Nieuw Een „meedogenloos' optreden tegen Westerling in vooruitzicht GELD STEUN IPJESÜ niets! Scherpe afkeuring van minister van Maarseveen Directeuren van de Amsterdamse Droogdokmij. voor Raad van Cassatie Bevolking van Curasao ontvangt Prins Bernhard enthousiast NEDERLANDSE DESERTEURS STEUNEN WESTERLING ktberichten KANS! 9.95 5.60 1.89 2.32 1.68 1.46 oude prijs! rgenuren NHD Truman roept militaire leiders bijeen Schoolgeld heffing Lager Onderwijs Actie Zaterdag begonnen Wordt waterstofbom qemaakt? Internationale Bidweek Opgelegde straf onjuist geacht Oranje sierde de gevels Atoombesprekingen Nederlands m.s. Nottingham kapseisde en zonk „Wij geven Berlijn niet- op' Indonesische verklaring Toestand verward rond Bandung VERGADERING Dezer dagen .A.B. afd. Beemster in bijeen. Ondanks het winterweer mocht de Weel, maar een klein het welkom toeroe- over tot het oprichten nité van Herwonnen t, dat nog steeds niet aanwezig was. Het is ling dat dit comité op het werk zal bespre- t bestuur van Herwon- iracht. Daarna kwam rnn deze avond de heer ld aan het woord. Hij „Bezit voor iedereen", stond spr. stil bij de Hij achtte dit ab- individueel als in ge- daar hier de wortel nmunisme ligt- Spreker opkomst van de 4de ;htte het van belang arbeider zich tot taak ;zit te verwerven Hij lieren aan waarop dit mor een arbeider Ver worden. Als slot stond itil bij de gedachte: rworven bezit te ge- dienstbaar aan zich de gemeenschap te uiteenzetting volgden l vragen en na de -er- 2 retraitekaarten voor raite in Bergen sloot sr met woorden van ie geachte spreker deze vergadering. ARKT ALKMAAR :r en prijzen van de Alk- >markt van 23 Januari: 150700, 57 vette koeien graskalveren 200250, :alveren 3070, 17 vette —90, 200 varkens 1.60 lo. JCHARWOUDE, 23 Jan. ide kool 611.60; 6000 01 13.70—16.50; 7000 kg 15.7017.80; 2000 kg 2 13.80 sort. 3 10.30. 21 Jan. 500 kg. Spruit- 25700 kg. Rode Kool 6- I kg. Gele Kool 7.80- kg. Groene Kool 13.10- 0 kg. Grove Uien 33.20L one 35.10-35.60; 5000 kg 90-7.80; II 4.-; 250 kg. !-44- II 30-32; 23500 kg -14.60; IH 9-10.80. EREN PYAMA'S nu ma Casimir Werk- OVERHEMDEN rte Heren Broekjes Prima interlock [EREN HEMDEN Prima interlock ZWARTE SAJET WERKSOKKEN Prima wollen HERENSOKKEN aan Zee, Tel. 403 al aan de tafel zat te fel en er lagen allerlei ts. Ik moet eerlijk zeg- goed leerde. Hij leerde kers uit de gevangenis elde. Zo kon het niet >r kampioenplakker in nd Bloet zei, dat Peter ;e veertien jaar in de Zo gingen Peter's harde ;och vrijgelaten en kon t van de gevangenis in in de gevangenis moest mt de bewakers hadden Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 24 Januari 1950 45e Jaargang No. 11777 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Door de Katholieke Bond „Voor het Gezin" is onlangs aan de ge meenteraden het verzoek gedaan, met betrekking tot de heffing van schoolgeld voor het lager onder wijs: le. deze te beperken tot de bedragen overeenkomstig het gel dende tijdelijk schoolgeldbesluit; 2e. een reductie-regeling in te voe ren in die zin, dat het schoolgeld bedrag lager wordt indien meer dere kinderen uit één gezin een school voor lager onderwijs bezoe ken. Te verwachten valt, dat voor en na in de gemeenteraden dis cussies zullen worden gevoerd over de al of niet gerechtvaardigd heid van dit verzoek. Ongetwijfeld zullen de standpunten hieromtrent in te nemen wel uiteen lopen. Daarom zal het zeker aanbeveling verdienen, dat ieder raadslid voor af zijn te vormen oordeel grondig overweegt Het ten behoeve der gemeente voor het lager onderwijs te heffen schoolgeld vormt een bijdrage in de ten laste der gemeente blijvende kosten van dat onderwijs. De op brengst van het schoolgeld zal der halve nimmer zo hoog mogen zijn, dat daarmede het totaal dier kos ten wordt gedekt. Voorts zal men het tijdelijk schoolgeldbesluit, waarop de schoolgeldheffing is ge baseerd, moeten zien als een nood- regeling, welke nog altijd door een meer definitieve zal moeten worden vervangen. Volgens deze tijdelijke regeling is de raad bevoegd een zgn. vermenigvuldigingscijfer voor deze heffing vast te stellen, het geen wil zeggen, dat bij gebruik making daarvan de aanslagen op grond van het besluit berekend worden vermenigvuldigd met het vastgestelde cijfer. Een groot aan tal gemeenteraden heeft dit cijfer destijds op „twee" bepaald. Naar ons oordeel is het te betreuren, dat het tijdelijk schoolgeldbesluit, met de invoering waarvan het rijk toch de bedoeling had de schoolgeldhef fing over het gehele land uniform te maken, dit gestelde doel we derom grotendeels teniet doet, door aan de gemeentebesturen het recht te geven een vermenigvuldigings cijfer vast te stellen. Daardoor immers is het mogelijk dat in de onderscheidene gemeenten een ver schillende heffing blijft gelden. De onbillijkheid hiervan springt te meer in het oog wanneer men be denkt, dat het volgen van lager onderwijs wettelijk verplicht is gesteld. Deze verplichting heeft er in het verleden reeds meerderen toe gebracht de mening te huldigen, dat het meest juist zou zijn voor het lager onderwijs in het geheel geen schoolgeld te heffen. Verde diging van dit standpunt kan ove rigens hier blijven rusten, aange zien men momenteel zover nimmer kan gaan. Nog meerdere redenen van zeker niet te veronachtzamen belang zijn er 0m de schoolgeldheffing in geen geval hoger te doen zijn dan over eenkomstig het tarief van het schoolgeldbesluit. Vooreerst zijn het in deze tijd bovenal de gezin nen met leerplichtige kinderen, voor wie de huidige levensstan daard de grootste zorgen met zich brengt. Ongetwijfeld is men het er allerwege over eens, dat in de allereerste plaats aan deze catego rie wordt gedacht wanneer men over een noodzakelijke verlichting van lasten spreekt. Is het dan niet inconsequent juist voor deze ge zinnen de lasten te verzwaren door een verhoging der schoolgeldbelas ting aan hen op te leggen? Toepassing van het vermenig vuldigingscijfer „twee" ..?c/leP daarenboven nog deze onbillijkheid, dat hierdoor niet getroffen^worden de schoolgeldplichtigen met hogere inkomens, omdat het besluit het maximum te heffen schoolgeld be paald op honderd gulden. Zij, die volgens het wettelijk tarief der halve reeds dat bedrag verschul- digd zijn, zullen door de vaststel- ling van welk vermenigvuldigings cijfer dan ook geen cent meer heb ben te betalen, terwijl juist. zij deze verzwaring het gemakkelijkst zouden kunnen opbrengen. Wat het verzoek van de Bond betreft ter zake van de invoering van reductie ingeval meerdere kin deren uit één gezin het lager on derwijs bezoeken, kunnen wij kort zijn. Hoezeer men de redelijkheid daarvan wellicht erkent, deze re ductie laat het huidige schoolgeld besluit helaas niet toe. zodat de gemeenteraden onmachtig zijn haar in te voeren. Wanneer men het vorenstaande overweegt, dan kan de conclusie moeilijk een andere zijn dan deze, dat het in alle opzichten te billij ken valt van de ouders der leer plichtige kinderen geen hogere schoolgeldbelasting te vorderen als ingevolge het tarief van het tijde lijk schoolgeldbesluit wordt be paald. Laten wij hopen, dat binnen niet te lange tijd het landsbestuur met betrekking tot de schoolgeldheffing een weloverwogen definitieve uit spraak doet. J. J. J. M. PESTEN H e i 1 o o. BANDUNG, 24 Jan. (Reuter). Zoals reeds gisteren in de loop van de dag werd gemeld, heeft de voormalige reserve kapitein van het KNIL, Westerling, een „opmars naar Ban dung" ondernomen en is hij met zijn manschappen de stad binnengetrokken, maar volgens de laatste berichten zou de APRA de stad weer hebben verlaten. Zijn bedoeling was de TNI op West-Java op te rollen en een nieuwe regering te vormen. Later verklaarde hij ook naar Djakarta te zullen gaan om Sukarno af te zetten. De commissie van de UNCI slaat het gebeurde nauwlettend gade. Uit alles blijkt wel dat de actie over het algemeen tot Ban dung is gelocaliseerd geweest. In Cheribon, Garut en Tasikma- laja is het rustig. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nog, dat uit de uit Ban dung ingekomen verslagen blijkt, dat de troepen van Wes terling Zaterdag j.l. hun activi teit zijn begonnen met de ont wapening van de Indonesische politie te Tjililin, op ongeveer 20 km ten zuidwesten van Ban dung. Volgens deze verslagen wer den de troepen aangevoerd door de gewezen politiecommissaris Bolle van Beelden, een deser teur van het politiecorps van Semarang en door een gewezen Nederlandse politie-inspecteur van der Meulen Nadere bijzonderheden Direct na het bekend worden van de actie gaven Hatta en de Hoge Commissaris, dr. Hirsch- feld, een verklaring uit, dat „ge zamenlijk zou worden opgetre den". Berichten uit de afgelopen nacht meldden, dat de troepen van Westerling gelijktijdige aan vallen hadden uitgevoerd op In donesische legerposten over ge- .heel West-Java en in sommige gevallen gesteund werden door de troepen van de Darul Islam. Scherp optreden Een woordvoerder van de Re publikeinse regering verklaarde na afloop van de kabinetszit ting, dat alle elementen, die wanorde stichten in Bandung, meedogenloos zullen worden on derdrukt. De Indonesische troe pen zouden sterk genoeg ziin om de gebeurtenissen het hoofd te bieden. In officiële kringen is men van oordeel. dat Westerling commandotroepen liet infiltre ren in Djakarta, maar dat hij deze zou hebben laten terug trekken. Militaire leiders zijn van op vatting, dat Westerling alles in het werk stelt om zijn troepen te concentreren en een geschik te gelegenheid afwacht om toe te slaan. Ook in de laatste 24 uren zijn de verbindingen met Djakarta slecht en de toestand rondom Bandung verward. TRUMAN VOERT ONVER WACHTE BESPREKINGEN WASHINGTON, 23 Jan. (Reu- teur). President Truman heeft onverwacht een vergadering van Amerika's vooraanstaande leiders op militair en defensiegebied be legd, die hedenavond om 21.30 uur begint. Deze bekendmaking van het Witte Huis heeft aan leiding gegeven tot de veronder stelling, dat een beslissing op han den is over de vraag, of de V.S. met de productie van de water stofbom zullen beginnen. Aan de bijeenkomst wordt deel genomen door generaal Omar Bradley, voorzitter van de com missie van chefs der Amerikaanse generale staven, generaal Huil, de minister van defensie Louis Johnson, de minister voor leger- zaken Gordon Gray, de minister van marine Francis Matthews, de minister voor de luchtstrijdkrach ten Stuart Symington, de chef van de generale staf van de Ameri kaanse luchtmacht generaal Hoyt vandenBerg, de chef-operaties van de marine admiraal Forrest Sherman en de chef-staf van het leger, generaal Lawton Collins. Oordeel Minister van Maarseveen Minister van Maarseveen, die zich momenteel in Djakarta be vindt, heeft, evenals Minister Goetzen gisteren deed. het op treden van Westerling sterk af gekeurd. De minister verklaarde tegenover Aneta. dat hii terzake alleen een mening heeft voor zover hierbij Nederlanders zijn betrokken of personen, die on der Nederlands commando staan of hebben gestaan. In aansluiting op hetgeen de Hoge Commis saris reeds 10 Januari j.l. hier over heeft gezegd, sprak ook Minister van Maarseveen zijn scherpe afkeuring over hun op treden uit. De minister voegde hieraan toe, dat hij wil aan nemen, dat deze personen niet beseffen welke grote nadelen er door hun optreden dreigen. De minister merkte op, dat het voor hen op dit moment nog niet te laat is om een wending ten goe de te maken, maar als zij dit nalaten dadelijk te doen. het zeer snel te laat zal zijn. omdat van Nederlandse zijde dan de strengste maatregelen te ver wachten zijn. BULGAARS PREMIER OVERLEDEN SOFIA. Reuter meldt uit de Bulgaarse hoofdstad, dat aldaar de Bulgaarse premier Kalarof is overleden aan hartverlamming In 1922 werd hij secretaris de vierde communistische Inter nationale. NED. JOURNALISTEN BIJ INZEGENING VAN PELGRIMSHUIS VATICAANSTAD (K.N.P.). Zaterdagmorgen hebben de Ne derlandse, Ierse en Engelse jour nalisten, w.o. onze hoofdredacteur, de heer H. N. Smits, de inzegening bijgewoond van het Pelgrimshuis van de H. Marcus op de Via Fla- minia door Mgr. Pietro Doimo, titulair aartsbisschop van Tyana en kanunnik van de St. Pieter. De kosten van de bouw van dit Pelgrimshuis, dat voor 1040 bed den plaats biedt, zijn door vrij willige bijdragen van de katho lieken van Milaan aan het Cen traal Comité voor het Heilig Jaar geschonken. De bouw zelf is in 90 dagen gereed, gekomen, waar van gedurende ongeveer 30 dagen het weer zo slecht was, dat er zo goed als niet gewerkt kon worden. Het ligt in de bedoeling na het Heilig Jaar dit huis van Rome naar Palestina over vte brengen voor de behuizing van de talrijke daklozen in dat land. Intentie voor 24 Januari: Bekering der Joden en Mo hammedanen. Intentie voor 25 Januari: Bekering van alle heidenen. De ex-kapitein van het KNIL, Westerling, de commandant van het „leger van de Ratu Adil", die met zijn „opmars naar Ban dung" de laatste 24 uur van zich doet spreken. De beide directeuren van de N.V. Amsterdamse Droogdok maatschappij, de 70-jarige P. R. Fenenga en de 61-jarige A. M. Versluys, beiden uit Amsterdam, verschenen gistermorgen voor de Bijzondere Raad van Cassatie; zij waren beiden in beroep gekomen tegen een sententie van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, waarbij zij ieder tot een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van 15.000 gulden, subsidiair zes maanden gevangenisstraf, werden veroordeeld. Het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof had hen schuldig be vonden aan het feit, dat zij tus sen Mei 1940 en October 1944 werkzaamheden hadden laten verrichten voor rekening en ten behoeve van Duitse militaire en burgerlijke organen en onderne mingen. Zo stond in de tenlaste legging tegen F., dat deze zou hebben meegewerkt aan aankopen van Nederlandse schepen en motorsleepbootjes voor de Duit sers, aan herstellingen van Duitse marineschepen, het maken van fundaties voor het opstellen van scheepsgeschut enz. Mr. D. Gil- tay Veth, die ten aanzien van de strafmaat van F. een pleidooi hield, bestreed de opvatting, dat de A.D.M. van het begin af Duitse opdrachten met vaart en gretig heid zou hebben aangepakt. Mr. H. G. Stibbe zeide in zijn pleidooi ten behoeve van direc- De Kolenbon Voor de uitbetaling van de kolengulden. tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, ziin Dinsdag 24 en Woensdag 25 Januari aan de beurt resp. tie letters Kr t.m. Le en Li t.m. Me. Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. WILLEMSTAD, 23 Jan. (ANP). Gisteren heeft Prins Bernhard in Willemstad een kerkdienst bijge woond. Daarna maakte hij met de gouverneur, mevr. Peters, schout bij-nacht Willinge, zijn gevolg en het overige gezelschap, dat de Prins steeds op zijn tochten ver gezelt, te weten de procureur- generaal, mr. J. A. Ellis, hoofd commissaris E. L. Venema en de gouvernements-secretaris, F. J. J. Corver, een autotocht door het derde district Bij de grens daarvan voegde de districtmeester, J. M. S. van Eps, zich bij het gezelschap. De gehele dag scheen de zon, zodat de Prins volop gelegenheid had tot filmen; herhaaldelijk liet hij stoppen om uit de wagen opnamen te maken. In de voormiddag stapte men uit bjj Barber en de Westpunt, waar kinderen met vlaggen en oranje- strikken opgesteld stonden en een zanghulde brachten. In Barber werd een demonstratie gegeven met typisch Curagaose muziek instrumenten, het kai-orgel en de wiri. Met een klein gezelschap begaf de Prins zich vervolgens naar de Boca Tabla, een kleine baai en grot aan de noordkust. De lunch was de z.g. barbecue en werd op het landhuis Knip van de heer R. R. Muskus gebruikt; in de open lucht werden hier jonge geiten en varkens geroosterd. Het „koenoekoe"-orgeltje speelde het Wilhelmus en Curagaose wijsjes. Aan de picnic namen o.m. nog deel de dochters van gouverneur Peters, de dames van de deelne mers aan de rondrit, de heer en mevr. Muskus en de heer en mevr. van Drimmelen. De Prins begaf zich voor de lunch met enigen naar de baai bij het landgoed. Op de terugweg werd bij Soto en Willebrordus wederom een zanghulde door een aantal kinde- Drie welpen bieden Z.K.H. Prins Bernhard een geschenk aan ren gebracht. Bij de bewoonde op het Fortplein te Willemstad. Links gouverneur ir. L. A. H. gedeelten langs de weg bij de r p huisjes van de inheemse bevolking Peters. werd met oranje gevlagd. teur A.M.V., dat men in 1940 voor de keus stond om weg te lopen of om te maken, wat er van te maken was voor bedrijf en arbei ders. Indien hij thans, vijf jaar na de bevrijding, nog gevangenis straf moet ondergaan, dan wordt een zware slag aan zijn carrière en aanzien toegebracht, zo ook aan zijn positie bij de Nederlandse walvisvaart, waarvan hii de ini tiatiefnemer is De procureur-fiscaal zeide in zijn conclusie, dat beide direc teuren schuldig moeten worden geacht aan het aankopen van schepen voor de Duitsers in 1940 om het „fahren gegen Engeland" mogelijk te maken. Hoewel F. de schepen heeft gekocht, aldus de procureur-fiscaal, heeft V. hier aan zijn goedkeuring als finan- cieel-administratief directeur ge hecht. Aan de commissarissen is niets medegedeeld, hetgeen de procureur-fiscaal als „misleiding en bedrog" kenschetste De procureur-tiscaai achtte de te Amsterdam opgelegde straf on juist, hoofdzakelijk omdat hij be twijfelde of de requiranten boeten zullen kunnen betalen. Hij con cludeerde tot een jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen beide verdachten. Uitspraak op 13 Februari. V.S., ENGELAND EN BELGIë ZULLEN ER AAN DEELNEMEN LONDEN, 23 Januari (Reuter- ANP). Een woordvoerder van het Foreign Office heeft heden medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en Bel gië op 30 Januari te Washington besprekingen zullen beginnen over „algemene kwesties van weder zijds belang op het gebied van de atoomenergie". In gewoonlijk betrouwbare kringen veronderstelt men, dat de besprekingen betrekking zullen hebben op de voorziening met uranium uit de Belgische Congo. Volgens een in de oorlog gesloten overeenkomst had Engeland recht op een deel van dit uranium, doch het heeft de V.S. dit aandeel laten gebruiken. Amerika zal bij de besprekingen vertegenwoordigd worden door George Perkins, assistent-staats secretaris; België door Baron Ro bert Silvercruys, Belgisch ambas sadeur te Washington; Engeland door de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks. Het 339 bruto register ton me tende Ned. motorschip „Notting ham" van de Internationale Kust vaart Mij. te Rotterdam, in vaste lijndienst varende van Harlingen op Goole, is Zondagmiddag bij het invaren van de rivier de Humber aan de grond gelopen. Toen het schip bij rijzend getij weer vlot kwam, kreeg het de ter plaatse zeer sterke stroom overdwars, ten gevolge waarvan het kapseisde en zonk. De uit elf leden bestaan de bemanning kon gelukkig wor den gered. Het schip was Zaterdagmorgen zoals gewoonlijk onder commando van kap. List uit Harlingen ver trokken met een lading gecon denseerde melk en strocarton aan boord. Deze lading zou goeddeels geborgen zijn. VERKLARING VAN BRITSE COMMANDANT BERLIJN, 23 Jan. (Reuter). De Britse commandant te Berlijn, generaal-majoor G.K. Bourne, heeft aan een lunch in de Britse pers club verklaard, dat de jongste „verkeersmoeilijkheden" bij de spoorwegen, op de waterwegen en op de autoweg tussen Berlijn en West-Duitsland zeer zeker geen deel uitmaken van enig Russisch plan om Berlijn weer te blokke ren. Generaal Bourne zeide: „sedert de opheffing van de blokkade van Berlijn in Mei j.l. hebben we vele van dergelijke verkeersverstoppin- gen meegemaakt en ik ben er van overtuigd, dat zij vrijwel alle zijn toe te schrijven aan inefficiënt op treden van de Russen of aan mis verstand tussen de Oost- en de West-Duitse autoriteiten". „Het doel van de Sowjets in Duitsland is en blijft natuurlijk hetzelfde: ons er uit te drijven en ook een vinger in de pap te krij gen wat betreft het Ruhrgebied. Hun tactiek is echter veranderd. Ik geloof, dat zij nu niet meer willen proberen ons bij wijze van verras sing uit te werken doch dat zij een politiek van „vrede en een heid" willen volgen, zoals beli chaamd in het „Nationale Front" en gebruik willen maken van de ontevredenheid onder de werklozen in West Berlijn, die thans 290.000 in getal zijn. Dat werklozenaantal moet dus verhinderd worden". De politiek van de geallieerden ten aanzien van Berlijn, aldus Bourne, is onveranderd gebleven: „wij zijn hier en wij zijn hier om er te blijv^ji". MINISTER SCHOKKING VOOR DE MICROFOON De minister van Oorlog en Marine, mr W. F. Schokking, zal op 24 Januari in het strijd- krachtenprogramma om 18.30 uur via Hilversum I spreken over de betekenis van het char teren der buitenlandse schepen ten behoeve van de repatriëring van Nederlandse militairen. Staatssecretaris van Marine naar Indonesië Gisteravond is de Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C.W Moorman, van Schiphol naar Djakarta vertrokken. De heer Moorman werd door talrijke fa milieleden en vrienden uitgeleide gedaan. ,,Ik ga naar Indonesië om be sprekingen te voeren naar aanlei ding van de besluiten van de RTC',' zo zeide hij. Reuter meldt uit Djakarta, dat de Indonesische autoriteiten twee Nederlanders hebben gearresteerd, een journalist en een vroegere ambtenaar in Indonesië. De staf chef van de T.N.I., kolonel Sima- tupang, deelde mede, dat te Dja karta acht nieuwe arrestaties wa ren verricht als voorbereiding tot een algemene zuivering van ver dachte personen. in een uit Djakarta te Singapore opgevangen Nederlandse radio uitzending wordt gezegd, dat te Djakara niets nieuws vernomen is omtrent de verdere gebeurtenissen rond Bandung. De uitzending vormde een waar schuwing aan de Nederlanders in het leger van Westerling, dat de Nederlandse regering „niet altijd een houding van toegevendheid kan aannemen", indien de Nederlanders niet de zijde van wet en orde kie zen" Kolonel Simatupang heeft verklaard, dat 80 leden van de T.N.I. gedood of gewond werden bij de gevechten rond Bandung. De DE SITUATIE BIJ BANDUNG toestand in Lembang, ten noorden van Bandung, was nog steeds ver ward. Wat te Bandung was gebeurd was in fei±e „een muiterij op grote schaal" onder de daar gestationeer de Nederlandse troepen. De Indo nesische autoriteiten hadden de Nederlandse bevelhebber, Generaal Engels, Zondag gewaarschuwd voor de mogelijkheid van het uitbreken daarvan. De opstandelingen, aldus Simatupang. passeerden Neder landse posities, toen zij de stad binnen trokken. De Indonesische regering heeft hedenochtend vroeg een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zich onder de troepen van Westerling 300 Nederlanders be vonden, die kort geleden uit hun troepenafdelingen waren gedeser teerd. De Indonesische regering had de Nederlandse regering er herhaal delijk op gewezen, dat de mogelijk heid van desertie naar Westerling bestond voor de in en om Bandung gelegerde Nederlandse troepen. De Nederlanders hadden de verzeke ring gegeven, dat zulks niet zou geschieden. Daarop waren verschil lende eenheden van de T.N.I. voor het volbrengen van een taak naar elders gezonden. „Westerlings ge wapende benden, gesteund door Nederlandse deserteurs, hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om Bandung binnen te ruk ken", aldus de verklaring. Er waren reeds operaties tegen de troepen van Westerling begon nen, welke voortgezet werden. NAAR Wl| VERNEMEN hebben Zondag vissers ter hoog te van Capri zilveren tafelgerei opgevist ter waarde van 20 mil- Iioen lire ontdekte een lid van de Op ruimingsdienst in Londen, dat er zich in de grond voor de Natio nal Gallery (het nationale mu seum) een bom bevond

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1