Jaarvergadering van de R. K. Middenstandsbond Feestconcert Huygenwaart werd een geweldig succes Noodschool aan de Westerweg Van All ALKMAAR EN OMSTREKEN La Douce France Nieuw kerkorgel Cor Wijker exposeert O Bella Donna Lucia PARKETVLOEREN Aardappel voorziening verzekerd PAGINA 2 DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 ALKMAAR Gisterenavond hield de afd. Alkmaar van de R.K. Middenstandsbond in restaurant Koekenbier haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Putman, op de betekenis van het H. Jaar en de P.B.O. en wekte de leden op tot medewerking bij de uitbouw van de katholieke vak- en standsorganisa ties. De voorzitter beval het dragen van het bondsinsigne aan. Er was een circulaire binnen gekomen van de commissie tot werkspreiding in liet schildersbedrijf, waarin een be roep werd gedaan op de medewer king van de middenstand. Op verzoek van het hoofdbestuur werd het Chris Jansen-fonds nog eens onder de aandacht gebracht. Ten bate van het fonds werd tij - d/ens de vergadering een collecte gehouden. Uit het verslag van de penning meester bleek dat er in 1949 een saldo aanwezig was van f482.95. Aan contributie is in 't afgelopen jaar geïnd 115.66. De uitgaven bedroegen fl 190.36. zodat het saldo thans bedraagt: f408.25. Bij het aftreden van de heer J. Oostmeyer als penningmeester van de afdeling, bracht de voorzitter hem dank voor het door hem ver richte werk. Een motie uit de afdeling om de representatiekosten van het be stuur door de afdelingskas te laten dragen, werd aanvaard. Vervolgens las de secretaris, de heer J. T. A. Kühne, het jaarver slag. Twee leden van de afdeling zul len bij loting worden afgevaardigd naar de Rome-reis van de bond. bij gelegenheid van het sociale jaar. De geestelijk adviseur sprak ver volgens een woord ter aanbeveling van de binnenkort door Schola Pu blics te organiseren cursus, waarin het scheppingsverhaal zal worden behandeld. Men zal daar veel kun nen leren, omdat de bijbelweten schap in de laatste jaren met grote sprongen is vooruit gegaan. Reetor - Holthuizen beval voorts het lid maatschap aan van de Ora et Labo- ra-club. die op de eerste Vrijdag van elke maand samenkomsten or ganiseert ter geestelijke verdieping. De rector sprak bovendien een kort woord over de waardevolle beteke nis van het huisgezin in het leven van de mens. Het gezin is zowel het milieu van ontspanning als van vorming, tenminste het gezin in zijn meest ideale vorm. Men moet zijn gezin open kunnen zetten voor de vrienden en vriendinnen van de grotere zoons en dochters. Tijdens de pauze verzorgde de K.J.M.V. een brokje hersengymna stiek. In deze intelligentietest ble ken de K.J.M.V.-ers de meerderen te zijn van de oudere middenstan ders. hetgeen, dunkt ons, veelbelo vend is voor de toekomst var» de Alkmaarse middenstand. Zij won nen met 11'/» tegen lO'/t punt. 16-JARIGE JONGEN SLOOP HUIS BINNEN ALKMAAR Om half elf giste renavond werd politie-assistentie ingeroepen door een bewoner van de Baansingel, alwaar een man werd aangetroffen onder het bed van de kinderen. De insluiper zag kans via het dak en de afvoerpijp te ontsnappen doch de politie die op de Baansingel een zestien-jarige knaap aanhield bleek hiermee de bewuste geveltoerist te pakken te hebben.'De jongen bekende het huis te zijn binnengeslopen, naar hij zei om een eigengebouwd radio toestel te inspecteren dat zich in bedoeld huis op zolder zou bevin den. Het bleek dat het jongmens een enthousiast lezer was van de tective-verhalen hetgeen een ver klaring moet zijn voor zijn gevel- toeristische neigingen. KIND TE WATER ALKMAAR Gisterenmiddag geraakte tegen 2 uur de 3-jarige Adri Rood uit de Overdiestraat op het Verdronkenoord, spelender wijze te water. De 19-jarige H Buck uit de Waterschapsstraat zag het gebeuren en sprong te water. Hij wist het kind op het droge te brengen waarna dit door omwonen den van andere kleren werd voor zien en naar huis gebracht kon worden. BEEN GEBROKEN ALKMAAR Om kwart voor 13 gisterenmorgen stak een glasauto het Verdronkenoord over van de St. Annastraat naar de Zandstraat. Hoewel de chauffeur had afgeremd en signaal had gegeven, liep een vijfjarig meisje dat het Verdron kenoord passeerde tegen de auto aan. Het raakte doordat de auto vanwege de brughelling even te rugreed bekneld tussen het voor wiel van de vrachtauto en het weg dek. Met een gebroken linkerbeen werd het meisje naar het Sint Eli- zabethziekenhuis vervoerd. Do vrachtautobestuurder treft geen schuld zodat tegen hem geen pro ces-verbaal is opgemaakt. WEST-FRIEZEN—R.K.A.F.C. ALKMAAR De supporters die met A.F.C. mee willen kunnen zich opgeven tot Donderdagavond. Na Donderdag worden er geen kaarten meer afgegeven. De prijs bedraagt voor leden van de Supportersvere niging fl.voor niet-leden fl.50. U kunt de kaarten bestellen bij de navolgende adressen: Jac. Smit (de Sport, S. de Groot (melkhandel), Westerlaantje 6. kapper Kaag, Oudegracht, J. Bijpost, Snaarmans. laan (kruidenier) Schuurman, Bi bliotheek, Lindenlaan 6 en bij H. Muller, Bierkade 1 (kapper). Ver trek om 1 uur 'vanaf het bekende adres. ARK A-vergadering ALKMAAR. Donderdag- a.s. zal de ARKA, afdeling Alkmaar in vergadering bijeenkomen in hotel Victory .Op het program staat o.a. een causerie, geïllustreerd met lichtbeelden, getiteld „Verkennings tocht in eigen omgeving", door de heer Th. Wortel, archivaris van de gemeente Alkmaar. Tevens stelt 't bestuur voor het vaststellen van 'n nieuw afdelings-reglement voor de algemene R.K. Ambtenaren-vereni ging- Bij de bestuursverkiezing wegens het aftreden van de heren J. Oort- meyer (niet herkiesbaar) en P- Tros. word de heer Tros herkozen als bestuurslid en werd als nieuw lid van het bestuur gekozen de heer P. J. Nagengast. Vervolgens ging men over tot de installatie van de heer W. Admi raal. die zich uit het zakenleven heeft terug getrokken, als erelid van de afdeling. De heer Admiraal, wiens grote verdiensten voor de middenstand door de voorzitter in het licht werden gesteld, dankte met enkele woorden voor zijn be noeming als erelid. Bij de rondvraag deed de heer de Zeeuw een voorstel tot vaststel ling van een kascontrole-commissie 1950. Hij stelde voor, korte maande lijks? afdelingsvergaderingen te houden waarna de praatavond kan worden gehouden. Hij vroeg of er reeds iets onder nomen was in verband met het wonderlijke voorstel inzake de kin derbijslag voor kleine zelfstandigen. Er bleek nog niets te zijn onder nomen. De zaak zal onder het oog worden gezien. De heer de Zeeuw stelde ook voor een passie-avond te houden. Een dergelijke avond zal door het koepelcomité worden georganiseerd. Nadat, de heer Nagengast had be dankt voor zijn benoeming als be stuurslid beantwoordde de heer Goes de goede wensen voor het pas begonnen jaar, die de voorzitter in zijn openingswoord had geuit. DE ZILVEREN FLUIT ALKMAAR. „Het Vrije To neel", onder leiding van Cor Ruys, gaf in 't Gulden Vlies een Covoto- voorstelling v. „De Zilveren Fluit" geheten een vriendelijke Ameri kaanse komedie in 3 bedrijven door Robert E. Mc. Enroe, in de verta ling van Paul van der Lek. Cor Ruys en de zijnen: Wim v. d. Brink, Nell Koppen, Diny de Neef, Anny de Lange .Gijsbert Tersteeg, Kitty Kluppell, Sara Heyblom, Ton Lensink, Ton van Duinhoven en Eric van Ingen, Cor Ruys en de zijnen dus, en onder de zijnen voor al Cor Ruys, gaven een zeer aan nemelijke vertolking van dit stuk, dat grappig is op een zeker niet grootse manier. De toechouwer kan lachen, nu en dan, maar hij betrapt zich er nogal eens op, dat hij toch eigenlijk meestal om laag-bij-de-grondsc grapjes lacht. Toch hééft dit stuk wel iets. Men voelt, zich af en toe gegrepen door de poëzie, die het, hoe stuntelig dan ook, toch wel be vat. Het houdt u voor ogen, zij het dan allerminst overtuigend en in 'n lang niet acceptabele vorm, dat 't leven, i.e. het leven van een gezel schap ouden van dagen, die hun laatste levensjaren in een tehuis moeten slijten, lichter en gelukki ger wordt wanneer men de droom, de poëzie tot dat leven toelaat. En als men deze wijsheid uit dit niet onvermakelijke stuk meeneemt, dan is dat, afgezien van de manier waarop het ons wordt voorgehou den, toch niet volkomen waardeloos te achten. Cor Ruys was een mees- sterlijke Cor Ruys, maar het décor was erg banaal en zo lelijk als men soms ziet hij slechte amateurgezel schappen. Cruvs Voorbergh regis seerde „De Zilveren Flujt" en hij deed dat aannemelijk genoeg. S. K. HEERHUGOWAARD. Zon dag j.l. vierde de R.K. Gem. Zang vereniging Huijgenwaert haar 10- jarig bestaan. Des avonds had er in de zaal van de heer v. d. Heiligenberg een feestconcert plaats. Medewerking werd verleend door de sopraan mej. B. v. d. Hurk en het volledige operettegezelschap met solisten „Odeon" uit Alkmaar. De avond werd geopend door voorzitter B. Ruhland, die met enkele korte woorden de aanwe zigen welkom heette. Onder de bezoekers merkten we op de Z.E. Heer Pastoor Th. Sprenger, de Geest. Adviseur Kap. B. C. Hoo- geveen, mevr. Sutman Meijer-v. Oerle en afgevaardigden van di verse verenigingen. Voor de pauze zong de jubilerende vereniging. Begonnen werd met een Vijftien Eeuwsch Bruijloftslied van Alph. Diepenbrock, waarna „Die Winter is verganghen van J. Nieland, ge volgd door „Hymne a. d. Zang", G. Boedijn. Het koor stond o.l.v. zijn diri gent de'heer P. Groot uit Heiloo. Ondanks dat Huijgenwaert, wat betreft het ledental, is achteruit gegaan, was de geboden zang van prima gehalte. De dirigent laat beschaafd en rythmisch goed zin gen. Na het eerste nummer sprak de Z. E. Heer Pastoor enkele woor den van gelukwens aan de jubi lerende vereniging en gaf zijn spijt te kennen, dat er niet meerderen lid zijn van Huijgenwaert. De schone muziek, aldus spreker, wordt verwaterd door minder waardige jazzmuziek. Pastoor bracht hulde aan de dirigent van Huijgenwaert. Het zou zeer jam mer zijn als Huijgenwaert wegens te kort aan belangstelling moest verd wij nen Nog enkele sprekers voerden het woord n.m. de R. K. Zangvereni ging uit Heiloo, R. K. Fanfarecorps Hou en Trou, „Odeon" uit Alk maar, welke hun toespraak lie ten vergezeld gaan van bloemen en een belofte van aankoop mu zieknummer. Verder waren er bloemen van T.O.G. en S.V.W. Na dit officiële gedeelte zong mej. B. v, d. Hurk enlrele num mers, o.a. Madonna Kindje, De gefopte Vogelaar en Op de Groene Heide. We hebben ook van deze zang genoten. Ze had een warme, gevoelige stem. De begeleiding was in handen van Piet Groot. Huijgenwaert zong toen nog een tweetal nummers waarna, wat be treft het zingen van Huijgenwaert de clou van de avond kwam, n.l. Het Gebed uit de opera Cavaleria Rusticana van Mascagni, met als soliste mej. v. d. Hurk. Het langdurig applaus bewees dat het publiek volledig had geno ten. Er werd dan ook werkelijk subliem gezongen en Huijgen waert heeft zichzelf overtroffen. De sopraansolo werd eveneens zeer goed gezongen en de bege- leiding werd verzorgd door de heer S. Volkers. We kunnen dan ook niet nalaten directeur Piet Groot hartelijk te complimenteren met zijn succes van Zondagavond. Na de pauze waren we weer in spanning toen Odeon uit Alkmaar voor het denkbeeldige voetlicht kwam. Odeon zong fragmenten uit de operette's: De Klokken van Corneville, Een Walsdroom, en de Zigeunerbaron. Wat hebben we genoten! Zon der ook iemand te kort te doen willen we allereerst noemen de sopraan-soliste mevr. Triest- Boots. Vervolgons de heer Ger Visser. Deze pianist had geen ge makkelijke taak, maar kweet er zich op bijzondere wijze van. Ver der traden als solisten nog op de dames mevr. Constant-Bellekom, mevr. Frederiks en de heren Bek, Prinz, Overtoom en Vreeker. En dat alles onder de voortreffelijke leiding van de heer Joh. Kuiper. Odeon heeft in Heerhugowaard iets bijzonders gebracht. Een gezellig bal besloot deze avond, een avond waarop niet alleen Huijgenwaert, maar al de genen die er geweest zijn, dank baar zullen terugzien. Hou en Trou in Noord HEERHUGOWAARD-NRD. De R.K. Fanfare-vereniging heeft het lofwaardig initiatief genomen om ook in Heerhugowaard-Nrd. te organiseren. Dinsdag a.s. komt zij met een ge heel nieuw program op de planken o.l.v. dirigent de heer H. van Os senbruggen. Voor de pauze zullen o.a. gespeeld worden: 1. de Garde mars; 2. Ju dex; 3. Ouverture Italienne; 4. The middy enz. Na de pauze komt de heer Th. Jongkind met zijn mede werkers met uitstekend repertoire naar voren. Wij wensen de onderne mende vereniging veel succes. Aanrijding met- goede afloop HEERHUGOWAARD-NRD. Dezer dagen kwam een benzine tankwagen met aanhangwagen in de richting Alkmaar gereden. Door een onverwachte manoeuvre van de chauffeur werd een tegenligger, de vrachtauto van de heer V. gegrepen door de aanhangwagen van de olie handel Otten en in de kant geslin gerd. V. zat met 2 kinderen in de auto, doch alles kwam zeer goed af. HET LAG VOOR HET GRIJPEN HEERHUGOWAARD Verloren: een paar leren motorhandschoenen, een wit wollen handschoen, een grijs gebreide want. Gevonden: een zilveren rozen krans, een bruin gevoerde heren- handschoen, een halsdoek (shawl) grijs geruit. Inlichtingen bij het groepsbureau der Rijkspolitie. ALKMAAR. Zo noemt de Fransman zijn vaderland, dat het tweede vaderland is van ons allen; luidt niet de zegswijze, dat ieder twee vaderlanden heeft, het zijne en Frankrijk? Frankrijk is wel een toeristen- land bij uitstek; dat leerde ons gisteravond de heer C. van Zwijn- drecht, die namens de N.R.V. in 't Gulden Vlies aan de hand van lichtbeeldenfilms de leden van de Alkmaarse afdeling iets kwam ver tellen over het vele moois dat Frankrijk biedt. Hij vertelde iets over de geschiedenis van het land, waarvan nog zoveel is terug te vinden in het steden- en landschaps- schoon, dat zoveel toeristen trekt. De steden met hun prachtige ge bouwen en kerken, de kastelen langs de Rhone en Loire, de kusten van de Franse Rivièra en van Bretagne, de heuvels, waar de wijn gewonnen wordt en de bergen, waar de toeristen in de winter do ski-sport beoefenen. De films gaven een beeld van het vele schoons, dat men op een tocht door Frankrijk ontmoet, onverschil lig, of men per trein of per auto reist. Ongetwijfeld zal de causerie van de heer Va'n Zwijndrecht zijn toehoorders warm gemaakt heb ben voor een vacantiereisje door la douce France, waarvan de chan sonniers Sonia Nerval uit Parijs enkele aardige Franse liedjes zong, begeleid door Quequignon met zijn accordeon; het was een aardige om lijsting van deze Franse N.R.V.- avond. Cursus voor Detaillisten ALKMAAR. De Stichting Ontwikkeling Verkoopkunde (voor zitter Dr. J. C. Mollerus, secretaris Kamer van Koophandel te Haar lem; secretaris Dr. E. J. Tobi te s Gravenhage) stelt zich tën doel diploma's af te geven op het gebied van de verkoopkunde voor ver tegenwoordigers en detaillisten. Het departement van Economische Za ken belastte zich met het houden van toezicht op de examens. Met groot enthousiasme werd de oprichting van de stichting be groet; veel ondernemingen laten hun personeel de cursus volgen, verschillende betalen zelfs aan hun personeel het gehele lesgeld of een groot gedeelte terug, als het diploma behaald wordt. De opleiding duurt een half jaar en bestaat uit schifteiijke lessen, aangevuld met zes mondelinge les sen. Het ligt in de bedoeling van de Stichting te voldoen aan het ver zoek van een groep middenstanders uit Alkmaar en omgeving om ook te Alkmaar deze cursus te organi seren, In verband met de vele aanvragen kan niet gegarandeerd worden of de lessen ook in het volgende seizoen te Alkmaar ge geven zullen kunnen worden. Wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen van de nu geboden gelegenheid dankbaar gebruik maken. De heer H. Haijtema Pzn. is gaar ne bereid inlichtingen te verstrek ken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie die j.l. Zaterdag in onze krant is opgenomen. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE WONDERTUIN ALKMAAR. Er zijn vaders en moeders, die sprookjes vertellen en de kinderen luisteren met grote ogen naar de verhalen van wonder mooie tuinen, waarin kabouters, elfjes en allerlei wonderlijke die ren vorkomen. Zij zien dat in gedachten voor zich, maar het blijft helaas tot hun gedachtenwereld beperkt, omdat zoiets in werkelijkheid niet bestaan kan. Dank zij evenwel de teheniek van deze tijd, dank zij fluorescerende verf en ultraviolette stralen, is het aan het grote bedrijf van Philips gelukt zo'n wondertuin in het leven te roepen, een tuin, die op het ogenblik bij V. en D. een grote belangstelling trekt. Men treedt het diepe duister van een afgesloten ruimte binnen en staat plots tussen een verrassing van wonderlijke planten en dieren in de meest fantastische licht gevende kleuren .Bloemen en strui ken van elk formaat en van aller lei soort geven een wonderlijk sprookjesachtig licht, een libelle zweeft met doorzichtige vleugels boven een vijver, waarin een reus achtige waterlelie openbloeit, grote mieren en krekels zijn in volle actie, kabouters groepen bijeen, overal, komen uit het diepe zwart bloemtakken en kelken in tere doorschijnende tinten en van een wonderlijke kleurencombinatie naar voren. Dit is de sprookjestuin, zoals kin deren zich die gedacht hebben en die ook op ouderen een onvergete lijke indruk moet maken. Zaterdag was de toevloed van be zoekers zó groot, dat men ze in brede rijen moest opstellen. Wis het aanschouwde, deelde zijn in drukken aan anderen mede en zo werd de stroom van bezoekers steeds gróter. Er is voor leerlingen van diverse scholen gelegenheid de tuin ook in schoolverband te be zoeken en men kan er van ver zekerd zijn, dat de kinderen deze schoonheid van licht en kleur nim mer zullen vergeten. De tuin zal tot Vrijdag mis schien zelfs tot en met Zaterdag iedere morgen en middag tegen een kleine toegangsprijs van 9 tot 12.30 en van 2 tot 6 uur voor belang stellenden toegankelijk zijn. Zoals bekend, heeft de N.V. Vroom en Dreesmann de gehete op brengst ten bate van de Stichting tot behoud van de kaasmarkt ge steld. JONGE SCHILDERS UIT BERGEN Expositie in Stedelijk Museum ALKMAAR. Zaterdag 11 dezer wordt in het Stedeiyk Museum al hier een tentoonstelling geopend van werk van een aantal jongere schilders uit Bergen en Schoorl. Burgemeester Wytema zal de tentoonstelling met een inleiding openen. Kajottersnieuws ALKMAAR. Morgenavond is het programma zeer interessant. Dan zullen namelijk enige Kajot- lers, die by de Nederlandse Spoor wegen in dienst zijn, ons iets vertel len van dit grote bedrijf, van alge mene dingen, zowel als van rollend materieel, van locomotieven en van het beveiligingssysteem. Bij deze uiteenzetting zullen ook lichtbeel den worden vertoond. De Persdienst van de N.S. verleende aan deze avond zgn welwillende medewer king, zodat we er zeker van kun nen zijn, dat deze avond zeer be langwekkend zal worden. Komt daarom morgenavond allemaal, zo dat onze sprekers niet voor een half-lege zaal staan. We beginnen precies half negen! HEILOO. Zondagmiddag is het nieuwe kerkorgel in de Kapel van de St. Willibrordus Stichting, ingezegend door de Zeereerw. heer L. A. M. Pennoe Rector der Stich ting. Dit was voor de inwoners van het huis wel een zeer belangrijke gebeurtenis. Eindelijk een instru ment dat volkomen past in het voorname interieur van de kapel, waar voorheen een Hamond Orgel stond. Het nieuwe orgel is gebouwd door de firma B. Peis en Zoon uit Alkmaar. Voor de inzegening hield de Rector een korte toespraak waarin hij de Liturgische betekenis van het Kerk-orgel nader toelichtte. Na de inzegening volgde een kort Lof, de gezangen werden op zéér lofwaardige wijze, uitgevoerd door het zangkoor der Eerw. Broeders, het gregoriaans, in één woord keu rig, o.l.v. Br. Aarnout. Het nieuwe orgel heeft drie klavieren, 36 regis ters en vele moderne speelhuipen. Dit is het 241ste Kerk-orgel wat de firma Pols heeft gebouwd. Men heeft hier weer het sleeplade-sys- teem toegepast, en dit schijnt de toonkwaliteit van het Orgel ten goede te komen. Na het Lof had de Orgelbespeling plaats door Pater Dr. Caecil Huigens en O.F.M. en de Eerw, Broeder Egbert. Het programma bestond uit wer ken van Bach, Franck, Reger en Brozig. De beide organisten gaven alzo ons de gelegenheid om de klank van het. orgel in veel schake ringen te kunnen beluisteren, en 'n conclusie te trekken. Het nieuwe orgel is weer een ge slaagd product van hedendaagse or- gelbouw-kunst. De klank is zéér mooi en hij volle werken grandioos. Het voornaamste is echter bet toon-karakter en dit is precies wat men is de kerk nodig heeft. Voor naam en Liturgies devote sfeer. Reetor Pennoe dankte 't bestuur van de stichting dat er voor zorgde dat het nieuwe instrument zo spoe dig in de Kapel was gekomen. Mede namens Broeder Overste dankte hij allen die voor dit schone doel hun offer hadden gebracht. Zo is dan met dit nieuwe orgel de sfeer en stijl van de Kapel der Willibrordus-stichting volkomen geworden. W. SCHREURS De rookworst met de lijne, zachte rooksmaak In winkels met onsraambiljetl lAdveriemie.) ALG. NED. INVALIDENBOND AFD. ALKMAAR EN OMSTR., ALKMAAR. Donderdag 2 Febru ari j.l. hield de afd. Alkmaar van de Algemene Nederlandse Invaliden- bond haar vijfde ontspannings avond van dit seizoen in het ge bouw „Waakt en Bidt" aan de Laat alhier. De voorzitter, de heer J. Z. Bierman, heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de vereniging Crescendo, de bekende Alkmaarse accordeon vereniging hier ter stede, die onder leiding van haar voorzitter, de heer Volkers, deze avond met muziek en zang opluisterde. Het gebodene werd door de aanwezigen op hoge prijs gesteld, hetgeen over duidelijk bleek uit het spontane applaus, dat op ieder nummer volg de. De klok wees al bijna elf uur, toen de voorzitter deze avond ging sluiten met een hartelijk woord van dank aan Crescendo, die ge heel belangloos deze avond had verzorgd, waarna alle* voldaan huiswaarts keerden. HEILOO Wethouder J. Rus deed ons een „rectificatie" toeko men van zijn financiële beschou wingen, door hem gehouden in de gemeenteraadsvergadering van 27 Janüari, over de exploitatie der noodschool aan de Westerweg. Deze gecorrigeerde financiële be schouwing in extenso af te drukken lijkt ons niet noodzakelijk. Wij zul len de gecorrigeerde cijfers even doorgeven en verwijzen oqze lezers voor de vorige beschouwingen naar ons artikel in ons nummer van Dinsdag 31 Januari. De heer Rus geeft aan, dat niet 193 weken a f18.huur maar 245 weken bedoeld werden (dit hadden wij al uitgepuzzeld)Verder komen er bij de post ad f700.voor schoorstenen, gemetseld op ieder lokaal, nog enige kleine reparaties, welke bij genoemd bedrag behoren te worden inbegrepen. Dan komt de heer Rus op een wekelijks kos- ten-bedrag van f37.80 (vorige con clusie was; „veilig kunnen wij aan nemen dat het noodschoolgeval de gemeente ruim f40.gekost heeft") Als hef voorstel van Wethouder Schuyt aangenomen wordt, komt de heer Rus op een exploitatie on- kostencijfer per week ad f47.46 (vo rige berekening f50.per week). Dit voorstel hield in 'n wekelijkse huur toe te kennen van f30. Dan geeft de heer Rus nog 'n voorstel huurder (eis) (dit zal wel bedoeld zijn als voorstel verhuur der) welke 'n wekelijkse exploita tie berekening geeft van f69.75 (vorige berekening f70. Wat de eisen van de verhuurder betreft, hierin willen wij niet tre den. De exploitatie-rekening van de heer Rus geeft nog steeds aan de posten 'f217.14. Abusievelijk te veel overgemaakte huur en verschul digde terreinhuur van verhuurder aan gemeente ad f445.82. Vorige maal wezen wij er nadrukkelijk op, dat deze posten op deze exploita tie-rekening niet thuishoren. Of moeten wij aannemen, dat deze posten op deze exploitatie rekening geplaatst worden, om het uiteindelijk cijfer zo hoog mogelijk op te voeren? De heer Rus gaf in de vorige be schouwing bij de verlangens (geen eis) van de verhuurder aan „gaat af terreinhuur etc.". Wij willen voor onze lezers nog éénmaal een ex ploitatieberekening geven, zoals wij die zien, en met de ons ten dienste staande cijfers. Exploitatierekening vanaf 16 Juli 1044 tot 1 April 1950. De Gemeente betaalde: 52 x f48.huur (16/7/4'4- 16/7/'45 f2496. 245 x f18 huur (23/7/45-1/4/50 f4410. Metselen 8- tal schoorstenen en enige kleine reparaties f700. Gemeente betaalde aan reparatie- en onderhoud nood zakelijke vernieuwingen f20.76.76. Totaal f10582.76. Hiervan gaat af de nog te ontvangen terreinhuur ad f445.82. Blijft 10136.94 gedeeld door 297 (weken) geeft per week 'n be drag ad f34.13. Het nog te vorderen huurbedrag ad f445.82 kunnen wij met alle ge moedsrust van het totaal kosten- bedrag aftrekken, omdat wij de ge meente wel zo handig achten het haar toekomende geld te krijgen, temeer daar zij het heft in handen heeft, omdat natuurlijk nog niet de huur tot 1 April 1950 betaald is. Zo ja, dan valt dit ons tegen. Dit zelfde geld voor de abusievelijk te veel overgemaakte huur! Dan wordt ook de berekening van het voorstel van wethouder Schuyt: 52 x f48— 16/7/44-16/7/45 f2496.—. 245 x f30 f7350—. Plus f700.en f2.976.76 (zie boven) is f3,676.76. Totaal f13.522.76. Minus nog te ontvangen terreinhuur f445.82, wordt f13.076.94, gedeeld door 207 weken is f44.03 per week. Deze berekeningen zijn o.i. meer reëel en de waarheid dienende. Voor de rest zullen wij het maar aan de vroede vaderen van Heiloo overlaten hun conclusies en deduc ties te maken. EGMOND AAN ZEE In de Kunstzaal „Kunst van onze tijd" te den Haag exposeert onze plaatsge noot, de heer Cor Wijker van 4 tot 25 Februari zijn beeldsnijwerk. Zaterdagmiddag opende Ab van Roon deze expositie, die tegelijk met die van de schilder Penning gehouden wordt, in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten, w.o. ook de burgemeester van Eg- mond aan Zee, de heer Niele. Na een inleiding over Penning, wees van Roon er op, dat Cor Wij ker een merkwaardig houtsnijder is, die pas in 1947 voor het eerst zijn werk in het openbaar liet zien, als onderdeel van een aan leven en streven van zijn woonplaats Eg- mond aan Zee gewijde tentoonstel ling. Kasper Niehaus en spreker ontdekten toen het werk van deze kunstenaar, die enig in zijn soort is, een auto-didact voor 100%, die zo doende door geen enkele vreemde invloed wordt geleid. Kasper Nie-1 haus noemde zijn werk christelijke volkskunst. Wijker beeldhouwt niet naar modellen en niet naar het leven. Zijn rijke geest schept zelf de figuren, die hij gaat uitbeelden, voornamelijk bijbelse figuren. Hij leest een stuk uit de bijbel, bestu deert het en komt zo tot zijn visie, die hij in het hout tot uitdrukking brengt. Hij heeft een natuurlijk en uniek talent. Al wat hij maakt, maakt hij uit scheppingsdrang. Of men zijn kunst beeldhouwwerk of houtsnijwerk noemt, misschien nog het beste, als beeldsnijwerk karak teriseert. zeker is. dat Wijker be gaafd en begenadigd is en dat hij een aparte verschijning is in het Nederlandse kunstleven. Na deze inleiding waren de ge nodigden in de gelegenheid in de bovenzalen het werk van Wijker te bewonderen, waar een 30-tal van zijn stukken geëxposeerd staat. Men vindt er de vele bijbelse stukken, als de zondvloed, het offer van Abraham, de kruisiging, het laatste oordeel, de verloren zoon en daar naast de stranding van de Drente, de redding van schipbreukelingen, de evacuatie en de Grebbeberg. Algemeen was men vol bewonde ring voor Wijker.» kunnen en voor al voor de wijze, waarop hij het hout doet leven, door de uitdruk king. die hij in zijn figuren weet te leggen. Zo ziet men het berouw volle in het. gelaat van de verloren zoon. de jaloezie in de blik van zijn broeder en het ontfermende in de gezichtsuitdrukking van de va der, Met deze expositie is Wijker voor het e'erst in het licht der open. baarheid getreden, zodat velen nu zijn werk zullen kunnen bewonde- m. Het werk van Wijker mag dan in 1047 door van Roon en Niehaus zijn ontdekt, wij herinneren ons nog zeer goed dat Jan Engelman reeds jaren voor 1947 de aandacht op Wij- kers kunst heeft gevestigd. Red.) EGMOND .AAN ZEE De R.K. Toneelvéreniging St. Ardalio gaf Zondagavond een opvoering van het blijspel in 3 bedrijven „O Bijlla Donna Lucia", in de zaal van het parochiehuis, dat tot de laatste plaats bezet was. De student Charley Wicham (J. Schuyt) nodigt zijn meisje met zijn vriend Jack Chesney (P. Lief- ting) en diens meisje, op zijn ka mer, waar als chaperonne dienst moet doen zijn tante Donna Lucia d' Alvadorez (de echte, mej. Brui nenberg, de gefingeerde, de heer F. Snoeks!). Als tante verstek laat gaan neemt neemt de mede-stu dent, Will Babberley (F. Snoeks), haar taak over en vanaf dat mo ment is de lach niet meer van de lucht. Hij brengt het zelfs zover, dat kolonel Chesney, Jacks vader (de heer Hopman) en advocaat Spettique, oom en voogd van de meisjes der studenten (de heer G. Stam), zijn hand vragen! Als ten slotte de echte Donna Lucia ten tonele verschijnt. ontwarren de verwikkelingen zich tot een ont knoping, die een happy end te zien geeft met 4 gelukkige paren, wat wil men nog meer verlangen. Er viel deze avond weer veel te loven, vooral natuurlijk in het spel van de heer Snoeks, die weer het gehele stuk draagt en ook in deze travesti-rol de zaal onbedaarlijk doet lachen. Naast hem heeft zijn mede-student, de heer J. Schuyt, een belangrijk aandeel in het suc ces, waarbij men hem zijn niet al tijd feilloze uitspraak gaarne ver geeft. Ook de dames M. en A. Bak. kum,' de meisjes der studenten, spelen vlot en ongekunsteld. De heer Baltus, als de bediende Bras- set, geeft een uitstekende vertol king van zijn niet bescheiden rol. Het spel van de heer G. Stam, on herkenbaar geschminkt als de ad vocaat Spettique, was een openba ring. Al met al een succes! A.s. Zondagavond *ie 2de opvoe ring. Men sehminke dan de studen ten wat jonger, ze waren nu wel wat ouwelijk! Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Geboren: Wilhelmina Lucia, d. v. Jan Lief- ting en Geertruida Rumping; Ger- da Kniertje, d. v. Corn. Conijn en Aagje Schol. Ondertrouwd: Cornelis Zwart en Engeltje Buis; Hermanus Oostwal, wonende te Amsterdam, en Jansje Gul. Getrouwd: Willem Cornelis Gou da en Aaltje Kok; Willem Stam en Aagje Dekker; Hermanus Oost- wal, wonende te Amsterdam, en Jansje Gul. Overleden: Cornelis Blok, oud 75 jaar, echtg. van Aagje Stoker; Marijtje Schol, oud 74 jaar, wed. van Pieter Zwaan; Johannes Klous, oud 93 jaar, echtg. van Guurtje Hpijne; Pieter Stam, oud 52 jaar, echtg. van Maria Visser; Mietje Lazoe, oud 66 jaar, echtg. van Joca- bus Gijsbertus van Mechelen. Burgerlijke Stand OUDE-NIEDORP. Geboren: Di- vera Adriana, d. v. I. Groot en A. Loos; Petronella Maria, d. v. J. Damen en A. M. Boekei; Nicolaas Petrus 'Simon, z. v. W. C. de Wever en B. Sneek; Petrus Maria, z. v. N. J. Tesselaar en M. C. Groen; Catharina Anna Maria, d. v. T. J. van der Kroon en A. C. Beemster- boer; Cornelia Dieuwertje, d. v. C. R. van Andel en E. Top; Maria Johanna, d. v. J. Blankendaal en C. A. Veul. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ENIGE REGEN Veel bewolking met ttjdelyk enige regen. Matige tot krachtige wind, hoofd/.akeljjk tussen Zuid en Zuidwest. Vannacht Iets zachter, morgen overdag ongevec r dezelfde temperatuur als vandaag. in PERPLÉX vanal 4.30 in HOUT vanaf ?-7y5 p.m. (Adv.) In kringen van de Stichting voor de Landbouw wordt de alarmerende mededeling (in sommige bladen ver schenen) van ir. D. S. Tuinman, secretaris van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, op een ver gadering in Hoorn over de slechte positie van de consumptieaardappe- lenvoorraad, absoluut onjuist ge noemd. De heer Tuinman had ver klaard, dat binnen enkele weken voor de bewoners van de grote ste den geen klei-aardappelen meer te koop zouden zijn of slechts tegen enorm hoge prijzen. Aanvulling uit de voorraad zandaardappelen zou niet mogelijk zijn, omdat deze gro tendeels als veevoer zijn verkocht. De Stichting voor de Landbouw spreekt deze mededelingen ten stel ligste tegen. Tot aan Mei en ze ker voor de laatste maanden is de aardappelenvoorziening (zowel klei als zand) volkomen verzekerd. KOMINFORM WAARSCHUWT TEGEN ZELFOVERSCHATTING PRAAG, 6 Febr. (Reuter). Het weekblad van de Cominform waar schuwt alle communisten tegen „verwaandheid, arrogantie, pochen, opscheppen, zelfgenoegzaamheid en vleierij". Er bestond een nogal aan zienlijk aantal communisten, dat gevoelig was voor vleierij naar aanleiding van hun zogenaamde of overdreven voorgestelde ver diensten. Het blad wijst op de nood zaak van „dappere en openhartige zeifcritiek" en waarschuwt tegen het gevaar van buitenlandse spion nen, die zich in de partij dringen. Minister van financiën van Noord-Baden geschorst KARSRUHE 6 Febr. (Reuter) Karl Amend, 'de 37-jarige minister van financiën van Noord-Baden, is geschorst. Hij er wordt er van be schuldigd 130.000 mark (ongeveer f 110.000.—) te hebben besteed voor bouw en inrichting van een lu xueuze flat voor eigen gebruik op't terrein van het ministerie. Hij had in het geheel de beschikking over 350,000 mark voor verbetering aan het gebouw van het ministerie. Hiervan had hij bovengenoemd be drag voor de flat gebruikt. Hervorming Pools leger WARSCHAU, 6 Febr, (Reuter) Het Poolse parlement heeft een wet aanvaard, volgens welke het Poolse leger gereorganiseerd zal worden overeenkomstig de beginselen van het Sovjet-leger. MELAATSEN-KOLONIE VAN PATER DAMIAAN ZAL GESLOTEN WORDEN Nog 250 patiënten MOLOKAI, (K.N.P.), 4 Febr. De melaatsen-kolonie van pater Damiaan op Molokai zal worden gesloten, wanneer de 250 patiënten, die daar nog verblijven, zullen zqn overleden. Nieuwe patiënten wor den niet meer opgenomen. Een nieuwe kolonie is gesticht op het eiland Oahu, in de omgeving van Fearl City. De oude kolonie op Molokai zou reeds gesloten zijn geweest, ware het niet, dat vele patiënten hebben gesmeekt te mogen blijven in het geen zij reeds sedert jaren als hun tehuis beschouwen. De stichter van deze kolonie, de bekende Belgische pater Damiaan, begon zijn werk onder de melaatsen in 1873. Hij stierf aan dezelfde ziekte in 1890. Het proces van zijn zaligverklaring is te Rome aanhangig. GESCHIEDENIS VAN KLAARKAMP Binnenkort zal, mede naar aan leiding van de recente opgravingen te Rinsumageest in Friesland, naar de overblijfselen van het middel eeuwse Cistercienserklooster Kiaar- kamp, een boekje verschijnen over de geschiedenis van dit eerste klooster der „Schiere monniken" in de Nederlanden. Het werkje werd samengesteld door Pater Tarcisius van Schijndel S.O.Cist. en de jour nalist Lou Steyger. SUCCESSEN VOOR KONIJNENFOKKERS WIERINGERWAARD. Leden van Nut en Sport, die op diverse grote tentoonstellingen hadden in- gezonden, wisten weer fraaie resul taten te behalen. Op de nationale tentoonstelling te Beverwijk op 13, 14 en 15 Januari behaalden J. A. de Boer te Schagerbrug een tweede Z.G. met een wit Wener ram en mevr. De JongOostindiër een eer ste Z.G. met een Angora ram. Op de internationale tentoonstelling te Den Haag, welke op 20, 21 en 22 Januari werd gehouden, behaalde J. PoolWit met drie wit-Vlaam- sen driemaal Z.G. en op de provin ciale kampioenstentoonstelling te Weesp op 3, 4 en 5 Febrauri be haalde J, PoolWit met vier jonge wit-Vlaamse reuzen, die elk door drie keurmeesters werden gekeurd, zevenmaal Z.Z.G. en viermaal Z.G. Tevens werd hij tweemaal kam pioen van de provincies Noordhol- iand en Utrecht. DE TWEEDE TE< HÖCESCH Het Vrije Volk wi mee te delen, dat rr nisterie van Onderw clusie was gekomen de aangewezen plaa vestiging van de tw< hogeschool in ons lai voor zou geweest zj bieden rondom. Ar gevarieerde industry geen zowel van elan de studenten, welke 1 ding zullen genieten aantrekking van si Arnhem centraal gi legen zyn. Dit laatste zou on Brabant en Twente, welke sterk reflecte school en die door Arnhem eèn gelgkt Bouden hebben onder Tot zover het berii Men zal op het dep deze voorlopige keuze illusie hebben gekoes met Arnhem het ei zou hebben gevonden welke keuze men ten Haag ook zou hebben kon te voren weten een oppositie zou wor Toch willen we met allerminst een argi voor de juistheid van keuze, want het zou eerste maal zyn, da middenweg, geen onv< blijkt te zgn. In elk geval is het van deze beslissing v< peripheric van ons lan Den Haag niet vastg< aan de centralisatie g ke daar aanvankelijk terd werd, om de oplo probleem, dat er een technische hogeschool zoeken, door een aan bieiding van de Delfts Toch kunnen we 1 begrijpen, dat zowe Brabant tegen de kei htm in verzet komen. De actieve Overijss saris der Koningin, c pleit heeft voor de ves tweede Techische hoge oosten van ons lan' voornameiyk aan Twc een gebied met een gé krachtig bloeiende ine een dergelijke hogesch haar plaats zou liyn. ngetwijfeld meer Arnhem, dat wei ee: rieerde industrie heeft met Twente en Bral vergeleken kan worden Dat men in Brabant derse keuze weinig ir valt nog meer te begri daar vooral teleurgeste duideiyk uit de Brabar burgse persstemmen, c hogeschool weer boven vieren gevestigd wordt den by de vestiging var do hogeschool weer wordt. Wel heeft Tilburg eer deishogeschool, maar, r merkt de N. Tilb, Crt. geheel te danken is aa culler initiatief, en de geheel buiten de Regeri gaan. Alle openbare en ne scholen, die door de c gesticht, zyn gevesti Moerdijk en nu eindell nieuwe hogeschool in' wordt geroepen, wori Zuiden opnieuw gepass negeerd Het wil ook ons voo dit feit, dat door Brabi burg toch niet helemaal te als een stiefmoeder deling moet worden g ongedaan wordt gemaa argument, dat Arnhem ligt zowel ten opzichte als Brabant. Afgezien van het 1 voor Limburg zeker ni< ker niet voor Zuid Li een belangrijk indus vormt. Ook met het oog op industrialisatie, welke snel aangroeiende bev< gend nodig is, zou het hebben moeten gaan, WOENSDAG 8 FEB HILVERSUM 7.00—24.00 NC1 7.00 Nieuws; 7.15 Oc nastiek; 7.30 Gramofi 7.45 Een woord voor d Nieuws; 8.15 Gewijde 8.45 Gramofoonmuziek de zieken; 9.30 Gra ziek; 10.30 Morgendiei Gramofoonmuziek; 1 Huis Lauernesse", hooi Omroepkoor en -orkes te; 12.30 Mededelingen: yische muziek; 13.0( 13.15 Koorzang; 13.20 Kamermuziek; 14.15 C muziek; 15.00 Kon. ir Pel; 16.00 Padvind 16.15 Voor de jeugd: mofoonmuziek; 17.45 jeugd; 18.00 Orkestcon Voor de strijdkracht Nieuws; 19.15 Boekt 19.30 Sportcommentaai mofoonmuziek; 19.40 20.00 Nieuws; 20.05 Ci familiecompetitie; 20.1! orkest, omroepkoor 21.00 „De ideaal-staat tocauserie: 21.20 Si 21.50 Gramofoonmuzi Orgelconcert; 22.45 denking; 23.00 Nieuw 24.00 Gramofoonmuziel HILVERSUM 7.00 VARA, 10.00 VP VARA, 19.30 VPRO, 2 VARA 7.00 Nieuws: 7.18 Grai ziek; 8.00 Nieuws en vs ten; 8.18 Gramofoonmi Voor de vrouw; 9.00 G muziek (9.30—9.35 den); 10.00 „Kinderen sen", causerie; 10.05 ding; 10.20 Voor de vr Gramofoonmuziek; 12.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2