Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Graham Greene aan hef woord Geen meubel... Stavenuiter DE LAATSTE DAG! In „De Derde Man Wacht niet tot Uw koffie op is auto-monteur „DE LINDEN BOOM" DRUKWERK-ORDER Drukkerij Stumpel VEEGPOEDER Dorpentocht door Noordholiand ^TBP^ Opmerkelijke film van Carol Reed Aufobotsing eist één dode Marktberichten HOOGWOUD Café „DE HOOP" Toneeluitvoering Be weg tot elkander koffiesurrogaat FRISCO L.T.B. HEIL00, Kanaaldijk 17, Muziekschool Th. Schaatsenberg Helderse Volksuniversiteit MEUBELHANDEL GR. OOST 2, HOORN SPANJAARDS MUZIEK- EN INSTRUMENTENHANDEL H U D O R A Stalen kunstschaatsen en Schoonrijders „GAZELLEHUIS" - ALKMAAR Firma Lieve Co. - Vlaardingen P. KUIJPER - MIENT 13 Fa. Theo Groothuizen Zns. childers. En vindt jij mooi?; dat doet me )ok die andere stuk- vast een trouw leze- ;e krant, Roostakje, lar een andere brief, die groeten hoor! 3 ik warempel een Loostakje, dat is ons /at een leuke naam! ooi tekenen van ons c lees daar uit je en vriendin bent van is vast wel een leuk vee. En zitten jrilie i met zijn vijfjes te is gezellig zeg! ,r je mooie tekening, m of die in de krant t zal nog wel even Lfwachten. kje is ook al van de onze T. H. uit H. En aar, ben je al acht een aardige brief ge en je schuilnaam tig. Ik hou erg van t lid worden van de Dat kan hoor. Jullie int toch wel thuis? maar of vader of week de jeugdkrant art of uitknipt. Dat ndinnetjes en vriend- >at is erg makkelijk! je leuke briefje hoor! te nippertje kwam er f van mijn nieuwe B. S. uit C. die zich mt. Ook een mooie re krijgen zo een hele ing! Die Merel dres, nu, dat heb je en hoor Merel. Stuur aar de Redactie van 1 de jeugd aan het de plaats waar je ir Oom Ludo, zelfde mt het altijd terecht ed, dat jullie geen ïke school hebben ir En zeker nog ver l jullie met de bus? log wel eens, hé Me- van school gaat dan laar de naaischool, aed! Dan kun je alle laken, prachtig hoor. ende week hoor, jul- Oom Ludo. DIE PLAATS? iinnetjes en vriendjes krant, zoals ik jullie aan we deze keer op :t te ver hoor, dat is iet de bus en na een rjjden komen we in stadje. Het is er niet als vroeger, toen de r de Oost-Indië-vaar- werd. Je kunt er nog de pakhuizen zien huizen en een heel terk. Daar wordt wel in gemaakt ook, en veel mensen luiste- s zijn smal, en heb- leine winkeltjes. Vele ook nog van die hoge staat zo mooi als er lijnt! Er is ook een in en daar staat een eschilderd Waagge- een gebouw, waar n, zoals stapel skaas ter, gewogen kunnen er is nu geen kaas- Jammer he? zien, dat het hier is geweest. Maar toen et meer over de Zui- werd dit plaatsje zoals ze dat noemen, weer wat beter, er eken en een heel stel :en is verbouwd tot us nu is dat stadje dje meer. Weten jul- r we zijn? Ik zal er len, dat er een fort stad ligt. dat het eet; dat er ook een dat je niet zo heel lerdam af bent. e stad? Dat moeten ns raden, de volgen- k het vertellen. (Adv.) 1 wedden dat hij op nog altijd minstens hij kousen droeg al- i gezicht leek op een paardekop. Het was zinnig gezicht, ïlschap bevond zich Indiaan, luisterende g romantische naam Jan was er nog ie- s door Bunny voor als Cherry. Cherry van een school jon en met een aardig zonderd Piet, maak- Ischap een weinig indruk. Een vierde png van de vracht- grote, armetierige, lie er uitzag of hij d van de zondvloed alf herdershond en at nam niet weg dat zo'n genoegelijke ad. ken je geen manie- roeg Sherry, if zich op zijn ach- eerde met zijn rech- n hipte vervolgens ons allemaal een Toen hij bij Maggie toonde hij eerst on- erbazing en liet zich op de grond vallen, i Cherry schuchter, hart veroverd." (Wordt vervolgd) ZATERDAG 28 JANUARI 1950 PAGINA 5 (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amandus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen.) Vraag. B. H. te E. Altijd meende ik dat de katholie ken leerden dat men mag liegen om daarmede iets goeds te bereiken. Doch onlangs heeft men deze me ning bestreden. Is het dan mis schien zo dat dat de Jesuïten dit alleen leren m.aw. leren de Jesuïten dat men mag liegen om daarmede een goed doel te bereiken? Antwoord. Uw vraag is niet van gisteren en morgen zal ze ook nog wel gesteld worden. Het is de oude vraag of volgens de katholieken het doel de middelen heiligt. Wat moeten we hier nu op antwoorden? Zolang de Katholieke Kerk bestaat en dat is vanaf Christus heeft ze ge leerd dat de leugen een zonde is. Zolang leerde ze met de grootste klem dat wfj nooit en onder geen enkele voorwaarde vrijwillig mogen zondigen. Zelfs wanneer we met een vrijwillige zonde het geluk voor al le mensen blijvend konden bereiken, zouden we die zonde absoluut nooit mogen bedrijven. Zo is de katholie ke leer vanaf het begin tot heden geweest en derhalve verwerpen wjj de stelling dat het doel de midde len heiligt. Maar of dit dan de leer is van de Paters Jesuïten? Wei neen. Zij mogen en willen in dezen niet anders leren dan de Katholieke Kerk. Zij leven volgens regels en constituties die evenals bij elke an dere Orde en congregatie, door de Kerk zijn goedgekeurd. De Kerk keurt deze alleen maar goed wan neer ze afgestemd zijn op de open baring dus op de leer van Jezus Christus. Wij houden hen voor de besten onder ons en zij leren heus niets anders dan de Kerk. Ook bij hen is de leugen om iets goeds te bereiken niet geoorloofd. Trouwens u had beter gedaan uw vraag te bewijzen. Beweringen zijn gemakke lijk! W. K. Vraag. B. T. D. te M.: Wat betekenen de Godsdienstoefeningen van de z.g. Vrije Katholieke Kerk b.v in Leeu warden? Is deze kerk van protes tantse afkomst of van katholieke? Wie zijn daar de oprichters van, en waar stamt deze van af Antwoord: We kunnen eigenlijk zeggen, dat de „Vrije Katholle" e Kerk" nóch katholiek, nóch protestants is. Uiterlijk hebben de godsdienstoefe ningen van de V.K.V. veel overeen komst met de katholieke eredienst maar innerlijk i daar een mijlen groot verschil, een wezenlijk ver schil: zjj zijn slechts nabootsing. 'istorisch is er in zoverre een schakel met de Kath. Kerk, dat een katholiek priester de hand gehad heeft in de stichting der V.K.K. In 1916 werd de V.K.K. esticht door twee anglicaanse priesters, C. W. Leadbeater en J. Wedgwood, die hun wijdingen hadden ontvangen uit de handen van een zekere A. H. Mathew. Deze Mathew, aan wiens toerekenbaarheid waarschijnlijk moet getwijfeld worden, was van huis uit lid van de Schotse Episco pale Kerk; werd in 1875 katholiek en twee jaar ater tot katholiek prieste- gewijd (hier ligt dus de schakel met de Kath Kerk). In 1889 viel hij af van zijn katholiek geloof, en werd daarna in 1908 door de oud-katholieke bisschop Gul tot bisschop gewijd (geldigheid is twijfelachtig), waarna hij zich weer in 1910 afscheidde de oud katholieken en een innig contact opnam met de Theosophische bewe ging, waaruit dan in 1916 de Vrije Katholieke Kerk ontstond. Aller waarschijnlijkst waren de wijdingen die Mathew toediende aan Leadbea ter en We wood niet geldig, zodat oi k dj huidige Priesters" var. de V.K.K. niet geldig gewijd zijii. Zojuist werd reeds gezegd, dat de V.K.K. van heosophische oor sprong isnog enkele woorden hier over. De Theosophie wijsheid over God) is een heropleving van Brahmanistische, Ej-ddlstische en oud-Egyptische levensbeschouwin gen in een min of meer moderne vorm gegoten door Mevr. H. P. Bla- vatsky 1870), en in Nederland vooral bekend geworden door het optreden van Mevr. Anny Besant en de „wereldleraaiKrisjnamoer- ti. Deze pantheïstische levensbe schouwing staat lijnrecht tegenover het Christendom, en heef*" dus nóch met het Kath, licisme, nóch met het 'rotestantisme iets te maken. A. v. S. Vraag. B. T. D. te M.: Wat .s de I.K. O.R. Van welke richting zijn de Godsdienstoefeningen, die door de I.K.O.R. worden uitgezonden? Zijn die een nabootsing van de Kath, Kerk, of zijn die van afgescheiden of protestantse (gewijzigde) vorm? Antivoord De I.K.O.R. is een afkorting van Inter Kerkelijk Overleg in Radio zaken. Hierbij aangesloten zijn de Ned. Herv. Kerk, de Remonstrant se Broederschap, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evange lisch Lutherse Kerk, de Hersteld Lutherse Kerk, de Oud Katholieke Kerk en nog enige kleinere groepe ringen. Niét aangesloten dus de Ka tholieke Kerk, en ook niet de Ge reformeerde en Christelijk Gerefor meerde Kerken. De radio-uitzendin gen van de I.K.O.R. zijn geen ge meenschappelijk godsdienst-oefe ningen, maar zijn telkens eigen kerkelijke uitzendingen, verzorgd door een der aangesloten groeperin gen. Vandaar kan het gebeuren dat men de ene keer beluistert een uitzending van b.v. Oud-katholieken (die veel overeenkomst heeft met een katholieke uitzending), een an dere keer een uitzending van de Hervormden, weer een andere keer die van b.v. Doopsgezinden of Re monstranten. De I.K.O.R. dateert van begin 1946, en is min of meer voorbereid door het werk van de I.K.O. (Inter Kerkelijk Overleg) in de oorlogsjaren. Een djr grote lei ders en oprichters is geweest Ds. Henkels uit Heemstede. Het Secre tariaat van de I.K.O.R. is geves tigd in Hilversum, 's-Gravelandse weg 45. A. v. S. Het gewest Noord-Holland en Utrecht van de KNSB, de Ijsbond Hollands Noorderkwartier, orga niseert, zoals reeds is gemeld, op Zondag 29 Januari een dorpen tocht. De startplaatsen zijn: Zaandam, Hotel de Posthoorn, Purmerend, Hotel de Doelen en Hoorn, Hotel „'t Hof van Holland". Vanuit Zaandam kunnen toch ten gemaakt worden van 40-50-75 km, vanuit Purmerend 50-60 en 85 km, Hoorn 65-90 km. Vanaf Zaandam loopt de klei nere route over de lip, Ilpendam, Pummerend, Neck, Kalf. De grote route over Hp, Ilpendam, Edam, Oosthuizen, Scharwoude (even tueel Hoorn), Avenhorn, Scher- merhorn, Eilandspolder, Jisper- veld, Kalf terug naar Zaandam. Vanaf Purmerend loopt de tocht over Edam, Oosthuizen, Schar woude (eventueel Hoorn), Aven horn, Schermerhorn, Eilandspol der, Jisperveld naar Purmerend. De grotere route over Zaandam, lip en Ilpendam. Vanaf Hoorn gaat de tocht over Avenhorn, Eilandspolder, Jisper veld (de 90 km-tocht over Zaan dam), Edam, Oosthuizen, terug Hoorn. Deze tocht is tevens een jubi- leumtocht van de toerafdeling der NVBHS, die dit jaar 20 jaar be staat. De deelnemers aan de jubi- leumtocht zullen bij volbrenging van de tocht behalve de KNSB- herinneringsmedaille een jubi leummedaille ontvangen van de NVBHS. DE DORPENTOCHT Startplaatsen; HOORN -CHEFMERHOBN 2AANDAM, r-snj' jljV.PELT-P, .ristte, j GEP. KAP.NCM. f 10000.000 -- GEPt C„d- A «O-OW-i RES.900.000. CaÊ„p'or«"'iï—ï!""" financiering Rel/gelden - Onen t ,B"!lenlandSe Wicsel, Bewearnemlno Assurantie. Safeloketten bijkantoor hoorn NIEUWSTRAAT 4 - TELEFOON 4892 bijkantoor alkmaar pietsstraat 20 TEL 2241-2242 Bijna veertienhonderd gulden vol! Als er vandaag nog een flink schepje bovenop wordt gegooid, kunnen we de aalmoe zenier in Ede een bedrag overhandigen, waarin de sympathie van onze lezers overduidelijk tot uiting wordt gebracht. Mogen we deze laatste dag op vele bijdragen rekenen? Gisteren noteerden we van: „lezer" f 2.N.N. f 2.—; „ter ere van de H. Antonius" f 10.P.J.C. f 4.J.H.B. f 2.50; J.K. f 5.—; H.D. f 4.—; P.K. f 2.50; R.B. f 3.—; N.N. f 3.—; H.V.P. f 2.50; A.L. f 1.—; B.P. f 3.—; S. f 2.—; H.M. f 20.—; J.B. f 2.50; T.v.D. f 4.—; N.N. f 5.—; mej. R. f 2.—; C.Z. f 4.—; G.M. f 4.—. Totaal: f 1390.56. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn Spelerijden op Craft GRAFT. IJs en weder dienen de zal het op Graft weer gezellig zijn de komende dagen.'Als eerste programmapunt staat een wed strijd in hardrijden voor ingezete nen. De prijzen bestaan uit f 15. f 10.—, f 5.— en f 2.50. Zaterdag zal er gestreden wor den om spek, rollade, lappen en worst. Inschrijving is opengesteld voor mannen boven de 25 jaar. De animo hiervoor zal wel zeer groot zijn. De eerste prijs bestaat uit 10 pond spek, de tweede uit 2 pond spek en 3 pond rollade, de derde uit 5 pond vet, de vierde uit 3 pond lappen en de vijfde uit 2 worsten Als troostprijs zal nog een „snert- zootje" beschikbaar worden ge steld. Ook deze wedstrijd is voor ingezetenen. Zondagmiddag een wedstrijd in hardrijden voor mannen. Prijzen 25.—, f 15.—, f 7.50 en f 2.50. (Adv.) Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Ger- lacus Petrus Johannes z.v. Sla- man, Wilhelmus Johannes Theo doras en van Schipper, Elisabeth, wonende te Castricum. Bob z.v. Dekker, Jacob en van Ooms, Griet je, wonende te Purmerend, Hoog straat 22. Albertje Elisabeth d.v. Torque, Johannes Baptist en van Demmers, Gerritje, wonende te Purmerend, Hugo de Grootstr. 70. Overleden: Ooms, Dirk, oud 61 jaar, echtgenoot van Gerrits, Jan tien, wonende te Purmerend, Voor uitstraat 149. Butter, Sijtje, oud 77 jaar, wonende te Purmerend, Emmakade 4. Reeds meerdere malen werd de ware filmliefhebber de laatste jaren verrast met een bijzonder product, dat in menig opzicht een verademing betekende in de sleur van middelmatige, onbetekenende films, die week in, week uit, in onze theaters plegen te draaien. Veelal bleken deze aandachttrekkende werken afkomstig uit Engeland, dat sinds de wereldoorlog zo'n belangrijke plaats, althans quantitatief, in de filmwereld is gaan innemen. Films als „Mrs. Miniver", „Brief Encounter", „Oliver Twist'- e.d. staan velen ongetwijfeld nog helder voor de geest, werken, gemaakt door regisseurs, die reeds eerder, en met succes, hun krachten had den beproefd met oorlogsdocumen taires als „Desert Victory" en „True Glory", de laatste van Carol Reed, die reeds eerder de aandacht had getrokken met zijn „Bank Ho liday", die men zich uit de jaren voor de oorlog herinnert. Van deze filmer hebben ook „Odd man out'- (Gejaagd in de nacht) en vooral „Fallen Idol" (Een Kind klaagt aan) grote opgang gemaakt. In het laatste werk, dat zich voor al op het gebied van de kinder psychologie bewoog, bleek Carol Reed te steunen op het zeer sterke scenario van de bekend Engelse romanschrijver Graham Greene, Deze schreef ook het verhaal voor Reed's nieuwste film „The Third Man", die dezer dagen, in tegen woordigheid van de regisseur en diens echtgenote, Pen Ward, in Amsterdam haar première voor Nederland beleefde. Eenvoudig verhaal Het is eigenlijk, een dood-een- voudig verhaal, dit ietwat lugubere maar buitengewoon spannende en menselijke avontuur van de schrij ver Martins, die in Wenen zijn doodgewaande vriend gaat wreken. Na het bijwonen van een begrafe nis, waarvan Martins veronderstelt dat het die van zijn vriend Lime is, begint hij zijn nasporingen en komt daarbij in contact met de politie van de vier verschillende bezetten de mogendheden. Hij raakt ver zeild in de Weense onderwereld en krijgt ook contact met de vriendin van Lime. Als hij, tijdens zijn speurtochten door het verwoeste Wenen onverwachts toch Lime in levenden lijve ontdekt, ziet hij ook, dat zijn vriend een misdadiger is, leider van gangsters en smokke laars, die zich niet ontzien, ge neesmiddelen, voor kinderen be stemd, op de zwarte te brengen. Als dit misdadige werk van Lime hem tegenstaat, tracht hij de vroe gere vriend in handen der politie te spelen en lokt daartoe de gangster in een hinderlaag. De man ontkomt en dan begint een spannende jacht door de Weense riolen, die eindigt met het neerschieten van Lime door Martins, die dan voor de tweede keer op het kerkhof een be grafenis, nu de echte, van Lime bij woont. Goed verfilmd. Naaèt het buitengewoon knappe camerawerk valt in deze film de steeds stijgende spanning, gewekt door een zeer scherpe tekening van karakters en milieu, op, nog be nadrukt door de suggestieve mu ziek van de Hongaar Karas, die het beeld op een uitstekende wijze weet te ondersteunen. Met 'n haast ontstdlende realiteit wordt het ie- dingen" geen!. ven in de verwoeste stad in al haar triestheid en beklemming uitge beeld. Vooral de tochten door het stille, donkere en geheimzinnige Wenen, zijn zo vol dreiging, dat men onwillekeurig de ontknoping van dit drama voelt naderen. Zo is „The Third Man'- een film geworden, zoals men er de laatste tjjd weinig aan kan wijzen, een werk waarin naast de meesterhand van een Reed ook de welbesneden pen van Graham Greene een goede kans heeft gekregen, hetgeen voor de film winst betekent. L.S, Gisterennacht omstreeks 1 uur is op de Rijksstraatweg van Hol ten naar Markelo een personen auto van een taxi-onderneming uit Goor op een stilstaande trai ler van het expeditiebedrijf Be- verdam uit Hengelo gereden Van de zes inzittenden werd de 37-jarige landbouwer J. Vunde- rink uit Markelo nagenoeg op slag gedood. De heer H. Frerik- sen uit Goor werd in zorgwek kende toestand naar een zieken huis te Hengelo overgebracht. NIEUWE BURGEMEESTER VAN HEEMSTEDE Bij K. B. is met ingang van 15 Februari a.s. benoemd tot burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard onder toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemees ter van Olst. Burgerlijke Stand SCHERMERHORN. Geboren: Adrianus Jan, zv Arie Barendregt en Jannetje Jonker. Overleden: Wilhelmina Pot, 65 jr., echt. van Adrianus de Lange; Harmanus de Wit, 91 jr., wedn. v. Aaltje Beets. (Was de ouiiste inwo ner dezer gemeente. Thans oudste Wed. Arendje KrulKos 90 jaar). Ondertrouwd: Jan Oudt 33 jr. uit Oudendijk en Grietje D. Ple vier, 28 jr. alhier. Ingekomen: Siebren Mellema, be lasting-ambtenaar van Zuid- en N. Schermer naar A 19 alhier, p.a. A! Lakeman. Vertrokken: Anne de Haan, van A 39 naar Hennaarderadeel, Oos terend 173; Maria W. Molenaar van A 194 naar Alkmaar. LOOP DER BEVOLKING IN 1949 SCHERMERHORN. Aantal in woners op 31 December '48 594 m„ 580 vr. totaal 1174. Geboren in '49 te Schermerhorn 10 m„ 13 vr. to taal 23; idem ip andere gemeenten I m„ 1 vr„ totaal 2. Ingekomen in 1949 25 m., 25 vr., totaal 50. Overleden in 1949 (tot deze ge meente behorend 5 m., 6 vr., totaal 11. Vertrokken in 1949 28 m.„ 31 vr., totaal 65. Aantal inwoners op 31 December '49: 597 m„ 576 vr., totaal 1173 per sonen. Aantal huwelijken 14. Echtschei- „MOPPIE" OPGEVOERD BI] DE K.A.B. CASTRICUM. De zaal van de heer Roozendaal was overvol, toen de voorzitter van de K.A.B. de heer P. de Vries de aanwezigen 'n har telijk welkom toeriep vooral de le den van de toneelgroep „Meer vreugde kern" en het muzikale en semble Verhagen. Onmiddellijk daarna volgde het Vrolijk toneel spel in 4 bedrijven door Jan Ever- nijn „Moppie". Het dient gezegd te worden dat de bekende regisseur en speler de heer Grientjes met zijn jeugdige groep veel studie van het stuk hadden gemaakt. Er werd voortreffelijk gespeeld. De heer Groentjes die zelf de rol van Lam bert van Epscheuten voor zijn re kening had genomen liet de aan wezigen genieten door ztjn vrolijk en ongedwongen spel. Cesarena zijn vrouw, mevr. Zandbergen, blijkbaar een nieuweling speelde in de aan vang wat te veel gereserveerd. In de volgende bedrijven was haar spel vlotter en rolvast. Eva hun dochter, Gré Lecle speelde de waar dige en verwende dochter des hui zes. Moppie de 15 jarige Annie Zon. neveid, die de titelrol vervulde, bracht een ieder in de juiste stem ming door haar ongedwongen spel, Eddy, een achterneef van de fami lie van Epscheuten, Ton Berler, vertolkt de verloofde van Eva op de juiste wijze, vooral in de soms voor jeugdige spelers moeilijke scène's. Een bijzondere vermelding verdienen de dienstbode Ans Kehl en de huisknecht Lo Spil, twee pracht type's voor dit stuk. Voor de overige spelers niets dan lof. De K.A.B. heeft haar leden we derom een genotvolle avond ver schaft. De leider van de toneel groep kon met genoegen op zijn werk terugzien. Het staat nu reeds vast dat hij met zijn Jeugdige groep voor de K.A.B. nog vele genoege lijke avonden kan geven. DIEFSTAL OUDORP. Bij de heer B. aan de Munnikenweg bij de Pelmolen werden uit diens woning 2 porte- monnaies tezamen inhoudende ongeveer 25 gulden vermist. Daar niets is verbroken vermoedt men dat gebruik is gemaakt van een valse sleutel. De politie is van het feit in kennis gesteld en stelt een onderzoek in. S.V.W.-nieuws HEERHUGOWAARD. Dinsdag 31 Jan. a.s. houdt de R. K. Voet balvereniging S.V.W. een ledenver gadering bij H. Veenboer, des av. om 19,30 uur. Deze vergadering zal niet zo lang duren, want om 20.30 wordt er een testavond gehouden, geleid door enkele heren scheids rechters van de bond. Dit belooft zeer interessant te worden. Om 20.30 uur, dus bij de test avond, zijn ook de leden van D.A.S. hartelijk welkom. K.F.C.-keuringen ALKMAAR. Alkm. Biosc. Thea ter: De strijd in het Rotsgebergte, 14 jaar. (B). Harmonie: Toch schijnt de zon, 14 jaar (B). Victoria: De grote leugen, onbekend. HOORN. Winston Theater: De verstrooide professor. Volw. (C 2) Victoria: Hinderlaag. 18 jaar. (C1) SCHAGEN. Royal; L. O.—L. K. P. 14 jaar. (B). ENKHUIZEN. Munt: Een vrouw uit het volk. 14 jaar. LUTJEBROEK. City: Het meisje van de Veenhoeve, volw. (C 2); De stad des doods, 14 jaar (B). De Rijper IJsclub actief DE RIJP. Donderdagmiddag organiseerde de Rijper IJsclub een wedstrijd in het hardrijden aan de Zuiddijk. 16 deelnemers meldden zich voor de start. Begunstigd door mooi weer en onder veel belang stelling werd deze eerste wedstrijd op het Rijper water verreden. Na een felle en sportieve wedstrijd werden de volgende prijzen be haald: le prijs f 40.J. Portengen uit de IJpolder; 2e prijs f 25.— G. Verdonk, De Rijp; 3e prijs f 10 G. Kieft te Graft en de 4e prijs f 5.N. Hooyberg te De Rijp. De ijswedstrijden ZUID-SCHERMER Donder dagmiddag hadden aan de Zuider vaart ijswedstrijden plaats voor de schooljeugd. De uitslagen waren als volgt: Eerste groep meisjes: 1. R. v. Saase, 2. R. Konijn, 3. J. Pepping. Eerste groep jongens: 1. B. Oud, 2. B. Kaandorp, 3. A. Oud. Tweede groep meisjes: 1. A de Groot, 2. T. Commandeur, 3. J. Klaver. Tweede groep jongens: 1. B. Doornbos, 2. A. Commandeur, 3. M. Groot. Derde groep meisjes: 1. N. Swart, 2. R. Doornbos, 3. A. Pronk. Derde groep jongens: 1. J. Konijn, 2. P. Kaandorp, 3. D. Brouwer. ALKMAAR, 27 Jan. Witlof I 38— 45, II 26—36, rode kool 6.20—11.70, sav. kooi 6.6014, groene kool 7.50 —26.50. spruitkooi I 50—75, II 24— 45. boerenkool 8,5040.50, andijvie 4681, rode bieten 6, winterpeen 5.5011.60, waspeen 3942, uien 3 28.56—35, II 13—26, prei 56—85, soep 7,5013.50, knolsoep 23, goud- reinette 3339, pres. v. Eng. 2441, comt de paris 16. gieser wildeman 1218, winterjan 919. OBDAM 27 Jan. 48000 kg peen B 16.40—19, 'C 11.80—13, 2000 kg bie ten 7.60, 6500 kg Uien 36.5039.30, grove 34.8035.60, 6700 kg rode kooi 9.10, 8500 kg gele kool 11.70—14.90, 1700 kg spruiten 4652. ZWAAG, 27 Jan. Uien 17—36, prei 3465, sav. kool 1033, gele baw. kool 814, rode kooi 612, boerenkool 1828, spraitkol 2581, witlof 2438, breekpeen 7.6011, andijvie 4451, bloemkool 2042, knolselderie A 15, B 13, alicanten 1.371.78, frankenthaler 73, goud- reinette 2750. pres. v. Eng. 21 50, cox orange 2986, jonathan 34 —61, laxton sup. 35, comt. de apris 3761. conference 431.11, doyenne du cornice 681.07, gieser wildeman 1223 winterjan 1418, westlandse louw 1015, emile d'heyst 2873, beurré l'outrieul 4061. ZUIDERKOGGE 27 Jan. Rode kool 6-11.20; Bloemkool 10-27; Witlof I 34-40; II 24-31; Boerenkool 23-27; spruiten 25-40; Krolen 6.30-8.30; Afw. uien 7-27; Uien aanvoer 11000 kg. Grove 37.10; mid. 37.60-38.10; driel. 34; Winterjan 6-16; Cure 10- 39; Gratiool 7-13; Present 17-38; Zoete appels 9-19. N. SCHARWOUDE 28 Jan. 3.000 kg. Peen II 17.60; III 13.70; 13.000 kg. Uien 37.20-39.40; grote 34.80- 36.80; drielingen 3650-37.90; nep 19; 35.000 kg. Rode kool 6.30-12,60 14.000 kg. Gele kool 12.90-18.50; 57.000 kg. Witte kqol 16.20-18.40. PURMEREND, 27 Jan. Witlof 18-39; Bloemkool 12-25; Rode kooi 6-12; Groene kool 17-23; Spruitkooi 26-92; Boerekool 24-46; Andijvie 108-126; Rode Bieten 4-7; Gare Bie ten 8-9; Winterpeen 7-13; Uien 17- 33; Uien Drielingen 14-25; Uien Nep 10-13; Prei 52-79; Bramley Seedling 8-25; Cox Orange Pippin 9-46 Goud- reinette 12-41; Groninger Kroon 5- 16; Jonathan 13-46; Present van En geland 8-41; Zoete Campagner 8- 22; Zoete Winterkroon 12-29; Zoete Ermgaard 8-23; Bonne Louise d' Avranches 10-18; Comtesse de Paris 6-14; Fertilon 12-15; Gieser Wilde man 10-22; Kamperveen 8-16; Pro visie-peer 6-20; St. Germain 4-9; Winterjan 6-18. „ORANJEVERENIGING 1#«" URSEM Op Maandag, 30 Jan. a.s. houdt de Oranjevereniging een algemene ledenvergadering in café Oudejans, des avonds half 8. De agenda bevat belangrijke pun ten. Het aantal leden, dat plm. 700 bedraagt kan opgevoerd worden. Geeft U daarom allen op, die nog geen lid zijt en komt ter vergade ring. De komende Oranjefeesten beloven mooi te worden. Het be stuur heeft grote plannen. (Advertentie) WARMENHUIZEN, 28 Jan. Uien 35.9038.50 grove 35.6036, peen H 15.60—16.60', III 12.60—13.40, gele kool 14, rode kool 6.5015. LANGEDIJK 20.000 kg. Rode kool 6-15; 45.000 kg. Gele kool 8.50- 19.20; 15.000 kg. Witte kool 15.70- 19.70; 12.000 kg. Uien 38.40-39.20; grof 36.20-37; 140 kg. Witlof I 34; Witlof II 19.- Betonnen boerderijen in de Noord-Oost-polder EMMELOORD Deze maand is de N.V. Schokbeton begonnen met het bouwen van de tweede partij betonnen boerderijen in de Noord- Oostpolder, in totaal 48 stuks. De ze 48 worden in twee verschillen de types gebouwd. Er zijn reeds 123 betonnen boerderijen gereed. De bouw geschiedt geheel onder toezicht van de directie van de Wieringermeer (Noord-Oostpolder Werken). Bij elke betonnen boer derij wordt ook een stenen woon huis gebouwd. op ZONDAG 29 Januari door het bekende R.K. Gezelschap „DE YPELAARS" uit Wie- ringen. Opgevoerd zal worden: dramatisch toneelspel in 4 bedrijven. Een pracht program ma en is reeds niet buitengewoon succes opgevoerd. Beneden 16 jaar geen toegang. Aanvang 7.30 u. NA AFLOOP BAL! Beleefd aanbevelend, J. KREUK Koopt nu KOORN's uitstekend Neem 1/3 KOFFIESURROGAAT „FRISCO" en 2/3 KOORN's KOFFIE Slechts zeer kort laten trekken, hete melk bij schenken, iets meer dan gewoonlijk en U proeft vrijwel geen verschil met enkel koffie, maar Uw koffievoorraad is een derde groter voor beduidend lager prijs, want Fr'lKm" k°s' slechts 35 ct. per halfpondspakje en wordt reeds dagelijks door duizen- Overal verkrijgbaar. den gebruikt. roept sollicitanten op voor de functie var welke tevens smidswerk moet kunnen verrichten en electro-technisch geschoold zijn. Brieven uitsluitend te richten aan Postbus 42 te Alkmaar, onder opgave van bijzonderheden. CORNELIS DITOSTRAAT - HOEK SINGEL DEN HELDER PIANO, ORGEL, ACCORDEON, THEORIE Het AMSTERDAMS TONEELGEZELSCHAP speelt onder regie van LOUIS SAALBORN, in TIVOLI op Donderdag 2 Februari a.s. Aanvang 8 nur. Kaarten a f 1.bij de Boekhandelaren Boender maker, Bos, Schreuder en Spruijt en op Singel 53. Plaatsbespreken: Woensdag 1 Februari aan de zaal van 44.30 voor de begunstigers groep B; van 4.305.00 uur: groep C; van 5.005.30 groep A en van 5.306.00 uur voor niet-begunstigers. AANGEBODEN: Diverse meubilaire goederen, waaronder: Dressoirs f 57.50, Buffetten f 27.50, Kasten f 17.50, 6 stoelen f 42.50, Tafels vanaf f 3.50 tot f 25.losse stoelen en fauteulis vanaf f 4.50, 1- en 2-pers. ledikanten met spiraal vanaf f 12.50, Schud- en Bedstellen vanaf f 32.50, 2 Fauteuils en 4 stoelen, zwaar eiken, f 87.50, dito Clubstel f 147.50 Schrijfbureau vlak f 47.50, losse Clubs f 17.50, Karpetten grote mt. f 87.50, lange lederen Dames- jas f 57.50, Mantel f 25.complete Huiskamers I f 187.50, Theekastjes f 12.50, Divans met kleed f 42.50, 2 stalen Clubs verchroomd f 95.Haar den en Kachels vanaf f 12.Schaatsen f 2.en diverse andere goederen tegen lage prijzen. Ruime keuze. Vraagt tevens prijs voor het repareren en bekleden van Uw meubelen. Wij zijn kopers van gehele inboedels en diverse goederen. Beleefd aanbevelend, Telefoon 4529. DE GROOTSTE IS VOOR ONS NIET TE GROOT TELEFOON 4243 K 2290 KOORSTR. 17 - ALKMAAR - TEL. 3483 WIJ STEMMEN EN REPAREREN vakkundig en billijk Kerkorgels, piano's, orgels, accordeon enz. VRAAGT VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN. met stalen voetplaten TELEF. 2814 Wat is Lieve's Bloedpoeder voor Uw vee 1. Het bevordert de maag- en darmafscheiding, waardoor een snellere en dus grotere productie van melk of vlees plaats vindt. 2. Het verwijdert ogenblikkelijk alle schadelijke afvalproducten, waardoor de dieren gezonder en sterker blijven. Proefpakket van 5 kg. f 9. Agent: S. Hoedjes, Baansingel 37a, Alkmaar heeft zijn Schoenmakerij OPGEHEVEN. VOETVERZORGING PEDICURE WORDT OP DEZELFDE VOET VOORTGEZET. VOOR WINKELS EN ZAKEN 75 cent per Kg. voor parket en linoleum 25 cent per Kg. voor honten vloeren GEEN STOFBOEL GEEN GEWRIJF Verdronkenoord 103 - Tel. 3463 - Platte Stenenbrug verlaat onze werkplaats of U moet ervan kunnen zeggen: „Ja dat kan je zien, dat komt bij Stavenuiter vandaan". En in prijs maakt het toch niet zo'n groot verschil met gewone fabrieksmeubelen, omdat Goed en niet te duur, bij STAVENUITER samen gaat. (De meest gerenommeerde Meubelzaak voor Alkmaar en Omgeving). RITSEVOORT 17 - TEL. 3448

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5