Veiling Avenhorn gaat drie ton besteden aan belangrijke vernieuwingen Pootcsardappelen en potersafzet Bevolkingscijfers in ons gewest Ambtswoning voor de secretaris, nieuwe emballage-loods, nieuwe veiling met overkapping De areaalheffing - Succes van vorig jaar Verstandig is, nu weer een regeling te aanvaarden Adverteert in dit blad VEEMARKT HOORN NUCHTERE KALVEREN Interessante en actuele cijfers VAGINA 4 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 (Van onze verslaggever) AVENHORN. Het moge een ietwat onregelmatige of liever gezegd onevenwichtige vergadering geweest zijn die Woensdag middag in café Kwadijk werd gehouden, niemand zal willen ontkennen dat de besluiten van het gros van de 600 leden van de „Veilingvereniging Avenhorn en Omstreken" vérstrekkend en hoogst belangrijk zijn.. Mochten de voorsteilen nopens het stichten van een nieuwe poterbewaarplaats de onverdeelde sympathie van de honderden aanwezigen niet genieten, de meerderheid voor de plannen tot het stichten van een ambts woning voor de secretaris, van een grote nieuwe emballageloods en van een nieuwe veiling met overkappingen genoten zulk een overweldigende meerderheid, dat daaruit een groot vertrouwen in de toekomsten in het bestuur spreekt. straks de vraag naar poters min der wordt, dan liggen de poters uit de kuil er het eerst uit. Ver schillende tuinders hebben zelf al een aardappelhut gebouwd, maar anderen, en meestal de kleine vakbroeders, kunnen daar niet aan toe komen. Al heeft men zelf dus geen belang bij een nieuwe grote poterbewaarplaats, geschikt voor opslag van ruim 80 wagon ladingen, dan nog is het een daad van sociale waarde de stichting daarvan te bevorderen. Aldus de pleidooien voor dit plan. De tegenstanders hadden echter heel wat noten op hun zang. De ene groep meende dat het beter was om poterbewaarplaatsen in de verschillende dorpen te stich ten. Anderen zagen in één grote coöperatieve bewaarplaats een bron voor legio meningsverschil len, en vermoedelijk niet ten on rechte, terwijl weer anderen hef onjuist vonden allen te laten bij dragen aan een bewaarplaats waarvan hoogstens 10 pet. dei telers gebruik zou kunnen maken. 1 Het stichten van een koelhuis werd als zeer wenselijk, doch vooralsnog op financiële gronden niet realiseerbaar geacht. Het voorstel werd met grote meerder heid van stemmen verw ?n. De nieuwe veiling. De boven omschreven plannen werden in den brede besproken, Want over dit laatste was nog iets anders aan de hand. Kort na het uitvoerige openingswoord van voorzitter Bakker hekelde de heer Blank het feit dat er leden waren die hun producten elders veilen. Wanneer het fundament zo wankel is, dat elkeen maar kan veilen waar hij wil, dan zou het onverantwoordelijk zijn daarvoor een schuld van pl.m. 3 ton aan te gaan. Bovendien wist hij dat heel wat leden geen vertrouwen had den in het dagelijks bestuur, ja zelfs dat er diepgaande geschillen bestonden. Voorzitter daagde hem uit om een motie van wantrouwen te stel len, doch toen hieraan geen gevolg werd gegeven en hijzelf een uit spraak van de vergadering vroeg, Uond er haast niemand op. Hierop bracht de heer Bakker raar voren, dat in het Centraal- Bureau plannen worden uitge broed om iedere tuinder aan eén bepaalde veiling te binden. Het „heen en weer vliegen" is dan voor goed van de baan. De achtergrond voor de plannen. Reeds in 1947, aldus voorzitter Bakker, werden de plannen tot het bouwen van een nieuwe vei ling tot later datum verschoven, omdat men meende dat de bouw kosten binnen enkele jaren aan zienlijk zouden dalen. Inplaats van gedaald zijn die echter nog gestegen. Een geluk kige omstandigheid is wellicht, dat de prijzen voor onze producten daarmede op één lijn zijn geble ven. Het is echter vooral voor de ouderen zeer moeilijk om aan de zeer grote getallen te wennen. Het is nu dringend nodig belang rijke voorzieningen te treffen wil len we niet hopeloos achterop komen. Avenhorn is de 8ste vei ling van onze provincie en kan bij een degelijke outilage wellicht nog enkele plaatsen omhoog komen. Voorheen werden hier bijna uit sluitend grove tuinbouwproducten gekweekt, maar met het oog op de zeer kinderrijke gezinnen in deze streek is het dringend ge wenst en voor de toekomst nood zakelijk om de bedrijven te inten siveren. Ook voor de veiling, die toch eigenlijk een verlengstuk is van de bedrijven, zal dit hoogst be langrijk zijn. Op het ogenblik moeten zowel de aanvoerders met hun schuiten als de afvoerders met hun auto's geheel in de open lucht bivakkeren en werken. En het is nu eenmaal noodzakelijk om hen goede service te geven, an ders, en dat ondervindt men nu reeds aan den lijve, zoekt men elders zijn heil. Daarom behelzen de voorstellen plannen ook het maken van een overkapping over een lengte van 150 meter boven de aanvoer- en ook even lang, 5 meter breed en 4 meter hoog boven de afvoergelegenheid. Hier door wordt de veiling, waarin te vens nieuwe kantoren komen, te vens een neerzetveiling. Aanvan kelijk zou deze nieuwe veiling op het onlangs aangekochte land van Mantel worden gemaakt, doch de kostenraming werd wegens de hoogst kostbare kaden, water- en landwegen aanleg schrikwekkend hoog. Na rijp beraad is het be stuur daarvan afgestapt. Nu stelt zij voor de nieuwe veiling onge veer op de plaats van de oude te maken, en daar tegelijkertijd de overkapping aan beide kanten aan te laten maken. Telkens wordt dus een stuk afgebroken en een nieuw stuk voor in de plaats gesteld. Discussies Het bouwen van een ambtswo ning in het voormalige café Oote- man ten dienste van de betaal meester had de sympathie van de meesten uit de vergadering. Ver schillende afgevaardigden van standsorganisaties juichten het plan toe. Naar aanleiding van diverse bemerkingen gaf het be stuur te kennen, dat dit werk niet aanbesteed zou kunnen worden. De kosten worden geraamd op f 10 a f 12.000.doch zekerheid daaromtrent bestaat uiteraard niet. Het bestuur kreeg machtiging het werk zo voordelig mogelijk uit te voeren. Het voorstel tot het bouwen van Maar dan komt er ook zen nieuwe fustloods achter café Ooteman, bestaande uit een hou ten gebouw met voldoende venti latie en afgedekt met eternitpla- ten, genoot onverdeelde instem ming. De toegangsweg tot deze loods geeft nog wel enkele moei lijkheden, doch daarover kan ge sproken worden met de eigenaar van het belendende perceel, de heer Beemsterboer. De loods wordt 4Vs meter hoog met brede inrij deuren. Op verzoek van ver schillende leden volgde de toe zegging, dat de vaart geschikt zal worden gemaakt. Uiteraard wor- Jen de kosten, die nu begroot zijn gerestitueerd. Meer zal wel niet te waarbij de nadruk werd gelegd op de goede water- en landwegen die de huidige ->laats het meest b - "e- renswaardig maken. De nieuws veiling wordt ingericht naar het voorbeeld van Nrd. Scharwoude, waar de schuiten met de steven tegen de wal worden gezet, waar door er een zeer groot aantal on der de overkapping kunnen lig gen, en de aangevoerde goederen dus droog blijven. De kosten van veiling en kan toorgebouw zijn geraamd op f 120.000.en voor de beide over kappingen van 150 m. lang f 130.000.Wanneer de wens van enkele leden om de overkapping voor de vaartuigen 190 meter lang te maken wordt verwezen lijkt, dan wordt dit bedrag hoger. Met slechts 2 stemmen tegen werd het voorstel aanvaard. Het adres van de bewoners van de Jaagweg, dat bezwaren tegen deze voorgenomen stichting in hield, omdat deze mensen beducht zijn voor het wegnemen van het zonlicht en zelfs voor sneeuw- lawine's van het dak, werd voor kennisgeving aangenomen. De ge meente Avenhorn heeft van de veiling wel zoveel revenuen, die de andere gemeenten waarvan de bewoners hier veilen, niet hebben, dat men nu eenmaal enkele be zwaren voor lief moet nemen. Verder werd nog in het midden gebracht dat het bestuur in de verre toekomst blijft denken over het bouwen van een geheel nieu we grote neerzetveiling. Dat is echter toekomstmuziek, maar zelfs dan is het bouwwerk waartoe nu besloten is, nog hoogst waardevol. Ter financiering van een en ander kreeg het bestuur mandaat tot het opnemen van een crediet van ruim f 300.000.op obligaties tegen een behoorlijke rente, te plaatsen bij de leden, en gedeel telijk jaarlijks aflosbaar. Tenslotte gingen nog stemmen op om ook een grote overkapping te maken aan de verlaadplaats der N.S. te Scharwou. Voorzitter releveerde hierop de schier ein deloze lijdensweg die geleid heeft tot de huidige, driemaal opnieuw gemaakte en nog twijfelachtigs verbeteringen. Hij deed toezeg ging enkele zeer urgente kleine verbeteringen aan draaiplaats en haven met klem te zullen beplei ten en voorts om gedetailleerde plannen te laten ontwerpen voor een zeer grote nverkprmin'/ (Adv.) OVER POOTAARDAPPELEN en over afzet van poters en dergelijke zaken meer, hebben wij onze lezers al meermalen ingelicht. Hoe de kwestie er nu, aan het begin van 1950 voorstaat, is uiteraard van groot belang voor de telers en daarom heeft de L.T.B. de heetr Jac. Groen gevraagd, de betrokken afdelingen eerst centraal in te lichten, waarna dan de bestuursleden deze inlichtingen aan hun leden moeten doorgeven. De heer Groen, die dezer dagen in Hoorn en in Langendijk sprak, zal dat over een week in de Streek doen en hoopt, dat de bestuursleden zijn mededelingen zo goed en intensief mogelijk zullen doorgeven. De heer Groen wees er o.a. op, dat de regeling der aardappelen niet alleen voor de poters geldt, maar wel is er een aparte poters regeling, betreffende levering en afzet. Voor alle aardappelen geldt het streven tot verkoop tegen een redelijk prijspeil. De areaalheffing heeft ten doel, bepaalde kwantums consumptieaardappelen uit de markt te nemen in de kleistreken. Dit is nogal een moeilijke zaak. De areaalheffing bedraagt f25.De vroege aardappelen zijn daarvan uitgesloten. Voor de late geldt die heffing wel, in hoeverre, dat moet het bedrijfschap nog vaststellen. De poterafzet is in het afgelopen jaar een succes geweest. De teelt was lonend (het geen. zoals de heer P. P. Schipper op de drukbezochte bijeenkomst in de Kring Hoorn nog eens vast stelde, voor een groot deel aan de actie van de heer Groen te danken is). Men doet verstandig, als men weer een regeling aanvaardt. Wat de vroege aardappelen betreft, merkte de heer Groen op, dat het hiermee verleden jaar vrij goed is gegaan. De eerste H.A. of H.A. zal nu wel niet meer worden vrij gesteld van heffing. De regeling die nu komt, zal dus ook voor de kleinere bedrijven gel den. De bedoeling was flÓO.per H.A. te heffen. Of dit te hoog is, kan zo maar niet bepaald worden. Wel meent spr. dat een goede re geling een areaalheffing waard is. nog keu ringsgeld bij. Spr. bepleitte sterk het belang van die keuring, men moet daar niet een deel van zijn teelt buiten laten. De heer Groen wees er verder op. dat in de Noord hollandse aardappelstreken de vroege aardappel niet van de con sumptieaardappel gescheiden kan worden. Er zijn in 1949 bijna 4000 wagons eerstelingen door de N.A.K. geplombeerd. Eerstelingen kunnen we niet missen voor de export, dat is hier in onze streken een zevende van het totaal. De heffing bedraagt nu f75. voor afgekeurde poters wordt f50.- >p f 20.000.dan hoger. De destijds aangekochte bak- cerij van Smal is niet geschikt /oor emballageloods, maar straks vel voor magazijn, evenals het errein geschikt is voor de opslag van groenten e.d. Te duur is het in ieder geval niet geweest. Het voorstel werd aangenomen Geen noterbewaarplaats. Goed bewaarde pootaardappelen blijven veel beter. En wanneer bereiken zijn. Wat de potersafzet voor dit jaar betreft, drong spr. er sterk op aan, alle zorg te besteden aan het pro duct. Op 40.000 partijen zijn 80 klachten, die niet alle gegrond wa ren, maar de gegronde hadden alle betrekking op gevallen, waarin niet voldoende zorg was besteed. De heer Groen liet ook nog uit komen, dat van de goedgekeurde eerstelingen 80% uit Noordholland komt. Dertien millioen k.g. is dit jaar in L.T.B.-verband, vooral dooi de Z.L.T.B. verhandeld. Van L.T.B.- leden is er nog wel eens dertien millioen langs andere coöp. wegen afgezet. De juiste weg is: aanslui ting bij de Z.L.T.B. In de discussie onderstreepte de voorzitter nog eens het betoog van de heer Groen, om voor een goede regeling, in het algemeen belang en in het belang van de telers, een offer te brengen. Gevraagd werd, of het wel redelijk is, dat evengoed f50.heffing be taald moest worden, ook als er „niks gehaald" was van een aard- appelbaan. De heer Groen vond dat ook niet billijk, maar er is niets aan te doen. Die heffing voor afge keurde gold verleden jaar ook, uit een oogpunt van sanering. Nu gaat het in zoverre anders, dat onder de potersregeling ook vallen die ras sen, welke er verleden jaar niet onder vielen, zoal» de Bevelanders. De heffing per 100 K.G. zou juister geweest zijn, maar men wilde daar niet aan. Voor de vroege aardappel is nog overwogen, dit te regelen via het minimumprijzenfonds, in elk geval wil men voor de tuinbouw dubbele heffing voorkomen. Blijft het geld van de heffing in een potje? Ja, anders zou het niet kunnen. Een heffing van f100 of f75 is alleen mogelijk, omdat er een potje is! Wij zouden deze regeling ook zelf kunnen doen. maar is het wel gewenst, al te snel van een be staand millioenenpotje weg te lo pen? Ter sprake kwam een kwestie in Berkhout-Avenhorn, waar de heer Groen zelf nog eens zal komen pra ten. In dit verband het ging over de medewerking met niet- katholieke coöperatie, welke zaak ook in Venhuizen speelt werd de vraag gesteld, of er tegenstelling moet bestaan tussen L.T.B. en Vei ling. De heer Groen benadrukte nog eens het bekende standpunt: de L.T.B. is geen congregatie, maar behartigt ook economische belan gen. Men is niet verplicht, bij de Z.L.T.B. aan te sluiten, maar het is wel het belang van de leden, dit te doen Over de betekenis van deze Z.L.T.B. werden nog verschillende nuttige opmerkingen gemaakt. Over de kwestie van de aanspra kelijkheid zullen nadere inlichtin gen worden ingewonnen. Was er geen andere financiering mogelijk buiten het areaalheffings- fonds? Begon de A.V.A. niet te vroeg met de vernietiging van aardappelen? De heer Groen zei daar dit van: er waren aardappelen K.F.C.-KEURINGEN DEN HELDER: De Witte: Een roekeloos avontuur, 18 jr. (C 1); De Zesdaagse, onbekend. Tivoli: Avonturen van O'flynn, 14 jr. (B); De verdachte, volw, C 2).. HOORN: Winston Theater: De slangenkuil, volw. Victoria: Gij zult niet stelen, alle leeftijden (A). ENKHUIZEN: Munt: Fregola, vol wassenen "iet rflpe levenserva ring (C 3); Het lied van de jeugd, 14 jr. (B). MEDEMBLIK: Scala: Buffalo Bill 14 jr. (B); Mensen op de twee sprong, volw. (C 2). WIERINGEN: de Haan: Flying Tigers, 18 jr. (Cl); Het lokken de leven, 18 jr. (C 1). VERPLEEGDE TROK DE WIJDE WERELD IN Donderdagmorgen heeft de rijks politie te Diemen een man uit Harenkarspel, aangehouden, die ver pleegd werd in de inrichting voo. psychopathische patiënten te Avei eest. De man had verlof gekregc vier dagen bij zijn familie door t brengen. Toen deze vier dagen o: waren, begaf hij zich niet Pao Avereest, maar trok de wijd wereld in. Hij kwam in Amersfoort terecht en heeft daar, bij gebrek aan een onderkomen, ingebroken in een directiekeet van een bouw werk. In deze keet stond een bed, waarop hij de nacht heeft door gebracht. De volgende morgen heeft hij alles, wat in die keet stond en naar zijn gading w»v meegenomen. Hieronder bevon zich een rijwiel, een radiotoestr boeken, lijfgoed, toiietartikeler vacantiebonnen en twee actetasson waarin ook wat geld was. Di' alles laadde hij op de fiets en daar mee begaf hij zich op weg na Amsterdam. Toen hij Diemen passeerde, reed hij langs een rijkspolitieagcnt, die de vracht °P de fiets wel wat vreemd vond. Hij hield de fietser aan en al spoedig kwam de her komst van de goederen aan het licht. De man is op transnor) Be steld nsv &mer«foo-* R. VROUWENBEWEGING interessante rede van Pastoor Zijlstra .ïiERINUKKMELju. Mevr. Kroft, de presidente van de Wie- ringenmeerse afdel-ing der R.K. Vrouwenbeweging, kon weer te vreden zijn over de grote opkomst, Deze was natuurlijk goed. Spreek ster richtte een speciaal welkomst woord tot de nieuwe geestelijk ad viseur, de zeereerw. Heer Pastoor M.Zjjlstra van Wieringerwerf. Onze afdeling bestaat nu defini tief, kon de presidente zeggen, want de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring op de statuten was ei- Het bestuur trad af omdat het nooit gekozen was, maar benoemd door Pastoor Langedijk. Het wilde echter zijn taak nog voortzetten tot de volgende jaarvergadering, tenzij natuurlijk uit de vergadering een ander voorstel kwam. Doch alle dames zijn rijk tevreden met het bestuur: ergo het bleef! on danks de bedenkelijke rimpels der secretaresse en de zucht van de presidente. De kascommissie v er Klaarde oij monde van mevr. Knook, dat de bescheiden der penningmeesteresse, mevr. Koop, zeer goed in orde waren. Mevr. Knook voegde hier aan toe, dat de f 4.contributie niet een onherroepelijk bedra, vormde men mocht gerusi extra's geven. Daarna kreeg as seur het woord. Pastoor Zijlstra ontvouwde een zodanig programma, dat we slechts kunnen hopen, dat het ten uitvoer kan worden ge bracht. En hoewel Pastoor als mo tief van zijn inleiding een tekst van Paulus, „Als een onwijze spreek ik", had gekozen, hiermede doelende op het zich vreemd voelen tegenover de geest en het leven van de Katholieke Vrouwenbewe ging, toch durven we zeggen, dat hij verschillende zeer goede sugges ties aan de hand heeft gedaan. Pastoor begon met te wijzen op de grote, niet te schatten invloed van de vrouw. Met namen als die van de Heilige Elisabeth van Thü- ringen met de naam van de Zoete Vrouw werd dit duidelijk. Die in vloed is altijd groot óf ten goede óf ten kwade. Pastoor nam ach tereenvolgens het godsdienstig, maatschappelijk en cultureel ter rein onder de loupe Wij kunnen slechts enkele dingen aanstippen: de soberheid, waarin moeder moet voorgaan, gebedsactie voor vervolg den, devotie kruisweg, in ere her stellen of handhaven van prachtige katholieke gebruiken als zieken zegen, huiszegen, akkerzegen, zegen over de paarden, het vee en de stallen, de „moeder"-zegen. Op maatschappelijk gebied moet de vrouw zich ontwikkelen om haar invloed te doen gelden op haar huis: inrichting kinderkamer, keuze meubelen, babyverzorging, tafel versiering, stijlvolle bruiloftsviering en op groter terrein als emi gratie. Ook cultureel kan een vrouw zich (o.a. middels de vrouwenbeweging) vormen. De geestelijk adviseur dacht aan literatuur, lezingen, schilderkunst, excursies naar Rijks museum te Amsterdam of Frans Hals in Haarlem, toneel, muziek. Misschien eerst enkele lezingen: „Hoe leer ik kunst zien". We kun nen gaan zorgen voor goede re producties in huis. uit de markt genomen, de Stich ting voor de landbouw wilde die vernietigen, maar de bureaucratie verhinderde dit. Toen liep de markt opDe schuld ligt bij de ambte narij van de A.V.A. De heer Groen deelde verder nog mede, dat aanvragen voor extra- teeltrecht boven 10 H.A. in behan deling zijn. Hij vertelde verder, dat de landen in Zuid Amerika graag witvlezige aardappelen willen be trekken. Ook is er iets aan de hand betreffende de regeling der subsi die voor kleine werktuigen in de tuinbouw. Dit zou op gelijke voet geschieden als voor de landbouw, maar in de praktijk wordt de tuin bouw tpeh soms achtergesteld. Dit zal bekeken worden. Er werd nog een en ander opge merkt over de befaamde kwestie van de Kinderbijslag en over de P.B.O. waarvoor de K.N.B.T.B. zich zeer sterk interesseert en die van deze zijde krachtig wordt aange pakt in verband met de nu aan staande uitvoeringsregelingen. Het was een leerzame en zeer instruc tieve vergadering. Het woord is nu aan de afdelingen! Hoe een schoen moet worden versleten dat weet de Nederlandse jeugd I Dat het, héél, héél moeilijk is om tegen woordig met de dubbeltjes rond te komen dat weten da Nederlandse oudera II wl Een kinderschoen, kwalitatief zonder weerga, voor de laagsto prijs In Nederlandl Bovenwerk uit oersterk rundleder,geheel gevoerd en met een extra sterke, één het bovenwerk gevulcanlseerde rub berzooi. Een schoen die U geld bespaart bij de aankoop én bij de reparatie. Een schoen die het vertrouwen, dat U er In stelt niet zal beschamen - dat garanderen wij Uil 1 *.1S. S1-34 *.9S. m. 3S-SS 7.95 Filiaal te ALKMAAR: Langestraat 19; te DEN HELDER: Spoorstr. 33; te HOORN Nieuwsteeg 12 Iedere MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG gelegenheid tot mark ten van KOPERS AANWEZIG. Mevr. Kroft kon met recht een woord van dank spreken. Mevr. Giesen vertelde nog van haar onderhoud met de heren Ovinge, Suykerbuyk en De Bruyn betreffende de woningen. In 1955 waren de boerderijen herbouwd volgens de plannen. Enkele kleine verbeteringen waren of werden aangebracht. Nog enkele technische kwesties werden behandeld. Toen moest een deel al weg met de bus mee! Dit abrupte einde is niet prettig. Zou het niet mogelijk zijn de reis-, gelegenheid van te voren te rege len? HUGO-BOYS-PROGRAMMA H.H.WAARD-NRD. Bij goed weer zullen a.s. Zondag de volgende wedstrijden worden gespeeld: PettenHugo Boys, aanvang 2 u., scheidsrechter P. Hoeben; Hogo Boys 3SVW 3, aanvang 2.30 uur, scheidsrechter D. J. de Boer; Dirks- horn 2Hugo Boys 2, aanvang 2 u„ scheidsrechter J. Smit; Hugo Boys jun. AZeevogels A, aanvang 1 u„ scheidsrechter de Boer. De adspi- l-anten zijn vrij. Zoals u ziet heeft Hugo Boys een zware tegenstander te verwerken, evenals het tweede elftal. Ook het derde zal moeten uitkijken met hun plaatselijke tegenstander SVW. Voor de junioren een middelmatige te genstander. Jongens, Zeevogels staat op de ranglijst slechts een plaats boven jullie. Hopelijk dat jullie nu een overwinning lcunnen boeken. Het Hugo Boys-bestuur rekent deze keer op een ruime puntenwinst vooral wat het. eerste en het tweede betrof/ „oN ZELO-NIEUWS WAARLAND. Het eerste elftal gaat naar Hollandia op bezoek. Dit zal wel geen overwinning worden of zorgen de jongens voor een ver rassing? Aanvang 2.30; vertrek om I.45. Het tweede speelt thuis tegen H. Boys I. Uit is indertijd met flinke cijfers verloren, maar als er- zo goed gespeeld wordt als met de laatste wedstrijden zullen de Boys met ledige handen naar St. Maar ten gaan. Junioren A spelen eveneens thuis tegen SRC A. Dit is weer een zwa re taak maar als er goed wordt ge voetbald en wat minder praten kan er gewonnen worden. Aanvang 1 uur. Geleider J. H. Bruin. Terreindienst: J. Beemsterboer en J. de Jong om 11 uur. A.s. Vrijdag avond om 7.30 training bij W. Jon ker. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 11 Febr. te 4 uur tot Maandag 13 Febr. te 8 uur alieen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: Veenis, Beker, Nau- ta, Hoogkamer, Bouwman, Verheul, van Wieringen. Koning en Schreu- der. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Evenals vorige week was het handelstempo in de afdeling vet vee weer niet bijzonder hoog, maar toch kon het toen bereikte niveau zo ongeveer worden gehandhaafd. De aanvoer van vers vee is de laatste weken betrekkelijk klein, doch vandaag wel heel erg. Wel geteld een zestal. De nog altijd beste melkprijs en dit kleine aan bod zorgden er voor dat de prijs hoog bleef. Zo werd er nu ook weer van f650 tot f900 besteed. De enkele tijdkoeien waren niet van zulk een goede kwaliteit als de verse, hetgeen degelijk uitgedrukt werd in de betaalde bedragen. Met f575800 was het pas. De handel in biggen scheen iets vlugggr en prijshoudend (3565 schrammen inbegrepen. Eerstekalf-vaarzen zijn ook duur f 350f 550, handel kalm. Het tamelijk flinke aanbod van graskalveren werd redelijk vlot ge ruimd voor f 190f 280. Nuchtere kalveren handel goed f 27f 55. Voor een best werkpaard werd f 650 betaald. Slachtpaarden handel ma tig en iets lager prijs. Vette var kens waren in velden noch wegen te zien. Hoe bestaat het? Nu is de handel vrij maar de krulstaarten van ham-formaat blijven absent. Trouwens het waren er vandaag meer die verstek lieten gaan, al be hoorden die dan niet tot onderda nen van het dierenrijk. Het markt bezoek bleef nu aan de matige kant, hetgeen menigeen met enige verbazing zal vervullen omdat nu het werk op de bedrijven toch goeddeels is afgelopen. Tenslotte hebben we nog mogen constateren dat de schapenhandel weer een opleving heeft ondergaan tengevolge van de hervatte export op Frankrijk waarvan hoofdzake lijk de overhouders-klasse mocht profiteren doch dat indirect ook de handel in overjarige fokdieren een weinig ten goede kwam. Handel in vette schapen voor binnenlands ge bruik was er weinig en nauwelijks het vermelden waard. OPPERDOES. Jaar; 1840 1846 1855 1872 1880 1890 1900 1905 1910 1915 1920 1925 1930 1935 1939 1942 1943 1944 1946 1947 Aant. Inw.: 582 650 ■?35 804 786 785 845 879 874 886 949 947 1018 1117 1204 1259 1245 1298 1418 1399 Toen. in 100, 111.6 126,2 138,1 135, 134,9 145,1 151, 150.1 152.2 163, 162.7 174,9 191,9 .206,8 216.3 213,9 223, 243,6 240,3 OOSTHUIZEN. Op 1 Januari 1947 was de ka dastrale grootte der Gemeente Opperdoes: 389.7535 Hectare. Terwijl de gemeente, behalve het dorp Opperdoes, nog omvatte de Gehuchten of Buurtschappen: het Westeinde en Zuiderweg. OPMEER. Jaar: Aant. Inw.: Toen. in 1840 377 100, 1846 387 102,6 1972 449 119, 1880 481 127,5 1890 448 118,8 1900 374 99,2 1905 404 107,1 1910 442 117,2 1915 455 120,6 1920 516 136,8 1925 530 140,5 1930 577 153, 1935 601 159,4 1939 578 153,3 1942 600 159,1 1943 608 161,2 1944 646 171,3 1946 698 185,1 1947 681 180,6 Op 1 Januari 1947 was de ka- dastrale grootte der Gemeente Opmeer: 721.2134 Hectare. Ter wijl de gemeente, behalve het dorp Opmeer, nog bevatte de Ge huchten of Buurtschappen Lage Hoek, Pade en Berkmeer. OTERLEEK. Jaar: Aant. Inw.: Toen. in 1840 560 100, 1846 621 110,8 1872 730 130,3 1880 757 135,1 1890 766 136,7 1900 708 126,4 1905 679 121,2 1910 701 125,1 1915 674 120,3 1920 722 128,9 1925 837 149,4 1930 815 145,5 1935 795 141,9 1939 802 143,2 1942 818 146, 1943 846 151, 1944 887 158,3 1946 870 155,3 1947 868 155, Op 1 Januari 1947 was de ka dastrale grootte der Gemeente Oterleek: 1409.7776 Hectare. Ter wijl de gemeente, behalve het dorp Oterleek, nog omvatte het Gehucht Stompetoren. OUDE NIEDORP. Jaar: Aant. Inw.: Toen. in 1840 751 100, 1846 818 108,9 1872 1172 156, 1880 1194 158,9 1890 1069 142,3 1900 1105 147,1 1905 1134 150,9 1910 1136 151,2 1915 1216 161,9 1920 1260 167,7 1925 1289 171,6 1930 1302 173,3 1935 1374 182,9 1939 1414 188,2 1942 1449 192,9 1943 1552 206,6 1944 1632 217,3 1946 1630 217, 1947 1577 209,9 Op 1 Januari 1947 was de ka dastrale grootte der Gemeente Oude Niedorp: 1001.8916 Hectare. Terwijl de gemeente gevormd werd door de Dorpen: Oude Nie dorp, 't Veld en Zijdewind; en de Gehuchten of Buurtschappen: Oude Niedorper Verlaat, Moer beek, Blokhuizen en Langereis. Jaar; 1840 1846 1855 1872 1890 1880 1900 1900 1905 1910 1915 1920 1925 1930 1935 1939 1942 1943 1944 1946 1947 Aant. Inw.: 770 844 1091 1114 1299 1239 1299 1136 1128 1107 1074 1056 998 944 893 865 881 908 958 938 965 Toen. in 100, 109,6 141,6 144.6 168.7 160,9 168,7 147.5 146,4 143,7 139,4 137,1 129.6 122.7 115,9 112.3 114.4 117,9 124,4 121.8 125,3 Op 1 Januari 1947 was de ka dastrale grootte der Gemeente Oosthuizen: 1039.7582 Hectare Terwijl de gemeente, behalve door het gelijknamige dorp, ook nog gevormd werd door de Ge huchten of Buurtschappen: Ho- breede, Etersheim, Zuid-Schar dam, en Verloren Einde. De aanvankelijk zelfstandige gemeente Etersheim, werd bij Kon. Besluit van 20 Dec. 1846 (no. 34) bij de gemeente Oost huizen gevoegd. Ter vergelijking diene: Etersheim Oosthuizen OBDAM. 1840 1846 125 141 770 985 Jaar: Aant. Inw.: Toen. in 1840 653 100, 1846 733 112,2 136,2 1872 890 1880 981 150,2 1890 97 149,9 1900 926 141,8 1905 954 146, 156,5 1910 1022 1915 1186 181,6 1920 1458 223,2 1925 1569 240,2 1930 1781 272,7 1935 1874 286,9 1939 2009 307,6 1942 2135 326,9 1943 2165 331,5 1944 2233 341,9 1946 2306 353,1 1947 2321 355,4 Op 1 Januari 1947 was de ka dastrale grootte der Gemeente Obdam: 1261.6961 Hectare. Ter wijl de gemeente, behalve het dorp Obdam, nog de Gehuchten of Buurtschappen Wogmeer, Berkmeer, Obdammerdijk en Spierdijk omvatte. OUDENDIJK. Jaar: Aant. Inw.: Toen. in 1840 431 100, 1846 481 111,6 1855 532 123,4 1872 638 148, 1880 653 151,5 1890 601 139,4 1900 524 121,5 1905 482 111,8 1910 477 110,6 1915 524 121,5 1920 534 123,8 dorp Oudendijk, nog omvatte het 1925 618 120,1 1930 494 114,6 1935 465 107,9 1939 431 100, 1942 434 100,6 1943 449 104,1 1944 447 103,7 1946 452 104,8 1947 441 102,3 Op 1 Januari 1947 was de ka dastrale grootte der Gemeente Oudendijk: 611.5468 Hectare. Ter wijl de gemeente, behalve het Buurtschap Kathoek. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dr. Bloem te Spierdijk, telef. K 2296: 204; Dr. Boeckhorst te Wog- num, telef. K 2297: 215; Dr. Ferwer- da te Twisk, telef. 8. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 12 Febr. hebben dienst 6e dierenartsen: N. D. M. Dekker, tel- 312 te 't Zand en P. van der Kolk. tel. 232 te N. Niedorp.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4