Nieuut In 1950 gegarandeerd 40.000 nieuwe woningen Autoverkeer naar Berlijn gisteravond stopgezet Brits atoom-deskundige nisteren gearresteerd Katholiek Militaire Tehuis in Ede zal er komen GV.P.-ministers verwierpen socialistisch compromis m Ook de 5 pet. aan gehuwden beneden 23 jaar met 2 kinderen oor de Carnaval DTHUIZEN NHD Atoomgeleerde van verraad verdacht Opnieuw Atlantisch Pact Prins Bernhard opende Wilhelmina-park Conallv noemt de situatie „ernstig" We zijn er nog nietmaar: Dank aan de vele milde gevers Binnen een uur kan Amerika terugslaan Socialist-en uit de Franse regering Waardering voor sociale leer der Kerk Koning wilde Duitse titels weer dragen Katholieke optocht te Londen verboden !S - MUTSEN ES - CONFETTIE enz. 9STUUMS IN HUUR •1 - Alkmaar - TeL 4298 ;n moet", zei de deftige egt ge. Als ge daarvoor a wat materialen kocht, en gaan. Maar dan moet dan al mijn welgestelde rzoeken hun smidswerk len was vreselijk dank- lij zijn weldoener stevig oomde hij nog over deze ize kant denken natuur- noedige man, maar wij chiedenis vinden. Welke neemt nu een beschon- hem daar borreltjes te ie tevreden stelt? Daar 'gen. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 4 Februari 1950 45e Jaargang No. 11781 Kantoren: HOORN. Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 n (siot.) _Nu is de theorie van „neutrale zone's" tussen de invloedssferen van Washington en Moskou niet nieuw. Walter Lippmann heeft haar al jaren lang verkondigd en verdedigd. Tot nog toe was zij echter slechts theorie. In Zuid- Oost-Azië is zij, door Acheson's onlangs afgelegde verklaring, practijk geworden. Maar een wel zeer eenzijdige practijk, want wat het State Department als neutrale zóne beschouwt, is het daarom nog niet voor het Kremlin en er zijn zelfs aanwijzingen, dat dit terug wijken van Amerika een sein is voor het opdringen van het com munisme. Niettemin gaan invloed rijke stemmen in Amerika door met er op aan te dringen, dat de theorie der „neutrale zones" ook in Europa in practijk zal worden gebracht. Zulk een neutrale gordel zou zich moeten uitstrekken van Scan dinavië via Duitsland tot aan de Middellandse Zee. Daardoor zou men tegemoet kunnen komen aan Zweden's wens om neutraal te blijven en aan Scandinavië's af keer van nauwere economische bindingen met de rest van West Europa. Men zou tere en moei lijke vraagstukken als de verde diging van (West-)Duitsland en het aandeel der Duitsers zelf daar' in kunnen ontwijken. Zonder ech ter meteen ook Finland, Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en de Balkan te „neutraliseren" en Oostenrijk geheel onafhankelijk en onbezet te maken, zou zulk een „neutrale zóne" in West-Euro pa alleen maar betekenen drei gender gevaar van communistisch opdringen naar het Westen en meer zekerheid, dat er van een West-Europese Unie minder dan ooit iets terecht zal komen. Als men alleen aan deze kant van het IJzeren Scherm West-Europees gebied „neutraliseert", is dat een ondermijning van het Atlantische Pact. Zelfs als men aan beide kanten van het IJzeren Gordijn een „neutrale zóne" zou kunnen maken met Rusland's instem ming dus is het nog zeer de vraag, of het voor de landen op de uiterste westrand van Europa een voordeel is, door een Atlan tisch Pact gebonden te zijn. Daar door zouden zij zich maken tot een Angelsaksisch bruggehoofd in Europa en die positie lijkt weinig begerenswaardig. Men versta ons goed: wij zijn niet geleidelijkaan tegenstander geworden van het Atlantisch Pact. Nog steeds geloven wij, dat het tot een nuttig instrument kan worden gemaakt; gemaakt, want het i s dat nog niet. Maar dan zouden toch twee voorwaarden vervuld moeten zijn. Ten eerste zou het Pact dan onderdeel moe ten zijn van een groter en ook werkdadig, politiek economisch en militair systeem tot verzekering van vrede, vrijheid en welvaart. En ten tweede zou er evenwijdig heid en zeker geen tegenstrijdig heid moeten zijn in de politiek in en van Azië, Amerika en Europa, voor zover zij vrij zijn van tota litaire druk en overheersing. Zien wij goed, dan zijn West-Europa en minstens een deel van de mo gendheden in het Verre Oosten daartoe wel bereid. De onbestemd heid en onzekerheid der Ameri kaanse politiek is daarbij echter een hinderpaal. Niet enkel belas- tingdemagogie veroorzaakt die on bestemdheid en onzekerheid, maar ook een groep van invloedrijke ambtenaren in Amerika, die met name in het Oosten een beleid van geen- of halve maatregelen bepleiten en daarmee o.i. Moskou in de kaart spelen. Zij doen dit waarschijnlijk, omdat zij een soort overeenstemming tussen Moskou er Washington nastreven. Kroko dillen voedt men nu eenmaal niet met kanariezaad. En zelfs indien Amerika een regeling met Moskou wil, dan zal dat niet eerder moge lijk zijn, dan indien Amerika een sterke positie inneemt. Zo niet, dan zou zich de geschiedenis van Miinchen herhalen en vrede, vrij heid en welvaart dus bedreigd worden. Dat is juist het tegen deel van wat het Atlantisch Pact beoogt. Prins Bernhard is gisteren in "aracaibo, het grote olie-centrum 'n West-Venezuela, een hartelijke ontvangst bereid. De prins vloog Donderdag van Punta Cardon in de naburige staat flacon, waar hij door de plaatse- j'ikc autoriteiten en de Neder landse gemeenschap was ontvan gen, naar Maracaibo. De prins bracht gisteren een officieel bezoek aan de gouver neur van de staat Zulia en ge bruikte later de lunch met hem. °os middags woonde hij de ope- n,ng bij van een nieuw park, dat laar prinses Wilhelmina „Guiller- fina" is genoemd. De prins keerde daarop naar faracas terug. Vandaag vertrekt "U vandaar. Brits parlement ontbonden Koning George van Engeland hooft gisteren in zijn landhuis te handringham in Norfolk de pro clamatie getekend, waarbij het britse parlement ontbonden Wordt. Dit was het signaal voor de offi- Wele aanvang van de Britse ver kiezingscampagne tot 23 Februari, °P welke dag het volk ter stembus gaan. (Van onze parlementaire redacteur). Woningzoekenden moet men af en toe eens en hart onder de riem steken. De minister van Wederopbouw deelde gisteren, bij de behandeling van de Wederopbouwwet, in de Tweede Kamer mede, dat December een recordmaand was geweest. Vijf duizend woningen waren gereed gekomen! En over het hele jaar zelfs meer dan 42.000. Voor het nieuwe jaar garandeerde de bewinds man er minstens 40.000, maar hij vertrouwde dat het de 45.000 zou naderen. Ook wat de wederopbouwcapaciteit in het alge meen betreft was de bewindsman vol goede moed. Zijn „uit daging" aan de bouwnijverheid,, waarbij hij als zijn mening had gegeven, dat goedkoper gebouwd kon worden, was niet zonder resultaat gebleven. Zijn departement werd overstroomd met plannen, op het ogenblik waren er dat al een kleine honderd. over reeds_ de dag tevoren was gesproken èn omdat inmiddels nog een schrijven van de minister van Sociale Zaken was binnengeko men. Dit schrijven behelsde goed nieuws. Dezer dagen zal worden bekend gemaakt, dat ook aan gehuwde personen beneden de 23 jaar met twee of meer kinderen de loons verhoging kan worden toegekend alsmede aan kostwinners beneden deze leeftijd, die de zorg hebben voor drie of meer personen. De heer Gortzak was hiermede natuurlijk niet tevreden, maar de heer Andriessen (K.V.P.) kon te recht vaststellen, dat de gedach- tenwisseling van de dag tevoren een behoorlijk resultaat had op geleverd. Het verzoek van de heer Gortzak werd bij zitten en opstaan afgewezen. Het initiatief van Bususm was hem in dit verband wel bijzonder welkom. Het was een bewijs, dat de verstarring kon doorbroken worden. De Kamer, die zich had afgevraagd of het Bussumse plan wel behoorlijke woningen zou op leveren, vroeg hij om vertrouwen en armslag. Geen bureaucratie, was er altijd gezegd, welnu de poging om het vrije initiatief wakker te roepen was geslaagd en er was alle reden om dat ook ver der te steunen. Het debat over het ontwerp zelf beperkte zich tot de meer tech nische details. Wat de onteige ningsprocedure betreft was de minister van mening, dat een af wijkende regeling nog niet gemist kon worden. Een procedure vol gens de normale Woningwet duur de 2V2 a 3 jaar, in het kader van deze wet slechts l'/s jaar. Wel was de minister van oordeel dat de ge meenten moesten leren om voor uit te zien. Na '53 zouden geen spoedonteigeningen meer mogelijk moeten zijn. Tussentijdse wijzigin gen van de woningbouwpolitiek konden moeilijk aan de goedkeu ring van de Kamer worden onder worpen. Iedere voorgenomen wij ziging zou bij het bekend worden de behoefte oproepen om nog met spoed van de oude regeling te profiteren. Wel voelde de minister voor een vaste Kamercommissie, die dan vooraf zou kunnen worden gekend. Het wetsontwerp werd z.h.st. aanvaard. De 5 pet. loonsverhoging De middag begon en eindigde met een debat over de 5 pet loons verhoging. Bij het begin was het verzoek van de heer Gortzak (Com.) aan de orde om hierover vragen te mogen stellen. De voor zitter stelde voor om hierop afwij zend te beschikken èn omdat hier- DE KOLENGULDEN Van 6 t.m. 16 Februari vindt aan de postkantoren weder om de uitbetaling plaats van fl.tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelen kaart 909). Op Maandag 6 Februari zijn aan de beurt de letters Po t.m. Rod Men dient zich met de uit geknipte bonnen aan het loket te vervoegen. In de namiddag deed de Kamer met spoed twee wetsontwerpen af, die eveneens op de verhoging betrekking hadden. In het eerste ontwerp werd voorgesteld om de kinderbijslag eveneens met 5 pet. te verhogen. De heer Gortzak (Com.) gebruikte deze behande ling om alsnog zijn interpellatie te houden, waarbij het er vooral om ging bij de jonge arbeiders in het gevlij te komen. De heer v. d. Born (P.v.d.A.) moest deze pro paganda wat afzwakken. Hij wees er op, dat een toekenning van de 5 pet. aan alle gehuwden onder de 23 jaar een speciale loonschaal voor gehuwden zou nodig maken en dat wilden de communisten toch ook niet. Maar tegen de com munisten is het nu eenmaal slecht opbieden. Ik wil de verhoging aan allen geven, antwoordde de heer Gortzak en de heer v. d. Born moest nu maar eens aan de jon gere leden van het N.V.V. duide lijk maken waarom hij dat niet wildeHet wets-ntwerp werd z.h.s. aangenomen. Bij het tweede ontwerp werd de verhoging ook van toepassing verklaard op de uitkeringen inge volge de noodwet ouderdomsvoor ziening. De heer van Lienden (P. v.d.A.) uitte er zijn teleurstelling over, dat de verhoging voor ouden van dagen niet uitging van een minimum en ook de communisten Gortzak en Hoogcarspel spraken in deze geest. Minister Joekes wees er op. dat zij die de grootste aftrek hebben wegens eigen in komsten van een dergelijk mini mum zouden profiteren en dat was niet de bedoeling. Toen bleek dat amendementen zouden wor den ingediend, werd de verdere behandeling verdaagd tot 15 Fe bruari. Volgende week zal de Tweede Kamer niet bijeenkomen. Donderdagavond kwam de reddingboot van de N.Z.H.R.M., de „President Jan Leis" met de op de plaats van de ramp opgeviste postzakken in Hoek van Holland terug. De stuurman van de Jan Leis, C. Bijl (met pijp) en de schipper G. Brinkman met de gevonden stukken. De in 1942 Brits burger geworden 38-jarige atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, thans werkzaam aan het Brits laboratorium te Harwell in Berkshire is gisteren te Londen gearresteerd naar aanleiding van een Amerikaans onderzoek naar het uitlekken van atoomgeheimen naar de Sowjet-Unie. Senator Tom Conally, voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken en lid van de congrescommissie voor atoomenergie heeft aan de pers verklaard, dat de door de arrestatie van Fuchs ontstane situatie „ernstig" is. De vader van Fuchs is professor in de Sowjet-Russische zóne van Duitsland. Fuchs ging in 1943 naar de Verenigde Staten met een opdracht van de Britse regering terzake van atoomgeheimen. In Amerika werkte hij o.m. bij de laboratoria in Oakridge en Los Alamos. Voordat hij in 1946 naar Engeland terugkeerde maakte hij reizen naar Mexico en Canada. In November kwam hij weer naar Amerika voor conferenties op het gebied van de atoomenergie. De congres commissie is gister middag in besloten zitting bijeen geweest. De voorzitter, senator Brien McMahon verklaarde na af loop van de zitting dat luit-gene- raal Leslie Groves, in de oorlog hoofd van het Am. atoombompro GAUW EVEN KIJKEN op de 2e bladzijde, hoe de stand is van de giften voor het Kath. Militair Tehuis. Dit was het eerste wat ik deed, als de krant in de bus kwam. Misschien deed u ook zo. Dit is nu afgelopen. De Redactie heeft haar artikelenreeks geëin digd. Ik acht me daarom verplicht een hartelijk woord van dank te zeggen aan alle goede gevers van grote en kleine bedragen voor dit mooie doel. Het is mij natuurlijk niet mogelijk u allen persoonlijk te bedanken. U zoudt ook niet willen, dat ik deze onkosten zou maken. Weest er van overtuigd, dat Het mooie bedrag van ruim f 1700.— ons weer een stuk dichter gebracht heeft bij de mogelijkheid om met de bouw te beginnen. We zijn er echter nog niet. Eigenlijk nog lang niet!! Al verschijnen er geen artikelen meer in de krant, dat wil niet zeggen, dat onze actie geëindigd is en er geen bedragen meer nodig zijn. U kent nu onze nood; geen abonné zal meer vergeten, dat in het grote garnizoen Ede, waar zeer weinig katholieke burgers wonen, een Kath. Militair Tehuis zo broodnodig is, omdat hier binnen enige maanden 4 a 5000 jonge mannen gelegerd zullen worden. Daarbij zullen er ook velen zijn uit uw eigen familie- en kennissenkring. We blijven hopen, dat de lezers van het Noordhollands Dagblad er een eer in zullen stellen er voor gezorgd te hebben, dat de katholieke soldaten in het protestantse Ede hun ontspanning en studiegelegenheid kunnen vinden in een huis met een katholieke sfeer. Daarom blijven we gaarne giften en bijdragen (ook in de vorm an bon 544) verwachten op onderstaand adres. Nogmaals onze dank aan de vele goede gevers. Moge God u rijkelijk lonen. N. J. VAN BOHEMEN Legeraalmoezenier Stationsweg 100, Ede Giro 50.80.74. ject is gedagvaard heden, Zater dag, voor een zitting met gesloten deuren verklaringen af te leggen. Groves werd in eerste instantie verantwoordelijk voor de veilig heid genoemd. „Het verdedigingsstelsel van de V.S. nadert thans een dergelijk peil, dat binnen een uur tot ac tie kan worden overgegaan," al dus heeft de Amerikaanse minis ter van Defensie, Louis Johnson, tüdens een lezing voor de uni versiteit van Virginia verklaard. Door de eenmaking der ge wapende diensten is de defensie der V.S. in betere vorm en ster ker dan ooit sinds de demobili satie, aldus Johnson. „In alles wat wij doen, zoeken wij de vrede. Er is slechts één land ter wereld, dat een oorlog zou be ginnen. Wij trachten een mili taire uitrusting te verkriigen, waarmee wij die aanvaller kun nen afschrikken en er danig van langs kunnen geven, indien hij zich -niet laat afschrikken. Joe Stalin zal weten, dat, indien hij iets om 4 uur begint, de strijd krachten der V.S. om 5 uur aan de slag zullen zijn." HELMSTEDT (Reuter). De Duitse grenspolitie van de Sowjet- zöne heeft gisteravond officeel medegedeeld dat het interzonale verkeer op de autoweg naar Ber lijn om 21 uur 45 was stopgezet wegens „ijsvorming op het wegdek in de Sowjet-zöne". Op dat ogen blik stonden aan de Britse zijde van de grens 250 vrachtauto's te wachten, sommigen reeds meer dan 40 uur. Enkele uren tevoren was het op de autoweg gaan regenen en de politie van de Sowjet-zöne deelde mede, dat er veel ongelukken op de weg waren gebeurd. Vijftien daarbij betrokken auto's zouden hem thans blokkeren. De Britse militaire politie in West-Berlijn heeft gemeld dat de weg inder daad zeer blad is. maar men wacht toch af of het hier om een PARIJS (Reuter. De vijf socialistische ministers en vier onderstaatssecretarissen hebben minister-president Bidault gister avond medegedeeld dat zij zullen aftreden. Tevoren had het „Comité van 46" van de Franse socialisti sche partij besloten haar ministers uit het kabinet terug te trekken. Reden daartoe is een verschil van mening over de grootte van de premies voor de arbeiders met lage inkomens. Bidault verklaarde later in de Nationale vergadering dat de re gering niet aftreedt en dat het debat over de vrije collectieve onderhandelingen terstond zal worden stopgezet. De regering zal Dinsdag een verklaring afleggen. Men verwacht dat Bidault zal trachten de opengekomen posten door leden van andere partijen te doen bezetten, waardoor Frankrijk voor het eerst sedert de oorlog zonder socialisten zou worden ge regeerd. maar het is niet zeker dat hij van zijn eigen partij toe stemming zal krijgen om zonder socialisten aan de regering te blij ven. Een kabinetscrisis wordt in de naaste toekomst in ieder geval onvermijdelijk geacht. zuiver tijdelijke maatregel gaat dan wel om een echte blokkade. Te Londen zijn gisteren over de situatie besprekingen gevoerd tus sen Engeland, Frankrijk en Ame rika. Het is niet bekend of de R.A.F. zich reeds op een nieuwe luchtbrug voorbereidt. Het poli tieke Oost-Duitse bureau heeft tot voortzetting der verkeersbe- perkingen geadviseerd, ondanks de aangekondigde represaillemaatre gelen van het Westen omdat het voordeel van de „sluipende blok kade" groter zou zijn dan de daar aan verbonden nadelen. De ge volgen zouden Voor de West-Ber- lijnse economie zo rampzalig zijn, dat de stad spoedig een vruchtbare bodem zou bieden voor het voor genomen massale propaganda- offensief van communistische zijde. (GG) Twee bekende Ameri kaanse economen, niet-Katholie- ken, hebben tijdens een bijeen komst van 5000 studenten in de sociale wetenschappen te Was hington met zeer grote waarde ring gesproken over de Sociale Leer der Pausen, aldus het Ned Kath. Persbureau. Een hunner, prof. dr. J. A. Schumpeter, hoog leraar aan de universiteit van Harvard, raadde de bestudering van de Sociale Encyclieken der Kerk sterk aan en betreurde het. dat zo velen een diepgaande stu die van deze documenten mis sen. De ander dr. Jacobsen. roemde de uitzonderlijke ver diensten, die de Kerk heeft voor de wederopbouw van de katho lieke landen in de tijd na de oorlog. Hij wees bovendien op het verzet van de Kerk tegen het totalitairisme en op de aan drang, die de Kerk uitoefent, opdat het beginsel der mense lijke waardigheid, dat de basis is voor de economische weder opbouw, wordt geëerbiedigd Deze geluiden van onverdacht wetenschappelijke zijde stem men ons katholieken ongetwij feld tot vreugde. Overigens zij ter verduidelij king, opgemerkt, dat het com plex van sociale richtlijnen der Pausen, waarop de katholieken een betere samenleving willen vestigen niet specifiek katholiek is. Het wordt gedragen door het inzicht in de natuurlijke ver houdingen. De stijl, waarin de Nieuwe Gemeenschap wordt op gebouwd kan verschillend zijn. al naar gelang van de tijd en de omstandigheden. De grote lijnen van het bestel der menselijke samenleving, die de bouwmees ters op hun blauwdrukken pro jecteren zullen gelijkenis ver tonen, mits een grondige studie van de natuur van de mens, van zijn doel en streven en zijn ver houding tot de gemeenschap er aan vooraf gaat. Anderzijds merken wij op, dat de wenk van prof. Schumpeter deze geleerde niet te verwar ren met de onlangs overleden beroemde Oostenrijkse econoom Joseph Schumpeter om een .diepgaande studie te maken van de sociale documenten der Kerk" de katholieken ook ter harte mogen nemen, want op dit punt bestaat er nog al enige ach terstand. Erkenning Ho Tsji Minh De Russische satellietstaten Tsjechoslowakije, Polen en Hon garije hebben de regering van Ho Tsji Minh in Indo-China thans ook erkend. Hongarije erkende ook de R.I.S. BRUSSEL. Nadat gistermorgen de ministerraad was bijeen geweest, werd medegedeeld, dat het door Spaak, Huysmans en Buset ingediende socialistische compromisvoorstel dat een troonsafstand van koning Leopold in twee etappes zou hebben behelsd, door de C.V.P. ministers was verworpen omdat het geen nationale oplossing van het probleem zou kunnen brengen in de door de regeringsverklaring bedoelde zin. Spaak verklaarde later in de Kamer dat de liberalen bereid wa ren geweest aan een andere oplossing mede te werken en stelde de C.V.P. verantwoordelijk voor het mislukken van deze laatste poging tot een nationale oplossing te geraken. De regering heeft de akte ge publiceerd die koning Leopold op 6 December 1941 met betrekking tot zijn huwelijk opstelde. Bij de debatten die gisteren in de Kamer werden gevoerd is vooral uitdruk king gegeven aan de verontwaar diging die is gewekt door het feit dat de koning in deze akte te ken nen heeft gegeven de titels hertog van Saksen en prins van Saksen- Coburg-Gotha weer te zullen dra gen. Koning Albert had reeds in 1921 besloten deze titels niet meer te voeren en de emblemen daar van in 1930 zelfs uit het familie wapen doen verdwijnen. Dat koning Leopold in 1941, toen Bel gië zich in staat van oorlog met Duitsland bevond meende, deze titels weer te moeten invoeren is tekenend, aldus zeide Spaak, voor de geestesgesteldheid van de vorst Dr. Ali Sastroamidjojo, de eerste Indonesische ambassadeur in de Verenigde Staten van Amerika, werd bij aankomst op het vliegveld Idlewild door journalisten met vragen bestormd. Dr Ali Sastroamidjojo was vergezeld door zijn vrouw en twee kinderen. Opsporingswerkzaamheden naar Dakota voortgezet Naar wij van de zijde der K.L.M. vernemen is, hoewel er slechts een geringe hoop bestaat dat opspo ringen nog tot resultaat zullen leiden, gistermorgen om acht uur een K.L.M.-Dakota van Schiphol opgestegen teneinde alsnog opspo ringswerkzaamheden te verrich ten in de omgeving van de plaats waar de PH-TEU Donderdag is verongelukt. De K.L.M. heeft van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut op gave gekregen van de invloed die stroom, wind en tijd kunnen heb ben op het verplaatsen van even tueel nog in de Noordzee drijvende overblijfselen. In Hoek van Holland lag een sleepboot gereed om eventueel op het eerste sein uit te varen. in dat jaar. Zijn verklaring: „Ik wil niet interpreteren en wacht op een verklaring van de zijde der C.V.P." werd door liberalen, socia listen en communisten langdurig toegejuicht. Spaak was van mening dat de koning, door zijn kerkelijk huwe lijk met de prinses de Rethy aan het burgerlijk huwelijk te laten voorafgaan, de Belgische wetten heeft geschonden en verweet de koning, bij deze onwettige daad kardinaal van Roey te hebben betrokken. De huwelijksacte werd ook nog op andere punten van verschillende zijden aangevallen, ook door verschillende Waalse leden van de C.V.P. TOESTAND MGR. HOPMANS IS THANS GOED De gezondheidstoestand van Mgr. P. Hopmans is thans zo danig verbeterd, dat de bisschop coadjutor van Breda, Mgr. Jos Baeten, de verplichting tot het bidden van de oratio Pro infir- ma heeft opgeheven. Mgr. P Hopmans werd, zoals men weet, enkele weken geleden van de laatste Sacramenten voorzien en men vreesde toen het ergste. LONDEN, 3 Febr. (Reuter). De Londense politie heeft een ver zoek van katholieke zijde om Zon dag een optocht te mogen houden ten gunste van het behoud der bijzondere scholen van de hand gewezen met een beroep op het gisteren genomen besluit om het houden van politieke optochten in de komende drie maanden te verbieden. Volgens de Britse onderwijswet zullen alle scholen aan bepaalde regels voor onderwijs en accomo datie moeten voldoen, willen zij staatssubsidie ontvangen. Als de Britse katholieken de wet willen gehoorzamen zal dit hun 50 mil lioen pond sterling kosten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1