DE JEUGD OP HET IJS in sportieve kamp Burgemeester Bosma gaat 15 Februari naar Limmen Lood gestolen van dak op de Kapel kerk PUROL IJs op straat Tegenstrijdige verklaringen voor de rechtbank ALKMAAR EN OMSTREKEN Koper van koe bedrogen Gladde wegen Mandoline-orkest ..De Tokkelaars Gecostumeerde ijswedstrijd Floralia 60 jaar Dief struikelde over vuilnisvat Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAC 1 FEBRUARI 1950 ALKMAAR De schaatswed strijden van de katholieke school jeugd die gisterenmiddag verreden werden op de twee grachtvakken tossen Ritsevoort en Zilverstraat dreigden door de formidable weer omslag te mislukken, doch werden dank zij veel medewerking van Burgemeester en Openbare Werken en van de Commissaris van Politie en het onderwijzend personeel 'n groot succes. 'it Zusterhuis van de Eerwaarde Zusters fungeerde als moederschip en Moeder Overste verdient wel 'n bijzonder woord van dank voor deze prettige, gezellige, onmisbare steun. Al met ai een 500 deelne mers plaatsten de commissie wel voor 'n zware taak. maar om half vijf zaten alle juryleden, de Eerw. Broeders, onderwijzers en onderwij zeressen aan een heerlijke beker chocolademelk op het moederschip. Ho was toch 'n prettige middag en een feest voor de jeugd geweest. Wat de wedstrijden zelf betreft werden de verschillende nummers vlot afgewerkt, hoewel 't in de groep der 9 en 10-jarigen wel even haperde aan de start. De beide igrot.e groepen liepen vlotter van stapel zowel bij de jongens als de meisjes. En hier volgen dan de prijswin naars: Groep I 1910 jaarl meisjes 1ste prijs Henny Droge; 2 Luus Berk hout.' 3 Annie Groot; 4 Marianne Keizer; 5 Gfeetje Swart. Groep II (11—12 jaar) le prijs Annv Vis; 2 Afra van Wonderen: 3 Riet Huting; 4 Gré de Boer; 5 Bea Obdam; 6 Inneke Aalbers. C. W. uit Schamagoutum, een veehandelaar, die onder zijn colle ga's als een onbetrouwbaar man be leend staat, had op de voorjaarsvee markt te Alkmaar, op 20 April van het vorig jaar, 'n koe verkocht aan zekere B. uit N.-Beemster en bjj die verkoop de koper bedrogen. W. lïad de koe ten onrechte verkocht als een drachtige koe, die hij op zijn beurt zou hebben gekocht van M. uit Heiloo. De koe was echter niet van M. gekocht en bleek ook niet drachtig te zijn. Voor dit bedrog eiste de officier van justitie bij de meervoudige ka mer van de Alkmaarse arrondisse mentsrechtbank Mr. C. J. V. M-eischkp tegen W„ die reeds acht maal veroordeeld is, 4 maanden ge vangenisstraf. De president, Mr A. D. van Regteren Altena, zal over 14 dagen uitspraak doen. Dezelfde G. W. had, toen hij een ambtelijk bevel had gekregen om met zijn auto tc stoppen, daaraan niet vol daan. Hiervoor eiste de officier 2 maanden gevangenisstraf. Ook in deze zaak zal over 14 dagen uit spraak worden gedaan. Van Meineed beschuldigde verdachte uit detentie ontsla gen. Vervolgens stond voor de meer voudige kamer terecht de echtge note van G. S„ mej. E. J I. M. I. die ervan werd beschuldigd, in een civiele rechtszaak, een echtschei ding betreffend, voor de rechter commissaris. een meineed te heb ben afgelegd. Deswege was deze vrouw gedeti neerd. Haar verklaring en die van een getuige k décharge waren lijn recht in tegenspraak met de verkla ringen van enkele getuigen S. charge. De vrouw bleef erbij zich niet aan een meineed te hebben schul dig te hebben gemaakt. Voor het horen van enkele andere getuigen werd de zaak aangehou den. Mr. G. van Hilten, de verde diger van verdachte, diende een verzoek om in vrijheidstelling van zijn cliënt in, hetgeen door de rechtbank, na enige tijd van beraad werd toegewezen. De rechtbank vond geen termen aanwezig de de tentie van verdachte te verlengen, zodat zij in vrijheid werd gesteld. PROF. Dr. C. C. DE LANGE OVERLEDEN ALKMAAR. De bekende kin derarts en oud-professor aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, mej. prof. dr. Cornelia C. de Lange, is Maandag op 78-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. Prof. dr. De- Lange, die Alkmaarse van geboorte was, liet van haar kant verschillende wetenschappe lijke publicaties verschijnen. Zij was 18 jaar lang de plaatsvervang ster van de geneesheer-directeur van het Emma-Kinderziekcnhuis te Amsterdam. Prof. de Lange doceerde Kinder geneeskunde. MUZIEKAVOND K.J.M.V. ALKMAAR K.J.M.V.-ers, de dooi heeft zijn intrede gedaan en vanavond kunnen wij de schaatsen niet onder binden. Helaasmaar toch, vanavond hoeven wij ons niet te vervelen, want twee van onze eigen leden zullen ons een muziek programma aanbieden van uitste kend gehalte. En het programma biedt voor elk wat wils. Henk Lansen verzorgt het theoretisch gedeelte in een be knopte uiteenzetting over muziek, het ontstaan en de groei hiervan, waarna Joop Groen op de hem ci'gen wijze de theorie met de prac- tijk zal bewijzen. De onlangs gehouden enquête heeft bewezen dat de belangstelling voor dit programma zeer groot is. Komt dus allen, zonder mankeren, en ook alle belangstellenden; zij verdienen een groot gehoor, zowel om wat zij u zullen bieden, alsook om de zorg die zij er aan hebben besteed. Mag ik jullie er tegelijk nog eens met nadruk aan herinneren dat vanavond voor het laatst de kaar ten voor het K.J.M.V.-bal van vol gende week Woensdag. moeten worden besteld! Het belooft heel wat te worden, dus zorg dat 3e er bij bent!! Groep III (1314 jaar) Tiny Hu ting; 2 Luus Berger; 3 Riet Koeck- hoven; 4 Op de Weegh. Groep I (9—10 jaar) jongens. 1ste prijs Rudie Rietveld; 2 Jaap Hil- brand; 3 Wim Kunst; 4 Piet Jong; 5 J. Ploris. Groep II (1112 jaar) lst.e prijs Hein Kops; 2 Gerard de Nijs; 3 Kees de Boer; 4 Harry Huibers; 5 Bibo; 6 Th. de Nijs. Groep III (1314) lstp prijs Zon neveld; 2 Zomerdijk: 3 Jac. Spaans; 4 Ko Wagemaker: 5 Nico Stuifber gen; 6 Smit. Rest ons nog een bijzonder woord van dank aan de schenkers der prijzen waarvan wij ö.a, wel mo gen noemen: V. en D„ de Kofa. fa. Otto van Os. Stierhnut, Merwijk Nijpels. E. H. Hofstede en last but not least 'n fijn fruitbakje van de firma Wester uit de Koorstraat. SPOORWEGEN IN DE WAR De laatste dag van Januari zal ons lang heugen. De weersom standigheden waren van dien aard, dat dooi en vorst een strijd lever den. °m de heerschappij; uit het Westen kwam een gebied van lage druk met neerslag-ontwikkeling naar ons land, waardoor het in het Westen af en toe motregende, welke regen zich onmiddellijk in ijs om zette. Vanuit, het Oosten probeerde een gebied van hoge luchtdruk en kou eveneens ons land te overstro men, met het gevolg, dat de wegen spoedig gladde ijsbanen waren, waarop het gevaarlijk was zich te bewegen. De Spoorwegen waren tengevol ge van de weersomstandigheden danig in de war. De reizigers uit Haarlem en Velsen. richting Alk maar moesten daar bijna drie kwar tier wachten, alvorens een trein, richting Alkmaar arriveerde. In Alkmaar wachtte de reizigers een andere onaangename verras sing; het Stationsplein was spiegel glad en geen fietser waagde zich op zijn karretje; het zag er naar uit. dat er heel de dag niets gedaan was aan strooien van zand of zout; wij stelden ons in de loop van de avond in verbinding met Gemeente werken, waarvan de directeur ons mededeelde, dat er geen bijhouden aan was. Heel de dag was men be zig geweest met het, strooien van zand en zout, doch telkens weer kreeg de ijzel op het wegdek de overhand. Wij herinneren met klem aan de politieverordening, volgens welke ieder burger verplicht is voor zijn woning op het voetpad zand of as te strooien. Toen wij gister avond de ambtswoning van de burgemeester passeerden, troffen wij hem juist aan, terwijl hij bezig was het pad voor zijn woning be gaanbaar te maken; moge ieder dit voorbeeld volgen, dat zal veel ongelukken voorkomen. WIT GELE KRUIS ALKMAAR Door de zuster van de R.K. Ver. Het Wit-Gele Kruis afd. Alkmaar zijn gedurende het jaar 1949 aan ziekenverpleging, zgn. wijkverpleging in totaal 6272 bezoeken afgelegd alsmede 467 con- tróle-bezoelcen T.B.C. Aan de kraamverzorging werden door hen in voornoemd tijdvak 1734 verplegingsbezoeken gewijd als mede 567 controle-bezoeken afge legd. ALKMAAR Dait de belang stelling voor deze openbare uitvoe ring van dit Mandoline ensemble niet zo bijster groot was, zal wel moeten worden toegeschreven aan de gladde en dus moeilijk begaan bare wegen. Toch waren er nog enkele enthousiastelingen zelfs van Bergen komen lopen. Het program ma was samengesteld uit een meer serieus concertgedeelte en na de pauze stond alles meer in het teken van het amusement Heit mandoline orkest o.l.v. Wim Haanraadts speelde een viertal nummers waarvan we speciaal als goed "-soeeld willen memoreren, een Elégie van Maciocchi en de St. Caecilia Gavotte van Ganker. Het Orkest bleek weer vooruit gegaan te zijn en goed samenspel en nuan cering vielen te constateren. De be kende Ouverture „Benvenuto" van J. Kok. welke de laatste tijd nog al eens gespeeld wordt had zeer te waarderen momenten, naast «enkele wat zwakke ogenblikjes. Over de totaal indruk kan men tevreden zijn. Hierna kwamen op het toneel de „Jonge Tokkelaars", wij telden er ..zes" met een drietal eenvoudige stukjes o.a. de Parade der tinnen soldaatjes van Jessel had men van het publiek veel bijval in ontvangst te nemen. De heer Ries de Hilster uit Hilversum kwam ons de Gitaar als solo instrument laten horen. Vooraf gaf hij een beknopt over zicht van de ontwikkeling van het instrument. Meif. enkele eenvoudige stukken geschreven door beroemde Gitaarvirtuozen had hij veel succes. Met een komische muzikale scheits werd het z.g. concert gedeel te besloten. Na de pauze „Wij vliegen, tokke len en zingen, een vlot amusements non-stop programma, in de trant zoals dat ook wel door de radio ge hoord kan worden. Het groot aantal medewerkenden te vermelden zou wait te ver voeren, maar allen had den veel applaus in ontvangst te nemen. Hoewel de „Tokkelaars" op een geslaagde avond kunnen terug zien. willen we voor de toekomst nog het. volgende adviseren: Hoe zeer ook amusement te waarderen is, laat uw Concertavond niet te veel heiti karakter van revue of ca baret krijgen. Probeer in de toe komst het uitsluitend op concert- webk aan te houden, dit verhoogt, de standing van het ensemble. Reeds in meerdere gevallen hebben we geconstateerd, dat. dit door het publiek ten zeerste op prijs wordt gesteld. W. SCHREURS Tuinderij verkocht ALKMAAR. Ten overstaan van notaris Mr. C. J. de Lange te Alkmaar werd in café Schermer- horn aan het Waagplein openbaar verkocht het tuindersbedrjjf aan de Reekerdijk te Huiswaard onder Alkmaar. Bij opbod werd het be drijf in drie percelen geveild; woon huis, erf en druivenserre kregen een bod van f 5500.bouwland en schuur kregen een bod van f 640. terwijl op de tuingrond, boomgaard druiven en perziken-serre een bod van f 4710.werd gedaan. Op de gehele combinatie werd f 10900. geboden. Na afslag werd de heer J. Beers te Zwaagdijk eigenaar voor de som van f 11.000. ALKMAAR. Evenals in vele andere plaatsen begon het gisteren middag rond twaalf uur in Alkmaar en omgeving te regenen met het ge volg, dat de straten spiegelglad werden en het verkeer voor een groot deel werd lamgelegd. De Naco moest haar diensten in de middag staken, alleen de Ber gerbus zette de strijd tegen de gladheid nog voort. Op de hoofdwe gen werd door Openbare Werken direct zand gestrooid, doch aleer men de eerste ronde met de zand auto had gemaakt, was een deel van het wegennet weer met ijsregen overdekt. Vooral in de buitenwij ken waren de straten vrijwel onbe gaanbaar. Het voorbeeld van de enkelingen, die as of zand strooiden ten gerieve van de voetgangers, werd helaas door slechts weinigen gevolgd, zodat tot laat in de middag de buitenwijken een ijsbaan gelijk bleef. Ook de bezorging v. ons blad ondervond van deze toestand ern stige hinder. BURGER IJSCLUB WEER IN ACTIE Het was gisteravond op de Oude gracht, ondanks het regenachtige weer en de gevaarlijke gladheid op de weg toch nog een hele drukte bij het IJsfestijn, dat de Burger IJs club op het sterke ijs van de Oude gracht, gelegen tussen de Ridder straat en de Brillesteeg. organi seerde. Het was niet zozeer tot eigen ge noegen, al hadden vele deelnemers kennelijk zeer veel plezier in de rol, die zij speelden, dat de leden van de Burger IJsclub zich de beslomme ringen van de regeling van dit ge costumeerde ijsfeest opgelegd, als- wel het idee, met de verkregen winsten anderen te helpen. Want de Burger IJsclub is een liefdadige instelling gegroeid uit de noden van het verleden. Om zeven uur trok een fleurige stoet van rijders en rijdsters vanaf het café Centraal in optocht naar de Oude gracht, waar zeer vele kijklustigen zich reeds verzameld hadden om van het kostelijke schouwspel te genieten. De gemeen te had voor 'n feestelijke verlichting in de vorm van een aantal electri- sche kronen gezorgd en aan vlag gen was er geen gebrek. De prijsuitreiking in Café Cen traal trok eveneens vele kijkers. Hinderniswedstrrjd1. Koelman; 2. Ros; 3. Impink; 4. Teenig; 5. J. v. d. Pol. De snelheidsrace werd gewonnen door Jongeneel, Berkhouwer Jr. Homan, Impink. De prijzen beston den uit dekens, kledingstukken en levensmiddelen. Dertig jaar „De Banaan" ALKMAAR Gisterenavond hingen dubbele trossen oranje licht aan een winkel op de Laat, dubbe le trossen, omdat zij in het spiegel gladde wegdek weerspiegeld wer den. Zo maakten zij het aanzien van „de Banaan", de bekende groenten- en fruitzaak van de heer J. van der Pol, dubbel feestelijk. Extra verzorgde etalages, een win kel vol bloemen en vrolijke gezich ten van de familie van der Pol be wezen dat het ook inderdaad feest was daar in „de Banaan". De zaak bestaat vandaag n.l. 30 jaar en zo'n jubileumdag is wel degelijk vie- renswaardig, temeer omdat het 25- jarig jubileum door oorlogsomstan digheden maar heel bescheiden in intieme kring kon worden gevierd. De heer v. d. Pol begon zijn zaak in het, pand, waar nu kapper van Merwijk woont. 5 Jaar heeft hij daar gewinkeld, daarna kwam hij in het pand waar de winkel thans 25 jaar is gevestigd. De zaak is in de loop der jaren natuurlijk w.at uitgebreid en dat is een goed teken. De heer en mevr. v. d. Pol heb ben dan ook niet te klagen, zij zijn beiden gezond en vol frisse hoop voor de toekomst. Met hen is dat hun zoon die in de zaak van zijn ouders zijn levensbestemming hoopt te hebben gevonden. Vandaag zul len er c'e hele dag warme, vers ge brande pinda's te krijgen zijn. Dat is de jubileum-attractie, die dus geheel in de stijl blijft. Onze hartelijke gelukwensen bij dit 30-jarig jubileum. NACO-BUS VAN DE DI|K Gistermiddag geraakte een der bussen van de S-dienst der NACO, rijdende tussen Alkmaar en Me- démblik, onder de gemeente Heer- hugowaard op de Huigendijk aan 't glijden en raakte van de berm van de weg af. Er deden zich onder de 42 passagiers gelukkig geen onge vallen voor en met behulp van een sleep heeft men de bus weer op de weg kunnen krijgen. Voor zover ons bekend is, is dit het enige mal heur, dat de Naco-bussen in ons rayon is overkomen, dank zij de tijdig gnomen maatregel, gedurende de gladheid hét busverkeer stil te leggen. OUD-BURGEMEESTER ERIKS OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is de heer H. S. Eriks, oud-burgemeester en tevens ook de laatste van de ge meente Petten op 73 j. leeftijd overleden. Hij volgde in 1917 zijn vader in deze functie op. De heer Eriks was een geziene figuur en hij heeft een werkzaam aandeel gehad in hot, organisatie- leven ter plaatse. Vrijdagmiddag 2 uur vindt de bijzetting van het stoffelijk overschot plaats in het familiegraf TONEEL- EN MUZIEK- JUBILEUM EGMOND a. d. HOEP. In Fe bruari a.s. vieren zowel de toneel vereniging „Internos" als de mu ziekvereniging „Lamoraal van Eg- mond" hun 15-jarig bestaan. Om dat de samenwerking tussen beide verenigingen steeds goed is ge weest, maar vooral ook omdat een toneel- en muziekvereniging heel gemakkelijk te combineren valt. is besloten het jubileum gelijktijdig te vieren. Donderdag. 16 Februari a.s. en Zaterdag 18 Februari a.s. zullen beide verenigingen uitvoeringen ge ven, uitsluitend, bestemd voor ge nodigden. Wie daartoe behoren zul len rechtstreeks thuis uitnodigings kaarten ontvangen. Zondag 19 Fe bruari houdt de Lamoraal na de Hoogmis een muzikale rondgang. Des namiddags drie uur houden de besturen van genoemde verenigin gen met de thans in functie zijnde directeur en regisseur receptie in de zaal v*i Tm, den Houdijker alhiev Uitvoering voor nietr genodigden. In tegenstelling tot de uitvoerin gen voor genodigden, die entree- vrij zijn, zal voor de Zondagse uit voering wel entree- geheven worden. Kaarten voor deze Zondagse uit voering zijn verkrijgbaar tijdens de plaatsbespreking na de Hoogmis en bij de heer W. Zoon t.o. de R.K. Kerk. De 3 avonden vangen aan 19.15 uur en worden alle drie met een gezellig bal besloten. Met ingang van 15 Februari a.s. is benoemd tot Burgemeester van de gemeente Limmen, de heer S. H. j. Bosma, thans burgemeester te Oude Niedorp. Burgemeester Bosma is thans 48 jaar oud, gehuwd en heeft 3 kin deren. Hij werd op 15 December 1938 benoemd tot Burgemeester van Oude Niedorp, doch was voordien, van 1 April 1934 af gemeentesecre taris van Kloosterburen, in het noorden van de Provincie Gronin gen. Hij is echter zijn ambtelijke loopbaan begonnen te Bovenkar- spel, waar hij vele jaren de functie van 1ste ambtenaar vervulde. Kort na de benoeming van Bur gemeester Bosma te Oude Niedorp volgde de mobilisatie en daarop de oorlog met al de narigheden van dien. Op 3 Januari 1944 werden de eisen van de bezeitters te gortig en Burgemeester Bosma verdween voor de duur van 16 maanden van het ambtelijke toneel om als on derduiker de Duitsers de voet de gelijk dwars te kunnen zetten. Op de morgen van bevrijdingsdag was hij echter weer present om het roer van het gemeenteschip in handen te nemen. Hij werd méteen belast met de waarneming Van het Bur gemeestersambt van Nieuwe Nie dorp en Winkel, waarvan de eerste ruim 16 maanden tot de komst van Burgemeester Baken, en de laatste slechts een maand duurde. Op het ogenblik is Burgemeester Bosma voorzitter van de vereniging voor Gezinszorg, welke ruim een jaar geleden door hem werd opge richt. Deze vereniging omvat liefst 7 gemeenten t.w. Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp. Heerhugowaard, Oudorp, Langedijk. Warmenhuizen, Harenkarspel met de daarin liggen de 11) Parochie's. heeflt 7 gezinsver zorgsters en 6 gezinshulpen in dienst en bloeit in elk opzicht voor treffelijk, mede dank zij het feilt dat zij door alle betrokken gemeen ten wordt gesubOTSieerd. Verder is hij voorzitter van de Statenkring van de Kath. Volkspartij, bestuurv- lid van de Riikskieskring. Dijkgraaf van de WOL-Polder nabij Oude Niedorp, hoofdingeland van de Uitwaterende Sluizen van Kenne- merland en Westfriesland, secreta ris van de Vereniging van Burge meesters en Secretarissen in Hol lands Noorderkwartier; en voorzit ter van de R.K. Landdag. Op 25 Febr. a.s. zou hij nog een lezing voor de Vereniging van R.K. Ge meenteraadsleden houden over zijn dierbaarste sociale werk: Gezins zorg. Burgemeester Bosma is zeer ver heugd over zijn benoeming, die een prachtige promotie inhoudt. Lim men is een heel mooie gemeente meit een overwegend katholieke bevolking. Burgemeester meent zelfs dat er 7 R.K. raadsleden zijn, doch het kunnen, er ook 6 met 1 V.V.D.-er zijn. Hoewel hij uiteraard nog niet in de gelegenheid was daar te komen kennismaken, heeft hij goede hoop op een prettige sa menwerking met wethouders, raadsleden en amfotenairen. Van deze laatste zal hij als gemeente secretaris tevens corpsaanvoerder zijn. Limmen heeft een goed raadhuis en een mooie Burgemeesters ambts woning. Deze zal hij uiteraard nog niet kunnen betrekken, omdat Bur gemeester Nieuwenhuizen. de man die de meeste jaren van Burge meester van al zijn collega's in Noordholland heeft volgemaakt. en daarom recht h"pft op de Eretitel „Nestor van de Burgemeesters" nog steeds een woning zoekt in de om- geving^van Heiloo, waar hij van zijn welverdiend pensioen hoopt te kunnen genieten. Maar Burgemees ter Bosma wil nog best een paar maanden in zijn prettige woning te Oude Niedorp vertoeven, en nu midden in diit wintergetij is hij op verhuizen nog allerminst gechar meerd. .Trouwens die woninskwes- tie. zal naast de zorg voor Bloem bollenteelt en Middenstand ook in Limmen wel een van zijn zorgen kinderen zijn, omdat daar nog 35 woningzoekenden en nog 45 in- woonsevallen om een oplossing roe pen. Er is dus werk aan de winkel Maar Burgemeester Bosma is vol goede moed Voor de Meervoudie Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank werd gistermorgen de strafzaak behandeld tegen de twee Alkmaarse jongelieden, die er van beschuldigd worden, een partij lood die ze van het dak van de Kapel- kerk hebben gesneden, te hebben gestolen en verkocht. Beiden wonen te Alkmaar. Een van beiden, de jongste, de 20-jarige M. A. L. bekende het hem ten laste gelegde, de ander, de vijf jaar oudere J. L., ontkende iets met de looddiefstal te maken te hebben gehad. Hij zou alleen maar zijn medewerking hebben verleend bij de verkoop van het gestolen goed, waarvan hij niet had vermoed dat het inderdaad gestolen goed was. De jongste verdachte vertelde het verhaal van de diefstal. Hij zou met zijn medeverdachte, bij de in ham naast de bierkelder op het Verdronkenoord, bij de Kapelkerk zijn aangekomen. Daar had hij een zak en een mes van J. L. gekregen en was oP het dak van de kerk ge klommen, waar hij het lood had losgesneden en in de zak gedaan. J. L. had op de begane grond op hem gewacht. Na de diefstal had J. L. de zak lood mee naar huis genomen. Verdachte zelf had een andere weg genomen. Samen had den ze daags daarna het lood ver kocht bij van B. Een tweede maal waren zij weer samen er op uit ge trokken en hadden zij weer op het dak van de kerk een looddiefstal gepleegd ongeveer op dezelfde wij ze als de eerste maal. Het initiatief tot de diefstallen was uitgegaan van J- L. De opbrengst van de ver koop van het gestolen lood, dat de daders de tweede maal bij de op koper v. d. K. verkochten, zou tus sen de beide dieven zijn verdeeld. J. L. gaf echter een geheel an dere lezing van het geval. Volgens hem zou M. L. op de middag van de dag van de diefstal bij hem thuis zijn gekomen om hem te vra gen een partijtje handel voor hem te verkopen. J. L. had toegestemd en 's avonds was M, L. bij hem ge komen met de zak lood, die het tweetal de volgende aan v. d. K. verkocht. J. L. zou niet de helft van de opbrengst hebben ontvangen docht slechts een gering gedeelte, het deel dat hem toekwam omdat erbij de verkochte partij ook ijzer was van J. L. zelf. Voor zijn hulp bij de verkoop van het lood zou J. L. geen cent hebben ontvangen, omdat M. L. hem ook wel eens had geholpen. J. L. zou dus niet alleen niet bij de diefstal tegenwoordig zijn geweest, maar daar zelfs niets van geweten hebben. De jongste verdachte die reeds eerder een tijd in de jeugdgevan genis heeft moeten doorbrengen, beriep zich tot zijn verweer op zijn menselijke zwakheid, geaccentu eerd door het feit dat verd. uit een gezin van 13 leden stamt, waarvan de vader werkloos is, op het mo ment van de diefstal geen werk had en ook niet via de arbeidsbeurs werk kon vinden. Tegen hem eiste de Officier van Justitie, mr. C. J. V. Meischke. een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van voorarrest. Verdachte's verdediger, mr. Thijs, legde de nadruk op de samenwer king der twee looddieven en op het feit dat het initiatief tot de diefstal van de oudste der verdach ten was uitgegaan. Pleiter wees op het gunstige gedrag van verdachte na diens ontslag uit de jeugdge- vangenis in '48, tot het moment waarop J. L. in zijn leven kwam. Pleiter vroeg de rechtbank reke ning te houden met de omstandig heden van dit misdrijf menselij ke zwakte, werkloosheid en betrek kelijk geringe schade en ver zocht de rechter rekening te hou den met verdachte's toekomst. Daarom vroeg hij voor M. L. een zo kort mogelijke straf. De tweede verdachte J. L. bleei zijn aandeel in de diefstal ontken nen. Hij zou alleen het lood mee hebben verkocht. De jongste verdachte, als getuige gehoord, hield echter, thans onder ede, zijn lezing van het geval vol. De president trachjtte verdachte te bewegen, zijn halsstarrige hou ding te laten varen en op zijn ver klaringen terug te komen. Ver dachte echter verklaarde te moeten ontkennen en dat zelfs onder ede te willen doen. Getuige O. verklaarde bij de kapelkerk twee jongelieden te hebben gezien, op een avond, op welke avond herinnerde hij zich RAADSVERGADERING KOEDIJK Maandagavond kwam de gemeen teraad van Koedijk voor het eerst in 't nieuwe jaar bijeen onder voor zitterschap van burgemeester C. J, Schellinger, die de vergadering opende met een citaat uit de Max Havelaar van Multatuli. In zijn overzicht van het afgelopen jaar vermeldde de voorzitter de bouw van nieuwe woningen, de electrici- teitsvoorziening en de verbetering van de straatverlichting. Boven dien is in het voorbije jaar het be sluit gevallen tot het bouwen van een nieuwe school. Op een verzoek van de R.K. Bond „Voor het Gezin" om het vermenig- vuldigingscijfer voor het school geld niet hoger te stellen dan 1 en om reductie in te voeren op het schoolgeld, wanneer meer dan één kind uit een gezin de school be zoekt, werd door de raad op voor stel van B. en W. afwijzend be schikt. Er was een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van de woning van K. de Geus, Kanaal dijk 267, om die met het 't vorig jaar aangekochte postkantoor, te bestemmen tot een tehuis voor ou den van dagen. Na langdurige dis cussie, waarbij van de rechterzijde financiële bezwaren werden geop perd, werd dit voorstel aangeno men. Een wijziging van de ge meentebegroting 1950 werd vastge steld. De raad ging accoord met de onteigening van enige percelen in verband met het uitbreidingsplan. Nadat vervolgens de gemeente rekening over 1948 en een wijzi ging van de gemeentebegroting 1949 waren aangeboden, sloot de burgemeester de vergadering, die -uim twee uur had geduurd. niet meer. Hij meende dat een van die twee, die met een zak op zijn rug vlak langs hem was gelopen, wel op J. L. heeft geleken. Of het J. L. is geweest,, kon hij niet met volledige zekerheid zeggen omdat het donker was, toen hij de jongen zag. Mej. S„ die in hetzelfde huis woont als verd. J. L„ bevestigde de verklaringen van deze verdach te in zoverre dat ze onder ede ver klaarde, dat M. L. vóór de avond van de diefstal bij J. L. gekomen was om hem te vragen wat handel voor hem (M. L.) te verkopen. De officier van justitie nam aan, dat J. L., die reeds enige malen veroordeeld is, de diefstal samen met M. L. heeft gepleegd. Zijn ver klaringen leken hem niethoudbaar. Hij eiste tegen hem 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Les- terhuis hield in deze zaak het plei dooi. Pleiter meende, dat het ver dachte ten laste gelegde niet wet tig en overtuigend bewezen was. De uitspraak in beide zaken valt over 14 dagen. DE RIJP. Zondagavond waren bestuur en leden van de Vereni ging FloraliaHuisvlijt in feest- vergadering bijeen in het Hotel van mevr. de Wed. van de Vliet. Bij deze gelegenheid waren besturen van diverse verenigingen uitgeno digd en verleende Jan van Alfen's Cabaret „Selecta" zijn medewer king. De voorzitster, mevr. SasKlim kenberg, memoreerde 't wel en wee van de vereniging en bracht vooral hulde aan de oprichters. Speciaal de heer A. Admiraal werd met ere genoemd. Vanaf 1911 en 1912 is ook aan dacht besteed aan Huisvlijt. Alleen in 1914 is geen tentoonstelling ge organiseerd. 1945 bracht de eerste contributie-verhoging in 60 jaar. Het ledental bedraagt thans weer bijna 200. Namens het Gemeentebestuur sprak burgemeester Dalenberg, die o.m. zeide te hopen, dat de liefde voor de bloemen ook bij de jeugd zal blijven bestaan. Mevr. Hooybe-rgBruin voerde het woord namens de Gymnastiek vereniging „Bato". Namens de Handbalclub sprak Br. Akkerman en A.V.V. was vertegenwoordigd door haar voorzitter. Mevr. De HaanLeegwater ver tegenwoordigde het fanfarecorps, Daan Blokdijk de Toneelvereniging Benedictus XV" en mevr. Zee Hazebroek de Ned. Ver. van Huis vrouwen. Geen vereniging is zo nauw verbonden, aldus spr., met de vereniging Floralia als die van de huisvrouwen. De heer D. Koster sprak namens het Rijper Klein Toneel, terwijl als laatste de heer J. Engels Flo ralia een lang leven toewenste na mens de Zangvereniging „Voor waarts". De Zangvereniging „Arti et Religione" zond een enveloppe met inhoud en zo deden ook ande ren, terwijl ook verschillende bloemstukken werden aangeboden. Hierna was het woord aan Jan van Alfens Cabaret, dat een bij zonder gaaf en hoogstaand pro gramma afwerkte. Hierbij viel vooral op de zang van Cantelli, Emmy Bussen en Dienke de Hoog. Een gezellig bal besloot de avond. KERKORNAMENTEN TENTOONGESTELD DE RIJP. Door onze nieuwe pastoor, de Z.Eerw. Heer C. P. M. Holtkamp, is de laatste tijd veel werk gemaakt van het opnieuw gebruik maken van oude nog in het bezit van de kerk zijnde altaar ornamenten. Hieronder bevinden zich zeer kostbare en historische stukken. Hiervoor in de gelegen heid gesteld door de opbrengst van collectes, werd een nog uit 1678 daterende kerk, die te Haarlem is gedreven, gerestaureerd; ook wer den enkele nieuwe aankopen ge daan, w.o. een altaarrand, te ge bruiken bij hoge feestdagen. Uit dankbaarheid voor de reeds door de milde gaven van de paro chianen mogelijk gebleken restau raties en tot aanmoediging om op deze weg voort te gaan, waren Zondag in de étalage van de heer Jac. Kaptein verschillende reeds gerestaureerde en nieuw aange kochte en voor restaurering in aan merking komende ornamenten ten toongesteld. We zagen hieronder de eerder genoemde kelk, die gro tendeels op kosten van de L.T.B.- ers kon worden gerestaureerd, een in plm, 1750 gedreven monstrans, een moderne zilververgulde kelk voor dagelijks gebruik, één van de kandelaars die gerestaureerd moet worden, een oud missaal, dat het oudste stuk is dat de kerk be zit en afkomstig uit de schuilkerk van Noordeinde en andere altaar stukken. 's Nachts de kraan dicht HEERHUGOWAARD-NRD. Meerdere malen heeft het P.W.N. reeds gewaarschuwd tegen het 's nachts laten lopen van kranen van de waterleiding. Onze toch reeds hachelijke waterpositie wordt hierdoor ten zeerste benadeeld. Het bleek het PWN echter, dat waar schuwen alleen niet voldoende was en dientengevolge Is Zondagnacht j.l. een rondgang gedaan door Heer- hugowaard-Nrd. Het resultaat was verbluffend. Niet minder dan veer tien personen werden betrapt op 't laten doorlopen van de waterleiding in de nachtelijke uren. De gevolgen van deze overtredingen zijn niet uit gebleven. Maandag reeds zjjn alle personen van het waterleidingnet afgesloten en flinke boetes werden opgelegd. Laat dit een waarschu wing voor de anderen zijn, om zich niet meer aan dit euvel schuldig te maken. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Geen spreker HEERHUGOWAARD-NRD. De j.l. Maandag aangekondigde rede voering van de heer van der Bos in het clubgebouw der N.K.J.B. al hier, heeft egen doorgang kunnen vinden door afwezigheid van de spreker. Een en ander is nu ver schoven tot over 14 dagen. WEERSVERWACHTING WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. VEEL WIND. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, hier en daar wellicht voorafgegaan door sneeuw. Ge leidelijk toenemende en vooral In de kustprovincies tijdelijk stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Aan vankelijk temperaturen nabij het vriespunt. later weer stijging van temperatuur. RUWE HANDEN? (Adv,) EN DE ZUSTERS JOEGEN DRIE INBREKERS OP DE VLUCHT ROME. Drie dieven hadden ingebroken in een kerk te Cerig- nola, in Zuid-Italië. Zij waren juist voornemens het kerkgebouw (waaraan een weeshuis grenst, dat onder toezicht staat van klooster zusters), met rijke buit aan kost bare voorwerpen en de inhoud van de collectebus te verlaten, toen een van hen over een vuilnisvat strui kelde en viel. Het geluid van de val schrikte de kloosterzusters wakker. Onraad vermoedende, snelden zij in hun nachtgewaad en onder aanvoering van de Moeder-Overste, toe, in allerijl medegenomen keukenge reedschappen als „wapens" met zich voerend. De dieven zagen de schare nade ren. Zij aarzelden, lieten hun buit vallen en haastten zich het vega lijf te redden.... RUSTIGE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX De verjaardag van Prinses Bea trix is ten paleize rustig gevierd. Mede omdat Zaterdag een kinder partij op Soestdijk wordt gegeven. Als alle dagen zijn de prinsesjes naar school geweest. Gisterenmid dag hadden zij vrijaf. De drie oud sten hebben met enkele vriendin netjes een voorstelling in het Flora Theater in Baarn bijgewoond van „Assepoes en de betoverde katuil", opgevoerd door het Amsterdams Jeugdtoneel onder auspiciën van de Oranjevereniging Baarn. In een telegram had Prins Bernhard de gelukwensen voor zijn oudste doch ter naar Soestdijk gestuurd. Prin ses Wilhelmina kwam na de mid dag op paleis Soestdijk aan en zal daar enige dagen vertoeven. HERVATTING VAN VEERDIENSTEN De bootdienst Amsterdam Zaandam v.v. van de Alkmaar Packet wordt Donderdag her vat. Tet veer AmerongenEek en Wiel gaat weer normaal dag en nacht. De veerdienst Schiermonnik oogOostmaborn is hervat. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed op Dinsdag 31 Januari uitspraak in de volgende strafza ken: M. S. Alkmaar, mishandeling, eis 1 maand, uitspraak: f 10. of 5 dg. P. L. Alkmaar, mishandeling, eis: 4 maanden, uitspraak: 3 maan den. A. W. Schagen, er een beroep van maken zich de beschikking over goederen te verwerven zonder betaling dezer goederen, eis; 4 maanden, uitspraak: 2 maanden. J. S. Zuid- en Noord Schermer, overtreding der visserij wet, eis: 6 weken, uitspraak: vrijspraak. G. L., zedendelict, uitspraak; vrijspraak. HET NOORD-HOLLANDS KANAAL IJSVRIJ GEMAAKT. De vereniging IJsstrijd te Alk maar, die reeds enkele malen het vaarwater bij de Langedijk heeft vrij gemaakt, zal heden met de grote ijsbreker het ge hele Noordhollandskanaal van Amsterdam tot Den Helder openbreken in samenwerking met de Rijkswaterstaat. AVENHORN, 31 Jan. 550 kg spruitkool 2454; 21.800 kg rode kool 613; 100 kg gele kool afw. 10; 600 kg groene kool 8; 17.950 kg uien: grove 38.80, gewone 38,40— 39.80; driel. 32,50—37,20; nep 18— 18,50; 15000 kg bieten: I 8, II 4; 31.200 kg peen: II 18,80—19,70; III 15,30—16,60; IV 11,10—12.40. LANGEDIJK, 1 Febr. 30.000 kg. rode kool 613.90; 55.000 kg. gele kool 13—20.40; 40.000 kg. wit te kool 19.80—20.70; 9.000 kg. uien 38.9039.60; grove 37; 2500 kg. peen II 1919.70; 250 kg. wit lof I 38; II 29. N.-SCHARWOUDE, 1 Febr. 7000 kg. uien 38.9039.80; grote 37.10—37.50; 2000 kg. peen H 19.20 Hl 16.30; 34.000 kg. rode kool 6.30 14.60; 40.000 kg gele kool 16.70 —18.60; 46.000 witte hooi 18.60— 21.30. PURMEREND, 31 Jan. Eieren- markt: 2000 kipeieren f 12—13: 1000 eendeneieren f 9.50; Veemarkt: Totaal 480 stuks; 206 vette koeien f 180280, handel stugger; 141 geldekoeien f 425650, handel goed; 92 melkkoeien f 600975, handel kalm; 14 pinken f 380525, handel kalm; 15 stieren f 4501200, handel goed; 12 graskalveren f 200260, handel kalm; 452 nuchtere kalve ren f 3285, handel aflopend, voor de fokkerij f 1095, handel aflo pend; 118 vette varkens f 1.601.68 per kg; 548 magere varkens f 5070 handel stug, biggen f 2550; 402 schapen f 75105, handel vlug. lammeren f 5590, handel vlug: 28 bokken en geiten f 1060. han del vlug; 34 paarden f 450675, handel stug; 6 fokzeugen f 250350 handel kalm. Totaal 2068 stuks. Pluimveemarkt: 800 oude kippen en hanen; witte en rode f 22.40 per kg., 450 blauwe f 2,40—2,50; 2700 jonge blauwe hanen f 2.252.45; 350 jonge eenden f 1.252.50; 250 konijnen f 66.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2