf. Het is een gelukl dat dit door de led K.M. steeds meer i getuige de duizer voor de schriftelijk mede pl.m. Vh ja begin is gemaakt van terzake uiter docenten. Dit aantal is waar het hier een die niet door de oy steld en waarvan voor vestiging verp maar louter uit e: tot vermeerdering cieel inzicht wordt Dezer dagen heb daten het eind-eXc en slaagden er 61 dag in het Jaarbe te Utrecht het diplo van de Staats-secre nomische Zaken, mr ontvingen. Dat de Staats plechtigheid wild< bewijst de belangst Overheids—zjjde mingswerk wordt bevestigde zulks troi druk, toen hem geit gegeven de gedipl te spreken. De diploma-uitr voorafgegaan door woord van de heer de bijeenkomst pi behalve de geslaag verwelkomen de moezenier van de K Brands, de socioloog de directeur van he Instituut van de Mi Scheltema, hoofdbes bestuurders van vak „De N.R.K.M. is der katholieke orgai de heer Hooy. „We vormingscursus een ZONDAG 22 JAN HILVERSUA 8.00 KRO, 10.15 IKOR 19.45—24.00 8.00 Nieuws en wee: Gramofoonmuziek, 9.30 Nieuws en wat Gramofoonmuziek, ache kerkdienst, 11. muziek, 12.00 Orge Apologie, 12.35 Gr. 12.40 Lunchconcert zer, 13.00 Nieuws én 13.20 Maastrichts Ste ren en solisten, 13.55 der boeken", 14,10 len", klankbeeld, 15 Musicum Amstelodam« 15.30 Orgelconcert, 1! tet, 16.15 Reportage, van missionarissen, meerde kerkdienst, strijdkrachten 19.00 koorzang, 19.i5 „Kei bel?", causerie, 19.30 Actualiteiten, 19.52 20.05 De gewone ma zijne van, 20.12 Gev 22.45 Avondgebed en lender, 23.00 Nieuws Gramofoonmuziek. HILVERSUM 8.00 VARA, 17.00 VARA 19.00 IKOB AVRO. 8.00 Nieuws. 8.18 Kop; Voor het platteland foonmuziek, 9.00 Sp< gen, 9.15 Verzoekprog „Geestelijk leven", ca Trio, 10.25 „Met en zor 10.50 Amusementsmuzh baret, 12.00 Orgelspel jeugd. 12.40 Nederlan jes. 13.00 Nieuws en 13.15 Mededelingen muziek, 13.20 Musette- •Even afrekenen. Gramofoonmuziek,' spreking, 14.20 Pianc mains, 15.00 „Goethe de", hoorspel 16.30 17.00 Gramofoonmuzieli avonturen van Ome E spel, 17.50 Gramofooni Reportage, 18.15 Nieuv uitslagen, 18.30 Stui Kinderdienst, 19.30 20.00 Nieuws, 20.05 20.15 Omroeporkest, solisten, 21.15 Hei 21.40 „Uit het verg< Pianovoordracht, 23.00 Nieuws, 23.15— foonmuziek. BRUSSEL 12.00 Gramofoonmuziek tet, 12.30 Weerberichter serie over Edwin Hughe mofoonmuziek, 12.45 Nieuws, 13.15 Grami 13.30 Voor de soldaten, Gramofoonmuziek, 16. 16.45 Gramfoonmuziek certgebouworkest en Sportuitslagen, 18.00 Godsdienstig halfuur 19.30 Gev. programma, liteiten, 21.45 Gram 22.00 Nieuws, 22.15 gramma, 23.00 Nieuws Gramofoonmuziek. BRUSSEL 12.08 Lichte muziek, 13.10 Verzoekprogramma enl5.45 Gramofoonmu Dansmuziek. 19.00 Godsd uur, 19.45 Nieuws, orkest, koren en soli mofoonmuziek. 22.00 Lichte muziek. 22.30

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2