STERRI Feestavond Motorclub Alkmaar en Omstreken Gemeenteraad Egmond-Binnen Philips Wondertuin in Alkmaar Zij zijn niet zo gelukkig De Rijk-B leverer ALKMAAR EN OMSTREKEN Rechtbank Voorburg, Schilletje en Fladderak VRIESMAN's WIJNHANDEL J Afgelopen jaar was gunstig Baten voor Stichting tot behoud van de Kaasmarkt De Hanze vergadert KtxfM*1- HÓ ItMIIJ'B J.Vii PAGINA 2 WOENSDAG 25 JANUARI 1950 Gisteravond hield de motorclub „Alkmaar en Omstreken" haar jaarlijkse feestavond in „Het Wapen van Heemskerk". In zijn openingswoord heette de heer M. W. Coljee, de secretaris van de club, die de door ziekte verhinderde voorzitter verving, de afgevaardigden van de K.N.M.B., de bevriende clubs uit Enkhuizen, Nieuwe Niedorp, Schagen en Den Helder en alle aanwezigen hartelijk welkom. „Zingend door het leven" heette de cabaret-revue, die de hoofdscho tel van het feestprogramma van deze avond uitmaakte. Hieraan werkten mede Berry Kievits, Ge rard Walden, Bob Nelson, Coby Beek. Harry van Westen en Cas Rus. Het programma dat door deze artisten werd gebracht, mag welis waar niet verfijnd heten, het was zeker niet stotend door grofheid en het werd vlot en met vaart afge werkt. De praatjes en de liedjes van Berrv Kievits, Walden, Nelson en van Westen oogstten een groot succes bij het zeer talrijke publiek. Coby Beek toonde ,zich een ver dienstelijke zangeres en bleek uit stekende toneeltalenten te bezitten. Cas Rus begeleidde uitmuntend, op de hem eigen muzikale wijze, de artisten aan de vleugel. In de pauze werd medegedeeld dat op 16 Februari de eindstrijd zal plaats vinden van de betrouwbaar heidswandeltochten. Aan de heer J- Bramsen, die zich voor de ledenwerving van de club in het afgelopen jaar zeer verdien stelijk gemaakt heeft door de club 28 nieuwe leden te bezorgen, werd een koperen, met de hand door de heer G. Dupont vervaardigde, elec- trisehe klok aangeboden. Voor de meest verdienstelijke ledenwerver van het lonende jaar zal wederom een mooie prijs worden uitgeloofd. Ónder de andere leden die zich in het verlopen jaar voor de leden werving hebben geweerd, zal op 16 Februari een verloting van fraaie prijzen worden gehouden. Er werd een beker, de z.g. „Rudibeker" ge toond. die door de heer Wanner beschikbaar is gesteld voor de best geclasseerde motorrijder van de club in de clubwedstrijden en die volgend jaar zal worden uitgereikt. Aan het einde van de cabaret revue, bood de heer Coljee aan de leden van het gezelschap en aan de mannen van het dansorkest van Wim Dekker, die op deze avond de muziek verzorgden, een luxe kaasje aan. Daarna werd een verloting ge houden, waarbij verschillende leden van de motorclub aardige prijsjes in de wacht sleepten. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse Arrondissements rechtbank deed Dinsdagmorgen bij monde van de vice-president, Mr. J. Krabbe de volgende uitspraken: Hendrik W. te Hoogwoud werd wegens verduistering veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenis van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Simon D. te Uitgeest werd we gens overtreding van de Motor- en Kijwielwet veroordeeld tot een boete van f 50 of 25 dagen en tevens werd hem het recht ontzegd een motorvoertuig te besturen voor de Ujd van drie maanden. Het vonnis van de kantonrechter te Alkmaar werd vernietigd. Corn. H. uit Zuidscharwoude, die de Visserijwet had overtreden, kreeg een boete van f 50 of 30 dg. C. J. van den B. uit Alkmaar werd van het hem ten laste geleg de vrijgesproken. A. J. de V. uit Rotterdam, die met defecte remmen had gereden, werd veroordeeld tot een boete van £50 of 20 dagen. Wegens een zedenmisdrijf werd D. V. veroordeeld tot een gevange nisstraf van 9 maanden. De man gaat in hoger beroep. B. J. van der A. uit Den Helder, wien diefstal ten laste was gelegd, kreeg zes manden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toe zichtstelling van de stichting Het Hogeland. De jongen werd onmid dellijk in vrijheid gesteld, doch moest zich laten opnemen in de in richting Heidenheim. VOOR DE POLITIERECHTER ALKMAAR. Voor de Alk maarse Politierechter Mr. R. W. J, C. v. d. Wall Bake stond gisteren terecht L. F. B. uit Zuid Scharwou- de, die ervan beschuldigd werd zijn vrouw te hebben mishandeld. Uit getuigenverklaringen van de echt genote en de dochter van verdach te kwam vast te staan, dat hij zijn vrouw met een stoel had geslagen. De officier van justitie, Mr. Dr. J. M. Vellinga eiste f 30,— of 15 da gen. Verdachte, die niet versche nen was, werd bij verstek veroor deeld tot f 30,of 18 dagen. De Alkmaarder J. C. V., die duindoorn had gesneden in een duinterrein, dat toebehoort aan de Bouwexploitatie mij. Bergen aan Zee, stond terecht, omdat hij dat sou hebben gedaan zonder dat hij daartoe vergunning had. De man was gewend van de opzichter van het terrein permissie te krijgen om duindoorn te snijden. Op de dag, waarop hij geverbaliseerd werd, had hij zich aan de woning van de op zichter vervoegd om diens toe stemming. De opzichter was echter rcict thuis. Verd. is toen, overtuigd van de stilzwijgende toestemming van de opzichter, toch gaan snijden. Formeel was echter geen vergun ning aanwezig geweest en daarom eiste de officier f 10,— of 6 dagen tegen verdachte. De politierechter vonniste con form de eis. A. J. uit Keinsmerbrug. die in Rustenburg bij een caféhouder voor een paar dagen en bootje had ge huurd, om ermee te gaan vissen en die dit bootje mee naar huis had genomen en het op zijn beurt aan vissers had verhuurd, beriep zich voor de politierechter op zijn slech te financiële omstandigheden, die hem tot zijn daad hadden gebracht. De officier eiste 4 weken gevange nisstraf wegens verduistering. De uitspraak was f 70,of 14 dagen en 4 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Na afloop van het min of meer officiële 'gedeelte van deze feest avond, bleef het talrijke gezelschap, niet minder feestelijk, in een zeer geanimeerde stemming bijeen, ter wijl er gelegenheid was een dansje te maken op de muziek van Wim Dekkers orkest. De leden van de motorclub „Alk maar en Omstreken" zullen deze bijzonder goed geslaagde feest avond, ongetwijfeld zeer hebben geapprecieerd. Hef ijs in Alkmaar's wafer ALKMAAR. Zolang het ijs in de Singels en grachten van Alkmaar niet is goedgekeurd zullen jeugdige personen en allen die zich er op bevinden door de politie van het ijs verwijderd worden met inbe slagneming van de schaatsen. Als het is goedgekeurd zal dat op de gebruikelijke wijze worden aange kondigd. De zwakke plekken in het ijs zullen dan worden afgeschut dor openbare werken. Ouders en onderwijzers worden verzocht de aan hun zorgen toevertrouwde jeugd er op te wijzen geduld te oefenen tot het ijs is goedgekeurd en de ijspret geen gevaren meer oplevert. Laafsfe avond „Vondel" ALKMAAR. Dat het jubileum- spel van „Vondel" allerwegen waardering heeft gevonden, be wees zeker de opkomst op de laat ste der drie opvoeringen van het mirakelspel „Mariken van Nim- wegen", die door een goed be zette zaal werd bijgewoond. Over de opvoering zelve hebben wij reeds uitvoerig geschreven, ons rest nog, naast de spelers en de regie, die hebben laten zien wat „Vondel" in de Alkmaarse amateurtoneelwereld waard is, te vermelden de medewerking van de bazuinblazers van het Vendel van St. Caecilia, die zich van hun taak goed kweten; een woord van lof te schrijven voor de werkelijk uitstekende grime van J. Groot huizen en het werk van de inspi ciënt, de heer Boersen, die een niet onbelangrijke functie in het spel vervulde, te vermelden. Een film over wol ALKMAAR. Naar wij verne men ligt het in de bedoeling van de Wereld-Wol-Federatie een do cumentaire film te laten vervaar digen over de winning en de ver werking van natuurwol. De film zal een specifiek Nederlands karakter dragen en geheel in ons land, in technicolor, worden opge nomen. De regisseur en scenario schrijver, B. Wallagh, zal de voor naamste opnamen voor deze wol film in Texel, Leiden en Tilburg verrichten, zijnde de voornaamste fokplaats, de voornaamste markt en verwerkingsplaatsen. Dirigent benoemd ALKMAAR. Tot dirigent van de Alkmaarse Operette Ver eniging is benoemd de heer Pot- gieser uit Beverwijk. Hij is de opvolger van de heer Gerritsen, die tot dusver dirigent was. Confrole in de ochtenduren ALKMAAR. De laatste dagen is de politiecontrole in de ochtend uren verscherpt. Er wordt vooral gele op wielrijders die zonder voor- of achterlicht rijden. f2.75 per Vi liter Snaarmanslaan 40 ALKMAAR Telefoon 2453 (Advertentiei ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur. Abonnementsvoorstelling. WAPEN VAN HEEMSKERK; Genootschap Nederland - Engeland, 8 uur. BIOSCOPEN: Cinema Ame- cain: Vijf op de.huwelijks- reis, alle leeft.; Victoria: Paniek in het Warenhuis, alle leeft'.; Harmonie: Het mysterie van Tanger, 14 jaar; A.B.T.: Muzikale Scherpschutters, 14 jaar en De Geheime Dienst in actie, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHEKEN: G. Krui- singa, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. K.J.M.V.-ers opgelet!! ALKMAAR De convocatie die jullie dezer dagen hebben ontvan gen vermeldt een dam- en schaak wedstrijd in Hotel-Café-Restau rant Koekenbier. Let wel, dit gaat vanavond niet doorGeef dit zoveel mogelijk door aan je vrienden en kennissen! Wat wij dan gaan doen van avond? In het gemeentemuseum, ingang Breedstraat, wordt deze week een interessante tentoonstelling gehou den over Oud-Alkmaar. Deze ten toonstelling alleen al is onze volle aand'acht waard, maar bovendien hebben wij de heer Wortel, een groot kenner van het Oude Alk maar, bereid gevonden ons op deze tentoonstelling rond te leiden en ons vele interessante wetenswaar digheden omtrent Alkmaar's ge schiedenis te vertellen. Dus weer een programma dat ons aller aandacht verdient. Denkt er dus goed om: Vanavond om half negen naar het Museum en daarnaeen belangrijke be spreking met wereldschokkende mededelingen! Damlust ID.D.D. n 1. De Ha asPeerdeman 1—1 2. SlotJorna 2—0 3. Huijtema—Langras Jr. 1—1 4. GoudsblomStam 1—1 5. SchuffelenBijwaard 0—2 6. JolLangras Sr. 0—2 7. ZijpMi edema 2—0 8. MolenBakkum 1—1 9. SchuffelenDe Wijn 2—0 10. VrolingKlinkhamer 2—0 Totaal 12—8 Damlusf TD.D.D. 2 ALKMAAR. Het 2e tiental vaD D.D.D. speelde verleden week tegen de kopploeg uit de le klas, „Dam lust", in Zuid-Scharwoude. Met slechts 128 verliezen betekent een eervol resultaat. Beide clubs telden 2 invallers. Doordat de uitslag DDD IIHDC II Den Helder 1010 is ge worden, zijn de kansen voor de eer ste klasse zeer gestegen. Winkel I bezet momenteel de onderste plaats. De uitslagen waren: Alkmaarse schaakclub V.V.V. ALKMAAR. De onderlinge wedstrijden voor de wintercompeti tie zijn nu voor de helft uitgespeeld Er begint enige tekening in te ko men. Een sterke kopgroep heeft zich gevormd, waarvan A. W. Beemster- boer met 7 winstpunten de leiding heeft. Hieronder volgen de uitslagen van j.l. Maandag: Hoofdgroep: W. KwakP. Hoekstra 10 A. W. BeemsterboerC. Meyer 10 O. AppelIr. J. F. Cool afgebr P. DeugdP. Vreeken afgebr E. J. KayzerP. Hoekstra afgebr. Groep II: A. W. TegelA. W. Bernard 10 P. v. d. StruysF. Bosch 10 A. W. HakstenG. Groenewoud 10 Damesgroep: Mevr. VeisJ. v. Amstel 01 Mej. BoumanMw. de Jong 10 Nieuwe garage aan het Scharloo ALKMAAR. Naar wij verne men zal de stalhouderij van de Gebrs. Hoed gelegen aan de Noord zijde van het Scharloo per 1 April overgaan in handen van de Gebrs. Kleen die thans de Citygarage aan de Paternosterstraat exploiteren. Het is de bedoeling de stalhouderij te verbouwen tot een grote moder ne garage waarbij de Gebrs. Kleen ook een benzinepomp met service station zullen exploiteren. De nieu we eigenaars van het pand, hopen met Aprtl in staat te zijn de nieu we garage met service-station te openen. Burgerlijke Sfand ALKMAAR Geboren: Johan z. van J. Kossen en M. Spierdijk; Cornelia M. dochter van A. Stet en C. Admiraal; Marian dochter van H. Knossen en IJ. Dantuma; Sita J. dochter van W. Kessler en H. Y. Tromp; Anneke dochter van H. Winters en A. Gelderblom; Geer- truida J. M. dochter van J. C. M. Bottemanne en P. M. Henneman; Anna E. dochter van A. P. Lind en J. C. Glandorff; Peter z. v. J. M. Konstant en A. Dekker. Gehuwd: Willem Schuurman en Klaasje Post; Ide Min en Trijntje Renooij. ALKMAAR. Geboren: Aartrid Y„ dv F. van der Leek en M. Vol kers; Jan A., zv R. Rauwerda en H. W. Kool. Gehuwd: Petrus J. van Heugten en Johanna W. Twisk; Willem Egels en Antje Bakker. Overleden: Wouter van Wasten, 79 jr.. wedn. v. W. Winkel; Eeuwe S. Hooghiem, 71 jr., wedn. van D. Wedzinga. Ijsbaan open BERGEN. De ijsbaan van de Berger-IJssportvereniging aan de Kerkedijk alhier, is heden openge steld voor alle leden. Zondag a.s. zullen er wedstrijden worden ge organiseerd. Burgerlijke Sfand BERGEN. Ondertrouwd: Karei Johannes van Beemen ('s Graven- hagel en Cath. Brands. Gehuwd: Gerrit Wezel en Jannetje Blokker. Overleden: Jan Mulder, 28 jaar. EGMOND-BINNEN De Voor zitter, burgemeester M. Niele, wenst in zijn openingswoord allen een gelukkig 1950 en geeft een kort overzicht over de loop der bevol king, die met 95 personen is voor uitgegaan. De huizenbouw gaf een vermeerdering van 13 woningen. Het bedrag per leerling voor 1950 wordt vastgesteld op f26.zijnde de gemiddelde kosten per leerling van het o. 1. onderwijs. Bij monde van de heer J. Valke- ring wordt verslag uitgebracht be treffende de begroting 1950. De be grotingscommissie kon zich alge meen met de opzet van de begro ting verenigen. Bett-eurd werd, dat de post voor onderhoud wegen niet hoger dan f5000.gesteld kon wor den. Ondanks de reeds aangebrach te verbeteringen aan Julianastraat, Abdijlaan en Schoolstraat, zijn er nog tal van andere wegen, die drin gend verbetering behoeven. De commissie kan zich volkomen ver enigen met de voorgestelde subsi dies. Hoewel na het opmaken der begroting pas binnengekomen, kan men zich alsnog verenigen met het verlenen van een subsidie aan de r.k. voetbalvereniging Zeevogels ad f200.Voor onvoorzien is f3000. uitgetrokken. Voor deze gemeente een aanzienlijk bedrag, dat echter Alkmaar wacht een zeer bijzon dere attractie. Van 1 tot en met 10 Februari zal hier een wondertuin te zien zijn, een schepping van het Philipsbedrijf, waardoor datgene wat men zich in zijn fantasie als een sprookjestuin gedacht heeft tot werkelijkheid zal worden. Bloemen en heesters, planten van allerlei soort, een vijver, sprookjes- dieren en kabouters zullen hier sa men worden gebracht in een grote afgesloten donkere ruimte. Met fluo rescerend licht, met ultra violette stralen, zal dat alles beschenen wor den, zodat het in wonderlijke kleu ren een sprookjesachtig aanzien krijgt. De tuin. welke door mej. C. J. van der Werff die we een wondertuin- architecte zouden kunnen noemen wordt aangelegd, is 14 meter lang en 6 meter breed, met 'boarders aan weerszijden en een looppad in het middengedeelte. Wie de film „Fantasia" van Walt Disney gezien heeft, de fantastische rijkdom aan bloemen, libellen en elfjes in de meest verscheidene va riaties en kleuren, zal zich enigszins kunnen voorstellen hoe deze tuin er uit ziet. Door de belichting met ultra vio lette stralen krijgt men een bijzon der effect. Deze langgolvige stralen zijn onzichtbaar en onschadelijk voor het menselijk oog. Geactiveerd door deze stralen zenden bepaalde stoffen een karakteristiek zichtbaar licht uit. Onder fluorescentie verstaat men het oplichten (luminesceren) van die stoffen, welke slechs dan zicht baar licht uitzenden zolang zij door ultra violette stralen worden geacti veerd. Met de naam phosphorescen- tie wordt uitgedrukt, dat de licht- uitstraling gedurende kortere of lan gere tijd na uitschakeling van de ultra violette stralingsbron blijft voortduren. Een opwekking om deze sprook jestuin te bezoeken zal zeker doel treffend zijn, temeer nu vaststaat, dat de baten daarvan geheel ten goede komen aan de „Stichting tot behoud van de Kaasmarkt te Alk maar", een plaatselijke stichting, welke in deze tijd meer dan ooit de steun van allen in Alkmaar en om geving nodig heeft, die het streven naar het behoud van onze onmisbare kaasmarkt willen steunen. De directie van Vroom en Drees- mann heeft haar gebouw belange loos voor het exposeren van deze tuin beschikbaar gesteld. Deze zal op de eerste étage bij de lunchroom worden opgebouwd en van 1 tot en met 10 Februari voor een kwartje entree toegankelijk zijn. In school verband behoeft per kind slechts f 0.20 te worden betaald. Verwacht wordt, dat niet alleen talloze volwassenen maar ook kinde ren zo mogelijk van alle scholen van deze gelegenheid, de kaas- marktstichting te steunen door een wondertuin te gaan bekijken, ge bruik zullen maken. De tuin is reeds driemaal in het buitenland vertoond, eenmaal in Gdynia in' Polen, eenmaal in Lau sanne en eenmaal in Wenen. Wij komen later op een en ander terug. zeker nodig zal zijn, onder meer in verband met de bouw van 2 nieu we leslokalen aan de r.k. lagere school te Egmond-Binnen en voor nieuw brandweermateriaal. De af schrijvingen op deze uitgaven zul len alsnog op de begroting 1950 ge vonden moeten worden. De begroting Hierna wordt de begroting 1950 vastgesteld, zoals zij werd aangebo den. Eveneens stelt de raad vast de eerste wijziging van het uitbrei dingsplan, zulks tengevolge van het bouwplan Belleman, dat nu onge hinderd doorgang kan vinden. Tot lid van het maatschappelijk hulp betoon wordt benoemd de heer N Orij te Egmond-Binnen. Aan J. J Valkering wordt verhuurd de oost zijde van de weg naar de Oude Veert. Besloten wordt voor de brand weer voor f6550.aan te kopen een nieuwe auto ad f3000.een nieuwe brandspuit ad f2850.en voor overplaatsing carrosserie f500. Wethouder v. d. Reep verzoekt de nieuwe spuit niet te accepteren, dan nadat deze door de brand weerinspectie is goedgekeurd, het geen bevestigd wordt. Wederopbouw De huizen aan de Peperstraat, tijdens de bezetting voor Helderse vluchtelingen gebouwd, zullen per 29 Mei a.s. in beheer en eigendom worden overgedragen aan de r.k woningbouwvereniging St. Joseph te Egmond-Binnen voor de restant- schttld f65481.59 en op dezelfde con dities als het rijk aan de gemeente stelt. De heer Simons informeert of de Woningbouwvereniging ook functionneert te Egmond aan den Hoef, hetgeen bevestigd wordt. On langs zijn leden uit Egmond aan den Hoef aan de bestaande vere niging te Egmond-Binnen toege voegd. De heer Mooij informeert, naar de mogelijkheid van eleetrificatie van de Egmondermeer. De V. deelt mede, dat dit reeds verscheidene malen is geprobeerd, doch steeds zonder succes. Men brengt de wen selijkheid naar voren een eventuele nieuwe poging daartoe via de land bouworganisaties te doen plaats vinden. De heer C. Apeldoorn brengt de buitenwegen ter sprake. Zeer in hot bijzonder de St. Al- bertsweg. Deze verdient verbete ring met het oog op' het toerisme en bedevaarten. Do kwestie van het spreekuur van de dokter in de dorpskom Egmond-Binnen zal door de V. nader met de betrokken dokter worden besproken. Op een vraag van de heer Simons deelt de V. mede, dat het initiatief tot het schoolzwemmen te Egmond a/Zee aldaar van de oudercommis sie is uitgegaan. De heer Orij brengt de opheffing van de lijn Egmond a/d HoefBergen ter sprake. Hierdoor worden de kinde ren, die van hieruit het pensionaat bezoeken gedupeerd. Voorts wordt opgemerkt, dat de busdiensten over Rinnegom niet corresponderen met de bezoekuren aan de zieken huizen to Alkmaar. Men zal trach ten hierin verbetering te krijgen. Wethouder Hopman informeert of, nu het bouwplan Belleman slechts 25 woningen, inplaats van 29 bouwt, de resterende 4 wonin gen nu elders in de gemeente ge bouwd mogen worden, hetgeen in bevestigende zin wordt beantwoord. DRANKVERGUNNINGEN TE HEILOO HEILOO. Het maximum toe gelaten aantal vergunningen voor Heiloo werd met ingang van 1 Januari 1936 vastgesteld op vier Het aantal inwoners dezer ge meente bedroeg op 1 Januari 1935, 6557. Herhaalde malen is in de af gelopen jaren bij het gemeentebe stuur aangedrongen op verhoging van het aantal vergunningen, zo wel door verlofhouders als door enkele gegadigden die in deze ge meente een slijtersbedriff wilden openen. Deze aandrang was geen gevolg van de neiging onder de bevolking tot meerder alcoholverbruik, maar voornamelijk hiervan, dat de ver schillende caféhouders by tal van gelegenheden aanzienlijk nadeel on dervinden van het gemis ener ver gunning. Dit nadeel doet zich in deze ge meente in bjjzondere mate voor door haar ligging in de onmiddel lijke nabijheid van de stad Alk maar. De gemeenteraad is eenstemmig van oordeel, dat er gewichtige re denen bestaan om het toegelaten maximum aantal vergunningen eni germate te verhogen. Het aantal in woners dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1950 ruim 10500. De in de afgelopen jaren bijzonder sterke groei zet zich nog steeds voort. Op 1 Januari 194-6 was dit aantal 9468. Een toename in de laatste vier jaren, waarin de bouwmoge- lykheid zeer beperkt was, met ruim 1000 inwoners. Daarbij komt, dat Heiloo zich in de afgelopen jaren in toenemende mate ontwikkeld heeft tot een gemeente met een vry aan zienlijk vreemdelingenbezoek. Op de z.g. wachtlijst zijn thans zes adspirant-vergunningshouders geplaatst. Ingaande 1 Januari 1950 wordt de splitsing tn tap- en slijtvergun- ningen van toepassing. Reeds jaren bestaan er bij de middenstand plan nen om in deze gemeente één of twee slijtersbedrijven te vestigen. De behoefte daaraan doet zich wel zeer sterk gevoelen. Niettegen staande enkele vergunninghouders het slijtersbedrijf uitoefenen in hun café-localiteit, betrekt een groot aantal inwoners dranken van spe ciale drankzaken uit de gemeente Alkmaar, tot schade van de Heiloër middenstand. Door de vestiging in deze gemeente van één of twee slij terszaken, zal hieraan ongetwijfeld worden tegemoet gekomen. Op grond van een en ander stel len B. en W. de Raad voor zich tot H.M. te wenden met het verzoek het aantal drankvergunningen te verhogen van 4 tot 10. Dammen HEILOO. De uitslagen van de laatstgespeelde ronde voor 't club kampioenschap', zijn de volgende: Groep I: SchurerTuinman 1-1; GeuzebroekVerver 20; de Graaf J. de Geus, afgebr.; J. Sprenke lingBeukers 20Adrichem Dekker, afgebr Groep II: S. de GeusKroon 20; SpaansOud 02; Helder Hofman 20; de JongWinterink 1—1. Groep Hl: SnelWeyers 20; HottentotSnel 02; Sluismanv. Lieshout 20; A. SprenkelingAl leman Sr. 02. In groep I komt spanning. Schre. ven wij dat Tuinman onbedreigd aan de kop ging, hierin kan spoedig verandering komen. Tuinman heeft 20 punten uit 12 part. en 2 afgebr. partijen. Deze laatste partijen in gunstige stand van hem. De Graaf heeft 16 punt uit 12 partijen met 2 afgebr. partijen van zeer goede stelling. Tussen deze heren zal de eindstrijd gaan. Hond aangelopen ZIJPE. Op 22 Januari j.l. is bij P. Zut te Burgerbrug A 5 komen aanlopen een grote zwarte teef, ver moedelijk een bouvier, met golvend haar en een wit stipje op de borst. Burgerlijke Sfand BEEMSTER. Geb.Jacobus zv J. Roet Jr. en A. Berepoot. Getr.Jan Warring 30 jaar en Aafje Vink, 29 jaar. Overl.: Margaretha Maria van Bohemen 66 j. echtgenote van P. Dekker. De heer Perquin spreekt over de P.B.O. BEEMSTER Onlangs kwam de Hanze afd. Deemster, in vergade ring bijeen. De vergadering droeg een feestelijk karakter, omdat ook de middenstanders uit de Rijp en Schermerhorn met hun dames uit genodigd waren en tevens de jonge toekomstige middenstanders uit de 3 plaatsen. In zijn vlot openingswoord heette de Voorzitter, de heer P. A. van Etten, naast de aanwezigen de geestelijke adviseurs alsmede de spreker van deze avond, de heer Perquin en het muzikale duo de dames Ali Dekker en Corrie Stroet van harte welkom. De heer Perquin sprak over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. Spr. schetste allereerst de totstandkoming, gaf vervolgens de werking van deze organisatie aan en liet zeer goed zien hoe het toe komstig lichaam er uit zal zien en hoe en door wie het in elkaar zal worden gezet. Aan het hoofd van de P.B.Ö. staat de sociaal eucono- mische raad. Deze raada wordt sa mengesteld uit het bedrijfsleven en daarin zullen zitting hebben werk gevers (1/3), werknemers (1/3) en deskundigen (1/3), die gekozen zullen worden uit en door de orga nisaties. Dan volgen de Hoofdbe drijfschappen enz. Spreker zette uiteen dat door de P.B.O. de Órganisatie Woltersom en de diverse vakgroepen zouden worden geliquideerd, omdat deze nog overblijfsel waren van de be zetter met zijn Führer-begrippen en methoden. Ook brak spr. een lans voor de vrije organisaties, zowel vak- en standsorganisatie, spoorde de men sen 'aan toch zoveel mogelijk lid te zijn van een dergelijke organisatie daar juist het ledental zoveel zegt voor de vertegenwoordiging en me dezeggenschap in de P.B.O., omdat er procentsgewijze zal worden ge rekend. Dhr. Perquin achtte de toestand in sommige bedrijven zorgelijk. De middenstander moet zorgen steeds met zijn tijd mee te kunnen. Ook de te hoge belasting vond spreker een struikelblok en een rem voor vele bedrijven, evenals de nogal opgeschroefde sociale maatregelen, doch voor degenen die over de no dige energie beschikken zijn er altijd middelen om het bedrijf pro ductief te maken. laarvergadering N.R.K.M. Akersloot AKERSLOOT. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de afd. Akersloot van de NR KM waren ook de dames aanwezig. De voorzitter opende voor het eerst met het nieuwe gebed, dat door de G.A. is gemaakt en waarmee voor- Laan alle vergaderingen zullen wor den geopend; hij heette in het hij zonder welkom de spreker, Pas toor Drost en onder aanbieding van goede wensen voor 1950 wekte spr. allen op trpuwe leden te blijven en elkander zoveel mogelijk te steu nen. Nadat koffie met gebak en voor de heren nog een rokertje was rondgeediend, werden de jaarver slagen uitgebracht en werd de be groting voor het komende jaar goedgekeurd. Pastoor Drost hield hierna een rede, met als onderwerp „Bouwen tet Christus"; hij betoogd, hoP de Schepping getuigt van Gods liefde en hoe God wederliefde van ons vraagt; velen echter vervolgen Hem, zoals Saulus deed; getroffen echter door de genade Gods zullen de Saulussen Paulusfiguren wor den, die de wereld en de zo zeer be geerde vrede zullen kunnen bren gen. De voorzitter bracht Pastoor Drost dank voor zijn gloedvolle rede w.elke ruim een uur geduurd had. De tweP aftredende bestuursleden werden herkozen, waarna de Gees telijk Adviseur in zijn traditionele toespraak aanspoorde tot naasten liefde door te helpen, waar nodig en egoïsme niet op de voorgrond te stellen. Bij de rondvraag vroeg de heer A. v. Duin belangstelling voor de spaarkas „Onderlinge Hulp", waar uit standgenoten kunnen worden „geholpen. De collecte voor „San tos" bracht f 22,10 op. Na een dankwoord van de Voorzitter sloot de G.A. de vergadering met gebed en de zegen, waarna men nog en kele uren in gezellig samenzijn, af gewisseld door tractatie en gratis verloting, bijeenbleef. Mond- en Klauwzeer AKERSLOOT. Door de veeart- senijkundige dienst is mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van de veehouder C. J. van der Hulst aan de Zuidervaart alhier. E.N.C.K. ORGANISEERDE LEERZAME AVOND SINT-PANCRAS. Ondanks de koude waren een flink aantal personen aanwezig op de j.l. Vrij dag in café Bouwstra gehouden le zing met filmvertoning, welke uit ging van de afdeling St. Pancras der Coöp. Zeeuwsche Kunstmestfa- briek. Voorzitter Stammes heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond, Ir. Poll. Hij sprak de wens uit, dat het een leerzame, nuttige en tevens genoegelrjke avond zou worden. Ir. Poll behandelde hierna de on derwerpen organische contra anor ganische meststoffen en rijenbe- mesting of breedwerpige besmet ting op een zeer bevattelijke wijze. Het bleek wel dat organische meststoffen, als stalmest, compost of groenbemesting in veel gevallen goed zijn, doch meestal niet zon der kunstmest. De rijenbemesting, welke in Amerika en Canada veel wordt toegepast, geeft wel bespa ring, doch op onze bedrijven, met de intensieve productie en de zeer kleine oppervlakte, zal het meestal zeer duur uitkomen. Van de gele genheid tot het stellen van vragen werd gretig gebruik gemaakt en allen werden met de antwoorden tevreden gesteld. De hierna gehouden filmverto ning bestond uit een geluidfilm over de landbouw in Canada. In een bedrijfsfilm zagen we de Ned. Land- en Tuinbouw in beeld, even als de superfosfaatfabriek in Vlaardingen. Tot slot een film over de landbouw in Indonesië. Alle films waren zeer duidelijk en wer den door Ir. Poll keurig toegelicht. Na afloop kon dan ook de voor zitter, onder applaus der aanwezi gen, Ir. Poll dank zeggen voor het gebodene. Dankbaar zijn degenen die 's avonds de warme kachel kunnen opzoeken en niet hun vertier buitenshuis behoeven te zoeken. Vele soldaten in Ede zijn nog niet zo gelukkig dat zij hun vrije uren in huiselijke sfeer kunnen doorbrengen. Talrijke lezers hebben het hunne gedaan om de bouw van een R.K. Militair Tehuis mogelijk te maken. Hoevelen zullen hen in deze laatste week van onze actie volgen? In dank ontvingen we van: S.A. f 2.G.J.V. f 1.„ter ere van Sint Jozef' f 1.H. f 5.K. f 3.E.W. f 2.Totaal: f 1110.06. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: WEINIG WIND! Geleidelijk meer bewolking overwegend droog weer. Aanvan kelijk zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, later zwakke wind nit uiteenlopende richtingen. Vannacht en morgen ochtend matige tot strenge en morgen overdag matige tot lichte vorst. ONTPLOFFING OP AUSTRALISCH TANKSCHIP SYDNEY, 25 Jan. (A.F.P.-Reu- ter). Op het Australische tank schip „Tarakan", dat in de haven van Sydney lag, heeft zich van ochtend benedéndeks een ontplof fing voorgedaan, juist toen de bemanning aan het ontbijt zat. Er brak brand nit Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ver scheidene leden van de beman ning in de kajuit en elders op het schip ingesloten geraakten. Volgens de laatste berichten zijn er vijf doden en 40 gewonden, van wie 16 ernstig. ONGEREGELDHEDEN OP AMBON EN TE BALIKPAPAN MAKASSAR, 25 Jan. (Aneta). Het ministerie van Voorlichting vn Oost-Indonesië deelt mede: Op Ambon hebben opgeregeldheden plaatsgevonden tussen militairen van het K.N.I.L. en de bevolking, waardoor 2 personen werden ge dood, 4 zwaar gewond en 15 licht gewond. De troepen van het K.N.I.L. zijn geconsigneerd, de situatie is thans rustig. Het te Makassar verschijnende blad, „Pedoman" meldt, dat er bij ernstige ongeregeldheden te Balikpapan tussen van Timor en Flores afkomstige Indonesiërs en Indonesiërs van Bandanera 8 do den zijn gevallen, terwijl 12 per sonen zwaar en 55 licht werden gewond. Volgens de correspondent van Pedoman zijn deze slacht offers gevallen aan de zijde van de Timorezen en Florinezen. De correspondent van Aneta meldt dat naar te Makassar verluidt, er aan de andere zijde tientallen do den zouden zijn gevallen. GEMEENTERAAD LIMMEN LIMMEN. De Raad van deze gemeente kwam in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van Burgemeester J. J. Nieuwenhuyzen. Afwezig was het raadslid Valke ring. Alhoewel de in Dec. j.l, gehouden raadsvergadering als de laatste be schouwd wérd onder leiding van Burgemeester Nieuwenhuyzen, is het toch nog noodzakelijk gebleken, om in de laatste dagen van zijn ambts periode nog een vergadering te hou den. Het zo urgente woningvraagstuk is hier zeer zeker wel de oorzaak van. Onze gemeente telt immers nog 45 gevallen van inwoning en een lijst met 35 wachtenden. Er werd dan ook een voorstel besproken, om over te gaan tot de bouw van 8 wo ningen: 4x2. B. en W. zijn in samenwerking met de heer Oostalee, overeengekomen om in onze gemeente een vereenvou digde bouwstijl en indeling toe te passen. Het type woning heeft veel van de woningen aan de Molenweg, maar is eenvoudiger. Bovendien bieden zij het voordeel, dat men geen bovenbewoners heeft. De woningen zijn zo ingericht, dat men 1 woon kamer heeft van 3.75 bij 4.35, een keuken en een bijkeuken. Terwijl men boven de weelde van 4 slaap kamers kent. De huur van deze wo ningen zal ong. f 6.per week be dragen. De bouw zal plaats vinden op gemeentegrond aan de Kapelweg naast het perceel van de heer Vee- nendaal. Het hiervoor nodige crediet zal verstrekt worden door de Bank van Nederl. gemeenten. Aangezien in het uitbreidingsplan opgenomen is, dat op deze percelen alleen gebouwd mag worden in het belang van het bloembollenbedrijf, zal het uitbreidingsplan een wijzi ging moeten ondergaan. Laten wij hopen, dat deze plannen spoedig verwezenlijkt mogen worden. In de rondvraag kwam wethouder Commandeur met het voorstel, om, nu het Molenplein de schone naam van Julianaplein heeft gekregen, ook de Molenweg, wanneer deze aanzien lijk is verbeterd, een nieuwe naam te geven. Het is de bedoeling om deze weg, in verband met het heen gaan van Burgemeester Nieuwen- huj'zen, te herdopen in Burgemees ter Nieuwenhuyzenstraat, waarmee de Raad accoord ging. De voorzitter sprak voor deze geste zijn dank uit. Lezing over Rome LIMMEN. De congreganisten van de St. Theresia en van de St. Ag- nescongregatie worden er nog even aan herinnerd, dat heden Woens dagavond 25 Jan. een gezamenlijke buitenkerkelijke bijeenkomst zal plaats hebben in de Plus te 7.30. We gaan dan een lezing met licht beelden houden over St. Pieterskerk te Rome en over t H. Jaar. Deze avond zal iets langer duren dan een gewone congregatieavond, maar 9 uur kan iedereen weer thuis zyn. Uitslagen „Damlust" ZUID-SCHARWOUDE. „Dam lust" speelde een nederlaagwedstrijd tegen Obdam en wist met 199 te winnen. De uitslagen van de onderlinge competitie luiden als volgt: 2e klas: A. MoskG. Vroling 02 J. BerkhoutJac. Grootjes 11 C. J. CoolsP. Balder 02 H. Engeringh—J. Weel 02 3e klas: A. BroersenN. Kroon 02 H. GlasP. Broersen 20 W. GlasK. v. d. Hoven 20 H. RutsenJac. Ootjers 20 F. BerkhoutW. Marsman 02 B. GoedS. Davidson 0—2 W. MarsmanA. Broersen 20 Onderhandse verkoop WINKEL. Het tujndersbedrijf van de heer Spanjaard, gelegen aan de Limmerschouw, is onderhands verkocht aan de heer Js. Poland te Nw. Niedorp. De 218 Rallye-de Dinsdagmorgen na trole in het Apollo- seerden, konden w betreft als volgt woi Glasgow-route: 66 waarvan er 65 op ti dam doorkwamen, team R. J. Brookma cher met A.C. kwar te laat. Monte Carlo-route vertrokken, waarvan sterdam doorkwame' tussen Monte Carlo dam hebben onze lai L. van Herk en ir. met Jaguar bij Nice damesteam B. Haig e met M.G. in de Frai de Franse ploeg R. I M. Lesley met Simc, op het eerste gedee traject. Oslo-route: 9 plot waarvan er 8 op tij< dam arriveerden. De ploeg van B. A. J. V C. W. G. Eisma met strijd bij Almelo op. Advertent DONDERDAG 26 1 HILVERSUM I, 301.5 ir 10.00 NCRV, 11.00 K 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Och tiek, 7.30 Gramofoonn Morgengebed en liturg der. 8.00 Nieuws en wi 8.15 Gramofoonmuziek, radio, 10.00 Gramofoonr Morgendienst. 10.45 Vo ble 11.00 Voor de zi Schoolradio, 12.00 An Lunchconcert, (12 30 delingen), 12.55 Zonnei Nieuws en Kath. nieuw; mofoonmuziek, 14.00 orkest en solist, 14.45 vrouw,, 15.30 Gramfoonn fUDpycring, 16.45 Gra ïo ?2 S.or de ieuKd, 17.3( 18.15 „De stem van de weging", 18.30 Voor de ten, 19.00 Nieuws, 19.15 1 de jeugd, 19.40 Radiol Nieuws, 20.05 Gev. prog: 21.00 fam.-eompetitie). mofoonmuziek, 2215* overzicht 22.35 Gramo 22.45 Avondoverdenkr Nieuws, 23.15—24.00 Ko HILVERSUM n 416 m.: 7.50 VPRO, 8.0Ó—24.00 7.00 Nieuws, 7.15 Gra nek> 7-50 Dagopening, 8 en Weerberichten, 8.15 tendblad, 8.40 Gramof 8-55 Voor de vrouw, 9 foonmuziek, 9.30 Waterst tjramofoonmuziek, 10 0C 10'15 Gramof 10.50 Voor de kinderen £Vin 03»gel' 11A5 "Een* badplaas causerie 12 muziek, 12.30 Mededeli *tnJ"s^mentsmuziek, 13.0 tt i Zuid-Amerikaans o: kunt het geloven of gramofoonmuziek, 14.00 Vrouw, 14.30 Pianospel, zjeken, 16.00 Gramoi K=i Gramofoonmui Kaleidoscoop, 17.50 Reger d'nS. 18.00 Nieuws 18.15 5 le, 18.30 Orkesteoncert, 1 de kinderen 19.05 Radio ziekschool. 19.35 Zang en Nxeji^s 20.05 Actualitei radio philharmonisch ork r2P° Avondschpc volksliederen, 22 uur Leopold der Belgen'", caii 23 uur nie-t aportactualiteiten, 23.30—2' mofoonmuziek. Brussel, 322 mu uur gramofoonmuzj weerberichten, 12.33 voor bouw, 12.40 gramofoonmui meuws, 13.15—15.00 on 17 mofoonmuziek, 17.05 nieu Foor de kinderen, 18.15 g: muziek, 18.30 voor de sof 5"r meuws, 19.30 zang, 1 zP\C, L. UUr verzoekpr lfU' hoorspel. 21.30 gram nieu.. „t5 actualiteiten, nieuws. 22.15 strijkkwartet ziekWS' 2^'052^ uur gram .484 m.: 12,05 omroenorke urT' 13-15 gramofoonm uur kamermuziek, 14.25—1 mofoonmuziek, 17.10 liehtf fo'35 omroeporkest. 19.30 loonmuziek 19.45 nieuws mofonrf1' 22 UUT n'euwS, I fi ™,aek' 22-55 nieuw dansmuziek, 23.55 nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2