G P. Timmermans en mej. M. de Jager werden provinciaal kampioen Limmen nam afscheid van goed burgervader Middenstandsprotest tegen leverantie van dekens Impressies uit Hongarije Juitse Tito e Stoel kwestie Schaatswedstrijden te Anna Paulowna In het toumement van storm vorstsneeuw en ijzel J. BREED eerste in Bergen Handhaver van recht en plicht Overwinning voor Bidault Gemeenteraad Heerhugowaard Nieuwe gegevens uit goede bronnen DAMES! Vooral nu Biljarttournooi om J. Pz. Coenbeeld te Hoorn WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 Naar aanleiding lie de Franse voor het Saar- idval. heelt ge- van Mgr. F. R. sbisschop van er wij op chtten, wordt autoriteiten van aan de weige- le de Heilige ir geleden heeft zoek tot oprich- iderlijk bisdom i, dat de minis- het Saargebied ft gericht. Deze sindsdien trouw omstig zijn be- het Vaticaan tieve beslissing ie herverdeling e grenswijziging treffen, wan- van een vredes- ternationale sta- bied beslist zal rd door hoogge- van het bis- een bericht van :-Duitse Pers- de overtuiging olieke bevolking Dor zover zij tot oort. zich samen onverbreekbaar net het bisdom ekan.t is tegen iden tussen haar e verbreken. sche Landeszei- eurt de vermen- oolitaeke kwestie e status van het odsdienstige en nen". Het blad houding van het ite van de harts- verlangens naar der kerkelijke ar Polen gean- gebied beoosten •e-linie. Evenmin toen voor deze chtte. zou Hij nu •ven aan de pre- de Saarlandse keert zich even- chuldigingen van dat aartsbisschop selmatig ..Saar- n door „Duitse" angen en eindigt •Alle Fransen en ht naar weder streven, volgen met grote be- van mening, dat idering tussen de op zo gelukkige uiverd te zijn, ïoedwillige aan- htmakingen op- iftigd". akte verkeerde uvre 30 Jan. (Reuter). het Zweedse at op de Theems im met de Britse ruculent", heeft aan zijn rederij verkeerde ma- „Truculent" de anvaring was. teiten Tito te be- n terug te geven, g hebben de com- ïtwoorden van de cschriften op de ven. Met een sa- lat de ongeluk- jls tot. de diepste t gebracht, wor- t op hoger be- nieuwe papieren vraagd. De Joe- teiten zijn zelfs verdreven Duit- iVaarom bent U foegoslavië geble- U Uw tijd in vijl Joegoslavië cht nodig heeft?" n zelf schrijft het t de lotgevallen aderlijk een boek- meisje, dat sinds r een communist, jaar ouder is. als wordt schrijft: voeten moet >an en uitkleden jg ik stokslagen, jit mijn mond en igskampen" wordt de zielen van de ftigen en hen van rvreemden. Zo is jongens aan hun dat zij maar niet moesten wachten, er aan hun „fas- in het buitenland /en!!! mke, donkere en nberispelijk witte tijd viel moeilijk <vas geneigd hem :ven. De volgende as Mollie Tacker, :te een man, ook ed, met geweldig s en Indiaanse gezicht. En dan bino, die met een i zat. Het scheen elschap te zijn. :ker hoorden wij ;hen. Geen van i ook maar in het te zijn. Waar het g, konden we niet het geroezemoes ïze oren wel be- ,e mijn arm en Een man sloop •otsblok tot rots ons voorover val- espannen toe, hoe dichter en dichter ad sloop. Het was dat die man geen ick was, maar dat Butterick zelf be- e mochten van lat wij hem het idden, maar dat at het de situatie l vereenvoudigde. Wordt vervolgd). ANNA PAULOWNA, 31 Jan. 1950. Ceen haar op de hoofden van de geachte bestuurderen van de Polderse IJsclub zou er Zondag tijdens de onder de meest ideale omstandigheden ver reden wedstrijden aan hebben kunnen denken, dat de fel be geerde provinciale kampioenschappen voor enkelingen op de schaats gehouden zouden moeten worden onder de aller slechtste omstandigheden. Na een bijkans slapeloze nacht tengevolge van de min of meer verontrustende weerberichten wa ren de mannen opgestaan om met een meer dan gerechtvaardigd scepticisme de vaalgrijze lucht en de ruw wervelende wind die al een enkel sneeuwvlokje meevoerde, te bekijken. Nog groter werden hun zorgen toen tegen 10 u. de sneeuw storm rond hun huizen woedde. Om elf uur moesten de wedstrijden beginnen. Wat nu? Maar weer of geen weer, al spoedig arriveerde het eerste ploegje vermetele schaatsenthousiasten; weldra ge volgd door meer. Men hoefde dus niet meer te beslissen, wamt, dat was al gedaan door de deelnemers, die ondanks alles in grote getale kwamen opdagen, een lange en moeizame reis ten spijt. Prijzenswaardige medewer king Hafc was een bijzonder prettige ervaring te mogen opmerken, dat de upper-ten van de schoonrij-sport hier op de spiegelgladde en in prima conditie verkerende, maar tevens fel bestiriemde ijsvlakte van het Oude Veer aanwezig was. Ver schillende hunner, Provinciale en landskampioenen, reden duchtig hun baantje mee in de wedstrijd, zij het uiteraard buiten mededin ging. Door deze zeer prijzenswaar dige geste staken zij echter de an dere deelnemers een hart onder de riem. Buiten mededinging reden aldus mee: Mevr. Rommelaar-Tim mermans, kampioene van Utrecht, Mej. A. A. Waiboer, kampioene van Zuidholland, Mej. L. Schipper kam pioene van Noord Brabant, .T. J. Blaauboer, Kampioen van Utrecht en M!evT. Schöorl-Keetman meer voudig landskampioene. Prachtige prestaties Had het do indruk alsof de junio renafdeling dames niet uitsluitend door de allerbedten was gevormd, omdat verschillenden de schoonrij- kunst nog niet tot in de perfectie meester waren, de juniorenafdeling Heren miocht er met ere wezen, omdat deze nagenoeg geheel uit welgetrainde veelbelovende schaat sers bestond, die de moeilijkheden van de storm voor en tegen met een rustig hart heit hoofd konden bieden. Na het middaguur kwamen de cracks aan bod. Het kleine ploegje toeschouwers, z0 góed mo gelijk weggedoken achiter de arm zalige beschutting van een minia tuur ijstentje, was opgetogen over de prachtige techniek, de forse streek en houding van een Timmer man, Visser. Stumpel, Mevr. Bak ker-Kaan of Mej. de Jager. En dit geldt niet alleen de toeschouwers. Desgevraagd erkenden ook de jury leden volmondig, dat gezien de exhorbitante moeilijkheden de prestaties van de verschillende deelnemers zeer hoog moeten wor den aangeslagen en in menig op zicht die van Westzaan zijn over troffen. Te midden van een het ge laat pijnlijk striemende ijzel-storm werden tenslotte de finale's verre den. Als bijzonderheid willen we nog even vermelden, dat Mevr. A. Bak ker-Kaan. die tweede werd in de senioren Dames, vandaag voor het eerst van dit jaar op schaatsen stond tengevolge van weliswaar verheugende doch haar zorg eisen de familieomstandigheden. Haar gehele training voor deze wedstrijd bestond dus uit de enkele ritten die zij onmiddellijk voor haar beurt op het Oude Veer kon maken. De uitslagen: Provinciale kampioenschappen Schoonrijden Heren Senioren: 1. C. P. Timmerman, Schagen; 2. D. W. Visser. Schagen: 3. A. Goethardt. Idem Dames Senioren: 1. M. de Jager-Wartenhorst, Heiloo; 2. A. Bakker-Kaan, Alkmaar; 3. C. Rood- jes, Nieuwe Niedorp. Heren junioren: 1. A. Boontjes, Burgerbrug; 2. M. M. Klerk, Scher mer; 3. F. de Jager, Heiloo. Dames Junioren: A. Lieftinck- Kaandorp, Amsterdam; 2. A. Hart- Duinmeyer, Medemblik en 3. J. A. Schene-Kooij, Schagen. De prijzen bestaan uit medailles. Bij de prijsuitreiking herinnerde Voorzitter Kaan er aan, dat de heer Timmerman het Prov. Kampioen schap thans voor de 2de maal te Anna Paulowna heeft verworven en dat hij ondanks zijn hoge leeftijd nog genoemd mag worden een der sierlijkste rijders van Nederland. De kampioene M. de Jager-Warten horst heeft eveneens drie jaar ge leden hier het Prov. Kampioen schap behaald. Voorts bracht hij hulde aan alle deelnemers die de haast euvele moed hebben gehad om hier aan de start te verschijnen; maar vooral aan' de juryleden L. J. Hemels uit Amersfoort, J. Met uit Alkmaar, J. S. Schoorl uit Barsingerhorn en P. van -Wijngaarden de Scheidsrechter en K.N.S.B. official uit Dordrecht, die, staande als rotsen temidden van de woedende sneeuw en ijzel- jacht hun hoogst belangrijke taak midden op de baan hebben ver richt. De uitslagen van de gisteren te Bergen gehouden langebaanwed- strijden luiden: 500 M.: 1. J. Breed (Amsterdam) 52.6 sec.; 2. M. Rozendaal (Warmen- huizen) 53.8 sec.; 3. W. Schaltmeier (Leiden) 55.4 sec. 1500 meter: 1. J. Breed (Amster dam) 3 min. 3.4 sec.; 2. S. Hopman (Egmond aan Zee) 3 min. 4,7 sec.; 3. M. Rozendaal (Warmenhuizen) 3 min. 6 sec. 3000 Meter: 1. S. Hopman (Egm. aan Zee) 6 min. 17 sec.; 2. J. Breed (Amsterdam) 6 min. 30.2 sec.; 3. L. Porsius (Warmenhuizen) 6 m. 32,2 sec. Algemeen klassement: 1. J. Breed 2. L. Porsius en 3. H. Kaal. Op de grens van de provincies Utrecht en Noord-Holland dicht bij Loosdrecht, staat een ijsberg, die veel kijkers trekt. Deze ijsberg is ontstaan doordat een stop in de waterleiding lekt. Een fijne motregen spuit uit het lek precies op een boompje, waar door het boompje in een grillige ijsberg is veranderd. De jonge Franse regering van premier Bidault heeft Dinsdag avond in de Nationale Vergadering bjj vijf stemmingen over een ver trouwenskwestie gekoppeld aan omstreden artikelen van het be- grotingsontwerp de overwinning behaald. De vijf punten, waaraan de rege ring de vertrouwenskwestie had gekoppeld, zijn: 1. Verhoging van de productie belasting met 1 percent. 2. Een nieuwe belasting op niet- uitgekeerde winsten. 3. Een belasting op ondernemin gen voor vervoer per weg. 4. Het totaal der uitgaven voor de civiele sector. 5. Het eindbedrag. Vier der punten werden met zeer kleine meerderheid aangeno men, doch punt 4 kreeg 293 stem men voor en 293 tegen. Nachtmis te Tongre- Notre Dame in Henegouwen BRUSSEL (K.N.P.) - In de nacht van 1 op 2 Februari, op het feest van Maria Lichtmis, zal Mgr. Him- mer, de bisschop van Doornik, naar eeuwenoude traditie een plechtige nachtmis opdragen in Tongre-Notre Dame, een dorpje van 600 inwo ners in Henegouwen. Het feest van Maria Lichtmis wordt in dit klein, dorpje reeds sinds het jaar 1081 ieder jaar met grote luister ge vierd. In het jaar 1641 verleende de toenmalige bisschop van Ka- .merijk, Mgr. Francois van der Burck, voor het eerst toestemming voor de nachtmis. Deze grootse vie ring vindt haar oorsprong in een legende. In de nacht van 2 Fe bruari van het jaar 1081 zoi^ het thans te Tongre vereerde Maria- beeldje door zingende engeïvn naar het kleine plaatsje gebracht zijn; sindsdien genoot Maria in het dorpje een bijzondere verering en werd Tongre een druk bezocht bedevaartsoord. Reeds in 1093 er kende Paus Urbanus II de broeder schap van O. L. Vrouw van Tongre en verrijkte haar met aflaten. Op de feestdag van Prinses Bea trix verjaardag, terwijl overal van de openbare gebouwen en bjj vele particulieren de vlaggen feestelijk in de ijzige wind wapperden, heeft Limmen afscheid genomen van baar burgemeester, de heer J. Nieuwenhuyscn, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt en door H.M. de Koningin eervol van zijn heel niet gemakkelijke taak, die hij zo voorbeeldig heeft volbracht, werd ontheven. Hartelijke belangstelling, Hoewel het eerste afscheid in de raadszaal, met de vele genodigden een officieel aanzien had, kan men eigenlijk beter spreken van een hartelijk afscheid, dan van een of' ficieel vertrek. Burgemeester Nieu wenhuysen is eigenlijk ook meer een vader geweest voor zijn ge meente, dan een ambtenaar, dat bleek wel uit de vele en hartelijke toespraken die tot hem werden gericht. De laatste raadszitting, een bij zondere voor deze gelegenheid, werd om 10 uur 30 door de burge meester zelf geopend, in het bij zijn van de vele genodigden, w.o, wij opmerkten de burgemeester van Leiden, Jhr. van Kinschot, te vens oud-burgemeester van Alk maar; de huidige burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, burgemeester Scholtens van Be verwijk; de heren v. d. Heuvel, Bakker, Kalff en Smeets, resp burgemeester van Akersloot, Oudorp, Heiloo en Castricum; mr' J. P. van der Steur, kapitein der Rijkspolitie en districtscomman dant van Noord-Holland; ir. H. Knol, directeur van Openbare Wer ken te Alkmaar, pastoor W. W. v Leeuwen, de heer J. van Maarle- veld, commandant der Alkmaarse Brandweer en vele anderen. Ook de heer Chr. Dun en de heer L. Vernooy, de oud-inspecteur en de inspecteur van het L.O. in het district Alkmaar waren aanwezig. Bloeiende gemeente, De burgemeester opende de bij zondere vergadering met een her innering aan de feestdag, die in ieder rechtgeaard Nederlander blijde gevoelens deed ontwaken en stelde de Raad voor een geluks telegram te zenden aan het Ko ninklijk Huis, welk voorstel werd aangenomen. Als enig punt stond verder op de agenda de voorlezing van het Koninklijk Besluit, waar bij aan de burgemeester van Lim men eervol ontslag uit zijn functie werd verleend. Onder doodse stilte werd dit document voorgelezen. Daarna wees de scheidende bur gemeester op het grote ogenblik, dat voor hem was aangebroken, na 38 jaar de gemeente te hebben ge diend. Deze gemeente en haar be volking was hem in de afgelopen jaren dierbaar geworden. Veel is er tot stand gekomen, dank zij de prettige samenwerking in de Raad en het medeleven van de bevol king, waarvoor de scheidende func tionaris steeds het beste heeft ge daan. wat in zijn vermogen lag. Er Zijn twee oorlogen geweest en toch is dë gemeente tot bloei en ontwikkeling gekomen, zelfs de financiële toestand, die in zovele plaatsen niet rooskleurig is, blijkt hier gezond te zijn. De enige grote zorg is de woningnood. Met dank baarheid herinnerde de burge meester aan de samenwerking met figuren als die der wethouders Valkering en Pepping, die zo bij zonder vruchtbaar was voor de gemeente, terwijl in latere jaren de heren Commandeur en Leye veel lasten op zich hadden geno men. Aanvankelijk zelf de admi nistratie van de groeiende gemeente voerende, heeft de burgemeester thans de beschikking over een goed functionnerende secretarie en kan hij veel overlaten aan de zorg van een toegewijd ambtenaar als de heer Admiraal, die nu al weer 30 jaar met de burgemeester samen werkt. Ook de Hoofden van Dienst van de gemeente Alkmaar, die een deel der gemeentelijke openbare werkzaamheden voor Limmen ver richten, werd dank gebracht. Voorts bracht de scheidende bur gemeester dank aan allen, die hem direct of indirect- bij zijn werk hadden geholpen, zoals de burge meesters van Alkmaar en Bever wijk, de districtscommandant der Rijkspolitie, de hoofden van dienst en de gemeenteambtenaren, maar in het bijzonder zijn echtgenote, die hem in zijn taak trouw ter zijde De opperbevelhebber van de Westerse Unie, veldmaarschalk Montgomery, brengt thans zijn wintervacantie door in Mürren (Berner Oberland). Hij werd door de dorpsjeugd met bloe men, vlaggen en muziek van het station gehaald. stond en zijn kinderen, die zich altijd goed gedragen hadden. Ook de samenwerking der burgerij, on geacht van welke godsdienstige richting, had de burgemeester steeds getroffen, daarbij was het werk der kerkelijke overheid van veel nut geweest. Na nog een kort overzicht te hebben gegeveh van de groei der gemeente en te hebben gememoreerd, dat ook de Raad veel tot de bloei van de gemeente heeft bijgedragen, besloot de burgemees ter zijn toespraak, met de uitoefe ning van het ambt tijdelijk over te dragen aan wethouder Comman deur. Deze herinnerde in een toespraak aan het vele werk, door de burge meester verzet, schetste de groei van de gemeente, die van 1350 zie len in 1912 tot 2850 zielen in 1950 was opgeklommen; er was gas, wa ter en licht gekomen en de cul tuurgrond kwam langzamerhand in handen van de dorpsbewoners. Limmen is een mooi dorp ge worden, dat haar plaats tussen de andere gemeenten waardig is; er is een rustige sfeer en de financiële toestand is goed. Met leedwezen zag deze spreker de burgemeester heengaan, nadat hij herinnerd had aan de goede samenwerking tussen alle raadsleden, ook in de oorlog. Ook de echtgenote van de bur gemeester werd in deze woorden betrokken. Namens de raad en de gemeente bood spreker een fraaie staande scbemèrlamp aan. Door een rij van sprekers werd voorts nog het woord gevoerd, die allen op hun manier uiting gaven aan hun erkentelijkheid voor de wijze, waarop burgemeester Nieu wenhuysen zijn gemeente in de afgelopen jaren had bestuurd. Daaronder waren de wethouder Leyen, het raadslid Reevers, pas toor van Leeuwen, die zijn erken telijkheid uitsprak voor de manier, waarop deze burgemeester, die van een andere geloofsovertuiging was de belangen van het katholieke volksdeel had behartigd. Hij meen de dan ook, dat de burgemeester met recht een goed burgervader genoemd kon worden. Dominee Teriet, die de burgemeester niet zo goed bleek te kennen, had ook lof voor de leiding der gemeente en noemde de scheidende functio naris een levend lidmaat der Kerk De Leidse burgemeester, die met vriendschapsbanden aan het gezin Nieuwenhuysen was verbonden herinnerde aan zijn Alkmaarse tijd waarin hij als onderduiker zoveel steun van de burgemeester van Limmen had gehad. Ook de huidige burgemeester van Alkmaar was vol lof over de wijze, waarop Lim men bestuurd werd en over de wijze, waarop de collegiale samen werking der burgemeesters hier plaats vond. Deze burgemeester vond mr. dr. Wytema een model voor heel de omtrek Nadat nog enkele belangstellen den het woord gevoerd hadden, sloot dë heer Dun, oud-inspecteur van het L.O., de rij met nog eens vast te stellen, dat burgemeester Nieuwenhuysen op een goed vol bracht levenswerk neer kan zien. Burgemeester Nieuwenhuysen dankte aan het slot van de bijeen komst voor de hem gebrachte hul de en de betoonde belangstelling. Daarna verzamelden de aanwezi gen zich in het hotel-café ..Fries land" voor het. gebruiken van een verversing. De Raad der gemeente Heerhugo waard kwam Maandagmiddag on der voorzitterschap van burge meester B. J. F Sutman Meijer bijeen. Politieverordening. De ontheffing van de gestelde verbodsbepaling in zake het ven ten werd vervangen door een ver gunningsstelsel. Het uitoefenen van straatfotografie was tot nu nog niet geregeld, terwijl de bepalingen in zake winkelsluiting van rechtswege zijn vervallen, als gevolg van het tot stand komen van de Winkelslui tingswet. Overeenkomstig een con cept-besluit werd een en ander thans geregeld. Gemeentelijke leveranties. De plaatselijke middenstandsbon den hadden protest aangetekend tegen de gang van zaken bij de aankoop van goederen voor het Tehuis voor ouden van dagen, waarbij de leverantie was gegund aan een firma buiten de gemeente. Voorzitter lichtte op een vraag van de heer Schouten toe, dat de betreffende goederen, t-w. lakens en slopen, van eenzelfde soort en kwaliteit dienden te zijn, waarvoor de verschillende plaatselijke mid denstanders z.i. geen zorg hadden kunnen dragen. Bovendien was er een regeling getroffen met de le verancier, waarbij de normale mar ge de plaatselijke middenstanders ten goede zou komen. De heer Strooper meende, dat de plaatse lijke handel wel voor de leverantie zorg had kunnen dragen. Voorzitter zegde voor de toe komst zijn volle medewerking toe, gelijk hij ook nu reeds graag ge daan had, mits aan de wensen van het gemeentebestuur voldaan had kunnen worden. Wethouder Tromp tekende pro test aan tegen de geest van het protest der middenstandsbonden. Hij had een en ander liever als verzoek ingekleed gezien. We voe gen hieraan toe, dat het hier een bedrag van plm. f 11 a f 1200 be treft. Met het P.E.N. werd een z.g half-om-half regeling aangegaan. Hierbij wordt bepaald, dat de kos ten van electriciteitswerken, welke tengevolge van door of vanwege de gemeente ondernomen werken moe ten worden uitgevoerd, voor de helft door de gemeente en voor de helft door het P.E.N. zullen worden gedragen. In het omgekeerde geval zijn alle kosten voor rekening van het P.E.N. Het is de bedoeling om de brug in dë Middenweg, nabij de van Veenweg te verbreden van 4.55 tot 91 meter tussen de leuningen. Hierbij worden geen trottoirs aan gebracht. De heer de Groot vond de begroting ad f 1350 aan de lage kant. De gemeente-architect, de heer Besteman, ter vergadering aanwezig, gaf echter als zijn me ning te kennen, dat het bedrag vol doende geacht kan worden. Nogmaals de Lindenlaan. Beplanting en bestrating van de Lindenlaan zijn reeds in menige vergadering ter sprake gebracht. Het is een speciaal stokpaardje van de heer Groenveld Thans echter kon hij tevreden zijn. Besloten werd nl. het eerste ge deelte van deze laan t® verbeteren met klinkers tot een bedrag va» f 16.980.voor welk bedrag de Fa. De Moei en Hermes te Alk maar het werk zal uitvoeren. Op aanwijzing van de heer Bakker zul len hierbij zo mogelijk plaatselijke arbeiders worden ingeschakeld. De heer Strooper vond dit bedrag zeer hoog, waar het slechts 300 meter betreft. Voorzitter was het hier mede eens. Evenwel was dit te wij ten aan de tegenwoordige omstan digheden van hoge prijzen. Prov. Waitersfbaat heeft zich inmiddels reeds met een en ander kunnen verenigen, ongetwijfeld een bewijs dat uitvoering voor een lager be drag niet wel mogelijk geacht wordt. Andere prijsopgaven bleken nog hoger te liggen. B. en W. werd een crediet van f 7500 verleend voor aanstrating en beplanting van de Middenweg in het centrum Een voorste] om in principe te besluiten om met het oog op dit werk een baatbelasting van maximaal 84 pet. te heffen, werd ingetrokken, voor nadere be studering van dit tere punt. Besloten werd om aan H.M. de Koningin het voorstel te doen om het maximum aantal vergunningen per 1 Jan. 1951 voor de gemeente vast te stellen op 15 (thans 12) en dat der verloven A op 7 (thans 10). Onbewoonbaar. De woningen Kerkweg 1, van Veenweg 54 en Westerweg (oud B 244) blijken overeenkomstig een rapport van de gemeente-architect niet meer voor bewoning geschikt te maken te zijn. Gelet op het advies van de inspecteur van Volks gezondheid (Volkshuisvesting) werd besloten tot onbewoonbaar verkla ring, -waaraan toegevoegd de bepa ling, dat ontruiming zal dienen plaats te hebben binnen één maand na het verstrijken Van de termijn voor beroep. 2 woningen zijn reeds onbewoond. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring verleend aan het raadsbesluit van 28 Nov. 1949 en verklaard, dat de instandhouding van de O. L. School Noord voor gewoon lager onderwijs niet ingevolge art. 19 der Wet wordt gevorderd. Na opening der vergadering heeft de voorzitter gewezen op de nieuwe zetels in de raadszaal, van prima kwaliteit en passend in de stijl bij de fraaie 17e eeuwse kast, eigen dom van de polder Heerhugowaard. De stoelen zijn van eikenhout en met rundleder bekleed. De laatste woorden, die de in ons land zeer bekende Hongaarse pries ter, Mgr. Knébel voor z'n overlijden sprak, waren: „Vergeet Hongarije en Kardinaal Mindszenty niet". En Kardinaal Mindszenty niet vergeten betekent, de gedachte aan deze held, deze heilige man en het land dat hij vertegenwoordigt, levendig houden. Wat is eenvoudiger dan op de trein te stappen, het gordijn op zij te schuiven een kijkje te gaan nemen in Hongarije en zich daar omtrent de toestand van de Kardi naal en de bevolking te laten voor lichten? Laat u niet in de waan brengen, lezers, dat het eenvoudig is, Honga rije binnen te komen. Dit is momen teel zeer moeilijk Er wordt zorg vuldig gewikt en gewogen wie men zal toelaten. Men stelt geen prijs op bezoek uit West-Europa! Een goed gesternte heeft ons geleid. Een goed gesternte of een Hongaars heilige! Het gordijn werd door onzichtbare hand geopend en wij betraden een der mooiste landen van Europa. Land met een grote historie, een weer galoos roemvol verleden. Alle gege vens, die de geschiedschrijver nodig heeft voor het samenstellen van een epos van heldenmoed en vrijheids strijd, zjjn hier aanwezig. In dit land hebben zich tonelen afge speeld, tragedies ontwikkeld, die de Griekse treurspelen evenaren. Hier werd en wordt onnoemlijk veel geleden. Het leed van eeuwen weerspiegelt zich in de muziek van het land, in zijn kunst, zijn tradi ties zijn geloof, zelfs in de physio- nomie van de Hongaar. Het is of de tragiek van duizend jaar zich in zijn gelaatstrekken heeft vastgezet, af zijn ogen zich mop-staarden... Wie Budapest bezoekt, wordt steeds weer geïmponeerd door deze onvergetelijk schone stad, deze pa rel aan de Donau. De geheel eigen sfeer, de mentaliteit der Hongaren, Oosters aandoend. Westers gericht; de idee, dat in dit door en door Katholieke land een Kardinaal tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld; de gedachte dat terwijl de kerken overvol zijn het gods dienstonderwijs wordt afgeschaft, dat het Kruis moest verdwijnen om plaats te maken voor de Sovjetster al deze overwegingen, de ene emotioneler dan de andere, verbijs teren de bezoeker en ontroerd be treed hij dit land. deze stad. De sporen die de oorlog achterliet, zijn voor een groot deel verdwenen, aan de heropbouw wordt met ijver gewerkt. Oppervlakkig gezien, gaat het leven in Budapest zijn gang. of er niets veranderd is Men arbeidt, zoekt min of meer ver strooiing, schouwburgen en thea ters worden bespeeld, bioscopen be zocht en men draagt zijn lot, zoals slechts een Hongaar dit in de loop der eeuwen geleerd heeft te dragen. Levenskunstenaars als de Honga ren zijn weten zij zich aan te pas sen aan de omstandigheden die het moment hen opdringt. De aangebo ren ridderlijkheid, de onvolprezen gastvrijheid erfenis van eeuwen, zijn gebleven. De innemendheid, de hoffelijkheid, de ongedwongen vriendschappelijkheid, zijn eigen schappen, die de bezoeker ieder mo ment ervaart. Er is zoveel dat u goed doet. er is dat onuitsprekelijke ondefinieerbare, dat u steeds naar dit volk doet terugverlangen. Is het de schoonheid van het land. badend in het milde licht van de herfstzon? het de hulpeloosheid van de ci- gany wiens beide benen geampu teerd zijn en die, leunend tegen een lantaarnpaal op het trottoir van de Serez-Körüt, ontroerende melodieën aan zjjn viool weet te ontlokken? Kan het de goedheid, de liefde zijn, die zich in velerlei vorm komt ma nifesteren? Het moet wel de som dezer factoren zijn, die u steeds met heimwee aan dit land, aan dit volk doet denken en ge hebt geen rust. alvorens ge weer te midden van uw vrienden zijt. Andersluidende berichten ten spijt, moet nadrukkelijk worden vastgesteld, dat ge niet gevolgd wordt door de politieke politie, niet geschaduwd door communistische elementen. Er wordt u niet een hand op de schouder gelegd gevolgd door het bevel, mee te gaan of uw papieren te tonen. Ge hebt niet het gevoel gevangen te zijn en niet te kunnen ontsnappen. Ge beweegt u vrij, loopt door de straten van Bu dapest even rustig als ge dit te Amsterdam gewend zijt. Ge neemt de tram of stapt in een taxi, gaat 'n café binnen of maakt gebruik van de heerlijke, geneeskrachtige baden in het Gellérthotel. En er is nie mand die u hindert of wantrouwt, integendeel, ge wordt met voorko mendheid en vriendelijkheid beje gend. Neen lezer, uiterlijk is Budapest of welke andere stad in Hongarije ook, niet veranderd. Alleen ziet u meer Russische uniformen, dan bij een vorig bezoek Maar wanneer men onder de op pervlakte schouwt en gelegenheid heeft met geestelijken, intellec tuelen, voormalige welgestelden. maar ook met arbeiders te spreker, dan voelt ge de barre realiteit van het leven achter het ijzeren gordijn. Land van heiligen en helden, land vol tegenstellingen, thans overgele verd aan het communisme, duldend en lijdend, wachtend op het uur der bevrijding. Er zijn talloze helden, die stil een verbeten strijd voeren, geen compromis sluiten met het communisme: die liever hongeren en in nood leven, dan ook maar iets van hun beginsel prijs te geven; de gevangenis verkiezen boven een schijnvrijheid. Onder de talrijke geestelijken die van hun vrijheid zijn beroofd be vinden zich negentien paters Jezu- ieten. Het ene klooster na het an dere wordt door de staat gevorderd. De kloosterlingen, uiteengejaagd, wonen verspreid over het land. Men ontmoet nonnen die niet weten waarvan zich te begeven Maar het geloof lééft, sterker dan ooit; openbaart zich in de hulpvaar digheid waarmede men uitgestote nen tegemoet treedt, komt tot uiting in de gesprekken, die vol zijn van rouw aan God en Kerk. En het treft u, vooral nu, in het openbaar te zien bidden! Ge zoudt dat in een communistisch geregeerd land niet verwachten!. Ge ziet de vrouwen een kruisteken maken, als zij een Katholieke Kerk passeren. Ook heb ben de meeste vrouwen zich ge tooid met het kruis! Letterlijk en figuurlijk zijn de Hongaren kruis dragers! Toen do zon van het communisme bloedrood opging over dit prachtige land, is de nacht over Hongarije ge vallen. De nacht van onzekerheid, onvrijheid, rechteloosheid en ter reur. Bedenkend, welk een ontzettend drama zich hier nog geen jaar ge leden afspeelde en daar, ja daar ginds. de gevangenis ziende, waar de onschuldig veroordeelde Hoge priester vertoeft, bekruipt ons het verlangen, iets naders omtrent Kar dinaal Mindszenty te vernemen Te dien einde besloten wij naar Eszter- gom te gaan. Hamea-Gelei voor Uw hartden. ARTS PLEEGDE VALSHEID IN GESCHRIFTE De Utrechtse rechtbank veroor deelde de 55-jarige arts W. G. tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 1500 gulden subsidiair twee maan den hechtenis. De arts had begin vorig jaar op verzoek van een zijner patiënten herhaaldelijk zwangerschapsver- klaringen uitgeschreven voor ver schillende harer kennissen. Een en ander had tot gevolg dat meer dan 20 onrechtmatige doktersver klaringen over te verwachten babies werden verstrekt, waarvan de aanvraagster in samenwerking met vriendinnen en kennissen misbruik maakten door zich tex tiel aan te schaffen. i akker-s abdijsiroop is hel middel dat, I als een heerlijke balsem, Uw ademhaling B verruimt. Uw aangetaste luchtwegen zuivert. Uw hoest stilt en spoedig die \ondrageljke kortademigheid wegneemt. Wessels, Hoogland, Veeken en Peef-oom van de part-ij HOORN Evenals vorig jaar gaat de biljartvereniging „Keizers kroon" ook thans weer een tour nooi om het zilveren J. Pz. Coen beeld organiseren. Deze trofee, die door dë heer de Boer van hotel De Keizerskroon aan de vereniging werd geschonken, moet tweemaal achtereen of driemaal in totaal ge wonnen worden, wil zij definitief eigendom worden. Het is vanzelfsprekend, dat de winnaar van het vorig jaar (eigen lijk moeten we zeggen: van het voor-vorig jaar, daar het laatste tournooi op 9—12 December 1948 werd gehouden) ook thans weer van de partij is. De Amsterdammer Flip Beekman, die tweede werd in het tournooi le klas groot biljart, zal proberen door een nieuwe over winning het trofee definitief in de wacht te slepen. Daarnaast zal na tuurlijk ook de oud-kampioen hoofdkl. 35/2, Flip Schmidt, weer aan dit biljart-evenement deelne men. Deze Amsterdammer is in Hoorn 'n goede bekende en graag- geziene gast. Ook de Alkmaarders Henk Hoogland (oud-kampioen le kl.) en Gerrit Wessels (pas ge promoveerd naar de le kl. klein biljart) zullen aanwezig zijn. Een nieuwe ster is de Hagenaar Jan do Jong (neemt deel aan het tournooi om het Ned. kampioenschap lihre). Jan Peetoom uit Schagen heeft, sinds hij in het Brabantse tournooi 2e kl. 35/2 cadre als tweede eindig de. meer en meer bekendheid ver worven, en dat hij dus Donderdag in de Keizerskroon van de partij zal zijn, verhoogt in niet geringe mate de aantrekkelijkheid van dit tournooi. En tenslotte zijn er nog: Jan Vee ken uit Burgerbrug en C. v. Oos terhout uit Rotterdam. De 20-jarige Jan Veeken is momenteel in mili taire dienst te Harderwijk. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om hem vier dagen vrij te krijgen. Doch het is tenslotte gelukt en zo zal men dit biljart-fenomeen dus ook ditmaal weer. evenals vo rig iaar, om de groene tafels van de Keizerskroon kunnen zien dwa len. C. van Oosterhout is dP benjamin van het tournooi. Hjj is 19 jaar oud en hij speelde het enkele weken geleden nog klaar Beekman in een partij 38/2 (zonder vrij middenvak! in 5 beurten te kloppen met een moyenne van 80! Een veelbelovend jongmens dus. Hoorn zal thans de primeur va.n een ontmoeting v. Oos terhoutVeeken beleven! Donderdagmiddag om 4 uur zal het tournooi worden geopend. 28 wedstrijden worden er gespeeld, en Zondagavond zal de eindstrijd ge streden worden. Een aantal Hoorn- se firma's heeft dag-prijzen be schikbaar gesteld. Donderdag ko men deze prijzen van R. v. Straten Vrijdag van P. Nooy (hoofdagent Amstel). Zaterdag van Biljartver eniging Keizerskroon en Zondag van de fa. Aben. Rondom dc twee biljarts zullen tribunes worden opgericht, zoda' het publiek de verrichtingen dr biljart-meesters ongestoord zal kun nen volgen. Leden van dp Neder landsp Biljartbond krijgen op ve' toon van hun diploma voor de helft reductie op de entréeprijs, welke f 1.25 bedraagt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5