Nieuuu Manschappen van Westerling ondernamen verschillende acties Inval in politiebureau van Djakarta Democratie met de vuist India is thans een Republiek Hans Kaart trad niet op voor T.N.I.-officieren „ECONOMISCH KABINET" van de Marshall-landen bijeen Vreemde manieren in West-Duits parlement Doden en gewonden aan beide zijden Dr. Drees onthulde portret van Gandhi Directeur-Generaal van Politie Heden ondertekening wapenovereenkomst Vechtpartij in West-Duits parlement Voor kostwinners en jonggehuwden? Russen belemmeren verkeer naar Berlijn Missionarissen verdronken bii Philibpijnen Oude band met Britse Kroon verbroken Ereplaats voor Sukarno Belgisch minister in ons land Surceance voor Schallewijk en Co. Kroniek en Kritiek 5 voor de kappersbedienden Een premie voor vakopleiding? Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Buiten God. is veilig. t nergens (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank VAN HEDEN Pagina I Vrijdag 27 Januari 1950 45e Jaargang No. 11774 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DJAKARTA 1 WATERWEGEN WEGEN EN pr** STRATEN i£20s BEBOUWING SSïv KAMPONGS Leden van de speciale brigade, die vroeger onder bevel stonden van kapitein Westerling, drongen Donderdagmiddag na vuur gevechten de politiekazerne van de stad Djakarta binnen. Deze kazerne ligt ongeveer 1 kilometer van het centrum der stad, waar zich het paleis van Sukarno en verschillende andere regeringsbureaux bevinden. Er vielen drie doden, waaronder een militair van de T.N.I. Acht aanvallers werden gevangen genomen. t Verschillende straten in het stadscentrum werden afgezet, o.m. de Pasar Baru, de grootste winkel straat. Deze afzetting werd twee uur later opgeheven. Van het politiebureau waren vele ruiten kapot, terwijl in het gebouw ko gelgaten ontstonden. De acht gevangenen z.g.n. „redcaps en greencaps" wer den onder hoongelach van de be volking weggevoerd. Zij waren allen van Indonesische landaard. Na de incidenten keerde de rust in de stad weer, waartoe de ver vroeging van de avondklok in be langrijke mate heeft bijgedragen. Voor het gebouw van het Minis terie van Defensie op het Ko ningsplein werd een prikkeldraad versperring voltooid. Het tram verkeer was reeds in de loop van de middag gestaakt. Voor een groot gedeelte van de bevolking van Djakarta ging de gebeurtenis onopgemerkt voorbij. In de Stadsschouwburg tegenover Pasar Baru werd een plechtig heid gèhouden ter gelegenheid van de uitroeping der republiek India, waarbij premier Hatta en de ministers Sultan Hamid, Anak Agung, Laoh en Hanifah aanwe zig waren. Des avonds deed zich een klein incident voor op het Koningsplein West. toen de bestuurder van een personenauto geen gevolg gaf aan het bevel van een controlepost om te stoppen. Er werden op de wa gen. die een nummerbord droeg gemerkt „K.M." (kon. marine), doch waarvan het nummer niet kon worden gelezen, enkele scho ten gelost. De auto is doorgere den. Omtrent de aanval van een groep van de APRA in het regent schap Tjiandjur bericht de corres- Tijdens de zaligverklaring van Vincent Pallotti Zondag j.l. in de Sint Pieter. Z.H. de Paus in gebed. Gisteren op de dag van de uit roeping van de onafhankelijkheid yan India vond ook te Den Haag ln een der zalen van het Kasteel Oud-Wassenaar een plechtigheid Plaats. In tegenwoordigheid van de Grootmeesteres van H.M. de Ko ningin, mevrouw Baronesse van Tuyl van Serooskerken, de ambas sadeurs van de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk, gezanten en mi nisters, onthulde onze minister president, dr. W. Drees, een levens groot portret van Mahatma Gandhi. Dit portret was in opdracht van de ambassadeur van India. dr. Mohan Sinha Metha, door de Haagse kunst schilder George Claassen geschil derd. De ambassadeur van India hield een toespraak, waarin hij herinnerde, dat de onafhankelijk heid en vrijheid van India op unie ke wijze zijn verkregen dank zij de idealen van de leider Gandhi. Dr. Drees wenste het volk van India op deze dag geluk en bracht hulde aan Gandhi, de meest nobele leider, die India heeft gekend. Hier na nam dr. Drees het doek weg, dat het schilderij nog aan het oog I onttrokken pondent van Aneta, dat de groep veertig man sterk was. Aan beide zijden vielen doden en gewonden. De APRA-groep verloor tenslotte alle vier de auto's, waarmede zij gekomen was en trok te voet ver der; zij wordt thans in de bergen achtervolgd door politie en TN1. Bij deze gelegenheid werd ge constateerd, dat de gewezen com missaris van politie van der Meu- len de groep leidde. Vroeger was deze hoofd van de inspectie onder- nemingswachten in de residentie Bogor (Buitenzorg). In November werd hij overgeplaatst naar Te- gal. Kortgeleden deserteerde hij met een aantal leden van de po litie om zich bij de APRA aan te sluiten. Bij K.B. is jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck op zijn ver zoek met ingang van 1 Maart 1950 eervol ontheven van de leiding van de afdeling politie van het ministe rie van justitie, en is met ingang van 1 Maart 1950 benoemd tot di recteur-generaal, hoofd van de af deling politie van het ministerie van justitie, mr. J. C. v. d. Minne, thans advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. I.OILEIS VAN SUKARNO 8.POSTKANTOOR 2 VOLKSRAAD 9 FACTORY NED.HANOELM 3. IOlMIL. KAMPEMENTEN 111.PASAR BARU 12.POLITIE POST 13.GASFABRIEK 7.VOLKSGE20ND1CID 14.0PIUM FABRIEK REGERINGSGEBOUWEN 3-, 15 HOOFDBUREAU VAN POUTIE^^ PA WASHINGTON, (Reuter) Ze ven landen van het Atlantisch Pact zullen heden de bilaterale wapen overeenkomsten met de V.S. in het kader van het programma voor wederzijdse hulpverlening bij de verdediging ondertekenen, aldus is heden door het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken medegedeeld. Het is nog niet zeker, dat Engeland tegelijkertijd zal te kenen. Staatssecretaris Marine te Djakarta DJAKARTA, 26 Jan. (Aneta) De Nederlandse staatssecretaris van marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, is Donderdagavond te Djakarta aangekomen. BONN, 26 Jan. (Reuter). Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis van de West-Duitse staat is het hedenmiddag in de wandelgangen van 't parlements gebouw tot een vechtpartij geko men tussen Geunther Goetzendorf van de neo-nationaal-socialistische economische tvederopbouwpartij van dr. Loritz en de christen democratische afgevaardigde Hans Bodensteiner. Onlangs had Goetzendorf in het openbaar verklaard, dat hij Bo densteiner in het gezicht zou slaan als deze niet binnen een week een persoonlijke opmerking over hem zou terugnemen. Heden was de termijn blijkbaar verstreken en nadat Bodensteiner desgevraagd geweigerd had de op merking terug te nemen, sloeg Goetzendorf hem in het gezicht. Bodensteiner sloeg terug en beide mannen raakten in gevecht, GEEN VTJF PROCENT Minister Joekes heeft bij het de bat in de Tweede Kamer over de 5 o/0 loonsverhoging medegedeeld, over de vraag of ook gehuwden beneden 23 jaar en kostwinners be neden 23 jaar in de loonsverhoging volledig zouden moeten delen, ad vies te zullen inwinnen bij de Stichting van de Arbeid. Naar wij vernemen is dit advies inmiddels uitgebracht en was de meerderheid van het stichtingsbe stuur van oordeel, dat de toeken ning van de loonsverhoging van 5 o/0 ook aan kostwinners en ge huwden beneden de 23-jarige leef tijd geen aanbeveling verdient. De Kolenbon Voor de uitbetaling van de kolengulden. tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, zijn vandaag (Vrijdag) aan de beurt de letters Nu t.m. PI. Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. De eerstvolgende uitbe taling vindt weer plaats op Maandag 6 Februari. totdat zij door vice-kanselier Bluecher gescheiden werden. Toen de Bondsdag na het inci dent weer bijeen was, besliste de voorzitter, dr. Koehler, dat Goet zendorf voor 20 zittingsdagen (on geveer zes weken) zal worden geschorst. Koehler legde Schumacher in dertijd dezelfde straf op, toen deze Adenauer „kanselier der geallieer den" noemde. COMMISSIE OPVOERING ARBEIDSPRODUCTIVITEIT In gezamenlijk overleg tussen de Interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen (L.P.C.) en de Stichting van de Arbeid is een commissie samengesteld voor de studie van het vraagstuk der nood zakelijke opvoering der arbeids productiviteit in ons land. Voorzit ter dezer commissie is mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Op het ogenblik wordt er bij de Denham Studio's, Bucking hamshire, de film „Kapitein Horatio Hornblower" gemaakt, met in de hoofdrol Gregory Peck. Om zijn rol goed te kun nen vertolken, heeft Peck we kenlang de Engelse scheep vaartgeschiedenis bestudeerd.' Tijdens de filmopnamen: „kapi tein Hornblower" met twee van zijn ondergeschikten aan boord van de „Lydia". HELMSTEDT, 26 Jan. (Renter) De Russische Iangzaam-aan-actie bij Mariënborn gaat voort. Een Amerikaans convooi van 50 wa gens, dat op weg was naar Ber lijn, heeft de Russische controle post heden ongehinderd kunnen passeren, doch de toestand voor het Duitse vrachtautoverkeer is slechter geworden, zo meldt het West-Duitse persbureau DPA. Er worden slechts drie vracht wagens per uur doorgelaten, met het gevolg, dat er een rij van on geveer 200 wagens staat te wach ten. De Oost-Duitse politie heeft de laatste vijf dagen haar toe vlucht genomen tot een zeer grondige inspectie van de papieren der wagens. Een Britse en een Sovjet-Rus sische functionaris hebben een bespreking gevoerd in het wacht lokaal bij de Sovjet-Russische zönegrens. Na afloop deelde de Britse func tionaris mee, dat hij opdracht had deze bespreking als vertrouwelijk te beschouwen, zodat hij niets cr over kon meedelen. De drie westelijke commandan ten van Berlijn hebben hun Sov jet-Russische collega, generaal- majoor Kotikof, een schrijven ge zonden, waarin wordt geprotes teerd tegen het ophouden van het verkeer van vrachtauto's. In de brief worden de Russen er van beschuldigd „het streven van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier', zoals dat in de conferentie te Parijs tot uitdruk king kwam. teniet te doen" MIINRAMP IN MIDDEN-FRANKRIIK SAINT-ELOY-LES MINES, 26 Jan. (Reuter/AFP) Tengevolge van een mijnontploffing te Saint-Eloy- Les-Mines, in midden Frankrijk zijn dertien mijnwerkers om het leven gekomen. Mén schat, dat dertig mijnwerkers gewond zijn. van wie negen ernstig. MANILLA, 25 Jan, (Reuter). De Nederlandse pater-missionaris H. Hendriks en de missiebroeder A. van Dam behoren, naar thans wordt aangenomen, tot de twaalf slachtoffers van de boot, die met ruim 60 passagiers verleden week bij Surigao (eiland Mindanao) om sloeg. Men heeft de hoop hen nog levend terug te vinden opgegeven. Beide slachtoffers behoren tot de missionarissen van het Heilig Hart te Tilburg. Pater Overste Hendriks en broe der van Dam, waren aan boord van een met ruim zestig passa giers beladen voormalig Ameri kaans vaartuig voor het aan land zetten van tanks. Deze boot is tij dens een zware windvlaag gekap seisd. Pater-Overste Nicolaas Hendriks werd geboren in 1909 en tot pries ter gewijd in 1934. In 1936 vertrok hij voor het eerst naar zijn ar beidsterrein. Na een verlof in Ne-' derland keerde hij begin November 1949 naar de Philippijnen terug. Kort voordien werd hij tot overste benoemd. Missiebroeder Adriaan van Dam werd in 1892 geboren. Hij was reeds zeer lang onder de tropen zon werkzaam. Na zijn derde ver lof keerde hij in Januari 1947 naar zijn arbeidsterrein terug. Zes bekende Friese kortebaanrijdsters hebben hun eerste wed strijd reeds achter de rug. Vol spanning kijken zij in de krant in welke plaatsen zij de komende dagen kunnen uitkomen, ten minste, als het weer haar niet in de steek laat. Het zijn v.l.n.r. Dirkje Kiers, Ike Nienhuis, de kampioene van Nederland, Rina Kooy, Jantje Bosscha, Saakje de Jong, en in het midden boven de hoofden van haar vriendinnen probeert Lien van der Mei ook nog een lettertje te lezen. NEW DELHI, 26 Jan. (Reuter) Kort na 10 uur plaatselijke tijd heeft de Indiase gouverneur- generaal Radjagolatsjari, de re publiek India uitgeroepen. De plechtigheid had plaats in Dur ban Hall te New Delhi. Dr. Rad- jendra Prasad legde onmiddel lijk de eed af als eerste presi dent van de republiek India. Onder de 500 genodigden be vonden zich president Sukarno en mevrouw Sukarno. Zij waren gezeten onmiddellijk te rechter zijde van de zetel van de pre sident, die werd geflankeerd door de leden van het kabinet van In dia. Een gejuich uit tienduizenden kelen brak los, toen de presi- dentsvlag langzaam omhoog ging op het dak van het regerings gebouw te New Delhi. Voor hij officieel in functie trad verbleef president Radjendra Prasad met zijn echtgenote een kwartier bij de plaats, waar .de vader van de natie". Mahatma Gandhi, is gecremeerd. Zij legden bloemen neer en wandelden drie maal op de heilige plek met de handen gevouwen Italiaanse regering samengesteld ROME, 26 Jan. (AFP). De Italiaanse kabinetsformateur, de Gasperi, heeft verklaard, dat hij Vrijdagochtend de lijst van nieu we ministers aan president Einaudi zal voorleggen. De nieuwe regering werd Don derdagavond definitief samenge steld. DJAKARTA, 26 Jan. (Reuter). Het gezelschap van Hans Kaart is gisteren onder bescherming van militaire politie te Djakarta aan gekomen, nadat het geweigerd had voor Indonesische officieren te Pekalongan op te treden. Hans Kaart deelde mede, dat op het ogenblik, dat men op het punt stond een uitvoering aan te vangen, die georganiseerd was voor Nederlandse soldaten, die op hun repatriëring wachten, vier TNI-officieren binnenkwamen. „Ik verklaarde toen, dat ons contract inhield, dat wij alleen voor Neder landse soldaten spelen, waarna wij het toneel verlieten", aldus Hans Kaart. Het Nederlandse legercomman- do gaf opdracht dat het gezelschap zich naar Djakarta zou begeven, nadat de TNI-officieren een klacht hadden ingediend over de „bele diging", aldus Reuter. De persdienst van de Niwin te Den Haag deelt naar aanleiding van deze weigering van Hans Kaart mede, dat de Niwin dit op treden onjuist acht, aangezien het contract met Hans Kaart gener lei beperkingen stelt aan het audi torium, zodat niet de artist over het optreden beslist, doch de plaatselijke Nederlandse militaire commandant, c.q. de Niwa (Nat. Inspanning Welzijnsverzorging Artisten). De Niwin heeft zijn vertegenwoordiger in Indonesië verzocht Hans Kaart te wijzen op de onjuistheid van zijn standpunt. Irak erken! de R.I.S. BAGDAD, 26 Jan. (Reuter) De regering van Irak heeft de R.I.S. officieel erkend en haar goedkeu ring gehecht aan de openstelling van het kantoor van het eerste consulaat van de R.I.S. De officiële naam van deze eerste republiek binnen het ge menebest is Bharat. Een 92 jaar oude band met de Britse kroon is verbroken Gedurende een pe riode van niet langer dan 15 jaar zal Engels de officiële taal blij ven. Zij wordt later door Hin- doestani" vervangen. De nieuwe republiek telt onge veer 320 millioen inwoners en omvat 28 staten, alsmede de (eilandengroep) Andamanen en Nicobaren. Uit vele delen der wereld zijn gelukwensen ontvan gen, o.a. van de Britse koning en van president Truman De Belgische minister van Ver keer, de heer P. W. Segers, arri veerde hedenmiddag op Schiphol, waar hij begroet werd door zijn Nederlandse collega, mr. dr. D. G. W Spitzen, wiens gast hij twee da gen zal zijn. Minister Segers bezichtigde gis teren het luchtvaartbedrijf Schip hol en vertrok daarna naar den Haag, waar de Belgische gasten gisterenavond hebben aangezeten aan een diner, dat door minister Spitzen werd aangeboden. Vandaag, Vrijdag, gaat het gezelschap per extra-trein naar Eindhoven, waar naar alle waarschijnlijkheid kennis zal worden genomen van de resul taten, die met Philips experimen tele televisie zijn behaald. „DELFTDIJK" NAAR BREMERHAVEN Volgens een telegram van de ka pitein van de „Delftdijk" aan zijn rederij, de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam, hebben de sleepboten Danzig en Atlas vastgemaakt en het schip op sleeptouw genomen. Men is nu onderweg naar Bremer haven. Hoewel de mijn een groot gat heeft geslagen, bestaat er geen gevaar voor schip en bemanning Alles is overigens wel aan boord. Donderdag is aan het bankiershuis Schallewijk en Co., Javastraat 96 te 's-Gravenhage, dat in betalings moeilijkheden verkeert, door de rechtbank surceance van betaling verleend voor de tijd van zes maan den. Zoals bekend hadden een aan tal belanghebbenden Zaterdag be sloten genoegen te nemen met sur ceance van betaling. De 20.000 er uit 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. In de 509e Staatsloterij eerste klasse, tweede lijst, is de f 20.000 gevallen op nr. 6617. Een levenswerk voltooid (GG) Het gebeurt niet dikwijls, dat een man zijn levenswerk vol tooid ziet en zeker niet wanneer het de verwezenlijking van een maatschappelijk ideaal betreft. De geschiedenis wordt nu eenmaal gemeten met generaties. Het moet voor prof. dr. J. A. Veraart dezer dagen wel een bijzonder ogenblik geweest zijn, toen ook de Eerste Kamer het wetsontwerp van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie aannam. Prof. Veraart toch is, om de woorden aan te halen van staatssecretaris dr. van der Grinten, de „grootvader" van de P.B.O., de man, die jarenlang èn als geleerde èn als politicus voor dit uitermate belangrijke wets ontwerp op de bres heeft gestaan. De naam van deze markante fi guur zal met deze nieuwe aan winst onzer economische en so ciale wetgeving voorgoed met gouden letters in de staatkundige geschiedenis van ons land staan geboekstaafd. NIEUWE PRIJSKLASSEN VASTGESTELD Met ingang van 20 Januari 1950 is de loontoeslag van 5 pet. met een minimum van f 2.per week toegekend aan personen van 23 jaar en ouder, werkzaam in het kappersbedrijf. Een toeslag van f 1.per week is toegekend aan tweede bedienden in het tweede jaar. die de leeftijd van 22 jaar hebben bereikt. Deze toeslag is voor het gehele kappersbedrijf van kracht geworden. De Neder landse Kappersbond heeft hierbij na overleg met de Nederlandse R.K. Kapperspatroonsorganisaties en met instemming van de alge mene ledenvergadering besloten de tarieven voor de hiernavol gende prijsklassen vast te stellen: prijsklasse 2; 55 cent; prijsklasse 3: 65, prijsklasse 4: 80 cent; prijs klasse 5: tenminste f 1. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich tot de minis ter van Economische Zaken ge wend en zijn aandacht gevestigd op de wenselijkheid bij arbeiders en ondernemers meer belangstelling voor een vakopleiding te wekken door een premie in uitzicht te stel len. Het bestuur dacht daarbij voor de werkgever aan een bedrag van f 500.per leerling en voor de leerling zelf aan een bedrag van f 100.Een en ander zou slechts dienen te worden uitbetaald, nadat de opleiding door het slagen voor een examen van het desbetreffende leerlingstelsel is bekroond. De oppasser van het vogelhuis in de dierentuin te Bristol heeft niet als enige taak het voederen der vogels en het schoonhouden der kooien. Wekelijks kan men hem gewapend met een grote fles shampoo, kuipen warm water en een gieter in 't vogel huis bezig zien. Dan krijgen de vogels hun wasbeurt. Clarence, de zwavelgeel gekuifde kaka- toe, vindt de wasbeurt een wekelijks festijn. PARIJSr 26 Jan. (Reuter). Het economische kabinet van de Wést-Europese Marshall-landen, dat te Parijs bijeen komt, zal een nieuw plan bespreken voor bet omwisselbaar maken van de Euro pese valuta's. De besprekingen van de advise rende groep, bestaande uit de mi nisters van buitenlandse zaken of financiën van Engeland, België, Frankrijk, Griekenland, Italië, Noorwegen, Nederland en Portu gal, zullen worden bijgewoond door de administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman. Het voor naamste agendapunt is, naav men gelooft, het vraagstuk der op richting van een centrale bank voor Europa, zoals Hoffman ver leden jaar aan de leiders van de OEES heeft voorgesteld en waar van bekend is, dat hooggeplaat ste Amerikaanse functionarissen er gunstig tegenover staan. Ook de reizende ambassadeur van de ECA, Averell Harriman, was aanwezig. De Griekse verte genwoordiger woonde de ope ningszitting niet bij. Ook de vice- presidenten van de organisatie en ministers van buitenlandse zaken van Ierland en Oostenrijk, Sean MacBide en dr. Karl Gruber, wa ren niet aanwezig. De bijeenkomst van vandaag stond onder leiding van Paul van Zeeland, de presi dent van de OEE»3

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1