Hier volgt de weersverwachting Een kloosterlijke lente De Vrouw in het maatschappelijk leven bestrijding dieren Berichtgevingdie nu eens werkelijk uit de lucht gegrepen wordt"! Ontdekkingen in Amerika Rubriek voor de vrouw Veranderde inzichten over de Vrouwen kwestie- Juiste voorbereiding voor de toekomstige taak De belevenissen van Spat en Jasper ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 i ig van het aantal rea- 5.6 te constateren, onderzochte runderen 149.064 boven de 2 jaar, aren 38.619 reageerders Het vee onder de 2 bleek met 632 reageer. 2.1 er gunstiger Het aantal reageer- het oudere vee betreft, suks toegenomen. afgelopen jaar werden ujders afgeslacht, zij wer- oe vervoerd naar de aan- lachtplaatsen, Amsterdam, Hoorn en Haarlem, door te Groot-Schermer, organisaties met de van de t.b.c. werk- Wieringermeer is ech- zelfstandige organi sm. de fabrieken beijveren ijd tegen de t.b.c. zo igelijk te verrichten, ■dt b.v. bij de fabriek ens het Deense systeem tie-bedrijven een halve geleverde melk inge- gereserveerd. In Hoog- iudt men van alle be- cent per liter geleverde Ook dit schijnt naar wens iderhorzelbestrijding ver succes. Werden er op Purmerend vorig jaar geconstateerd, dit jaar ;s 30 dieren besmet. ulose-bestrijding wordt aicapt door een tekort ;sen, dit zal echter over lalf jaar wel aanmerke- nderd zijn. Intussen zijn lerende dierenartsen nu zodat zij hulp hebben roepen van studenten en achten. trijdingsmiddelen worden algemeen doeltreffend iderzijds worden er door iders nog te veel reageer- >cht, wordt er te weinig worden er nog te veel er of met ondeugdelijke gekocht. urnen voor de toekomst het vee zo spoedig c.-vrij te maken, is een orpen, waarbij de boeren 100 kg melk per jaar reten afstaan, teneinde de bestrijden. De overheid duit in het zakje doen nlijk zou een bedrag van beschikbaar kunnen steld Waar nu nog onge— 400.000 runderen tot de reageerders behoren, ligt de organisaties een zware heeft in dit nieuwe tijdsruimte van vijf jaar icht, waarin de veestape) bc. vrij kan worden ge- fabrieken en verenigin- in samenwerking met dheidsdiensten een plan iken, waarbij wordt uit- de gedachte, dat be- t 10 reactie binnen -ij moeten zijn, die met jaar, 20—30 3 jaar, jaar en 50 en meer lig hebben Een spaar- 2 voor de eerste drie en 4 voor de twee jaren zou voor een groot rosten moeten dekken, schermende maatregelen dit plan gedacht aan het open lijders te houden, len van t-b.c.-vrije mark- merken der reageerders, >d reageerders te brengen ngeving van reactie-vrije en het geven van voor voor het gemeenschappe- de daaropvolgende rond ende de heer Lont uit iedorp, dat men niet al- ïette melk aan de vee- de fabrieken dient te wilde een scherpe con- de verkopers, daar ligt ron van besmetting, meen- hijnt het gevaar or het groot te zijn. Dr. Rempt iminste mede, dat onder- hadden uitgewezen dat ïtteland tien maal zo veel van t.b.c, onder de mens dan in de stad. Hofstee uit Wieringer- ïide het onderzoek uit- tot alle dieren op de boer- tot allen, die met melk Dok wilde hij komen tot >d van het laten dekken erders. ^HILVERSUM wl aagt ons prospectus 9ER WIJZERS AKTE Staatsexamen A en B, Mulo-dlpl (Advertentie) keek haar kalm aan te zijn voorhoofd. Hi.l .Jullie kunnen praten, ik moet aan het werk. ranch kun je niet stil Hii verdween haastig. Maggie grinnikten te r- zei Mollie, terwijl ze kwam, „ik ga eens pro- het in de badkuip koe- je," zei Maggie. Waar- at zei, begreep ik niet. ne tenminste niet voor- n wat voor reden Mag- Mollie dankbaar moest 't feit, dat ze een bad len. We bleven met ons iver. Maggie nestelde dieper in haar stoel, zicht droeg een uitda- itdrukking en ze keek chtend aan. een beetje," comman- ik niet op commando," tegen. Ze had er slag helemaal in de war te over iets intelligents," /oor onderwerp?" s lichts," zei ze, met n pot in haar ogen. „Iets n sprankelends. Iets een meisje gaat spin- een poes. Zoiets, bfl I, als het vraagstuk van rdomspensioenen in de Hendrik de Achtste. (Wordt vervolgd)- „HIER VOLGT de weersverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt". Hoe vaak zult U deze woorden reeds door de radio gehoord hebben? In ieder geval wel zo vaak, dat het vernemen er van iets vanzelfsprekends geworden is. Iets dat er nu eenmaal bij hoort en waarvan wij ons niet meer afvragen, wat er nu eigenlijk allemaal eerst moet gebeuren, voordat de omroeper ons met vrij grote zekerheid kan vertellen, hoe de weersomstandigheden de volgende dag zullen zijn. En wat hieraan voorafgaat, is toch een zeer ingewikkelde, kostbare geschiedenis, welke echter gerechtvaardigd wordt door het grote belang, dat onze huidige maatschappij, in vrijwel al zijn onderdelen, bij een nauwkeurige en betrouwbare weersverwachting heeft. Neen het is niet zo, dat de weer kundigen in De Bilt met een natte vinger in de lucht staan om de wind te bepalen, of dat er een stel waarzeggers bij elkaar om een ron de tafel in een kop koffiedik of in een glazen bol zit te staren. Zo simpel is het heus niet, en er zullen ook zeker niet veel mensen meer zijn, die zich van De Bilt een der gelijke voorstelling maken. Het maken van een weersver wachting is geheel een kwestie van wetenschappelijke waarnemingen en berekeningen en zowel in De Bilt als in de meteorologische sta tions die overal elders zijn geves tigd Wordt hiervoor steeds continu doorgewerkt. De belangrijkste sta tions hier te lande zijn, behalve het centrale station De Bilt; Schip hol, Twenthe, Leeuwarden, Eindho ven, Den Helder, Eelde, Woens- drecht, Gilse-Rijen, Vlissingen, Maastricht en Hoek van Holland, Over heel de wereld ligt zo een net van duizenden stations, waar men overal nauwkeurige waarne mingen verricht. Elk half nnr. Wat doet men nu op deze sta tions? Laten we een der stations, b.v. Leeuwarden, er eens uit ne men. De „Meteo-assistent" die dienst doet, gaat hier elk half uur naar buiten, om de weersverande ringen op te nemen en hiervan een bericht door te geven in de vorm van groepen cijfers, waarin alle ge gevens verwerkt zijn welke Dc Bilt wil weten. Een dergelijk bericht kan er als volgt uit zien: 27006 62011 18052 99907 65300 61207 86609. De eerste groep vermeldt het stationsnummer (270) met het dauwpunt. De tweede groep de bewolkingsgraad (6 is 6/8 van de hemel) de windrichting (200 gr.) en de windkracht (11 knots, d.i. ca. 22 m. per seconde). Het getal 18 in de derde groep geeft het horizontaal zicht (3600 m.), 05 is heiig, 2 is zwaar bewolkt. Zo worden in de volgende cijfer- groepen achtereenvolgens nog ba rometerstand, temperatuur, aard en hoogte van bewolking, toestand van de grond (alleen 's morgens en 's avonds) stijging of daling van de barometer en verticaal zicht gege ven. Ook de andere stations geven dergelijke berichten door aan De Bilt. waar men tevens verbinding heeft met alle centra in het buiten land. die op hun beurt de Neder landse gegevens weer krijgen. Het „plotten" van weerkaarten de In De Bilt worden nu alle bin nengekomen berichten geselecteerd en in kaart gebracht, met behulp van internationaal vastgestelde symbolische figuurtjes, welke rond het betreffende station worden „ge plot", Dit geschiedt met een dub bele pen, waarvan de een rode en de andere blauwe inkt geeft. Men bezigt hierbij een grote kaart van geheel Europa, met het Noordelijke deel van Afrika, de Atlantische Oceaan, een deel van N. Amerika, Groenland. IJsland en geheel Euro pees Rusland. Het analyseren van de weerkaarten en bolle lijnen die er op getekend zijn. Dit zijn de z.g. „Isobaren", lijnen die de punten van gelij-luchtdruk- king verbinden. Men trekt dus lij nen tussen de diverse stations door, rekening houdende met de lucht druk, met de windkracht (die toe neemt, naarmate de lijnen dichter bijeen lopen)alsmede met de windrichting, die in normale geval len een hoek van ca. 30 gr. met de getrokken isobaar maakt. Zijn al de gegevens in kaart ge bracht, dan kan men hieruit de weersituatie bepalen, zoals b.v. het naderen van de beruchte depres sies, men kan er uit opmaken waar zich de koude.fronten en waar zich de warmte-fronten bevinden. Hier bij komt men tot conclusies als: harde wind, afnemende wind, vorst, hitte enz. ■°e bewaart zijn gegevens natuurlijk niet alleen voor het ge ven van een weersverwachting over de radio, maar „telext" ze door naar de stations hier in het land. De ramp bij Prestwick Dat dit vooral voor de luchtvaart van belang is, zal voor ieder wel duidelijk zijn. De piloten zijn immers ten zeerste gebaat bij een nauwkeurige opgave van horizon taal en verticaal zicht, bij de baro meterstand, windkracht, windrich ting enz. Het belangrijkste is wel; barome terstand en wolkenbasis. Deze laat ste. bepaald door de „wolkenbal lon", moet zeer nauwkeurig kunnen worden doorgegeven naar het over vliegende vliegtuig. Bij onnauw keurigheden zou een piloot kunnen denken vanuit een hoogte van b.v. 100 m. uit het wolkendek te schie ten, terwijl de werkelijke hoogte slechts 75 m. is. Gebeurt dit bij een nog lager hangend wolkendek, b.v. werkelijke hoogte 35 m., foutieve hoogte 60 m., dan is het gevaar voor het vliegtuig om tegen een obstakel te vliegen niet gering. Men zal zich nog herinneren, hoe in Ierland, bij Prestwick. 30 passa giers en de bemanning van het lijntoestel „Nijmegen" door een foutievg opgave allen het leven verloren. De K.L.M. verloor bij deze ramp de uiterst bekwame vlieger Parmentier. Uit dit ene voorval blijkt wel, welk een ver antwoordelijke taak de meteorolo gische dienst heeft, ten opzichte van hefc vliegend personeel. De „Radiosonde" stationneerd is. Déze schepen ge ven ook geregeld hun waarnemin gen aan De Bilt door. Het oplaten van radiosonde's is een zeer kostbare geschiedenis, daar slechts een gedeelte van de apparaten, en dan ook nog bescha digd, weer terecht komt. Zo men ziet, moet er door de me teorologische dienst nog al een en ander worden verricht, eer men, in het belang van lucht- en zeevaart, landbouw en visserij, ja in het be lang van ieder die zich voor het „weer" interesseert (en wie doet dat eigenlijk niet?) kan vertellen, hoe de weersverwachting voor morgen luidt. En wat de betrouwbaarheid be treft? We zouden niet willen aan raden om, wanneer Dc Bilt „regen" voorspelt, toch maar zonder regen jas uit te gaan. Want men zou in negen van de tien gevallen, wan neer men druipend van het water thuiskwam, moeten erkennen: „Ze hadden toch voor vandaag weer eens gelijk". NIEUWE STRUBBELINGEN IN FRIESE IJSBOND Terwijl het geschil in de Friese IJssport over de aansluiting bij de Kon. Nederlandse Schaatsenrijders- bond nog niet is opgelost, is er al weer een nieuw strijdpunt ontstaan. Verschillende hardrijders en hard- rijdsters zijn namelijk ontevreden over het reglement voor de kam pioenswedstrijden, dat volgens hen te weinig rekening houdt met de strijd van persoon tegen persoon en de traditionele Friese kortebaan- wedstrijden maakt tot weinig span nende baanraces. Het is in de afge lopen winter wel driemaal voorge komen, dat een rijder in de finale alle drie ritten won en toch geen kampioen werd. Verschillende Frie se hardrijders en hardrijdsters heb ben nu de gedachte geopperd bij de kampioenswedstrijden de vier fina listen wel volgens het tijdsysteem aan te wijzen en ook bij de finale- ritten de tijd op te nemen, maar aan degene die alle drie ritten mocht winnen de kampioenstitel te verlenen. Zijn er twee finalisten, die ieder twee ritten winnen, dan zou een beslissingsrit worden gere den of de totaaltijd de doorslag ge ven. Luchtfoto van het K.N.M.I Amerika is bezig het contem platieve leven te ontdekken. Dat schrijft Thomas Mertop in zijn boek waarvan de Nederlandse vertaling, verschenen bij de Uit geverij Het Spectrum, „Loute ringsberg" heet, een titel die door het boek zelf werd ingege ven en ontleend werd aan de Di- vina Comedia van Dante waar over het terloops spreekt. Het is hier te lande op het ogenblik hèt boek van de dag evenals het in het land van zijn ontstaan was hetgeen men in boekhandels termen vanuit een meer commer cieel oogpunt een best-seller noemt. Waarom toch maakt dit boek, geschreven door een pater, een monnik, een Cisterciënser,Trap pist nog wel, zo'n opgang en wekt het overal belangstelling? Het wordt gelezen met een gre tigheid die aan geestelijke wel lust grenst en het boeit zijn le zer vanaf de eerste bladzijde tot de laatstevan de bijna vierhon- derd-en-vijftig. Er wordt over gesproken en men wordt er over ondervraagt. Dit boek brengt iets terweeg door een kracht die het misschien niet uit zichzelf bezit, maar die er aan verbon den wordt van buiten af door een of ander verborgen, hogere macht. Want het grijpt de he dendaagse mens aan, omdat het aanknoopt bij een leven dat hij zelf grotendeels iedere dag heeft Wel verplaatst de eigen le vensbeschrijving van deze nog jonge man hij is nu 35 jaar ons in een sfeer, die misschien niet helemaal de onze is. Zijn typisch Engels-Amerikaanse in slag, die hem in druk-doende, ge jaagde haast, zoals hij zelf zegt, als een komediant door twee werelden doet rondtrekken, is ons meer honkvaste Nederlan ders min of meer vreemd en wijst ontegeneggelijk op het nog onstandvastige, weinig bezonken, van onstuimig jong leven brui sende karakter van het bescha vingsleven in het grote wereld deel aan gene zijde van de At lantische Oceaan. Hij stelt zich met al zijn goede en minder goede eigenschappen onver bloemd voor als de volslagen twintigste eeuwer en behoort tot de wereld waarin hij leefde. Een echte burger, zegt hij, van zijn eigen weerzinwekkende eeuw, de eeuw van de gifgassen en atoom bommen, een man op de drem pel van de Apocalyps, een man met de aderen vol vergif, le vend in de dood. - Maar waren ook anderen in Amerika en niet alleen daar in de eerste jaren van de oor log niet overtuigd, dat de heden daagse wereld het hoogste was dat de mensheid in haar ontwik keling ooit had bereikt en dat de moderne „beschaving" nog maar heel weinig te wensen overliet? Door al wat een materialistische wereld in haar Amerikaanse vor men te bieden had, is de student Thomas Merton heengegaan, over jazzmuziek, nachtclubs en drank, uitgaan, reizen, litera- tur en ideologiën, (hij was ook nog aanhanger van het Commu nisme) heen, om tenslotte, door dit alles onvoldaan en onbevre digd, te komen tot een steeds meer groeiend besef van de be trekkelijkheid der waarde die al deze dingen bezitten. Hij is ka tholiek, monnik en priester ge worden. Deze moderne „Belijde nissen", gedaan in een boeiende trant waaraan de echte humor somwijlen niet ontbreekt (de ene parapluie die men als novice bij de Franciscanen moest meebren gen, of die goedmoedige pater met zijn groot, minzaam prela- tengezicht, dat genoeg kon glim lachen om een heel aartsbisdom vaderlijk te bemoedigen!), zijn, hoe persoonlijk en van beperkt particulier belang overigens ook, wel in staat de mens van 1950 aan te spreken op een wijze die zijn aandacht van het begin tot het einde zal weten vast te hou den. Door zijn intrede in de Cister- Het tekenen of de kaarten, die „analyseren" van uiteindelijk het Een van de middelen om zo nauwkeurig mogelijke gegevens omtrent de te verwachten weers- toestand te verkrijgen, is het opla ten van de z.g. „Radiosonde's". Dit instrument bevat een meteo- rograaf, welke bevestigd is aan een caoutchouc-ballon, waaraan tevens een parachute zit. Het instrument geeft de luchtdruk, de temperatuur en de vochtigheidsgraad door mid del van radioseinen door naar de ontvanginstallatie op de grond. Deze instrumenten bereiken een hoogte van tenminste 15 km. Luchtdruk, temperatuur en voch tigheid geven ieder hun eigen „toon" door, welke bij het stijgen van de radiosonde veranderen, naarmate er verschillen optreden. Hieruit kan men dus de dalingen of stijgingen van genoemde drie verschijnselen afleiden. Deze radiosonde's worden enige beeld weergeven van de algehele i malen per dag opgelaten, zowel in weersituatie. geschiedt door de De Bilt als op de weerschepen „for-cas'ter" of „meteoroloog". „Cirrus" en „Cumulus" welk laatste Het cfrste dat op zijn geanali- schip pas in dienst genomen is, en seerde kaart opvalt, zijn de holle ook in de Atlantische Oceaan ge- Een „Radiosonde" wordt opgelaten. De parachute onder aan de ballon dient er voor, om het toestel, wanneer de ballon is gesprongen, zo min mogelijk beschadigd weer op de grond te krijgen. Er is een label aan bevestigd, waarop verzocht wordt het gevondene op te zenden aan De Bilt, waar de apparaten weer bruikbaar worden gemaakt. De verzender ontvangt hiervoor dan een vastgestelde beloning. Volgens de gegevens komen 60 a 70 pet. van de opgelaten instrumenten ook werkelijk weer terug. Bij de weerschepen is de parachute natuurlijk overbodig, daar hier het gehele instrument meestal in zee terecht komt. EEN NIEUWE FIGUUR in het openbare leven, vooral in het katholieke openbare leven, is me juffrouw Agnes Nolte, uit Am sterdam. Daar was zij al langer bekend en geacht, om haar sociaal en charitatief werk. Sinds de zo mer van 1948 is zij een der twee vrouwelijke leden van de Katho lieke Tweede Kamerfractie en ook in ander opzicht treedt zij, o.a. voor de Katholieke Vrouwenbewe ging, veel op de voorgrond. Wij achten het nuttig, deze week iets in herinnering te brengen uit het prae-advies, dat zij indertijd, in November vorig jaar, voor het Partijcongres van de K.V.P. heeft uitgebracht en dat nu nog, om zijn algemeene strekking, de be langstelling van de dames en van de Vrouwenbeweging als zo danig! verdient. Dit prae-advies, dat als brochure in de reeks van de partij in druk is verschenen, behandelt in het algemeen de positie van de vrouw in de maatschappij en wijst op de veranderde inzichten inzake de „vrouwenkwestie". Naast de veranderde inzichten is ook de uiterlijke situatie diep gaand veranderd. Een ontwikke lingsproces van vele tientallen jaren op economisch en sociaal terrein is door de oorlog aanzien lijk versneld! Zó grote betekenis hecht Paus Pius XII aan deze verandering en in de maatschappelijke positie van de vrouw, dat Zijne Heilig heid er sinds de wapenstilstand reeds vele malen op gewezen heeft, om dan meteen te spreken over de nieuwe eisen, die deze veranderingen aan de vrouw stel len: „Het werkterrein, dat op onze dagen voor de vrouw openligt, is zeer ruim". En dan gebruikt de Heilige Vader een beeld, dat iedere vrouw, die het óók zou gebruiken, aan het verwijt van onvrouwelijkheid zou blootstellen. „De vrouw treedt naar buiten, daalt af in het strijd perk, om deel te nemen aan de worsteling. Nooit, zo menen Wij, nooit in de loop van de geschiede nis der mensheid hebben de ge beurtenissen van de zijde der vrouw zoveel initiatief en moed gevergd, nooit ook zoveel verant woordelijkheidsgevoel, trouw, ze delijke kracht, opofferingsgezind heid en volharding in allerlei soort lijden, in één woord: zoveel heldhaftigheid". En eveneens voor velen onver wacht, wijst de Paus elders spe ciaal op de gevaren van het hart, waaraan heden ten dage in het bijzonder de vrouw is blootge steld: „De edelmoedige neiging kan een gevaar inhouden; het is niet genoeg, dat het hart van do vromé goed, gevoelig en edelmoe dig zij, het moet óók wijs en sterk zijn", m.a.w. de Paus wijst op de noodzakelijkheid van een harmo nische ontwikkeling van alle ga ven van de vrouw, de gaven van verstand én hart. Het ideale vrouwenbeeld, dat ons uit het verleden is overgele verd en dat nog zo duidelijk de trekken draagt van het tijdperk der romantiek, kan niet het ideale vrouwenbeeld onzer dagen zijn. Het vrouwenleven in de door de kening gehouden. De gehele op voeding van de jongen en het meisje stond in het teken van ieders eigen taak in him toekom stige gezin. Wat de vrouwentaak in het ge wone burgerlijke gezin in het begin der 19e eeuw nog omvatte, kunnen wij leren uit de omvang rijke handboeken, die bij haar vorming gebruikt werden! Maar de structuur van de maat schappij is inmiddels grondig ver anderd en dit heeft een sterker terugslag gehad op de ontwikke ling van het meisje tot vrouw, dan die van de jongen tot man. De man. kent practisch nóg steeds de keus tussen twee levens staten en de beslissing valt in feite bijna altijd op jeugdige leef tijd. De beroepskeuze kan daar door gedaan worden in het licht van de zo goed als vaststaande levensstaat. De ontwikkeling is dus rechtlijnig. Bij het jonge meisje valt de keuze van het beroep practisch altijd vóór zij weten kan, welke haar levensstaat zijn zal. Het be roep neemt reeds daardoor alleen in haar leven een geheel andere plaats in en de betekenis van de beroepsarbeid, ook voor haar latere levensstaat, welke die ook moge zijn, wordt niet zo gemak' kelijk erkend als bij de jongen. De volwassen vrouw kan haar volwassenheid beleven in een van drie levensstaten. Twee, die het leven in een voor haar nieuwe ge meenschap betekenen, het gezin of de kloostergemeenschap. Eén, de ongehuwde staat in de wereld, die zij beleeft als enkeling. Dit zijn enkele algemene ge dachten, welke wij aan de lezens waardige brochure van mej. Nolte ontlenen. Zij mogen de belangstel ling voor het vraagstuk van de medewerking van de vrouw aan het openbare leven verlevendigen. In een der volgende weken hopen wij op enkele onderdelen nog eens terug te komen. GOED NIEUWS VOOR DE HUISVROUW Een Engelse firma heeft een nieuwe electrische ketel uitge vonden, die urenlang droog kan staan koken zonder kapot te gaan, en zo menige huisvrouw de erger nis van een doorgebrand element kan besparen. Een automatisch instrumentje is aangebracht ter bescherming van het element, dat van pure rubi-mica is gemaakt, omwonden met een draad van de hoogst mogelijke weerstand, en dat geplaatst is in een zwaar ver chroomd koperen buisje. Deze constructie geeft de beste resultaten bij het koken. De ketel, die de „premier pylon" genoemd wordt, heeft de meest drastische proeven doorstaan, waarbij zij niet minder dan vijf uur lang droog kookte en het instrumentje meer dan 100.000 keer zijn werk deed Het artikel wordt gemaakt voor export. MACARONI-RECEPTEN Macaronisoep 1% 1. water, 2 ons poulet, stukje foelie, zout, 30 gr. macaroni, kalfs gehakt, 1 ei. Trek van het water met het pou let, het zout en de foelie op de ge wone wijze bouillon! Voeg na pl.m. 1 uur de gebroken en gewassen ma caroni toe en laat ze gaay koken (pLm. yt uur). Maak het kalfsge hakt aan met wat paneermeel, ei, zout, nootmuskaat en peper en vorm er kleine balletjes van. Laat deze pl.m. 10 minuten in de soep mee koken. Maak de soep zonodig af met wat Maggi-aroma. Klop in de soep terrine het ei goed los en voeg er langzaam, goed roerende, de koken de soep bij. Macaroni met poulet 200 gr. kalfspoulet, 100 gr. kalfs gehakt, 75 gr. macaroni, 1 ei, 35 gr. bloem, 40 gr. boter, foelie, paar druppels citroensap, zout, 8 dl. ko kend water. Was het poulet, snijd het in klei ne stukjés en zet het op met het kokende water, het zout en de foe lie. Voeg de gewassen en gebroken macaroni toe en kook dit samen nog pl.m. een half uur. Voeg de balle tjes gehakt toe en laat deze nog 10 minuten meekoken. Verwarm goed roerende de boter met de bloem en giet hierbij langzamerhand en voort durend roerende, 4dl. van de bouil lon van het poulet. Laat het sausje enige minuten doorkoken en maak het af met een paar druppels ci troensap. Klop het ei goed los, giet hierbij roerende een gedeelte van de saus, giet het bij de rest van de saus en roer er tot slot de macaroni met het poulet en de gehaktballe tjes door. ciënserabdh van O. L. Vrouw van Gethseman: daar in het stil le heuvelland van Kentucky, is Tom Merton, die voor dienst in het Amerikaanse leger werd af gekeurd, omdat hij volgens het oordeel van de dokter niet ge noeg tanden had, om zelfs als ziekendrager bruikbaar te kun nen zijn, eigenlijk slechts één uit de vele Amerikaanse jongeman nen, die in deze laatste na-oor- logse jaren aan de poort van de Trappistenkloosters zijn komen kloppen. Er is op het ogenblik iets won derlijks gaande in dat eigenaar dige land met zijn, zo felle, te genstellingen. Gewone jonge Amerikanen van de fabrieken en de universiteiten, de boerderijen en de middelbare scholen uit de verschillende staten, komen zich bij tientallen tegelijk aanmelden om monnik te worden. De oude Orde van Citeaux kent daar in die feitelijk cultu reel nog jonge streken, een op bloei die door de sterke levens drang welke daarin schuil gaat onwillekeurig doet denken aan de tijd van Sint Bernardus, wel ke in de geschiedenis terecht de Cisterciënse eeuw wordt ge noemd. Evenals toen in Europa, worden nu in Amerika de kloos ters als het ware uit de grond gestampt en verrijst er de ene abdij na de andere, ook al verlo- chemen deze Amerikaanse Trap pisten hun nuchtere werkelijk heidszin daarbij niet. Het is onmiskenbaar dat hier een geest waardig is geworden waarvan men de herkomst el ders, hoger moet zoeken. Aan de grond van Amerika, die hij lief heeft, zo schrijft hij die nu, Pater Maria Ludovicus is, heeft God mijlen van stilte geschonken voor contemplatie. Als de men sen maar beseffen, waarvoor al zijn bergen en bossen in werke lijkheid bestemd zijn! Dat besef schijnt daar thans in een tot nu toe ongekende mate door te bre ken en het is vooral het Cister- ciënser-monniks-ideaal dat een grote aantrekkingskracht blijkt te bezitten. Amerika is bezig het contemplatieve leven te ontdek ken. De overvolle noviciaten, de steeds weer herhaalde nieuwe stichtingen der Cisterciëner- monniken, bewijzen het. De meest uiteenlopende soorten mensen komen in het klooster te samen: advocaten en boeren, sol daten en jongens die zo van school kwamen. Voor de neger butler, over wie Merton grappig schrijft, waren de monniken net zoiets als geiten, maar meer en meer verbreidt en verdiept zich het inzicht dat deze mannen, verborgen in de comuniteitbiji.i verborgen in de unonimiteit van hun koor en hun witte habijten, doen voor hun land wat geen le ger, geen congres, geen presi dent ooit als zodanig zouden kunnen doen: dat zij voor dat land de genade, de bescherming en de vriendschap van God ver krijgen. De witte "ij van de zwijgende Cisterciënder heeft de gave der talen ontvangen en de golvende plooien van dat wollen kleed vol zegening, zijn vloeien der dan het Latijn van de grote kerkleraren onder de monniken. Het laatste deel van de ..Lou teringsberg" is een lyrisch-ge- stemde lofzang op de' heerlijk heid van het Cisterciënder mon niksleven. Er zijn Cisterciënser kloosters in de Verenigde Staten en er komen er de laatste jaren tel kens meer bij. Die materiële groei maakt deel uit van een gro tere beweging van geestelijke vitaliteit, die zich over de gehele Orde van Citeaux en over de ge hele wereld uitstrekt. De Kro nieken der abdijen die regelma tig verschijnen 'in het „Collecta nea", het eigen tijdschrift der Orde, vertellen daar opgetogen ver. De Cisterciënser Orde en de Katholieke Kerk in Amerika kennen een ware kloosterlijke lente, waarin de zacht, onweer staanbare ademwind van Gods Geest als een levenwekkende wiedaad rondgaat. Een zegen vor het land dat het, zoals het uit de beschrijving van de toe standen in de negerstad Harlem overduidelijk blijkt, zo zeer van node heeft! S., pr. V. Met en nijdig sprongetje was de nieuwe huisknecht in de brede dak goot gewipt. Een enkele mus schrok en vloog verschrikt weg, maar de meesten hadden door de hitte geen zin om zich van dat la-, waai iets aan te trekken. Ook Kiebus en Krabbeltje hoorden niets. Onder de eerste de beste pan stak de indringer zijn grote hand en met één greep omklemde hijde slapende ouders, van Spat en Jas per. Angstig piepend zagen zij hoe de zak openging en even later was het bijna pikdonker om hen heen. Zij zaten gevangen en konden er onmogelijk meer uit. Nog enkele keren werd de zak van boven ge opend en vielen er weer een paar mussen met luid misbaar naar be neden. Rijk was de buit echter niet want er begon leven te komen op het dak, de ene mus waarschuwde de ander en in 'n ommezien zaten de bomen rondom „Sorghwijck" vol bange vogels die machteloos toe zagen hoe de wrede man een touw bond om de zak met mussen en deze achteloos door het dakkapel- oorlog^ zwaarst ^getroffen landen, j let je naar binnen smeet. Alsof het i x .i -1 - .-ï— - opsluiten en het wegjagen van de toont dit met onmiskenbare duide lijkheid. Door de nieuwe ontwikkeling, door het meer „vordergründig" zijn der vrouwen, zal ook de vraag onder het oog moeten wor den gezien, wat nu de juiste voor bereiding is voor haar toekomstige taak. In andere perioden van de ge schiedenis dan de onze was er in één opzicht meer overeenkomst dan nu tussen mannen en vrou wen. Er werd practisch bij beiden arme dteren nog niet genoeg was, begon hij ook nog alle nesten uit te halen en ze met eieren en al naar beneden te gooien. Toen dit zo een uur geduurd had verdween hij weer en kwam een poosje daarna te voorschijn uit de achterdeur van „Sorghwijck", de zak met mussen op zijn rug. Nu was 't gedaan met Kiebus en Krabbeltje en al hun andere lotgenoten want met een gemene grijnslach ging de wreed- slechts met twee levensstaten re- aard aan de rand van de vijver i staan; de zak beschreef een grote boog door de lucht, een plons, en even later niets meer Traag wiekten Spat en Jasper na een veel te lange tocht op het ou derlijk nest aan, niet wetend wat voor verschrikkelijke dingen er daar gebeurd waren. Zij waren vol moed in de vroege mogen hun eer ste grote tocht begonnen maar had den er te weinig rekening mee ge houden dat zij ook nog weer terug moesten. Vooral de vette Jasper kon het niet bolwerken, vloog laag over de akkers en wilde op elk hek dat hij zag wel eventjes uitrusten. De goeie Spat liet hem maar be gaan. Zij waren ver over tijd en het was al schemerig toen eindelijk 't licht van het studeervertrek van Jonkheer Jasper Lodelijk de Crom- menarm in zicht kwam. (Wordt vervolgd) FEESTDAG VAN MARIA Vandaag hebben we een bijzon dere feestdag, de verschijning van de Onbevlekte Maagd Maria. Deze feestdag is door de H. Kerk inge steld ter herinnering aan de ver schijningen in Lourdes van de H. Maagd aan het meisje Bernadette. Daar zullen jullie allemaal wel van gehoord hebben, en jullie weten na tuurlijk ook wel, dat daar in Lour des ieder jaar heel veel mensen ko men om er te bidden en van hun ziekten genezen te worden. Die mensen noemen we met een mooie naam: Pelgrims. Velen gaan met de trein, maar tegenwoordig kan je ook al met een vliegtuig van de KLM reizen, dat ia helemaal voor de zieken ingericht. Lourdes is een van de grootste bedevaartplaatsen in de wereld ge worden en al hoor je er niet iedere dag, toch is het een feit, dat er ieder jaar nog vele wonderen op voorspraak van de H. Maagd ge beuren. Denken jullie vanavond, bij je avondgebed, ook aan O. L. Vrouw van Lourdes? Jullie hebben vast ook wel iets te vragen! En nu nog even iets over de Ser- vieten. Weer zo'n leuke naam! Dat zijn eigenlijk, de dienaren van Ma ria, zo werden de eerste Servieten, zeven heilige mannen die in Floren ce in Italië leefden in 1233, door kinderen op straat genoemd. Het waren rijke mannen, die al hun geld weggaven aan de armen en toen slechts leefden om de H. Maagd te dienen. Die Servieten-orde be staat nog, naar ik meen, in enkele kloosters in Italië. ONS RAADSEL De oplossing van ons raadsel in de krant van de vorige week was erg gemakkelijk .Hebben jullie het kunnen vinden! Ik heb er niets van gehoord! Het wasde koffie molen! POST UIT DE BRIEVENBUS Er zijn nog steeds vriendinne tjes en vriendjes die aan Tante Hermie schrijven. Dat vindt die tante wel aardig, maar ze heeft geen tijd meer om terug te schrij ven, daarom doet Oom Ludo het nu maar. Dus voortaan alle brieven aan die nieuwe Oom. Hier is de eerste, een nieuweling in onze vogelverzameling. Het is M. de M. uit SI. en noemt zich de Lijster. Dat vind ik een heel mooie naam. En die Lijster heeft ook al zo'n leuk briefje geschreven, die kan het al aardig hoor! De Lijster is een trouwe lezeres van onze krant, dat is fijn, maar ze heeft toch niet gemerkt, dat Tante Her mie vertrokken is uit onze Jeugd krant! Ik lees verder dat ze negen jaar oud is en al in de derde klas zit! Dat gaat goed hoor Lijster. En bedankt voor je vriendelijke groeten. Dag Lijster! En hoe komen we nu aan de naam Kakatoe. Die lees ik in de brief van onze J. de P. uit Gr. Wat een leuke naam! Die Kakatoe is ook al een jonge lezer, een handig kereltje zie ik aan die brief. Heb je hem helemaal zelf geschreven? Of hebben vader en moeder een handje geholpen? Dag mag gerust hoor! Je moet toch eens schrijven hoe je nu aan die leuke naam komt daar ben ik echt nieuwsgierig naar. Daag Kakatoe. Zo juist kwamen nog twee brie ven binnen van twee vriendinnetjes uit Gr. De eerste is van Hermelijn- tje, die acht jaar is, heel mooi schrijft, (het lijken wel drukletters) en in de tweede klas al sommen maakt met getallen boven de hon derd. Ze schrijft mij, dat ze ook graag leest, nu dat merk ik wel, en zulke mooie en dikke boeken. Be dankt voor je leuke briefje hoor! De andere is van ons Winterko ninkje. Ik vind dat jullie toch maar mooie namen hebben! Ja, het is jammer dat je dat verhaaltje van Spat en Jasper niet hebt gelezen. Het is een leuk verhaal hoor! Je kunt het misschien uitknippen uit oude kranten, of heb je die niet meer. Schrijf dat dan maar eens, dan zal Oom Ludo je, omdat je zo'n aardig briefje hebt geschreven, je die kranten nog opsturen. Afge sproken? En nu, allemaal tot ziens en een stevige hand van OOM LUDO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5