Nieuw Amerika tolereert geen herleving van het nazidom Twee staatssecretarissen aan Sociale Zaken Moh. Roem overhandigt zijn geloofsbrieven Straaljager bij Leeuwarden neergestort Plechtigheid op de Dam Ontwapenings conferentie voorgesteld Corrupte practigkers EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Washington waar schuwt Duitsland Ondernemingsraden A4c Cloy in Stuttgart: Gezonde democratie voor Duitsland het beste geneesmiddel 12 Maart volksraadpleging? Worstvergiftiging Benoemingen dr. van Rhijn en dr. Muntendam te verwachten Belgische Spitfire verongelukt TYPHUS in Argentinië Piloot kwam om het leven Rondom de H.-bom Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aMe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrhlad Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 7 Februari 1950 45e Jaargang No. 11783 Kontoren; HOORN. Draofsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoori 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) I. „Doel is in geregelde bijeen komsten met het personeel van gedachten te wisselen en voorge licht te worden omtrent hetgeen bevorderlijk kan zijn voor de wel vaart van het personeel en het welslagen der onderneming". Deze omschrijving komt voor in het reglement van de fabriekskern, die reeds in 1878 bij de Neder landse Gist- en Spiritusfabriek werd opgericht. Ook het geeste lijk product van deze fabriek blijkt als een zuurdeeg te hebben gewerkt. Het bleef in onze maat schappij gisten ondanks twee we reld- en vele klasse-oorlogen. En nu lag dan de afgelopen week het resultaat voor ons: In het wets ontwerp op de ondernemingsra den hebben de gerezen gedachten haar eerste wettelijke vorm gekre gen. De communisten noemden de inhoud voos. Door de Duitse reis van enkele vakbondsleiders ter sprake te brengen poogden zij de aandacht voor het baksel naar een gefingeerde brandlucht te ver plaatsen. Maar hun verbeten strijd tegen het ontwerp was wel begrij pelijk. Naarmate de solidariteits- gedachte rijst, dalen hun kansen. De werkelijke betekenis, wij zeggen het de Brabantse indus trieel van Thiel na, moet niet wor den overschat, maar ook niet wor den onderschat. Op de studieda gen van de Utrechtse K.A.B. werd reeds terecht geconstateerd, dat de ondernemingsraden, zoals die thans zijn geprojecteerd, de kapi talistische structuur nog niet doorbreken. Prof. Veraart heeft het ontwerp indertijd al eens „tam" genoemd. Dat de katho lieke opvattingen radicaler zijn, kan men o.m. concluderen uit het boek van prof. Romme: „De on derneming als gemeenschap in het recht", waarin hij de onderneming definieert als „het geheel van samenwerking tussen onderne mers, werkers en kapitaalver schaffers tot de uitoefening van een of meer bedrijven". Het was dan ook niet toevallig, dat van katholieke zijde bij het debat een poging werd gedaan om de mi nister een scherpere omschrijving van dit begrip onderneming te ontlokken. Maar wij staan, zoals ook al eerder werd opgemerkt, weer op een gevaarlijk kruispunt. Wil de rit naar de vernieuwing voortgang kunnen vinden, dan moeten wij de bochten niet te scherp nemen. De liberale woord voerder stelde zich de afgelopen week gerust met de verzekering, dat er toch niets revolutionnairs gebeurde en ook zijn verzoek om de bevoegdheid van de onderne mingsraad inzake het doen van voorstellen op economisch gebied niet met zoveel woorden te noe men, maar naar de sfeer van het mogelijke over te brengen, was tekenend. En nu denke men niet, dat er alleen in het liberale kamp vrees voor overhaasting bestaat. „Mederegeren in de onderneming", schreef de katholieke werkgever Nijdam in „De Tijd", „moet in de kiem worden gesmoord", en ir. Kaars Sypesteyn, gedelegeerd commissaris van de Ned. Lino- leumfabriek, poneerde bij een discussie over de medezeggen schap in „Trouw" de stelling, dat de leider van een onderneming geen medezeggenschap verdraagt: „De een waagt zijn leven, de ander zijn schip, nog een ander zijn kapi taal: wie wil medevaren, moet het zelve weten"Deze soms nog bedenkelijk zwakke magen zijn een realiteit en de wetgever deed er dan ook verstandig aan om hen geen te zwaar voedsel voor te zetten. Hij begint licht in de hoop dat de eetlust wel tijdens de maal tijd komen zal. Dat de betekenis van de onder nemingsraden ook niet moet wor den onderschat, kan blijken uit het feit, dat zij ook reeds vóór de huidige wettelijke regeling bevre digende resultaten hebben afge worpen. Dr. ir. H. de Goey publi ceerde enkele jaren geleden de resultaten van een in vrijheid tot stand gekomen ondernemings raad. Daarbij bleek, dat in twee Jaren zestig onderwerpen werden behandeld, één en veertig met goed resultaat, negen waren er op dat ogenblik nog in studie, tien onderwerpen werden afgewezen, hetzij door de ondernemer, hetzij door de hele raad. Dezelfde moge lijkheden liggen onder het bereik van de duizenden ondernemingen, die nu tot het instellen van een ondernemingsraad zullen worden verplicht. Zoals reeds gezegd is de wetgever licht begonnen, maar toch ook weer niet zo licht, dat het hele geval in feite niets om het lijf zou hebben. De bevoegd heden van de ondernemingsraden enerzijds en de verplichtingen van de ondernemer anderzijds zouden wij krachtige kiemen willen noe men met de natuurlijke neiging om naar elkaar toe te groeien. Eenmaal tot volle wasdom geko men, kunnen zij zich zelfs ver strengelen en het beeld opleveren van de ideale onderneming,- zoals die reeds thans in de christelijke opvattingen besloten ligt. De on dernemingsraad kan adviseren en voorstellen doen omtrent maatre gelen, die tot verbetering van de technische en economische gang van zaken kunnen bijdragen. De Werkgever behoeft voor deze be voegdheid niet angstig te zijn, de Wet erkent uitdrukkelijk zijn zelf standige functie. Maar wij houden het er op, ook indien hij minstens reserve zou willen maken, dat die reserve toch spoedig zal plaats maken voor een met graagte open staan. In de huidige structuur van de ondereming is het nu eenmaal gewoonte geworden, dat de werk gever het alleen weet; de arbei der verdient zijn geld en daarmee uit. Maar die gewoonte wordt nu doorbroken. STUTTGART, 6 Febr. (Reuter). McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft ter gelegenheid van de opening van het nieuwe „Amerika Haus" te Stuttgart ver klaard, dat er geen Duits leger of een Duitse luchtmacht moet worden gevormd. Waarnemers hebben verklaard, dat de rede van de Hoge Commissaris inhield, dat de Amerikaanse politiek voortaan gericht xal zijn op de „politieke wederopbouw" van Duitsland. McCloy hield zijn toespraak, juist na zijn terugkeer uit Wa shington, waar hij met zijn rege ringschefs de politieke toestand in Duitsland had besproken. Hij verklaarde, dat de Duitse veilig heid het beste gewaarborgd zou zijn, wanneer het land gekoppeld zou worden aan een nauw ver bonden West-Europese gemeen schap. Er moest een einde komen aan de argumentatie van som mige Duitsers, die nog steeds hals starrig beweren, dat zij geen schuld aan de oorlog hebben. Grote problemen De voornaamste vraagstukken, die West-Duitsland in de komende maanden zal moeten oplossen, zijn de werkloosheid, de vluchtelingen- kwestie en het jeugdprobleem. Dit is een taak voor de Duitse leiders en Duitse parlementen. Saarkwestie McCloy betreurde het in zijn rede in hoge mate, dat de Saar kwestie is vertroebeld en een wrijving heeft veroorzaakt tussen Duitsland en Frankrijk. Een wijze oplossing kan gemakkelijk gevon den worden en er staat veel te veel op het spel, om deze zaak niet ernstig te nemen. Streng zullen wij optreden te gen- elementen, die het nazidom opnieuw leven zouden willen in blazen. De Duitse federale rege ring heeft de taak hiertegen op te treden en de bezettende macht te helpen. Men wete wel, dat de Ameri kanen niet alleen in Duitsland zijn om het Duitse volk te voeden en het economisch herstel te bevor deren, maar ook om het Duitse volk een politieke democratie te helpen instellen, waarin het als vrije mensen kan leven en de vrucht van die vrijheid kan ge nieten. Duitsland kan niet worden WINTER OVERWONNEN OP HET IJSELMEER Het ijs op het IJselmeer heeft de strijd verloren. Gistermorgen omstreeks 8 uur is het eerste beurtdienstschip, komende uit Nijkerk en op weg naar Amster dam, de Oranje-sluizen gepas seerd. Slechts op de hoek van het IJ ondervond het nog enige last van het ijs. Op de sluizen is de verwachting, dat in de loop van de ochtend ook de andere beurtdiensten wel zullen worden hervat. De Gouwzee tussen Mar ken en het vasteland is evenwel nog steeds dicht. SKYMASTER NEERGESTORT TEL AVTV, 6 Febr. (Reuter) Drie van de 46 passagiers liepen kleine verwondingen op doordat een Skymaster van de „Elal" bij de start op de bevroren startbaan van het vliegveld Lydda (Israel) uitgleed en in brand raakte. Ook de bemanning1 kon het vlieg tuig verlaten, doch alle bagage ging verloren. toegestaan een politieke en mili taire status te verschaffen die de wereldvrede zou bedreigen; van daar geen eigen leger en lucht macht. McCloy voegde er aan toe, dat alle bezettende mogendheden door dezelfde doelstellingen worden gedreven. Er zal volledige steun worden gegeven voor de opbouw van een Duitse federale republiek. De Amerikaanse Hoge Commis saris heeft een berisping toege diend aan de premier van Wuert- tenberg-Baden, omdat deze een Amerikaanse generaal het recht had ontzegd zich te mengen in zuiveringskwesties. BRUSSEL, 6 Febr. (A. N. P.) Volgens het Belgische katholie ke blad „De nieuwe Gids" zal de volksraadpleging over de terug keer van Koning Leopold naar België, waarschijnlijk op Zondag 12 Maart worden gehouden. Op die dag zullen alle Belgen, die kiesgerechtigd zijn, opgeroepen worden om met ia of neen te antwoorden op de volgende vraag: Zijt gij de mening toege daan dat Koning Leopold III de uitoefening van zijn constitutio nele bevoegdheden moet hervat ten?" WIJZIGING FRANSE KABINET PARIJS, 7 Febr. (Reuter). Georges Bidault, de Franse minis ter-president, heeft vannacht de namen bekend gemaakt van de vijf nieuwe ministers en vier staatssecretarissen. Het zijn: Henri Queuille (radi caal, reeds vice-premier): binnen landse zaken; Jean-Marie Louvel (MRP): industrie en handel; Paul Bacon (MRP): arbeid; Jacques Chastellain (gematigd): vervoer en openbare werken; Charles Brune (radicaal, lid van de raad der republiek): post, telegraaf en telefonie. Dit is het eerste kabinet na de oorlog zonder socialisten. 2'/HARIG KIND IN LEVENS GEVAAR Zaterdagmiddag j.l. verkocht een koopman op de markt aan de Herman Costerstraat in Den Haag aan circa 500 klanten worst die hij klaar had gekocht van een firma te 's-Gravendeel. De G. G. D. moest later in de avond uitrukken om drie leden van het gezin R. in de Deiman- straat te 's-Gravenhage namelijk de vader en zijn twee kinderen, resp. 8 en 24 jaar oud, die vergif tigingsverschijnselen vertoonden te vervoeren naar het zieken huis, daar zij na het eten van rauwe worst onwel waren ge werden. Des nachts werd de G. G D. wederom gealarmeerd nu voor het transporteren van het echt paar Van E en hun 2 li»-jarig zoontje naar het ziekenhuis. Het jongentje verkeert in levensge vaar. De Haagse recherche heeft thans de nog in voorraad ziinde worst in beslag genomen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de worst ook in andere nlaatsen is verhandeld DEN HAAG, 6 Febr. (A.N.P.). Binnenkort is de benoeming te verwachten van twee staatssecretarissen aan het ministerie van Sociale Zaken. Mr. dr. van Rhijn, de huidige secretaris generaal van het betrokken departement, zal tot de nieuwe functie worden geroepen, alsmede dr. P. Muntendam, momen teel directeur-generaal van de volksgezondheid. Gistermorgen heeft H.M. Koningin Jnliana in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam de eerste Hoge Commissaris van Indonesië in Neder land ontvangen. Mr. Moll Rum inspecteert de ere wacht. Gistermorgen om goed kwart over elf arriveerde H.M. de Koningin op het paleis op de Dam in Amster dam teneinde van de Zaterdag in Nederland gearriveerde Hoge Com missaris van Indonesië de geloofs brieven in ontvangst te nemen. De Koningin werd verwelkomd door het Wilhelmus van de Mariniers kapel, die tezamen met matrozen van het garnizoen in Amsterdam de erewacht vormde. Enkele ogenblikken later klonken de eerste strophen van het „Wien Neerlands Bloed" ter ere van Zijne Excellentie Minister Stikker, die bij de ontvangst aanwezig was. Minister Stikker was gekleed in ambtsgewaad met steek. Om vijf minuten voor half twaalf zwaaide de auto van mr. Moham med Roem het plein op. De Hoge Commissaris was vergezeld van zijn plaatsvervanger mr. Djumhana en zijn secretaris, Sodjono. Tevens be vond zich in zijn auto de ceremo niemeester jhr. D. G. de Graaff, Nadat het „Indonesia Raja", het volkslied van Indonesië, was ge speeld, inspecteerde mr. Roem de erewacht. Zijn familie had tegen over de Nieuwe Kerk een plaatsje tussen het wachtende publiek be machtigd en sloeg hier onopgemerkt het schouwspel gade. Tegen twaalf uur verliet mr. Roem weer het paleis, waarbij hem de gebruikelijke eerbewijzen wer den gebracht. Kort daarop keerde ook minister Stikker terug naar Den Haag, waar hij vanmiddag deel zal nemen aan de Ministerraad De benoeming van dr. van Rhijn houdt met name verband met de voorgenomen herziening der so ciale verzekering. Dr. van Rhijn heeft deze herziening persoonlijk voorbereid. Gedurende de Meidagen van 1940 is dr. van Rhijn, die toen juist was opgetreden als minister van landbouw en visserij in het kabinet-de Geer, met de regering naar Londen vertrokken. Dr. van Rhijn is lid van de Partij van de Arbeid. Hij is hoofdbe stuurslid van de protestants-chris telijke werkgemeenschap. Ten aanzien van de benoeming van dr. Muntendam heeft de over weging gegolden, dat ook op dit terrein belangrijke legislatieve arbeid in het komende jaar moet worden verricht. De over de gehele wereld bekende Italiaanse filmregisseur Roberto Rossellini is op het ogenblik bezig met de vervaardi ging van de film „Sint Franciscus van Assisië". Rossellini te midden van een groep Franciscaner monniken te Monterossi, even voor het draaien van een scène. Rechts van hem Vader Nazari Gerardi, die de rol vervult van de heilige Franciscus. Dr. Muntendam, die als platte landsarts in Drente zijn medische loopbaan begon, promoveerde in 1936 tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „De sociale betekenis van rheumatiek". Hij was gedurende enige jaren privaat-docent in de sociale ge neeskunde aan de Rijksuniversi teit te Groningen en bijzonder lector in de sociale verzekerings- geneeskunde aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Van 1938 tot 1945 was dr. Munten dam geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in de drie noordelijke provincies, terwijl hij na drie jaar werkzaam te zijn ge weest als medisch adviseur van „Centraal Beheer" op 1 April '49 werd benoemd tot directeur-gene raal voor de volksgezondheid. Hoewel de heer Muntendam niet is aangesloten bij een politieke partij, onderschrijft hij het begin selprogram van de Partij van de Arbeid. PILOOT GEDOOD BRUSSEL, 6 Febr. (A. N. P.) Hedenmorgen is een Belgische Spitfire van de basis Koksijde op 2000 m. afstand van dit vlieg veld neergestort. De inzittende luitenant-vliegenier kwam hier bij om het leven. Volgens oog getuigen startte het vliegtuig normaal. Toen het evenwel hoogte had gekregen, geraakte het in een vrille en stortte neer. DE KOLENGULDEN Van 6 t.m. 16 Februari vindt aan de postkantoren weder om de uitbetaling; ulaats van f 1.tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelen kaart 909). Op Dinsdag 7 en Woensdag 8 Februari zijn aan de beurt resp. de letters Roe t.m. Scha en Sche t.m. SI, Men dient zich met de uit- geknipte bonnen aan het loket te vervoegen. VAN GEELKERKEN STAAT BINNENKORT TERECHT De voormalige plaatsvervan gende leider van Mussert en in specteur-generaal van de land wacht, C. van Geelkerken, zal op 2 en 9 Maart a.s. voor de Bijzon dere Strafkamer van de Utrechtse Arrondissementsrechtbank terecht staan NEDERLANDS SCHIP IN IJS BEKNELD KOPENHAGEN, 6 Febr. (Rit- zau). Een Deense ijsbreker bracht in de afgelopen nacht het Nederlandse motorschip „Eems- stroom" uit Delfzijl, dat gister middag op de Skive-fjord in het ijs bekneld was geraakt, naar de haven van Skive in Jutland. Gis termiddag trachtte de „Eems- stroom" op eigen kracht door het ijs te komen, ondanks ernstige waarschuwingen. Toen de wind krachtiger werd, raakte het schip op drift. Het roer brak en het schip kreeg een lek van geringe betekenis. EEN WEEK OP DE NOORDZEE DOVER, 6 Febr. (Reuter). Een 25-jarige Deen en een 23- jarige vrouw zijn door een Ame rikaans schip in Dover aan land gezet, nadat zij een week in hun 6-meter lange boot op de Noord zee Hadden rondgedreven. Zij waren op 28 Januari voor een zeiltochtje van een paar da gen langs de Deense kust in zee gestoken, doch toen een sterke wind opstak hadden zij de boot niet langer onder controle en dre ven de Noordzee op. WASHINGTON, 6 Febr. (Reu ter). Senator Tydings, de voorzitter van de commissievoor de strijdkrachten, heeft in de Amerikaanse senaat een resolu tie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op president Tru man om een wereldontwape ningsconferentie bijeen te roe pen. De resolutie dringt aan op et verbieden van alle wapens, be halve die welke worden gebruikt door bezettingstroepen en politie in afzonderlijke landen. „Wij moéten de grimmige werkelijkheid recht in de ogen zien, dat er zulke reusachtige en vernietigende wapens kunnen worden gemaakt, dat niet slechts een stad, doch de gehele bescha ving met vernietiging bedreigd wordt." de H.M. verliet tegen half een hoofdstad. Bezoek aan Minister Stikleer. De Hoge Commissaris heeft een officieel bezoek gebracht aan de Minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker. BIJ PARTICULIERE INLICHTINGENDIENSTEN Het onderzoek dat geleid heeft tot de arrestatie onlangs van het ex-hoofd van de P. O. D. in Rot terdam heeft een scherp licht ge worpen op toestanden bij na de oorlog ontstane particuliere in lichtingen-diensten. Gebleken is, dat er zich niet steeds betrouwbare elementen onder bevonden. Sommigen heb ben zich trachten te verrijken Op een zeker moment kwam aan het licht, dat de arrestant uit Rotterdam f 45.000 uit illegale fondsen had verduisterd. De po litie heeft thans ontdekt, dat le den van inlichtingendiensten, die destijds verbonden waren aan de P. O. D. gehele dossiers hebben verduisterd. Andere agenten ge bruikten deze voor chantage- doeleinden. Men intrigeerde te gen elkaar, maar van de bestrij ding van totalitaire bewegingen is niets terecht gekomen, aldus het A. N. P. Sommige ambtenaren, die met deze lieden kregen te maken, leefden in de veronderstelling, dat de verdachte personen de vaderlandse zaak dienden en ga ven waardevole bescheiden r.f. Twee dezer ambtenaren, een ka pitein van het ministerie van oorlog en een Haagse recher cheur zijn gearresteerd. SJANGHAI GEBOMBARDEERD HCNKONG, 6 Febr. (Reuter! Veeitien „Liberators" van de Chi nese rationalisten, welke op For mosa gestationneerd hebben heden Sjanghai gebombardeerd met bommen van 500 pond. Er was een voltrefrer op een fabriek. VEERDIENST ENKHUIZEN-STAVOREN HERVAT Hedenmorgen is de veerdienst Enkhuizen-Stavoren, die tot nog toe gestagneerd was tengevolge van de ijsgang, hervat. DROOGTE VEROORZAAKT GEBREK AAN DRINKWATER LONDEN, 6 Febr. (A. N. P.) - Volgens de Daily Telegraph is in de Argentijnse provincie Cordo ba, waar een gebied van onge veer duizend vierkante mijl ten gevolge van de aanhoudende droogte zonder drinkwater is, een typhusepidemie uitgebroken Men organiseert thans aanvoer van drinkwater door middel van een groot aantal tankwagens. Ook het vee en de oogst te vel de worden door de droogte be dreigd. Tweede Kamercommissie naar Duitsland Naar wij vernemen zullen de volgende Tweede Kamerleden binnenkort een oriëntatie-bezoek aan West-Duitsland brengen: Ti- lanus, Terpstra, Droesen, Schilt- huis, Korthals, Nederhorst, Vor- nnk, Bruin Slot, Ruygers, Jans sen, Fens en mej. Klompe. Het is nog niet bekend wanneer deze commissie zal vertrekken. NAKAARTEN Na een voetbalwedstrijd in het Zuid-Italiaanse plaatsje Carovino, die door de gasten met 20 gewonnen was, hebben de bewoners van Caro vino een hinderlaag ge- leqd voor de bussen van de overwinnende ploeg. Bij de vechtpartij, die volgde, werd een persoon qedood en 50 getoond, van wie één ernstig. Toen de bussen in de hinderlaag met stenen werden bekogeld, ant woordden de supporters van de winnende ploeg met pistoolvuur. (Eigen bericht) LEEUWARDEN. Een straal jager van de L.S.K., vliegbasi s Leeuwarden, is Maandagmiddag enige kilometers vanaf het vlieg veld in een weiland nabij Jelsum, het z.g. Jelsumer Oudland, neer gestort. De piloot kwam hierbij om het leven. Het was omstreeks drie uur, toen een van de vijf „Meteoors". die voor een oefenvlucht in de lucht waren, boven Leeuwarden de aandacht trok door laagvlie gend met een gierend geluid over de stad te komen. Vlak daarop werd men in de omgeving van het dorp Jelsum opgeschrikt door een hevige slag. Het vliegtuig was daar in een weiland terecht geko men en had zich grotendeels in de grond geboord. Onmiddellijk daarna vloog de straaljager ïn brand. Hoewel zeer spoedig brandweer en Rode Kruisdienst van de vlieg basis, alsmede de brandweer en de geneeskundige dienst van de gemeente Leeuwarden op de plaats van de ramp aanwezig wa ren, kon toch geen hulp meer worden geboden. Het weiland, waar de straalja ger terecht was gekomen, kon slechts langs modderige binnen wegen worden bereikt; enige auto's geraakten hierdoor in moei lijkheden. Van het vliegtuig, een één-per- soons „Meteoor" van het 323e squadron, de IJ 98, was kort na het ongeval al niets meer zicht baar dan een smeulende hoop wrakstukken. Het zicht was voor de vliegers deze middag slecht, maar of hier in de oorzaak van het ongeval moet worden gezocht is nog niet bekend. Begrijpelijkerwijs was men op de vliegbasis onder de indruk van dit zo vlak bij huis voorgevallen vliegongeluk. Vanaf de gebouwen van de vliegbasis woei de Neder landse driekleur halfstok, zodra men de zekerheid had, dat de jeugdige piloot om het leven was gekomen. Naar men te Leeuwarden nader veronderstelde, zouden de piloten van de opgestegen formatie van vijf Meteoors tijdens z.g. „stunt- vliegen" door snel slechter wor dende weersomstandigheden zijn verrast. Nadere inlichtingen om trent een en ander kon men ons echter van officiële zijde nog niet» verstrekken. AANDRANG OP TRUMAN NEW-YORK-LONDEN (Reu ter). In een brief, ondertekend door 159 geleerden, is bij presi dent Truman aangedrongen op „een meer positieve politiek ten aanzien van het beëindigen van de economische oorlog en de be wapeningswedloop". Andere ge leerden hebben er op gewezen, dat de gehele kwestie van de atoomenergie een politieke aan gelegenheid is, die tussen de V S. en Rusland geregeld moet worden. Men zou geen veiligheid verkrijgen alleen door het bezil van een superwapen. In een Engels tijdschrift werd verhaald, dat Rusland reeds lang H-bommen zou hebben. Een En gels geleerde heeft dit evenwel sterk in twijfel getrokken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1