Nieuuu Nederland en Amerika tekenen verdrag inzake wapenhulp Spanning bij Bandung Chef-commies van de ATO overtrad Deviezenbesluit Prins Bernhard bezocht Saba en St. Eustatius EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN \NHD Mijlpaal in Westerse samenwerking N DIT BLAD! Beweging in Europa Economisch herstel moet echter voorrang genieten 50.000 gulden boete opgelegd TASIKMALAJA OMSINGELD Nederlandse troepen trekken zich terug Bevolking betuigde haar trouw Directie stak fabriek in brand „Dan schieten wij hern neer"... Belgische ambtenaren belemmeren groente-export naar Frankrijk Wedstrijden afgelast Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 28 januari 19^0 45e Jaargang No. 11775 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoori 56, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 iANNEN 22 - HOORN - ALKMAAR - DEN HELDER N„T"r W.LUB KSBUREAUX VOOR NIJVERHEID aische zaken maakt be de gewijzigde omstan- mogelijke werkwijze te ictie van het rijksbureau an 30 Januari 1950. zal het pand van de sectie mreau, Seinpostduin 18- erkzaamheden der beide uidige directies worden goede pastoor keek ei hij toen. „Als jij je dat wel?" „N. .nee, e Verholen. „Ik heb i enkel krui..kr vaaier maken. Ik zeg op de l..loop, want ia, d. .die is best, hè?" Verholen beginnen.- Ik zie, dat je geest at je hersens bezeten nis, vriend. Dat gaat bben, dan sta ik voor Verholen". Met deze de smid, die suf op een flinke slok bier rant plotseling schrok uit zijn smidse klonk. (Van onze bijzondere medewerker) Het kan moeilijk ontkend wor den, dat de „Europese Beweging" ook inderdaad beweging in Europa brengt. De „Europese Beweging" omvat alle organisaties, die een verenigd Europa nastreven. Door haar ere-voorzitters, Churchill, de Gasperi, Spaak en Blum, wordt al tot uiting gebracht, dat katho liek, socialist en conservatief, Brit, Fransman, Belg, Italiaan welke ook de geestesrichting, de poli tieke kleur, of de nationaliteit is in die Beweging samenwerken. Daardoor maakt men het zich niet gemakkelijker, doch indien goe de resultaten uit de bus komen, is dat ook te bevredigender. Men zal zich nog herinneren, hoe de Europese Beweging in 1948 in Den Haag haar eerste congres hield. Churchill sprak er een van zijn gespierde redevoeringen uit, waarin hij pleitte voor „het Grote Plan", de Verenigde Staten van Europa, als frisse kracht en nieu we macht ener oude, doch nog sterke en levende beschaving. Niet alles wat overigens toen in Den Haag gedaan en gezegd werd, was even prijzenswaardig, maar een van de resultaten waartoe men kwam, sloeg toch de spijker precies op zijn kop. „De tijd is ge komen", zo luidde een der slot sommen van het Haagse Congres, „dat de Europese naties een deel van hun souvereine rechten moe ten overdragen en bijeenvoegen, om gezamenlijk politieke en eco nomische actie te verzekeren tot samensmelting en goede ontwik keling van haar gemeenschappe lijke hulpbronnen". Met het op houden der Marshall-hulp in zicht, is deze conclusie in 1950 niet alleen nog even juist, maar ook veel klemmender nog dan in 1948. Niet zonder moeite en wel zon der veel inhoud is in 1949 Straats burg tot stand "gekomen. De Alge mene Vergadering daar, waarin Churchill wederom een actief aandeel had, aanvaardde de zo even vermelde gevolgtrekking van 't Haagse Congres. Maar zij deed meer en stelde zich ten doel „de vorming van een Europees Politiek Gezag, met beperkte ta ken, maar met werkelijke macht". De vraag was nu: hoe moet dat Europese Politieke Gezag er uit zien? Daarover heeft men in De cember in Straatsburg vergaderd, eigenlijk min of meer clandestien, want er mocht toen geen zitting zijn. Zoals wij reeds meldden, werden daar verscheidene oplos singen, al dan niet revolutionnair al dan niet steunend op een on juiste opvatting omtrent volks- souvereiniteit, verdedigd. Een be slissing werd niet genomen, maar de meeste aanhang vond de rich ting, die een oplossing wilde zoe ken door verbetering en uitbouw van het instrument van Straats burg zelf. Het was echter te verwachten, dat ook de „Europese Beweging" zich met dit vraagstuk zou gaan bezighouden, en wij menen met zekerheid te kunnen zeggen, dat men in Straatsburg grote aandacht en belangstelling zal hebben voor de mening van de Europese Be weging op dit punt. Die mening is gevormd, bezonken en stoutmoe dig tegelijk en zij geeft weer de algemene opinie in geheel de Europese Beweging. Men kan deze zeker niet nadragen, dat naïeve revolutionnairen en onpractische idealisten hierbij de boventoon voerden. Europese Katholieken, Franse socialisten en Britse con servatieven wisten elkaar te vin den. Het resultaat schetst in en kele, maar duidelijke en forse trekken zowel hoe het Politieke Gezag van Europa tot stand moet komen, als welke zijn beperkte -- maar belangrijke taken en zijn werkelijke macht behoren te zijn. Het moet tot stand komen, door dat alle staten, die leden van de (Straatburgse) Raad van Europa, wet elkaar sluiten een „Pact van Europese Unie" dat één Politiek Gezag in Europa in stelt, waar door langs democratische weg be slissingen (geen aanbevelingen) worden genomen inzake de be scherming van menselijke rech ten en vrijheden, buiten Europese betrekkingen en economische za ken. Het zal verder leiding moe ten geven aan afzonderlijke, ge specialiseerde instellingen op het gebied van geldwezen, handel, landbouw, verkeer, investeringen en samenwerking van basisin dustrieën als ijzer, staal en steen kool. Gespecialiseerde instellingen worden behalve op de reeds genoemde terreinen ook nodig geacht voor culturele en sociale kaken en voor de verdediging. Tot nu toe was de verdediging hele maal verboden terrein voor straatsburg. Op generlei terrein konden beslissingen worden geno men; slechts mocht men aanbeve lingen doen aan de regeringen en kdfs die konden niet doorgaan, voordat ze de eenstemmige goed keuring hadden ve-'-regen van het comité van ministers. De houding van dit comité nu was het heden uiterst negatief ten opzichte van dat andere orgaan van Straats burg: de uit parlementariërs be gaande Algemene Vergadering. Wat de Europese Beweging hier derhalve voorstelt is een krachtige stap voorwaarts in de richting van een verenigd Europa op een tijd stip, dat het dringend gaat worden tot hechter economische samen werking te komen en orde te stellen op de Europese verdedi ging. Alle staten, leden van de naad van Europa, zouden toe moe- n tot dit Pact van Euro pese Unie; niet alle echter zouden Vrijdag is te Washington de bilaterale overeenkomst inzake wapenhulp tussen de Ver. Staten en Nederland ondertekend in de Nederlandse ambassade. De tekst van de overeenkomst omvat zes artikelen en de nadere uitwerking hiervan geschiedt in zes toegevoegde clausules. Soortgelijke overeenkomst werd ook ondertekend door zes andere leden van het Atlantisch Pact, doch aangezien onze ambassadeur, mr. van Kleffens, vroeg uit Washington moest vertrekken, was er voor Neder land een speciale regeling voor de ondertekening getroffen. Artikel één zegt, dat beide re geringen onder het beginsel, dat economisch herstel van essentieel belang is voor de internationale vrede en veiligheid en aldns voor rang moet genieten, elkander en andere regeringen zodanige uit rusting, materialen, diensten of andere militaire bijstand zullen verschaffen als de regering, die dergelijke bijstand geeft, goed keurt en op voorwaarden als over eengekomen. Beide regeringen beloven van dergelijke bijstand een effectief gebruik te zullen maken voor een integrale verdediging van het Noord-Atlantisch gebied en vol gens de door de organisatie van het Noord-Atlantisch Pact op aan; beveling van haar defensie-comité en haar raad opgestelde plannen. Vervangbare materialen en klei nere vervangbare onderdelen zul len in dit opzicht als zodanig be handeld worden. Geen der regeringen zal, zonder voorafgaande toestemming van de andere, de van deze ontvangen bijstand voor andere doeleinden bestemmen dan waarvoor deze bij stand verstrekt is. In het belang van beider veilig heid zullen de regeringen geen als schenking ontvangen uitrus ting, materiaal of diensten aan derden in eigendom of bezit over dragen zonder voorafgaande toe stemming van de verstrekkende regering. Artikel twee bepaalt, dat maat regelen getroffen moeten worden om het publiek op de hoogte te houden van de uitvoering der overeenkomst en tegen spionnage. Artikel drie zegt, dat de betrok ken regeringen op wederzijds ver zij lid behoeven te worden van alle der gespecialiseerde instel lingen. De overzeese landen, die verbindingen hebben met Euro pese mogendheden, kunnen reeds dadelijk lid worden van die ge specialiseerde instellingen, waarin zij geïnteresseerd zijn. Daarbij is uitdrukkelijk bepaald, dat deze verbindingen met staten overzee er zijn in het algemeen belang niet enkel dus Europees belang en dat daarom op de handha ving en versteviging dier betrek kingen hoge prijs wordt gesteld. Het Europese Politieke Gezag moet tenslotte aldus de een stemmige mening der Europese Beweging worden opgebouwd in het kader van de Raad van Europa, van Straatsburg dus, en het moet een democratisch gezag zijn, met recht van initiatief, een uitvoerende macht en onder de mocratische controle. Willen som mige staten nóg nauwere betrek kingen met elkander aankopen, dan zijn zij daarin vrij, na overleg echter met de overige en onder voorwaarde, dat ook andere later tot die nauwere vormen van sa menwerking kunnen toetreden. Wij juichen dit opbouwend en gedurfd geluid van de Europese Beweging van harte toe. Voor velen zal het onverwacht zijn ge komen. Moge het echter niet ver geefs klinken. zoek zullen onderhandelen over regelingen betreffende de verant woordelijkheid voor patenten en dergelijke. Artikel vier bepaalt, dat Neder land aan de Amerikaanse ambas sade te Den Haag bedragen in guldens ter beschikking zal stel len voor de administratieve on kosten in Nederland in verband met de uitvoering van de over eenkomst. Voor de periode, ein digend op 30 Juni 1950, zullen deze bedragen in totaal de f 1.055.000 niet te boven gaan. Beide landen zullen over en weer personeel ontvangen, dat namens zijn regering op de uit voering van de overeenkomst zal toezien en dat faciliteiten zal ge nieten, die „van redelijke aard zijn en geen overbodige last veroor zaken". Bedoeld personeel zal, in zijn betrekkingen met het land, waaraan het is toegevoegd, optre den als behorend tot de ambas sade. In een der toegevoegde clau sules wordt verder nog bepaald. dat, ingeval van het buiten wer king komen van het bepaalde in artikel vijf van de overeenkomst inzake economische samer erking tussen de regeringen van de V.S. en Nederland, op 2 Juli 1948 te Den Haag ondertekend, eerder dan het aflopen vain de defensie overeenkomst, dé Nederlandse regering faciliteiten zal verlenen voor de productie en de levering aan de Amerikaanse regering van grondstoffen en halfbewerkte grondstoffen waaraan de V.S. be hoefte mochten hebben tenge volge van tekort of potentieel te kort in eigen hulpbronnen en die in Nederland verkrijgbaar zijn Artikel zes bepaalt, dat de over eenkomst van kracht wordt op de dag van ondertekening en van kracht zal blijven tot een jaar na de ontvangst door een der partijen van een schriftelijke kennisgeving van de wens van de andere partij, de overeenkomst te beëindigen. MILITAIREN MAAKTEN „OMWEGGETIES" Maar de Staal moest benzine betalen In de Ripperda-kazerne is de laatste jaren aan militaire chauf feurs vele malen een paar liter benzine te veel gegeven, waar door deze in staat waren een kleine omweg te maken. Dezer dagen is dit ontdekt en uit een onderzoek zou zijn geble ken, dat de Staat der Nederlan den voor ongeveer 12000 liter te veel heeft moeten betalen. Aan gehouden zijn twee burgers, de 35-jarige chef van de benzine pomp J. G. d G. en zijn bedien de H. P. uit ÏJmuiden en verder vijf militaire chauffeurs, die aan de fraude zouden hebben meege werkt. Reuter bericht uit Bandung, dat troepen van Westerling en de Darul Islam volgens berichten, die binnenkomen op het Indo nesische en het Nederlandse legerhoofdkwartier, zich in een halve cirkel ten noorden van Bandung verzamelen. En grote concentratie van de Darul Islam omsingelt, naar gemeld wordt, Tasikmalaja, 60 km ten zuid-oosten van Bandung. Nederlandse troepen waren, in overeenstemming met de overeenkomst van Den Haag, bezig zich uit Tasikmalaja terug te trekken. De correspondent van Reuter te Bandung bericht, dat de toestand zich ontwikkelt tot een zenuwen,- oorlog tussen het Indonesische leger, Westerling en de Darul Is lam, doch Indonesische en Neder landse militaire waarnemers me nen, dat slechts een vonk nodig is om de strijd in heel West-Java te doen ontvlammen. Het bevel tot arrestatie van Westerling, dat Donderdag door de Indonesische minister van defensie getekend werd, heeft de spanning doen toe nemen. De buitenkant van de stad gaf de indruk, dat de TNI een gecom bineerde aanval van Westerling en de Darul Islam verwachtte. Op de dwarswegen waren machine geweren opgesteld en militairen bewaakten de voornaamste ingan gen naar de stad. De Nederlandse ambassade te Washington heeft van de Neder landse regering bericht ontvan gen, dat de Nederlandse regering geen klachten hebben bereikt van de regering der R.I.S. is verband met de acties van de renegaat kapitein Westerling en diens lan den. Er werd op gewezen, dat het geen verwondering behoeft te ba- ,,Ons Noorden'', het Katholieke dagblad voor Groningen, Fries land en Drente, waarmee het „Nieuw Overijsels Dagblad" van oudsher in nauwe relatie staat, opende gisteren een nieuw kantoor in de Zwanestraat te Groningen. Deken Buve verricht de intronisatie. Links; onze directeur, de heer E. J. M. Stumpel. ren, dat geen klachten ontvangen zijn, omdat de samenwerking tus sen de vertegenwoordigers van de Nederlandse regering te Djakarta en de autoriteiten der R.I.S. uit stekend is. Met gouden armband verdwenen Donderdagmiddag vervoegde zich in een juwelierszaak in de Kalverstraat een man om een gouden armband te kopen. Hij liet zich verschillende armban den tonen, doch verliet de zaak zonder een keuze te hebben ge maakt. Bij het opbergen bleek de juwelier dat een gouden schakel armband ter waarde van f 550. ontbrak. De man wordt gezocht De Economische Politierechter te Rotterdam veroordeelde Vrijdag de 46-jarige J. A. J. R., chef-com mies van de Praag-dienst van de N.V, Algemene Transportonder neming (ATO) te Rotterdam, we gens overtreding van het Devie zenbesluit 1945 tot een boete van f 50.000 subsidiair twee maanden hechtenis. Verdachte was ten laste gelegd in de jaren 1947 en 1948 als inge zetene een rekening ten name van J. Braunstein, een niet-ihgezetene, zonder toestemming van de Ned. Bank te crediteren voor verschil lende bedragen tot een totaal be drag van ongeveer 260.000 gulden. Deze vorderingen zijn ontstaan 'doordat voor genoemde Braun stein transportdiensten zijn ver richt. In tegenstelling tot vroeger ge dane verklaringen zei verdachte ter terechtzitting, dat hij niet wist, dat hij van Braunstein geen Ne derlands geld mocht aannemen, want zover hem bekend was woonde Braunstein te Amster dam. De Deviezenbeschikking be paalt nl., dat geen Nederlands geld in betaling van niet-ingezetenen mag worden aangenomen. Opsporingsambtenaren van de douane-recherche verklaarden als getuigen gehoord, dat zonder meer van het begin af was aangenomen bij het onderzoek, dat het adres van Braunstein in het buitenland was. De Officier van Justitie eiste 60.000 gulden boete subsidiair 5 maanden. De Economische Politierechter 60 MILLE VERDUISTERD DOOR AMBTENAAR De 42-jarige J. H. C. M. W. uit Voorburg werd gisteren in hoger beroep door het Haagse Gerechtshof veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte had als ambtenaar ter secretarie van Voorburg valse handtekeningen geplaatst op kwi- tantiekaarten, waardoor hij ten eigen bate f 60.000 aan het her stelfonds van de gemeente Voor burg had onttrokken. De recht bank had hem tot 4 jaar veroor deeld. Donderdag vertrokken Prins Bernhard, gouverneur Peters en de overige leden van het prinse lijk gezelschap van Sint Maarten aan boord van <je „Jacob van Heemskerck" naar Saba, waar zij omstreeks 12 uur arriveerden. Een landing scheen noch aan de Fortbaai, noch aan de Ladderbaai mogelijk wegens de woelige zee. Nadat het gezelschap enige uren gewacht had en de mogelijkheden voor een landing verkend waren, besloot de Prins in de Ladderbaai in een motorsloep te gaan en in de Förtbaai te debarkeren; de Prins wilde ondanks de moeilijk heden de bevolking van Saba niet teleurstellen. Alleen vergezeld van adjudant Steinmetz, de eerste officier van de „Heemskerck", de cineast en de tekenaar vertrok de Prins, omgord met een zwemvest, in een motorsloep. Nadat per jeep langs de enige weg naar de hoofdplaats van Saba, The Bottom, was gereden, werd onder grote belangstelling van de bevolking gewacht op de terug keer van de commissie van ont vangst. Na de officiële begroeting door deze commissie, die onder leiding stond van het Statenlid van Saba, de heer C. E. W. Voges, brachten kinderen van het gehele, ongeveer 1000 zielen tellende eiland, voor de woning van de ondergezaghebber de Prins een aubade. Tot slot- werd een receptie ge houden, waarna de Prins halver wege enige filmopnamen maakte. De terugtocht werd omstreeks 5 uur op dezelfde wijze aanvaard. Dit was de eerste keer, dat een lid van het Koninklijk Huis een bezoek bracht aan Saba. Onmiddellijk na de embarkering vertrok de Prins met de „Heems kerck" naar Sint Eustatius, waar het gezelschap om kwart voor 8 aankwam. Ten huize van de ondergezag hebber, waarheen het eerder ge- debarkeerde gevolg van de Prins zich reeds had begeven, had de officiële ontvangst plaats door een commissie van ontvangst. Nadat de gouverneur een heil dronk had uitgebracht op de Ko ningin en de Prins werd de Prins als geschenk een schilderij aan geboden van de ruïne van de oude protestantse kerk op St. Eusta tius, dat is vervaardigd door de onderwijzer, de heer Smit, van St. Maarten. Alvorens zich naar Schotsen- hoek te begeven, heeft de Prins voor het lógeergebouw een aubade in ontvangst genomen van de jeugd van dit ongeveer 90 zielen tellende eiland. veroordeelde verdachte tot een boete van f 50.000 subsidiair twee maanden hechtenis. Hij merkte hierbij op, dat de N.V. geacht wordt het strafbare feit te heb- gen gepleegd, zodat zij ook voor de boete aansprakelijk is. Omdat de N.V. een „onzichtbare persoon" is, moet er iemand voor de rechter verschijnen en die iemand was R. Hij wilde wel aannemen, dat R. niet met het Deviezenbesluit op de hoogte geweest is, maar niet, dat hij niet wist met een niet- ingezetene te hebben gehandeld. IOURNALIST HEEFT GEEN AMBTSGEHEIM Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen de Haagse journalist J. L. de R., die enige tijd geleden werd ver oordeeld tot 50 gulden boete, sub sidiair tien dagen hechtenis, daar hij had geweigerd de bron van een zijner berichten te noemen. Het hof bevestigde het vonnis van de rechtbank. Als motivering voerde het aan, dat de verdachte zich ten onrechte op het standpunt heeft gesteld, dat hij zich van het geven van getuigenis mocht verschonen; daar dit verschoningsrecht de jour nalist, volgens artikel 218 Wetboek van Strafrecht niet toekomt. Tijdens zijn verblijf op Aruba heeft Z.K.H. Prins Bernhard een krans gelegd bij het monu ment van Boy Ecury, een in Nederland gevallen verzets strijder. VIJF ARRESTATIES TE HAARLEM De Haarlemse politie heeft de ze week vijf personen gearres teerd, wegens opzettelijke brand stichting of medeplichtigheid daaraan. Het betreft hier de brand, die Zaterdag 14 Januari woedde in de voedingsmiddelen- fabriek aan de Gasthuisvest te Haarlem. De aangehoudenen zön de 42- jarige directeur van de fabriek J. G., de 63-jarige directeur J. M„ de 35-jarige echtgenote van G., J. J. G. geb. H., de 38-jarige chef van de inpak-afdeling L. H. en de 33-jarige fabrikant uit Bloemendaal A. C. M. On het ogenblik van de brand was een zeer grote voorraad ver pakkingsmateriaal aanwezig, die tezamen met de overige inventa ris was verzekerd voor f150.000. De verdachten hebben een be kentenis afgelegd. RUMOERIGE ZITTING IN DE BELGISCHE KAMER BRUSSEL, 27 Jan. (A.N.P.) De debatten in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers over het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold werden heden gekenmerkt door een ernstig inci dent. Toen de voorzitter van de Belgi sche socialistische partij Buset aan het woord was en op een zeker ogenblik in de loop van zijn betoog verklaarde: „Indien de koning naar België terugkeert...." viel zijn par tijgenoot Fievet, voordat Buset zijn zin had uitgesproken hem in de rede en riep uit; on l'abattra" (dan schieten wij hem neer). Deze uitroep ontlokte niet alleen felle protesten van de katholieke en liberale banken, doch verwekte eveneens heel wat ontsteltenis in de socialistische gelederen. VEERTIG NEDERLANDSE VRACHTWAGENS WERDEN VASTGEHOUDEN AAN DE GRENS Gisteren werden aan de Bel gisch-Franse grens veertig Neder landse vrachtauto's met groenten door Belgische ambtenaren vast gehouden. De groenten waren be stemd voor Noord-Frankrijk en Parijs. In kringen van beroeps vervoer en groentenexporteurs heerst hierover grote opwinding. In verband met de weersom standigheden zijn de Nederlandse exporteurs overgegaan tot het ver voer van groenten naar Frankrijk op grote schaal. Ongeveer 2.500 ton gaat gemiddeld per week naar Frankrijk. Aan dit transitovervoer is van Belgische zijde een einde gemaakt door het eisen van een machtiging om Frankrijk binnen te komen. Na lang delibereren zijn de Ne derlandse groenten op Belgische vrachtauto's overgeladen en naar de plaatsen van bestemming ge bracht. Deze Belgische wagens hebben doorlopende vergunningen om Frankrijk binnen te komen. Nederlandse groentenexporteurs zijn niet van zins meer groenten naar Frankrijk te zenden. Zij wil len eerst opheldering over deze kwestie hebben. Men vraagt zich af, waarom de Belgische ambtenaren tot deze maatregel overgingen. Zij wijzen, evenals de beroepsvervoerders, op de bestaande overeenkomst voor transitovervoer, die in West-Euro pa tot gelding is gekomen. Hierin wordt verklaard, dat ieder land transitovervoer langs de weg zal toelaten, indien de vrachtauto, waarmee het vervoer geschiedt, een machtiging van het land van bestemming heeft. Neder landse wagens krijgen die mach tiging per rit. Deze papieren moe ten uit Frankrijk komen, hetgeen acht tot tien dagen vergt. Gezien de urgentie van het groentenver- voer werd gewoonte, dat deze documenten in Frankrijk werden verstrekt. Zij worden in Rijssel opgesteld en dan aan de grens overhandigd. Aangezien Frank rijk vrachtautovervoer binnen 30 kilometer afstand van de grens vrij toelaat, werkte deze regeling goed. Thans wordt dit snelvervoer door Belgische ambtenaren onmo gelijk gemaakt. De mosselexpor teurs, die begin Februari weer op grote schaal naar Frankrijk gaan verzenden, is de schrik om het hart geslagen! Spoorwegen krijgen de schuld In betrokken exporteurskringen schuift men de schuld van deze gehele affaire op de spoorweg maatschappijen in de drie landen. Men acht een intrige mogelijk. De Franse spoorwegpolitiek, zo zegt men, is er op gericht om het vrachtautoverkeer zoveel moge lijk in de hoek te drukken. Nu de Nederlandse exporteurs door het slechte weer gedwongen zijn per auto te vervoeren, verdienen de Franse spoorwegen niets aan dit transport. Ook de Belgische en Nederlandse spoorwegen hebben hieruit geen inkomsten. Het bestuur van het Neder lands Handbal Verbond, deelt mede, dat alle competitiewed strijden voor Zaterdag en Zon dag a.s zijn afgelast. De afdelingen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht. Leiden, Drente, Gelderland, Zee land en Limburg van de K.N.V B. hebben bekend gemaakt, dat ook de in deze afdelingen voor Zaterdag 28 en Zondag 29 Janu ari vastgestelde wedstrijden geen doorgang zulen vinden. Alle korf bal wedstrijden voor Zaterdag 28 en Zondag 29 Jan door de K. N. K. B. vastgesteld zijn afgelast. Het programma is opgeschoven naar Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari Het pro gramma van Zaterdag "1 en Zondag 22 Januari geldt thans voor Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari. MICROFOONGESPREK OVER DE P.B.O. Leiding: prof. Veraart Nu' de wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie tot stand gekomen is, heeft de K.R.O. voor a.s. Zondagavond 29 Januari kwart voor acht rond de microfoon genodigd :Prof. Dr. A. H. M. Al- bregts (Algem. Kath. Werkgevers Ver.), de heer J. A. Middelhuis (K.A.B.), de heer G. W. Kamp- schöer (Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond) en de heer J. A Koops (Ned. Kath. Middenstands bond). Onder leiding van Prof. Dr. J. A Veraart, de grote promotor der publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in Nederland, zullen zij de nieuwe wet bespreken. De in de Gids aangekondigde uitzendingen „In het Boeckhuys" en „De Gewone Man" komen te vervallen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1