Nieuuu Hoofdaanklager en oud-minister lieten zich omkopen Nieuwe richtlijnen op komst -ïéW I SUB 150 Friese pinken stierven tijdens bootreis naar Peru w EIJN IANTEN resteijn voor nauwere samenwerking? t ml Jonge rovers in Amsterdam aapten beeldromans na Is Dagblad DEN ZIJN Rode ikdoeken 0-98 Lakens- kaioen 33 3.16 erhemden flanel 1.69 EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Verzetsleider stak geld in eigen zak DE O.E.E.C. Groot zuiveringsschandaal in West-Duitsland Duizend vermogende nazi's hieven zo buiten schot Ambtenaar sleepte Rijksbureau leeg Koninklijk bezoek financiële hulp aan korea en formosa 12 SLACHTOFFERS Van lawine in Franse Alpen ingrid bergman gescheiden Het Vaticaan en de Protestanten Iff 111 Minister Stikker te Parijs WËimÊÈi voldoende aanvoer v"an thee Textielprijzen vanaf heden vrij 104.117 werklozen in Januari Mechanisatiedagen in ons gewest Kostbare kampioenstier ernstig ziek ft f RÜÜTI4M n ongeveer 7 Kilo. f 2— I. Bureaux van het cht kwaliteit br. 180 br. mtr. p. mtr. 5 cm breed ND AAN ZEE ar: „Ziezo, gaat r ligt nog een zowaar nog een e van voor uw t is u van harte roeg de vrouw, voor mij geen hoogstens vijf tan. „Waarmee [hongeren" ant- een woord te zijn smidse toe. ltje binnen ge- ;i: „Nu word je verder reizen", ie Verholen op. or u kon doen. een kalè, naar- :rgens nog een Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pag. 3 Vrijdag 10 Februari 1950 45e Jaargang No 11786 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel, 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 II. (Slot.) (Van onze bijzondere medewerker) Al hebben wij nauwelijks de ver. wachting, dat dit plan (van Sena tor Mc. Mahon voor een wereld Marshall-plan) kans van slagen heeft wij zouden het toejuichen, zo dit aanbod niettemin werd ge daan, als een ernstige en indruk wekkende opbouwende poging tot versterking van de wereldvrede van de kant van vrede- en vrijheids, lievende mogendheden. Ook al zou echter Rusland niet tot aanvaarding te bewegen zijn, dan nog zou een dergelijke opzet ge boden blijven ten behoeve van vrij heid, vrede en veiligheid voor die er wèl aan mee willen doen. Het grote bezwaar dat wij hebben tegen de huidige Amerikaanse politiek is, dat zij te wéinig actief is. Zij ziet toe in het Oosten, hoe het commu nisme daar voortrukt. Zij ziet toe in het Westen, hoe b.v. een O.E.E.C. teleurstelt. Reeds op korte duur betekent die stilstand verlies door vrede, veilig heid en welvaart. Wenst Engeland geen keus tussen Europa of Geme nebest, ook in Duitsland is de keuze een moeilijke. Integratie in een West-Europees bestel kan voor West-Duitsland aantrekkelijk zijn, als dat West-Europees bestel ook economische werkelijkheid en een aantrekkelijke werkelijkheid is. Tot 1952 is het dat alleen dank zij de Marshall-dollars. Maar daarna? Zou het daarna niet véle West-Duitsers aantrekkelijker kunnen toeschijnen, te streven naar herstel der Duitse eenheid? Ook hier zal bet Westen in actie moeten komen, om de noodzaak van zulk een keuze over bodig te maken. Een hoofdrol zal Amerika daarbij spelen, maar het direct belanghebbend West-Europa kan daarbij niet uitgeschakeld of ter zijde gesteld worden. Dit vraag stuk is niet louter economisch, is zelfs niet een probleem van econo mische politiek. De eis der Euro pese Beweging dat ten spoedigste een Politiek Gezag in Europa wordt ingesteld, met beperkte taken maar met werkelijke macht, klemt dan ook hoé langer hoe meer. Dat Poli tiek Gezag zal ook boven de O.E. E.C. moeten komen. Het zal de O.E.E.C. richtlijnen moeten kunnen geven en het zo nodig moeten re organiseren. Al te veel toch houdt de O.E.E.C. zich nu nog bezig met handel en geld. Hoe belangrijk ook, dat is niet voldoende. De werkloos heid stijgt in West-Europa. Produc tie, landbouw en voedselvoorzie ning, verdeling van arbeidskrachten en investeringen zullen eveneens verzorging behoeven. Behoud en uitbreiding van werkgelegenheid te gen redelijke lonen lijkt ons een nog méér centraal welvaartspro bleem voor West-Europa, dan geld en handel, waarop de O.E.E.C. tot nu toe de kiezen bot kauwde. - Daarbij zal Amerika moeten be grijpen dat volstrekte vrije concur rentie tussen 't gehavende en ach terop gekomen Europa enerzijds en het ongedeerd zich ontplooiende technisch overmachtige Amerika thans voor de Europeanen temeer onmogelijk is, als de V.S. zich slui ten voor Europese producten. De verhouding Amerika-West-Europa is niet gezond te krijgen op zichzelf. Zij kan alleen weer een zeker over wicht bereiken in het grotere ver keer tussen Europa, Azië en Afrika én Amerika. De economische advi seurs van Truman schijnen dit te begrijpen. Zij raden aan, de Mars hall-ontvangers vrij te laten om hun dollars, althans voor een zeer groot deel, ook buiten Europa te besteden. En de werkgelegenheid in Europa in de evenwichtigheid der Europese muntsoorten zou daarmee gediend zijn. Er is op het terrein der econo mische coördinatie nog ontzaglijk veel te doen. Wij zijn er niet zeker van dat de O.E.E.C.het geschikte orgaan is, om dit werk te verzetten. Wij zijn er echter volstrekt zeker van, dat als de O.E.E.C. succes wil hebben, zij de zaken dan radicaal anders zal moeten aanpakken. Daarom hadden wij een figuur als Spaak graag gezien aan het hoofd der O.E.E.C. Van hem wist men zeker dat hij werk-voor-allen de hern van de zaak achtte en be- vrijding van handel alsmede onwis- selbaarheid van muntsoorten zou bezien. Als middelen tot het doel: volle arbeidsbezetting tegen rede lijk loon in de vrije samenleving. Het is vreemd, dat de socialistische Britse regering Spaak gewipt heeft. Dl zijn deze socialisten niet meer vooruitstrevend en jiog slechts be lust op verzekering van nationaal egoïsme? Des te harder zal dan een Politiek van Christelijke inspiratie Jn Europa en door Europa in de we- reld nodig zijn! Het zuiveringsschandaal in het land Wuerttemberg-Baden (West-Duitsland) blijkt grote afmetingen te hebben. Hierbij zouden zich vertegenwoordigers van de drie grote partijen, die de regering vprmen, nl. Christen-Democraten, Sociaal-Demo craten en Duitse Volkspartij, gelijkelijk hebben geblameerd. De hoofdaanklager, May, en de vroegere plaatsvervangende minister voor politieke zuivering, Rapp, zijn gearresteerd op beschuldiging zich te hebben laten omkopen. onderzoek geduurd heeft, zijn ettelijke politieke machinaties hiertegen ondernomen. Ook de Duitse pers eist een zuivering der atmosfeer, mede uit vrees voor de kans, dat het' schan daal in het kleipe land buitens lands zal worden beschouwd als symptomatisch voor de toch al niet zeer gewaardeerde wijze, waarop Duitsland met zijn nazi's heeft afgerekend. De Officier van Jusitie bij de Haagse Rechtbank eiste gisteren 10 maanden met aftrek, tegen de ambtenaar bij het Rijksbureau van metalen, belast met de in ventarisatie, A. M. J. V., die verschillende goederen, voorna melijk meubilair, had verduis terd. De fauteuils, een boekenkast en bureau, afkomstig uit de ka mer van zijn directeur, beland den in het huis van zijn vrien din: een gashaard, kachel, boe kenkast en kleden, werden op de markt ten eigen bate verkocht. De verkoop van oud papier van het Rijksbureau bracht ruim 2400 gulden op; deze opbrengst verdwenen in de zak van verd. V. bekende dit alles volmondig. Uitspraak 23 Februari Het zuiveringsschandaal heeft geleid tot een scherp conflict tus sen de Amerikaanse landelijke commissaris, generaal Gross, en de regering. De Amerikaanse commissaris heeft de regering schromelijke nalatigheid verweten in deze geruchtmakende zaak. McCloy, de Hoge Commissaris, heeft openlijk de minister-presi dent, Reinhold Mayer, gedesavou eerd, toen deze meende zich tegen do Amerikaanse beschuldiging te moeten verzetten. De publieke opinie in Stuttgart is door het geval zodanig in beweging ge bracht, dat de dagen van het kabinet geteld schijnen te zijn. De zuivering is in dit land se dert vier jaren het onderwerp van duistere machinaties geweest. Na dat in vroegere stadia deze affaire steeds weer in parlementaire com missies werd begraven, is de zaak onstuitbaar aan het rollen gegaan, toen een corruptie-centrale werd ontdekt, die in meer dan duizend gevallen vermogende lieden door de procedure der zuivering ge loodst heeft. De vroegere plaatsvervangende minister voor politieke zuivering, Rapp, onderhield in zijn ministe rie een privé-bureau, waar tegen zware betaling ontlastende getui genissen werden samengesteld. Ondanks vele protesten van leden van de zuiveringskamer werd Rapp door twee ministers voor de zuivering als onmisbaar in zijn ambt gehandhaafd. De politie, die' de arrestaties verrichtte, had de opdracht tot het onderzoek van Amerikaanse zijde ontvangen, doch gedurende het jaar, dat het BIJ „DE MOORD IN DE KATHEDRAAL': Tf Donderdagavond hebben H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prin ses Wilhelmina, die vergezeld werd door haar hofdame, mevr. L. Th. de Beaufort, in de Stads schouwburg te Amsterdam de volksvoorstelling bijgewoond van „De moord in de Kathedraal", het toneelstuk van de auteur Elliot, dat met Albert van Dalsum in de hoofdrol werd opgevoerd door het Amsterdams Toneelgezelschap. Belgen erkennen „Het Nederlandse Trekpaard" Het hoofdbestuur van het Bel gische stamboek heeft besloten om de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" als stam boek te erkennen. Men verwacht, dat de erkenning van het Belgi sche stamboek door het Neder landse nu ook spoedig zal .geschie den. Hiermee zou, zo meent men, dan de weg geëffend zijn voor transacties in fokproducten WASHINGTON, 9 Febr. (Reu ter). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 239 tegen 134 stemmen het wets ontwerp inzake verlening van financiële hulp aan Zuid-Korea en Formosa aangenomen. Met deze hulp beoogt men deze landen steun te geven tegen communis tische druk in Azië. Het ontwerp gaat thans naar de Senaat. Een lawine heeft bij Bourg Doi- sans in de Franse Alpen een huis met veertien personen hout hakkers en andere arbeiders met een massa sneeuw en rotsen bedolven. Twee personen hebben zich weten te redden door zich los te graven, de twaalf anderen zijn omgekomen. Gedeelten van het stenen huis werden door de lawine bijna 100 meter weggeslingerd. Voorraad vaten petroleum raakten in brand doordat de vlam van een petro leumlamp met de inhoud in aan raking kwam. De 12 omgekome nen werden verpletterd of ver brand. Het door de lawine getrof fen huis is een van de chalets, waarin de arbeiders van een na burige steenkolenmijn, vermoede lijk de hoogst gelegene in Europa (2000 meter), gewoonlijk de nacht doorbrengen. Te Besse, een van de hoogste en afgelegenste dorpen in de Al pen tussen Grenoble en Besancon, is bijna elk gezin in rouw gegaan, omdat bijna alle 150 inwoners door aantrouwen verwanten zijn van de 9 inwoners uit Besse, die bij het ongeval om het leven kwamen. EL PASO (Texas), 10 Februari (Reuter). Het eerste civiele gerechtshof te Juarez in Mexico heeft Donderdag het huwelijk van de filmster Ingrid Bergman en de hersenspecialist <Jr. Lindstrom ontbonden verklaard. Het hof ver klaarde echter geen jurisdictie te hebben over hun dochtertje, Pia, en over hun vermogen. Zowel de Londense „Times" als Reuter meldden gisteren, dat het Vaticaan bezig is met het opstel len van nieuwe richtlijnen, die de weg zouden openen naar een nau were samenwerking tussen de Katholieke Kerk en andere Chris telijke Kerken. Een bericht, dat wij met het nodige voorbehoud bekend maken zegt, dat Reuter te Vaticaanstad heeft vernomen, dat de H. Stoel een document aan het opstellen is, bevattende nieuwe richtlijnen aan de bisschoppen t.a.v. de hou ding, die aangenomen moet wor den tegenover de samenwerking met andere christelijke gemeen schappen in vraagstukken van sociale en morele aard. Ten Vaticane is men van me ning, aldus Reuter, dat het docu ment toestemming zal geven tot het houden van conferenties tus sen katholieke en protestantse kerkelijke en wereldlijke autori teiten, teneinde misverstanden uit de weg te ruimen en de weg te effenen, fliet zozeer naar eenheid dan wel naar een gemeenschappe lijke bestrijding van de belang rijke moeilijkheden waarvoor de christenheid zich tegenwoordig De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, die voorzitter is van de O. E. E. S., en de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Stikker, waren Donderdag beiden in Parijs voor diploma tieke zaken en aangelegenheden samenhangende met de O. E. E. S. Gisterenavond bood minister Pierre Schneiter, die Schumann tijdens diens ziekte vervangt als minister van buitenlandse za ken van' Frankrijk, een diner aan, dat werd bijgewoond door Van Zeeland, Stikker en verte genwoordigers van Italië en Lu xemburg. ii Het gemeentebestuur van Vlis singen is in overleg met de Ned. Spoorwegen besloten tot de bouw van een nieuw station, op de plaats van het oude. Wat er thans nog over is van de voormalige wachtkamer, waar in de loop der tijden duizenden Nederlanders hun kopje koffie hebben gebruikt. ziet geplaatst. Men wijst er op, dat een ruime mate van samen werking met andere christelijke gemeenschappen de laatste jaren door de Kerk is toegelaten, in zonderheid in Duitsland Volgens de „Times" komt er een verzachting van de richtlij nen van de congregatie van het Heilig Officie d.d. 6 Juni 1948, waarbij geestelijken en leken ge waarschuwd werden niet zonder toestemming van de H. Stoel deel te nemen aan bijeenkomsten met niet-katholieken voor discussies over geloofskwesties. De nieuwe instructies zouden in het bijzonder van toepassing zijn op landen met gemengde religie. Truculent-commandant krijgt berisping CHATHAM (Reuter). Luite nant Charles Bowers, de 28-jarige commandant van de Engelse on derzeeboot „Truculent", die ver leden maand door een aanvaring met het Zweedse schip „Divina" in de monding van de Theems tot zinken kwam, waarbij 64 perso nen het leven lieten, is door een militaire rechtbank te Chatham schuldig bevonden aan het in ge vaar brengen van zijn schip door nalatigheid of verzuim. Hij werd vrijgesproken van de beschuldi ging, zijn schip door nalatigheid of verzuim te gronde gericht te hebben. De rechtbank besloot de straf van luitenant Bowers tot een ernstige berisping te beperken. Na een beraadslaging van 80 minuten werd deze uitspraak be kend gemaakt. Bleek, maar recht op kwam luitenant Bowers de gerechtszaal binnen. Volgens de marinetraditie was de punt van het zwaard, dat tijdens het proces •op een tafel naast de rechters had gelegen, op hem gericht als teken, dat hij schuldig bevonden was. Dat de vrees voor het gemis van ons dagelijks kopje thee voors hands ongegrond is kan ten over vloede blijken uit de aanvoer van grote partijen thee, die de laatste maanden worden meegebracht. Zo bracht het pelgrimsschip „Kota Agoeng" Woensdag in bijna 6500 kisten weer vier millioen onsjes thee naar ons land en over veer tien dagen doet de „Willem Ruys" met 10.000 kisten daar nog eens zes millioen onsjes bij, zodat al leen reeds door deze aanvoer weer ongeveer een pond thee per gezin beschikbaar komt. De regering heeft besloten met ingang van heden, 10 Februari, de prijsbeheersing op textielgebied te beëindigen. De marktverzadiging, die het reeds geruime tijd geleden mogelijk maakte zonder schade voor de voorziening de distributie van textiel op te heffen, heeft zich dermate geconsolideerd, dat het thans doelmatig wordt geoordeeld ook de prijsvorming der textiel producten niet langer van over heidswege te regelen. Na aankomst van Prins Bern- hard te Paramaribo, werd hij in een plechtige zitting van de Staten ontvangen. Z.K.H. Prins Bernhard leest de boodschap van H.M- Koningin Juliana voor. „Wij vinden die spanning of jul lie ons te pakken zouden krijgen ja of neen, zo fijn. Dat zien we op de film en in beeldromans ook," aldus luidde de verklaring van twee jonge kerels, een van zeventien en een van twintig jaar, tegenover een rechercheur van politie in Amster dam toen deze hun vroeg hoe zij er toe gekomen waren uit allerlei geparkeerde auto's goederen te stelen. De zaak was aan het rollen ge bracht, doordat de twee knapen enige tijd geleden enkele lappen stof uit een auto stalen en de buit per taxi vervoerden. Zij bleken niet genoeg geld bij zich te hebben om de taxi te betalen Dat zou de vol gende dag op een afgesproken punt gebeuren. De taxi-chauffeur ver trouwde de jongens echter niet. De politie werd er bij gehaald en toen zij de rit kwamen betalen, beteken de dit tevens hun arrestatie. Tij dens het verhoor over de gestolen stof noemde de brigadier-recher cheur een andere diefstal, namelijk van een hobo uit een auto. Ook deze werd grif bekend en toen het balletje eenmaal rolde kwamen er niet minder dan tien diefstallen Belgische torpedojager losgeslagen Een Belgische torpedojager, die door de Belgische sjaatssleepboot Zeeleeuw van Zeebrugge naar Ant werpen werd gesleept, is, doordat de sleeptros brak, ter hoogte van Vlissingen omhooggevaren. Het betreft hier de torpedojager Jan Breijdel. Om half vier heden nacht sloeg het schip los uit de trossen en kwam het terecht op de Spijkerplaat. Aan boord van de torpedojager, die voor de sloop is bestemd, bevonden zich slechts vier runners. Dezen zijn vannacht nog door het Belgisch loodswezen haar de wal gebracht. De Zeeleeuw en de sleepboot Blankenburgh uit Vlissingen be vinden zich bij de Jan Breijdel. Men zal trachten het gestrande schip vlot te trekken AUSTRALISCH AMBASSADEUR UIT MOSKOU TERUGGEROEPEN Wordt ambassade gesloten? CANBERRA, 10 Febr. (Reuter). - Het Australische departement van Buitenlandse Zaken heeft de Australische ambassadeur te Mos kou voor besprekingen teruggeroe pen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat deze stap zal ge volgd worden door de sluiting van de Australische ambassade te Mos kou. l.os. „Voor de jongens pleit," zo vertelde ons de chef van het bu reau Singel, die het onderzoek leid de, „dat zij de goederen voor vrij wel niets van de hand deden. Het waren de twee helers eveneens gearresteerd die van hun oneer lijke avonturiersgeest profiteerden. Toen zij bijvoorbeeld in de krant gelezen hadden, dat de hobo bep hoorde aan de musicus, die nu zijn vak niet meer kon uitoefenen, wil den zij het instrument terug bren gen, maar een van de helers belette dit. Intussen zijn de knapen voor de officier van justitie geleid. Het aantal werkloze mannen steeg in de maand Januari van 83.187 tot 104.117, t.w. 70.539 ge heel werklozen (vorige maand 54.898), 31.832 DUW-arbeiders (27.466) en 1.740 wachtgelders (823). Hoewel de eigenlijke vorstwerk- lozen niet in deze statistiek zijn opgenomen, heeft de vorst toch indirect invloed op de cijfers uit geoefend, doordat de plaatsing van arbeidskrachten werd opge schort. Onder de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 14.268 tot 17.579; onder de werknemers uit de landbouw en de veeteelt van 15.611 tot 22.028; onder de losse, ongeschoolde arbeiders van 13.132 tot 16.342. Regionaal gezien is de werk loosheid het grootst in Drente met 65 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Daarop volgen Gronin gen en Friesland met 36 werklo zen per 1000 mannelijke inwoners. Dit aantal is het geringst in de provincies Limburg en Utrecht, nl. achtereenvolgens 12 en 14. Ge middeld zijn er thans in Neder land 21 werklozen per 1000 man nelijke inwoners. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4.897 tot 5.303. Omtrent het plan om de Mecha- nisatie-dagen te Hoorn in de maand Mei a.s. te houden, vernemen wij nog het volgende: Op Maandag 23 Januari j.l. heb ben de Mechanisatie Commissie Noord-Holland en de Tentoonstel lingscommissie een gecombineerde vergadering gehad ter bespreking van de demonstraties en tentoon stellingen in het komende seizoen. Beide commissies kwamen tot de conclusie, dat voor de organisatie van deze voor de tuinbouw en de handel zo belangrijke evenementen een andere weg moet worden inge slagen, gezien de vele wensen van de handel om de Mechanisatiedag te houden in het voorjaar en door een langere duur de bezoekers be ter in staat te stellen alles te be zien, terwijl daarnaast de behoefte bestaat de tentoonstelling in een minder koud jaargetijde "te houden en belangrijker te maken door het doen geven van demonstraties. Het pla.n bestaat te Hoorn op 16, 17 en 18 Mei a.s. een twee- of drie daagse expositie en demonstratie van alle tuinbouwmachines en ma terialen te houden. De terreinen zullen in vier delen worden verdeeld: expositie, grond bewerking, sproei- en spuitterrein, en beplantingen door boomkwe kers. Er zullen vier mogelijkheden van exposeren zijn: in de open lucht, in de open lucht met een marktstalletje, in tenten voor deel nemers die zelf over een vaste stand beschikken, en voor deelne mers die zelf niet over een vaste stand beschikken. Boomkwekers zullen voor de expositie van hun producten grond kunnen verkrij gen. Vanaf Maart is dit terrein be schikbaar en de bomen kunnen ge durende de zomer blijven staan. Firma's met verplegingswerktuigen kunnen op natuurlijke wijze de monstreren, daar op het grondbe werkingsperceel in het voorjaar een gedeeltelijke beplanting van de eenvoudige tuinbouwgewassen zal worden uitgevoerd. Het zal van de belangstelling van de handel af hangen of deze belangrijke tentoon stelling twee dan wel drie dagen zal in beslag nemen. De 800 Friese pinken, die eind vorig jaar met het s.s. „Eendracht" van de Rotter damse rederij james Smith Zonen naar Peru zijn vervoerd, hebben een slechte reis gehad. Onderweg zijn er namelijk 150 pinken gestorven. De Friese kampioenstier Leo pold jan, die voor drie millioen pond sterling werd aangekocht en per vliegtuig naar Peru is vervoerd, is in Peru ernstig ziek geworden en wordt nu door een dierenarts behandeld. De oorzaak van de dood van de pinken weet men nog niet, doch vermoed werd, dat de duur van Minister-president Clement Attlee begeeft zich met de rosette van de Labour Partij op zijn revers naar het raadhuis van Walthamstow (Essex) om zijn candidaatstellingspapieren Je overhandigen. BELGISCH INVOERRECHT OP NED. LANDBOUW PRODUCTEN BRUSSEL, 9 Febr. (Belga). De economische ministeriële raad van België heeft vandaag besloten een speciaal invoerrecht te heffen op sommige Nederlandse land- en tuinbouwproducten. Dit invoer recht dient ter vervanging van de uitvoerrechten, die tot dusverre door Nederland op de betrokken producten worden geheven. De producten, waarop deze maat regel betrekking heeft, zijn vooral boter en andere zuivelproducten. de reis de schuld had, die, wegens averij, vijf in plaats van vier we ken had geduurd. Van de zijde van de rederij ver nemen wij echter, dat de doods oorzaak geenszins gezocht kan worden in de duur van de reis, want de „Eendracht" heeft de reis zelfs vlugger gedaan dan werd geraamd. DE WERKLOOSHEID IN WEST-DUITSLAND Adenauer kondigf1 maatregelen aan BONN (Reuter). Tijdens de debatten over de werkloosheid, die Donderdag in de West-Duitse Bondsdag zijn gehouden, deelde de bondskanselier, dr. Adenauer, mede, dat zijn regering de toene mende massa-werkloosheid in W. Duitsland zal bestrijden door naast de 2'/a milliard mark, die voor het woningbouwprogramma der rege ring beschikbaar zijn gesteld, nog ruim 900 millioen mark uit te trekken voor andere doeleinden. Dit bedrag zal als volgt worden besteed: 200 millioen voor verbe tering van de spoorwegen, 50 mil lioen voor de posterijen, 300 mil lioen voor de financiering op lange en middellange termijn en export orders, 50 millioen om kleine en middelgrote bedrijven en am- bachtsbedrijven te steunen en 300 millioen om bedrijven te steunen in Beieren, Neder-Saksen en Slees wij k-Holstein, in welke sta ten het vluchtelingenprobleem het nijpendst is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1