Nieuw Bidault krijgt vertrouwensmotie Moedige Nederlanders posthuum onderscheiden Eerste Kamer aanvaardt oorlogsschaderegeling 4". el, 265 890 ^85 <|40 tzljde, 195 >n, 345 trien, 485 billende PRINS BERNHARD gaf schoolkinderen een dag vrij EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Bidault kan weer verder Vs 95e Ondernemingsraden Spook der Regeringscrisis verjaagd Tegenblokkcide V.S. erkennen Vietnam Herinneringen aan oorlog en verzet leven op Arbeider door as gedood Gesneuveld in Indonesië Ontvangst met vlaggen en klokgelui Leopold III: Totale vergoeding niet mogelijk Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimurri f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina J Woensdag 8 Februari 1950 45e Jaargang No. 11784 meter 198 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 leur, in er meter 5.25 'erkover- iatronen, per meter s, in een n zware ion, In de ler meter 2.35 80 cm. troontjes, onze be er meter i keur van en van onze Bft. prijzen. 10 3700 kg witte kool 50 kg witlof: I 40.00, ID, 6 Febr. Wit X), rode kool 10.00 e kool 18.00—21.00, 4.0079.00, boerekool indijvie 100.00, rode i.OO, gare bieten 9.00 rpeen 6.0015.00, uien >rei 80.00126.00, bra- i.eur 8.00—32.00, bram- .0033.00, goudreinette jonathan 14.0060.00, Engeland 10.0054.00, roon 11.00—35.00, zoete )032.00, gieser wilde- ;.00, winterlouwtje 8.00 :rjan 6.0023.00. 6 Febr. Witlof: I II 27.0040.00, rode 70, savoye kool 14.30 kool 22.00—33.00, an- 16.00, spruitkool: I 50.00 24.0042.00, boerekool rode bieten 6.007.20, 0015.60, waspeen 22.00 I 40.00—48.00, II 28.00 64.00121.00, soep 15.50 olselderij 4.0017.00, 42.00—59.00, present d 43.00, gieser wilde- 7.00, winterjan 16.00— Febr. Sjalotten 26, prei 651.30, savoye gele bew. kool 1222, 013.30, spruitkool 37 4566, breekpeen 9 14, knolselderie B 21, 33'54, present van —56, cox orange 22 tel 14—24, jonathan 26 t van Holland 27—36, Hing 22—28, gieser wil- 20, winterjan 1020, ouw 819, gratiool 11 ig. Toen hij buiten dat het nóg kouder as gaan sneeuwen, e aan Kerstmis, als i winterweer als er lies koud en akelig n en nog somberder verlichte vensters et versieren waren, nidje Verholen. Hij ij had wel door de zag aankomen. In makkelijk ontlopen hij wilde of niet. eens, goede vriend, Ge weet, dat ge (Van onze parlementaire (redacteur) II. De wetgever verplicht de onder nemer om zijn oor althans bij de arbeider te luisteren te leggen en nu is het onze overtuiging, dat juist deze verplichting hem tot de conclusie zal doen komen, dat hij het toch niet alleen weet en dat er in het verleden al al te veel goede mogelijkheden zijn verloren gegaan. De publicatie van dr. de Goey, die wij in ons eerste artikel noemden, is hiervan bij voorbaat een bewijs. Een dergelijke erva ring, telkens opnieuw bevestigd en verstevigd, zou er toe kunnen leiden dat de werkgever in de arbeider een wezenlijke medewer ker gaat zien en dit inzicht is een van de pijlers waarop de wezen lijk christelijke onderneming zou moeten rusten. De verplichting van de werkgever houdt in, dat hij de onderneming periodiek me dedeling zal moeten doen omtrent de economische gang van zaken in de onderneming. Ook hier kan de werkgever gerust zijn. De on dernemingsraad kan hem ook na deze inlichtingen niet voorschrij ven dat het zus of zo moet. Toch zal hij deze verplichting misschien zelfs met wrevel aanvaarden. Maar dan miskent hij de kiem- kracht, die toch ook in deze ver plichting schuilt. Hoeveel energie en goede wil is er in het« verleden met verloren gegaan omdat de arbeider geen kennis droeg van de werkelijke gang, van zaken. Deze kennis krijgt hij nu wel, en dat kan er toe leiden, dat de arbei der ook op zijn beurt in de patroon een medewerker gaat zien, een medewerker zowel in goede als in slechte dagen. Samen in de storm, samen in de haven en wie zal ontkennen, dat dit een veel aantrekkelijker verhouding is dan het „wie wil mede varen, moet het zelve weten" van ir. Kaars Sypcsteyn? Na het bovenstaande wordt het begrijpelijk waarom de wetgever in dit ontwerp niet gedetailleerder en dwingender is te werk gegaan. In de Belgische regeling staat op het niet instellen van een onder nemingsraad 100.000 fr. boete. De inlichtingen over de gang van za ken moeten daar tenminste ieder trimester geschieden. In bedrijven met meer dan 200 werknemers moet de instelling al binnen 8 maanden hebben plaats gehad. In de Nederlandse regeling werd oor spronkelijk zelfs in het geheel geen termijn genoemd en ook het amendement-v. d. Born noemt nu nog drie jaar als uiterste termijn. Verder is slechts sprake van het periodiek verstrekken van inlich ting en noch aan onwilligheid op dit terrein, noch aan weigering om aan de instelling mede te werken j heeft de wetgever sancties willen verbinden, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat men de hele wet maar aan zijn laars zou kunnen lappen. Er zijn toezichthoudende organen. Maar wel komt in deze I soepelheid het vertrouwen tot uit drukking dat met het leggen van I groeikrachtige kiemen kon wor den volstaan en dat de ontwikke- I ling het beste in vrijheid kan ge schieden. Er is bij het debat een poging I gedaan om de ondernemingsraden alsnog bij de publiekrechtelijke I bedrijfsorganisatie ondergebracht I te krijgen. Enkele jaren terug was I men hiervoor ook aan katholieke I zijde sterk geporteerd. Wij herin- I neren in dit verband aan een uit spraak van prof. Veraart op de studiedagen van de Katholieke Economische Hogeschool in Til burg en aan een artikel van de heer Andriessen in de „Msd.", j beide daterend van 1948. Maar langzamerhand is er toch wel een kentering in deze mening geko- 1 men. De bedrijfschappen, zo zei I mr. van Thiel terecht, liggen in een ander vlak. Zij hebben ver- ordenende-, de ondernemingsra- j den adviserfende bevoegdheid. En hoe dat verder zij, er waren nu in elk geval twee afzonderlijke ontwerpen en aan een koppeling I alsnog zaten lang geen denkbeel- 1 dige gevaren. De heer Andriessen j voelde er weinig voor om de zo- veel gewichtiger P.B.O. andermaal op de helling te brengen en de heer v. d. Born vreesde dat de adviserende bevoegdheden van de ondernemingsraden ook wel eens i Voldoende zouden kunnen wor den gevonden voor de publiek- I rechtelijke bedrijfsorganisatie. In tussen waren cr bij de schrifte- hjke voorbereiding ook al heel wat bruggen tussen beide ont werpen geslagen en bij het debat kwam daar door de amendemen- 'en-Andriessen, overgenomen in de laatste nota van wijzigingen, n°g een hele sterke brug bij. Be- Paalde in eerste aanleg de minis ter van Sociale Zaken de datum wan instelling, nu zal de Sociaal- Ecnn. Raad, het toporgaan van de "B.O., het doen. Achter deze amendementen school ook wel een stukje politiek. Ook in België is dc wettelijke bedrijfsorganisatie 'n twee delen uiteen gevallen. In de regeling van Centrale Raad en Eedrijfsraden vindt men voor het Blootste deel de denkbeelden van de C.V.P. terug, in de Onderne- m'ngsraden die der socialisten. In derste aanleg leek het er op, dat 1 hier in Nederland iets dergelijks zou gebeuren. De P.B.O. weerspie gelt in hoofdzaak de gedachten wan de K.V.P., in de oorspronke lijke versie van de Ondernemings raden beantwoordde de macht van de Overheid echter zeker aan de 'dealen van de P.v.d.A. Het waren PU de genoemde amendementen- Andriessen, die deze macht aan merkelijk hebben besnoeid en dwergeheveld naar het bedrijfs leven. Uit het artikel in de „Msb." wan September 1948 kan blijken, I dat de indiener van de amende menten, evenals de anti-rev. heer PARIJS, 8 Febr. (Reuter). Er heerste gisteravond en van nacht in Franse politieke kringen een nerveuse spanning, of premier George Bidault, die in een lastig parket was geraakt, sedert het uittreden van de socialistische ministers, wel een motie van vertrouwen zou krijgen in de Nationale Vergadering, sedert hij gistermorgen zijn nieuwe kabinet had bekend ge maakt. Vanmorgen werd bekend, dat hij een motie van ver trouwen in zijn gereorganiseerde kabinet had gekregen met 225 stemmen voor en 1 85 tegen. SOCIALISTEN ONTHIELDEN ZICH Direct toen de vergadering be gon deed Bidault een beroep op de socialisten om zijn nieuwe regering te steunen. De premier zeide, dat zijn programma geens zins was veranderd. Toen hij zijn verklaring had afgelegd klonk er een ovatie van de banken der MRP-leden. De socialisten zwe gen. Bij het debat ontstond een ru moer, toen Duclos, de leider van de communisten, beweerde, dat de socialistische minister van de fensie, Paul Ramadier, betrokken zou zijn geweest bij de zaak van de generaals, die de Franse poli tiek in Indo-China hadden gesa boteerd. Duclos merkte op, dat het Ra madier was geweest, die een ge rechtelijk onderzoek zou hebben geweigerd. Ramadier wilde ant woorden, maar Duclos ging door. De rest van zijn rede ging in het tumult van stemmen verloren. Ramadier zei, dat de militaire magistraat, die vorig jaar een onderzoek instelde in de generaais- kwestie, hem had gevraagd of een rapport van generaal Revers over Indo-China, dat in het bezit werd gevonden van Vietnamezen te Parijs, militaire geheimen bevatte. Ramadier had dit ontkend en de magistraat had daarop besloten zijn onderzoek te staken. Ramadier's verklaring werd door de socialisten met applaus begroet. DE KOLENCULDEN Van 6 t.m. 16 Februari vindt aan de postkantoren weder om de uitbetaling plaats van f 1.tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelen kaart 909). Op Woensdag 8 en Donderdag 9 Febr. zijn aan de beurt resp. de letters Schc t.m. SI. en Sm t.m. Sto Men dient zich met de uit geknipte bonnen aan hel loket te vervoegen. Stapelkamp de instellingsbe voegdheid het liefst aan de be drijfschappen had willen geven, maar de politiek is nu eenmaal de kunst van het bereikbare. De so cialisten zouden hiertegen onge twijfeld grote bezwaren hebben gemaakt en zo werd het tenslotte de Sociaal-Econ. Raad, waarin naast werkgevers en werknemers ook door de overheid aangewezen personen zitting hebben. Al met al is ook dit ontwerp dus wel een beetje geven en nemen, maar men telle dit niet te zwaar. Het zuur deeg van de solidariteitsgedachte kan thans in duizenden onderne mingen worden gelegd en dat is het voornaamste! De algemene secretaris van de socialistische partij, Guy Mollet, zei dat de socialisten de regering hadden verlaten omdat „op een zeker punt geen rekening werd gehouden met de gerechtvaardig de eisen van de arbeiders". De socialistische partij kon niet met de communisten samenwerken omdat deze „gebonden waren aan de buitenlandse politiek van Sov jet-Rusland". Bidault kwam eerst nog in ge vaar, omdat de socialisten wei gerden voor de vertrouwensmotie te stemmen STAALLEVERING NAAR SOVJETZONE STOPGEZET LONDEN, 7 Febr. (Reuter). De Geallieerde Hoge Commissie voor Duitsland heeft het besluit genomen om de leveringen van staal- en ijzerproducten door West-Duitsland aan de Sovjet- zöne stop te zetten. Het besluit moet gezien wor den als een vorm van tegenblok- kade om te protesteren tegen de verkeersbelemmeringen, die de Russen voortdurend aan de dag leggen. Deze belemmeringen zijn weer begonnen. Op een gegeven moment stonden gisteravond meer dan 100 auto's bij de grens met bestemming West-Duitsland. De berichten, die over de te- genblokkade binnenkomen zijn tegenstrijdig, maar over het al gemeen helt men tot de mening ,over dat het represaillemaatre gelen zijn C.G.T.-stakingen in Frankrijk PARIJS, 7 Febr. (Reuter) De bij de C.G.T. aangesloten havenar beiders van Marseille zijn heden in staking gegaan uit protest tegen de pogingen van een voorlopig arbeids bureau om arbeiders te werven voor het laden van voor Indo-China bestemde goederen. WASHINGTON, 7 Febr. (Reu ter). Na Engeland heeft nu ook Washington de door Frank rijk ondersteunde regeringen van Vietnam. Laos en Cambodja diplomatiek erkend. De opstan dige Vietminhregering heeft plannen bekend gemaakt over een tegenoffensief tegen de Franse strijdkrachten. De even tuele erkenning door Rusland en China van de Vietminh zou van ..allesbeheersende" invloed zijn De Minister van Oorlog en van Marine, mr. W. F. Schokking, reikte gisteren posthume onderscheidin gen uit aan nabestaanden van hen, die zich in oorlog en verzet byzon- der onderscheiden hebben en in de strijd het leven lieten. Het zijn voor namelijk bronzen kruizen, bronzen leeuwen, tweemaal het Kruis van verdienste en eenmaal de militaire Willemsorde. De plechtigheid vond plaats in de Rolzaal aan het Bin nenhof. Bij de aanvang van de uitreiking hield minister Schokking een korte rede. Hierin herdacht hij „deze mensen, die niet wisten, dat zij zo moedig waren. Door hen hebben wij de mogelijkheid gekregen als volk voort te leven", zo zeide mr. Schokking. „De grote zorg, waarmede aller verdiensten zijn nagegaan, heeft de mutaties laat gebracht. Velen zijn door het oorlogsgeweld, dat ons werd aangedaan, plotseling in een situatie geplaatst, waarin hun ka rakter getoetst werd. Zij hebben hun leven gegeven en regering en land zullen zullen deze offers niet vergeten." Zich in het bijzonder tot de na bestaanden wendend, zeide minister De regering zal binnenkort een wetsvoorstel indienen om een bedrag van 50 millioen gulden uit te trekken voor een grondige bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee. Het ligt in de bedoeling in vijf jaar de gehele veestapel vrij van t.b.c. te maken door het besmette vee op te ruimen Deze foto toont u een veearts, die op een boerderij de veestapel op t.b.c. onderzoekt. Schokking: „Moge God zelf uwe tranen afwissen". Dan kwam de lange rij van ouders, weduwen, broers, zusters en kinderen, die de beweegredenen tot de onderscheidingen, vastgelegd bij Kon. besluit, aanhoorden; deze werden voorgelezen door de adju dant van de minister, ritmeester jhr. mr. C. C. van Lidt de Jeude. Na iedere bekendmaking reikte minister Schokking persoonlijk het ereteken uit En dan klonken namen uit het verzet, als: Niermeyer, Delft, Vin- kesteijn uit Wassenaar, Bron uit Utrecht, Dutilh uit Rotterdam, Kamp, Kooymans en Romp uit Am sterdam, v. Medenbach de Rooy uit Bilthoven, Pinke, zoon van de vice- admiraal Pinke, uit Voorburg; Kat- touw, Meeuwse en von Hoven uit Den Haag, Smit uit Epe en tal van andere Gistermorgen omstreeks acht uur is een 56-jarige vloerenlegger, die werkzaam was op het terrein van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam, dodelijk verongelukt. De man werd gegrepen door de draaiende as van een teermeng- machine. Minister van defehsie der V.S. wil aftreden WASHINGTON, 7 Febr. De Amerikaanse minister van Oorlog, Gordon Gray, heeft officieel mede gedeeld, dat hij uiterlijk 1 Septem ber zijn ambt zal neerleggen om dat van rector der universiteit van Noord-Carolina te aanvaarden. Gordon Gray is sedert 20 Juni 1949 minister van Oorlog. 's-GRAVENHAGE, 7 Febr. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn genoteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 21 Jan. 1950: Soldaat G. J. Brands, l.nr. 250624026, afkomstig uit Gro ningen. Koninklijke Marine; Gesneuveld 10 Juni 1949, na vermissing: Lt. ter zee 3e kl. sd. kmr. t-V. P. J. Ooster- baan; Lt. ter zee 2e kl. sd. kmr. t.v. mr. A. E. L. Ros- kott. De Londenaar Fred Borders heeft een tweemotorig modelvlieg tuig type Dakota geconstrueerd, dat radiografisch kan worden voortbewogen. Dit model is 2,50 meter lang,, heeft een vleugel spanwijdte van 3,50 meter en weegt ruim 6V2 kg. Op een hoogte van 150 meter kan het een snelheid van 75 km per uur bereiken. Het plan is het vliegtuigmodel over het Kanaal te laten vliegen. SURINAME, 7 Febr. (ANP). Z.K.H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de districten Saramacca en Coronië in gezel schap van gouverneur J. Klaasesz en landsminister W. Hewitt. Bij Groningen werd de Prins toege zongen door schoolkinderen, waar onder een delegatie van het bos negersdorp Santogron. Te Dirkshoop werd de iands- proeftuin van Saramacca bezich tigd, waar een grote verscheiden heid van citrussoorten werd ge toond. De Prins en zijn gezelschap proefden verscheidene minder be kende soorten, die zij heerlijk vonden. Ten huize van de dis trictscommissaris E. de la Fuente werd de koffie gebruikt. Daarna werd een bezoek gebracht aan da 3500 ha grote landbouwonderne ming der gebr. von Freyburg. Het gezelschap werd rondgeleid door Charley von Freyburg. Bij het be zoek aan de Hindoestanse neder zetting Calcutta brachten school kinderen 'n speciaal ingestudeerd lied ten gehore. De Prins gaf hun verder een dag vrij. Te Coronië werd hij met klok gelui ontvangen. Bij vrijwel elk perceel waren kleurrijke hoofd doeken bij wijze van vlag uitge hangen. Bij het plaatsje Inverness sprong de band van de auto van KOLENSTAKING IN AMERIKA NEW YORK, 7 Febr. (Reuter) Drastische beperkingen in het Ame rikaanse spoorwegverkeer zijn ge last, of worden voorspeld, naar aanleiding van de staking van de 300.000 mijnwerkers in de vetkool- mijnen. Het totale aantal vetkool- mijnwerkers is 400.000. RUSSEN VERLATEN ECONOMISCHE RAAD V.N. LAKE SUCCESS, 7 Febr. (Reu ter). De Sovjet-Russische af gevaardigde, gevolgd door die van Polen en Tsjecho-Slowakije, heeft de vergadering van de economi sche en sociale raad der V.N. ver laten uit protest tegen de aanwe zigheid van de afgevaardigde der Chinese nationalistische regering. Enkele minuten na de opening van de zitting dienden de drie afgevaardigden hun protest in tegen „de vertegenwoordiger van de Kwomintanggroep" Dr. P. C. Tsiang herhaalde de zienswijze van zijn regering, dat zij de enig wettige in China is en geenszins een Kwomintanggroep. Voor zijn vertrek diende de Sovjet-Russische afgevaardigde een resolutie in, waarin verzocht werd om uitsluiting van de Chi nese nationalistische vertegen woordiger. Deze resolutie kreeg 3 stemmen voor (Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije), tien tegen en 5 onthoudingen (Enge land, Frankrijk, Denemarken. In dia en Pakistan). LOONTOESLAC WERKNEMERS BENEDEN 23 JAAR Het College van Rijksbemidde laars heeft bekend gemaakt, dat het zonder voorafgaande toestem ming van het College van Rijks bemiddelaars is geoorloofd het inkomen van: a. gehuwde werknemers(sters) beneden de leeftijd van 23 jaar met 2 of meer kinderen; b. kostwinners (sters) beneden de leeftijd van 23 jaar, die beho ren tot een gezin van tenminste vier personen en wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen ingevolge sociale voorzieningen, van dit gezin; voor zover dit inkomen in ver band met de toepassing van de algemene vergunning tot loons verhoging van maximaal 5 pet. van 22 December 1949 niet reeds gestegen is tot 105 pet. van het op 1 Januari 1950 rechtens gel dende inkomen, door een toeslag aan te vullen tot maximaal dit bedrag. de Prins. In een open legerauto reed de Prins verder. Annemarie Leefmans, het 12- jarige dochtertje van de districts commissaris H. Leefmans, bood in het hoofdplaatsje Friendship kunstbloemen aan, gemaakt van cocosnotenvruchtvlees. Schoolkin deren zongen hier evenals in Sara macca de Prins toe. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de primitieve cocosoliestokerij van W. Soesman en aan de oliepers van de plantage Leasowes. Om zes uur namiddag ging men aan boord van de „van Speyck" op weg naar het district Nickerie Dr. Timmerman directeur hoofdafdeling Wereldgezondheidsorganisatie De Wereldgezondheidsorganisatie heeft bennemd tot directeur van haar hoofdafdeling voor genees middelen in uitgebreide zin dr. W. Timmerman te Utrecht Dr. Tim merman werd 9 Mei 1893 te Den Haag geboren, doorliep daar de H.B.S. en studeerde vervolgens aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1918 slaagde voor het artsenexa men en in 1927 promoveerde. Regering bestelt Fokker S 11 toestellen Ten behoeve van de vliegoplei- ding heeft het ministerie van Oor log de eerste serie-bestelling o.p 25 vliegtuigen van het type S II bij de Fokkerfabriek geplaatst. De Fok ker S 11 is een modern 2 a 3 pers. eenmotorig opleidingsvliegtuig met zitplaatsen van instructeur en leer ling naast elkaar. „ALLEEN VOLKS RAADPLEGING" BRUSSEL, 7 Febr. (Reuter). Na driedaagse besprekingen in het Zuiden van Frankrijk met koning Leopold is Jacques Pirenne, de secretaris van de koning, naar de Belgische hoofdstad teruggekeerd. Pirenne ging regelrecht naar de Rue de la Loi, waar hij een onder houd had met Gaston Eyskens, de Belgische minister-president. Later verklaarde een woord voerder uit de naaste omgeving van'Eyskens: „Niets is veranderd". Pirenne heeft de regering er van iri kennis gesteld, dat koning Leo pold elke andere oplossing voor de koningskwestie dan een volks raadpleging in het gehele land heeft verworpen. NIEUWE AMERIKAANSE RAKETBOM WASHINGTON, 7 Febr. De Amerikaanse marine heeft 'n nieu we raketbom vervaardigd voor de strijd in de lucht in een toekomstige oorlog, aldus heeft het Amerikaan se ministerie van defensie bekend gemaakt. De raket, die de bijnaam „Mighty Mouse" („machtige muis") draagt, is reeds met succes door een gevechtsvliegtuig van de marine, de Douglas „Sky Raider", afgevuurd bij de proefbasis Inyokern in Cali- fornië, waar de raket in de afgelo pen twee jaar is gebouwd. NATIONALISTISCH CHINA CONTRA MOSKOU Bespreking in Kleine Assemblee LAKE SUCCESS, 7 Febr. (Reu ter). De z.g. Kleine Assemblee van de V.N. bespreekt thans een klacht van nationalistisch China tegen de Sovjet-Unie, waarbij dit laatste land van agressie wordt beschuldigd. Het hoofd van de nationalis tische delegatie, dr. T. F. Tsiang, zei, dat zijn regering vertrouwde Formosa tegen eventuele commu nistische aanvallen te kunnen verdedigen, mits er geen eenheden van de Russische marine of lucht macht aan zouden deelnemen. WAPENVERSCHEPINGEN NAAR EUROPA WASHINGTON, 7 Febr. (Reu ter). De leider van de Ameri kaanse Senaat op het gebied van de buitenlandse politiek, senator Tom Conally, heeft Dinsdag ver klaard, dat met de eerste ver schepingen van Amerikaanse wa pens en uitrusting voor de verde diging van West-Europa begin Maart zou worden begonnen. De democratische voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen legde deze verklaring af na een besloten zit ting van de commissie en de Amerikaanse leiders van het militaire hulpprogram. (Van onze parlementaire redacteur) Bepaalt de Eerste Kamer zich al van nature tot de grote lijnen, het wetsontwerp op de „Materiële Oorlogsschaden", dat zij gisteren te behandelen kreeg en dat aan de overzijde van het Binnenhof reeds van alle kanten bekeken werd, liet voor een nieuwe behandeling tot in onderdelen ook weinig ruimte meer. Maar in dit algemene kader maakte de Senaat dan ook nog wel enkele behartigenswaardige opmerkingen. De heer Rip (A.R.) ging er van uit, dat met alle waardering voor de betrokken ministers dit wets ontwerp toch voor een groot deel het werk was van ambtenaren. En nu was zijn vrees, dat deze ambte naren geneigd zouden zijn om de verbeteringen, die de Tweede Kamer had aangebracht, weer naar hun mening om te buigen, met andere woorden om er een uitleg aan te geven, die niet in het voordeel zou zijn van de be trokkenen. Ir. Kraayvanger (kvp) kwam langs een andere weg tot een conclusie, die zeer goed bij het betoog van de heer Rip aan sloot. Hij gaf enkele staaltjes van bekrompen ambtelijk inzicht (van een postzegelkastje moest omzet belasting worden geheven) en deze ervaringen deden hem de wens uiten, dat deze wet nu toch royaal en loyaal zou worden uit gevoerd. Slechts in deze geest was het thans voorliggende wetsont werp aanvaardbaar. Alle woordvoerders waren het er wel over eens, dat een alge hele vergoeding zowel in finan cieel als in economisch opzicht onmogelijk was. De heer Kraay vanger (kvp) ging het wel wat ver, dat men boven de f 500.000 in het geheel geen aanspraken meer kon doen gelden. Hier sprak de Rotterdammer, die de herbouw van zijn verwoeste stadskern bi zonder ter harte ging. Een ander voor iedereen belangrijk punt, dat de katholieke afgevaardigde aan sneed, was de kwestie van bouw en herbouw, waarover eerst de laatste tijd onzekerheid is ont staan. Gewijzigde herbouw schijnt soms als bouw te worden aan gemerkt, waarbij de betrokkene dan niet meer aan zijn trek komt. De heer Kraayvanger vroeg van de minister nu een duidelijke uit spraak, waaraan de betrokkenen houvast hebben. Zowel de heer v. d. Kieft (pvda) als de heren Rip (ar) en Molenaar (wd) vroe gen de minister om een duide lijker inzicht in de financiering. Ook in het algemeen werd de wet maar weinig duidelijk geacht. De heer Reyers (ch) bleef er bij dat Walcheren recht had op een bizondere regeling en ook zou hij de Geallieerden willen aanspre ken voor gemaakte fouten, zoals die zowel in Nijmegen als in Den Haag waren gemaakt. Duplicerend merkte minister Lieftinck op, dat het wetsbesluit op de materiële oorlogsschade van 9 Nov. 1945 uitgangspunt voor deze wet was. Het indexcijfer der bouwkosten lag toen hoger dan dat van vandaag. Uitgaande van het beleid der regering met be trekking tot de in 1945 gelegde basis, is de regering toen in het belang der betrokkenen steeds verder gegaan. Sprekend tenslotte over de molestverzekering en eventuele procedure, zei de minister: „Als de wet zo ware, dat er niet ge procedeerd behoefde te worden, waar zouden we dan naar toe gaan?" Na een korte dupliek van mi nister in 't Veld, waarbij hij zei aan een loyale toepassing dezer wet zijn volle medewerking te zullen verlenen, werd het wets ontwerp z.h.s. aangenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1