Den Haag weet officieel nog niets van nieuwe Belgische heffingen Mijlpaal in onze katholieke ontwikkeling Twee broers horen ieder drie jaar tegen zich eisen issrffiü, sfSSïfK m. De Beurs deken De nieuwe koers in Italië Vrouw wilde van haar man af De publicatie van onze katholieke encyclopaedie Wegens rogioverval op spaarbank Nederlandse zuivelkringen maken zich niet ongerust Wel zorg voor de totale situatie Weekend met onrustig weer Margarine-oorlog loopt ten einde Naar wij vernemen: Boekelo niet langer meer zoutcentrum Zondag Sexagesima rm U» bed ehaaglijk met een .„nro electrische ,00R BABIES EN VOLWASSENEN (Ingez. med.) RSVERW ACHTING deeld door het K.N.M.I. lit, geldig van Zaterdag- Zondagavond. N AFNEMENDE WIND ;rlijke bewolking met lijk enkele buien, maar -pklaringen. Vanavond en kraehtige tot stormach- gen geleidelijk afnemende fdzakelijk tussen zuidwest Weinig verandering in F.C.-KEURINGEN LDER: De Witte: Een os avontuur, 18 jr. (C 1); laagse, onbekend. Avonturen van O'flynn, (B); De verdachte, volw. Winston Theater: De kuil, volw. Gij zult niet stelen, alle n (A). ZEN: Munt: Fregola, vol- ln met rijpe levenserva- 3); Het lied van de 14 jr. (B). '.LIKScala: Buffalo Bill, B)Mensen op de twee- volw. (C 2). JEN: de Haan: Flying 18 jr. (C 1); Het lokken- a, 18 jr. (C 1). ,V. De Westfriezen »le weken van rust zal ïlijk Zondag de voetbal rollen in het Westfrie- Gelukkig hebben alle owel van 't le, 2e als 3e zoethalloze weken goed zodat iedereen in conditie n, en dat is maar goed Morgen ontvangt het ie club uit Alkmaar, de iclub zouden wij bijna Igen, in ieder geval staan eren beter dan de onze! K.A.F.C. de club van Rec- Hoek. de man die nogal rijke mate medegewerkt de tot standkoming van 'e veld en de enthousiaste ij de opening daarvan, ier dat wij ondankbaar zen tegenover de geeste- >ur van A.F.C. zullen wij huid duur verkopen en ugge en sportieve wed en wij laten zien dat wij r terrein waard zijn. Wat aangaat zal A.F.C. ons overtreffen, maar ons me zal overwinnen. La- litenspelers vooral niet te binnen trekken, hierdoor spel te kort en laten de elers beide vleugels in betrekken. Vooral niet rechts of links spelen, isselend. Laat de voor vooral niet vergeten: n kunnen er alleen ko- ■r geschoten wordt. Wat hoede aangaat: deze kent c en speelt zoals van haar wordt. speelt tegen Sijbecarspel zijn stand verplicht om i. Ook zouden wij dit van innen zeggen dat tegen eelt. Ook de Junioren en en houden de naam West oog. Wij zijn werkelijk weTk elftal het eerst is dit seizoen. AFSCHEID 3EMEESTER BOSMA HEDORP. Na afloop ipenbare raadsvergadering dagmiddag te 2 uur aan- irdt een bijzondere bijeen- legd voor het officieel af- n S. H. J Bosma als bur- van de gemeente Oude- ok van de Vrijburcht [CUM De Ned. Kath. >eweging had voor haar avond de medewerking 3 van de Heemskerkers en blijspel in drie bedrij- het voetlicht kwamen, spook van de Vrijburcht" n. De Heemskerkers heb- vlot en geestig spel de n de N.K.V. een prettige :orgd. De zaal was overvol hsalvo's waren niet van Tijdens de pauze had het oor een tractatie gezorgd de dames bijzonder op 1 gesteld. urgerlijke Stand U. Geboren: Cornelis us, zv Petrus M. J. Punt ina E. Stam; Marianne dv Hendrik Kluft en Jo- W. van Dam; Theodorus, jrus Hes en Bibiana M. odorus Johannes, zv Jo- Admiraal en Johanna acobus Cornelis, zv Jaco- root en Theodora J. Hes. en: Willibrordus Admi- z. b. ouwd: Rienk van der Wal, wonende te Limmen en reuzebroek, 44 jr., z. b. te Rienk van der Wal, 60 ertje Geuzebroek, 44 jr. te ■en personen: Gerrit van en gezin, van Rotterdam, houder; Cornelia F. M. iligieuse. van Amsterdam; a Lontë, z. b„ van Alk- ■odorus Mulder, arb., van 'ilhelmina M. van Kessel, w, van Amsterdam, ken personen. Dirk Glorie tuinder naar Alkmaar; M. de Vetten, religieuse, len; .Elisabeth A. Pronk, Den Haag; Johannes Ol- menventer, naar Bever- rnelia G. van Orsouw, naar 's-Hertogenbosch; P. Nuijens, bloemenven- Texel. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Een van de grote en ook voor ons katholieken beschamende proble men in Italië en mutatis mutan dis geldt dit ook voor het katho lieke Spanje is, dat in deze katholieke landen de socialistische en vooral communistische organi saties, zulk een grote vat op de katholieke massa konden krijgen. Natuurlijk zijn daarvoor verschillen de oorzaken aan te wijzen, waar onder zonder twijfel ook genoemd mag worden, de geestelijke en so ciale achterstand, welke in deze landen heerst. Het onderwijs staat, vooral op het platteland, op een laag peil en het ligt dan voor de hand, dat ook de godsdienstkennis vaak zeer primitief is. Deze grote onwetendheid van de massa maakt dit volk tot een gemakkelijke prooi voor allerlei agitatoren. Maar de kans van slagen van deze heren wordt ook in de hand gewerkt door de sociale toestanden in deze lan den, want deze zijn vaak uit een oogpunt van sociale rechtvaardig heid, ten hemel schreiend. Het mag dan ook een verheugend verschijn sel heten, dat de dezer dagen gere organiseerde Italiaanse regering De Gasperri, met een program voor de Volksvertegenwoordiging verscheen, waarin verstrekkende sociale maat regelen werden aangekondigd en waarbij met name werd genoemd 'n betere en rechtvaardiger verdeling van het groot-grondbezit, dat voor al in Zuid-Italië nog oppermachtig heerst. Dat het de katholieke mi nister-president met deze hervor mingen hoge ernst is geweest, blijkt wel uit het feit. dat hij aan de door voering van dit gedeelte van zijn program, de samenwerking met de liberale groep heeft opgeofferd, om dat deze tegen enkele van de voor genomen regeringsmaatregelen op dit gebied, overwegende bezwaren had. Deze bezwaren golden voorna melijk het groot grondbezit. Nu is het ontegenzeglijk juist, dat met de critiek tegen dit groot grondbezit vaak een ergerlijke de magogie bedreven wordt en dat het handhaven van dit groot grondbezit in landen als Italië en Spanje ook nog andere beweegredenen had, dan de rijke landeigenaren te ontzien. Immers het staat vast, dat wan neer men de duizenden H.A. grond, welke hier in afgelegen gebieden ge vonden worden, zonder meer zou verdelen onder de kleine boeren, men de sociale ellende niet zou ver minderen, maar alleen groter ma ken. Hier in Nederland heeft men becijferd, dat elke boer, wil hij van ziin grond een behoorlijk bestaan genieten, ongeveer 10 H.A. nodig heeft! Wij hebben in ons land 40.000 jonge boeren, die hier geen bestaan kunnen vinden omdat er geen grond -■'oor hen besohikbaar is. Zou men hier in ons land nu gaan redeneren, dat men van elke boer, die meer dan 5 H.A. grond bezit, de rest moet afnemen, om dan deze te verdelen over deze 40.000 jonge boeren, dan zou men misschien met deze stel ling, op een weinig ontwikkelde massa een groot succes oogsten. Maar een dergelijke bewering zou de reinste demagogie zijn. Immers, door deze maatregel zou de gehele boerenstand van Nederland tot pau pers gemaakt worden en was de toestand veel ernstiger geworden, dan nu het geval is. Enigermate in dezelfde lijn, lig gen deze problemen in Zuid-Italië en Spanje. De grond is daar veel minder vruchtbaar, de irrigatie, geweldige kunstwerken vraagt, welke daar bij de hevige droogte, maakt het noodzakelijk, dat elke grondbezitter daar minstens 75 tot 100 H.A. nodig heeft, om een bestaan te vinden. Ging men hier ook het land versnipperen in brokken van en 10 K.M., dan zouden wel dui /.enden kleine boeren een stuk grond krijgen, maar ze zouden er zelfs geen pover bestaan op vinden. Er is in deze gebieden geen gas, geen water, geen electriciteit en alles moet met de hand geschieden. Nu kan men wel zeggen, waarom legt de Rege ring dit niet aan? Maar in ons dicht bevolkt land zijn er momenteel nog tal van gebieden, waar geen gas of electriciteit is. In de geweldige gebieden in Italië en Spanje, vaak meer dan 25 K.M. gelegen van een dorp, is aanleg van electriciteit of water onmogelijk. De olijven en sinaasappelen cul tuur eisen een bezit van enige hon derden H.A. grond, omdat het be- vloeiïngssysteem, het transport en onderhoud van de installaties, zulke bedragen vraagt, dat alleen kapi taalkrachtige ondernemingen dit alles kunnen financieren. Maar al is dit probleem heel moei lijk en kan alle groot-grondbezit nderdaad niet verdeeld worden, dat op dit terrein toch nog wel wat to doen is, bewijst het program van de regering de Gasperri. Zo zal begonnen worden met de verdeling van de gronden in de om geving van de dorpen en welke grond ook voor kleine cultures als wijnbouw, mais en veeteelt geschikt is. Verder zal door oprichting van enkele grote centrale bevloeiïngs- bedrijven, ook verder afgelegen gronden voor de gewone landbouw eschikt gemaakt worden, zodat ook kleinere boeren, deze grond kunnen bewerken. Verder zal de Regering de Gasperri een aantal maatregelen uitvaardigen, waardoor de grote grondbezitters verplicht zullen wor den een bepaald aantal arbeiders in hun dienst te nemen en die ook buiten de drukke seizoenen te hou den, terwijl verder sociale wetten zullen worden uitgevaardigd voor een verbetering van de rechtspositie van de boerenarbeiders. Men Ziet een vooruitstrevend program, dat bovendien een echt katholiek geluid ademt. VLA MET RATTENKRUID VENLO, 11 Febr. De Tegel- se politie is overgegaan tot de arrestatie van de 33-jarige vrouw P. te Tegelen, die ervan ver dacht wordt, dat zij haar man M. W. op 29 en 30 Aug. 1948 vla te eten heeft gegeven, waarin een hoeveelheid rattenkruid was ver werkt. De man is ernstig ziek geworden en in een ziekenhuis opgenomen. Tengevolge van de ze vergiftiging is hij geruimen tijd reeds geheel verlamd en bij na geheel blind. De vrouw had reeds lange tijd de echtelijke woning verlaten en toen de ver schijnselen zich bij de mant open haarden heeft de politie aanlei ding gevonden een diepgaand onderzoek in te stellen. De generai-ie van nu ongeveer honderd jaar geleden, die als katholieken voor derde-rangs-burgers van de Nederlandse samenleving werden aangezien, heeft wel nooit kunnen dromen van de hoogte waartoe hun nazaten zich eenmaal zouden opwerken. Maar dat deze het peil hebben kunnen bereiken waarop zij thans staan, is zeker te danken aan de grondslag die hun voorouders, de schuilkerk-katholieken uit de tijd van de Hollandse Zending, in zoveel bescheidener omstandigheden, maar toch met zoveel taaie volharding hebben weten te leggen. De katholieke emancipatie in Nederland is zo goed als geheel voltooid en een bij uitstek cultureel werk als de Katholieke Encyclopaedie, waarvan thans na slechts een tiental jaren een herdruk verschijnt bij Joost van den Vondel te Amsterdam, is daar ongetwijfeld een sluitstuk en bekroning van. Men vergelijke slechts de lange weg die werd afgelegd vanaf een sporadische, schuchtere weten- schaps-beoefening onder de Neder landse katholieken, over de beken de kringen van Geloof on Weten schap heen, naar het peil dat een waarlijk monumentale uitgave als de Katholieke Encyclopaedie bij onze mensen van nu veronderstelt om te beseffen dat een werk als lijk is. Waarom hebben wij een eigen katholiek onderwijs, vanaf de lagere school tot en met de Univer siteit? Om dezelfde reden moeten wij opkqjnen voor onze eigen ka tholieke pers en onze eigen Katho lieke Encyclopaedie. Het is ook een hopeloos verou derde opvatting als een katholiek - zou menen een niet-katholieke hf; krant te moeten lezen. Evenmin als dendaagse katholieke volksdeel in ons land zijn achterstand in we tenschappelijk opzicht bezig is ruimschoots in te halen. Wij kunnen met onze Katholieke Encyclopaedie voor de dag komen; iedere verge lijking van dit werk, dat wij te recht als ons eigen mogen beschou wen, met andere gelijksoortige niet-katholieke werken kan glans rijk worden doorstaan. Het heeft dus wel degelijk zin. dat wij hier onze lezers geregeld verslag geven, telkens wanneer een nieuw deel van deze aller belangrijkste publicatie, die ten slotte ook eenieder van hen aan gaat. verschijnt. De Uitgeverij Joost van den Vondel die op geluk kige wijze zakelijke energie aan een echt idealistische geest paart, heeft zich de techniek van deze verschijning zo voorgesteld, dat elke drie maanden één deel het licht ziet, zodat het gehele stan daard-werk. dat 25 delen zal om vatten. een vijftal jaren nodig heeft, vooraleer het als een trotse burcht van wetenschap en kunst voltooid zal zijn. Maar ieder deel, dat telkens regelmatig verschijnt, is een kostbaarheid op zich. Het tweede deel Wij zouden het uiterlijke kleed, waarin de Katholieke Encyclopae die zo waardig is gestoken, kunnen gaan prijzen; het houtvrij papier, de zeer fraaie duidelijke letter, de afbeeldingen, kaarten, foto's en kunstreproducties, de voorname Buckram-band in rood-bruine kleur. Als een statige Griekse zui lengaanderij, symbool van de men selijke wijsheid .zullen zich straks de ruggen van deze reeks aaneen gaan sluiten. Maar dat feest voor het oog ga men zelf genieten in de zaak van de boekhandelaar, waar men niet aan de bekoring zal ont komen dit kostelijke werk dat door gemakkelijke voorwaarden binnen het bereik van een zo groot moge lijk publiek is gesteld, als een ge lukkig-makend bezit voor zich en de zijnen aan te schaffen. Het tweede deel. met een omvang van 960 kolommen d.i. 480 grote bladzijden loopt van de trefwoor den Alken tot en met Ahniomachia. Daartussen in liggen in alfa betische volgorde de honderden onderwerpen van de meest uiteen lopende aard. Al de vakken van het menselijk Weten zijn hier vertegen woordigd: Aardrijkskunde en Mo derne Letteren, Wijsbegeerte en Muziek. Warenkennis. Genees kunde, Oude Letteren, Wiskunde, Landbouw en Veeteelt. Publieke Opinie cn Techniek, Vrouwelijke Rubrieken, Natuur- 0n Scheikunde, Theologie en Recht, Economie en Schriftuur. Sterrenkunde. Krijgs kunde, Politiek en Sociologie, Op voeding en Onderwijs. Experimen tele Psychologie cn Beeldende Kunsten. Geschiedenis en Ethnolo- gie.... Het is de haast duizeling wekkende uitgebreidheid van de verschillende gebieden der weten schap, die het voor niemand meer mogelijk maakt op elk terrein als een specialist hekend te zijn. En toch dient men als beschaafd mens iets tP weten over een wereld, an ders dan de zijne. Men moet in ge zelschap kunnen meepraten, men moet zijn krant met inzicht en be grip kunnen lezen. Daartoe is de Encyclopaedie het onmisbare hulp middel. De Katholieke Encyclopaedie Men zal derhalve begrijpen, waarom dit juist onze eigen Ka tholieke Encyclopaedie moet zijn. Ons Katholicisme is uiteraard een positieve leer met een absoluut dwingend karakter en een principi- eel-uitgesproken standpunt waar tegenover eon z.g. onpartijdigheid of neutraliteit volkomen onmoge- hij uit beginsel een dergelijke hou ding niet kan aannemen, behoeft hjj dat in feite niet meer te doen, nu onze katholieke kranten, niet in het minst onze eigen gewestelijke katholieke pers inderdaad goed is. Evenzo geldt dat voor onze Katho lieke Encyclopaedie; zij is niet alleen goed, haar voorlichting is zells van voortreffelijk weten schappelijk gehalte. Daar staat de naam van de medewerkers geheel cn al borg voor Het moet derhalve onmogelijk en zelfs ondenkbaar zijn dat bij iemand die katholiek is, een andere dan de Katholieke Encyclopaedie wordt gevonden. Deze overtuiging onze lezers bij te brengen, is het doel dat wij met deze bijdrage na streven. Een onderneming die het bescha vingsleven zozeer in de goede rich ting bevordert als deze uitgave van de Katholieke Encyclopaedie. ver dient ten volle dat zij op alle mo gelijke manieren wordt gesteund. Practiseh wil dat zeggen, dat al wie zin voor studie en algemene ont wikkeling heeft en ook stoffelijk daartoe in staat is, op dit werk zou moeten intekenen. Wat zonder al te veel nadeel wordt bespaard op de uitgaven aan meer tijdelijk, li chamelijk genot, wordt ruimschoots teruggewonnen aan blijvende, gees telijke verrijking die door dit grootse werk z0 overvloedig wordt geboden. S. POLITIEMANNEN GAAN CONGRESSEREN Door het bestuur van de Centrale van Politieorganisaties, waarbij zijn aangesloten de Nederlandse Politie bond, de R.K. Politiebond „St. Mi chael" en de Bond van Chr. Politie ambtenaren in Nederland, is beslo ten om op 21 Febr. a.s. in „De Die rentuin" te 's Gravenhage een con gres te houden. Het congres is gewijd aan de rege ling in zake de vervroegde pension nering van het politiepersoneel, waardoor, zo deelt het bestuur mede, de gezinnen van vele gepen- sionneerde politieambtenaren in 'n noodtoestand zijn komen te verke ren. Ook de beroemde vuurtoren van West-Kapelle werd tijdens de oorlogshandelingen deerlijk gehavend. Het was van het grootste belang deze toren, die uit het jaar 1470 stamt, maar die tot 1831 als kerktoren dienst deed, weer spoedig te res taureren. Thans is men met de werkzaamheden gereed gekomen en binnekort zal de noodverlichting weer worden vervangen door het grote licht. De Westkapelse vuurtoren, met op de voorgrond twee Zeeuwse schonen. De Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen de 23-jarige glazenwasser H. M. en diens 19- jarige broer J. H. M., een schilder. Beide verdachten bekenden op 28 September van het vorig jaar de roofoverval te hebben gepleegd op het bijkantoor van de Spaar bank voor de Stad Amsterdam aan de Ceintuurbaan, waarbij hun een buit in handen viel van f 7817.93. Henk, de oudste, erkende zijn jongste broer tot het plegen van de overval te hebben overgehaald. Hij had reeds eerder een overval gepleegd, in een S.S.-uniform, dat hij nog had. Ernstig geldgebrek had bij hem het plan doen rijpen de overval te plegen. Beide verdachten zei den veel berouw te hebben over het gepleegde feit. In zijn requisitoir betoogde de officier van justitie, mr de Muinck Keizer, dat deze roofoverval in de afgelopen zomer onder het pu bliek grote ongerustheid had ver wekt wegens de Amerikaanse „ganstermethode", die er bij ge bruikt was. Henk was gemaskerd en had een pistool gericht op de assistent-boekhouder Vegting, ter wijl de 19-jarige Jan een imitatie revolver op de kassier-boekhou der had gericht. De officier was van mening, dat Henk de zwaarste straf verdiende, maar hij wilde er rekening mee houden, dat deze jongen boven dien nog een voorwaardelijke straf zal moeten ondergaan. Des wege eiste hij tegen beide broers 3 jaar gevangenisstraf met aftrek en stelde daarbij voor, dat de jongste broer deze 3 jaar zal door brengen in de bijzondere strafge vangenis te Zutphen. De beide verdedigers legden er de nadruk op, dat de verdachten geen gangsters zijn. „Een beetje kordater optreden van de bank bedienden" zou de zaak zeker een andere wending hebben gegeven Voor Henk werd de uiterste cle mentie gevraagd. Voorts stond nog terecht de 28- jarige Amsterdamse kantoorbe diende W. P. P., aan wie ten laste was gelegd, de overval te hebben uitgelokt, subsidiair daaraan me deplichtig te zijn geweest. Met name zou hij het pistool aan Henk hebben verschaft en bovendien f 12 00.als geschenk hebben aangenomen. Hij ontkende iedere schuld. De officier achtte het ten laste gelegde echter wel bewezen en eiste twee jaar met aftrek we gens heling en medeplichtigheid. Uitspraak in deze drie zaken 24 Februari. In Den Haag was gistermiddag nog geen officiële bevestiging ontvangen van het besluit van de Belgische economische minis teriële raad om bijzondere heffingen op invoer van bepaalde land- en tuinbouwproducten te leggen. Men geeft dan ook nog geen officieel commentaar. Voor zovér het boter betreft is hier eigenlijk sprake van ver schuiving van werkzaamheden, aldus onafhankelijke deskundigen. Tot dusverre miste men in Bel gië de administratieve en juridi sche mogelijkheden, om zelf een zodanige heffing op uit Nederland geïmporteerde boter te leggen, dat de importprijs op hetzelfde niveau kwam als de Belgische minimum prijs van 78 francs pei- kilogram. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren gaf de weersgesteldheid in ons land een prachtig voorbeeld te zien van het passeren van een z.g.n. warmtefront. Uit de weerrapporten van 6 uur bleek duidelijk, dat om die tijd dit front gedeeltelijk over ons land lag. Zo meldden Beek, Vlissingen en Ypenburg temperaturen van resp. 9, 8 en 8 graden, terwijl de wind tussen Zuid en West was. Op dezelfde tijd echter meldde Eelde een temperatuur van 1 graad met Zuidoostelijke wind. Waren op de eerstge noemde stations de neerslaghoeveelheden 7, 8 en 6 mm, t.e Eelde was zij slechts 2 mm. Geleidelijk trok dit front verder over ons land en de temperatuurstijgingen waren groot. Om ongeveer 2 uur des middags passeerde het ook het Noorden van ons land. Zo rapporteerde Eelde om 13.30 uur Zuidelijke wind met 4 graden en om 14.30 uur Westelijke wind met 8 graden. De neerslaghoeveelheden waren overal groot. Zo viel te Den Helder, Leeuwarden, Eelde en Twente gisteren overdag res. 8, 8, 9 en 20 mm neerslag. Ook de windkracht liep in de loop van de'dag op tot harde wind. De temperatuur zal vandaag weer gaan afnemen, daar het op de warme sector volgende koudefront ons land pas seerde. Achter dit front komen buien voor, tevens zal de wind hard tot stormachtig blijven. Het weer belooft dus voor het weekend niet veel goeds en zal wel zeer onrustig zijn. Bij de capitulatie van Duitsland werden er in de haveningangen van Wilhelmshaven enige onderzeeboten tot zinken gebracht. Thans heeft men deze boten opgehaald en worden zij op de wal tot schroot gesneden. werd de moordenaar van Kees Vermeulen, de 27-jarige M. H. K. uit Botterdam door het Haag se Gerechtshof in hoger beroep conform het vonnis van de Rot terdamse rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld; hoopt de beeldhouwer Jacques Maris te Heumen bij Nijmegen op 21 Februari zijn 50ste ver jaardag te vieren; arriveerde gisteren in de Rijn haven te Rotterdam het 10220 ton metende m.s. Delfzijl, dat onlangs voor de monding van de Weser op een mijn liep en naar Bremen werd gesleept; kwam door onbekende oor zaak de 31-jarige chauffeur J. A. van Bussel te Helden in aanra king met een der draden van de fectrische loskraan aan de Noor dervaart te Helden Beringen. Hij werd op slag gedood; wordt vanaf heden tot 26 Fe bruari in twee zalen van het Amsterdamse „Arti et Amici- tiae" een tentoonstelling „Het Belgische boek" gehouden; ontving mr. Chr. P. van Eeg- hen, voorzitter van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Noordholland, die gisteren 70 jaar werd, de gouden medail le van de stad Amsterdam. De Nederlandse exportprijs voor België ligt dus beneden dit bedrag (volgens F.N.Z.-gegevens gemid deld op f 5.per kg over 1949; de devaluatie bracht in het najaar van 1949 enige verschuiving). Tot dusverre heeft Nederland, dat preferentie geniet voor boter- export op België, ten behoeve van de gelijkstelling der prijzen een heffing op de export gezet. Indien België deze importheffing zelf gaat innen, zal, aangenomen, dat het bericht juist is, deze maatre gel van Nederlandse zijde kunnen vervallen. In verband met de opvatting van enkele deskundigen, dat Bel gië nagenoeg zelf-supporting op het gebied van de botervoorzie- ning kan zijn, wordt door anderen verklaard, dat zulks geenszins het geval is. België zal bij de tegen woordige stand van zaken boter blijven importeren. Nederland ge niet bij deze .import preferentie. Men maakt zich over de export naar België in zuivelkringen voorshands geen zorgen. Wel ech ter over de totale situatie van de buitenlandse markt, die onzeker dreigt te worden door groeiende productie elders en door de mede deling, dat de Ver. Staten van plan zijn regermgsvoorraden melk poeder en dergelijke buiten het eigen afzetgebied goedkoop te gaan leveren. Men vreest op dit punt een terugslag in de afzet in landen, waar Nederland levert. Over dit punt worden besprekin gen gevoerd. HETERDAAD BETRAPT AUTODIEVEN OP AMSTERDAM, 11 Febr. Vrij dagavond tegen middernacht heb ben twee rechercheurs van de Amsterdamse centrale recherche, - die in een auto surveilleerden, I minS met ongunstig twee personen op heterdaad be- I m.a prijshoudend. De margarine-oorlog in Am sterdam zal spoedig ten einde zijn, aldus is gisteren door het bestuur van de onlangs opge richte federatie van commerciële organisaties en de vertegen woordiger van het Centraal Bu reau van de Amsterdamse Melk handel medegedeeld. Onderhandelingen tussen alle partijen hebben Donderdagavond tot resultaat gehad, dat allen zich op erewoord hebben ver plicht de strijd te staken. Wan neer precies, is wel bepaald, maar werd niet verteld om een run op de „goedkope"-winkels te voorkomen. Vast staat echter dat binnenkort overal de prijs vdn een pakje margarine weer 34 cent zal zijn. MINISTER STIKKER IS WEER THUIS De Minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die in zijn hoedanigheid van politiek bemidde laar van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking een bezoek aan Parijs heeft gebracht, is Vrijdagavond met het lijntoestel uit Parijs in ons land teruggekeerd. OMGEKOMEN VLIEGER BEGRAVEN Vrijdag werd op de R.K. Begraaf plaats „Zuylen" te Breda ter aarde besteld het stoffelijk overschot van vaandrig B. G. de Ruyter, die Maan dagmiddag om het leven kwam toen de door hem bestuurde gloster- meteor straaljager bij Jelsum (Fr.) verongelukte. In de St. Antoniuskerk werd een H. Mis opgedragen door majoor aalmoezenier A. Verhaeren. Ver scheidene militairen en burgers woonden de uitvaartdienst bij. De begrafenis geschiedde met militaire eer. Vier vaandrigs van de vlieg basis Leeuwarden fungeerden als slippendragers Er viel vandaag weinig verande ring te constateren in het koerspeil van de Amsterdamse Beurs. De han del was zeer kalm en de meeste hoeken boden een verlaten aanblik. Over het algemeen was de stern en sloot de Algemeen trap.t die een auto stalen. De nieuws was niet voorbanden De zag. kans uit de gestolen auto in springen en hij trachtte te ont vluchten. Eén van de rechercheurs trok daarop zijn revolver en schoot de man in de benen. Binnen afzienbare tijd zal de oude fabriek der Kon. Nederl. Zoutindustrie te Boekelo geslo ten worden, niet omdat de zout lagen in dit gebied zijn uitgeput, maar omdat de exploitatie aldaar niet lonend is. Van 1930 af is het zwaarte punt van de zoutexploitatie naar Hengelo verlegd, waar thans, volgens moderne methoden, 400 duizend ton zout per jaar wordt geproduceerd hetgeen meer dan het dubbele van het Nederlands gebruik is. Bovendien worden daar aanzienlijke hoeveelheden chemische producten gefabri ceerd. De verlegging van hot bedrijf van Boekelo naar Hengelo vond ziin oorzaak in de naar verhou ding hoge vrachtkosten van het zout naar de plaatsen van be stemming. van deze maatschappijen avanceerden ongeveer een punt. De emissie van Wm. Muller waarvan het prospectus inmiddels versche nen is, vormde voor de beurs geen nieuws. De aandelen golden 154 te gen 155Vs gisteren. Bij de industrie-aandelen lagen de internationale soorten vrij vast. Olies en Philips waren per saldo twee punten hoger en ook certifi caten Unilever bleken vandaag enigszins in herstel te zijn. Dc koers varieerde van 225'tot 226'/: tegen gisteren 223. In alle soorten ging echter weinig om. De Cultures waren vandaag nauwelijks veran derd. Ook hier was de 'belangstel ling gering. Deli Maatschappij fluc tueerde van 148 tot 149 (gisteren 148'/<). HVA werd eveneens ver handeld met een marge van een punt. Amsterdam Rubber sloot op 151 (15014 De scheepvaartpapieren bleven goed op peil met een vaste stem ming voor aandelen K.N.S.M die twee punten hoger waren. De Staatsleningen lagen goed prijshoudend met een behoorlijke vraag naar de dollarleningen. Op de Amerikaanse markt was de stemming niet onvriendelijk en vie len fractionele verbeteringen te be speuren. Gisteren zijn 721 certifica ten verhandeld. Vandaag werd het agio geschat op 7 a 8 procent. Pro longatie 214 procent. ZONDAGS-EVANGELIE Een klein berichtje in onze krant ■de vorige week Vrijdag: Toe stand Mgr. Béran gaat achteruit. Er stond te lezen dat de gezond heidstoestand van Monseigneur hard achteruit gegaan is, omdat de communisten het voedselrantsoen steeds hebben verminderd. Alleen vlees op Vrijda f 1 Daar wil hij „be grijpelijkerwijze" geen gebruik van maken. Dit gebeurt in het jaar Onzes Heren 1950. In Eur„pa. In de kran ten staat het te lezen, 'n Mens wordt uitgehon, rd in zijn eigen woning, 't Wordt rondgeseind, ge- telexd. 't Is een nieuwtje. Iedereen leest het. Wie wordt bleek van ont zetting? Ik moet door dit krantenbe richtje denken aan het bijbelverhaal uit II Mach. 6 „Eleazar, een man van gevorderde leeftijd e- zeer eer biedwaardig van uiterlijk, werd met geweld de mond geopend en ge opend en gedwongen arkensvlees (aan de Joden verboden) te eten. Maar hij verkoos een roemvolle dood boven een leven van smaad. Daarom spuwde hij het weer uit en ging vrijwillig naar de pijnbank". Vrienden namen hem terzijde en trachten hem overtehalen van vlees, dat geoorloofd was, te eten en zo te veinzei -"at hij van het verbodene at en gehoorzaamde. „Maar hij na - een vrijs besluit, zijn leeftijd waardigmaar vooral overeenkomend met de heilige wet ten door God zelf egeven, en ver klaarde bijgevolg dat men hem maar spoedig naar het rijk van de dood n.oest sturen. Want zei hij op onze leeftijd past het niet te huichelenAls ik moedig uit dit leve,n scheid, toon ik mij tenminste mijn ouderdom waardig, en laat ik de jongeren een edelmoedig voor beeld na, hoe men vrijwillig voor de heilige en eerbiedwaardige wet ten een eervolle dood kan sterven". Ze legden hem op de pijnbank. Vóór hij bezweek onder de slagen, zei hij zuchtend: „De Heer weet dat ik aan de dood ontkomen kon en dat ik nu in mijn lichaam hevige pijnen lijd, maar in mijn ziel verdraag ik dat met vreugde uit eerbied voor Hem. Zo stierf hij." Treffende over eenkomst. 't Gebeurde een honderd jaar vóór Christus! Eleazar werd bedreigd met pijn bank, Mgr. Bér n met de honger dood. Mgr. Béran hoeft slechts vlees te eten op Vrijdag. Wat is nu vlees eten op Vrijdag! Niets anders dan het overtreden van een gebod, van de wil van God. Verschillenden kunnen dat niet erg vinden. Ze vin den het onzin. En derzelve... Maar een R.K. Bisschop lijdt er honger om. Zijn gezondheid gaat hard ach teruit. En de kranten schrijven „be grijpelijkerwijze" eet hij ondanks dat op Vrijdag geen vlees. Natuur lijk, hij moet een voorbeeld zijn. Maar wij soms niet? voor onze kin deren? voor onze naasten? voor elkaar Wij naderen de vasten. De bis schoppen zullen nog een vastenbrief doen verschijnen waarin wij aangc spoord worden om onszelf te ver stevigen, om ons iets te ontzeggen ons te trainen voor de wedloop. We kunnen hem naast ons neerleggen, uitvluchten maken. Nietwaar „adhaesit in terra venter noster", onze maag kleeft aan de aarde" zo klaagt de Introitus van deze Zon dag. En Paulus beproevingen zijn lang voorbij en overtekend (Epis stel). Laat het bericht van Mgr. Bérans standvastigheid aan Gods wil, ook ten koste van dit aardse leven, een zaad zijn dat op goede aarde valt. P. C DE HAAS OFM Benoeming van prof. G. H, L. Zeegers aan de R.K. Universiteit De St. Radboudstichting heeft dezer dagen benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de Sociografie aan do Katholieke Universiteit te Nijmegen, de heer G. H. L. Zeegers, ec. drs,, tot 16 December j.l. werk zaam als Hoofd van de Afdeling Sociaal-Economisch Onderzoek bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan in de rang van Hoofdplanoloog. De heer Zeegers, geboren 23 Aug. 1911, studeerde aan de Econ. Hoge school te Rotterdam, waar hij in 1936 zijn doctoraal examen aflegde. Van 1937 tot 1941 was hij wetenschappe lijk hoofdassistent in de geografie bij prof. W. E. Boerman, waarna hij de nu beëindigde functie bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan aanvaardde. Naast het vele en be langrijke onderzoekingswerk op het gebied van de planalogie bij deze dienst, heeft de heer Zeegers een groot aandeel gehad in het werk van het Instituut voor Sociaal Onder zoek van het Nederlandse volk, van welk Instituut hij aanvankelijk de functie van penningmeester en thans die van ondervoorzitter ver vult.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3