V/u URPROEF C P. 1 Zaai-zaad- en pootgoedtelers bijeen Twee voorbeeldbedrijven in het Geestmerambocht v Veertigduizend volks-duitse kinderen als slaven van Tito de longe vereniging met grote toekomst Verdienste!ijk werk gedurende #n half jaar Naar wij vernemen: Vergadering Provinciale Staten Strenge koude in Noord-Amerika De Heilige Stoel en de Saarkwestie In het t vort PAGINA 4 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 In het Gulden Vlies te Alkmaar werd Maandagmorgen de eerste officiële vergadering gehouden van de Vereniging van Zaaizaad- en Pootgoedtelers der L.T.B., waarvan het secretariaat te Alk maar is gevestigd en die werkt voor Noord- en Zuid-Holland en een groot deel van Zeeland. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer H. de Wijs, de aanwezigen, een kleine honderd man, welkom en uitte zijn tevredenheid over de grote opkomst. Ook van de zijde van het hoofdbestuur der L.T.B. was er belangstelling in de personen van de heren van Tol, van Giesen, Schrijnemakers en D. Bijvoet, de technisch adviseur van de Z.L.T.B. In het afgelopen half jaar, waar in de vereniging na de Koninklijke goedkeuring van 11 Juli 1949 heeft kunnen werken, werd grote activi teit ontplooid. Het zal in de toe komst nodig zijn, meer aandacht aan de kwaliteit van zaaizaden te besteden, zodat de Zaad-L.T.B. ze ker reden van bestaan heeft. Goed zaaizaad is nu eenmaal de peiler, waarop het bedrijf rust. De voorzitter wekte daarom allen op, vertrouwen te geven aan de jonge vereniging en deze zo sterk mogelijk te maken. Hoewel men in de afgelopen herfst meer aandacht aan de afzet van pootaardappelen heeft moeten wijden, zal toch de verbetering van het zaaizaad een belangrijk onderdeel van het werk programma der vereniging zijn. De werkzaamheden zijn tot nu toe goed verlopen en men heeft zelfs prijs- regelend op kunnen treden. In L.T.B. verband zijn ruim 1100 wagons poters afgezet. Er zijn nog ongeveer 160 wagons in het land waarvan er weer ruim 100 ver kocht zijn. Ook de overigen zal men wel weten te plaatsen. In ver band daarmede werd lof toege zwaaid aan de activiteit van de se cretaris, de heer A. J. van Woer- kens en de lieer K. Leek. De toe komst ziet er goed uit. Er wordt gesproken over areaalheffing en fondsvorming hetgeen het bedrijf ten goede kan komen. Het goed verzorgen der poters en goed be waren is een eerste vereiste voor de aflevering van een goed product. Afdekken met stro en riet leek de voorzitter dan ook beter dan bewa ren in aarde. Het ledental is mo menteel ongeveer 450. Wil men goede resultaten, dan zal men de vereniging groot moeten maken. De verkoop in L.T.B. verband via de pootgoed commissies is zeer goed verlopen, al streeft men naar afzet op coöperatieve grondslag, DONDERDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM 301,5 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Kaarsenwjjding, processie en Hoog mis van het feest van O.L. Vrouw Lichtmis; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgen dienst; 1045 Orgelconcert; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Orgelspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Amuse mentsorkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 14.25 A cappellakoor; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Gramofoonmuziek; 18.15 Land- en tuinbouwpraatje; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Muziek voor de jeugd 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd program ma; 21.00 Familiecompetitie; 21.45 Populair concert; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM 2, 416 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws en Weerberich ten; 8.15 Radio ochtendblad; 8.40 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu ziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.45 Causerie over de fabricage van potloden; 12.00 Pianoduo; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionne tje"; 12.38 Trio en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 ,.U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianoconcert; 15.00 Voor de zieken; 16.90 Gevarieerd programma; 17.00 Kaleidoscoop: 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Orkestconcert; 19.00 Voor de kinde ren; 19.05 Accordeonorkest; 19.30 Radio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radiophilharmonisch orkest; 21.10 ,De bewegelijke wereld", causerie; 21.45 Pianoconcert; 22.20 ,,Wij vlo gen naar Java", causerie; 22.35 Kwintet; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport nieuws; 23.3024.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.00 Gramoonmuziek; 12.15 Trio (om 12.30 Weerberich ten); 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel en zang; 14.00 Muziekgeschiedenis; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Syndicale kroniek; 18.25 Gra mofoonmuziek; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Voordracht 20.05 Verzoekprogramma; 21.00 Gevari eerd programma; 21.30 Gramofoon muziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Dans muziek; 23.3524.00 Operette- en filmmuziek. 484 M. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 14.00 en 14.25 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Voor de soldaten; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Omroeporkest; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Operamuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. een ideaal, dat zeer sterk onder de aanwezigen bleek te leven. Het voorstel van het bestuur, over te gaan tot een puntenwaarde ring voor de te bedingen prijs van zaaizaad, werd met algemene stemmen aanvaard. Het voorstel zal nog nader door het bestuur voor de practische uitvoering worden bestudeerd. Ook het voorstel om een zekere reserve te vormen door een toeslag van 0.1% op het pootgoed. vond al gemene weerklank. Jaarverslag Hoewel de vereniging eigenlijk officieel nog geen vol jaar werkt, kon de secretaris toch een over zichtelijk jaarverslag opleveren, waaraan wij het volgende ontlenen; De algemene toestand mag bevre digend worden genoemd, al blijft het opmerkelijk, dat men steeds voor moeilijkheden komt te staan, die men niet verwacht had. Zo is b.v. de zaadteelt ingekrompen moeten worden, omdat de afzet, vooral naar Duitsland, is vermin derd. Het financieel overschot van de oogst, 1948 werd gereserveerd. Er werd Koninklijke goedkeuring op de Statuten van de vereniging verkregen en op 12 Augustus werd een definitief bestuur vastgesteld. De omzet bedroeg reeds l''i millioen gulden. Van de afzet pootgoed ging het grootste deel naar België 77%, 12% ging naar Duitsland en 7% naar Frankrijk. Brazilië nam ook iets af. De langdurige onderhandelingen en de devaluatie was oorzaak, dat er pas Iaat naar de andere landen kon worden verladen. Veel werk werd door de contactmensen verzet en ook voor de binnenlandse afzet behoeft niet te worden gevreesd. De prijzen zijn over het algemeen goed te noemen en er komt zelfs voor de meeste soorten nog een na betaling. ook voor die producten, die aanvankelijk de kale kostprijs opbrachten. Naar door de heer van Giesen werd medegedeeld, werd door het Bedrijfschap in principe besloten een areaalheffing op te leggen voor de oogst 1950. Hoe hoog deze zal zij.n, staat nog niet vast. daarover zal over een week meer te vertel len zijn, als het Bedrijfschap zijn houding in deze zal hebben be paald. Uit de vergadering werd het be zwaar geuit, dat tn de keuringsin stanties geen tuinders zijn verte genwoordigd. Ook het hoofdbestuur zal hieraan aandacht besteden. Nadat nog besproken was een andere regeling voor de afzet van pootgoed te treffen, bleek men voorlopig toch goed te doen, zulks via de veiling te laten lopen; dus de bestaande regeling te doen voortbestaan. Voorlichtingsmiddag De middag was bestemd voor een grote voorlichtingsbijeenkomst waarbij allereerst Ir. J. Sneep sprak over de verbetering van Wit- lof- Witlof is een tweejarige plant, m.a.w een plant, die eerst een koude periode moet doormaken om tot volle wasdom te kunnen komen. Na enkele biologische bijzonder heden over dit gewas, dat pas een jaar of dertig in Holland op grotere schaal wordt geteeld, medegedeeld te hebben, verklaarde de spreker, dat witlof eigenlijk afstamt van de chichorei. Een kweker in de buurt van Brussel, die voor zijn chichorei te weinig geld ontving, had de wor tels opgeborgen in zijn kelder en kwam tot de ontdekking dat ze blad vertoonden dat eetbaar was. Veredeling en een strenge selectie deden het witlof ontstaan waarvan de twee belangrijkste rassen het Meilof en de witlof zijn. Na een paar belangrijke eigen schappen van de witlof behandeld te hebben, wees Ir. Sneep erop, dat onze witlofteelt nog achter staat bij die van België. Daar wordt ook meer aandacht aan de verpakking besteed zodat de uitvoer van witlof naar Amerika o.a. grote vormen heeft kunnen aannemen. Spreker drong er dan ook op aan, om de teelt met zorg te doen geschieden teneinde onze Zuiderburen naar de kroon te kunnen steken. Met de teelt van het Mechelse lof, dat volgend jaar op grotere schaal in ons land zal geschieden, zal een stap verder zijn gezet tot een juiste witlofteelt. Het is vooral de kwali teit, die hier van belang kan zijn, niet de kwantiteit! Export-vooruitzichten Over de export van Zaad sprak de heer G. van 't Riet, Directeur van het Bedrijfschap Groenten en Fruit, die herinnerde aan het grote tekort, vlak na de oorlog in dit product ontstaan. Er werd via de geallieerden centraal geleverd, maar later werd de zaadhandel vrij gelaten hoewel Engeland en Duits land de centrale inkoop behielden. Was er voor de oorlog een areaal van 4000 H.A. voor de zaadteelt be stemd, onder de oorlog was dat op gelopen tot ruim 13.000 H.A. In de latere jaren is dat tot 12.000 H.A. teruggelopen, doch er zal nog meer moeten worden ingekrompen, om dat de afzet van zaadgoed minder is geworden. Hierbij spelen de de valuatie en de verminderde afzet naar Duitsland een grote rol. De voorraden in West-Europa zijn ech ter nog te groot om te kunnen ver wachten, dat de afname van zaad- goed in de nabije toekomst weer aanzienlijk zal stijgen. Toch zijn er goede zakep gedaan en er bestaat mogelijkheid, ook voor 1950, zoals dat in 1949 is ge beurd. voldoende afzetgebied te verkrijgen. De vooruitzichten zijn niet ongunstig. De vrijheid van handel in West-Europa zal naar verwachting de export ten goede komen. In deze geest sprak ook de heer J. M. Glotzbach. Directeur van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed, die verwachtte, dat de export van aardappelen in 1950 een 300.000 ton zal bedragen. België zal waarschijnlijk een 90.000 ton aan kopen. Frankrijk een 60.000 ton, Spanje 25 tot 40.000 ton, Tsjecho- Slowakije een 2328.000 ton. Oost- Duitsland een 25.000 ton, West- Duitsland 40.000 ton. Italië 15.000 ton. Egypte een 8.000 ton en Portu gal en Zwitserland ook een partij van ettelijke duizenden tonnen. Duitsland blijft echter weer een concurrent, die men niet moet ver onachtzamen! Ook moet rekening worden ge houden met het feit, dat de landen achter het IJzeren Gordijn lang zaam maar zeker als afzetgebied verloren zullen gaan. Veel hangt af van de oogsten in andere landen, als die goed zijn, dan valt er voor ons minder te verkopen, zijn ze slecht, zoals in 1947 met de grote droogte, dan is er goed zaken te doen. Verduidelijkt door een aantal lichtbeelden gaf ook Dr. de Jong van het Instituut voor landbouw kundig onderzoek nog een beschou wing over het bewaren van poot- aardappelen. Hij beval verschillen de methoden aan o.a. de koelhui zen. het bewaren onder glas en vooral de bouw van bewaarplaat sen met luchtverversing. Bij Zalt- bommel is een proefbedrijf, waar reeds zeer goede resultaten met de nieuwe opslagmethode werden be reikt kreeg de 57-jarige badmeester G. S. uit Schoonhoven die een wacht meester van de Rijkspolitie met een mes in de borst had gestoken, anderhalf jaar gevangenisstraf. De eis was drie jaar vertrekt op 15 Februari de eerste van de speciale K.L.M.-vliegtuigen met Nederlandse emigranten naar Canada zijn met ingang van heden de prij zen voor het verrichten van ver huizingen vrij werd te Hilversum de 52-jarige L. N. gearresteerd, die getracht had zijn gewezen vrouw te wur gen omdat haar, bij de echtschei dingsprocedure, de echtelijke wo ning was toegewezen arresteerde de Amsterdamse re cherche twee jongemannen, die een ruit van een winkel in de hoofdstad hadden ingegooid en daarna uit de etalage een kost bare camera hadden gestolen kreeg Henri Stanislaus Louis Ros kam, de 39-jarige „professor", di recteur van het Internationaal Taleninstituut te Arnhem, twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek wegens oplichting. De eis was drie jaar zijn jongens uit het Leidse „Don Bosco Huis" als spelers opgetre den in de film „De zwarte panter", die door de pater-aalmoezenier Raymond Sasse van IJsselt O.F.M. werd geschreven en geregisseerd. Het verhaal zal ook voor de „Wig wam" van de K.R.O. worden uit gezonden. zal minister van Maarseveen Vrij dag 3 Februari met het m.s. „Wil lem Ruys" uit Djakarta naar Ne derland vertrekken is op 27 Januari van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken het troepenschip „Johan van Ol- denbarnevelt" met 2740 passa giers aan boord Militair aan verwonding overleden De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen hét volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Overleden 14 Januari 1950 in het militair hospitaal te Utrecht ten gevolge van een op 4 Augustus 1949 in Indonesië bekomen ver wonding: korporaal J. P. Keyzers uit Chaam (N.Br.). Kon. Ned. Ind. leger geen ver liezen. NIET JONG MEER. U kent toch die dame uit Haren Niet jong meer, maar oud al van jaren. Ze poetst haar fornuis En kachel incluis Met Cetol, want dat is je ware. (Adv.) Handelsovereenkomst West-DuitslandFrankrijk BONN (Reuter). De West- Duitse kanselier, Dr. Konrad Ade- neuer, heeft Maandag opdracht gegeven de Frans-Duitse handels overeenkomst te paraferen, waar over thans door beide partijen overeenstemming is bereikt. Hier mede worden onderhandelingen beëindigd, die verscheidene we ken hebben geduurd. Negen vrijwilligers van de En gelse marine zullen met de mijnenveger „Truelove" naar het Noordpoolgebied varen, om daar drie tot vijf dagen op een rubber vlot door te brengen. De bedoeling van dit experiment is de bruikbaarheid van nieuwe soorten reddingmateriaal te on derzoeken. Rechts op de foto de nieuwste kleding voor de schipbreukelingen, links de nieuwe ,,Mae West" redding gordel. In de gisteren gehouden verga dering van Prov. Staten, wijdde de voorzitter, J. E. Baron de Vos van Steenwijk, na opening met gebed enkele woorden aan Reorganisatie Geestmerambacht Aan de orde kwam voorts een voorstel om over te gaan tot reor ganisatie en vergroting van het Prov. Proefbedrijf in het Geest- H. K. H. Prinses Beatrix, die deze j merambacht en tot oprichting van een tweetal voorbeeld-bedrij ven; een in het Geestmerambacht en een in de Zuid-Scharwouder- polder; het beheer en de exploi- dag haar 12de verjaardag vierde. Het voorstel tot verlening aan de Stichting „Het Nrdholl Land- tatie van het proefbedr;jf en het schap van een bijdrage in de kos- ten van aankoop van het Ilper veld, een kwestie, waarover de heer Jac. Groen destijds vragen had gesteld en waarover in de vorige zitting uitvoerig werd ge discussieerd, werd, i.v.m. een in gekomen schrijven van 'n aantal consulenten, aangehouden. Welstandscommissie. Na enige hamerstukken was aan de orde 'n voorstel om f 10.000 subsidie te verlenen aan de advies commissie der Noordhollandse Ge meenten voor bouwontwerpen en uitbreidingplannen. De heren Vermeulen (A.R.) en Peters (K.V. P. waren van mening, dat het niet op de weg van de Provincie lag hier werkzaam te zijn, doch dat hier uitsluitend voor de gemeen ten een taak lag. Namens Ged. Staten wees mej. Ribbius Peletier (P.v.d.A.) op het Provinciaal belang van het werk dezer commissie, waarbij 74 ge meenten zijn betrokken. ïn andere provincies bestaan deze commis sies ook, of wordt er medewerking van provinciewege aan verleend. Conform het voorstel werd hierna z.h.st. besloten. Stierenreglement. Tegen liet voorgestelde Stie renreglement maakte mr. Wes terman (P. v. d. A.) bezwaar, omdat hierin, wat betreft het ver plichtend stellen van het gebruik maken van goedgekeurde fokstie ren, voor bepaalde categorieën veehouders 'n uitzondering was er 0 iTXclct kt De heer Van Kampen (K.V.P.) wees er op, dat er verschil ge maakt dient te worden tussen streken, waar de bodem zich bij uitstek leent voor het fokken van fokvee en streken, waar de bodem slechts geschikt is voor melkvee; zou men in laatstbedoelde streken ook vee gaan fokken, dan zou men daar 20 pet van de voor de grote steden bestemde melk moeten ge bruiken voor de opfok van het jonge vee. De steden zouden dan uit andere gebieden die 20 pet. moeten betrekken, hetgeen ver mindering der zuivelproductie en deviezen tot gevolg zou hebben. Spr. adviseerde daarom de Sta ten het amendement-Westerman, dat ook voor deze melkveegebie- den het gebruik van goedgekeurde stieren verplichtend wil stellen, niet aan te nemen. De heer van Groeningen (K.V. P.) betoogde, dat de IJsel-, Maas- en Rijngebieden in het gedrang zouden komen, waar voor het rood-bonte vee geen goedgekeurde stieren aanwezig zijn, zodat de veehouders met hun ve~ naar 'n andere provincie zouden moeten gaan: bij aanneming van het amendement-Westerman zou spr. 'n sub-amendement indienen dat 'n uitzondering zou maken voor de gebieden met roodbont vee Dit bleek echter niet nodig, wanU mr. Westerman ondervond slechts steun voor zijn amendement bij mr. van Vught (A.R.) en een dozijn partijgenoten; het amen dement werd met 4314 stemmen verworpen; waarna het Stieren reglement werd goedgekeurd. toezicht op de voorbeeldbedrijven in handen te geven van een stich ting, waarvan het bestuur zal worden gevormd door de direct belanghebbenden. Behalve de provincie participeren in de finan ciering van deze plannen ook de veilingen van Warmenhuizen, N.M.B. en L.G.C., jaarlijks (voor lopig voor 10 jaren (mét een bij drage van f 3000. De heer Harinxma thoe Slooten (V.V.D.) herinnerde er aan, dat de provincie, afgezien van de af geschreven bedragen en duizen den guldens subsidie, reeds twee ton in deze onderneming stak en waarschuwt Ged. Staten niet te veel uit handen te geven; hij adviseert geen adviserende be- stuurs (Staten-) leden te benoe men, doch een oneven aantal Statenleden van het bestuur deel te doen uitmaken. De heren Groen en Volkers maken enkele opmer kingen t.a.v. de bestuursvorm van het proefbedrijf; na nog enige discussie werd conform voorstel van Ged. Staten besloten. Besloten werd voorts tot aan koop ten behoeve van „Duin en Bosch" te Santpoort van ruim 12 ha terrein, behorende aan de buitenplaats „Boschbeek", waarop een boerderij, drie arbeiderswo ningen, tuinen en bos voor totaal f 53.217— (f 4.319— per ha). Aan de Ver. „Proefschooltuin West-Friesland" te Hoorn werd over 1949 en de volgende jaren tot wederopzeggens toe een bij drage van f 3000.'s jaars ver leend; de subsidie van f 1500. aan het Zuivelconsulentschap te Hoorn werd ingetrokken, inge volge een mededeling van de mi nister van binnenlandse zaken, dat deze bijdrage kan vervallen, nu de consulentschappen door het Rijk gefinancierd worden. Goedgekeurd werden voorstel len tot wijziging van de Bijz. reglementen van bestuur van de W.L.O.-poIder en de banne Zuid- Scharwoude. Aan de gemeente Texel werd f 1000.subsidie ver leend voor het opmaken van een rapport betreffende de drinkwa tervoorziening. Het voorstel om afwijzend te beschikken op een subsidie-aan vraag van het bestuur van de „R.K. Ver. tot bevordering van land- en tuinbouw- en landbouw- huishoudonderwijs in het bisdom Haarlem" ten behoeve van haar landbouwwinterschool te Hoorn, DE „EDIRNE" GEZONKEN ALDERNEY (Kanaaleilanden). Het 3653 ton metende Turkse schip „Edirne", dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de rotsen ter hoogte van het eiland Alderney liep, is Maandag op weg naar de haven van Alderney ge zonken. Het zwaar gehavende schip kwam Zondagavond bij vloed los en werd Maandag door twee sleepboten op sleeptouw ge nomen. Het schip zonk evenwel snel. werd aangehouden, in verband met een wijziging in de situatie door het feit, dat thans een aan tal gemeenten ook subsidie ver leent. Aan de Ver. voor Alcoholbe- strijding bij het Snelverkeer te Utrecht werd f 250.subsidie verleend; de „Artis" te Amster dam kreeg een subsidie gelijk aan 1/3 van het exploitatietekort over het boekjaar 1948-1949, groot f 23.000.onder voorwaarde, dat de gemeente Amsterdam de reste rende f 46.000.als subsidie ver strekt. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van B. en W. van Oter- leek om een subsidie in de stich- tingskosten van de lagere land bouwschool aldaar; de heer Vol kers gaf nog een nadere bespre king tussen Ged. Staten en B. en W. van Oterleek in overweging. De heer Groen wees op de pro vincies Friesland en Drente, die wèl subsidie verlenen en zag gaarne, dat de provincie Noord- Holland dit ook deed t.a.v. de landbouwscholen, waarvan er ca. 25 in de provincie bestaan. Hij vraagt Ged. Staten zich hierover nog eens te beraden. De heer Bouwman verklaarde zich daartoe namens Ged. Staten bereid. NEW-YORK 31 Jan. (Reuter). In het aan de kust van de Stille Oceaan gelegen noordwestelijk gedeelte van de Verenigde Staten is het kouder dan het in ruim vijf tig jaar ooit is geweest. Gedeelten van de bijna 1300 kilometer ooste lijker gelegen Dakota-bergen zijn onder een sneeuwlaag ter dikte van bijna een meter bedekt. I11 dit gebied zijn duizenden per sonen volkomen van de buiten wereld afgesneden. Sommige boe renfamilies zijn sinds midden De cember van het afgelopen jaar niet meer met de bewoonde wereld in verbinding geweest en een aantal hiervan is dringend om brandstof verlegen. SPIERS (K.N.P.) Naar aanleiding van de verwijten, die de Franse Hoge Commissaris voor het Saar- gebied, Gilbert Grandval. heeft ge richt, aan het adres van Mgr. F. R. Bornewasser, aartsbisschop van Trier en waarover wij op 27 Januari berichtten, wordt door de kerkelijke autoriteiten van het bisdom Spiers aan de weige ring herinnerd, die de Heilige Stoel reeds drie jaar geleden heeft gegeven oP heit verzoek tot oprich ting van een afzonderlijk bisdom voor het Saargebied, dat de minis ter-president van het Saargebied toen al tot Hem heeft gericht. Deze houding is de curie sindsdien trouw gebleven. Overeenkomstig zijn be proefde traditie zal het Vaticaan pas dan een definitieve beslissing over een eventuele herverdeling der bij een politieke grenswijziging betrokken diocesen treffen, wan neer door middel van een vredes verdrag over de internationale sta tus van het Saargebied beslist zal zijn. Bovendien werd door hoogge plaatste geestelijken van het bis dom Spiers volgens een bericht van het officiële West-Duitse Pers agentschap D.P.A. de overtuiging geuit, dat de Katholieke bevolking van het diocees, voor zover zij tot het Saargebied behoort, zich samen met haar priesters onverbreekbaar verbonden voelt met het bisdom Spiers en beslist gekant 's tegen elke poging, de banden tussen haar en haar bisschop te verbreken. Ook de „Trierische Landeszei- tung" te Trier betreurt de vermen ging der „zuiver politieke kwestie van de toekomstige status van het Saargebied met godsdienstige en kerkelijke problemen". Het, blad herinnert aan de houding van het Vaticaan ten opzichte van de harts tochtelijke Poolse verlangens naar een herverdeling der kerkelijke grenzen in het door Polen gean nexeerde Duitse gebied beoosten van de Oder-Neisse-linie. Evenmin alg de H. Stoel toen voor deze Poolse wensen zwichtte, zou Hij nu reeds kunnen toegeven aan de pre mature eisen van de Saarlandse Mnister-president. Het Trierse blad keert zich even eens tegen de beschuldigingen van Gilbert Grandval, dat aartsbisschop Bornewasser stelselmatig „Saar landse" geestelijken door „Duitse" priesters zou vervangen en eindigt met de woorden; „Alle Fransen en Duitsers, die oprecht naar weder zijdse toenadering streven, volgen deze ontwikkeling met grote be zorgdheid. Zij zijn van mening, dat de sfeer van toenadering tussen de beide landen, die op zo gelukkige wijze scheen gezuiverd te zijn, door dergelijke moedwillige aan vallen en verdachtmakingen op nieuw wordit vergiftigd". „Truculent" maakte verkeerde manoeuvre STOCKHOLM, 30 Jan. (Reuter). De kapitein van het Zweedse schip „Divina" dat op de Theems in aanvaring kwam met de Britse onderzeeboot „Truculent", heeft in een rapport aan zijn rederij gemeld, dat een verkeerde ma noeuvre van de „Truculent" de oorzaak van de aanvaring was. SALZBURG, (K.N.P.) Het in lichtingenbureau voor ontheemden te Salzburg heeft een memorandum uitgegeven over het lot van de 40.000 Duits-sprekende kinderen, die door maarschalk Tito in Joego slavië worden vastgehouden. Toen de rode troepen in October 1944 de Duits-sprekende gebieden van Joe goslavië bezetten, werden alle vrouwen van 18 tot 35 jaar naar Rusland gedeporteerd. De mannen van deze leeftijd waren ofwel on der de wapenen of vielen ten offer aan het bloedige schrikbewind van het rode leger. Zo bleven slechts de kinderen en de oude mensen in de dorpen achter en werden geheel aan hun eigen iot overgelaten. In het voorjaar 1945 werden alle vólks-Duitsers, die nog niet naar Rusland waren gedeporteerd, in de beruchte interneringskampen on dergebracht. De zwervende ouder loze kinderen werden door de com munisten in bijzondere „Lager- Kinderheimen" ondergebracht. Daar werden zij opgevoed volgens de beginselen van de Joegoslavische communisten met het doel hen te vormen tot een „nieuw type van een ideale persoonlijkheid", welke „iedere gebondenheid aan reaction- naire opvoedingsfactoren mist". Na tuurlijk ontbreekt iedere vorm van gezinsopvoeding en weten de kin deren niets van de godsdienst af. Reeds jaren proberen de ouders of verwanten van deze beklagens waardige kinderen, met medewer king van de hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten Tito te be wegen de kinderen terug te geven. Bijna vijf jaar lang hebben de com munisten het beantwoorden van de duizenden verzoekschriften op de lange baan geschoven. Met een sa tanisch sadisme, dat de ongeluk kige ouders dikwijls tot de diepste vertwijfeling heeft gebracht, wor den van Wenen uit op hoger be vel altijd weer nieuwe papieren en documenten gevraagd. De Joe goslavische autoriteiten zijn zelfs zo cynisch aan de verdreven Duit sers te vragen: „Waarom bent U eigenlijk niet in Joegoslavië geble ven en verknoeit U Uw tijd in Oostenrijk. terwijl Joegoslavië iedere arbeidskracht nodig heeft?" Over de kinderen zelf schrijft het memorandum, dat de lotgevallen van elk kind afzonderlijk een boek deel vormen. Een meisje, dat sinds haar 14e jaar door een communist, die slechts twee jaar ouder is. als slavin behandeld wordt schrijft: „Ja, ook zijn voeten moet ik wassen, hem aan en uitkleden en bovendien krijg ik stokslagen, zodat het bloed uit mijn mond en neus stroomt". In de „Opvoedingskampen" wordt alles gedaan om de zielen van de kinderen te vergiftigen en hen van hun ouders te vervreemden. Zo is het gebeurd, dat jongens aan hun ouders schreven, dat zij maar niet meer op brieven moesten wachten, daar zij niet langer aan hun „fas cistische ouders" in het buitenland wensten te schrijven!!! FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 47 Dat opende ongekende ver gezichten. Ik begon me af te vra gen, hoe groot een mens werke lijk is. Zijn wij inderdaad zo groot als wij voor een ander wel lijken, of zijn we slechts micro scopische schepseltjes op een aardbol, die niet groter is dan een tennisbal. Zolang de onderlinge verhouding gelijk ik bleef, maakte het geen verschil uit. Groot of klein bestaat in vergelijking met een bepaald voorwerp. Misschien past hetgeen wij noemen: onein digheid, in werkelijkheid in een lucifersdoosje. Maar wat geeft dat zolang het voor ons oneindigheid blijft. Misschien viel er uit die overweging iets te leren, maar ik, voor mij, werd er niet wijzer van. Wat niet wegnam, dat zulke ge peinzen je gedachten aangenaam in beslag namen. We reden langs beken en rots- kammen, totdat we aan een twee de afrastering kwamen. Het ge tuigt niet van goede nabuurschap andermans afrastering door te snijden, maar we waren vanavond ook niet van plan om ons als goe de buren te gedragen. Straight kneep het prikkeldraad door en we reden verder. In de verte huil de een jakhals, even later beant woord door minstens een dozijn van zijn prairiebroeders. Een uil vloog op en maakte mij lelijk aan het schrikken. Overigens was de wereld in slaap verzonken. Het vee lag rustig in groepjes bijeen en een paar vogels protesteerden zwakjes tegen deze rustverstoring. We lieten het aan onze goedge- oefende paarden over, de veiligste weg over het onregelmatige ter rein te kiezen en bij iedere min of meer sterke helling vertrouw de ik volkomen op de hoeven van mijn rijdier, dat omzichtig als een kat omhoog of omlaag klauterde. De zware revolverholster op mijn heup gaf mij een tamelijk veilig gevoel. Een opgeschrikte slang schoot tussen de benen van het paard door, zodat het dier een sprong maakte en mij bijna uit 't zadel wierp. „Let op je paard," vermaande Straight, „anders lig je straks met je neus in de cactussen." We spraken niet anders dan fluisterend, want in de stilte was ieder geluid van verre hoorbaar. „Ik kan me niet herinneren dat ze honden hielden," zei Straight. „Zijn we al dichtbij?" vroeg ik. „Dicht genoeg," zei hij. „We moesten maar verder te voet gaan." We stegen af en bonden onze paarden aan een paar stevige struiken in een klein ravijn. Ik hoopte, dat de afstand niet al te groot meer was, want hooggehak te rijlaarzen zijn niet ideaal voor voetgangers, waarbij kwam, dat ik aan dit soort schoeisel nog niet gewend was. Als struikrovers trokken wij verder. Straight had de leiding genomen en ik volgde hem in al zijn bewegingen. Hij had meer ervaring in zulke situa ties dan ik. Na een kwartier was ik al druipnat. We klommen tegen een helling op, maar zorgden er voor dat onze gestalten niet af staken tegen de nachtelijke he mel. „Daar liggen de gebouwen," zei Straight. Nog geen halve mijl van ons vandaan ontwaarde ik de lichten van Rancho Paloma. Het zwembad was overvloedig met zoeklichten beschenen. Straight bracht een verrekijker aan zijn ogen; met het blote oog kon ik geen gestalten onderscheiden. „Ze schijnen een soort fuifje te hebben," zei hij. „Ik heb er niets op tegen, als ze maar een beetje bier voor mij bewaren." „Met z'n hoevelen zijn ze?" vroeg ik. „Ik tel er een stuk of acht," zei hij. We slopen nu met verdubbelde behoedzaamheid verder. Naarma te we dichterbij kwamen, zagen we dat er ook licht brandde in 't slaaphuis, dat een honderd meter van het hoofdgebouw af stond. De stallen en schuren vormden massieve, zwarte klompen en in de keuken en het bijhuis, waar de bedienden doende waren het de gasten naar de zin te maken, heerste bedrijvigheid. Een schild wacht konden we niet ontdekken. Het was een geluk dat de vlakte tussen de gebouwen en de rivier tamehjk dicht met struiken be groeid was, zodat we voldoende dekking vonden. Nog steeds was er geen spoor van enigerlei bewa king. We waren nu zo dichtbij dat we duidelijk zes mensen bij het zwembad konden onderschei den. Butterick lag in een luie stoel, naast hem Ingrid Ash. Naast haar zat een slanke, donkere en knappe man in onberispeiyk witte kleren. Zyn leeftijd viel moeihjk te schatten; ik was geneigd hem 35 a 40 jaar te geven. De volgende van het rytje was Mollie Tacker, naast haar hurkte een man, ook in het wit gekleed, met geweldig brede schouders en Indiaanse trekken in zyn gezicht. En dan v/as er nog de albino, die met een glas in zijn hand zat. Het scheen een vrolijk gezelschap te zyn. Zelfs Mollie Tacker hoorden wij herhaaldeiyk lachen. Geen van hen allen scheen ook maar in het minst ongerust te zyn. Waar het gesprek over ging, konden we niet horen, ofschoon het geroezemoes der stemmen onze oren wel be reikte. Straight pakte mijn arm en wees naar links. Een man sloop geruisloos van rotsblok tot rots blok. We lieten ons voorover val len en keken ingespannen toe, hoe hy behoedzaam dichter en dichter naar het zwembad sloop. Het was ons nu duidelijk, dat die man geen spion van Butterick was, maar dat hy integendeel Butterick zelf be- spionneerde. We mochten van geluk spreken dat wy hem het eerst gezien hadden, maar dat nam niet weg dat het de situatie nu niet bepaald vereenvoudigde. (Wordt vervolgd). ANNA PAULOW van de geachte Zondag tijdens di reden wedstrijder geerde provinciali schaats gehouder slechtste omstand Na een bijkans s tengevolge van de verontrustende weer ren de mannen opge een meer dan scepticisme de vaalg de ruw wervelende 1 enkel sneeuwvlokje bekijken. Nog groter zorgen toen tegen 10 storm rond hun hl Om elf uur moesten beginnen. Wat nu? geen weer, al spoe< het eerste ploeg schaatsenthousiasten; volgd door meer. Mei niet meer te besliss( was al gedaan door die ondanks alles ii kwamen opdagen, 1 moeizame reis ten si Prijzenswaard king Het was een bijzo ervaring te mogen o de upper-ten van de hier op de spiegelg prima conditie veri» tevens fel best/riemde het Oude Veer aanwi schillende hunner, P landskampioenen, r hun baantje mee in zij het uiteraard bui ging. Door deze zeer dige geste staken zij dere deelnemers een riem. Buiten medoc aldus mee: Mevr. Ro mermans, kampioene Mej. A. A. Waiboer, fc Zuidholland. Mej. L. I pioene van Noord Br Blaauboer. Kampioen en Mevr. Schóorl-Ke voudig landskampioen! Pr ach 1 Had het de indruk a renafdeling dames nie door de allerbosten v omdat verschillenden kunst nog niet tot in meester waren, de jui Heren mocht er met omdat deze nagenoeg welgetrainde veelbelöi sers bestond, die de van de storm voor en een rustig hart hot b bieden. Na het midda; de cracks aan bod. ploegje toeschouwers, gelijk weggedoken act zalige beschutting van tuur ijstentje, was op de prachtige tcchniei Streek en houding van man. Visser. Stumpel, ker-Kaan of Mej. de geldt niet alleen de Desgevraagd erkenden leden volmondig, dait exhorbitante moeilij prestaties van de deelnemers zeer hoog den aangeslagen en in zichit die van Westzaa troffen. Te midden var laat pijnlijk striemend werden tenslotte de fi den. Als bijzonderheid wi even vermelden, dat M ker-Kaan. die tweede senioren Dames, vands eerst van dit jaar 0 stond tengevolge var verheugende doch haai de familieoorstandighi gehele "training voor di bestond dus uit de e: die zij onmiddellijk voc op heit Oude Veer kon 1 Provinciale kamp Schoonrijden Heren Se P. Timmerman, Scheg» Visser, Schagen: 3. A. Idem Dames Seniore Jager-Wartenhorst, Hei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4