VAL DA Gatsonides-Barendregt leiden in klassement open klasse! VET De K.L.M. brengt ons binnen vier uur in Italië Ittilicmo Sew UURPROEF ft VOLOP koopt bij J RADIO f7, - Alkmaar TORM l l tl he Wol- urenhandel el. 3419 - Alkmaar Van Alle Dag Het Katholicisme in de Ver. Staten Vijf dagen naar Rome (I) Vertrek Schipkol 20.15qankomst vliegveld Ciampino 23.56! - Ongeëvenaarde service van wereldmaatschappij KEELPIJN j &e£ êeJzke\ste middai, Dorpentocht in Noordholland Rallye Monte Carlo Slechts vijf „vWffe" equipes f Nederlandse en 4 Franse 1000 militairen gerepatrieerd Naar wij vernemen: De Beurs Een menselijke barometer VRIJDAG 27 JANUARI 1950 PAGINA :5 ERWACHTING door het K.N.M.I. te g van Vrijdagavond ond. ijft winter. met plaatselijk veel hier «"n daar mist. n toe matige wind, issen Oost en Zuid. morgenochtend op de en matige vorst en ig bijna overal tem- het vriespuht. heer Burgemeester ir en leden toespre- iistrictsbestuurder, de ;veld zal een kort n. schillende genodigden •onds in de pauze ge- bestuur te felicite- l zal gesloten worden lig samenzijn. zullen de Huigeno- het spel „Emigran- iit ons aan de leden Heerhugowaard die ig om 3 uur een ebben bij café v. d. te willen komen voor imheden. de afd. H. Hugowaard t 25 jarig bestaan en viering nader terug. kcrklammeren Maandag 23 Ie' door de Parochiale gebrachte kerklam- Par. St. Jan de Do- ster op het kerkplein ze keer werden de gewoonlijk werden bod, verkocht uit de ivoer was 104 beesten 85 werden verkocht Wiering grossier te overigen werden op- i Dinsdag in Purnftê- markt te worden ge- mutatie tAS. Met ingang van is ten gemeentehuize eerling ambtenaar in nst benoemd, de heer uit Alkmaar, rt 1950 zal de tweede ;r secretarie, de heer I, uit Heerhugowaard, Hijke dienst tijdelijk gens militaire dienst. St. Maarten. Opge- orden Mariëtta Goretti aar en het meisje) een iel in drie bedrijven rost en Kasper Diercks ig is half acht. perso- i 16 jaar hebben geen allen onze belangstel oor deze prachtige uit- zodoende meewerken >ie en nuttige doel van frunt voor onze jon- >ië. Benoemd Met ingang van 1 benoemd tot assistent- wconsulent bij de idienst bloembollenteelt t Kennemgrland-Noord, Vink, alhier. Janchester jassen n. 4 sportzakken 35.17 rlanch. mouwvesten n. Eng. leren rug en nouwen 21.25 ilanch. broeken 16.30 ,Lonneker" overalls 13.61 .Krinimo" overalls 00 krimpvrii tibcord jassen 16.60 libcord broeken 14. vhaki stofjassen 10.29 Lintasiebroeken 16.09 Vollen onder- irocken 6.98 Theedoeken zuiver linnen 75 x 70 1.31 Gemoltonn. onder broeken 5.83 Gemoltonn. borst rokken, lange mouw 5.56 van 5.96 voor 4.67 3EN GEOPEND breed p. meter f 1.70 iti-rheumatiek f 6.56 f4.40 geweven f 3.05 len HERENSOKKEN Gisteren wezen we er op, voor welke buitengewone moeilijkheden de Amerikaanse katholieken heb ben gestaan, om als volwaardige burgers eindelijk te worden aange zien. Maar Escoulin wijst er ook in „De Monde" op, hoe die vaak zeer moeilijke emancipatiestrijd der Ann. ikaanse katholieken voor het kath. leven zelf, grote schaduw zijden heeft gehad. Het lijkt ons wel van belang, ook daarop nog even te wijzen, omdat het veel ver klaart in het openbare leven der Amerikaanse katholieken, dat wij West Europese katholieken anders moeilijk begrijpen. Als een der grote schaduwzijden van deze emancipatiestrijd wijst Escoulin er op, dat de zorg om „ge accepteerd" te worden, de Ameri kaanse katholieken er toe heeft ge leid, gewoonten, gebruiken, een kijk op de wereld enz. aan te nemen, zonder dat zij deze hebben getoetst aan ..im geloof. Een kath. pers is er in Amerika zo goed als niet, een eigen kath. staatkundige beweging n minder. Zelfs een eigen kath. organisatie leven is nauwelijks te bespeuren. Men was steeds bang, dat elke be scheiden poging in deze richting zou worden gezien als een zich isoleren van het Amerikaans volk. Van de andere kant hebben de Ameri kaanse katholieken hun kracht vooral gezocht in een trouw aan hun geloof. Ze zijn streng in de leer, de vastenbepalingen worden er streng onderhouden, het Zon dagskerkbezoek is r- even mini tieus als in Nederland, de gehoor zaamheid aan de bisschoppen is voorbeeldig. Maar ten opzichte van het openbare Amerikaanse leven tonen de katholieken zich buitenge woon breed. Gemengd baden is er heel gewoon onder de katholieken en zelfs priesters doen daaraan mee. Als er eenmaal iets door de Amerikanen is geaccepteerd ook al is 't nog zo vol van protestantse en heidense elementen, dan doen de katholieken er grif aan mee. In dit opzicht zijn ze ui'.erm: te bang, zich van iets te onderscheiden. Een ander belangrijk punt in het Amerikaanse kath. leven, is het Ierse element, zegt Escoulin. De hongersnood van 1840 tot 1850 bracht honderdduizenden kath. Ieren naar de kusten van Nieuw Engeland en Ierse bisschoppen geleerd door de treurige ervaringen van honderd jaar geleden, droegen er nu zorg voor, dat een aantal Ierste priesters r - - - ging naar het nieuwe vaderland, "n deze 10 jaar zijn er 1% millioen Ieren de Atlan tische zee overgestoken en ze zijn daardoor de kern van de Ameri kaanse katholieken geworden. Toen enkele jaren daarna de hon derdduizenden kath. Polen en Ita lianen kwamen, hadden de Ieren de leiding van het openbare kath. le ven in handen en gaven daarvan aan hun nieuwe geloofsgenoten niets prijs. Iers en katholiek, dat was jarenlang in Amerika syno niem. De Ieren hebben ook het meest gedaan om voor de katholie ken het Amerikaanse burgerrecht te verkrijgen en zij hebben de ka tholieke kerk in de Ver. Staten op gebouwd. Zij hadden natuurlijk een grote voorsprong, want in tegen stelling met de Polen en Italianen spraken zij Engels en konden di rect aan het openbare leven volop deelnemen. Zij namen ook de taak op zich de kath. emigranten uit an dere landen te veramerikaniseren. Het gevolg hiervan is geweest, dat de Ieren zich ztlf beschouwden als zijnde de Kath. Kerk van de Ver. Staten. Evelyn Waugh schreef nog in „Life" van October 1949: „De moeilijkheid voor ons katholieken hier is, dat men de Ieren niet aan het verstand kan brengen, dat de Kath. Kerk hier iets anders is, dan een Iers onderonsje, waar zij alleen de lakens hebben uit te delen". De viering van de oude Ierse nationale heiligen in de Amerikaanse grote steden, doet vaak de suggestie wekken, dat het katholicisme eigen lijk niet anders dan een soort „stam-cultus" is. Nog op de dag van heden, is het Amerikaanse Episcopaat een soort Ierse monopo lie-positie en de poging van Rome dit te breken stuitte telkens op zo groot verzet, dat men terwille van hogere belangen maar berustte. Een ander nadeel is, dat het su- per-nationalisme, dat in kath. krin gen heerst, de katholieken belet, eigen beginselen ten volle tot gel ding te brengen. Bijv. op sociaal ter rein bestaat er ook bij de Amerik. katholieken een grote achterstand en in leidende kath. kringen, staat men zeer gereserveerd tegenover sociale hervormingen. Priesters, die de handschoen opnemen voor de ar beiders en die de moderne kapita listische practijken brandmerken, worden in eigen kringen als „un- american" beschouwd en hebben het heel moeilijk. Ook inzake de inzake de internationale politiek, denken en handelen de katholieken volkomen Amerikaans. Zij zouden er niet aan denken te protesteren tegen de zwakke politiek van het States department t.a.v. de kerk- vervolgers in Oost-Europa, uit vrees, dat dit protest, als iets on- amerikaans zou worden bestempeld. Zelfs de aniti-kath. bevolkingspoli tiek van Mac Arthur in Japan, wel ke volkomen in strijd was met de kath. moraal en zedeleer, werd door geen enkele kath. senator gelaakt, liet was een Amerikaans belang, at Mac Arthur deze politiek voer de. Tenslotte mogen we ook nog even op een lichtzijde wijzen. Het com- templatieve kloosterleven, staat bij de Amerikaanse katholieken in hoog aanzien en het aantal roepin gen voor het kloosterleven is de laatste jaren er zó groot, dat ver- schiHende kloosterorden hebben moeten mededelen, dat zij voorlopig geen postulanten meer kunnen aan nemen. Dit is toch wel een teken, dat in de Amerikaanse kath. kerk hoopvolle perspectieven zich afte- Icenen, die in de naaste toekomst voor heel dc wereld nog wel eens van grote waarde kunnen zijn. 1. H. t Te Limmel, even ten noorden van Maastricht, wordt bij het Julianakanaal een nieuwe ha ven aangelegd, de Prinses Bea- trixhaven. Op de foto: een bull dozer aan 't werk bij de aanleg van een nieuwe weg (Van onze hoofdredacteur) VOOR MENSEN, die al meer een grote luchtreis hebben ge maakt, is het misschien niet zoveel bijzonders: een vlucht per K.L.M. naar Rome, van Nederland naar Italië binnen vier uur. Maar hoewel wij allen met het prachtige werk van de Vliegende Hollander door velerlei publicaties in woord en beeld al ver trouwd zijn, is het aantal wereldreizigers onder onze lezers nog wel niet zó groot, dat bij hen geen interesse zou mogen worden verwacht voor onze vijfdaagse luchttrip naar de Eeuwige Stad. Wij hopen eerst iets te vertellen over de tocht zelf. Daarna over onze ervaringen in Rome in het algemeen, dan over de Stad van het Heilig Jaar en tenslotte over de verschillende aspecten van het Eeuwige Rome. De lezer weet, hoe wij van Schiphol zijn vertrokken met de viermotorige Constellation-lucht- reus, voorzien van de hoffelijke uitnodiging voor ons blad en voor de met ons in de stichting „Uni- tas" samenwerkende bladen (een combinatie van zes plaatselijke en provinciale bladen, die bepaalde belangen gemeenschappelijk be hartigen), voorzien van „een gel dig paspoort", zoals de officiële term luidt, van niet te veel lires, Advertentie Neem een doos echte F>AS TILLES PROGRAMMA ZATERDAG 28 JANUARI HILVERSUM 1 301.5 m.: 7—24 uur KRO: 7 uur nieuws, 7.15 ochtendgymnastiek, 7.30 gramo- foonmuziek, 7.45 morgengebed, en liturgische kalender, 8 uur nieuws en weei berin ien. 8 15 gramofoonmuziek, 10 uur voor de kinderen, 10.15 gramofoon muziek, 11 uur voor de zieken. Angelus, 12.03 metropole orkest, (12.30-12.33 mededelingen) 12.50 sportpraatje, 13 uur nieuws en 11.45 gramofoonmuziek, 12 uur kahtobek nieuws, 13.20 amuse mentsorkest, 14 uur harmonie orkest, 14.20 Engelse les, 14.40 jongenskoor, 15 uur kroniek van letteren en kunsten, 15.35 pro menade orkest en soliste, 16.30 de schoonheid van het gregori aans", 17 uur voor de kinderen, 18 uur piano en orgel, 18.15 jour nalistiek weekoverzicht, 18.30 voor de strijdkrachten, 19 uur nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 parlementair overzicht, 19.35 gra mofoonmuziek, 19.45 regerings uitzending, 20 uur nieuws, 20.05 de gewone man zegt er het zijne van, 20.12 gramofoonmuz., 20.15 „lichtbaken", 20.40 gramofoon muziek, (in de pauze „Katholiek Thuisfront"), 21 uur gevarieerd programma, 21.45 puzzle, 21.55 populair concert, 22.35 West-In dische commentaar, 22.45 avond gebed 'en liturgische kalender, 23 uur nieuws, 23.1524 uur con certgebouworkest. HILVERSUM II 416 m.: 7 uur VARA, .10 uur VPRO, 10.20 VARA 19-30 VPRO, 20—24 uur VARA: 7 uur nieuws, 7.18 gramo foonmuziek, 8 uur nieuws en weerberichten, 8.18 gramofoon muziek, 8.40 orgelspel, 9 uur gramofoonmuziek, (9.30 9.35 waterstanden), 10 uur medische causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 radiofeuilleton, 10.35 voor de arbeiders in de continubedrij ven, 11.35 cello en piano, 12 uür lichte muziek, 12.30 mededelin gen, 12.33 gramofoonmuz., 12.55 kalender, 13 uur nieuws, 13.15 dansmuziek, 13.50 gramofoonmu ziek, 14 uur voor de jeugd, 14.20 politiekapel, 14.50 gramofoonmu ziek, 15 uur boekbespreking, 15.15 kamerorkest, 16 uur „van de wieg tot het graf", lezing, 16.15 amateursuitzending, 16.45 sportpraatje, 17 uur gramofoon muziek, 17.30 voor de jeugd, 13 uur nieuws, 18.15 populaire liedjes, 19 uur artistieke staal kaart, 19.30 bijbellezing, 19.45 „passepartout", causerie, 20 uur actualiteiten, 20.12 VARA-varia. 20.15 blaaskapel, 20.45 gevari eerd programma, 21.45 socialis tisch commentaar, 22 uur sextet, 22.25 „onder de pannen", hoor spel, 22.40 dansmuziek, 23 uur nieuws, 23.15 kwartet, 23.3524 uur gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 m.: 322 m.: 12 uur salonork., 12.30 weer berichten, 12.32 licht orkest, 13 uur nieuws, 13.15 gramofoonmuz 14 uur voordracht, 14.15 gramo foonmuziek, 15 uur radio-docu mentaire, 15.30 lichte muziek, 16 uur koorzang, 16.15 pianospel, 16.45 koorzang, 17.05 nieuws, 17.15 accordeonmuziek, 17.30 ;ramofoonmuziek, 17.40 accor- eonmuziek, 17.55 economisch overzicht, 18 uur jazzmuziek, 18.30 voor de soldaten, 19 uur nieuws, 19.05 gramofoonmuziek, 19.50 radiofeuilleton, 20 uur om roeporkest en solist, 21 uur ac tualiteiten, 21.15 gevarieerd pro gramma, 22 uur nieuws, 22.15 verzoekprogramma, 23.05 nieuws 23.10 gramofoonmuziek, 23.30-24 uur klasieke muziek,. 484 m.: 12.05 gramofoonmuz., 12.30 omroepork., 13 uur nieuws, 13.15 omroeporkest, 13.30 ver zoekprogramma, 14.30 zangpla ten, 15.30 verzoekprogramma, 16.30 instrumentaal ensemble, 18.30 accordeonmuziek, 19 uur vioolrecital, 19.40 gramofoonmu ziek, 19.45 nieuws, 20 uur omr. orkest, 21 uur amusementsprogr. 22 uur nieuws, 22.15 dansmuziek 22.55 nieuws, 23 uur gramofoon muziek. 23.55 nieuws. omdat het niet tot onze opdracht behoorde, de K.L.M. op deze reis tesubsidiëren en van het „cabine-plan", de plattegrond van het vliegtuig, met de genummerde lijst der 35 passagiers. (De be manning bestond uit negen kop pen.) Ieders plaats was overeen komstig het nummer op de platte grond aangegeven. Voor de bagage is gezorgd. Het bekende trapje, dat u zo vaak op de plaatjes hebt gezien, vormt de laatste verbin ding met de begane grond. Na een laatste afscheid van geliefde en vrienden stap je d'r op, met een air, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. De laatste vrees heb je achtergelaten in de hal van Schiphol, bij de man achter het loketje van de.... verzekering, alléén maar benieuwd, hoeveel die je waard zal vinden. Wie in een vliegtuig stapt, moet niet den ken: zou het goed aflopen en zo. Als je geneigdheid bezit tot pie keren, moet je niet gaan. Lucht vaart is een modern, maar onmis baar transportmiddel en de onge lukken-frequentie is in elk geval niet groter dan in andere ver- voers- en verkeerssectoren. Ik voel me dus geen held, dat ik ga, maar wel verheugd, dat ik dit mee kan maken. En ik had een binnen pretje. toen de hoofdredacteur van de „Maasbode" vóór me uit het trapje naar de cabine besteeg. Jaren geleden heeft een van zijn, nu al overleden voorgangers, eens tegen een verre luchtreis, die ik zou maken voor een voetbalwed strijd Noorwegen-Nederland, be zwaar gemaakt, „omdat het zo gevaarlijk was. Nou, daar zaten we dan. Niet roken en riemen vast, bij vertrek DAAR NIET HIER WEL tCQCK (en bij landing). Niet zeuren over luchtziekte en maar moedig kij ken naar het bekende zakje tegen over ons, dat voor de gevolgen van eventuele maagstoornissen bestemd isHet is, zoals ik u al uit Rome kon laten weten, prachtig winterweer. De motoren draaien al op volle toeren boven de environs van Amsterdam, dat we als een verlicht sprookjes paleis achterlaten. Er twinkelen sterren in de heldere lucht en de motoren vlammen. Maar er is verder weinig te zien. Hier en daar lichten beneden ons. De ste wardess heeft ons al wat lectuur en een sigaret aangeboden. Zij houdt ons bezig met verrassingen en vertelt als de eenvoudigste zaak van de wereld, dat we op. 5000 meter hoogte zitten en dat het buiten 21 graden vriest. Om 10 uur zitten we al boven Straats burg en we vliegen met een snel heid van 400 kilometer per uur.. Hier binnen is alles gewoon, wer kelijk huiselijk. Bijna knus. De motoren ronken maar en je kauwt maar Wrigley en zo, en je slikt maar, ook om je trommelvliezen los te houden. Werkelijk, hier is de „slogan" bewaarheid van de K.L.M.-kalender: „Vliegt met de K.L.M. en u voelt zich thuis". Zo vliegen we maar. Even na Straatsburg, waarvan ik u boven sprak, krijgen we, om door te geven van plaats tot plaats, een rapport uit het logboek, met ver schillende bijzonderheden over de positie van het vliegtuig, op een bepaald uur, de hoogte, de snel heid, de weerstoestand enz. Met geestige tekeningen erbij. Vijf duizend meter. Boven de wolken. Men praat of doet een dutje. Men eet en drinkt en leest. Vijfduizend meter hoogte. Een prachtige tem peratuur binnen, ruim 20 graden vorst buiten. En de motoren draaien maar. Vijfduizend meter hoog. Maar niemand is bevreesd of zenuwachtig, ook niet degenen, die dit nog nooit meemaakten. Wij gaan naar Rome, naar het Heilig Jaar. Wij weten ons ook nu in Gods hand. En de K.L.M. vliegt veilig! Weer doemt een reeks van licht jes op. „Een zee van lichtende golven". Rome? Nog niet. Nog nauwelijks tien minuten. De lich ten zijn van Ostra. In het vlieg tuig gaat 't waarschuwingslampje weer aan achter de letters: no fumer, fasten seat belts; niet ro ken, riemen vast. Het is heel ge woon, niemand vindt het „eng". Wij gaan landen. En alle goede wensen en gebeden zijn in ver vulling gegaan: veilig en vlot zet piloot Schultz ons „volgens plan", even vóór 12 uur, op de grond van de Ciampino-luchthaven bij Rome neer. De fotograaf is er en Mgr. Brü- ning, onze Romeinse Unitas- en K.N.P.-correspondent, is ter ver welkoming aanwezig. Douane- en passen-contróle gaat zo vlot als maar te wensen is. In de auto-car, die ons 25 minuten verder naar het hotel Flora in de Via Vittorio Veneto zal brengen, ontvangen we het volbeladen program van ons verblijf van mister Guasco, de perschef van de K.L.M. in Rome, die ons, onder het oppertoezicht van de heer R. Vogels, hoofd van de persdienst van de K.L.M. in Den Haag, in deze dagen onschat bare diensten zou bewijzen. In de donkere nacht gaan we dan, om streeks half één, ons tijdelijk do micilie in de Eeuwige Stad tege moet. Vrijwel alle delen der wereld zullen begin Febr. door de K.L.M. met Rome verbonden zijn. Ter gelegen heid van het H. Jaar zal de lijn van Amsterdam-New Vork tot Rome worden door getrokken. Tunis, bet tus senstation op de lijn Amster dam-Johannesburg, zal door Rome worden vervangen. Op weg naar Indonesië, het Nabije Oosten en Zuid-Ame- rika doet de K.L.M. Rome steeds aan. Bovendien heb ben Midden-Amerika en Canada verbindingen met Rome via Amsterdam. Niet minder dan twaalf maal per week zullen Constellations en Convair-liners en Dou glas DC 6-machines van de K.L.M. het vliegveld Ciam pino bij Rome aandoen. - ITALIA NO gwcrnrwnm 30 cent 'per 100 gram; Advertentie, Minister Lieftinck weer thuis Prof. dr. P. Lieftinck is Donder dagmiddag per vliegtuig uit Parijs in Nederland teruggekeerd, na be sprekingen in Intereuropees en bre der verband te hebben gevoerd op economisch en financieel gebied. Wanneer de vorst aanhoudt zal Zondag 29 Januari de dorpentocht in Noord-Holland kunnen door gaan. Op dit moment is de route nog niet precies uit te stippelen. In elk geval zal deze over de binnenwateren plaats vinden. De Oostzaner- en Ilperplassen en het Wormer- en Jisperveld, alsmede de Eilandspolder bij de Rijp en Graft bieden mogelijkheden. Een kleine en een grote tocht zouden gereden kunnen worden. Zaan dam kan als startplaats in aan merking komen. In ieder geval worden de banen nader onder zocht. De Nederlandse équipe M. Gafsonides-K. S. Barendregt met Humber Super Snipe maken een grote kans de Rallye van Monte Carlo te winnen, aangezien zij de snelste tijd hebben gemaakt in de acceleratie- en remproef van de vijf teams, welke de sterrit zonder strafpunten hebben afgelegd. Donderdagmid dag 2 uur werd bekend gemaakt, dat van de 282 teams, die aan de sterrit hebben deelgenomen, slechts vijf de tocht op volkomen reglementaire wijze hebben volbracht, dat wil dus zeggen dat zij zonder strafpunten aan de finish te Monte Carlo zijn aan gekomen en dat zij overal op tijd hun kaart bij de controles hebben kunnen laten afstempelen. Deze vijf „witfe" équipes zijn: M. Becquart en H. Secret (Frankrijk) met Hotchkiss, startplaats Lissabon; J. Scaron en R. Pascai (Frankrijk) met Simca' 8, gestart te Monte Carlo; dr. M. Angelvin en E. Chaboud (Frankrijk) met Simca' 8, gestart te Monte Carlo; j. Quinlin (Frankrijk) met Simca' 8, gestart te Monte Carlo en onze land genoten M. Catsonides en K. S. Barendregt met Humber Super Snipe, eveneens gestart te Monte Carlo. Heden zal de regeimangneids- en snelheidsproef de beslissing brengen tussen dit vijftal. 180 wagens hebben de finish te Mon te Carlo bereikt, maar 39 teams moesten van de lijst worden af- tevoerd omdat zij op een of an- ere wijze niet op reglementaire wijze de rit hadden volbracht Van deze 141 wagens, dus pre cies 50 procent van het aantal, dat was vertrokken, liepen 136 teams strafpunten op. De volgorde van de vijf teams, welke zonder strafpunten te Monte Carlo zijn aangekomen, is, het resultaat van de acceleratie- en remproef inbegrepen, als volgt; 1. Gatsonides-Barendregt met Humber Super Snipe, 2. Bec- quart-Secret, Frankrijk, met Hotchkiss, 3. Quinlin, Frankrijk, met Simca 8, 4. Scaron-Pascal. Frankrijk, met Simca 8, 5. An- gelvin-Chaboud, Frankrijk, even eens met Simca 8. Wat de Coupe des Dames be treft, het is vrijwel zeker, dat deze gewonnen zal worden door de Franse dames G. Rouault en R. Gordine met Simca 8. Van de 10 damesteams, die hebben deel genomen, hebben slechts 4 de rit beëindigd. Mevrouw A. J. Gravin van Limburg Stirum— Van Vredenburch staat daarbij op de vierde plaats met 1080 strafpunten Het gecharterde troepentransport schip „Cameronia" is gisterenmor gen te Amsterdam uit Indonesië aangekomen met ruim duizend mi litairen en 200 burgerpassagiers aan boord. Omstreeks het middag uur begon de debarkatie. De jon gens werden begroet door kapitein J C. Buhrmann, namens H.M. de Koningin en door minister Schok king. Officieel zijn 24 Nederlandse teams te Monte Carlo aangeko men. Wat hun onderlinge pres taties betreft staat de équipe Gatsonides-Barendregt natuur lijk bovenaan met 0 punten. Daarop volgen dr. J. J. Spren- ger van Eijk, J. G. H. Krapels en ir. A. Paulen met Chevrolet. ZO strafpunten en op de derde plaats in het Nederlandse klas sement dus, komen H. van der Heijden uit Den Haag met I. A. Langestraat in een Dyna Panhard met 80 strafpunten. Dit laatste betekent waar schijnlijk, dat deze Nederlandse éauipe de eerste plaats zal be zetten in de categorie 4, de klasse dus met de kleinste cy- lind«T-inhoud en daarmede dus de Coupe Agel zal winnen. Alle andere Nederlandse en buiten landse concurrenten in deze klasse staan ver in strafpun- tenaantal achter de Hagenaars. Na het team Van «er Hen den komen in het Nederlandse klas sement nog J. Kreisel en J. J. C. Perk met Renault met in totaal 130 strafpunten, waarvan 20 door het verkeerd uitvoeren van de klassementsproef na aankomst. De équipe A. A. Kouwenberg en J. de Rooy met Hillman „Minx" kreeg 150 strafpunten en majoor J. D. K. Modderkolk en ziin bei de metgezellen met Citroen 220 strafpunten wordt de heer C. Bruynzeel te Voorburg, grondlegger van het Bruynzeei-concern, Zaterdag 28 Januari a.s. 75 jaar is het motorschip „Delftdijk", dat Dinsdagavond ten noorden van de Wesermond op een mijn liep. Woensdagavond door vier Duitse sleepboten de haven van Bremer haven binnengesleept wordt mr. Chr. P. van Eeghen, een toonaangevende figuur in het hoofdstedelijke zakenleven en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, op Vrijdag 10 Februari 70 jaar zijn gisterennacht elf drachtige koeien en een stier, bestemd voor het Kroondomein van Koning George van Griekenland, van Kopenhagen door de lucht via Schiphol naar Athene gebracht is de beslissing van de Haagse Rechtbank inzake de ingediende faillissementsaanvrage der N.V. Universele Verzekerings Mij. te Den Haag uitgesteld tot 2 Febr. a.s waren de resultaten van het boekjaar 1949 voor de Rotter damse Bank zeer bevredigend, zo dat een extra dotatie van 1.250.000 gulden aan het pensioenfonds kan worden voorgesteld en een divi dend van 9 pet. kan worden uit gekeerd (Advertentie.) ACTIE-WESTERLING BE-INVLOEDT MARKT AMSTERDAM, 26 Jan. Op nieuw heeft de zaak Westerling de stemming ter beurze beïn vloed. De jongste berichten, waarin melding wordt gemaakt an de bezetting van een politie bureau te Djakarta, veroorzaak ten evenals in het begin van de week een behoorlijke teruggang voor de Cultures. Dat de berich ten over een gunstiger handels balans en een daling van het in- voeroverschot vandaag wat op de achtergrond raakten, is be grijpelijk. Met een openingsver lies van 4 a 5 punten voor de leidende cultures was de jong ste ontwikkelingsfase in West Java volledig verwerkt. Men was van oordeel, dat de ondertoon van de markt niet ongunstig was en dat voornamelijk het gebrek aan affaire tot deze verliezen leidde. Na opening trad een licht herstel in, doch tegen slot zakte het koerspeil weer wat in zodat de openingsverliezen vrijwel ge handhaafd bleven. Amsterdam Rubber sloot op 151% (155 1/4), HVA's 160 (165 1/4), Certificaten Deli 148% (152 3/8). Ook de In donesische bankaandelen .varen gemiddeld 15 2 punten lager. De stemming voor de Cultures overheerste vandaag, zodat ook in de overige sectoren op een iets lager peil geopend werd. Olie's sloten goed prijshoudend op 293. waarmede het oorspronkelijke verlies van 2 punten geheel werd ingehaald. Van de internationale industrie-aandelen waren Aku's goed prijshoudend, Unilever en Philips een fractie lager. f Advertentie) zijt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrich ten waarschuwen U bij elke wisseling in temperatuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levens vreugde en verwoesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met dc beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslach ten lang zegt: „geen goud zo goed." FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 43 De maan was onder, doch de ster ren fonkelden hoog boven ons hoofd, de nacht vullend met een geheimzinnig, vaag licht. Ter hoogte van de put verdrong zich een aantal mannen. Het luk te mij niet het hoge gevaarte van de installatie tegen de donkere achtergrond te onderscheiden. Toen we de anderen bereikten, zagen we de boormachine gekan teld op de grond. Waar het boor gat was geweest, bevond zich nu een krater. In de lucht hing een vreemde, prikkelende geur. „Dynamiet," zei Straight. „De schoften!" zei de hoorder, „ze hebben gewoon een patroon in het boorgat laten zakken! En kijk eens naar mijn machine!" Bunny was ons achterna geko men en nam met uitpuilende ogen de schade op. „Zie je wel," zei hij, „ik zei immers dat er bonjer op komst was." HOOFDSTUK XIII Hoe groot de aangerichte ver woesting was viel in het donker niet te overzien, maar één ding stond vast, namelijk dat we met boren van voren af aan konden beginnen. We keerden terug naar huis; Straight somber gestemd, maar ik meer kwaad dan somber. We spraken weinig en kropen da delijk weer in bed. Ik kon de slaap niet vatten en vroeg mij af wat vader in zulke omstandigheden gedaan zou heb ben. Zeker was wel, dat hij zich bij zoiets niet neergelegd zou heb ben. Ik stelde er prijs op zodanig te handelen dat hij tevreden over mij kon zijn, maar tegelijkertijd wilde ik hem niet na-apen. Alle mensen Zijn verschillend en ieder reageert anders. Wat voor de één doodgewoon is, betekent voor de ander iets heel bijzonders. Wat misschien bij vaders dynamische persoonlijkheid paste, zou mij volkomen misstaan, omdat mijn aard totaal van de zijne afweek, Dat nam niet weg dat ik, reke ning houdend met mijn natuur en mijn gedragslijn daarnaar bepa lend, een houding aan kon ne men, die hij zeker ten volle zou goedkeuren. Welbeschouwd lag me dat laatste nog meer aan het hart dan het feit zelf van een re- pressaille tegen Butterick en zijn bende. Het ging er mij niet zo zeer om het experiment met de ranch tot een goed einde te bren gen om het resultaat zelf, als wel om een goede beurt te maken in de ogen van mijn vader. Ten lange leste sliep ik in, maar nog vóór het krieken van de mor gen werd ik al wakker van het rammelen van potten en pannen in de keuken. Bunny was bezig met het ontbijt. Ik kleedde mij aan en ging naar de eetamer, waar Straight al aan tafel zat te wachten. Een ogenblik later kwam Maggie Jones uit haar kamer en voegde zich bij ons. Straight's sombere stemming had plaats ge maakt voor razernij. „Wij hebben óók nog een paar dynamietpatronen," zei hij. „En vannacht ga ik de dam van But terick in de rivier opblazen." „Zou ik niet doen," zei ik. „La ten we liever eens goed nadenken. Butterick wil ons hier vandaan jagen en de ranch in zijn bezit krijgen. Hij wil deze hele streek onder zijn controle brengen. Door geweld tegenover geweld te stel len bereiken we niets. Tot het ge recht kunnen we ons niet wenden want we beschikken niet over be wijzen. Daarom moeten we hele maal op onze eigen middelen ver trouwen." „Laat mij dat zaakje maar op knappen," zei Straight. „Zeker om je een ontijdig einde op je hals te halen," zei ik. „Niks d'rvan, Straight. Jij blijft hier, ik heb je veel te hard nodig." „Wou je d'r mee uitscheiden soms?" vroeg hij. „En zeker met hangende poot jes naar mijn vader terugkeren? Geen denken aan!" „Wou je Butterick dit dan niet betaald zetten?" „Ik hoop op het tegendeel," zei ik. „Hij wil ons niet voor niets wegdrukken. Hij voert iets in zijn schild en geen kleinigheid, zou ik zeggen. Er moet geld voor hem aanzitten, anders zou hij niet een vermogen aan die ranch van hem besteed hebben. Daar moet meer achter steken. Hij heeft een he kel aan buren. Daarom zullen we zo vrij zijn ons des te steviger hier te nestelen en zijn buurman te blijven. We moeten ons tegen geweld verdedigen, maar ons zal vernuft beter te pas komen dan spieren, of revolvers of dynamiet. Zoals de zaken nu staan, Straight. mag je ons niet in de steek laten Blijf hier en help me een spaak in zijn wiel te steken." „Je haalt je niks anders dan last op de hals," zei hij. „Kan jij een stuk of drie, vier stevige kerels opscharrelen?" vroeg ik. „Dat lukt wel." Bunny kwam binnen met een reusachtige schotel met ham en eieren, die hij midden op tafei neerzetten. „Hier zo," zei hij, „ben ik soms geen stevige jongen?" Hij trok zijn hemd open en vertoonde ons een harige borst, waarover 'n paar littekens liepen. „Die zijn er niet van bramenplukken," zei hij. „Dat was toen ik nog kok was bij „Is Paardekop in de buurt?" viel Straight hem in de rede. „Een week voordat jij mij aan nam, hebben we samen zijn za del nog in drank omgezet," zei Bunny. „Pak dan de wagen en ga hem in Phoenix opduikelen," zei Straight, „hem en nog een stuk of twee, drie. En zorg dat je nuchter thuiskomt, of ik stroop je je vei over je oren." „Nuchter dat spreekt," zei Bunny. „Ik drink alleen maar bij wijze van tijdverdrijf. Ik ben geen zuiplap. Ik ga dadelijk na het ontbijt weg." «Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3