STEGEMAN'S k EEN GOEDE EINDSPURT? „Bond voor het Gezin" richt een verzoek tot de Raad r Horlogehandelaren krijgen boeten van f20 tot f 1000 r wee* Bond van oudleerlingen R.L.W.S. bespreekt pachtproblemen Van AIIi «Tï J®3 gfrs su ALKMAAR EN OMSTREKEN Voorburg, Schilletje en Fladderak VRIESMAN's WIJNHANDEL J Klokjes werden gesmokkeld et tictdsL (je£cüiM>& Oud-kamerlid v. Houten zet puntjes op de i Gul met eer ham PAGINA 2 DINSDAG 24 JANUARI 1950 HEILOO De Katholieke Bond „Voor het Gezin" heeft aan de Ge meenteraad van Heiloo verzocht bij de schoolgeldregeling voor het lager onderwijs rekening te willen houdep met de volgende wenseji: 1. het vermenigvuldigingscijfer niet hoger te stellen dan 1; 2. een reductie op het schoolgeld tarief in te voeren, wanneer meer dere kinderen uit één gezin het lager onderwijs volgen. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. van Heiloo op, dat het schoolgeld een bijdrage vormt in de ten laste der gemeente blijvende kosten van het onderwijs, zodat het gemiddelde schoolgeld bedrag derhalve steeds minder be draagt dan de werkelijke kosten. Het vermenigvuldigingscijfer 2 is destijds vastgesteld, omdfjt daarbij het schoolgeldtarief ongeveer gelijk bleef aan de destijds bestaande heffing volgens gemeente-verorde ning. Dat door gebruikmaking van dit vermenigvuldigingscijfer een grote onbillijkheid wordt geschapen, om dat zodoende een deel der burgerij onredelijk zou worden belast, kun nen B. en W. niet inzien. Nu een maal een schoolgeldheffing bestaat, zal men moeten erkennen, dat het beginsel een bijdrage in de onder wijskosten te vorderen van de ouders wier kinderen dat onder wijs volgen, aanvaard is. Wel is een kern van waarheid gelegen in het argument, dat bij toepassing van een vermef igvuldigingscijfer de financieel-krachtigsten in deze extra heffing niet of geringer bij dragen. omdat de maximum hef fing f 100.'s jaars bedraagt. Dit verdraagt zich inderdaad niet ten volle met het beginsel hetwelk aan de schoolgeldheffing ten grondslag ligt, n.l. dat zij geschiedt naar draagkracht. Praktisch doet zich deze onbillijkheid in Heilon even wel zo goed als niet gevoelen, aan gezien over het sehoolgeldjaar 1948/ 1949 slechts in totaal negen aansla gen zijn opgelegd tot het maxi mum-bedrag van f100. Wat het verzoek betreft tot in voering van een reductie op het schoolgeldtarief delen B. en W. de Raad mede. dat het geldend tijde lijk sehoolgeldbesluit, 1945 een zo danige reductie niet toelaat. Op grond van het vorenstaande MANDOLINE ORKEST „GÏTA-MANDO" ALKMAAR. De belangstelling voor dit Alkmaarse mandoline orkest onder leiding van Roelof Wassenaar, was uitstekend. Geen plaatsje bijna in de grote zaal van 't Wapen van Heemskerk was meer onbezet. Hoewel een populair con cert uiteraard al belangstelling trekt, sprak de goede reputatie die dit ensemble zich in kor# tijd heeft verworven, ook wel een woordje mee. Reeds bij de ouverture ,,Ben- venuto" van Kok klonk het samen spel voortreffelijk en viel wederom een grote vooruitgang wat het spel betrof te constateren. Nuancering en voordracht waren intensief mu zikaal. Zéér uitstekend werden zelfs gespeeld de Offenbach-melodieën het hoogtepunt van de avond. Ter afwisseling speelde Jb. Hooge- steger een accordeon-solo „Les Pa- Ineurs", een van de bekende walsen van Emile Waldteufel. Dat de jeug dige speler hiermede op het con cours te Middenmeer een eerste prijs behaalde, konden we ons best voorstellen zijn succes was ver diend. Het mandoline-orkest speel de verder nog „Russkije Pjesnji" van Kok; dit had wel iets van een Balalaika-orkest-imitatie. De uit voering hiervan was technisch niet geheel feilloos, maar het was dan ok wei vrij moeilijk. Op dit concert trad als gast op 't Accordeon-orkest „Excelsior" uit Aartswoud, eveneens onder leiding van Wassenaar. Het gedeelte na de pauze was voor dit ensemble gere serveerd. Hun programma bestond eveneens uit een aantal populaire stukken zoals de bekende Lustspiel Ouverture van Keler Bela. Strauss- klanken e.a. Men werke onder de zelfde dirigent dus ook hier vielen in ieder stuk muzikale intenties te waarderen. Wat technische correct heid betreft stond men bij „Gita- Mando" althans deze avond wel iets ten achter. Vaak klonken sommige pasages wel ongelijk. De totaal-indruk was zeer bevredigend, en ook 't Accordeon-orkest had niet over gebrek aan waardering te kla gen. Niet alleen bij „Git,a-Mando", maar ook bij andere muziekvereni gingen, valt het verdienstelijk stre ven op te merken, de programma's uitsluitend tot de muziek te bepa len, zonder afwisselingen, welke 't publiek van het eigenlijke concert afleiden. Dit is cultureel een stap in de goede richting. „Gita-Mando" kan dit concert als een van haar meest geslaagde beschouwen. W. SCHREURS. Jaarvergadering V.V.V. ALKMAAR. Dezer dagen hield le VW onder leiding van de voor zitter, de heer H. H. v. d. Berg in café Wed. Apeldoorn haar jaar vergadering. Het was jammer, dat de opkomst zo klein was, daar toch zovelen van de bemoeiingen der VW profiteren. Aan de orde kwam de verantwoording over inkomsten en uitgaven van de bureauhouder. Er was een nadelig saldo van f 9,81. Uit het verslag van de bureauhou der J. Bak, bleek, dat zowel het ledenaantal van de VW als het aantal huurders in 1949 was toe genomen Globaal genomen heeft Egmond-Binnen de afgelopen zo mer gemiddeld 500 zomergasten geherbergd. De aftredende bestuursleden P. Zentveld en H. Mooy werden her kozen; 'n blijk van vertrouwen dus. Hierna konden de aanwezige le den de door hen te verhuren ka mers, kampeergelegenheid e.d. op geven, opdat er een deugdelijke verhuurstaat voor de komende zo mer kan samengesteld en gedrukt worden. Zij, die van deze gelegenheid om reclame te maken nog geen gebruik hebben gemaakt, kunnen dit tot 1 Februari a.s. nog doen bij de plaat selijke bureauhouder, J. Bak, Abdij laan 55, Egmond-Binnen. zijn B. en W. van oordeel, dat geen genoegzame redenen aanwezig zijn tot intrekking van het besluit tot vaststelling van het vermenigvul digingscijfer 2 voor het schoolgeld lager onderwijs, terwijl de finan ciële toestand der gemeente een vermindering van schoolgeld voor lopig niet toelaat. B. en W. stellen daarom de Raad voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. FEESTAVOND „ORPHEUS" ALKMAAR. We hebben al eens beweerd dat het Mannenkoor „Or pheus" er uitstekend slag van heeft ven feestavond goed te organiseren. Ook nu wver heeft men in de grote zaal van 't Gulden Vlies deze goede en aangename reputatie bevestigd. De belangstelling was overweldi gend en het programma zeer aan trekkelijk. Na het woord van wel kom van de voorzitter liet hét zang koor zich op lofwaardige wijze ho ren. O.l.v. Joep Schreurs werd ge zongen „Voermanslied" bewerkt door Roeske en „Skotse Trije" be werkt door Joep Schreurs. Het toneelgezelschap „De Mas kers" onder regie van Jos. Groen land. kwam de feestvierders koste lijk 'vermaken met het blijspel „De kat en de kanarie" van Joh. Wil- iard. Zeer voldeed de muzikale illu stratie, technisch verzorgd door stu dio Cornefoon, van Cornelissen. Dat een verloting met prachtige prijzen het effect van het feest nog ver hoogde, behoeft wel geen betoog. Na het officiële feestprogramma bleef men nog geruime tijd bijeen met af en toe een gezellig dansje op de vrolijke muziek van „The Musi cal Players". Een zeer geslaagde en gezellige feestavond. f3.75 per y2 liter Snaarmanslaan 40 ALKMAAR Telefoon 4453 (Advert.) Vondel's Toneeljubileum ALKMAAR In ons verslag over de toneeluitvoering van het jubilerende Vondel is verzuimd melding te maken van het verdien stelijk spel van een klein-orkest, dat de entré-acte-muziek op een uitstekende wijze ten gehore bracht. Deze muziek, waarbij wer ken van Corelli, Handel en Tsjai- kowski, behoort bij het toneelspel en vult de verschillende taferelen goed aan. Het publiek wordt der halve verzocht tijdens het musice ren, dat niet als een pauze-vulling, doch als aanvulling van het stuk bedoeld is, de stilte te bewaren. Kajottersnieuws ALKMAAR Morgenavond komt onze nieuwe Aalmoezenier, kape laan Tromp, kennis maken met onze afdeling. Het afscheid van Aalmoezenier Zoutenbier viel ons zwaar, maar Aalm, Tromp zal zijn plaats met ere innemen. Wij roepen hem een hartelijk welkom toe. Verder zullen enige leden spre ken over hun beroep of hun lief hebberij, waarvoor altijd veel be langstelling heeft bestaan. Komt allen zonder uitzondering, en neem eens een vriend mee. ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur; Derde opvoering van Von del's Jubileumstuk „Mari- ken van Nimwegen". WAPEN VAN HEEMSKERK: Feestavond Motorclub Alk maar en Omstreken. RUSTENDE JAGER BERGEN Lezing met lichtbeelden over architectuur voor leden van het K.C.B. BIOSCOPEN; Cinema Ame- cain: Vijf op de huwelijks reis, alle leeft.; Victoria; Paniek in het Warenhuis, alle leeft.; Harmonie: Het mysterie van Tanger, 14 jaar; A.B.T.: Muzikale Scherpschutters, 14 jaar en De Geheime Dienst in actie, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHEKEN: G. Krui- singa, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. V. OORLOGSHERINNERINGSKRUIS VOOR BURGERWACHTERS ALKMAAR In de trouwzaal van het stadhuis werd Maandag middag door de Burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema een aantal oor- iogs-herinneringskruisen uitgereikt aan Alkmaarse burgers die zich in de Burgerwacht tijdens, de Mei dagen van 1940 bijzonder verdien stelijk hadden gemaakt. Met grote voldoening constateerde de burge meester, dat hier mensen beloond werden die in plaats van eritiek te geven op toestanden, zelf de han den uit de mouwen hadden gesto ken om de gemeenschap te dienen. Vervolgens ging hij over tot de uitreiking der kruisen met bijbeho rend paars met geel lint, aan de commandant der voormalige Bur gerwacht, de heer C. Koetsch en Mevr. Groot, voorts aan de leden A. Boersen, C. A. W. Boersen en W. A. Boersen, Bulthuis, Davelaar, Ouwehand, Haaker, van der Houw, van Kooten, van Nimwegen, van Oostprum, Sehaaff. Timmerman en mr, R. Veendorp. Met een dank woord van de heer Koetsch en een korte toespraak van de heer A. Boersen die het overleden lid Ger- rit Zandbergen herdacht, werd de korte plechtigheid besloten. DOOD GEVONDEN ALKMAAR Gisterenmorgen om half elf vond de politie de be woner van een klein woonschuitje gelegen in het water bij de Huis- waardeweg nabij de Zes wielen dood in zijn woonschuit. Het lijk was geheel koud en stijf en lag met het hoofd op de kachel. Vermoede lijk is de man, de 71-jarige H. die alleen woonde een natuurlijke dood gestorven. De man was hartpatiënt en al enige tijd ziek. Het lijk is naar het Centraal Ziekenhuis over gebracht. Diepvries-demonstratie ALKMAAR -r- Zoals men in een advertentie in ons blad van giste ren heeft kunnen lezen, zal er mor gen, Woensdag, in Alkmaar een groot-opgeeette diepvries-demon stratie gegeven worden. Men kan in twee Alkmaarse zaken met de diepvriesproducten kennis maken, bij P. den Hartigh, Spoorstraat 59 en in het Fruitpa- leis „Nieuw Westland", Fnidsen 115, De demonstraties beginnen morgen om 10.30 uur. De prijs van de diepvriesproducten schijnt mee te vallen. GIDS VOOR SOCIALE WETGEVING Door de Raden van Arbeid is wederom een „Kleine Gids" uitge geven, waarin op een overzichte lijke wijze de voornaamste bepa lingen oP sociaal gebied, de rechten en plichten van werknemer en werkgever, zijn omschreven. Waar men in de steeds groeiende materie omtrent de sociale verzekering nog vaak niet geheel op de hoogte blijkt van de sociale wetgeving, is dit boekje een goede baken. Men vindt er de voornaamste bepalin gen van de ongevallenwet, ziekte wet, kinderbijslagwet en ouder domswet, om maar enkele onder werpen te noemen, op heldere wijze in besproken. Wij kunnen dit overzichtelijke boekje, dat in ieder bedrijf zijn diensten zeker zal be wijzen, in de aandacht van een ieder, die met de uitgebreide so ciale wetgeving in ons land te ma ken heeft, zeker aanbevelen, LANGESTRAAT SAAMHORIG ALKMAAR. Een comité, ge vormd uit de Langestraatvereni- ging, had het initiatief genomen tot een bijeenkomst van deze vereni ging in Hotel Victory, die gisteren avond gehouden werd en waarin de bekende schrijver Anthony van Kampen 'n uitstekende lezing hield over het gebied der Wisselmeren in Nieuw Guinea, dat hij persoonlijk heeft bezocht en waarover hij on langs het uitstekende verhaal ge schreven heeft dat hij gepubliceerd heeft in het boek „Jungle Pimper nel". De heer van Kampen heeft deze lezing, die vergezeld ging van interessante lichtbeelden, kort gele den voor de Kajotters gehouden. Bij die gelegenheid hebben wij er een vrij uitvoerig verslag aan gewijd, zodat wjj thans kunnen volstaan met onze lezers aan dat verslag te herinneren De heer B. Trijbetz heette de talrijke aanwezigen op deze avond welkom en zette uiteen, dat bet comité, dat uit de Langestraatver- eniging is gevormd, zich ten doel stelt de saamhorigheid van de Lan- gestraatbewoners te doen groeien. De commissie bestaat uit de heren Trijbetz. de Boer en Hofstede. Het comité is van plan meer avonden als deze te organiseren ,om de on derlinge vriendschap tussen de Lan- gestraatbewoners te bevorderen en om door saamhorigheid ook te ko men tot zakelijke successen. Na zijn enthousiaste openingsrede gaf de heer Trijbetz het woord aan de heer van Kampen. Na afloop van de lezing, bleef het gezelschap nog geruime tijd gezel lig bijeen in de grote zaal van Vic tory, waar Tonny Willemse de mu zikale leiding op zich genomen had. In de hal van het Hotel was een kleine expositiP ingericht van de werken van Anthony van Kampen. ALKMAARSE VETVEE-MARKT ALKMAAR Op de gisteren gehouden veemarkt was het aanbod van koeien gering. Er waren maar weinig prima dieren. Deze laatsten werden tegen hogere prijzen dan verleden week vlug verkocht. Het gevolg was dat 'n aantal sla gers zich tevreden moest stellen met 2de of 3de kwaliteit, die echter ook duur was. Het aantal varkens bereikte van daag het 200-tal, maar dit is toch niet voldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. Ook nu was de handel weer vlug en in betrekke lijk korte tijd waren alle dieren verkocht. Een klein aantal ging voor f 1.71. de meest gangbare prijs was fl.70fl.66; de lichtere var kens golden minder en varieerden z0 ongeveer van fl-64fl.60 p. Kg. De Nuchtere kalveren en de vette schapen zijn eveneens vlug en tegen hoge prijzen verhandeld, Nieuwbouw OUDORP. Binnenkort zullen te Oudorp, weer een drietal nieu we huizen worden gebouwd. De heer S. Veel te Alkmaar is voorne mens op zrjn terrein In het cen trum van het dorp een nieuwe wo ning te bouwen. Aansluitend aan de door de heer J. van Geest te Monster gebouwde huizen, bij het Raadhuis, zal door dezelfde bouwondernemer nog een woning worden gesticht. Het woon huis van de heer H. van Wonderen, dat in de bezettingsjaren door brand werd vernield, zal door de aannemer B. van Kooten alhier worden herbouwd. Voor rekening van de heer G. Schot autotransportondernemer al hier wordt op diens terrein aan de straatweg naar Sint-Pancras een grote garage gebouwd. Gemeenteraad HEILOO Vrijdag 27 Januari zal de gemeeneraad ten gemeente huize vergaderen. In de agenda welke 16 punten bevat zijn de voornaamste punten: Een voorstel van B. en W. tot het indienen van een verzoek aan de Kroon om verhoging van het maxi mum-aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank. Een verzoek van het bestuur van de Katholieke Bond „Voor het Ge zin" om het vermenigvuldigings cijfer voor het schoolgeld van het lager onderwijs te bepalen op één en tot invoering van een reductie op het schoolgeldtarief als meer dere kinderen uit één gezin bet lager onderwijs volgen. (B. en W. stellen voor dit voorstel voor ken nisgeving aan te nemen). Vervolgens 'n voorstel van B. en W, tot vaststelling van het bedrag per leerling van het lager en uit gebreid lager onderwijs, voor het jaar 1950, alsook een voorstel van B. en W. tot toekenning van 5% salarisverhoging voor het personeel in dienst der gemeente. Kort voor Sint Nicolaas deden politiemannen en ambtenaren der invoerrechten en accjjnsen een in val bij verschillende kleinhandela ren in uurwerken in de kop van Noordholland. Hun buit was goed. Er werd ontdekt dat de horloge- handelaren zich bijna stuk voor stuk hadden schuldig gemaakt aan de koop en de verkoop van ge smokkelde horloges. Zij kochten de smokkelwaar van onbekenden, die hun zwarte waren kwamen aan bieden, van bekenden en van han delaars op het Waterlooplein in Amsterdam. Heel wat klokjes wer den in beslag genomen. Gisteren verschenen 11 van de betrapte hor logehandelaren voor de Politierech ter te Alkmaar, mr. R. W. J. O. v. d. Wall Bake. De boeten die hen werden opgelegd varieerden van f 20.— tot f 1000.—. De secretaris van de vakgroep Detailhandel in uurwerken, drs. Den Boer, was aanwezig als ge- tuige-deskundige. Hij maakte het op een welsprekende manier be grijpelijk, dat de handelaars waren overgegaan tot zwarte aankoop van gesmokkelde horloges, om de klant service te bieden en om daardoor goodwill te kweken Het contigent legaal ingevoerde horloges was te klein om in de behoefte te voorzien. Get. meende dat de handelaars juridisch schul dig waren doch hen moreel geen blaam trof. De officier van justitie Mr. Dr. J. M. Vellinga, noemde in zijn requisitor de armoede van ons land de achtergrond van deze zaak. De officier brak een lans voor de strijd tegen de zwarte handel in gesmokkelde horloges, niet alleen in ons gewest doch in het gehele land. Mr. J. P. Windhausen, uit Hoorn, die in deze zaken de pleidooien hield, wees op de schaarste van horloges, op de geleide economie die de invoer beperkte en op de klachten van de detailhandel die. /olkomen genegeerd werden, ook de De rookworst met de fijne, zachte rooksmaak In winkels mei ons reambiljell (Advertentie) klachten die zij deed horen met be trekking tot het in gebreke blijven van de overheid bij de bestrijding van de smokkelhandel. Hij ging daarna de psychologische motieven na, die de handelaren tot hun prac- tijken gedreven hadden. De verde diger meende zijn oliënten te kun nen verdedigen met 'n beroep op de tekst van de verordeningregeling in- en uitvoer, waar staat dat de horloges rechtstreeks uit het bui tenland moeten zijn ingevoerd. Dit rechtstreeks achtte hij in deze ge vallen niet aanwezig. Bovendien meende hij dat hier geen andere bewijzen voorhanden waren dan de verklaringen van de verdachten dat daar geen waarde aan diende te worden gehecht, zodat het moei lijk zou zijn een bevredigende be- wijsconstructie te leveren, Voor 't geval de Politierechter niettemin een zodanige bewijsconstructie zou aanvaarden, vroeg hij voor zijn cliënten een voorwaardelijke ver oordeling of een geldboete niet teruggave van de inbeslaggenomen horloges. In zijn repliek verwierp de Off! cier pleiters beroep op de tekst van de verordening. De boeten, die werden geëist en opgelegd, varieerden naar gelang het aantal in beslaggenomen hor loges en naar gelang het aantal ge en verkochte uurwerken en aldus naar gelang de gemaakte winsten. W. de J. te Enkhuizen hoorde f 250,of 2 maanden tegen zich eisen. Hij werd veroordeeld tot f 100— of 30 dagen. H. S., Enkhuizen, els: f 50,of 30 dagen, uitspraak conform. P. M. N., Den Helder, eis: f 200 óf 2 maanden, uitspraak f 100.—of 30 dagen. Mevr. E. v. d. W., Den Helder, eis: f 100,— of 30 dagen, uitspraak: 70.— of 14 dagen. P. J. M., Castricum, eis f 125, of 30 dagen; uitspraak f 50 of 30 dg. J. K. Wieringerwaard, eis f 20 of 12 dagen, vonnis bij verstek con form. J. P. v. H. te Haarlem, markt koopman te Alkmaar, eis f 40.of 25 dagen, uitspraak f 70 of 14 dgn A. J„ Alkmaar, eis f 20 of 12 dgn. uitspraak conform. E. C, B„ Alkmaar, eis f 125 of 30 dagen, uitspraak: f 70 of 14 dagen, bij verstek. J. O,, Alkmaar, f 1000 of 3 mnd„ uitspraak conform. J. J. J. S„ Alkmaar, eis: f 50 of 30 dagen, uitspraak: f 30 of 18 dgn. Alle in beslaggenomen horloges werden verbeurd verklaard. „Het is volstrekt onbestaanbaar, dat op de pachters de plicht tot een speciale sociale voorziening van de verpachters rust, evenmin als die zou rusten op de bewoners van huizen ten aanzien van de huisjes melkers of de arbeiders in een fa briek ten aanzien van de aandeel houders. Het recht van degene die werkt gaat voor dat van degene, die alleen maar kapitaal verstrekt, onverschillig of dit nu belegd is in een boerderij, huizen of aandelen. Slechts wanneer de Overheid be reid is om de prijs der producten te verhogen, zodat de pachter dus zijn redelijke beloning voor arbeid, risico en zelfingebrachte gebruiks goederen behoudt, kan er sprake zijn van een rechtvaardige verho ging van de pachtsom. Het gaat niet aan om het grondbezit een aureool van heiligheid te verstrek ken op grond waarvan deze bezit ters bevoorrecht zouden moeten worden boven andere bezitters. Doch gezien het feit, dat de hui dige regering juist aanstuurt op zo laag mogelijke productieprijzen, teneinde op de wereldmarkt te kunnen concurreren, is een derge lijk voornemen stellig niet aanwe zig." Aldus een der uitspraken van 't oud-Tweede Kamerlid van Houten uit Groningen, voorzitter van de Bond van Landpachters, in zijn hoogst belangrijk betoog voor de zeer druk bezochte eerste cursus vergadering van de Veren. van Oud-leerlingen van de Landbouw scholen te Schagen en Alkmaar. Het huidige pachtrecht. In een uitvoerig en zeer gedocu menteerd betoog releveerde de heer v. Houten de ontwikkeling van het huidige pachtrecht, sedert de 30er jaren, toen door de waan zinnig hoge pachtprijzen, conform het systeem „contract is contract", niet alleen talloze pachters, maar ook hun borgen en gehele families terwille van de hebzucht der pach ters aan de ondergang werden prijsgegeven. Was het niet een triest verschijnsel, dat menigmaal 40 pet. van werklozen of werkver schaffingsmensen enkele jaren daarvoor nog hard werkende eD sober levende boeren waren? Nog wilde De Geer en c.s. geen geknoei in pachtcontracten, doch de Ka mer besliste weldra anders. De eerste Pachtwet, een zeer on volmaakte noodwet, die de ver pachters ruimte voor racune- maatregelen gaf, kon reeds in de eerste 3 maanden 19.000 schier ho peloze gevallen oplossen. Toen werd echter al zeer wel in gezien, dat een goede Pachtwet gestoeld zou moeten zijn op de twee zuilen: een rechtvaardige pachtprijs en een recht op conti nuatie van de pachtovereenkomst, teneinde de pachters enige zeker heid te verschaffen, dat zij een intensivering van het bedrijf niet aan anderen cadeau behoefden te doen. Daarin voorzag nu het pacht- besluit van 1941, dat na de bevrij ding werd verlengd en dit jaar vermoedelijk, middels een reeds op stapel gezet wetje, nog wel voor een 3-tal jaren zal worden ver lengd. Maar dan komt de gehele Pachtwet opnieuw op de helling. En in afwachting daarop maken diverse instellingen reeds veel tam tam. Het Friese Grondbezit zet b.v. de volle scherpte van haar actie tegen het vaststellen van pacht prijzen door de Grondkamers èn het recht op verlenging van de pachtovereenkomsten. Zij zeggen daarbij, dat het hun niet om het spel, maar om de knikkers gaat. Maar iedere pachter begrijpt, dat als het grootgrondbezit het rpel eenmaal gewonnen heeft, de knik kers vanzelf zullen volgen. Enige zekerheid voor de pachters is ech ter een levenskwestie en in de huidige maatschappij-constellatie uiteindelijk een landsbelang, om dat de boeren, dus ook de pachters, niet alleen goeddeels de 10 millioen inwoners moeten voeden, doch daarenboven nog hebben te zorgen voor een groot deel van de onont beerlijke deviezen. Hoe groot bet verschil met de 30-er jaren wel is, moge blijken uit het feit, dat toen van de op brengst per HA f 150.— voor de eigenaar en f 17.voor de pachter was. De pachters verdienden ge middeld 84.96 en 102 centen per dag. Van het landstotaal van 112 millioen gulden ging 87 millioen naar de verpachters. Nu is de ver houding juist omgekeerd. De pachttermijn. Een bezwaar tegen de pachtter mijn van 12 jaar voor hoeven en 6 jaar voor los iand, is wel, dat men niet voorspellen kan hoe de bedrijfsuitkomsten in de loop van deze jaren zullen worden. Daarom is de mogelijkheid geschapen om telkens na 3 jaar herziening van de pacht aan te vragen. Een mo gelijkheid, die door de verpachters inmiddels al terdege is benut en plm. 25 pet. verhoging heeft opge leverd. (In diezelfde tijd werden huishuren en aandeelrenten niet verhoogd.) Ingeval een verpachter komt te overlijden, dan gaat de pachtovereenkomst gewoon door. Maar sterft er een pachter dan kan de verpachter ontbinding aanvra gen, al mogen de erven uiteraard met de onverdeelde boedel blijven voortboeren. Ook is het mogelijk, de pacht op een der erfgenamen over te laten schrijven, waarbij volgens het jongste arrest van de Algemene Grondkamer geen nieu we overeenkomst ontstaat, doch alleen de bestaande overeenkomst tot het normale einde voortduurt. Bij een mondelinge overeenkomst heeft men het recht deze schrifte lijk vast te laten leggen, doch daarbij moeten wel degelijk bewij zen worden overlegd. Mondelinge overeenkomsten zonder enig bewijs zijn nietig, zowel voor de pachter als voor de verpachter. Wanneer verlenging van een be staand contract wordt gevraagd, dienen alle gegevens overlegd te worden. Doch een dergelijke ver lenging vraagt geen nieuw contract en dusook geen notaris- of zegel- kosten. Met klem waarschuwde spr. zijn zeer aandachtig gehoor, dat door de houding van de pachtkamers in Drente en Overijsel, die het in- scharen van vee en het verpachten van hooiopbrengsten e.d. buiten de wet hebben gesteld, via een ach terdeur de Pachtwet omhals wordt gebracht. Nog nooit is grond im mers zo'n schaars artikel geweest als nu, en aan de thans reeds ge constateerde fantastisch snelle stij ging van de pachtprijzen voor der gelijk of zaaiklaar land, zullen de andere pachten zich absoluut op trekken. De rechten van de verpachter. Natuurlijk heeft ook de verpach ter grote rechten. Een pachter die zijn huur niet op tijd betaalt, of 't land niet goed gebruikt, gaat er onherroepelijk uit, ook als de ter mijn nog lang met verstreken is. Hetzelfde is het geval met pach ters, die niet op de hoeve wonen. Dit middel is dikwijls en geheel ten onrechte toegepast op de poli tieke delinquenten, die tijdelijk werden opgeborgen. Die mensen hebben hun straf gehad en spr. ontzegt aan de Pacht- of Grond kamers volstrekt het recht om straffen te verzwaren. Overigens moeten de pachters er niet op re kenen, dat straks bij de vernieu wing van het pachtrecht voldoen de naar hen geluisterd wordt, in dien zij zich niet terdege organi seren. Waar een deel van' de uitermate belangwekkende discussies reeds in bovenstaande is vervat, willen we nog enkele daaruit voortvloeiende nieuwe gezichtspunten vastleggen: Passend in het kader van het stre ven naar rationeel grondgebruik, overweegt de regering ook een soort „pachtruilverkaveling", welke veel onnodige bedrijfs- en arbeids kosten uit de weg kan ruimen, in te voeren. Op het ogenblik heeft de pachter bij verkoop van het bedrijf geen voorkeursrecht, alhoewel meerde ren in deze geest adviseren. De overheid zal waarschijnlijk echter ook in die richting voorzieningen treffen, teneinde onze hoogst waar devolle grond niet in handen van onbevoegden te laten komen. De brandschade-kwestie. Volgens de wet is de pachter ge rechtigd om een eventuele te lage verzekering van het onroerend goed, op kosten van de eigenaar, hoger te laten opvoeren. Uiteraard is dit een beetje een tere kwestie en in de practijk komt er van deze hoogst belangrijke richtlijn niets terecht. Ook is hij, de pachter, uiteraard aansprakelijk voor brand, welke door zijn huis genoten of logé's, op welke wijze dan ook wordt veroorzaakt. Tot dusverre werd er nimmer door enige brandverzekering verhaals recht uitgeoefend. Maar door de volgens de strikte regelen van de wet heiaas niet aanvechtbare hou ding van „Oudkarspel" in een tweetal affaires in de Wieringer- meer, is het hek van de dam. Nu kunnen de pachters voor een totaal onvoorzien en zeer zwaar wegend extra risico worden gesteld, dat in de practijk dus een indirecte pacht- verhoging zal betekenen, omdat zij zich tegen dit risco veilig zullen moeten stellen. Het moet eerst nog blijken of de andere maatschappijen „Oudkars pel" op deze weg gaan volgen, doch indien dat het geval blijkt te zijn, dan is dat iets waarmede straks bij het vaststellen van de nieuwe Pachtwet terdege rekening moet worden gehouden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: AANHOUDEND WINTERWEER! DE BJLT, 24 Jan. Droog weer, met slechts hier en daar wat be wolking en meest matige Ooste lijke wind. In de nacht en och tend matige, midden op de dag lichte vorst. Het ziet er naar uit, dat aalmoezenier van Bohemen en zijn soldaten deze week buitengewoon in hun nopjes zullen zijn. Het bedrag voor het R.K. Militaire Tehuis sprong gisteren van f 1033.56 op f 1096.06. Als we dit tempo de laatste dagen van onze 'actie kunnen volhouden, wordt het resultaat nog beter dan we durfden veronderstellen. Dankbaar noteerden we: J.H. f 2.50; A.J.H. f 0.50; Wed. v.K. f 1.—; N.N. f 3.—; N.N. f 1.—; N.N. f 2.—; N.N. f 5.—; N.N. f 6.—; H.T. f 3.—; J.K. f 3.—; N.N. f 1.—; fam. L. f 2.—; J.V. f 1.—; A.K. f 5.—; H.S. f 5.—; T.Z. f 1.—. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn EX-ADMINISTRATEUR N.H.VJS. GEARRESTEERD. Naar het Handelsblad verneemt is de vroegere administrateur van de N.H.V.B., Polak uit Langedyk, in Algiers gearresteerd. De man had in Alkmaar als administrateur van de N.H.V.B. een bedrag van plm f 10.000 verduisterd, Polak zal aan de Nederlandse Justitie wor den uitgeleverd. Uitspraken Politierechter ALKMAAR. C. S. besohuldigd van het geven van gelegenheid tot het spelen van hazardspel, werd bij schriftelijk vonnis van de Alkmaar se politierechter te Alkmaar ver oordeeld tot 1 maand gevangenis straf. B. K., beschuldigd van diefstal van een bakfietsmotor uit een pak huis waartoe hij toegang had, werd van het hem ten laste gelegde vrij gesproken, omdat diefstal niet be wezen werd geacht. BOERDERIJ AFGEBRAND In dg afgelopen nacht werd de Alkmaarse brandweer gealarmeerd voor een boerderijtorand aan de Noordervaart te Schermerhorn. Het betrof hier een oude, leeg staande boerderij, die als opslag plaats van landbouwwerktuigen werd gebruikt en die toebehoorde aan de heer J. S. De brand werd rond drie uur ontdekt, om 4 uur werd de Alkmaarse brandweer ge waarschuwd die met de autospuit en de ladderwagen uitrukte. Tot ruim half zes Is men met de blus- singswerkzaamheden bezig ge weest waarbij het gevaar voor omliggende woningen bezworen werd. Een grote hoeveelheid poot- aardappelen, een tractor en ver scheidene landbouwwerktuigen gingen verloren, LANDELIJKE LOONREGELING VOOR PERSONEEL TUINBOUWVEILINGEN (Eigen bericht) Het College van Rijksbemidde laars maakt bekend, dat het bin dend heeft verklaard een lande lijke regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het administratief en niet-admi- nistratief personeel, werkzaam bij de tuinbouwveilingen in ons land. Voor het administratief perso neel zijn minimum gemiddelde maandsalarissen opgenomen en wel in vier groepen naar presta tie en leeftijd. Groep I: de jeugdigen beneden 21 jaar van f 35.t.m. f 105. groep II: voor 21-jarigen en ouder van f 125.t.m. f 225.groep III: voor 22-jarigen en ouder van f 155.t.m. f 270.en groep IV: voor 28-jarigen en ouder van f 260.— t.m. f 350.—. Het staat de werkgever vrij, in verband met de prestatie van de werknemer, met inachtneming van de bepalingen in de regeling opgenomen, tien procent beneden of boven deze maandsalarissen uit te betalen. Voor het technisch personeel feldt een loon van f 45.t.m. 53.per week. Voor het overige personeel van 23 jaar en ouder, dat in drie groepen is ingedeeld, geldt een loon van f 40.f 41.50 en f 43.50 per week. Voor het jeugdig niet-administratief man nelijk personeel, beneden de leef tijd van 23 jaar, zijn de lonen naar leeftijd bepaald van f 12. t.m. f 40.85 per week. Daar deze regeling op 1 Jan. 1950 in werking in getreden, is de 5 pet. van de derde loonronde niet in de lonen en salarissen op genomen. KRING KENNEMERLAND- ZAANSTREEK Afd. Handbal Onderstaande competitiestanden zijn bijgehouden t.m. 8 Januari: Afd. I Vitesse 8 8 0 0 16 44-7 DSO 8 7 0 1 14 25-13 ADO 9 3 3 3 9 12-12 Leonidas 8 2 2 4 6 15-15 TYBÈ 8 3 0 5 6 11-17 DEM 6 0 1 5 I 2-20 BI. Zwart 5 0 0 5 0 6-31 Afd. H: WSV 6 6 0 0 12 12-4 Limmen 6 4 0 2 8 8-5 Meervogels 9 3 2 4 8 11-13 GVO 7 3 0 4 6 10-10 PSCK 5 1 2 2 4 5-5 Vitesse 2 9 2 0 7 4 6-14 Afd. lila: Zeevogels 7 5 1 1 11 23-5 USVU 7 5 1 1 11 21-4 AOG 5 4 1 0 9 13-3 Excelsior 8 2 3 3 7 16-18 ADO 2 8 I 1 6 3 4-28 Dio 7 0 1 6 1 5-24 Afd. IHb: Leonidas 2 7 6 1 0 13 28-4 TYBB 2 7 4 2 1 10 15-4 DOS 7 3 2 2 8 10-10 Velsen 8 1 1 6 3 8-26 TYBB 3 7 0 2 5 2 2-19 Afd. IV: Zeevogels 2 7 6 1 0 13 16-3 Limmen 2 7 3 1 3 7 10-6 AOG 2 7 3 1 3 7 10-17 USVU 2 6 1 2 3 4 5-7 Zeevogels 3 5 0 1 4 1 1-9 Junioren afd. t: Zeevogels 9 5 1 3 11 20-15 Limmen 7 4 2 1 10 17-7 ADOa 5 4 1 0 9 26-2 AOG 6 4 0 2 8 25-9 DIO 6 2 0 4 4 6-12 Vitesse b 9 0 0 9 0 3-52 Junioren afd. H: Vitesse a 7 0 0 1 12 16-5 ADO b 7 5 1 1 11 23-7 WSV 6 5 0 1 10 22-4 GVO 8 2 0 6 4 11-19 Meervogels 2 1 1 0 3 5-3 BI. Zwart 6 1 0 5 2 8-23 USVU b 6 0 0 6 0 1-25 Junioren afd. III: Excelsior 7 6 0 1 12 20-8 TYBB a 7 5 1 1 11 27-8 DSO 6 1 1 4 3 10-18 TYBB b 2 1 0 1 2 4-7 USVU a 4 1 0 3 2 2-12 DEM 4 0 0 4 0 7-17 W|j kunnen ons stellen, dat er één land is, welke enig kan opbrengen vo king van de gedach regering eindelijk g een kinderbijslag ▼oor kleine zelfsta so ergens, dan zou h woord gelden, dat muis heeft gebaard wel een heel klein Allereerst de bep hier is aangebracht standigen wier ink drag van f 1800.— te boven gaat, zuil kindertoeslag in aa men. Een inkomen van f 1800.per jaar, dat een kleine zei een inkomen per w 35.reeds buite ▼alt. Op het eerste ge we hier aan een sn van minister Joekes zulke „kleine" klei: gen zouden zjjn, di( nog geen week-in] van f 35,—, wilde e m. Althans niet, dal deringen zo groot z voor een algemene i zou zün. Men heeft en daar deze regel! van deze overweg; genoemd. Nu komt echter hel van Sociale Zaken een ingesteld ond aangetoond, dat er ons land nog een vri van kleine zelfstand jaar-inkomen nog gi bedraagt. Een groti deze mensen, die d beneden de minimun een ongeschoolde a menteel overal verdl Wij moeten dit op i departement wel a; kunnen dan niet ar ren, dan dat de naa standigen" hier wel ironie vormt. Want b en mensonwaardig i in deze tijd van enigt zelfstandigheid" mc sprake zijn. Maar dit onderzo departement van S( heeft dan toch ook delijk aangetoond, h< kelijk de nood is ondi van onze bevolking e gemotiveerd de reed de K.V.P. geoefende voor deze kleine toch ook eens iets te i weinig sociaal voelen daad van de P.v.d.i tegen de hulp aan meest zwakke en acht onder onze bevolkini verzetten. Voor een groep, gaarne tooit met he' de alleen zaligmakei siviteit, is deze ervar veelzeggend. Zij be) geval, dat de woordi sief en democratisch" zijn. Intussen, dat behc verleden, dat niet me te maken is. Erger ei \s oi„ dat, terv duidelijk gebleken is nood onder deze grot medeburgers is, de r komt met een rege minder dan schriel ge worden. Terwijl alle ande: welke een kinderbijsl deze krijgen vanaf het zullen deze stakker.' uiterste minimum-inh een kinderbijslag kr het derde kind. En dan eindelijk in aanr men, zullen ze toch krijgen dan 1/3 van bijslag, welke de ge trekkenden krijgen, veel meer verdienen. Het is dan ook een regeling, welke deze mensen, die een kinde hardst nodig hebben, geboden. Het is een een gloeiende plaat. We begrijpen voll waar voor deze kinder premie kan worden l £efeknf heel moeilijl het Rijk deze uitkeri streeks financieren i ftaat tegenovei kindertoeslag op dez. smalle basis voor dezt de allerarmsten wein soulaas geeft. We weten ook, dat WOENSDAG 25 JA Hilversum i 301 7.0024.00 NCRV Hek. TinWS' 7'15 ockt( wonWigramofoomr woord van de dag, i en weerberichten, 81 S» ¥5 sramoi 9-00 voor de zieken. nooa^lek-10-30 hiiio -sramofoonmuz„ is Wvi voor de kinde W&°°r' 18 30 voor krachfen, 19.00 nieui boekbespreking, 19.30 S*?31 en gramofoon radiokrant, 20.00 niec S^entaar familiecoi ?f> as ?-?r en orkest rr £2 „liturgische besc ^°yerw<?gingen", eau eoncertgeb.-orkest, 22 24 onn inR' 23 00 nie 34.00 gramofoonmuzi HILVERSUM H 41 VAHA, 10.00 VPRO IC 19 30 VPRO, 20.00-24 800 "-eUWS' 7-18 gram 8 ?R euWf en wee gramofoonmuz., 8 C930W'Q3S'00 Famof0 V;„„~9-35 waterstand l'nns ren en mensen" 10.05 morgenwijding: ?fnvrouw 11.00 gram ilv orgel en zang, 1: delingen, 12.33 voor 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2