RADIO Van Alle Dag Scheepstonnage van Nederland overtreft vooroorlogs cijfer UURPIMMEF 'erwachting TVLOEREN irdappel- irziening rzekerd ïminform iCHUWT TEGEN VERSCHATTING 'ater damiaan :hiedenis van claarkamp Naar wij vernemen: jjgff- m WAT WORDT ER VAN DE K.PM.? Kustvaart wacht storm )HILVERSUM Middeleeuwse klooster fundamenten Amerika waarschuw Duitsland DE BEURS Zoon van Mahatma Gandhi in Bern „V 1 door het K.N.M.I. geldig van Dinsdag- aensdagavond. GE REGEN liking met tüdeiyk Matige tot krachtige .kelijk tussen Zuid en mnacht iets zachter, lag ongevee r dezelfde als vandaag. :'X vinaT 4:30 ?ƒ•'-!>.* GSW E Gs 70 til. 3730 (Adv.) van de Stichting voor wordt de alarmerende in sommige bladen ver- i ir. D. S. Tuinman, n de Hollandse Maat- Landbouw, op een ver- Hoorn over c'e slechte le consumptieaardappe- absoluut onjuist ge- ïeer Tuinman had ver- binnen enkele weken oners van de grote ste- ei-aardappelen meer te zijn of slechts tegen prijzen. Aanvulling uit zandaardappelen zou zijn, omdat deze gro- veevoer zijn verkocht. voor de Landbouw mededelingen ten stel- Tot aan Mei en ze- laatste maanden is elenvoorziening (zowel i) volkomen verzekerd. Febr. (Reuter). Het m de Cominform waar- e communisten tegen lid, arrogantie, pochen, zelfgenoegzaamheid en bestond een nogal aan tal communisten, dat is voor vleierij naar nan hun zogenaamde en voorgestelde ver- t blad wijst op de nood- iappere en openhartige en waarschuwt tegen van buitenlandse spion- li in de partij dringen. van financiën van -Baden gesehorst IE 6 Febr. (Reuter) i, de 37-jarige minister in van Noord-Baden, is :ij er wordt er van be- 30.000 mark (ongeveer te hebben besteed voor richting van een lu- voor eigen gebruik op 't het ministerie. Hij had iel de beschikking over k voor verbetering aan van het ministerie, i hij bovengenoemd be- le flat gebruikt. rming Pools leger AU, 6 Febr. (Reuter) parlement heeft een wet olgens welke het Poolse ;ganiseerd zal worden stig de beginselen van leger. ATSEN-KOLONIE SLOTEN WORDEN 250 patiënten I, (K.N.P.), 4 Febr. en-kolonie van pater i Molokai zal worden annccr de 250 patiënten, ig verblijven, zullen zijn Nieuwe patiënten wor- ieer opgenomen. Een onie is gesticht op het u, in de omgeving van kolonie op Molokai zou ►ten zijn geweest, ware at vele patiënten hebben e mogen blijven in hef- eds sedert jaren als hun houwen. De stichter van ie, de bekende Belgische iaan, begon zijn werk melaatsen in 1873. Hij dezelfde ziekte in 1890. van zijn zaligverklaring e aanhangig. rt zal, mede naar aan- i de recente opgravingen ageest in Friesland, naar jfselen van het middel- ïtercienserklooster Klaar- boekje verschijnen over denis van dit eerste ;r „Schiere monniken" in inden. Het werkje werd ld door Pater Tarcisius del S.O.Cist. en de jour- Steyger. SUCCESSEN KONIJNENFOKKERS JERWAARD. Leden :n Sport, die op diverse oonstellingen hadden in* wisten weer fraaie resul- Op de nationale ling te Beverwijk op 13< Januari behaalden J. A. Schagerbrug een tweede een wit Wener ram en JongOostindiër een eer iet een Angora ram. Op tionale tentoonstelling t« welke op 20, 21 en 22 erd gehouden, behaalde Vit met drie wit-Vlaam- lal Z.G. en op de provin- ipioenstentoonstelling te 3, 4 en 5 Febrauri be- Pool—Wit met vier jonge se reuzen, die elk dooc neesters werden gekeurd, Z.Z.G. en viermaal Z.G. erd hij tweemaal kam de provincies Noordhol- trecht. DINGDAG 7 FEBRUARI 1930 PAGINA 3 DE TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL Het Vrije Volk wist dezer dagen mee te delen, dat men op het mi nisterie van Onderwijs tot de con clusie was gekomen, dat Arnhem de aangewezen plaats is voor de vestiging van de tweede technische hogeschool in ons land. Reden hier voor zou geweest zjjn, dat de ge bieden rondom Arnhem een zeer gevarieerde industrie hebben, het. geen zowel van «lang zou zijn voor de studenten, welke hier hun oplei. ding zullen genieten, als voor de aantrekking van studenten, wjjl Arnhem centraal gunstig zou ge legen zjjn. Dit laatste zou ook gelden voor Brabant en Twente, beide streken welke sterk reflecteerden op deze school en die door de keuze van Arnhem eén gelijke behandeling zouden hebben ondervinden." Tot zover het bericht. Men zal op het departement met deze voorlopige keuze zeker niet de illusie hebben gekoesterd, dat men met Arnhem het ei van Columbus zou hebben gevonden. Integendeel, welke keuze men tenslotte in Den Haag ook zou hebben gedaan, men kon te voren weten, dat hiermee een oppositie zou worden uitgelokt. Toch willen we met deze bewering allerminst een argument leveren voor de juistheid van de voorlopige keuze, want het zou niet voor de eerste maal zijn, dat z.g. gulden middenweg, geen onvermengd goud blijkt te zijn. In elk geval is net aanlokkelijke van deze beslissing voor de gehele peripheric van ons land, dat men in Den Haag niet vastgehouden heeft aan de centralisatie gedachte, wel ke daar aanvankelijk sterk gekoes terd werd, om de oplossing van het piobleem, dat er een tekort is aan technische hogeschoolopleiding, te zonken, door een aanzienlijke uit breiding van de Delftse school. Toch kunnen we het volkomen begrijpen, dat zowel Twente als Brabant tegen de keuze van Arn hem in verzet komen. De actieve Overijsselse Commis saris der Koningin, die sterk ge pleit heeft voor de vestiging van de tweede Techische hogeschool in het oosten van ons land, heeft hier voornamelijk aan Twente gedacht, een gebied met een geheel eigen en krachtig bloeiende industrie, waar een dergelijke hogeschool zeker op haar plaats zou 4jjn. C ngetwijfeld meer nog dan ln Atnhem, dat we) een zeer geva rieerde industrie heeft, maar toch met Twente en Brabant moeilijk vergeleken kan worden. Dat men in Brabant met de Gel derse keuze weinig ingenomen is, valt nog meer te begrijpen. Men is dasi vooral teleurgesteld, dit blijkt duidelijk uit de Brabantse en Lim burgse persstemmen, dat ook deze hogeschool weer boven de grote ri vieren gevestigd wordt en het zui den bij de vestiging van deze negen de hogeschool weer gepasseerd wordt. Wel heeft Tilburg een Kath. han delshogeschool, maar, maar terecht merkt de N. Tilb, Crt, op, dat deze geheel te danken is aan het parti culier initiatief, en deze vestiging geheel buiten de Regering is omge gaan. Alle openbare en neutrale hoge scholen, die door de overheid zijn gesticht, zijn gevestigd boven de Moerdijk en nu eindelijk weer een nieuwe hogeschool in hetleven wordt geroepen, wordt het kath. Zuiden opnieuw gepasseerd en ge negeerd Het wil ook ons voorkomen, dat dit feit, dat door Brabant en Lim burg toch niet helemaal ten onrech te als een stiefmoederlijke behan deling moet worden gevoeld, niet ongedaan wordt gemaakt door het argument, dat Arnhem zo gunstig ligt zowel ten opzichte van Twente als Brabant. Afgezien van het feit, dat dit voor Limburg zeker niet geldt, ze ker niet voor Zuid Limburg, dat een belangrijk industriecentrum vormt. Ook met het oog op de komende industrialisatie, welke voor onze snel aangroeiende bevolking drin gend nodig is, zou het Zuiden voor hebben moeten gaan, ook omdat VAN DE STUDIO NAAR DE KANSEL NEW YORK, 6 Febr. (Reuter) Een knappe jónge filmster, de 21- jarige Colleen Townsend, heeft gis teren van de katheder van een Presbyteriaanse kerk in Pumpsutan- ney (Pennsylvania) een boeiende predicatie van 15 minuten gehouden. Zij deelde mede voor God haar filmcarrière en een contract van 1000 dollar per week op te zullen geven. Meer dan 1200 mensen waren naar de kerk gekomen om haar te horen. Gewoonlijk zijn er niet meer dan 300. In September gaat Colleen Townsend naar een theologisch se minarie. Na afloop der predicatie bood de predikant Herman Hunke haar een bijbei aan. zullen twee Amerikaanse des troyers een bezoek brengen aan Amsterdam repatrieert met omstreeks 20 Febr. de „Tabinta" 3-14 R.I. is te Medan overleden pater Matth. de Wolf O.F.M. Cap zullen de Zusters Ursulinen van Meersel-Dreef, even over de Bel gische grens, weer terugkeren naar Duitsland is in Noord-Israël sedert 30 jaar voor het eerst sneeuw gevallen...- Te Miami (Florida) is een tweepersoons watertaxi gedemon streerd, die slechts een lengte heeft van vier meter. Dit klein model onderzeeboot werd in acht maanden tijd gebouwd en is in staat 300 meter te duiken. Hij zal worden gebruikt voor het nemen van foto's onder water, bij scheepsrampen. Tijdens een lunch van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft de directeur-generaal voor de Scheep vaart, mr. J. J. Oyevaar, gistermiddag in „Riche" te Groningen een inleiding gehouden over de contouren en perspectieven van de buitenlandse verkeerspolitiek van Nederland. Spreker constateerde dat het tijdperk van de reconstructie van de Nederlandse scheepvaart is afgesloten. Op 1 januari 1950 be droeg de tonnage van de gehele zeevaart inclusief de coaster vaart 2.950.000 br. ton (voor de oorlog 2.850.000). Tijdens de oorlog ging 1.650.000 br. ton verloren. Het was zaak dat men direct na de bevrijding hard begon te bouwen aan nieuwe schepen. De bedrijven hebben dan ook niet stilgezeten. Meer dan de helft van de vooroorlogse vloot is hersteld en de tonnage gaat er reeds ver bovenuit. Hierbij is de nieuwbouw nog niet inbegrepen. troepentransportschip binnen. Men zag zich genoodzaakt, bij gebrek aan scheepsruimte, buitenlandse transportschepen te charteren, waardoor de verscheping bespoe digd wordt. De samenstelling van de vloot is anders dan voor de oorlog. Voor al op het gebied van de passa giersschepen zijn we nog heel wat ten achter. Dit komt echter omdat men, voor zover dit passagiersschepen betreft, grote voorzichtigheid be tracht. Vooral voor de Indië-route heeft men geen enkele zekerheid voor de toekomst. Momenteel vaart een lijn op Noord-Amerika, die zich in een grote belangstel ling mag verheugen. Het was vol gens spr. dan ook wenselijk, dat hier een tweede lijn wordt inge legd, hoewel de financiële conse quenties (ruim 70 millioen gul den) groot zijn. De destijds door de regering aangekochte libertyschepen blij ken goed te voldoen. Aanvanke lijk heeft men deze schepen aan diverse reders verhuurd, doch bij het aflopen van het huurcontract zijn thans vele reders tot verlen ging van de huur overgegaan, ter wijl er ook reeds enkele werden verkocht. De regering streeft er naar, zo Ook de coastervloot, die van zo groot belang is voor het Noorden van het land, is groter dan in 1939. Door de vele nog lopende orders, zal deze vloot nog ver groot worden. De periode van reconstructie is reeds voorbij en men staat voor een periode van nieuwe ontplooiing. Hoewel het Indonesische experiment niet ge slaagd is geweest, heeft deze coas ter-onderneming toch getuigd van moed en durf. Men moet zich bij de kustvaart echter terdege be wust zijn van de komende Duitse concurrentie. Men legt zich in Duitsland nl. meer dan ooit toe op de coasterbouw. De wereldscheepvaart De wereldscheepvaart, aldus mr. Oyevaar, is toegenomen. De we reldtonnage is belangrijk groter dan voor de oorlog en dit is voor al te danken aan Amerika, dat enorm veel schepen heeft ge bouwd, zoveel zelfs, dat zij er thans 1950 geconserveerd heeft opgelegd. De wereldvrachtvaart is iets kleiner dan voor de oorlog De Europese landen hebben even wel hun tonnage vergroot. Spr. betreurde het, dat vooral Amerika thans sterk de kop op- spoedig mogelijk de militairen uit steekt op het gebied van de vlag- Indonesië terug te brengen, de drie dagen loopt thans Om -en daar het bevolldngsaccres het grootst is. Dat in het Zuiden dan ook wel een ernstige oppi iitie zal ontstaan tegen de voorlopige beslissing, is zeker niet helemaa ongemotiveerd en ook niet onbegrijpelijk; J. H. WOENSDAG 8 FEBR. 1950 HILVERSUM I, 301.5 M 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 voor de zieken; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 „Het Huis Lauernesse", hoorspel: 12.10 Omroepkoor en -orkest en solis te; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sla vische muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Koorzang; 13.20 Trio; 13.45 Kamermuziek; 14.15 Gramofoon muziek; 15.00 Kon. militair ka pel; 16.00 Padvinders-orkest; 16.15 Voor de jeugd: 17.30 Gra mofoonmuziek; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Orkestconcert: 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking: 19.30 Sportcommentaar en gra mofoonmuziek; 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws; 20.05 Commentaar familiecompetitie; 20.15 Omroep orkest, omroepkoor en solist; 21.00 „De ideaal-staat van Pla to", causerie; 21.20 Strijkorkest; 21.50 Gramofoonmuziek; 22.10 Orgelconcert: 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20:00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoon muziek (9.309.35 waterstan den); 10.00 „Kinderen en men sen", causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgel spel en zang; 12.30 Mededelingen 12.33 Voor het platteland; 12,38 Hawaiianmuziek; 12,55 Kalender 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kin derkoor; 15.20 Voor de kinderen; 15.50 Viool en piano; 16.00 Vra- genbeantwoording; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Oude melo dieën en reportage; 19.00 Parle mentair overzicht; 19.15 Madri gaalkoor; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualitei ten; 20.15 Socialistisch nieuws; 20.20 Cabaret; 20.50 Gramofoon muziek; 21.00 Symphonie-orkest;. koor en solisten; 22.00 „Mijn heer Potiphar vindt onderdak." hoorspel: 22.30 Kwartet; 22.45 Populair-wetenschappelijke cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoonmuziek; 23.4024.00 idem BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.00 Gramofoonmu ziek: 12.30 Weerberichten: 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Klassieke muziek; 14.00 14.45 en 17.00 Gramofoonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Gramofoon muziek; 17.30 Voordracht; 17.45 Piano en viool; 18.20 Gramofoon muziek: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19.30 Volksmu ziek: 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Omroeporkest en soliste; 20.45 Actualiteiten; 21.00 Westeuro pees concert vanuit Luxemburg; 22.00 Nieuws; 22.15 Negro-spiri- tuals; 22.45 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Ver zoekprogramma. 484: M: 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws: 13.10 en 14.15— 15.00 Gramofoonmuziek; 17.10 Idem; 18.30 Operamuziek; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.40 idem; 19.45 Nieuws; 20.00 Svmphonie- orkest, koren; 21.15 en 121.30 Gra mofoonmuziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz-muziek; 22.45 Gramo foonmuziek; 22.55 Nieuws: 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws discriminatie. De deviezenopbrengst van de scheepvaart is belangrijk. Neder land neemt in de rij van kust varende landen een belangrijke plaats in. Het is zaak dat het deze handhaaft. De tijd van mouwen- opstropen, aldus de heer Oyevaar, is gekomen. Een periode van storm is aangebroken, waartegen de kustvaart bestand moet zijn. De Kon, Pakketvaart Mij. Mr. Oyevaar deelde mede, dat de diensten van de K.P.M, in In donesië nog een groot probleem vormen. Komende maand zal hij naar Indonesië gaan, teneinde een oplossing te vinden, door bespre kingen te voeren met de Indo nesische regering. Aanvankelijk, zo deelde de heer Oyevaar ons in een onderhond mede, zon deze zaak tijdens de Ronde Tafelconferentie behandeld zijn. Op aandrang van het Direc toraat-Generaal voor de Scheep vaart is deze zaak echter aange houden tot na de sonvereiniteits- overdracht, om dan te spreken over de mogelijkheden van deze Nederlandse dienst in Indonesië. Naar wij nader vernemen blijkt in de K.P.M. veel Nederlands ka pitaal te zitten en men hoopt dan ook een overeenkomst te sluiten, waardoor handhaving van deze diensten wordt verkregen. (Bij informatie bij 't ministerie van Verkeer deelde men het ANP mede, dat er geen sprake van is dat mr. Oyevaar naar Indonesië gaat, hoewel hij dit tijdens de lunch van Nijverheid en Handel wel gezegd heeft. - red.) Ook over de Rijnvaart liet spr. een optimistisch geluid horen. De Rijnvrijheid is vastgelegd in de acte van Mannheim, maar veelal interpreteert ieder deze vrijheid op eigen wijze. Duitsland be schouwt de Rijnvaart als een bin nenlandse vaart, welke niet onder hevig is aan de acte van Mann heim. Dezer dagen zijn onderhande lingen gevoerd over een bepaald gebied, waar Nederlandse sche pen niet mochten varen. Dit was het gebied tussen Ruhrort en Mannheim. Deze besprekingen hebben er toe geleid, dat thans ook de Nederlanders zonder enig bezwaar in dit gebied mogen va ren, evenwel onder beperkende voorwaarden, waarmee Nederland met zin voor de realiteit genoegen heeft genomen. Onze Rijnvaart is weer op een vrij aardig peil en groter dan die van alle andere Rijnoeverstaten tezamen. Duitsland voelt er veel voor als ladingprineipaal met Ne- .derland samen te werken. Ook bij deze vaart is de deviezenopbrengst in het afgelopen jaar niet gering geweest. Ook schetste spr. de positie van de zeehavens. We maken op dit gebied reeds goede vorderingen, maar we zijn nog lang niet op vooroorlogs peil. Delfzijl heeft in 1949 meer gelost dan in 1939, doch minder geladen. Tot slot wees spr. op de belang rijke plaats, welke het verkeer in ons economisch bestel inneemt. In alle milieux waar dit mogelijk is wordt dan ook door de Neder landse regering aangedrongen op liberalisatie van het verkeer. Verzoek om canonisatie van japanner TOKIO, 6 Febr. (Reuter) De Ja panse katholieken hebben het Va- tieaan verzocht om canonija'le van Oekon Takayama, een Japanse landheer uit de zestiende eeuw, die dooi de Jezuieten tot het christen dom is gebracht en aan de christe nen bescherming verleendp. aldus meldt de „Sjomioeri Sjirnhoen De professoren van de Katholieke vmuersiteit van de Heihge Sophia te Tokio zouden, naar verluid, het verzoek ondersteunen. Advertentie Vraagt ons prospectus [praktijkdiploma boekhouden handelscorf f'd eng ned en sp. mod. bedrijfsadministratie BELANGRIJKE VONDSTEN TE DRUNEN Na een langdurig onderzoek door leden van de Heemkundige Kring te Vlijmen en paters van het Cister- eiënser-klooster Mariënkroon te Nieuwkuyk zijn in de omgeving van Elshout onder de gemeente Drunen de fundamenten gevonden van het middeleeuwse Cisterciën- ser-klooster Mariëndonk, dat in 1439 werd gesticht als een fundatie van het oude Mariënkroon. een be kende abdij te Heusden. Deze vondst is zeer belangrijk daar voor het eerst de gehele fun dering van een Cisterciënser-kloos- ter werd gevonden. Tot nu foe wer den van de Friese kloosters slechts enkele fragmenten opgegraven; het zal nu mogelijk zijn, aan de hand van deze nieuwe vondsten, die in het komende jaar verder zullen worden onderzocht, de bouw der Cistcrciënserkloosters te bestuderen. Men heeft reeds de gehele om trek der kloostermuren kunnen vaststellen, de plaats van de hoofd poort, de kapel en het dormitorium kunnen bepalen, terwijl tevens res ten van het oude kloosterkerkhof werden gevonden. Ook de fundering van het hoofd gebouw heeft men kunnen ontdek ken. Een en ander is mogelijk ge worden door aanwijzingen van be woners der streek en de hulp van een wichelroede-loper. De Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek volgt de werkzaamheden met grote belangstelling, daar ver- mcedt wordt, dat de bodem ter plaatse nog meerdere verrassingen verbergen houdt. Nederlandse gezant in Rome houdt lezing over de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië ROME (K.N.P.), 4 Febr. Mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Italiaanse republiek; zal Maandag 6 Februari te Rome 'n lezing houden over de souvere.ni- teitsoverdracht in Indonesië. De voordracht, waartoe hij is aange zocht door het Italiaanse Centrum voor Internationale Toenadering, heeft als titel: „De aflossing van <3? wacht in Indonesië". Bod op Michel Angelo's Piëta ROME, 6 Febr. (Reuter) Een niet met name genoemde industrieel uit Milaan heeft een bod van 180 millioen lire gedaan op de „Ronda- nini Piëta" van Michel Angelo. Men meent echter dat dit bod niet vol doende zal zijn, daar experts het 390 jaar oude beeld op 150.000 pond sterling schatten. BUITENLANDS OVERZICHT Het heeft er de laatste weken wel eens op geleken, dat man tn Amerika blind scheen voor het toch Inderdaad niet zo ongevaarlijke Duitse nationalisme, althans dat men dit gevaar voor de wereldvrede niet weinig onderschatte. Maar de ernstige waarschuwende WEINIG BELANGWEKKENDE MARKT AMSTERDAM, 6 Febr. Be houdens wanneer bijzondere berich ten de handel stimuleren, pleegt de Maandag op de Effecttenbeurs erg rustig te verlopen. Uiteraard werd de kooplust voor Indonesische fondsen door de be richten over de schattingen in Oost Java en de stakingen onder het personeel van bankinstellingen in Indonesië, niet. bevorderd. Het pu bliek trad vandaag dan ook uiterst voorzichtig op en de affaire was beperkt. Jl. Vrijdag kwam de totale omzet weer iets heneden de 2 mil lioen gulden, waarbij het, evenals op de voorafgaande dagen, het leven- digst is toegegaan in certificaten Unilever, die een onderwerp van bespreking blijven vormen. Vandaag waren deze certificaten ln herstel op 227 y„. Er was enige vraag te bespeuren naar Amerikanen, die iets vriende lijker lagen. Het gemiddelde agio werd getaxeerd op 7 k 9 procent. Kon. Olie bewoog zich bissen 295 en 293. dus iets zwakker. Ook AKU en Philips konden zich slechts met moeite handhaven. De Cultures waren merendeels aan de zwakke kant, maar koers verliezen van betekenis deden zich hiet voor. Kendeng Lemboe vorm de een uitzondering en had een vas te markt op 125 a 130. (Vorige koers 112ingevolge dP dividend aankondiging. Daarentegen moesten aandelen Ngombezi 10 proc. prijs geven inder invloed van het bericht dat een onderneming wordt stilge legd wegens de droogte. De Scheepvaartmarkt was prijs houdend zonder meer en de aande len der Indonesische Credleb'nstel- lingen wisten zich merendeels te handhaven. Ook Staatsfondsen toonden wei nig beweging, alleen de dollarcerti ficaten waren een kwart procent beter op 105. De dollarlening Ne derland bleef op 98% gehandhaafd. Kendeng Lemboe noteerde uiteinde- delijk 130. Prolongatie 2V< procent. (Van de Zwitserse K. N. P.- correspondent BERN, 4 Febr. 1950 (K. N. P.) De zoon van Mahatma Gandhi, Devdas, redacteur van de „Hin- dostani Times" en president van de Indische Journalistenbond, heeft enige dagen in Zwitserland vertoefd op zijn terugreis van Londen naar India. In Londen heeft hij een conferentie van het persagentschap Reuter bijge woond. Devdas Gandhi logeert bij de Indische gezant in Bern en bood aan zijn Zwitserse journalisten- colega's de gelegenheid tot een interessant gesprek. Hij vertelde over de reorganisatie van het persagentschap Reuter in India. Voorheen was ook de binnen landse berichtendienst van de Indische dagbladen van Reuter afhankelijk. Dit is thans niet meer het geval. Devdas Ghandi is echter tot lid van het directo rium van het persagentschap benoemd, waardoor er toch een verbinding tot stand is gekomen van de Indische dagbladen en de buitenlandse berichtendienst. Er heerst in India, aldus Devdas Gandhi, grote vreugde, dat het thans een zelfstandige republiek geworden is. Het belangrijkste feit dezer omvorming en nieu- BJORNSTAD WERELDKAMPIOEN SKI-SPRINGEN Het eindklassement van het we reldkampioenschap skispringen, dat te Lake Placid werd gehouden, luidt: 1. en wereldkampioen Bjornstad (Noorw.) 220.4 pnt., met sprongen van 68.5 en 68 meter; 2. Lindgren (Zweden) 214.4 pnt. (66Vs en 65 M.) 3. Bergman (Noorwegen) 213.5 pnt.; Mohn (Noorwegen) 212.4 pnt.; 5. Falkanger (Noorw.) 211.9 pnt.; 6. Devlin (V.S.) 211 pnt.; 7. Hug- sted (Noorw.) 210.1 pnt,; 8. Thrane (Noorw.) 207,9 pnt. we ordening der Indische ge meenschap is wel, dat 't gelukt is het begrip ..paria" in India te laten verdwijnen. Van de vroe gere paria's heeft thans een man medegewerkt aan het tot stand- komen van de grondwet en deze zelfde man is thans minister van justitie in India. De vraag hoe hij oordeelde over het gevaar van het commu nisme in India, beantwoordde hij met een optimisme, dat aan de sceptische Europeaan niet ge heel en al gerechtvaardigd toe scheen. Hij wees er namelijk op, dat het communisme volkomen vreemd is aan de geest van het Indische volk. Maar men zal toch ook moeilijk kunnen beweren, dat deze communistische dicta tuur wel zou overeenkomen met de geest van de volkeren, die thans onder haar juk smachten. Tafeltennis: BERGMANN WERELDKAMPIOEN Richard Bergmann (Engel.) won de finale van het wereldkampioen schap heren-enkejspel en daarmee de titel 1950. Bergmann sloeg de Hon gaar Soos met 12—21, 15—18, 21—17 21—14, 21—13. Het dames-enkelspel werd ge wonnen door de Roemeense Ro- seanu. Zij won in de finale van Gisela Farkas (Hongarije) met 22—20, 21—15 en 21—18. In het herendubbelspel behaalde het Hongaarse paar SidoSoos de titel door een 1521, 2116, 2113, 2118 zege op de Tsjechen Andrea- dis en Tokar. Mej. Beregi (Engel.) en mej, Elliot (Schotl.) werden kampioen in het damesdubbelspel. Zij sloegen het Hongaars-Roemeen- se paar Gisela Farkas en mej. Ro- seanu met 1321, 2111, 2119 en 2117, De finale gemengd dubbel spel werd gewonnen door Gisela Farkas en Sido. Zij wonnen met 21—17, 21—18, 21—12 van het Tsje chische paar mej. HruskovaVana. rede, welke de Amerikaanse Hage Commissaris voor Duitsland gister middag heeft gehouden, heeft in dit opzicht toeh wel aan ail« twijfel een einde gemaakt en zal in vele Euro pese landen, waaronder vooral Frankrijk opluchtend hebben ge werkt Want in zeer duideKjke woorden heeft deze Hoge Amerikaanse auto riteit het Duitse volk gewaar schuwd, dat het duidelijk opkomend Nationaal Socialisme, in de Ver enigde Staten, met grote zorg wordt gadegeslagen en dat het Duitse volk zich aan een grote dwa ling zou schuldig maken, indien het meende, dat de Amerikaanse hulpverlening voornamelijk ten doel had de Duitsers weer van levens middelen te voorzien en hun door het Hitleriaanse oorlogsgeweld ge- gerulneerde steden en industrie weer te herstellen, maar dat de primaire taak van de Ver. Staten in Duitsland is, het Duitse volk te heropvoeden e.n wel tot vreedzame democratische burgers, die anderen niet willen overheersen, maar met andere landen willen samenwerken aan het welzijn van allen. En Mac Cloy voegde hier aan toe, dat verschillende uitlatingen van Duitse leiders in de laatste maanden verkondigd, wel duidelijk bewezen, dat het oude gevaarlijke nationalisme in Duitsland nog lang niet is uitgestorven en dat er nog heel wat moet gebeuren alvorens het Duitse volk het vertrouwen in de beschaafde wereld terug wint. Het werd inderdaad hoog tijd dat van Amerikaanse zijde, deze ern stige waarschuwing werd gehoord, want de uitlatingen van Duitse zijdr. werden Steeds arroganter en reeds meermalen schreef de Franse pers. dat deze houding in de hand ge werkt werd, door de schijn, alsof men ln de Ver. Staten dit alles be schouwde als een onschuldig „Spie lerei" waaraan men niet te veel aandacht moest schenken. Of dit laatste juist is, kunnen we hier in het midden laten, maar de rede gistermiddag door Mac Cloy gehouden zal de Duitse leiders dui delijk hebben gemaakt, dat wanneer zij speculeerden op Amerika, zij op het verkeerde paard aan het wed den waren want de rede v. d. Hoge Commissaris krijgt nog een bijzon dere betekenis omdat deze gehou den werd, vrij onmiddellijk na zijn verblijf in Washington, waar hij met president Truman en Dean Acheson langdurige besprekingen over het Duitse probleem heeft gehad. Reu ter wees er dan ook gisteravond op, dat men deze waarschuwende woor den van Mac Cloy mag opvatten als de officiële mening van Washing ton. Als voorbeeld van deze ge vaarlijke nationalistische uitingen, doelde de Amerikaanse Hoge Com missaris heel duidelijk op de rede enkele weken geleden door de West Duitse Minister van Justitie in Hamburg gehouden, waarin deze betoogde, dat ook de oorlog van Sept. 1939, evenals die van 1914 en 1870, het Duitse volk was opgedron gen. Mac Cloy noemde dergelijke uitingen het beste bewijs, dat het Duitse volk nog niets geleerd heeft cn nog altijd bereid is, de meest dwaze beweringen van zijn leiders in dc meest lijdzame volgzaamheid te slikken, waardoor deze in de ge schiedenis altijd vrij spel gehad heb ben om andere volkeren te over weldigen. Een niet mindere blunder beging dezer dagen de Lib. West- Duitse minister van Economische Zaken dr. Franz Blucher, die n.b. op de valreep staande van zijn re4s naar Washington, om daar nieuwe concessies te krijgen voor zijn land uit de Marshallhulp, verklaarde, dat de rapporten van enkele geal lieerde heren over de Duitse men taliteit en het misbruik maken van dc Marshallhulp, bedenkelijke stijl bloemetjes waren van hoge ambte naren op de Amerikaanse bureaux in Frankfurt. Deze brutale en on tactische blunder heeft in de Ver. Staten een grote verontwaardiging gewekt en de heer Blucher wacht daar een warme ontvangst. Een hoge Ameriakanse autoriteit merk te op, dat deze brutale boutade Duitsland wel eens een korting van 10 millioen dollar zou kunnen kos ten. En terwijl deze minister op die wijze blundert, komt de Kanselier zelf Zondagmiddag in een rede te Oberhausen verklaren dat de geal lieerden de schuld zijn van de grote werkeloosheid in Duitsland, omdat zij nog steeds te weinig kapitaal verstrekken voor de wederopbouw van de Duitse industrie, aldus dr. Adenauer. Als deze staatslieden dergelijke uitlatingen blijkbaar heel gewoon vinden en reeds lang verge ten zijn, dat het Hitier en zijn na tionalistische politiek was, die de misdaden jegens Duitsland heeft begaan, waaronder het volk thans lijdt, dan kan men hegrijpen, hoe de nationalistische elementen momen teel in Duitsland al weer spreken en handelen. Die geven hem helemaal weer van katoen. Neen 't werd hoog tijd, dat Ame rika een ernstige waarschuwing liet horen. FEUILLETON Uit het Engels dooi Clarence Budington Kelland 52. Als ik Butterick was, zou ik mijn hin derlaag zo dicht mogelijk bij de ranch leggen," Een paar honderd meter van de weg vandaan hielden wij stil. „Ik ga eerst een kijkje nemen," zei Jenner. Hij steeg van zijn paard en was weldra verdwenen. „Wat voor iemand is die Jen ner?" vroeg Mollie. „Federale recherche," gaf ik ten antwoord. Een later keerde Jenner terug. „Alles schijnt veilig te zijn," zei hij. „Kom maar mee." We daalden af in 'n diepe grep pel en stegen van onze paarden, voordat we omhoog klommen naar de weg. Lopende naast onze paarden zouden we minder op vallen. Eén voor één staken we de weg over, zonder ongelukken. Zo dra we weer dekking gevonden hadden, zei Jenner: „Hier neem ik afscheid van jullie. Zoek verder je eigen weg maar." „Gaat u niet mee naar de ranch?" vroeg ik. Ik had hem er liever bij; zijn aanwezigheid stel de mij gerust. „Ik heb mijn werk," zei hij. „Totnogtoe hebben ze mij niet op gemerkt. Zo moet ik het zien te houden. In mijn vak kunnen we niet te kieskeurig zijn. Eerst moet het werk gedaan zijn. Ik moet er voor zorgen, dat ze me niet her kennen. Veel geluk. Ik hoop dat jullie veilig thuis komen. Adieu!" Hij had natuurlijk gelijk. „We zijn u erg dankbaar," vervolgde ik ernstig. „We zien u natuurlijk nog wel eens." „Natuurlijk," antwoordde hij droogjes. „Ik hoop dat je dan in een mededeelzamer stemming bent dan tijdens mijn vorige be zoek." „Neem me niet kwalijk," vroeg ik, „maar waarom peuterde u die baal hooi los?" Hij lachte, „De federale recher che is erg nieuwsgierig," zei hij. We gingen niet regelrecht op de ranch af, doch maakten een om trekkende beweging in de richting van de rivier. „Als ik een koe was" zei Mollie Tacker, „zou ik weigeren in deze woestijn melk te geven." „Melken doen we hier niet al te vaak," merkte Straight droogjes op. We waren nu het huis tot op minder dan een mijl afstand ge naderd. De nacht was doodstil. Alleen het geluid van de paarde- hoeven was hoorbaar. „Die maat van Bunny heeft een flinke hond meegebracht," zei Straight. „Dat speelde mij juist ook door de gedachten," antwoordde ik. We kwamen op een heuveltop en konden over de vlakte heen de zwarte schimmen van de ranch- gebouwen onderscheiden. Er brandden geen lichten. De man nen van de boorploeg en van de terreinploeg sliepen. Nu ging het heuvelafwaarts. We waren bijna thuis. Voor het eerst merkte ik, hoe doodmoe ik was. Ik geloof dat het de reactie was op alle span ning, die we doorleefd hadden. We staken niet rechtstreeks de open vlakte over, maar gingen langs de rivier, totdat we aan het pad kwamen, dat tussen twee af rasteringen naar de omheinde ruimte voor de paarden leidde.. Nog een kwart mijl scheidde mij van mijn vurig begeerde nacht rust. Toen, plotseling, werd de stilte verscheurd door een akelig, jammerend gehuil, dat rees en daalde als het geweeklaag van een verdoemde. Mollie Tacker uitte 'n onderdrukte kreet. „Een jakhals," zei ik, om haar gerust te stellen. „Dat was geen jakhals," zei Straight. „Wat dan?" vroeg ik. „Zo'n geluid heb ik nog nooit gehoord. Waar kwam het van daan?" „Het scheen overal vandaan te komen," antwoordde ik. Wij hielden stil en luisterden. Alles bleef stil. „Zien jullie spoken?" vroeg Mol lie Tacker. „Nog niet," zei Straight. Een grijs-wit gevlekte schim, die niets menselijks over zich had, sloop langs de struiken. Ik ben van nature niet bijgelovig, maar ik moet bekennen dat mijn haren te berge rezen. Toen klonk opnieuw dat jammerende geluid, dat de nachtelijke stilte in twee- en reet. Nu was het vlakbij. Het geluid eindigde in een korte kef. „Shag!" riep Straight. Weer het geluid, maar nu zacht klagend, vragend bijna. Er klonk een gedempte stem uit het duister. „Bent u daar. mijnheer Strawn?" „Met de hond. Kan-ie niet mooi zingen? Blaffen doet hij niet. Cherrie dook op en liep naast ons mee. „Een hond die blaft, verraadt de zaak. Als je een hond hoort blaffen, ben je op ie qui vivc. Het heeft me heel wat tijd gekost eer ik Shag had afgeleerd te blaffen. Maar ik begrfjp altijd precies wat-ie be doelt. Eerst waarschuwde hij dat er iemand rondsloop. Toen gaf ni' "iet die korte kef te kennen dat hij de persoon iri kwestie ge vonden had. Dat laatste, vragen de geluid betekende dat hij ge loofde dat alles oké was, maai dat ik nog voorzichtig moest blij ven. Ja, het is een handig beest.' „Alles kalm?" vroeg Straight ,Zo kalm als een vijver," zei Cherry. Toen trok hij zijn ge zicht in de plooi. ,Hoe maakt u het, dame? Heerlijk weer voor een ritje." ■Kun je net denken," ant woordde ze. „Zulke ritjes kun nen me gestolen worden. „Dus het is gelukt," zei Cherry „Worden jullie nog achterna ge zeten?" „Ze zwerven op goed geluk rond.zei ik. „Hier in de buurt zijn ze niet geweest, anders had Shag het mn wel verteld," zei Cherrie. We reden naar de omheining en stegen af. „Ik zorg wel voor de paarden," zei Cherrie. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3