KLM FILMS VAN DEZE WEEK MRES DEKEN EEN AVOND IN ROME r Sint Adelhertusvereniging Uitbreidingsplan aangehouden ALKMAAR EN OMST SJEZEN Met de R. K. Vrouwenbeweging J Lezing over Vincent van Gogh Reiniging wordt gemoderniseerd De „Kaptein Moby lette" GESLOTEN Maandag Kofa Magazijnen J. SPRUIJT Voor de Kaasmarkt Emigratie naar Australië Gemeenteraad Warmenhuizen werk kleding Kan Langer Mee! De Gasp nieuw Motorschip qezon f PAGINA 2 ZATERDAG 28 JANUARI 1950 In verband met het H. Jaar had de R.K. Vrouwenbeweging afdeling Alkmaar in het Victory-hotel een lezing met lichtbeelden georgani seerd over Rome, die gehouden werd door mevr. J. P, M. Staal. De avond, die zeer goed bezocht was, werd ingeleid door de voor zitster, mevrouw Paleari van Nieuwluyk, die wees op het bij zonder karakter van deze bijeen komst, zo actueel door de vele pelgrimstochten naar het centrum der christenheid. Zij deelde voorts nog mede, dat het in de bedoeling van het bestuur lag om op 25 Maart a.s., de feestdag van O.L. Vrouw Boodschap, in de drie Alkmaarse kerken een H. Mis op te laten dra gen voor alle levende en overleden leden der R.K. Vrouwenbeweging. De avond daarvoor is er een plech tig Lof met preek in het St. Elisa- beth-Ziekenhuis. Het H. Jaar en Rome. Mevrouw Staal begon haar inte- cssante beschouwing over de H. Stad, toegelicht door lichtbeelden naar eigen foto's, met een geschied kundig overzicht over het ontstaan van de traditie van het H. Jaar. Deze is afgeleid van de Joodse eredienst en werd in het Oude Testament reeds om de vijftig jaar gehouden, De eerste moet nog on der Mozes hebben plaats gevonden. Had het hier een specifiek gods dienstig karakter, in de christe lijke jaartelling werd er meer het karakter van de verzoening met God, het offer en de vergeving der zonden aan verbonden. Dan komen de verschillende opvattingen der Pausen over de viering, sommigen wilden het om de vijftig jaar, an deren om de 25 jaar en weer ande ren om de 33 jaar. naar het leven van Christus, houden, Paus Boni- tacius heeft eigenlijk in 1300 een groot aantal gebruiken vastgelegd. Toen kwamen in Rome pelgrims als Dante en Giotto de schilder. In 1450 was de toeloop zo groot, dat de pelgrims op de brug van de Tiber, die bezweek, in het water terecht kwamen. Toen kwam ook het gebruik van de H. Poort in zwang. In 1550 vinden we in Rome een Michel Anvelo. Ignatius en Philippus Neri. In 1625 komt Vondel met een gedicht het H. Jaar in de Neder landen diepte en betekenis geven. Na nog even stil te hebben ge staan bij de H. Jaarviering in 1900. 1933. een buitengewone viering bij de herdenking van het 19de eeuw feest der Verlossing, kwam dit laatste H. Jaar, het 25ste, ter sprake, met een toelichting over de tentoonstellingen, de muziek- festivifeiten en de verschillende overzichten der katholieke activi teit. IJSVERMAAK ALKMAAR. Hoewel de sin gels en grachten door de politie nog niet waren goedgekeurd, kre gen tal van scholen gistermiddag ijsvrij, waar de jeugd al enkele dagen verlangend naar had uit gezien. De Heilooër ijsbaan mocht zich deze week in een druk bezoek verheugen; het ijs was er in uit stekende conditie en de muziek droeg bij tot een vrolijke stem ming. Ook de Berger ijsbaan aan de Kerkedijk en die in St. Pancras bewezen goede diensten. De tocht langs de Graaf Jan-kade bij de Heilooërdijk trok vele schaats liefhebbers. Het ziet er naar uit, dat er dit weekend nog volop van de ijssport genoten zal kunnen worden Door de jeugd wordt op som mige tochten aan de buitenzijde van de stad reeds gereden, hoewel het ijs ook hier nog niet de ver eiste sterkte heeft. Tndien 't blijft vriezen kan echter zowel in als buiten de stad een algemene opbloei van de ijssport tegemoet worden gezien. Aan de Omval zullen Maandag middag te 2 uur, wanneer het ijs door de politie wordt goedge keurd, schaatswedstrijden op de lange afstand worden georgani seerd door de IJsclub Omval. Voor heren boven 18 jaar is er een wedstrijd over 30 km in het verschiet en voor de meisjes van 1517 jaar een wedstrijd over 10 km, voor de oudere tot 19 jaar een wedstrijd over 15 km. Bekende rijders van de Elfste dentocht hebben voor deze wed strijden reeds ingeschreven zoals .Taa'p Schepper uit Egmond, J. Sleutel uit Akersloot, S. Westra uit Warmenhuizen, Bob Admiraal uit Alkmaar e.a. Het secretariaat is gevestigd aan de Omval no. 56. K.A.B. HOEKJE UITKERINGEN Vorige week hebben we iets ver teld omtrent de uitkeringen bij overlijden van een lid of bij voor overlijden van zijn echtgenote. Het klinkt wel vreemd, maar het Over- 1 ïjdensfonds geeft ook nog andere uitkeringen, nl, bij huwelijk, ech ter alleen aan vrouwelijke leden. Officieel heet het fonds: Fonds voor uitkeringen bij Huwelijk en Over lijden. Zoals dus gezegd: vrouwelijke loden, die in het huwelijk treden hebben recht op een uitkering, va riërend van f 25.tot f 50.Ook hier houdt men weer rekening met het aantal, jaren, dat men lid is en past dezelfde maatstaf toe als bij de overlijdensuitkering. Vorige week gaven wij daarvan het over zicht. De aanvraag moet geschieden binnen drie maanden na het hu- ..-olijk. Onder huwelijk wordt ver staan een huwelijk dat overeen komstig de kerkelijke wetten is gesloten. Onder bepaalde omstan digheden kunnen ook niet-katho- lieken lid zijn van de K.A.B.maar een niet-katholiek vrouwelijk lid komt nimmer in aanmerking voor de huwelijksuitkering. Ook nu weer raden wij u aan: knip dit hoekje uit en bewaar het, het kan van pas komen. De Kaasmarkt ALKMAAR Eén stapel kaas was gisterenmorgen door de heer Frans uit Heiloo op de Alkmaarse kaasmarkt aangevoerd. De stapel woog 656 kg., de prijs was f2:05. Daarna illustreerde Mevr. Staal haar woorden met een groot aantal lichtbeelden, waaronder zeer fraaie over de grote kerken en gebouwen van Rome, waaronder vooral aan dacht werd besteed aan de St. Pie- ter van Bramante, Rafaël, Michel- Angelo en Maderna, de vier be roemde bouwmeesters. Ook de Maria Maggiore, de mooiste Maria- kerk ter wereld, ook wel O.L. Vr. ter Sneeuw genoemd, dé St. Paul.us buiten de muren, de beeldhouw werken van Bernini en de grot van Tre Fontane kwamen hier duide lijk naar voren. Na een korte pauze gaf mevr. Staal nog een overzicht van enige belangrijke bouwwerken, waarna de voorzitster deze mooie en ge slaagde avond met een dankwoord besloot. •■N ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: Uit voering van Turnlust. ZONDAG PATRONAATS GEBOUW VARNEBROEK: 24 uur: Speciaal Jeugd programma; 8 uur: De kat en de kanarie. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: De Slangenkuil, vol wassenen; Harmonie: Toch schijnt de zon, 14 j.; Vic toria Theater: De grote leu gen, 18 jr.; A.B.T.: De strijd in het Rotsgebergte, 14 jr. ZONDAGSDIENST DOKTOREN: Dr. J. Dege- naar, Emmastraat 95, telef. 2310. Dr. R. F. Westerkamp Emmastraat 93, telef. 4357. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. V. ALKMAAR. Voor de St. Adel hertusvereniging hield gisteravond de heer Herman v. d. Eerenbeemt, de gulle en vitale Brabantse Am sterdammer van het I.C.C., een le zing met lichtbeelden over het le ven en het werk van Vincent van Gogh. In een welverzorgde taal en een uitstekende stijl gaf de heer v. d. Eerenbeemt. aan de hand van de brieven die Vincent aan zijn broer Theo schreef, een overzicht van het bewogen leven van deze grote Ne derlandse kunstschilder. Om van Gogh te begrijpen, moeten wij hem leren kennen uit zijn brieven en om zijn brieven te verstaan kun nen wij zijn kunst niet missen. In z'n brieven aan zijn broer geeft van Gogh zich in zijn totale volledig heid. Wij herkennen er in de ruste loze zoeker, de jager naar zelfkwel ling, de opstandige tegen zichzelf en de wereld, de vertrapper der ge zapige burgerlijkheid, de vagebond met de prachtige gevoelige ziel. Spreker verhaalde in het kort het leven van Vincent, zoals het was toen hij werkzaam was in de kunst handel in Den Haag. Londen en Parijs, schilderde zijn' ontgooche lingen, zijn zwerftochten, zijn dweepzieke godsdienstigheid, die hem er toe dreef als prediker te gaan werken onder de mijnwerkers van de Borinage. Hij liet ons de diepe ondergrond van blijmoedig heid zien in het tragische leven van van Gogh. Hij verhaalde van van Gogh's verblijf in Arles, waar de schilder tot het hoogtepunt van zijn kunnen steeg en waar hij een tijdperk kende van ongestoorde en ongehoorde productiviteit. Hij voer de ons mee naar de tragische ver wikkelingen in dit doorleden kun stenaarsleven, naar de zenuwcrises, die van Gogh na een verblijf in 'n inrichting voor geesteszieken, ten slotte de docd in dreven. Daarna gaf spreker een over zicht van het werk van van Gogh, waarin hij twee perioden onder scheidde, de Nederlandse en de Franse tijd van de schilder. De eer ste periode, impressionistisch, geo- tropisch, zwaar van kleur, drama tisch en de tweede periode, he- liotropisch, expressionistisch, als 'n jubel van licht en felle kleur. Spr. tekende van Gogh in zijn werk als een zoeker naar der dingen diepste kernen cn d«T zielen diepste roer selen. Door de donkerste krachten van het leven steeg Vincent op tot de hoogste toppen van het waar achtige kunstenaarsschap. Van Gogh schiep een nieuwe kunst en op zijn werk baseerde zich een nieuwe gemeenschapskunst, waaraan wij allen geloven, aldus eindigde de heer v. d. Eerenbeemt zijn boeiende lezing. Daarna gaf hij aan de hand van lichtbeelden een overzicht van de langzame groei in het werk van van Gogh en schilderde de kunste naar als de permanente zoeker naar waarheid, de zoeker naar de mens, die de mens bespiedde in zijn men selijke act. Aan het slot van deze uiterst boeiende avond dankte de voorzit- ALKMAAR De plannen voor de modernisering van de gemeen telijke reinigingsdienst zullen, naar uit een circulaire die door Open bare Werken aan een deel van Alkmaars ingezetenen werd ver zonden, blijkt, binnen afzienbare tijd worden uitgevoerd. Binnen en kele dagen zal men n.l. beginnen met de aflevering van de speciale vuilnisemmers, die bij de nieuwe roltrommel-ophaalauto's dienen te worden gebruikt. Een beroep op alle ingezetenen wordt gedaan om mede te werken de gemoderniseer de dienst goed te laten function- neren. De directeur van Openbare Wer ken, afd Reiniging, schrijft ons in verband met het bovenstaande dat in de week van 30 Januari4 Februari a.s. een begin zal worden gemaakt met de uitreiking van de nuiforme vuilnisemmers, voor het gebruik waarvan een vergoeding is verschuldigd van f 0.90 per jaar. De gezinnen, die voor uitreiking in aanmerking komen, ontvangen enkele dagen te voren een circu laire. De thans in te voeren methode van huisvuilverwijdering betekent een grote stap vooruit bij de be vordering van de hygiëne in stad en woning Alle emmers zijn n,L voorzien van een goed sluitend dek sel, zodat stankverspreiding en ver spreiden van het vuil door katten, ratten e.d. wordt tegen gegaan. De emmers worden geledigd in z.g. roltrommelvuilnisauto's, voorzien van een stofvrij beladingsapparaat, zodat wegwaaien en morsen vant vuil tijdens het ledigen der em mers wordt voorkomen. Er wordt een dringend beroep op de ingezetenen gedaan om aan deze moderne en hygiënische wijze van vuilverwijdering hun volledige medewerking te verlenen door tegen het geringe bedrag van f 0,90 per jaar gebruik te maken van de binnenkort uit te reiken em mers. Op deze wijze wordt door allen medegewerkt can, zoals elders in het land, ook in Alkmaar te komen tot het devies: „Gesloten vaten Schone straten?!" ter van de St. Adelhertusvereniging mr. A. J. M. Leesberg, de heer v. d. Eeri/oeemt voor diens interes sant betoog en kondigde de volgen de bijeenkomst van de vereniging aan die op 14 Februari zal worden gehóuden en waarop Anton van Duinkerken zal komen sproken over „De Katholieke mens in Ne derland na de tweede wereldoor log". Uitvoering „De Tokkelaars" ALKMAAR. Het mandoline orkest „De Tokkelaars" zal. op Dinsdag 31 Januari zijn jaarlijkse uitvoering geven in het Wapen van Heemskerk. Het programma bestaat uit mu zikale prestaties van het orkest en van de kinderclub daarvan, uit gitaarsoli en komische schetsjes. Na de pauze is er een amuse ments non-stop-programma met een internationaal karakter. De uitvoering wordt verzorgd door eigen krachten. Het programma is voor de liefhebbers van muziek en amusement veelbelovend. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de in ons blad voorkomende advertentie. Ex Oriënt-e Lux ALKMAAR. Voor leden van het Voor-Aziatisch-Egyptisch Ge nootschap „Ex Oriënte Lux" wordt door het bestuur van de studie kring Alkmaar een lezing met lichtbeelden georganiseerd over de toren van Marduk in Babel en haar betekenis voor de Bijbel. De lezing wordt gehouden door dr. J Schoneveld in het Victoryhotel, Donderdag 2 Februari a.s. en is ook voor belangstellenden toe gankelijk. ALKMAAR. Toen wjj gisteren die opvallende advertentie in onze krant aantroffen waarin ons werd verteld dat de sensatie van de jaar beurs in Alkmaar leverbaar is en waarin wij werden uitgenodigd eens te komen praten bij de fa. C. J. Best, die het nieuwe Nederlandse rijwiel met hulpmotor, de „Kap- tein Mobylette", in onze stad in de handel brengt, zijn wij inderdaad brj die firma, op de Kanaalkade 3, gaan praten en hebben wij op die Mobylette, die op een Franse licen tie door de Kapteiri-fabriek in Arn hem wordt gemaakt, een proefrit gemaakt. Nu zijn wij volslagen motorleken en elk motorrijwiel is tot nu toe voor ons een soort heilige der hei ligen geweest, waarvan wij, daar van waren wij overtuigd, het ritu eel nooit of te nimmer zouden be grijpen, laat staan onder de knie krijgen. Niettemin zfln wij gisteren, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld was, prinsheerlijk op die Mobylette weggetuft, nadat we hadden begrepen dat we alleen maar een gashandle aan het stuur hadden om te draaien om het ge val op gang te krijgen. Heus, men kan nóg zo'n volslagen njotorleek zijn, op deze nieuwe stoomfiets is men in een ommezien een ingewij de. Ieder die fietsen kan, is onmid dellijk op de Mobylette thuis. En zij rtidt uitmuntend, dat kunnen wij wel verklappen. De „Kaptein Mobylette" bereikt een snelheid van 25 km per unr. Zij heeft een cyljnderinhoud van 49.9 cc. Zjj blijft dus net, onder de 50 en zal met haar maximumsnel heid van 25 km bij de vernieuwing van de motor- en rilwielwet niet als een motor maar als een fiets worden beschouwd. De Mobylette heeft, kettingaandrflving, geen rol- aandrijving, zodat men geen last heeft van extra handenslijtage. Die banden zijn trouwens ballonban den, verzwaard zoals het frame verzwaard is. De tank is achter onder het zadel bevestigd en heeft een inhoud van 2 liter. Met deze hoeveelheid rijdt men 180 km want de Mobylette rijdt 1 op 90. De mo tor is onderaan de fiets aangebrand* hetgeen de vaste ligging van rX Mobylettp ten goede komt. Met ff« gashandle aan het stuur is de snel heid regelbaar van 6 tot 25 km per uur. Wil men. fietsen, dan zet men met een eenvoudige handgreep de motor vrij. Zn maakt men de Moby lette tot een aannemelijke fiets, die weliswaar niet zo licht rijdt als irw eigen karretje, maar waarmee men b.v. hij motorpech op een, gemakkelijke manier uit de weg komt. De motor van de Mobylette is een tweetakter, die gemengde smering vereist. De „Kaptein Mo bylette" kan vrij vlot geleverd worden en Is niet te duur. Wrj kunnen eenieder, dip belangstelling heeft voor een goed rijwiel mêt hulpmotor en die geen last wenst te hebben van modder- en olie spatten, aanraden een proefrit te aasri maken hij de fa. Best. Victoria Theater De Grote Leugen De Europees cellist Karei Novak keert terug naar New York, vindt daar zijn eerste liefde, Christine terug. Ze trouwen maar hun huwe lijksfeest wordt verstoord door Hollenius, een beroemd componist. Hollenius is haar leermeester ge weest en betekende tijdens de afwe zigheid van Novak nog meer voor haar. Zij vertelt, hem echter niets hiervan. Hollenius plaatst zich tus sen hen, geeft Novak aan de an dere zijde gelegenheid tot het spe len van zijn nieuwste compositie. Zij wantrouwt en denkt dat haar man door Hollenlus kapot gemaakt zal worden, doordat hij op het laat ste ogenblik niet zou mogen spelen. Alles was leugen van haar omdat zij de grote liefde vpor haar Novak niet wilde verstoren. De avond van het concert doodt zrj Hollenius Het concert is een geweldig succes en Kareis toekomst, verzekerd. Zij bekent haar wanhoopsdaad en wil zich hij de politie aangegeven Het is een belangwekkend werk vol tra gedie cn muzikale suggesties. Mu ziekliefhebbers kunnen dan ook ge nieten. De montage van deze prent is prima en het spel vooral van Bette Davis en Claude Rains (Hol lenius) zeer sterk. Harmonie Theater toch schijnt de zon" Beide journaals, zowel die het buitenlands als die het binnenlands nieuws in korte trekken weergaf, waren zeer aantrekkelijk. Interessant waren vooral de op namen van de reis van hdt smaldeel „Antillen" met Z.K.H. Prins Bern- hard aan boord. De hoofdfilm „...toch schijnt de zon" is een aantrekkelijke film, met vele amu sante en vrolijke momenten, met goede dansen en tal van aardige shows. De geschiedenis, die zich voortdurend op 't toneel afspeelt, heeft niet zo veel te betekenen, doch dip wil doen uitkomen, dat achter de wolken toch de zon schijnt. Al met al een goed programma, waarbij men zich wel kan amuse ren. Cinema De Slangenkuil Met slangen heeft deze film niets te maken; met slangen vergeleek een herstellende zenuwzieke de in een Amerikaanse inrichting voor geesteszieken krioelende vrouwen, waar zij tussen moest verkeren. Het is een merkwaardige film, die een critlsch beeld geeft van de wijze van verpleging v^n krank zinnigen ln Amerikaanse gestich ten. Het is een film voor mensen met sterke zenuwen, want de verschil lende beelden en scènes, die de cineast Anatole Litvak ons laat zien, zijn allesbehalve aangenaam. Als de toestanden in de Ameri kaanse zenuwinrichtingen werkelijk zijn, zoals deze film ze schildert, mag er nog wel 't een en ander aan verbeterd worden en we kunnen ons Indenken, dat sommige patiënten, zoals Virginia; waar deze geschie denis om draait er eerder gekker dan beter dreigen te worden. Een geluk, is dat er naast vele onverstandige verpleegsters en doktoren in deze inrichting ook en kele goede en kundige psychiaters rondlopen, die door de z.g. shock behandeling genezing weten te brengen ln het ziekte proces van de patiënten, zoals de geschiedenis van Virgina Cunningham ons leert. Een amusementsfilm is De Slangenkuil nu niet bepaald, maar interessant is ze wel en voor niet te jeugdigen met sterke zenuwen kunnen we haar aanbevelen. Het journaal bracht o.m. een interessante documentaire over Mexico. A.B.T.: De strijd in het Rotsgebergte Deze keer een uitstekende Wild- West-film, De strijd in het Rots gebergte, in technicolor vervaar digd naai- de boeiende roman van Zane Grey, Wildfire. Tegen de sfeervolle en romantische achter grond van de woestijnen en ber gen van Californië en Utah, speelt zich hier de geschiedenis van een legendarisch paard en zijn dap pere berijdster af temidden van gevechten en races, terwijl ook een idylle het Romantische in deze film tot zijn recht laat komen Een goede Western met een ge zond avontuur. In het voorpro gramma het gebruikelijke Poly goon-nieuws. Wegens inventarisatie zijn onze magazijnen TOT HALF TWEE LANGESTRAAT 68 ALKMAAR (Adv.) Nog steeds staat niet vast, of het Rijk of enige andere overheidsin stantie dit jaar zal bijdragen aan de kosten tot instandhouding van de Alkmaarse kaasmarkt, waarmee op de eerste plaats een landelijk be lang is gediend, omdat de kaas markt een geweldige reclame is voor het gehele Nederlandse pro duct; dit moge voor het B. Z. of de Regering aanleiding zijn, in de kos ten tot instandhouding te blijven bijdragen. Maar dat de kaasmarkt op de tweede plaats ook een stads belang is en in het bijzonder een belang voor de Alkmaarse midden stand, zal door geen Alkmaarse za kenman ontkend worden. Elk jaar Stijgt het aantal bezoe ken uit binnen- en buitenland, die heus niet naar Alkmaar zouden ko men als de kaasmarkt er niet meer was en als deze wekelijkse gebeur tenis in het zomerseizoen niet als punt van attractie voor de toeris ten op elke reclamefolder van het Vreemdelingen Verkeer vermeld stond. De Contact-commissie voor de middenstand is van mening, dat ook de Alkmaarse middenstand metter daad dient te tonen, dat hij prijs stelt op het behoud van de kaas markt; zij hoopt met aller mede werking aan de „Stichting tot be houd van de Kaasmarkt" een be langrijk bedrag te kunnen overma ken voor dit doel en heeft zich mitsdien tot de middenstanders' ge wend met een circulaire, waarin om een bijdrage voor dit fonds ge vraagd wordt. Uit welbegrepen eigenbelang en ook uit het oogpunt van stadsbelang zullen de midden standers ongetwijfeld op deze wijze hun bijdrage tot het behoud van de kaasmarkt willen geven; des te eer der zal, dunkt ons, ook de overheid het hare hiertoe bijdragen. Wij be velen daarom het verzoek van de contactcommissie in de aandacht van de Alkmaarse Middenstand van harte aan. LAATSTE ZONDAG Tentoonstelling Prenten Stedelijk Museum ALKMAAR. Zondag 29 Jan. is de laatste Zondag, waarop de Prentententoonstelling nog is ge opend, en wel 's middags van 25 uur. Hopelijk maken nog velen ge bruik van deze zeldzame gelegen heid om het mooiste uit de ge meentelijke prentverzameling te bezien en te bewonderen. Het Museum aan de Breedstr verwacht u! MOGELIJKHEDEN VOOR NEDERLANDERS ALKMAAR. In de Aula van het Murmellius Gymnasium sprak voor een uitgebreid gehoor de heer Sloof over emigratie naar Australië, een lezing, georganiseerd door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar. Na een korte inleiding van de directeur van het G.A.B., de heer L. Bandsma, wees de spreker op de stijgende belangstelling voor emigratie, ook naar Australië, Er is slechts een kleine groep, die voor emigratie in aanmerking komt, nl. die der ongeschoolden tot een leef tijd van 35 jaar, gehuwden tot 50 jaar. Illegale werkers of oud-mili tairen kunnen voor deze emigratie in aanmerking komen voor een subsidie in de reiskosten tot 20 pet. De overtocht komt op f 1000. voor volwassenen, f 500.voor kinderen en f 250.— voor kleine kinderen. De lonen zijn vrij goed, variërend van 710 pond per week, de prijzen zijn niet veel hoger in sommige gevallen zelfs lager dan hier te lande. Ook de sociale voorzieningen in Australië zijn, naar de heer Sloof mededeelde, zeer goed. Men moet er weliswaar flink aanpakken, maar de werkweek is er korter .40 uur. en eindigt reeds Vrijdagmid dag. De beste kansen liggen er voor de landarbeiders; ook in andere beroepen is er nog wel vraag. Men doet er echter goed aan, zich ter dege van de regellingen op de hoogte te stellen, aangezien dé emigraiite-autoriteiten hoge eisen stellen en in dit verband waar schuwde de spreker zijn gehoor, geen zaken over te doen of be trekkingen .op te zeggen, aleer men zijn papieren in de zak heeft zitten. AANGEHOUDEN ALKMAAR. Tegen een 36- jarige Alkmaarder K. die is aan gehouden wegens flessentrekkerij is proces-verbaal opgemaakt. De dupe van zijn handelingen waren een grossier in suikerwerken, twee drukkers, een banketbakker en een garagehouder, die bedragen, vari ërende van 40 tot 300 gulden van de man te vorderen hadden. De voltallige gemeenteraad van Warmenhuizen kwam Vrijdagmid dag bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Nolet, Deze bood bij deze eerste vergadering van 1950 wethouders en raadsleden de beste wensen aan voor zichzelf en hun gezinnen, feliciteerde oud- Weth. Groot de nestor van de raad, met zijn verjaardag en sprak daar bij de wens uit, dat de heer Groot nog lang voor het welzijn van de gemeente zou mogen ijveren. Het voorstel om aan de ..Stich ting Gezinszorg" te Oude Niedorp een subsidie te verlenen als tege moetkoming in de kosten van ge zinsverzorgsters en gezinshulpen werd goedgekeurd. Aan A. Bom- mer verleende de raad een rijwiel toelage van f25.— per rijwiel, ten behoeve van zijn zoontjes die de Jongensschool te Warmenhuizen bezoeken. B. en W. konden mededelen, dat de voormalige onderwijzerswoning te Schoorldam thans is ingericht voor het bewonen door twee ge zinnen, en bereids al is verhuurd voor respt. f3.69 en f3.30 per week. Verschillende raadsleden die deze huurprijs nogal laag vonden, kregen van voorzitter ten antwoord, dat alle kosten in dit huurbedrag zijn verwerkt. De gemeente behoeft echter geen winst t» maken. Voor de twee woningen gemaakt zijn in de voormalige O.L. school aldaar wordt ook f3.60 p. w. betaald. Het uitbreidingsplan Hoewel het ontwerp tot herzie ning van het uitbreidingsplan ge durende vier weken voor eenieder ter inzage heeft gelegen, en pr des wege een tweetal bezwaarschriften zijn ingediend, hadden de meeste raadsleden het geval blijkbaar niet degelijk genoeg onderzocht. Zij verklaarden n.l. als om strijd, on Burgemeesters vraag of zij accoord konden gaan met. het graven van een sloot achter de O.L. school dat zij volstrekt niet wisten dat zoiets in het uitbreidingsplan was opgeno men. B. en W. waren dus genood zaakt het ontwerp ter nadere be handeling terug te nemen. Vooraf hadden zij echter wel de instem ming van de raad verkregen voor het wijzigen van de rooilijn gelijk door adressante G. Klant-de Moor was verzocht. Terzake van het be zwaarschrift van Sevenhuijsen merkte de hr. Nannis op, dat het deze man door het, uitbreidingsplan vrijwel onmogelijk wordt gemaakt om een garage te bouwen. Voorzit ter was het hier echter niet mee eens, Sevenhuijsen moet zich alleen een uitweg verschaffen, omdat het terrein volgens een vroeger raads besluit reeds voor bouwterrein is bestemd. Plaatselijke ruilverkaveling? Eij Jvoorstellen tot het verhu ren van gemeentelanderijen merkte de hr. Groot op, dat hij tegen de voorgestelde huurders geen enkel bezwaar had, maar dat hij het met het oog op een rationeel bodem- gebruik onverantwoord vond. dat een tuinder vier stukken land heeft die allen vele kilometers uit elkaar liggen. Hij stelde voor om te trach ten een soort ruilverkaveling tot stand te brengen o.a. met Inschake ling van de andere landverhurende corporaties in de gemeente, die met elkaar pl.m. 250 H.A. beheren. Aangezien het nog vier jaar duurt voordat nieuwe huurovereenkom sten moeten worden gemaakt, werd op advies van voorzitter besloten om in dat tijdvak met, de andere corporaties tot overeenstemming te geraiken en een uitvoerbaar ont werp te vervaardigen. Volgens de heer Mink zouden gemeente- en armbestuur, tesamen 160 H.A. beherend, desnoods zelf al een stap in de goede richting kun nen ondernemen. Hij erkende ech ter dat de grondsoort en gewenste cultures nog ernstige problemen kunnen veroorzaken. Vervolgens werden de „Weste lijke Zandakkers" groot 0.7180 H.A. verhuurd aan W. Molenaar Pz. en „Westerzand" groot 1.7630 H.A. aan de Gebr. W. en A. Sevenhuijsen. Nieuwe bezems Ter vervanging van verouderde leermiddelen werd voor de O. L. school een crediet van f1135.16 toe gestaan. benevens nog f509,voor aanvulling,van meubilair en f460.— voor verandering van de licht installatie. Nieuwe heren, nieuwe wetten. Trouwens de Inspecteur van het Onderwijs kon zich hier mede geheel verenigen, omdat de door de heer Donia gevolgde onder wijsmethode al uit vaders kinder jaren stamt. Aan het bestuur van de R.K. jon gensschool besloot de raad financi ële medewerking te verlenen ten behoeve van het verbeteren van het speelplein. Na het toekennen van de 5% salarisverhoging aan de ge meenteambtenaren. besloot men andermaal om aan de Minister te verzerken om de O.L. school, ook al zijn er dan te weinig leerlingen, in stand te mogen houden. Aan N. Ligthart. Oude Wulpen- dorp 3 werd „De draai weid", groot 39.25 A. verkocht voor f1600. Ligthart wil op dat perceel een tuindersbedriifje stichten. De heer Groot meende, dat het mooier zou zijn om op dat terrein twee be drijfjes te stichten, dan komen ze op een mooie afstand van elkaar. Straks worden die bedrijfjes aan de Dorpsstraat tussen de andere, huizen gewurmd. Voorzitter: „In het dorp mag dat, maar buitenom moeten ze veel verder uit elkaar. De raad heeft zelf een daartoe strekkend besluit genomen. Zodoende zouden er op dit terrein zelfs geen twee mogen komen." Voor de kapitale som van 1 gul den werd aan de heer K. Westra een tweetal half dichtgegroeide slo ten verkocht, waar men toch niets aan heeft. Alle bijkomende kosten ziin voor de koper. Weth. Dekker: ..En de gemeente is mooi van het onderhoud van de duikers af." Waar de heer Nannis heel zachtzin nig op vervolgde: „en waarvoor zij nog nooit een cent heeft betaald." De heer Vergaay kreeg tenslotte nog de toezegging, dat de middag vergaderingen voortaan een half uur eerder zullen aanvangen. Ijssport OUDORP. Ofschoon er op wordt toegezien, dat de jeugd te Alkmaar de toegang tot het ijs op de grachten zolang dat niet be trouwbaar geacht kan worden, wordt verboden, is dit voor hen toch altijd een teleurstelling. Maar gelukkig bieden d'e landsloten in de omgeving van de stad uitkomsf en behoeft het geduld op niet te zware proef te worden gesteld. De Oudorperpolder kan zich dan ook in grote belangstelling van de ieugd' en ook ouderen verheugen. Het ijs op de sloten in de polder is spoedig sterk genoeg en over het, algemeen, behalve enkele diepe plaatsen, ongevaarlijk. De ongeluk ken blijven dan ook in het alge meen beperkt tot een geheel of gedeeltelijk nat pak. Op het zeer druk bevaren kanaal OmvalWieringermeer is de vaart door het ijs gestremd. Ook op het kanaal HuigendijkAlkmaar ligt de vaart stil. Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOS BABIES EN VOLWASSENEN (Adv.) WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. AANHOUDENDE VORST. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Ooste lijke wind. Enkele overdrijvende wolkenbanken, maar overwegend droog weer. Vannacht en morgen ochtend meest matige en overdag lichte vorst. T IJS NOG ONBETROUWBAAR ALKMAAR. Het ijs op de singels en grachten in de stad ts absoluut nog onbetrouwbaar. De politie heeft het ijs aan de Omval echter hedenmorgen goedgekeurd. Indien nog andere ijsbanen worden goedgekeurd dan zal dat bekend woeden gemaakt op een bord bjj het Politiebureau. Harmonie „St. Caecilia" ALKMAAR De leden van de Harmonie „St. Caecilia" worden verzocht a.s. Zondag om 5 minuten voor 12 op de Paardenmarkt aan wezig te willen zijn, tenminste wanneer het nie* vriest. Wij gaan een serenade brengen aan een be kende Alkmaarse jubilaris. IJSBAAN HEHjOO. HEILOO. De nieuwe avond verlichting op de ijsbaan te Heiloo voldoet uitstekend. Er wordt dan ook des avonds druk gereden. Hedenmiddag zijn er onderlinge wedstrijden voor de leerlingen van alle Middelbare Scholen te Alk maar. Maandag voor de leerlingen van Lagere scholen te Heiloo. Huldiging dokter Poot BERGEN Het huldigingsco mité,, samengesteld in verband met het vijfentwintig-jarig ambtsjubi leum van dokter Poot, verzoekt ons, in verband met de aan de inwoners van Bergen verzonden circulaire de aandacht van belangstellenden erop te vestigen, dat bijdragen gaarne worden ingewacht vóór 1 Februari a.s. aan één van de vol gende adressen; Mevrouw E. Blank-Schermer, Dorpsstraat 13; C. W. Ellis, Oude Bergerweg 58; J. A. Haakman. St. Anthoniusstraat 27; Mevrouw W. C. B. Pot-v. d. Berg, Hoflaan 16; J. A. Ranzijn, Jan Apeldoornweg 6; G. Schoelink, Jan Oldenburglaan 13. Kinderwedstrijden te Bergen BERGEN. Donderdagmiddag zijn op de Berger ijsbaan kinder wedstrijden gehouden, waaraan on geveer 80 kinderen deelnamen. Bij het hardrijden voor jongens van 11—13 jaar werd de eerste prijs niet toegekend, daar de win naar achteraf te oud bleek. De tweede prijs werd gewonnen door J. van Reewijk en de derde prjjs door M. Jimmink. IJshockey voor meisjes van 11 13 jaar. Ie prijs, Wiesje v. d. Sluis. 2e prijs, Dina Bakker, 3e prijs Tinny Krom. Jongens van 7 tot 10 jaar blikje rapen. Ie prijs, Otte Schaap; 2e pr. Kees de Vries; 3e prijs, Johnny Fans. Meisjes van 7-10 jaar blikje rapen. Janny v. d. Vliet, le prijs. Nelly Hiele, 2e prijs. Beppy Tromp, 3s prijs. FEESTAVOND K.A.B. 'T VELD WAARLAND. De afd. Waar land't Veld van de K.A.B. hield Zondag j.l. een feestavond in de zaal van de heer J. Blankendaal te Zijdewind, welke avondwerd bij gewoond door de Z.E, Heer Pastoor van Waarland, door Burgemeester Bosma en echtgenote en bestuurs leden van L.T.B. en N.R.K.M., afd, Waarland, In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer C. Jong, allen welkom, speciaal genoemde en an dere genodigden, waarna hij zijn voldoening uitsprak over de grote opkomst. Nadat een inspecteur van „Concordia" een causerie had ge houden over de groei van deze maatschappij, werd door de toneel vereniging van de KA.B. uit Lan- gedijk onder de titel „Het begon zó" een toneelspel opgevoerd, dat een beeld gaf van de geschiedenis van het ontstaan van de arbeiders beweging. Het spel. dat uit 12 tafrelen be stond, werd onder ademloze stilte gevolgd; na afloop oogstte de to neelvereniging een hartelijk ap plaus. Tijdens de pauze werden verversingen rondgediend. De heer J. Dekker sprak namens zijn medebestuursleden van de L.T.B. een woord van dank -oor de uitnodiging en noemde deze avond er een van grote culturele betekenis. Na het sluitingswoord en gebed van dé voorzitter gingen allen voldaan huiswaarts. RAADSVERGADERING KOEDIJK. Op Maandag 30 Januari, des avonds om half acht, zal de raad van de gemeente Koe dijk in vergadering bijeen komen Op de agenda staat o.a. de be handeling van oen verzoek van de R.K. Bond „Voor het Gezin", om het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld niet hoger te stel len dan 1 en om reductie op het schoolgeld toe te passen als meer dan één kind uit een gezin de school bezoekt. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. MEER DAN 16 JAAR IN GEBRUIK BIJ DE K I M. NOG SLECHIS BEPERKT LEVERBAAR 1 F ABR N v rircö haaksbergen BUITENLANE Na moeizame is de Italiaanse peri, die zoals de leider is van craüsche partij slaagd een nieuv meren. Feitelijk kath. staatsman zjjn geweest en crisis zelfs helem weest, want ziji over een volstrek beide huizen vj volksvertegenwoo buiten althans, 1 partij een volstrt Maar de Gaspe op gesteld, dat ot en met name de listen mede de woordelijkheid dn had hij met zijn front gevormd, d cialisten, over republikeinen en ten naar de liber meer rechts geor die ook in Italië door de fascistisc zijn. al noemen fascisten, wilde h Het bleek intus behoudende vleug ringsgroep een te oefende, wat voor cialistische Saraj ding was, in Dec( gering te treden, zich bereid het steunen. De Gasperi bes deze situatie allei en een te grote v ziin Kabinet, dat bui'engewone mof niet het minst, deel van de georj dersbeweging one seh„ invloed leeft zieb de sociale acl kath. land, waar „Rcrum Novarum n'seerdp kath. a nauwelijks sprake die hiertoe het ii voor rood werden als gevolg natuurlij ka'b. arbeiders in alisten en commu vallen Minister-presidei bood dgn ook de begin Januari het Kabinet aan, ten genheid te zijn dit ga niseren. De reorganisatie weken in beslag enkele dagen gele da* hij niet zou sh terugtrekken. De moeilijkheid kath. leider zijn gewijzigd had, dat gel belangrijke ct doen. waardoor h terug kreeg van <J listen, maar de lib< verder mee te doer Dit laatste betrei ook omdat hij gai minister Sforza, di trouwen in het b en vooral in Amei is. aan buitenland houden. D„ kwestie is nu de liberalen als pi doen maar geen t dat minister Sforza minister blijft. Daa sociaal democraten gering, al moet I treurd, dat hun lei< er buiten blijft. De nadrukkelijk verkla geen enkele politiek houdt, maar uitslu omdat er momentee schillende sociaüsti Italië besprekingen over een fusie en 1 zijn persoonlijkheid geven. Een reden, feld gerespecteerd i Naast de Saraga men ook een tweeta republikeinen aan d terwijl de christen 13 man, het leeuwer genomen hebben. Het belangriflurte de nieuwe Italiaansi met een program, ming heeft van all groepen en dat dus koers mag doen vei aan de grote sodak Italiaanse volk, mate zal ten goede is vooral wat het Ir gend nodig heeft. 1 kwame Sforza, oo Scelba minister va Zaken en Politie blij borg, dat naast een de sociale politiek, tegen communistis kers, krachtig za worden. OPVARENDE LONDEN, 27 AJLP.) Het 20 Nederlandse motoi is gisterochtend Theems bü Tower ken na een aanval Britse kolenboot, eigendom van de te Delfzijl. Het sc gebouwd. Het kolenschip i metende „Colone eigendom van de tricity Authority". De bemanning v is door een motorl men. Eén opvarem putte toestand opf spoed naar een zi bracht. De aanvaring g het nog donker wa en sleepboten, i zoeklichten, pikten ning van de Delta derlandse schip v lading steenslag st Een man, die de 'n nabijgelegen m( klaarde, dat hii rr roepen in het Ned hoorde hii fluiten, het rode licht van i hellen en onder v nen. Als gevolg var zicht oo het ogenl aanvaring slechts 1< Tater is een wrakt de plaats waar de I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2