De Duitse jeugd helpt zich zelf Prachtig werk van medische vliegdienst Kruiswoord-puzzle De Lan Rubriek voor de Vrouw De Vliegende verpleegstervertelt over de luchtbrug van naastenliefde Werkende vrouwen De belevenissen van Spat en Jasper (II) H Duitsland vijf jaar na zijn capitulatie (4) Heimstattevoor jeugdige zwervers Het zwervende leger De heer flink r.k. meisj NET R.K. MEISJ] PAGINA 4 ZATERDAG 21 [ANUARI 1950 DEZER DAGEN landde,, zoals wij reeds meldden, op het vlieg veld Schiphol, na haar 15de retourvlucht als flight nurse" op Indonesië, Zuster G. Berkhouwer, langzamerhand bekend ge worden als de „vliegende verpleegster". Het is over het werk van deze verpleegster en over de dienst, waaraan zij is verbonden dat wij onze lezers, dank zij een speciaal onderhoud dat zij ons toestond, iets kunnen vertellen. Zuster G. Berkhouwer, onder naar vele vrienden bekend als „Bep" werd te Schoonhoven in Zuidholland geboren en genoot haar opleiding voor het verpleegsters diploma aan het Academisch Zie kenhuis te Leiden, waar zij ook als gediplomeerd verpleegster geruime tijd werkte. In de oorlogsjaren ging zij over naar de Leidse Gemeente lijke Geneeskundige Dienst waar zij als schoolverpleegster vele gezin nen bezocht en ruimschoots gele genheid vond zich op sociaal terrein te ontplooien. Daar kwam ze ook in aanraking met de illegaliteit, die ze als vurig Oranje-aanhangster trouw en in alle bescheidenneid diende. In de oprichting van een clandestien noodziekenhuis, waar van zij de leiding kreeg, had zij ook een groot aandeel. Het was uit deze tijd dat wij Zuster Berkhouwer kenden en naast de jacht naar nieuws waren het oude vriendschapsbanden, die ook naar haar ouderlijk huis in Schoon hoven trokken. BIJ DE CHIEF FLIGHT NURSES De wegen, die vanuit Utrecht of, om een kortere te nemen, vanuit Gouda naar Schoonhoven leiden, zijn bochtig en smal. Ze brengen ons door net oude IJsselstijn en langs de kleine, vriendelijke Zuid- Hollandse boerderijen waar de wii- gentenen hoog liggen opgestapeld en door het stille polderland, waar het riet in bundels langs de slootkanten ligt. We hebben er het grootste deel van de 35 km al op zitten, als we wen voorbij Jaarsveld met ónze wa gen tegen de Lekdijk opkruipen cn ui de verte, in een bocht van de rivier, het oude stadje zien liggen, waarvan de torens cn daken vaag uitsteken boven de mist, die in de namiddag vanaf het water en de lage uiterwaarden traag het land op kruipt. Geen tien minuten later zitten we in de eenvoudige, maar gezel lige huiskamer van de familie Berk houwer tegenover de lange slanke en door de tropenzon gebruinde verpleegster. Precies zoals vijf jaar geleden, toen ze op het punt stond naar Frankrijk te trekken. Er is thee, er zijn sigaretten en als we eerst naar wederzijdse ken nissen hebben geïnformeerd, komt het gesprek op de Vliegmedische Tjilatjap, vandaar met een gewa pende auto naar Banjumas. Maar de patiënt kon onmogelijk met de auto terug worden vervoerd. Toen bracht een kleine Auster, die op 'n schapenveld daalde, waarbij eerst de schapen moesten worden wegge jaagd, uitkomst. In Tjilatjap werd de gewonde overgeladen in de Ca- talina en nog dezelfde avond kon de jongen in Batavia worden ge holpen, met succes!. Zo werd moeite noch geld gespaard om 't leven van velen te redden, die zonder het vliegtuig, dus zonder tijdige medi sche hulp, ten dode waren opge schreven. PERFECTE OPLEIDING In 1948 kregen de doktoren en de zusters een Vliegtechnische2 oplei ding. motorenkennis, navigatie, luchivaart-meteorologie, ze werden klaar gemaakt voor vliegbrevet A. Op het laatste moment echter kwam de order, dat de verpleeg sters niet zelf mochten vliegen. Werk bleef er echter genoeg. Van af de vliegbasis Tjililitan, vlak bij Batavia, werd de gehele Indische Archipel geholpen, ja Zuster Berk houwer kwam zelfs op de Philipij- nen en Borneo! De twee zusters werden er twaalf, waarvan er steeds een, met dokter en vliegtuigbeman ning „stand-by", tot vertrek gereed staat. En dan vertelt deze actieve ver pleegster, wier handen eigenlijk nooit rust vinden, zelfs bij haar thuiskomst in het vaderland waakte ze nog bij een zieke kennis, hoe mooi dit werk is, vooral op de thuis. vluchten, die voor de repatriërende soldaten veelal tot 'n pleziervlucht wordt, ondanks het feit, dat ze op een ,,tretcher", een brancard, liggen uitgestrekt. Als er geen vliegwerk is, dan helpen de zusters op de basis met vliegerkeuringen en poliklinisch werk. Stille dagen zijn er nooit. SPONTANE HULDE Toen zuster Berkhouwer de vo rige week op Schiphol landde, de journalisten zag staan en een KLM- vertegenwoordiger met bloemen, vroeg ze zich af, wie er toch wei in haar machine zou zitten. Toen de bloemen haar werden aangeboden, dacht ze aan een vergissing! Naast de dankbaarheid in de har ten van meer dan 150 thuisvliegers en honderden patiënten in de Oost, haar grootste beloning, heeft de vliegende zuster van de KLM die deze dienst hielp opbouwen, een bronzen medaille ontvangen ter herinnering aan haar 15de vlucht. En als we afscheid hebben ge nomen en de „Vliegende Zuster", gewend aan de tropenzon, huiverig de trappen naar haar huis op de dijk op stapt, dan moeten wij met eerbied denken aan hen die dit prachtige, dit moderne werk van naastenliefde hebben opgebouwd en die, dagelijks, ook nog in de nabije toekomst, zovelen bet leven terug- dus wel duidelijk zijn meer gegoede vogels et moet dat de wel de rust maar niet de vuile boel en de slordigheid op „Sorghwijck" op prijs stelden en daarom vertrok ken waren. Nu is een mus echter iemand die het onderscheid tussen de verschil lende standen die ook in de vogel wereld zijn, niet zo sterk aanvoelt en zo gebeurde het dat op een goe de dag een wolk mussen was neer- geregend op het dak van „Sorgh wijck". Naar recht en billijkheid had de burgemeester van de troep de woongelegenheid onder de pan nen verdeeld en na enige tijd ging het leven onder die mussen ge woon zijn gang. Zij stalen kippen voer uit de vele hoenderhokken in de omtrek en werden er vet van. schenken. L. S. Een ambulance-vliegtuig, geheel ingericht voor vervoer van ge wonden. Het werk gaat ook hier door. Zuster Berkhouwer geeft hier een der gewonden een injectie. Een brancard met een gewonde militair wordt het vliegtuig in- getild. Spoedige hulp betekent hier vaak een levenskwestie. Dienst der Militaire Luchtvaart, waaraan Zuster Berkhouwer als chief flight nurses verbonden is. UIT DE PRACTIJK ONTSTAAN „Je weet," zegt Zuster Berkhou wer, „dat ik in November 1945 in dienst van het Rode Kruis als lui tenant-verpleegster naar Indonesië ging. Vanuit Batavia maakte ik vluchten doo* de gehele Archipel, zelfs naar Australië, om zieken en invaliden naar het centrum Bata via te brengen. Mijn eerste reis naar Nederland in Februari 1946, met een Skymaster waarin 24 pa tiënten, is verreweg de zwaarste geweest. Men had toen nog niet die ervaringen, welke later de Vliegmedische Dienst zou kunnen benutten en nadat ik na die reis van 5'/i dag mijn rapporten in Den Haag inleverde bleek, dat er nog heel wat veranderd moest worden, wilden wij dit werk kunnen voort zetten AMERIKAANS VOORBEELD Naar Amerikaans voorbeeld werd toén een goed geoutilleerde Ambu- ance-Vliegdienst ingericht waar mede goed werk werd verricht. Tientallen gevallen, waarin spoc- iige hulp 'n levenskans betekende, zijn dank zij het vliegtuig nog ge red kunnen worden. Hersen-opera- ties e.d., mits binnen 24 uur ver richt, kunnen de patiënten een goe ie kans op herstel geven. Zo vertelde Zuster Berkhouwer >ns ter illustratie het geval van de ïoldaat, die in Banjumas een kaak- chot had gekregen en direct moest vorden geholpen. Met een Catalina 'ingen dokter en verpleegster naar GEEN OVERWERK ZONDER VERGUNNING Naar gebleken is heeft hetgeen t'ficieel is medegedeeld omtrent le verhoging van lonen en salaris sen met 5 pet hier en daar de in druk gewekt, dat voortaan zonder vergunning der Arbeidsinspectie overwerk verricht mag worden. Naar wij evenwel vernemen is deze opvatting niet juist. Voor het verrichten van overwerk moet op de gebruikelijke wijze vergunning worden aangevraagd bij het dis trictshoofd der Arbeidsinspectie. PEPER WORDT SCHAARS (Eigen bericht) De mogelijkheid is niet uitge sloten dat zich in Nederland een tekort aan peper zal voordoen. De laatste voorraden zijn thans over de handel verdeeld en het valt nog niet te bezien of er spoe dig nieuwe invoer zal plaats vin den. Indonesië is een belangrijke leverancier van dit product. Bij export bestaat echter grote voor keur om te verkopen tegen dol lars die ons land voor dit doel niet beschikbaar heeft. Een paar aardige recepten Appelen en speciaal goudreinet- tcn zijn momenteel volop en tegen betrekkelijk lage prijs te krijgen. We doen dus verstandig, hiervan zoveel mogelijk te profiteren. Be halve appelmoes, appelpannekoekjes en appelbeignets, zijn er nog talrij ke smakelijke nagerechten met ap pelen te bedenken. Hieronder volgen enkele recepten: ZWEEDS APPELSCHOTELTJE Plm. 6 flinke goudreinetten, 6 gro te beschuiten, 60 gr. boter met on geveer 100 gr. basterdsuiker, 2 d.l. slagroom en 2 a 3 eetlepels poeder suiker. Was de appelen goed schoon, ver wijder daarna de slechte plekken en kook de appelen met weinig wa ter vlug tot moes. Wrijf dit door 'n zeef en vermeng het met een ge deelte van de basterdsuiker. Doe deze massa over in een vuurvast schoteltje, stamp de beschuiten fijn, vermeng ze met de rest van de bas terdsuiker en strooi ze over het moes. Leg er de boter in klontjes bovenop en laat de inhoud van net schoteltje in een matige warme oven bruin worden. Laat het ver volgens afkoelen,, klop de room stijf, vermeng deze met de poeder suiker en leg het mengsel dan op de schotel.. APPELCOMPÓTt 10 zure appelen, wat jam, plm. 50 gr. suiker, een citroenschil, een blad rode gelatine, plm. 3 d.l. wa ter met citroensap. Boor de appelen schil ze en snijdt ze voorzichtig dwars doormidden. Breng ze in een wijde, niet te hoge pan, het water met het citroensap en de schil aan de kook en kook hierin voorzichtig de appelen. Voeg er, even voor ze gaar zijn, de sui ker aan toe en bedruip met het kookvocht af en toe de appelen. Leg de gare appelen in een com- póteschaal Los de geweekte gelatine op in het vocht en giet dit, door 'n paardeharenzeef over de appelen. Leg op de gaatjes van de appelen wat jam. APPELPUDDING 750 gr. zure appelen; 1 liter wa ter, 225 gr. suiker, sap van 2 citroe nen, een stukje citroenschil, 30 gr. rode gelatine. Schil de appelen, dan deze in stukjes snijden, wassen en gaar koken in het water met de citroenschil. Zorgt u vooral dat de stukjes appel niet tot moes koken. Schep ze daarna uit het vocht en vermeng het vocht met het citroen sap, de suiker en de geweekte ge latine. Voeg de stukjes appel weer toe en laat de massa, door af cn toe te roeren, geleiachtig worden. Giet ze dan in een met koud water omgespoelde puddingvorm en laat ze stijf worden. Stort de pudding op een vochtige schotel en dien de pudding op met vanillesaus. Dat goede leventje werd ook ge deeld door het mussenpaar Kiebus en Krabbeltje, tenminste wat dat kippenvoer en zo betreft want over iets anders waren ze zeer ongerust. Er lag namelijk in hun nest een grote kanjer van een ei. Het was ongetwijfeld een mussenei want ze wisten best waar het vandaan kwam, kon dus onmogelijk vals zijn. Maar wat er nu van te den ken? Kiebus peinsde zijn arme mussenkop suf met sombere ge dachten. „Misschien krijg ik wel 'n kip in mijn nest, of zelfs een struis vogel of als het helemaal erg wordt misschien wel een jong vliegtuigje" dacht hij en hij sleet van de zorgen. Krabbeltje wist in de gegeven om standigheden niets beters te doen dan maar gewoon te gaan broeden zoals zij dat alle andere jaren had gedaan. Op een goede dag nu werd het raadsel opgelost en kwam er een einde aan de spanning die Kiebus zijn gestel ondermijnde tien de schaal openbrak en er voor zijn ver baasde ogen twee heel gewone mussen vechtend tussen de scher ven van de schaal vandaan schar relden. Een doodgewone tweeling dus, maar voorzover ons bekend 'n grote zeldzaamheid in de vogel wereld. EEN VERHAAL IN VERVOLCEN j door G. Gl. En hier begint dan het eigenlijke verhaal van de twee mussen Spat en Jasper; „Spat" genoemd omdat het in de familie van Kiebus een algemeen voorkomende naam was en omdat Kiebus van de verwar ring en de schrik geen andere naam zo gauw kon bedenken, en „Jasper" uit erkentelijkheid aan de eigenaar van „Sorghwijck" die on kundig van het blijde gebeuren, boeken zat te lezen over sterren kunde. De verstandhouding tussen Spat en Jasper had in de tijd dat ze in het ei zaten nogal wat te wensen overgelaten. Want vooral Jasper groeide geweldig hard en al gauw hadden ze daar in dat ei hooglo pende ruzie over de verdeling van de plaatsruimte. Toen ze namelijk zover waren dat ze begrepen dat er een mus uit hen zou groeien en toen het hen eveneens duidelijk werd dat ze daartoe voorlopig nog eën tijd in het ei zouden moeten doorbrengen, bemerkte ze allebei dat ze inwoning hadden. „Wat doet U hier, dit ei is voor mij", had Jasper toen al spoedig gezegd. „Dat moet u zo niet zeggen", had Spat daarop geantwoord, „ten slotte lijkt het mij toe dat wij hier met een eigenaardig geval te doen hebben en dat we dus moeten woekeren met de tamelijk beperkte ruimte, waarop wij, meen ik, alle bei evenveel recht hebben". Welnu, wij geven Spat gelijk. Jasper deed dat niet, zei verder ook niets meer, maar begon stel selmatig te pikken en te krabben in de richting van de helft waar Spat voorlopig was opgesloten. Het was dus maar goed dat op een zekere dag de schaal opengebroken was, zoals wij reeds verteld heb ben. Maar zelfs na het openbreken van het ei was de ruzie nog lang niet afgelopen. (Wordt vervolgd) AGNES EN CHRYSOSTOMOS Deze week herdenken we twee heiligen uit de eerste tijd van het (Van een speciale verslaggever) Een van West-Duitsland's grootste problemen zijn de millioenen vluchtelingen en zwervers, zonder onderdak, zonder werk, zonder regelmatig inkomen, zonder enige zekerheid en zonder hoop. En een speciaal zorg barende categorie onder hen is de zwervende jeugd, die van alles verstoken langs Gods wegen dwaalt, zonder doel en zonder uitzicht. Voor een groot deel misvormd in de Hitler-jugend en zonder grond onder de voet, gaat deze jeugd, voor welke zelfs 't naakte bestaan een dagelijks schier onoplosbaar probleem is, gemakkelijk de weg der mis dadigheid op. De statistieken wijzen dan ook uit, dat de crimi nele cijfers vooral uit de rijen der vluchtelingen afkomstig zijn. Men tracht deze letterlijk en figuurlijk losgeslagen jeugd op te vangen en door arbeid weer op te voeden en voor haar een nieuw leven te openen in de z.g. „Heimstatte", tehuizen waar de jeugdige zwervers volgens het principe van „de jeugd helpt zichzelf" trachten zich weer een weg te werken naar de normale maatschappij. West-Duitsland telt thans tegen de vier honderd van zulke „Heimstatte", waarvan er een honderd tachtig in katholieke handen zijn en onder katholieke leiding staan. „Heimstatt Wewelsburg" Ook de bijgebouwen van de „Wewelsburg" zijn sinds enige tijd als katholieke Heimstatt in gebruik. In de zomer van 1948 begon een katholieke jeugdlei der, geholpen door enkele idea listische jongeren eigenhandig het voormalige stafkwartier, waarvan alleen nog de buiten muren overeind stonden, met de primitiefste middelen en dertig mark op zak, te restaureren en weer bewoonbaar te maken. In Februari 1949 reeds deed de eer ste zwerversjongen er zijn in trede. Een vleugel van het vijf verdiepingen hoge gebouw is thans geheel hersteld. Nu is om voor nog meer jongens op nameruimte te scheppen de andere vleugel aan de beurt. Ook dat moet weer geheel met zelf hulp gebeuren, zoals eigenlijk iedere Heimstatt zich uit niéts dan uit eigen kracht en arbeid zaamheid en zelfverzorging op richt. De jongens die niet aan het eigen tehuis of aan de restauratie van de „Wewelsburg" werken, verrichten arbeid in de omgeving bij de boeren of bij ambachtslie den, zodat allen volop de ge legenheid krijgen een vak te leren, want in Duitsland is het zoals overal elders: voor een ge schoolde arbeider ligt er nog wel een toekomst. Van alle Heim- statt-jongens is dan ook o.a. 20 procent werkzaam als vaklieden, 50 procent als leerling om na verloop van tijd hun proef als gezel te leveren, 15 procent als hulparbeiders, terwijl 5 procent wordt omgeschoold. Gunstige resultaten De Heimstatt, ook de katho lieke, is voor elke jongen toe gankelijk, ongeacht zijn gods dienst. De leiding werkt zeer krachtig en positief aan de her opvoeding zonder echter dwang op de jongens uit te oefenen. Men bereikte op deze manier, werd ons verzekerd, toch zeer goede resultaten, ook op strikt godsdienstig gebied, hetgeen zich o.a. manifesteerde in het vrijwil lige, doch desondanks drukke en trouwe kerkbezoek. Sinds korte tijd is men ook begonnen Heim statte in te richten voor zwer vende meisjes, maar het spreekt vanzelf, dat de moeilijkheden op alle gebied hierbij veel groter zijn. De jeugdige zwervers, die vaak in het geheel geen ouders of familie meer bezitten en wier leeftijd varieert tussen 15 en 25 jaar, zijn uit alle mogelijke delen van Duitsland afkomstig. Naar hun afkomst zijn de gezamen lijke Heimstatt-bewoners in de volgende percentages te verde len: Silezië 14 procent, Oost- Pruisen 8 procent; Pommeren 4 procent; Sudetenland 3,5 procent, Oostelijke zone 32 procent, Dan zig 3 procent, Volksduitsers 3 procent, westelijke zones 32 5 procent. Verdeelcentrum der Caritas Missie Doch er concentreert zich op het voormalige SS-hoofdkwartier „Wewelsburg nog meer activi teit ten behoeve van de mate riële en geestelijke wederopbouw van het Duitse volk. Want in de loop van 1949 kreeg Pater Goossens, Directeur der Nederlandse Caritas Missie, die o.a. in Berlijn regelmatig voor honderden een gaarkeuken maaltijd mogelijk maakt, ook contact in Wewelsburg. Dit heeft tengevolge gehad, dat de Neder landse Caritas Missie een neder zetting heeft gekregen in dit voormalige SS-Stafkwartier en van daar uit het hele Duitse Bondsgebied bewerkt en bedient. De ruime kelders van het ge bouw zijn een uitstekende op slagplaats voor de vele „liebes- gaben" die via de Caritas Missie vanuit Wewelsburg over het Duitse land worden gedistribu eerd. En de Heimstatt zelf vaart daar uiteraard ook niet slecht bij. Internationaal Jeugdwerk Nog een derde instantie heeft zich op de „Wewelsburg" genes teld, en wel op de burch zelf. Het Internationale Jeugdwerk Wewelsburg kort geleden door de activiteit van Duitse en Ame rikaanse vooraanstaande figuren in het leven geroepen wil de burcht tot zijn zetel en centrum maken. Voorlopig hebben de lei ders van dit werk onderdak ge kregen in de Heimstatt en van daar uit inspireren en leiden zij de wederopbouw van de oude burcht, waarbij een gedeelte van de Heimstatt-jongens als arbeids krachten optreedt. Het zware en het trek- en kampeerseizoen ge- maar gestadig. Verscheidene ka mers zijn reeds gereed en kun nen betrokken worden. Een to renvleugel zal bij het begin van het trek- en kampeerseizoen ge reed zijn als jeugdherberg en het Internationale Jeugdwerk hoopt tegen de zomer zover te zijn, dat men met studiedagen en confe renties kan beginnen. Het doel daarvan is uitwisseling van er varingen en activiteiten op het gebied van sociaal jeugdwerk en vooral de „zelfhulp" der jeugd. De ondertitel van het Internatio nale Jeugdwerk heet dan ook „Werkgemeenschap voor econo mische en sociale zelfhulp der Jeugd", en het accent wordt dus niet gelegd op het ideële en cul turele. Van hieruit wil men als werkoord en verzamelbekken van de jeugdnood de institu ten voor zelfhulp der jeugd en jeugdbewegingen in problemen van maatschappelijke, economi sche en financiële aard van ad vies dienen. Een verdere taak ziet het Internationale Jeugd werk in de bestudering van het Marshall-plan, met name om dit voor de jeugd te interpreteren. Zo werkt het b.v. voor de sector jeugd mee aan de voorbereiding van de internationale studiecon ferentie „De Europese weder opbouw en het Duitse vluchtelin- robleem". Aldus zijn hier op de „Wewels burg, nog niet zo lang geleden een haard van boosheid en men selijke verdorvenheid, thans drie instanties in hechte samenwer king bijeen, die al het mogelijke doen óm de na-oorlogse nood van Duitsland te lenigen. Christendom, waarover ik jullie in het kort iets wil vertellen. De eerste is de H. Agnes, een bekende naam, waarvan de meesten van jullie wel hebben gehoord. Agnes leefde in Rome, in de tijd der kerkvervolgingen en had zich reeds op heel jeugdige leeftijd aan God toegewijd, heel niet naar de zin van de heidense zoon van de stadsprefect, die haar tot ontrouw jegens O.L. Heer wilde overhalen. Maar Agnes gaf het niet op, ze bleef trouw aan God en toen de heidenen daar kwaad over wer den, hebben ze haar laten sterven. Haar naam betekent eigenlijk Lam en om de herinnering aan haar te bewaren, worden ieder jaar in Rome nog lammeren ge schoren, waarvan de wol gebruikt wordt om het pallium, dat is een manteltje, voor aartsbisschoppen van te maken. Johannes Chrysostomos is in Constantinopel gestorven. Daar heeft hij rond 400 als een geleerd en heilig bisschop geleefd en er heel veel en mooi gepreekt. Zijn bijnaam was zelfs Gulden Mond. Hij heeft veel geschreven en was daarnaast ook een ijverig zielen herder, zoals ze dat noemen, dat wil zeggen, dat hij heel veel men sen met goede raad heeft gehol pen. Ook heeft hij veel voor de ere dienst in de kerk, voor de liturgie gedaan, en de Griekse wijze van de H. Mis opdragen heet nog altijd de Liturgie van de H. Chrysosto mos. WIE KENT DIE PLAATS» Voor de meer grotere kinderen gaan we binnenkort voorlopig iedere week iets vertellen over 'n aardig stadje of dorpje, vlak in de buurt of wat verder weg, waar jullie misschien nog nooit zijn geweest. Er zijn een heleboel aar dige en mooie plaatsen, die jullie vast niet kennen. En jullie kran ten-oom kent ze ook niet allemaal hoor, maar hij gaat er zo nu en dan eens op uit, en dan zal hij ér jullie van vertellen. Jullie moogt ook zelf een plaats opgeven en vragen, daar iets over te schrijven in de kinderkrant, en als jullie zelf iets kunnen vertellen, nu, dat is ook goed. Dus, kinderen, misschien de vol gende week al, gaan we op reis in de kinderkrant. Trekken jullie al lemaal mee? DE OPLOSSING van het raadsel van de vorige keer was; de hond! NIEUWS OVER NOë'S JEUGD Jullie kennen toch allemaal uit de Bijbel Noë wel, die man die op Gods bevel een ark bouwde, waar in hij zijn familie en heel veel dieren kon bergen, toen de zond vloed alle slechte mensen ver delgde? Uit de Bijbel weten wij aardig wat over die geschiedenis, maar over de jeugd van Noë was tot nu toe weinig bekend. Nu heb ben enkele jaren geleden herders in een grot bij de Dode Zee een heleboel schriftrollen gevonden, die geleerde mannen zijn gaan ont cijferen. En wat vonden ze daarbij? Een boek over het leven van Noë, vooral over zijn jeugdjaren. Het is het boek van Lamech, waarvan de geleerden wel wisten dat het moest bestaan, maar dat ze nooit hebben kunnen vinden. Jullie be grijpt, wat een verrassing het was, toen dit beroemde boek ontdekt werd! Zo zien jullie, dat die on derzoekingen in verre landen heus wel nut hebben, want nu horen we vast weer mooie dingen over die Noë! Zo gauw hij er wat meer van weet, zal Oom Ludo er jullie van vertellen. Dus opletten maar! EEN LEGE BRIEVENBUS Heb ik me daar de hele week zitten wachten op post voor de kinderkrant. Maar er kwam niets hoor! De brievenbus is deze week leeg gebleven. Dat vind ik echt jammer, want hoe meer jullie schrijven, hoe beter ik weet wat jullie graag in de kinderkrant le zen. Nee, de vorige week was het beter! Of hebben jullie zoveel huiswerk zóveel boodschappen te doen, dat jullie geen tijd hebt voor een briefje? Het hoeft heus niet lang te zijn en je mag ook gerust een briefkaart schrijven, dat doen de grote mensen ook wel als ze haast hebben. Alleen als het heel be langrijk is, wat je wilt schrijven, dan is het niet netjes om een brief kaart te schrijven, dan kan je beter een brief sturen. Vraag het maar eens aan vader of moeder, die we ten je dat precies te vertellen. Dus, beste vriendinnen en vriendjes, ik verwacht de volgende week geen lege brievenbus meer hoor! Wie is de eerste? OOM LUDO. Horizontaal: 1 Gebogen 4 Karakter 7 bos (in samenstelling i 8 geneesheer 11 familielid 13 stekeldier 14 wintervoer- tuig 15 aan wij z. voornaamw 16 afgelegen 17 onbehaard 19 lengtemaat 20 oude lengte maat 21 vloer bedekking 23 windrichting 24 zeehond 25 ligplaats voor schepen 26 getij 28 hondenstal 31 onmeetbaar getal 32 vochtig 34 hijswerktuig 35 grote watervlakte 36 reeks 37 landbouw werktuig 38 speelgoed 39 bron 40 brok 42 deel van de hals 44 deel van de bijbel 45 tekengerei 47 masthout 48 laboratorium (afk.) 49 vat 50 soortelijk gewicht 52 vingerdoek 55 maandstand 56 hoogste punt 58 weg met bomen 59 stad in Spanje 60 nutteloos 61 ezelsgeluid 62 wrok 63 muurholte 64 plaats in de Betuwe 66 naaldboom 67 Europeaan 68 wild zwijn Verticaal, 1 projectiel 2 stuur 3 familielid 4 spil 5 lof 6 twaalftal 7 bezorgen 9 vreemd 10 schop 12 zangwijs 17 ankertouw 18 bereide dierenhuid 21 spijsbereider 22 doortochtgeld 27 hoofddeksel 29 van geen waarde 30 heerser van Abessynië 31 specerij 33 duivenhok 35 hemellichaam 39 barre zandvlakte 40 zwaard met snede 41 boei 43 hoenderachtige vogel 45 bergengte 46 bedorven 51 vrouw, godheid 53 spoorstaaf 54 pul 55 inhoudsmaat 57 Argentijnse munt 59 verstand 64 daar 65 voorzetsel INGEZON (Buiten verantwoc van de Ree Met grote voldoen: Wij het rapport van d tantsdienst van het j Onderwijs, Kunsten schappen over de I houdschool te Schi duidelijk blijkt, dat d< bedachte rade leu lasterlijke campagne delegeerden Wognum omdat ze volledig ov< waren ingelicht I maskerd. Hef Bestuur alle hebben zich tot de meente Schagen gew verzoek om andere te benoemen, omdat met de gedelegeerden Gorter, tengevolge va lingen, onmogelijk is Lutjewinkel, 18 Jar (Alle bovenstaande krasse termen en bew we geheel voor reke zender. HET RAPFf Het onderzoek van ding, welke door de 1 met betrekking tot hc zit zijnde gebouw vj bouwhuishoudsehool ti gevoerd, geeft aanleii volgende op merkinge: I. Ontvangsten De door de heer h woorde ontvangsten b a. Huren Uit dien hoofde is c vak 1 Mei tot en me ber 1923 een bedrag over de jaren 1924 tot f 2000.per jaar, ov bedrag groot f1600.— jaren 1937 tot en met per jaar verantwoord. Voor zoveel kan w Familieberichte ij» «J» «J* ej» «J» «J* ej» «J» «J» «J» Op 31 Jan. hopen o geliefde ouders en gr< ouders J. BOERDIJK J. BOERDIJK-KAMI hun 50-jarige echti eniging te herdenken, Dat zij nog lang gespa mogen blijven is de w van hun dankbare Kinderen kleinkinde Receptie van 4-5 uur café Tiebie, Kalverd Kerkebuurt, Jan. 1951 -»•*♦ »I« »I« *1* *1* *1* *v* *1* *v» Op 28 Jan. a.s. hoj onze geliefde ouders J. GROOT CH. GROOT-DE WT hun zilveren huwelij feest te herdenken. Dat God hen nog Ie moge sparen is de w< van hun dankbare k deren Kees (Meda Cor en Bep Receptie van 3 tot 5 i Het feest wordt gevif bij behouden thuiskor van htm zoon. Limmen, Jan. 1950. Hiermede vervullei wij de treurige plich U kennis te geven val het plotseling overlij den van onze geliefdi moeder, behuwd- ei grootmoeder Margaretha Karsten Weduwe van P. Heddes nog tijdig voorzier van het H. Oliesel, ir de ouderdom van 7( jaren. Haar diepbedroefde kinderen. O.Blokker, 20 Jan. '50 De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Maandag 23 Jan. a.s., te half 10, in de paro chiekerk te O.Blokker, chiel Advertentiën 0. M. Hoogenbooi Hartarts Alkmaar Maandag 23 Januari geen spreekuu Mevr. POST-RUPERr Rodenburghlaan 7, Arr stelveen (Tel. K 297( 3281) zoekt voor has gezin met 7 kindere waarvan 4 schoolgaan; een Zelfst. kunn. werker Met huisel. verkeer. - Nadere inl. ook te ver krijgen bü D. VIS. O] 109, Blokker, tel. K 229 - 576. Nederlandse schaatsenrijders trainen op het ogenblik, hard te Hamar, Noorwegen. Van rechts naar links Kees Broekman, van der Voort, Langedijk en Huiskes tijdens de training. Biedt zich aan: 16 jr voor dag en nachl Liefst omg. Schagen o Alkmaar. Narcissenstr 14, Breezand. Biedt zich aan COS TUUMNAAISTER ooi aan huis. Br. onder no 18725, bur, van dit blad gevraagd voor direct eer I LINKE HULP in huis houding met kinderen Voor d. en n. Meerder; hulp aanwezig. Mevrouw Witte-Lunter, Leeuwar derweg, Franeker.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4