de V/uu RPROEF STERRIT ZONDER MOEILIJKHEDEN DAMPOPASTILLES PUROLI De Rijk-Bijl willen beste prestatie leveren met zelfgelaste as RADIO Pater Kolbe strijder voor de zaak van God 9000 militairen per maand naar huis I Rallye Monte Carlo De Beurs Nieuwe successen voor Nederlandse hardrijders Pools martelaar uit de oorlogsdagen Naar wij vernemen: Ernstig auto-ongeluk Minister Schokking sprak tot de strijdkrachten WOENSDAG 25 f ANUAR1 T950 PAGINA 3 ■RWACHTING or het K.N.M.I. te De i Woensdagavond tot d: IG WIND! •er bewolking maar roog weer. Aanvan- tot matige wind uit richtingen, later uit uiteenlopende nacht en morgen- je tot strenge en ag matige tot lichte .OFFING OP iCH TANKSCHIP !5 Jan. (A.F.P.-Beu- :t Australische tank- in", dat in de haven lag, heeft zich van- lendeks een ontplof- aan, juist toen de in het ontbijt zat. Er jit Het vuur greep zich heen, dat ver- ien van de beman- juit en elders op het ten geraakten, laatste berichten zijn n en 40 gewonden, rnstig. JELDHEDEN OP TE BALIKPAPAN R, 25 Jan. (Aneta). ie van Voorlichting nesië deelt mede: Op >en opgeregeldheden en tussen militairen I.L. en de bevolking, oersonen werden ge- r gewond en 15 licht- troepen van het i geconsigneerd, de ans rustig, kassar verschijnende nan" meldt, dat er ongeregeldheden te ussen van Timor en ïstige Indonesiërs en ran Bandanera 8 do- allen, terwijl 12 per en 55 licht werden ;ens de correspondent in zijn deze slacht en aan de zijde van n en Florinezen. De it van Aneta meldt Makassar verluidt, er •e zijde tientallen do zijn gevallen. ERAAD L1MMEN - De Raad van deze im in openbare zitting voorzitterschap van J. J. Nieuwenhuyzen. ts het raadslid Valke- e in Dec. jJ» gehouden ing als de laatste be- d onder leiding van Nieuwenhuyzen, is het izakelijk gebleken, om dagen van zijn ambts- en vergadering te hou- •gente woningvraagstuk zeker wel de oorzaak neente telt immers nog an inwoning en een wachtenden. Er werd voorstel besproken, om tot de bouw van 8 wo- 2. n in samenwerking met talee, overeengekomen imeente een vereenvou. ijl en indeling toe te ype woning heeft veel ïgen aan de Molenweg, mvoudiger. Bovendien voordeel, dat men geen rs heeft. De woningen icht, dat men 1 woon- van 3.75 bij 4.35, een en bijkeuken. Terwijl le weelde van 4 slaap- De huur van deze wo- ïg. f 6.per week be- iouw zal plaats vinden 'rond aan de Kapelweg rceel van de heer Vee- hiervoor nodige crediet worden door de Bank <em eenten. in het uitbreidingsplan s, dat op deze percelen wd mag worden in het het bloembollenbedrijf, reidingsplan een wijzi- ondergaan. Laten wil deze plannen spoedig mogen worden, vraag kwam wethouder met het voorstel, om, nplein de schone naam lein heeft gekregen, ook wanneer deze aanzien- terd, een nieuwe naam ït is de bedoeling om verband met het heen- irgemeester Nieuwen- erdopen in Burgemees- ihuyzenstraat, waarmee oord ging. ter sprak voor deze mk uit. ng over Rome De congreganisten van ;sia en van de St. Ag- tie worden er nog even :rd, dat heden Woens- i Jan. een gezamenlijke [ijke bijeenkomst zal m in de Pius te 7.30. n een lezing met licht- ïen over St. Pieterskerk over 't H. Jaar. Deze ts langer duren dan een gregatieavond, maar 9 ereen weer thuis zijn. teen ..Damlust" tARWOUDE. ..Dam- een nederlaagwedstrijd n en wist met 199 te >en van de onderlinge uiden als volgt: Vroling Jac. Grootjes -P. Bal der h_J. Weel N. Kroon Broersen v. d. Hoven Jac. Ootjers W. Marsman Davidson iA. Broersen 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 0—2 0—2 2—0 RAIXEY-RIJDERS ARRIVEREN IN AMSTERDAM Het was Dinsdagmorgen een drukte van belang in en nabii de Apollohal te Amsterdam tijdens de aankomst van de Ralley- rijders. Overzicht bij de controle aan de Apollo hal. De 218 Rallye-deelnemers, die Dinsdagmorgen na 5 uur de con trole in het Apollo-paviljoen pas seerden, konden wat de routes betreft als volgt worden verdeeld: Glasgow-route: 66 teams gestart, waarvan er 65 op tijd te Amster dam doorkwamen. Het Engelse team R. J. Brookman en F. Flet cher met A.C. kwam bijna 2 uur te laat. Monte Carlo-route: 97 équipes vertrokken, waarvan er 94 te Am sterdam doorkwamen. Opgegeven tussen Monte Carlo en Amster dam hebben onze landgenoten dr. L. van Herk en ir. H. D. Prins met Jaguar bij Nice, het Engelse damesteam B. Haig en B. Marshall met M.G. in de Franse Alpen en de Franse ploeg R. Delpech en G. M. Lesley met Simca 5 eveneens op het eerste gedeelte van het traject. Oslo-route: 9 ploegen gestart, waarvan er 8 op tijd te Amster dam arriveerden. De Nederlandse ploeg van B. A. J. Wittkampf en C. W. G. Eisma met Fiat gaf de strijd bij Almelo op. (Advertentie) Scliorheid, Hoestprikkel rhandse verkoop Het tuindersbedrijf Spanjaard, gelegen aan ichouw, is onderhands m de heer Js. Poland orp. PROGRAMMA DONDERDAG 26 JANUARI HILVERSUM I, 301.5 m.: 7.00 KRQ, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.40 School radio, 10.00 Gramofoonmuziek, 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ensem ble, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, (12.3012.33 mede delingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Gra mofoonmuziek, 14.00 Promenade orkest en solist, 14.45 Voor de vrouw,, 15.30 Gramfoonmuziek, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gramof.muziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Gram.muz. 18.15 „De stem van de Chr. Vakbe weging", 18.30 Voor de strijdkrach ten, 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gev. programma, (om 21.00 fam.-competitie)22.05 Gra mofoonmuziek, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gramofoonmuziek, 22.45 Avondoverdenknig, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Koorconcert. HILVERSUM n 416 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.0Ó—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmu ziek, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws en Weerberichten, 8.15 Radi0 och tendblad, 8.40 Gramofoonmuziek, 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gramo foonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgen wijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Caril lon en orgel, 11.45 „Een kuur in een badplaas", causerie, 12.00 Lichte muziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Amusementsmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Zuid-Amerikaans orkest, 13.45 -U kunt het geloven of niet", 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de Vrouw, 14.30 Pianospel, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Gramofoon-cause- rie, 16.45 Gramofoonmuziek, 17.00 Kaleidoscoop, 17.50 Regeringsuitzen ding, 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraat- je, 18.30 Orkestconcert, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Radio Volksmu ziekschool, 19.35 Zang en orgel, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 radio philharmonisch orkest en so list, 21.00 Avondschpol 21.35 volksliederen, 22 uur „de eerste Leopold deT Belgen'", causerie, 22.15 dansmuziek, 23 uur nieuws, 23.15 sportactualiteiten, 23.3024 uur gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 322 mj uur gramofoonmuziek 12.30 weerberichten, 12.33 voor de' land bouw, 12.40 gramofoonmuziek, 13 u. nieuws, 13.1515.00 en 17 uur gra mofoonmuziek, 17.05 nieuws, 17.15 voor de kinderen, 18.15 gramofoon muziek, 18.30 voor de soldaten. 19 our nieuws, 19.30 zang, 19-50 voor dracht, 20 uur verzoekprogramma, "1 u. hoorspel, 21.30 gramofoonmu ziek, 21.45 actualiteiten, 22 uur nieuws, 22.15 strijkkwartet, 23 uur nieuws, 23.0524 uur gramofoonmu ziek, .484 m.: 12.05 omroeporkest, 13 uur nieuws, 13.15 gramofoonmuziek, 14 uur kamermuziek, 14.2514.30 gra mofoonmuziek, 17.10 lichte muziek, 18.30 omroeporkest, 19.30 gramo foonmuziek 19.45 nieuws, 20 uur hoorspel, 22 uur nieuws, 22.15 gra mofoonmuziek. 22.55 nieuws, 23 uur dansmuziek, 23.55 nieuws. Stockholm-route: 47 ploegen gestart, waarvan er 45 op tijd aan de controle te Amsterdam kwa men. Het Deense team F. Nielsen en K. E. Christensen met B.W.M. staakte de strijd te Kopenhagen. De Finse équipe met H. C. But- tenhoff en E. W. Bjorksten met B.M.W. waren, op het Nederland se grondgebied rijdend, ver achter op het vastgestelde tijdschema. Florence-route: 6 gestart en alle 6 teams aarriveerden op tijd aan de controle te Amsterdam. Te Brussel zijn de deelnemers aan de Rallye bij prachtig weer de controlepost gepasseerd. De Nederlandse rijders H. de Rijk-C. J. Bijl op Hotchkiss arri veerden om 11.19 uur en vertrok ken uit Brussel om 12.47 uur in de richting Reims. Zij hebben geen strafpunten opgelopen. De heer Rijk vertelde hoe Zondag nacht nabij Castellane een as was gebroken en hij er in geslaagd was deze zelf te lassen en de ver loren tijd weer in te lopen. Hij 'wilde de Rallye met deze zelfge laste as nu ook volledig uitrijden. Naar de heer Bijl liet doorsche meren hoopte hij hierdoor beslag te kunnen leggen op de beker voor de beste prestatie. Het team Harlaar-Apetz op Skoda had te Aix les Bains een voetganger ondersteboven gere den. „Wij dachten", aldus de heer Harlaar, „dat de man morsdood zou zijn, doch deze een Ser viër wreef zich eens over het hoofd (hij had er een buil op) en merkte toen laconiek op: „Rij den jullie maar gerust door. ïk heb slechts mijn been gebroken en dat is niets, want het is al de zesde keer, dat me zoiets over komt". Ook de ploeg Thieme-Veenstra met Citroën verklaarde geen straf punten te hebben opgelopen. De Lissabon-rijders kwamen het eerst aan de controle te Parijs aan. De Franse Renault-équipe van Peraud leidde het lange lint der deelnemers en op de tweede plaats kwam de bekende coureur Trevoux, de winnaar van het vorig jaar. Om half zeven Dinsdagavond bleek, dat van de 56 teams, die te Lissabon vertrokken waren, er te Parijs nog 53 in de strijd lagen. Daarna kwamen de Monte Car lo-starters aan de beurt. Motor agenten hielpen de automobilisten op de snelste wijze Parijs door te komen en vooral zij, die in de Franse hoofdstad onbekend wa ren, stelden deze service ten zeer ste op prijs. Intussen is wel gebleken, dat Ook vandaag bleven de berichten uit Indonesië het koersniveau beïn vloeden, zij het niet in dezelfde mate als gisteren. De markt was vrij stil en behalve tijdelijke be langstelling voor een paar speciale fondsen verliep de handel traag. Het openingspeil was, vooral voor de cultures, twee tot drie punten lager, doch hierna trad geen ver dere daling in, maar werd dit ver lies gedeeltelijk ingehaald. De Deli Batavia Tabak Maatschappij, die binnenkort haar 75 jarig bestaan herdenkt, was op een algemeen overzicht van de in die jaren be haalde resultaten 5 punten beter. Certificaten Deli tabak op 151 half zo goed als onveranderd. Bij de suikerwaarden waren Verenigde Vorstenlanden Cultuur op 43 half onveranderd, HVA was ruim een punt lager. In de hedenmorgen ge houden vergadering van aandeel houders der Deli Batavia Rubber Maatschappij werd medegedeeld dat de statistische positie van het product rubber door de directie gunstig werd beoordeeld. Amster dam Rubber wist het openingsver- lies van drie punten grotendeels in te halen, Deli Batavia Rubber gold 132 half. (131 drie kwart.) In de internationale industriepa pieren ging weinig om, de prijzen vertoonden slechts geringe fluctua ties en de verschillen met giste ren bleven tot een minimum be perkt. Koninklijke werden in een nauwe marge verhandeld, nl. 284 drie kwart tot 295 half. Op de staatsfondsenmarkt boekte de Conversielening 1947 een nieuw record na de devaluatie. Gehan deld werd van 98 vijf achtste tot 98 drie kwart. De scheepvaart markt lag eerder wat luier, zonder opmerkelijke verliezen. De Amerikaanse markt, waar gisteren 937 certificaten verhandeld zijn, was vandaag lager. Anacon da's golden 31 drie kwart (32 half), Rep. Steel 26 een achtste (26 half), Shell Union 38 (38 drie kwart), en Cities Service 77 half (70 drie kwart Prolongatie 2 een vierde pet. ondanks de aanvankelijk minder gunstige weerberichten deze ster- rit weer zeer gemakkelijk voor de deelnemers is geweest. Hier en daar was er mist, een paar graden vorst, een beetje sneeuw en wat gladde wegen, maar werkelijk moeilijk hebben de sterritrijders het ook ditmaal niet gehad, en zelfs degenen, die te Glasgow waren vertrokken, hadden geen last gehad van zeeziekte, want het Kanaal was zo glad als een spiegel. Het zwaard waarmede St. Paulus onthoofd zou zijn MADRID, 24 Jan. Het zwaard waarmede St. Paulus onthoofd zou zijn en dat naar Spanje ge bracht werd door kardinaal Gil de Albornoz, is op het ogenblik het onderwerp van nauwkeurige onderzoekingen in Toledo, waar deze reliquie tijdens de revolutie van 1936 werd begraven. Vergadering Oostenrijkse vredesverdrag verdaagd LONDEN, 24 Jan. (Reuter). De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken, die te Londen over het vredesverdrag met Oostenrijk onderhandelen, hebben de zitting tot 15 Februari verdaagd. Koning Gustaaf hervat werkzaamheden STOCKHOLM, 24 Jan. (Reu ter). De 91-jarige koning Gus taaf van Zweden heeft in een officiële proclamatie verklaard, dat hij zijn werkzaamheden als hoofd van de staat heeft hervat. De koning is weer in staat in de tuin van zijn paleis te wandelen en* de kabinetszittingen te presi deren. De Amerikaanse Hoge Commis saris in Duitsland, John J. Mc Cloy, die met zijn gezin zijn vacantie in Garmisch door brengt, ontmoette tijdens een wandeling in de bergen de ver tolker van de Petrus-rol in de Passiespelen van Oberammer- gau. McCloy in gesprek met de Petrus-vertolker. De Nederlandse schaatsenrijders hebben opnieuw enkele fraaie suc cessen in Noorwegen behaald. Won Kees Broekman het afgelopen weekeinde te Oslo en Wim van der Voort te Sandefjord, de wed strijd van Dinsdagavond te Kongs- vinger werd gewonnen door Kees Broekman, die een klasse apart vormde op de 5000 meter, ondanks de zeer sterke deelneming. Op de 500 meter werd de Ame rikaanse sprinter Ken Henry, even als Zaterdag to Oslo, eerste in 43,8 sec., met Farstad en Werket als tweede in precies 44 sec. Na Wer ket kwam Lamb met 44,8 sec. en Hugne Pettersen met 45,8 sec. Kees Broekman noteerde de goede tijd van 45,9 sec. en eindigde als zesde De tijden van de andere Neder landers waren 46,7 sec. van Gerard Maarse, 47,9 sec. van Huiskes, 48 sec. precies van van der Voort en 49.5 sec. van Cor Heus. Op de 5000 meter werd Kees Broekman eerste in 8 min. 32,4 sec. Van der Voort en Huiskes re den tegen elkaar en hoewel zij het aanvankelijk wat kalm aandeden ontspon zich toch een aardig duel, waaruit de Westlander als winnaar te voorschijn kwam. Met 8 min 46,2 voor van der Voort en 8 min. 46,5 sec. voor Huiskes, bezetten de beide Nederlanders de tweede en derde plaats op deze afstand. De eerste drie plaatsen voor onze jongens, het was wel een daverend succes, hetwelk te Kongsvinger grote indruk maake. Hugne Pet tersen werd vierde met 8,48,4. Ken Henry vijfde in 8 min. 58 sec. rond en Cor Heus zesde met 8,58,2. Ten slotte werd voor Maarse 9 min. 7 sec. genoteerd en voor Langedijk 9 min. 12,4 sec. In het algemeen klassement bezette Kees Broekman de eerste plaats. PATER WESSELING ROEPT OP TOT BOETETOCHT De radiospreker, Pater Piet Wes- seling organiseert op Passiezondag (Zondag 26 Maart) een bid- en boetetocht naar elf steden in ons land, die nog nader hekend ge maakt znllen worden. Deze boetetocht, die in het teken staat van het Heilig Jaar en wordt gehouden in het raam van „de bewustwording van het geloof", is bedoeld voor alle katholieke jonge ren boven de 17 jaar. In totaal zijn er dus elf boetetochten, voor elke stad een. De jongeren uit de omge ving van een stad zullen het laatste deel te voet naar het centrum gaan. Er volgt dan een gezamenlijk samenzijn, tijdens welke een hei lige Mis zal worden opgedragen. Naar wij vernemen overweegt ook de kath. jeugdbeweging het maken van dergelijke tochten door haar jongens-leden. P.B.O. IN EERSTE KAMER (Vervolg van pag. 1 in de avondvergadering voerde de heer A. C. de Bruyn (KVP) het woord, die er aan herinnerde, dat het vraagstuk van de bedrijfsorga nisatie de gemoederen reeds dertig jaren bezig houdt. Na de oorlog heeft hef tempo van de ontwikke ling zich versneld. De heer de Bruyn legde er de nadruk op, dat het gaat om een grondige hervorming van de orga nisatie van het bedrijfsleven. „Men dient goed te begrijpen, dat het gaat om de ontproletarisering van de arbeiders. Het gaat om de om vorming van een minderwaardige arbeidersklasse naar een volwaar dige arbeidersstand: de arbeider gaat medezeggenschap krijgen", al dus de Katholieke senator. Er wordt in ons land aange drongen op productieverhoging. Alles goed en wel, maar meent men dat de arbeider daartoe ge negen is, wanneer hij als een num mer wordt beschouwd? Spr. herin nerde aan het verzet tegen de PBO in kringen van sommige werkge vers en hoogleraren. „De heren zullen er mede vertrouwd dienen te worden, dat zij het niet meer alleen hebben te vertellen". De heer de Bruyn wees de Kamer er op, dat men vertrouwen moet heb ben in mensen die de moed heb ben verantwoordelijkheid te dra gen. Er zijn ook bezwaren in Katho lieke kringen, o.m. inzake de pa ragraaf over de ondernemingsra den en het in de bedrijfschappen plaatsen van een waarnemer van de overheid. De K.V.P.-fractie is over deze bezwaren heengestapt. Van A.R. zijde beschouwde men het ontwerp als een compromis van de standpunten der K.V.P. en P.v.d.A. Men gaf in de A.R. fractie te kennen, dat er grondwettelijke bezwaren waren." De vergadering werd daarna ver daagd tot hedenochtend 11 uur. Van tijd tot tijd bereiken ons berichten over figuren, vrijwel on bekend gebleven tot nu toe, die in de afgelopen oorlogsjaren een moed en een plichtsbetrachting hebben weten op te brengen, die velen ver baasd heeft doen staan. Vooral de strijders voor recht en vrijheid, die er in ieder land in grote getale werden gevonden, de martelaars voor geloof en zeden, hebben, toen dat van hen werd ge vraagd, niet geaarzeld het hoogste goed te geven, dat zij te geven had den: hun leven. Voorbeelden als dat van de Ne derlandse Carmeliet Titus Brands- ma, zijn er velen, doch nog'te wei nig is bekend, wat deze mensen hebben geofferd om in anderen het besef van vrijheid en recht hoog en levendig te kunnen houden. Van een bevriende relatie ont vingen wij dezer dagen een levens beschrijving van de Poolse Min derbroeder-Conventueel, Pater Maximiliaan Kolbe, die tijdens de bezetting van zijn arm, gepijnigd land, zijn leven heeft gegeven voor zijn geloof. Hoewel het brochuurtje, getiteld „De Dwaas van O. L. Vrouw", een heel simpel werkje is, geschreven door Maria Winowska en niet bijs ter vlot werd vertaald door Karei Vertommen, meenden wij toch de voornaamste gegevens ervan niet aan onze lezers te mogen onthou den. Een ware idealist Pater Kolbe werd in 1894 in de omgeving van Lodz geboren en na Advertentie I RUWE 1 WIPPEN? bestaat de Deli Tabakmaat- schappij 75 jaar is bij Venlo een smokkeltrailer aangehouden, waarin voor een waarde van f 2600.aan vulpen pen en mondharmonica's werd gesmokkeld over de grens heeft de rechtbank in Rotter dam een 36-jarige filiaalhouder, die destijds f 16.000.verduis terde, tot een half jaar gevange nisstraf veroordeeld is Jeruzalem tot hoofdstad van Israël geproclameerd maakt het pijproken in Frank rijk tegenwoordig veel meer op gang dan het roken van sigaretten volgens de laatste statistieken wilde een onbekende goud en platina, ter waarde van 120.000 mark, uit West-Duitsland de Sov jet-zóne binnen smokkelen. Hij verborg ziin smokkelwaar onder de bumper van een auto. waar zii door de West-Duitse grenspolitie werd gevonden zijn Amerikaanse chirurgen er in geslaagd voor de tweede maal een wonde aan het hart te hech ten. De patiënten, w.o. een 18- jarige jongen, die door een mes steek aan het hart werd gewond, bleef na de hechting in leven....- MAN VAN 70 JAAR GEDOOD DEN HAAG, 25 Jan. Heden, 20 minuten na middernacht is een personenauto, komende uit de richting Rotterdam, op de brug van de Rijswijkseweg bij de Broekslootkade te Den Haag met grote snelheid op een vrachtwa gen uit de tegenovergestelde richting gereden. De 70-jarige W. S. B. uit de David Blesstraat te Den Haag is hierbij om het leven gekomen. De 21-jarige P. V. O. uit de van der Heemstraat werd met. een zware schedelbasisfrac- tuur in het Militair Hospitaal op- opgenomen, terwijl A. M. van oude Delft te Delft, met een zware schedelbasisfractuur en ernstige inwendige kneuzingen in het zie kenhuis Zuidwal is opgenomen. Beiden waren inzittenden van de personenauto. De chauffeur van de vrachtauto, de 38-jarige v. d. S. uit Rotterdam, liep geen letsel op. President" van India gekozen NEW DELHI, 24 Jan. (Reuter). De Indiase constituerende verga dering heeft vandaag met alge mene stemmen dr. Radjendra Pra sad gekozen als president van de nieuwe republiek India, die Don derdag a.s. zal worden geprocla meerd. De president is 65 jaar oud en was tot dusver voorzitter van de constituerende vergadering. zijn schooltijd, waarin hij een grote devotie tot O.L. Vrouw van Czes- tochowa aan de d;|j had gelegd, naar de Conventuelen te Lwow gezonden. De geest ln het gezin Kolbe wordt goed getekend als men verneemt, dat zijn ouders, na dat alle kinderen op hun bestem ming waren, in het klooster tra den, de vader eveneens bij de Con ventuelen, de moeder bij de Bene dictinessen. Pater Maximiliaan was een harde werker een goed student, en na zijn priesterwijding werd hij naar Rome gezonden om er aan het Gregori aans College zijn doctorstitel in de theologie en de wijsbegeerte te ha len. Daar reeds stichtte hij, met 2 Polen en 4 Italianen, de Ridder schap der Onbevlekte, een broeder schap ter ere van de H. Maagd. Tegen het einde van de vorige oorlog kwam hij terug naar Polen, werkte kort in Krakau en moest toen wegens een longziekte, hij was t.b.c. lijder, in het sanatorium te Zakopane worden opgenomen. Na zijn tijdelijk herstel begon hij aan een tijdschrift te werken, dat hij in 1924 kon uitgeven in een opiage van 12.000 exemplaren; 15 jaar la ter gingen er 1.000.000 de deur uit! Op alle mogelijke gebied trachtte hij het rijk van Christus te ver spreiden; radio, film, alles nam hij ter hand, maar vooral de pers zag hij als eén onontbeerlijk strijdmid del. In 1930 trekt hij naar Japan en begint ook daar aan een tijdschrift. Na een korte terugkeer naar Lwow bouwt hij in Japan, bij Nagasaki, een klooster; in 1932 trekt de on vermoeibare en strijdlustige pries ter naar Indië, in 1933 zien wij hem weer te Rome en in 1934 bouwt hij in Mugenzai-no-Son0 zijn kerk en klooster af. In 1936 komt hij voor goed terug naar Polen en wordt er Gardiaan van het klooster te Nie- pokalanow. Hier zet hij een nieuw blad op, de „Kleine Krant", het populaire blad voor de Poolse landbevolking en de arbeiders. In 1938 bereikte dit blad een oplaag van 320.000 exemplaren! Toen in September 1939 de Duit sers Polen binnenvielen, behoorde hij tot een der eerste arrestanten en werd met zijn mede-broeders naar het kamp Amfitz gevoerd. Op 8 December, de feestdag van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, werden alle monniken vrijgelaten, ook Pa ter Maximiliaan. Hij bekomt een vergunning om zijn blad weer uit te geven, maar schrijft daarin zo danig over zijn ideeën, dat de S.S. hem op 17 Februari 1941 komt ha len en hem, na een lange hechtenis in Pawiak, naar Oswiecim, het be ruchte Auschwitz, brengt, het kamp waar meer dan 1.000.000 men sen werden vermoord. Men heeft hem eigenlijk niets ten laste kunnen leggen: alleen was hij het niet eens met de Duitse metho den en weigerde hij, op bevel van de S.S., zijn geloof te verloochenen. Dat is eigenlijk zijn misdaad ge weest in de ogen zijner vijanden, die hem tè gevaarlijk achten om hem weer los te laten. Na onnoe melijke martelingen werd hij, na dat hij zich vrijwillig had aangebo den om voor een veroordeelde de honger-bunker in te gaan, met een 19-tal medegevangenen op de 30ste Juli 1941 zonder eten en drinken in een bunker gesmeten, alleen omdat een tweetal lotgenoten kans had den gezien het dodenkamp te ont vluchten. Op 14 Augustus werd hij, als enig overlevende, uit de bunker gehaald en met een carbol-spuitje gedood. Zijn lichaam werd in de oven van het crematorium ver brand. Reeds in 1948 werd met de voor bereiding van het proces ter ver krijging van zijn zaligverklaring een begin gemaakt. In 1949 werd het proces voor zijn zaligverklaring begonnen voor diocesane rechtban ken in Polen, Italië en Japan. Er komen vele berichten van ge bedsverhoringen, vooral in verband met de heropbloei van het katho lieke gezin, binnen, en in verschei dene landen zijn er centra, waar men deze gebedsverhoringen kan melden. Voor Nederland kan men zich wenden tot het Provincialaat der Minderbroeders-Conventuelen te Wijnandsrade. Laten wij hopen dat dit marte- laarsbloed, vooral in het arme steeds verdrukte Polen, het zaad moge zijn van vele nieuwe Chris tenen. Dan is het werk van Pater Kolbe, dan is zijn strijd, en dan is ook zijn offer zekter niet tevergeefs geweest. De minister van oorlog, mr. W. F. Schokking, heeft gisteravond in het programma van de Neder landse strijdkrachten gesproken over de betekenis van het charte ren van buitenlandse schepen, ten behoeve van de Nederlandse mili tairen. Met 31 Januari a.s. eindigt de periode, waarin het terugvoeren van de 7 December divisie en van degenen, die daartoe voor wat be treft de repatriëring, zouden wor den gerekend, moest verlopen, al dus de minister. Het staat vast, dat, onvoorziene omstandigheden, zoals machine- schade e.d. voorbehouden, inder daad alle troepen, behorende tot de 7 December divisie en wat daartoe gerekend wordt, vóór het einde van deze maand uit Indonesië zullen zijn vertrokken. Gebrek aan scheepsruimte en andere technische moeilijkheden zouden het bijna niet mogelijk heb ben gemaakt de terugtrekking bin nen 6 maanden te voltooien. Het geheel aan tonnage, dat al dus ter beschikking komt, zal het mogelijk maken om de eerstko mende maanden niet minder dan ruim 9000 man per maand naar Nederland te brengen. Op de eerste Januari van dit jaar waren 69.500 man van de K.L in Indonesië. Als men dit voor de arbeidsmarkt bekijkt, zijn we er nog niet, want, behalve deze 69500 die wij in 1950 hopen terug te brengen, waren er in December ook al een kleine 6000 vertrokken) die in Januari terugkwamen. Zo doende komen wij tot een getal van rond 82000 man, die dus nu op de arbeidsmarkt verschijnen, hen meegerekend, die reeds thuis zijn. Wat betreft de zeemacht deelde de minister mede, dat er in totaal nog 1400 mariniers uit de omgeving van Soerabaja zullen worden gere patrieerd. Zij profiteren er van dat ze nog net meekunnen met enkele schepen, die Surabaja aandoen. Alle schepen varen niet tegelijk, aldus de minister. Dat zouden we toch niet kunnen verwerken aan de kade hier, maar het is toch wel zo, dat we hebben te rekenen op het feit, dat we telkens met tus senpozen van enkele dagen, bijv. drie dagen; misschien komen er ook wel eens twee per dag aan. ËB S taVdcrjam Uitsluitend verkrijgbaar bij epothekars, drogisten en de speclaalbranche. FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 41. „Maar ik wist niet dat je aan een vrouw verslaafd kon raken," zsi ik. „O, dacht je dan dat je dat in je eigen hand had? Dan ben je d'r naast. Nee, baas, dan weet je d'r nog weinig van. Ze vreten je op, mert huid en haar. En jij, baas, je bent aardig op weg om dezelf de kant op te gaan. Je bedelt er gewoon om. Maar ik moet zeggen ze is een snoesje, baas. Als ik 'r zie, krijg ik eerlijk tranen in m'n ogen." „Daar zal miss Jones zich wel gevleid door voelen, Bunny," zei ik. Js 'r gerajen. En nou als de weerlicht m'n keuken uit." Ik vond het verstandiger te ge hoorzamen. Even later ontmoette ik Straight. „We hebben weer 37 kalveren op moeten pikken," zei hij. „Ze kon den amper nog over de grond kruipen. Je krijgt er de tranen van in je ogen. Als we ze nog willen redden, moeten we ze met de wagen ergens heen brengen waar gras is." „Ik schijn wel de beste tijd uit gezocht te hebben om ln de vee fokkerij te beginnen," zei ik. „De beroerdste tijd in minstens twaalf jaar," zei hij somber. „Als we een jaar verder zijn," zei ik, „hoeven we ons over de droogte geen kopzorg te maken." „Dan is er wel wat anders," antwoordde hij pessimistisch. „D'r is altijd iets. Straks krijgen we mond- en klauwzeer. Op het ogenblik heerst het in Mexico. Daar hadden ze een paar geïn fecteerde stieren uit Brazilië ge ïmporteerd en nou neemt het hand over hand toe. Straks slaat het de grens over." „En kunnen we daar geen soort quarantaine op bedenken?" Straight snoof. „Zoiets moet je in de kiem smoren. Dat betekent, dat je vee moet slachten en de lij ken verbranden. Dat kost millioe- nen. De Mexicanen vertikken het om dat verlies te nemen. Wie weet, vinden ze het niet eens goed dat wij het dragen, ingeval dat onze regering ingrijpt. Nu kost 't nog twee of drie millioen, straks wordt het een schadepost van honderden millioenen voor onze veeteelt." Ik was op het ogenblik niet in stemming om er dieper op in te gaan. Bovendien werd Straight onderbroken doordat Bunny het diner aankondigde. Met Maggie Jones namen we plaats aan tafel. Bunny verscheen met een schotel vleres, die hij met een bons mid den op tafel plantte. Toen zette hij zijn handen in zijn zij en keek Maggie aan. „Juf," zei hij, voor zijn doen heel beleefd, „je lijkt krek op een meissie, waar ik eens mee gegaan ben. Ze was alleen een tikkie gro ter van stuk en had zwart haar. Half Mexicaanse, half Indiaanse." Hij wees op een litteken opzij van zijn gezicht. „Dat is een aanden ken aan d'r," zei hij op een toon, als haalde hij een heel plezierige herinnering op., ,,'n Reuze knusse meid." „Ik zou best eens kennis met haar willen maken',' zei Maggie. „Ik wed, dat jullie samen best op zouden kunnen schieten," zei hij. „Zo'n beetje dezelfde aardl Opgewekt en zo. Ik mag dat wel, als je weet dat ze je elk ogenblik met een mes kan aanvliegen, dat brengt spanning in de huiselijke sfeer." „Zou je deuken, dat ik ook zo huiselijk ben als zij?" vroeg Mag gie. „Juf," verklaarde Bunny harts tochtelijk, „ik durf zweren, dat je niet voor 'r onderdoet." Maggie keerde haar vlees om. terwijl ze een zedig snuitje trok. „Mijnheer Strawn," zei ze, „ik begrijp niet hoe je na zo'n aan beveling nog aarzelen kunt." „Ik kan me nauwelijks bedwin gen," zei ik ironisch. We aten een poosje zwijgend. Toen begon Straight, die zelden over iets anders dacht dan over vee, zijn verontwaardiging te uiten over de kleinhandelsprijzen voor vlees in de grote steden, ver geleken bij wat de rancher per pond voor zijn beesten kreeg. „In de tijd van Hendrik de Achtste," zei ik, „waren de klein handelsprijzen heel wat redelij ker, terwijl er toch om de ha verklap oorlog gevoerd werd. Toen kostte een pond rund- of var kensvlees een halve stuiver. Een big of een gans kocht je voor twintig cernt, en een kuiken voor een stijver." Maggie, haar mond nog half vol, mengde zich onverwacht in het gesprek. „Volgens het Baliol manuscript," zei ze, „was het brood in Stratford 25 goedko per dan in Londen. Ik weet niet. wat een cowboy verdient, maar Koning Hendrik stelde het loon van een boerenknecht vast op 10 gulden per jaar, plus 20 cent voor kleding. Dat was als zij bij hun heer in de kost waren. In het Guildhall Manuscript staat, dat timmerlieden en metselaars een loon genoten van zeven en acht stuivers per dag." „Hela," viel ik haar in de rede, „waar heb jij gehoord van het Guildhall Manuscript?" Ze haalde haar schouders op. „Zeker eens van de een of ander gehoord." „Geen gebruikelijk onderwerp van gesprek anders." „Ligt eraan met wat voor men sen je omgaat," zei ze. Het was vechten tegen de bier kaai, maar ik wilde haar in geen geval laten merken dat ze in hoge mate mijn nieuwsgierigheid ge wekt had. „D'r heeft hier de een of ander rondgereden," merkte Straight op. „Rondgereden?" „Oleo zegt, dat hij hoefsporen gevonden heeft. Hij volgde ze en kwam bij de afrastering. Er wa ren een paar draden doorgesne den. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3